"Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 736 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 265 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 736 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасы осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 28 наурыздағы
№ 265 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 736 қаулысымен
бекітілген
Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
1. Паспорт (негізгі параметрлер)
Атауы
Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
Тұжырымдаманы әзірлеу үшін негіздемелер
"Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 521 Жарлығы;
"Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі аумақтық даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 812 Жарлығы;
"Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 1008 Жарлығы;
"Қазақстан Республикасы Президентінің "Әділетті Қазақстан: Бәріміз және әрқайсымыз үшін. Қазір және әрдайым" атты сайлауалды бағдарламасын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 2 Жарлығы;
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысы;
"Amanat" партиясының "Өзгерістер жолы: Әр азаматқа лайықты өмір!" сайлауалды бағдарламасы.
Тұжырымдаманы әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғарғы білім министрлігі;
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері;
ҰКП (келісу бойынша);
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша);
"ҚТК"АҚ (келісу бойынша);
"Отбасы банк" АҚ (келісу бойынша);
"ТКШ ҚазОрталығы" АҚ (келісу бойынша);
"ҚазҚСҒЗИ" АҚ (келісу бойынша);
"Мемқұрылыскадастры" РМК (келісу бойынша);
"Мемсараптама" РМК (келісу бойынша)
Іске асыру мерзімдері

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736 "Об утверждении Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры до 2026 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 265.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736 "Об утверждении Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры до 2026 года" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023 – 2029 годы";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Концепцию развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023 – 2029 годы (далее – Концепция).";
Концепцию развития жилищно-коммунальной инфраструктуры до 2026 года, утвержденную указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 марта 2023 года № 265
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 сентября 2022 года № 736
КОНЦЕПЦИЯ
развития жилищно-коммунальной инфраструктуры
на 2023 – 2029 годы
1. Паспорт (основные параметры)
Наименование
Концепция развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы
Основания для разработки Концепции
Указ Президента Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 521 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636 "Об утверждении Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2025 года и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан";
Указ Президента Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 812 "Об утверждении Плана территориального развития Республики Казахстан до 2025 года";
Указ Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 1008 "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество";
Указ Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года №2 "О мерах по реализации предвыборной программы Президента Республики Казахстан "Справедливый Казахстан – для всех и для каждого. Сейчас и навсегда";
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года №790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан";
предвыборная программа партии "Аманат" "Путь перемен: достойную жизнь каждому!".
Государственный орган, ответственный за разработку Концепции
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Государственные органы и организации, ответственные за реализацию Концепции
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
Министерство финансов Республики Казахстан;
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
Министерство энергетики Республики Казахстан;
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента;
НПП (по согласованию);
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию);
АО "КЖК" (по согласованию);
АО "Отбасы банк" (по согласованию);
АО "КазЦентр ЖКХ" (по согласованию);
АО "КазНИИСА" (по согласованию);
РГП "Госградкадастр" (по согласованию);
РГП "Госэкспертиза (по согласованию).
Сроки
реализации

2023      – 2029 жылдар
2. Ағымдағы жағдайды талдау
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық көрсететін қызметтер – бұл халықтың тұрмыс деңгейін айқындайтын негізгі өмірлік игіліктердің бірі, өйткені халықтың оларға қанағаттануы немесе оларға мұқтаж болуы әсіресе өткір сезіледі.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласы өзара байланысты 2 негізгі элементті:
1) жалпыға ортақ пайдаланылатын объектілерді және елді мекендердің аумақтарын сумен, газбен, жылумен, электрмен жабдықтауды, су бұруды, абаттандыру мен күтіп-ұстауды қамтамасыз ететін жүйелерді қамтитын коммуналдық секторды;
2) коммуналдық қызметтердің негізгі тұтынушысы болып табылатын көпқабатты тұрғын үйлерді (бұдан әрі – КТҮ) және жеке үй құрылыстарын қамтитын тұрғын үй секторын білдіреді.
Халыққа коммуналдық қызмет көрсету мәселелері тиісті салалардағы ұлттық, мемлекеттік стандарттарда, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарда, техникалық регламенттерде және нормативтік құқықтық актілерде көзделген талаптармен регламенттеледі.
Коммуналдық және тұрғын үй инфрақұрылымын дамытуды сапалы аумақтық жоспарлауды қамтамасыз ету үшін қала құрылысы жобалары, ғимараттар, құрылыстар, әлеуметтік объектілер, инженерлік-көлік инфрақұрылымы туралы цифрлық форматтағы деректерді қамтитын Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – МҚК БЖ) қалыптастырылуда.
2022 жылғы наурызда жүргізілген "Халықтың өмір сүру сапасы" сауалнамасының деректері бойынша респонденттердің 42,9 %-ы тұрғылықты жері бойынша ауызсудың сапасына, 42,7 %-ы – ауаның тазалығына, 48,7 %-ы –тұрғын үйге іргелес аумақтың тазалығына, 54,9 %-ы –тұрғын үйдің сапасына, 66,6 %-ы – тұратын тұрғын үйдегі сыртқы шуға қанағаттанған, 39,9 %-ы – дербес тұрғын үй сатып алу мүмкіндігіне ішінара және 35,1 %-ы – мемлекет тарапынан қолдау шаралары бойынша қанағаттанды.
2022 жылы іріктеп тексеру нәтижелері бойынша үй шаруашылықтарының 86,9 %-ы – тұрғын үйдің бір мүшесінің меншігінде болды. Үй шаруашылығының екі және одан да көп мүшелеріне тиесілі үй шаруашылықтарындағы тұрғын үйдің үлесі 8,3 %-ды құрады.
Жеке тұлғаларға тұрғын үй үшін жалдау ақысын төлеген үй шаруашылықтарының үлесі 2,3 %-ды құрады. Бұл ретте сауалнамаға қатысқан респонденттердің 51,9 %-ы жалдау ақысын немесе ипотекалық төлемдерді төлеу бойынша қаржылық қиындықтар болмағанын мәлімдеді.
Республикада үй шаруашылықтары тұрғын үйлерінің ең көп таралған түрлері үш және одан да көппәтерлі үйлер (46 %) және бір пәтерлі (жеке) үйлер (40,6 %) болып табылады. Үй шаруашылықтарының тек 11,3 %-ы екі пәтерлі үйлерде тұрады, ал үйдегі бір бөлмені иеленетіндері – 0,7 %.
Жалпы, респонденттердің 50 %-ы өмір сүру жағдайларымен қанағаттанады.

2023 – 2029 годы
2. Анализ текущей ситуации
Услуги жилищно-коммунального хозяйства – это одно из основных жизненных благ, определяющих уровень жизни населения, поскольку удовлетворение ими или потребности в них ощущаются населением особенно остро.
Сфера жилищно-коммунального хозяйства представляет собой 2 основных взаимосвязанных элемента:
1) коммунальный сектор, включающий в себя системы, обеспечивающие водо-, газо-, тепло-, электроснабжение и водоотведение, благоустройство и содержание объектов общего пользования и территории населенных пунктов;
2) жилищный сектор, включающий в себя многоэтажные жилые дома (далее – МЖД) и индивидуальные домостроения, являющиеся основными потребителями коммунальных услуг.
Вопросы предоставления населению коммунальных услуг регламентируются требованиями, предусмотренными национальными, государственными стандартами, санитарно-эпидемиологическими требованиями, техническими регламентами и нормативными правовыми актами в соответствующих сферах.
Для обеспечения качественного территориального планирования развития коммунальной и жилищной инфраструктуры формируется Единая система государственного градостроительного кадастра (далее – АИС ГГК), которая содержит в цифровом формате данные о градостроительных проектах, зданиях, сооружениях, социальных объектах, инженерно-транспортной инфраструктуре.
По данным обследования "Качество жизни населения", проведенного в марте 2022 года, 42,9 % респондентов удовлетворены качеством питьевой воды по месту своего проживания, 42,7 % – чистотой воздуха, 48,7 % – чистотой прилегающей к жилью территории, 54,9 % – качеством жилья, 66,6 % - внешним шумом в жилье, в котором проживают, частично удовлетворены возможностью приобрести жилье самостоятельно 39,9 % и 35,1 % по мерам поддержки со стороны государства.
По результатам выборочного обследования в 2022 году жилье находилось в собственности одного члена – 86,9 % домашних хозяйств. Доля домашних хозяйств в жилье, которых принадлежало двум и более членам домашнего хозяйства, составила 8,3 %.
Доля домашних хозяйств, плативших за жилье арендную плату частным лицам, составила 2,3 %. При этом 51,9 % опрошенных респондентов заявило, что не имело финансовых затруднений по оплате аренды или ипотечных платежей.
В республике наиболее распространенными типами жилья домашних хозяйств являются трех и более квартирные дома (46 %) и одноквартирные (индивидуальные) дома (40,6 %). Лишь 11,3 % домашних хозяйств живет в двухквартирных домах, а занимают комнату в доме - 0,7 %.
В целом 50 % респондентов удовлетворено условиями жизни.

