"Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1003 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 тамыздағы № 593 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 865 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1003 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ алып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі туралы ереже осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 24 тамыздағы
№ 593 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 1003 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) мәдениет, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану, кинематография, мемлекеттік рәміздер, архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету, электрондық құжат айналымы және электрондық архивтер, дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотереялар және лотерея қызметі, туристік қызмет, ономастика салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Министрліктің мынадай ведомстволары бар:
1) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Архив істері және құжаттаманы басқару комитеті;
2) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті;
3) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет комитеті;
4) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті.
3. Министрлік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Министрлік мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ тілінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарда шоттары бар.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1003 "Вопросы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2022 года № 593. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 865.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1003 "Вопросы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан" следующие изменения:
пункт 3 исключить;
Положение о Министерстве культуры и спорта Республики Казахстан, утвержденное указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 августа 2022 года № 593
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 сентября 2014 года № 1003
Положение о Министерстве культуры и спорта Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Министерство культуры и спорта Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах культуры, охраны и использования объектов историко-культурного наследия, кинематографии, государственных символов, архивного дела и документационного обеспечения управления, электронного документооборота и электронных архивов, физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности, туристской деятельности, в области ономастики.
2. Министерство имеет ведомства:
1) Комитет по делам архивов и управления документацией Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
2) Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) Комитет культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) Комитет индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
3. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Министрлік, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай уәкілеттік берілсе, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Министрлік өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Министрлік басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Министрліктің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8-үй, "Министрліктер үйі" ғимараты, № 15 кіреберіс.
10. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Министрліктің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Министрлікке кәсіпкерлік субъектілерімен Министрліктің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Министрлікке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда одан алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Министрліктің мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
мына салаларда мемлекеттік саясатты қалыптастыру:
1) мәдениет;
2) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану;
3) кинематография;
4) мемлекеттік рәсміздер;
5) архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету;
6) электрондық құжат айналымы және электрондық архивтер;
7) дене шынықтыру және спорт;
8) ойын бизнесі;
9) лотереялар және лотерея қызметі;
10) туристік қызмет;
11) ономастика.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде орындау үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдау;
мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан заңнамада белгіленген тәртіппен қажетті ақпаратты және материалды сұрату және алу;
Министрлік жанынан консультативтік-кеңесші органдар құру;
сотқа жүгіну;
ведомстволарға өз өкілеттіктері мен функцияларының бір бөлігін беру;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен және мерзімде жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын қабылдау және қарау;
Министрлікке жүктелген міндеттер мен функцияларды іске асыруды қамтамасыз ету;
өз құзыреті шегінде орындау үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдау;
Министрліктің теңгеріміңдегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
Министрлікке бөлінген бюджет қаражатын толық, уақтылы және тиімді пайдалануын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.

5. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Министерства и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Министерства утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 010000, город Нур-Султан, Есильский район, проспект Мәңгілік Ел, дом 8, здание "Дом министерств", подъезд № 15.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
11. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из республиканского бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Министерства
13. Задачи:
формирование государственной политики в сферах:
1) культуры;
2) охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
3) кинематографии;
4) государственных символов;
5) архивного дела и документационного обеспечения управления;
6) электронного документооборота и электронных архивов;
7) физической культуры и спорта;
8) игорного бизнеса;
9) лотереи и лотерейной деятельности;
10) туристской деятельности;
11) ономастики.
14. Полномочия:
1) права:
принимать обязательные для исполнения правовые акты в пределах своей компетенции;
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
создавать консультативно-совещательные органы при Министерстве;
обращаться в суд;
делегировать часть своих полномочий и функций ведомствам;
осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
обеспечивать реализацию возложенных на Министерство задач и функций;
принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе Министерства;
обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных Министерству;
осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.

15. Функциялары:
1) мәдениет, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану, кинематография, мемлекеттік рәміздер, архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету, электрондық құжат айналымы мен электрондық архивтер, дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотереялар және лотерея қызметі, туристiк қызмет, ономастика салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;
2) мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;
3) мәдениет, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану, кинематография, мемлекеттік рәміздер, архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету, электрондық құжат айналымы және электрондық архивтер, дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотереялар және лотерея қызметі, туристік қызмет, ономастика салаларында нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;
4) Министрлік реттейтін салаларда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі бақылауды жүргізеді;
5) Министрлік реттейтін салаларда кадрларға қажеттілікті айқындайды;
6) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша Министрлік реттейтін салалардағы ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының біліктілік анықтамалықтарын немесе үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлейді және қарайды;
7) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша Министрлік жетекшілік ететін салаларда заттай нормаларды әзірлейді және бекітеді;
8) Министрлік реттейтін салаларда Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды;
9) мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша мемлекеттiк органның даму жоспарын бекiтедi;
10) техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдердің тізбесін бекітеді;
11) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
12) саяси партиялармен, қоғамдық бірлестіктермен, кәсіптік одақтармен және өзге де ұйымдармен Министрліктің құзыретіне жататын мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
13) Министрліктің кадр саясатында гендерлік теңдік қағидаттарының сақталуын қамтамасыз етеді;
14) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздік жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді;

15. Функции:
1) формирует государственную политику в сферах культуры, охраны и использования объектов историко-культурного наследия, кинематографии, государственных символов, архивного дела и документационного обеспечения управления, электронного документооборота и электронных архивов, физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности, туристской деятельности, в области ономастики;
2) реализует государственную молодежную политику;
3) утверждает нормативные правовые акты в сферах культуры, охраны и использования объектов историко-культурного наследия, кинематографии, государственных символов, архивного дела и документационного обеспечения управления, электронного документооборота и электронных архивов, физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности, туристской деятельности, в области ономастики;
4) проводит внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан в регулируемых Министерством сферах;
5) определяет потребности в кадрах в регулируемых Министерством сферах;
6) разрабатывает и утверждает типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в регулируемых Министерством сферах по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду;
7) разрабатывает и утверждает натуральные нормы в курируемых Министерством сферах по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
8) рассматривает дела об административных правонарушениях в регулируемых Министерством сферах в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
9) утверждает план развития государственного органа по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию;
10) утверждает перечень измерений, относящихся к государственному регулированию, совместно с уполномоченным органом в области технического регулирования и метрологии;
11) разрабатывает и утверждает подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственных услуг;
12) взаимодействует с политическими партиями, общественными объединениями, профессиональными союзами и иными организациями по вопросам, относящимся к компетенции Министерства;
13) обеспечивает соблюдение принципов гендерного равенства в кадровой политике Министерства;
14) в пределах своей компетенции вносит предложения по совершенствованию системы национальной безопасности;

15) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын әзірлейді және бекітеді;
16) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерін бекітеді;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, өзгерістер енгізу, қайта қарау және күшін жою туралы ұсыныстарды дайындауды және уәкілетті органға енгізуді жүзеге асырады;
18) стандарттау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ұлттық стандарттарды және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын әзірлеуді жүзеге асырады;
19) стандарттау жөніндегі құжаттар мен ұлттық стандарттау жоспарының жобаларын қарайды;
20) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру бойынша ұсыныстар дайындайды;
21) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің және стандарттау жөніндегі ұлттық органның, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысады;
22) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
23) заңнамада белгіленген жағдайларда және тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасайды, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды және әкімшілік тәртіптік жаза қолданады;
24) уәкілетті органмен келісу бойынша әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін бекітеді;
25) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
26) Қазақстан Республикасының халқы мәдениетінің дамуы үшін жағдайлар жасайды;
27) халықаралық мәдени ынтымақтастық саласындағы қызметті жүзеге асырады және үйлестіреді;
28) мәдениет саласында халықаралық ынтымақтастық үшін жағдай жасайды;
29) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың мәдениет басқармасының басшысын лауазымға тағайындау мен лауазымнан босатуды келіседі;
30) мәдениет саласындағы ғылыми бағдарламаларды әзірлейді, бекітеді және іске асырады;
31) мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату жөнінде ұсыныстар енгізеді;
32) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мәдениет және өнер қайраткерлеріне Қазақстан Республикасының құрметті атақтарын және мемлекеттік наградаларын беру, шығармашылық ұжымдарды наградтау туралы ұсыныстар енгізеді;

15) разрабатывает и утверждает критерии оценки степени риска, проверочные листы совместно с уполномоченным органом по предпринимательству;
16) утверждает полугодовые графики проведения проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
17) осуществляет подготовку и внесение предложений о разработке, внесении изменений, пересмотре и отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации в уполномоченный орган в сфере стандартизации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
18) осуществляет разработку национальных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации по согласованию с уполномоченным органом в сфере стандартизации;
19) рассматривает проекты документов по стандартизации и национального плана стандартизации;
20) подготавливает предложения по созданию технических комитетов по стандартизации;
21) участвует в работе технических комитетов по стандартизации и национального органа по стандартизации, международных организаций по стандартизации;
22) участвует в реализации единой государственной политики в области обеспечения единства измерений;
23) в установленных законодательством случаях и порядке составляет протоколы об административных правонарушениях, а также рассматривает дела об административных правонарушениях и накладывает административные взыскания;
24) утверждает по согласованию с уполномоченным органом формы, предназначенные для сбора административных данных, а также методики расчета показателей;
25) осуществляет иные функции, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан;
26) создает условия для развития культуры народа Республики Казахстан;
27) осуществляет и координирует деятельность в сфере международного культурного сотрудничества;
28) создает условия для международного сотрудничества в области культуры;
29) согласовывает назначение на должность и освобождение от должности руководителя управления культуры области, города республиканского значения и столицы;
30) разрабатывает, утверждает и реализует научные программы в области культуры;
31) вносит предложения по созданию, реорганизации и ликвидации государственных организаций культуры;
32) вносит предложения о присвоении деятелям культуры и искусства почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, награждении творческих коллективов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

33) мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебе берудің тәртібі мен шарттарын әзірлейді және бекітеді;
34) республикалық конкурстар мен фестивальдерді өткізудің үлгілік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
35) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының мәдениет қызметкерлерін аттестаттау және мерзімінен бұрын аттестаттау қағидаларын бекітеді;
36) мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған мемлекеттік кітапханалардың, мемлекеттік музейлер мен музей-қорықтардың, мемлекеттік архивтердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекітеді;
37) көтермелеудің салалық жүйесін әзірлейді және бекітеді;
38) мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған мемлекеттік кітапханалар, мемлекеттік музейлер, музей-қорықтар, мемлекеттік архивтер өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) баға белгілейді;
39) Қазақстан Республикасының музей қорын қалыптастыру және ұстау тәртібін бекітеді;
40) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік музей қоры каталогын жүргізу қағидаларын және музей дерекқорын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
41) Қазақстанның ұлттық электрондық кітапханасы қорын қалыптастыру мен есепке алу және оған қол жеткізуді ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
42) ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімі мен материалдық емес мәдени мұра элементтерінің ұлттық тізбесін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
43) мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сараптама комиссиясы туралы үлгілік ережені бекітеді;
44) мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру қағидаларын әзірлейді және бекiтедi;
45) музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу тәртібін айқындайды;
46) мәдениет ұйымдары желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін және облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, селолық деңгейлердегі мемлекеттік мәдениет ұйымдарының үлгілік штаттарын бекітеді;
47) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарының қызметі қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
48) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын бекітеді;

33) разрабатывает и утверждает порядок и условия присвоения статуса "Академический" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам;
34) разрабатывает и утверждает типовые правила проведения республиканских конкурсов и фестивалей;
35) разрабатывает и утверждает правила аттестации и досрочной аттестации работников культуры государственных организаций культуры;
36) утверждает правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными библиотеками, государственными музеями и музеями-заповедниками, государственными архивами, созданными в организационно-правовой форме государственного учреждения, и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг);
37) разрабатывает и утверждает отраслевую систему поощрения;
38) устанавливает цены на товары (работы, услуги), реализуемые государственными библиотеками, государственными музеями, музеями-заповедниками, государственными архивами, созданными в организационно-правовой форме государственного учреждения;
39) утверждает порядок формирования и содержания музейного фонда Республики Казахстан;
40) разрабатывает и утверждает правила ведения Государственного каталога музейного фонда Республики Казахстан и правила ведения базы данных музея;
41) разрабатывает и утверждает правила формирования и учета фонда Казахстанской национальной электронной библиотеки и организации доступа к нему;
42) разрабатывает и утверждает правила формирования и ведения государственного реестра объектов национального культурного достояния и национального перечня элементов нематериального культурного наследия;
43) утверждает типовое положение об экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей;
44) разрабатывает и утверждает правила выдачи свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей;
45) определяет порядок доступа к музейным предметам и музейным коллекциям, находящимся в хранилище музея;
46) утверждает минимальные государственные нормативы сети организаций культуры и типовые штаты государственных организаций культуры областного, города республиканского значения, столицы, районного, городов областного значения, сельского уровней;
47) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области образования правила деятельности организаций образования в области культуры;
48) утверждает правила организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы в организациях образования в области культуры по согласованию с уполномоченным органом в области образования;

49) көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беру қағидаларын әзiрлейдi және бекiтедi;
50) Қазақстан Республикасының Үкіметіне мемлекеттік мәдениет ұйымдары мен жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға "Ұлттық" мәртебе беру туралы ұсыныстар енгізеді;
51) мемлекеттік музейлерде қор-сатып алу (қор-іріктеу) комиссиясын құру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
52) мемлекеттік театрлар мен концерттік ойын-сауық ұйымдарының сахналық қойылым құралдарын есепке алу, беру және есептен шығару жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
53) Қазақстан Республикасы музей қорының музей заттарын есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
54) мемлекеттік кітапханалардың кітапхана қорын есепке алу және есептен шығару жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
55) мемлекеттік кітапханалардың кітапхана қорын қалыптастыру, сақтау және пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
56) мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдарға сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапхана қорларына қол жеткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
57) жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік театрларға, концерттік ұйымдарға, мәдени-демалыс ұйымдарына, музейлерге және цирктерге субсидиялар төлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
58) мемлекеттік мәдениет ұйымдарындағы билеттерді дайындау мен өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
59) Қазақстан кітапханаларының жиынтық электрондық каталогын пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
60) музыкалық туындыларды орындау кезінде фонограммалардың пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
61) балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
62) балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
63) мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
64) балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелердің рейтингін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65) мәдениет ұйымдарының балет әртістеріне ай сайынғы арнайы ақшалай төлемдерді тағайындау тәртібін айқындайды;
66) өңірлік көркемдік кеңестер туралы үлгілік ережені бекітеді;

49) разрабатывает и утверждает правила присвоения звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности;
50) вносит предложения Правительству Республики Казахстан о присвоении статуса "Национальный" государственным организациям культуры и отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам;
51) разрабатывает и утверждает правила создания фондово-закупочной (фондово-отборочной) комиссии в государственных музеях;
52) разрабатывает и утверждает инструкции по учету, передаче и списанию сценическо-постановочных средств государственных театров и концертно-зрелищных организаций;
53) разрабатывает и утверждает инструкции по учету, хранению, использованию и списанию музейных предметов музейного фонда Республики Казахстан;
54) разрабатывает и утверждает инструкции по учету и списанию библиотечного фонда государственных библиотек;
55) разрабатывает и утверждает правила формирования, сохранения и использования библиотечного фонда государственных библиотек;
56) разрабатывает и утверждает правила доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста;
57) разрабатывает и утверждает правила выплаты субсидий государственным театрам, концертным организациям, культурно-досуговым организациям, музеям и циркам по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
58) разрабатывает и утверждает правила изготовления и реализации билетов в государственных организациях культуры;
59) разрабатывает и утверждает правила пользования сводным электронным каталогом библиотек Казахстана;
60) разрабатывает и утверждает правила информирования зрителя об использовании фонограмм при исполнении музыкальных произведений;
61) разрабатывает и утверждает правила размещения государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества и их функционирования;
62) разрабатывает и утверждает правила подушевого нормативного финансирования творческих кружков для детей и юношества;
63) разрабатывает и утверждает методику подушевого нормативного финансирования государственного творческого заказа;
64) разрабатывает и утверждает правила определения рейтинга творческих кружков для детей и юношества;
65) определяет порядок назначения специальных ежемесячных денежных выплат артистам балета организаций культуры;
66) утверждает типовое положение о региональных художественных советах,

67) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары құжаттардың әмбебап жинақтарын қалыптастыруды, сақтауды және кітапхана пайдаланушыларына беруді жүргізетін, кітапхана ресурстарын өзара пайдалануды ұйымдастыруды жүзеге асыратын және басқа кітапханаларға әдістемелік көмек көрсететін облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, қалалық және аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың кітапханаларына "Орталық" мәртебесін беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
68) мәдени-демалыс ұйымдары қызметінің тәртібін белгілейді;
69) Қазақстан Республикасының аумағында мәдени құндылықтарды есепке алу, қорғау, консервациялау, реставрациялау және пайдалану жөніндегі, сондай-ақ елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;
70) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың объектілерді Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізіліміне қосу туралы өтінішхаттарын қарайды;
71) Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін және Материалдық емес мәдени мұра элементтерінің ұлттық тізбесін жүргізеді;
72) мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, жеке және заңды тұлғалардың ұсынысы бойынша Адамзаттың материалдық емес мәдени мұрасының репрезентативтiк тiзiмiне және ЮНЕСКО-ның шұғыл қорғауын қажет ететiн материалдық емес мәдени мұра тiзiмiне Қазақстан халқының материалдық емес мәдени мұра элементтерін енгізу туралы өтінімдер жібереді;
73) мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді, оны іріктеу өлшемшарттарын белгілейді;
74) қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алғаны үшін авторларға, сондай-ақ сараптама қорытындысын бергені үшін сарапшыларға сыйақы мөлшерлемелерін белгілейді;
75) қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі ведомствоаралық комиссия құрады, оның ережесін және құрамын бекітеді;
76) мәдениет саласында әлеуметтік мәні бар іс-шаралар өткізуді жүзеге асырады;
77) шығармашылық қызметтің түрлі салаларында ұлттық (республикалық) және халықаралық конкурстар мен фестивальдар, сыйлықтар мен жүлделер тағайындайды;
78) мәдениет саласындағы барлық білім беру деңгейлерінің үлгілік оқу жоспарлары мен оқу бағдарламаларын білім беру саласындағы уәкілетті органмен келіседі;
79) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыруға қатысады;

67) разрабатывает и утверждает порядок присвоения статуса "Центральная" областным, городов республиканского значения, столицы, городским и районным, городов областного значения библиотекам, ведущим формирование, хранение и предоставление пользователям библиотек универсальных собраний документов, осуществляющим организацию взаимного использования библиотечных ресурсов и оказывающим методическую помощь другим библиотекам, местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы;
68) устанавливает порядок деятельности культурно-досуговых организаций;
69) организует на территории Республики Казахстан мероприятия по учету, охране, консервации, реставрации и использованию культурных ценностей, а также увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
70) рассматривает ходатайства физических и (или) юридических лиц о включении объектов в Государственный реестр объектов национального культурного достояния;
71) ведет Государственный реестр объектов национального культурного достояния и Национальный перечень элементов нематериального культурного наследия;
72) по предложению государственных органов, местных исполнительных органов, физических и юридических лиц направляет заявки о включении в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества и список нематериального культурного наследия, нуждающегося в срочной охране ЮНЕСКО, элементов нематериального культурного наследия народа Казахстана;
73) разрабатывает и утверждает правила приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее издания для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации, устанавливает критерии ее отбора;
74) устанавливает ставки вознаграждения авторам за приобретение на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу, а также экспертам за предоставление экспертного заключения;
75) создает Межведомственную комиссию по приобретению на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее изданию, утверждает ее положение и состав;
76) осуществляет проведение социально значимых мероприятий в области культуры;
77) учреждает национальные (республиканские) и международные конкурсы и фестивали, премии и призы в различных сферах творческой деятельности;
78) согласовывает с уполномоченным органом в области образования типовые учебные планы и учебные программы всех уровней образования в области культуры;
79) участвует в формировании государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования в области культуры, финансируемых из республиканского бюджета;

80) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлуді және орналастыруды бекітеді;
81) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарының қызметін үйлестіреді;
82) жеңімпаздарына мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат етілетін халықаралық, республикалық конкурстар мен фестивальдардың, спорттық жарыстардың тізбесін қалыптастырады және бекітеді;
83) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, мәдениет және өнер, дене шынықтыру мен спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат береді;
84) өз құзыреті шегінде республика (ауылдық, кенттік, аудандық, қалалық, облыстық, республикалық) мәдениет ұйымдарының қызметін үйлестіреді, меншік нысандарына қарамастан, мәдениет мәселелері бойынша шығармашылық одақтармен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
85) талантты жастарды және перспективалы шығармашылық ұжымдарды іздестіруге және қолдауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асырады;
86) музыка және театр өнері саласында репертуарлық саясатты үйлестіреді;
87) ұлттық мәдени игілік объектілерінің айрықша режимі бойынша сарапшы комиссияны құрады;
88) республикалық мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары басшыларының мемлекеттік мәдениет ұйымдары мен жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебе беру туралы ұсыныстарын қарайды және Қазақстан Республикасының Үкіметіне мемлекеттік мәдениет ұйымдары мен жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебе беру туралы ұсыныстар енгізеді;
89) тауар белгілерін, қызмет көрсету белгілерін, тауарлардың шығарылған жерлерінiң атауларын қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның сұрау салуына сәйкес Қазақстан Республикасының тарихы мен мәдениетiнiң игiлiгi болып табылатын белгiленімдерді тауар белгісі, қызмет көрсету белгісі, тауарлардың шығарылған жерлерінiң атаулары ретінде пайдалану үшін келiседi не келiсуден бас тартады;

80) утверждает распределение и размещение государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования в области культуры, финансируемых из республиканского бюджета;
81) координирует деятельность организаций образования в области культуры в пределах своей компетенции;
82) формирует и утверждает перечень международных, республиканских конкурсов и фестивалей, спортивных соревнований, победители которых допускаются к обучению в форме экстерната в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта;
83) выдает разрешение на обучение в форме экстерната в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта, финансируемых из республиканского бюджета;
84) в пределах своей компетенции координирует деятельность организаций культуры республики (сельских, поселковых, районных, городских, областных, республиканских), осуществляет взаимодействие с творческими союзами и другими организациями независимо от форм собственности по вопросам культуры;
85) осуществляет комплекс мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;
86) координирует репертуарную политику в сфере музыкального и театрального искусства;
87) создает экспертную комиссию по особому режиму объектов национального культурного достояния;
88) рассматривает предложения руководителей республиканских государственных организаций культуры, а также руководителей местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы о присвоении статуса "Академический" государственным организациям культуры и отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам и вносит предложения Правительству Республики Казахстан о присвоении статуса "Академический" государственным организациям культуры и отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам;
89) согласовывает либо отказывает в согласовании обозначений, являющихся достоянием истории и культуры Республики Казахстан, для использования их в качестве товарного знака, знака обслуживания, наименований мест происхождения товаров в соответствии с запросом уполномоченного государственного органа в сфере охраны товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров;

90) барлық санаттағы мәдениет қызметкерлерін қайта даярлау және біліктілігін арттыру жүйесін ұйымдастырады;
91) мәдениет саласында ғылыми-зерттеулерді ұйымдастырады;
92) республикалық мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
93) мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
94) қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі сараптама комиссиясын құрады;
95) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дене шынықтыру және спорт жөніндегі басқару органының бірінші басшысын лауазымға тағайындауды және лауазымынан босатуды келіседі;
96) дене шынықтыру және спорт саласындағы кадрларды даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
97) Қазақстан Республикасының допингке қарсы қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
98) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының тестілерін өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
99) оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілер мен құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерінің әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
100) Қазақстан Республикасының Үкіметіне халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеудің мөлшері туралы ұсыныс енгізеді;
101) дене шынықтыру және спорт сабақтарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
102) спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын әзірлейді және бекітеді;
103) аккредиттелген республикалық федерациялардың ұсыныстары бойынша жаттықтырушыларға және спорт төрешілеріне аттестаттау жүргізу қағидаларын бекітеді;
104) спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, төсбелгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын әзірлейді және бекітеді;
105) жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесін бекітеді және олардың сыныптамасын айқындайды;
106) спорттық іс-шараларды өткізу қағидаларын бекітеді;
107) спортшының бiр дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқа дене шынықтыру-спорт ұйымына ауысу қағидаларын бекiтедi;

90) организует систему переподготовки и повышения квалификации всех категорий работников культуры;
91) организует научные исследования в области культуры;
92) проводит аттестацию республиканских организаций культуры;
93) организует работу по приобретению на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее изданию для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации;
94) создает экспертную комиссию по приобретению на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее изданию;
95) согласовывает назначение на должность и освобождение от должности первого руководителя областного, города республиканского значения и столицы органа управления по физической культуре и спорту;
96) разрабатывает и утверждает правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области физической культуры и спорта;
97) разрабатывает и утверждает антидопинговые правила Республики Казахстан;
98) разрабатывает и утверждает правила проведения тестов Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы;
99) разрабатывает и утверждает методику нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий;
100) вносит предложения о размерах денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в Правительство Республики Казахстан;
101) разрабатывает и утверждает правила безопасности при проведении занятий физической культурой и спортом;
102) разрабатывает и утверждает нормы и требования для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий;
103) утверждает правила проведения аттестации тренеров и спортивных судей по предложениям республиканских аккредитованных федераций;
104) разрабатывает и утверждает правила присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описания;
105) утверждает перечень видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и определяет их классификацию;
106) утверждает правила проведения спортивных мероприятий;
107) утверждает правила перехода спортсмена из одной физкультурно-спортивной организации в другую физкультурно-спортивную организацию;

108) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшыларды медициналық зерттеп-қарау қағидаларын бекітеді;
109) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорттық іс-шараларды өткізу кезінде, спортшылардың денеге аса күш түсіруінен, ауруларынан және жарақаттануларынан кейін қалпына келтіру іс-шаралары кезеңінде спортшылар мен жаттықтырушыларды медициналық қамтамасыз ету және оларға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекітеді;
110) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорттық медициналық ұйымдардың құрылымдарын және олардың қызметі туралы ережелерді бекітеді;
111) спорт федерацияларын аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
112) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамдарын қалыптастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
113) спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорттың түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын бекітеді;
114) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелерінің халықаралық спорттық жарыстарда жарақаттар алған және мертіккен кезде оларға өтемақы төлемдерін төлеу қағидаларын бекітеді;
115) спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалыптастыру қағидаларын бекітеді;
116) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесін қалыптастыру қағидаларын бекітеді;
117) оқу-жаттығу процесі, спорттық резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау, допингке қарсы қызмет, ғылыми-әдістемелік, медициналық-биологиялық және фармакологиялық қамтамасыз ету жүзеге асырылатын ұйымдар және спортшыларды медициналық көмекпен қамтамасыз ететін ұйымдар үшін үлгілік штаттарды әзірлейді және бекітеді;
118) спорт мектептеріне және спорт мектептерінің бөлімшелеріне "мамандандырылған" деген мәртебе беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
119) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын спорттық іс-шараларға, оның ішінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін оқу-жаттығу жиындарына бөлінетін ақша қаражатын жұмсау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
120) спортшыларға, жаттықтырушыларға, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандар мен дене шынықтыру-спорт ұйымдарына "Үздік" номинациясында атақтар беру қағидаларын бекітеді;

108) утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения правила медицинского обследования спортсменов для участия в спортивных соревнованиях;
109) утверждает правила медицинского обеспечения и оказания медицинской помощи спортсменам и тренерам при проведении спортивных мероприятий, в период восстановительных мероприятий после интенсивных физических нагрузок, заболеваний и травм у спортсменов по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения;
110) утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения структуры организаций спортивной медицины и положения об их деятельности;
111) разрабатывает и утверждает правила аккредитации спортивных федераций;
112) разрабатывает и утверждает правила формирования составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта);
113) утверждает возраст спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса;
114) утверждает правила компенсационных выплат членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) при получении ими спортивных травм и увечий на международных спортивных соревнованиях по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения;
115) утверждает правила признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта;
116) утверждает правила формирования единого календаря спортивно-массовых мероприятий;
117) разрабатывает и утверждает типовые штаты для организаций, в которых осуществляются учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса, антидопинговая деятельность, научно-методическое, медико-биологическое и фармакологическое обеспечение, и организаций, обеспечивающих спортсменов медицинской помощью;
118) разрабатывает и утверждает правила присвоения статусов "специализированная" спортивным школам и "специализированное" отделениям спортивных школ;
119) разрабатывает и утверждает правила расходования денежных средств, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы для физкультурно-спортивных организаций, финансируемых из республиканского и местного бюджетов;
120) утверждает правила присвоения званий в номинации "Лучший" спортсменам, тренерам, специалистам в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивным организациям;

121) спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары түрлерінің тізбесін және олардың қызметі қағидаларын бекітеді;
122) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары қызметінің қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
123) олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері, спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын бекітеді және олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің оқу бағдарламаларын келіседі;
124) ұлттық спорт түрлерінің тізбесін бекітеді;
125) олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері, спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша үлгілік оқу жоспарларын бекітеді және олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің оқу жоспарларын келіседі;
126) спорт түрлерінде пайдаланылатын жануарлар мен құстардың жем-азығы нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
127) жоғары дәрежелі спортшылармен, жоғары дәрежелі спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушылармен және дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандармен спорттық қызмет туралы шарттар бойынша ақша төлемінің мөлшерін бекітеді;
128) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мүгедектігі бар адамдарға спортшыларға сыныптау жүргізу тәртібі мен шарттарын бекітеді;
129) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорт саласындағы білім беру ұйымдарының қызметі туралы қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
130) спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін әзірлейді және бекітеді;
131) Қазақстан Республикасында спорт түрлерін саралау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
132) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органдар өткізетін спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлері үшін жүлделер құнының мөлшерін әзірлейді және бекітеді;

121) утверждает перечень видов физкультурно-спортивных организаций и правила их деятельности, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса;
122) разрабатывает и утверждает правила деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
123) утверждает типовые образовательные учебные программы по видам спорта для республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и согласовывает учебные программы республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва;
124) утверждает перечень национальных видов спорта;
125) утверждает типовые учебные планы по видам спорта для республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и согласовывает учебные планы республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва;
126) разрабатывает и утверждает нормативы питания животных и птиц, использующихся в видах спорта;
127) утверждает размеры выплат денег по договорам о спортивной деятельности со спортсменами высокого класса, тренерами и специалистами в области физической культуры и спорта, осуществляющими подготовку спортсменов высокого класса;
128) утверждает порядок и условия проведения классификации спортсменов с инвалидностью по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения;
129) разрабатывает и утверждает правила о деятельности организаций образования в сфере спорта по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
130) разрабатывает и утверждает республиканский перечень приоритетных видов спорта;
131) разрабатывает и утверждает правила ранжирования видов спорта в Республике Казахстан;
132) разрабатывает и утверждает размеры стоимости призов для чемпионов и призеров спортивных соревнований, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и местными исполнительными органами;

133) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсетуі және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны жұмсауы қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
134) Қазақстан Республикасының спорттық әдебін әзірлейді және бекітеді;
135) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
136) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
137) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне тұрғынжай беру және оны пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
138) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бірыңғай операторды айқындайды;
139) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
140) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
141) мемлекеттік спорттық тапсырысты жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
142) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларының рейтингін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
143) спортшыны тіркеу туралы куәлікті беру және ауыстыру, спорт федерацияларының спортшыны тіркеу туралы мәліметтерді ұсыну тәртібін, сондай-ақ спортшыны тіркеу туралы куәліктің нысанын бекітеді;
144) мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда, дене шынықтыру-сауықтыру қызметтерін тегін немесе жеңілдікті шарттармен пайдаланатын азаматтар санаттарының тізбесін, сондай-ақ жеңілдіктер мөлшерін белгілейді;
145) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларын (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларды) Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарына және басқа да халықаралық жарыстарға даярлау жөніндегі ұйымдастыру комитеттерінің құрамдарын бекітеді;
146) аккредиттелген республикалық спорт федерацияларымен және жергілікті атқарушы органдармен бірлесе отырып, республикалық және халықаралық спорттық жарыстарды, оның ішінде ардагер спортшылар арасында өткiзедi;
147) ұлттық спорт түрлері бойынша республикалық спорт федерацияларымен бірлесіп, халықаралық және республикалық жарыстарды өткізуді, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларын (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларды) халықаралық және республикалық спорттық жарыстарға даярлауды және олардың қатысуын ұйымдастырады;

133) разрабатывает и утверждает правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг);
134) разрабатывает и утверждает спортивную этику Республики Казахстан;
135) разрабатывает и утверждает минимальные государственные нормативы сети детско-юношеских спортивных школ;
136) разрабатывает и утверждает правила по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта;
137) разрабатывает и утверждает правила предоставления жилища чемпионам и призерам Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр и пользования им;
138) определяет единого оператора в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте";
139) разрабатывает и утверждает правила размещения государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношества и их функционирования;
140) разрабатывает и утверждает правила подушевого нормативного финансирования спортивных секций для детей и юношества;
141) разрабатывает и утверждает методику подушевого нормативного финансирования государственного спортивного заказа;
142) разрабатывает и утверждает правила определения рейтинга спортивных секций для детей и юношества;
143) утверждает порядок выдачи и замены свидетельства о регистрации спортсмена, представления сведений спортивными федерациями о регистрации спортсмена, а также форму свидетельства о регистрации спортсмена;
144) устанавливает перечень категорий граждан, пользующихся физкультурно-оздоровительными услугами бесплатно или на льготных условиях, за исключением лиц с инвалидностью, а также размер льгот;
145) утверждает составы организационных комитетов по подготовке сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) к Олимпийским, Паралимпийским, Сурдлимпийским играм и другим международным соревнованиям;
146) проводит республиканские и международные спортивные соревнования, в том числе среди спортсменов-ветеранов, совместно с аккредитованными республиканскими спортивными федерациями и местными исполнительными органами;
147) совместно с республиканскими спортивными федерациями по национальным видам спорта организует проведение международных и республиканских соревнований, подготовку и участие сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) на международных и республиканских спортивных соревнованиях;

148) дене шынықтыру және спорт саласындағы ғылыми зерттеулердi, олардың нәтижелерiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дене шынықтыру және спорт практикасына енгiзудi ұйымдастырады және үйлестiредi;
149) спортта допингке қарсы іс-шаралардың жүргiзiлуiн бақылауды жүзеге асырады;
150) спортшылар мен жаттықтырушыларға: "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегi спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын береді, спортшылар мен жаттықтырушыларды осындай спорттық атақтарынан айырады;
151) бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;
152) республикалық және өңірлік спорт федерацияларын аккредиттеудi жүзеге асырады;
153) халықаралық спорттық жарыстардың тізбесін әзірлейді;
154) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидаларын әзірлейді;
155) спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойы ай сайынғы материалдық қамсыздандыруды төлеу қағидаларын әзірлейді, Қазақстан Республикасының Үкіметіне олардың мөлшері туралы ұсыныстар енгізеді және төлемдерін қамтамасыз етеді;
156) спорт түрлері бойынша кешенді нысаналы бағдарламаларды және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) спортшыларын даярлаудың жеке жоспарларын бекітеді;
157) спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін спорт түрлері бойынша бағдарламаларды бекітеді;
158) аккредиттелген республикалық спорт федерацияларының ұсынуымен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамдарын жыл сайын бекітеді;
159) спорт түрлерi бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлерi бойынша ұлттық құрама командалардың) бас жаттықтырушыларын және спорт түрлері бойынша мемлекеттік жаттықтырушыларды аккредиттелген республикалық (өңірлік) спорт федерацияларының ұсынуымен, олимпиадалық спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық олимпиада комитетімен келісу бойынша, паралимпиадалық спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық паралимпиада комитетімен келісу бойынша, сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық сурдлимпиада комитетімен келісу бойынша лауазымдарға тағайындайды және олардан босатады;

148) организует и координирует научные исследования в области физической культуры и спорта, внедрение их результатов в практику физической культуры и спорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
149) осуществляет контроль за проведением антидопинговых мероприятий в спорте;
150) присваивает спортсменам и тренерам спортивные звания, лишает спортсменов и тренеров спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан";
151) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья;
152) осуществляет аккредитацию республиканских и региональных спортивных федераций;
153) разрабатывает перечень международных спортивных соревнований;
154) разрабатывает правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата;
155) разрабатывает правила выплат пожизненного ежемесячного материального обеспечения спортсменам и тренерам, вносит в Правительство Республики Казахстан предложения об их размерах и обеспечивает выплаты;
156) утверждает комплексные целевые программы по видам спорта и индивидуальные планы подготовки спортсменов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта);
157) утверждает программы по видам спорта для физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса;
158) ежегодно утверждает составы сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) по представлению аккредитованных республиканских спортивных федераций;
159) назначает и освобождает от должностей главных тренеров сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и государственных тренеров по видам спорта по представлению республиканских (региональных) аккредитованных спортивных федераций, по олимпийским видам спорта – по согласованию с Национальным олимпийским комитетом Республики Казахстан, по паралимпийским видам спорта – по согласованию с Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан, по сурдлимпийским видам спорта – по согласованию с Национальным сурдлимпийским комитетом Республики Казахстан;

160) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне халықаралық спорттық жарыстарда спорттық жарақаттар алуы және мертігуі кезінде оларға өтемақы төлемдерін төлеуді жүзеге асырады;
161) халықаралық спорттық жарыстарға дайындалу және қатысу кезінде спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелерін сақтандыруды қамтамасыз етеді;
162) республикалық аккредиттелген спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай республикалық күнтізбесін бекітеді және оның іске асырылуын қамтамасыз етеді;
163) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарының тізілімін жүргізеді;
164) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша "Үздік спорт журналисі" атағын беру қағидаларын әзірлейді;
165) халықаралық және республикалық спорттық жарыстардың ережелерін (регламенттерін) бекітеді;
166) спорттық іс-шаралардың шығыстар құрылымын бекітеді;
167) жергілікті атқарушы орган ұсынған спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін келіседі;
168) халықтың әртүрлі топтарының жас шамасын, кәсіптік және әлеуметтік ерекшеліктерін ескере отырып, дене шынықтыру мен спортты насихаттауды жүзеге асырады;
169) мүгедектігі бар адамдарға арналған дене шынықтыру-спорт ұйымдарындағы оқу-жаттығу процесі даярлық кезеңдерінің мазмұны бойынша бағдарламаларды бекітеді;
170) мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесе отырып, республикалық спорт жарыстарын өткізуді ұйымдастырады;
171) мүгедектігі бар адамдар арасындағы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларын (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларды) даярлауды және олардың халықаралық спорт жарыстарына, оның ішінде Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарға және Дүниежүзілік арнаулы олимпиадалық ойындарға қатысуын ұйымдастырады;
172) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының тестілерін орындау жөніндегі жұмысқа басшылық жасауды және оны бақылауды жүзеге асырады;
173) тарих және мәдениет ескерткішінің паспортын рәсімдеу тәртібін айқындайды;
174) мемлекеттiк меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелерін белгiлейдi;
175) Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімін қалыптастыру және ұсыну қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
176) тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру және одан айыру, орнын ауыстыру және өзгерту, жай-күйін мониторингтеу және санатын өзгерту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

160) осуществляет компенсационные выплаты членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) при получении ими спортивных травм и увечий на международных спортивных соревнованиях;
161) обеспечивает страхование при подготовке и участии членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в международных спортивных соревнованиях;
162) утверждает единый республиканский календарь спортивно-массовых мероприятий по предложениям республиканских аккредитованных спортивных федераций и обеспечивает его реализацию;
163) ведет реестр физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
164) разрабатывает правила присвоения звания "Лучший спортивный журналист" по согласованию с уполномоченным органом в области средств массовой информации;
165) утверждает положения (регламенты) международных и республиканских спортивных соревнований;
166) утверждает структуру расходов спортивных мероприятий;
167) согласовывает представленный местным исполнительным органом региональный перечень приоритетных видов спорта;
168) осуществляет пропаганду физической культуры и спорта с учетом возрастных, профессиональных и социальных особенностей различных групп населения;
169) утверждает программу по видам спорта учебно-тренировочного процесса, содержание этапов подготовки в физкультурно-спортивных организациях для лиц с инвалидностью;
170) организует проведение республиканских спортивных соревнований совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью;
171) организует подготовку сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) среди лиц с инвалидностью и их участие в международных спортивных соревнованиях, в том числе в Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и во Всемирных специальных олимпийских играх совместно с физкультурно-спортивными организациями;
172) осуществляет руководство и контроль за работой по выполнению тестов Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы;
173) определяет порядок оформления паспорта памятника истории и культуры;
174) устанавливает ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности;
175) разрабатывает и утверждает правила формирования и представления предварительного списка всемирного культурного наследия Республики Казахстан;
176) разрабатывает и утверждает правила выявления, учета, придания и лишения статуса, перемещения и изменения, мониторинга состояния и изменения категории памятников истории и культуры;

177) тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру және оларға қол жеткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
178) қорғау міндеттемелерін беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
179) тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағын, құрылыс салуды реттеу аймағын және қорғалатын табиғи ландшафт аймағын және оларды пайдалану режимін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
180) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу қағидалары мен шарттарын әзірлейді және бекітеді;
181) тарихи-мәдени сараптама жүргізу тәртібін айқындайды;
182) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын әзірлейді және бекітеді;
183) монументтік өнер құрылыстарын орнату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
184) мемориалдық тақталар орнату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
185) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың орындалуын бағалау нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
186) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары мен шарттарын әзірлейді және бекiтедi;
187) тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау және пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
188) Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекітеді;
189) халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйін мониторингтеуді жүзеге асырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
190) жергілікті маңызы бар тарихи-мәдени мұра объектісін және (немесе) тарих және мәдениет ескерткішін тарихи-мәдени сараптама қорытындысы және тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссияның ұсынымдары негізінде республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштері деп таниды және оларды Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне қосады;
191) республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiшiн тарихи-мәдени сараптама қорытындысы және тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссияның ұсынымдары негізінде мәртебесінен айырады және оны Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен алып тастайды;
192) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың, халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің аумақтарындағы шаруашылық және өзге де қызметтің және оларды қорғау аймақтарының жобаларын келіседі;

177) разрабатывает и утверждает правила предоставления в пользование памятников истории и культуры и доступа к ним;
178) разрабатывает и утверждает правила выдачи охранных обязательств;
179) разрабатывает и утверждает правила определения охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры и режима их использования;
180) разрабатывает и утверждает правила и условия проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
181) определяет порядок проведения историко-культурной экспертизы;
182) разрабатывает и утверждает правила и условия осуществления археологических работ;
183) разрабатывает и утверждает правила установления сооружений монументального искусства;
184) разрабатывает и утверждает правила установления мемориальных досок;
185) разрабатывает и утверждает нормативы расценок выполнения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
186) разрабатывает и утверждает квалификационные требования и условия, предъявляемые при лицензировании деятельности по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ;
187) разрабатывает и утверждает правила охраны и использования памятников истории и культуры;
188) утверждает Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения;
189) осуществляет мониторинг состояния памятников истории и культуры международного и республиканского значения и обеспечивает их сохранность;
190) признает объект историко-культурного наследия и (или) памятник истории и культуры местного значения памятниками истории и культуры республиканского значения и включает их в Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения на основании заключения историко-культурной экспертизы и рекомендации специальной комиссии по вопросам историко-культурного наследия;
191) лишает памятник истории и культуры республиканского значения его статуса и исключает его из Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения на основании заключения историко-культурной экспертизы и рекомендации специальной комиссии по вопросам историко-культурного наследия;
192) согласовывает проекты научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры, хозяйственной и иной деятельности на территориях памятников истории и культуры международного и республиканского значения и их охранных зон;

193) тарих және мәдениет ескерткіштерінің арасынан Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімін қалыптастырады;
194) Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімін ұсынады;
195) мемлекеттік меншік болып табылатын, халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін, сондай-ақ республикалық меншік болып табылатын, жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беруді келіседі;
196) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
197) Қазақстан Республикасының атынан халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне меншік иесінің өкілеттіктерін жүзеге асырады;
198) тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссияны құрады және оның ережесі мен құрамын бекітеді;
199) тұрақты жұмыс істейтін сараптама комиссиясын құрады;
200) тарих және мәдениет ескерткіштерінің аумағын қозғайтын қала құрылысы жобаларын келіседі;
201) халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне қатысты тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын айқындайды;
202) халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне тарихи-мәдени сараптама қорытындысы және тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссияның ұсынымдары негізінде тарих және мәдениет ескерткіштерінің орнын ауыстыру және өзгерту туралы шешімдер қабылдайды;
203) мүдделі мемлекеттік органдармен келісілгеннен кейін тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың алдын ала жоспарын бекітеді;
204) музейдің атауын көрсете отырып, материалдар мен олжаларды республикалық немесе жергілікті маңызы бар мемлекеттік музейге беру туралы шешім қабылдайды;
205) жеке және заңды тұлғалар мен тиісті мемлекеттік музейді қабылданған шешім және материалдар мен олжаларды қабылдау-тапсыру рәсімін жүзеге асыру қажеттігі туралы хабардар етеді;
206) облыстық ономастика комиссиялары және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ономастика комиссиялары туралы үлгілік ережені әзірлейді және бекітеді;
207) республикалық ономастика комиссиясының қызметін қамтамасыз етеді;
208) ономастика комиссияларының қызметін үйлестіреді;
209) ұлттық фильмдер деп танылуға үміткер киножобаларды шығару бойынша мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін оларды іріктеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
210) фильмге прокаттау куәлігін беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

193) формирует предварительный список всемирного культурного наследия Республики Казахстан из числа памятников истории и культуры;
194) представляет предварительный список всемирного культурного наследия Республики Казахстан;
195) согласовывает предоставление в пользование памятников истории и культуры международного и республиканского значения, являющихся государственной собственностью, также памятников истории и культуры местного значения, являющихся республиканской собственностью;
196) осуществляет межотраслевую координацию в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
197) осуществляет от имени Республики Казахстан полномочия собственника на памятники истории и культуры международного и республиканского значения;
198) создает и утверждает положение и состав специальной комиссии по вопросам историко-культурного наследия;
199) создает постоянно действующую экспертную комиссию;
200) согласовывает градостроительные проекты, затрагивающие территории памятников истории и культуры;
201) определяет границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры в отношении памятников истории и культуры международного и республиканского значения;
202) принимает решение о перемещении и изменении памятников истории и культуры на основании заключения историко-культурной экспертизы и рекомендации специальной комиссии по вопросам историко-культурного наследия на памятники истории и культуры международного и республиканского значения;
203) утверждает предварительный план научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры после согласования с заинтересованными государственными органами;
204) принимает решение о передаче материалов и находок в государственный музей республиканского или местного значения с указанием наименования музея;
205) уведомляет физических и юридических лиц и соответствующий государственный музей о принятом решении и необходимости осуществления процедуры приема-передачи материалов и находок;
206) разрабатывает и утверждает типовое положение об областных ономастических комиссиях и ономастических комиссиях городов республиканского значения, столицы;
207) обеспечивает деятельность республиканской ономастической комиссии;
208) координирует деятельность ономастических комиссий;
209) разрабатывает и утверждает правила отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, для оказания государственной финансовой поддержки по их производству;
210) разрабатывает и утверждает правила выдачи прокатного удостоверения на фильм;

