Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына кеңістіктік деректерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 234 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына кеңістіктік деректерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 17 наурыздағы
№ 234 қаулысымен
бекітілген
Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына кеңістіктік деректерді ұсыну қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына кеңістіктік деректерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 3) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына кеңістіктік деректерді ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады.
1) геопортал – телекоммуникация құралдары арқылы кеңістіктік деректерге және кеңістіктік деректердің геосервистеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
2) интероперабельділік – кеңістіктік деректердің, метадеректердің, техникалық және бағдарламалық құралдардың функционалдық және ақпараттық өзара іс-қимыл жасауға қабілеттілігін білдіретін өзара үйлесімділік қағидаты;
3) кеңістіктік деректер – жергілікті жер объектілерінің орналасқан жері туралы мәліметтер қамтылатын, белгілі бір нысанда және координаттық есептеу жүйесінде ұсынылған ақпарат;
4) кеңістіктік деректер иелері – кеңістіктік деректер және олардың жинақтары бар жеке және заңды тұлғалар;
5) кеңістіктік деректердің меншік иелері – кеңістіктік деректер, олардың жинақтары мен сервистерін құру, жаңарту үшін мемлекеттік тапсырыстың тапсырыс берушілері болып табылатын Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары және жергілікті атқарушы органдары;
6) метадеректер – кеңістіктік деректер мен геосервистердің жинақтарын сипаттайтын ақпарат;
7) Ұлттық кеңістіктік деректердің инфрақұрылымы (бұдан әрі – ҰКДИ) – нысаны, орналасқан жері мен қасиеттері туралы мәліметтерді қамтитын, картографиялық негізде көрсетілген, оның ішінде координаттар пайдаланыла отырып ұсынылған кеңістіктік объектілер туралы деректер;

Об утверждении Правил представления пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 234
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025
В соответствии с подпунктом 3) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 марта 20 года № 234
Правила
представления пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" (далее – Закон) и определяют порядок представления пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) геопортал – информационная система, обеспечивающая доступ к пространственным данным и геосервисам пространственных данных посредством средств телекоммуникаций;
2) интероперабельность – принцип взаимосовместимости, выражающий способность пространственных данных, метаданных, технических и программных средств к функциональному и информационному взаимодействию;
3) пространственные данные – информация, содержащая сведения о местоположении объектов местности, представленная в определенной форме и координатной системе отсчета;
4) собственники пространственных данных – центральные государственные органы и местные исполнительные органы Республики Казахстан, являющиеся заказчиками государственного заказа для создания, обновления пространственных данных, их наборов и сервисов;
5) владельцы пространственных данных – физические и юридические лица, имеющие пространственные данные и их наборы;
6) метаданные – информация, описывающая наборы пространственных данных и геосервисов;
7) Национальная инфраструктура пространственных данных (далее – НИПД) – данные о пространственных объектах, включающие сведения об их форме, местоположении и свойствах, отображенные на картографической основе, в том числе представленные с использованием координат;

8) Ұлттық кеңістіктік деректер қоры (бұдан әрі – ҰКДҚ) – геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілерінің одан әрі пайдалануы мақсатында есепке алынуға, ұзақ сақталуға жататын цифрлық және (немесе) аналогтық түрдегі кеңістіктік деректердің жалпымемлекеттік, салааралық маңызы, арнаулы және (немесе) салалық маңызы бар жиынтығы;
9) GML форматы – бұл электрондық ақпараттық ресурстарға, мемлекеттік кадастрларға, регистрлерге, тізілімдерге, мәліметтер базасына, оның ішінде географиялық ақпараттық жүйелер мен ресурстарға арналған модельдеу тілі және интернеттегі географиялық транзакциялар үшін ашық алмасу тілі;
10) TMS, WMTS тайлдық сервистер – интернет арқылы географиялық байланған картаның фрагменттерін (тайлдарды) орындау уақыты белгіленіп есептелген қызмет көрсетуге арналған геосервистер;
11) WCS растрлық сервистері – стандартты интерфейсті анықтауға арналған геосервистер және әр өлшеу нүктесінде берілген мәндерден тұратын геокеңістіктік қамтуға интероперативті қолжетімділікті қамтамасыз ететін операциялар;
12) WFS векторлық сервистері – интернет желісі арқылы объектілер мен объектілердің қасиеттері деңгейінде географиялық ақпаратты беруге арналған геосервистер;
13) WMS растрлық сервистері – картографиялық сервер жасаған геоақпараттық жүйелердің дерекқорындағы деректер негізінде интернет арқылы геоақпараттық кескіндерге қызмет көрсетуге арналған геосервистер.
