"Қазақстан Республикасында мүгедек адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және тұрмыс сапасын жақсарту жөніндегі 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 28 мамырдағы № 326 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 31 желтоқсандағы № 1142 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында мүгедек адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және тұрмыс сапасын жақсарту жөніндегі 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 28 мамырдағы № 326 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және тұрмыс сапасын жақсарту жөніндегі 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспарды бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және тұрмыс сапасын жақсарту жөніндегі 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспар (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және тұрмыс сапасын жақсарту жөніндегі 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспарда:
2-бөлімнің 1-тарауының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Елдің орнықты әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету үшін халық денсаулығын нығайту "Дені сау ұлт" әрбір азамат үшін сапалы және қолжетімді денсаулық сақтау" ұлттық жобасының мақсаты болып табылады.";
2-бөлімнің 6-тарауында:
сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер жүйесінде кемсітушілік дефиницияларды жоққа шығару мақсатында 2016 жылдан бастап медициналық-әлеуметтік мекемелер әлеуметтік қызмет көрсету орталықтары болып қайта құрылды.
Өмірдегі қиын жағдайдан шығу үшін жасалған жағдайлар мүгедектігі бар 748 баланы балалар интернат-үйлерінен отбасына қайтаруға; мүгедектігі бар бала тәрбиелеп отырған 867 ата-ананы жұмысқа орналастыруға мүмкіндік берді.
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде үкіметтік емес сектордың арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету нарығына қатысуы 2009 жылғы 4 ҮЕҰ-дан 2018 жылы 177-ге дейін ұлғайды, бірақ үкіметтік емес сектор қызметтерді алушылардың шамамен 19 %-ына ғана қызмет көрсетеді. Жеке капитал үшін жүйеге қатысу бойынша ынталандыру тым аз, өйткені көрсетілетін қызметтердің құнын есептеудің экономикалық негізделген нормативтері және олардың нарықтық болмыспен өзара байланысы жоқ.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2019 года № 326 "Об утверждении Национального плана по обеспечению прав и улучшению качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан до 2025 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2022 года № 1142
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2019 года № 326 "Об утверждении Национального плана по обеспечению прав и улучшению качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан до 2025 года" следующие изменения и дополнения:
в заголовке изменение вносится в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 1 изменение вносится в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Национальном плане по обеспечению прав и улучшению качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан до 2025 года, утвержденном указанным постановлением:
абзац четвертый главы 1 раздела 2 изложить в следующей редакции:
"Укрепление здоровья населения для обеспечения устойчивого социально-экономического развития страны является целью национального проекта "Качественное и доступное здравоохранение для каждого гражданина "Здоровая нация";
в главе 6 раздела 2:
абзацы восьмой, девятый и десятый изложить в следующей редакции:
"С 2016 года медико-социальные учреждения преобразованы в центры социального обслуживания в целях исключения дискриминационных дефиниций в системе специальных социальных услуг.
Созданные условия для выхода из трудной жизненной ситуации позволили вернуть из детских домов-интернатов в семью 748 детей, имеющих инвалидность; трудоустроить 867 родителей, воспитывающих детей с инвалидностью.
Увеличено участие неправительственного сектора на рынке оказания специальных социальных услуг в рамках государственного социального заказа с 4 НПО в 2009 году до 177 в 2018 году, но неправительственный сектор обслуживает только около 19% получателей услуг. Стимулы по участию в системе для частного капитала минимальны, так как отсутствуют экономически обоснованные нормативы исчисления стоимости услуг и их взаимосвязи с рыночными реалиями.

Қолданыстағы өтініш беру тәсілінде жағдаймен жағымсыз үрдістердің өршуін еңсеруге мүмкіндік болатын ерте сатыларда жұмыс істеу мүмкіндігі ескерілмеген. Кеш жүгіну бірқатар жағдайда әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің жекелеген тұтынушыларының масылдығына әкеледі және әлеуметтік проблемалар мен отбасында өмірдегі қиын жағдайлардың сақталуына алып келеді. Мұны арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушыларды қамтудың пайызының төмен болуы растайды, ол 2020 жылы елде тұратын адамдардың жалпы санының 0,7 %-ын құрады (122 мың адам).
Қызмет көрсету орталықтарын ашу үшін көрсетілетін қызметтерге қажеттілікті болжамды есептеу тетігі жоқ. Сапасыз жоспарланған бюджеттің салдарынан жергілікті жерлерде алушыларға қызмет көрсетуден бас тартылатын жағдайлар бар.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету мониторингінің әдістемесі сандық көрсеткіштер бойынша ведомстволық статистиканы жинауға сайып келеді, қамтудың толықтығы, жоспарлы және нақты іске асырылған көрсетілетін қызметтердің сәйкестігі, алушылардың қанағаттануы туралы сапалық көрсеткіштер жоқ. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесінде қызмет көрсету сапасына әсері тұрғысынан арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету процестерін сырттай бағалау (аккредиттеу) көзделмеген.";
он үшінші абзац мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Әлеуметтік сүйемелдеудің толыққанды жүйесінің және ведомствоаралық өзара іс-қимылдың құқықтық негіздерінің болмауы алушыларға арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуде кедергілер туғызады.";
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін одан әрі жаңғырту мемлекеттің, жеке сектордың, үкіметтік емес ұйымдардың және азаматтардың өздерінің ынтымақтаса қатысуына баса назар аудара отырып, әлеуметтік қызмет көрсетудің барлық деңгейлерінде әрбір адамның қажеттіліктері ескерілетін әлеуметтік жұмыстың жаңа сапасын көздейді.";
3-бөлімнің 2-тарауы 6-параграфының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтік қызмет көрсету жүйесіндегі маңызды өзгерістер мынадай бағыттар бойынша болады:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің өтініш беру форматынан проактивті форматына көшу.
Қазақстанда отбасының цифрлық картасы енгізілуде. Соның негізінде қажеттілік карталары қалыптастырылып, ел ауқымында көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі айқындалып, қызметтер азаматтардың өтінішін күтпей, проактивті форматта көрсетілетін болады;
2) отбасының жұмыспен қамтылмаған мүшелерін әлеуметтік қызмет көрсетуге тарту.
Жақын адамдардың қолдауы және үйреншікті әлеуметтік орта оңалтудың тиімділігін арттыратынын практика көрсетіп отыр.
Осыған байланысты отбасы мүшелеріне жеке көмекшілер ретінде (көрсетілетін қызметтерге мұқтаж белсенді азаматтар үшін) ресімделу немесе арнаулы қызметтердің жекелеген түрлерін көрсету үшін "Күміс жас" жобасына қатысу мүмкіндігі беріледі. Олардың еңбегіне ақы төленеді, әлеуметтік аударымдар жасалады, ал жұмыс кезеңі зейнетақы тағайындау кезінде еңбек өтіліне есептеледі. Алайда қатысушылардың осындай қызметтерді көрсету үшін тиісті дағдыларының, машықтары мен біліктіліктерінің болуы оларға қойылатын негізгі талап болады;
ірі интернат-үйлерінде қызмет көрсетуден шағын жинақы әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында қызмет көрсетуге көшу.
Бүгінгі таңда осындай 20 ұйым мұқтаж азаматтарға олардың тұратын жерлерінде немесе оларға жақын жерде қызмет көрсетеді. Мұндай ұйымдарды дамыту арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету үшін, әсіресе ауылда шағын жинақы ұйымдар ашқан жеке сектор субъектілеріне мемлекеттік тапсырысты кеңейту жолымен жүзеге асырылатын болады. Өз кезегінде ірі интернат-үйлер жаңа технологияларды енгізу және әлеуметтік қызметкерлердің біліктілігін арттыру жөніндегі әлеуметтік қызмет көрсету жүйесінің ғылыми-әдістемелік орталықтарына немесе әлеуметтік қызмет көрсетудің көпбейінді шағын үйлеріне кезең-кезеңмен ауыстырылатын болады;
ұйымдардың түріне қарай стандарттардың орнына көрсетілетін қызмет түрлері бойынша стандарттарды қалыптастыру.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдарды кеңейту олардың арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуінің бірыңғай тәсілдерін әзірлеуді талап етеді. Осыған байланысты тіршілік әрекетінің шектелу дәрежесіне немесе өмірдегі қиын жағдайдың түріне байланысты әлеуметтік қызметкерлер іс-қимылының қадамдық алгоритмін қамтитын арнаулы әлеуметтік қызметтердің қазіргі стандарттары өзектілендіріліп, жаңалары әзірленетін болады;
жалпы тарифтердің орнына арнаулы әлеуметтік қызметтерді жан басына шаққандағы қаржыландыру қағидатын енгізу.
Тариф белгілеу жүйесі мыналарды көздейтін болады:
жан басына шаққандағы норматив – арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдар үшін;
шекті бағалар – компенсаторлық техникалық құралдарды жеткізетін ұйымдар үшін.
Тарифтер мемлекет кепілдік берген арнаулы әлеуметтік қызметтерге ғана белгіленеді және кепілдендірілген сома деп аталатын болады. Бұл ретте ол елдің негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерінің өзгерістері ескеріліп, ауық-ауық түзетіліп тұрады. Жалпы, ұсынылатын шаралар мұқтаж азаматтарға көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз етуге және сапасын арттыруға арналған.
Осы мақсатта:
әлеуметтік қызметкерлер тізілімі қалыптастырылатын болады, онда әлеуметтік қызметкерлердің біліктілігі, олар көрсететін қызметтердің түрлері мен сапасы, жұмыс нәтижелері туралы ақпарат қамтылады (тізілім қызметтерді тұтынушыларға әлеуметтік қызметкерлерді бәсекелес ортада таңдауға мүмкіндік береді, әлеуметтік қызметкерлердің жалақы деңгейі олардың сұранысқа ие болуына тікелей байланысты);
даярланып жатқан кадрлардың білім деңгейіне, машықтары мен дағдыларына жұмыс берушілер қоятын талаптар әлеуметтік қызметкерлерге арналған кәсіптік стандарттар әзірленетін болады (біліктілікті бағалаудың тәуелсіз жүйесінен өткен сертификатталған мамандар ғана әлеуметтік жұмысқа жіберіледі);
біліктілік деңгейі, санаты мен ұсынылатын қызметтердің ерекшелігі ескерілетін еңбекақы төлеудің жаңа жүйесі әзірленетін болады.
Ұсынылатын өзгерістердің мақсаты оған мемлекеттің, жеке сектордың, үкіметтік емес ұйымдардың және азаматтардың өздерінің ынтымақтаса қатысуы есебінен әлеуметтік қызмет көрсетудің сапасы мен қолжетімділігін арттыру болып табылады.";
3-бөлімнің 2-тарауы 6-параграфының отыз бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтік қызметкер өз саласында заманауи құралдарды меңгерген, сапалы заманауи оқыту әдістемелері бойынша оқытылған құзыретті, білікті маман болуға тиіс. Бұл ретте әлеуметтік қызметкер – жанашырлық, көшбасшылық және өз ісіне берілгендік сияқты адами қасиеттері мейлінше дамыған маман.".
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және тұрмыс сапасын жақсарту жөніндегі 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспарға қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