211) фильмді ұлттық деп тану және ұлттық фильм куәлігін беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
212) ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру қағидаларын және қаржыландыру көлемдерінің нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
213) кинематография саласындағы субсидияларды төлеу қағидалары мен шарттарын әзірлейді және бекітеді;
214) фильмге прокаттау куәлігінің нысанын бекітеді;
215) фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жүргізу тәртібін айқындайды;
216) ұлттық фильмдерді прокаттау мен көрсетуден түсетін кірістерден Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығына аударымдарды жасау тәртібін айқындайды;
217) Мемлекеттік фильмдер тізілімін жүргізеді;
218) мемлекеттік ұйымдардың кинематографияны дамыту жөніндегі қызметін қолдап отырады және үйлестіреді;
219) прокаттау куәлігін және ұлттық фильм куәлігін береді;
220) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен фильмді ұлттық деп таниды;
221) кинематография саласындағы ғылым мен білімді дамытуға, шығармашылық және техникалық кадрларды даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға жәрдемдеседі;
222) кинематография саласындағы халықаралық байланыстарды дамытады, кинематографиялық ұйымдардың халықаралық комиссияларға, фестивальдарға, конференцияларға және басқа да іс-шараларға қатысуын ұйымдастырады;
223) Қазақстан Республикасының аумағындағы фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесін орнату және жүргізу арқылы Қазақстан Республикасының аумағында фильмдер прокатын жүйеге келтіруді және есепке алуды қамтамасыз етеді;
224) Қазақстан Республикасының аумағында фильмдер прокатының мониторингін жүзеге асырады;
225) ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру көлемін белгілеу үшін фильмдерді санаттарға жатқызу өлшемшарттарын айқындайды;
226) салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша фильмдер шығару кезінде инвестор үшін кинематографиялық ұйым орындайтын және көрсететін жұмыстар мен қызметтердің тізбесін бекітеді;
227) Орталық сараптау-тексеру комиссиясын құрады;
228) сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекітеді;
229) мемлекеттік архивтердің үлгілік штаттарын бекітеді;
230) орталықтандырылған мемлекеттік есепке алу қағидаларын бекітеді;

211) разрабатывает и утверждает правила признания фильма национальным и выдачи удостоверения национального фильма;
212) разрабатывает и утверждает правила финансирования и нормативы объемов финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами;
213) разрабатывает и утверждает правила и условия выплаты субсидий в сфере кинематографии;
214) утверждает форму прокатного удостоверения на фильм;
215) определяет порядок ведения единой автоматизированной информационной системы мониторинга фильмов;
216) определяет порядок отчисления с доходов от проката и показа национальных фильмов в Государственный центр поддержки национального кино;
217) ведет Государственный реестр фильмов;
218) поддерживает и координирует деятельность государственных организаций по развитию кинематографии;
219) выдает прокатное удостоверение и удостоверение национального фильма;
220) признает фильм национальным в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
221) содействует развитию науки и образования в сфере кинематографии, подготовке, переподготовке и повышению квалификации творческих и технических кадров;
222) развивает международные связи в сфере кинематографии, организует участие кинематографических организаций в международных комиссиях, фестивалях, конференциях и других мероприятиях;
223) обеспечивает систематизацию и учет проката фильмов на территории Республики Казахстан путем установления и ведения единой автоматизированной информационной системы мониторинга фильмов на территории Республики Казахстан;
224) осуществляет мониторинг проката фильмов на территории Республики Казахстан;
225) определяет критерии отнесения фильмов к категориям для установления объема финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами;
226) утверждает перечень работ и услуг, выполняемых и оказываемых кинематографической организацией для инвестора при производстве фильмов по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет и центральным уполномоченным органом по государственному планированию;
227) создает центральную экспертно-проверочную комиссию;
228) утверждает перечень типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения;
229) утверждает типовые штаты государственных архивов;
230) утверждает правила централизованного государственного учета;

231) Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қорын құру және сақтау қағидаларын бекітеді;
232) Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығару қағидаларын бекітеді;
233) Орталық сараптау-тексеру комиссиясы және орталық мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің сараптау-тексеру комиссиялары туралы ережелерін бекітеді;
234) тиісті жергілікті атқарушы органдармен келісілген Ұлттық архив қорын жинақтау көздерінің тізімін бекітеді;
235) архивтік құжаттарды, архив қорлары мен коллекцияларын Ұлттық архив қорының құрамына жатқызу, сондай-ақ оларды оның құрамынан алып тастау туралы шешім қабылдайды;
236) тарихи және өзге де құндылығы жоқ және практикалық маңызын жойған құжаттарды сақтау мерзімдері мен жою тәртібiн белгілейдi;
237) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк архивтерінен шығатын архивтік анықтамаларға және архивтік құжаттардың көшiрмелерiне апостиль қояды;
238) автоматтандырылған архивтік технологиялар әзiрлеу мен енгізуді ұйымдастырады;
239) мемлекеттің, қоғамның және азаматтардың сұрау салулары мен қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығаруды және пайдалануды ұйымдастырады;
240) Ұлттық архив қорын және Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қорын қалыптастырады және жұмыс істейді, Ұлттық архив қорының құжаттарын орталықтандырылған мемлекеттік есепке алуды қамтамасыз етеді;
241) республикалық меншіктегі тарихи және мәдени құжаттық ескерткіштерін қорғауды, оларды сақтауды және пайдалануды жүзеге асырады;
242) шет елдердегi Қазақстан Республикасының тарихы жөнiндегi архивтік құжаттарды жинауды және оларды елге қайтаруды жүзеге асырады;
243) архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету мәселелеріне салааралық ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асырады;
244) Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қоры және архивтер туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
245) Ұлттық архив қорының мемлекеттік меншіктегі құжаттарын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша әкетуге рұқсат етеді;
246) Қазақстан Республикасы Ұлттық архивінің, орталық мемлекеттік архивтердің жинақтау көздерінде Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының электрондық құжат айналымы мен электрондық архивтер бөлігінде сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
247) архив iсi жөніндегi халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының өкiлдiгін қамтамасыз етеді;
248) туристерді орналастыру орындарын жіктеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

231) утверждает правила создания и хранения Государственного страхового фонда копий документов;
232) утверждает правила издания документов Национального архивного фонда;
233) утверждает положение о Центральной экспертно-проверочной комиссии и экспертно-проверочной комиссиях центральных государственных и специальных государственных архивов;
234) утверждает список источников комплектования Национального архивного фонда, согласованного с соответствующими местными исполнительными органами;
235) принимает решение об отнесении архивных документов, архивных фондов и коллекций к составу Национального архивного фонда, а также их исключении из его состава;
236) устанавливает сроки хранения и порядок уничтожения документов, не имеющих исторической и иной ценности и утративших практическое значение;
237) апостилирует архивные справки и копии архивных документов, исходящих из государственных архивов Республики Казахстан;
238) организует разработку и внедрение автоматизированных архивных технологий;
239) организует издание и использование документов Национального архивного фонда для удовлетворения запросов и потребностей государства, общества и граждан;
240) формирует и функционирует Национальный архивный фонд и Государственный страховой фонд копий документов, обеспечивает централизованный государственный учет документов Национального архивного фонда;
241) осуществляет защиту документальных памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности, их хранение и использование;
242) осуществляет сбор и возвращение в Республику Казахстан архивных документов по ее истории, находящихся за рубежом;
243) осуществляет межотраслевое организационно-методическое руководство вопросами архивного дела и документационного обеспечения управления;
244) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах;
245) разрешает временный вывоз документов Национального архивного фонда, находящихся в государственной собственности, за пределы Республики Казахстан;
246) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи в части электронного документооборота и электронных архивов в источниках комплектования Национального архива Республики Казахстан, центральных государственных архивов;
247) обеспечивает представительство Республики Казахстан в международных организациях по архивному делу;
248) разрабатывает и утверждает правила классификации мест размещения туристов;

249) туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
250) туристік қызмет көрсетуге үлгілік шартты бекітеді;
251) туризм саласындағы мамандарды кәсіби даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға қойылатын жалпы талаптарды айқындайды;
252) туроператорлық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекітеді;
253) туристік көрсетілетін қызметтер ұсыну қағидаларын бекітеді;
254) турагенттік қызметтің, Қазақстан Республикасында жеке кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гид, экскурсовод және туризм нұсқаушысы қызметінің басталғаны туралы хабарламаға қоса беру үшін мәліметтердің нысандарын бекітеді;
255) туристік маршруттар мен соқпақтардың мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекітеді;
256) басым туристік аумақтарды қалыптастыру, олардың жұмыс істеу және оларды басқару қағидаларын бекітеді;
257) туристендіру картасын бекітеді;
258) Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуемен тасымалдау кезінде туристік өнімге қосылған билет құнын субсидиялау қағидаларын бекітеді;
259) туристік көрсетілетін қызметтерді өтеу қағидаларын бекітеді;
260) әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығынын субсидиялау қағидаларын бекітеді;
261) туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығынының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекітеді;
262) кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдық пен техника сатып алу бойынша шығынының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекітеді;
263) кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығынының бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекітеді;
264) кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығынының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекітеді;
265) туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығынның бір бөлігін өтеу қағидаларын бекітеді;
266) салалық, субъектілік және объектілік қағидаттар бойынша Қазақстан Республикасындағы туризм бағыттарының сыныптауышын қалыптастырады және бекітеді;
267) ұлттық туристік брендтер тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекітеді;
268) туристік салаға инвестициялар тарту жөніндегі бірыңғай саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;
269) туристік қызмет саласындағы салааралық және өңіраралық үйлестіруді, туристік қызметті жүзеге асыратын отандық, шетелдік және халықаралық туристік, қоғамдық және басқа да ұйымдармен және адамдар өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асырады;

249) разрабатывает и утверждает правила переподготовки и повышения квалификации специалистов в области туристской деятельности;
250) утверждает типовой договор на туристское обслуживание;
251) определяет общие требования к профессиональной подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов в области туризма;
252) утверждает квалификационные требования, предъявляемые к туроператорской деятельности;
253) утверждает правила предоставления туристских услуг;
254) утверждает формы сведений для приложения к уведомлению о начале турагентской деятельности, деятельности гида, экскурсовода и инструктора туризма, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей;
255) утверждает правила формирования и ведения государственного реестра туристских маршрутов и троп;
256) утверждает правила формирования, функционирования приоритетных туристских территорий и управления ими;
257) утверждает карту туристификации;
258) утверждает правила субсидирования стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан;
259) утверждает правила компенсации туристских услуг;
260) утверждает правила субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста;
261) утверждает правила возмещения части затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности;
262) утверждает правила возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов;
263) утверждает правила субсидирования части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов;
264) утверждает правила возмещения части затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса;
265) утверждает правила возмещения части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность;
266) формирует и утверждает классификатор направлений туризма в Республике Казахстан по отраслевому, субъектному и объектному принципам;
267) утверждает правила формирования и ведения реестра национальных туристских брендов;
268) участвует в формировании и реализации единой политики по привлечению инвестиций в туристскую отрасль;
269) осуществляет межотраслевую и межрегиональную координацию в области туристской деятельности, взаимодействие с отечественными, зарубежными и международными туристскими, общественными и другими организациями и лицами, осуществляющими туристскую деятельность;

270) Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
271) туристік қызмет саласындағы халықаралық шарттарды әзірлейді, жасайды және орындайды, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда және халықаралық іс-шараларда мемлекеттің туризм саласындағы мүдделерін білдіреді және олардың жұмысына қатысады;
272) стандарттау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, туристік қызмет аясындағы стандарттау саласындағы қызметті реттейді;
273) Қазақстан және оның туристік мүмкіндіктері туралы ақпаратты халықаралық туристік нарықта және мемлекет ішінде, оның ішінде туристік қызмет саласындағы республикалық және халықаралық көрмелер мен жәрмеңкелер өткізу жолымен таратады;
274) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес турагенттік қызметтің, Қазақстан Республикасында жеке кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гид, экскурсовод және туризм нұсқаушысы қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама берген адамдардың мемлекеттік электрондық тізілімдерін жүргізеді;
275) туризм инфрақұрылымын салу және жетілдіру жөніндегі қызметті үйлестіреді;
276) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына күтіп-ұстау кезінде шығынның бір бөлігі өтелетін санитариялық-гигиеналық тораптар тізбесін келіседі;
277) туристік саланы дамыту бойынша іздестіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады;
278) әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығынын субсидиялайды;
279) кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдық пен техника сатып алу бойынша шығынының бір бөлігін өтейді;
280) туристік қызметті жүзеге асыратын адамдарды және туристердi уақытша болатын елдегi (жердегi) ықтимал қауiп туралы хабардар етедi;
281) мүдделi министрлiктермен және басқа да атқарушы органдармен бiрлесiп, туристердiң қорғалуы мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
282) Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі субъектілерінің міндеттемелерді орындауын қамтамасыз етеді;
283) ақпаратты қабылдау, есепке алу және сақтау, сондай-ақ салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылық жасауды жүзеге асыратын мемлекеттік органды қоса алғанда, оны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге адамдарға беру қағидаларын белгілейді;
284) ойын бизнесін ұйымдастырушының "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесі мен нысандарын әзірлейді және бекітеді;

270) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности;
271) разрабатывает, заключает и исполняет международные договоры в области туристской деятельности, а также представляет интересы государства в области туризма в международных организациях и на международных мероприятиях и участвует в их работе;
272) регулирует деятельность в сфере стандартизации в области туристской деятельности совместно с уполномоченным органом в сфере стандартизации;
273) распространяет информацию о Казахстане и его туристских возможностях на международном туристском рынке и внутри государства, в том числе путем проведения республиканских и международных выставок и ярмарок в области туристской деятельности;
274) ведет государственные электронные реестры лиц, подавших уведомление о начале или прекращении турагентской деятельности, деятельности гида, экскурсовода и инструктора туризма, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
275) координирует деятельность по строительству и совершенствованию инфраструктуры туризма;
276) согласовывает местным исполнительным органам области, города республиканского значения, столицы перечень санитарно-гигиенических узлов, по которым возмещается часть затрат при их содержании;
277) организует проведение изыскательских работ по развитию туристской отрасли;
278) субсидирует затраты туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста;
279) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов;
280) информирует лиц, осуществляющих туристскую деятельность, и туристов о возможных опасностях для туристов в стране (месте) временного пребывания;
281) организует обеспечение защиты и безопасности туристов совместно с заинтересованными министерствами и другими исполнительными органами;
282) обеспечивает исполнение субъектами системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма обязательств;
283) устанавливает правила приема, учета и хранения информации, а также передачи ее иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включая государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
284) разрабатывает и утверждает перечень и формы документов, подтверждающих соответствие организатора игорного бизнеса квалификационным требованиям, установленным статьей 13 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";

285) ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілікті ұсыну нысанын, ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинауды және талдауды жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
286) ақпаратты жүйелі түрде жинауды жүзеге асыру және интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино белгілерінің болуы мәніне талдауды жүзеге асырады;
287) Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жоспардан тыс тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, сондай-ақ бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырады;
288) мөлшерлемелерді есепке алу орталығын жүргізуді жүзеге асырады;
289) ойын мекемелерін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтауын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірісті заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
290) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметті лицензиялауды жүзеге асырады;
291) лицензиардың электрондық тізілімін жүргізеді;
292) тотализаторлар мен букмекерлік кеңселер кассаларының тізілімін жүргізеді;
293) лотереялар өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
294) Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі, сондай-ақ қылмыстық жолмен алынған кірісті заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
295) мемлекеттік рәміздер мен геральдикалық белгілер мәселелері жөнінде сараптамалық кеңес құрады, сондай-ақ ол туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
296) ұлттық стандарттарға сәйкес келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Мемлекеттік Елтаңбасын ауыстыру және жою қағидаларын әзірлейді.
3-тарау. Министрліктің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Министрлікке басшылық жасауды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Министрлікке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Министрліктің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
18. Министрліктің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Министрліктің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Министрлік қызметіне басшылық жасауды жүзеге асырады;
2) заңнамаға сәйкес еңбек қатынастары мәселелері өз құзыретіне жатқызылған Министрлік қызметкерлерін лауазымдарға тағайындайды және лауазымынан босатады;

285) разрабатывает и утверждает форму представления отчетности организатора игорного бизнеса, правила осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса;
286) утверждает правила осуществления систематического сбора информации и анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино;
287) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в форме внеплановой проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, а также профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля;
288) осуществляет ведение центра учета ставок;
289) осуществляет контроль за соблюдением организаторами игорного бизнеса законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, а также за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
290) осуществляет лицензирование деятельности в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан;
291) ведет электронный реестр лицензиара;
292) ведет реестр касс тотализаторов и букмекерских контор;
293) разрабатывает и утверждает правила проведения лотерей;
294) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности, а также противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
295) создает экспертный совет по вопросам государственных символов и геральдических знаков, а также разрабатывает и утверждает положение о нем;
296) разрабатывает правила замены и уничтожения Государственного Флага, Государственного Герба Республики Казахстан, не соответствующих национальным стандартам.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Министерства
16. Руководство Министерством осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Министерства назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Министерства имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Министерства:
1) осуществляет руководство деятельностью Министерства;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Министерства, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;

3) бұйрықтарға қол қояды;
4) Министрлікте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың қабылдауға дербес жауапты болады;
5) Министрліктің құрылымын және оның құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
6) Қазақстан Республикасының Парламентінде, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарда Министрлікті білдіреді.
Министрліктің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оның орнында болатын адам жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының айқындайды.
21. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын аппарат басшысы басқарады.
4-тарау. Министрліктің мүлкі
22. Министрліктің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында мүлкі болуы мүмкін.
Министрліктің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірісті қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен құрылады.
23. Министрлікке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Министрлік өзіне бекітілген мүлікті және өзіне қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге де тәсілмен оған билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. "Абай атындағы Қазақ ұлттық опера және балет театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
2. "Мұхтар Әуезов атындағы Қазақ ұлттық драма театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
3. "Михаил Лермонтов атындағы Ұлттық орыс драма театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
4. "Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық халық аспаптар оркестрі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
5. "Құдыс Қожамияров атындағы республикалық мемлекеттік академиялық ұйғыр музыкалық комедия театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
6. "Республикалық мемлекеттік академиялық корей музыкалық комедия театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.

3) подписывает приказы;
4) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Министерстве и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
5) утверждает структуру Министерства и положения о его структурных подразделениях;
6) представляет Министерство в Парламенте Республики Казахстан, иных государственных органах и организациях.
Исполнение полномочий первого руководителя Министерства в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
21. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Министерства
22. Министерство может иметь на праве оперативного управления имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.
24. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Министерства
25. Реорганизация и упразднение Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
___________________
Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
1. Республиканское государственное казенное предприятие "Казахский национальный театр оперы и балета имени Абая".
2. Республиканское государственное казенное предприятие "Казахский национальный театр драмы имени Мухтара Ауэзова".
3. Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный русский театр драмы имени Михаила Лермонтова".
4. Республиканское государственное казенное предприятие "Казахский национальный оркестр народных инструментов имени Курмангазы".
5. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский государственный академический уйгурский театр музыкальной комедии имени Куддуса Кужамьярова".
6. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский государственный академический корейский театр музыкальной комедии".