2023 жылдың басына сумен жабдықталған тұрғын үй қорының жалпы ауданының үлес салмағы 98 %-ға, кәріз – 74 %-ға, орталық жылыту – 44 %-ға, орталық ыстық сумен жабдықтау – 38 %-ға, газ – 86 %-ға жетті.
2.1. Коммуналдық инфрақұрылымның ағымдағы жай-күйін бағалау
1. Сумен жабдықтау және су бұру (кәріз)
Республика бойынша су құбыры желілерінің жалпы ұзындығы 2019 жылдан – 2022 жылға дейінгі кезеңде 12,3 мың км (2019ж. – 85,3 мың км; 2022ж. – 97,6 мың км), кәріз желілері (су бұру) 1,3 мың км (2019ж. – 15,4 мың км; 2022ж. – 16,7 мың км) ұлғайды.
Ауыстыруды қажет ететін су құбыры желілерінің үлесі 2019 жылғы 52 %-дан 2022 жылдың қорытындысы бойынша 43 %-ға және кәріз желілерінің (су бұру) үлесі 2019 жылғы 58 %-дан 2022 жылдың қорытындысы бойынша 55 %-ға дейін төмендеді.
Кейбір өңірлерде су құбыры желілерінің тозу деңгейі республикалық маңызы бар өңірлерден едәуір жоғары (51-58 % шегінде). Алматы қаласында, Алматы, Шығыс Қазақстан, Ақмола, Ұлытау, Абай және Қарағанды облыстарында су құбыры желілері тым тозып ауыстыруды талап етеді.
Кәріз желілерінің ең жоғары тозуы Қарағанды (68 %), Алматы (67 %), Шығыс Қазақстан (72 %), Павлодар (74 %), Ұлытау (75 %) облыстары бойынша байқалады.
2019 – 2022 жылдары сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің негізгі капиталына салынған инвестициялар көлемі 303,7 млрд теңгеден 484,2 млрд теңгеге дейін, яғни 1,6 есеге ұлғайды. Осы жылдар ішінде 17,9 мың км сумен жабдықтау мен су бұру желілері салынды және реконструкцияланды.
Қала тұрғындарының сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділігі 2019 – 2022 жылдар аралығында 1,2 %-ға өсіп, 98,4 %-ды құрады (2019ж. – 97,2 %, 2020ж. – 97,5 %, 2021ж. – 98,1 %).
Ауыл тұрғындарының сумен жабдықтау қызметтеріне қол жеткізу деңгейі 8,1 %-ға өсіп, 94,5 %-ды құрады (2019ж. – 86,4 %, 2020ж. – 90,1 %, 2021ж. – 93 %).
Орталықтандырылған сумен жабдықтаумен 4159 ауылдық елді мекеннің тұрғындары қамтамасыз етілді және 741 ауылда кешенді блок-модульдер (бұдан әрі – КБМ) орнатылды.
Ұзындығы 15,6 мың км болатын 76 топтық су құбыры жалпы саны 1,4 млн адамнан тұратын 655 ауылдық елді мекенді сапалы ауыз сумен қамтамасыз етеді.
2021 жылдың қорытындысы бойынша 2020 жылмен салыстырғандағы статистика деректері бойынша халық тұтынатын су көлемі 6,2 %-ға ұлғайып, 609,2 мың текше м құрады (2020 ж. – 573,7 млн текше м). Судың орташа тәуліктік берілуі 1 тұрғынға шаққанда 87,8 литрді құрады. Сарқынды сулардың жалпы ағынындағы тазартылған судың үлесі 84,5 %-ды құрады (2019ж. – 84,5 %, 2020ж. – 84,7 %).
2022 жылдың басында республика бойынша суды жинау, өңдеу, бөлу және сарқынды суларды жинау, өңдеу бойынша қызмет көрсететін 558 кәсіпорын жұмыс істеді, оның 155-і (27,8 %) мемлекеттік коммуналдық меншікте, 403-і (72,2 %) – жеке меншікте.

На начало 2023 года удельный вес общей площади жилищного фонда, оборудованного водоснабжением, достиг 98 %, канализацией – 74 %, центральным отоплением – 44 %, центральным горячим водоснабжением – 38 %, газом – 86 %.
2.1. Оценка текущего состояния коммунальной инфраструктуры
1. Водоснабжение и водоотведение (канализация)
Общая протяженность водопроводных сетей по республике увеличилась в период с 2019 по 2022 год на 12,3 тыс.км (2019г – 85,3 тыс.км; 2022г– 97,6 тыс.км), канализационных сетей (водоотведения) на 1,3 тыс.км (2019г – 15,4 тыс.км; 2022 г – 16,7 тыс.км).
Доля водопроводных сетей, нуждающихся в замене, снизилась с 52 % в 2019 году до 43 % по итогам 2022 года и канализационных сетей (водоотведения) с 58 % в 2019 году до 55 % по итогам 2022 года.
В некоторых регионах уровень износа водопроводных сетей существенно выше республиканского значения (в пределах 51-58 %). Наиболее высокий износ водопроводных сетей, нуждающихся в замене, отмечается по городу Алматы, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Акмолинской, Улытау, Абай и Карагандинской областям.
Наиболее высокий износ канализационных сетей отмечается по Карагандинской (68 %), Алматинской (67 %), Восточно-Казахстанской (72 %), Павлодарской (74 %), Ұлытау (75 %) областях.
За 2019 – 2022 годы объем инвестиций в основной капитал систем водоснабжения и водоотведения увеличился с 303,7 млрд тенге до 484,2 млрд тенге, т.е. в 1,6 раз. За эти годы построено и реконструировано 17,9 тыс. км. сетей водоснабжения и водоотведения.
Доступ горожан к услугам водоснабжения в период с 2019 по 2022 год возрос на 1,2 % и составил 98,4 % (2019г – 97,2 %, 2020г -97,5 %, 2021г – 98,1 %).
Уровень доступа сельчан к услугам водоснабжения возрос на 8,1 % и составил 94,5 % (2019г – 86,4 %, 2020г - 90,1 %, 2021г -93 %).
Централизованным водоснабжением обеспечены жители 4159 сельских населенных пунктов и в 741 селе установлены комплексные блок - модули (далее – КБМ).
76 групповых водопроводов протяженностью 15,6 тыс. км обеспечивают качественной питьевой водой 655 сельских населенных пунктов с общей численностью 1,4 млн человек.
Объем потребляемой населением воды по данным статистики по итогам 2021 года в сравнении с 2020 годом увеличился на 6,2 % и составил 609,2 тыс. куб. м. (2020г – 573,7 млн куб.м.). Среднесуточный отпуск воды в расчете на 1 жителя составил 87,8 литра. Доля очищенных стоков в общем пропуске сточных вод составила 84,5 % (2019г – 84,5 %, 2020г – 84,7 %).
На начало 2022 года по республике функционировало 558 предприятий, оказывающих услуги по сбору, обработке и распределению воды, и сбору, очистке сточных вод, из них 155 (27,8 %) находится в государственной коммунальной собственности, 403 (72,2 %) – в частной собственности.

Бұл кәсіпорындардың басқаруында 623 су бұру жүйесінің құрылыстары және 271 жеке су бұру жүйесінің желілері, оның ішінде 245 тазарту құрылыстары бар. Бас коллекторлардың ұзындығы 4,9 мың км құрады.
Сонымен қатар бүгінгі күні коммуналдық инфрақұрылым жүйесінде сарқынды суларды сапалы тазартуды қамтамасыз ететін желілер тым тозуы және кәріз-тазарту құрылыстарының (бұдан әрі – КТҚ) қанағаттанғысыз жай-күйі ең өзекті мәселе болып қала береді.
Республика бойынша барлығы 89 қаланың ішіндегі 68 қалада жаңа КТҚ салу, жаңғырту және реконструкциялау қажет.
Білікті кадрлардың жетіспеушілігі және төмен жалақыға байланысты сектордың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілмеуі өзекті мәселе болып табылады.
2. Жылумен жабдықтау
2019 жылдан бастап 2022 жылға дейінгі кезеңде республика бойынша жылу желілерінің жалпы ұзындығы 0,3 мың км (2019ж. – 13,6 мың км; 2022ж. – 13,9 мың км) ұлғайды.
Жөндеуді қажет ететін желілердің үлесі 2019 жылдан бастап 2022 жылға дейінгі кезеңде 61 %-дан 54 %-ға дейін төмендеді.
Жылу энергиясымен жабдықтау секторын жылу өндіруші ұйымдардан жылу энергиясын сатып алуды және оны кейін тұтынушыларға сатуды жүзеге асыратын энергиямен жабдықтау ұйымдары құрайды.
Көптеген өңірлерде энергия беру ұйымдары энергиямен жабдықтау жөніндегі қызметті жүзеге асырады.
Жылу энергиясымен жабдықтау тек орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінде ғана жүзеге асырылады.
Орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі жылу көздері жылу электр орталықтары мен қазандықтарға бөлінеді.
Республикада 2021 жылы жылумен жабдықтау көздерінің саны – 2 801 бірлікті, автономды жылу көздерінің саны – 425 бірлікті құрады.
Қазақстанның жылу көздерінің жалпы белгіленген қуаты 2023 жылғы 1 қаңтарға сағатына 37566,7 гигакалорияны құрады.
2022 жылы жылу энергиясын өндіру 95,6 млн Гкал құрады, оның 55,9 млн Гкал жылу электр станцияларына және 32,6 млн Гкал қазандықтарға тиесілі.
Жылу желілеріне қосылған абоненттер саны – 1 547 002, оның ішінде тұрмыстық тұтынушылар (үй шаруашылықтары) – 1 486 373.
2019 – 2022 жылдары кредиттеу және субсидиялау тетіктері арқылы 220,7 километр жылумен, сумен жабдықтау және су бұру желілерін салу және реконструкциялау бойынша 60 жоба іске асырылды.
Жобаларды қаржыландыру нәтижесінде жылумен, сумен жабдықтау және су бұру желілерінің тозуы 2019 жылғы 57 %-дан 2022 жылға қарай 51 %-ға және авариялар саны 14 %-ға (2017 ж. – 44 авария, 2021 ж. – 38 авария) төмендеді.
Тұтынылатын ресурстарды тиісті есепке алу және энергия тиімділігін арттыру мақсатында жылу мен суды есепке алудың үйге ортақ және жеке аспаптарын орнату бойынша жұмыс жүргізілуде.

