"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 994 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасында:
17-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1. Атыс, ракета ұшыруды, жарылыс жұмыстарын, басқарылмайтын аэростаттарды (осы Қағиданың 22-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген басқарылмайтын зондтарды немесе аэростаттарды қоспағанда) жүргізумен байланысты жұмыстар жүргізілетін және ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін өзге де қызмет жүзеге асырылатын әрбір объект (полигон, атыс орны, оқу орталығы, карьер, кен орны, кеніш, қима) үшін меншік иесі немесе объектіні пайдалануға жауапты орган ӘҚБ орталықтарымен өзара іс-қимыл жөніндегі келісімді әзірлейді, онда ӘҚБ орталығы мен ӘҚҚ органы арасындағы жұмысты бастау және тоқтату уақыты, тік және көлденең шекараларды белгілеу бойынша үйлестіру шаралары және өзара іс-қимыл бойынша шаралар көрсетіледі. Өзара іс-қимыл жөніндегі келісім жауапкершілік ауданында объект орналасқан ӘҚБ орталығымен және ӘҚҚ органымен келісіледі және объектінің жауапты тұлғасы (басшысы) бекітеді.
Өзара іс-қимыл жөніндегі келісімді келісу кезінде ӘҚҚ органы ұшуды жүргізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында тік және көлденең шекараларды, сондай-ақ қолданылу кезеңін өзгертуге бастама жасай алады.";
мынадай мазмұндағы 17-2-тармақпен толықтырылсын:
"17-2. Осы Қағиданың 82-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, пилотсыз ұшу аппараттарының ұшуын орындау кезінде пайдаланушы немесе пилотсыз ұшу аппаратының иесі жауапкершілік аймағында ұшуларды орындау жоспарланған ӘҚБ орталығына және ӘҚҚ органына азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде пилотсыз ұшу аппараттарын пайдалану қағидаларында айқындалатын нысан бойынша келісу үшін пилотсыз ұшу аппаратының ұшуын жүргізу жөнінде ақпарат береді.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 994.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Правилах использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 17-1 изложить в следующей редакции:
"17-1. Для каждого объекта (полигон, стрельбище, учебный центр, карьер, месторождение, рудник, разрез), на котором проводятся работы, связанные с производством стрельб, пусков ракет, взрывных работ, неуправляемых аэростатов (за исключением неуправляемых зондов или аэростатов, указанных в подпункте 5) пункта 22 настоящих Правил), и осуществляется иная деятельность, представляющая угрозу безопасности полетов, собственником или органом, ответственным за эксплуатацию объекта, разрабатывается соглашение по взаимодействию с центрами УВД, в котором указываются меры координации между центром УВД и органом ОВД по времени начала и прекращения работ, установлению вертикальных и горизонтальных границ и меры по взаимодействию. Соглашение по взаимодействию согласовывается с центром УВД и органом ОВД, в районе ответственности которого находится объект, и утверждается ответственным лицом (руководителем) объекта.
При согласовании соглашения по взаимодействию орган ОВД может инициировать изменение вертикальных и горизонтальных границ, а также периода действия в целях обеспечения безопасности при производстве полетов.";
дополнить пунктом 17-2 следующего содержания:
"17-2. При выполнении полетов беспилотных летательных аппаратов, за исключением случаев, указанных в пункте 82-1 настоящих Правил, эксплуатантом или владельцем беспилотного летательного аппарата в центр УВД и орган ОВД, в зоне ответственности которого запланировано выполнение полетов, представляется информация по производству полетов беспилотного летательного аппарата для согласования по форме, определяемой правилами эксплуатации беспилотных летательных аппаратов в воздушном пространстве Республики Казахстан, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.";

21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қауіпті аймақтарды, ұшу шектелген аймақтарды мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның Әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы (бұдан әрі – ӘҚБ БО) белгілейді және NОТАМ хабарламасы арқылы пайдаланушылардың назарына жеткізеді немесе аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланады. Мүддесіне орай қауіпті аймақ, ұшуға шектеу қойылған аймақ белгіленетін әуе кеңістігін пайдаланушылар қауіпті аймақты, ұшуға шектеу қойылған аймақты белгілеу үшін қауіпті аймақ, ұшуға шектеу қойылған аймақ іске қосылғанға дейін 9 тәуліктен кешіктірмей ӘҚБ БО-ға қауіпті аймақты, ұшуға шектеу қойылған аймақты олардың тік және көлденең шекараларын, әрекет ету кезеңін және жүзеге асырылатын қызметтің сипатын көрсете отырып белгілеуге сұрау салуды жібереді.
22. Қауіпті аймақтар мыналармен байланысты қызметтің мынадай түрлері бойынша белгіленеді:
1) оқ-дәрілер сақталатын объектілерде олармен жұмыстар жүргізу;
2) атмосферада ғылыми зерттеуді жүзеге асыру;
3) электр магниттік сәулелену;
4) жарықтық сәулелену;
5) басқарылмайтын аэростаттарды немесе зондтарды іске қосу аудандары (83-1-тармаққа сәйкес жеңіл ретінде сыныпталатын басқарылмайтын аэростаттарды немесе зондтарды қоспағанда);
6) тасымалдағыш зымырандардан бөлінетін бөліктердің құлау аймақтары.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Егер мүддесіне орай қауіпті аймақ, ұшуға шектеу қойылған аймақ белгіленген қызмет тұрақты сипатта болмаса, қауіпті аймақтың, ұшуға шектеу қойылған аймақтың әрекеті уақыт кезеңімен шектеледі.
Уақыт кезеңімен шектелген қауіпті аймақтардағы, ұшуға шектеу қойылған аймақтардағы қызмет туралы мәліметтер осы Қағидаға 3-қосымшада көзделген әуе кемелерінің қозғалысы және әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүргізу туралы хабарламалардың түрлеріне сәйкес NOTAM хабарламасы арқылы жеткізіледі.";
мынадай мазмұндағы 30-1-тармақпен толықтырылсын:
"30-1. Пилотсыз ұшу аппараттарының шекаралық белдеудің үстіндегі әуе кеңістігінде ұшуы "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының 4-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Адамдардың өмірін құтқару және денсаулығын қорғау, қылмыстардың жолын кесу және ашу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру мақсатында әуе кемелерінің белгіленген схемалардан (маршруттардан) тыс елді мекендердің үстінен ұшуы, сондай-ақ авиациялық жұмыстарды, парашюттен секіруді орындау, пилотсыз ұшу аппараттарының ұшуы, байланатын аэростаттардың көтерілуі осындай ұшуларды ұйымдастырушының ұшуды орындау қауіпсіздігін қамтамасыз етуімен, көрсетілген іс-шараларды іске асыруды қамтамасыз ететін биіктікте орындалады.
Адамдардың өмірін құтқару және денсаулығын қорғау, қылмыстардың жолын кесу және ашу жөніндегі іс-шараларға байланысты ұшуларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің күзет іс-шараларын жүргізуі шеңберінде орындалатын ұшуларды қоспағанда, азаматтық әуе кемелерінің белгіленген схемалардан (маршруттардан) тыс елді мекендердің үстінен ұшуды орындауын келісуді және мемлекеттік әуе кемелерінің және авиацияның барлық түрлерінің пилотсыз ұшу аппараттарының ұшуына рұқсат беруді ұшу жоспары ұсынылған кезде ӘҚБ орталықтары осы Қағиданың 4-бөлімінде көзделген тәртіппен жүргізеді.
ӘҚБ орталықтары осындай ұшуларды келісу кезінде:

пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. Опасные зоны, зоны ограничения полетов устанавливаются Главным центром управления воздушным движением уполномоченного органа в сфере государственной авиации (далее – ГЦ УВД) и доводятся до сведения пользователей посредством извещения NOTAM или публикуются в документах аэронавигационной информации. Для установления опасной зоны, зоны ограничения полетов пользователи воздушного пространства, в интересах которых устанавливаются указанная опасная зона, зона ограничения полетов, не позднее, чем за 9 суток до ввода в действие опасной зоны, зоны ограничения полетов, представляют в ГЦ УВД запрос на установление опасной зоны, зоны ограничения полетов с указанием ее вертикальных и горизонтальных границ, периода действия и характера осуществляемой деятельности.
22. Опасные зоны устанавливаются в интересах следующих видов деятельности, связанной с:
1) проведением работ с боеприпасами на объектах их хранения;
2) осуществлением научных исследований в атмосфере;
3) электромагнитными излучениями;
4) световыми излучениями;
5) районами запуска неуправляемых аэростатов или зондов (за исключением неуправляемых аэростатов или зондов, которые классифицируются как легкие, согласно пункту 83-1 настоящих Правил);
6) зонами падения отделяющихся частей ракет-носителей.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Если деятельность, в интересах которой установлены опасная зона, зона ограничения полетов, не носит постоянного характера, действие опасной зоны, зоны ограничения полетов ограничивается временным периодом.
Сведения о деятельности в опасных зонах, зонах ограничения полетов, ограниченных временным периодом, доводятся посредством извещения NOTAM в соответствии с видами сообщений о движении воздушных судов и производстве деятельности, связанной с использованием воздушного пространства, предусмотренными приложением 3 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 30-1 следующего содержания:
"30-1. Полеты беспилотных летательных аппаратов в воздушном пространстве над пограничной полосой осуществляются в соответствии с пунктом 4 статьи 33 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Полеты воздушных судов над населенными пунктами вне установленных схем (маршрутов) в целях осуществления мероприятий по спасанию жизни и охране здоровья людей, пресечению и раскрытию преступлений, а также выполнение авиационных работ, парашютных прыжков, полеты беспилотных летательных аппаратов, подъемы привязных аэростатов выполняются на высоте, обеспечивающей реализацию указанных мероприятий, с обеспечением безопасности выполнения полетов организатором таких полетов.
Согласование выполнения полетов гражданских воздушных судов над населенными пунктами вне установленных схем (маршрутов), за исключением полетов, связанных с мероприятиями по спасанию жизни и охране здоровья людей, пресечению и раскрытию преступлений, а также полетов, выполняемых в рамках проведения охранных мероприятий Службы государственной охраны Республики Казахстан, и выдача разрешений на полеты государственных воздушных судов и беспилотных летательных аппаратов всех видов авиации производятся центрами УВД при представлении плана полета в порядке, предусмотренном разделом 4 настоящих Правил.
Центры УВД при согласовании таких полетов:

1) мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның арнайы рұқсаты берілген ұшуларды қоспағанда, тыйым салынған аймақтарға және шектеу аймақтарына кіруді болдырмайды;
2) осы Қағиданың 82-2-тармағында көзделген қажетті келісулердің болуын тексереді.
Күзет іс-шараларын жүргізу кезеңінде әуе кемелерінің елді мекендер үстінен ұшуы Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдарымен және Мемлекеттік күзет қызметімен келісіледі.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. ӘҚБ БО операциялық әуе қозғалысы үшін ұсынылған барлық ұшу жоспарлары, пилотсыз ұшу аппараттарының ұшу жоспарлары, сондай-ақ әуе кеңістігін пайдалануға берілген өтінімдер негізінде әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлауды жүзеге асырады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Ұшу жоспары А, B, С, D және E кластарының әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу үшін, сондай-ақ пайдаланушының сұрау салуы бойынша әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органдарын хабардар ету және ұшу-ақпараттық қызмет көрсету мақсатында G класының әуе кеңістігін пайдалану кезінде ұсынылады.
Осы Қағиданың 82-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, пилотсыз ұшу аппаратының ұшу жоспары туралы хабарлама, сондай-ақ басқарылатын аэростаттың ұшу жоспары туралы хабарлама әуе кеңістігінің класына қарамастан әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу үшін беріледі.
Пилотсыз ұшу аппараттарының немесе басқарылатын аэростаттың күзетілетін объектілер үстінен ұшуларын пайдаланушылар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметімен осындай ұшулар басталғанға дейін кемінде 5 жұмыс күні бұрын келіседі.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Әуе кеңістігін пайдаланушы әуе кеңістігін пайдалануға өтінімді ӘҚБ БО-ға немесе жақын жердегі ӘҚБ орталығына:
1) басқарылмайтын аэростаттардың ұшуымен;
2) атыс, зымырандар ұшыруды, жарылыс жұмыстарын өткізумен;
3) планерлер (дельтапландар және парапландар) ұшумен байланысты қызметті орындаған жағдайда ұсынады.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Басқарылмайтын аэростаттар ұшырылатын, атыс, зымырандар ұшыру, жарылыс жұмыстары өткізілетін, планерлер (дельтапландар мен парапландар) ұшырылатын қызметті жүзеге асыруға әуе кеңістігін пайдаланушы әуе кеңістігін пайдалануға өтінімді ӘҚБ БО-ға немесе жақын жердегі ӘҚБ орталығына әуе кемелерінің қозғалысы және осы Қағидаға 3-қосымшада көзделген әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүргізу туралы хабарламалар түрлеріне сәйкес ұсынады.";

1) исключают входы в запретные зоны и зоны ограничения, за исключением полетов, на которые выданы специальные разрешения уполномоченного органа в сфере государственной авиации;
2) проверяют наличие необходимых согласований, предусмотренных пунктом 82-2 настоящих Правил.
В период проведения охранных мероприятий полеты воздушных судов над населенными пунктами согласовываются с органами национальной безопасности и Службой государственной охраны Республики Казахстан.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. ГЦ УВД осуществляет планирование использования воздушного пространства на основании всех представленных планов полетов для операционного воздушного движения, планов полета беспилотных летательных аппаратов, а также заявок на использование воздушного пространства.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. План полета представляется для получения разрешения на использование воздушного пространства классов А, B, С, D и E, а также при использовании воздушного пространства класса G в целях уведомления органов обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением) и полетно-информационного обслуживания по запросу эксплуатанта.
Сообщение о плане полета беспилотного летального аппарата или управляемого аэростата подается для получения разрешения на использование воздушного пространства независимо от класса воздушного пространства, за исключением случаев, указанных в пункте 82-1 настоящих Правил.
Полеты беспилотных летательных аппаратов или управляемых аэростатов над охраняемыми объектами согласовываются эксплуатантами со Службой государственной охраны Республики Казахстан не позднее 5 рабочих дней до начала таких полетов.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Заявка на использование воздушного пространства представляется пользователем воздушного пространства в ГЦ УВД или ближайший центр УВД в случае выполнения деятельности, связанной с:
1) полетами неуправляемых аэростатов;
2) проведением стрельб, пусков ракет, взрывных работ;
3) полетами планеров (дельтапланов и парапланов).";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Заявка на использование воздушного пространства представляется пользователем воздушного пространства в ГЦ УВД или ближайший центр УВД на осуществление деятельности, связанной с полетами неуправляемых аэростатов, проведением стрельб, пусков ракет, взрывных работ, полетов планеров (дельтапланов и парапланов) в соответствии с видами сообщений о движении воздушных судов и производстве деятельности, связанной с использованием воздушного пространства, предусмотренными приложением 3 к настоящим Правилам.";

82-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82-1. Егер жоспарланған ұшудың нақты биіктігі жер бетінен 50 метрден аспаса, ал ұшу маршруты (жоспарланған траектория) әуеайлақ қоршауынан 5,5 км-ден жақын болмаса (қоршау болмаған жағдайда – әуеайлақ шекарасын көрсететін таңбаланған белгілерден 5,5 км-ден жақын болмаса), пилотсыз ұшу аппаратының ұшу жоспары ӘҚБ орталықтарына жіберілмеуі тиіс.";
82-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82-2. Пилотсыз ұшу аппараттарының ұшуы:
1) G сыныбындағы әуе кеңістігі шекарасы шегінде метеорологиялық минимумды сақтау (көлденеңінен кемінде 1500 метр көріну және тігінен кемінде 300 метр бұлттың төменгі шекарасы) шартымен;
2) бақыланатын әуе кеңістігінде (осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көзделген ережелерден басқа) – осы Қағиданың 144-тармағына сәйкес әуе қозғалысын басқару орталықтарының қысқа мерзімді шектеулерді енгізу шартымен орындалады.
Қысқа мерзімді шектеулер 50 метр биіктікке дейін жер бедерінен созылып жатқан әуе кеңістігінде пилотсыз ұшу аппараттарының ұшуын қамтамасыз ету үшін белгіленбейді;
3) диспетчерлік аймақта – жауапкершілік аймағында осындай әуеайлақ орналасқан және осы Қағиданың 144-тармағына сәйкес әуе қозғалысын басқару орталығы қысқа мерзімді шектеу енгізген жағдайда, әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органымен келісілгеннен кейін барлық биіктікте орындалатын пилотсыз ұшу аппараттарының авиациялық жұмыстарды және демонстрациялық ұшуды орындауын (аэрошоу) қоспағанда, жер бетінен 50 метр биіктікке дейін жайылған және әуеайлақ қоршауынан 5,5 км алыс орналасқан (қоршау болмаған жағдайда – әуеайлақ шекарасын көрсететін таңбаланған белгілерден 5,5 км алыс болса) әуе кеңістігінде;
4) мыналарда:
G сыныбындағы әуе кеңістігінде орналасқан бақыланбайтын әуеайлақтың әуеайлақтық ұшу аймағында – әуеайлақты пайдаланушымен келісу бойынша және әуеайлақтық ұшу-ақпараттық қызмет көрсету органымен үйлестірілгеннен кейін (ол болған жағдайда);
бақыланатын әуе кеңістігінде орналасқан бақыланбайтын әуеайлақтың әуеайлақтық ұшу аймағында – әуеайлақты пайдаланушымен және жауапкершілік аймағында осындай әуеайлақ орналасқан әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органымен келісу бойынша осы Қағиданың 144-тармағына сәйкес әуе қозғалысын басқару орталығы қысқа мерзімді шектеулер енгізген жағдайда орындалады.";

пункт 82-1 изложить в следующей редакции:
"82-1. План полета беспилотного летательного аппарата не подлежит направлению в центры УВД, если истинная высота планируемого полета не превышает 50 метров от поверхности земли, а маршрут (планируемая траектория) полета проходит не ближе 5,5 км от ограждения аэродрома (а в случае отсутствия ограждения – не ближе 5,5 км от маркированных знаков, указывающих границу аэродрома).";
пункт 82-2 изложить в следующей редакции:
"82-2. Полеты беспилотных летательных аппаратов, воздушных судов выполняются:
1) в пределах границ воздушного пространства класса G при условии соблюдения метеорологического минимума (видимости не менее 1500 метров по горизонтали и нижней границы облаков не менее 300 метров по вертикали);
2) в контролируемом воздушном пространстве (за исключением положений, предусмотренных подпунктами 3) и 4) настоящего пункта) – при условии введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил.
Кратковременные ограничения не устанавливаются для обеспечения полетов беспилотных летательных аппаратов в воздушном пространстве, простираемом от поверхности земли до высоты 50 метров;
3) в диспетчерской зоне – воздушном пространстве, простираемом от поверхности земли до высоты 50 метров и не ближе 5,5 км от ограждения аэродрома (а в случае отсутствия ограждения – не ближе 5,5 км от маркированных знаков, указывающих границу аэродрома), за исключением выполнения авиационных работ и массовых демонстрационных полетов (аэрошоу) на беспилотных летательных аппаратах, которые производятся на всех высотах только после согласования с органом обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением), в зоне ответственности которого располагается такой аэродром, и при условии введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил;
4) в аэродромной зоне полетов неконтролируемого аэродрома, расположенного:
в воздушном пространстве класса G – по согласованию с эксплуатантом аэродрома и после координации с органом аэродромного полетно-информационного обслуживания (при его наличии);
в контролируемом воздушном пространстве – по согласованию с эксплуатантом аэродрома и органом обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением), в зоне ответственности которого располагается такой аэродром, при условии введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил.";

82-3, 82-4 және 82-5-тармақтар алып тасталсын;
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. 83-1-тармаққа сәйкес жеңіл деп жіктелетін метеорологиялық зондтардың немесе басқарылмайтын аэростаттардың ұшуын қоспағанда, басқарылмайтын аэростаттардың ұшуы осы Қағиданың 84-93-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 83-1-тармақпен толықтырылсын:
"83-1. Басқарылмайтын аэростаттар мынадай болып жіктеледі:
1) жеңіл – егер осы тармақтың 3) тармақшасының екінші, үшінші немесе төртінші абзацына сәйкес ол ауыр жүк ретінде жіктелмесе, жалпы салмағы 4 кг кем бір немесе одан көп орамада пайдалы жүкті көтеретін басқарылмайтын аэростат;
2) орташа – егер осы тармақтың 3) тармақшасының екінші, үшінші немесе төртінші абзацына сәйкес ол ауыр жүк ретінде жіктелмесе, жалпы массасы 4 кг және одан көп, бірақ 6 кг кем екі немесе одан да көп орамдағы пайдалы жүкті көтеретін басқарылмайтын аэростат;
3) ауыр – басқарылмайтын аэростат, ол:
жалпы салмағы 6 кг немесе одан көп пайдалы жүкті көтереді;
салмағы 3 кг немесе одан көп қаптаманы қамтитын пайдалы жүкті көтереді;
салмағы 2 кг немесе одан да көп, шаршы сантиметрге 13 г нақты жүктемесі бар қаптаманы қамтитын пайдалы жүкті көтереді (нақты жүктеме граммдағы пайдалы жүк қаптамасының жалпы массасын шаршы сантиметрдегі ең кіші беттің ауданына бөлу арқылы есептеледі);
аспалы жүкті аэростаттан бөлу үшін 230 Н немесе одан да көп соққы жүктемесіне төтеп беретін пайдалы жүкті ілу үшін тросты немесе басқа құрылғыны пайдаланады.";
129-9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"129-9. Іргелес ӘҚҚ органдары және ӘҚБ орталықтары арасында осы органдардың басшылары бекітетін өзара іс-қимыл жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес әуе кемелерінің ұшуын қауіпсіз және кедергісіз жүргізуге қатысты ақпарат алмасу жүргізіледі.
Өзара іс-қимыл жөніндегі нұсқаулық:
1) әуе кеңістігі құрылымының осы өзгерісі кезінде ұшу қауіпсіздігіне бағалау жүргізуді ескере отырып, ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін қызмет үшін (полигон, атыс алаңы, оқу орталығы, карьер, кен орны, кеніш, қима, аэрологиялық станция) жаңадан енгізілетін ұшуға шектеу қойылған аймақтарды ӘҚҚ органының келісуі кезіндегі іс-қимылдардың сипаттамасын;
2) ӘҚБ БО басшысы бекіткен қысқа мерзімді шектеулерді және уақытша режимдерді әзірлеу мен белгілеу жөніндегі әдістемеге сәйкес есептелген қызметтің әрбір түрі (полигон, атыс орны, оқу орталығы, карьер, кен орны, кеніш, қима, аэрологиялық станция) үшін ӘҚБ орталығы жоспарлаған шектеулерді;