Действующий заявительный подход упускает возможность работы с ситуацией на ранних стадиях, когда есть шанс преодолеть развитие негативных тенденций. Позднее обращение в ряде случаев порождает иждивенчество отдельных потребителей социальных услуг и приводит к консервации социальных проблем и трудных жизненных ситуаций в семье. Это подтверждает низкий процент охвата получателей специальных социальных услуг, который в 2020 году составил 0,7 % от общей численности лиц, проживающих в стране (122 тысячам человек).
Отсутствует механизм прогнозного расчета потребностей в услугах для открытия центров обслуживания. Имеются случаи, когда получателям на местах отказывают в предоставлении услуг из-за некачественно запланированного бюджета.
Методика мониторинга оказания специальных социальных услуг сводится к сбору ведомственной статистики по количественным показателям, отсутствуют качественные показатели о полноте охвата, соответствии плановых и фактически реализованных услуг, удовлетворенности получателей. Система специальных социальных услуг не предусматривает внешнюю оценку (аккредитацию) процессов оказания специальных социальных услуг с точки зрения влияния на качество услуг.";
абзац тринадцатый дополнить абзацем следующего содержания:
"Отсутствие полноценной системы социального сопровождения и правовых основ межведомственного взаимодействия создает барьеры получателям в доступности специальных социальных услуг.";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"Дальнейшая модернизация системы социального обслуживания предполагает новое качество социальной работы с учетом потребностей каждого на всех уровнях предоставления социальных услуг с акцентом на солидарное участие государства, частного сектора, неправительственных организаций и самих граждан.";
часть вторую параграфа 6 главы 2 раздела 3 изложить в следующей редакции:
"Важнейшие преобразования системы социального обслуживания будут по следующим направлениям:
1) переход от заявительного к проактивному формату оказания специальных социальных услуг.
В Казахстане внедряется цифровая карта семьи. На ее базе будут формироваться карты потребностей, определяться доступность услуг в масштабе страны с оказанием услуг в проактивном формате, не дожидаясь обращения граждан;
2) вовлечение в социальное обслуживание незанятых членов семьи.
Практика показала, что поддержка близких людей и привычный социум дают большую эффективность реабилитации.
В этой связи членам семьи будет предоставлена возможность оформления в качестве индивидуальных помощников (для активных граждан, нуждающихся в услугах) или участия в проекте "Серебряный возраст" для оказания отдельных видов специальных услуг. Труд их будет оплачиваться, будут производиться социальные отчисления, а период работы будет засчитываться в трудовой стаж при назначении пенсий. Однако основным требованием к участникам будет наличие у них соответствующих навыков, умений и квалификации для оказания таких услуг;
переход от обслуживания в крупных домах-интернатах на оказание услуг в малокомплектных организациях социального обслуживания.
Сегодня 20 таких организаций предоставляют услуги нуждающимся гражданам в местах их проживания или вблизи к ним. Развитие таких организаций будет осуществляться путем расширения государственного заказа субъектам частного сектора, открывшим малокомплектные организации для оказания специальных социальных услуг, особенно на селе. В свою очередь крупные дома-интернаты будут поэтапно трансформироваться в научно-методические центры системы социального обслуживания по внедрению новых технологий и повышению квалификации социальных работников или в многопрофильные малые дома социального обслуживания;
формирование стандартов по видам услуг вместо стандартов по типам организаций.
Расширение организаций, предоставляющих специальные социальные услуги, требует разработки единых подходов к оказанию ими специальных социальных услуг. В этой связи будут актуализированы имеющиеся и разработаны новые стандарты специальных социальных услуг, содержащие пошаговый алгоритм действий социальных работников в зависимости от степени ограничения жизнедеятельности или вида трудной жизненной ситуации;
внедрение принципа подушевого финансирования специальных социальных услуг вместо общих тарифов.
Система тарифообразования будет предусматривать:
подушевой норматив – для организаций, предоставляющих специальные социальные услуги;
предельные цены – для организаций, поставляющих компенсаторные технические средства.
Тарифы будут устанавливаться только на гарантированные государством специальные социальные услуги и называться гарантированной суммой. При этом она будет периодически корректироваться с учетом изменений основных макроэкономических показателей страны. В целом предлагаемые меры призваны обеспечить доступность и повысить качество предоставляемых услуг нуждающимся гражданам.
В этих целях:
будет сформирован реестр социальных работников, в котором будет содержаться информация о квалификации социальных работников, видах и качестве оказываемых ими услуг, результатах работы (реестр позволит потребителям услуг осуществлять выбор социальных работников в конкурентной среде, уровень заработной платы социальных работников будет напрямую зависеть от их востребованности);
будут разработаны профессиональные стандарты к социальным работникам, отражающие требования работодателей к уровню знаний, навыкам и умениям готовящихся кадров (к социальной работе будут допускаться только сертифицированные специалисты, прошедшие независимую систему оценки квалификации);
будет разработана новая система оплаты труда, учитывающая уровень квалификации, категорию и специфику предоставляемых услуг.
Целью предлагаемых преобразований является повышение качества и доступности социального обслуживания за счет солидарного участия в нем государства, частного сектора, неправительственных организаций и самих граждан.";
абзац тридцать пятый параграфа 6 главы 2 раздела 3 изложить в следующей редакции:
"Социальный работник должен быть компетентным, квалифицированным специалистом в своей области, владеющим современным инструментарием, обученным по качественным современным методикам обучения. При этом социальный работник – это профессионал с наиболее развитыми человеческими качествами, такими как сопереживание, лидерство и преданность делу.".
приложение к Национальному плану мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан до 2025 года, утвержденному указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1141 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасында
мүгедектігі бар адамдардың
құқықтарын қамтамасыз ету
және тұрмыс сапасын жақсарту
жөніндегі 2025 жылға дейінгі
ұлттық жоспарға
қосымша
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және тұрмыс сапасын жақсарту жөніндегі 2025 жылға дейінгі іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шара
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімі
Болжамды шығыстар (мың теңге)
Қаржыландыру көзі
Нысаналы индикатор
1
2
3
4
5
6
7
8