В управлении этих предприятий находится 623 сооружения системы водоотведения и 271 отдельная сеть систем водоотведения, в том числе 245 очистных сооружения. Протяженность главных коллекторов составила 4,9 тыс. км.
Вместе с тем на сегодня в системе коммунальной инфраструктуры наиболее острыми вопросами остаются высокий износ сетей и неудовлетворительное состояние канализационно-очистных сооружений (далее – КОС), обеспечивающих качественную очистку сточных вод.
Всего по республике из 89 городов в 68 требуются новое строительство, модернизация и реконструкция КОС.
Актуальными вопросами являются нехватка квалифицированных кадров и необеспеченность сектора трудовыми ресурсами из-за низкого уровня заработной платы.
2. Теплоснабжение
Общая протяженность тепловых сетей по республике увеличилась в период с 2019 по 2022 год на 0,3 тыс.км (2019г – 13,6 тыс.км; 2022г – 13,9 тыс.км).
Доля сетей, требующих ремонта, снизилась в период с 2019 по 2022 года с 61 % до 54 %.
Сектор снабжения тепловой энергией представлен энергоснабжающими организациями, которые осуществляют покупку тепловой энергии у теплопроизводящих организаций и последующую ее реализацию потребителям.
В большинстве регионов энергопередающие организации осуществляют в том числе и деятельность по энергоснабжению.
Снабжение тепловой энергией осуществляется только в системах централизованного и локального теплоснабжения.
Тепловые источники в централизованных и локальных системах теплоснабжения разделяются на теплоэлектроцентрали и котельные.
В республике в 2021 году количество источников теплоснабжения составило – 2 801 единиц, у автономных тепловых источников – 425 единиц.
Общая установленная мощность тепловых источников Казахстана на 1 января 2023 года составляет 37566,7 гигакалорий в час.
В 2022 году выработка тепловой энергии составила 95,6 млн Гкал, из них 55,9 млнГкал приходится на тепловые электростанции и 32,6 млн Гкал – на котельные.
Количество абонентов, подключенных к тепловым сетям – 1 547 002, из них бытовые потребители (домашние хозяйства) – 1 486 373.
В 2019 – 2022 годы через механизмы кредитования и субсидирования реализовано 60 проектов по строительству и реконструкции 220,7 километров сетей тепло-, водоснабжения и водоотведения.
В результате финансирования проектов износ сетей тепло-, водоснабжения и водоотведения снизился с 57 % в 2019 году до 51 % к 2022 году, а количество аварий на 14 % (2017г – 44 аварий, 2021г – 38 аварий).
В целях должного учета потребляемых ресурсов и повышения энергоэффективности ведется работа по установке общедомовых и индивидуальных приборов учета тепловой энергии и воды.

2023 жылдың басында республиканың тұрғын үй қоры жылу мен суды есепке алу аспаптарымен 76 %-ға қамтамасыз етілді.
21-54 % шегінде жылу мен суды есепке алудың үйге ортақ аспаптарымен қамтамасыз етудің төмен деңгейі Қызылорда, Шығыс Қазақстан, Павлодар, Қарағанды, Абай, Жетісу облыстары бойынша байқалады.
Сарапшылардың бағалауы бойынша бүгінгі күні жылу мен суды есепке алудың үйге ортақ аспаптарына жалпы қажеттілік 18,7 мың бірлікті құрайды, орнатылғаны – 59,5 мың бірлік.
3.Электрмен жабдықтау
Қазақстан Республикасының бірыңғай энергетикалық жүйесі электр станцияларының белгіленген қуаты 2023 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйі бойынша 24 524 МВт, қолда бар қуаты 19 024 МВт құрады.
Елдегі электр энергиясын өндірісін әртүрлі меншік нысанындағы 204 электр станциясы жүзеге асырады. 2022 жылы 113 млрд кВт/сағ электр энергиясы өндірілді, оның ішінде тұрғын үй секторында 14,8 млрд кВт*сағ пайдаланылды.
Электрмен жабдықтау саласында 100 % есепке алу құралдарымен қамтамасыз ету деңгейі қалыптасқан, бірақ олардың көпшілігі ескі үлгідегі құралдар және энергиялық тиімді талаптарға сәйкес келмейді.
Ең төмен тоқпен жұмыс істейтін қазіргі заманғы тұрмыстық аспаптар мен электр қондырғылары механизмі ел аумағының көп бөлігіне тән сыртқы ауа температурасы суық болғанда көп қателік жіберетін индукциялық есепке алу аспаптарымен есепке алмайды, бұл үйішілік желілерде коммерциялық шығындардың пайда болуына әкеледі, ал есептеу құрылғысы біраз тозған кезде өздігінен жүретін ақау тудырады.
Қазіргі кезде индукциялық есепке алу аспаптары өлшеу құралдарының мемлекеттік тізілімінен шығарылмаған, тексеруге қабылданады және салдары ретінде оларды одан әрі пайдалану жүргізіледі. Сонымен қатар, бұл аспаптардың осы үлгілерін кейіннен көрсеткіштерді қашықтан алатын есепке алу аспаптарын орната отырып, пайдаланудан кезең-кезеңімен шығару қажет.
4. Газбен жабдықтау
Елдің газ тасымалдау жүйесінде жылына 255 миллиард текше метр газ өткізу қабілеті бар, жалпы ұзындығы 20,6 мың километр болатын магистральдық газ құбырларының және елдің батыс, оңтүстік және орталық өңірлерінің халқы үшін газ айдауды қамтамасыз ететін, ұзындығы 59 мың километрден астам газ тарату желілерінің тармақталған инфрақұрылымы бар, сондай-ақ Өзбекстан мен Түрікменстаннан (Ресей мен Қытай елдеріне) газ тасымалдау үшін перспективалы транзиттік әлеуетке ие.
Инфрақұрылымды дамытудың мемлекеттік саясатының мақсаттарының бірі газ құбырлары желісін кеңейту болып табылады. 2030 жылға қарай Астана қаласын, Ақмола және Қарағанды облыстарын газ желісімен қамту жоспарлануда.
Газ желілері үш облыста қолжетімсіз болып отыр: Павлодар, Солтүстік Қазақстан және Шығыс Қазақстан облыстары.

На начало 2023 года жилищный фонд республики обеспечен приборами учета тепловой энергиии воды на 76 %.
Низкий уровень обеспеченности общедомовыми приборами учета тепловой энергии и воды в пределах 21-54 % отмечается по Кызылординской, Восточно-Казахстанской, Павлодарской, Карагандинской, Абай, Жетісу областях.
По оценкам экспертов общая потребность на сегодня в общедомовых приборах учета тепловой энергии и воды составляет 18,7 тыс. единиц, установлено - 59,5 тыс. единиц.
3.Электроснабжение
Установленная мощность электростанций Единой энергетической системы Республики Казахстан по состоянию на 1 января 2023года составила 24 524 МВт, располагаемая мощность – 19 024 МВт.
Производство электроэнергии в стране осуществляют 204 электрические станций различной формы собственности. Выработано электроэнергии в 2022 году 113 млрд кВт/ч, из них в жилищном секторе использовано 14,8 млрд кВт*ч.
В сфере электроснабжения 100 % уровень обеспеченности приборами учета, но большинство из них старого образца и не соответствует энергоэффективным требованиям.
Современные бытовые приборы и электроустановки, работающие на минимальных токах, не учитываются индукционными приборами учета, механизм которых имеет большую погрешность при отрицательных температурах наружного воздуха, характерных для большей части территории страны, что влечет к образованию коммерческих потерь во внутридомовых сетях, а при некоторой изношенности счетного устройства создает погрешность самохода.
В настоящий момент индукционные приборы учета не исключены из государственного реестра средств измерений, принимаются к поверке и как следствие ведется их дальнейшая эксплуатация. В то же время требуется данные модели приборов учета поэтапно выводить из эксплуатации с последующей установкой приборов с дистанционным снятием показаний.
4. Газоснабжение
Газотранспортная система страны имеет разветвленную инфраструктуру магистральных газопроводов общей протяженностью 20,6 тысяч километров с пропускной способностью 255 миллиардов кубических метров газа в год и газораспределительных сетей протяженностью более 59 тысяч километров, обеспечивающую прокачку газа для населения западного, южного и центрального регионов страны, а также обладает перспективным транзитным потенциалом для транспортировки газа с Узбекистана и Туркменистана (для России и Китая).
Расширение сети газопроводов является одной из целей государственной политики развития инфраструктуры. Планируется к 2030 году охватить газовой сетью город Астану, Акмолинскую и Карагандинскую области
Без доступа к газовым сетям остаются три области: Павлодарская, Северо-Казахстанская и Восточно-Казахстанская.

