"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 948 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2022 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 184-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған "Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
2. Осы қаулы 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 948 қаулысымен
бекітілген

Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 948.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2022.
В соответствии с пунктом 2 статьи 184 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2022 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2021 года № 948

Ескерту. Жоғарғы оң жақ бұрышта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
МАЗМҰНЫ
Кіріспе
3
1-бөлім.
Ағымдағы жағдайды талдау
4
1.1-кіші бөлім.
Сыртқы ортаны талдау
4
1.2-кіші бөлім.
Ішкі ортаны талдау
16
2-бөлім.
Миссия және пайымы
20
3-бөлім.
Қызметтің стратегиялық бағыттары, қызметтің мақсаттары, түйінді көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер
21
3.1-кіші бөлім.
"Туристік ресурстарды дамыту" 1-стратегиялық бағыты
21
3.2-кіші бөлім.
"Туризм индустриясын дамыту үшін қолайлы ахуал қалыптастыру" 2-стратегиялық бағыты
28
3.3-кіші бөлім.
"Елдің туристік әлеуетін ішкі және халықаралық нарықтарда ілгерілету" 3-стратегиялық бағыты
44
3.4-кіші бөлім.
"Компанияның тұрақты дамуын қамтамасыз ету" 4-стратегиялық бағыты
51

Сноска. Правый верхний угол плана - в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
План развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы
Сноска. Заголовок плана - в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
СОДЕРЖАНИЕ
Введение
Раздел 1. Анализ текущей ситуации
Подраздел 1.1. Анализ внешней среды
Подраздел 1.2. Анализ внутренней среды
Раздел 2. Миссия и видение
Раздел 3. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
Подраздел 3.1. Стратегическое направление 1 "Развитие туристских ресурсов"
Подраздел 3.2. Стратегическое направление 2 "Формирование благоприятного климата для развития индустрии туризма"
Подраздел 3.3. Стратегическое направление 3 "Продвижение туристского потенциала страны на внутреннем и международном рынках"
Подраздел 3.4. Стратегическое направление 4 "Обеспечение устойчивого развития компании"

4-бөлім.
Тәуекелдерді басқару
56
Қосымшалар
Кіріспе
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қоғам) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 14 шілдедегі № 428 қаулысымен құрылған.
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспары (бұдан әрі – Даму жоспары) қоғамның миссиясын, пайымын, стратегиялық бағыттарын, мақсаттарын, міндеттерін, түйінді көрсеткіштерін және онжылдық кезеңге арналған күтілетін нәтижелерін айқындайды.
Көрсетілген параметрлер Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, оның ішінде:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары (бұдан әрі – Ұлттық жоспар-2025);
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) мақсаттарының, міндеттері мен индикаторларының декомпозициясы негізінде қалыптастырылған.
1-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
1.1-кіші бөлім. Сыртқы ортаны талдау
Ескерту. 1-1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
Халықаралық туризмді қалпына келтіру мен трендтер
Дүниежүзілік туристік ұйымның (United Nations World Tourism Organization) деректері бойынша 2020 жыл жаһандық туризм үшін тарихтағы ең нашар жыл болды: халықаралық сапарлар саны 74 %-ға қысқарды.
Азия-Тынық мұхиты аймағында сапарлар санының 84 %-ға, Таяу Шығыс пен Африкада 75 %-ға, Еуропада 70 %-ға, Солтүстік және Оңтүстік Америкада 69 %-ға ең көп құлдырауы тіркелді.
Бұл экспорттық кірістің 1,3 трлн АҚШ долларына төмендеуіне әкелді, мұның өзі 2009 жылғы жаһандық экономикалық дағдарыс кезінде болған шығындардан 11 есеге көп.
Ұйымның болжамдарына сәйкес 2021 жылы саланы қалпына келтірудің бұрын айтылған перспективалары нашарлады. Қауіпсіз халықаралық сапарларға қол жеткізу үшін көп нәрсе жасалғанына қарамастан, дағдарыс аяқталған жоқ. Жаңа деректер бойынша халықаралық туризмді қалпына келтіру бір жарым жылдан үш жылға дейін созылуы мүмкін және дағдарысқа дейінгі көрсеткіштерге оралу 2023 – 2024 жылдардан ерте болмайды.
COVID-19 коронавирустық инфекциясымен байланысты қауіптерді азайту шараларын үйлестіру, үндестіру және цифрландыру, оның ішінде тестілеу, бақылап отыру мен вакцинация сертификаттары қауіпсіз сапарға және туризмді қалпына келтіруге дайындықтың маңызды негізі болып табылады.
Туризмнің қалпына келу шамасына қарай ұйым сарапшылары ішкі туризмге, ашық аспан астындағы және табиғаттағы туристік іс-шараларға, сондай-ақ "баяу саяхатқа" сұраныс артады деп болжайды.
Бұдан басқа, саяхатты жоспарлау кезінде:

Раздел 4. Управление рисками
Приложения
Введение
Сноска. Раздел введение - в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
Акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Tourism" (далее – общество) создано постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2017 года № 428.
План развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы (далее – План развития) определяет миссию, видение, стратегические направления, цели, задачи, ключевые показатели и ожидаемые результаты деятельности общества на десятилетний период.
Указанные параметры сформированы на основе декомпозиции целей, задач и индикаторов документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, в том числе:
1) Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636 (далее – Национальный план-2025);
2) Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 годы № 262 (далее – Концепция).
Раздел 1. Анализ текущей ситуации
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
Подраздел 1.1. Анализ внешней среды
Восстановление международного туризма и тренды
По данным Всемирной туристской организации (United Nations World Tourism Organization) 2020 год стал худшим в истории для глобального туризма: число международных поездок сократилось на 74 %.
В Азиатско-Тихоокеанском регионе зафиксировано самое большое падение количества поездок на 84 %, на Ближнем Востоке и в Африке – на 75 %, в Европе – на 70 %, в Северной и Южной Америке – на 69 %.
Это привело к падению экспортных доходов на 1,3 трлн долларов США, что в 11 раз больше, чем потери, зафиксированные во время глобального экономического кризиса 2009 года.
Согласно прогнозам организации ранее озвученные перспективы восстановления отрасли в 2021 году ухудшились. Несмотря на то, что многое было сделано, чтобы безопасные международные поездки стали возможными, кризис далек от завершения. По новым данным восстановление международного туризма может занять от полутора до трех лет и возвращение к докризисным показателям не произойдет раньше 2023 – 2024 годов.
Гармонизация, координация и цифровизация мер по снижению рисков, связанных с коронавирусной инфекцией COVID-19, включая сертификаты о тестировании, отслеживании и вакцинации, являются важной основой для содействия безопасному путешествию и подготовки к восстановлению туризма.
По мере возобновления туризма эксперты организации прогнозируют рост внутреннего туризма, спроса на туристические мероприятия под открытым небом и на природе, а также на "медленные путешествия".
Кроме того, при планировании путешествий:

1) бағыттардың танымалдылығы елдің немесе аймақтың жаңа COVID-2019 коронавирустық инфекциясының таралуын қаншалықты бақылауда ұстайтынына байланысты болады. Қабылданған сақтық шаралары және індеттің бастапқы өршуі қалай жойылғандығы саяхатшыларды белгілі бір елде немесе жерде болған кезде қауіпсіз болатынына сендіреді;
2) қоғамдық көліктерсіз және адам көп жиналатын туристік аймақтарсыз, туристер басқа адамдармен байланысқа түспейтін алыс жерлерге бағытталған әлеуметтік қашықтық практикасын сақтауды оңай қолдауға мүмкіндік беретін маршруттар қажет болады;
3) танымал бағыттар ғана емес, сонымен бірге адамдардың баратын жеріне және оның ішінде қалай жүретіні де өзгереді. Авиакомпанияны таңдауға тек баға ғана емес, сонымен қатар гигиена стандарттары да әсер етеді (маскалар міндетті ме, жоқ па, орындар арасындағы қашықтық және тағы басқа). Ел ішінде саяхатшылар қауіпсіздікте болып, адамдардың көп жиналуынан аулақ бола алатындай жеке көлікті таңдауға немесе бизнес-класс пойызына ауысуға көбірек қызығушылық танытуы мүмкін;
4) топтық сапарлардан бас тарту;
5) саяхат кезінде байланыста болу өте маңызды болады, өйткені енді COVID-2019 коронавирустық инфекциясына байланысты саяхаттар бойынша соңғы нұсқаулықтар туралы хабардар болу қажет.
Халықаралық рейтингтер
Дүниежүзілік экономикалық форумның рейтингі
Дүниежүзілік экономикалық форум-2019 Туризм мен саяхаттардың бәсекеге қабілеттілігінің жаһандық рейтингінде Қазақстан алдыңғы индекс –2017 жылғы 81-орынмен салыстырғанда өз позицияларын аздап жақсартып, 140 елдің ішінде 80-орынды иеленеді (екі жылда бір рет бағаланады, рейтингтегі үздік елдер – Испания, Франция және Германия, ең нашарлары – Йемен, Чад және Либерия). Рейтинг саяхаттар мен туризм секторының орнықты дамуын қамтамасыз ететін бірқатар факторларды ескереді.
1-кесте. Дүниежүзілік экономикалық форумның Туризм мен саяхаттардың бәсекеге қабілеттілік рейтингінде Қазақстанның 2019 жылғы позициясы
2017
2019
Өзгеріс
Туризм мен саяхаттардың бәсекеге қабілеттілік рейтингі
81-орын 80-орын
1 тармаққа жақсарту
Көрсеткіштер есебінен рейтингті жақсарту
Арту
Мәдени ресурстар және бизнес саяхат
75-орын
65-орын
10 тармаққа
Туристік сервис инфрақұрылымы
97-орын
90-орын
7 тармаққа
Бағалардың бәсекеге қабілеттілігі
8-орын
4-орын
4 тармаққа
Жерүсті және порт инфрақұрылымы
91-орын
87-орын
4 тармаққа
Табиғи ресурстар
92-орын
89-орын
3 тармаққа
Туризмнің басымдылығы
93-орын
91-орын
2 тармаққа
Көрсеткіштер есебінен рейтингтің нашарлауы:
Төмендеу
Экологиялық тұрақтылық
99-орын
118-орын
19 тармаққа
Қолайлы бизнес-орта
36-орын
49-орын
13 тармаққа
Адами ресурстар және еңбек нарығы
47-орын
57-орын
10 тармаққа
АКТ дайындығы
52-орын
60-орын
8 тармаққа
Денсаулық және гигиена
6-орын
12-орын
6 тармаққа
Қауіпсіздік және құқық тәртібі
58-орын
63-орын
5 тармаққа
Әуе көлігі бойынша инфрақұрылым
71-орын
75-орын
4 тармаққа
Халықаралық ашықтық
113-орын
113-орын
Өзгеріссіз
Қазақстанда туризмді дамыту үшін жоғары әлеует рейтингтің мынадай көрсеткіштерінде көрсетілген:

1) популярность направлений будет зависеть от того, насколько хорошо страна или регион контролирует распространение новой коронавирусной инфекции COVID-2019. Принятые меры предосторожности и то, как была устранена первоначальная вспышка, убедят путешественников в том, что они будут в безопасности, находясь в определенной стране или месте;
2) будут востребованы маршруты, которые позволяют легко поддерживать практику социального дистанцирования, без общественных видов транспорта и многолюдных туристических зон, ориентированные на более отдаленные места, где туристы с меньшей вероятностью вступят в контакт с другими людьми;
3) изменятся не только популярные направления, но и то, как люди путешествуют к месту назначения и внутри него. На выбор авиакомпании будут влиять не только цена, но и стандарты гигиены (являются ли маски обязательными или нет, расстояние между сиденьями и так далее). Внутри страны путешественники могут быть более заинтересованы в выборе частного транспорта или перехода на поезд бизнес-класса, чтобы они могли оставаться в безопасности и избегать скопления людей;
4) отказ от групповых поездок;
5) будет важно оставаться на связи во время путешествий, поскольку теперь существует острая необходимость быть в курсе последних руководств по путешествиям в связи с коронавирусной инфекцией COVID-2019.
Международные рейтинги
Рейтинг Всемирного экономического форума
В глобальном рейтинге конкурентоспособности туризма и путешествий Всемирного экономического форума-2019 Казахстан занимает 80-е место из 140 стран, ненамного улучшив свои позиции по сравнению с предыдущим индексом 2017 года – 81-е место (оценивается один раз в два года, лучшие страны в рейтинге – Испания, Франция и Германия, худшие – Йемен, Чад и Либерия). Рейтинг учитывает ряд факторов, обеспечивающих устойчивое развитие сектора путешествий и туризма.
Таблица 1. Позиция Казахстана
в рейтинге конкурентоспособности туризма и путешествий
Всемирного экономического форума в 2019 году
2017
2019
Изменение
Рейтинг конкурентоспособности туризма и путешествий
81 место
80 место
Улучшение
на 1 пункт
Улучшение рейтинга за счет показателей:
Повышение
Культурные ресурсы и бизнес путешествия
75 место
65 место
на 10 пунктов
Инфраструктура туристского сервиса
97 место
90 место
на 7 пунктов
Конкурентоспособность цен
8 место
4 место
на 4 пункта
Наземная и портовая инфраструктура
91 место
87 место
на 4 пункта
Природные ресурсы
92 место
89 место
на 3 пункта
Приоритизация туризма
93 место
91 место
на 2 пункта
Ухудшение рейтинга за счет показателей:
Понижение
Экологическая устойчивость
99 место
118 место
на 19 пунктов
Благоприятная бизнес-среда
36 место
49 место
на 13 пунктов
Человеческие ресурсы и рынок труда
47 место
57 место
на 10 пунктов
Готовность ИКТ
52 место
60 место
на 8 пунктов
Здоровье и гигиена
6 место
12 место
на 6 пунктов
Безопасность и правопорядок
58 место
63 место
на 5 пунктов
Инфраструктура по воздушному транспорту
71 место
75 место
на 4 пункта
Международная открытость
113 место
113 место
Без изменений
Высокий потенциал для развития туризма в Казахстане отражен в следующих показателях рейтинга:

1) дүниежүзілік мұраның мәдени объектілерінің саны бойынша ел 62-орынға ие;
2) ауызша және материалдық емес мәдени мұра объектілерінің саны бойынша – 16-орын;
3) дүниежүзілік мұраның табиғи объектілерінің саны бойынша – 32-орын.
Бұл ретте, Дүниежүзілік экономикалық форум сарапшыларының пікірінше, туризм саласындағы қазақстандық рейтингті мынадай факторлар айтарлықтай нашарлатады:
1) туристік инфрақұрылым сапасының төмендігі (қонақүйлер, курорттар, мәдени-ойын-сауық объектілері) – 127-орын;

1) по количеству культурных объектов всемирного наследия страна занимает 62 место;
2) по количеству объектов устного и неосязаемого культурного наследия – 16 место;
3) по количеству природных объектов всемирного наследия – 32 место.
При этом, по мнению экспертов Всемирного экономического форума, существенно ухудшают казахстанский рейтинг в сфере туризма следующие факторы:
1) невысокое качество туристской инфраструктуры (отели, курорты, культурно-развлекательные объекты) – 127 место;

2) әуе қатынасы ашықтығының жеткіліксіздігі – 123-орын;
3) жол сапасының төмендігі – 106-орын;
4) автомобильдерді жалға беру бойынша компаниялардың әлсіз қатысуы – 95-орын;
5) визалық режимнің күрделілігі – 81-орын.
Рейтингте заңнама мен инфрақұрылымнан басқа Қазақстанда туризмнің әлсіз маркетингі атап өтіледі. Мәселен, Қазақстанға туристерді тарту үшін маркетинг пен брендинг тиімділігінің көрсеткіші және елдің бренд-стратегиясының рейтингі бойынша Қазақстан Республикасы тек 99-орында тұр.

2) недостаточная открытость воздушного сообщения – 123 место;
3) низкое качество дорог – 106 место;
4) слабое присутствие компаний по аренде автомобилей – 95 место.
5) сложности визового режима – 81 место.
Помимо законодательства и инфраструктуры в рейтинге отмечается слабый маркетинг туризма в Казахстане. Так, по показателю эффективности маркетинга и брендинга для привлечения туристов в Казахстан и рейтингу бренд-стратегии страны Республика Казахстан находится лишь на 99 месте.

100
98
Орнықты туризм бойынша Euromonitor International рейтингі
Euromonitor International зерттеулеріне сәйкес бүкіл әлемде ойлаудың айқын өзгеруі және тек сату көлеміне бағытталған саяхаттар мен туризмнің ескі моделіне қарсылық байқалады. Оның орнына мүдделі тараптар туризмнің өзінің дамуын және қоғамның табиғи ресурстарын, әлеуметтік және мәдени құндылықтарын сақтау үшін жағдайларды ескеретін тұрақты туризмді құру арқылы "жақсырақ болуға" ұмтылады.

100
98
Рейтинг Euromonitor International по устойчивому туризму
Согласно исследованиям Euromonitor International во всем мире наблюдаются явное изменение мышления и сопротивление старой модели путешествий и туризма, ориентированной только на объемы продаж. Вместо этого заинтересованные стороны объединяются и стремятся "стать лучше" за счет создания устойчивого туризма, который учитывает развитие условий для туризма и для сохранения природных ресурсов, социальных и культурных ценностей общества.

Орнықты туризм бойынша Euromonitor International рейтингінде Қазақстан 99 елдің ішінде 62-орынды иеленді. Алғашқы позицияларды Швеция, Финляндия және Аустрия иеленді, тізімнің соңында Маврикий (97-орын), Үндістан (98-орын) және Пәкістан (99-орын). Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің ішінде Беларусь 26-шы, Украина 30-шы, Грузия 41-ші, Ресей 65-ші орында.
Мемлекеттік саясат
Қазақстан Республикасының экономикасы салаларының бірі ретінде туристік қызметтің құқықтық, экономикалық, әлеуметтік және ұйымдастырушылық негіздері "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған.
Қоғамның тікелей қатысуымен туристік қызмет саласындағы заңнамалық базаны жетілдіру мақсатында:
1) "басым туристік аумақтар" ұғымын айқындауды және осындай аумақтарда туристік қызмет объектілерін құру кезінде инвестициялық преференциялар беруді;
2) туроператорлық қызметті шығу, келу және ішкі туризм салаларына бөлу;
3) туристік саланы мемлекеттік қолдаудың жүйелі шараларын:
әрбір шетелдік турист үшін туроператорлардың шығындарын субсидиялауды;
кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттары мен туристік автобустар үшін жабдықтар сатып алу, туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде, жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша, санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін өтеуді/субсидиялауды;
кәмелетке толмаған жолаушыларды Қазақстан Республикасының аумағында әуе көлігімен тасымалдау кезінде туристік өнімге енгізілген билет құнын субсидиялауды;
шетелдіктер үшін туристік жарна төлеуді енгізуді;
4) ішкі және келу туризмін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ұйым ретінде қоғамның өкілеттіктерін айқындауды көздейтін "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы әзірленіп, Мемлекет басшысы оған қол қойды.
Әртараптандырылған және инновациялық экономиканы құру үшін Ұлттық жоспар-2025-те мультипликативтік әсері бар экономика өсімінің жаңа көзі ретінде ішкі туризмді дамыту міндеті көзделген. Ол үшін туристік ресурстарды және дестинацияларды дамыту, инвестициялар тарту, туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі мен сапасын арттыру, қолайлы ахуал жасау және Қазақстанның туристік әлеуетін танымал ету жөніндегі шаралар қажет.
Әлемдік туристік нарық жүйесіне интеграцияланған тиімділігі жоғары, бәсекеге қабілетті туристік саланы құру тетіктері Тұжырымдамада айқындалған. Ол елдің туристік дестинацияларының кешенді дамуы мен абаттандырылуын, сондай-ақ Қазақстанның табиғи, тарихи-мәдени, этникалық әртүрлілігі мен гастрономиясының ерекшеліктерін ескере отырып, туристік дестинациялардың айналасында сапалы және шынайы туристік өнімдер жасалуын қамтып көрсетеді. Тұжырымдаманы іске асыру қорытындысы бойынша туристік салада жалпы қосылған құн көлемінің өсуі 6 трлн теңгеден асады деп күтілуде.
Қазақстанның туристік саласын дамыту жөніндегі жұмысқа орталық және жергілікті атқарушы органдар, салалық және кәсіпкерлік қауымдастықтар, қоғамдық ұйымдар, сараптамалық қоғамдастық тартылған, сондай-ақ Қазақстанның ішкі және келу туризмін дамыту мен туристік әлеуетін ілгерілету жөніндегі қоғам құрылған.
Тарихи-мәдени факторлар
Қазақстан бай тарихи-мәдени мұраға, шетелдік туристер арасында танымал экотуризмді дамыту үшін бірегей табиғи әлеуетке ие, туризм үшін салыстырмалы түрде тұрақты және қауіпсіз орын болып табылады, жаңа туристік өнімдерді дамыту әлеуетіне ие.

В рейтинге Euromonitor International по устойчивому туризму Казахстан занял 62-е место из 99 стран. Первые позиции заняли Швеция, Финляндия и Австрия, завершают список Маврикий (97-е место), Индия (98-е место) и Пакистан (99-е место). Среди стран Содружества Независимых Государств Беларусь на 26, Украина на 30, Грузия на 41, Россия на 65 месте.
Государственная политика
Правовые, экономические, социальные и организационные основы туристской деятельности, как одной из отраслей экономики Республики Казахстан, определены в Законе Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан".
В целях совершенствования законодательной базы в сфере туристской деятельности при непосредственном участии общества разработан и подписан Главой государства Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности", который предусматривает:
1) определение понятия "приоритетные туристские территории" и предоставление инвестиционных преференций при создании объектов туристской деятельности на таких территориях;
2) разделение туроператорской деятельности на сферы выездного, въездного и внутреннего туризма;
3) внедрение системных мер государственной поддержки туристской отрасли:
субсидирование затрат туроператоров за каждого иностранного туриста;
возмещение/субсидирование части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования для горнолыжных курортов и туристских автобусов, при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности, по строительству объектов придорожного сервиса, на содержание санитарно-гигиенических узлов;
субсидирование стоимости билета, включенного в туристский продукт, при перевозке несовершеннолетних пассажиров на воздушном транспорте на территории Республики Казахстан;
уплата туристского взноса для иностранцев;
4) определение полномочий общества, как организации, созданной Правительством Республики Казахстан в целях развития внутреннего и въездного туризма.
Для построения диверсифицированной и инновационной экономики в Национальном плане-2025 предусмотрена задача по развитию внутреннего туризма как нового источника роста экономики с мультипликативным эффектом. Для этого необходимы меры по развитию туристских ресурсов и дестинаций, привлечению инвестиций, повышению доступности и качества туристских продуктов и услуг, созданию благоприятного климата и популяризации туристского потенциала Казахстана.
Механизмы создания высокоэффективной, конкурентоспособной туристской отрасли, интегрированной в систему мирового туристского рынка, определены в Концепции. Она отражает комплексное развитие и благоустройство туристских дестинаций страны, а также создание качественных и аутентичных туристских продуктов вокруг туристских дестинаций с учетом природного, историко-культурного, этнического разнообразия и особенностей гастрономии Казахстана. По итогам реализации Концепции ожидается, что рост объема валовой добавленной стоимости в туристской отрасли достигнет более 6 трлн тенге.
В работу по развитию туристской отрасли Казахстана вовлечены центральные и местные исполнительные органы, отраслевые и предпринимательские ассоциации, общественные организации, экспертное сообщество, а также создано общество по развитию внутреннего и въездного туризма и продвижению туристского потенциала Казахстана.
Историко-культурные факторы
Казахстан обладает богатым историко-культурным наследием, уникальным природным потенциалом для развития популярного среди зарубежных туристов экотуризма, является относительно стабильным и безопасным местом для туризма, имеет потенциал развития новых турпродуктов.

Қазақстан Республикасында ЮНЕСКО-ның дүниежүзілік мұрасының тізіміндегі 6 атау (кандидаттар қатарында 13 объект) бар. Оның ішінде табиғи объектілерге Сарыарқа – Солтүстік Қазақстанның даласы мен көлдері (Наурызым және Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорықтары), Батыс Тянь-Шань (Қаратау және Ақсу-Жабағылы қорықтары, Сайрам-Өгем мемлекеттік ұлттық табиғи паркі), сондай-ақ Тұранның суық қысқы шөлдері ("Алтынемел" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі, Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы) жатады. Мәдени объектілер адам данышпандығының жауһары ретінде танылған Түркістан облысындағы Қожа Ахмет Яссауи кесенесін, Таңбалы археологиялық ландшафтының петроглифтерін және Жібек жолын: Чанъань-Тянь-Шань дәлізі маршруттарының желісін, оның ішінде Қаялық, Қарамерген, Талғар, Ақтөбе, Ақыртас, Құлан, Қостөбе және Өрнек қалашықтарын қамтиды.
Бұдан басқа, соңғы жылдары Қазақстан туризм бойынша түрлі халықаралық рейтингтерде экотуризм үшін үздік орындардың бірі ретінде жиі аталып келеді.

В списке Всемирного наследия ЮНЕСКО в Республике Казахстан значатся 6 наименований (13 объектов в числе кандидатов). Из них к природным объектам относятся Сарыарка – степь и озера Северного Казахстана (Наурзумский и Коргалжынский государственные природные заповедники), Западный Тянь-Шань (Каратауский и Аксу-Жабаглинский заповедники, Сайрам-Угамский государственный национальный природный парк), а также холодные зимние пустыни Турана (государственный национальный природный парк "Алтын-Эмель", Барсакельмесский государственный природный заповедник). Культурные объекты представляют признанный шедевром человеческого гения мавзолей Ходжи Ахмеда Ясави в Туркестанской области, петроглифы археологического ландшафта Танбали и Шелковый путь: сеть маршрутов коридора Чанъань-Тяньшань, включающих городища Каялык, Карамерген, Талгар, Актобе, Акыртас, Кулан, Костобе и Орнек.
Кроме того, Казахстан в последние годы все чаще отмечается в разных международных рейтингах по туризму как одно из лучших мест для экотуризма.

Мысалы, 2020 жылдың басында Британдық бэкпекерлер қоғамы Қазақстанды белсенді экосаяхаттарды ұнататындар үшін 2020 жылға арналған бару тізімінің ТОП-5 қатарына белгіледі, Қайыңды көлі Ресей ақпарат агенттігінің нұсқасы бойынша әлемдегі ең әдемі тау көлдерінің тізіміне енгізілді, ал Gulf News беделді басылымының нұсқасы бойынша Үлкен Алматы көлі Біріккен Араб Әмірліктерінің тұрғындары үшін ТОП-5 дестинацияға кірді.
2021 жылы Қазақстан Lonely Planet (АҚШ), Le Figaro (Франция), The Guardian (Ұлыбритания) сияқты беделді әлемдік басылымдардың нұсқасы бойынша бару үшін үздік орындар қатарында айқындалды.
Экономикалық факторлар
Соңғы алты онжылдықта әлемде туризмнің тоқтаусыз өсуі байқалды. Көптеген елдерде халықаралық туризм жұмыс орындарын құру, көрсетілетін қызметтерді экспорттау және инфрақұрылымды дамыту арқылы әлеуметтік-экономикалық дамудың драйвері болды.

Например, в начале 2020 года Британское общество бэкпекеров определило Казахстан в ТОП-5 списка к посещению на 2020 год для любителей активных экопутешествий, озеро Кайынды включили в список самых красивых горных озер мира по версии Российского информационного агентства, а по версии авторитетного издания Gulf News Большое Алматинское озеро вошло в ТОП-5 дестинаций для жителей Объединенных Арабских Эмиратов.
В 2021 году Казахстан определили в числе лучших мест для посещения по версии таких авторитетных мировых изданий, как Lonely Planet (США), Le Figaro (Франция), The Guardian (Великобритания).
Экономические факторы
В течение последних шести десятилетий в мире наблюдался безостановочный рост туризма. Международный туризм во многих странах был драйвером социально-экономического развития через создание рабочих мест, экспорт услуг и развитие инфраструктуры.

2020 жылы әлемде де, Қазақстанда да туристік салаға жойқын ықпал еткен экономикалық фактор жаңа COVID-19 коронавирустық инфекциясы мен оның таралуынан қорғау үшін қабылданған шектеу және карантиндік шаралар болды.
Дүниежүзілік туристік ұйымның мәліметтеріне сәйкес 2020 жылы шетелдік туристердің әлемдік ағымы 3,8 есе азайды.
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының жаңа COVID-19 коронавирустық инфекциясын пандемия деп жариялауына байланысты, азаматтардың өмірі мен денсаулығын қорғау мақсатында Қазақстан 2020 жылғы 16 наурыздан бастап бүкіл аумақта төтенше жағдай енгізді. 2020 жылғы 11 мамырда карантиндік шектеулердің қолданылуы жалғасып, төтенше жағдай режимі аяқталды.
Шекаралардың жабылуы туристік бизнеске және басқа да көптеген салаларға соққы болды және нарықтың жұмысын толығымен тоқтатты. Бизнес үлкен қаржылық шығындарға ұшырады. Отандық дестинациялардағы туристік маусымның ұзақтығы қысқа екенін ескерсек, бұл әсіресе маңызды.

Экономическим фактором, оказавшим в 2020 году сокрушительное влияние на туристскую отрасль, как в мире, так и в Казахстане, стала новая коронавирусная инфекция COVID-19 и предпринятые для защиты от ее распространения ограничительные и карантинные меры.
Согласно данным Всемирной туристской организации в 2020 году мировой поток иностранных туристов уменьшился в 3,8 раза.
В связи с объявлением Всемирной организацией здравоохранения новой коронавирусной инфекции COVID-19 пандемией, в целях защиты жизни и здоровья граждан Казахстан ввел на всей территории чрезвычайное положение с 16 марта 2020 года. 11 мая 2020 года режим чрезвычайного положения завершился, при этом карантинные ограничения продолжили действие.
Закрытие границ стало для туристского бизнеса и множества других смежных сфер шоком и полностью остановило работу рынка. Бизнес понес крупные финансовые потери. Это особенно критично с учетом небольшой продолжительности туристского сезона в отечественных дестинациях.

Жалпы, туризм және саяхат жөніндегі Дүниежүзілік кеңестің (WTTC) әдістемесі бойынша елдің жалпы ішкі өнімнің құрылымындағы туризмнің үлесі 2020 жылы 5,2 %-ды, ал 2019 жылы 6 %-ды құрады.
Түрлі сараптамалық деректер бойынша отандық туристік операторлар мен турагенттер қызметінің кірістілігі 70 - 80 %-ға төмендеді. Әртүрлі аймақтардағы көрініс аймақтық факторлардың әсерінен, қатаң шектеу шараларының болуы немесе болмауы салдарынан жақсы немесе нашар сипатта болды.

В целом, доля туризма в структуре валового внутреннего продукта страны по методике Всемирного совета по туризму и путешествиям (WTTC) в 2020 году составила 5,2 %, тогда как в 2019 году она составляла 6 %.
По различным экспертным данным, доходность деятельности отечественных туристских операторов и агентов снизилась на 70 – 80 %. В разных регионах картина отличалась в лучшую или худшую сторону из-за влияния региональных факторов, наличия или отсутствия строгих ограничительных мер.

4,5 млн ішкі туристердің ішінен 2020 жылы отандық курорттық аймақтарға 1,7 млн адам (2019 жылы – 1,2 млн адам, 2018 жылы – 1,1 млн адам) келді.
5-кесте. Ішкі туристік ағындар
Көрсеткіш
2018
2019
2020
Ішкі келушілердің саны, мың адам, оның ішінде:
5864,7
6657,5
4463,2
орналастыру орындары қызмет көрсетті
4695,9
5286,8
3328,6
санатори-курорттық мекемелер қызмет көрсетті
296,9
312,1
218,7
ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда қызмет көрсетілді
871,9
1058,6
915,9
Ішкі туризмді дамытудың маңызды экономикалық аспектісі халықтың әл-ауқаты болып табылады.
Статистика деректеріне сәйкес 2020 жылы халықтың орташа жан басына шаққандағы ақшалай табысы жылына 744424 теңгені, ал бір қызметкердің орташа айлық атаулы жалақысы 184091 теңгені құрады. Бұл ретте тұтыну шығыстар құрылымында 77 %-ы азық-түлікке және азық-түліктен басқа тауарларға, 16 %-ы – ақылы көрсетілетін қызметтерге жұмсалады.
Тұтастай алғанда, қазақстандықтардың сатып алу қабілетінің төмендеу үрдісі бар: нақты мәнде ақшалай кірістер мен жалақының өсу қарқыны 2014 жылдан бастап осы кезеңде жыл сайынғы инфляция 7 %-дан артық болғанда теріс мәнге ие.
Бұл сондай-ақ қазақстандықтардың 50 %-дан астамы санаты жоқ қонақүйлер қызметін пайдаланатындығымен расталады, ал 5 және 4 жұлдызды қонақүйлерде тек 14 %-ы ғана тұрақтады.
6-кесте. Резиденттерге орналастыру орындарында санаттар бойынша көрсетілген қызмет, мың адам
Көрсеткіш
2018
2019
2020
Орналастыру орындары қызмет көрсетті, оның ішінде:
4695,9
5286,8
3328,5
5* қонақүйлерде қызмет көрсетілді
302,4
311,2
238,3
4* қонақүйлерде қызмет көрсетілді
376,6
416,2
246,7
3* қонақүйлерде қызмет көрсетілді
401,9
422,8
148,9
2* қонақүйлерде қызмет көрсетілді
58,4
30,6
13,1
1* қонақүйлерде қызмет көрсетілді
44
32
3,3
Санаты жоқ қонақүйлерде қызмет көрсетілді
2227
2664
1916
Басқа орналастыру орындары қызмет көрсетті
1285,6
1410
762,2
Инвестициялар тарту
Пандемия кезеңінде дестинациялардың туристік инфрақұрылымын дамыту тоқтаған жоқ.
Туризм салалары бойынша негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі 2020 жылы 628,9 млрд теңгені құрады, бұл 2019 жылға қарағанда 23,4 %-ға артық (502,1 млрд теңге).
Өңірлерде республикалық және өңірлік перспективалы жобаларды түгендеу және өңірлік жобалау офистері мен бастамашылардың ұсыныстарын жинау жүргізілді. Осы жұмыстың нәтижелері бойынша туризм саласындағы инвестициялық жобалардың кеңейтілген тізбесі жаңартылды және тұрақты мониторингте тұр, оның ішінде:
1) 2019 жылы 30,8 млрд теңге сомасына 82 жобаны іске асыру аяқталды;
2) 2020 жылы 138,3 млрд теңге сомасына 92 инвестициялық объектіні іске қосу бойынша жәрдем көрсетілді;

Из 4,5 млн внутренних туристов отечественные курортные зоны в 2020 году посетили 1,7 млн человек (в 2019 году - 1,2 млн человек, в 2018 году – 1,1 млн человек).
Таблица 5. Внутренние туристские потоки
Показатель 2018 2019 2020
Количество внутренних посетителей, тысяч человек, в том числе:
5864,7
6657,5
4463,2
обслужено местами размещения
4695,9
5286,8
3328,6
обслужено санаторно-курортными учреждениями
296,9
312,1
218,7
обслужено в особо охраняемых природных территориях
871,9
1058,6
915,9
Важным экономическим аспектом развития внутреннего туризма является благосостояние населения.
В соответствии с данными статистики в 2020 году денежные доходы населения в среднем на душу в год составили 744424 тенге, а среднемесячная номинальная заработная плата одного работника – 184091 тенге. При этом в структуре потребительских расходов 77 % расходуются на продовольственные и непродовольственные товары, 16 % – на платные услуги.
В целом покупательская способность казахстанцев имеет тенденцию к снижению: темпы роста денежных доходов и заработной платы в реальном выражении с 2014 года имеют отрицательное значение при ежегодной инфляции в этом периоде больше 7 %.
Это также подтверждается тем, что более 50 % казахстанцев пользуются услугами гостиниц без категорий, а в 5 и 4-х звездочных гостиницах останавливаются лишь 14 %.
Таблица 6. Обслужено резидентов в местах размещения по категориям, тысяч человек
Показатель 2018 2019 2020
Обслужено местами размещения, в т.ч.: 4695,9 5286,8 3328,5
Обслужено в гостиницах 5*
302,4
311,2
238,3
Обслужено в гостиницах 4*
376,6
416,2
246,7
Обслужено в гостиницах 3*
401,9
422,8
148,9
Обслужено в гостиницах 2*
58,4
30,6
13,1
Обслужено в гостиницах 1*
44
32
3,3
Обслужено в гостиницах без категорий
2227
2664
1916
Обслужено прочими местами размещений
1285,6
1410
762,2
Привлечение инвестиций
В период пандемии развитие туристской инфраструктуры дестинаций не приостанавливалось.
Объем инвестиций в основной капитал по отраслям туризма в 2020 году составил 628,9 млрд тенге, что на 23,4 % больше, чем в 2019 году (502,1 млрд тенге).
В регионах проведены инвентаризация республиканских и региональных перспективных проектов и сбор предложений региональных проектных офисов и инициаторов. По результатам этой работы актуализирован и находится на постоянном мониторинге расширенный перечень инвестиционных проектов в сфере туризма, из которого:
1) в 2019 году завершена реализация 82 проектов на сумму 30,8 млрд тенге;
2) в 2020 году оказано содействие по вводу 92 инвестиционных объектов на сумму 138,3 млрд тенге;

3) 1,1 трлн теңге сомасына 152 инвестициялық жоба іске асырылуда, оның ішінде 2021 жылға 457,6 млрд теңге сомасына 103 жобаның құрылысын аяқтау жоспарда бар;
4) 2,1 трлн теңге сомасына 66 жоба пысықтау сатысында.
Бұдан басқа, 2019 – 2020 жылдары басым туристік аумақтарда 59 инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға 68 млрд теңге бөлінді. Іске асырылған жобалар шеңберінде 2025 жылға қарай жоспарланған 25 мың төсек-орынның 10,6 мыңы іске қосылды.

