Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойғы ай сайынғы стипендияның мөлшерін белгілеу және оны төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 1122 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 803 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 27.09.2024 № 803 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойғы ай сайынғы стипендияның мөлшері 60 (алпыс) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде белгіленсін.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойы ай сайын стипендия төлеу қағидалары бекітілсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1122 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойы ай сайын стипендия төлеу қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойы ай сайын стипендия төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының (бұдан әрі – ҰҒА) зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойғы ай сайынғы стипендияны белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ғылым саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы салааралық үйлестіруді және басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі ғылым саласында зор жетістіктері бар, уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және шарттарда ҰҒА сайлайтын ғалым.
3. Өмір бойғы ай сайынғы стипендия (бұдан әрі – стипендия) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген зейнеткерлік жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын ҰҒА академигіне белгіленеді.

Об установлении размера и утверждении Правил выплаты ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 1122. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 803.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.09.2024 № 803 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О науке" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить размер ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста, в размере 60 (шестьдесят) месячных расчетных показателей.
2. Утвердить прилагаемые Правила выплаты ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста.
3. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2022 года № 1122
Правила выплаты ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста
1. Настоящие Правила выплаты ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке" и определяют порядок установления ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан (далее – НАН), достигшему пенсионного возраста.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области науки (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий межотраслевую координацию и руководство в области науки и научно-технической деятельности;
2) академик Национальной академии наук Республики Казахстан – ученый, имеющий выдающиеся достижения в области науки, избираемый НАН в порядке и на условиях, определяемых уполномоченным органом в области науки.
3. Ежемесячная пожизненная стипендия (далее – стипендия) устанавливается академику НАН, являющемуся гражданином Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста, установленного Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".

4. Уәкілетті орган:
1) стипендия төлеуді қаржылай қамтамасыз етуді;
2) стипендияның төленуін есепке алуды және бақылауды жүзеге асырады.
5. Стипендия алуға үміткер ҰҒА академигі ҰҒА-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысанда стипендияны төлеуге өтініш;
2) ҰҒА академигі мәртебесін растайтын құжат (ҰҒА академигі мәртебесін беру туралы ҰҒА отырысының хаттамасынан үзінді);
3) Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің немесе паспортының көшірмесі);
4) екінші деңгейдегі банк айқындайтын нысан бойынша шоттың болуы туралы банк анықтамасы.
6. Үміткер осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды берген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ҰҒА оларды қарау үшін уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде өтінішті қарайды, мақұлдайды не оны қайтарады. Мақұлдаған жағдайда уәкілетті орган стипендия тағайындау туралы тиісті бұйрық шығарады, онда төлем мерзімі басталатын күн көрсетіледі, бас тартылған жағдайда ҰҒА-ға бас тарту себептері көрсетілген хат жібереді.
7. Стипендияны уәкілетті орган ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы күніне дейін осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген ағымдағы шотқа аудару жолымен төлейді.
8. Уәкілетті орган стипендия тағайындаудан өтінішке құжаттардың толық пакеті ұсынылмаған не анық емес ақпарат ұсынылған жағдайда бас тартады.
9. Стипендия төлеу:
1) ҰҒА академигі қайтыс болған (қайтыс болу туралы анықтама/куәлік);
2) ҰҒА академигі хабар-ошарсыз кеткен немесе қайтыс болды деп жарияланған;
3) ҰҒА құрамынан шығарылған (ҰҒА төралқасы отырысының хаттамасынан үзінді);
4) Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылған жағдайларда тоқтатылады.
10. Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген жағдайлардың бірі орын алған кезде ҰҒА ақпарат алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органды стипендия төлеуді тоқтату қажеттігі туралы негіздемесін көрсете отырып жазбаша хабардар етеді.
11. Хабарламаны алған кезде уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде тиісті бұйрық шығарады және стипендия төлеуді тоқтатады.

4. Уполномоченный орган осуществляет:
1) финансовое обеспечение выплаты стипендии;
2) учет и контроль выплаты стипендии.
5. Академик НАН, претендующий на получение стипендии, предъявляет в НАН следующие документы:
1) заявление на выплату стипендии в произвольной форме;
2) документ, подтверждающий статус академика НАН (выписка из протокола заседания НАН о присвоении статуса академика НАН);
3) документ, подтверждающий гражданство Республики Казахстан (копия удостоверения личности или паспорта гражданина Республики Казахстан);
4) справку с банка о наличии счета по форме, определяемой банком второго уровня.
6. НАН в течение трех рабочих дней с момента подачи претендентом документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, направляет их в уполномоченный орган для рассмотрения.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней рассматривает заявление, одобряет либо отклоняет его. В случае одобрения уполномоченный орган издает соответствующий приказ о назначении стипендии с указанием даты начала срока выплаты, в случае отказа направляет письмо в НАН с указанием причин отказа.
7. Стипендия выплачивается уполномоченным органом ежемесячно, до десятого числа месяца, следующего за отчетным, путем перечисления на текущий счет, указанный в пункте 5 настоящих Правил.
8. Уполномоченный орган отказывает в назначении стипендии в случае представления неполного пакета документов к заявлению либо недостоверной информации.
9. Выплата стипендии прекращается в случаях:
1) смерти академика НАН (справка/свидетельство о смерти);
2) признания академика НАН безвестно отсутствующим или объявления его умершим (судебный акт);
3) выведения из состава НАН (выписка из протокола заседания президиума НАН);
4) прекращения гражданства Республики Казахстан.
10. При наступлении одного из случаев, указанных в пункте 9 настоящих Правил, НАН в течение трех рабочих дней со дня получения информации письменно уведомляет уполномоченный орган о необходимости прекращения выплат стипендии с указанием основания.
11. При получении уведомления уполномоченный орган в течение трех рабочих дней издает соответствующий приказ и прекращает выплаты стипендии.
_____________________