2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ел халқының газдандыру деңгейі 59 %-ға жетті немесе 11,6 миллион адам табиғи газға қол жеткізе алады (2020 жылы – 51,5 %, 2021 жылы – 57,67 %).
Газ реттеу пункттерінің саны 2149 бірлікті, шкафтық газ реттеу пункттері 93 672 бірлікті құрады. Газ желісінің ұзындығы 34829,7 км құрайды, оның ішінде 22175,6 км орамішілік (аулаішілік) желілер.
2017 жылдан бастап 2021 жылға дейінгі кезеңде 9 123,7 км газ желісі салынды.
5.Қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату
Статистика деректері бойынша 2021 жылы ел бойынша шамамен 4,2 млн тонна тұрмыстық қатты қалдықтар (бұдан әрі – ҚТҚ) пайда болды, оның 3,2 млн тоннасы саны 676 бірлікті құраған коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша мамандандырылған кәсіпорындар мен жеке кәсіпкерлер жинаған коммуналдық қалдықтар.
Негізгі үлес үй шаруашылықтарының қалдықтарына (65,6 %), 20,2 %-ы өндіріс қалдықтарына (тұрмыстық қалдықтарға теңестірілген), 10,5 %-ы – көше қоқыстарына, 2,2 %-ы – базар қалдықтарына тиесілі.
Қалалық жерлерде коммуналдық қалдықтардың негізгі генераторлары тек үй шаруашылықтары ғана емес, сондай-ақ кәсіпорындар мен ұйымдар болып табылады.
Жалпы, халықтың қоқыс жинау және шығару қызметтеріне қол жеткізуі тек ірі қалаларда ғана қолайлы болып табылады. Шағын қалаларға, сондай-ақ ауылдық жерлерге осы қызметтердің көрсетілмеуі не жеткілікті дәрежеде көрсетілмеуі және көрсетілетін қызметтер сапасының төмендігі проблемасы тән.
Қазақстандағы ҚТҚ-ның негізгі бөлігі бөлінбестен шығарылады және ашық үйінділерде жиналады, бұл топырақтың, жерүсті және жерасты суларының, атмосфералық ауаның ластануына, сондай-ақ жағымсыз иістердің пайда болуына себеп болады. 2022 жылдың қорытындысы бойынша қайта өңделген және кәдеге жаратылған ҚТҚ үлесі 26 %-ды (2021ж. – 21,1 %) құрады.
2022 жылы ғарыштан мониторингтеу қорытындысы бойынша 5683 рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орны анықталды (2021ж. – 7328, 2020ж. – 8884), оның ішінде 4325-і жойылды ( 2021ж.– 6740, 2020ж. – 7147).
Стихиялық қоқыс үйінділерінің ең көп саны Ақмолада 830 (91 %-ы жойылды), Қарағандыда 745 (98 %-ы жойылды), Түркістан облыстарында – 428 (88 %-ы жойылды) анықталған.
Абай және Ұлытау облыстарында қоқыс үйінділерін жою бойынша жұмыс нашар жүргізіліп жатыр.
Халықты тарта отырып, ҚТҚ сұрыптау жүйесінің, сондай-ақ мамандандырылған алаңдардың болмауы және полигондардың шалғайлығы рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерінің өсуіне алып келеді. Қоршалған контейнерлік алаңдар санының жеткіліксіздігі, сондай-ақ контейнерлердің тозуы көпқабатты үйлердің айналасында санитарияға қарсы жағдайдың туындауына әкеледі.
Биологиялық ыдырайтын қалдықтар (бұдан әрі – БҚ) қоршаған ортаға едәуір жүктеме түсіреді, өйткені олар ыдыраған кезде климаттың өзгеруіне әсер ететін қоқыс газы пайда болады, БҚ шіру өнімдері патогендік микрофлораның пайда болуына ықпал етеді. Қазіргі уақытта барлық БҚ қоқыс үйінділеріне алдын ала залалсыздандырылмай әкелінеді. Қалдықтардың осы бөлігін қайта өңдеудің технологиялық шешімдерінің нұсқалары қалдықтардың көлеміне және климаттық жағдайларға байланысты. Түзілетін БҚ көлемі ұлғайған жағдайда сарқынды суларды тазарту кезінде алынатын қалдықтармен (кәріздік-тазарту құрылыстарының пайдаланылған белсенді тұнбасы) комбинацияда биогаз қондырғыларын салу мүмкін болады, өйткені пайдаланылған белсенді тұнбаны қауіпсіз және тиімді кәдеге жаратудың өзі кәріздік сарқынды суларды тазарту жөніндегі көптеген кәсіпорындардың алдында тұрған проблема болып табылады.
Жалпы ел бойынша қалдықтарды сұрыптау және өңдеу үлесі өте аз және бұл ретте "жасыл" энергия өндіру үшін қуаттар жоқ.
Екі және үш контейнерлік жүйені қолдана отырып, коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау технологиясын енгізу полигондарда улы газдардың пайда болуын азайту арқылы қоршаған орта мен өңірдің айналасындағы ауаның ластануын едәуір қысқартады.

По состоянию на 1 января 2023 года уровень газификации населения страны достиг 59 % или 11,6 миллионов человек имеют доступ к природному газу (2020 год – 51,5 %, 2021 год – 57,67 %).
Количество газорегуляторных пунктов составило 2 149 единиц, шкафных газорегуляторных пунктов - 93 672.Протяженность газовой сети составляет 34829,7 км, из них 22175,6 км внутриквартальные (внутридворовые) сети.
В период с 2017 по 2021 годы построено 9 123,7 км газовой сетей.
5.Утилизация твердых бытовых отходов
В 2021 году по данным статистики по стране образовалось около 4,2 млн тонн твердых бытовых отходов (далее – ТБО), из которых 3,2 млн тонн составили коммунальные отходы, собранные специализированными предприятиями и индивидуальными предпринимателями по сбору и транспортировке коммунальных отходов, число которых составило 676 единиц.
Основная доля приходится на отходы домашних хозяйств (65,6 %), 20,2 % составили отходы производства (приравненные к бытовым), 10,5 % – уличный мусор, 2,2 % – рыночные отходы.
В городской местности основными генераторами коммунальных отходов являются не только домашние хозяйства, но также предприятия и организации.
В целом доступ населения к услугам сбора и вывоза мусора является приемлемым только в крупных городах. Для малых городов, а также сельской местности характерна проблема отсутствия либо недостаточной степени оказания этих услуг и низкого качества услуг.
Основная масса ТБО в Казахстане без разделения вывозится и складируется на открытых свалках, что является причиной загрязнения почв, поверхностных и грунтовых вод, атмосферного воздуха, а также появления неприятных запахов. По итогам 2022 года доля переработанных и утилизированных ТБО составила 26 % (2021г – 21,1 %.)
По итогам космомониторинга в 2022 году выявлено 5683 несанкционированных мест размещения отходов (2021 г – 7328, 2020 г – 8884), из них ликвидировано 4325 (2021 г – 6740, 2020г -7147).
Самое большое количество выявленных стихийных свалок наблюдается в Акмолинской – 830 (91 % ликвидировано), Карагандинской – 745 (98 % ликвидировано), Туркестанской – 428 (88 % ликвидировано) областях.
Слабая работа по ликвидации проводится в областях Абай и Ұлытау.
Отсутствие системы сортировки ТБО с привлечением населения, а также специализированных площадок и удаленность полигонов приводят к росту несанкционированных свалок. Недостаточное количество огражденных контейнерных площадок, а также износ контейнеров приводят к созданию антисанитарной обстановки вокруг многоэтажных домов.
Значительную нагрузку на окружающую среду оказывают биологически разлагаемые отходы (далее – БО), поскольку при их разложении образуется свалочный газ, оказывающий воздействие на изменение климата, продукты гниения БО способствуют образованию патогенной микрофлоры. В настоящее время все БО свозятся на свалки без предварительного обезвреживания. Варианты технологических решений по утилизации этой части отходов связаны с объемами отходов и климатическими условиями. В случае увеличения объемов, образуемых БО, представляется возможным строительство биогазовых установок в комбинации с отходами, получаемыми при очистке сточных вод (отработанный активный ил канализационных очистных сооружений), так как безопасная и эффективная утилизация отработанного активного ила сама по себе является проблемой, стоящей перед большинством предприятий по очистке канализационных сточных вод.
В целом по стране доля сортировки и переработки отходов крайне мала, и при этом не имеется мощностей для выработки "зеленой" энергии.
Внедрение технологии раздельного сбора коммунальных отходов с использованием двух- и трехконтейнерной системы существенно сократит загрязнение окружающей среды и воздуха в окрестностях региона путем снижения образования токсичных газов на полигонах.