3. ҰКДИ-ге бюджет қаражаты есебінен құрылатын кеңістіктік деректер жиынтығы кіреді, сондай-ақ кеңістіктік деректер иелерінің өтінімдері бойынша кеңістіктік деректер жиынтықтары енгізілуі мүмкін.
4. Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді, таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты және заңмен қорғалатын өзге де ақпаратты қоспағанда, кеңістіктік деректер жиынтығы ҰКДИ мемлекеттік геопорталында ұсынылады және жарияланады.
5. Кеңістіктік деректер базалық кеңістіктік деректер мен тақырыптық кеңістіктік деректерден тұрады.
Географиялық ақпараттық жүйелерде интеграциялау және бірлесіп пайдалану үшін біріздендірілген негіз ретінде жалпыға бірдей қолжетімді стандартталған кеңістіктік деректердің жиынтығы базалық кеңістіктік деректер болып табылады.
Геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілері ғылыми, өндірістік немесе өзге де қызмет процесінде жасайтын кеңістіктік деректер тақырыптық кеңістіктік деректерге жатады.
6. ҰКДИ-дің негізгі компоненттері бюджет қаражаты есебінен қалыптастырылатын базалық кеңістіктік деректер жинағы және тақырыптық кеңістіктік деректер жинағы болып табылады.

8) Национальный фонд пространственных данных (далее – НФПД) – совокупность пространственных данных в цифровом и (или) аналоговом виде, подлежащих учету, длительному хранению в целях их дальнейшего использования субъектами геодезической и картографической деятельности, имеющая общегосударственное, межотраслевое значение, специальное и (или) отраслевое значение;
9) GML формат – это язык моделирования для электронных информационных ресурсов, государственных кадастров, регистров, реестров, баз данных, в том числе географических информационных систем и ресурсов, а также открытым форматом обмена для географических транзакций в интернете;
10) тайловые сервисы TMS, WMTS – геосервисы для обслуживания рассчитанных во время выполнения фрагментов (тайлов) карты с географической привязской через интернет;
11) растровые сервисы WCS – геосервисы, предназначенное для определение стандартного интерфейса и операции, обеспечивающие интероперальный доступ к гепространственным покрытиям, состоящим из данных представленных значениями в каждой точке измерения;
12) векторные сервисы WFS – геосервисы, предназначенное для передачи географической информации на уровне объектов и свойств объектов посредством сети интернет;
13) растровые сервисы WMS – геосервисы, предназначенное для обслуживания через интернет географически привязанных изображений, генерируемых картографическим сервером на основе данных их база данных геоинформационных систем.
3. В НИПД включаются наборы пространственных данных, создаваемых за счет бюджетных средств, также могут включаться наборы пространственных данных по заявкам владельцев пространственных данных.
4. Наборы пространственных данных, за исключением сведений, составляющих государственные секреты, служебной информации ограниченного распространения и иной охраняемой законом информации, предоставляются и публикуются на государственном геопортале НИПД.
5. Пространственные данные состоят из базовых пространственных данных и тематических пространственных данных.
Базовыми пространственными данными является совокупность общедоступных стандартизированных пространственных данных как унифицированной основы для интеграции и совместного использования в геоинформационных системах.
К тематическим пространственным данным относятся пространственные данные, создаваемые субъектами геодезической, картографической деятельности в процессе научной, производственной или иной деятельности.
6. Основополагающими компонентами НИПД являются наборы базовых пространственных данных и наборы тематических пространственных данных, формируемые за счет бюджетных средств.

