Қазақстан Республикасының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етудің 2022 – 2024 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 31 наурыздағы № 178 қаулысы
Елдің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етудің 2022 – 2024 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспарды орындауға жауапты Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары, өзге де ұйымдары (келісу бойынша):
1) Жоспардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі жарты жылда бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының іске асырылуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 31 наурыздағы
№ 178 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етудің 2022 – 2024 жылдарға арналған жоспары
Р/с№
Іс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Іске асыру мерзімдері
Жауапты орындаушылар
Түпкі нәтиже
1
2
3
4
5
6
1. Азық-түлік тауарларының физикалық қолжетімділігі
1.1. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісін дамыту
1.
Жоғары рентабельді (майлы, көкөніс, бақша, жемшөп) дақылдардың алқаптарын ұлғайтуды көздейтін өсімдік шаруашылығында әртараптандыру жүргізу
ҚР Үкіметіне ақпарат
жыл сайын
АШМ, ЖАО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
басым дақылдардың алқаптарын ұлғайту:
2022 жыл:
майлы дақылдар бойынша – 3 млн га;
көкөніс дақылдары мен картоп бойынша – 200 мың га;
жемшөп дақылдары бойынша – 3,6 млн га;
2023 жыл:
майлы дақылдар бойынша – 3,2 млн га;
көкөніс дақылдары мен картоп бойынша – 205 мың га;
жемшөп дақылдары бойынша – 3,9 млн га;
2024 жыл:
майлы дақылдар бойынша – 3,5 млн га;
көкөніс дақылдары мен картоп бойынша – 215 мың га;
жемшөп дақылдары бойынша – 4,2 млн га
2.
Суарудың су үнемдеуші технологияларын қолдана отырып, суармалы жерлердің алқаптарын ұлғайту
ҚР Үкіметіне ақпарат
жыл сайын
АШМ, ЭГТРМ, ЖАО
суармалы жерлердің алқаптарын 2022 жылы 265 мың га дейін;
2023 жылы 300 мың га дейін;
2024 жылы 373 мың га дейін ұлғайту
3.
Вегетация кезеңінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді сумен қамтамасыз ету
АШМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЭГТРМ, СІМ, ЦДИАӨМ, АШМ, ЖАО
жылдың сулылығын ескере отырып, су пайдалану лимитінің шегінде
4.
Суаруға арналған барлық деңгейдегі су шаруашылығы инфрақұрылымын автоматтандыру және цифрландыру бойынша ұсыныстар тұжырымдау
АШМ-ге ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЭГТРМ, ЖАО, ЦДИАӨМ
су шаруашылығы саласын цифрлық форматқа ауыстыру нәтижесінде су шығысын есепке алуды жақсарту және оңтайландыру
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын көбейту және мал шаруашылығындағы өнімділікті арттыру
ҚР Үкіметіне ақпарат
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭГТРМ, ЖАО, ИИДМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын:
2022 жылдың қорытындысы бойынша:

Об утверждении Плана обеспечения продовольственной безопасности Республики Казахстан на 2022 – 2024 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2022 года № 178
В целях обеспечения продовольственной безопасности страны Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План обеспечения продовольственной безопасности Республики Казахстан на 2022 – 2024 годы (далее – План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным организациям Республики Казахстан (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение Плана;
2) ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять информацию о ходе реализации Плана в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан один раз в полгода до 10 числа месяца, следующего за отчетным, представлять сводную информацию об исполнении Плана в Правительство Республики Казахстан.
4. Контроль за реализацией настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2022 года № 178
План
обеспечения продовольственной безопасности Республики Казахстан на 2022 – 2024 годы
№ п/п Наименование мероприятия Форма завершения Сроки
реализации
Ответственные исполнители Конечный результат
1 2 3 4 5 6
1. Физическая доступность продовольственных товаров
1.1. Развитие производства сельскохозяйственной продукции
1.
