Ауыл халқының кірістерін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану үшін ауыл халқына микрокредиттер беруге облыстық бюджеттерге 2023 жылға кредит берудің негізгі шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 136 қаулысы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 180-бабының 2-тармағына, "2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 987 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ауыл халқының кірістерін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану үшін ауыл халқына микрокредиттер беруге облыстық бюджеттерге 2023 жылға кредит берудің негізгі шарттары бекітілсін.
2. Тиісті мәслихаттар 2023 жылға арналған облыстық бюджеттерде тиісті түсімдерді көздейтін шешімдер қабылдағаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде облыстардың жергілікті атқарушы органдары мәслихаттардың көрсетілген шешімдерін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы және Қаржы министрліктері заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) облыстардың жергілікті атқарушы органдарымен кредиттік шарттар жасасуды;
2) бюджеттік кредиттердің нысаналы пайдаланылуын және республикалық бюджетке уақтылы қайтарылуын бақылауды қамтамасыз етсін.
4. Жергілікті атқарушы органдар ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20-ы күніне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне берілген микрокредиттер нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша есеп берсін.
5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі ауыл халқының кірістерін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану үшін ауыл халқына микрокредиттер беруге 2023 жылға бөлінген бюджеттік кредиттердің игерілуін мониторингтеуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне жүктелсін.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 17 ақпандағы
№ 136 қаулысымен
бекітілген
Ауыл халқының кірістерін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану үшін ауыл халқына микрокредиттер беруге облыстық бюджеттерге 2023 жылға кредит берудің негізгі шарттары
Облыстардың жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – қарыз алушылар) кредиттер беру үшін мынадай негізгі шарттар белгіленеді:

Об утверждении основных условий кредитования областных бюджетов на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения на 2023 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2023 года № 136.
В соответствии с пунктом 2 статьи 180 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023 - 2025 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2022 года № 987 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые основные условия кредитования областных бюджетов на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения на 2023 год.
2. Местным исполнительным органам областей в течение десяти календарных дней после принятия соответствующими маслихатами решений, предусматривающих в областных бюджетах на 2023 год соответствующие поступления, представить указанные решения маслихатов в Министерство финансов Республики Казахстан.
3. Министерствам сельского хозяйства и финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) заключение кредитных договоров с местными исполнительными органами областей;
2) контроль за целевым использованием и своевременным возвратом бюджетных кредитов в республиканский бюджет.
4. Местным исполнительным органам ежемесячно, в срок до 20 числа месяца, следующего за отчетным, представлять в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан отчет по показателям результатов выданных микрокредитов.
5. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить мониторинг освоения бюджетных средств, выделенных для кредитования областных бюджетов на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения на 2023 год.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 февраля 2023 года № 136
Основные условия кредитования областных бюджетов на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения на 2023 год
Для предоставления кредитов местным исполнительным органам областей (далее – заемщики) устанавливаются следующие основные условия:

1) "2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 987 қаулысында көзделген 52396965000 (елу екі миллиард үш жүз тоқсан алты миллион тоғыз жүз алпыс бес мың) теңге сомасындағы кредиттер қарыз алушыларға 2023 жылға ауыл халқының кірістерін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану үшін ауыл халқына микрокредиттер беруге облыстық бюджеттерге кредит 10 (он) жыл мерзімге 0,01 % (нөл бүтін жүзден бір) сыйақы мөлшерлемесі бойынша беріледі;
2) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 6 (алты) айды құрайды және бюджеттік кредит қаражаты кредит берушінің шотынан аударылған сәттен бастап есептеледі;
3) негізгі борышты төлеуді бастау күні жасалған кредиттік шарттарға қоса берілетін өтеу графигіне сәйкес келеді.

1) кредиты в сумме 52396965000 (пятьдесят два миллиарда триста девяносто шесть миллионов девятьсот шестьдесят пять тысяч) тенге, предусмотренные постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2022 года № 987 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы", предоставляются заемщикам сроком на 10 (десять) лет по ставке вознаграждения 0,01 % (ноль целых одна сотая) для кредитования областных бюджетов на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения на 2023 год;
2) период освоения бюджетного кредита составляет 6 (шесть) месяцев и исчисляется с момента перечисления средств бюджетного кредита со счета кредитора;
3) дата начала выплаты основного долга согласно графику погашения, прилагаемому к заключенным кредитным договорам.