3) реализуется 152 инвестиционных проекта на сумму 1,1 трлн тенге, в том числе в планах на 2021 год завершить строительство 103 проектов на сумму 457,6 млрд тенге;
4) на стадии проработки находится 66 проектов на сумму 2,1 трлн тенге.
Кроме того, в 2019 – 2020 годах на реализацию 59 инфраструктурных проектов в приоритетных туристских территориях выделено 68 млрд тенге. В рамках реализованных проектов введено 10,6 тысяч новых койко-мест из 25 тысяч запланированных к 2025 году.

Нәтижесінде, егер жалпы Қазақстан бойынша орналастыру орындарының саны аздап қысқарса да (78 бірлікке немесе 2 %-ға), жалпы нөмірлік қор 1,6 %-ға ұлғайды және бір мезгілдегі сыйымдылық (төсек-орын) 1,3 %-ға ұлғайды.
7-кесте. Орналастыру орындары мен нөмірлік қордың серпіні
Көрсеткіштер
2018
2019
2020
Орналастыру орындарының саны, бірлік
3 322
3 592
3 514
Курорттық аймақтарда орналастыру орындарының саны, бірлік*
900

В результате, если в целом по Казахстану количество мест размещения незначительно сократилось (на 78 единиц или 2 %), то общий номерной фонд увеличился на 1,6 % и единовременная вместимость (койко-места) увеличилась на 1,3 %.
Таблица 7. Динамика мест размещения и номерного фонда
Показатели 2018 2019 2020
Количество мест размещения, единиц
3322
3592
3514
Количество мест размещения в курортных зонах, единиц*
900

1009
1467
Нөмірлер саны, мың бірлік
71,9
75,9
77,1
Бір мезгілдегі сыйымдылық, мың төсек-орын
168,6
181,2
183,6
* - 2020 жылы курорттық аймақтарда орналастыру орындарының санын 458 бірлікке ұлғайту есепке алу әдіснамасының өзгеруіне байланысты: қоғам мәселені пысықтады және 2020 жылдан бастап курорттық аймақтар бөлінісінде статистикалық ақпарат Қазақстанның туристендіру картасының ТОП-10 туристік дестинациясы бойынша қосымша деректерді қамтиды.

1009
1467
Количество номеров, тысяч единиц
71,9
75,9
77,1
Единовременная вместимость, тысяч койко-мест
168,6
181,2
183,6
* - увеличение количества мест размещения в курортных зонах в 2020 году на 458 единиц связано с изменением методологии учета: обществом проработан вопрос и с 2020 года статистическая информация в разрезе курортных зон включает в себя дополнительно данные по ТОП-10 туристским дестинациям Карты туристификации Казахстана.

Туристік саланың инвестициялық ахуалын жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне туризм саласындағы инвестициялық жобаны басым деп тану шегін 2 млн айлық есептік көрсеткіштен 200 мың айлық есептік көрсеткішке дейін төмендету жөніндегі шаралар енгізілді, бұл салықтық және кедендік жеңілдіктер береді, ал "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Заңға туристік саланың инфрақұрылымдық жобаларына жеке инвестицияларды тартуды ынталандыратын келесі жүйелі шаралар енгізілді:
1) кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттары үшін жабдық сатып алу жөніндегі шығындарының бір бөлігін өтеу;
2) туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу;
3) сыйымдылығы сегіз отыратын орыннан кем болмайтын автокөлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу;
4) облыстық және аудандық маңызы бар жолдарда жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу;
5) кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау.
"Қарапайым заттар экономикасы" бағдарламасына ЭҚЖЖ 5 коды енгізілді, "Бизнестің жол картасы – 2025" бағдарламасы бойынша шағын және орта бизнес үшін салалық шектеулер алынып тасталды, ірі бизнес субъектілерімен толықтырылды (55.1, 55.2, 55.3 ЭҚЖЖ), кредиттеу сомасы 7 млрд теңгеге дейін ұлғайтылды.
2020 жылы мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде "Бизнестің жол картасы – 2025" бойынша 60 жобаға 39,3 млрд теңге, "Қарапайым заттар экономикасы" бағдарламасы бойынша туристік саланың 43 жобасына 21,7 млрд теңге жеңілдікпен қаржыландыру бөлінді.
Туристік нарық мәселелерін зерттеу
Жаңа туристік өнімдерді әзірлеу кезінде проблемалық мәселелерді анықтау үшін қоғам отандық туристік операторлар арасында сауалнама жүргізді.
Қарастырылып отырған мәселені бастапқы талдау үшін сапалы (qualitative) зерттеу әдісі таңдалды. Сауалнама үш ашық сұрақтан, сондай-ақ бір таңдау сұрағынан тұрды.
Ашық сұрақтар:
1. Сіздің компанияңыз жаңа туристік өнімдерді әзірлеу кезінде қандай проблемаларға тап болады?
2. Сіздің ойыңызша өзіңіз атаған мәселелерді шешуге қандай әрекеттер көмектеседі?
3. Туроператорлар барынша тартымды турөнімдерді әзірлеуі үшін Қазақстанда туристер үшін қандай жаңа тәжірибелер (experience) пайда болуы тиіс?
Жауаптарды талдау нәтижесінде туристік операторлар жаңа туристік өнімдерді әзірлеу кезінде бетпе-бет келетін проблемалардың 5 тобы анықталды.

В целях улучшения инвестиционного климата туристской отрасли в Предпринимательский кодекс Республики Казахстан включены меры по снижению порога для признания инвестиционного проекта в сфере туризма приоритетным с 2 млн месячных расчетных показателей до 200 тысяч месячных расчетных показателей, что дает налоговые и таможенные льготы, а в Закон Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" включены следующие системные меры, стимулирующие привлечение частных инвестиций в инфраструктурные проекты туристской отрасли:
1) возмещение части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования для горнолыжных курортов;
2) возмещение части затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности;
3) возмещение части затрат по приобретению автотранспортных средств вместимостью не менее восьми посадочных мест;
4) возмещение части затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса на дорогах областного и районного значения;
5) субсидирование части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов.
В программу "Экономика простых вещей" включены 5 кодов ОКЭД, по программе "Дорожная карта бизнеса – 2025" сняты отраслевые ограничения для малого и среднего бизнеса, дополнены субъектами крупного бизнеса (ОКЭДы 55.1, 55.2, 55.3), увеличена сумма кредитования до 7 млрд тенге.
В 2020 году в рамках мер государственной поддержки выделено льготное финансирование по "Дорожной карте бизнеса - 2025" 39,3 млрд тенге на 60 проектов, по программе "Экономика простых вещей" 21,7 млрд тенге на 43 проекта туристской отрасли.
Исследование проблем туристского рынка
Для выявления проблемных вопросов при разработке новых туристских продуктов обществом проведен опрос среди отечественных туристских операторов.
Для первичного анализа рассматриваемого вопроса выбран качественный (qualitative) метод исследования. Опрос состоял из трех открытых вопросов, а также одного вопроса с вариантами ответов.
Открытые вопросы:
1. С какими проблемами при разработке новых туристских продуктов сталкивается Ваша компания?
2. Какие действия, по-вашему, помогли бы в решении названных Вами проблем?
3. Какие новые опыты для туристов (experience) должны появиться в Казахстане, чтобы туроператоры смогли разрабатывать больше привлекательных турпродуктов?
В результате анализа ответов выявлены 5 групп проблем, с которыми сталкиваются туристские операторы при разработке новых туристских продуктов.

1. Қызмет көрсету провайдерлерінің жетіспеушілігі немесе сапасының нашар болуы
Көбінесе (50 жауаптың 24-і) туристік операторлар жеткізушілер ұсынатын қызметтердің (тұру, көлік, гидтер және т.б.) жетіспеуі немесе сапасыздығына байланысты проблемаларды атап өтті. Санитарлық нормаларға сәйкес келетін жол бойындағы жоғары сапалы сервис объектілерінің болмауы туристік өнімдерге жаңа объектілерді қосуға мүмкіндік бермейтін проблемалардың бірі болып табылады.
Жеткізушілердің, атап айтқанда көлік компанияларының, санаторийлердің оңтайлы баға белгілеу үшін туроператорлармен ынтымақтасуға құлықсыздығы байқалады, кейбір жеткізушілер күмәнға бой алдырады және туроператорлармен жұмыс істеу кезінде шешімдер баяу қабылданады. Бұдан басқа, көлік құралдары паркі жаңартылмайды; 3 және 4 жұлдызды орналастыру орындарында және қонақүйлерде қызмет көрсетудің өте төмен деңгейі, гидтер ұсынатын қызметтердің жеткіліксіз сапасы және шет тілдерін білетін кәсіби гидтердің жетіспеушілігі байқалады; шалғай өңірлерде орналастыру орындары жетіспейді.
Сондай-ақ, деректер базасының (байланыстар, орындар, жол бойындағы сервис, қонақүйлер/хостелдер, гидтер/нұсқаушылар, жеке көлік қызметтері (өз машиналарында жұмыс істеуге дайын адамдар), әсіресе шағын және "ашылмаған" туристік объектілер бойынша фотосуреттер) жетіспейтіні байқалады.
Бұл топқа қызықты табиғи немесе қолдан жасалған көрікті жерлердің болмауына байланысты зәкірлік объектілер арасында туристік өнімді жеткілікті түрде молықтырудың мүмкін еместігі туралы; ұлттық нақыштағы ойын-сауық іс-шараларының немесе тұрақты жұмыс істейтін этно-ауылдардың болмауы туралы, сондай-ақ туристер үшін қызықты өнеркәсіптік объектілердің, мысалы шахталар мен зауыттардың жабықтығы (салыстырмалы немесе Толық) туралы туроператорлардың түсініктемелерін де жатқызуға болады.
2. Инфрақұрылым
Қажетті коммуникациялардың (жолдар, электр қуаты, су, дәретхана) болмауы кемпингтер мен жол бойындағы тұрақтарды ұйымдастыруға мүмкіндік бермейді. Объектілердің бір-бірінен қашық болуына байланысты логистикадағы қиындықтар, сондай-ақ экскурсиялық туристік автобустардың автобус жолағын пайдалануына мүмкіндіктің болмауы ерекше атап өтілді.
3. Қаржылық сұрақтар
Әуе билеттерінің жоғары тарифтері және көлік бағасының қымбаттығы туристер үшін тартымды жаңа туристік өнімдер жасауға мүмкіндік бермейді. Сондай-ақ, туроператорлардың деректеріне сәйкес туристік өнімнің жоғары өзіндік құны жоғары салықтардың (жалпы белгіленген режим бойынша КТС 20 %) немесе тұрақты жолдар болмауының салдарынан туындайды, осыған байланысты өтімділігі жоғары және сыйымдылығы аз көлікті пайдалану талап етіледі. Бірнеше туристік оператор туризмде жеңілдіктер мен қаржыландыру бойынша шектеулі мүмкіндіктерді, жаңа туристік өнімдерді қалыптастыруға көмектесетін субсидиялау мен өз қаражатының жетіспейтіндігін атап өтті. Сондай-ақ баға белгілеуді қиындатады және турлар "сатылған" туристік маусымның ортасында мәдениет объектілеріне кіру билеттерін жаңартуды стандартты туристік пакеттердің құрылуына кедергі келтіреді. Зерттеулер мен жаңа бағыттар бойынша сапарлар үшін ұйымдастырушылық шығындарға қосымша қаражаттың қажеттігі жаңа туристік өнімдерді құруға қосымша кедергі ретінде атап өтіледі.
4. Бәсекелестік, оның ішінде жосықсыз бәсекелестік
Туристік өнімдерді тиімді әзірлеуге кедергі келтіретін проблемалардың бірі туристік саланың заңсыз, яғни тиісті құжаттарды ресімдемей және салық төлемей жұмыс істейтін ойыншылары тарапынан жосықсыз бәсекелестік пен баға демпингі деп атап өтіледі. Ішкі туристерге бағдарланған туроператорлардың бірі туроператорлардың туристік өнімдерді құрудағы кедергілердің бірі ретінде туристік объектілердің оңай қол жетімділігін атап өтті.

1. Нехватка или плохое качество услуг сервисных поставщиков
Чаще всего (24 ответа из 50) туристские операторы отмечали проблемы, связанные с нехваткой или плохим качеством услуг, предоставляемых поставщиками (места размещения, транспорт, гиды и прочее). Одной из проблем, не позволяющих включать новые объекты в туристские продукты, является отсутствие объектов придорожного сервиса высокого качества, соответствующих санитарным нормам.
Отмечается нежелание поставщиков, в частности транспортных компаний, санаториев сотрудничать с туроператорами для оптимального ценообразования, у некоторых поставщиков присутствуют сомнения и медленно принимаются решения при работе с туроператорами. Кроме того, не обновляется парк транспортных средств; в местах размещения уровня 3 и 4 звезды и гостевых домах отмечаются очень низкий сервис, недостаточное качество услуг, предоставляемых гидами и нехватка профессиональных гидов, владеющих иностранными языками; существует нехватка мест размещения в отдаленных регионах.
Также отмечается нехватка базы данных (контактов, локаций, фотографий по таким объектам, как придорожный сервис, гостевые дома/хостелы, гиды/инструкторы, частные транспортные услуги (кто готов работать на своих машинах), особенно маленьких и "нераскрученных" туристских объектов.
К данной группе также можно отнести комментарии туроператоров о невозможности достаточного насыщения туристского продукта между якорными объектами, в связи с отсутствием интересных природных или искусственно созданных достопримечательностей; отсутствии зрелищных мероприятий с национальным колоритом или постоянно действующих этно-аулов, а также закрытости (относительной или полной) интересных для туристов промышленных объектов, к примеру, шахт и заводов.
2. Инфраструктура
Отмечается, что отсутствие необходимых коммуникаций (дороги, электричество, вода, туалет) не позволяет организовывать кемпинги и стоянки по дороге. Особо отмечаются трудности логистики в связи с отдаленностью объектов друг от друга, а также невозможность использования автобусной полосы экскурсионными туристскими автобусами.
3. Финансовые вопросы
Высокие тарифы на авиабилеты и дороговизна цены на транспорт не позволяют создавать новые привлекательные для туристов туристские продукты. Также, согласно данным туроператоров, высокая себестоимость туристского продукта возникает вследствие высоких налогов (20 % КПН по общеустановленному режиму) или отсутствия стабильных дорог, в связи с чем требуется использование транспорта повышенной проходимости и небольшой вместимости. Несколько туристских операторов отмечают ограниченные возможности по льготам и финансированию в туризме, нехватку субсидирования и собственных средств, которые помогли бы в формировании новых турпродуктов. Также усложняет ценообразование и препятствует составлению стандартных туристских пакетов обновление входных билетов к объектам культуры в середине туристского сезона, когда уже "проданы" туры. Дополнительным препятствием при создании новых туристских продуктов отмечается необходимость в дополнительных средствах на организационные расходы для исследования и поездки по новым направлениям.
Одними из проблем, препятствующих эффективной разработке туристских продуктов, отмечаются недобросовестная конкуренция и демпинг цен со стороны игроков туристской отрасли, работающих нелегально, то есть без оформления соответствующих документов и оплаты налогов. Один из туроператоров, ориентирующихся на внутренних туристов, отметил легкодоступность туристских объектов как одно из препятствий для создания туристских продуктов туроператорами.

5. Өзге де проблемалар
Туроператорлар атап өткен өзге проблемалар нарықты түсінетін, кәсіпқой қызметкерлердің шектеулі санын, маусымға тым тәуелділікті, туристік өнімдердің белгілі бір түрлеріне шектеулі сұранысты, сондай-ақ Қазақстанның туристік әлеуеті туралы контенттің жетіспеушілігін (фотосуреттер, сипаттамалық ақпарат) қамтиды.
Зерттеу нәтижелері бойынша респонденттер туристік өнімдерді дамыту үшін ең тиімді және ең аз қолдау шараларын анықтады:
Өте пайдалы
Сервистік жеткізушілердің санын арттыру үшін жергілікті халықты бизнес жүргізуге оқыту
Туристік операторлар үшін ақпараттық турларды ұйымдастыру
Пайдалы
Оқыту
Жеткізушілер мен туроператорлар ақпарат алмасатын және байланыс орнататын алаң құру (жеткізушілерді іздеуге арналған алаң)
Оларды ілгерілету арқылы жаңа туристік өнімдерге сұраныс жасау
Туризм объектілеріне түгендеу жүргізу
Туристерді тартудың үлкен "нүктелерін" құру
Жаңа туристік өнімдерге сұранысты анықтау үшін әлеуетті туристердің трендтері мен қалауларын зерттеу
Пайдасыз
Жаңа бағыттарды ашу үшін экспедициялар өткізу
1.2-кіші бөлім. Ішкі ортаны талдау
Ескерту. 1.2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті қоғамның құрылтайшысы болып табылады.
Қоғам жарғылық капиталына мемлекеттің жүз пайыз қатысуымен құрылды.
Қоғам акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті (жалғыз акционер) жүзеге асырады.
Қоғам жай акцияларды ғана шығарады. 2020 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жарияланған және орналастырылған жай акциялардың жалпы саны 129349 (бір жүз жиырма тоғыз мың үш жүз қырық тоғыз) дананы құрайды, артықшылықты акциялар жоқ.
Қоғам жаңадан құрылған компания болып табылады, оның ізашарлары, еншілес және тәуелді ұйымдары, өңірлік филиалдық желісі жоқ.
"Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-3-бабына сәйкес қоғамға мынадай өкілеттіктер берілген:
1) келу және ішкі туризмді дамытуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасын және оның туристік мүмкіндіктерін халықаралық және ішкі туристік нарықтарда ілгерілетуді, оның ішінде ұлттық туристік порталды пайдалану және дамыту арқылы жүзеге асырады;
3) ұлттық туристік брендтерді халықаралық және ішкі туристік нарықтарда әзірлейді және ілгерілетеді, бекітілген қағидаларға сәйкес олардың тізілімін қалыптастырады және жүргізеді;

5. Иные проблемы
Иные проблемы, отмеченные туроператорами, включают ограниченное количество профессиональных работников с пониманием рынка, ярко выраженную сезонность, ограниченный спрос на определенные виды туристских продуктов, а также недостаток контента о туристском потенциале Казахстана (фотографии, описательная информация).
По итогам исследования респондентами определены наиболее и наименее эффективные меры поддержки для развития туристских продуктов:
Очень полезно
Обучение местного населения ведению бизнеса для увеличения количества сервисных поставщиков
Организация информационных туров для туристских операторов
Полезно
Обучение
Создание площадки, где поставщики и туроператоры могли бы обмениваться информацией и устанавливать контакты (площадка для поиска поставщиков)
Создание спроса на новые турпродукты посредством их продвижения
Проведение инвентаризации объектов туризма
Создание крупных "точек притяжения" туристов
Исследование трендов и предпочтений потенциальных туристов для определения спроса на новые туристские продукты
Бесполезно
Проведение экспедиций для открытия новых направлений
Подраздел 1.2. Анализ внутренней среды
Учредителем общества является Правительство Республики Казахстан в лице Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан.
Общество создано со стопроцентным участием государства в его уставном капитале.
Права владения и пользования государственным пакетом акций общества осуществляет Комитет индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (единственный акционер).
Общество выпускает только простые акции. По состоянию на 31 декабря 2020 года общее количество объявленных и размещенных простых акций составляет 129349 (сто двадцать девять тысяч триста сорок девять) штук, привилегированных акций нет.
Общество является вновь созданной компанией, не имеет предшественников, дочерних и зависимых организаций, региональной филиальной сети.
В соответствии со статьей 14-3 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" общество наделено следующими полномочиями:
1) осуществляет организацию мероприятий, направленных на развитие въездного и внутреннего туризма;
2) осуществляет продвижение Республики Казахстан и ее туристских возможностей на международном и внутреннем туристских рынках, в том числе путем использования и развития национального туристского портала;
3) разрабатывает и продвигает национальные туристские бренды на международном и внутреннем туристских рынках, формирует и ведет их реестр в соответствии с утвержденными правилами;

4) туристік салада маркетингтік стратегияны әзірлейді, оның іске асырылуына мониторингті үйлестіреді және жүргізеді;
5) туристік ресурстарды құруға және дамытуға қатысады;
6) Қазақстан Республикасының туристік әлеуетіне талдау жүргізеді;
7) Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуеде тасымалдау кезінде туристік өнімге енгізілген билет құнын субсидиялауға әкімшілік етеді (2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі).
Құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес қоғам мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:
1) Қазақстанды халықаралық туристік дестинация ретінде ілгерілету;
2) Қазақстанның туристік брендін кәсіби басқару;
3) халықаралық көрмелерді ұйымдастыру және өткізу;
4) балалар мен жасөспірімдер туризмін дамыту, келу туризмі ағынын ұлғайту, медициналық туризмді дамыту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
5) ел имиджін ілгерілетуге бағытталған жәрмеңкелер, фестивальдар, іскерлік және ойын-сауық іс-шараларын ұйымдастыру;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сыртқы экономикалық және инвестициялық қызметті жүзеге асыру.
Қаржы моделі
Қоғамның жарғылық капиталы "Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын балансындағы республикалық мүлік есебінен 129349 мың теңге сомасында қалыптастырылған.
Елде туризмді дамыту және Қазақстанды халықаралық және ішкі нарықта туристік дестинация ретінде ілгерілету жөніндегі іс-шараларды іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырманы орындау арқылы қаржыландыру тетігі қоғам қызметін қаржыландыру көзі болып табылады.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті қоғамның құрылуына қызметтің (функциялардың) барлық түрлерін өтеусіз негізде жүзеге асыру шартымен келісім берді (2017 жылғы 1 шілдедегі № 149-НҚ бұйрық).
Корпоративтік басқару
Қоғам Корпоративтік басқаруды қоғам қызметінің тиімділігін арттыру, транспаренттілік пен есеп беруді қамтамасыз ету, оның беделін нығайту және капитал тартуға жұмсалатын шығындарды азайту құралы ретінде қарастырады.
Қоғамдағы корпоративтік басқару жүйесі қоғам қызметіне мүдделі барлық тұлғалардың құқықтары мен мүдделерін құрметтеуге негізделеді және қоғамның табысты қызметіне, оның ішінде оның құндылығының өсуіне, қаржылық орнықтылық пен табыстылықты қолдауға ықпал етеді.
Қоғамда корпоративтік басқару кодексі бекітілді, оның мақсаты корпоративтік басқаруды жүйелеу және жетілдіру, басқарудың жалпы ашықтығын қамтамасыз ету және қауымдастықтың орнықты даму мен тиісті басқару стандарттарын ұстануға үнемі әзірлігін растау болып табылады.
Қоғамды корпоративтік басқару құрылымы оғам органдары арасындағы міндеттерді бөлуді айқындайды, корпоративтік басқару процестерінің жүйелілігі мен дәйектілігін қамтамасыз етеді және өзіне мыналарды қамтиды:
жоғарғы орган – Жалғыз акционер;
басқару органы – қоғамның директорлар Кеңесі;
атқарушы орган – қоғам Басқармасы;
бақылау органдары – Ішкі аудит қызметі, сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызмет, сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызмет.
Адами капитал
Қоғамның басты құндылығы – оның адами капиталы.
Білікті Адами ресурстармен қамтамасыз ету мақсатында қоғам бірыңғай кадр саясатын қалыптастыру және енгізу бойынша жұмыс жүргізеді. Кадр саясатының міндеті қоғамда қоғам тиімділігінің дамуы мен өсуіне құнды үлес қоса алатын кәсіпқойларды тарту және ұстап қалу, сондай-ақ адами ресурстарға инвестициялардан барынша қайтарым алу болып табылады.
Қоғам қызметкерлерінің саны 43 адамды құрайды (атқарушы орган мен әкімшілік блокты қоса алғанда).

4) разрабатывает маркетинговую стратегию в туристской отрасли, координирует и проводит мониторинг ее реализации;
5) участвует в создании и развитии туристских ресурсов;
6) проводит анализ туристского потенциала Республики Казахстан;
7) администрирует субсидирование стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан (вводится в действие с 1 января 2022 года).
В соответствии с правоустанавливающими документами общество осуществляет следующие виды деятельности:
1) продвижение Казахстана в качестве международной туристской дестинации;
2) профессиональное управление туристским брендом Казахстана;
3) организация и проведение международных выставок;
4) организация и проведение мероприятий по развитию детского и юношеского туризма, увеличению потока въездного туризма, развитию медицинского туризма;
5) организация ярмарок, фестивалей, деловых и развлекательных мероприятий, направленных на продвижение имиджа страны;
6) осуществление внешнеэкономической и инвестиционной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Финансовая модель
Уставный капитал общества сформирован за счет республиканского имущества, находящегося на балансе республиканского государственного казенного предприятия "Национальный музей Республики Казахстан", на сумму 129349 тысяч тенге.
Источником финансирования деятельности общества является механизм финансирования посредством выполнения государственного задания на реализацию мероприятий по развитию туризма в стране и продвижению Казахстана в качестве туристской дестинации на международном и внутреннем рынках.
При этом Комитетом по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан согласие на создание общества было дано с условием осуществления всех видов деятельности (функций) на безвозмездной основе (приказ от 1 июля 2017 года № 149-ОД).
Корпоративное управление
Общество рассматривает корпоративное управление как средство повышения эффективности деятельности общества, обеспечения транспарентности и подотчетности, укрепления его репутации и снижения затрат на привлечение им капитала.
Система корпоративного управления в обществе основывается на уважении прав и интересов всех заинтересованных в деятельности общества лиц и способствует успешной деятельности общества, в том числе росту его ценности, поддержке финансовой стабильности и прибыльности.
В обществе утвержден Кодекс корпоративного управления, целями которого являются систематизация и совершенствование корпоративного управления, обеспечение общей прозрачности управления и подтверждение неизменной готовности общества следовать стандартам устойчивого развития и надлежащего управления.
Структура корпоративного управления обществом определяет разделение обязанностей между органами общества, обеспечивает системность и последовательность процессов корпоративного управления и включает в себя:
высший орган – единственный акционер;
орган управления – Совет директоров общества;
исполнительный орган – правление общества;
контрольные органы – служба внутреннего аудита, централизованная служба по контролю за закупками, антикоррупционная комплаенс-служба.
Человеческий капитал
Главная ценность общества – его человеческий капитал.
В целях обеспечения квалифицированными человеческими ресурсами общество проводит работу по формированию и внедрению единой кадровой политики. Задачами кадровой политики являются привлечение и удержание в обществе профессионалов, способных внести ценный вклад в развитие и рост эффективности общества, а также получение максимальной отдачи от инвестиций в человеческие ресурсы.
Численность работников общества составляет 43 человека (включая исполнительный орган и административный блок).

Қоғамның кадрлық құрамының 35 %-ын "Туризм" мамандығы бойынша қызметкерлер құрайды, ал қалған қызметкерлердің өз қызмет бағыттары бойынша тиісті білімі бар (қаржылық, экономикалық, заңгерлік және т.б.). Бұл ретте барлық персоналдың 63 %-ы шет тілін біледі, персоналдың 40 %-ы шет елдердегі жоғары оқу орындарын бітірген және жартысынан көбі (55 %) магистр дәрежесіне ие. Жас санаты мынадай: қызметкерлердің 21 %-ы 30 жасқа толмаған, 53 %-ы 31 – 40 жас аралығында, 26 %-ы 40 жастан асқан.
Нормативтік тұрғыдан алғанда, қоғамның адами ресурстарын басқару мына ішкі құжаттар жүйесіне бағынады:
1) Директорлар кеңесінің 2018 жылғы 31 қаңтардағы шешімімен бекітілген қоғам Қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсету қағидалары;
2) Директорлар кеңесінің 2019 жылғы 31 мамырдағы шешімімен бекітілген қоғамның Іскерлік және корпоративтік әдеп кодексі;
3) Директорлар кеңесінің 2019 жылғы 3 желтоқсандағы шешімімен бекітілген қоғамның Кадр саясаты;
4) Басқарманың 2017 жылғы 29 қарашадағы шешімімен бекітілген қоғам Қызметкерлеріне еңбекақы және сыйақы төлеу қағидалары;
5) Басқарманың 2017 жылғы 8 желтоқсандағы шешімімен бекітілген қоғамның Еңбек тәртіптемесі қағидалары;
6) Басқарманың 2018 жылғы 4 желтоқсандағы шешімімен бекітілген қоғам Қызметкерлерін көтермелеу қағидалары;
7) Басқарманың 2018 жылғы 26 желтоқсандағы шешімімен бекітілген қоғам Қызметкерлерін оқыту қағидалары.
SWOT-талдау
Қазіргі кезде қоғамның мынадай күшті және әлсіз жақтары, сондай-ақ қызметінің мүмкіндіктері мен қауіптері бар:
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
Ұлттық компания мәртебесі.
Заңнамамен бекітілген өкілеттіктер мен құзыреттер.
Туризм саласында құзыреті бар команда.
Қоғам қызметін қаржыландырудың баламалы көздерінің жеткіліксіз көлемі және болмауы.
Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде жергілікті атқарушы органдарға тәуелділік.
Мүмкіндіктер
Қауіптер
Қазақстанның туристік саласы өсуінің едәуір табиғи және тарихи-мәдени әлеуетінің болуы.
COVID-2019 коронавирустық инфекциясы жағдайында туризмнің ең танымал түрі ретінде экотуризмнің аумақтық және табиғи мүмкіндіктері.
Қазақстанның әлемдік геосаяси аренадағы оң имиджі.
Туристік сұраныс өсетін дамып келе жатқан сыртқы нарықтарға аумақтық жақындық (Қытай, Үндістан, Таяу Шығыс, Ресей), тікелей рейстер.
Орнықты ішкі саяси жағдай және туризмді дамыту үшін салыстырмалы қауіпсіздік.
2022 жылдан бастап шекараны ашу және визасыз режимді қалпына келтіру (эпидемиологиялық жағдайды ескере отырып).
Пандемияның ұзаққа созылған салдары және әлемдік туристік индустрияның қалпына келуінің баяу қарқыны.
Коронавирустық пандемиядан туындаған мемлекеттік басымдықтардың өзгеруі
Отандық туристік өнімдердің бәсекеге қабілеттілігінің төмен деңгейі.
Әкімшілік кедергілер.
Туризм орындарында инженерлік, көліктік, жол бойындағы, Әлеуметтік және өзге де туристік инфрақұрылымның жеткіліксіз дамуы.
Туристік саламен сабақтас салаларды нашар үйлестіру.
Туристік дестинациялардың/ объектілердің көліктік қолжетімділігінің төмендігі, әуе қатынастарының шектеулі болуы.
Саланың сыртқы өңірлік ойыншылары тарапынан жоғары бәсекелестік.

35 % кадрового состава общества представлен работниками по специальности "Туризм", а остальные работники имеют соответствующее образование по своим направлениям деятельности (финансовое, экономическое, юридическое и так далее). При этом 63 % всего персонала владеют иностранным языком, 40 % персонала окончили высшие учебные заведения за рубежом и более половины (55 %) имеют степень магистра. Возрастная категория выглядит следующим образом: 21 % работников до 30 лет, 53 % – с 31 до 40 лет, 26 % – старше 40 лет.
В нормативном аспекте управление человеческими ресурсами общества подчиняется системе следующих внутренних документов:
1) Правила оказания социальной поддержки работникам общества, утвержденные решением Совета директоров от 31 января 2018 года;
2) Кодекс деловой и корпоративной этики общества, утвержденный решением Совета директоров от 31 мая 2019 года;
3) Кадровая политика общества, утвержденная решением Совета директоров от 3 декабря 2019 года;
4) Правила оплаты труда и вознаграждения работников общества, утвержденные решением правления от 29 ноября 2017 года;
5) Правила трудового распорядка общества, утвержденные решением правления от 8 декабря 2017 года;
6) Правила поощрения работников общества, утвержденные решением правления от 4 декабря 2018 года;
7) Правила обучения работников общества, утвержденные решением правления от 26 декабря 2018 года.
SWOT-анализ
На текущий момент общество имеет следующие сильные и слабые стороны, а также возможности и угрозы деятельности:
Сильные стороны Слабые стороны
Статус национальной компании.
Законодательно закрепленные полномочия и компетенции.
Команда, имеющая компетенции в отраслях туризма.
Недостаточные объемы и отсутствие альтернативных источников финансирования деятельности общества.
Зависимость от местных исполнительных органов при реализации инвестиционных проектов.
Возможности Угрозы
Наличие значительного природного и историко-культурного потенциала роста туристской отрасли Казахстана.
Территориальные и природные возможности для экотуризма, как наиболее востребованного вида туризма в условиях коронавирусной инфекции COVID-2019.
Положительный имидж Казахстана на мировой геополитической арене.
Территориальная близость к развивающимся внешним рынкам, в которых растет туристский спрос (Китай, Индия, Ближний Восток, Россия), прямые перелеты.
Стабильная внутриполитическая обстановка и относительная безопасность для развития туризма.
Открытие границ и восстановление безвизового режима с 2022 года (с учетом эпидемиологической обстановки).
Затяжные последствия пандемии и медленные темпы восстановления мировой туристской индустрии.
Смена государственных приоритетов, вызванных пандемией коронавируса.
Низкий уровень конкурентоспособности отечественных туристских продуктов.
Административные барьеры.
Недостаточное развитие инженерной, транспортной, придорожной, социальной и иной туристской инфраструктуры в местах туризма.
Слабая координация отраслей, смежных с туристской отраслью.
Низкая транспортная доступность туристских дестинаций/объектов, ограниченность авиасообщений.
Высокая конкуренция со стороны внешних региональных игроков отрасли.