7. Кеңістіктік деректердің негізгі нысандары:
1) векторлық деректерге, мыналар: кадастрлық ақпарат, географиялық объектілердің атаулары, шекаралар, атаулы ақпарат, гидрография және гидротехникалық құрылыстар, рельеф, көлік инфрақұрылымының объектілері, өсімдіктер, топырақ, жер учаскелері, ғимараттар мен құрылыстар, инженерлік коммуникациялар, салынған аумақтар кіреді;
2) Жерді қашықтықтан зондтау (бұдан әрі – ЖҚЗ) деректері: аэрофототүсірілім және ғарыштық түсірілім;
3) ортофотожоспарлар: ЖҚЗ деректері негізінде алынған геоөнім;
4) картографиялық сервистерге, мыналар: векторлық сервистер WFS, растрлық сервистер WMS, WFS, тайлдық сервистер TMS, WMTS кіреді.
8. Кеңістіктік деректердің әрбір жинағына және сервистерге Заңның 13-бабының 23) тармақшасына сәйкес геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті орган бекітетін Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасау қағидаларымен бекітілген құрылымға және анықтамалыққа сәйкес метадеректер міндетті түрде қоса беріледі.
2-тарау. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына кеңістіктік деректерді ұсыну тәртібі
9. Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында ҰҚДИ жүргізу ҰҚДИ мемлекеттік геопорталы арқылы жүзеге асырылады.
10. Кеңістіктік деректердің меншік иелері өздері жасаған кеңістіктік деректерді кеңістіктік деректердің жинағы және сервистері (бұдан әрі – кеңістіктік деректер) түрінде кадастрларды, географиялық ақпараттық жүйелер мен ресурстарды, геопорталдарды, геосервистерді (бұдан әрі – кеңістіктік деректер ресурстары) қоса алғанда, мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы оларды интеграциялау жолымен ҰҚДИ-ге ұсынады.
11. Кеңістіктік деректердің меншік иелері кеңістіктік деректер ресурстары болмаған кезде кеңістіктік деректерді:
1) векторлық түрдегі электрондық жеткізгіштерде;
2) пошта жөнелтімі арқылы немесе қолма-қол қағаз жеткізгіште ұсынуды жүзеге асырады.
12. Электрондық жеткізгіштерде берілген жағдайда, кеңістіктік деректер жинағы GML форматында бірыңғай алмасу форматында беріледі.
13. ҰҚДИ-ді тұрақты жаңарту мақсатында кеңістіктік деректердің меншік иелері осы ҰҚДИ мемлекеттік геопорталына мынадай ақпаратты:
1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган – жергілікті жер объектілерінің өзгеруіне әкеп соққан табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы ақпараттарды;
2) жергілікті атқарушы органдар – сәулет, қала құрылысы және құрылыс, жер қатынастары, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мәліметтерді;

7. Основные формы пространственных данных:
1) векторные данные, в которые включаются: кадастровая информация, наименования географических объектов, границы, адресная информация, гидрография и гидротехнические сооружения, рельеф, объекты транспортных инфраструктур, растительность, почва, земельные участки, здания и сооружения, инженерные коммуникации, застроенные территории;
2) данные дистанционного зондирования Земли (далее - ДЗЗ): аэрофотосъемка и космическая съемка;
3) ортофотопланы: геопродукт, полученный на основе данных ДЗЗ;
4) картографические сервисы, в которые включаются: векторные сервисы WFS, растровые сервисы WMS, WCS, тайловые сервисы TMS, WMTS.
8. К каждому набору пространственных данных и сервисам для этих наборов прилагаются метаданные в соответствии со структурой и справочником, утвержденным Правилами взаимодействия Национальной инфраструктуры пространственных данных с информационными системами государственных органов, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере геодезии, картографии и пространственных данных в соответствии с подпунктом 23) статьи 13 Закона.
Глава 2. Порядок представления пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных
9. Ведение НИПД на всей территории Республики Казахстан осуществляется посредством государственного геопортала НИПД.
10. Собственники пространственных данных представляют созданные ими пространственные данные в виде наборов и сервисов пространственных данных (далее – пространственные данные), в НИПД посредством государственных информационных систем, включая кадастры, географические информационные системы и ресурсы, геопорталы, геосервисы (далее – ресурсы пространственных данных) путем их интеграции.
