"Alatau" арнайы экономикалық аймағын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 наурыздағы № 211 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.12.2023 № 1187 қаулысымен.
"Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2048 жылға дейінгі кезеңге "Alatau" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – "Alatau" АЭА) құрылсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.12.2023 № 1187 қаулысымен.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Alatau" АЭА туралы ереже;
2) "Alatau" АЭА нысаналы индикаторлары бекітілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.12.2023 № 1187 қаулысымен.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 15 наурыздағы
№ 221 қаулысымен
бекітілген
"Alatau" арнайы экономикалық аймағы туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.12.2023 № 1187 қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Alatau" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) қоса беріліп отырған жоспарға сәйкес шекараларда Алматы облысының Қонаев, Алатау қалалары мен Талғар ауданының аумағында орналасқан.
АЭА порттық арнайы экономикалық аймақ болып табылады.
АЭА аумағы өңірдің көлік-логистикалық әлеуетін, оның ішінде әуежайлардың қызметін дамытуға арналған аумақты қоса алғанда, 97930,98 гектарды құрайды және Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлігі болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.05.2025 № 336 қаулысымен.
2. АЭА:
1) өңірдің дамуына жаңа серпін беретін жобаны іске асыру шеңберінде отандық және шетелдік инвестицияларды тарту үшін қолайлы инвестициялық ахуалды қамтамасыз ету;
2) келуші қазақстандық және шетелдік азаматтардың қажеттіліктерін қамтамасыз етуге және қанағаттандыруға қабілетті заманауи жоғары тиімді, бәсекеге қабілетті туристік, медициналық, білім беру, мәдени-демалыс инфрақұрылымын жедел дамыту, Алматы облысында қызметтер көрсетудің сапасы жағынан жаңа деңгейін қалыптастыру мақсатында құрылады.
3. АЭА қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен (бұдан әрі – Заң) және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасымен реттеледі.
Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамада қамтылғаннан өзгеше қағидалар белгіленсе, халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.

О создании специальной экономической зоны "Alatau"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 211.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2023 № 1187.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать специальную экономическую зону "Alatau" (далее – СЭЗ "Alatau") на период до 2048 года.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2023 № 1187.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о СЭЗ "Alatau";
2) целевые индикаторы СЭЗ "Alatau".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2023 № 1187.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от "15" марта 2023 года № 211
Положение о специальной экономической зоне "Alatau"
Сноска. Положение - в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2023 № 1187.
1. Общие положения
1. Специальная экономическая зона "Alatau" (далее – СЭЗ) расположена на территории городов Қонаев, Алатау и Талгарского района Алматинской области в границах согласно прилагаемому плану.
СЭЗ является портовой специальной экономической зоной.
Территория СЭЗ составляет 97930,98 гектара, включая территорию для развития транспортно-логистического потенциала региона, в том числе деятельности аэропортов, и является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 14.05.2025 № 336.
2. СЭЗ создается в целях:
1) обеспечения благоприятного инвестиционного климата для привлечения отечественных и зарубежных инвестиций в рамках реализации проекта, который придаст новый импульс развитию региона;
2) ускоренного развития современной высокоэффективной, конкурентоспособной туристской, медицинской, образовательной, культурно-досуговой инфраструктуры, способной обеспечить и удовлетворить потребности прибывающих казахстанских и зарубежных граждан, формирования качественно нового уровня предоставления услуг в Алматинской области.
3. Деятельность СЭЗ регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" (далее – Закон) и иным законодательством Республики Казахстан.
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в законодательстве о специальных экономических зонах, применяются правила международного договора.

4. АЭА аумағында арнайы құқықтық режим белгіленеді.
2. "Alatau" арнайы экономикалық аймағын басқару
5. АЭА-ны басқару Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
3. "Alatau" арнайы экономикалық аймағының аумағында салық салу
6. АЭА аумағында салық салу Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі.
4. Кедендік реттеу
7. АЭА аумағында немесе оның бір бөлігінде еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылады.
8. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын АЭА аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады. АЭА аумағы кедендік бақылау жүргізу мақсатында жайластырылған болуға тиіс. АЭА аумағын жайластыруға қойылатын талаптарды, оның ішінде осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды кеден саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
5. Шетел азаматтарының "Alatau" арнайы экономикалық аймағының аумағында болуының тәртібі
9. АЭА аумағында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ олардың көлік құралдарының кіруінің, одан кетуінің, транзитпен өтуінің және болуының Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық келісімдерде белгіленген тәртібі қолданылады.
6. Қорытынды ережелер
10. Осы Ережеде белгіленген шарттар Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен өзгертілуі мүмкін.
11. АЭА Заңда көзделген негіздер бойынша таратылады.
12. АЭА-ны басқару Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
13. Құрылу мерзімінің аяқталуына байланысты АЭА таратылған кезде Алматы облысының әкімдігі:

4. На территории СЭЗ устанавливается специальный правовой режим.
2. Управление специальной экономической зоной "Alatau"
5. Управление СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом.
3. Налогообложение на территории специальной экономической зоны "Alatau"
6. Налогообложение на территории СЭЗ регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Таможенное регулирование
7. На территории СЭЗ или ее части действует таможенная процедура свободной таможенной зоны.
8. Территория СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, является зоной таможенного контроля. Территория СЭЗ должна быть обустроена в целях проведения таможенного контроля. Требования к обустройству территории СЭЗ, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения, устанавливаются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
5. Порядок пребывания иностранных граждан на территории специальной экономической зоны "Alatau"
9. На территории СЭЗ действует порядок въезда, выезда, транзита и пребывания иностранных граждан и лиц без гражданства, а также их транспортных средств, установленный законодательством Республики Казахстан и международными соглашениями, ратифицированными Республикой Казахстан.
6. Заключительные положения
10. Условия, установленные в настоящем Положении, могут изменяться постановлением Правительства Республики Казахстан.
11. СЭЗ упраздняется по основаниям, предусмотренным Законом.
12. Управление СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом.
13. При упразднении СЭЗ "Alatau" в связи с истечением срока, на который она создавалась, акимат Алматинской области:

1) көрсетілген мерзім өткенге дейін кемінде үш ай бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында АЭА-ның алдағы таратылуы, оның таратылуына байланысты өтініштер мен наразылықтарды қабылдау тәртібі мен мерзімдері туралы хабарландыру жариялайды;
2) АЭА аумағында қызметін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға оның аумағындағы тауарларды өзге кедендік рәсіммен қайта ресімдеу тәртібін түсіндіруді қамтамасыз етеді;

1) не позднее чем за три месяца до истечения указанного срока публикует в средствах массовой информации объявление о предстоящем упразднении СЭЗ, порядке и сроках приема заявлений и претензий, связанных с ее упразднением;
2) обеспечивает разъяснение юридическим и физическим лицам, осуществляющим деятельность на территории СЭЗ, порядка переоформления находящихся на ее территории товаров под иную таможенную процедуру;

3) АЭА таратылғаннан кейін бір ай мерзімде Қазақстан Республикасының Президентіне және Үкіметіне АЭА қызметінің нәтижелері туралы есепті ұсынады.
14. АЭА Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен мерзімінен бұрын таратылған кезде рәсім осы Ереженің 13-тармағында көзделген рәсімдер сақтала отырып, алты айдан кешіктірілмейтін мерзімде аяқталуға тиіс.
15. Осы Ережемен реттелмеген АЭА қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Alatau" арнайы экономикалық
аймағы туралы ережеге
қосымша
"Alatau" арнайы экономикалық аймағы шекарасының жоспары

3) в месячный срок после упразднения СЭЗ представляет Президенту и Правительству Республики Казахстан отчет о результатах деятельности СЭЗ.
14. При досрочном упразднении СЭЗ постановлением Правительства Республики Казахстан процедура должна быть завершена не позднее чем в шестимесячный срок с соблюдением процедур, предусмотренных пунктом 13 настоящего Положения.
15. Деятельность СЭЗ, не урегулированная настоящим Положением, осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
___________________________
Приложение
к Положению о специальной
экономической зоне "Alatau"
План границ специальной экономической зоны "Alatau"

"Alatau" АЭА аумағы Алматы облысында, Алматы қаласының солтүстігіне қарай, 80 километрлік А3 (Алматы – Қонаев) тасжолының бойында 96560 гектар аумақта орналасатын болады.
Қазақстан Республикасы
2023 жылғы 15 наурыздағы
№ 211 қаулысымен
бекітілген
"Alatau" арнайы экономикалық аймағының нысаналы индикаторлары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.12.2023 № 1187 қаулысымен.
Р/c №
Мақсаттары, міндеттері және көрсеткіштері (атаулары)
Өлшем бірліктері
Негізгі кезең (2022)
2047 жылға қарай жетістік

Территория СЭЗ "Alatau" будет расположена в Алматинской области, к северу от города Алматы, вдоль 80-километровой трассы А3 (Алматы – Қонаев) на территории 96560 гектаров.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 марта 2023 года № 211
Целевые индикаторы специальной экономической зоны "Alatau"
Сноска. Заголовок целевых индикаторов - в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2023 № 1187.
№ п/п
Цели, задачи и показатели (наименования)
Ед. изм.
Базовый период (2022)
Достижение к 2047 году