7. "Республикалық академиялық неміс драма театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
8. "Ғабит Мүсірепов атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық балалар мен жасөспірімдер театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
9. "Наталия Сац атындағы Орыс мемлекеттік академиялық балалар мен жасөспірімдер театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
10. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік орталық музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
11. "Әбілхан Қастеев атындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өнер музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
12. "Сирек кездесетін қияқты саз аспаптарының мемлекеттік коллекциясы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
13. "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
14. "Ордабасы" ұлттық тарихи-мәдени қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
15. "Есік" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
16. "Берел" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
17. "Жамбыл атындағы Қазақ мемлекеттік филармониясы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
18. "Қазақстан Республикасының "Салтанат" мемлекеттік би ансамблі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
19. "Қазақстан Камератасы" классикалық музыка ансамблі республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
20. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік академиялық би театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
21. "Роза Бағланова атындағы "Қазақконцерт" мемлекеттік концерттік ұйымы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
22. "Қазқайтажаңарту" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
23. "Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
24. "Отырар" мемлекеттік археологиялық музей-қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
25. "Ұлытау" ұлттық тарихи-мәдени және табиғи музей-қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
26. "Әзірет Сұлтан" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
27. "Абайдың "Жидебай-Бөрілі" мемлекеттік тарихи-мәдени және әдеби-мемориалдық музей-қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.

7. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский академический немецкий драматический театр".
8. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный академический казахский театр для детей и юношества имени Габита Мусрепова".
9. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный академический русский театр для детей и юношества имени Наталии Сац".
10. Республиканское государственное казенное предприятие "Центральный государственный музей Республики Казахстан".
11. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный музей искусств Республики Казахстан имени Абылхана Кастеева".
12. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственная коллекция уникальных смычковых музыкальных инструментов".
13. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный музей "Центр сближения культур".
14. Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный историко-культурный заповедник "Ордабасы".
15. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Есік".
16. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Берел".
17. Республиканское государственное казенное предприятие "Казахская государственная филармония имени Жамбыла".
18. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный ансамбль танца Республики Казахстан "Салтанат".
19. Республиканское государственное казенное предприятие "Ансамбль классической музыки "Камерата Казахстана".
20. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный академический театр танца Республики Казахстан".
21. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственная концертная организация "Қазақконцерт имени Розы Баглановой".
22. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казреставрация".
23. Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный музей Республики Казахстан".
24. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный археологический музей-заповедник "Отырар".
25. Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный историко-культурный и природный музей-заповедник "Ұлытау".
26. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Әзірет Сұлтан".
27. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный историко-культурный и литературно-мемориальный музей-заповедник Абая "Жидебай-Бөрілі".

28. "Ежелгі Тараз ескерткіштері" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
29. "Таңбалы" мемлекеттік тарихи-мәдени және табиғи музей-қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
30. "Бозоқ" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
31. "Ботай" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
32. "Сарайшық" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
33. "Қалибек Қуанышбаев атындағы мемлекеттік академиялық қазақ музыкалық драма театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
34. "Петр Чайковский атындағы Алматы музыкалық колледжі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
35. "Александр Селезнев атындағы Алматы хореографиялық училищесі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
36. "Жүсіпбек Елебеков атындағы республикалық эстрадалық-цирк колледжі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
37. "Орал Таңсықбаев атындағы Алматы сәндік-қолданбалы өнер колледжі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
38. "Қазақ ұлттық хореография академиясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
39. "Қазақ әуендері" акционерлік қоғамы.
40. "Шәкен Айманов атындағы "Қазақфильм" акционерлік қоғамы.
41. "Астана Опера" Мемлекеттік опера және балет театры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
42. "Астана Балет" театры" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
43. "Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің қарамағындағы республикалық мемлекеттік мекемелердің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Зағип және нашар көретін азаматтарға арналған республикалық кітапхана" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. "Нұр-Сұлтан қаласындағы Қазақстан Республикасының Ұлттық академиялық кітапханасы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. "Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
5. "Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
6. "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

28. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Ежелгі Тараз ескерткіштері".
29. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный историко-культурный и природный музей-заповедник "Таңбалы".
30. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Бозоқ".
31. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Ботай".
32. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Сарайшық".
33. Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный академический казахский музыкально-драматический театр имени Калибека Куанышбаева".
34. Республиканское государственное казенное предприятие "Алматинский музыкальный колледж имени Петра Чайковского".
35. Республиканское государственное казенное предприятие "Алматинское хореографическое училище имени Александра Селезнева".
36. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский эстрадно-цирковой колледж имени Жусипбека Елебекова".
37. Республиканское государственное казенное предприятие "Алматинский колледж декоративно-прикладного искусства имени Орала Тансыкбаева".
38. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахская национальная академия хореографии".
39. Акционерное общество "Қазақ әуендері".
40. Акционерное общество "Қазақфильм" имени Шакена Айманова".
41. Некоммерческое акционерное общество "Государственный театр оперы и балета "Астана Опера".
42. Товарищество с ограниченной ответственностью "Театр "Астана Балет".
43. Некоммерческое акционерное общество "Государственный центр поддержки национального кино".
Перечень республиканских государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
1. Республиканское государственное учреждение "Национальная библиотека Республики Казахстан".
2. Республиканское государственное учреждение "Республиканская библиотека для незрячих и слабовидящих граждан".
3. Республиканское государственное учреждение "Национальная академическая библиотека Республики Казахстан в городе Нур-Султане".
4. Республиканское государственное учреждение "Казахская национальная консерватория имени Курмангазы".
5. Республиканское государственное учреждение "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова".
6. Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств".

7. "Күләш Байсейітова атындағы дарынды балаларға арналған республикалық мамандандырылған музыка орта мектеп-интернаты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
8. "Ахмет Жұбанов атындағы дарынды балаларға арналған республикалық қазақ мамандандырылған музыка мектеп-интернаты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. "Республикалық спорт колледжі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
2. "Спорттық медицина және оңалту орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
3. "Спортты дамыту дирекциясы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
4. "Спортшылардың допингке қарсы зертханасы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
5. "Қысқы спорт түрлері бойынша олимпиадалық даярлау орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
6. "Дене шынықтыру және спорт бойынша республикалық оқу-әдістемелік және талдау орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
7. "Ұлттық және ат спорты түрлері орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
8. "Алматы" Олимпиадалық даярлау орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
9. "Нұр-Сұлтан" Олимпиадалық даярлау орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
10. "Алатау" қысқы спорт түрлері бойынша республикалық жоғары спорт шеберлігі мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
11. "Дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
12. "Допингке қарсы ұлттық орталық" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
13. "Олимп" спорттық-сауықтыру орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
14. "Қазспортинвест" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің қарамағындағы республикалық мемлекеттік мекемелердің тізбесі
1. "Қажымұқан Мұңайтпасов атындағы олимпиада резервінің республикалық мамандандырылған мектеп- интернат-колледжі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Кәркен Ахметов атындағы олимпиада резервінің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. "Риддер қаласындағы олимпиада резервінің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі" республикалық мемлекеттік мекемесі.

7. Республиканское государственное учреждение "Республиканская средняя специализированная музыкальная школа-интернат для одаренных детей имени Куляш Байсеитовой".
8. Республиканское государственное учреждение "Республиканская казахская специализированная музыкальная школа-интернат для одаренных детей имени Ахмета Жубанова".
Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
1. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский колледж спорта".
2. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр спортивной медицины и реабилитации".
3. Республиканское государственное казенное предприятие "Дирекция развития спорта".
4. Республиканское государственное казенное предприятие "Антидопинговая лаборатория спортсменов".
5. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр олимпийской подготовки по зимним видам спорта".
6. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский учебно-методический и аналитический центр по физической культуре и спорту".
7. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр национальных и конных видов спорта".
8. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр олимпийской подготовки "Алматы".
9. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр олимпийской подготовки "Нур-Султан".
10. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканская школа высшего спортивного мастерства по зимним видам спорта "Алатау".
11. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями".
12. Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный антидопинговый центр".
13. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Спортивно-оздоровительный центр "Олимп".
14. Акционерное общество "Казспортинвест".
Перечень республиканских государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
1. Республиканское государственное учреждение "Республиканская специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва имени Хаджимукана Мунайтпасова".
2. Республиканское государственное учреждение "Республиканская специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва имени Каркена Ахметова".
3. Республиканское государственное учреждение "Республиканская специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва в городе Риддер".

4. Алматы қаласының "Шаңырақ" шағын ауданындағы олимпиада резервінің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі Туризм индустриясы комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. "Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы.
2."Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Архив істері және құжаттаманы басқару комитетінің қарамағындағы республикалық мемлекеттік мекемелердің тізбесі
1. "Орталық мемлекеттік архив" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Орталық мемлекеттік кино-фото құжаттар мен дыбыс жазбалары архиві" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. "Орталық мемлекеттік ғылыми-техникалық құжаттама архиві" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. "Қолжазбалар және сирек кітаптар ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
5. "Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві" республикалық мемлекеттік мекемесі.
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық мемлекеттік кітап палатасы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. "Геральдикалық зерттеулер орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

4. Республиканское государственное учреждение "Республиканская специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва в микрорайоне "Шанырак" города Алматы".
Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
1. Акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Tourism".
2. Некоммерческое акционерное общество "Международный университет туризма и гостеприимства".
Перечень республиканских государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета по делам архивов и управления документацией Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
1. Республиканское государственное учреждение "Центральный государственный архив".
2. Республиканское государственное учреждение "Центральный государственный архив кино-фотодокументов и звукозаписи".
3. Республиканское государственное учреждение "Центральный государственный архив научно-технической документации".
4. Республиканское государственное учреждение "Национальный центр рукописей и редких книг".
5. Республиканское государственное учреждение "Национальный архив Республики Казахстан".
6. Республиканское государственное учреждение "Национальная государственная книжная палата Республики Казахстан".
7. Республиканское государственное учреждение "Центр геральдических исследований".
____________________