2022 жылы әртүрлі кезеңдерде 142 елді мекенде қалдықтарды бөлек жинау, 103 елді мекенде сұрыптап жинау енгізілді.
Қазіргі уақытта республикада қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсерін төмендетуге бағытталған бірқатар шаралар қабылдануда.
Республика бойынша 3019 полигон жұмыс істейді, макулатураны қайта өңдеуге қабылдау бойынша 322 пункт ашық.
Коммуналдық инфрақұрылымды құрудың және уақтылы жаңартудың негізгі проблемалары:
қолданыстағы коммуналдық тарифтердің коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту үшін қажетті қаржы ресурстарының нақты қажеттіліктеріне сәйкес келмеуі;
тұтынушылар саны аз шағын және орта қалалардағы коммуналдық инфрақұрылым жүйелері мен объектілерінің инвесторлар үшін тартымсыздығы;
өңірлер бөлінісінде коммуналдық инфрақұрылым желілерінің ұзындығы мен жай-күйі бойынша білікті кадрлардың, нақты ақпараттың болмауы;
ТКШ жүйесіне жаңа технологияларды енгізудің төмен дәрежесі;
тұрғындардың жаңа технологиялардың, ресурстарды тұтынуды есепке алу жүйелерінің артықшылықтары туралы хабардар болуының төмен дәрежесі болып табылады.
2.2. Тұрғын үй инфрақұрылымының жай-күйін бағалау
1. Тұрғын үй құрылысының дамуын бағалау
2020 – 2022 жылдары статистика деректері бойынша республикада 47,6 млн шаршы м жаңа тұрғын үй (420 мың тұрғынжай) пайдалануға берілді, оның ішінде:
2020 жылы – 15,3 млн ш.м. (140 мың тұрғынжай), оның ішінде ауылдық жерде – 3,5 млн ш. м.;
2021 жылы – 16,9 млн ш.м. (149 мың тұрғынжай), оның ішінде ауылдық жерде – 3,7 млн ш.м.;
2022 жылғы қаңтар-желтоқсанда – 15,4 млн ш.м. (131 мың тұрғынжай), оның ішінде ауылдық жерде – 3,3 млн ш.м.пайдалануға берілді.
2022 жылғы қаңтар-желтоқсанда тұрғын үйді пайдалануға беру көлемінің ұлғаюы 14 өңірде байқалады. Өткен жылдың деңгейіне қарағанда тұрғын үй құрылысы қарқынының неғұрлым елеулі өсімі Павлодар (132,1 %), Шығыс Қазақстан (115,4 %) облыстарында байқалады. 6 өңірде: Алматы (65,4 %), Астана (75,3 %) қалаларында және Ұлытау (70,4 %), Маңғыстау (84,9 %), Солтүстік Қазақстан (86,9 %), Атырау (92,2 %) облыстарында тұрғын үйді пайдалануға беру қарқыны төмендеді.
2022 жылғы қаңтар-желтоқсан қорытындысы бойынша тұрғын үйді пайдалануға беру көрсеткіші бір тұрғынға шаққанда 0,78 ш.метрді құрады. Бір тұрғынға шаққанда тұрғын үйді пайдалануға берудің ең жоғары деңгейі Астана (1,75 ш.метр) қаласында, Маңғыстау (1,37 ш.метр), Ақтөбе (1,35 ш.метр) және Атырау (1,20 ш.метр) облыстарында байқалды. Төмен көрсеткіш – Ұлытау (0,26 ш.метр), Түркістан (0,41 ш.метр), Жетісу (0,42 ш. метр), Шығыс Қазақстан (0,44 ш. метр) облыстарында.
2022 жылғы қаңтар-желтоқсанда тұрғын үй құрылысына инвестициялар 2021 жылмен салыстырғанда 16,8 %-ға өсіп, 2,9 трлн теңгені құрады.

В 2022 году раздельный сбор отходов на разных этапах внедрен в 142 населенных пунктах, сортировочный сбор в 103 населенных пунктах.
В настоящее время в республике предпринимаются меры, направленные на снижение негативного воздействия отходов на окружающую среду.
По республике функционируют 3019 полигонов, открыто 322 пункта по приему макулатуры на переработку.
Основными проблемами наращивания и своевременного обновления коммунальной инфраструктуры являются:
несоответствие действующих коммунальных тарифов реальным потребностям в финансовых ресурсах, необходимых для модернизации коммунальной инфраструктуры;
непривлекательность для инвесторов систем и объектов коммунальной инфраструктуры в малых и средних городах с небольшим количеством потребителей;
отсутствие квалифицированных кадров, достоверной информации по протяженности и состоянию сетей коммунальной инфраструктуры в разрезе регионов;
низкая степень внедрения новых технологий в сфере ЖКХ;
низкая степень информированности жителей о преимуществах новых технологий, систем учета потребления ресурсов.
2.2. Оценка состояния жилищной инфраструктуры
1.Оценка развития жилищного строительства
В 2020 – 2022 годы по данным статистики по республике было введено в эксплуатацию 47,6 млн кв. м. нового жилья (420 тыс. жилищ), из них:
в 2020 году – 15,3 млн кв. м. (140 тыс. жилищ), в том числе 3,5 млн кв.м в сельской местности;
в 2021 году – 16,9 млн кв. м. (149 тыс. жилищ), в том числе 3,7 млн кв.м в сельской местности;
в январе - декабре 2022 года – 15,4 млн кв. м. (131 тыс. жилищ), в том числе 3,3 млн кв.м в сельской местности.
Увеличение ввода жилья в январе-декабре 2022 года наблюдается в 14 регионах. Наиболее значительный рост темпов жилищного строительства к уровню прошлого года отмечен в Павлодарской (132,1 %), Восточно-Казахстанской (115,4 %) областях. Снизились темпы ввода жилья в 6 регионах: город Алматы (65,4 %), Астана (75,3 %) и областях Ұлытау (70,4 %), Мангистауской (84,9 %), Северо-Казахстанской (86,9 %), Атырауской (92,2 %).
По итогам января-декабря 2022 года показатель ввода жилья на одного жителя составил 0,78 кв. метра. Наиболее высокий уровень показатель ввода жилья на одного жителя – в городах Астане (1,75 кв. м), Мангистауской (1,37 кв. м.), Актюбинской (1,35 кв. м.) и Атырауской (1,20 кв. м.) областях. Низкий показатель – в Ұлытау (0,26 кв. м.), Туркестанской (0,41 кв. м.), Жетісу (0,42 кв. м.), Восточно-Казахстанской (0,44 кв. м.) областях.
За январь-декабрь 2022 года инвестиции в жилищное строительство по сравнению с 2021 годом возросли на 16,8 % и составили 2,9 трлн тенге.

Мемлекет қаражатының 1 теңгесіне 9 теңге жеке инвестиция тартылды.
Ауқымды тұрғын үй құрылысы құрылыс индустриясының дамуына, отандық құрылыс материалдары өндірісінің өсуіне мультипликативтік әсер берді. 2022 жылдың қорытындысы бойынша құрылыс материалдарының өндірісі 101,3 %-ға өсіп, 1133,4 млрд теңгені құрады (2020 ж. – 732,2 млрд теңге, 2021 ж. – 965 млрд теңге). Өңдеу өнеркәсібі құрылымындағы саланың үлесі шамамен 5,6 %-ды құрайды.
Елдің тұрғын үй қоры алдын ала статистикалық деректер бойынша 2021 жылмен салыстырғанда 4,5 %-ға ұлғайып, 2023 жылдың басында тұрғын үйдің жалпы ауданы 405,2 млн ш.м. (5,7 млн тұрғын үй) құрады.
Қалалық тұрғын үй қорында есепте тұрғын үйдің жалпы ауданы 263,9 млн ш.м (3,9 млн тұрғын үй), ауылдық тұрғын үй қорында 141,2 млн ш.м. (1,8 млн тұрғын үй) бар.
Бұл ретте тұрғын үй қорының барлығы дерлік (97,7 %) ел халқының жеке меншігінде және тек 2,3 %-ы ғана мемлекеттік меншікте.
2022 жылы 1 тұрғынға арналған тұрғын үй-жайдың жалпы ауданы 2018 жылмен салыстырғанда 6,8 %-ға (21,9 ш.м.) ұлғайды және 23,4 ш.м. (қалаларда 25,8 ш. м., ауылдарда 19,8 ш. м.) құрады.
1 тұрғынға шаққандағы тұрғын үй алаңының ең жоғары нормативі Астана (30,5 ш.м.), Алматы (29,1 ш.м.), Шымкент (27,4 ш.м.), Маңғыстау (27,8 ш.м.) және Атырау (24,3 ш.м.) облыстарында байқалады.
Тұрғын ұй құрылысын ынталандыру мақсатында мемлекеттік инвестициялар есебінен 2017 – 2022 жылдары жаппай тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда инженерлік коммуникациялар құрылысы қамтамасыз етілді, оның ішінде азаматтарға жеке тұрғын үй салуға бөлінетін 225,7 мың жер учаскесіне коммуникациялар жеткізілді.
Ең көп жер учаскесі Ақтөбе (65275), Түркістан (36840), Атырау (17655), Қызылорда (23448) облыстарында коммуникациялармен қамтамасыз етілген.
2017-2022 жылдар аралығында мемлекеттік қолдау шараларының шеңберінде жеке құрылыс салушыларға жалпы сомасы 10,9 млрд теңге кредиттер бойынша пайыздық шығыстар өтелді.
Субсидияланған кредиттер есебінен жалпы ауданы 1,7 млн ш.м. болатын 23 318 пәтер салынды (158 жоба), оның ішінде 12 020 пәтер бекітілген бағамен өткізілді.