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2022 года № 1142
Приложение
к Национальному плану по
обеспечению прав и
улучшению качества жизни
лиц с инвалидностью в
Республике Казахстан
до 2025 года
План мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан до 2025 года
№ п/п Мероприятие Форма завершения Ответственные исполнители Срок исполнения Предполагаемые расходы
(тыс. тенге)
Источник финансирования Целевой индикатор
1 2 3 4 5 6 7 8

1. Мүгедектік профилактикасы және оның алдын алу
1
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мүгедектігі бар адамдардың тұрмыс сапасын жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Тұжырымдама жобасы
Еңбекмині, ДСМ, БҒМ, ИИДМ, МСМ, ЦДИАӨМ, АҚДМ, ІІМ, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
2
Мүгедектікке әкелетін туа біткен даму кемістіктерін және тұқым қуалайтын ауруларды анықтау тұрғысынан балаларды ерте скринингпен:

1. Профилактика и предупреждение инвалидности
1
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам улучшения качества жизни лиц, имеющих инвалидность"
проект
Концепции
МТСЗН, МЗ, МОН, МИИР, МКС, МЦРИАП, МИОР, МВД, МИО
2020
год
не требуются
2
Мониторинг охвата ранним скринингом детей на выявление врожденных пороков развития и наследственных заболеваний, приводящих к инвалидности:

1) ерте анықтау және емдеу мақсатында жаңа туған балаларда фенилкетонурия мен туа біткен гипотиреозды диагностикалау үшін неонатальды скринингпен;
2) ретинопатияны анықтау үшін шала туған нәрестелерді офтальмологиялық скринингпен;
3) жаңа туған балалар мен сәби жастағы балаларды (үш жасқа дейін) аудиологиялық скринингпен;
4) психикалық-физикалық дамуында артта қалу қаупі бар балалар тобын анықтау мақсатында үш жасқа дейінгі балаларды психофизикалық даму скринингімен қамтуды мониторингтеу
Еңбекминіне ақпарат
ДСМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
қамту үлесі:

1) неонатальным скринингом для диагностики у новорожденных фенилкетонурии и врожденного гипотиреоза с целью их раннего выявления и лечения;
2) офтальмологическим скринингом недоношенных новорожденных для выявления ретинопатии;
3) аудиологическим скринингом новорожденных и детей раннего возраста (до трех лет);
4) скринингом психофизического развития детского населения в возрасте до трех лет с целью выявления группы детей с риском отставания в психофизическом развитии
информация в МТСЗН
МЗ,
МИО
ежегодно
не требуются
доля охвата:

"Жүктілікті жасанды түрде үзу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 30 қазандағы № 626 бұйрығына әйелдердің репродуктивті денсаулығын сақтау бөлігінде өзгерістер енгізу
бұйрық
ДСМ, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
6
Диагностика және емдеу хаттамаларын, оның ішінде психикалық ауытқулар бойынша жетілдіру
Еңбекминіне ақпарат
ДСМ, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
7
Санаторий-курорттық емдеу ұсынылатын аурулар мен денсаулық ауытқуының тізбесін және санаторий-курорттық емдеуді ұсыну тәртібін әзірлеу жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ақпарат
ДСМ, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
8
Медициналық оңалту мәселелері бойынша медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберілетін адамдарға психологиялық консультация жүргізу
Еңбекминіне ақпарат
ДСМ, ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
үлес:
2022 – 50 %
2023 – 55 %
2024 – 60 %
9
Мүгедектіктің профилактикасы шеңберінде мүгедек емес адамдарды оңалтудың техникалық құралдарымен қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ДСМ, ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
2. Білім берудің қолжетімділігі
10
Білім беру ұйымдарында инклюзивті мәдениетті қалыптастыру жөнінде ұсынымдар дайындау
әдістемелік ұсынымдар
БҒМ,
Еңбекмині, ЖАО
2019 жыл
талап етілмейді
11
Білім беру ұйымдарында инклюзивті мәдениетті қалыптастыру жөніндегі шаралардың орындалуын мониторингтеу
Еңбекминіне ақпарат
ҒЖБМ, ОМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
12
Арнайы білім беру ұйымдарының желісін кеңейтуді мониторингтеу
Еңбекминіне ақпарат
ОМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
13
Мектепке дейінгі ұйымдар мен орта білім беру ұйымдарында инклюзияны қолдау кабинеттерінің желісін кеңейтуді мониторингтеу
Еңбекминіне ақпарат
ОМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
14
Ерекше білім беруді қажет ететін балаларға білім беру процесін материалдық-техникалық сүйемелдеудің орындалуын мониторингтеу
Еңбекминіне ақпарат
ОМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
15
Ерекше білім беруді қажет ететін адамдарды (балаларды) (мектепке дейінгі ұйымдарда, жалпы білім беретін мектептерде, колледждер мен ЖОО-ларда) оқыту үшін жағдай жасалуын мониторингтеу
Еңбекминіне ақпарат
ҒЖБМ, ОМ, ЖАО
2019 – 2023
жылдар
талап етілмейді
16
Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерінің базасында ерте араласу жүйесін құру мәселесін зерделеу
Еңбекминіне ақпарат
БҒМ, ДСМ, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
17
Ерекше білім беруді қажет ететін балаларды кәсіптік бағдарлау мәселелері бойынша отбасының, мектептің өзара іс-қимылын ұйымдастыру
ұсынымдар
БҒМ, ДСМ, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
18
Арнайы білім беру ұйымдарының үлгілік оқу жоспарларына ымдау тілі пәнін енгізу мәселесін пысықтау
Еңбекминіне ақпарат
БҒМ, ДСМ, ЖАО
2019 жыл
талап етілмейді
19
Ауытқу дәрежесіне қарай ерекше білім беруді қажет ететін балалар үшін үлгілік оқу бағдармаларын әзірлеу
бұйрық
БҒМ, ДСМ, Еңбекмині
2020 жыл
көзделген қаражат шегінде
099 "Сапалы мектеп біліміне қолжетімділікті қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
20
Үлгілік оқу жоспарлары мен техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламалары негізінде ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған жеке жұмыс оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
БҒМ, ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
21
Білім алушының ерекше білім беруге мұқтаждығын ескере отырып, жеке білім беру бағдарламаларын және жоспарларын әзірлеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
ОМ, Қаржымині, ЖАО
2022 жыл
талап етілмейді
22
Ерекше білім беруді қажет ететін балаларды жаңартылған бағдарлама бойынша оқулықтармен қамтамасыз ету (ірі қаріппен және Брайль қарпімен, ой-өрісінің бұзушылықтары бар балаларға)
Еңбекминіне ақпарат
БҒМ
2019 – 2021 жылдар
көзделген қаражат шегінде
099 "Сапалы мектеп біліміне қолжетімділікті қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
23
Техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беретін оқу орындарында мүгедектігі бар адамдарды оқытуға арналған квотаның орындалуын мониторингтеу
Еңбекминіне ақпарат
ҒЖБМ, ОМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
24
Жалпы білім беретін мектепте оқыту процесінде ерекше білім беруді қажет ететін білім алушылардың психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу жөнінде ұсыныстар енгізу
Еңбекминіне ұсыныс
БҒМ, ДСМ, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
25
Өңірлер бөлінісінде ерекше білім беруді қажет ететін балалар саны бойынша статистикалық деректерді қалыптастыру
статистикалық деректер
ҒЖБМ, ОМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
26
Ерекше білім беруді қажет ететін балаларды оқытуды іске асыратын, оның ішінде танылған халықаралық практикаларды енгізуді ескере отырып, жалпы білім беру ұйымдарының базасында инклюзивті білім берудің ресурстық орталықтары жүйесін кеңейтуді мониторингтеу
Еңбекминіне
ақпарат
БҒМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
27
Үйде оқыту (қашықтан оқыту) ұсынылатын аурулар мен денсаулықтың ауытқу тізбесін әзірлеу жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ДСМ,
БҒМ, Қаржымині, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
28
Үйде оқитын мүгедектігі бар балаларға арналған білім беру бағдарламаларын және медициналық-әлеуметтік мекемелердегі балаларға арналған арнайы бағдарламаларды жаңарту бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ОМ, ДСМ, ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
29
Ерекше білім беруді қажет ететін балаларға арнаулы автобустар ұсыну мәселесін пысықтау
Еңбекминіне ақпарат
ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді

Внесение изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 626 "Об утверждении Правил проведения искусственного прерывания беременности" в части охраны репродуктивного здоровья женщин
приказ
МЗ,
МИО
2020
год
не требуются
6
Совершенствование протоколов диагностики и лечения, в том числе по психическим расстройствам
информация
в МТСЗН
МЗ,
МИО
2020
год
не требуются
7
Выработка предложений по разработке перечня заболеваний и расстройств здоровья, при которых показано санаторно–курортное лечение, и порядка предоставления санаторно–курортного лечения
информация
в МТСЗН
МЗ,
МИО
2020
год
не требуются
8
Проведение психологической консультации лицам, направляемым на медико–социальную экспертизу по вопросам медицинской реабилитации
информация в МТСЗН
МЗ,
МИО
2021
год
не требуются
доля:
2022 – 50%
2023– 55%
2024– 60%
9
Выработка предложений по обеспечению техническими средствами реабилитации лиц, не являющихся инвалидами, в рамках профилактики инвалидности
предложения в МТСЗН
МЗ,
МИО
2021
год
не требуются
2. Доступность образования
10
Подготовка рекомендаций по формированию инклюзивной культуры в организациях образования
методические рекомендации
МОН, МТСЗН, МИО
2019
год
не требуются
11
Мониторинг выполнения мер по формированию инклюзивной культуры в организациях образования
информация в МТСЗН
МНВО, МП, МИО
ежегодно
не требуются
12
Мониторинг расширения сети специальных организаций образования
информация в МТСЗН
МП,
МИО
ежегодно
не требуются
13
Мониторинг расширения сети кабинетов поддержки инклюзии в дошкольных организациях и организациях среднего образования
информация в МТСЗН
МП,
МИО
ежегодно
не требуются
14
Мониторинг выполнения материально–технического сопровождения образовательного процесса детей с особыми образовательными потребностями
информация в МТСЗН
МП,
МИО
ежегодно
не требуются
15
Мониторинг создания условий для обучения лиц (детей) с особыми образовательными потребностями (в дошкольных организациях, общеобразовательных школах, колледжах и ВУЗах)
информация в МТСЗН
МНВО,
МП,
МИО
2019–2023 годы
не требуются
16
Изучение вопроса по созданию системы раннего вмешательства на базе кабинетов психолого–педагогической коррекции
информация в МТСЗН
МОН,
МЗ,
МИО
2020
год
не требуются
17
Организация взаимодействия семьи, школы по вопросам профессиональной ориентации детей с особыми образовательными потребностями
рекомендации
МОН,
МЗ,
МИО
2020
год
не требуются
18
Проработка вопроса по внедрению в типовые учебные планы специальных организаций образования предмета по жестовой речи
информация МТСЗН
МОН,
МЗ,
МИО
2019
год
не требуются
19
Разработка типовых учебных программ для детей с особыми образовательными потребностями в зависимости от степени нарушения
приказ
МОН, МЗ, МТСЗН
2020
год
в пределах предусмотренных средств
в рамках бюджетной программы 099 "Обеспечение доступности качественного школьного образования"
20
Разработка методических рекомендаций по разработке индивидуальных рабочих учебных планов и программ для лиц с особыми образовательными потребностями на основе типовых учебных планов и программ технического и профессионального образования
методические рекомендации
МОН,
МИО
2021
год
не требуются
21
Разработка методических рекомендаций по разработке индивидуальных образовательных программ и планов обучения с учетом особых образовательных потребностей обучающегося
методические рекомендации
МП,
МФ,
МИО
2022
год
не требуются
22
Обеспечение учебниками для детей с особыми образовательными потребностями (укрупненным шрифтом и шрифтом Брайля, для детей с нарушением интеллекта) по обновленной программе
информация в МТСЗН
МОН
2019
-2021 годы
в пределах предусмотренных средств
в рамках бюджетной программы 099 "Обеспечение доступности качественного школьного образования"
23
Мониторинг выполнения квоты на обучение лиц с инвалидностью в учебных заведениях технического и профессионального, послесреднего и высшего образования
информация в МТСЗН
МНВО,
МП,
МИО
ежегодно
не требуются
24
Внесение предложений по психолого-педагогическому сопровождению обучающихся с особыми образовательными потребностями в процессе обучения в общеобразовательной школе
предложения в МТСЗН
МОН,
МЗ,
МИО
2020
год
не требуются
25
Формирование статистических данных по количеству детей с особыми образовательными потребностями в разрезе регионов
статистические данные
МНВО,
МП,
МИО
ежегодно
не требуются
26
Мониторинг расширения сети ресурсных центров инклюзивного образования на базе общеобразовательных организаций, реализующих обучение детей с особыми образовательными потребностями, в том числе с учетом внедрения признанных международных практик
информация в МТСЗН
МОН,
МИО
ежегодно
не требуются
27
Выработка предложений по разработке перечня заболеваний и расстройств здоровья, при которых показано обучение на дому (дистанционное обучение)
предложения в МТСЗН
МЗ,
МОН,
МФ,
МИО
2020
год
не требуются
28
Выработка предложений по обновлению образовательных программ для детей с инвалидностью, обучающихся на дому, и специальных программ для детей, находящихся в медико-социальных учреждениях
предложения в МТСЗН
МП,
МЗ,
МИО
2023
год
не требуются
29
Проработка вопроса по предоставлению специализированных автобусов для детей с особыми потребностями
информация в МТСЗН
МИО
2020
год
не требуются