2-бөлім. Миссиясы және пайымы
Қоғамның миссиясы – Қазақстандағы туризмді танымал, жайлы және қолжетімді ету.
Қоғамның пайымы – Қазақстандағы туризмді басқару, үйлестіру және дамыту үшін ақпараттық-талдамалық ресурс болып табылатын туризм индустриясындағы негізгі ұйым.
Қоғамның қызметі мынадай қағидаттарға негізделетін болады:
1) мемлекеттің, инвесторлардың және туристік қызмет субъектілері мүдделерінің теңгерімділігін қамтамасыз ету;
2) туристік қызмет субъектілеріне қызметіне араласпау, бірақ туристік қызмет субъектілерінің қолайлы жағдайларды және мемлекеттік қолдау құралдарына тең қол жеткізуді қамтамасыз ету болып табылады;
3) көрсетілетін қызметтердің транспаренттілігі және атаулылығы;
4) сыртқы ортадағы өзгерістерге, нысаналы топтардың қажеттіліктеріне уақтылы және барабар ден қою, сондай-ақ қойылған мақсаттарға қол жеткізу мониторингінің нәтижелері;
5) қойылған мақсаттарға қол жеткізудің кешенді тәсілі;
6) қаржылық көрсеткіштер мен негізгі қызмет көрсеткіштерін тұрақты жақсарту, өзінің басқарушылық практикаларын, процестерін, технологиялық шешімдерін жетілдіру;
7) акционерлер, әріптестер, ұжым және қоғам алдында алынған барлық міндеттемелер бойынша жауапкершілік;
8) өз қызметкерлерінің кәсібилігін және олардың өнімділігін арттыру, еңбек қауіпсіздігін және басқа да қажетті еңбек жағдайларын қамтамасыз ету, қызметкерлердің құқықтарын құрметтеу және дербес және кәсіптік даму үшін мүмкіндіктер беру болып табылады.
3-бөлім. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер
Қоғам өз миссиясы мен пайымын іске асыру мақсатында өз қызметін мынадай стратегиялық бағыттар бойынша жүзеге асыратын болады:
1) туристік ресурстарды дамыту;
2) туризм индустриясын дамыту үшін қолайлы ахуал қалыптастыру;
3) елдің туристік әлеуетін ішкі және халықаралық нарықтарда ілгерілету;
4) компанияның тұрақты дамуын қамтамасыз ету.
3.1-кіші бөлім. "Туристік ресурстарды дамыту" 1-стратегиялық бағыты
Мақсаты: туристік дестинациялардың тартымдылығы мен қолжетімділігін арттыру
Қоғам туристік ресурстарды дамыту жөніндегі қызметтің стратегиялық бағыты шеңберінде олардың инфрақұрылымын мониторингтеу мен дамытуға жәрдемдесу және туристік саланың жобаларына инвестициялар тарту арқылы туристік дестинациялардың әлеуеті мен мүмкіндіктерін кеңейтуге жәрдемдесетін болады.
1-міндет. Туристік дестинациялардың инфрақұрылымын дамыту мониторингі және оған жәрдемдесу
Ескерту. 1-міндетке өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.12.2023 № 1070 қаулыларымен.
Туристік дамудың ерекше әлеуеті бар Қазақстан аумақтары немесе басым туристік аумақтар туристендіру картасының республикалық деңгейдегі объектілерінің тізбесіне енгізілген.
Қоғам жоспарланған кезеңде туристендіру картасына енгізілген басым туристік аумақтарда туристік инфрақұрылымды дамытуға жәрдемдесу жұмысын жалғастырады.
Жәрдемдесу инфрақұрылымдық жобаларды, сондай-ақ салалық бағдарламалық құжаттардың уақтылы іске асырылуын мониторингтеу арқылы жүзеге асырылатын болады.
Қоғам жұмысының жүйелілігін қамтамасыз ету мақсатында жобалық тәсіл мен құралдар, оның ішінде:

Раздел 2. Миссия и видение
Миссия общества – сделать туризм в Казахстане популярным, комфортным и доступным.
Видение общества – ключевая организация в индустрии туризма, являющаяся информационно-аналитическим ресурсом для управления, координации и развития туризма в Казахстане.
Деятельность общества будет основываться на следующих принципах:
1) обеспечение сбалансированности интересов государства, инвесторов и субъектов туристской деятельности;
2) невмешательство в деятельность субъектов туристской деятельности, но обеспечение субъектам туристской деятельности благоприятных условий и равного доступа к инструментам государственной поддержки;
3) транспарентность и адресность оказываемых услуг;
4) своевременное и адекватное реагирование на изменения во внешней среде, потребности целевых групп, а также результаты мониторинга достижения поставленных целей;
5) комплексный подход к достижению поставленных целей;
6) постоянное улучшение финансовых показателей и показателей основной деятельности, совершенствование своих управленческих практик, процессов, технологических решений;
7) ответственность по всем взятым обязательствам перед акционерами, партнерами, коллективом и обществом;
8) повышение профессионализма своих сотрудников и их производительности, обеспечение безопасности и других необходимых условий труда, уважение прав работников и предоставление возможностей для персонального и профессионального развития.
Раздел 3. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.12.2023 № 1070.
В целях реализации своей миссии и видения общество будет осуществлять свою деятельность по следующим стратегическим направлениям:
1) развивать туристские ресурсы;
2) формировать благоприятный климат для развития индустрии туризма;
3) продвигать туристский потенциал страны на внутреннем и международном рынках;
4) обеспечивать устойчивое развитие компании.
Подраздел 3.1 Стратегическое направление 1 "Развитие туристских ресурсов"
Цель: Повысить привлекательность и доступность туристских дестинаций
Общество в рамках стратегического направления деятельности по развитию туристских ресурсов будет содействовать расширению потенциала и возможностей туристских дестинаций через мониторинг и содействие развитию их инфраструктуры и привлечение инвестиций в проекты туристской отрасли.
Задача 1. Мониторинг и содействие развитию инфраструктуры туристских дестинаций
Территории Казахстана с особым потенциалом туристского развития или приоритетные туристские территории включены в перечень объектов республиканского уровня карты туристификации.
Общество в планируемом периоде продолжит работу по содействию развитию туристской инфраструктуры в приоритетных туристских территориях, включенных в карту туристификации.
Содействие будет осуществляться посредством мониторинга своевременной реализации инфраструктурных проектов, а также отраслевых программных документов.
В целях обеспечения системности работы обществом будет применен проектный подход и инструменты, в том числе:

1) қоғам қызметкерлері арасында дестинацияға жауапты кураторларды айқындау арқылы жергілікті атқарушы органдармен тиімді коммуникацияны және жедел ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
2) әрбір дестинация бойынша аяқталған, іске асырылатын және іске асыру жоспарланған инфрақұрылымдық жобалар бөлінісінде, сондай-ақ іске асыруға дайындық тұрғысынан жол карталарын құрылымдық талдау (жобалау-сметалық құжаттаманың, мемлекеттік сараптама қорытындысының болуы);
3) қаржыландыру көздерін іздестіру және инфрақұрылымдық туристік жобаларға қаржыландырудың уақтылы және толық бөлінуіне жәрдемдесу;
4) жобаларды іске асыру барысына және жергілікті жерлерде инфрақұрылымды дамытуға көшпелі мониторинг;
5) іске асырылатын жобалардың ағымдағы мәртебесі мәселелері бойынша өңірлік жобалау офистері және/немесе жергілікті атқарушы органдар өкілдерінің қатысуымен тұрақты кеңестер өткізу, туындайтын проблемалық мәселелерді шешу бойынша жедел шараларды анықтау және қабылдау, ағымдағы жылы іске асыру мерзімімен жобалардың аяқталуын және келесі жылға жоспарланған жобалардың іске асыруға әзірлігін қамтамасыз ету;
6) өңірлерде туризмді дамытудың және инфрақұрылымдық жобаларды іске асырудың проблемалық мәселелерінің тізбесін жинау және оларды орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппараты басшыларының деңгейіне шығару;
7) дестинацияларды дамытудың мастер-жоспарларын іске асырудың тиімділігін жыл сайынғы талдау, түзету іс-қимылдары бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Қоғам жүргізген зерттеулерге сәйкес туристік қызығушылық тудыратын орындарда орналасқан орындар мен қажетті инженерлік коммуникацияларды көрсете отырып, 493 санитариялық-гигиеналық торапқа қажеттілік анықталды, оның ішінде 2020 жылы 144 бірлік орнатылды.
Инфрақұрылымды дамыту шеңберінде қоғам туристік қызығушылық тудыратын орындарда санитариялық-гигиеналық тораптарды орнату, қолданысқа енгізу және қызмет көрсету мониторингін жалғастыратын болады, сондай-ақ осы жұмысқа қаражатты уақтылы және жеткілікті бөлуге жәрдем көрсететін болады. Мысалы, 2020 жылы Жұмыспен қамту жол картасы шеңберінде қоғамның көмегімен 99 санитариялық-гигиеналық тораптарды орнатуға 1 млрд теңге бөлінді.
Санитариялық-гигиеналық тораптарды орнату және күтіп ұстау жөніндегі жобаларға жеке инвестицияларды тартудың жүйелі құралы ретінде қоғам жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша бизнес шығындарын өтеу және санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп ұстауды субсидиялау тетіктерін әзірледі. Жоспарланып отырған кезеңде қоғам тиісті қағидалар мен тәртіптерді келісу, бекіту және енгізу бойынша жұмыс жүргізеді, сондай-ақ бизнес пен жергілікті атқарушы органдар арасында ауқымды ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізеді.
Бұған қоса, туристік инфрақұрылым дестинацияларын дамытуға жәрдемдесу мақсатында қоғам туристік маршруттарға түгендеу жүргізетін болады: туристер үшін тартымдылық, жайлылық, қолжетімділік және қарапайымдылық тұрғысынан туристік қызметтерді тұтынушылардың дестинациялардағы жүру және демалу маршруттарының тізбектерін зерделеуге және жетілдіруге бағытталған зерттеулер.
Зерттеулер нәтижелерін талдау негізінде қоғам мүдделі тараптар үшін:

1) обеспечение эффективных коммуникаций и оперативного информационного обмена с местными исполнительными органами через определение ответственных кураторов за дестинации среди работников общества;
2) структурный анализ дорожных карт в разрезе завершенных, реализуемых и планируемых к реализации инфраструктурных проектов по каждой дестинации, а также на предмет готовности к реализации (наличие проектно-сметной документации, заключения государственной экспертизы);
3) поиск источников финансирования и содействие своевременному и полному выделению финансирования на инфраструктурные туристские проекты;
4) выездной мониторинг хода реализации проектов и развития инфраструктуры на местах;
5) проведение регулярных совещаний с участием представителей региональных проектных офисов и/или местных исполнительных органов по вопросам текущего статуса реализуемых проектов, выявлению и принятию оперативных мер по решению возникающих проблемных вопросов, обеспечению завершения проектов со сроком реализации в текущем году и готовности к реализации проектов, запланированных на следующий год;
6) сбор перечня проблемных вопросов развития туризма и реализации инфраструктурных проектов в регионах и их вынесение на уровень руководителей центральных государственных органов, Аппарата Правительства Республики Казахстан;
7) ежегодный анализ эффективности реализации мастер-планов развития дестинаций, выработка предложений по корректирующим действиям.
Согласно проведенным обществом обследованиям была выявлена потребность в 493 санитарно-гигиенических узлах в местах туристского интереса, с указанием локаций и необходимых инженерных коммуникаций, из которых в 2020 году установлены 144 единицы.
В рамках инфраструктурного развития обществом будет продолжен мониторинг установки, введения в действие и обслуживания санитарно-гигиенических узлов в местах туристского интереса, а также будет оказываться содействие в своевременном и достаточном выделении средств на эту работу. Например, в 2020 году в рамках Дорожной карты занятости при содействии общества на установку 99 санитарно-гигиенических узлов был выделен 1 млрд тенге.
В качестве системного инструмента привлечения частных инвестиций в проекты по установке и содержанию санитарно-гигиенических узлов обществом разработаны механизмы возмещения затрат бизнеса по строительству объектов придорожного сервиса и субсидирования содержания санитарно-гигиенических узлов. В планируемом периоде обществом будет проведена работа по согласованию, утверждению и внедрению соответствующих правил и порядков, а также проведена масштабная информационно-разъяснительная работа среди бизнеса и местных исполнительных органов.
В дополнение к этому, в целях содействия развитию туристской инфраструктуры дестинаций обществом будет проводиться инвентаризация туристских маршрутов: исследования, направленные на изучение и совершенствование цепочек маршрута следования и отдыха потребителей туристских услуг в дестинациях с позиций привлекательности, комфортности, доступности и простоты для туристов.
На основе анализа результатов исследований обществом будут разрабатываться рекомендации для заинтересованных сторон по:

1) әрбір дестинация үшін жеке-жеке туристік инфрақұрылымды дамытуға бағытталған өзара байланысты техникалық және ұйымдастырушылық іс-шаралар, оның ішінде:
туристік объектілер, сондай-ақ туристік дестинациялардағы әуежайлар, вокзалдар арасындағы автомобиль және теміржол жолдарын салу, жөндеу, реконструкциялау және жаңғырту қажеттігі;
дестинациялар аумағында толыққанды жол бойындағы, сервистік және "жұмсақ" инфрақұрылымды дамыту/жаңғырту, нақты объектілердің қажеттілігін және олардың орналасқан жерін (санитариялық-гигиеналық тораптар, кемпинг, сервистік қызмет көрсету объектілері, қоғамдық тамақтандыру пункттері, Медициналық және санитариялық пункттер, ақпараттық стенділер, көрсеткіштер, бағдарлау белгілері, кірме жолдар, мүмкіндіктері шектеулі адамдарға арналған абаттандыру элементтері және т. б.) айқындай отырып, оларға жету);
2) қолданыстағы туристік өнімдер мен маршруттарды жетілдіру/кеңейту және жаңа туристік өнімдер мен маршруттарды құру, олардың туристер үшін тартымдылығын арттыру, үлгілік туристік маршруттардың "жұмсақ" инфрақұрылымын дамыту (толығырақ "Туристік өнімдерді дамыту" бөлімінен қараңыз) бойынша ұсынымдар әзірлейтін болады.
Туристік маршруттарды түгендеу жергілікті атқарушы органдармен, салалық және кәсіпкерлік қауымдастықтардың, туристік бизнестің өкілдерімен бірлесіп жүзеге асырылатын болады.
Жүргізілетін мониторинг нәтижелері қоғамның интернет-ресурстарында жарияланатын болады, сондай-ақ мүдделі орталық және жергілікті атқарушы органдардың, депутаттық корпустың, қоғамдық ұйымдардың назарына жеткізіледі. Бұл қоғам қызметінің ашықтығы мен тәуелсіздігін қамтамасыз етуге, күштерді шоғырландыруға және жергілікті атқарушы органдарды басқарылатын аумақтарда туризмді дамыту жөніндегі нақты іс-шараларды іске асыруды жүзеге асыруға ынталандыратын пәрменді тетік құруға мүмкіндік береді. Мысалы, 2020 жылы қоғам ТОП-10 дестинациядағы 50 танымал туристік бағытты және "Grand tour" туристік өнімін түгендеуді жүргізді. Нәтижелері бойынша жазғы, қысқы маршруттар бойынша туристік маршруттар каталогы, сондай-ақ 29 маршруттан тұратын Ұлы Жібек жолының қазақстандық бөлігі жасалды. Порталда инфрақұрылым мен туристік қызығушылық орындарының жай-күйі туралы өзекті деректер орналастырылған tourismonline.kz туристік операторларға жаңа туристік өнімдерді жасауға көмектесу.
Салыстырмалы талдау жүргізу, салынған қаражаттың тиімділігін және өңірлердің даму серпінін бағалау мақсатында қоғам туристік инфрақұрылымның даму деңгейі бойынша өңірлерді ұлттық рейтингтік бағалау әдістемесін әзірлеуді және енгізуді жоспарлауда. Рейтингтік бағалау үздік халықаралық тәжірибені ескереді және Қазақстанның туристендіру картасына енгізілген басым туристік аумақтарды қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөліну бойынша бірнеше өңірге жататын туристік дестинацияларды дамыту жөніндегі жұмысты үздік үйлестіруді қамтамасыз ету мақсатында қоғам жобалық тәсілді қолданады және өкілдіктер құратын болады.

1) взаимосвязанным техническим и организационным мероприятиям, направленным на развитие туристской инфраструктуры индивидуально для каждой дестинации, в том числе по:
необходимости строительства, ремонта, реконструкции и модернизации автомобильных и железнодорожных дорог до/между туристскими объектами, а также аэропортов, вокзалов в туристских дестинациях;
развитию/модернизации полноценной придорожной, сервисной и "мягкой" инфраструктуры на территории дестинаций, по пути следования к ним с определением необходимости конкретных объектов и их местоположения (санитарно-гигиенические узлы, объекты кемпинга, сервисного обслуживания, пункты общественного питания, медицинские и санитарные пункты, информационные стенды, указатели, знаки ориентирования, подъездные пути, элементы благоустройства для людей с ограниченными возможностями и прочее);
2) совершенствованию/расширению действующих и созданию новых туристских продуктов и маршрутов, повышению их привлекательности для туристов, развитию "мягкой" инфраструктуры типовых туристских маршрутов (подробнее смотреть в разделе "Развитие туристских продуктов").
Инвентаризация туристских маршрутов будет осуществляться совместно с местными исполнительными органами, представителями отраслевых и предпринимательских ассоциаций, туристского бизнеса.
Результаты проводимого мониторинга будут освещаться на интернет-ресурсах общества, а также доводиться до сведения заинтересованных центральных и местных исполнительных органов, депутатского корпуса, общественных организаций. Это позволит обеспечить прозрачность и независимость деятельности общества, консолидировать силы и создать действенный механизм, стимулирующий местные исполнительные органы осуществлять реализацию конкретных мероприятий по развитию туризма в управляемых территориях. Например, в 2020 году обществом проведена инвентаризация 50 популярных туристских маршрутов в ТОП-10 дестинациях и турпродукта "Grand tour". По результатам был составлен каталог туристских маршрутов по летним, зимним маршрутам, а также казахстанский отрезок Великого Шелкового пути, включающий 29 маршрутов. Актуальные данные о состоянии инфраструктуры и мест туристского интереса размещены на портале tourismonline.kz для помощи туристским операторам в составлении новых туристских продуктов.
В целях проведения сравнительного анализа, оценки эффективности вложенных средств и динамики развития регионов обществом планируются выработка методики и внедрение национальной рейтинговой оценки регионов по уровню развитости туристской инфраструктуры. Рейтинговая оценка будет учитывать лучший международный опыт и охватывать приоритетные туристские территории, включенные в карту туристификации Казахстана.
В целях обеспечения лучшей координации работы по развитию туристских дестинаций, которые по административно-территориальному разделению относятся к нескольким регионам, обществом будет применятся проектный подход и будут создаваться представительства.

Мәселен, Алматы тау кластерін дамыту жөніндегі жобаларды іске асыру кезінде өңіраралық және ведомствоаралық мәселелерді тиімді шешу үшін 2019 жылы қоғамның Алматы қаласында өкілдігі құрылды және оның базасында 2020 жылдан бастап Алматы тау кластерін дамыту жөніндегі біріккен офис жұмыс істейді, оған қоғамның, Алматы қаласы мен Алматы облысы әкімдіктерінің, сондай-ақ кластер шеңберінде әрбір ұлттық парктің өкілдері кірді.
Мұндай практиканы қоғам жалғастыратын болады және қажет болғанда басым туристік аумақтардағы өкілдіктердің қызметі ұйымдастырылатын болады.
2-міндет. Туристік салаға инвестициялар тарту
Консалтинг және сүйемелдеу
Қоғам Қазақстанның туристік дестинацияларын дамыту жөніндегі жобаларды іске асыру үшін инвестициялар тарту мәселелерінде үйлестіруші рөл атқаратын болады.
Инвесторларды іздеу кезінде инвестициялық жобаларды табысты іске асыру үшін олардың ұқсас жобаларды іске асырудағы практикалық тәжірибесі негізгі түйінді өлшемшартқа айналады. Осыған байланысты қоғам жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, "өз клиентіңді біл" қағидаты бойынша әлеуетті инвесторлардың үнемі жаңартылып отыратын деректер базасын құрды, ол контрагент қызметінің сипатын және оның инвестициялық басымдықтарын сәйкестендіруге мүмкіндік береді.
Қоғам перспективалық инвестициялық жобалардың дерекқорын қалыптастыру, іске асыру мониторингі және өзектілендіру жөніндегі жұмысты жалғастыратын болады.
Жалпы, деректер базасында тұрақты мониторингте 3,2 трлн теңгеге 218 инвестициялық жоба бар. іске асыру мерзімі – 2021 – 2025 жылдар. Қоғам көрсетілген жобалар тізбесінің мониторингін, оны өзектілендіруді және ілгерілетуді тұрақты негізде жүзеге асырады. Инвестициялық жобалар аяқталу шамасына қарай бұл тізбеден шығарылады және аяқталғандар санатына өтеді. Мәселен, 2021 жылдың басынан бері аталған тізбеден Түркістан облысында орналасқан 4 объект іске қосылды.
Осы жобаларды іске асыруға жәрдемдесуді қоғам мынадай бөлікте жүзеге асыратын болады:
1) жеңілдікті қаржыландыруды, преференцияларды бөлу, жер, инфрақұрылымдық және мемлекеттік органдармен өзге де проблемалық мәселелерді шешу;
2) инвесторларды іздеу, консалтинг және сүйемелдеу;
3) инвестициялық жобаларды жинақтау және инвесторлар үшін инвестициялық ұсыныстар дайындау;

Так, для эффективного решения межрегиональных и межведомственных вопросов при реализации проектов по развитию Алматинского горного кластера в 2019 году создано представительство общества в городе Алматы и на его базе с 2020 года функционирует объединенный офис по развитию Алматинского горного кластера, куда вошли представители общества, акиматов города Алматы и Алматинской области, а также каждого национального парка в рамках кластера.
Такая практика обществом будет продолжена и при необходимости будет организована деятельность представительств на приоритетных туристских территориях.
Задача 2. Привлечение инвестиций в туристскую отрасль
Консалтинг и сопровождение
Общество будет выполнять координирующую роль в вопросах привлечения инвестиций для реализации проектов по развитию туристских дестинаций Казахстана.
Для успешной реализации инвестиционных проектов при поиске инвесторов ключевым критерием станет их практический опыт в реализации аналогичных проектов. В связи с этим обществом совместно с местными исполнительными органами создана постоянно обновляемая база данных потенциальных инвесторов по принципу "знай своего клиента", которая позволяет идентифицировать характер деятельности контрагента и его инвестиционные приоритеты.
Обществом будет продолжена работа по формированию, мониторингу реализации и актуализации базы данных перспективных инвестиционных проектов.
В целом, на постоянном мониторинге в базе данных находятся 218 инвестиционных проектов на сумму 3,2 трлн тенге со сроками реализации 2021 – 2025 годы. Обществом на постоянной основе осуществляются мониторинг, актуализация и продвижение указанного перечня проектов. По мере завершения инвестиционные проекты исключаются из данного перечня и переходят в категорию завершенных. Так, с начала 2021 года из упомянутого перечня введены 4 объекта, расположенные в Туркестанской области.
Содействие в реализации данных проектов обществом будет осуществляться в части:
1) выделения льготного финансирования, преференций, решения земельных, инфраструктурных и иных проблемных вопросов с государственными органами;
2) поиска, консалтинга и сопровождения инвесторов;
3) "упаковки" инвестиционных проектов и подготовки инвестиционных предложений для инвесторов;

4) әлеуетті инвесторлар арасында, оның ішінде әлеуетті инвесторлар базасы, "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының ресурстары, дипломатиялық өкілдіктер, әріптестер желісі арқылы перспективалы инвестициялық жобалар туралы ақпаратты тарату арқылы жүзеге асырылады.
Қоғам ұлттық парктерде экологиялық туризм жөніндегі жобаларды табысты іске асыру үшін зәкірлік инвесторлармен жұмысты жалғастыратын болады.

4) распространения информации о перспективных инвестиционных проектах среди потенциальных инвесторов, в том числе через базу потенциальных инвесторов, ресурсы акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Invest", дипломатические представительства, партнерскую сеть.
Обществом будет продолжена работа с якорными инвесторами для успешной реализации проектов по экологическому туризму в национальных парках.

Айталық, 2021 жылы "Көлсай көлдері", "Шарын", "Алтын-Емел" ұлттық парктері бойынша инвесторлар анықталды. 2020 жылы "Іле Алатауға" инвестор тартылып, Аюсай шатқалына алғашқы визит-орталығы салынды. Алматы тау кластерінде 3 инвестор визит-орталықтары бар (Бутаковка, Тұйықсу, Горельник және "Medeo RESORT" кешені) жобаларды іске асырады. ТОП-10 туристік дестинациялардың аумағында инвестор экоқонақүйлер желісінің құрылысын бастады және бұл жұмысты бүкіл Қазақстан бойынша ауқымды ету жоспарланып отыр.

Так, в 2021 году были определены инвесторы по национальным паркам "Көлсай көлдері", "Чарын", "Алтын-Эмель". В 2020 году в "Иле-Алатау" был привлечен инвестор, построен первый визит-центр в ущелье Аюсай. В Алматинском горном кластере 3 инвестора реализуют проекты с визит-центрами (Бутаковка, Туюк-су, Горельник и комплекс "MEDEO RESORT"). На территории ТОП-10 туристских дестинаций инвестор начал строительство сети экоотелей и данную работу планируется масштабировать по всему Казахстану.

Бұл жобалар орта мерзімді перспективада кемінде 56 млрд теңге инвестициялар ағынын, кемінде 14 визит-орталықтарының құрылысын, кемінде нөмірлік қоры 900 нөмір болатын жаңа экологиялық орналастыру орындарын пайдалануға енгізуді, кемінде 180 км жол жайластыруды қамтамасыз етеді.
Қоғам сондай-ақ инвестицияларды жоспарлау қағидатын енгізетін болады. Осылайша, туристік маршруттарды түгендеу және туристік инфрақұрылымның дамуын рейтингтік бағалау бойынша өңірлерде жүргізілген жұмыстар нақты объектілерге қажеттілікті анықтауға мүмкіндік береді және туристік дестинацияларды одан әрі дамытуға бағытталған инвесторлар үшін негізделген және кешенді ұсыныстар қалыптастыру көзі болады.
Инвестициялық климатты жақсарту
Туристік саланың жобаларына инвестициялар тартуды қамтамасыз ету мақсатында қоғам туризм саласының инвестициялық ахуалын жақсарту жөнінде шаралар қабылдайтын болады, оның ішінде:

Данные проекты в среднесрочной перспективе обеспечат приток не менее 56 млрд тенге инвестиций, строительство не менее 14 визит-центров, введение в эксплуатацию новых экологичных мест размещения с номерным фондом не менее 900 номеров, обустройство не менее 180 км троп.
Обществом также будет внедряться принцип планирования инвестиций. Так, проведенные работы в регионах по инвентаризации туристских маршрутов и рейтинговой оценке развития туристской инфраструктуры позволят выявлять потребности в конкретных объектах и станут источником формирования обоснованных и комплексных предложений для инвесторов, направленных на дальнейшее развитие туристских дестинаций.
Улучшение инвестиционного климата
В целях обеспечения привлечения инвестиций в проекты туристской отрасли обществом будут предприниматься меры по улучшению инвестиционного климата сферы туризма, в том числе:

1) сырттан келетін және ішкі туризм секторындағы кәсіпкерлік субъектілері үшін, оның ішінде COVID-2019 жаңа коронавирус инфекциясы пандемиясының әсерінен зардап шеккен бизнесті қалпына келтіру жөніндегі дағдарыстан кейінгі шаралар шеңберінде қолданыстағы қаржылық және қаржылық емес қолдау шараларының қолжетімділігін арттыру;
2) ішкі және сырттан келетін туризм секторында кәсіпкерлікті ынталандыру шаралары мен қолдау құралдарын әзірлеу және енгізу (оның ішінде субсидиялау, жеңілдікпен кредиттеу, гранттық қаржыландыру, лизинг, салық жеңілдіктері, шығындарды өтеу);

1) повышение доступности существующих финансовых и нефинансовых мер поддержки для субъектов предпринимательства в секторе въездного и внутреннего туризма, в том числе в рамках посткризисных мер по восстановлению бизнесов, пострадавших от влияния пандемии новой коронавирусной инфекции COVID-2019;
2) разработка и внедрение мер стимулирования и инструментов поддержки предпринимательства в секторе внутреннего и въездного туризма (в том числе субсидирование, льготное кредитование, грантовое финансирование, лизинг, налоговые льготы, возмещение затрат);

3) инвесторлар үшін жағдайларды жақсарту және әкімшілік кедергілерді азайту.
Туристік сала жобаларына жеке инвестициялар тартуды ынталандырудың жүйелі шараларын енгізу мақсатында қоғам туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде сыйымдылығы кемінде сегіз отыратын орын болатын тау шаңғысы курорттары мен автокөлік құралдары үшін жабдықтар сатып алу бойынша, облыстық және аудандық маңызы бар жолдарда жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу, кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау тетіктері мен қағидаларын әзірледі. Бұдан әрі әзірленген қағидаларды мүдделі мемлекеттік органдармен, бизнеспен және жұртшылықпен келісу бойынша жұмыс жүргізіледі, 2022 жылдан бастап шараларды іске қосу үшін қаржыландыру бөлу мәселелері пысықталады, сондай-ақ кәсіпкерлер мен халық арасында ауқымды ақпараттық-түсіндіру жұмысы жүргізіледі.
Инвестициялық қызмет
Туристік саладағы жеке сектордың бастамаларына қаржылық қолдау көрсету мақсатында қоғам туризм саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыратын жаңадан құрылатын және жұмыс істеп тұрған ұйымдардың жарғылық капиталдарына қатысу және осы жобаларды басқаруға қатысу арқылы инвестициялық қызметті жүзеге асыруды жоспарлап отыр.
Инвестициялық қызметті жүзеге асыру кезінде қоғам жұмыс істеп тұрған инфрақұрылым объектілерін кеңейтуге, реконструкциялауға және техникалық қайта жарақтандыруға, сондай-ақ туристік саладағы инфрақұрылымның жаңа объектілерін салуға бағытталған өзін-өзі ақтайтын және тиімді инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қатысатын болады. Қоғам қатысатын инвестициялық жобалар өңірдегі туризмді дамытудың негізгі бағыттарына және туризмнің басым түрлеріне сәйкес келуі тиіс.
Қоғамның ұйымдардың жарғылық капиталдарына инвестиция салуы кезінде тәуекелдерді төмендету мақсатында ұқсас жобаларды іске асыруда қажетті тәжірибесі бар стратегиялық әріптестің (ірі акционердің) және институционалдық инвесторлардың болуына артықшылық беріледі.

3) улучшение условий и снижение административных барьеров для инвесторов.
В целях внедрения системных мер стимулирования привлечения частных инвестиций в проекты туристской отрасли обществом разработаны механизмы и правила возмещения части затрат субъектов предпринимательства при приобретении оборудования для горнолыжных курортов и автотранспортных средств вместимостью не менее восьми посадочных мест, при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности, по строительству объектов придорожного сервиса на дорогах областного и районного значения, субсидированию части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов. В дальнейшем будет проведена работа по согласованию разработанных правил с заинтересованными государственными органами, бизнесом и общественностью, проработаны вопросы выделения финансирования для запуска мер с 2022 года, а также проведена масштабная информационно-разъяснительная работа среди предпринимателей и населения.
Инвестиционная деятельность
В целях оказания финансовой поддержки инициативам частного сектора в туристской отрасли обществом планируется осуществлять инвестиционную деятельность путем участия в уставных капиталах вновь создаваемых и действующих организаций, реализующих инвестиционные проекты в сфере туризма, и участия в управлении этими проектами.
При осуществлении инвестиционной деятельности общество будет принимать участие в финансировании окупаемых и эффективных инвестиционных проектов, направленных на расширение, реконструкцию и техническое перевооружение действующих, а также строительство новых объектов инфраструктуры в туристской отрасли. Инвестиционные проекты с участием общества должны соответствовать ключевым направлениям развития туризма в регионе и приоритетным видам туризма.
В целях снижения рисков при инвестировании обществом в уставные капиталы организаций предпочтительным будет наличие стратегического партнера (крупного акционера) и институциональных инвесторов, имеющих необходимый опыт реализации аналогичных проектов.

Қоғам өтелу мерзімі 10 жылдан 15 жылға дейінгі жобаларға қатысатын болады.
Меншікті, қарыз және өзге де қаражат инвестицияларды қаржыландыру көздері болып табылады.
Қоғамның инвестициялық қызметінен табыс алудың негізгі нысаны қаражат салынған акциялар құнының және жарғылық капиталдардағы қатысу үлестерінің өсуі болады.
Инвестициялық жобалардың табысты іске асырылуына және акциялар мен жарғылық капиталдардағы қатысу үлестері құнының жоспарланған өсіміне қол жеткізілуіне қарай қоғам өзіне тиесілі акциялар мен үлестерді ұйымдардың басқа акционерлеріне де, сол сияқты ашық бағалы қағаздар нарығына да сатуды жүзеге асыратын болады. Сатудан алынған қаражат капиталды қайта инвестициялау үшін пайдаланылады.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері
Көрсеткіш
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
Туристік сала жобаларына тартылған инвестициялар көлемі, млрд теңге
111
255
423
573
723
873
1023
1173
1323
1473
Туристік сала жобаларына тартылған шетелдік инвестициялар көлемі, млрд теңге
16,7
38,3
63,5
86
108,5
131
153,5
176
198,5
221
Туристік дестинациялардағы төсек-орындардағы біржолғы сыйымдылықты ұлғайту, төсек-орын
2000
6400

Общество будет принимать участие в проектах со сроком окупаемости от 10 до 15 лет.
Источниками финансирования инвестиций будут являться собственные, заемные и прочие средства.
Основной формой получения доходов от инвестиционной деятельности общества будет рост стоимости акций и долей участия в уставных капиталах, в которые вложены средства.
По мере успешной реализации инвестиционных проектов и достижения запланированного прироста стоимости акций и долей участия в уставных капиталах общество будет осуществлять продажи принадлежащих ему акций и долей, как другим акционерам организаций, так и на открытом рынке ценных бумаг. Полученные от продажи средства будут использованы для реинвестирования капитала.
Ключевые показатели деятельности
Показатель 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031
Объем привлеченных инвестиций в проекты туристской отрасли, млрд тенге
111
255
423
573
723
873
1023
1173
1323
1473
Объем привлеченных иностранных инвестиций в проекты туристской отрасли, млрд тенге
16,7
38,3
63,5
86
108,5
131
153,5
176
198,5
221
Увеличение единовременной вместимости в туристских дестинациях, койко-мест
2000
6400

7700
16200
17200
18200
19200
20200
21200
22200
Күтілетін нәтижелер
1) 2031 жылға қарай туристік сала жобаларына кемінде 1473 млрд теңге инвестициялар, оның ішінде 221 млрд теңге шетелдік инвестициялар тартылатын болады;
2) Қоғамның жәрдемдесуімен/қатысуымен іске асырылған инвестициялық жобалар шеңберінде туристік дестинацияларда 2031 жылға қарай 22200 жаңа төсек-орын енгізіледі;
3) 2031 жылға қарай ұлттық парктердің туристік инфрақұрылымын дамыту үшін кемінде 56 млрд теңге инвестициялар тартылатын болады, олар кемінде 14 визит-орталықтарын салуды және кемінде 900 нөмірді пайдалануға беруді қамтамасыз етеді;

7700
16200
17200
18200
19200
20200
21200
22200
Ожидаемые результаты
1) К 2031 году в проекты туристской отрасли будет привлечено не менее 1473 млрд тенге инвестиций, в том числе иностранных инвестиций 221 млрд тенге;
2) в рамках инвестиционных проектов, реализованных при содействии/участии общества, в туристских дестинациях к 2031 году будут введены не менее 22200 новых койко-мест;
3) для развития туристской инфраструктуры национальных парков к 2031 году будет привлечено не менее 56 млрд тенге инвестиций, которые обеспечат строительство не менее 14 визит-центров и ввод в эксплуатацию не менее 900 номеров;

4) Қоғамның қолдауымен 2025 жылға дейін Қазақстанды туристендіру картасының ТОП-10 дестинациясында 197,4 млрд теңге сомасына 141 инфрақұрылымдық жоба іске асырылады (жергілікті атқарушы органдарға тиісті қаржыландыру бөлінсе);
5) 2031 жылға дейін туристік қызығушылық тудыратын орындарда кемінде 493 санитариялық-гигиеналық тораптар және жол бойындағы сервистің 64 объектісі салынады және пайдалануға беріледі;
6) 2031 жылға дейін туристік инфрақұрылымның даму деңгейіне қарай өңірлерді ұлттық рейтингтік бағалау енгізілетін болады.
3.2- кіші бөлім. "Туризм индустриясын дамыту үшін қолайлы ахуал қалыптастыру" 2-стратегиялық бағыты
Мақсаты: туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру
Отандық туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру мақсатында қоғам ішкі және сырттан келетін туризм секторында жұмыс істейтін туристік қызмет субъектілерінің жұмысы үшін неғұрлым қолайлы жағдайлар жасауға, туризм салалары қызметкерлерінің құзыреттерін дамытуға, туристік саланы цифрландыруға және туристік өнімдерді жүйелі дамытуға жәрдемдесетін болады.
COVID-2019 жаңа коронавирустық инфекция пандемиясының нарыққа әсер ету салдарына байланысты ішкі және сырттан келетін туризм секторында отандық туристік бизнесті қалпына келтіру және қолдау бойынша дағдарысқа қарсы және дағдарыстан кейінгі шараларды әзірлеуге ерекше назар аударылатын болады.
1-міндет. Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуемен тасымалдау кезінде туристік өнімге қосылған билет құнын субсидиялауды әкімшілендіру
Ескерту. 1-міндетке өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
Қоғам Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуемен тасымалдау кезінде туристік өнімге қосылған билет құнын субсидиялау құралын әкімшілендіруді жүзеге асыратын болады.
Субсидиялаудың негізгі мақсаты - қазақстандықтарды туристік өнімдерге жұмсалатын шығындарды төмендету арқылы Қазақстанның туристік дестинацияларында бүкіл отбасымен демалуға ынталандыру.
Тетікті іске асыру шеңберінде тиісті тәртіппен көзделген шарттар сақталса, сатып алынған туристік өнімнің құрамында 2 жастан 18 жас аралағындағы балалар үшін авиабилет сатып алу бойынша Қазақстан азаматтарының шығыстарын субсидиялау көзделетін болады. Субсидиялау билеттің құны шегеріліп, тұтынушыға өткізілетін турөнімнің жалпы құнына кіретін "балалар" авиабилеттерінің құнын туроператорға төлеу арқылы жүзеге асырылады.
Қоғам құралды әкімшілендіру процестерінің ашық және жылдам өтуін қамтамасыз етеді, тетіктің тиімділігін жетілдіреді және арттырады.
2020 жылдан бастап қоғам туристік бизнеспен, орталық және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп субсидиялау қағидаларын әзірлеу бойынша жұмыс жүргізуде. Қағидаларды келісу және бекіту, туристік операторлар мен халық арасында ауқымды түсіндіру жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыс жалғасатын болады.
Субсидиялауды енгізу ішкі авиамаршруттардын санын ұлғайтуды, дестинациялар аумағында орналастыру орындарында келушілер санының өсуін, сапалы туристік өнімдерді қалыптастыруды, авиатасымалдаушылар, туроператорлар және орналастыру орындары арасында адал бәсеке құруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бұл өз кезегінде бағаны төмендетуге және ұсынылатын қызметтер мен сервистің сапасын арттыруға ықпал ететін болады. Шара қазақстандықтардың демалысын 30 %-ға дейін арзандатуға мүмкіндік береді.