пункты 82-3, 82-4 и 82-5 исключить;
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. Полеты неуправляемых аэростатов, за исключением полетов метеорологических зондов или неуправляемых аэростатов, которые классифицируются как легкие согласно пункту 83-1, осуществляются в соответствии с пунктами 84-93 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 83-1 следующего содержания:
"83-1. Неуправляемые аэростаты классифицируются следующим образом:
1) легкий – неуправляемый аэростат, который несет полезный груз в одной или более упаковках общей массой менее 4 кг, если в соответствии с абзацами вторым, третьим или четвертым подпункта 3 настоящего пункта он не классифицируется как тяжелый;
2) средний – неуправляемый аэростат, который несет полезный груз в двух или более упаковках общей массой 4 кг и более, но менее 6 кг, если в соответствии с абзацами вторым, третьим или четвертым подпункта 3 настоящего пункта он не классифицируется как тяжелый;
3) тяжелый – неуправляемый аэростат, который:
несет полезный груз общей массой 6 кг или более;
несет полезный груз, который включает упаковку массой 3 кг или более;
несет полезный груз, который включает упаковку массой 2 кг или более, с удельной нагрузкой 13 г на квадратный сантиметр (удельная нагрузка рассчитывается путем деления общей массы упаковки полезного груза в граммах на площадь наименьшей поверхности в квадратных сантиметрах);
использует трос или другое устройство для подвешивания полезного груза, выдерживающее ударную нагрузку 230 Н или более, для отделения подвешенного груза от аэростата.";
пункт 129-9 изложить в следующей редакции:
"129-9. Между смежными органами ОВД и центрами УВД производится обмен информацией, относящейся к безопасному и беспрепятственному производству полетов воздушных судов, в соответствии с инструкцией по взаимодействию, утвержденной руководителями указанных органов.
Инструкция по взаимодействию включает:
1) описание действий при согласовании вновь вводимых зон ограничения полетов для деятельности, представляющей угрозу для безопасности полетов (полигон, стрельбище, учебный центр, карьер, месторождение, рудник, разрез, аэрологическая станция), с учетом проведения оценки безопасности полетов при данном изменении структуры воздушного пространства органом ОВД;
2) планируемые центром УВД ограничения для каждого вида деятельности (полигона, стрельбища, учебного центра, карьера, месторождения, рудника, разреза, аэрологической станции), рассчитанные в соответствии с утвержденной руководителем ГЦ УВД методикой по разработке и установлению кратковременных ограничений и временных режимов;

3) операциялық әуе қозғалысында әуе кемелерінің ұшуы үшін қысқа мерзімді шектеулерді енгізу кезіндегі іс-қимылдардың сипаттамасын қамтиды.
Операциялық әуе қозғалысындағы әуе кемесінің ұшу маршруты бойынша қысқа мерзімді шектеу ӘҚБ орталықтарының екі және одан да көп жауапкершілік ауданын қозғаса, шектеу ӘҚБ орталықтарымен және ӘҚҚ органдарымен келісілген өзара іс-қимыл негізінде азаматтық-әскери үйлестірудің тұрақты жұмыс істейтін тобымен келісіледі.";
143 және 144-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"143. ӘҚБ БО Қазақстан Республикасы әуе кеңістігінің шегінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ӘҚҚ немесе ӘҚБ органдарының жауапкершілік аймақтарындағы теңіздердің іргелес акваторияларының үстінен:
1) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасын, Қазақстан Республикасының Президентін немесе шет мемлекеттердің басшыларын тасымалдау бойынша аса маңызды ұшуларды орындайтын әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз етуге арналған Қазақстан Республикасының әуе трассаларында, маршруттар мен аймақтарда;
2) оқу-жаттығулар (атыстардың барлық түрлері), әуе шерулері (көрсету және демонстрациялық ұшулары, оның ішінде парашютпен жаппай секіру), ғарыш объектілерін ұшыру және қондыру, авиациялық және зымыран техникасын сынау, әуе кемелерін (топтарды) көлденең және тік жазықтықта маневрлеу арқылы ұшу, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін басқа да қызмет аудандарында;
3) сынақтық (зерттеу) ұшу, рекорд орнатуға арналған ұшу, зымырандарды практикалық түрде жіберуді орындау, сондай-ақ пилотсыз ұшу аппараттарының сынақтық (демонстрациялық) ұшу маршруттарында;
4) халықаралық келісімде айқындалған, берілген әуе кеңістігінде әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін белгілейді және NOTAM хабарлама арқылы әуе кеңістігін пайдаланушыларға жеткізіледі;
NOTAM хабарламасын шығаруға өтінім әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін енгізу мақсатында осы тармақтың 1) тармақшасын қоспағанда, осы Қағидаға 3-қосымшада көзделген әуе кемелерінің қозғалысы және әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүргізу туралы хабар түрлеріне сәйкес осындай қызмет басталғанға дейін 7 тәуліктен кешіктірілмей NOTAM-офиске жіберіледі.
144. Қазақстан Республикасы аумағының үстінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ӘҚҚ немесе ӘҚБ органдарының жауапкершілік аймақтарындағы теңіздердің іргелес акваторияларының үстінен қысқа мерзімді шектеулерді ӘҚБ орталықтары өз жауапкершілік аудандарында, оның ішінде Қазақстан Республикасының әуе трассаларында мынадай мақсаттарда:

3) описание действий при введении кратковременных ограничений для полетов воздушных судов в операционном воздушном движении.
Когда кратковременное ограничение по маршруту полета воздушного судна в операционном воздушном движении затрагивает два и более района ответственности центров УВД, ограничение согласовывается постоянно действующей группой гражданско-военной координации на основании согласованного взаимодействия с центрами УВД и органами ОВД.";
пункты 143 и 144 изложить в следующей редакции:
"143. Временный режим использования воздушного пространства устанавливается ГЦ УВД в пределах воздушного пространства Республики Казахстан, а также над прилегающими акваториями морей в зонах ответственности органов ОВД или УВД Республики Казахстан и доводится до пользователей воздушного пространства посредством извещения NOTAM:
1) на воздушных трассах Республики Казахстан, маршрутах и зонах для обеспечения полетов воздушных судов, выполняющих особо важные полеты по перевозке Президента Республики Казахстан или глав иностранных государств;
2) в районах проведения учений (всех видов стрельб), воздушных парадов (показательных и демонстрационных полетов, в том числе массовых прыжков с парашютом), запуска и посадки космических объектов, испытаний авиационной и ракетной техники, полетов с маневрированием воздушных судов (групп) в горизонтальной и вертикальной плоскостях, а также другой деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов;
3) на маршрутах испытательных (исследовательских) полетов, полетов на установление рекордов, выполнение практических пусков ракет, а также для испытательных (демонстрационных) полетов беспилотных летательных аппаратов;
4) в делегированном воздушном пространстве, определенном международным соглашением.
Заявка на издание извещения NOTAM в целях введения временного режима использования воздушного пространства направляется в NOTAM – офис не позднее, чем за 7 суток до начала такой деятельности в соответствии с видами сообщений о движении воздушных судов и производстве деятельности, связанной с использованием воздушного пространства, предусмотренными приложением 3 к настоящим Правилам, за исключением подпункта 1) настоящего пункта.
144. Кратковременные ограничения над территорией Республики Казахстан, а также над прилегающими акваториями морей в зонах ответственности органов ОВД или УВД Республики Казахстан устанавливаются центрами УВД в своих районах ответственности, в том числе и на воздушных трассах Республики Казахстан, в следующих целях:

1) операциялық әуе қозғалысында ұшу үшін;
2) ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін және кенеттен (күтпеген) мәртебесі бар қызметті қамтамасыз ету үшін;
3) оқу-жаттығулар, атыстардың барлық түрлері, зымырандар жіберу және жарылыс жұмыстары өткізілетін аудандарда;
4) ӘҚҚ және ӘҚБ органдарымен алдын ала келісілген арнайы аудандарда планерлердің (дельтапландар және парапландардың) ұшуы кезінде;
5) осы Қағидада анықталған өзге де жағдайларда белгілейді.
Қысқа мерзімді шектеулер әуе кеңістігін пайдаланушыларға ӘҚҚ органдары арқылы, сондай-ақ осы Қағидаға 3-қосымшада көзделген әуе кемелерінің қозғалысы және әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүргізу туралы хабар түрлеріне сәйкес NOTAM хабарламасын шығару арқылы жеткізіледі.
Халықаралық келісімде айқындалған, берілген әуе кеңістігіндегі қысқа мерзімді шектеулер NOTAM хабарламасы арқылы белгіленеді және әуе кеңістігін пайдаланушыларға жеткізіледі.";
156-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"156. Уақытша режимді орнатуға ұсыным ӘҚБ БО-ға қызмет басталғанға дейін кемінде 9 тәулік бұрын жіберіледі. Мемлекеттік органдардан немесе ұйымдардан құпия мәліметтері жоқ уақытша режимдерге ұсыныстар құпия емес жеделхаттармен немесе құпия емес поштамен берілуі мүмкін.";
167-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 168-1-тармақпен толықтырылсын:
"168-1. Әуеайлақтарды толық жабу көзделетін іс-шараларды (оқу-жаттығулар, әуе шерулері, көрмелер, демонстрациялық және сынақ ұшуы) жоспарлау кезінде іс-шараны ұйымдастырушы ӘҚБ БО-ға әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін белгілеуге ол енгізілгенге дейін күнтізбелік 60 күн бұрын және шұғыл жағдайларда кемінде 7 тәулік қалғанда ұсыным жібереді.
ӘҚБ БО жоспарланатын шектеулер туралы тұрақты рейстерді қамтамасыз етуге тартылған Қазақстан Республикасының әуеайлақтарын пайдаланушыларға хабарлайды.";
көрсетілген Қағидаға 3-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 994 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану
қағидасына
3-қосымша
Әуе кемелерінің қозғалысы және әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүргізу туралы хабарламалар түрлері
Р/с № Хабарламаның атауы Авиациялық тіркелген байланыс желісі бойынша хабарлама беру кезіндегі шұғылдық сериясы Беру мерзімі Кім хабарлайды Кімге хабарланады
Қазақстан Республикасындағы ішкі ұшу бойынша Қазақстан Республикасынан тыс орындалатын халықаралық ұшу бойынша
1 2 3 4 5 6 7
1.
Қолданушының (пайдаланушының) (немесе оның уәкілетті өкілінің) немесе ӘК командирінің хабарламалары
1.1.
РПЛ – қайталанатын ұшу жоспары (RPL – Repetitive Flight plan)
КК
Ұшу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 15 күн қалғанда
ӘК-ні қолданушы (пайдаланушы) немесе оның уәкілетті өкілі