На 1 тенге государственных средств привлечено 9 тенге частных инвестиций.
Масштабное жилищное строительство дало мультипликативный эффект развитию стройиндустрии, росту производства отечественных строительных материалов. По итогам 2022 года производство строительных материалов выросло на 101,3 % и составило 1133,4 млрд тенге (2020 г– 732,2 млрд тенге, 2021г – 965 млрд тенге). Доля отрасли в структуре обрабатывающей промышленности составляет порядка 5,6 %.
Жилищный фонд страны по статистическим данным на начало 2023 года составил 405,2 млн кв. м общей площади жилья (5,7млн жилищ), увеличившись в сравнении с 2021 годом на 4,5 %.
Городской жилищный фонд насчитывает 263,9 млн кв. м общей площади жилья (3,9 млн жилищ), в сельском жилищном фонде – 141,2 млн кв. м (1,8 млн жилищ).
При этом почти весь (97,7 %) жилищный фонд находится в частной собственности населения страны и лишь 2,3 % в государственной собственности.
Общая площадь жилого помещения на 1 проживающего в 2022 году в сравнении с 2018 годом увеличился на 6,8 % (21,9 кв. м.) и составила 23,4 кв.м. (в городах – 25,8 кв.м., в селах - 19,8 кв.м.).
Наиболее высокий норматив размера жилой площади на 1 жителя отмечается в городах Астане (30,5 кв.м.), Алматы (29,1 кв.м.), Шымкент (27,4 кв. м.), Мангистауской (27,8 кв. м) и Атырауской (24,3кв. м) областях.
С целью стимулирования строительства жилья за счет государственных инвестиций в 2017 – 2022 годы обеспечено строительство инженерных коммуникаций в районах массовой жилищной застройки, в том числе обустроено коммуникациями 225,7 тыс. земельных участков, выделяемых гражданам на строительство индивидуального жилья.
Наибольшее количество земельных участков обеспечено коммуникациями в Актюбинской (65275), Туркестанской (36840), Атырауской (17655), Кызылординской (23448) областях.
В рамках мер государственной поддержки частным застройщикам в период с 2017 - 2022 годы возмещены процентные расходы по кредитам в общей сумме на 10,9 млрд тенге.
За счет субсидированных кредитов построено 23 318 квартир общей площадью 1,7 млн кв. м (158 проектов), из них по фиксированной цене реализовано 12 020 квартир.

Тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламалары шеңберінде республиканың 6 өңірінде 114 КПТҮ бұзылды.
Жеке инвесторлардың және мемлекеттік инвестициялардың қатысуымен астанада 14 мың үлескері бар 120 КПТҮ құрылысы аяқталды.
2. Тұрғын үй мәселелерін шешу үшін халықты қолдаудың экономикалық шараларын бағалау
Жылжымайтын мүліктің бағасы және халықтың тиісті сатып алу қабілеті халық үшін тұрғын үйге қолжетімділіктің айқындаушы факторлары болып табылады.

В рамках программ реновации жилищного фонда снесено 114 МЖД в 6 регионах республики.
С участием частных инвесторов и государственных инвестиций в столице завершено строительство 120 МЖД с 14 тыс. дольщиками.
2. Оценка экономических мер поддержки населения для решения жилищных вопросов
Определяющими факторами доступности жилья для населения являются цены на недвижимость и соответствующая покупательская способность населения.

2022 жылғы 4 тоқсанның қорытындысына сүйенсек, статистика деректері бойынша республикадағы орташа айлық атаулы жалақы 2021 жылмен салыстырғанда 22,8 %-ға ұлғайып, 338,7 мың теңгені құрады.
Ең жоғарғы жалақы Астана қаласында (469,3 мың теңге), Ұлытау (448,9 мың теңге), Атырау (556 мың теңге), Маңғыстау (509 мың теңге) облыстарында.
2022 жылғы қаңтар-желтоқсан аралығында жаңа тұрғын үйді сату бағасы 2021 жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда 15,6 %-ға, абаттандырылған тұрғын үйді қайта сату 21,6 %-ға өсті.

По данным статистики по итогам 4 квартала 2022 года среднемесячная номинальная заработная плата по республике составила 338,7 тыс. тенге, увеличившись в сравнении с 2021 годом на 22,8 %.
Наиболее высокая заработная плата в городе Астане (469,3 тыс. тенге), в областях Ұлытау (448,9 тыс.тенге), Атырауской (556 тыс. тенге), Мангистауской (509 тыс. тенге).
За период с января по декабрь 2022 года цена продажи нового жилья в сравнении с аналогичным периодом 2021 года повысились на 15,6 %, перепродажа благоустроенного жилья – на 21,6 %.

Жайлы тұрғын үйдің жалдау ақысының қарқыны жыл сайын өсуде және 2022 жылдың қорытындысы бойынша 45%-ға өсті, бұл Ресейдегі ішінара жұмылдыруға және осы ел азаматтарының айтарлықтай ағынына қатысты туындаған жағдайға байланысты.
1-кесте
Атауы
2020 ж.
2021 ж.
2022 ж.
кезеңнің соңына, 1 ш.метрге теңгемен
өткен жылдың желтоқсанына
кезеңнің соңына, 1 ш.метрге теңгемен
өткен жылдың желтоқсанына
кезеңнің соңына, 1 ш.метрге теңгемен
өткен жылдың желтоқсанына
Жаңа тұрғын үйді сату

Также арендная плата за благоустроенное жилье отражает увеличение ежегодного темпа роста и по итогам 2022 года повысилась на 45 %, что обусловлено возникшей ситуацией в России, связанной с частичной мобилизацией и значительного притока граждан данной страны.
таблица 1
Наименование
2020г
2021г
2022г
на конец периода, в тенге за 1 кв. метр
к декабрю прошлого года
на конец периода, в тенге за 1 кв. метр
К декабрю прошлого года
на конец периода, в тенге за 1 кв. метр
к декабрю прошлого года
Продажа нового жилья

307600
105 %
361269
116,6 %
437459
115,6 %
Абаттандырылған тұрғын үйді қайта сату
228218
113,2 %
290042
124,3 %
482197
121,6 %
Жалдау ақысы
1639
108,1 %
1928
117,5 %
4678
145 %
* дереккөз: ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
Халықтың төлемге қабілетті сұранысын қолдау мақсатында қаржы институттарын ипотекалық несиелендірудің түрлі құралдары және тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі іске асырылуда, бұл әртүрлі табыс деңгейі бар азаматтарға өздерінің тұрғын үй мәселелерін шешуге мүмкіндік береді ("Свой дом", "Жас отбасы", "Әскери Баспана", "Әскери өнім", "Умай", "2-10-20", "5-10-20", "7-20-25" тұрғын үй несиесінің ипотекалық бағдарламасы, жеңілдетілген кредит берудің өңірлік бағдарламалары).

307600
105 %
361269
116,6 %
437459
115,6 %
Перепродажа благоустроенного жилья
228218
113,2 %
290042
124,3 %
482197
121,6 %
Арендная плата
1639
108,1 %
1928
117,5 %
4678
145 %
* источник: Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК
С целью поддержания платежеспособного спроса населения реализуются различные инструменты ипотечного кредитования финансовых институтов и системы жилищных строительных сбережений, позволяющих гражданам с различными уровнями доходов решить свои жилищные вопросы ("Свой дом", "Жас отбасы", "Әскери Баспана", "Военный продукт", "Умай", "2-10-20", "5-10-20", ипотечная программа жилищного кредитования "7-20-25", региональные программы льготного кредитования).

2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ипотекалық кредиттер портфелінің жиынтық көлемі 5,1 трлн теңгені құрады, оның ішінде тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі бойынша 2,9 трлн теңгеге (2021 жылы – 3,8 трлн теңге, Отбасы банктің портфелі – 2 трлн теңге) "7-20-25" ипотекалық бағдарламасы шеңберінде 880,3 млрд теңгеге 65975 ипотекалық тұрғын үй берілді.
2022 жылғы желтоқсанның соңына азаматтардың тұрғын үй құрылысы мен оларды сатып алуға кредиттері бойынша орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесі 9,8 %-ды құрады (2021 жылы – 8,2 %, 2020 жылы – 7,6 %).
Зейнетақы компаниясы шеңберінде 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша тұрғын үй жағдайларын жақсартуға азаматтардың 1,3 млн өтініші (906 мың өтініш беруші) бойынша 3,2 трлн теңге пайдаланылды, оның ішінде:
ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша міндеттемелерді орындауға 791 млрд теңге (331 мың өтініш беруші);
тұрғын үй жинақтары бойынша салымды толықтыруға 260 млрд теңге (189 мың өтініш беруші);
меншікке тұрғын үй сатып алу кезінде түпкілікті есеп айырысу үшін 2 трлн теңге (348 мың өтініш беруші);
жалға алу, жекешелендіру, бөліп төлеу, тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу шарттары бойынша жеке тұрғын үй құрылысы түріндегі өзге де мақсаттарға 94 млрд теңге (37 мың өтініш беруші).
Мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде 2017-2022 жылдар кезеңінде 196,8 мың азамат тұрғын үй жағдайларын жақсартты, оларға ЖАО мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жеңілдетілген қарыздары (2 % – 5 %), жалға берілетін кредиттік тұрғын үйлері берілді.
Қабылданып жатқан шараларға қарамастан, төлем қабілеттілігінің төмендігіне, тұрғын үй заңнамасы нормаларының жетілмегендігіне байланысты әлеуметтік қолдау шараларына бағдарланған азаматтар санының тұрақты өсуі байқалады (2022 жылғы қаңтар – желтоқсанда 553 мың адамнан 592 мың адамға дейін, яғни 105,9 %-ға ұлғайды).
2019-2022 жылдар кезеңінде әкімдіктер тұрғын үй сатып алу үшін 8,4 млрд теңгеге ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша бастапқы жарнаның бір бөлігін жабу үшін 8088 тұрғын үй сертификатын берді.
Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ақшасын тарту есебінен тұрғын үйлердің (тұрғын ғимараттардың) құрылысына үлестік қатысу жөніндегі қызметке байланысты қоғамдық қатынастар "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.
2016-2023 жылдар кезеңінде жеке құрылыс салушылар 806 жоба бойынша үлескерлердің қаражаты тартылды, оның ішінде 493 объектінің құрылысы аяқталды және 313-і бойынша құрылыс жалғасуда.
Сонымен қатар қолданыстағы заңнаманы айналып өтетін объектілерді салу өзекті мәселелердің бірі болып табылады. Құрылыс салушылардың заңсыз әрекеттері нәтижесінде 16 мың азамат зардап шекті.