4) при содействии общества до 2025 года в ТОП-10 дестинациях Карты туристификации Казахстана будет реализован 141 инфраструктурный проект на сумму 197,4 млрд тенге (при выделении соответствующего финансирования местным исполнительным органам);
5) до 2031 года в местах туристского интереса будут построены и введены в эксплуатацию не менее 493 санитарно-гигиенических узлов и 64 объекта придорожного сервиса;
6) до 2031 года будет внедрена национальная рейтинговая оценка регионов по уровню развитости туристской инфраструктуры.
Подраздел 3.2. Стратегическое направление 2 "Формирование благоприятного климата для развития индустрии туризма"
Цель: Повысить качество туристских продуктов и услуг
В целях повышения качества отечественных туристских продуктов и услуг общество будет содействовать созданию наиболее благоприятных условий для субъектов туристской деятельности, работающих в секторе внутреннего и въездного туризма, развития компетенций работников отраслей туризма, цифровизации туристской отрасли и системного развития туристских продуктов.
Особое внимание будет уделено выработке анти- и посткризисных мер по восстановлению и поддержке отечественного туристского бизнеса в секторе внутреннего и въездного туризма в связи с последствиями влияния на рынок пандемии новой коронавирусной инфекции COVID-2019.
Задача 1. Администрирование субсидирования стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан
Общество будет осуществлять администрирование инструмента субсидирования стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан.
Основная цель субсидирования — мотивировать казахстанцев отдыхать всей семьей в туристских дестинациях Казахстана путем снижения расходов на туристские продукты.
В рамках реализации механизма будет предусмотрено субсидирование расходов граждан Казахстана по приобретению авиабилета для детей в возрасте от 2 до 18 лет в составе приобретенного туристского продукта с соблюдением условий, предусмотренных соответствующим порядком. Субсидирование будет осуществляться путем оплаты туроператору стоимости "детских" авиабилетов, входящей в общую стоимость турпродукта, которая реализуется потребителю за вычетом стоимости билета.
Общество будет обеспечивать прозрачное и быстрое прохождение процессов администрирования инструмента, совершенствовать и повышать эффективность механизма.
Начиная с 2020 года обществом проводится работа по разработке правил субсидирования совместно с туристским бизнесом, центральными и местными исполнительными органами. Будет продолжена работа по согласованию и утверждению правил, проведению масштабной разъяснительной работы среди туристских операторов и населения.
Внедрение субсидирования позволит обеспечить увеличение количества внутренних авиамаршрутов, рост количества посетителей в местах размещений на территории дестинаций, формирование качественных туристских продуктов, создание здоровой конкуренции среди авиаперевозчиков, туроператоров и мест размещений.
В свою очередь, это будет способствовать снижению цен и повышению качества предоставляемых услуг и сервиса. По приблизительным расчетам мера позволит удешевить отдых казахстанцев до 30 %.

2031 жылға дейін субсидиялаумен кемінде 108,8 мың баланы қамту жоспарлануда.
2-міндет. Құзыреттерді дамыту
Ескерту. 2-міндетке өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
Қоғам тәжірибелі жергілікті және халықаралық сарапшыларды, оның ішінде онлайн форматта тарта отырып, оқыту іс-шараларын, тренингтер, тағылымдамалар, мастер-кластар, біліктілікті арттыру курстарын ұйымдастыру арқылы туризм салалары қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бойынша жұмыс жүргізетін болады.
2020 жылы қоғаммен байланыс онлайн-платформасы негізінде tourismonline.kz онлайн ішкі туризм академиясы іске қосылды (academy.tourismonline.kz платформаның жұмысы туралы ақпарат "Туристік саланы цифрландыру" бөлімінде келтірілген). Платформада тыңдаушылар туристік бизнестің өз қызметін қалай бастаудан бастап жұмыс істеп тұрған бизнесті дамыту бойынша практикалық дағдыларға дейінгі негіздерін оқи алады. 2020 жылы платформада 3000-ға жуық адамның қатысуымен 50 тақырып талқыланды, ал вебинарлар жазбалары 35 мыңнан астам рет қаралды. Қазақстаннан басқа қатысушылар географиясы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдері мен алыс шетелдерді қамтиды.
2020 жылдың қыркүйегінде онлайн ішкі туризм академиясы іске қосылғаннан бері платформада туристік өнімді қалай құру туралы кіріспеден бастап нақты идеяларға дейін 6 оқыту курсы, сондай-ақ eQonaq (eHotel) ақпараттық жүйесі туралы нұсқаулық орналастырылды.
Қоғам платформа мен онлайн академия қызметін (контент, ілгерілету, дамыту) сүйемелдеу бойынша жұмысты жалғастыруды және тыңдаушылар мен қарауларды қамтуды біртіндеп ұлғайтуды қамтамасыз етуді жоспарлап отыр.
Бұдан басқа, қоғам туристік өнімдерді дамыту бойынша, оның ішінде іскерлік туризм, туристік қызмет көрсету сапасының стандарттары және басқалары бойынша туристік бизнес субъектілері үшін арнайы бағдарламалар әзірлейді және оқыту іс-шараларын жүргізеді.
Агротуризмді дамыту және насихаттау мақсатында қоғам ауыл тұрғындары арасында маркетинг, туристік өнім жасау, бизнес ашу және жүргізу, оның ішінде қонақүйлер ашу бойынша оқыту іс-шараларын өткізетін болады. Өңірлерді қамту туристерді қызықтыратын басым туристік аумақтарда жүргізілетін болады.
Бұдан басқа, 2021 жылы пилоттық режимде жергілікті оқу орындарының базасында туризм саласы үшін желілік персоналды оқыту басталды. Кадр даярлау Маңғыстау облысынан бастап басым туристік аумақтарда шоғырланған.
2022 жылдан бастап микро және шағын бизнеске арналған тәлімгерлік бағдарламасын, сондай-ақ агротуризм, экотуризм, медициналық туризм, балалар мен жасөспірімдер туризмі және басқа да бағыттар үшін консультациялар мен әріптестік кездесулерді ұйымдастыру жоспарлануда.

До 2031 года планируется обеспечить охват субсидированием не менее 108,8 тысяч детей.
Задача 2. Развитие компетенций
Обществом будет проводиться работа по повышению квалификации работников отраслей туризма через организацию обучающих мероприятий, тренингов, стажировок, мастер-классов, курсов повышения квалификации с привлечением опытных локальных и международных экспертов, в том числе в онлайн формате.
Обществом в 2020 году на базе коммуникационной онлайн-платформы tourismonline.kz запущена онлайн академия внутреннего туризма (academy.tourismonline.kz, информация о работе платформы приведена в разделе "Цифровизация туристской отрасли"). На платформе слушатели смогут изучить азы туристского бизнеса от того, как начать свою деятельность, до практических навыков по развитию действующего бизнеса. За 2020 год на платформе обсуждено 50 тем с участием порядка 3000 человек, а просмотры записей вебинаров составили более 35 тысяч. География участников, кроме Казахстана, охватывает страны Содружества Независимых Государств и дальнего зарубежья.
С момента запуска онлайн академии внутреннего туризма в сентябре 2020 года на платформе размещены 6 обучающих курсов от вводного до конкретных идей о том, как создавать туристский продукт, а также была размещена инструкция об информационной системе eQonaq (eHotel).
Обществом планируется продолжить работу по сопровождению деятельности платформы и онлайн академии (контент, продвижение, развитие) и обеспечить постепенное увеличение охвата слушателей и просмотров.
Помимо этого, обществом будут разрабатываться специальные программы и проводиться обучающие мероприятия для субъектов туристского бизнеса по развитию туристских продуктов, в том числе по деловому туризму, стандартам качества туристских услуг.
В целях развития и популяризации агротуризма обществом будут проводиться обучающие мероприятия среди сельского населения по маркетингу, созданию туристских продуктов, открытию и ведению бизнеса, в том числе открытию гостевых домов. Охват регионов будет происходить в представляющих интерес для туристов приоритетных туристстких территориях.
Кроме того, в 2021 году в пилотном режиме было начато обучение линейного персонала для сферы туризма на базе местных учебных заведений. Подготовка кадров сконцентрирована в приоритетных туристских территориях, начиная с Мангистауской области.
С 2022 года планируются введение программы менторства для микро- и малого бизнеса, а также организация консультаций и партнерских встреч для таких направлений, как агротуризм, экотуризм, медицинский туризм, детско-юношеский туризм и другие.

Жалпы, қоғам 2031 жылға қарай туризм саласында кемінде 14 мың жұмыспен қамтылған адамды құзыреттерді дамыту жөніндегі іс-шаралармен қамтамасыз етуді жоспарлап отыр.
Нарықтың құзыреттілігін арттыру бойынша жұмыс жоғары және орта арнаулы оқу орындарымен тығыз ынтымақтастықта, оның ішінде "Туризм" (дестинацияны басқару, ұлттық парктерді басқару, оқиғалық менеджмент және тағы басқа) бағыты бойынша жоғары оқу орындарында жаңа білім беру бағдарламаларын енгізуге және қолданыстағыларын өзектілендіруге жәрдемдесу жолымен жүргізілетін болады.
3-міндет. Туристік саланы цифрландыру
Ескерту. 3-міндетке өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
Қоғам Қазақстанда ішкі және сырттан келетін туризм дамытуды кешенді қолдау үшін қажетті мамандандырылған автоматтандырылған ақпараттық жүйелер мен қосымшаларды құру жөніндегі жұмысты мынадай бағыттар бойынша жүргізетін болады:
1) онлайн-сату технологияларын енгізу және туристік бизнес субъектілері, туристер, билік органдары арасындағы онлайн-өзара іс-қимыл арқылы туристік қызметтердің қолжетімділігін арттыру;
2) ішкі және сырттан келетін туризм саласында талдамалық деректердің қолжетімділігі мен сапасын арттыру;
3) Қазақстанның туристік әлеуетін елде және шетелде ауқымды ілгерілету үшін платформалар мен арналарды құру және сүйемелдеу (толық сипаттама "Онлайн ілгерілету" бөлімінде).
Ұзақ мерзімді перспективада барлық құрылған мамандандырылған ақпараттық жүйелер мен модульдердің бәрі бірыңғай кешен – Е-Tourism ақпараттық-коммуникациялық жүйесін автоматтандыруға, онлайн-режимге ауыстыруға және туристік қызмет пен туристік қызметтерді тұтынудың әртүрлі процестерін жеңілдетуге жауап беретін жекелеген құрылымдық элементтермен біріктірілетін болады.
eQonaq (eHotel) ақпараттық жүйесі
Қоғам мобильді қосымшасы бар eQonaq (eHotel) ақпараттық жүйесін әзірледі, ол орналастыру орындарының бірыңғай тізілімін құруға, туристік ағындар, туристер портреті және көші-қонды бақылау бойынша деректерді жинау мен өңдеуге мүмкіндік берді.
Бүгінгі күні жүйе "Бүркіт" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ақпараттық жүйесімен және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметінің ақпараттық жүйесімен интеграцияланған, бұл орналастыру орындарына шетелдік туристердің келуі туралы Ішкі істер органдарын хабардар ету процесін автоматтандыруға мүмкіндік берді. Бұл, бір жағынан, келетін туристер үшін визалық және көші-қон рәсімдерін жеңілдетеді, ал екінші жағынан, шетелдік туристерді орналастыру мен есепке алу орындары қызметінің ашықтығын арттырады.

В целом, обществом планируется к 2031 году обеспечить охват мероприятиями по развитию компетенций не менее 14 тысяч занятых в сфере туризма.
Работа по повышению компетенций рынка будет вестись в тесном сотрудничестве с высшими и среднеспециальными учебными заведениями, в том числе путем содействия внедрению новых и актуализации существующих образовательных программ в высших учебных заведениях по направлению "Туризм" (управление дестинацией, управление национальными парками, событийный менеджмент и другое).
Задача 3. Цифровизация туристской отрасли
Обществом будет проводиться работа по созданию специализированных автоматизированных информационных систем и приложений, необходимых для комплексной поддержки развития внутреннего и въездного туризма в Казахстане, по следующим направлениям:
1) повышение доступности туристских услуг через внедрение технологий онлайн-продаж и онлайн-взаимодействия между субъектами туристского бизнеса, туристами, органами власти;
2) повышение доступности и качества аналитических данных в сфере внутреннего и въездного туризма;
3) создание и сопровождение платформ и каналов для масштабного продвижения туристского потенциала Казахстана в стране и за рубежом (подробное описание в разделе "Онлайн продвижение).
В долгосрочной перспективе все созданные специализированные информационные системы и модули будут объединены в единый комплекс – информационно-коммуникационную систему Е-Tourism с отдельными структурными элементами, отвечающими за автоматизацию, перевод в онлайн-режим и упрощение разных процессов туристской деятельности и потребления туристских услуг.
Информационная система eQonaq (eHotel)
Обществом разработана информационная система eQonaq (eHotel) с мобильным приложением, которая позволила создать единый реестр мест размещения, собирать и обрабатывать данные по туристским потокам, портрету туристов и миграционному контролю.
На сегодняшний день система интегрирована с информационной системой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан "Беркут" и информационной системой Комитета миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, что позволило автоматизировать процесс уведомления органов внутренних дел о прибытии иностранных туристов в места размещения. Это, с одной стороны, облегчает визово-миграционные процедуры для въездных туристов, а с другой, повышает прозрачность деятельности мест размещения и учета иностранных туристов.

eQonaq (eHotel) ақпараттық жүйесі 217 орналастыру орнында, Астана және Алматы қалаларының барлық 4-5 жұлдызды қонақүйінде орнатылған.
Жоспарланған кезеңде қоғам жүйені ауқымды ету және оны Қазақстан өңірлерінде (облыс орталықтары және туристік дестинациялар) енгізу бойынша жұмыс жүргізеді, орналастыру орындарының қызметкерлерін жүйені пайдалану бойынша оқытуды жүргізеді, сондай-ақ тұрақты негізде жүйе модульдерін жаңғырту жүргізілетін болады.
2029 жылы орналастыру орындарын (заңды тұлғаларды) "eQonaq (eHotel)" ақпараттық жүйесімен 100 %-ға дейін қамтуды қамтамасыз ету жоспарлануда.
Kazakhstan.travel ұлттық туристік порталының модульдері
Жоспарланып отырған кезеңде туристік саланы цифрландыруға жәрдемдесу шеңберінде қоғам Kazakhstan.travel порталын мемлекеттің, бизнестің және туристердің пайдалануы үшін барынша жарамды саланың бірыңғай ақпараттық-коммуникациялық алаңы ретінде қалыптастыру жөніндегі жұмысты жалғастыратын болады.
Бұл үшін көлік инфрақұрылымы, кәдесый өнімдерін сатушылар мен дүкендер, дестинациялар мен туристік объектілер парақтарын құру және дамыту, порталдың коммерциялық платформасының жаңа функцияларын жасау және қолда бар функцияларын пысықтау, келушілер үшін ақпаратты дербестендірілген түрде көрсету, сондай-ақ "MICE", "Фотобанк" және "Marketplace"модульдерін дамыту бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
"MICE" модулі
Бұл бөлімде Қазақстанда іс-шара ұйымдастырғысы/өткізгісі келетін қазақстандық және шетелдік компаниялар үшін Астана және Алматы қалаларында конгрестік-іскерлік іс-шараларды өткізу үшін қолжетімді алаңдар туралы ақпарат және алаңдарды іздеу функциясы, әртүрлі қазақстандық және шетелдік бағдарламалар туралы, Қазақстанда іс-шараларды ұйымдастырушылардың және конгрестік-іскерлік іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу үшін отандық көрсетілетін қызметті жеткізушілердің қолдауы туралы деректер ұсынылған.
Порталдың осы бөлімінде қоғам жеке кабинет арқылы (мәртебені қарау және т.б.) ұйымдардың құжатталған сұраныстарын басқару мүмкіндігін енгізуді, жаңа рөлдер жасауды, жаңа қалалар мен олар туралы ақпарат қосуды жоспарлап отыр.
"Фотобанк" модулі
Бүгінгі таңда Қазақстандағы туристік қызығушылық тудыратын жерлердің 500-ге жуық өзекті және сапалы фотосуреттерін қамтитын Фотобанк бөлімі Қазақстанның фотосуреттерін түрлі параметрлер (тегтер) бойынша табуға, оларды қарауға және тегін жүктеуге мүмкіндік береді.
Порталдың осы бөлімін дамыту шеңберінде қоғам мынадай жұмыстарды жүргізетін болады:
фотосуреттер бұрышында "www.kazakhstan.travel" жартылай мөлдір су белгілерін орнату бойынша қосымша функциялар мен мүмкіндіктерді жетілдіру;
таңдалған фотосуретті ең жақсы сапада алуға сұрау салуды жіберу мүмкіндігін қамтамасыз ету;
фотобанктің пайдалылығы туралы, оның ішінде жүктелген фотосуреттердің саны туралы талдама алу, "танымал" және "жаңа" тегтері бойынша ең көп жүктелген фотосуреттерді және жақында жүктелген фотосуреттердің көрсету мүмкіндігін қамтамасыз ету (автоматты түрде берілетін, жаңартылатын тегтерді қосу функциясы).
"Marketplace" модулін құру
Қазіргі уақытта қоғам "Marketplace" модулін – онлайн-брондау және туристік өнімдер мен қызметтерді сатуға арналған сервисті жобалауды жүзеге асырады.
Marketplace модулін дамыту аясында қоғам:
портал арқылы сатып алуға болатын қызметтерді/тауарларды іздеу функциясын қосу (туристік пакеттер, автокемпинг, кәдесыйлар, автокөлікті жалға алу және басқалар);
тапсырысты жіберу арқылы төлем мен брондауды жүргізгеннен кейін бірден растауды ала отырып, брондау функциясын қосу;
бизнес өкілдерінің жеке кабинеттерін қосымша өңдеу;
бизнес өкілдерін тіркеу және модерациялау;
коммерциялық платформаны дамыту;
туристік өнімдердің ірі агрегаторларымен интеграция.
Ойын элементтерін қолдана отырып киелі орындарды цифрландыру
Қоғам "Киелі география" жобасын іске асыру үшін Қазақстанның киелі жерлерінің мәдени-географиялық белдеуі бойынша туризмді дамытуды жоспарлап отыр, оған Қазақстанның 100 жалпыұлттық қасиетті объектілері кіреді. Бұл қазақ халқының жадында мәңгілік құндылыққа ие және ұлттық бірлік пен қайта өрлеу символы ретінде қызмет ететін ерекше қастерлі табиғи және мәдени мұра ескерткіштері.
Қазақстанның киелі жерлеріне ішкі туристік ағынды ұлғайту мақсатында осы жерлерде туристік инфрақұрылымды дамыту жөніндегі жұмыстармен қатар қоғам ойын элементтерін қолдана отырып, киелі орындарға туристерді тарту жөніндегі жобаны іске асыратын болады.
Жоба Қазақстанның киелі жерлеріне қазақстандықтардың жас және орта буынының нысаналы аудиториясын тартуға бағытталған. Жоба туристік пакеттерді сатуды және киелі орындарға баруды ойын түрінде ынталандыру үшін мобильді қосымшаны әзірлеуді көздейді.
Болашақта бұл тәжірибені басқа тарихи немесе мәдени объектілерге (музейлер, кітапханалар, театрлар және тағы басқа) келушілерді ұлғайту үшін қолдану жоспарлануда.
урстат" ақпараттық жүйесі
Қоғам туризм саласындағы деректерді жинау және өңдеу бойынша Tourstat.kz ақпараттық жүйесін – туризм саласындағы статистикалық және өзге де ақпаратты пайдаланушыға ыңғайлы түрде және форматта визуалдандыру мүмкіндігі бар жүйені әзірледі.
Бүгінгі күні жүйе Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ақпараттық жүйесімен интеграцияланған, бұл Графиктер мен диаграммаларды автоматты түрде қалыптастыра отырып, деректерді алуды жеңілдетуге мүмкіндік берді.
Орта мерзімді перспективада қоғам жүйені мобильді операторлардың, eQonaq (eHotel) ақпараттық жүйесінің деректерімен біріктіруді және жолаушыларды тасымалдаушылардан ақпарат алмасуды жоспарлап отыр, бұл өз кезегінде өңірлер, дестинациялар, жас және өзге де өлшемдер бөлінісінде ішкі және сырттан келетін туристердің нақты саны туралы өзекті деректерді жедел алуға мүмкіндік береді. Бұдан басқа, интеграция бүгінгі күні туристердің Қазақстан бойынша жүріп-тұруы және олардың шығыстары туралы қолда жоқ ақпаратты иеленуге мүмкіндік береді.
Бұл елдегі нақты туристік ағымдар туралы нақты және жедел көрініске ие болуға, сондай-ақ орналастыру орындарының қызметін көлеңкелі айналымнан шығаруға мүмкіндік береді.
"Туризм онлайн" ақпараттық жүйесі
Нарыққа қатысушыларды біріктіретін туристік экожүйе үшін алаң құру мақсатында қоғам tourismonline.kz бірыңғай коммуникациялық онлайн-платформа әзірледі, оның негізінде ішкі туризмнің онлайн академиясы іске қосылды (academy.tourismonline.kz), отандық туристік сала мамандарының білімін жинауға және форум, чат-бот және вебинарлар арқылы туризм саласындағы соңғы трендтермен алмасуға мүмкіндік бар.
"Туризм онлайн" жүйесін одан әрі дамыту аясында туристік бизнестің ыңғайлы болуы үшін қоғам оның платформасында жұмыс істеуді жоспарлап отыр:
туристік өнімдерді қалыптастыру үшін қажетті қолда бар объектілер, сервистер және қызмет көрсетушілер (орналастыру орындары, тамақтану орындары, санитариялық-гигиеналық тораптар, байланыспен және интернетпен қамтамасыз етілу, жол бойындағы сервис, медициналық қызметтер және т. б.) бойынша ақпаратты енгізе отырып, туристік маршруттардың цифрлық картасын жасау;
онлайн форматта көрсетілетін қызметтердің сапасы туралы кері байланыс, пікірлер, ұсыныстар мен түсініктемелер үшін мүмкіндік жасау;
туристік операторлар мен туристік қызметтерді жеткізушілердің рейтингін жүргізу, бұл қазіргі туристік өнімдер мен қызметтердің сапасын арттыруға және дамытуға ықпал ететін болады.
"View Project" ақпараттық жүйесі
Қоғам Қазақстанның туристік дестинацияларында инфрақұрылымдық және инновациялық жобаларды іске асыру кезінде әкімдіктермен онлайн мониторинг жүргізу және өзара іс-қимыл жасау үшін "View Project" жобаларын басқарудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесін әзірледі. Жүйеге жергілікті мемлекеттік органдар, әріптестер, инвесторлар және басқа да мүдделі тараптар қол жеткізе алады.
Қоғам жобалар туралы деректерді жүйеге енгізу бойынша жұмысты бастады.
Қоғамның жұмысында жүйені дамыту және тиімді пайдалану үшін жүйенің функционалдығы мен мүмкіндіктерін дамыту жоспарлануда:
жергілікті атқарушы органдарды деректерді өзектілендіру және жобаларды ілгерілету жөніндегі бірлескен алаңдағы жұмысқа тарту;
жобаларды іске асырудың мәртебесі, қаржыландырылуы және проблемалық мәселелері туралы өзекті анықтамалық ақпарат дайындауға арналған процестерді автоматтандыру және уақыт шығындарын қысқарту;
көп қатпарлы цифрлық картадағы жобаларды визуализациялау.
4-міндет. Туристік өнімдерді дамыту
Ескерту. 4-міндетке өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.

Информационная система eQonaq (eHotel) установлена в 217 местах размещения, во всех 4-5 звездочных отелях городов Астаны и Алматы.
В планируемом периоде обществом будут проведены работы по масштабированию системы и ее внедрению в регионах Казахстана (областные центры и туристские дестинации), проведению обучения сотрудников мест размещения по использованию системы, а также на постоянной основе будет проводиться модернизация модулей системы.
Планируется в 2029 году обеспечить охват мест размещения (юридических лиц) информационной системой "eQonaq" (eHotel) до 100 %.
Модули национального туристского портала Kazakhstan.travel
В планируемом периоде в рамках содействия цифровизации туристской отрасли обществом будет продолжена работа по становлению портала Kazakhstan.travel в качестве единой информационно-коммуникационной площадки отрасли, максимально пригодной для использования государством, бизнесом и туристами.
Для этого будет проведена работа по созданию и развитию страниц по транспортной инфраструктуре, продавцам и магазинам сувенирной продукции, дестинациям и туристским объектам, созданию новых и доработке имеющихся функций коммерческой платформы портала, персонализированному отображению информации для посетителей, а также по развитию модулей "MICE", "Фотобанк" и "Marketplace".
Модуль "MICE"
В данном разделе для казахстанских и зарубежных компаний, желающих организовать/провести мероприятие в Казахстане, предложены информация о доступных площадках для проведения конгрессно-деловых мероприятий в городах Астане и Алматы, функция для поиска площадок, данные о различных казахстанских и зарубежных программах, поддержке организаторов мероприятий в Казахстане и отечественных поставщиках услуг для организации и проведения конгрессно-деловых мероприятий.
В данном разделе портала обществом планируется внедрение возможности управления документированными запросами организаций (RFP) через личный кабинет (просмотр статуса и прочее), создание новых ролей, добавление новых городов и информации о них.
Модуль "Фотобанк"
Раздел Фотобанк, содержащий на сегодняшний день порядка 500 актуальных и качественных фотографий мест туристского интереса в Казахстане, позволяет находить фотографии Казахстана по различным параметрам (тегам), просматривать и бесплатно загружать их.
В рамках развития данного раздела портала Обществом будет проведена работа по:
совершенствованию дополнительных функций и возможностей по установке полупрозрачных водяных знаков "www.kazakhstan.travel" в углу фотографий;
обеспечению возможности отправления запроса на получение выбранной фотографии в лучшем качестве;
получению аналитики о полезности фотобанка, в том числе о количестве загруженных фотографий, обеспечению возможности демонстрирования фотографий наиболее загружаемых и недавно загруженных фотографий, по тегам "популярный" и "новый" (функция добавления автоматически присваиваемых, обновляемых тегов).
Создание модуля "Marketplace"
Общество на текущий момент осуществляет проектирование модуля "Marketplace" – сервиса для онлайн-бронирования и продаж туристских продуктов и услуг.
В рамках развития модуля Marketplace обществом планируется:
добавление функции поиска услуг/товаров, доступных для приобретения через портал (туристские пакеты, автокемпинг, сувениры, аренда автомобилей и прочее);
добавление функции бронирования с моментальным получением подтверждения после произведения оплаты и бронирования с помощью отправления заявки;
доработка личных кабинетов представителей бизнеса;
регистрация и модерация представителей бизнеса;
развитие коммерческой платформы;
интеграция с крупными агрегаторами туристических продуктов.
Цифровизация сакральных мест с применением игровых элементов
Обществом в реализацию проекта "Сакральная география" планируется продвижение туризма по культурно-географическому поясу святынь Казахстана, куда включены 100 общенациональных сакральных объектов Казахстана. Это особо почитаемые памятники природного и культурного наследия, имеющие непреходящую ценность в памяти казахского народа и выступающие в качестве символа национального единства и возрождения.
В целях увеличения внутреннего туристского потока в сакральные места Казахстана, параллельно с работой по развитию туристской инфраструктуры в этих местностях, обществом будет реализован проект по привлечению туристов к посещению сакральных мест с применением игровых элементов.
Проект ориентирован на привлечение к сакральным святыням Казахстана целевой аудитории молодого и среднего поколения казахстанцев. Проект предусматривает разработку мобильного приложения для стимулирования в игровой форме продаж туристских пакетов и посещения сакральных мест.
В дальнейшем данную практику планируется применить и для повышения посещаемости других исторических или культурных объектов (музеи, библиотеки, театры и так далее).
Информационная система "Турстат"
Обществом разработана информационная система по сбору и обработке данных в сфере туризма Tourstat.kz – система с возможностью визуализации статистической и иной информации в сфере туризма в удобном для пользователя виде и форматах.
На сегодняшний день система интегрирована с информационной системой Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, что позволило облегчить получение данных с автоматическим формированием графиков и диаграмм.
В среднесрочной перспективе обществом планируются интеграция системы с данными мобильных операторов, информационной системой eQonaq (eHotel) и обмен информацией от перевозчиков пассажиров, что, в свою очередь, позволит оперативно получать актуальные данные о фактической численности внутренних и въездных туристов в разрезе регионов, дестинаций, возраста и прочих критериев. Кроме того, интеграция позволит иметь отсутствующую на сегодняшний день информацию о передвижении туристов по Казахстану и их расходах.
Это позволит иметь реальную и оперативную картину о фактических туристских потоках в стране, а также выводить деятельность мест размещения из теневого оборота.
Информационная система "Туризм онлайн"
В целях формирования площадки для туристической экосистемы, объединяющей участников рынка, обществом разработана единая коммуникационная онлайн-платформа tourismonline.kz, на базе которой запущена онлайн академия внутреннего туризма (academy.tourismonline.kz), где есть возможность собрать знания профессионалов отечественной туристской отрасли и обмениваться последними трендами в сфере туризма посредством форума, чат-бота и вебинаров.
В рамках дальнейшего развития системы "Туризм онлайн" для удобства работы туристского бизнеса общество планирует на его платформе:
создать цифровые карты туристских маршрутов с нанесением на них информации по имеющимся объектам, сервисам и поставщикам услуг, необходимой для формирования туристских продуктов (места размещения, питания, санитарно-гигиенические узлы, обеспеченность связью и интернетом, придорожный сервис, медицинские услуги и так далее);
создать возможность для обратной связи, отзывов, предложений и комментариев о качестве предоставляемых услуг в онлайн формате;
вести рейтинг туристских операторов и поставщиков туристских услуг, что будет содействовать повышению качества и развитию существующих туристских продуктов и услуг.
Информационная система "View Project"
Обществом разработана автоматизированная информационная система управления проектами "View Project" для онлайн мониторинга и взаимодействия с акиматами при реализации инфраструктурных и инновационных проектов в туристских дестинациях Казахстана. Доступ к системе будут иметь местные государственные органы, партнеры, инвесторы и другие заинтересованные стороны.
Обществом начата работа по введению данных о проектах в систему.
Для развития и эффективного использования системы в работе обществом планируется разработка функционала и возможностей системы по:
вовлечению местных исполнительных органов в работу на совместной площадке по актуализации данных и продвижению проектов;
автоматизации процессов и сокращению временных затрат на подготовку актуальной справочной информации о статусе, финансировании и проблемных вопросах реализации проектов;
визуализации проектов на многослойной цифровой карте.
Задача 4. Развитие туристских продуктов

Ресурсты тиімді пайдалану және бәсекеге қабілетті ұлттық туристік өнімді қалыптастыру үшін жағдай жасау мақсатында туристік бизнеске туристік өнімді қалыптастыру проблемалары туралы сауалнама өткізу нәтижесін ескеріп (сипаттама "1.1. Сыртқы ортаны талдау" деген бөлімде келтірілген), қоғам Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі, қоғам және "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы арасында 2020 жылы қол қойылған Ұлттық туристік өнімді әзірлеу жөніндегі жол картасын (бұдан әрі – Жол картасы) іске асыру шеңберінде жүйелі жұмыс жүргізетін болады.
Жол картасы туристік өнімдерді дамытуға бағытталған 6 бөлім бойынша 30 іс-шараны қамтиды. 2020 жылы Жол картасы шеңберінде қоғам аграрлық (ауылдық), мектеп, санаторий-курорттық, кемпингтік туризм және Керуен бойынша туристік өнімдерді дамыту үшін бірқатар нақты іс-шараларды іске асырды, сондай-ақ туристік маршруттардың стандарттарын зерттеу және түгендеу жүргізді.
Бұдан әрі қоғам Жол картасын іске асыруды жалғастыруды және сапалы туристік өнімдерді, оның ішінде (бірақ онымен шектелмей) қалыптастыруда бизнесті жүйелі қолдауды жоспарлап отыр):
ақпараттық турлар өткізу;
балаларды сауықтыру орталықтары мен лагерьлерді түгендеу;
туристік маршруттарды түгендеу;
қонақүйлердің дерекқорын құрып және тренингтер өткізе отырып, экологиялық және агро-ауылдық туризмді ілгерілету;
Қазақстанда туристік қызметтер сапасының белгісін енгізу;
Қазақстанда экскурсиялық-танымдық балалар-жасөспірімдер туризмінің жаңа бағдарламаларын әзірлеу және ілгерілету (жанды сабақтар);
онлайн академия шеңберіндегі семинарлар мен тренингтерді жалғастыру;
қалалық туризмді, оның ішінде мұражайлардың қызметін зерттеу және басқа да іс-шаралар арқылы дамыту.
Ақпараттық турлар
Қоғам жыл сайын отандық және шетелдік туристік операторлар, туризм саласындағы халықаралық іс-шаралардың агенттіктері мен ұйымдастырушылары, сондай-ақ тиісті нысаналы аудиторияларды қамтитын бұқаралық ақпарат құралдары мен блогерлер үшін таныстыру ақпараттық турларын ұйымдастырады және өткізеді. Ақпараттық турларды жылына кемінде 100 адамның қатысуымен өткізу жоспарлануда. Ақпараттық турлардың тізбесін қоғам нарықтың қажеттіліктері мен ұсыныстарын ескере отырып қалыптастыратын болады.
Турлардың нәтижелері бойынша өздері үшін жаңа бағыттар мен объектілерді ашқан туристік операторлар алынған ақпарат негізінде жаңаларын әзірлейтін немесе қолда бар өнімдік ұсыныстарын жақсартатын болады. Конгрестік-іскерлік агенттіктер мен халықаралық іс-шараларды ұйымдастырушылардың өкілдері іс-шараларды өткізуге арналған алаңдардың әлеуетін зерделеп, оларды ұйымдастыруды жоспарлай алады. Бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері мен блогерлер алынған контентті өз аудиториясына тарататын болады және Қазақстандағы туризмді кеңінен насихаттайтын болады.
Экскурсиялық-танымдық балалар мен жасөспірімдер туризмін ілгерілету
Қоғам 2020 жылы "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен және туристік бизнеспен бірлесіп "жанды сабақтар" жобасы шеңберінде білім беру бағдарламаларына туристік-экскурсиялық іс-шараларды енгізуге жәрдемдесу жөніндегі жұмысты бастады.
Жобаның негізгі мақсаты – оқушылардың туризмге деген қызығушылығын арттыру, олардың білімін кеңейту және жас ұрпаққа патриоттық тәрбие беру.
Жоба мектеп бағдарламаларын визуализациялау жүзеге асырылатын мектептен тыс жерлерге барып, экскурсиялық сабақтар өткізуді қарастырады. Жобаны іске асыру туристік операторлардың білім беру мекемелерімен тығыз қарым-қатынасын талап етеді. Жобаға халықтың әлеуметтік осал топтарының балалары, оқу үздіктері мен қалалық және ауылдық өңірлердегі мектептерде оқитын медицина қызметкерлерінің балалары қатысады.