11. При отсутствии ресурсов пространственных данных собственники пространственных данных осуществляют представление пространственных данных:
1) на электронных носителях в векторном виде;
2) на бумажном носителе посредством почтового отправления, либо нарочно.
12. В случае предоставления на электронных носителях, наборы пространственных данных предоставляются в едином формате обмена в GML формате.
13. В целях постоянного обновления НИПД собственники пространственных данных представляют в государственный геопортал НИПД следующую информацию:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты – информацию о чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, повлекших изменения объектов местности;
2) местные исполнительные органы – сведения в области архитектуры, градостроительства и строительства, земельных отношений, жилищно-коммунального хозяйства;

3) қатты пайдалы қазбалар бөлігінде (уран өндіруді қоспағанда) жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару, жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеу саласындағы уәкілетті орган – пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу жөніндегі ақпаратты және жер қойнауы мемлекеттік қорының бірыңғай кадастрының деректерін;
4) көлік, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті орган – қала құрылысы, құрылыс және көлік инфрақұрылымы саласындағы қызмет туралы ақпаратты;
5) су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган – су пайдаланудың мемлекеттік есебі туралы ақпаратты және мемлекеттік су кадастрының деректерін;
6) орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган – орман қорын мемлекеттік есепке алу туралы ақпаратты және мемлекеттік орман кадастрының деректерін;
7) жануарлар дүниесін және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган – жануарлар дүниесінің мемлекеттік кадастры және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттік кадастры деректерін;
8) жер ресурстары саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының жер балансынан және мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен алынған деректерді;
9) ғарыш қызметі саласындағы уәкілетті орган – ғарыштан алынған ЖҚЗ деректерін, цифрлық ортофотожоспарларды ұсынады.
14. ҰҚДИ жүргізу кеңістіктік деректердің меншік иелерінен келіп түскен базалық және тақырыптық кеңістіктік деректер жиынтығын қалыптастыру және өзектендіру, жүйелеу, жинақтау және тіркеу жолымен жүзеге асырылады.
15. Кеңістіктік деректердің меншік иелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰҚДИ-ға орталық мемлекеттік органдар немесе жергілікті атқарушы органдардан кеңістіктік деректерді қабылдау-беру актісі (бұдан әрі – қабылдау-беру актісі) негізінде ҰҚДИ-ге енгізу үшін кеңістіктік деректерді береді.
16. ҰҚДИ-ге енгізу үшін кеңістіктік деректердің меншік иелерінің кеңістіктік деректерді беруі мемлекеттік тапсырысты орындаушыдан қабылданған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүзеге асырылады.
17. Қабылдау-беру актісі және оған қоса берілетін кеңістіктік деректер ҰҚДИ-ге:
кеңістіктік деректердің меншік иелері кеңістіктік деректер ресурстары арқылы;
электрондық не қағаз жеткізгіште пошта жөнелтімі арқылы не қолма-қол беріледі.
18. Кеңістіктік деректердің меншік иелері кеңістіктік деректердің ресурстары ҰҚДИ-мен интеграцияланғаннан кейін, оларды қабылдау-беру актісі жаңартылған кезде ағымдағы жылдың соңына дейін ұсынады.

3) уполномоченный орган в сфере государственного управления недропользованием в части твердых полезных ископаемых (за исключением добычи урана), государственного геологического изучения недр – информацию по государственному учету запасов полезных ископаемых и данные единого кадастра государственного фонда недр;
4) уполномоченный орган в сфере транспорта, архитектуры, градостроительной и строительной деятельности – информацию о деятельности в области градостроительства, строительства и транспортной инфраструктуры;
5) уполномоченный орган в сфере использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения – информацию о государственном учете водопользования и данные государственного водного кадастра;
6) уполномоченный орган в сфере лесного хозяйства – информацию о государственном учете лесного фонда и данные государственного лесного кадастра;
7) уполномоченный орган в сфере охраны, воспроизводства и использования животного мира и особо охраняемых природных территорий – данные из государственного кадастра животного мира и государственного кадастра особо охраняемых природных территорий;
8) уполномоченный орган в сфере земельных ресурсов – данные из баланса земель Республики Казахстан и автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра;
9) уполномоченный орган в сфере космической деятельности – данные ДЗЗ из космоса, цифровые ортофотопланы.