Совокупный объем портфеля ипотечных кредитов по состоянию на 1 января 2023 года составил 5,1 трлн тенге, из них в рамках ипотечной программы "7-20-25" выдано 65975 ипотечных жилищных займов на 880,3 млрд тенге, по системе жилищных строительных сбережений на 2,9 трлн тенге (в 2021 г – 3,8 трлн тенге, портфель Отбасы банка – 2 трлн тенге).
На конец декабря 2022 года средневзвешенная ставка вознаграждения по кредитам на строительство и приобретение жилья гражданами составила 9,8 % (2021г -8,2 %, 2020г -7,6 %).
В рамках пенсионной компании по состоянию на 1 января 2023 года использовали 3,2трлн тенге на улучшение жилищных условий по 1,3 млн заявлениям граждан (906 тыс. заявителей), в том числе:
791 млрд тенге на исполнение обязательств по ипотечным жилищным займам (331 тыс.заявителей);
260 млрд тенге на пополнение вклада по жилищным сбережениям (189 тыс. заявителей);
2 трлн тенге для окончательного расчета при приобретении жилья в собственность (348 тыс. заявителей);
94 млрд тенге на иные цели в виде строительства индивидуального жилья, по договорам аренды, приватизации, рассрочки, долевого участия в жилищном строительстве (37 тыс. заявителей).
В рамках государственных мер поддержки в период с 2017 – 2022 годы жилищные условия улучшили 196,8 тыс. граждан, которым предоставлены льготные займы (2 % – 5 %), арендное, кредитное жилье МИО и субъектов квазигосударственного сектора.
Несмотря на предпринимаемые меры, наблюдается постоянный рост численности граждан, ориентированных на социальные меры поддержки, что обусловлено низкой платежеспособностью, несовершенством норм жилищного законодательства (за январь – декабрь 2022 года увеличилась с 553 тыс. чел до 592 тыс. чел, т.е. на 105,9 %).
За период с 2019 – 2022 годы акиматами выдано 8088 жилищных сертификатов для покрытия части первоначального взноса по ипотечным жилищным займам на 8,4 млрд тенге для приобретения жилья.
Общественные отношения, связанные с деятельностью по долевому участию в жилищном строительстве жилых домов (жилых зданий) за счет привлечения денежных средств физических и (или) юридических лиц, регулируются Законом Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве".
В период с 2016-2023 годы частными застройщиками привлечены средства дольщиков по 806 объектам, из них завершено строительство 493 объектов и по 313 продолжается строительство.
Вместе с тем одной из актуальных проблем является строительство объектов в обход действующего законодательства. В результате незаконных действий застройщиков пострадали 16 тысяч граждан.

Барлық күш-жігерге қарамастан, үлестік құрылыс мәселелері толық шешілмеген күйінде қалып отыр. 2023 жылдың наурыз айындағы жағдай бойынша 6789 үлескердің қатысуымен 44 проблемалық тұрғын үй құрылысын аяқтау қажет.
Сонымен қатар урбанизация және еңбек көші-қоны жағдайында жалға берілетін тұрғын үй нарығында өркениетті қатынастар бойынша тиімді тетік жоқ, бұл жалға алушының да, жалға берушінің де құқықтарын қорғалмаған күйінде қалдырады.
Әлеуметтік сауалнама деректері бойынша жалға берілетін тұрғын үйдің көлеңкелі нарығы жылжымайтын мүлікті жалға беру бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін салық заңнамасының әртүрлі ымырашыл шарттарға қарамастан (патенттер, жеке кәсіпкерлер үшін оңайлатылған нысандар, бірыңғай жиынтық төлем, салық салынатын табыстың 10 % мөлшерлемесі) жалпы нарықтың 60-70 %-ын алады.
3. Тұрғын үй қорының ағымдағы жағдайын бағалау
Статистика деректеріне орай, республика бойынша 2,5 млн тұрғын үй, оның ішінде 311 541 көппәтерлі тұрғын үй бар.
ЖАО деректері бойынша республика бойынша 54731 КПТҮ бар, олардың үштен бірі 1970 жылдан асқан (50 жыл немесе одан да көп) және 25 жыл бұрын пайдалануға берілген тұрғын үй қорының шамамен 65 %-ы.
Жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізу 17044 КПТҮ бойынша қажет және тұруға жарамсыз деп танылған ретінде 752 КПТҮ (1,4 %) бұзуға жатады.
2011 жылдан бастап 2022 жылдар кезеңінде мемлекеттік инвестициялар есебінен 3571 КПТҮ жөнделді.
Қолданыстағы тұрғын үй қорының жай-күйін қолдау бойынша қабылданып жатқан шаралар 2023 жылға қарай күрделі жөндеуді қажет ететін КПТҮ үлесін 31,1 %-ға дейін (2021ж. – 31,6 %, 2020ж. – 21,5 %) төмендетуге мүмкіндік берді.
Бүгінгі күні тұрғын үй қорындағы 33858 бірлік болатын лифтіні пайдалану мәселелері де маңызды, олардың 3937 бірлігін ауыстыру қажет және техникалық қызмет көрсету шеңберінде пайдалану мерзімін одан әрі 25 жылға ұзарта отырып, 2407 бірлігі күрделі жөндеуді қажет етеді.
Ел бойынша лифтілерге қызмет көрсету жөніндегі сервистік қызметтерге мамандандырылған 150 ұйым және жылына жобалық қуаты 200 – 1000 бірлік болатын лифт жабдықтарын шығаратын 3 кәсіпорын жұмыс істейді.
2017 – 2022 жылдар кезеңінде отандық өндірушілер 3278 лифт шығарды.
Сонымен бірге пәтерлердің меншік иелері белсенді қатыспаса, тұрғын үй қорына тиісінше қызмет көрсету проблемасын шешу және жай-күйін сақтау мүмкін емес, өйткені тұрғын үйдің 97,8 %-ы жеке меншікте.
Бүгінгі күні кондоминиум объектісін басқару мен шаруашылық жүргізуді, сондай-ақ тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік бақылаудың негіз қалаушы қағидаттары салалық "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) айқындалған.

Несмотря на все прилагаемые усилия, проблемы с долевым строительством остаются не до конца решенными. По состоянию на март месяц 2023 года требуется завершить 44 проблемных объекта жилищного строительства с участием 6789 дольщиков.
Наряду с этим, в условиях урбанизации и трудовой миграции отсутствует действенный механизм по цивилизованным отношениям на рынке арендного жилья, что оставляет незащищенными права как арендатора, так и арендодателя.
По данным социологического опроса теневой рынок арендного жилья занимает 60-70 % от общего рынка несмотря на различные либеральные условия налогового законодательства для осуществления предпринимательской деятельности по сдаче недвижимого имущества в аренду (патенты, упрощенные формы для индивидуальных предпринимателей, единый совокупный платеж, 10 % ставка от налогооблагаемого дохода).
3. Оценка текущего состояния жилищного фонда
По данным статистике по республике 2,5 млн жилых домов, в том числе 311 541 единиц многоквартирных жилых домов.
По данным МИО по республике насчитывается 54731 МЖД, треть из них старше 1970 года (50 лет и более) и около 65 % жилищного фонда, введенного в эксплуатацию, более 25 лет назад.
Проведение отдельных видов ремонта требуется по 17044 МЖД и 752 МЖД (1,4 %) подлежат сносу, как непригодное для проживания.
За счет государственных инвестиций в период с 2011 по 2022 годы отремонтировано 3571 МЖД.
Принимаемые меры по поддержанию состояния существующего жилищного фонда позволили снизить долю МЖД, требующих капитального ремонта, к 2023 году до 31,1 % (2021г – 31,6 %, 2020г – 21,5 %).
Немаловажны и вопросы эксплуатации лифтов, которых на сегодня в жилищном фонде насчитывается 33858 единиц, из них подлежат замене 3937 единиц и требуется капитальный ремонт 2407 единицам в рамках технического обслуживания с дальнейшим продлением срока эксплуатации на 25 лет.
По стране действует 150 организаций, специализирующихся на сервисных услугах по обслуживанию лифтов и 3 предприятия по производству лифтового оборудования с проектной мощностью выпуска 200-1000 единиц в год.
В период с 2017 по 2022 годы отечественными производителями выпущено 3278 лифтов.
Вместе с тем, решение проблемы надлежащего обслуживания и поддержки состояния жилищного фонда невозможно без активного участия собственников квартир, поскольку 97,8 % жилья находится в частной собственности.
На сегодня основополагающие принципы управления и хозяйствования объектом кондоминиума, а также государственного контроля в области жилищного фонда определены отраслевым Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон).