В целях эффективного использования ресурсов и создания условий для формирования конкурентоспособного национального туристского продукта с учетом результатов опроса туристского бизнеса о проблемах формирования туристских продуктов (описание приведено в разделе "1.1 Анализ внешней среды") обществом будет проведена системная работа в рамках реализации подписанной в 2020 году между Министерством культуры и спорта Республики Казахстан, обществом и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" Дорожной карты по разработке национального туристского продукта (далее – Дорожная карта).
Дорожная карта включает 30 мероприятий по 6 разделам, направленных на развитие туристских продуктов. В 2020 году в рамках Дорожной карты обществом реализован ряд точечных мероприятий для развития туристских продуктов по аграрному (сельскому), школьному, санаторно-курортному, кемпинговому туризму и караванингу, а также проведены исследование стандартов и инвентаризация туристских маршрутов.
В дальнейшем обществом планируется продолжить реализацию Дорожной карты и проводить системную поддержку бизнеса в формировании качественных туристских продуктов, в том числе (но не ограничиваясь):
проведение информационных туров;
инвентаризация детских оздоровительных центров и лагерей;
инвентаризация туристских маршрутов;
продвижение экологического и агро-сельского туризма с созданием базы данных гостевых домов и проведением тренингов;
внедрение знака качества туристских услуг в Казахстане;
разработка новых программ и продвижение экскурсионно-познавательного детско-юношеского туризма (живые уроки) в Казахстане;
продолжение семинаров и тренингов в рамках онлайн академии;
развитие городского туризма, в том числе через исследование деятельности музеев и другие мероприятия.
Информационные туры
Обществом ежегодно будут организовываться и проводиться ознакомительные информационные туры для отечественных и зарубежных туристских операторов, агентств и организаторов международных мероприятий в сфере туризма, а также средств массовой информации и блогеров, охватывающих соответствующие целевые аудитории. Информационные туры планируется проводить с участием не менее 100 человек в год. Перечень информационных туров будет формироваться обществом с учетом потребностей и предложений рынка.
По результатам туров туристские операторы, открывшие новые для себя направления и объекты, будут разрабатывать новые или улучшать имеющиеся продуктовые предложения на основе полученной информации. Представители конгрессно-деловых агентств и организаторов международных мероприятий смогут изучить потенциал площадок для проведения мероприятий и запланировать их организацию. Представители средств массовой информации и блогеры будут распространять полученный контент на свою аудиторию и популяризировать туризм в Казахстане.
Продвижение экскурсионно-познавательного детско-юношеского туризма
Обществом в 2020 году совместно с Национальной палатой предпринимателей "Атамекен" и туристским бизнесом начата работа по содействию внедрению туристско-экскурсионных мероприятий в образовательные программы в рамках проекта "Живые уроки".
Основная цель проекта – повысить интерес школьников к туризму, расширить их знания и проводить патриотическое воспитание молодого поколения.
Проект предусматривает проведение экскурсионных занятий с выездом за пределы школ, во время которых осуществляется визуализация школьных программ. Реализация проекта требует тесного взаимодействия туристских операторов с образовательными учреждениями. В проекте принимают участие приоритетно дети из социально уязвимых слоев населения, отличники учебы и дети медицинских работников, обучающиеся в школах городских и сельских регионов.

2020 жылы жобаға төрт өңірден (Нұр-Сұлтан, Алматы қалалары, Түркістан және Жамбыл облыстары) 655 бала қатысты.
Алдағы уақытта жоба шеңберінде қоғам интерактивті турларды қалыптастыруға көмек көрсетуді, Қазақстанның барлық өңірлерін қамти отырып, мектеп пәндері бойынша экскурсиялық сабақтар бағдарламаларының әдістемелік әзірлемелерін қамтамасыз етуді жоспарлап отыр.
Жоспарланған кезеңде "Жанды сабақтар" жобасы шеңберінде география кеңейтіледі және балаларды қамту ұлғайтылады. 2022 жылы қоғам кемінде 1000 баланы қамтыды. 2023 жылдан бастап жоба өңірлерден келген оқушыларды жобаға қатысуға тарту үшін жергілікті атқарушы органдарға іске асыру үшін берілетін болады.
Бұдан басқа, эпидемиологиялық жағдайдың жақсаруын ескере отырып, "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамымен ынтымақтастық жасасу кезінде балалар туристік пойызының жұмысын қалпына келтіру жоспарлануда.
Түгендеу және зерттеу
Туристік өнімдерді дамыту үшін қоғам туристік операторлардың өз өнімдерінің ұсыныстарын әзірлеу кезінде одан әрі пайдалануы үшін қандай да бір туристік маршруттар мен объектілердің қажеттілігі мен жай-күйі туралы өзекті деректерді жинауды қамтитын маркетингтік зерттеулер жүргізуді жоспарлап отыр, оның ішінде:
1) нысаналы сегменттердегі қазақстандық туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтерге трендтер мен сұранысты зерделеу;
2) туристік қызығушылық объектілерін және қолданыстағы туристік маршруттарды түгендеу және диагностикалау, оларды абаттандыру жөніндегі шараларды айқындау;
3) отбасылық және балалар-жасөспірімдер туризмін, демалыс күні турларын дамыту үшін модельдік және үлгілік, оның ішінде қысқа мерзімді және бұқаралық туристік маршруттарды, транзиттік жолаушылар ағыны үшін елде болу уақытында арнайы туристік ұсыныстарды әзірлеу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Жыл сайынғы негізде қоғам жаңа бағыттарды ашу, туристік өнімдерді әзірлеу және ілгерілету мақсатында, оның ішінде агро-ауыл, гастрономиялық, кемпингтік туризм, караванинг және т.б. бойынша экспедициялық шығулар жүргізетін болады.
Жүргізілген зерттеулер мен экспедициялық-іздестіру сапарларының нәтижесінде цифрлық және баспа түрінде туристік қызығушылық объектілерінің дерекқорлары (тізілімдері) құрылады, олардың ағымдағы жай-күйіне бағалау жүргізіледі, дамыту және жақсарту жөнінде ұсынымдар әзірленеді.
Қоғам жыл сайын жаңа туристік өнімді қалыптастыру және қолданыстағыларын дамыту үшін жергілікті жерді зерделеу мақсатында басым туристік аумақтарды қамтып, туристік маршруттарға түгендеу ұйымдастырады және жүргізеді. Қоғам кемінде 1000 туристік маршрутты/объектіні түгендеуді жоспарлап отыр.
Түгендеу және зерттеу қорытындылары бойынша тиісті ұсыныстар мен ұсынымдар орталық және жергілікті атқарушы органдарға, оның ішінде инфрақұрылымды дамыту бойынша енгізілетін болады.
Туристік қызметтерді стандарттау және сертификаттау
Халықаралық тәжірибе (Қытай, Испания, Швейцария) мысалында туристік қызметтерді стандарттау жүйелеріне жүргізілген зерттеулердің нәтижелері бойынша қоғам Қазақстандағы туристік қызметтерді ерікті стандарттау үшін тиімді тетік болуға арналған "сапа белгісі" жүйесін кезең-кезеңімен енгізуді жүзеге асыратын болады.
Жүйені енгізу мақсатында қоғам мынадай іс-шаралар жүргізеді:

В 2020 году в проекте приняли участие 655 детей из четырех регионов (города Нур-Султан, Алматы, Туркестанская и Жамбылская области).
В дальнейшем в рамках проекта обществом планируется оказывать содействие в формировании интерактивных туров, обеспечить методическую разработку программ экскурсионных уроков по школьным предметам с охватом всех регионов Казахстана.
В планируемом периоде в рамках проекта "Живые уроки" будут расширена география и увеличен охват детей. В 2022 году обществом обеспечен охват не менее 1000 детей. C 2023 года проект будет передан для реализации местным исполнительным органам для привлечения к участию в проекте школьников из регионов.
Кроме того, с учетом улучшения эпидемиологической ситуации при сотрудничестве с акционерным обществом "Национальная компания "Қазақстан темір жолы" планируется восстановить работу детского туристского поезда.
Инвентаризация и исследования
Обществом для развития туристских продуктов планируется проводить маркетинговые исследования, включающие сбор актуальных данных о востребованности и состоянии тех или иных туристских маршрутов и объектов для дальнейшего использования туристскими операторами при разработке своих продуктовых предложений, в том числе:
1) изучение трендов и спроса на казахстанские туристские продукты и услуги в целевых сегментах;
2) инвентаризация и диагностика объектов туристского интереса и действующих туристских маршрутов, определение мер по их благоустройству;
3) выработка предложений по разработке модельных и типовых туристских маршрутов, в том числе краткосрочных и массовых, для развития семейного и детско-юношеского туризма, туров выходного дня, специальных туристских предложений для потоков транзитных пассажиров во время пребывания в стране.
На ежегодной основе обществом будут проводиться экспедиционные выезды в целях открытия новых направлений, разработки и продвижения туристских продуктов, в том числе по агро-сельскому, гастрономическому, кемпинговому туризму, караванингу, и так далее.
В результате проведенных исследований и экспедиционно-изыскательских выездов будут созданы базы данных (реестров) объектов туристского интереса в цифровом и печатном видах, проведена оценка их текущего состояния, выработаны рекомендации по развитию и улучшению.
Обществом будет ежегодно организовываться и проводиться инвентаризация туристских маршрутов с охватом приоритетных туристстких территорий в целях изучения местностей для формирования новых и развития существующих туристских продуктов. Обществом планируется проведение инвентаризации не менее 1000 туристских маршрутов/объектов.
По итогам инвентаризации и исследований соответствующие предложения и рекомендации будут вноситься центральным и местным исполнительным органам, в том числе по развитию инфраструктуры.
Стандартизация и сертификация туристских услуг
По результатам проведенных исследований систем стандартизации туристских услуг на примере международного опыта (Китай, Испания, Швейцария) обществом будет осуществлено поэтапное внедрение системы "знак качества", которая призвана стать эффективным механизмом для добровольной стандартизации туристских услуг в Казахстане.
В целях внедрения системы обществом будут проведены следующие мероприятия:

1) жүйенің жұмыс істеуі үшін нормативтік базаны әзірлеу және қалыптастыру;
2) қолданыстағы стандарттарды өзектілендіру немесе жаңа стандарттарды құру қажеттілігін анықтай отырып, туризм саласына қатысты барлық стандарттарды Қазақстандық стандарттау және сертификаттау институтымен бірлесіп түгендеу;
3) туристік бизнес субъектілері арасында сапа стандарттарына сәйкестік идеясын ілгерілету;
4) орналастыру орындары арасында сапа жүйесін енгізу;
5) туристік соқпақтардың сапасын бағалау және оларды сыныптау жүйесін енгізу;
6) туристік объектілер, гид-экскурсоводтар арасында жүйені енгізу.
Пакеттік турларды ілгерілету және ынталандыру
Қоғам пакеттік турлар жасауды және ілгерілетуді ынталандыру үшін Туристік өнімдерді дамыту бағдарламасын іске қосады. Бағдарламаның мәні басым туристік аумақтар бойынша кепілдік берілген күні мен белгіленген бағалары бар пакеттік турлар болып табылатын туристік өнімді іріктеу және қоғам құралдары арқылы одан әрі ілгерілету болып табылады. Бұл ретте қоғам туристер үшін сапалы қазақстандық туристік өнімді жасауда және дұрыс жинақтауда консультациялық қолдау көрсететін болады.
Бастапқы кезеңде тек ішкі туризм пакеттеріне назар аударылады. 2022-2023 жылдардан бастап Бағдарлама сырттан келетін туристерге арналған туристік өнімдер үшін де өткізілетін болады.
Конгрестік-іскерлік туризмді дамыту
Конгрестік-іскерлік туризмді дамыту мақсатында қоғам 2019 жылы Халықаралық конгрестер мен конференциялар қауымдастығына (ICCA) мүшелікке өтті және елдің негізгі мүдделі тараптарымен бірлесіп, Қазақстанға түрлі конгрестік-іскерлік іс-шараларды тарту жөнінде бірыңғай өтінім беру жолымен шетелдік тендерлік алаңдарға (биддинг) қатысуды бастады.
Елге іс-шараларды тарту шетелдік делегаттарды тартуға, іскерлік белсенділікті арттыруға және соның салдарынан ел экономикасына үлес қосуға және жұмыс орындарын қолдауға әкеледі. Мысалы, Гонконг политехникалық университетінің (PolyU) зерттеуі бойынша 2019 жылы Қазақстанда өткізілген PATA Travel Mart іс-шарасы 225 уақытша және тұрақты жұмыс орындарын құруға және қолдауға мүмкіндік берді, ал инвестицияларды қайтарудың жалпы коэффициенті (ROI) 1:3 құрады.
Осы жұмысты жалғастыру мақсатында қоғам жыл сайын 10 шетелдік тендер алаңына қатысуды жоспарлап отыр.
Халықаралық тәжірибе көрсетіп отырғандай, конгрестік-іскерлік туризм елшілерінің бағдарламалары даму жоспарының маңызды құрамдас бөлігі болып табылады, өйткені бұл елшілер халықаралық қауымдастықтар мен шетелдік компаниялардың ірі іс-шараларын тарта алатын халықаралық деңгейде танымал адамдар (ғалымдар, дәрігерлер, қоғам қайраткерлері және тағы басқа) арасынан таңдалады.
Қазақстанға конгрестік-іскерлік іс-шараларды тарту үшін жағдай жасау мақсатында қоғам халықаралық іс-шаралардың жергілікті ұйымдастырушыларын қолдауға бағытталған конгрестік-іскерлік туризм елшілерінің бағдарламасын бекітті. Бағдарлама конгрестік-іскерлік туризмнің әлеуетті елшілері тартатын ірі халықаралық іс-шаралар санын ұлғайтуды ынталандыру жөніндегі шараларды қамтиды.
Қоғам жыл сайын конгрестік-іскерлік туризмнің 10 елшісін тартуды жоспарлап отыр.
Экологиялық туризмді дамыту
Экологиялық туризмді дамыту үшін басқарудың тұрақты нысандарын енгізу мақсатында қоғам қолданыстағы практикаларды және туризмді дамыту заңнамасын, оның ішінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда сарапшылық қоғамдастықты тарта отырып, әмбебап стандарттарға сәйкестігіне жүйелі талдау жүргізу бойынша жұмыс жүргізеді.
Орнықты дамудың әзірленген нысандары мен стандарттары жүйелі негізде енгізілетін және табиғатқа ұқыпты қарау жөніндегі ақпараттық науқандар шеңберінде ел бойынша ілгерілейтін болады.
Жергілікті атқарушы органдар мен мүдделі бизнес үшін, оның ішінде халықаралық сарапшыларды тарта отырып, оқыту іс-шараларын өткізу, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда туризмді басқару процестеріне цифрлық және автоматтандырылған технологияларды енгізу орнықты және экологиялық туризмді дамытудың маңызды құрамдас бөлігі болады.
Агротуризмді дамыту
Агротуризмді (ауылдық туризмді) дамыту мақсатында қоғам агротуризмді дамыту үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану мәселелерін қоса алғанда, заңнамалық базаны жетілдіру жөніндегі жұмысты үйлестіретін болады.
Ел бойынша қонақүйлерді, айшықталған "агротуристік ауылдар", "балық аулайтын және аңшылық ауылдар" нысанындағы мамандандырылған жеке қонақүйлерді жаппай ашу мақсатында шағын гранттар мен кредиттер түрінде агротуристік объектілерді салу және дамыту үшін ауыл тұрғындарын қолдау шараларын енгізу, сондай-ақ ауыл халқы арасында оқыту және ақпараттық-үгіт жұмысы мәселелері пысықталатын болады.
Агротуризмнің дамуы ауылдардың инфрақұрылымын жақсарту үшін инвестициялар тарту, сондай-ақ аумақтардың брендингін дамыту бойынша жұмыстармен тікелей байланысты.
Этнографиялық туризмді дамыту
Этнографиялық туризмді дамытуға жәрдемдесу мыналар арқылы жүзеге асырылатын болады:

1) разработка и формирование нормативной базы для функционирования системы;
2) инвентаризация совместно с Казахстанским институтом стандартизации и сертификации всех стандартов, касающихся сферы туризма, с выявлением потребности в актуализации существующих или создании новых стандартов;
3) продвижение идеи соответствия стандартам качества среди субъектов туристского бизнеса;
4) внедрение системы качества среди мест размещения;
5) внедрение системы оценки качества туристских троп и их классификации;
6) внедрение системы среди туристских объектов, гидов-экскурсоводов.
Продвижение и стимулирование пакетных туров
Для стимулирования создания и продвижения пакетных туров обществом будет запущена Программа развития туристских продуктов. Суть Программы заключается в отборе и дальнейшем продвижении через инструменты общества туристских продуктов, представляющих собой пакетные туры с гарантированной датой и фиксированными ценами по приоритетным туристским территориям. При этом обществом будет оказываться консультационная поддержка в создании и правильной "упаковке" качественных казахстанских туристских продуктов для туристов.
На начальном этапе фокус будет сделан исключительно на пакеты для внутреннего туризма. С 2022 – 2023 годов Программа будет проводится также и для туристских продуктов по въездному туризму.
Развитие конгрессно-делового туризма
В целях развития конгрессно-делового туризма общество в 2019 году вступило в членство в Международную ассоциацию конгрессов и конференций (ICCA) и совместно с ключевыми заинтересованными сторонами страны начало участвовать в зарубежных тендерных площадках (биддинг) путем подачи единой заявки по привлечению различных конгрессно-деловых мероприятий в Казахстан.
Привлечение мероприятий в страну приводит к привлечению иностранных делегаций, повышению деловой активности и, как следствие, вкладу в экономику страны и поддержке рабочих мест. Например, по данным исследования Гонконгского политехнического университета (PolyU) проведенное мероприятие PATA Travel Mart в 2019 году в Казахстане способствовало созданию и поддержке 225 временных и постоянных рабочих мест, а общий коэффициент возврата инвестиций составил 1:3.
В целях продолжения данной работы общество планирует ежегодно принимать участие в 10 зарубежных тендерных площадках.
Как показывает международный опыт, программы послов конгрессно-делового туризма являются важной составной частью плана развития, так как данные послы выбираются из числа людей, известных на международном уровне (ученые, врачи, общественные деятели и так далее), которые могут привлечь крупные мероприятия международных ассоциаций и иностранных компаний.
В целях создания условий для привлечения конгрессно-деловых мероприятий в Казахстан обществом утверждена Программа послов конгрессно-делового туризма, направленная на поддержку местных организаторов международных мероприятий. Программа охватывает меры по стимулированию увеличения количества крупных международных мероприятий, которые привлекаются потенциальными послами конгрессно-делового туризма.
Общество планирует ежегодно привлекать 10 послов конгрессно-делового туризма.
Развитие экологического туризма
В целях внедрения устойчивых форм управления для развития экологического туризма обществом будет проводиться работа по проведению системного анализа действующих практик и законодательства развития туризма, в том числе в особо охраняемых природных территориях, на соответствие универсальным стандартам с привлечением экспертного сообщества.
Выработанные формы и стандарты устойчивого развития будут внедряться на системной основе и продвигаться по стране в рамках информационных кампаний по бережному отношению к природе.
Важными компонентами развития устойчивого и экологического туризма станут проведение обучающих мероприятий для местных исполнительных органов и заинтересованного бизнеса, в том числе с привлечением международных экспертов, а также внедрение цифровых и автоматизированных технологий в процессы управления туризмом на особо охраняемых природных территориях.
Развитие агротуризма
В целях развития агротуризма (сельского туризма) обществом будет координироваться работа по совершенствованию законодательной базы, включая вопросы использования земель сельскохозяйственного назначения для развития агротуризма.
В целях массового открытия по стране гостевых домов, специализированных частных отелей в форме стилизованных "агротуристских деревень", "рыбацких и охотничьих деревень" будут проработаны вопросы внедрения мер поддержки сельских жителей для строительства и развития агротуристских объектов в виде малых грантов и кредитов, а также обучения и информационно-агитационной работы среди сельского населения.
Развитие агротуризма непосредственно связано с работой по привлечению инвестиций для улучшения инфраструктуры сел, а также по развитию брендинга территорий.
Развитие этнографического туризма
Содействие развитию этнографического туризма будет осуществляться через:

1) ауылдық өңірлерде туризм саласында шағын бизнес жүргізу мүмкіндіктері туралы (ұлттық меймандостыққа және этнографиялық элементтерге баса назар аудара отырып, қонақүйлер ашу), оның ішінде туристік өнімдерді дистрибуциялау жөнінде ақпарат әзірлеу және тарату;
2) сұңқармен аң аулау, ұлттық ойындар (көкпар, бәйге) және салт-дәстүрлер элементтерімен ұлттық және халықаралық ауқымдағы оқиғалық іс-шаралар өткізу;
3) Қазақстанның табиғи, мәдени және өзге де көрікті жерлерімен байланысты қазақ аңыздарының иллюстрацияланған жинақтарын шығару;
4) қолөнер саласындағы жүйелі проблемаларды және тежеуші факторларды шешу үшін жағдайлар жасау (нормативтік база, қолөнершілердің мәртебесі, мемлекеттік қолдау шаралары, оқыту, ілгерілету және тағы басқа).
Кемпингтік туризм және автокараванинг
Кемпингтік туризм мен автокараванинг табысты дамыту мақсатында мынадай шаралар іске асырылатын болады:
1) дамыған елдердің халықаралық стандарттары негізінде кемпингтерді жобалау және олардың қызметінің стандарттарын (көрсетілетін қызметтер тізбесі мен сервис деңгейі) әзірлеу, рекреациялық көлік үшін ыңғайлы жол жүрісін қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық тәжірибені ескере отырып, Қазақстан Республикасының жол жүрісі қағидаларын жетілдіру;
2) ең танымал автомаршруттар бойындағы кемпингтер, трейлерлік парктер, глэмпингтер, этноауылдар желісін дамыту үшін мемлекеттік қолдау, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін әзірлеу;
3) қазіргі көрнекі жерлер мен туристік қызығушылық орындарын ескере отырып, зәкірлі туристік маршруттар бойындағы тұрақ/ кемпинг/ глэмпинг орындарын анықтау үшін экспедициялар, сондай-ақ өңірлер бойынша іс-шаралар керуендерін ұйымдастыру.
Емдеу-сауықтыру (медициналық) туризмі
Емдеу-сауықтыру (медициналық) туризмін дамытуға жәрдемдесу шеңберінде мынадай шаралар іске асырылатын болады:
1) денсаулық сақтау мекемелері мен туристік компаниялар үшін медициналық туризм бойынша қолдау шаралары әзірленеді және енгізіледі (медициналық мекемелердің маркетингтік қызметіне жәрдемдесу, мамандандырылған көрмелер мен іс-шараларға қатысу, халықаралық аккредиттеу алу және басқалар);
2) медициналық туристік өнімдерді қалыптастыруға және ілгерілетуге жәрдем көрсетілетін болады (санаторий-курорттық объектілерді түгендеу және олардың маркетингтік талдауы, клиникалардың менеджерлерін туристік өнімдерді қалыптастыру қағидаларына, туристік өнімдердің құрамдастарын түсінуге үйрету, медициналық туризмді ілгерілету және оның маркетингі);
3) сервис стандарттарын енгізу, медициналық қызметтер мен рәсімдер стандарттарында "сервистік қабықшаны" қалыптастыру, оқыту, тәжірибе алмасу, медициналық туризм көшбасшылары-шетелдік сарапшыларды тарту;

1) разработку и распространение информации о возможностях ведения малого бизнеса в сфере туризма в сельских регионах (открытие гостевых домов с упором на национальное гостеприимство и этнографические элементы), в том числе по дистрибуции туристских продуктов;
2) проведение событийных мероприятий национального и международного масштаба с элементами соколиной охоты, национальных игр (кокпар, байга) и обрядов;
3) выпуск иллюстрированных сборников казахских легенд, связанных с природными, культурными и иными достопримечательностями Казахстана;
4) создание условий для решения системных проблем и сдерживающих факторов в сфере ремесленничества (нормативная база, статус ремесленников, меры государственной поддержки, обучение, продвижение и так далее).
Кемпинговый туризм и автокараванинг
В целях успешного развития кемпингового туризма и автокараванинга будут реализованы следующие меры:
1) разработка стандартов проектирования и деятельности кемпингов (перечня оказываемых услуг и уровня сервиса) в зависимости от их категории на основе международных стандартов развитых стран, совершенствование правил дорожного движения Республики Казахстан с учетом международного опыта по обеспечению удобного дорожного движения для рекреационного транспорта;
2) разработка механизмов государственной поддержки, в том числе государственно-частного партнерства, для развития сети кемпингов, трейлерных парков, глэмпингов, этноаулов вдоль наиболее популярных автомаршрутов;
3) организация караванинг экспедиций, а также мероприятий по регионам для определения мест стоянок/ кемпингов/ глэмпингов вдоль якорных туристических маршрутов с учетом имеющихся достопримечательностей и мест туристского интереса.
Лечебно-оздоровительный (медицинский) туризм
В рамках содействия развитию лечебно-оздоровительного (медицинского) туризма будут реализованы следующие меры:
1) будут разработаны и внедрены меры поддержки для учреждений здравоохранения и туристских компаний по медицинскому туризму (содействие маркетинговой деятельности медицинских учреждений, участие в специализированных выставках и мероприятиях, получение международных аккредитаций и другое);
2) будет оказываться содействие в формировании и продвижении медицинских туристских продуктов (инвентаризация санаторно-курортных объектов и их маркетинговый анализ, обучение менеджеров клиник правилам формирования туристских продуктов, пониманию составляющих туристских продуктов, продвижение и маркетинг медицинского туризма);
3) внедрение стандартов сервиса, формирование "сервисной оболочки" в стандартах медицинских услуг и процедур, обучение, обмен опытом, привлечение зарубежных экспертов-лидеров медицинского туризма;

4) ақпараттық турлар, семинарлар және басқа да іс-шаралар арқылы медициналық ұйымдар мен санаторийлердің туристік операторлармен ынтымақтастығын ынталандыру;
5) инвесторлар үшін қолайлы ахуал жасау жоспарланып отырған Астана, Алматы, Шымкент қалаларында медициналық туризмнің басым аймақтарын ілгерілету (салықтық және кедендік преференциялар, шетелдік мамандарды тартуға рұқсат алудың оңайлатылған рәсімдері және басқалар).
Институционалдық өзгерістер
Жосықсыз бәсекелестік мәселесін шешу үшін қоғам мәселелерді пысықтап, олардың құқықтық базасын әзірлейтін болады:
заңсыз жұмыс істейтін гидтерді және жалған турфирмаларды құқықтық өріске одан әрі шығару мақсатында оларды анықтау және жазалау алгоритмін құру;
ішкі және сырттан келетін туризм бойынша туристік қызметті бақылауды және реттеуді күшейту, оның ішінде туристік полицияға қосымша функцияларды беру.
5-міндет. Туристік саланың экожүйесін дамыту
Ескерту. 5-міндетке өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
Қоғам ішкі және сыртқы туризмді дамыту үшін қолайлы экожүйені қалыптастыру мақсатында саланы қолдаудың жүйелі шараларын жетілдіру, туризм саласындағы бағдарламалық құжаттарды іске асыруға жәрдемдесу және туристік саланы талдамалық қолдау жұмысын жалғастыруды жоспарлап отыр.
Мемлекеттік қолдау шараларын жетілдіру
Қоғам мынадай бағыттар бойынша мемлекеттік қолдаудың жүйелі шараларын жетілдіру жөніндегі жұмысты жүргізеді және жалғастырады:
1) "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған туристік саланы қолдаудың жүйелі шараларын 2022 жылдан бастап енгізу мәселелерін пысықтау және қамтамасыз ету (реттеуші құжаттарды келісу және бекіту, қаржыландыруды бөлуді қамтамасыз ету, ақпараттық-түсіндіру жұмысы және т. б.);
2) мемлекеттік қолдаудың жүйелі шараларының бизнес-процестерін мониторингтеу және жетілдіру;
3) туристік сала субъектілерінің мемлекеттік қолдау шараларын алу рәсімдерін автоматтандыру және цифрландыру;
4) туристік қызмет субъектілері үшін жеңілдікті жағдайлар жасау жөніндегі жұмысты одан әрі жалғастыру (жеңілдікті кредит беру және салық салу, субсидиялау, шығындарды өтеу, гранттық бағдарламалар және т.б.).
Туристік салаға қаржылық қолдау көрсету мақсатында қоғам гранттар бөлу және туристік ресурстарды (объектілерді) дамыту үшін жер учаскелерін алуға басым құқық бөлігінде өз өкілеттіктері мен функцияларын кеңейту мәселесін пысықтайтын болады.
Талдамалық қолдау
Талдамалық қолдау шеңберінде қоғам маркетингтік зерттеулер, туристердің жайлы болуын қамтамасыз ету үшін заманауи санитариялық-гигиеналық тораптар қажет туристік қызығушылық орындарын түгендеу және анықтау, жеке әріптестермен бірлесіп санитариялық-гигиеналық тораптарды құру және күтіп-ұстау, медициналық, әлеуметтік және агротуризмді дамыту, туристік саланың ұлттық стандарттарын сақтау мониторингі (орналастыру орындары, гидтер), этноауылдар мен қолөнершілер орталықтары, ТОП-10 туристік дестинациялардың әуе және теміржол қолжетімділігі, стандарттар жобаларын әзірлеу, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің оңтайлы моделін әзірлеу бойынша зерттеулер жүргізілді.
Қазақстанның туризм саласындағы жаңалықтарын ағылшын тілінде (Қазақстан туралы әлемдік бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар, Қазақстандағы болатын оқиғалар, Қазақстан қалаларын және мақсатты елдерді байланыстыратын жаңа рейстер және тағы басқа) және туристік әлемде болып жатқан оқиғалар туралы ақпараттық travel-дайджест қоғамның байланыстары негізінде тарату тұрақты негізде өткізілді. База туризм саласындағы және басқа да сабақтас салалардағы отандық және шетелдік компаниялар өкілдерінің, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің және серіктестердің байланыс деректерінен тұрады.
Қоғам туристік саланы талдамалық қолдауды жалғастыратын болады, оның ішінде:

4) стимулирование сотрудничества медицинских организаций и санаториев с туристскими операторами посредством информационных туров, семинаров и других мероприятий;
5) продвижение приоритетных зон медицинского туризма в городах Астане, Алматы, Шымкенте, в которых планируется создание благоприятного климата для инвесторов (налоговые и таможенные преференции, упрощенные процедуры получения разрешений на привлечение иностранных специалистов и другие).
Институциональные изменения
Для решения вопроса недобросовестной конкуренции обществом будут проработаны вопросы и подготовлена необходимая правовая база по:
созданию алгоритма выявления и наказания нелегально работающих гидов и подложных турфирм с целью их дальнейшего выведения на правовое поле;
усилению контроля и регулирования туристской деятельности по внутреннему и въездному туризму, в том числе по передаче дополнительных функций в туристскую полицию.
Задача 5. Развитие экосистемы туристской отрасли
Обществом в целях формирования благоприятной экосистемы для развития внутреннего и въездного туризма планируется продолжить работу по совершенствованию системных мер поддержки отрасли, содействию в реализации программных документов в сфере туризма и аналитической поддержке туристской отрасли.
Совершенствование мер государственной поддержки
Обществом проводится и будет продолжена работа по совершенствованию системных мер государственной поддержки по следующим направлениям:
1) проработка вопросов и обеспечение внедрения с 2022 года системных мер поддержки туристской отрасли, определенных Законом Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности" (согласование и утверждение регулирующих документов, обеспечение выделения финансирования, информационно-разъяснительная работа и другое);
2) мониторинг и совершенствование бизнес-процессов системных мер государственной поддержки;
3) автоматизация и цифровизация процедур получения субъектами туристской отрасли мер государственной поддержки;
4) дальнейшая работа по созданию льготных условий для субъектов туристской деятельности (льготное кредитование и налогообложение, субсидирование, возмещение затрат, грантовые программы и так далее).
В целях оказания финансовой поддержки туристской отрасли обществом будет прорабатываться вопрос по расширению своих полномочий и функций в части выделения грантов и приоритетного права на получение земельных участков для развития туристских ресурсов (объектов).
Аналитическая поддержка
В рамках аналитической поддержки обществом проведены маркетинговые исследования, исследования по инвентаризации и определению мест туристского интереса, где необходимо наличие современных санитарно-гигиенических узлов для обеспечения комфортного пребывания туристов, выработке оптимальной модели государственно-частного партнерства по созданию и содержанию санитарно-гигиенических узлов совместно с частными партнерами, развитию медицинского, социального и агротуризма, мониторингу соблюдения национальных стандартов туристской отрасли (места размещения, гиды), разработке проектов стандартов по этноаулам и центрам ремесленников, авиа и железнодорожной доступности ТОП-10 туристских дестинаций.
На регулярной основе проводилась рассылка новостей сферы туризма Казахстана на английском языке (публикации в мировых средствах массовой информации о Казахстане, предстоящие события в Казахстане, новые рейсы, соединяющие города Казахстана, целевые страны и так далее) и информационных travel-дайджестов о событиях, происходящих в туристском мире, по базе контактов общества. База состоит из контактных данных представителей отечественных и зарубежных компаний сферы туризма и других смежных сфер, представителей средств массовой информации и партнеров.
Обществом будет продолжена аналитическая поддержка туристской отрасли, в том числе:

1) салада жүргізіліп жатқан мемлекеттік саясаттың тиімділігін талдау және оны жетілдіру бойынша ұсынымдар әзірлеу, оның ішінде туризм саласындағы түйінді бағдарламалық құжаттарды әзірлеу және іске асыру мониторингі, сондай-ақ туристік саланы дамытудың ағымдағы ахуалын мониторингтеу;
2) Қазақстандағы перспективалық бұқаралық және тауашалық туристік ұсыныстарды дамыту үшін туризм индустриясын дамытудың әлемдік трендтерін зерттеу және талдау (сұраныс, туризмнің танымал түрлері, технологиялар және процестік инновациялар);

1) анализ эффективности проводимой в отрасли государственной политики и выработка рекомендаций по ее совершенствованию, в том числе через разработку и мониторинг реализации ключевых программных документов в сфере туризма, а также мониторинг текущей ситуации развития туристской отрасли;
2) исследование и анализ мировых трендов развития индустрии туризма (спрос, популярные виды туризма, технологии и процессные инновации) для развития перспективных массовых и нишевых туристских предложений в Казахстане;

3) заңнаманы, оның ішінде визалық және көші-қон рәсімдерін ырықтандыру бойынша жетілдіру; шетелдік азаматтардың елге туристік мақсаттарда кіруі кезінде шекаралық бақылаудан өту рәсімдерін оңайлату және жеделдігін арттыру; туристік салада цифрлық технологияларды пайдалану мүмкіндіктерін кеңейту (құжаттарды онлайн-ресімдеу және электрондық визалар, туристік ағындарды есепке алу, электрондық броньдау және билеттер) және т. б;

3) совершенствование законодательства, в том числе по либерализации визовых и миграционных процедур; упрощению и повышению оперативности процедур прохождения пограничного контроля при въезде иностранных граждан в страну в туристских целях; расширению возможностей использования цифровых технологий в туристской отрасли (онлайн-оформление документов и электронные визы, учет туристских потоков, электронное бронирование, билеты и так далее);

4) туристік нарыққа қатысушылар үшін ақпараттық талдау және жаңалықтар материалдарын дайындау (дайджесттер);
5) туристік саланы дамытудың өзекті мәселелері бойынша қолданбалы сипаттағы зерттеулер (дестинациялардың көліктік және логистикалық қолжетімділігі, туризмнің басым және тауашалық түрлерін дамыту, маркетингтік зерттеулер, түгендеу және инфрақұрылымдық даму);
6) әдіснамалық қолдау арқылы, оның ішінде туристік ағындарды өлшеу әдістері, туристік саланы дамыту көрсеткіштерінің құрылымын өзектілендіру, туристердің бейінін зерттеу және туристердің дестинация имиджін қабылдауы, елдің негізгі туристік дестинациялары бөлінісінде статистикалық ақпаратпен толықтыру, әдістемені жетілдіру бойынша туризм саласындағы деректерді есепке алу жүйесін дамытуға жәрдемдесу болып табылады.
Бағдарламаларды іске асыру мониторингі
Әлемдік пандемиядан кейінгі туризм нарығының жаһандық сын-қатері мен үрдісін ескеріп, туристік саланың проблемаларын жүйелі шешуді қамтамасыз ету мақсатында Тұжырымдамада туристік саланы дамытудың негізгі тәсілдері айқындалған.