14. Ведение НИПД осуществляется путем формирования и актуализации, систематизации, обобщения пространственных данных, поступивших от собственников пространственных данных.
15. Пространственные данные передаются собственниками пространственных данных, для включения в НИПД на основании акта приема-передачи пространственных данных от центральных государственных органов и местных исполнительных органов в НИПД (далее - акт приема-передачи), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
16. Передача пространственных данных собственниками пространственных данных для включения в НИПД осуществляется в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня принятия работ от исполнителя государственного заказа.
17. Акт приема-передачи и прилагаемые к нему пространственные данные передаются в НИПД:
посредством ресурсов пространственных данных собственников пространственных данных;
на электронном либо бумажном носителе посредством почтового отправления, либо нарочно.
18. После интеграции ресурсов пространственных данных собственников пространственных данных с НИПД, при обновлении их акт приема-передачи представляются до конца текущего года.

19. Қабылдау-беру актісін және осындай акті бойынша берілетін кеңістіктік деректерді ҰКДҚ-ны жүргізуге уәкілетті мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – мемлекеттік кәсіпорын) қарайды.
20. Мемлекеттік кәсіпорын кеңістіктік деректер мен метадеректерді олар келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде кеңістіктік деректер мен метадеректердің мазмұнына, құрылымына интероперабельділікке тексеруді жүзеге асырады.
21. Кеңістіктік деректер, метадеректер интероперабельділік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік кәсіпорын анықталған сәйкессіздіктердің барлығын міндетті түрде көрсете отырып, кеңістіктік деректер иесіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде сәйкессіздіктерді жою үшін қайтарады.
22. Кеңістіктік деректердің меншік иесі 10 (он) жұмыс күні ішінде кеңістіктік деректердің көрсетілген сәйкессіздіктерін жояды және оларды осы Қағидалардың 16, 17, 20 және 21-тармақтарында белгіленген тәртіппен мемлекеттік кәсіпорынға қайта ұсынады.
23. Кеңістіктік деректердің иелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеңістіктік деректердің жинағы мен сервистері (бұдан әрі – кеңістіктік деректер) түрінде өтінім бойынша кеңістіктік деректерді ұсына алады.
24. Өтінімге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰҚДИ-ге кеңістіктік деректердің иелерінен алынған кеңістіктік деректерді қабылдау-беру актісі қоса беріледі.
25. Кеңістіктік деректердің иелерінен алынған кеңістіктік деректерді ҰҚДИ-да қарау және қабылдау тәртібі осы Қағидалардың 16, 17, 20, 21 және 22-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
26. ҰҚДИ-ге енгізілген кеңістіктік деректердің толықтығы, дұрыстығы және өзектілігі үшін кеңістіктік деректерді мемлекеттік кәсіпорынға ұсынған кеңістіктік деректердің меншік иелері және иелері жауапты болады.
27. Мемлекеттік кәсіпорын мен кеңістіктік деректерді беретін кеңістіктік деректердің меншік иесі немесе иесі арасында қабылдау-беру актісіне қол қойылған күннен бастап кеңістіктік деректер берілген болып есептеледі.
28. Бюджет қаражаты есебінен құрылатын кеңістіктік деректер ҰҚДИ мемлекеттік геопорталында қабылдау-беру актісіне қол қойылғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде орналастырылады.
29. Кеңістіктік деректерді, метадеректерді тексеруді және қабылдауды, сондай-ақ оларды ҰҚДИ мемлекеттік геопорталында орналастыруды, тұтынушылардың ҰҚДИ мемлекеттік геопорталында орналастырылған кеңістіктік деректерге, метадеректерге қол жеткізуін техникалық және технологиялық қамтамасыз етуді мемлекеттік кәсіпорын қамтамасыз етеді.