Проведение диверсификации в растениеводстве, предусматривающей увеличение площадей высокорентабельных (масличных, овощных, бахчевых, кормовых) культур
информация в Правительство РК
ежегодно
МСХ, МИО, НПП "Атамекен" (по согласованию)
увеличение площадей приоритетных культур:
2022 год:
по масличным культурам - 3 млн га;
по овощным культурам и картофелю - 200 тыс. га;
по кормовым культурам – 3,6 млн га;
2023 год:
по масличным культурам – 3,2 млн га;
по овощным культурам и картофелю – 205 тыс. га;
по кормовым культурам – 3.9 млн га;
2024 год:
по масличным культурам -3,5 млн га;
по овощным культурам и картофелю – 215 тыс. га;
по кормовым культурам – 4,2 млн га.
2.
Увеличение площадей орошаемых земель с применением водосберегающих технологий полива
информация в Правительство РК
ежегодно
МСХ, МЭГПР, МИО
увеличение площадей орошаемых земель в 2022 году до 265 тыс. га, 2023 году до 300 тыс. га, 2024 году до 373 тыс. га.
3.
Водообеспечение сельхозтоваропроизводителей в период вегетации
информация в
МСХ
ежегодно
МЭГПР, МИД, МЦРИАП,
МСХ, МИО
в пределах лимита водопользования с учетом водности года
4.
Выработка предложений по автоматизации и цифровизации водохозяйственной инфраструктуры всех уровней для орошения
информация в МСХ
декабрь
2022 года
МЭГПР, МИО, МЦРИАП
улучшение учета и оптимизация расхода воды в результате перевода водохозяйственной отрасли на цифровой формат
5.
Увеличение поголовья сельскохозяйственных животных и повышение продуктивности в животноводстве
информация в Правительство РК
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, МЭГПР, МИО, МИИР, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
увеличение поголовья сельскохозяйственных животных:
по итогам 2022 года:

ірі қара мал 8 300 618 басқа дейін;
қой мен ешкі 18 657 820 басқа дейін;
жылқы 3 601 548 басқа дейін;
түйе 256 751 басқа дейін;
шошқа 785 428 басқа дейін;
құс 48 803 600 басқа дейін;
2023 жылдың қорытындысы бойынша:
ірі қара мал 8 657 545 басқа дейін;
қой мен ешкі 19 329 501 басқа дейін;
жылқы 3 799 633 басқа дейін;
түйе 272 156 басқа дейін;
шошқа 801 136 басқа дейін;
құс 51 341 387 басқа дейін;
2024 жылдың қорытындысы бойынша:
ірі қара мал 9 047 134 басқа дейін;
қой мен ешкі 20 102 681 басқа дейін;
жылқы 4 027 611 басқа дейін;
түйе 289 846 басқа дейін;
шошқа 817 159 басқа дейін;
құс 54 165 163 басқа дейін көбейту
мал шаруашылығындағы өнімділікті:
2022 жылдың қорытындысы бойынша:
сиыр етін өндіру көлемін 4 %-ға;
сүт өндіру көлемін 3,3 %-ға;
қой етін өндіру көлемін 2 %-ға;
тағамдық жұмыртқа өндіру көлемін 1,1 %-ға;
құс етін өндіру көлемін 8 %-ға;
2023 жылдың қорытындысы бойынша:
сиыр етін өндіру көлемін 4,3 %-ға;
сүт өндіру көлемін 3,6 %-ға;
қой етін өндіру көлемін 2,4 %-ға;
тағамдық жұмыртқа өндіру көлемін 1,3 %-ға;
құс етін өндіру көлемін 10 %-ға;
2024 жылдың қорытындысы бойынша:
сиыр етін өндіру көлемін 4,8 %-ға;
сүт өндіру көлемін 4 %-ға;
қой етін өндіру көлемін 2,8 %-ға;
тағамдық жұмыртқа өндіру көлемін 1,5 %-ға;
құс етін өндіру көлемін 12 %-ға арттыру
6.