4) подготовка информационных аналитических и новостных материалов для участников туристского рынка (дайджесты);
5) исследования прикладного характера по актуальным вопросам развития туристской отрасли (транспортная и логистическая доступность дестинаций, развитие приоритетных и нишевых видов туризма, маркетинговые исследования, инвентаризация и инфраструктурное развитие);
6) содействие развитию системы учета статистики в отрасли туризма через методологическую поддержку, в том числе по методам измерения туристских потоков, актуализации структуры показателей развития туристской отрасли, исследованию профилей туристов и восприятия имиджа дестинации туристами, дополнению статистической информацией в разрезе основных туристических дестинаций страны, совершенствованию методологии.
Мониторинг реализации программ
В целях обеспечения системного решения имеющихся проблем туристской отрасли с учетом глобальных вызовов и тенденций мирового постпандемийного рынка туризма в Концепции определены основные подходы развития туристской отрасли.

Тұжырымдама алдыңғы бағдарламалық құжаттардың, Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасының және Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2019 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының сабақтастығын сақтайды.
Жоспарланған кезеңде қоғам туризм саласындағы жобалау қызметі шеңберінде:
1) салалық бағдарламалық құжаттар шеңберінде жобалардың іске асырылуын үйлестіруді, мониторингтеуді және бақылауды;

Концепция сохраняет преемственность предыдущих программных документов, Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2023 года и Государственной программы развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2019 – 2025 годы.
В планируемом периоде общество в рамках проектной деятельности в сфере туризма будет осуществлять:
1) координацию реализации проектов в рамках отраслевых программных документов, их мониторинг и контроль;

2) салалық бағдарламалық құжаттар шеңберінде жобаларды іске асырудың ведомствоаралық және өңіраралық мәселелерін шешуді үйлестіруді;
3) салалық бағдарламалық құжаттар шеңберінде жобалардың іске асырылуын мониторингтеуді;
4) салалық бағдарламалық құжаттардың іске асырылу нәтижесі мен барысы туралы ақпарат пен есепті талдауды және дайындауды;
5) салалық бағдарламалық құжаттар жобалары мен іске асыру көрсеткіштерін түзету бойынша ұсыныстар мен негіздемелерді талдауды, әзірлеуді жүзеге асыратын болады.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері
Көрсеткіш

2) координацию решения межведомственных и межрегиональных вопросов реализации проектов в рамках отраслевых программных документов;
3) мониторинг реализации проектов в рамках отраслевых программных документов;
4) анализ и подготовку информации и отчетов о результатах и ходе реализации отраслевых программных документов;
5) анализ, разработку предложений и обоснований по корректировке проектов и показателей реализации отраслевых программных документов.";
таблицу "Ключевые показатели деятельности" изложить в следующей редакции:
"
Показатель

2) 2031 жылға дейін туризм саласындағы құзыреттерді дамыту және қоғамның оқыту іс-шараларымен шамамен 14 мың адамды қамту;
3) орналастыру орындарын (заңды тұлғаларды) "eQonaq" (eHotel) ақпараттық жүйесімен қамтуды 2029 жылы 100 %-ға дейін ұлғайту;
4) "Турстат" ақпараттық жүйесін мобильдік операторлардың, жолаушылар тасымалдарының және "eQonaq" (eHotel) ақпараттық жүйесінің деректерімен интеграциялау (қаржыландыру бөлінсе, 2025 жылға дейін);
5) 2022 жылы "Туризм онлайн" ақпараттық жүйесінің платформасында туристік өнімдерді қалыптастыру үшін туристік маршруттардың цифрлық картасын жасау және тұрақты жүргізу;
6) туристік операторлар мен туристік көрсетілетін қызметті жеткізушілердің рейтингісін ендіру;
7) жылына кемінде 100 адамды қамтып, туристік бизнес өкілдері, бұқаралық ақпарат құралдары мен блогерлер үшін жыл сайынғы ақпараттық турлар өткізу;
8) жыл сайын Қазақстанда конгрестік-іскерлік іс-шараларды (биддинг) өткізу жөніндегі кемінде 10 шетелдік тендер алаңына қатысу және конгрестік-іскерлік туризмнің кемінде 10 елшісін тарту;
9) 2031 жылға дейін "сапа белгісі" жүйесін кезең-кезеңімен ендіру, бекітілген сапа стандарттарына сәйкес келетін туризм субъектілерінің санын ұлғайту;
10) 2022 жылдан бастап туристік өнімдерді дамыту бағдарламасын іске қосу;
11) туризм бойынша ұлттық жобаны әзірлеуді, мониторингтеуді және оның іске асырылуын үйлестіруді қамтамасыз ету (2025 жылға дейін);
12) 2022 жылдан бастап "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған жүйелі қолдау шараларын ендіруді қамтамасыз ету;
13) гидтер мен экскурсоводтардың қызметін цифрландырумен қамтуды 2025 жылға қарай 95 %-ға дейін ұлғайту.
3.3-кіші бөлім. "Елдің туристік әлеуетін ішкі және халықаралық нарықтарда ілгерілету" 3-стратегиялық бағыты
Мақсаты: Қазақстанның туристік дестинацияларының танымалдығын қамтамасыз ету
Ықтимал туристердің саяхат пен демалыс үшін Қазақстанның мүмкіндіктері туралы хабардар болуын арттыру және Қазақстанның халықаралық туристік дестинация ретінде танылуын арттыру мақсатында қоғам Қазақстандағы туризмнің басым түрлерін және Қазақстанды туристендіру картасына енген туристік әлеуеті жоғары дестинацияларды нысаналы нарықтарға ілгерілететін онлайн және офлайн іс-шаралар кешенін жүзеге асыруды жалғастырады.
Ақпараттық ағындар мен іс-шаралар әлеуетті туристердің ұлттық туристік өнім туралы хабардар болуын арттыруға, отандық дестинацияларды, мәдени объектілер мен іс-шараларды танымал етуге, қазақстандық туристік өнімдерді ілгерілету процестеріне туристік операторлар мен агенттерді тартуға, жергілікті халық арасында туризм мәдениетін танымал етуге және дамытуға, сондай-ақ табиғатқа ұқыпты қарауға бағытталатын болады.
1-міндет. Онлайн ілгерілету
Kazakhstan.travel ұлттық туристік порталы

2) развитие компетенций в сфере туризма и охват обучающими мероприятиями общества до 2031 года порядка 14 тысяч человек;
3) увеличение охвата мест размещения (юридических лиц) информационной системой "eQonaq" (eHotel) до 100 % в 2029 году;
4) интеграция информационной системы "Турстат" с данными мобильных операторов, пассажирских перевозок и информационной системы eQonaq (eHotel) (до 2025 года, при выделении финансирования);
5) создание в 2022 году и постоянное ведение на платформе информационной системы "Туризм онлайн" цифровой карты туристских маршрутов для формирования туристских продуктов;
6) внедрение рейтинга туристских операторов и поставщиков туристских услуг;
7) проведение ежегодных информационных туров для представителей туристского бизнеса, средств массовой информации и блогеров с охватом не менее 100 человек в год;
8) ежегодное участие в не менее 10 зарубежных тендерных площадках по проведению в Казахстане конгрессно-деловых мероприятий (биддинг) и привлечение не менее 10 послов конгрессно-делового туризма;
9) поэтапное внедрение до 2031 года системы "знак качества", увеличение количества субъектов туризма, соответствующих утвержденным стандартам качества;
10) запуск с 2022 года программы развития туристских продуктов;
11) обеспечение разработки, мониторинга и координации реализации национального проекта по туризму (до 2025 года);
12) обеспечение внедрения с 2022 года системных мер поддержки, определенных Законом Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности";
13) увеличение охвата цифровизацией деятельности гидов и экскурсоводов до 95% к 2025 году.
Подраздел 3.3. Стратегическое направление 3 "Продвижение туристского потенциала страны на внутреннем и международном рынках"
Цель: Обеспечить узнаваемость туристских дестинаций Казахстана
В целях повышения информированности потенциальных туристов о возможностях Казахстана для путешествий и отдыха, а также узнаваемости Казахстана в качестве международной туристской дестинации общество продолжит осуществлять комплекс онлайн и офлайн мероприятий, продвигающих на целевые рынки приоритетные виды туризма в Казахстане и дестинации с высоким туристским потенциалом, вошедшие в карту туристификации Казахстана.
Информационные потоки и мероприятия будут направлены на повышение информированности потенциальных туристов о национальном туристском продукте, популяризацию отечественных дестинаций, культурных объектов и мероприятий, вовлечение туристских операторов и агентов в процессы продвижения казахстанских туристских продуктов, популяризацию и развитие культуры туризма среди местного населения, а также бережного отношения к природе.
Задача 1. Онлайн продвижение
Национальный туристский портал Kazakhstan.travel

2018 – 2020 жылдары қоғам Kazakhstan.travel ұлттық туристік порталына (бұдан әрі – портал) айтарлықтай жаңғырту жүргізді, ол Қазақстанды туристік бағыт ретінде ілгерілетудегі негізгі элемент ретінде ұсынылады.
Бүгінгі күні портал ел бойынша маңызды туристік қызығушылық объектілері мен туристік ұсыныстарды қамтиды; нысаналы нарықтардың 7 тілінде (қазақ, орыс, ағылшын, француз, неміс, қытай, корей) қолжетімді; қосымша модульдермен және ақпараттық анықтамалықтармен жабдықталған; маршруттар, туристік ұсыныстар іздеу, пайдалы ақпарат алу және іс-шаралардың елдік күнтізбесін алу мүмкіндігімен туристерге арналған бөлімі бар; бизнес өкілдеріне арналған бөлімі бар, оған туристік агенттіктердің, гид-экскурсоводтардың, өңірлер мен туризм түрлері бойынша електен өткізу мүмкіндігі бар қолөнершілердің тізілімдері енгізілген.
Жоспарланып отырған кезеңде қоғам портал арқылы елдің туристік әлеуетін ілгерілету жөніндегі жұмысты жалғастыратын болады, оның ішінде:
туристік өнімдер мен қызметтерді онлайн-брондау және сатып алу үшін порталда сервисті құру және дамыту;
іздеу жүйелері үшін порталды оңтайландыру (SEO оңтайландыру);
порталға трафикті жүргізе отырып, интернет-ресурстарда жарнама орналастыру;
8 тілде порталдың қолжетімділігін қамтамасыз ету;
Қазақстанға сапарларға шабыттандыратын ақпараттық және көрнекі контентті қалыптастыру (мақалалар, бейнероликтер, фото);
порталда негізгі мұражайлардың, Қазақстанның тарихи-мәдени және табиғи көрікті жерлерінің виртуалды және 3D-турларын құру және орналастыру;
оқиғалар күнтізбесінің функционалдығын кеңейту және келушілер үшін ақпаратты дербес көрсету.
Қоғам жылына кемінде 500 мың портал пайдаланушысын қамтамасыз етуді жоспарлап отыр.
Әлеуметтік желілерде ілгерілету
Instagram және Facebook әлеуметтік желісінде ағылшын тілінде сөйлейтін нысаналы нарықтарда (Еуропа және Оңтүстік-Шығыс Азия елдері) Қазақстанның туристік бағыт ретінде танылуын арттыруға бағытталған аккаунттар құрылды және тұрақты негізде жүргізілуде. Осы әлеуметтік желілерде ұлттық туристік өнімді ілгерілету үшін қоғам эко және шытырман оқиғалы туризмді ұнататындарға бағытталған ақылы нысаналы жарнама жүргізетін болады. Facebook және Instagram арқылы нысаналы нарықтардың болжамды қамтылуы кемінде жылына 50 млн қарауды құрайды.
YouTube бейнехостингіндегі арнаның негізгі аудиториясы (7,2 мың жазылушы) – шамамен 70 %-ы қазақстандық, шетелдік аудитория 30 %-ды құрайды. Арнаның бейнемазмұны нысаналы аудитория арасында Қазақстанның туристік брендін ілгерілету танымалдығын арттыруға ықпал етеді. Арна контенті үш тілде (қазақ, орыс, ағылшын) қолжетімді. Арнаны жүргізудің әсері арнаға PR-науқандардың бөлігі болып табылатын бейнелерді орналастыру арқылы қол жеткізіледі, олар кейіннен "вирустық" әсерге ие болады және "ақпараттық толқындар" жасайды. Перспективада тұрақты негізде кемінде 3 жарнамалық науқанды іске қосу жоспарланып отыр, олардың нәтижесінде кемінде 50 млн қарауды қамтуға қол жеткізілуі тиіс, бұдан басқа, арна жергілікті атқарушы органдардың олардың дестинацияларының туристік әлеуеті туралы имидждік бейнематериалдарын ілгерілетуге жәрдемдесу үшін де пайдаланылатын болады (өтеусіз негізде).
"СаяхатTime" телеграм арнасы (4,6 мың жазылушы) негізінен кәсіби туристік аудитория үшін жүргізіледі, онда елдегі туризмді дамытудың негізгі жаңалықтары мен статистикасы жарияланады, тақырыптық бейнематериалдар, туристік бизнес сауалнамалары, пайдалы инфографика, Қазақстанда демалысты ұйымдастыру мәселелері бойынша шетелдік туристердің сұраныстары жарияланады (арнаға жазылушылар саны – 4,6 мың).

За 2018 – 2020 годы общество провело значительную модернизацию национального туристского портала Kazakhstan.travel (далее – портал), который позиционируется как ключевой элемент в продвижении Казахстана в качестве туристского направления.
На сегодняшний день портал охватывает все значимые по стране объекты туристского интереса и туристские предложения; доступен на 7 языках целевых рынков (казахский, русский, английский, французский, немецкий, китайский, корейский); оснащен дополнительными модулями и информационными справочниками; имеет раздел для туристов, с возможностью поиска маршрутов, туристских предложений, получения полезной информации и странового календаря мероприятий; имеет раздел для представителей бизнеса, куда включены реестры туристических агентств, гидов-экскурсоводов, ремесленников с возможностью фильтрации по регионам и видам туризма.
В планируемом периоде обществом будет продолжена работа по продвижению туристского потенциала страны посредством портала, в том числе:
создание и развитие сервиса на портале для онлайн-бронирования и покупки туристских продуктов и услуг;
оптимизация портала под поисковые системы (SEO оптимизация);
размещение рекламы в интернет-ресурсах для привлечения пользователей на портал;
обеспечение доступности портала на 8 языках;
формирование информационного и визуального контента, вдохновляющего на поездки в Казахстан (статьи, видеоролики, фото);
создание и размещение на портале виртуальных и 3D-туров ключевых музеев, историко-культурных и природных достопримечательностей Казахстана;
расширение функционала событийного календаря и персонализированного отображения информации для посетителей;
Общество планирует обеспечивать не менее 500 тысяч пользователей портала в год.
Продвижение в социальных сетях
Обществом созданы и на постоянной основе ведутся аккаунты в социальных сетях Facebook и Instagram, ориентированные на повышение узнаваемости Казахстана как туристического направления в целевых англоговорящих рынках (страны Европы и Юго-Восточной Азии). Для продвижения национального туристского продукта в этих социальных сетях обществом будет проводиться платная таргетированная реклама, ориентированная на любителей экологического и приключенческого туризма. Прогнозируемый охват целевых рынков через Facebook и Instagram составляет не менее 50 млн просмотров в год.
Основная аудитория канала на видеохостинге YouTube (7,2 тысячи подписчиков) – около 70 % казахстанцы, иностранная аудитория составляет 30 %. Видеоконтент канала способствует повышению узнаваемости продвижения туристского бренда Казахстана среди целевой аудитории. Контент канала доступен на трех языках (казахский, русский, английский). Эффект от ведения канала достигается за счет размещения на канале видео, являющихся частью PR-кампаний, которые впоследствии приобретают "вирусный" эффект и создают "информационные волны". В перспективе планируется на постоянной основе запускать не менее 3-х рекламных кампаний, в результате которых должен быть достигнут охват не менее 50 млн просмотров. Кроме того, канал будет использован также для содействия в продвижении имиджевых видеоматериалов местных исполнительных органов о туристском потенциале их дестинаций (на безвозмездной основе).
Телеграм канал "СаяхатTime" (4,6 тысячи подписчиков) ведется преимущественно для профессиональной туристской аудитории, где освещаются основные новости и статистика развития туризма в стране, публикуются тематические видеоматериалы, опросы туристского бизнеса, полезная инфографика, запросы от иностранных туристов по вопросам организации отдыха в Казахстане.

Қытайдың WeChat және Weibo әлеуметтік желілерінде қытайлық аудиторияны қамту үшін аккаунттар ашылған, олар арқылы Қазақстанда экотуризм мен шытырман оқиғалы туризм үшін мүмкіндіктер ілгерілеуде. 2020 жылы екі платформада қамту 3,2 млн қарауды құрады және қоғам Қытай нарығын осы деңгейден төмен болмайтын деңгейде қамтуды қолдауды жоспарлап отыр.
2021 жылдан бастап қоғам танымалдылыққа ие болып келе жатқан Tiktok әлеуметтік желісі арқылы 20 жасқа дейінгі жастар арасында ішкі туризмді ілгерілету жұмысын бастады. Сондай-ақ арна контенті Қазақстандағы экологиялық және шытырман оқиғалы туризмнің мүмкіндіктерін ілгерілетуге бағытталатын болады.
Жалпы, жоспарланып отырған кезеңде қоғам әлеуметтік желілер мен арналарда аккаунттар жүргізуді жалғастырады және оларды танымалдылық пен қажеттілік серпінін ескере отырып, құрылымдайтын болады. Әлеуметтік желілерде туризмді насихаттау үшін қоғам:
белгілі бір әлеуметтік желінің тиісті форматына бейімделген мазмұнды, онда қамтылған нысаналы аудиторияның мүдделерін (посттар, инфографика, сауалнамалар, викториналар) қалыптастырады;
танымал инфлюенсерлерді тартады және саяхат блогтарын жүргізеді;
аудиториямен жұмыс жүргізеді, кері байланысты жүзеге асырады және түсініктемелерде қарым-қатынасты қамтамасыз етеді;
әлеуметтік желілердегі контент бірнеше тілде қолжетімді болады.
Әлеуметтік желілердегі аккаунттарды ілгерілету үшін қоғам тікелей жарнама және "вирустық" маркетинг құралдарын, сондай-ақ оң және теріс фонды мониторингтеуді қолданатын болады.
Цифрлық және онлайн жарнама
Цифрлық жарнама (Интернеттегі жарнама) нысаналы құралдардың көмегімен қажетті аудиторияны дәл таңдауға мүмкіндік береді, бұл маркетингтік науқанның тиімділігіне әсер етеді.
Қоғам Instagram, Facebook, Google, Yandex және YouTube жарнама құралдары арқылы Еуропа, Азия, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдеріне елдің туристік әлеуетін ілгерілетудің тұжырымдамалық тәсілдерін әзірледі.
Жоспарланатын кезеңде қоғам жарнамалық науқандарды, оның ішінде:
Google Ads Search іздеу жүйесінде және серіктес сайттарда;
Яндекс. Директ Search іздеу жүйесінде;
Google Video-да (YouTube + GDN video);
Яндекс серіктестік бейне желісінде;
Instagram және Facebook әлеуметтік желілеріндегі Stories және Audience Network жаңалықтар арнасында жүргізетін болады, бірақ мұнымен шектелмейді.
Интернетте тиімді жарнама науқандарын өткізу мақсатында қоғам ішкі және шетелдік аудиторияға контентті және коммуникация тәсілдерін жасау, іріктеу және бейімдеу, нысаналы аудитория көбірек ұсынылатын алаңдарды мониторингтеу және таңдау бойынша жұмыс жүргізетін болады.
Көрсетілген шаралардың нәтижелері бойынша қоғамның болжамдары бойынша ішкі және шетелдік нарықтардағы нысаналы аудиторияны цифрлық жарнамамен қамту кемінде 50 млн қарауды құрауы тиіс.
Арнайы жобалар – танымал тұлғалармен, маркетингтік компаниялармен, туристік порталдармен, агрегаторлармен ынтымақтастықтағы имидждік жобалар.
Ұлттық туристік өнімді онлайн ілгерілету мақсатында қоғам арнайы жобаларды іске асырады, оның ішінде:

В китайских социальных сетях WeChat и Weibo открыты аккаунты для охвата китайской аудитории, через которые продвигаются возможности для экотуризма и приключенческого туризма в Казахстане. В 2020 году охват на двух платформах составил 3,2 млн просмотров, обществом планируется поддерживать охват китайского рынка не ниже данного уровня.
С 2021 года обществом начата работа по продвижению внутреннего туризма среди молодежи до 20 лет через набирающую популярность социальную сеть Tiktok. Контент канала также будет нацелен на продвижение возможностей экологического и приключенческого туризма в Казахстане.
В целом, в планируемом периоде общество продолжит вести аккаунты в социальных сетях и каналах и будет структурировать их с учетом динамики популярности и востребованности. Для популяризации туризма в социальных сетях общество будет:
формировать контент, адаптированный под соответствующий формат конкретной социальной сети, интересы охватываемой на ней целевой аудитории (посты, инфографика, опросы, викторины);
привлекать популярных инфлюенсеров и вести тревел-блоги;
проводить работу с аудиторией, осуществлять обратную связь и обеспечивать общение в комментариях;
контент в социальных сетях будет доступен на нескольких языках.
Для продвижения аккаунтов в социальных сетях обществом будут применяться инструменты прямой рекламы и "вирусного" маркетинга, а также мониторинг позитивного и негативного фона.
Цифровая и онлайн реклама
Цифровая реклама (реклама в интернете) позволит точно выбирать требуемую аудиторию с помощью инструментов таргетинга, что скажется на эффективности проводимой маркетинговой кампании.
Обществом разработаны концептуальные подходы продвижения туристского потенциала страны через рекламные инструменты Google, Yandex, Facebook, Instagram и YouTube на целевые страны Европы, Азии, Содружества Независимых Государств.
В планируемом периоде обществом будут проводиться рекламные кампании в том числе, но не ограничиваясь в:
- поисковой выдаче Google Ads Search и сайтах-партнерах;
- поисковой выдаче Яндекс.Директ Search;
- Google Video (YouTube + GDN video);
- партнерской видео сети Яндекс;
- ленте новостей Stories и Audience Network;
- социальных сетях Instagram и Facebook.
В целях проведения эффективных рекламных кампаний в интернете обществом будет проводиться работа по созданию, подбору и адаптации контента и способов коммуникации на внутреннюю и зарубежную аудитории, мониторинг и выбор площадок, где целевая аудитория в большей степени представлена.
По результатам указанных мер, по ожиданиям общества, охват целевой аудитории на внутреннем и зарубежном рынках цифровой рекламой должен составить не менее 50 млн просмотров.
Специальные проекты – имиджевые проекты в сотрудничестве с популярными личностями, маркетинговыми компаниями, туристическими порталами, агрегаторами.
В целях онлайн продвижения национального туристского продукта обществом будут реализовываться специальные проекты, в том числе:

1) ірі туристік агрегаторлармен, туристік және ақпараттық сайттармен және порталдармен ынтымақтастық, оның ішінде Қазақстан туралы ақпаратты осындай ресурстарға орналастыру (WikiTravel, Wikipedia, Tiplr.com, We Project, NUR.KZ, онлайн платформалар ExpediaGroup, Aviasales, Trip advisor, Lonely Planet және басқалар). Осы ілгерілету құралының қамту әлеуеті шамамен 100 млн қарау;
2) шетелдік және отандық бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері, блогерлер, туристік операторлар және туристік нарықтың басқа да қатысушылары үшін Қазақстанның туристік әлеуетінің онлайн таныстырылымдарын және вебинарлар форматындағы ақпараттық турларды өткізу;
3) әдіснамалық қолдау, ақпараттық және көрнекі контентті ұсыну, персоналды оқыту, ілгерілетуді қолдау арқылы жергілікті атқарушы органдар сайттарын, туристік объектілерді және ұйымдарды дамытуға жәрдемдесу болып табылады.
2-міндет. Офлайн ілгерілету
PR және дәстүрлі жарнама
Қоғам офлайн ілгерілету шеңберінде қазақстандық туристік өнімдерді ілгерілетуді жүзеге асыратын болады, оның ішінде:
1) жарнамалық акциялар мен науқандар;
2) қамту әлеуеті шамамен 200 млн қарауды құрайтын отандық және шетелдік теледидардағы жарнама;
3) Қазақстанда адамдар көп жиналатын жерлерде туризмнің мүмкіндіктері бойынша ақпараттық материалдарды (сыртқы жарнама, ақпараттық буклеттер, бейнероликтер, баспа басылымдарындағы материалдар) (әуежайлар, вокзалдар, спорттық іс-шаралар, ұшақтардың, пойыздардың борттары және т. б.) тарату);
4) Қазақстанда туризмнің қызығушылығын арттыру және танымал ету мәселелерінде жария тұлғалармен, блогерлермен, салалық ықпал ету агенттерімен және пікір көшбасшыларымен ынтымақтастықты көздейтін "Туризм елшілері" бағдарламасын іске асыруды жалғастыру. Бүгінгі таңда туризм елшілері – танымал әнші Димаш Құдайберген, швейцариялық туристік порталдың негізін қалаушы Indy-guide.com Атахан Тосун, жастар арасындағы әлем чемпионы (WBC Youth World Super welterweight) Садриддин Ахмедов және басқалар. Жыл сайын қоғам Қазақстанның туристік әлеуетін мақсатты нарықтарда ілгерілету үшін туризмнің кемінде 3 елшісін тартатын болады;
5) білім беру және өлкетану ұйымдарымен, қауымдастықтармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен әріптестік жобалары мен бағдарламаларды іске асыру;
6) ынтымақтастық туралы меморандумдар мен келісімдер жасалған және іскерлік өзара іс-қимыл жолға қойылған шетелдік туристік операторлар үшін қоғам серіктестері үшін атаулы ақпараттық жіберілімдерді жөнелту;
7) шетелдік шығармашылық өнімдерді, фильмдерді, телебағдарламаларды түсіруді ұйымдастыруға жәрдемдесу және тарту;

1) сотрудничество с крупными туристскими агрегаторами, туристскими и информационными сайтами и порталами, в том числе размещение информации о Казахстане на таких ресурсах (WikiTravel, Wikipedia, Tiplr.com, We Project, NUR.KZ, онлайн платформы ExpediaGroup, Aviasales, Trip advisor, Lonely Planet и другие). Потенциал охвата данного инструмента продвижения может составить порядка 100 млн просмотров;
2) проведение онлайн презентаций туристского потенциала Казахстана и информационных туров в формате вебинаров для представителей зарубежных и отечественных средств массовой информации, блогеров, туристских операторов и других участников туристского рынка;
3) содействие в развитии сайтов местных исполнительных органов, туристских объектов и организаций через методологическую поддержку, предоставление информационного и визуального контента, обучение персонала, поддержку в продвижении.
Задача 2. Офлайн продвижение
PR и традиционная реклама
В рамках офлайн продвижения общество будет осуществлять продвижение казахстанских туристских продуктов, в том числе:
1) рекламные акции и кампании;
2) реклама на отечественном и зарубежном телевидении, потенциал охвата которой составляет порядка 200 млн просмотров;
3) распространение информационных материалов по возможностям туризма в Казахстане в местах массового скопления людей (наружная реклама, информационные буклеты, видеоролики, материалы в печатных изданиях) (аэропорты, вокзалы, спортивные мероприятия, борты самолетов, поезда и так далее);
4) продолжение реализации программы "послы туризма", предусматривающей сотрудничество с публичными личностями, блогерами, отраслевыми агентами влияния и лидерами мнений в вопросах повышения интереса и популяризации туризма в Казахстане. На сегодняшний день послами туризма являются популярный певец Димаш Кудайберген, основатель швейцарского туристского портала Indy-guide.com Атахан Тосун, молодежный чемпион мира (WBC Youth World Super Welterweight) Садриддин Ахмедов и другие. Ежегодно обществом будут привлекаться не менее 3-х послов туризма для продвижения туристского потенциала Казахстана в целевых рынках;
5) реализация партнерских проектов и программ с образовательными и краеведческими организациями, ассоциациями, средствами массовой информации;
6) отправка адресных информационных рассылок для партнеров общества, с которыми заключены меморандумы и соглашения о сотрудничестве, и зарубежных туристских операторов, с которыми налажено деловое взаимодействие;
7) привлечение и содействие в организации съемок зарубежных творческих продуктов, фильмов, телепередач;

8) ұлттық туристік өнімді ілгерілету және келу туризмін дамыту үшін тұрақты коммуникацияларды қалыптастыруға жәрдемдесу үшін нысаналы елдерде қоғамның өкілдігін ұйымдастыру;
9) жыл сайын қоғам Қазақстанның туристік дестинацияларын ілгерілетуде жоспарлы, кешенді және жүйелі тәсілді қамтамасыз етуге, сондай-ақ ресурстарды тиімді бөлуге мүмкіндік беретін ұлттық туристік порталға орналастыра отырып, оқиғалық іс-шаралар күнтізбесін қалыптастыратын болады.
Халықаралық көрмелерге қатысу
Ұлттық туристік өнімді халықаралық нарықтарға экспорттау және отандық және шетелдік туристік операторлар арасында әріптестік коммуникацияларды жолға қоюға жәрдемдесу мақсатында қоғам әлемдегі эпидемиологиялық жағдайға байланысты Қазақстанның халықаралық туристік көрмелерге қатысуын қамтамасыз етуді және нысаналы елдерде (Германия, Польша, Ресей, Қытай, Оңтүстік Корея және Малайзия) презентациялық іс-шараларды өткізуді жалғастырады.
Қоғам жыл сайын туристік бизнестің кемінде 100 өкілінің халықаралық туристік көрмелер мен презентациялық іс-шараларға қатысуын қамтамасыз етуді жоспарлап отыр.
Зәкірлік іс-шаралар өткізу
Әлемдік тәжірибе көрсетіп отырғандай, туристерді тартуға арналған "зәкірлердің" бірі мәдени, спорттық және ойын-сауық сипатындағы бұқаралық іс-шаралар (Германиядағы Октоберфест, Венеция карнавалы, Үндістандағы Холи фестивалі, Рио-де-Жанейродағы карнавал және тағы басқа) болып табылады.
Қоғам оқиғалар жобаларын, оның ішінде эко- және этнотуризмді, сондай-ақ медициналық, іскерлік, спорттық және балалар-жасөспірімдер туризмін дамыту жөніндегі жобаларды іске асыру арқылы Қазақстанда оқиғалар туризмін дамытуды қолдауды жүзеге асыратын болады.

8) организация представительства общества в целевых странах для продвижения национального туристского продукта и содействия в формировании устойчивых коммуникаций для развития въездного туризма;
9) ежегодно обществом будет формироваться календарь событийных мероприятий, который позволит обеспечить плановый, комплексный и системный подход в продвижении туристских дестинаций Казахстана, а также эффективно распределять ресурсы.
Участие в международных выставках
В целях экспорта национального туристского продукта на международные рынки и содействия в налаживании партнерских коммуникаций между отечественными и зарубежными туристскими операторами общество, в зависимости от эпидемиологической ситуации в мире, продолжит обеспечивать участие Казахстана на международных туристских выставках и проводить презентационные мероприятия в целевых странах (Германия, Польша, Россия, Китай, Южная Корея и Малайзия).
Общество планирует ежегодно обеспечивать участие не менее 100 представителей туристского бизнеса в международных туристских выставках и презентационных мероприятиях.
Проведение якорных мероприятий
Как показывает мировая практика, одним из "якорей" для привлечения туристов являются массовые мероприятия культурного, спортивного и развлекательного характера (Октоберфест в Германии, Венецианский карнавал, фестиваль Холи в Индии, карнавал в Рио-де-Жанейро и так далее).
Общество будет осуществлять поддержку развития событийного туризма в Казахстане, через реализацию событийных проектов, в том числе по развитию эко- и этнотуризма, а также медицинского, делового, спортивного и детско-юношеского туризма.