Ұлттық кеңістіктік деректер
инфрақұрылымына кеңістіктік
деректерді ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына орталық мемлекеттік органдар немесе жергілікті атқарушы органдардан кеңістіктік деректерді қабылдау-беру актісі
Біз, төменде қол қоюшылар ________________________________________
________________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органдар немесе жергілікті атқарушы органдардан атауы)
атынан ________ негізінде әрекет ететін _______________ және ҰКДҚ атынан
__________________ негізінде әрекет ететін ____________________ бұдан әрі "Тараптар" деп аталатындар, осы актіні жасадық. ______________ ҰКДҚ жүргізуге уәкілетті мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – мемлекеттік кәсіпорын) мынадай кеңістіктік деректерді және оларға метадеректерді қабылдады:
1.________________________________________________________________
2.________________________________________________________________
3.________________________________________________________________
(нақты берілетін кеңістіктік деректердің, метадеректердің немесе кеңістіктік деректерді бар жаңартылған ресурстар тізбесі көрсетіледі)
Тасымалдаушылар туралы мәліметтер: ________________________________
(электрондық түрде немесе қағаз тасығышта)
Көрсетілген кеңістіктік деректер, кеңістіктік деректердің жинақтары мемлекеттік тапсырыс негізінде орындалған:
_________________________________________________________________
(мемлекеттік тапсырыс деректемелерін қамтитын кеңістіктік деректерді жасауға немесе жаңартуға мемлекеттік тапсырыс туралы мәліметтер көрсетіледі)
Мемлекеттік тапсырыс бойынша жұмыстарды орындаушының атауы: ________
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік тапсырыс бойынша орындаушының толық атауы көрсетіледі)
Тараптардың бір-біріне шағымдары жоқ. Қосымша: ___ парақ.
Орталық мемлекеттік органнан немесе жергілікті атқарушы органнан
_________________________________
Аты, тегі, әкесінің аты _____________ м.о.
Мемлекеттік кәсіпорыннан
_________________________________
Аты, тегі, әкесінің аты ___________ м.о.
Ұлттық кеңістіктік деректер
инфрақұрылымына кеңістіктік
деректерді ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына базалық және тақырыптық кеңістіктік деректер жинақтарын ұсыну туралы өтінім
Жасалған Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына базалық және тақырыптық кеңістіктік деректер жиынтығын қабылдауды және енгізуді сұраймын
____________________________________________________________________
(кеңістіктік деректер иесінің атауы)
1.
Кеңістіктік деректер туралы мәліметтер*:
1.1.
1.2.
1.3.
2.
Кеңістіктік деректерді ұсыну нысаны, саны:
2.1.
электронды түрде
2.2.
қағаз тасығышта
3.
Қалыптасқан кеңістіктік деректерді ҰКДИ-ге орналастыру тәсілі:
3.1.
ҰКДИ мемлекеттік геопорталына орналастыру
3.2.
ҰКДҚ жүргізуге кәуілетті мемлекеттік кәсіпорынның ресми сайтында орналастыру
3.3.
веб-сервистерді пайдалана отырып орналастыру
4.
Өтініш беруші (жеке тұлға) туралы мәліметтер:
4.1.
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН, жеке басын куәландыратын құжаттың түрі
4.2.
заңды мекенжайы
4.3.
телефон, электрондық поштасы
5.
Өтініш беруші (заңды тұлға) туралы мәліметтер:
5.1.
толық атауы, мемлекеттік тіркеу күні, БСН
5.2.
заңды мекенжайы
5.4.
телефон, электрондық поштасы
6.
Өкілеттіктерді растайтын құжат бойынша өтініш берушінің өкілі туралы мәліметтер:
6.1.
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН, жеке басын куәландыратын құжаттың түрі (жеке басты сәйкестендіру үшін)
6.2.
заңды мекенжайы
6.3.
телефон, электрондық пошта
* нақты берілетін кеңістіктік деректердің тізбесі, саны (парақ, шаршы шақырым, қума шақырым).
Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына ұсынылатын базалық және тақырыптық кеңістіктік деректердің жинақтары өз қаражатым есебінен құрылғанын және меншік болып табылатынын растаймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Кеңістіктік деректер иесінен
___________________________________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, мөрі (бар болса))
ҰКДҚ жүргізуге уәкілетті мемлекеттік кәсіпорыннан қабылдады
___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) м.о.
Ұлттық кеңістіктік деректер
инфрақұрылымына кеңістіктік
деректерді ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына кеңістіктік деректер иелерінен кеңістіктік деректерді қабылдау-беру актісі
Біз, төменде қол қоюшылар __________________________________________
__________________________________________________________________
(кеңістіктік деректер иесінің атауы, жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
атынан _______________ , негізінде әрекет ететін ________________ , және ҰКДҚ атынан _____________ , негізінде әрекет ететін ________________ , бұдан әрі "Тараптар" деп аталатындар, осы актіні жасадық ____________ , ҰКДҚ жүргізуге уәкілетті мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – мемлекеттік кәсіпорын) мынадай кеңістіктік деректерді және оларға метадеректерді қабылдады:
1.___________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
(нақты берілетін немесе жаңартылатын кеңістіктік деректердің, кеңістіктік деректер жинақтарының және метадеректердің тізбесі)
Тасымалдаушылар туралы мәліметтер:____________________________________
_____________________________________________________________________
(электронды түрде не қағаз тасығышта)
Тараптардың бір-біріне шағымдары жоқ. Қосымша: ___ парақ.
Кеңістіктік деректер иелерінен
_________________________________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, мөрі (бар болса))
ҰКДҚ жүргізуге уәкілетті мемлекеттік кәсіпорыннан қабылдады
_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) м.о.

19. Акт приема-передачи и передаваемые по такому акту пространственные данные рассматриваются государственным предприятием, уполномоченным на ведение НФПД (далее – государственное предприятие).
20. Государственное предприятие осуществляет проверку пространственных данных и метаданных на интероперабельность к содержанию, структуре пространственных данных и метаданных в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их поступления.
21. В случае несоответствия пространственных данных и метаданных требованиям интероперабельности, государственное предприятие возвращает их собственнику пространственных данных с обязательным указанием всех выявленных несоответствий в течении 2 (двух) рабочих дней для устранения несоответствий.
22. Собственник пространственных данных в течении 10 (десяти) рабочих дней устраняет указанные несоответствия пространственных данных и повторно представляет их государственному предприятию в порядке, установленными пунктами 16, 17, 20 и 21 настоящих Правил.
23. Владельцы пространственных данных могут представлять пространственные данные в виде наборов и сервисов пространственных данных (далее – пространственные данные), по заявке по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
24. К заявке прилагается акт приема-передачи пространственных данных от владельца пространственных данных в НИПД, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
25. Порядок рассмотрения и принятия пространственных данных от владельцов пространственных данных в НИПД осуществляется в порядке с предусмотренными в пунктах 16, 17, 20, 21 и 22 настоящих Правил.
26. Ответственность за полноту, достоверность и актуальность пространственных данных включенных в НИПД, несут собственники и владельцы пространственных данных, представившие пространственные данные в государственное предприятие.
27. Пространственные данные считаются переданными со дня подписания акта приема-передачи между государственным предприятием и собственником или владельцем пространственных данных, передающим пространственные данные.
28. Пространственные данные создаваемые за счет бюджетных средств, размещаются на государственном геопортале НИПД в течение 7 (семи) рабочих дней после подписания акта приема-передачи.
29. Прием и проверку пространственных данных, метаданных и их размещение на государственном геопортале НИПД, техническое и технологическое обеспечение доступа потребителей к пространственным данным, метаданным размещенным на государственном геопортале НИПД обеспечивает государственное предприятие.
Приложение 1
к Правилам представления
пространственных данных в
Национальную инфраструктуру
пространственных данных
Форма
Акт приема-передачи пространственных данных от центральных
государственных органов или местных исполнительных органов в
Национальную инфраструктуру пространственных данных
Мы, нижеподписавшиеся ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа и местного исполнительного органа)
в лице ____________ , действующего на основании ________________ , и НФПД в лице
____________ , действующего на основании ________________ , именуемые в дальнейшем
"Стороны", составили настоящий акт о том, что ____________ передал, а государственное
предприятие, уполномоченное на ведение НФПД (далее - государственное предприятие)
приняло следующие пространственные данные и метаданные к ним:
1.______________________________________________________________________________
2.______________________________________________________________________________
3.______________________________________________________________________________
(указываются перечень фактически передаваемых пространственных данных,
метаданных либо обновленных ресурсов, содержащие пространственные данные)
Сведения о носителях: _____________________________________________________
(в электронном виде либо на бумажном носителе)
Указанные пространственные данные, наборы пространственных данных выполнены
на основании государственного заказа:
________________________________________________________________________________
(указываются сведения о государственном заказе на создание или обновление
пространственных данных, включающие реквизиты государственного заказа)
Наименование исполнителя работ по государственному заказу: ___________________
________________________________________________________________________________
(указывается полное наименование исполнителя по государственному заказу)
Стороны претензий друг к другу не имеют. Приложение: на ______ .