Агроөнеркәсіптік кешенді дамытуға бағытталған негізгі капиталға инвестициялар тарту
ҚР Үкіметіне ақпарат
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, СІМ, ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
инвестициялық жобаларды іске асыру 2022 жылы – 80 жоба;
2023 жылы – 85 жоба;
2024 жылы – 65 жоба
7.
Картопты, көкөністер мен жемістерді сақтау жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру
ҚР Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, ЖАО
көкөністерді, картоп пен жемістерді сақтау қуаттарын 2022 жылы 98,3 мың тоннаға, 2023 жылы 104,5 мың тоннаға, 2024 жылы 19,6 мың тоннаға ұлғайту
8.
Заманауи суару жүйелерін шығаратын зауыт салу
ҚР Үкіметіне ақпарат
2022 – 2024 жылдар
АШМ, ИИДМ ЖАО
2024 жылы зауытты пайдалануға беру
9.
АӨК-те мемлекеттік қолдау шараларын жетілдіру
ҚР Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
2023 жылы АӨК субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларымен қамтуды 1,5 есеге ұлғайту
10.
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді кепілдендірілген арзандатылған ЖЖМ-мен қамтамасыз ету
АШМ-ге ақпарат
2022 жылғы ақпан – қазан
ЭМ, АШМ, ЖАО
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді көктемгі егіс және егін жинау жұмыстары үшін арзандатылған ЖЖМ-мен 100 % қамтамасыз ету
11.
Ішкі нарықта негізгі азық-түлік тауарларының (алма, балық, шұжық өнімдері, ірімшік және сүзбе, қант, құс еті) импортын алмастыру жөніндегі шараларды 2024 жылға қарай 100 %-ға, қант бойынша 80 %-ға іске асыру
ҚР Үкіметіне ақпарат
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО, ИИДМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
нарықты отандық азық-түлік тауарларымен 80 % деңгейінде молықтыру
12.
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде және тұтастай республика бойынша АӨК өнімін өндіру мен тұтынудың нақты және болжамды теңгерімінің мониторингі
ҚР Үкіметіне ақпарат
жыл сайын
АШМ, ЖАО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
азық-түлік тауарларының тапшылығын жабу мақсатында олардың өңіраралық орын ауыстыруын қамтамасыз ету жөнінде жедел шаралар қабылдау
13.
ҚР АШМ және СИМ жүйесіне қолжетімділікті ұсына отырып, тиісті өңірдегі, оның ішінде мамандандырылған қоймалардағы және сауда объектілеріндегі (көкөніс-жеміс, бакалея және ет-сүт өнімдері) азық-түлік тауарларының қорларын автоматтандырылған есепке алу жүйесін енгізу
АШМ-ге ақпарат
тоқсан сайын
ЖАО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)

крупный рогатый скот до 8 300 618 голов;
овец и коз до 18 657 820 голов;
лошадей до 3 601 548 голов;
верблюдов до 256 751 головы;
свиней до 785 428 голов;
птиц до 48 803 600 голов;
по итогам 2023 года:
крупный рогатый скот до 8 657 545 голов;
овец и коз до 19 329 501 головы;
лошадей до 3 799 633 голов;
верблюдов до 272 156 голов;
свиней до 801 136 голов;
птиц до 51 341 387 голов;
по итогам 2024 года:
крупный рогатый скот до 9 047 134 голов;
овец и коз до 20 102 681 головы;
лошадей до 4 027 611 голов;
верблюдов до 289 846 голов;
свиней до 817 159 голов;
птиц до 54 165 163 голов.