1) для полетов в операционном воздушном движении;
2) для обеспечения деятельности, представляющей угрозу безопасности полетов и имеющей статус внезапной (непредвиденной);
3) в районах проведения учений, всех видов стрельб, пусков ракет и взрывных работ;
4) в специальных районах, предварительно согласованных с органами ОВД и УВД, при полетах планеров (дельтапланов и парапланов);
5) в иных случаях, определенных настоящими Правилами.
Кратковременные ограничения доводятся до пользователей воздушного пространства через органы ОВД, а также посредством издания извещения NOTAM в соответствии с видами сообщений о движении воздушных судов и производстве деятельности, связанной с использованием воздушного пространства, предусмотренными приложением 3 к настоящим Правилам.
Кратковременные ограничения в делегированном воздушном пространстве, определенном международным соглашением, устанавливаются и доводятся до пользователей воздушного пространства посредством извещения NOTAM.";
пункт 156 изложить в следующей редакции:
"156. Представление на установление временного режима направляется в ГЦ УВД не менее, чем за 9 суток до начала деятельности. Представления на временные режимы от государственных органов или организаций, не содержащие секретных сведений, могут подаваться несекретными телеграммами или несекретной почтой.";
часть третью пункта 167 исключить;
дополнить пунктом 168-1 следующего содержания:
"168-1. При планировании мероприятий (учения, воздушные парады, выставки, демонстрационные и испытательные полеты), предусматривающих полное закрытие аэродромов, организатор мероприятия направляет в ГЦ УВД представление на установление временного режима использования воздушного пространства в срок за 60 календарных дней до его введения и не позднее, чем за 7 суток в экстренных случаях.
ГЦ УВД о планируемых ограничениях извещает эксплуатантов аэродромов Республики Казахстан, задействованных в обеспечении регулярных рейсов.";
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2021 года № 994
Приложение 3
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Виды сообщений о движении воздушных судов и производстве деятельности, связанной с использованием воздушного пространства
№ п/п
Наименование сообщения
Серия срочности при подаче сообщений по сети авиационной фиксированной связи
Срок подачи
Кто сообщает
Кому сообщается
По внутренним полетам в Республике Казахстан
По международным полетам за пределы Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
7
1.
Сообщения пользователя (эксплуатанта) (или его уполномоченного представителя) или командира ВС
1.1.
РПЛ - повторяющийся план полета (RPL - Repetitive Flight plan) -
КК
Не позднее 15 календарных дней до начала полета
Пользователь (эксплуатант) ВС или его уполномоченный представитель

1. ӘҚЖ БО
1. ӘҚЖ БО
1.2.
ЦХГ – өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Тұрақты сипаттағы өзгерістер туралы хабарлама бұрын берілген RPL деректерінде қамтылған (RPL) негізгі ұшу жоспарының деректеріне қандай да бір өзгеріс енгізу керек болған жағдайда беріледі
КК
Ұшу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 15 күн қалғанда
Қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. ӘҚЖ БО
1. ӘҚЖ БО
1.3.
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – тұрақты емес ұшуларға; кесте бойынша тұрақты рейстерге, қосымша және кесте бойынша алдыңғы тәуліктен ауыстырылған рейстерге; авиациялық жұмыстар бойынша ұшуларға;
бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі ұшуларға; шекара жолағындағы ұшуларға ұсынылған ұшу жоспары
ФФ
Кесте (жоспар) бойынша ұшуға дейін кемінде 60 минут қалғанда және 120 сағаттан асырмай;
IFPS-ға/арқылы ұшу бойынша – 3 сағаттан кешіктірмей
ӘК-ні қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі немесе
командирі
1. Брифинг
1. Брифинг
1. Брифинг
1. Брифинг
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – басқарылатын аэростаттар мен дирижабльдердің ұшу жоспары
Ұшу уақытына дейін кемінде 3 сағат қалғанда
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – пилотсыз ұшу аппараттарының ұшуына ұшу жоспары
Осы Қағиданың 17-2-тармағына сәйкес, бірақ ұшу уақытына дейін кемінде 3 сағат қалғанда
1. ӘҚБ БО
1. ӘҚБ БО
1.4.
ДЛА – кешігу (Delay – DLA).
Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының (FPL) негізгі деректері берілген әуе кемесінің ұшуы кесте (жоспар) бойынша ұшудың есептік уақытынан 30 минуттан артық кешіктірілген жағдайда беріледі
ФФ
Күтіліп отырған кешіктірілу 30 мин және одан да көп болған кезде ӘК-нің кесте (жоспар) бойынша ұшып шығу уақытына дейін кемінде 30 минут қалғанда
Қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. Брифинг
1. Брифинг
1.5.
ЦХГ – өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Хабарлама ұшу жоспарының бұран берілген FPL деректерінде қамтылған ұшу жоспарының негізгі деректеріне бір мәртелік қандай да бір біржолғы өзгеріс енгізу қажет болған жағдайда беріледі. Хабарлама осы өзгеріс оларға қатысты болатын ұшу жоспарының негізгі деректерді алушыларына жіберіледі. Ұшу жоспарының тиісті өзгертілген негізгі деректері бұл өзгеріске қатысты болатын, бірақ осындай ақпаратты бұрын алмаған тараптарға беріледі.
ФФ
Ұшу жоспарында (FPL) көрсетілген кесте (жоспар) бойынша ӘК-нің есептелген ұшып шығу уақытына дейін кемінде 30 минут қалғанда
Қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. Брифинг
1. Брифинг
1.6.
ЦНЛ – ұшуды тоқтату (Cancel – CNL). Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының негізгі деректері (FPL) бұрын таратылған ұшу тоқтатылған жағдайда беріледі.
ФФ
Жоспар бойынша ӘК ұшып шығу уақытынан кешіктірмей
Қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі

1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД
1.2.
ЦХГ - изменение (Change или Modification - CHG). Сообщение об изменениях постоянного характера передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо изменение в основные данные плана полета (RPL), содержащиеся в переданных ранее данных RPL
КК
Не позднее 7 календарных дней до начала полета
Пользователь или его уполномоченный представитель
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД
1.3.
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - представленный план полета на нерегулярные полеты;
регулярные рейсы по расписанию;
дополнительные и перенесенные с предшествующих суток по расписанию;
полеты по авиационным работам;
полеты в неконтролируемом воздушном пространстве; полеты в приграничной полосе
ФФ
Не менее, чем за 60 минут и не более, чем 120 часов до времени отправления по расписанию (плану);
по полетам в\через IFPS - не позднее 3-х часов
Пользователь или его уполномоченный представитель или командир ВС
1. Брифинг
1. Брифинг
1. Брифинг
1. Брифинг
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - план полета на полеты управляемых аэростатов и дирижаблей
Не менее, чем за 3 часа до времени вылета
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - план полета на полеты беспилотных летательных аппаратов
В соответствии с пунктом 17-2 настоящих Правил, но не менее, чем за 3 часа до времени вылета
1. ГЦ УВД
1. ГЦ УВД
1.4.
ДЛА - задержка (Delay - DLA). Сообщение передается в том случае, когда вылет воздушного судна, в отношении которого были переданы основные данные плана полета (FPL), задерживается более, чем на 30 минут от расчетного времени вылета по расписанию (плану)
ФФ
Не позднее 30 мин до времени отправления ВС по расписанию (плану) при ожидаемой задержке на 30 мин и более
Пользователь или его уполномоченный представитель
1. Брифинг
1. Брифинг
1.5.
ЦХГ - изменение (Change или Modification - CHG). Сообщение передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо разовое изменение в основные данные плана полета, содержащиеся в переданных ранее данных FPL. Сообщение направляется тем получателям основных данных плана полета, к которым относится это изменение. Соответствующие измененные основные данные плана полета предоставляются тем сторонам, к которым относятся эти изменения, но которые раньше не получали такую информацию
ФФ
Не позднее 30 мин до расчетного времени отправления ВС по расписанию (плану), указанного в плане полета (FPL)
Пользователь или его уполномоченный представитель
1. Брифинг
1. Брифинг
1.6.
ЦНЛ - отмена (Cancel - CNL). Сообщение передается в том случае, когда отменяется полет, в отношении которого были ранее распространены основные данные плана полета (FPL)
ФФ
Не позднее времени вылета ВС по плану
Пользователь или его уполномоченный представитель

1. Брифинг
1. Брифинг
1.7.
СПЛ – қосымша ұшу жоспары (Supplementary flight plan – SPL). Хабарлама CPL немесе FPL хабарламасында бұрын берілгеннен басқа қосымша ақпаратқа сұрату (RQS) түскен кезде беріледі
ФФ
Сұрату түскен кезде
Қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. Брифинг
1. Брифинг
1.8.
АФИЛ үлгідегі ФПЛ – ӘК бортынан ұшу жоспары (AFIL)
ФФ
Әуе трассасына шығу үшін ұшып өтуге дейін кемінде 10 минут қалғанда
ӘК-ні пайдаланушы (командирі)
1. ӘК орналасқан жері бойынша АДО (АДП), ӘДО (ӘАДП)
2. Орналасқан жері бойынша ЖДП
1. ӘК орналасқан жері бойынша АДО (АДП), ӘДО (ӘАДП)
2. Орналасқан жері бойынша ЖДП
1.9.
ДЕП – әуе кемесінің ұшып шығуы (Departure – DEP). Хабарлама бақыланбайтын әуеайлақтан немесе бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі алаңнан ұшып шыққан FPL ұшу жоспарының негізгі деректері бұрын таратылған әуе кемесіне қатысты беріледі
ФФ
Ұшқаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей
Қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. ӘШҚ әскери органы
1.10.
АРР – келу (Arrival – ARR). Хабарлама ӘК бақыланбайтын әуеайлаққа, бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі алаңда қонған кезде беріледі
ФФ
Отырғызудан кейін 5 минуттан кешіктірмей
Қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. ӘШҚ әскери органы
1.11.
АЛР – авариялық хабарландыру (Alerting – ALR). Авариялық хабарландыруға қатысты хабарлама әуе кемесі авариялық жағдайда деп есептелген кезде беріледі.
Мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
ӘК-ні қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі немесе
командирі, немесе басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
Апатқа ұшырау кезеңі –
DЕТRЕSFА
CC
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органы (авиациялық оқиға кезінде ғана)
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органы (авиациялық оқиға кезінде ғана)
Дабыл кезеңі – АLЕRFА
СС
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана)
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана)
Белгісіздік кезеңі – INСЕRFА
CC
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана)
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана)
2.
Брифинг хабарламалары
2.1.
АЛР – авариялық хабарлау (Alerting – ALR). Авариялық хабарлауға қатысты хабарлама ӘҚҰ органы әуе кемесі авариялық жағдайда деп есептеген кезде беріледі. Үш кезеңнің бірінде көрсетіледі:
СС
Мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
Брифинг немесе басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
Апатқа ұшырау кезеңі –
DЕТRЕSFА
CC

1. Брифинг
1. Брифинг
1.7.
СПЛ - дополнительный план полета (Supplementary flight plan - SPL). Сообщение передается при поступлении запроса дополнительной информации (RQS), помимо той, которая уже была передана в сообщении CPL или FPL
ФФ
При поступлении запроса
Пользователь или его уполномоченный представитель
1. Брифинг
1. Брифинг
1.8.
ФПЛ типа АФИЛ - план полета с борта ВС (AFIL)
ФФ
Не позднее 10 минут до пролета ПОД выхода на воздушную трассу
Эксплуатант (командир) ВС
1. РДЦ (РДП), АДЦ (ДПРА) по месту нахождения ВС.
2. МДП по месту нахождения.
1. РДЦ (РДП), АДЦ (ДПРА) по месту нахождения ВС.
2. МДП по месту нахождения.
1.9.
ДЕП - вылет воздушного судна (Departure - DEP). Сообщение передается в отношении воздушного судна, по которому ранее были распространены основные данные плана полета FPL, вылетевшего из неконтролируемого аэродрома или площадки в неконтролируемом воздушном пространстве
ФФ
Не позднее 5 минут после вылета
Пользователь или его уполномоченный представитель
1. Органу войск ПВО
1.10.
АРР - прибытие (Arrival - ARR). Сообщение передается, когда ВС произвело посадку на неконтролируемом аэродроме, площадке в неконтролируемом воздушном пространстве
ФФ
Не позднее 5 минут после посадки
Пользователь или его уполномоченный представитель
1. Органу войск ПВО
1.11.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR). Сообщение, касающееся аварийного оповещения, передается в том случае, когда считается, что воздушное судно находится в аварийном положении.
Немедленно по получении сведений, установлению факта
Пользователь или его уполномоченный представитель или командир ВС, либо по информации других достоверных источников
Стадия бедствия - DETRESFA
CC
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО (только при авиационном происшествии)
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации
3. Органу войск ПВО (только при авиационном происшествии)
Стадия тревоги - ALERFA
СС
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО (только при авиационном происшествии)
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации
3. Органу войск ПВО (только при авиационном происшествии)
Стадия неопределенности - INCERFA
CC
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО (только при авиационном происшествии)
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации
3. Органу войск ПВО (только при авиационном происшествии)
2.
Сообщения Брифинг
2.1.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR). Сообщение, касающееся аварийного оповещения, передается в том случае, когда орган ОВД считает, что воздушное судно находится в аварийном положении. Указывается в одной из трех стадий:
СС
Немедленно по получении сведений, установлению факта
Брифинг либо по информации других достоверных источников
Стадия бедствия - DETRESFA
CC

1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органы (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органы (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
Дабыл кезеңі – АLЕRFА
СС
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
Белгісіздік кезеңі – INСЕRFА
CC
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
2.2.
РЦФ – радиобайланыстың істен шығуы (Radiocommunication failure – RCF), ӘҚҰ органына оның ауданында ұшуды орындайтын әуе кемесінде радиобайланыстың істен шығуы орын алғаны белгілі болған жағдайда беріледі
СС
Хабарлама алынғаннан кейін дереу
Брифинг немесе басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. АДО (АДП) ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша;
4. Маршрут бойынша ЖДП (ҰАО);
5. Ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
7. Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
4. ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
5. ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
7. Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
2.3.
АНВ – ANV – азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актісі
СС
Мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
Брифинг немесе басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына

1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС
Стадия тревоги - ALERFA
СС
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС
Стадия неопределенности - INCERFA
CC
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС
2.2.
РЦФ - отказ радиосвязи (Radio communication failure - RCF), передается в том случае, когда органу ОВД становится известно о том, что на воздушном судне, выполняющем полет в его районе, имеет место отказ радиосвязи
СС
Немедленно по получении сообщения
Брифинг либо по информации других достоверных источников
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту;
5. Брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам;
6. ГЦ УВД по государственным ВС;
7. Органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту в РК;
5. Брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
6. ГЦ УВД по государственным ВС;
7. Органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве
2.3.
АНВ - ANV- акт незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации
СС
Немедленно по получении сведений, установлению факта
Брифинг либо по информации других достоверных источников
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;

4. ӘҚБ БО
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
4. ӘҚБ БО
2.4.
АНП – ANP – әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзу
СС
Мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
Брифинг немесе басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
4. ӘҚБ БО
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
4. ӘҚБ БО
2.5
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – тұрақты емес ұшуларға; кесте бойынша тұрақты рейстерге, қосымша және кесте бойынша алдыңғы тәуліктен ауыстырылған рейстерге; авиациялық жұмыстар бойынша ұшуларға;
бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі ұшуларға; шекара жолағындағы ұшуларға ұсынылған ұшу жоспары
ФФ
Кесте (жоспар) бойынша ұшуға дейін кемінде 60 минут қалғанда және 120 сағаттан асырмай;
IFPS-ға/арқылы ұшу бойынша – 3 сағат қалғанда.
ӘК ұшу әуеайлағының брифингі
1. ӘҚЖ БО;
2. Бірінші қону әуеайлағының брифингі;
3. Әуежайдың ӘДҚ ұшуы және бірінші қонуы;
4. Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
5. ӘҚБ БО (басқарылатын аэростаттар мен дирижабльдердің ұшуларын қоспағанда, авиациялық жұмыстар бойынша, шекара маңындағы жолақпен ұшуы, бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу, мемлекеттік авиация ӘК);
6. Ұшу маршруты бойынша қонатын пунктіне дейін ЖДП (ҰАО);
7. АДО (АДП) бірінші қонатын әуеайлаққа дейін
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР-ның бірінші қону әуеайлағының брифингі;
3. ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4. Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
5. ӘҚБ БО (басқарылатын аэростаттар мен дирижабльдердің ұшуларын қоспағанда, авиациялық жұмыстар бойынша, шекара маңындағы жолақпен ұшуы, бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу, мемлекеттік авиация ӘК);
6. ҚР ұшу бағыты бойынша қонатын орнына дейін ЖДП (ҰАО);
7. АДО (АДП) ҚР бірінші қонатын әуеайлаққа дейін;
8. АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда)
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – басқарылатын аэростаттар мен дирижабльдердің ұшу жоспары
Ұшудан кемінде 3 сағат бұрын
ФПЛ (FPL) ұшу жоспарын 24 сағаттан астам уақыт бұрын ұсынған кезде "Өзге ақпарат" деген 18-жолда әуе кемесінің ұшу КҮНІ/ және күні көрсетіледі, мысалы КҮНІ/2205.
2.6
ДЛА – кешігу (Delay – DLA).
Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының (FPL) негізгі деректері берілген әуе кемесінің ұшуы кесте (жоспар) бойынша ұшудың есептік уақытынан 30 минуттан артық кешіктірілген жағдайда беріледі
ФФ
Күтіліп отырған кешіктірілу 30 мин және одан да көп болған кезде ӘК-нің кесте (жоспар) бойынша ұшып шығу уақытынан кешіктірмей
ӘК ұшу әуеайлағының брифингі

4. ГЦ УВД
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. ГЦ УВД
2.4.
АНП - ANP - нарушение порядка использования воздушного пространства
СС
Немедленно по получении сведений, установлению факта
Брифинг либо по информации других достоверных источников
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. ГЦ УВД
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. ГЦ УВД
2.5
ФПЛ (Filed flight plan FPL) - представленный план полета на нерегулярные полеты;
регулярные рейсы по расписанию;
дополнительные и перенесенные с предшествующих суток по расписанию;
полеты по авиационным работам;
полеты в неконтролируемом воздушном пространстве;
полеты в приграничной полосе.
ФФ
Не менее, чем за 60 минут и не более, чем 120 часов до времени отправления по расписанию (плану);
По полетам в\через IFPS - не позднее 3-х часов.
Брифинг аэродрома вылета ВС
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродрома первой посадки;
3. ДСА аэропорта вылета и первой посадки;
4. Органу войск ПВО на контролируемые аэродромы, в контролируемом воздушном пространстве;
5. ГЦ УВД (по авиационным работам, на полеты в приграничной полосе, полеты в неконтролируемом воздушном пространстве, ВС государственной авиации, за исключением полетов управляемых аэростатов и дирижаблей);
6. МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта посадки;
7. РДЦ (РДП) до аэродрома первой посадки
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродрома первой посадки в РК;
3. ДСА аэропорта вылета и первой посадки в РК;
4. Органу войск ПВО при полетах на контролируемые аэродромы, в контролируемом воздушном пространстве;
5. ГЦ УВД (по авиационным работам, на полеты в приграничной полосе, полеты в неконтролируемом воздушном пространстве, ВС государственной авиации, за исключением полетов управляемых аэростатов и дирижаблей);
6. МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта первой посадки в РК;
7. РДЦ (РДП) до аэродрома первой посадки в РК;
8. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS)
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - план полета на полеты управляемых аэростатов и дирижаблей
Не менее, чем за три часа до вылета
При представлении плана полета ФПЛ (FPL) более, чем за 24 часа в поле 18 "Прочая информация" указываются ДАТА/ и дата вылета воздушного судна, например ДАТА/2205.
2.6
ДЛА - задержка (Delay - DLA). Сообщение передается в том случае, когда вылет воздушного судна, в отношении которого были переданы основные данные плана полета (FPL), задерживается более, чем на 30 минут от расчетного времени вылета по расписанию (плану)
ФФ
Не позднее времени вылета ВС по расписанию (плану) при ожидаемой задержке на 30 мин и более
Брифинг аэродрома вылета ВС

1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. Ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ-сы;
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР ұшу маршруты бойынша ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ҚР бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
6. АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда)
2.7
ЦХГ – өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Хабарлама ұшу жоспарының бұрын берілген деректерінде қамтылған негізгі деректерге бір мәртелік қандай да бір өзгеріс енгізу қажет болған жағдайда беріледі (FPL). Хабарлама осы өзгеріс қатысты болып табылатын ұшу жоспарының негізгі деректерін алушыларға жіберіледі. Ұшу жоспарының тиісті өзгертілген негізгі деректері (FPL) осы өзгерістер оларға қатысты болған, бірақ бұрын осындай ақпарат алмаған тараптарға беріледі.
ЦНЛ – ұшуды тоқтату (Cancel – CNL). Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының негізгі деректері (RPL немесе FPL) бұрын таратылған ұшу тоқтатылған жағдайда беріледі.
ФФ
ДЛА белгіленген уақытында немесе одан ерте болған кезде ӘК-нің кесте (жоспар) бойынша ұшып шығу уақытына дейін кемінде 30 минут қалғанда
Ұшу әуеайлағының брифингі
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. Ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
6. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР ұшу маршруты бойынша ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
6. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
7. АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда)
2.8
ДЕП – әуе кемесінің ұшып шығуы (Departure – DEP). Хабарлама бұдан бұрын ұшу жоспарының (RPL немесе FPL) негізгі деректері таратылған әуе кемесіне қатысты беріледі
ФФ
ӘК ұшып шыққаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей
Ұшу әуеайлағының брифингі
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты және бірінші қону әуеайлағына дейінгі қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
3. Бірінші қону пунктіне дейін ұшу бағыты бойынша ЖДП (ҰАО);
4. Ұшу маршруты бойынша бірінші қону әуеайлағының брифингі;
5. Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтардан ӘШҚ әскерлері органына

1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок;
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. Органу войск ПВО на контролируемые аэродромы, в контролируемом воздушном пространстве
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета в РК;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок РК;
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. Органу войск ПВО на контролируемые аэродромы, в контролируемом воздушном пространстве в РК;
6. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS)
2.7
ЦХГ - изменение (Change или Modification - CHG). Сообщение передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо разовое изменение в основные данные плана полета (FPL), содержащиеся в переданных ранее данных. Сообщение направляется тем получателям основных данных плана полета, к которым относится это изменение. Соответствующие измененные основные данные плана полета (FPL) предоставляются тем сторонам, к которым относятся эти изменения, но которые раньше не получали такую информацию.
ЦНЛ - отмена (Cancel - CNL). Сообщение передается в том случае, когда отменяется полет, в отношении которого были ранее распространены основные данные плана полета (RPL или FPL)
ФФ
Не позднее 30 мин до вылета ВС по расписанию (плану) или ранее назначенного времени ДЛА
Брифинг аэродрома вылета
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок;
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. Органу войск ПВО на контролируемые аэродромы, в контролируемом воздушном пространстве;
6. РДЦ (РДП) по маршруту полета
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета в РК;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок РК;
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. Органу войск ПВО на контролируемые аэродромы, в контролируемом воздушном пространстве;
6. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
7. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS)
2.8
ДЕП - вылет воздушного судна (Departure - DEP). Сообщение передается в отношении воздушного судна, по которому ранее были распространены основные данные плана полета (FPL или RPL)
ФФ
Не позднее 5 минут после вылета ВС
Брифинг аэродрома вылета
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам до аэродрома первой посадки;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта первой посадки;
4. Брифинг аэродрома первой посадки по маршруту полета;
5. Органу войск ПВО с контролируемых аэродромов, в контролируемом воздушном пространстве

1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР ұшу маршруты және бірінші қону әуеайлағына дейінгі қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
3. ҚР бірінші қону пунктіне дейін ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4. ҚР ұшу маршруты бойынша бірінші қону әуеайлағының брифингі;
5. ҚР бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтардан ӘШҚ әскерлері органына;
6. АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда)
2.9.
АРР – келіп жету (Arrival – ARR). Хабарлама ӘК келіп жету әуеайлағына, қосалқы немесе басқа әуеайлаққа қонуды орындаған жағдайда беріледі
ГГ
ӘК қонғаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей
Қону әуеайлағының брифингі
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшып шығу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшып шығу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ҚР бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына
2.10.
ЦПЛ – ағымдағы ұшу жоспары (Current flight plan – CPL). Кейінгі диспетчерлік рұқсатнамаларға негізделген ықтималды өзгерістерді қоса алғандағы (әуеайлақ ауданында ӘК қосалқы әуеайлаққа кетуі) ұшу жоспары
ФФ
Маневр басталғаннан кейін 3 минуттан кешіктірмей
Брифинг
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. Ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4. Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
5. Брифинг, ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
6. Брифинг, әуежайлар ӘДҚ, ӘК қайда жіберілді
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4. Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
5. Брифинг, ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
6. ҚР шегінен тыс ӘК жіберілген әуежайдың брифингі
2.11.
АПЗ – метеожағдайларды қоспағанда, әуеайлақта ӘК-ні қабылдауды шектеу, тоқтату (ұзарту)
ФФ
Әуежайдың ӘДҚ-дан келіп түскен ақпаратқа сәйкес шектеудің басталуына дейін кемінде 2 сағат қалғанда, ал ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндірген ерекше жағдайларда дереу
Брифинг
1. ӘҚЖ БО;
2. АДО (АДП);
3. ЖДП (ҰАО);
4. Брифинг
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР АДО (АДП);
3. ҚР ЖДП (ҰАО);
4. ҚР брифингі
2.12.
АПВ – бұрын жабылған әуеайлаққа ӘК қабылдауды қайта бастау
ФФ
Шешім қабылданғаннан кейін дереу
Брифинг
1. ӘҚЖ БО;
2. АДО (АДП);
3. ЖДП (ҰАО);
4. Брифинг
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР АДО (АДП);
3. ҚР ЖДП (ҰАО);
4. ҚР брифингі
2.13.
СПС – диспетчерлік пункттердің (секторлардың) өткізу қабілеті туралы хабарлама
ФФ
Өткізу қабілетінің нормативтері өзгерген кезде 10 минут ішінде
Брифинг
1. АДО (Көршілес ӘҚҚ органы);
2. NOTAM-офисі
1. ҚР АДО (Аралас ӘҚҚ органы);

1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам до аэродрома первой посадки в РК;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта первой посадки в РК;
4. Брифинг аэродрома первой посадки по маршруту полета в РК;
5. Органу войск ПВО с контролируемых аэродромов, в контролируемом воздушном пространстве в РК;
6. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS)
2.9.
АРР - прибытие (Arrival - ARR). Сообщение передается когда ВС произвело посадку на аэродроме назначения, запасном или другом аэродроме
ГГ
Не позднее 5 мин после посадки ВС
Брифинг аэродрома посадки
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок;
3. Органу войск ПВО на контролируемые аэродромы, в контролируемом воздушном пространстве
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок;
3. Органу войск ПВО на контролируемые аэродромы, в контролируемом воздушном пространстве в РК
2.10.
ЦПЛ - текущий план полета (Current flight plan - CPL). План полета, включая возможные изменения (уход ВС на запасной аэродром в районе аэродрома), обусловленные последующими диспетчерскими разрешениями
ФФ
Не позднее 3 мин после начала маневра
Брифинг
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета;
4. Органу войск ПВО на контролируемые аэродромы, в контролируемом воздушном пространстве;
5. Брифинг, ДСА аэропортов вылета и посадок;
6. Брифинг, ДСА аэропортов, куда направлено ВС
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета в РК;
4. Органу войск ПВО на контролируемые аэродромы, в контролируемом воздушном пространстве;
5. Брифинг, ДСА аэропортов вылета и посадок в РК;
6. Брифинг аэропорта, куда направлено ВС за пределами РК.
2.11.
АПЗ - ограничение, прекращение (продление) приема ВС на аэродроме, кроме метеоусловий
ФФ
Не позднее, чем за 2 часа до начала ограничения согласно информации, полученной от ДСА аэропорта, а в исключительных случаях, угрожающих безопасности полетов – немедленно
Брифинг
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП);
3. МДП (ЦПИ);
4. Брифинг.
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) в РК;
3. МДП (ЦПИ) в РК;
4. Брифинг в РК
2.12.
АПВ - возобновление приема ВС на ранее закрытый аэродром
ФФ
Немедленно по принятию решения
Брифинг
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП);
3. МДП (ЦПИ);
4. Брифинг.
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) в РК;
3. МДП (ЦПИ) в РК;
4. Брифинг в РК
2.13.
СПС - сообщение о пропускной способности диспетчерских пунктов (секторов)
ФФ
При изменениях нормативов пропускной способности в течение 10 минут
Брифинг
1. РДЦ (смежный орган ОВД);
2. NOTAM-офис.
1. РДЦ (смежный орган ОВД) в РК;

2. NOTAM-офисі
3.
АДО (АДП) хабарламалары
3.1.
ЕСТ – есептік деректер (Estimate – EST). Ұшу жоспарының (FPL) негізгі деректері берілген жағдайда EST хабарламасы әр АДП немесе ұшу ақпараты орталығы ұшу маршруты бойынша келесі АДП немесе ұшу ақпараты орталығына береді
ФФ
ӘҚҚ нүктесінің ұшып өтуіне дейін 10 минуттан кешіктірмей, бірақ 30 минуттан ерте емес
АДО (АДП)
1. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1. Шектес мемлекеттің ӘҚҚ органы
3.2.
ЦДН – үйлестіру (Coordination – CDN). Хабарламаны қабылдаушы орган тарату органына үйлестіру диалогы барысында біріншісі бұрын алынған CPL немесе EST хабарламасындағы үйлестіруге қатысты деректерге өзгеріс ұсынған кезде береді
ФФ
ӘҚҚ нүктесінің ұшып өтуіне дейін 10 минуттан кешіктірмей
АДО (АДП)
1. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1. Шектес мемлекеттің ӘҚҚ органы
3.3.
РЩП – Ұшу жоспарына сұрау салу (Request flight plan – RQP). Хабарлама ӘҚҚ органы бұдан бұрын ешқандай тиісті ұшу жоспары деректерін алмаған әуе кемесі туралы хабарлама алған кезде ұшу жоспарының деректерін (RPL немесе FPL) алуға ниет білдірген жағдайда беріледі
ФФ
Оған қатысты бұрын ұшу жоспарының ешқандай тиісті негізгі деректері алынбаған әуе кемесі (EST) туралы хабарлама алған кезде
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
3. Брифинг;
4. Ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО)
1. ӘҚЖ БО;
2. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
3. Брифинг;
4. ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
5. Шет елдің ӘҚАЖ органы
3.4.
ЦПЛ – ағымдағы ұшу жоспары (Current flight plan – CPL). Кейінгі диспетчерлік рұқсатнамаларға негізделген ықтималды өзгерістерді (ӘҚҚА-да ӘК қосалқы әуеайлаққа кетуі) қоса алғандағы енгізілген ұшу жоспары. Хабарлама осы әуе кемесінің оның қозғалысын басқару басқа ӘҚҰ органына берілетін басқаруды беру нүктесіне дейін есептелген ұшу уақытына дейін немесе ӘҚҚ-ның тиісті уәкілетті органы алдын ала өзге уақыт мерзімін белгілемесе беріледі
ФФ
Маневр басталғаннан кейін 3 минуттан кешіктірмей
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4. Брифинг;
5. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. ҚР бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4. Брифинг;
5. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
6. Шекаралас мемлекеттің ӘҚБ органына
3.5.
АЛР – авариялық хабарландыру (Alerting – ALR). Авариялық хабарландыруға қатысты хабарлама ӘҚҰ органы әуе кемесі авариялық жағдайда деп есептеген кезде беріледі. Төмендегі үш кезеңнің біреуі көрсетіледі:
СС
Мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
Апатқа ұшырау кезеңі –
DЕТRЕSFА
СС
1. ІҚҮО;

2. NOTAM-офис.
3.
Сообщения РДЦ (РДП)
3.1.
ЕСТ - расчетные данные (Estimate - EST). В том случае, когда предоставлены основные данные плана полета (FPL), сообщение EST передается каждым РДЦ или центром полетной информации следующему по маршруту полета РДЦ или центру полетной информации
ФФ
Не позднее 10 мин, но не ранее 30 мин до пролета точки передачи ОВД
РДЦ (РДП)
1. РДЦ (РДП) по маршруту полета
1. Органу ОВД сопредельного государства
3.2.
ЦДН - координация (Coordination - CDN). Сообщение передается принимающим органом передающему органу в ходе диалога координации, когда первый предлагает изменение к данным, касающимся координации, которые содержатся в ранее полученном сообщении CPL или EST
ФФ
Не позднее 10 мин до пролета точки передачи ОВД
РДЦ (РДП)
1. РДЦ (РДП) по маршруту полета
1. Органу ОВД сопредельного государства
3.3.
РЩП - запрос плана полета (Request flight plan - RQP). Сообщение передается в том случае, когда орган ОВД намеревается получить данные плана полета (FPL) при получении сообщения о воздушном судне, в отношении которого никаких соответствующих основных данных плана полета ранее получено не было
ФФ
При получении сообщения о воздушном судне (EST), в отношении которого никаких соответствующих основных данных плана полета ранее получено не было
РДЦ (РДП)
1 ГЦ ПВД;
2. ГЦ УВД по государственным ВС;
3. Брифинг;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту полета
1 ГЦ ПВД;
2. ГЦ УВД по государственным ВС;
3. Брифинг;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту полета в РК;
5. Орган ППВД иностранного государства
3.4.
ЦПЛ - текущий план полета (Current flight plan - CPL). План полета, включая возможные изменения (уход ВС на запасной аэродром в РОВД), обусловленные последующими диспетчерскими разрешениями. Сообщение передается заблаговременно до расчетного времени пролета этим воздушным судном точки передачи управления, в которой управление его движением переходит к другому органу ОВД, или если соответствующий полномочный орган ОВД не предписывает иной период времени
ФФ
Не позднее 3 минут после начала маневра
РДЦ (РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
3. Органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. Брифинг;
5. ГЦ УВД по государственным ВС
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
3. Органу войск ПВО при полетах в контролируемом воздушном пространстве в РК;
4. Брифинг;
5. ГЦ УВД по государственным ВС;
6. Органу ОВД сопредельного государства
3.5.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR). Сообщение, касающееся аварийного оповещения, передается в том случае, когда орган ОВД считает, что воздушное судно находится в аварийном положении. Указывается в одной из трех стадий:
СС
Немедленно по получении сведений, установлению факта
РДЦ (РДП)
Стадия бедствия - DETRESFA.
СС
1. КЦПС;

2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. АДО (АДП) ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша;
4. Маршрут бойынша ЖДП (ҰАО);
5. Ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6. АО ӘҚБ;
7. Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
4. ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
5. ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6. АО ӘҚБ;
7. Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
3.9.
ФЛИ – "А" литерін орындағанда Мемлекеттік шекарадан, ӘҚҚА шекарасынан және ПОД ұшып өту
ФФ
ПОД-тан ұшып өткеннен кейін 3 минуттан кешіктірмей
АДО (АДП немесе жауапкершілік аймағында мемлекеттік шекара орналасқан ӘҚҚ органы)
1. ӘҚЖ ОБ.
1. ӘҚЖ ОБ;
2. ӘҚҚ әскери органы (Мемлекеттік шекараны ұшып өту)
3.10.
РЖМ – әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулер
ГГ
ӘҚБ органынан алғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ ОБ.
2. Брифинг;
3. АДО (АДП);
4. ЖДП.
1. ӘҚЖ ОБ;
2. ҚР-дағы брифинг;
3. ҚР-дағы АДО (АДП);
4. ҚР-дағы ЖДП
3.11.
РЖИ – әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулерді алып тастау
ГГ
ӘҚБ органынан алғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ ОБ.;
2. Брифинг;
3. АДО (АДП);
4. ЖДП.
1. ӘҚЖ ОБ.;
2. ҚР-дағы брифинг;
3. ҚР-дағы АДО (АДП);
4. ҚР-дағы ЖДП
4.
ӘҚЖ БО хабарламалары
4.1.
ПЛН – алдағы және ағымдағы тәуліктерге әуе кеңістігін пайдалану жоспарынан үзінділер.
ГГ
Алдағы тәуліктерге – жергілікті уақытпен 21.00-ден кешіктірмей
Ағымдағы тәуліктерге – ағымдағы жоспарға өзгеріс енгізу бойынша дереу
ӘҚЖ БО
1. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2. Ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органы;
4. Ұшу маршруты бойынша ЖДП
1. ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2. ҚР ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органы
4. ҚР маршрут бойынша ЖДП
4.2.
ППН – ұшу жоспарын бекітпеу, әуе кеңістігін пайдалануға тыйым салу
ГГ
Ұшу жоспарын алғаннан кейін 30 минуттан кешіктірмей
ӘҚЖ БО
1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
2. Ұшу жоспарын берген ұшу әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚБ БО;
4. ӘК пайдаланушысы
1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
2. Ұшу жоспарын берген ұшу әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚБ БО;
4. ӘК пайдаланушысы
4.3.
УЛС – литерлік рейстерді орындау
ГГ
Ұшатын күн қарсаңында – ұшуды орындауға дейін бір тәулік қалғанда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органнан нұсқау алғанда;
Дереу – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органнан ұшатын күні нұсқау алғаннан кейін.
ӘҚЖ БО
1. ҚР ӘК пайдаланушыға;

2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту;
4. Брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам;
5. РЦ УВД;
6. Органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту в РК;
4. Брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
5. РЦ УВД;
6. Органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве
3.9.
ФЛИ - пролет государственной границы, границы РОВД и ПОД при выполнении литера "А"
ФФ
Не позднее 3 мин после пролета ПОД
РДЦ (РДП или орган ОВД, в зоне ответственности которого находится государственная граница)
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД;
2. Органу войск ПВО (пролет государственной границы)
3.10.
РЖМ - кратковременные ограничения на использование воздушного пространства
ГГ
Немедленно по получении от органа УВД
РДЦ (РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг;
3. РДЦ (РДП);
4. МДП
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг в РК;
3. РДЦ (РДП) в РК;
4. МДП в РК
3.11.
РЖИ - отмена кратковременных ограничений на использование воздушного пространства
ГГ
Немедленно по получении от органа УВД
РДЦ (РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг;
3. РДЦ (РДП);
4. МДП.
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг в РК;
3. РДЦ (РДП) в РК;
4. МДП в РК
4.
Сообщения ГЦ ПВД
4.1.
ПЛН - выписки планов использования воздушного пространства на предстоящие и текущие сутки
ГГ
На предстоящие сутки - не позднее 21.00 местного времени.
На текущие сутки - немедленно по изменению текущего плана
ГЦ ПВД
1. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок;
3. Органу войск ПВО;
4. МДП по маршруту полета
1. РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок в РК;
3. Органу войск ПВО;
4. МДП по маршруту полетов в РК
4.2.
ППН - неутверждение плана полета, запрет на использование воздушного пространства
ГГ
Не позднее 30 минут после получения плана полета
ГЦ ПВД
1. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
2. Брифинг аэродрома вылета, подавшего план полета;
3. ГЦ УВД;
4. Эксплуатанту ВС
1. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
2. Брифинг аэродрома вылета, подавшего план полета;
3. ГЦ УВД;
4. Эксплуатанту ВС
4.3.
УЛС - выполнение литерных рейсов
ГГ
Накануне дня полета - при получении указания уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, поступившего за сутки до выполнения полета;
Немедленно - по получении указания уполномоченного органа в сфере гражданской авиации в день вылета
ГЦ ПВД
1. Эксплуатанту ВС РК;

2. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. Ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4. ӘҚБ БО;
5. Ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтарының бойынша ұшып шығу және қону әуеайлақтарының брифингі;
6. Ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ.
1. ҚР ӘК пайдаланушыға;
2. ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. ҚР маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4. ӘҚБ БО;
5. ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтарының бойынша ұшып шығу және қону әуеайлақтарының брифингі;
6. ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ.
4.4.
РЖМ – әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі
ДД
Дереу ӘҚБ БО-дан белгілеу туралы ақпарат алынғаннан кейін
ӘҚЖ БО
1. АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. Брифинг;
4. ЖДП (ҰАО)
1. ҚР АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. ҚР брифинг;
4. ҚР ЖДП (ҰАО)
4.5.
РЖИ – әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін алып тастау
ДД
ӘҚБ БО-дан күшін жою туралы ақпарат алынғаннан кейін дереу
ӘҚЖ БО
1. АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. Брифинг;
4. ЖДП (ҰАО)
1. ҚР АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. ҚР брифинг;
4. ҚР ЖДП (ҰАО)
5.
ӘҚБ БО хабарламалары
5.1.
РЖМ – әуе кеңістігін пайдалануға шектеулер мен тыйым салулар
ДД
Режим белгіленгеннен кейін дереу
ӘҚБ БО
1. ӘҚЖ БО
1. ӘҚЖ БО
5.2.
РЖИ – әуе кеңістігін пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды алып тастау
ДД
Режим алып тасталғаннан кейін дереу
ӘҚБ БО
1. ӘҚЖ БО
1. ӘҚЖ БО
5.3.
ППН – ұшу жоспарын бекітпеу (FPL)
ГГ
Ұшу жоспарын алғаннан кейін 30 минуттан кешіктірмей
ӘҚБ БО
1. ӘҚБ органы;
2. КВС (авиациялық әскери бөлімдерінің командирлері)
01. ӘҚБ органы;
2. КВС (авиациялық әскери бөлімдерінің командирлері)
6.
ӘҚБ орталықтарының хабарламалары
6.1.
РЖМ – әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеу:
операциялық әуе қозғалысында ұшу кезінде;
ГГ
Қысқа мерзімді шектеу белгіленгеннен кейін дереу
ӘҚБ орталығы
1. АДО (АДП)
1. АДО (АДП)
ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін және кенеттен (күтпеген) мәртебесі бар қызметті қамтамасыз ету үшін;
Қысқа мерзімді шектеу белгіленгеннен кейін дереу
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
оқу-жаттығуларды, атыстардың барлық түрлерін, зымырандарды ұшыруды және жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде (белгіленген полигон шегінде (ұшуға шектеу қойылған аймақ);
Осындай қызмет басталғанға дейін кемінде 12 сағат қалғанда (егер 12 сағаттан аз болса, онда ӘҚҚ органының келісімі бойынша);
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
планерлердің арнайы аудандарында ұшу кезінде (дельтапландарының және парапландарының);
Осындай қызмет басталғанға дейін кемінде 12 сағат қалғанда;
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
осы Қағидада белгіленген өзге де жағдайларда
Қысқа мерзімді шектеу белгіленгеннен кейін дереу
1. АДО (АДП)

2. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета;
4. ГЦ УВД;
5. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета и запасным;
6. ДСА аэропортов вылета и посадок
1. Эксплуатанту ВС РК;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета в РК;
4. ГЦ УВД;
5. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета и запасным в РК;
6. ДСА аэропортов вылета и посадок в РК
4.4.
РЖМ - временный режим использования воздушного пространства
ДД
Немедленно после получения информации об установлении от ГЦ УВД
ГЦ ПВД
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис;
3. Брифинг;
4. МДП (ЦПИ)
1. РДЦ (РДП) в РК;
2. NOTAM-офис;
3. Брифинг в РК;
4. МДП (ЦПИ) в РК
4.5.
РЖИ - отмена временного режима использования воздушного пространства
ДД
Немедленно после получения информации об отмене от ГЦ УВД
ГЦ ПВД
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис;
3. Брифинг;
4. МДП (ЦПИ)
1. РДЦ (РДП) в РК;
2. NOTAM-офис;
3. Брифинг в РК;
4. МДП (ЦПИ) в РК
5.
Сообщения ГЦ УВД
5.1.
РЖМ - ограничения и запреты на использование воздушного пространства
ДД
Немедленно по установлению режима
ГЦ УВД
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД
5.2.
РЖИ - отмена ограничений и запретов на использование воздушного пространства
ДД
Немедленно по снятию режима
ГЦ УВД
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД
5.3.
ППН - неутверждение плана полета (FPL).
ГГ
Не позднее 30 минут после получения плана полета
ГЦ УВД
1. Органу УВД;
2. КВС (командиры авиационных воинских частей)
1. Органу УВД;
2. КВС (командиры авиационных воинских частей)
6.
Сообщения центров УВД
6.1.
РЖМ - кратковременное ограничение на использование воздушного пространства:
при полетах в операционном воздушном движении;
ГГ
Немедленно по установлению кратковременного ограничения
Центр УВД
1. РДЦ (РДП)
1. РДЦ (РДП)
для обеспечения деятельности, представляющей угрозу безопасности полетов и имеющей статус внезапной (непредвиденной);
Немедленно по установлению кратковременного ограничения;
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис
при проведении учений, всех видов стрельб, пусков ракет и взрывных работ (в пределах установленного полигона (зоны ограничения полетов);
Не позднее, чем за 12 часов до начала такой деятельности (если менее 12 часов, то по согласованию с органом ОВД);
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис
при полетах в специальных районах планеров (дельтапланов и парапланов);
Не позднее, чем за 12 часов до начала такой деятельности;
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис
в иных случаях, установленных настоящими Правилами
Немедленно по установлению кратковременного ограничения
1. РДЦ (РДП);

2. NOTAM-офисі
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
6.2
РЖИ – әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулерді алып тастау
ДД
Қысқа мерзімді шектеуді алып тастағанда дереу
ӘҚБ орталығы
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
7.
Қолданушылардың (пайдаланушылардың) зондтар шарлары туралы хабарламалары және атыс жүргізуге, зымырандарды ұшыруға, жарылыс жұмыстарына, планерлерге (дельтапландар мен парапландарға) байланысты хабарламалар
7.1
Пилотсыз аэростаттарға әуе кеңістігін пайдалануға өтінім
ДД
Ұшу басталғанға дейін кем дегенде 24 сағат бұрын
Пайдаланушы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
7.2
Атыстарды өткізуге, зымырандарды ұшыруға, жарылыс жұмыстарын өткізуге байланысты хабарлама (белгіленген полигон шегінде)
ДД
Қызмет басталғанға дейін кемінде 24 сағат бұрын
ӘК-ні қолданушы
1. ӘҚБ орталығы
1. ӘҚБ орталығы
7.3
Жарылыс жұмыстарын жүргізуге байланысты хабарламалар (азаматтық жеке және заңды тұлғалар)
ДД
Өтінім нақтылауды талап ететін жағдайларды қоспағанда, қызмет басталғанға дейін кемінде 9 тәулік бұрын
ӘК-ні қолданушы
1. ӘҚБ орталығы
1. ӘҚБ орталығы
7.4
Зымырандарды ұшыруды жүргізуге байланысты хабарламалар (полигонның шегінен шығатын әуе кеңістігінің мәлімделген көлемі шегінде)
ДД
Өтінім нақтылауды талап ететін жағдайларды қоспағанда, қызмет басталғанға дейін кемінде 9 тәулік бұрын
ӘК-ні қолданушы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
7.5
Планерлердің (дельтапландарының және парапландарының) арнайы аудандарында ұшуларға байланысты хабарламалар
ДД
Қызмет басталғанға дейін кемінде 24 сағат бұрын
ӘК-ні қолданушы
1. ӘҚБ орталығы
1. ӘҚБ орталығы
8.
Әуежайлардың диспетчерлік қызметтерінің (ӘДҚ) хабарламалары
8.1.
АЛР – авариялық хабарландыру (Alerting – ALR – ӘК-нің бұзылуы, жердегі төтенше оқиға туралы бастапқы хабарлама, сондай-ақ ӘК қауіпсіздігі, экипаж және жолаушылар туралы кез келген ақпарат)
СС
Мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
ӘДҚ
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
Ескертпе: Қазақстан Республикасының өкілетті органдарының орналасқан жері, жұмыс кестесі және байланыс деректері Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинақтарында жарияланады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АДО – аудандық диспетчерлік орталық;
АДП – аудандық диспетчерлік пункт;
ӘАДП – әуеайлақ ауданының диспетчерлік пункті;
ӘДО – әуеайлақтық диспетчерлік орталық;
МХП – міндетті хабарламалар пункті;
ІҚҮО – іздестіруді және құтқаруды үйлестіру орталығы;
ҰАО – Ұшу ақпараты орталығы;
ACC – Әуе қозғалысына қызмет көрсету ауданы – ӘҚҚА (Air Control Centre);
ATFMU – Әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлау органы (Air Traffic Flow Management Unit);
CAA – Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (Civil Aviation Authority);
CFMU – Әуе қозғалысын жоспарлаудың орталық органы (Central Flight Management Unit);
FMP – әуе қозғалысының ағындарын ұйымдастыру пункті (Flow Management Position).
____________________________________________________

2. NOTAM-офис
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис
6.2
РЖИ - отмена кратковременного ограничения на использование воздушного пространства
ДД
Немедленно при отмене кратковременного ограничения
Центр УВД
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис
7.
Сообщения пользователей (эксплуатантов) о шарах, зондах и сообщения, связанные с проведением стрельб, пусков ракет, взрывных работ, планеров (дельтапланов и парапланов)
7.1
Заявка на использование воздушного пространства беспилотными аэростатами
ДД
Не менее, чем за 24 часа до начала полета
Эксплуатант
1. ГЦ УВД;
2. Центру УВД
1. ГЦ УВД;
2. Центру УВД
7.2
Сообщения, связанные с проведением стрельб воинскими частями, пусков ракет, взрывных работ (в пределах установленного полигона)
ДД
Не менее, чем за 24 часа до начала деятельности
Пользователь ВП
1. Центру УВД
1. Центру УВД
7.3
Сообщения, связанные с проведением взрывных работ (гражданские физические и юридические лица)
ДД
Не менее, чем за 9 суток до начала деятельности, за исключением случаев, когда заявка требует уточнений
Пользователь ВП
1. Центру УВД
1. Центру УВД
7.4
Сообщения, связанные с проведением пусков ракет (в пределах заявленного объема воздушного пространства выходящего за пределы полигона)
ДД
Не менее, чем за 9 суток до начала деятельности, за исключением случаев, когда заявка требует уточнений
Пользователь ВП
1. ГЦ УВД;
2. Центру УВД
1. ГЦ УВД;
2. Центру УВД
7.5
Сообщения, связанные с полетами в специальных районах планеров (дельтапланов и парапланов)
ДД
Не менее, чем за 24 часа до начала деятельности
Пользователь ВП
1. Центру УВД
1. Центру УВД
8.
Сообщения диспетчерских служб аэропортов (ДСА)
8.1.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR - первичное сообщение о повреждении ВС, чрезвычайных происшествий на земле, а также любой информации безопасности ВС, экипажу и пассажирам)
СС
Немедленно по получении сведений, установлению факта
ДСА
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. ГЦ УВД по государственным ВС
1. КЦПС;
2. Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. ГЦ УВД по государственным ВС
Примечание: Местоположение полномочных органов Республики Казахстан, график работы и контактные данные публикуются в сборниках аэронавигационной информации Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур:
РДЦ – районный диспетчерский центр;
РДП – районный диспетчерский пункт;
ДПРА – диспетчерский пункт района аэродрома;
АДЦ – аэродромный диспетчерский центр;
ПОД – пункт обязательных донесений;
КЦПС – координационный центр поиска и спасания;
ЦПИ – центр полетной информации;
ACC – район обслуживания воздушного движения – РОВД (Air Control Centre);
ATFMU – орган планирования использования воздушного пространства (Air Traffic Flow Management Unit);
CAA – уполномоченный орган в сфере гражданской авиации (Civil Aviation Authority);
CFMU – центральный орган планирования воздушного движения (Central Flight Management Unit);
FMP – пункт организации потоков воздушного движения (Flow Management Position).
____________________________________________________