3. Әлеуметтік оңалту және абилитациялау тиімділігін арттыру
30
"Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы
30 қаңтардағы № 44 бұйрығына қайта куәландыру талап етілмейтін аурулар тізбесін кеңейту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
бұйрық
Еңбекмині, ДСМ,
ЖАО
2019 жыл
талап етілмейді
31
"Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 шілдедегі № 754 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Еңбекмині, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
32
"Мүгедектігі бар адамдарды абилитациялаудың және оңалтудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
бұйрық
Еңбекмині, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
33
Пилоттық өңірлерде "Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі мен "Оңалтудың техникалық құралдары" автоматтандырылған ақпараттық жүйесін енгізу
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы
Еңбекмині, ДСМ,
ЖАО
2020 жыл
көзделген қаражат шегінде
Еңбекминінің 067 "Халықаралық ұйымдармен бірлесіп атқарылатын жобалардың іске асырылуын қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
34
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталын жетілдіру және дамыту бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
35
"Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу, оларды әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу немесе тіркеуден шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы
16 ақпандағы № 60 бұйрығына жергілікті атқарушы органдардың өнім берушілердің белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін бақылау жөніндегі комиссиясының әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы өткізілетін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді берушілерге және құзыретіне қойылатын біліктілік талаптарын қайта қарау бөлігінде өзгерістер енгізу
Еңбекминінің
бұйрығы
Еңбекмині
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
36
Берілетін техникалық оңалту құралдарына шекті баға қалыптасу бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
37
Мүгедектігі бар адамдарды заманауи протездік-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ДСМ, ИИДМ, ОМ, ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
38
Оңалтудың техникалық құралдары паркін қалыптастыру бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
39
Мүгедектігі бар әйелдердің
3 жасқа толмаған балалары болған жағдайда бала күтімі бойынша жеке көмекшіні енгізу мәселесін қарау
Еңбекминіне ұсыныстар
ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
40
Психологиялық қажуға жол бермеу үшін мүгедектігі бар адамдарға күтім жасайтын және қолдау көрсететін адамдарды (отбасыларды) қолдау шараларын әзірлеу
Еңбекминіне ұсыныстар
ДСМ, ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
41
Мүгедектігі бар адамдарға арналған оңалту орталықтарының желісін дамыту мәселесін пысықтау
Еңбекминіне ақпарат
ЖАО
2022 – 2025 жылдар
талап етілмейді
42
Аутистік спектрі ауытқыған және басқа ауытқуы бар балалар үшін күндіз болатын орталықтар құру мәселесін пысықтау
Еңбекминіне ақпарат
ЖАО,
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының "Қамқорлық" қоры (келісу бойынша),
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ (келісу бойынша),
"Қазақстан халқына" қоғамдық қоры (келісу бойынша)
2022 – 2025 жылдар
талап етілмейді
43
Мүгедектікке немесе шешімдер қабылдау машықтарына қарамастан, өмірдің барлық аспектілерінде мүгедектігі бар адамдардың әрекетке толық қабілеттілігін тану бойынша халықаралық тәжірибені зерделеу
талдамалық анықтама
Еңбекмині
2021 жыл
талап етілмейді
44
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүйесінде тыныс-тіршілік пен денсаулық шектеулерінің қолданылуының халықаралық сыныптауышын бейімдеу бойынша ұсынымдар тұжырымдау
ұсынымдар
Еңбекмині, ДСМ, ЖАО
2024 жыл
талап етілмейді
оқытылғандардың үлесі:
2024 – 75 %

3. Повышение эффективности социальной реабилитации и абилитации
30
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико–социальной экспертизы" в части расширения перечня заболеваний, при которых не требуется переосвидетельствование
приказ
МТСЗН,
МЗ,
МИО
2019
год
не требуются
31
Внесение изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2005 года № 754 "Об утверждении перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам"
постановление Правительства Республики Казахстан
МТСЗН,
МИО
2020
год
не требуются
32
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов"
приказ
МТСЗН,
МИО
2020
год
не требуются
33
Внедрение автоматизированной информационной системы "Портал социальных услуг" и автоматизированной информационной системы "Технические средства реабилитации" в пилотных регионах
портал социальных услуг
МТСЗН,
МЗ,
МИО
2020
год
в пределах предусмотренных средств
в рамках бюджетной программы МТСЗН 067
"Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
34
Выработка предложений по развитию и совершенствованию портала социальных услуг
предложения в МТСЗН
МИО
2023
год
не требуются
35
Внесение изменений в приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № 60 "Об утверждении Правил допуска поставщиков товаров и (или) услуг на портал социальных услуг, их регистрации или снятия с регистрации на портале социальных услуг" в части пересмотра квалификационных требований к поставщикам товаров и услуг, реализуемых через портал социальных услуг, и компетенции комиссии местных исполнительных органов по мониторингу соответствия поставщиков установленным квалификационным требованиям
приказ МТСЗН
МТСЗН,
МИО
2023
год
не требуются
36
Выработка предложений по формированию предельных цен на предоставляемые технические средства реабилитации
предложения в МТСЗН
МИО
2023
год
не требуются
37
Выработка предложений по обеспечению лиц с инвалидностью современными протезно-ортопедическими средствами
предложения
в МТСЗН
МЗ,
МИИР,
МП,
МИО
2023 год
не требуются
38
Выработка предложений по формированию парков технических средств реабилитации
предложения
в МТСЗН
МИО
2023
год
не требуются
39
Рассмотрение вопроса по введению личного помощника по уходу за ребенком при наличии у женщин, имеющих инвалидность, детей в возрасте до 3 лет
предложения в МТСЗН
МИО
2020
год
не требуются
40
Разработка мер по поддержке людей (семей), осуществляющих уход и поддержку людей с инвалидностью, для недопущения психологического выгорания
предложения в МТСЗН
МЗ,
МИО
2021
год
не требуются
41
Проработка вопроса по развитию сети реабилитационных центров для лиц с инвалидностью
информация в МТСЗН
МИО
2023-2025 годы
не требуются
42
Проработка вопроса создания центров дневного пребывания для детей с расстройствами аутистического спектра и другими ментальными нарушениями
информация в МТСЗН
МИО,
Фонд Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Қамқорлық" (по согласованию),
АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию),
Общественный фонд "Қазақстан халқына" (по согласованию)
2023-2025 годы
не требуются
43
Изучение международного опыта по признанию полной дееспособности лиц с инвалидностью во всех аспектах жизни независимо от инвалидности или навыков принятия решений
аналитическая справка
МТСЗН
2021
год
не требуются
44
Выработка рекомендаций по адаптации Международной классификации функционирования ограничений жизнедеятельности и здоровья в системе медико-социальной экспертизы
рекомендации
МТСЗН,
МЗ,
МИО
2024
год
не требуются
доля обученны: 2024 – 75%

4. Әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін жаңғырту
45
Азаматтарды (балаларды, отбасыларды) өмірдегі қиын жағдайда жүрген адамдардың санаттарына жатқызу өлшемшарттарын және мұқтаж азаматтарға (балаларға, отбасыларға), оның ішінде адам саудасы және отбасылық-тұрмыстық зорлық-зомбылық бойынша құқық бұзушылықтардан зардап шеккен адамдарға көрсетілетін мемлекеттік қолдаудың атаулылығын күшейту мақсатында мемлекет кепілдік берген арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер тізбесін өзектілендіру жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминінеұсыныстар
ДСМ,
ОМ,
ІІМ,
МСМ
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
46
Орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің деректеріне сәйкес отбасының цифрлық картасы шеңберінде арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж адамдардың жалпы контингентін айқындау
статистикалық деректер
Еңбекмині,
ОМ,
ДСМ,
ЦДИАӨМ
2023 жыл
талап етілмейді
47
Өңірлердің әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдармен қамтамасыз етілуін айқындау
статистикалық деректер
Еңбекмині, ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
48
Өңірлік жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің ұйымдарын трансформациялау бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекмині
ұсыныстар
ҰЭМ,
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
49
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер сыныптауышын енгізу жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ДСМ, ІІМ, БҒМ, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
50
Интеграцияланған әлеуметтік қызметтерді көрсету кезінде ведомствоаралық өзара іс-қимылдың әдістемелік ұсынымдарын әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
Еңбекмині, ІІМ, ДСМ, БҒМ, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
51
Интеграцияланған арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартының жобасын әзірлеу
бұйрық
жобасы
Еңбекмині, ІІМ, ДСМ, ОМ, ҒЖБМ, ЖАО
2024 жыл
талап етілмейді
52
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін енгізу жөнінде әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік
ұсынымдар
Еңбекмині,
ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
53
Жұмыс істеп тұрған медициналық-әлеуметтік мекемелерді біртіндеп институттанудан шығару алгоритмін әзірлеу:
а) әлеуметтік қызмет көрсететін ірі интернат-үйлерді сыйымдылығы аз үйлер етіп біртіндеп институттанудан шығару;
б) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерді аккредиттеу тетігін енгізу мүмкіндігін қарастыру;
в) медициналық-әлеуметтік мекемелер ұсынатын арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін аутсорсингке беру мәселесін пысықтау
Жол картасы
Еңбекмині, ОМ,
ДСМ,
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
54
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметті алушыларды олар тұратын аумақтағы медициналық-әлеуметтік мекемелерге бекіту тетігі бөлігінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
55
Сыйымдылығы шағын әлеуметтік қызмет көрсету үйлерін дамыту жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
56
Мүгедектігі бар адамдарды міндетті оқытудан өткен отбасыларға орналастырудың баламалы нысандарын енгізу мәселесін қарау
Еңбекминіне ұсыныстар
ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
57
Мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету бойынша жеке көмекшілерді, әлеуметтік қызметкерлерді, сондай-ақ отбасы мүшелерін оқытуды ұйымдастыру бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
58
Арнаулы әлеуметтік қызметтердің үйде көрсетілуіне мұқтаж адамдар үшін жеке көмекшілердің, әлеуметтік қызметкерлердің қызмет көрсетуін қайта қарау жөніндегі ұсыныстар
Еңбекминіне
ұсыныстар
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
59
Бір әлеуметтік қызметкердің екі волонтермен өзара іс-қимыл жасау моделін айқындау
әдістемелік ұсынымдар
Еңбекмині, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
60
Волонтерлік институтын дамыту
Еңбекминіне
ақпарат
АҚДМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
61
"Қазақстан Республикасындағы әлеуметтік қызметкердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Тұжырымдама жобасы
Еңбекмині, ІІМ, ДСМ, БҒМ, ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
62
Әлеуметтік қызметкерлерді міндетті тіркеуді, сараптауды және сертификаттауды бақылау және енгізу тетігін ендіру жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ақпарат
ІІМ, ДСМ, БҒМ, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
5-тарау. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер мен тариф белгілеу стандарттарын жетілдіру
63
Тариф белгілеуді қалыптастыру және жетілдіру:
а) бюджет және бюджеттен тыс қаражат пен шығындар баптарын қоса алғанда, қаржыландырудың барлық көздері бойынша медициналық-әлеуметтік мекемелердің шоғырландырылған бюджетіне талдау жүргізу;
б) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында пайдалану үшін ұйымның түріне, көрсетілетін қызметті алушының санатына қарай әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету құнын есептеу және хронометраж жұмыстарын жүргізу;
в) шоғырландырылған бюджетті, мемлекеттік активтердің ағымдағы жай-күйін, бизнес-процестер мен функцияларды талдау негізінде әдістемелік ұсынымдар дайындай отырып, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету кезіндегі өзіндік құн мен пайда нормаларын қоса алғанда, медициналық-әлеуметтік мекемелердің тікелей және жанама шығыстарының нормаларын айқындау
Жол картасы
Еңбекмині
2023 жыл
талап етілмейді
64
Үйде қызмет көрсетілетін адамдар үшін жан басына шаққандағы қаржыландыруды қалыптастыру бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне
ұсыныстар
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
65
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін стационарлық және жартылай стационарлық ұйымдарда қызмет көрсетілетін адамдар үшін тарифтерді қалыптастыру бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне
ұсыныстар
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
66
Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж адамдар үшін көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің түрлері және ұсынылатын оңалтудың техникалық құралдары бойынша стандарттарды әзірлеу жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
Еңбекмині, ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
67

4. Модернизация системы социального обслуживания
45
Выработка предложений по актуализации критериев отнесения граждан (детей, семей) к категориям лиц, находящихся в трудной жизненной ситуации, и перечня гарантированных государством специальных социальных услуг с целью усиления адресности государственной поддержки нуждающимся гражданам (детям, семьям), включая лиц, пострадавших от правонарушений по торговле людьми и семейно-бытового насилия
предложения
в МТСЗН
МЗ,
МП,
МВД,
МКС,
МИО
2023
год
не требуются
46
Определение общего контингента лиц, нуждающихся в специальных социальных услугах, в рамках цифровой карты семьи в соответствии с данными информационных систем центральных государственных органов
статистические данные
МТСЗН,
МП,
МЗ,
МЦРИАП
2023
год
не требуются
47
Определение обеспеченности регионов организациями, предоставляющими специальные социальные услуги в области социальной защиты
статистические данные
МТСЗН,
МИО
2023
год
не требуются
48
Выработка предложений по трансформации организаций региональных отделов занятости и социальных программ
предложения в МТСЗН
МНЭ,
МИО
2023
год
не требуются
49
Выработка предложений по внедрению классификатора социальных услуг
предложения в МТСЗН
МЗ,
МВД,
МОН,
МИО
2020 год
не требуются
50
Разработка методических рекомендаций межведомственного взаимодействия при оказании интегрированных социальных услуг
методические рекомендации
МТСЗН, МВД,
МЗ,
МОН,
МИО
2020
год
не требуются
51
Разработка проекта стандарта оказания интегрированных специальных социальных услуг
проект приказа
МТСЗН, МВД, МЗ,
МП, МНВО,
МИО
2024
год
не требуются
52
Разработка методических рекомендаций по внедрению норматива подушевого финансирования специальных социальных услуг
методические рекомендации
МТСЗН, МИО
2021
год
не требуются
53
Разработка алгоритма поэтапной деинституционализации действующих медико-социальных учреждений:
а) поэтапная деинституционализация крупных домов-интернатов социального обслуживания в дома малой вместимости;
б) рассмотрение возможности введения механизма аккредитации субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги;
в) проработка вопроса передачи на аутсорсинг отдельных видов специальных социальных услуг, предоставляемых медико-социальными учреждениями
Дорожная карта
МТСЗН,
МП,
МЗ,
МИО
2023
год
не требуются
54
Выработка предложений в части механизма прикрепления получателей специальных социальных услугах в медико-социальных учреждениях на территории их проживания
предложения в МТСЗН
МИО
2023
год
не требуются
55
Выработка предложений по развитию домов малой вместимости социального обслуживания
предложения в МТСЗН
МИО
2021
год
не требуются
56
Рассмотрение вопроса по введению альтернативных форм устройства лиц с инвалидностью в семью с прохождением обязательного обучения
предложения в МТСЗН
МИО
2021
год
не требуются
57
Выработка предложений по обучению индивидуальных помощников, социальных работников, а также членов семей по оказанию услуг для лиц с инвалидностью
предложения в МТСЗН
МИО
2023
год
не требуются
58
Предложения по пересмотру предоставления услуг индивидуальных помощников, социальных работников для лиц, нуждающихся в оказании специальных социальных услуг на дому
предложения в МТСЗН
МИО
2023
год
не требуются
59
Определение модели взаимодействия одного социального работника с двумя волонтерами
методические рекомендации
МТСЗН,
МИО
2020
год
не требуются
60
Развитие института волонтерства
информация в МТСЗН
МИОР,
МИО
ежегодно
не требуются
61
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан "О социальном статусе социального работника в Республике Казахстан"
проект Концепции
МТСЗН, МВД,
МЗ,
МОН,
МИО
2021
год
не требуются
62
Выработка предложений по введению механизма контроля и ввода обязательной регистрации, экспертизы и сертификации социальных работников
информация в МТСЗН
МВД,
МЗ,
МОН,
МИО
2020
год
не требуются
5. Совершенствование стандартов специальных социальных услуг и тарифообразования
63
Формирование и совершенствование тарифообразования:
а) проведение анализа консолидированного бюджета медико-социальных учреждений по всем источникам финансирования, включая бюджетные и внебюджетные средства, и статьям затрат;
б) проведение хронометражных работ и расчет стоимости оказания специальных социальных услуг в сфере социальной защиты в зависимости от вида организации, категории получателя услуг для использования на портале социальных услуг;
в) определение норм прямых и косвенных расходов медико-социальных учреждений, включая нормы себестоимости и прибыли при оказании специальных социальных услуг на основе анализа консолидированного бюджета, текущего состояния государственных активов, бизнес-процессов и функций с подготовкой методических рекомендаций
Дорожная карта
МТСЗН
2023
год
не требуются
64
Выработка предложений по формированию подушевого финансирования для лиц, обслуживаемых на дому
предложения в МТСЗН
МИО
2023
год
не требуются
65
Выработка предложений по формированию тарифов для лиц, обслуживаемых в стационарных и полустационарных организациях, оказывающих специальные социальные услуги
предложения в МТСЗН
МИО
2023
год
не требуются
66
Выработка предложений по разработке стандартов по видам оказываемых специальных социальных услуг и предоставляемым техническим средствам реабилитации для лиц, нуждающихся в специальных социальных услугах
предложения в МТСЗН
МИО
2023
год
не требуются
67