Повышение продуктивности в животноводстве:
по итогам 2022 года:
объем производства говядины на 4 %;
объем производства молока на 3,3 %;
объем производства баранины на 2 %;
объем производства пищевого яйца на 1,1 %;
объем производства мяса птицы на 8 %;
по итогам 2023 года:
объем производства говядины на 4,3 %;
объем производства молока на 3,6 %;
объем производства баранины на 2,4 %;
объем производства пищевого яйца на 1,3 %;
объем производства мяса птицы на 10 %;
по итогам 2024 года:
объем производства говядины на 4,8 %;
объем производства молока на 4 %;
объем производства баранины на 2,8 %;
объем производства пищевого яйца на 1,5 %;
объем производства мяса птицы на 12 %
6.
Привлечение инвестиций в основной капитал, направленный на развитие агропромышленного комплекса
информация в Правительство РК
ежегодно
МСХ, МНЭ, МИД,
МИО, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию),
НПП "Атамекен"
(по согласованию)
реализация инвестиционных проектов в 2022 году - 80 проектов, 2023 году - 85 проектов, 2024 году - 65 проектов
7.
Реализация инвестиционных проектов по хранению картофеля, овощей и фруктов
информация в Правительство РК
декабрь
2022 года
МСХ, МИО
увеличение мощностей хранения овощей, картофеля и фруктов в 2022 году на 98,3 тыс. тонн, 2023 году – 104,5 тыс. тонн, 2024 год – 19,6 тыс. тонн.
8.
Строительство завода по производству современных систем орошения
информация в Правительство РК
2022 – 2024 годы
МСХ, МИИР,
МИО
ввод в эксплуатацию завода в 2024 году
9.
Совершенствование мер государственной поддержки в АПК
информация в Правительство РК
декабрь
2022 года
МСХ, МФ, МНЭ,
МИО, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
увеличение в 2023 году охвата мерами государственной поддержки субъектов АПК в 1,5 раза
10.
Обеспечение сельхозтоваропроизводителей гарантированным удешевленным ГСМ
информация в МСХ
февраль -октябрь
2022 года
МЭ, МСХ, МИО
100% обеспечение сельхозтоваропроизводителей удешевленным ГСМ на весенне-полевые и уборочные работы
11.
Реализация мер по импортозамещению внутреннего рынка основными продовольственными товарами (яблоки, рыба, колбасные изделия, сыры и творог, сахар, мясо птицы) 100 % к 2024 году, по сахару 80 %
информация в Правительство РК
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, МИО, МИИР,
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию),
НПП "Атамекен"
(по согласованию)
насыщение рынка отечественными продовольственными товарами на уровне 80 %
12.
Мониторинг фактического и прогнозного баланса производства и потребления продукции АПК в разрезе областей, городов республиканского значения и в целом по республике
информация в Правительство РК
ежегодно
МСХ, МИО,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
оперативное принятие мер по обеспечению межрегионального перемещения продовольственных товаров с целью покрытия их дефицита
13.
Внедрение системы автоматизированного учета запасов продовольственных товаров в соответствующем регионе, в том числе находящихся в специализированных хранилищах и торговых объектах (овощи-фрукты, бакалея и мясомолочная продукция), с предоставлением доступа к системе МСХ и МТИ РК
информация в МСХ
ежеквартально
МИО,
НПП "Атамекен" (по согласованию)

азық-түлік тауарларын есепке алу үлесі 2022 жылы – 5 %,
2023 жылы – 20 %, 2024 жылы – 50 %
1.2. Аграрлық ғылымды, білім беруді және АӨК-те білім тарату жүйесін дамыту
14.
Инновациялық тәсілдерді (ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметті бағдарламалық-нысаналы, гранттық және базалық қаржыландыру) қолданумен агробизнестің қажеттіліктеріне бағдарлана отырып, АӨК-ті ғылыми қамтамасыз ету
ҚР Үкіметіне ақпарат
жыл сайын
АШМ, БҒМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ
жыл сайын ауыл шаруашылығы дақылдарының жаңа 10-15 сұрыпы мен буданы.