Осылайша, 2018 – 2019 жылдары қоғам Kóshpendiler Álemi халықаралық көшпелі мәдениеттің этно-мәдени фестивалі, атты және жаяу экспедициялар және тағы басқа осы сияқты ірі зәкірлік іс-шараларды ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асырды.
Алайда, әлемде жаңа COVID-2019 коронавирустық инфекциясының және оның штамдарының таралуын және соның салдарынан экономикалық дамудағы дағдарысты ескере отырып, ауқымды бұқаралық іс-шаралар тоқтатылды.
Сонымен қатар, санитарлық-эпидемиологиялық жағдайдың жақсаруына қарай Қоғам іс-шаралар туризмін қолдау жөніндегі жұмысты түбегейлі өзгерте отырып, қайта бастайды.
Мәселен, егер бұрын қоғам іс-шаралар идеяларын әзірлеуді, оларды жоспарлауды, ұйымдастыруды және ішкі және халықаралық нарықтарда ілгерілетуді жүзеге асырса, онда болашақта бастамашы жергілікті атқарушы органдар, бизнес-қоғамдастық, жеке тұлғалар болатын іс-шараларға маркетингтік қолдауды жүзеге асыру жоспарлануда.
Жыл сайын қоғам жоспарланған іс-шаралар тізбесін жинақтайды және оны талдау нәтижелері бойынша туристердің барынша көп санын қызықтыратын және тарта алатын және қоғам оларды жинақтау, жарнамалау, ілгерілету бөлігінде қолдау көрсететін оқиғалық "зәкірлік" жобалар пулы іріктелетін болады.
3-міндет. Ұлттық туристік брендті басқару
Ескерту. 3-міндетке өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
Қоғам ұлттық туристік брендтерді әзірлеуді және оларды халықаралық және ішкі туристік нарықтарда ілгерілетуді жүзеге асыратын болады.
Қоғамның туристік брендинг жөніндегі жұмысы Қазақстанның ұлттық брендін әзірлеу мен бекітуді ескере отырып жүзеге асырылатын болады.
Оны әзірлегеннен кейін қоғам туризм саласындағы елдік бренд-менеджер рөлін өзіне ала отырып, Қазақстанның туристік брендтерін ілгерілетудің олардың тізілімін жүргізуді және барлық мүдделі тараптардың (мемлекеттік органдар, қауымдастықтар, ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, туристік бизнес) белсенді қатысуын көздейтін бірыңғай тұжырымдамасын/стратегиясын әзірлейді.
Елдің туристік брендтері мүдделі ведомстволардың (Туризм және спорт, Сыртқы істер министрліктерінің, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы қорының, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Эйр Астана", "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы", "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы", "QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамдарының, салалық қауымдастықтардың, әкімдіктердің) барлық имидждік іс-шаралары мен ресурсы арқылы ілгерілейтін болады. Сонымен қатар қазақстандық туристік брендті ілгерілету кезінде қоғам ресурсты пайдаланатын болады және Қазақстанның шет елдердегі өкілдіктерімен (дипломатиялық өкілдіктер, елшіліктер, ұлттық компаниялардың өкілдіктері) ынтымақтастық жолға қойылады.
Брендинг бойынша жұмыстың нәтижесі Қазақстанның қолайлы туристік имиджі және туристердің қазақстандық туристік өнімдер үшін неғұрлым жоғары баға төлеуге дайындығы болуы тиіс.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері
Көрсеткіш
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
Ішкі нарықта онлайн және офлайн ілгерілетумен қамту, млн қарау
8
8
10
12
14
16
18
20
22
24
Нысаналы шетелдік нарықтарда онлайн және офлайн ілгерілетумен қамту, млн қарау

Так, в 2018 – 2019 годах общество осуществляло организацию и проведение крупных якорных мероприятий, таких как международный этно-культурный фестиваль кочевой культуры Kóshpendiler Álemi, конные и пешие экспедиции.
Однако, учитывая распространение в мире новой коронавирусной инфекции COVID-2019 и его штаммов, и, как следствие, кризис в экономическом развитии, проведение масштабных массовых мероприятий приостановлено.
Вместе с тем, по мере улучшения санитарно-эпидемиологической ситуации общество возобновит работу по поддержке событийного туризма, с принципиальным изменением подходов.
Так, если ранее обществом осуществлялись разработка идей мероприятий, их планирование, организация и продвижение на внутреннем и международном рынках, то в будущем планируется осуществление маркетинговой поддержки мероприятий, инициатором которых выступают местные исполнительные органы, бизнес-сообщество, частные лица.
Ежегодно обществом будет агрегироваться перечень планируемых мероприятий, и по результатам его анализа будет отбираться пул событийных "якорных" проектов, которые смогут заинтересовать и привлечь максимальное количество туристов и по которым обществом будет оказана поддержка в части их "упаковки", рекламы, продвижения.
Задача 3. Управление национальным туристским брендом
Общество будет осуществлять разработку и продвижение национальных туристских брендов на международном и внутреннем туристских рынках.
Работа общества по туристскому брендингу будет осуществляться с учетом разработки и утверждения национального бренда Казахстана.
После его разработки общество, взяв на себя роль странового бренд-менеджера в сфере туризма, выработает единую концепцию/стратегию продвижения туристских брендов Казахстана, предусматривающую ведение их реестра и активное участие всех заинтересованных сторон (государственных органов, ассоциаций, организаций, субъектов квазигосударственного сектора, туристского бизнеса).
Туристские бренды страны будут продвигаться через все имиджевые мероприятия и ресурсы заинтересованных ведомств (министерств туризма и спорта, иностранных дел, Фонда Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, акционерных обществ "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Эйр Астана", "Национальная компания "Қазақстан темір жолы", "Национальная компания "ҚазАвтоЖол", "Национальная компания "QazExpoCongress", отраслевых ассоциаций, акиматов). Также при продвижении казахстанского туристского бренда обществом будут использоваться ресурсы и налажено сотрудничество с представительствами Казахстана в зарубежных странах (дипломатические представительства, посольства, представительства национальных компаний).
Результатом работы по брендингу должны стать благоприятный туристский имидж Казахстана и готовность туристов платить за казахстанские турпродукты более высокую цену.
Ключевые показатели деятельности
Показатель 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031
Охват онлайн и офлайн продвижением на внутреннем рынке, млн просмотров
8
8
10
12
14
16
18
20
22
24
Охват онлайн и офлайн продвижением на целевых зарубежных рынках, млн просмотров

160
180
200
240
260
280
300
320
340
360
Күтілетін нәтижелер
1) Қоғам Қазақстанның туристік мүмкіндіктері мен ұсыныстарын кәсіби ақпараттық сүйемелдеуді тұрақты негізде жүзеге асыратын болады, оның нәтижесінде 2031 жылға қарай ішкі нарықта онлайн және офлайн ілгерілетумен қамту 24 млн қарауға дейін, шетел нарығында 360 млн қарауға дейін ұлғаяды;
2) жыл сайын нысаналы елдерде Қазақстанның туристік әлеуетін PR-ілгерілету үшін кемінде 3 "Туризм елшілері" тартылатын болады;

160
180
200
240
260
280
300
320
340
360
Ожидаемые результаты
1) на постоянной основе обществом будет осуществляться профессиональное информационное сопровождение туристских возможностей и предложений Казахстана, в результате которого к 2031 году охват онлайн и офлайн продвижением на внутреннем рынке увеличится до 24 млн просмотров, на зарубежном рынке – до 360 млн просмотров;
2) ежегодно будут привлекаться не менее 3-х "послов туризма" для PR-продвижения туристского потенциала Казахстана в целевых странах;

3) Қазақстанның туристік брендтерінің тізілімдері жүргізіледі және оларды ілгерілетудің маркетингтік стратегиясына сәйкес ішкі және халықаралық нарықта тиімді ілгерілету қамтамасыз етілетін болады.
3.4-кіші бөлім. "Компанияның тұрақты дамуын қамтамасыз ету" 4-стратегиялық бағыты
Мақсаты: Қоғамның ұзақ мерзімді құнының өсуін қамтамасыз ету
Стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің табысты іске асырылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ компанияның ұзақ мерзімді құны мен орнықты дамуының өсуін қамтамасыз ету мақсатында қоғам менеджменті компанияның ресурстары мен процестерін барынша тиімді басқаруға, оның өнімділігі мен кірістілігін арттыруға, қызметкерлердің орындалатын функционал үшін жеке жауапкершілігіне бағытталатын болады.
Осыған байланысты қоғам алдына қаржылық орнықтылықты қамтамасыз ету, Корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру және кадр саясатының тиімділігін арттыру жөнінде міндеттер қояды.
Қоғам үш құрамдас бөлікке негізделген тұрақты даму қағидаттарын ұстанатын болады: экологиялық, экономикалық және әлеуметтік.
Қоғамның қызметі қоршаған ортаға кері әсерін тигізбейді, бұл ретте қоғамның қызмет аясы табиғи ресурстарға тікелей байланысты, негізделген және тәуелді.
Осыған байланысты қоғам қызметі туризмді табиғи ресурстар мен мәдени-тарихи құндылықтарды ұзақ мерзімді пайдалануды ынталандыратын фактор ретінде дамытуға бағытталатын болады.
Тұрақты дамудың экологиялық құрамдас бөлігі шеңберіндегі қоғамның іс-шаралары:
рекреациялық ресурстарды туристік ағындарды қабылдауға жұмылдыруды, табиғи кешендердің өзін-өзі сауықтыру қабілеті жоғалмайтын шекті жүктемелерді айқындауды ескере отырып, туристік ресурстардың дамытуды жоспарлау және мониторингтеу, инвестициялық жобаларды қолдау;
экологиялық, оның ішінде ауылдық және агротуризмді дамыту;
табиғи ресурстарды пайдалануға тікелей байланысты туризм түрлерін дамыту мәселелері жөнінде талдамалық және заңнамалық қамтамасыз ету;
жалпы туризм мәдениетін және табиғатты құрметтеуді арттыруға бағытталған халық арасында ақпараттық-насихат жұмыстары.
Тұрақты дамудың экономикалық құрамдас бөлігін қамтамасыз ету мақсатында қоғам ұзақ мерзімді құнды арттыруға, акционерлер мен басқа да мүдделі тараптардың мүдделерін қамтамасыз етуге, процестердің тиімділігі мен еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған шаралар қабылдайды.
Тұрақты дамудың әлеуметтік құрамдас бөлігін іске асыру шеңберінде қоғам еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қызметкерлердің денсаулығын сақтау және персоналдың жеке дамуына жағдай жасау бойынша жұмыс атқарады. Сонымен қатар қоғам оқу іс-шараларын, тренингтер, тағылымдамалар, шеберлік сабақтарын, біліктілікті арттыру курстарын ұйымдастыру арқылы туризм және ілеспе кәсіпкерлік субъектілерінің құзыретін дамыту бойынша шаралар қабылдайды.
1-міндет. Қаржылық орнықтылықты қамтамасыз ету
Өзін-өзі ақтауды және қаржылық орнықтылықты қамтамасыз ету мақсатында қоғамның қаржы моделі қаржыландыру көздерін кеңейту және саралау жағына қарай жетілдірілетін болады.
Қоғам қызметінің таңдап алынған стратегиялық бағыттары шеңберіндегі іс-шаралар оларды іске асыру үшін қажетті тиісті құзыреттер қоғамға баламалы табыс көздерінің желісін, оның ішінде мыналар есебінен ұлғайтуға мүмкіндік береді:

3) на постоянной основе будут вестись реестры туристских брендов Казахстана и обеспечено их эффективное продвижение на внутреннем и международном рынках согласно маркетинговой стратегии продвижения.
Подраздел 3.4. Стратегическое направление 4 "Обеспечение устойчивого развития компании"
Цель: Обеспечить рост долгосрочной стоимости общества
В целях обеспечения успешной реализации стратегических целей и задач, а также роста долгосрочной стоимости и устойчивого развития компании менеджмент общества будет направлен на максимально эффективное управление ресурсами и процессами компании, повышение ее производительности и доходности, индивидуальную ответственность работников за выполняемый функционал.
В связи с этим общество ставит перед собой задачи по обеспечению финансовой устойчивости, совершенствованию системы корпоративного управления и повышению эффективности кадровой политики.
Обществом будут соблюдаться принципы устойчивого развития, основывающиеся на трех составляющих: экологической, экономической и социальной.
Деятельность общества не оказывает отрицательного воздействия на экологию, при этом сфера деятельности общества напрямую связана, базируется и зависима от природных ресурсов.
В связи с этим деятельность общества будет направлена на развитие туризма, как фактора, стимулирующего рациональное долговременное использование природных ресурсов и культурно-исторических ценностей.
Мероприятия общества в рамках экологической составляющей устойчивого развития:
- планирование и мониторинг развития туристских ресурсов, поддержка инвестиционных проектов с учетом мобилизации рекреационных ресурсов для приема туристских потоков, установления предельных нагрузок, при которых не утрачивается способность природных комплексов к самовосстановлению;
- развитие экологического, в том числе сельского и агротуризма;
- аналитическая и законодательная поддержка в вопросах развития видов туризма, напрямую связанных с использованием природных ресурсов;
- информационно-агитационная работа среди населения, направленная на повышение общей культуры туризма и бережного отношения к природе.
В целях обеспечения экономической составляющей устойчивого развития общество будет предпринимать меры, направленные на рост долгосрочной стоимости, обеспечение интересов акционеров и других заинтересованных сторон, повышение эффективности процессов и производительности труда.
В рамках реализации социальной составляющей устойчивого развития обществом будет проводиться работа по обеспечению безопасности труда, сохранению здоровья работников, созданию условий для индивидуального развития персонала. Кроме того, обществом будут проводиться мероприятия по развитию компетенций субъектов туристского и сопутствующего бизнеса через организацию обучающих мероприятий, тренингов, стажировок, мастер-классов, курсов повышения квалификации.
Задача 1. Обеспечение финансовой устойчивости
В целях обеспечения самоокупаемости и финансовой устойчивости финансовая модель общества будет совершенствоваться в сторону расширения и дифференциации источников финансирования.
Мероприятия в рамках выбранных стратегических направлений деятельности общества, соответствующие компетенции, необходимые для их реализации, дадут возможность обществу увеличить линейку альтернативных источников дохода, в том числе за счет:

1) сырттан келетін және ішкі туристерді тартуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсету;
2) туристік сала жобаларын іске асыру бойынша инвесторларды сүйемелдеу және консалтинг;
3) ресурстардың болуын ескере отырып, жарғылық капиталдағы үлесті сатып алу арқылы инвестициялық жобаларға бақылаусыз қатысу;
4) консультациялық, маркетингтік және ақпараттық-талдау қызметтерін (зерттеулер жүргізу, оқыту іс-шаралары, құзыреттерді дамыту, туристік нарық субъектілерінің қызметін бағалау) қамтиды);
5) Қазақстанда туристік бизнес пен туризмді қолдау және ынталандыру құралдарына әкімшілік ету бойынша қызметтер көрсету;
6) халықаралық және ішкі туристік нарықтарда туристік мүмкіндіктерді ілгерілету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
7) мамандандырылған ақпараттық жүйелер мен цифрлық өнімдерді құру және енгізу;
8) туристік ресурстарды құруға және/немесе дамытуға бағытталған туристік қызметті жүзеге асыру;
9) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда туристік қызмет объектілерін басқаруды жүзеге асыру арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте қаржы моделі бәсекелестікті қорғау және дамыту саласындағы ұлттық заңнама мен халықаралық стандарттардың талаптарын міндетті түрде сақтай отырып қалыптастырылатын болады.
Тұтастай алғанда, қоғамның қаржы саясаты мынадай қағидаттар ескеріле отырып жүзеге асырылатын болады:
1) нысаналы мақсат – қоғам қызметінің нақты тұжырымдалған стратегиялық мақсатына бағдарлануды көздейді. Барлық жоспарланған ұйымдастырушылық және қаржылық шаралар нақты мақсатқа қол жеткізуді қамтамасыз етуі керек;
2) іске асырылу – ұзақ мерзімді мақсаттар қою және оларға қол жеткізу стратегиясын айқындау кезінде қоғамның нақты мүмкіндіктері ескеріледі. Қойылған мақсаттар іске асырылуы керек, ал міндеттер орындалуы керек;
3) кешенділік – ақпаратты жан-жақты талдау және есепке алу сыртқы және ішкі ортаның өзгеруіне уақтылы ден қоюға мүмкіндік береді;
4) перспективалылық – қаржылық стратегиялық жоспарлау ұзақ мерзімді перспективаға бағытталған;
5) басымдық – ұзақ мерзімді стратегиялық желі барлық кейінгі жұмысқа қатысты басым және айқындайтын болып табылады.
Қоғамда қаржы ресурстарын басқару тиімділігін арттыру үшін компанияның өтімділігі мен қаржылық тәуекелдерін басқарудың кешенді моделі әзірленетін болады. Оны іске асыру компанияның ақша ағындарының ашықтығын және оларға бақылауды, шешімдер қабылдау үшін қажетті ақпараттың қолжетімділігі мен сапасын, компания қызметінің нәтижелеріне қаржылық тәуекелдердің теріс әсерін азайтуды қамтамасыз етеді.
2-міндет. Корпоративтік даму жүйесін жетілдіру
Қоғамды корпоративтік басқарудың тиімді жүйесін қалыптастыру және дамыту шеңберінде компанияның басқару органдары қызметінің тиімділігін және олардың өзара іс-қимылын арттыру, сондай-ақ тиімді ішкі бизнес-процестерді құру бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Директорлар кеңесі мен Басқарма қызметінің және олар қабылдаған шешімдердің тиімділігінің негізгі факторы қарауға енгізілетін материалдардың сапасы, уақтылығы және толықтығы болып табылады. Осыған байланысты қоғам қызметкерлерінің бақылауы мен жауапкершілігі, сондай-ақ материалдарды дайындау кезінде заңды сүйемелдеу күшейтілетін болады.
Стратегиялық міндеттерді іске асырудағы қозғаушы күш дұрыс құрылған бизнес-процестер болып табылады. Осыған байланысты қоғам мерзімді негізде ұйым ішіндегі бизнес-процестерді талдауды жүзеге асырады және жетілдіру, қайталанатын функцияларды және мүдделердің ықтимал қақтығыстарын болдырмау жөнінде жұмыс жүргізеді, сондай-ақ бизнес-процестерді автоматтандыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді.
Қоғамда корпоративтік басқару сапасын жақсарту мақсатында үздік әлемдік практика әдістемелерінің негізінде корпоративтік басқаруды мерзімді диагностикалау практикасы (құрылым, процестер, ашықтық) енгізілетін болады.
Қызметтің ашықтығын арттыру, оң имиджін қалыптастыру және туризм саласында кәсіби қоғамдастықтың компания іске асыратын іс-шаралар мен бағдарламаларға тартылуын арттыру мақсатында қоғам жалпы жұртшылықты және өз қызметі туралы негізгі контрагенттерді белсенді және мақсатты түрде хабардар етуді жүргізетін болады.
Қоғам квазимемлекеттік сектор субъектісі ретінде барынша сыртқы назар аударатын жекелеген ішкі рәсімдерді іске асыру бөлігінде қабылданатын шешімдердің ашықтығын: сатып алуды өткізуді, бос лауазымдарға орналасуға персоналды іріктеуді, инвестициялық қызметті қамтамасыз ететін болады.
Қоғам акционерлік қоғамдар туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес ашылуға тиіс қаржылық жай-күйі, дивидендтік саясат, қол жеткізілген нәтижелер, даму перспективалары және басқа да ақпарат туралы өзекті ақпараттың, сондай-ақ қоғам қызметінің өзгерістері, жаңа түрлері, бағыттары мен нәтижелері, қоғаммен ынтымақтастықтың пайдалары және табысты жобалар туралы өзге де ақпараттың ашылуын қамтамасыз ететін болады.
Қоғам корпоративтік басқарудың озық практикаларын енгізуге ұмтылатын болады және үш жылда кемінде бір рет компанияда корпоративтік басқаруға тәуелсіз бағалау жүргізетін болады.
3-міндет. Кадр саясатының тиімділігін арттыру
Ескерту. 3-міндетке өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
Қоғамның стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін табысты іске асыру адами ресурстардың сапасына және олардың уәждемесіне байланысты.
Осыған байланысты қоғамның кадр саясаты әлеуметтік жауапкершілік, персоналды басқару жүйесінің ашықтығы, білім мен тәжірибенің сабақтастығы, қызметкерлердің жеке жауапкершілігі, қоғам мен қызметкерлердің мүдделері мен мақсаттарының өзара байланысы қағидаттарында жүзеге асырылатын болады. Бұдан басқа, мемлекеттік гендерлік саясатты іске асыру мақсатында қоғам шешімдер қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесін ұлғайтуға ұмтылатын болады.
Компанияның негізгі активі ретінде қоғамның еңбек ресурстарының сапасын арттыру персоналды іріктеу және бейімдеу процестерін басқару, қызметкерлердің кәсіби деңгейін арттыру есебінен жүзеге асырылатын болады.
Қоғамның қолда бар кадр әлеуетін өнімді басқару мақсатында орындалатын функционалдың сапасын арттыру, сондай-ақ қажетті қосымша білім алу үшін қоғам қызметкерлерін оқыту және кәсіптік дамыту бойынша жұмыс ұйымдастырылатын болады.
Қоғамда жинақталған құзыреттерді сақтау мақсатында сабақтастықты жоспарлау практикасы қалыптастырылатын болады. Сабақтастықты жоспарлау компания қызметкерлерінің кәсіби қасиеттері мен функционалдық міндеттеріне байланысты кадрлық резерв, тәлімгерлік және персоналды мерзімді ротациялау құралдары арқылы жүзеге асырылатын болады.
Қоғамдағы еңбек тиімділігін басқару жүйесі әрбір қызметкердің жеке еңбек тиімділігін арттыруға тікелей және тұрақты мүдделілігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ жоғары білікті мамандарды тартуға және ұстап қалуға бағытталатын болады. Еңбек (қызмет) тиімділігін басқару әлеуметтік қолдау, материалдық ынталандыру, қызметті бағалау сияқты құралдар арқылы қызметкерлерге қолайлы еңбек жағдайларын жасау есебінен жүзеге асырылатын болады.
Қызметкерлердің еңбек өнімділігін арттыру тетігі ретінде қызметкерлер қызметінің тиімділігін бағалау қызметтің жеке түйінді көрсеткіштерін белгілеу және персоналды бағалау арқылы жүзеге асырылатын болады.
Тиімді коммуникациялар және қызметкерлердің өзара іс-қимылы корпоративтік іс-шараларды өткізу, коммуникацияның тиімді ішкі арналарын қалыптастыру, қызметкерлердің пікірлері мен ұсыныстарын, оның ішінде қоғам басшылығымен кездесулер шеңберінде тұрақты зерделеу арқылы қамтамасыз етілетін болады.
Қоғам кадрлардың тұрақтамауының деңгейін отандық квазимемлекеттік секторда жалпы қабылданған кадрлардың табиғи тұрақтамауының деңгейі ретінде 15 %-дан асырмай қамтамасыз етуді жоспарлап отыр.

1) оказания услуг по организации мероприятий, направленных на привлечение въездных и внутренних туристов;
2) сопровождения и консалтинга инвесторов по реализации проектов туристской отрасли;
3) неконтрольного участия в инвестиционных проектах путем приобретения доли в уставном капитале, с учетом наличия ресурсов;
4) консультационных, маркетинговых и информационно-аналитических услуг (проведение исследований, обучающие мероприятия, развитие компетенций, оценка деятельности субъектов туристского рынка);
5) оказания услуг по администрированию инструментов поддержки и стимулирования туристского бизнеса и туризма в Казахстане;
6) организации и проведения мероприятий по продвижению туристских возможностей на международном и внутреннем туристских рынках;
7) создания и внедрения специализированных информационных систем и цифровых продуктов;
8) осуществления туристской деятельности, направленной на создание и/или развитие туристских ресурсов;
9) осуществления управления объектами туристской деятельности на особо охраняемых природных территориях.
При этом финансовая модель будет формироваться с обязательным соблюдением требований национального законодательства и международных стандартов в области защиты и развития конкуренции.
В целом, финансовая политика общества будет осуществляться с учетом следующих принципов:
1) целенаправленность – предполагает ориентацию на четко сформулированную стратегическую цель деятельности общества. Все планируемые организационно-финансовые мероприятия должны обеспечивать достижение именно заданной цели;
2) реализуемость – при постановке долгосрочных целей и определении стратегии их достижения учитываются реальные возможности общества. Поставленные цели должны быть реализуемы, а задачи выполнимы;
3) комплексность – всесторонний анализ и учет информации позволяет своевременно реагировать на изменения внешней и внутренней среды;
4) перспективность – финансовое стратегическое планирование направлено на долгосрочную перспективу;
5) приоритетность – долгосрочная стратегическая линия является приоритетной и определяющей по отношению ко всей последующей работе.
Для повышения эффективности управления финансовыми ресурсами в обществе будет разработана комплексная модель управления ликвидностью и финансовыми рисками компании. Ее реализация обеспечит прозрачность и контроль над денежными потоками компании, доступность и качество информации, необходимой для принятия решений, снижение негативного влияния финансовых рисков на результаты деятельности компании.
Задача 2. Совершенствование системы корпоративного развития
В рамках становления и развития эффективной системы корпоративного управления обществом будет проводиться работа по повышению эффективности деятельности органов управления компании и их взаимодействия, а также выстраиванию эффективных внутренних бизнес-процессов.
Ключевыми факторами эффективности деятельности Совета директоров и правления и принятых ими решений являются качество, своевременность и полнота вносимых на рассмотрение материалов. В связи с этим будут усилены контроль и ответственность работников общества, а также юридическое сопровождение при подготовке материалов.
Движущей силой в реализации стратегических задач являются корректно выстроенные бизнес-процессы. В связи с этим обществом на периодической основе будет осуществляться анализ и проводиться работа по совершенствованию бизнес-процессов внутри организации, исключению дублирующих функций и возможных конфликтов интересов, а также вырабатываться предложения по автоматизации бизнес-процессов.
С целью улучшения качества корпоративного управления в обществе будет внедрена практика периодической диагностики корпоративного управления (структура, процессы, прозрачность) на основе методик лучшей мировой практики.
В целях повышения прозрачности деятельности, формирования положительного имиджа и повышения вовлеченности профессионального сообщества в сфере туризма в реализуемые компанией мероприятия и программы обществом будет проводиться активное и целенаправленное информирование общественности в целом и ключевых контрагентов о своей деятельности.
Общество, как субъект квазигосударственного сектора, будет обеспечивать прозрачность принимаемых решений в части реализации отдельных внутренних процедур, привлекающих наибольшее внешнее внимание: проведение закупок, набор персонала на занятие вакантных должностей, инвестиционная деятельность.
Общество будет обеспечивать раскрытие актуальной информации о финансовом состоянии, дивидендной политике, достигнутых результатах, перспективах развития и другой информации, подлежащей раскрытию в соответствии с действующим законодательством об акционерных обществах, а также иной информации об изменениях, новых видах, направлениях и результатах деятельности общества, выгодах сотрудничества с обществом и успешных проектах.
Общество будет стремиться к внедрению передовых практик корпоративного управления и не менее одного раза в три года проводить независимую оценку корпоративного управления в компании.
Задача 3. Повышение эффективности кадровой политики
Успешная реализация стратегических целей и задач общества зависит от качества человеческих ресурсов и их мотивации.
В связи с этим кадровая политика общества будет осуществляться на принципах социальной ответственности, прозрачности системы управления персоналом, преемственности знаний и опыта, индивидуальной ответственности работников, взаимосвязи интересов и целей общества и работников. Кроме того, в целях реализации государственной гендерной политики общество будет стремиться к увеличению доли женщин на уровне принятия решений.
Повышение качества трудовых ресурсов общества, как ключевого актива компании, будет осуществляться за счет управления процессами подбора и адаптации персонала, повышения профессионального уровня работников.
В целях продуктивного управления имеющимся кадровым потенциалом общества будет организована работа по обучению и профессиональному развитию работников общества для повышения качества выполняемого функционала, а также получения необходимых дополнительных знаний.
В обществе в целях сохранения наработанных компетенций будет сформирована практика планирования преемственности. Планирование преемственности будет осуществляется через инструменты кадрового резерва, наставничества и периодической ротации персонала в зависимости от профессиональных качеств работников и функциональных задач компании.
Система управления эффективностью труда в обществе будет нацелена на обеспечение прямой и стабильной заинтересованности каждого работника в повышении личной трудовой эффективности, а также на привлечение и удержание высококвалифицированных специалистов. Управление эффективностью труда (деятельности) будет осуществляться за счет создания благоприятных условий труда работников через такие инструменты, как социальная поддержка, материальное стимулирование, оценка деятельности.
Оценка эффективности деятельности работников, как рычаг повышения производительности труда работников, будет осуществляться посредством установления индивидуальных ключевых показателей деятельности и оценки персонала.
Эффективные коммуникации и взаимодействие работников будут обеспечиваться путем проведения корпоративных мероприятий, формирования эффективных внутренних каналов коммуникации, регулярного изучения мнений и предложений работников, в том числе в рамках встреч с руководством общества.
Общество планирует обеспечивать уровень текучести кадров не более 15 %, как общепринятый в отечественном квазигосударственном секторе уровень естественной текучести кадров.

Мемлекет басшысының 2020 жылғы 22 қазандағы Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің төртінші отырысында берген тапсырмасына сәйкес мемлекет қатысатын компаниялардың басшы органдарындағы әйелдер үлесін кезең-кезеңімен 30 %-ға дейін арттыруды қамтамасыз ету қажет.
Қазіргі уақытта қоғамның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары арасындағы әйелдер үлесі 55 %-ды, қоғамның атқарушы органының құрамында – 25 %-ды (4-тен 1), қоғамның Директорлар кеңесінің құрамында – 14 %-ды (7-ден 1) құрайды. Бұл ретте қоғамның жалпы санында әйел қызметкерлер саны 52 %-ды құрайды.
Қоғамның кадр саясаты гендерлік теңдікті одан әрі қамтамасыз етуге және әйелдердің құқықтары мен мүмкіндігін кеңейтуге, оның ішінде қоғамның басқарушы органдарындағы әйелдер үлесін кезең-кезеңімен 30 %-ға дейін арттыруды қамтамасыз етуге бағытталатын болады.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері
Көрсеткіш

В соответствии с поручением Главы государства, данным на четвертом заседании Национального совета общественного доверия от 22 октября 2020 года, необходимо обеспечить поэтапное повышение доли женщин в руководящих органах компаний с государственным участием до 30%.
На текущий момент доля женщин среди руководителей структурных подразделений составляет 55 %, в составе исполнительного органа общества – 25 % (1 из 4), а доля женщин в составе Совета директоров общества – 14 % (1 из 7). При этом в общей численности общества количество работников женского пола составляет 52 %.
Кадровая политика общества будет нацелена на дальнейшее обеспечение гендерного равенства и расширение прав и возможностей женщин, в том числе обеспечение поэтапного повышения доли женщин в руководящих органах общества до 30%.
Ключевые показатели деятельности
Показатель

2) Қоғамда практика енгізіледі және үш жылда бір рет рейтинг ала отырып, корпоративтік басқару диагностикасы жүргізіледі;
3) Қоғам корпоративтік басқару рейтингінің жоспарлы өсуін қамтамасыз етеді;
4) Қоғам кадрлардың тұрақтамау деңгейін жылына 15 %-дан асырмайды.
4-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Ескерту. 4-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
Осы даму жоспарын іске асыру шеңберінде қоғам мынадай тәуекелдерге тап болуы мүмкін:
Р/с
Тәуекел (сипаттамасы, салдары)
Тәуекелдің алдын алу жөніндегі шаралар
Тәуекел басталған жағдайда ден қою шаралары
Инвестицияларды тарту тәуекелі
1
Жобалар бастамашылары тарапынан инвестициялық ұсыныстардың/ әлеуетті инвесторлар тарапынан қызығушылықтың болмауы
1. Қолда бар инвестициялық ұсыныстар мен мүмкіндік туралы әлеуетті инвесторлардың хабардар болуын арттыру.
2. Туризм саласында инвестициялық жобалар әзірлеу және іске асыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдармен тығыз ынтымақтастық.
3. Инвестициялық ахуалды жетілдіру бойынша ұсыныстарды тұжырымдау.
Жүргізілген маркетингтік зерттеу негізінде қоғамның тартымды инвестициялық ұсыныстарға дербес бастама жасауы.
Жобаларды іріктеу өлшемшарты мен қаржыландыру тетігін қайта қарау.
2
Валюталық тәуекел: ықтимал шығын және валюта бағамының күрт ауытқуына байланысты инвестордың жобадан кетуі.
1. Жобаны жоспарлау және құрылымдау процесінде валюталық тәуекелді есепке алу.
2. Жоба шығынының құрылымындағы жергілікті қамту үлесін барынша көбейту.
3. Фьючерстік келісімшарт жасау.
Қаржыландырудың жаңа/қосымша көздерін, балама жеткізушілерді іздеу
Инвестицияларды тарту тәуекелі
3
Зәкірлік жобаларға үлестік қатысу арқылы жобаларды қаржыландыруға бөлінген қаражаттың болмауы, бұл компанияның инвестициялық қызметін іс жүзінде мүмкін емес етеді.
1. Қоғам жобаларының 5 жылдық кезеңге арналған инвестициялық базасын құру.
2. Халықаралық даму институттары желісі бойынша қосымша қаржыландыруды іздестіру.
Тікелей инвестициялар қорын, салалық инвестициялық қорларды, әртүрлі қаржы институттарын, оның ішінде мемлекеттік және халықаралық қаржы институттарын құру
Қоғамның талдамалық қызметінің тәуекелі
4
Қоғамның ұсынымдары мен ұсыныстарын тиісті орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұйымдар пайдаланбайтын және енгізбейтін тәуекел
1. Зерттелетін мәселелерді мүдделі органдармен және ұйымдармен бірлесіп пысықтау.
2. Әзірленген ұсынымдарды салалық және кәсіпкерлік қауымдастықтардың назарына жеткізу, сараптамалық және бизнес-қоғамдастықтар, партиялар арасында тарату және т.б.
Деректерді агрегаттау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің деңгейіне шығарып, туристік саланы жүйелі дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Туристік саланы цифрландыру тәуекелі
5
Туристік нарыққа қатысушылардың цифрлық бизнеске көшуге әзір болмауы (ментальды, техникалық).
1.Туристік бизнестің құзыреттілігін дамыту және туристік қызметті жүзеге асыру кезінде бизнес-процесті цифрландыру мәселелері бойынша білім/ақпарат тарату.

2) в обществе будет внедрена практика и один раз в три года будет проводиться диагностика корпоративного управления с получением рейтинга;
3) обществом будет обеспечен планомерный рост рейтинга корпоративного управления;
4) обществом будет обеспечен уровень текучести кадров не более 15 % в год.
Раздел 4. Управление рисками
Сноска. Раздел 4 – в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
В рамках реализации настоящего Плана развития общество может столкнуться со следующими рисками:
№ п/п
Риски (описание, последствия)
Меры по предупреждению риска
Меры по реагированию в случае наступления риска
Риски привлечения инвестиций
1
Отсутствие инвестиционных предложений со стороны инициаторов проектов/ интереса со стороны потенциальных инвесторов.
1. Повышение осведомленности потенциальных инвесторов об имеющихся инвестиционных предложениях и возможностях.
2. Тесное сотрудничество с местными исполнительными органами по вопросам разработки и реализации инвестиционных проектов в сфере туризма.
3. Выработка предложений по совершенствованию инвестиционного климата.
Самостоятельное инициирование обществом привлекательных инвестиционных предложений на основе проведенных маркетинговых исследований.
Пересмотр критериев отбора и механизмов финансирования проектов.
2
Валютные риски: возможные потери и уход инвестора из проекта в связи с резким колебанием курса валют.
1. Учет валютных рисков в процессе планирования и структурирования проекта.
2. Максимизация доли местного содержания в структуре затрат проекта.
3. Заключение фьючерсных контрактов.
Поиск новых/дополнительных источников финансирования, альтернативных поставщиков
Риски привлечения инвестиций
3
Отсутствие средств, выделенных на финансирование проектов посредством долевого участия в якорных проектах, что делает практически невозможной инвестиционную деятельность компании.
1. Создание инвестиционной базы проектов общества на 5-летний период.
2. Поиск дополнительного финансирования по линии международных институтов развития.
Создание фонда прямых инвестиций, отраслевых инвестиционных фондов, различных финансовых институтов, в том числе государственных и международных
Риски аналитической деятельности общества
4
Риск того, что рекомендации и предложения общества не будут использованы и внедрены соответствующими центральными и местными исполнительными органами, организациями.
1. Совместная проработка исследуемых вопросов с заинтересованными органами и организациями.
2. Доведение выработанных рекомендаций до сведения отраслевых и предпринимательских ассоциаций, распространение среди экспертного и бизнес-сообщества, партий и т.д.
Агрегирование данных и выработка предложений по системному развитию туристской отрасли с вынесением на уровень Правительства Республики Казахстан
Риски цифровизации туристской отрасли
5
Неготовность участников туристического рынка к переходу к цифровому бизнесу (ментальная, техническая).
1. Развитие компетенций туристического бизнеса и распространение знаний/информации по вопросам цифровизации бизнес-процессов при осуществлении туристской деятельности.