От центрального государственного органа
или местного исполнительного органа
________________________________
Ф.И.О. __________________ м.п.
От государственного предприятия
_________________________________
Ф.И.О. __________________ м.п.
Приложение 2
к Правилам представления
пространственных данных в
Национальную инфраструктуру
пространственных данных
Форма
Заявка о предоставлении наборов базовых и тематических пространственных данных в
Национальную инфраструктуру пространственных данных
Прошу принять и внести наборы базовых и тематических пространственных данных в
Национальную инфраструктуру пространственных данных созданным
_______________________________________________________________________________
(наименование владельца пространственных данных)
1.
Сведения о пространственных данных*:
1.1.
1.2.
1.3.
2.
Форма представления пространственных данных, количество:
2.1.
в электронном виде
2.2.
на бумажном носителе
3.
Способ размещения сформированных пространственных данных в НИПД:
3.1.
размещение на государственном геопортале НИПД
3.2.
размещение на официальном сайте государственного предприятия, уполномоченное на ведение НФПД
3.3.
размещения с использованием веб-сервисов
4.
Сведения о заявителе (физическом лице):
4.1.
фамилия, имя, отчество (при наличии), вид документа, удостоверяющего личность, ИИН
4.2.
юридический адрес
4.3.
телефон, адрес электронной почты
5.
Сведения о заявителе (юридическом лице):
5.1.
полное наименование, дата государственной регистрации, БИН
5.2.
юридический адрес
5.3.
телефон, адрес электронной почты
6.
Сведения о представителе заявителя по документу, подтверждающему полномочия:
6.1.
фамилия, имя, отчество (при наличии), вид документа, удостоверяющего личность, ИИН (для идентификации личности)
6.2.
юридический адрес
6.3.
телефон, адрес электронной почты
* перечень фактически передаваемых пространственных данных, количество (лист,
квадратный километр, погонный километр).
Подтверждаю, что предоставляемые наборы базовых и тематических
пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных
созданы за счет собственных средств и являются собственностью.
Согласен(на) на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
От владельца
пространственных
данных
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического
либо уполномоченного представителя юридического лица,
подпись, печать (при наличии))
Принял от
государственного
предприятия,
уполномоченного
на ведение НФПД
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) м.п.
Приложение 3
к Правилам представления
пространственных данных в
Национальную инфраструктуру
пространственных данных
Форма
Акт приема-передачи пространственных данных от владельца
ространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных
Мы, нижеподписавшиеся ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование владельца пространственных данных, фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического либо уполномоченного представителя юридического лица)
в лице _________________ , действующего на основании ____________________ , и
НФПД в лице ___________________ , действующего на основании _____________________ ,
именуемые в дальнейшем "Стороны", составили настоящий акт о том, что _______________
передал, а государственное предприятие, уполномоченное на ведение НФПД (далее -
государственное предприятие) приняло следующие пространственные данные и метаданные
к ним:
1._____________________________________________________________________________
2._____________________________________________________________________________
3._____________________________________________________________________________
(указываются перечень фактически передаваемых либо обновляемых
пространственных данных, наборов пространственных данных и метаданных)
Сведения о носителях: ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(в электронном виде либо на бумажном носителе)
Стороны претензий друг к другу не имеют. Приложение: на ______ .
От владельца
пространственных
данных
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического либо
уполномоченного представителя юридического лица,
подпись, печать (при наличии))
Принял от
государственного
предприятия,
уполномоченного на
ведение НФПД
____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) м.п.