3 жылдың ішінде барлығы 10-11 агротехнология, ауыл шаруашылығы жануарларының 5-10 желісі мен типі, құстардың 3-5 кросы, ветеринариялық 3-5 препарат, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеудің 5-7 тәсілі мен технологиясы, АӨК-тегі цифрлық 1-2 шешім және т.б.
15.
Аграрлық мамандықтар бойынша мамандар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын ұлғайту
БҒМ-ге
ұсыныс
2022 жылғы 2-тоқсан
АШМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша)
ауыл шаруашылығы және ветеринариялық мамандықтар бойынша мамандар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын 30 %-ға ұлғайту
16.
Білім тарату жүйесін дамыту және АӨК-те инновациялық тәжірибені ендіру
ҚР
Үкіметіне
ақпарат
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині
2025 жылға қарай АӨК субъектілерін 25 %-ға дейін қамти отырып, ұлттық білім тарату жүйесін құру.
17.
Аграрлық ғылыми-зерттеу ұйымдары мен тәжірибелік-өндірістік кәсіпорындардың инфрақұрылымын жаңғырту
ҚР
Үкіметіне
ақпарат
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині
2025 жылға қарай шамамен 20 – 25 аграрлық ғылыми-зерттеу ұйымы мен тәжірибелік-өндірістік кәсіпорнының материалдық-техникалық базасын жақсарту
18.
Бизнес-құрылымдар мен шетелдік сарапшыларды тарта отырып, аграрлық мамандықтар бойынша модульдік білім беру бағдарламаларын қалыптастырудың құзыреттілік тәсіліне көшу
білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізу
2022 жылғы 3-тоқсан
АШМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша),
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
цифрландыруға байланыстыра отырып, 5 білім беру бағдарламасын жаңарту
2. Азық-түлік тауарларының экономикалық қолжетімділігі
19.
Бағалар бойынша іс-жүзіндегі деректер және баға белгілеуге әсер ететін өзге де факторлар негізінде неғұрлым маңызды тауарларға шикізат құнынан бөлшек сауда бағасына дейін баға болжау алгоритмін әзірлеу
АШМ-ге
ақпарат
2022 жылғы қараша
ҰЭМ, АШМ, СИМ, ИИДМ, ЭМ, ДСМ, ЭГТРМ
неғұрлым маңызды тауарлардың бағасын 1,5 – 2 ай бұрын болжау
20.
Сауда базарларымен ӘМАТ өткізушілері үшін жалдау ақысын төмендету туралы мәселені пысықтау
АШМ-ге
ақпарат
2022 жылғы сәуір
СИМ
ӘМАТ өткізушілері үшін жалдау ақысын орташа нарықтық құннан 15 %-ға төмендету
21.
Бағаны әкімшілік реттеуден халықтың әлеуметтік осал топтарын атаулы қолдауға көшу жөніндегі шаралар тұжырымдау (әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын сатып алу үшін арнайы купондар немесе төлем карталарын шығару арқылы халықты әлеуметтік атаулы қолдауды енгізу)
ҚР
Үкіметіне
ақпарат
2022 жылғы маусым
СИМ, Еңбекмині, АШМ, ҰЭМ, Қаржымині,
"Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
халықтың әлеуметтік осал топтарын атаулы қолдау бойынша ұсыныс
22.
Тұрақтандыру қорлары қызметінің тиімділігін олардың жұмыс істеуінің орындылығы бөлігінде бағалауды жүргізу
ҚР
Үкіметіне
ақпарат
2022 жылғы сәуір
АШМ, СИМ, ЖАО
тұрақтандыру қорлары қызметінің орындылығы туралы ұсыныс
23.
Ауыл шаруашылығы жерлерін айналымға тартудың жаңа нысандары, сондай-ақ жаңа суармалы жерлерді игеру арқылы кемінде 25 мың шаруашылық құру жолымен ауылдық жерлерде жұмыспен қамтуды ұлғайту
ҚР
Үкіметіне
ақпарат

доля учета продовольственных товаров в 2022 году – 5 %,
2023 году – 20 %, 2024 году – 50 %
1.2. Развитие аграрной науки, образования и системы распространения знаний в АПК
14.