"Медициналық-әлеуметтік мекемелерде, оңалту орталықтарында, мүгедектігі бар балаларға арналған оқу орындарында, аумақтық әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында, күндіз болу бөлімшелерінде, әлеуметтік бейімдеу орталықтарында қызмет көрсетілетін адамдар үшін заттай тамақтану нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 қарашадағы № 896 бұйрығына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдарда тамақтануды қамтамасыз ету нормаларын қайта қарау бөлігінде өзгерістер енгізу
Еңбекминінің бұйрығы
ДСМ,
ОМ,
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
6. Әлеуметтік қызметкер мәртебесі
68
Әлеуметтік қызметкерлердің мәртебесін көтеру бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ОМ,
ҒЖБМ,
ІІМ,
ДСМ,
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
69
Әлеуметтік қорғау, халықты жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіп үшін біліктілік деңгейінің кәсіптік стандарттарын өзектілендіру жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
70
Әлеуметтік қызметтердің қызметкерлерін, оның ішінде педагогикалық қызметкерлерді сертификаттау және аттестаттау бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ОМ,
ДСМ,
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
71
Әлеуметтік қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ОМ,
ДСМ,
ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді
72
Ұйымдардың әлеуметтік қызметкерлеріне, сондай-ақ білім беру саласындағы әлеуметтік педагогтар мен әлеуметтік психологтарға еңбекақы төлеу жүйесін қайта қарау жөнінде ұсыныстар енгізу
Еңбекминіне ұсыныстар
ДСМ,
ОМ,
Қаржымині,
ІІМ
2024 жыл
талап етілмейді
7. Мүгедектігі бар адамдар үшін мәдени және спорттық іс-шараларды дамыту
73
Паралимпиадалық спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларын арнайы спорттық құрал-жабдықтармен және спорттық протездеумен қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
МСМ,
ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
74
Балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінде, жоғары спорт шеберлігі мектептерінде, олимпиадалық дайындық орталықтарында және олимпиадалық резервті даярлау орталықтарында мүгедек спортшыларға жаттығу процесін ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Еңбекминіне ақпарат
МСМ,
ЖАО
жыл сайын
көзделген қаражат шегінде
036 "Жоғары жетістіктер спортын дамыту" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
спортшылар үлесі:
2019 – 11,7 %
2020 – 12,2 %
2021 – 12,7 %
75
Спорт дәрігерін, спорт психологын, биомеханикті, массаж жасаушылар мен нутрициологты қамтитын кешенді-ғылыми топтарды ұлттық құрамаларға бекіту бойынша мәселені пысықтау
Еңбекминіне ақпарат
МСМ,
ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
76
Паралимпиадалық спорт түрлері бойынша жаттығу процесін ұйымдастыру әдістемесін әзірлеу және кейіннен паралимпиадалық спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың жаттықтырушыларын әдістемелік материалдармен қамтамасыз ету
әдістемелік ұсынымдар
МСМ,
ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
77
Мүгедектігі бар адамдар үшін, оның ішінде инклюзивті туризмді қоса алғанда, мәдени-спорттық көрсетілетін қызметтер тізбесін белгілеу жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
МСМ, ЖАО
2023 жыл
талап етілмейді

Внесение изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 896 "Об утверждении натуральных норм питания для лиц, обсуживающихся в медико-социальных учреждениях, реабилитационных центрах, учебных заведениях для детей-инвалидов, территориальных центрах социального обслуживания, отделениях дневного пребывания, центрах социальной адаптации" в части пересмотра норм обеспечения питания в организациях, оказывающих специальные социальные услуги
приказ МТСЗН
МЗ,
МП,
МИО
2023
год
не требуются
6. Статус социального работника
68
Выработка предложений по повышению статуса социальных работников
предложения в МТСЗН
МП,
МНВО,
МВД,
МЗ,
МИО
2023
год
не требуются
69
Выработка предложений по актуализации профессиональных стандартов уровня квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты, занятости населения
предложения
в МТСЗН
МИО
2023
год
не требуются
70
Выработка предложений по сертификации и аттестации работников социальных служб, в том числе педагогических работников
предложения
в МТСЗН
МП,
МЗ,
МИО
2023
год
не требуются
71
Выработка предложений по организации повышения квалификации социальных работников
предложения
в МТСЗН
МП,
МЗ,
МИО
2023
год
не требуются
72
Внесение предложений по пересмотру системы оплаты труда социальных работников организаций, а также социальных педагогов и социальных психологов в сфере образования
предложения в МТСЗН
МЗ,
МП,
МФ,
МВД
2024
год
не требуются
7. Развитие культурных и спортивных мероприятий для лиц с инвалидностью
73
Выработка предложений по обеспечению национальных сборных команд по паралимпийским видам спорта специальным спортивным инвентарем и спортивным протезированием
предложения в МТСЗН
МКС,
МИО
2020
год
не требуются
74
Обеспечение организации тренировочного процесса спортсменов–инвалидов в детских юношеских спортивных школах, школах высшего спортивного мастерства, центрах олимпийской подготовки и центрах подготовки олимпийского резерва
информация в МТСЗН
МКС,
МИО
ежегодно
в пределах предусмотренных средств
в рамках бюджетной программы 036 "Развитие спорта высших достижений"
доля спортсменов:
2019–11,7%
2020 –12,2 %
2021– 12,7 %
75
Проработка вопроса по закреплению за национальными сборными комплексно–научных групп, включающих спортивного врача, спортивного психолога, биомеханика, массажиста и нутрициолога
информация в МТСЗН
МКС,
МИО
2020
год
не требуются
76
Разработка методики организации тренировочного процесса по паралимпийским видам спорта и последующее обеспечение методическими материалами тренеров национальных сборных команд по паралимпийским видам спорта
методические рекомендации
МКС,
МИО
2021
год
не требуются
77
Выработка предложений по установлению перечня культурно-спортивных услуг для лиц с инвалидностью, в том числе включая инклюзивный туризм
предложения в
МТСЗН
МКС,
МИО
2023
год
не требуются