2. Цифрлық технологияларды ендіруге кедергі келтіруі мүмкін техникалық проблемаларды анықтау (маркетингтік зерттеу шеңберінде), оларды нивелирлеу бойынша ұсынымдар әзірлеу.
Бизнесті басқарудың цифрлық құралдарын ендірудің артықшылығы мен қажеттілігі туралы туристік нарыққа қатысушылармен ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу.
Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға ақпараттық жүйені және цифрлық инфрақұрылымды дамыту бойынша ұсыныстар.
Қаржылық тәуекел
6
Даму жоспарының жоспарланған іс-шараларын іске асыруға бөлінген қаражаттың болмауы және/немесе олардың жеткіліксіз көлемі.
Ішкі және сыртқы туризмді дамыту және ілгерілету бойынша жергілікті атқарушы органдардың және басқа да органдар мен ұйымдардың жұмысын үйлестіру
Даму институттары, оның ішінде халықаралық институттар желісі бойынша қосымша қаржыландыруды іздеу
Ілгерілету тәуекелі
7
"Әлсіз" бренд: Қазақстанның туристік брендтерінің бәсекелестер арасында ерекшеленбеу және әлеуетті туристердің қызығушылығын туғызбау тәуекелі. Бұл елге туристік ағынның күтілетін өсуінің болмауына және брендинг пен ілгерілету шығынының тиімсіздігіне әкеледі.
1. Брендті қалыптастыру сатысында сапалы пысықтау.
2. Брендті тестілеу.
Өткен тәжірибені ескеріп, ребрендинг бойынша іс-шаралар
8
Брендтің уәделері мен Қазақстанның туристік ресурсы мен инфрақұрылымының мүмкіндігі арасындағы қайшылық. Бұл Қазақстанға сапарлардың қайталануын нөлге дейін жеткізеді әрі орта және ұзақ мерзімді перспективада адал клиенттер санының азаюына әкеледі.
Қазақстандағы туристік ресурсты дамыту және туристік қызметтердің сапасын арттыру бойынша жұмыстар кешенін жүргізу
1. Өткен тәжірибені ескеріп, ребрендинг бойынша іс-шаралар.
2. Қазақстанның туристік ресурсын дамыту жөніндегі іс-шараларды неғұрлым қарқынды өткізу.
9
Елге туристік ағынды едәуір арттыра алатын белгілі бір аудиторияның ілгерілетумен қамтылмауы.
Сыртқы нарықтарды мерзімді талдау және маркетинг
Ілгерілетудің маркетингтік стратегиясын өзектілендіру
COVID-2019 жаңа коронавирустық инфекциясы пандемиясының салдары
10
COVID-2019 жаңа коронавирустық инфекциясының және оған байланысты шекарадан өту мен адамдардың еркін жүруіне тыйымның ұзаруы.
Адамдардың саяхат жасауға қатысты жүре қалыптасқан қорқынышы.
Бұл факторлар Қазақстанда туризмді дамыту бойынша қоғам қабылдаған шараларды нөлге дейін жеткізуі мүмкін.
Қазақстанда қабылданған қауіпсіздік шаралары, өңірлердегі эпидемиологиялық ахуал туралы ақпарат тарату.
Әлеуметтік-дистанциялық логистика және туристердің демалуы үшін жағдай жасау.
Ішкі туризмді басымдықпен ілгерілету
Инфрақұрылымды дамыту әрі сапалы және қызықты туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтерге арналған мазмұнды дайындау үшін саланың мәжбүрлі тоқтап қалу уақытын пайдалану
"Kazakh Tourism" ұлттық
компаниясы" акционерлік

2. Выявление технических проблем, которые могут препятствовать внедрению цифровых технологий (в рамках маркетинговых исследований), выработка рекомендаций по их нивелированию.
Проведение информационно-разъяснительной работы с участниками туристского рынка о преимуществах и необходимости внедрения цифровых инструментов управления бизнесом.
Предложения в уполномоченный орган в сфере информатизации по развитию информационной системы и цифровой инфраструктуры.
Финансовые риски
6
Отсутствие средств, выделенных на реализацию запланированных мероприятий Плана развития, и/или их недостаточный объем.
Координация работы местных исполнительных органов и других органов и организаций по развитию и продвижению внутреннего и въездного туризма
Поиск дополнительного финансирования по линии институтов развития, в том числе международных
Риски продвижения
7
"Слабый" бренд: риск того, что туристские бренды Казахстана не будут выделяться среди конкурентов и не вызовут интереса у потенциальных туристов. Это приведет к отсутствию ожидаемого роста турпотока в страну и неэффективности затрат на брендинг и продвижение.
1. Качественная проработка на стадии формирования бренда.
2. Тестирование бренда.
Мероприятия по ребрендингу с учетом прошлого опыта
8
Противоречие между обещаниями бренда и возможностями туристских ресурсов и инфраструктуры Казахстана. Это сведет к нулю повторность визитов в Казахстан и приведет к уменьшению количества лояльных клиентов в средне- и долгосрочной перспективе.
Проведение комплекса работ по развитию туристских ресурсов и повышению качества туристских услуг в Казахстане
1. Мероприятия по ребрендингу с учетом прошлого опыта.
2. Более интенсивное проведение мероприятий по развитию туристских ресурсов Казахстана.
9
Неохваченность продвижением той или иной аудитории, способной существенно увеличить туристские потоки в страну.
Периодический анализ и маркетинг внешних рынков
Актуализация маркетинговой стратегии продвижения
Последствия пандемии новой коронавирусной инфекции COVID-2019
10
Продление пандемии новой коронавирусной инфекции COVID-2019 и связанных с ней запретов на пересечение границ и свободное передвижение людей.
Приобретенные страхи у людей к путешествиям.
Эти факторы могут свести к нулю предпринятые обществом меры по развитию туризма в Казахстане.
Распространение информации о предпринятых в Казахстане мерах безопасности, эпидемиологической ситуации в регионах.
Создание условий для социально-дистанцированной логистики и отдыха туристов.
Приоритетное продвижение внутреннего туризма.
Использование времени вынужденного простоя отрасли для развития инфраструктуры и подготовки контента для качественных и интересных туристских продуктов и услуг
Приложение 1
к Плану развития
акционерного общества
"Национальная компания
"Kazakh Tourism"

қоғамының 2022 – 2031
жылдарға арналған даму
жоспарына
1-қосымша
Ескерту. Жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы қызметінің түйінді көрсеткіштерін есептеу әдіснамасы
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
1. "Туристік сала жобаларына тартылған инвестициялар көлемі" көрсеткіші"
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің көрсеткіштеріне ықпалы:
Көрсеткіш:
1) Ұлттық жоспар-2025-тің "Негізгі капиталға инвестициялар" ("Тұру және тамақтану бойынша көрсетілетін қызметтер" саласы үшін) және "Тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы ағыны" көрсеткіштеріне;
2) Тұжырымдаманың "Тұру және тамақтану бойынша көрсетілетін қызметтердегі инвестициялардың өсуі" индикаторына қол жеткізуге бағытталған.
Әдістеме:
Есепті кезеңде туристік сала жобаларына қоғам тартқан инвестициялар көлемінің нақты деңгейін есептеу кезінде мыналар ескерілетін болады:
1) Қоғам қатысқан жобалардың құны, оның ішінде:
есепті кезеңде салынған мемлекеттік инвестициялар;
есепті кезеңде салынған жеке отандық және шетелдік инвестициялар;
есепті кезеңде бірлескен кәсіпорындардың жобасын іске асыру үшін құрылған жарғылық капиталды төлеуге енгізілген негізгі және материалдық емес активтердің құны;
2) есепті кезеңде қоғам жеңілдікті қаржыландыруды, преференцияларды бөлуге, жер, инфрақұрылымдық және мемлекеттік органдармен өзге де проблемалық мәселелерді шешуге жәрдем көрсеткен жобаларға салынған жеке отандық және шетелдік инвестициялар (оның ішінде өтімді, негізгі және материалдық емес активтердің құны);
3) есепті кезеңде қоғам консалтинг, сүйемелдеу және жинақтау жасаған жобаларға салынған жеке отандық және шетелдік инвестициялар (оның ішінде өтімді, негізгі және материалдық емес активтердің құны).
Өлшем бірлігі: млрд теңге.
Бағалау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат көздері:
Қоғам органдарының шешімдері, бірлесіп құрылатын компаниялардың құрылтай шарттары мен жарғылары, уәкілетті мемлекеттік органдардың өтініштері/жауаптары, инвесторлармен, серіктестермен және жоба бастамашыларымен меморандумдар мен келісімдер, инвесторлармен және әріптестермен кездесулер хаттамалары, ресми хат алмасу.
2. "Туристік сала жобаларына тартылған шетелдік инвестициялар көлемі" көрсеткіші
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің көрсеткіштеріне ықпалы:
Көрсеткіш Ұлттық жоспар-2025 "Тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы ағыны" көрсеткішіне қол жеткізуге бағытталған.
Әдістеме:
Есепті кезеңде туристік сала жобаларына қоғам тартқан шетелдік инвестициялар көлемінің нақты деңгейін есептеу кезінде ескерілетін болады:

на 2022 – 2031 годы
Сноска. Правый верхний угол - в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
Методология расчета ключевых показателей деятельности акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism"
Сноска. Методолгия с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
1. Показатель "Объем привлеченных инвестиций в проекты туристской отрасли"
Влияние на показатели Системы государственного планирования:
Показатель нацелен на достижение:
1) показателей Национального плана – 2025 "Инвестиции в основной капитал" (для отрасли "Услуги по проживанию и питанию") и "Валовый приток прямых иностранных инвестиций);
2) индикатора Концепции "Рост инвестиций в услугах по проживанию и питанию".
Методика:
При расчете фактического уровня объема привлеченных обществом инвестиций в проекты туристской отрасли в отчетном периоде будут учитываться:
1) стоимость проектов, в которых общество приняло участие, в том числе:
вложенные в отчетном периоде государственные инвестиции;
вложенные в отчетном периоде частные отечественные и иностранные инвестиции;
стоимость основных и нематериальных активов, внесенных в отчетном периоде в оплату уставного капитала созданных под реализацию проекта совместных предприятий;
2) частные отечественные и иностранные инвестиции (в том числе, стоимость ликвидных, основных и нематериальных активов), вложенные в отчетном периоде в проекты, по которым общество оказало содействие в выделении льготного финансирования, преференций, решении земельных, инфраструктурных и иных проблемных вопросов с государственными органами;
3) частные отечественные и иностранные инвестиции (в том числе, стоимость ликвидных, основных и нематериальных активов), вложенные в отчетном периоде в проекты, по которым общество осуществляло консалтинг, сопровождение и "упаковку".
Единица измерения: млрд тенге.
Периодичность оценки: ежегодно.
Источники информации:
Решения органов общества, учредительные договоры и уставы совместно создаваемых компаний, обращения в/ ответы от уполномоченных государственных органов, меморандумы и соглашения с инвесторами, партнерами и инициаторами проектов, протоколы встреч с инвесторами и партнерами, официальная переписка.
2. Показатель "Объем привлеченных иностранных инвестиций в проекты туристской отрасли"
Влияние на показатели Системы государственного планирования:
Показатель нацелен на достижение показателя Национального плана – 2025 "Валовый приток прямых иностранных инвестиций".
Методика:
При расчете фактического уровня объема привлеченных обществом иностранных инвестиций в проекты туристской отрасли в отчетном периоде будут учитываться:

1) есепті кезеңде қоғам қатысқан жобаларға салынған шетелдік инвестициялардың құны;
2) Есепті кезеңде қоғам жеңілдікті қаржыландыруды, преференцияларды бөлуге, жер, инфрақұрылымдық және мемлекеттік органдармен өзге де проблемалық мәселелерді шешуге жәрдем көрсеткен жобаларға салынған шетелдік инвестициялар (оның ішінде, өтімді, негізгі және материалдық емес активтердің құны);
3) есепті кезеңде қоғам консалтинг, сүйемелдеу және жинақтау жасаған жобаларға салынған шетелдік инвестициялар (оның ішінде өтімді, негізгі және материалдық емес активтердің құны).
Өлшем бірлігі: млрд теңге.
Бағалау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат көздері:
Қоғам органдарының шешімдері, бірлесіп құрылатын компаниялардың құрылтай шарттары мен жарғылары, уәкілетті мемлекеттік органдардың өтініштері/ жауаптары, инвесторлармен, серіктестермен және жоба бастамашыларымен меморандумдар мен келісімдер, инвесторлармен және әріптестермен кездесулер хаттамалары, ресми хат алмасу.
3. "Туристік дестинациялардағы біржолғы сыйымдылықты ұлғайту" көрсеткіші
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің көрсеткіштеріне ықпалы:
Көрсеткіш Ұлттық жоспар-2025-тің "Еңбек өнімділігінің өсуі" көрсеткішіне (тұру және тамақтану бойынша көрсетілетін қызметтер) және Тұжырымдаманың "Туризм саласында жұмыспен қамтуды ұлғайту" индикаторына қол жеткізуге бағытталған.
Туристік қызығушылық тудыратын орындарда қазіргі заманғы жаңа орналастыру орындарын, оның ішінде қазір ондай орындар жоқ дестинацияларда (ұлттық парктер) енгізу орналастыру орындары көрсеткен қызметтер көлемін ұлғайтуға және тиісінше тұру мен тамақтану жөніндегі қызметтердің еңбек өнімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Әдістеме:
Туристік дестинациялардағы біржолғы сыйымдылықты ұлғайтудың нақты деңгейін есептеу кезінде инвестициялық және инфрақұрылымдық жобалар шеңберінде оларға қатысты қоғам жаңадан салынған және/немесе есепті кезеңде пайдалануға берілген төсек-орындардың саны ескерілетін болады:
1) қаржылай қатысты;
2) жеңілдікпен қаржыландыруды, преференцияларды бөлуге, жер, инфрақұрылымдық және мемлекеттік органдармен өзге де проблемалық мәселелерді шешуге жәрдем көрсетті;
3) консалтинг, сүйемелдеу және жинақтау жүзеге асырды.
Өлшем бірлігі: төсек-орын саны.
Бағалау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат көздері:
Инвесторлардың, серіктестердің, жергілікті атқарушы органдардың жаңадан енгізілген төсек-орындар саны туралы ресми деректері.
4. "Қоғамның оқыту іс-шараларына қатысушылар саны" көрсеткіші
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің көрсеткіштеріне ықпалы:
Көрсеткіш туризм саласы қызметкерлерінің құзыреттерін дамыту және тиісінше олардың еңбек өнімділігін арттыру арқылы Ұлттық жоспар-2025 "Еңбек өнімділігін арттыру" (тұру және тамақтану жөніндегі қызметтер бойынша) көрсеткішіне қол жеткізуге бағытталған.
Әдістеме:
Көрсеткішті есептеу кезінде қоғам ұйымдастырған және өткізген онлайн және офлайн семинарлардың, тренингтердің, курстардың және өзге де оқыту іс-шараларының, оның ішінде ішкі туризмнің онлайн академиясының платформасында отандық және шетелдік қатысушылар ескерілетін болады.
Өлшем бірлігі: оқытылған адамдар саны.
Бағалау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат көздері: оқыту іс-шараларына қатысушылардың тізімі, оқыту туралы берілген сертификаттар.

1) стоимость вложенных в отчетном периоде иностранных инвестиций в проекты, в которых общество приняло участие;
2) иностранные инвестиции (в том числе, стоимость ликвидных, основных и нематериальных активов), вложенные в отчетном периоде в проекты, по которым общество оказало содействие в выделении льготного финансирования, преференций, решении земельных, инфраструктурных и иных проблемных вопросов с государственными органами;
3) иностранные инвестиции (в том числе, стоимость ликвидных, основных и нематериальных активов), вложенные в отчетном периоде в проекты, по которым общество осуществляло консалтинг, сопровождение и "упаковку".
Единица измерения: млрд тенге.
Периодичность оценки: ежегодно.
Источники информации:
Решения органов общества, учредительные договоры и уставы совместно создаваемых компаний, обращения в/ ответы от уполномоченных государственных органов, меморандумы и соглашения с инвесторами, партнерами и инициаторами проектов, протоколы встреч с инвесторами и партнерами, официальная переписка.
3. Показатель "Увеличение единовременной вместимости в туристских дестинациях"
Влияние на показатели Системы государственного планирования:
Показатель нацелен на достижение показателя Национального
плана-2025 "Рост производительности труда" (услуги по проживанию и питанию) и индикатора Концепции "Увеличение занятости в отрасли туризма".
Введение в местах туристского интереса новых современных мест размещения, в том числе в тех дестинациях, где сейчас таковых не имеется (национальные парки), позволит увеличить объем услуг, оказанных местами размещения, и, соответственно, повысить производительность труда услуг по проживанию и питанию.
Методика:
При расчете фактического уровня увеличения единовременной вместимости в туристских дестинациях будет учтено количество вновь построенных и/или введенных в эксплуатацию в отчетном периоде койко-мест в рамках инвестиционных и инфраструктурных проектов, в отношении которых общество:
1) приняло финансовое участие;
2) оказало содействие в выделении льготного финансирования, преференций, решении земельных, инфраструктурных и иных проблемных вопросов с государственными органами;
3) осуществляло консалтинг, сопровождение и "упаковку".
Единица измерения: количество койко-мест.
Периодичность оценки: ежегодно.
Источники информации: официальные данные инвесторов, партнеров, местных исполнительных органов о количество вновь введенных койко-мест.
4. Показатель "Количество участников обучающих мероприятий общества"
Влияние на показатели Системы государственного планирования:
Показатель нацелен на достижение показателя Национального плана – 2025 "Рост производительности труда" (по услугам по проживанию и питанию) через развитие компетенций работников сферы туризма и, соответственно, повышение производительности их труда.
Методика:
При расчете показателя будут учитываться отечественные и иностранные участники онлайн и офлайн семинаров, тренингов, курсов и иных обучающих мероприятий, организованных и проведенных обществом, в том числе на платформе онлайн академии внутреннего туризма.
Единица измерения: количество обученных человек.
Периодичность оценки: ежегодно.
Источники информации: списки участников обучающих мероприятий, выданные сертификаты об обучении.

5. "Орналастыру орындарын (заңды тұлғаларды) "еQonaq" (eНotel) ақпараттық жүйесімен қамтуды ұлғайту" көрсеткіші
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің көрсеткіштеріне ықпалы:
Көрсеткіш Тұжырымдаманың "Қонақүйлерді "eQonaq" ақпараттық жүйесімен қамтуды 100 %-ға дейін ұлғайту" көрсеткішіне қол жеткізуге бағытталған.
Әдістеме:
Есепті кезеңде орналастыру орындарын (заңды тұлғаларды) "eQonaq" (eHotel) ақпараттық жүйесімен қамтудың нақты деңгейі мына формула бойынша есептеледі:
О= МРQ / МР * 100,
мұндағы:
О – есепті кезеңде "eQonaq" (eHotel) ақпараттық жүйесімен (заңды тұлғаларды) орналастыру орындарын қамту;
МРQ – есепті кезеңнің соңына қарай "eQonaq" (eHotel) ақпараттық жүйесіне іс жүзінде қосылған орналастыру орындарының (заңды тұлғалардың) саны;
МР – статистикалық деректерге сәйкес есепті кезеңнің соңына қарай Қазақстан Республикасындағы орналастыру орындарының (заңды тұлғалардың) жалпы саны.
Өлшем бірлігі: %
Бағалау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат көздері:
1) "eQonaq" (eHotel) ақпараттық жүйесінен тіркелген орналастыру объектілерінің (заңды тұлғалардың) саны туралы талдамалық ақпарат;
2) Қазақстан Республикасындағы орналастыру орындарының саны туралы ресми статистикалық ақпарат.
6. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
7. "Туристік өнімге қосылған авиабилеттің құнын субсидиялау құралымен қамтылған балалар саны" көрсеткіші
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің көрсеткіштеріне ықпалы:
Көрсеткіш міндетті түрде тұру және тамақтану бойынша ұйымдастырылған қызметтерді қамтитын субсидияланатын пакеттік турларға бағаның қолжетімділігін және сұранысты арттыру арқылы Ұлттық жоспар-2025 "Еңбек өнімділігінің өсуі" (тұру және тамақтану жөніндегі қызметтер бойынша) көрсеткішіне қол жеткізуге бағытталған.
Әдістеме:
Туристік өнімге енгізілген билеттің құнын субсидиялау құралын қолдана отырып, әуе көлігімен тасымалданған Қазақстан Республикасының 2 жастан 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған азаматтарының нақты саны туристік өнімнің құрамында сатылған балалар авиабилеттеріне субсидиялау алу мақсатында туристік өнімдер бойынша нақты сатылған туристік қызметтер туралы ұсынылған ақпаратқа (есепке) сәйкес қалыптастырылатын болады.
Өлшем бірлігі: мың адам.
Бағалау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат көздері: туристік операторлардың ақпараты.
8. "Ішкі нарықта онлайн және офлайн ілгерілетумен қамту" көрсеткіші
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің көрсеткіштеріне ықпалы:
Көрсеткіш Қазақстанда ішкі нарықта туризмнің мүмкіндігі туралы хабардар болуды арттыру және танымал ету арқылы Тұжырымдаманың ішкі туристер санын ұлғайту жөніндегі көрсеткішіне қол жеткізуге бағытталған.
Әдістеме:
Қамту тиісті алаңдардың есептерінен алынған аудиторияны онлайн жарнамамен (әлеуметтік желілердегі, бейнехостингтердегі, порталдағы қараулар, баннерлік жарнама, іздеу жүйелеріндегі жарнама және т. б.) нақты қамтуды және дәстүрлі жарнаманың әлеуетті қамтылуын (теледидардағы жарнама, сыртқы жарнама, бұқаралық алаңдардағы ілгерілету) қамтиды.
Өлшем бірлігі: млн қаралым.
Бағалау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат көздері: нақты қарау және әлеуетті қамту туралы алаңдардың деректері

5. Показатель "Увеличение охвата мест размещения (юридических лиц) информационной системой "eQonaq" (eHotel)"
Влияние на показатели Системы государственного планирования:
Показатель нацелен на достижение показателя Концепции "Увеличение охвата гостиниц информационной системой "eQonaq" до 100 %".
Методика:
Фактический уровень охвата мест размещения (юридических лиц) информационной системой "eQonaq" (eHotel) в отчетном периоде рассчитывается по формуле:
О= МРQ / МР * 100,
где:
О – охват мест размещения (юридических лиц) информационной системой "eQonaq" (eHotel) в отчетном периоде;
МРQ – число мест размещений (юридических лиц), фактически подключенных к информационной системе eQonaq (eHotel) к концу отчетного периода;
МР - общее количество мест размещений (юридических лиц) в Республике Казахстан к концу отчетного периода согласно официальной статистической информации.
Единица измерения: %
Периодичность оценки: ежегодно.
Источники информации:
аналитическая информация из информационной системы eQonaq (eHotel) о количестве зарегистрированных объектов размещения (юридических лиц);
официальная статистическая информация о количестве мест размещения в Республике Казахстан.
6. Исключена постановлением Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
7. Показатель "Количество детей, охваченных инструментом субсидирования стоимости авиабилета, включенного в туристский продукт"
Влияние на показатели Системы государственного планирования:
Показатель нацелен на достижение показателя Национального плана – 2025 "Рост производительности труда" (по услугам по проживанию и питанию) через повышение ценовой доступности и спроса на субсидируемые пакетные туры, обязательно включающие в себя организованные услуги по проживанию и питанию.
Методика:
Фактическое количество несовершеннолетних граждан Республики Казахстан в возрасте от 2-х до 18-ти лет, перевезенных воздушным транспортом с применением инструмента субсидирования стоимости билета, включенного в туристский продукт, будет формироваться согласно представленной информации о фактически проданных туристских услугах по туристским продуктам в целях получения субсидирования на проданные детские авиабилеты, реализованные в составе туристского продукта.
Единица измерения: тысяч человек.
Периодичность оценки: ежегодно.
Источники информации: информация туристских операторов.
8. Показатель "Охват онлайн и офлайн продвижением на внутреннем рынке"
Влияние на показатели Системы государственного планирования:
Показатель нацелен на достижение показателя Концепции по увеличению количества въездных туристов через повышение информированности о возможностях туризма в Казахстане потенциальных туристов из целевых рынков и аудиторий.
Методика:
Охват включает фактический охват аудитории онлайн рекламой (просмотры в социальных сетях, на видеохостингах, портале, баннерная реклама, реклама в поисковых системах и прочее), полученный из отчетов соответствующих площадок, и потенциальный охват традиционной рекламой (реклама на телевидении, наружная реклама, продвижение на массовых площадках).
Единица измерения: млн просмотров.
Периодичность оценки: ежегодно.
Источники информации: данные площадок о фактических просмотрах и потенциальном охвате.

9. "Нысаналы шетелдік нарықтарда онлайн және офлайн ілгерілетумен қамту" көрсеткіші
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің көрсеткіштеріне ықпалы:
Көрсеткіш Қазақстанда нысаналы нарықтар мен аудиториялардан ықтимал туристердің хабардар болуын арттыру арқылы Тұжырымдаманың келуші туристер санын ұлғайту жөніндегі көрсеткішіне қол жеткізуге бағытталған.
Әдістеме:
Қамту тиісті алаңдардың есептерінен алынған аудиторияны онлайн жарнамамен (әлеуметтік желілердегі, бейнехостингтердегі, порталдағы қараулар, баннерлік жарнама, іздеу жүйелеріндегі жарнама және т. б.) нақты қамтуды және дәстүрлі жарнаманың әлеуетті қамтылуын (теледидардағы жарнама, сыртқы жарнама, бұқаралық алаңдардағы ілгерілету) қамтиды.
Өлшем бірлігі: млн қаралым.
Бағалау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат көздері: нақты қарау және әлеуетті қамту туралы алаңдардың деректері.
10. "Қоғамның экономикаға үлесі" көрсеткіші
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің көрсеткіштеріне ықпалы:
Көрсеткіш Ұлттық жоспар-2025 "Номиналды мәндегі жан басына шаққандағы жалпы ішкі өнім" және "СМТ бойынша жан басына шаққандағы жалпы ішкі өнім" көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған.
Әдістеме:
Қоғамның экономикаға қосқан үлесін есептеу кіріс әдісімен, статистикада қолданылатын кіріс әдісімен жалпы ішкі өнімді есептеу әдісіне ұқсас жүзеге асырылады.
Көрсеткішті есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Салым = (ОТ + ЧН + ВП + ПД) / Vввп * 100%,
онда:
салым – есепті кезеңде қоғамның экономикаға қосқан үлесі;
ОТ – еңбекақы және әлеуметтік сақтандыруға аударымдарды қамтитын есепті кезеңде қоғам қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу;
ЧН – есепті кезеңде бюджетке төленген ҚҚС сомасы;
ВП – қоғамның есепті кезеңде негізгі қызметтен алған және Қоғамның жалпы кірісі мен көрсетілген қызметтердің өзіндік құны арасындағы айырма ретінде есептелген жалпы пайда (есепті кезең бойынша);
ПД – қоғамның өзге де кірісі;
Vввп – халықтың жан басына шаққандағы жалпы ішкі өнімінің көлемі;
Өлшем бірлігі: %.
Бағалау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат көздері: қоғамның бухгалтерлік және қаржылық құжаттары және өзге де анықтамалық деректер, оның ішінде уәкілетті органдар
11. "Корпоративтік басқару рейтингін алу" көрсеткіші
Әдістеме:
Рейтингтің нақты деңгейі компаниядағы корпоративтік басқару деңгейін анықтау үшін қоғам тартқан мамандандырылған тәуелсіз компанияның бағалау қорытындылары бойынша алынады.
Өлшем бірлігі: рейтингтегі орны, 1-ден 10-ға дейінгі шәкіл бойынша.
Бағалау кезеңділігі: 2023 жылдан бастап үш жылда бір рет.
Ақпарат көздері: қоғамда тартылған тәуелсіз мамандандырылған компанияны корпоративтік басқару деңгейін бағалау жөніндегі есеп.

9. Показатель "Охват онлайн и офлайн продвижением на целевых зарубежных рынках"
Влияние на показатели Системы государственного планирования:
Показатель нацелен на достижение показателей Государственной программы по охвату зарубежной целевой аудитории и количеству въездных и внутренних туристов через повышение информированности о возможностях туризма в Казахстане потенциальных туристов из целевых рынков и аудиторий.
Методика:
Охват включает фактический охват аудитории онлайн рекламой (просмотры в социальных сетях, на видеохостингах, портале, баннерная реклама, реклама в поисковых системах и прочее), полученный из отчетов соответствующих площадок, и потенциальный охват традиционной рекламой (реклама на телевидении, наружная реклама, продвижение на массовых площадках).
Единица измерения: млн просмотров.
Периодичность оценки: ежегодно.
Источники информации: данные площадок о фактических просмотрах и потенциальном охвате.
10. Показатель "Вклад общества в экономику"
Влияние на показатели Системы государственного планирования:
Показатель нацелен на достижение показателей Национального плана – 2025 "Валовой внутренний продукт на душу населения в номинальном выражении" и "Валовой внутренний продукт на душу населения по паритету покупательской способности".
Методика:
Расчет вклада общества в экономику осуществляется методом дохода, по аналогии с применяемой в статистике методикой расчета валового внутреннего продукта методом доходов.
Расчет показателя осуществляется по формуле:
Вклад = (ОТ + ЧН + ВП + ПД)/Vввп * 100 %,
где:
вклад – вклад общества в экономику в отчетном периоде;
ОТ – оплата труда работников общества в отчетном периоде, включающая в себя заработную плату и отчисления на социальное страхование;
ЧН – сумма уплаченного в бюджет в отчетном периоде НДС;
ВП – валовая прибыль, полученная обществом от основной деятельности в отчетном периоде, и рассчитанная как разность между валовым доходом общества и себестоимостью оказанных услуг (по отчетному периоду);
ПД – прочий доход общества;
Vввп – объем валового внутреннего продукта страны на душу населения.
Единица измерения: %.
Периодичность оценки: ежегодно.
Источники информации: бухгалтерские и финансовые документы общества и иные справочные данные, в том числе уполномоченных органов.
11. Показатель "Получение рейтинга корпоративного управления"
Методика:
Фактический уровень рейтинга будет получен по итогам оценки специализированной независимой компании, привлеченной обществом для определения уровня корпоративного управления в компании.
Единица измерения: место в рейтинге по шкале от 1 до 10.
Периодичность оценки: один раз в три года, начиная с 2023 года.
Источники информации: отчет по оценке уровня корпоративного управления в обществе привлеченной независимой специализированной компании.

12. Кадрлардың тұрақтамау деңгейі
Әдістеме:
Шешім қабылдау деңгейіндегі әйелдер үлесі мынадай формула бойынша есептеледі:
К = Пә/Пж * 100 %,
мұндағы:
К – шешім қабылдау деңгейіндегі әйелдер үлесі;
Пә – қоғамның атқарушы органындағы әйелдер саны;
Пж – қоғамның атқарушы органы мүшелерінің жалпы саны.
Өлшем бірлігі: %.
Бағалау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат көздері: есепті жылы қоғамның атқарушы органының саны мен құрамы туралы нақты деректер.
"Kazakh Tourism" ұлттық
компаниясы" акционерлік
қоғамының 2022 – 2031
жылдарға арналған даму
стратегиясына
2-қосымша
Ескерту. Жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
Стратегиялық карта
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.12.2023 № 1070 қаулысымен.
Жалпыұлттық басымдықтар
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары
Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігінің

12. Показатель "Увеличение доли женщин на уровне принятия решений"
Методика:
Доля женщин на уровне принятия решений рассчитывается по формуле:
К = Пж/По * 100 %,
где:
К – доля женщин на уровне принятия решений;
Пж – количество женщин в исполнительном органе общества;
По – общее число членов исполнительного органа общества.
Единица измерения: %, по сравнению с предыдущим годом.
Периодичность оценки: ежегодно.
Источники информации: фактические данные о численности и составе исполнительного органа общества в отчетном году.
Приложение 2
к Плану развития
акционерного общества
Национальная компания
"Kazakh Tourism"
на 2022 – 2031 годы
Сноска. Правый верхний угол - в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
Стратегическая карта
Сноска. Таблица - в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2023 № 1070.
Общенациональные приоритеты
Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года
Концепция развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы

2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспары
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының
даму жоспарында көзделген қызметтің түйінді көрсеткіштері
1
2
3
4
5
2025 жылға қарай тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы ағынын 30 млрд АҚШ долларына дейін жеткізу
1. 2025 жылға қарай тұру және тамақтану бойынша көрсетілетін қызметтер бөлінісінде негізгі капиталға инвестициялардың нақты өсуін 2019 жылғы деңгейге қарағанда 87,3 %-ға дейін қамтамасыз ету.
2. 2025 жылға қарай 30 млрд АҚШ доллары тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы ағынын қамтамасыз ету.
Тұру және тамақтану бойынша көрсетілетін қызметтердегі инвестициялардың 260 млрд теңгеге дейін өсуі
2027 жылға қарай тұру және тамақтану бойынша көрсетілетін қызметтердегі инвестициялардың 200 млрд теңгеге дейін өсуі
1. 2031 жылға қарай қоғамның жәрдемдесуімен/қатысуымен туристік сала жобаларына кемінде 1473 млрд теңге инвестиция тартуды қамтамасыз ету.
2. 2031 жылға қарай қоғамның жәрдемдесуімен/қатысуымен туристік сала жобаларына кемінде 221 млрд теңге шетелдік инвестициялар тартуды қамтамасыз ету.
-
2025 жылға қарай тұру және тамақтану бойынша көрсетілетін қызметтер еңбек өнімділігінің 2019 жылғы деңгейден 12,2 %-ға өсуін қамтамасыз ету.
1. 2029 жылы туризм саласында жұмыспен қамтуды 800 мың адамға дейін ұлғайту.
2. 2029 жылы қонақүйлерді "eQonaq" ақпараттық жүйесімен қамтуды
100 %-ға дейін ұлғайту.
1. 2023 жылы нөмірлік қор санын 208530 төсек-орынға дейін ұлғайту.

План развития Министерства туризма и спорта Республики Казахстан на 2023 – 2027 годы
Ключевые показатели деятельности акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism", предусмотренные Планом развития
1
2
3
4
5
Доведение к 2025 году валового притока прямых иностранных инвестиций до 30 млрд долларов США
1. Обеспечить к 2025 году реальный рост инвестиций в основной капитал в разрезе услуг по проживанию и питанию до 87,3 % к уровню 2019 года.
2. Обеспечить к 2025 году валовой приток прямых иностранных инвестиций 30 млрд долларов США.
Рост инвестиций в услугах по проживанию и питанию до 260 млрд тенге
Рост инвестиций в услугах по проживанию и питанию к 2027 году до 200 млрд тенге
1. Обеспечить к 2031 году привлечение при содействии/участии общества не менее 1473 млрд тенге инвестиций в проекты туристской отрасли.
2. Обеспечить к 2031 году привлечение при содействии/участии общества не менее 221 млрд тенге иностранных инвестиций в проекты туристской отрасли.
-
Обеспечить к 2025 году прирост производительности труда услуг по проживанию и питанию на 12,2 % от уровня 2019 года.
Увеличение занятости в отрасли туризма до 800 тыс. человек в 2029 году.
Увеличение охвата гостиниц информационной системой "eQonaq" до 100 % в 2029 году.
1. Увеличение количества номерного фонда до 208 530 койко-мест в 2023 году.

2. 2027 жылға қарай туризм саласында жұмыспен қамтуды 690 мың адамға дейін ұлғайту.
2031 жылға қарай туристік дестинациялардағы біржолғы сыйымдылықты 22200 жаңа төсек-орынға ұлғайту (қоғамның жәрдемдесуімен/қатысуымен іске асырылған инвестициялық жобалар шеңберінде)
-
Туристік өнімге қосылған авиабилет құнын субсидиялау құралымен кемінде 108,8 мың баланы қамтуды қамтамасыз ету.
-
Қоғамды оқыту іс-шараларымен кемінде 14 мың адамды қамтуды қамтамасыз ету
-
2029 жылы орналастыру орындарын (заңды тұлғаларды) "eQonaq" (eHotel) ақпараттық жүйесімен 100 % дейін қамтуды қамтамасыз ету
-
-

2. Увеличение занятости в отрасли туризма к 2027 году до 690 тыс человек.
Увеличить к
2031 году единовременную вместимость в туристских дестинациях на 22200 новых койко-мест (в рамках инвестиционных проектов, реализованных при содействии/участии общества).
-
Обеспечить охват инструментом субсидирования стоимости авиабилета, включенного в туристский продукт, не менее 108,8 тысяч детей.
-
Обеспечить охват обучающими мероприятиями общества не менее 14 тысяч человек
-
Обеспечить в 2029 году охват мест размещения (юридических лиц) информационной системой "eQonaq" (eHotel) до 100 %
-
-

2029 жылы ішкі туристер санын 11 млн адамға дейін ұлғайту
2027 жылға қарай ішкі туристер санын 9 млн адамға дейін ұлғайту
Ішкі нарықта онлайн және офлайн ілгерілетумен қамтуды 2021 жылғы 8 млн-нан 2031 жылы 24 млн-ға дейін ұлғайту
-
-
2029 жылы сырттан келетін туристер санын 4 млн адамға дейін ұлғайту
2027 жылға қарай сырттан келетін туристер санын 4 млн адамға дейін ұлғайту
Шетелдік нарықта онлайн және офлайн ілгерілетумен қамтуды 2021 жылғы 160 млн қаралымнан 2031 жылы 360 млн қаралымға дейін ұлғайту
-

Увеличение количества внутренних туристов до 11 млн человек в 2029 году
Увеличить к 2027 году количество внутренних туристов до 9 млн человек
Увеличить охват онлайн и офлайн продвижением на внутреннем рынке с 8 млн в 2021 году до 24 млн в 2031 году
-
-
Увеличение количества въездных туристов в 2029 году до 4 млн человек
Увеличить к 2027 году количество въездных туристов до 4 млн человек
Увеличить охват онлайн и офлайн продвижением на зарубежном рынке со 160 млн просмотров в 2021 году до 360 млн в 2031 году
-

1. Халықтың жан басына шаққандағы жалпы ішкі өнімнің 2025 жылға қарай номиналды мәнде 14,6 мың АҚШ долларына дейін ұлғаюы.
2. 2025 жылға қарай сатып алу қабілетінің паритеті бойынша жан басына шаққандағы жалпы ішкі өнімді 36,2 мың халықаралық долларға дейін ұлғайту.
-
Туризм саласындағы жалпы қосылған құн көлемінің 2027 жылға қарай 5,1 трлн теңгеге дейін өсуі
Қоғамның ел экономикасына қосатын үлесін 2022 жылғы жан басына шаққандағы жалпы ішкі өнімнің 0,6 %-ынан 2031 жылы жан басына шаққандағы жалпы ішкі өнімнің
1,4 %-ына дейін ұлғайтуды қамтамасыз ету

1. Увеличение валового внутреннего продукта на душу населения в номинальном выражении к 2025 году до 14,6 тысячи долларов США.
2. Увеличение валового внутреннего продукта на душу населения по паритету покупательской способности к 2025 году до 36,2 тысячи международных долларов.
-
Рост объема валовой добавленной стоимости в отрасли туризма к 2027 году до 5,1 трлн тенге
Обеспечить увеличение вклада общества в экономику страны с 0,6 % от валового внутреннего продукта на душу населения в 2022 году до 1,4 % от валового внутреннего продукта на душу населения в 2031 году