Научное обеспечение АПК с ориентацией на потребности агробизнеса с применением инновационных подходов (программно-целевое, грантовое и базовое финансирование научно- исследовательской и инновационной деятельности)
информация в Правительство РК
ежегодно
МСХ, МОН, МФ, МЦРИАП
ежегодно 10-15 новых сортов и гибридов сельхозкультур.
Всего за 3 года 10-11 агротехнологий, 5-10 линий и типов сельхозживотных, 3-5 кроссов птиц, 3-5 ветпрепаратов, 5-7 способов и технологий переработки сельскохозяйственной продукции, 1-2 цифровых решений в АПК и др.
15.
Увеличение государственного образовательного заказа на подготовку специалистов по аграрным специальностям
предложение в МОН
2-квартал
2022 года
МСХ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
увеличение государственного образовательного заказа на подготовку специалистов по сельскохозяйственным и ветеринарным специальностям на 30 %
16.
Развитие системы распространения знаний и внедрение инновационного опыта в АПК
информация в Правительство РК
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ
создание национальной системы распространения знаний с охватом субъектов АПК до 25 % к 2025 году
17.
Модернизация инфраструктуры аграрных научно-исследовательских организаций и опытно-производственных предприятий
информация в Правительство РК
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ
улучшение материально-технической базы около 20-25 аграрных научно-исследовательских организаций и опытно-производственных предприятий к 2025 году
18.
Переход на компетентный подход формирования модульных образовательных программ по аграрным специальностям с привлечением бизнес-структур и зарубежных экспертов
включение в реестр образовательных программ
3-квартал
2022 года
МСХ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен"
(по согласованию)
обновление 5 образовательных программ с привязкой к цифровизации
2. Экономическая доступность продовольственных товаров
19.
Разработка алгоритма прогнозирования цен на наиболее значимые товары на основе фактических данных по ценам и иных факторов, влияющих на ценообразование: от стоимости сырья до розничной цены
информация в МСХ
ноябрь
2022 года
МНЭ, МСХ, МТИ, МИИР, МЭ, МЗ, МЭГПР
прогнозирование цен на наиболее значимые товары за 1,5-2 месяца
20.
Проработка вопроса с торговыми рынками о снижении арендной платы для реализаторов СЗПТ
информация в МСХ
апрель
2022 года
МТИ
снижение арендной платы для реализаторов СЗПТ на 15 % ниже среднерыночной стоимости арендной платы
21.
Выработка мер по переходу от административного регулирования цен на адресную поддержку социально уязвимых слоев населения (внедрение социальной адресной поддержки населения посредством выпуска специальных купонов или платежных карт для приобретения социально значимых продовольственных товаров)
информация в Правительство РК
июнь
2022 года
МТИ, МТСЗН, МСХ,
МНЭ, МФ,
НПП "Атамекен"
(по согласованию)
предложение по адресной поддержке социально уязвимых слоев населения
22.
Проведение оценки эффективности деятельности стабилизационных фондов в части целесообразности их функционирования
информация в Правительство РК
апрель
2022 года
МСХ, МТИ, МИО
предложение о целесообразности деятельности стабилизационных фондов
23.