8. Кедергісіз орта
78
"Жүйелі бейімдеу" ұғымын заңнамалық деңгейде бекіту
Еңбекминіне ақпарат
ИИДМ, Еңбекмині, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
79
Мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі басқа да топтары үшін ғимараттар мен құрылыстардың, жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарының және елді мекендер көшелерінің міндетті қолжетімділігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды белгілеу бөлігінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру
нормативтік құқықтық актілер
ИИДМ, Еңбекмині, ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
80
І топтағы мүгедектігі бар адамдар және мүгедектігі бар балалар үшін теміржол көлігімен жол жүруге
50 % мөлшерінде жеңілдік белгілеу
бұйрық
ИИДМ
2019 жыл
көзделген қаражат шегінде
015 "Әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша теміржол жолаушылар тасымалдарын субсидиялау" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
теміржол көлігімен жол жүруге жеңілдік
81
"Интерактивті қолжетімділік картасы" ақпараттық порталында деректерді толтыру мен өзектілендірудің мониторингі
қолжетімділік картасы
ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
82
Объектілердің қолжетімділігін бақылау функцияларын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы жергілікті атқарушы органдарға бекітіп беру мәселесін қарау
Мүгедектерді әлеуметтік қорғау саласындағы үйлестіру кеңесінің хаттамасы
Еңбекмині, ИИДМ, ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
83
Мүгедектігі бар адамдардың флюорографиялық, маммографиялық зерттеулермен қамтылуын және олардың қолжетімділігін мониторингтеу
Еңбекминіне ақпарат
ДСМ, ЖАО
жыл сайын
талап етілмейді
үлес:

8. Безбарьерная среда
78
Закрепление на законодательном уровне понятия "разумное приспособление"
информация в МТСЗН
МИИР,
МТСЗН,
МИО
2020
год
не требуются
79
Совершенствование нормативных правовых актов Республики Казахстан в части установления требований обязательного обеспечения доступности зданий и сооружений, автомобильных дорог общего пользования и улиц населенных пунктов для лиц с инвалидностью и других маломобильных групп населения
нормативные правовые акты
МИИР,
МТСЗН,
МИО
2021
год
не требуются
80
Установление льготы в размере 50 % на проезд железнодорожным транспортом для лиц с инвалидностью I–группы и для детей инвалидов
приказ
МИИР
2019
год
в рамках предусмотренных средств
в рамках бюджетной программы 015 "Субсидирование железнодорожных пассажирских перевозок по социально значимым межобластным сообщениям"
льгота на проезд железнодорожным транспортом
81
Мониторинг наполнения и актуализация данных на информационном портале "Интерактивная карта доступности"
карта доступности
МИО
ежегодно
не требуются
82
Рассмотрение вопроса закрепления за местными исполнительными органами в сфере архитектурной градостроительной и строительной деятельности функций контроля за обеспечением доступности объектов
протокол Координационного совета в области социальной защиты инвалидов
МТСЗН,
МИИР,
МИО
2020
год
не требуются
83
Мониторинг охвата и доступности флюорографическим, маммографическим исследованием лиц с инвалидностью
информация в МТСЗН
МЗ,
МИО
ежегодно
не требуются
доля:

"Ақпараттық технологиялар: мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін интернет-ресурстың қолжетімділігі" ҚР СТ 2191-2012 ұлттық стандартын, сондай-ақ Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын (2021 жылғы 2 сәуірдегі № 114/НҚ) халықаралық стандарттарға сәйкес ақпараттық толықтыру қағидаларын қайта қарау бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ЦДИӨДМ, АҚДМ
2024 жыл
талап етілмейді
88
Мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор ұйымдарының сайттарында қазақ тілінің сөйлеу синтезі (ақпараттық контентке сөйлеу қолжетімділігі) функциясын енгізу бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ұсыныстар
ЦДИӨДМ, ҒЖБМ, ОМ, АҚДМ
2023 жыл
талап етілмейді
9. Экономикалық дербестік және сапалы жұмыспен қамту
89
Көру қабілеті ауытқыған адамдар қатарынан массаж жасаушылар курстарын ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар енгізу
Еңбекминіне ұсыныстар
ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
90
Жұмысқа орналасу процесінде мүгедектігі бар адамдарды технологиялық сүйемелдеуді пайдалана отырып кәсіптік оңалту орталықтарын құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Еңбекминіне ұсыныстар
ЖАО
2020 жыл
талап етілмейді
91
Жұмыс берушінің мүгедектігі бар адамдар үшін арнайы жұмыс орындарын құру шығындарын субсидиялау
есеп
ЖАО
2019 жыл
көзделген қаражат шегінде
062 "Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттеріне мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
92
Мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарын квоталандырудың қосымша немесе балама шараларын енгізу жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Еңбекминіне ақпарат
ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді

Выработка предложений по пересмотру национального стандарта СТ РК 2191-2012 "Информационные технологии: доступность интернет-ресурса для людей с ограниченными возможностями", а также Правил информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов (от 2 апреля 2021 года № 114/НҚ) в соответствии с международными стандартами
предложения в МТСЗН
МЦРИАП, МИОР
2024
год
не требуются
88
Выработка предложений по внедрению на сайтах государственных органов и организаций квазигосударственного сектора функции синтеза речи казахского языка (речевого доступа к информационному контенту)
предложения в МТСЗН
МЦРИАП, МНВО,
МП,
МИОР
2023
год
не требуются
9. Экономическая самостоятельность и качественная занятость
89
Внесение предложений по организации курсов массажистов из числа лиц, имеющих нарушение зрения
предложения в МТСЗН
МИО
2020
год
не требуются
90
Внесение предложений по созданию центров профессиональной реабилитации с использованием технологий сопровождения лиц с инвалидностью в процессе трудоустройства
предложения в МТСЗН
МИО
2020
год
не требуются
91
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
отчет
МИО
2019
год
в пределах предусмотренных средств
в рамках бюджетной программы 062 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы на субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов"
92
Выработка предложений по введению дополнительных или альтернативных мер квотирования рабочих мест для лиц с инвалидностью
информация в МТСЗН
МИО
2021
год
не требуются

10. Қоғамдық сананы жаңғырту
93
Министрлердің/өңірлер әкімдерінің мүгедектік мәселелері жөніндегі кеңесшілерін тағайындау тәртібін айқындау жөнінде әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
бұйрық
Еңбекмині, ЖАО
2021 жыл
талап етілмейді
94
Бірыңғай республикалық медиа-жоспар шеңберінде бұқаралық ақпарат құралдарында мүгедектігі бар адамдардың проблемаларына қоғамның оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған жарияланымдар мен мақалаларды орналастыру, телеарналарда сөз сөйлеу
мақалалар, жарияланымдар, материалдар
АҚДМ, Еңбекмині, ЖАО
жыл сайын
көзделген қаражат шегінде
003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
жарияланымдар саны:
2019 – 5 %
2020 – 10 %
2021 – 15 %
2022 – 20 %

10. Модернизация общественного сознания
93
Разработка методических рекомендаций по определению порядка назначения советников министров/акимов регионов по вопросам инвалидности
приказ
МТСЗН,
МИО
2021
год
не требуются
94
Размещение в средствах массовой информации публикаций и статей, выступлений на телеканалах, направленных на формирование позитивного отношения общества к проблемам лиц с инвалидностью в рамках единого республиканского медиа–плана
статьи, публикации, материалы
МИОР,
МТСЗН,
МИО
ежегодно
в пределах предусмотренных средств
в рамках бюджетной программы 003
"Проведение государственной информационной политики"
количество публикаций:
2019 – 5%
2020– 10%
2021–15%
2022–20%

2023 – 25 %
2024 – 30 %
95
Мүгедектердің құқықтары туралы конвенцияға Факультативтік хаттаманы ратификациялау туралы мәселені Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Халықаралық гуманитарлық құқық және адам құқықтары жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қарауына шығару
ВАК хаттамасы
Еңбекмині, ЖАО
2022 жыл
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ААЖ – автоматтандырылған ақпараттық жүйе
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ВАК – Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Халықаралық гуманитарлық құқық және адам құқықтары жөніндегі ведомствоаралық комиссия
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
ОАМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялық және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

2023–25%
2024–30%
95
Вынесение на рассмотрение Межведомственной комиссии по международному гуманитарному праву и правам человека при Правительстве Республики Казахстан вопроса о ратификации Факультативного протокола к Конвенции о правах инвалидов
протокол МВК
МТСЗН,
МИО
2022
год
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АИС – автоматизированная информационная система
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МВК – Межведомственная комиссия по международному гуманитарному праву и правам человека при Правительстве Республики Казахстан
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан