Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 1131 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 17 шiлдедегi № 603 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.07.2023 № 603 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 84-бабы 1-тармағының 1-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1131 қаулысымен
бекітілген
Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімін жүргізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 84-бабының 4-тармағының 1-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – кәсіпкерлік қызметті реттеу салалары бөлінісінде реттеушілік актілердің жалпыға қолжетімді дерекқоры;
2) құқықтық ақпараттың бірыңғай жүйесі – Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жүйеленген дерекқорына орталықтандырылған қол жеткізу жүйесі;
3) реттеушілік акт – қолданыстағы нормативтік құқықтық акт, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды қамтитын өзге де құжат;
4) реттеуші мемлекеттік органдар – кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу жүзеге асырылатын жекелеген салада немесе аяда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
5) тізілімнің автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – тізілімде орналастырылатын және "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы ұсынатын баптаулар мен контентті басқаруға арналған қосымша;

Об утверждении Правил ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 1131. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2023 года № 603.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.07.2023 № 603 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
В соответствии с подпунктом 1-2) пункта 1 статьи 84 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2022 года № 1131
Правила ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1-2) пункта 4 статьи 84 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) реестр обязательных требований в сфере предпринимательства (далее – реестр) – общедоступная база данных регуляторных актов в разрезе сфер регулирования предпринимательской деятельности;
2) единая система правовой информации – система централизованного доступа к эталонному контрольному банку нормативных правовых актов Республики Казахстан и систематизированной базе данных нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) регуляторный акт – действующий нормативный правовой акт, а также иной документ, содержащий в соответствии с законодательством Республики Казахстан требования, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства;
4) регулирующие государственные органы – государственные органы, осуществляющие руководство в отдельной отрасли или сфере, в которой осуществляется государственное регулирование предпринимательства;
5) автоматизированное рабочее место реестра (далее – АРМ) – приложение, предназначенное для управления настройками и контентом, которые размещаются в реестре, и предоставляемое оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство";

6) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, өзіне бекітілген "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген заңды тұлға.
3. Тізілімді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады және автоматтандырылған режимде жүргізеді.
2-тарау. Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімін жүргізу тәртібі
4. Реттеушілік актілер тізілімге былайша:
1) Қазақстан Республикасының заңдары – баптар бойынша;
2) Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері мен өзге де құжаттар – осы актілердің немесе құжаттардың деректемелері көрсетіліп, олардың атаулары бойынша енгізіледі.
5. Тізілімге реттеушілік актілер кейіннен олардың тиімділігін, оның ішінде мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізілуін және Кодексте көзделген міндетті талаптарды қалыптастыру шарттарына және кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимылы қағидаттарына сәйкестігін бағалау тұрғысынан талдау жүргізу үшін енгізіледі.
Реттеушілік актілер қабылданған және олар ресми жарияланғаннан кейін, сондай-ақ реттеуші мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында орналастырылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде олар осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның өзі айқындайтын реттеуші мемлекеттік органдар қызметкерлерінің АЖО арқылы қосуы үшін тізілімге жіберіледі.
Реттеуші мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне АЖО-ға қолжетімділікті оператор олардың өтінімдері негізінде береді.
6. Реттеушілік актілерді тізілімге жіберген кезде реттеуші мемлекеттік орган:
1) Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) бөлімдеріне сәйкес кәсіпкерлік қызметті реттеу саласын;
2) реттеушілік актіге талдау (бұдан әрі – РАТ) жүргізудің ұсынылатын мерзімдерін көрсетеді.
РАТ жүргізу мерзімдері ай мен жыл форматында көрсетіледі, онда көрсетілген айдан кейінгі бірінші күнге дейін РАТ жүргізу рәсімдері аяқталады және оны жүргізудің келесі мерзімі айқындалады.
РАТ жүргізу мерзімдері реттеушілік акт қабылданған күннен немесе АЖО алдыңғы рәсім аяқталған күннен бастап заңнамалық актілер үшін үш жылдан және өзге нормативтік актілер мен өзге құжаттар үшін екі жылдан аспауы тиіс;
3) құқықтық ақпараттың бірыңғай жүйесіне орналастырылған реттеушілік актіге гиперсілтемені көрсетеді.
Нормативтік құқықтық актілерге гиперсілтеме эталондық бақылау банкінен, өзге құжаттарға гиперсілтеме реттеуші мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсынан көрсетіледі.

6) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство".
3. Реестр формируется и ведется в автоматизированном режиме уполномоченным органом по предпринимательству по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства
4. Регуляторные акты включаются в реестр следующим образом:
1) законы Республики Казахстан – постатейно;
2) иные нормативные правовые акты Республики Казахстан и иные документы – по наименованиям этих актов или документов с указанием их реквизитов.
5. В реестр включаются регуляторные акты для последующего проведения анализа на предмет оценки их эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования и соответствия условиям формирования обязательных требований, предусмотренным Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, и принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства.
Регуляторные акты после принятия и их официального опубликования, а также размещения их на официальном интернет-ресурсе регулирующего государственного органа в течение десяти рабочих дней направляются по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, в реестр для включения посредством АРМ сотрудниками регулирующих государственных органов, которые определяются государственными органами самостоятельно.
Доступ к АРМ сотрудникам регулирующих государственных органов предоставляется оператором на основании их заявок.
6. При направлении регуляторных актов в реестр регулирующим государственным органом указываются:
1) сфера регулирования предпринимательской деятельности согласно разделам Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД);
2) предлагаемые сроки проведения анализа регуляторного акта (далее – АРА).
Сроки проведения АРА указываются в формате месяц и год, в котором до первого числа, следующего за указанным месяцем, завершаются процедуры проведения АРА и определен последующий срок его проведения.
Сроки проведения АРА не должны превышать трех лет для законодательных актов и двух лет для иных нормативных правовых актов и иных документов со дня принятия регуляторного акта или со дня завершения предыдущей процедуры АРА;
3) гиперссылка на регуляторный акт, размещенный в единой системе правовой информации.
Гиперссылка на нормативные правовые акты указывается с эталонного контрольного банка, гиперссылка на иные документы – с официального интернет-ресурса регулирующего государственного органа.

7. Автоматтандырылған режимде жіберілген реттеушілік актілер тізілімде осы Қағидаларға сәйкестігі, сондай-ақ тізілім мен ұсынымның міндетті жолдарын толтырудың толықтығы мен дұрыстығы тұрғысынан тексеріледі.
Реттеушілік фактілер осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарға сәйкес келетін болса, реттеушілік актілер тізілімге енгізіледі.
8. Реттеуші мемлекеттік органдар тізілімде көзделген мерзімдерде Кодекстің 85-бабының 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес бекітілген Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – РӘТ жүргізу қағидалары) сәйкес РАТ жүргізеді.
9. Реттеуші мемлекеттік органдар тізілім арқылы РАТ жүргізу мерзімдерін бақылауды қамтамасыз етеді.
АЖО-да РАТ жүргізу мерзімі басталғанға дейін алты ай бұрын осы Қағидаларға сәйкес айқындалған реттеуші мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне РАТ рәсімін жүргізу қажет екені туралы хабарлама жіберіледі.
10. Реттеуші мемлекеттік орган РАТ-ты уақтылы жүргізбеген кезде тиісті реттеушілік актіге қатысты "алып тасталды" мәртебесі көрсетіледі.
11. Реттеуші мемлекеттік орган Кодекстің 81-1-бабына сәйкес келмейтін талаптарды бұзғаны үшін кәсіпкерлерді жауаптылыққа тартуға жол бермеу мақсатында олар тізілімде болмаған және (немесе) тізілімнен алып тасталған жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптар бойынша тізілімнен алып тасталған не тізілімде болмау фактісі анықталған күннен бастап алты ай ішінде;
2) өзге нормативтік құқықтық актілер мен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды қамтитын құжаттар бойынша тізілімнен алып тасталған не тізілімде болмау фактісі анықталған күннен бастап үш ай ішінде реттеушілік актілердің күшін жоюы (күші жойылды деп тануы) не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуі тиіс.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген талаптар реттеушілік актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жолымен орындалғаннан кейін РАТ жүргізу мерзімі өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезден бастап тізілімде алты айға ұзартылады. Бұл ретте "алып тасталды" мәртебесі жойылады.
13. Осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген шарттардың орындалғаны туралы ақпаратты осы Қағидаларға сәйкес айқындалған реттеуші мемлекеттік органдардың қызметкерлері АЖО арқылы тізілімге жібереді.
14. Осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген мерзімдер бұзылған жағдайда кәсіпкерлік субъектілерінің тиісті реттеушілік актілердің талаптарын сақтамауы Кодекстің 83-1-бабының 6-тармағына сәйкес оларды әкімшілік жауаптылыққа тарту үшін негіз бола алмайды. Бұл ретте тізілімде тиісті реттеушілік актінің мәртебесі "әкімшілік жауаптылыққа тартуға негіз жоқ" деп көрсетіледі.

7. Направленные регуляторные акты в автоматизированном режиме проходят проверку в реестре на предмет соответствия настоящим Правилам, а также полноты и достоверности заполнения обязательных полей реестра и представления.
При соответствии регуляторных актов требованиям, установленным частью первой настоящего пункта, регуляторные акты включаются в реестр.
8. Регулирующие государственные органы в сроки, предусмотренные реестром, проводят АРА в соответствии с Правилами проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований, утвержденными согласно подпункту 7) пункта 2 статьи 85 Кодекса (далее – Правила проведения АРВ).
9. Регулирующие государственные органы посредством реестра обеспечивают контроль сроков проведения АРА.
За шесть месяцев до наступления срока проведения АРА в АРМ к сотрудникам регулирующих государственных органов, определенным в соответствии с настоящими Правилами, направляется оповещение о необходимости проведения процедуры АРА.
10. При несвоевременном проведении регулирующим государственным органом АРА в отношении соответствующего регуляторного акта указывается статус "исключен".
11. В целях недопущения привлечения предпринимателей к ответственности за нарушение требований, не соответствующих статье 81-1 Кодекса, регулирующий государственный орган должен отменить (признать утратившими силу) либо внести изменения и (или) дополнения в регуляторные акты в случаях отсутствия и (или) исключения их из реестра:
1) в течение шести месяцев со дня исключения из реестра либо выявления факта отсутствия в реестре – по требованиям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан;
2) в течение трех месяцев со дня исключения из реестра либо выявления факта отсутствия в реестре – по иным нормативным правовым актам и документам, содержащим в соответствии с законодательством Республики Казахстан требования, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства.
12. После выполнения требований, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, путем внесения изменений и (или) дополнений в регуляторные акты срок проведения АРА продлевается в реестре с момента внесения изменений и (или) дополнений на шесть месяцев. При этом статус "исключен" удаляется.
13. Информация о выполнении условий, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, направляется в реестр посредством АРМ сотрудниками регулирующих государственных органов, определенными в соответствии с настоящими Правилами.
14. В случае нарушения сроков, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, несоблюдение субъектами предпринимательства требований соответствующих регуляторных актов не может являться основанием для привлечения их к административной ответственности в соответствии с пунктом 6 статьи 83-1 Кодекса. При этом в реестре указывается статус соответствующего регуляторного акта – "основания для привлечения к административной ответственности отсутствуют".

15. Реттеушілік актінің тізілімде болмау фактісі анықталған жағдайда реттеушілік акт тізілімге РАТ жүргізілгеннен және осы Қағидаларда белгіленген рәсімдер сақталғаннан кейін енгізіледі.
16. Тізілімде "әкімшілік жауаптылыққа тартуға негіз жоқ" деген мәртебені жою үшін реттеуші мемлекеттік орган РӘТ жүргізу қағидаларына сәйкес РАТ жүргізуді қамтамасыз етуі тиіс.
17. Реттеуші мемлекеттік органдар реттеушілік актілер бойынша мәліметтердің өзектілігін қамтамасыз етеді.
18. Тізілімде РАТ жүргізу мерзімі РӘТ жүргізу қағидаларына сәйкес РАТ жүргізу рәсімдері аяқталғаннан кейін жаңартылады.
РАТ рәсімі аяқталған жағдайда АЖО арқылы осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес айқындалған реттеуші мемлекеттік органдардың қызметкерлері осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес РАТ жүргізудің жаңа мерзімін айқындайды.
Кәсіпкерлік саласындағы
міндетті талаптар тізілімін
жүргізу қағидаларына
қосымша
Нысан
Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімі
Р/с
Реттеушілік акт
Кәсіпкерлік саласы
(Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің бөлімдері бойынша)
Реттеуші мемлекеттік орган
Реттеушілік актіге талдау жүргізу мерзімі
Құқықтық ақпараттың бірыңғай жүйесіне гиперсілтеме
Реттеушілік актілер дерекнамасына сілтеме
Реттеушілік актінің мәртебесі
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Заңнамалық актілер
2. Заңға тәуелді актілер
3. Өзге де реттеушілік актілер

15. При выявлении факта отсутствия регуляторного акта в реестре регуляторный акт включается в реестр после проведения АРА и соблюдения процедур, установленных настоящими Правилами.
16. Для устранения в реестре статуса "основания для привлечения к административной ответственности отсутствуют" регулирующему государственному органу необходимо обеспечить проведение АРА в соответствии с Правилами проведения АРВ.
17. Регулирующие государственные органы обеспечивают актуальность сведений по регуляторным актам.
18. Срок проведения АРА в реестре обновляется после завершения процедур проведения АРА в соответствии с Правилами проведения АРВ.
В случае завершения процедуры АРА посредством АРМ сотрудниками регулирующих государственных органов, определенными в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил, определяется новый срок проведения АРА в соответствии с требованиями пункта 6 настоящих Правил.
_________________________________
Приложение
к Правилам ведения реестра
обязательных требований в
сфере предпринимательства
Форма
Реестр обязательных требований в сфере предпринимательства
п/п
Регуляторный акт
Сфера предпринимательства (по разделам Общего классификатора видов экономической деятельности)
Регулирующий государственный орган
Срок проведения анализа регуляторного акта
Гиперссылка на единую систему правовой информации
Ссылка на досье регуляторных актов
Статус регуляторного акта
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Законодательные акты
2. Подзаконные акты
3. Иные регуляторные акты
_________________________________