Увеличение занятости в сельской местности путем создания не менее 25 тысяч хозяйств через новые формы вовлечения в оборот сельхозземель, а также освоения новых орошаемых земель
информация в Правительство РК

2022 – 2024 жылдар
АШМ, ЭГТРМ, ҰЭМ, мүдделі орталық мемлекеттік органдар, ЖАО
етті (ІҚМ, ҰҚМ және жылқы өсіру) және сүтті мал шаруашылығында, бақ шаруашылығында, көкөніс шаруашылығында кемінде 25 мың жаңа шаруашылық құру, ауыл халқының тұрақты қосымша табысы
24.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 282 бұйрығымен бекітілген әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидаларын тамақ өнімдерін өндірушілердің босату бағалары негізінде оларға белгілі бір тіркелген үстемеақыны қоса отырып, шекті мәндер мен шекті рұқсат етілген бөлшек сауда бағаларын белгілеу бөлігінде жетілдіру бойынша ұсыныстар тұжырымдау
ҚР
Үкіметіне
ақпарат
2022 жылғы сәуір
СИМ, АШМ, ЖАО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
ӘМАТ өткізу бағаларын тұрақтандыру
3. Тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігі
25.
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
АШМ-ге
ақпарат
жыл сайын
ЖАО
2022 жыл:
160,5 млн манипуляция мен 69,2 млн диагностикалық зерттеу жүргізу
2023 жыл:
231 млн манипуляция мен 72,8 млн
диагностикалық зерттеу жүргізу
2024 жыл:
232,8 млн манипуляция мен 72,8 млн
диагностикалық зерттеу жүргізу
ескертпе: манипуляциялар мен зерттеулер саны мал басына және эпизоотиялық жағдайға байланысты өзгеріп отыруы мүмкін
26.
Ветеринариялық және биопрепараттар өндіретін қолданыстағы отандық кәсіпорындарды жаңғырту немесе жаңаларын құру, шетелдік өндірушілерді (трансферт-технологиялар) тарту
ҚР
Үкіметіне
ақпарат
2024 жылғы маусым
АШМ, ЖАО
ішкі нарықта отандық өндірістегі ветеринариялық және биопрепараттардың үлесін ұлғайту 2022 жылы – 70 %, 2023 жылы – 75 %, 2024 жылы – 80 %
27.
Бұрмаланған және генетикалық түрлендірілген өнімдерді қоса алғанда, тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін бақылауды қамтамасыз ету
АШМ-ге
ақпарат
жыл сайын
ДСМ, СИМ, АШМ
зерттелетін импорттық өнімнің үлесін 75-тен 80 %-ға дейін және зерттелетін тамақ өнімдері сынамаларының санын 40 мыңнан 50 мың сынамаға дейін ұлғайту
28.
Жануарлардың инфекциялық ауруларының өршуін қадағалау, эпизоотиялық мониторингтеу және болжау ақпараттық жүйесін енгізу
ҚР
Үкіметіне
ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ЖАО, "Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
диагностикалық зерттеулермен 100 % қамту
29.
Халықаралық стандарттарды тікелей қолдану рәсімдері бойынша түсіндіру жұмысы
мүдделі мемлекеттік органдардың ресми сайттарындағы ақпарат
2022 – 2023 жылдар
СИМ, АШМ,
"Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)

2022 – 2024 годы
МСХ, МЭГПР, МНЭ, заинтересованные центральные государственные органы, МИО
создание не менее 25 тысяч новых хозяйств в мясном (разведение КРС, МРС и лошадей) и молочном животноводстве, садоводстве, овощеводстве, стабильный дополнительный доход сельского населения
24.
Выработка предложений по совершенствованию правил установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики РК от 30 марта 2015 года № 282, в части установления пороговых значений и предельно допустимых розничных цен на основе отпускных цен производителей пищевой продукции с добавлением к ним определенной фиксированной надбавки
информация в Правительство РК
апрель
2022 года
МТИ, МСХ, МИО, НПП "Атамекен" (по согласованию)
стабилизация цен реализации СЗПТ
3. Качество и безопасность пищевой продукции
25.
Проведение противоэпизоотических мероприятий
информация в МСХ
ежегодно
МИО
2022 год:
проведение 160,5 млн манипуляций и 69,2 млн диагностических исследований
2023 год:
проведение 231 млн манипуляций и 72,8 млн
диагностических исследований
2024 год:
проведение 232,8 млн манипуляций и 72,8 млн
диагностических исследований
примечание: количество манипуляций и исследований может варьировать в зависимости от поголовья и эпизоотической ситуации
26.
Модернизация существующих или создание новых отечественных предприятий по производству ветеринарных и биопрепаратов, привлечение (трансферт-технологий) зарубежных производителей
информация в Правительство РК
июнь
2024 года
МСХ, МИО
увеличение на внутреннем рынке доли ветеринарных и биопрепаратов отечественного производства в 2022 году – 70 %, 2023 году – 75 %, 2024 году – 80 %
27.
Обеспечение контроля за качеством и безопасностью пищевой продукции, включая фальсифицированные и генетически модифицированные продукты
информация в МСХ
ежегодно
МЗ, МТИ, МСХ
увеличение доли исследуемой импортной продукции с 75 до 80 %
и количество исследуемых проб пищевой продукции с 40 тыс. до 50 тыс. проб.
28.
Внедрение информационной системы надзора, эпизоотического мониторинга и прогнозирования вспышек инфекционных заболеваний животных
информация в Правительство РК
декабрь
2023 года
МСХ,
МИО, НПП "Атамекен"
(по согласованию)
100 % охват диагностическими исследованиями
29.
Разъяснительная работа по процедурам прямого применения международных стандартов
информация на официальных сайтах заинтересованных государственных органов
2022 – 2023 годы
МТИ, МСХ,
НПП "Атамекен"
(по согласованию)

интернет-ресурстарда 2024 жылға қарай халықаралық стандарттарды енгізу туралы кемінде 50 жарияланым орналастыру
30.
Тамақ өнеркәсібі саласындағы ұлттық стандарттау жоспары шеңберінде стандарттар қабылдау
АШМ-ге
ақпарат
жыл сайын
СИМ, ДСМ, АШМ және басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар
тамақ өнеркәсібі саласында кемінде 20 стандарт қабылдау
31.
Сертификаттау жөніндегі органдар көрсететін қызметтердің сапасын тамақ өнімдерінің сәйкестігін растайтын құжаттарды берудің анықтығы бөлігінде тиімді мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету
АШМ-ге
ақпарат
жыл сайын
СИМ,
"Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
профилактикалық бақылау шеңберінде кемінде 40 тексеру жүргізу
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Атамекен" ҰКП
АШМ
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
БҒМ
ДСМ
Еңбекмині
ЖАО
ИИДМ
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
жергілікті атқарушы органдар
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қаржымині
ҚР
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
СИМ
СІМ
"ҰАҒБО" КеАҚ
ҰЭМ
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
"Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі

размещение на интернет-ресурсах не менее 50 публикаций о внедрении международных стандартов к 2024 году
30.
Принятие стандартов в рамках плана национальной стандартизации в сфере пищевой промышленности
информация в МСХ
ежегодно
МТИ, МЗ, МСХ и другие заинтересованные государственные органы и организации
принятие не менее 20 стандартов в сфере пищевой промышленности
31.
Обеспечение эффективного государственного контроля за качеством услуг, оказываемых органами по сертификации, в части достоверности выдачи документов, подтверждающих соответствие пищевой продукции
информация в МСХ
ежегодно
МТИ
НПП "Атамекен"
(по согласованию)
проведение не менее 40 проверок в рамках профилактического контроля
Примечание: расшифровка аббревиатур и сокращений:
НПП "Атамекен"
МСХ
АО "НУХ "Байтерек"
МОН
МЗ
МТСЗН
МИО
МИИР
МФ
РК
МТИ
МИД
НАО "НАНОЦ"
МНЭ
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
местные исполнительные органы
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Министерство финансов Республики Казахстан
Республика Казахстан
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно- образовательный центр"
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП
МЭГПР
МЭ
АПК
СЗПТ
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Министерство энергетики Республики Казахстан
Агропромышленный комплекс
Социально значимые продовольственные товары.