Осы Заңға сәйкес мүлік иелерінің басқарудың жаңа нысандарына көшуі жүзеге асырылады, ол республика бойынша 46714 КПТҮ-ні қамтиды, оның ішінде 45425 КПТҮ-де (97,2 %) кондоминиум объектісін басқарудың жаңа нысандары құрылды.
Үйді басқару бойынша шешім қабылдауда меншік иелерінің белсенділігінің төмендігі, тұрғын үйді күрделі жөндеуге ақша жинаудың мейлінше тиімді тетігінің болмауы бүгінгі басты проблема болып табылады, бұл дауыс беру рәсімдерінің күрделілігіне және электрондық сервистердегі шектеулерге байланысты.
Тұрғын үй инфрақұрылымы секторындағы негізгі проблемалар:
жоғары пайыздық мөлшерлемеге, халықтың төлем қабілеттілігінің төмен деңгейіне, сондай-ақ халықтың нақты табысының өспеуіне байланысты ипотекалық бағдарламалар арқылы азаматтардың тұрғын үй жағдайларын жақсартудағы қаржылық мүмкіндіктерінің шектелуі;
құрылыс материалдарын, жер учаскелерін сатып алуға, жабдықты жалға алуға арналған шығындарымен байланысты құрылыстың жоғары құны;
отандық құрылыс материалдары өндірісінің жеткілікті көлемінің болмауы;
"тиімді" меншік иесі қағидатының, тұрғын үй қорын басқару жүйесінде білікті мамандардың, тұрғын үй инспекциялары тарапынан тиімді бақылау тетіктерінің болмауы;
"көлеңкелі" жалға берілетін тұрғын үй нарығы және тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнаманы айналып өтіп азаматтардың қаражатын тарту;
тұрғын үй құрылысы мүмкін аумақтарды тиімсіз пайдалану, пайдаланылмайтын жер учаскелерін алып қою қиындықтары және құрылыс салуға бос учаскелердің болмауы;
жаңадан салынып жатқан аумақтарда коммуникациялардың толық емес, инфрақұрылым объектілерін пайдалануға беру мерзімдері үйлерді салу мерзімдерімен үйлестірілмеуі;
қолданыстағы инфрақұрылымға жүктемені арттыратын және әлеуметтік маңызы бар объектілердің тапшылығына, қалалық орта сапасының нашарлауына әкелетін аумақтарды дамытудың ретсіздік сипаты;
қала құрылысы құжаттарына көптеген түзетулер, қала құрылысы және әлеуметтік-экономикалық даму құжаттарының келісілмеуі;
реконструкциялау мен жаңартуды қажет ететін ескірген тұрғын үй қоры.
3. Халықаралық тәжірибеге шолу
3.1. Коммуналдық инфрақұрылым
Шет елдердің қарастырылған тәжірибесі Еуропалық Одақ елдерінің тәжірибесі бойынша мемлекеттік инвестицияларды (нысаналы трансферттер, субсидиялар) тарта отырып, коммуналдық инфрақұрылымды дамыту және жаңғырту жөніндегі жобаларды іске асырудың ел жағдайында неғұрлым қолайлы тетіктерін көрсетті.
Бұл ретте шет елдердің көпшілігінде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығындағы басқару (бұдан әрі – ТКШ) кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрі ретінде қарастырылады, ол үшін басқарушы ұйым үй-жайлардың иелерінен сыйақы алады, ал олардың алдында ғимаратты күтіп-ұстауға тұрғын үй иелерінің бірлестігі (қауымдастығы, серіктестігі) жауапты болады.
Финляндияда барлық коммуналдық инфрақұрылым қаланың коммуналдық меншігінде, бұл ретте көптеген электр станциялары жеке меншікте және жылумен жабдықтау орталықтандырылған. Сонымен қатар, қала тұрғынының таңдау құқығы мен техникалық мүмкіндіктері бар (кімнен қызмет сатып алу тиімдірек).
Электр, газ және су, кәріз, қоқыс жинау және қайта өңдеу және барлық өндірістік қалдықтармен айналысатын фирмалар муниципалитеттермен келісімшарт бойынша жұмыс істейді.
Келісімшарттардың әрқилы түрі бар, олардың кейбіреулері тек аталған жүйелерді пайдалануды, екіншілері – жөндеу үшін жауапкершілікті, үшіншісі – жаңа нысандардың құрылысын, соның ішінде жаңа қалалық аудандар үшін тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық инфрақұрылымын салуды көздейді. Пайдалану және құрылыс тапсырыстары муниципалитеттер тұрақты бақылауды қамтамасыз ете отырып өткізетін тендерлер арқылы бөлінеді.
Сумен жабдықтау және санитария саласындағы жобалардың 65 %-ға жуығы Еуропалық Одақтың гранттарын қажетті жобалық құжаттаманы (техникалық-экономикалық негіздемелер, шығындар мен пайданы талдау) дайындау, жобаларды іске асыру жөніндегі бөлімшенің құрылуы мен жұмыс істеуін қолдау, жергілікті билік органдарының әлеуетін арттыру және олардың ұйымдастырушылық тиімділігін арттыру, қолданыстағы жүйелерді пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді жетілдіру үшін пайдаланылды.
Шет елдердің тәжірибесі бойынша сумен жабдықтау мен су бұрудың көптеген инфрақұрылымдық жобалары мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) арқылы іске асырылады.
Мәселен, "голландиялық модель" құрылған жеке кәсіпорын арқылы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық жүйесін мемлекеттік иеленуді және басқаруды көздейді. "Француз моделі" бойынша ТКШ жүйесінің мемлекеттік активтерін МЖӘ тетіктері арқылы жеке сектордың басқаруына беру жүзеге асырылады.
Сонымен қатар осы басқару модельдерін қолдану тиімді тарифтік саясатқа және инженерлік инфрақұрылымның жағдайына байланысты.
Тозуы жоғары объектілерді сенімгерлік басқаруға беру желілерді ауыстыруға инвестициялар тарту үшін тарифтердің айтарлықтай өсуіне әкелуі мүмкін. Ол үшін мемлекеттік қолдау шараларын, әсіресе халықтың әлеуметтік осал топтары бөлігінде тарифтер айтарлықтай өскенде күшейту қажет.
"Британдық модель" ТКШ объектілерін ТКШ саласындағы барлық мемлекеттік активтерді жекешелендіру арқылы жеке меншікке және басқаруға беруді көздейді. Мемлекеттің рөлі секторды реттеумен және қолдаумен шектеледі.

Согласно данному Закону осуществляется переход собственников имущества на новые формы управления, что охватывает по республике 46714 МЖД, из них созданы новые формы управления объектом кондоминиума в 45425 МЖД (97,2 %).
Ключевыми проблемами на сегодня являются низкая активность собственников в принятии решений по управлению домом, отсутствие достаточно эффективного механизма накопления денежных средств на капитальный ремонт жилья, что обусловлено сложностью процедур голосования и ограниченностью в электронных сервисах.
Основными проблемами в секторе жилищной инфраструктуры являются:
ограниченность финансовых возможностей граждан в улучшении жилищных условий посредством ипотечных программ ввиду высокой процентной ставки, низкого уровня платежеспособности населения, а также отсутствие роста реальных доходов населения;
высокая стоимость строительства, связанная с затратами на приобретение строительных материалов, земельных участков, аренды оборудования;
отсутствие достаточного объема производства отечественных строительных материалов;
отсутствие принципа "эффективный" собственник, квалифицированных специалистов в системе управления жилым фондом, действенных рычагов контроля со стороны жилищных инспекций;
"теневой" рынок арендного жилья и привлечение средств граждан в обход законодательства о долевом участии в жилищном строительстве;
неэффективное использование территорий, на которых возможно жилищное строительство, сложности с изъятием неиспользуемых земельных участков и отсутствие свободных участков под застройку;
на вновь застраиваемых территориях наблюдается полное отсутствие коммуникаций, сроки ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры не синхронизированы со сроками строительства домов;
хаотичность застройки территорий, что увеличивает нагрузку на существующую инфраструктуру и приводит к дефициту социально значимых объектов и ухудшению качества городской среды;
многочисленность корректировок градостроительных документов, несогласованность документов градостроительного и социально-экономического развития;
устаревший жилищный фонд, нуждающийся в реконструкции и реновации.
3. Обзор международного опыта
3.1. Коммунальная инфраструктура
Рассмотренный опыт зарубежных стран показал наиболее приемлемые в условиях страны механизмы реализации проектов по развитию и модернизации коммунальной инфраструктуры с привлечением государственных инвестиций (целевые трансферты, субсидии) по опыту стран Европейского союза.
При этом в большинстве зарубежных стран управление в сфере жилищно-коммунальные хозяйства (далее – ЖКХ) рассматривается как отдельный вид предпринимательской деятельности, за который управляющая организация получает вознаграждение от собственников помещений, а ответственность перед ними за содержание здания несет объединение (ассоциация, товарищество) собственников жилья.
В Финляндии вся коммунальная инфраструктура находится в коммунальной собственности города, при этом множество электростанций находится в частных руках и теплоснабжение централизованное. Кроме того, у горожанина есть право и технические возможности выбора (у кого выгоднее покупать услуги).
Фирмы, занимающиеся электро-, газо- и водоснабжением, водоотведением, сбором и переработкой мусора и всех промышленных отходов, работают по контракту с муниципалитетами.
Существуют разные типы контрактов, одни предусматривают только эксплуатацию указанных систем, другие – ответственность за ремонт, третьи – за строительство новых объектов, в том числе за строительство инфраструктуры ЖКХ для новых городских районов. Заказы на эксплуатацию и строительство распределяются через тендеры, которые проводятся муниципалитетами с обеспечением регулярного контроля.
Почти 65 % проектов в области водоснабжения и санитарии использовали гранты Европейского союза для подготовки необходимой проектной документации (технико-экономических обоснований, анализа затрат и выгод), поддержки создания и функционирования подразделения по реализации проектов, наращивания потенциала местных органов власти и повышения их организационной эффективности, совершенствования эксплуатации и технического обслуживания существующих систем.
По опыту зарубежных стран многие инфраструктурные проекты водоснабжения и водоотведения реализуются через государственно-частное партнерство (далее – ГЧП)
Так, "голландская модель" предполагает государственное владение и управление системой ЖКХ через создаваемое частное предприятие. По "французской модели" осуществляется передача государственных активов системы ЖКХ под управление частному сектору через механизмы ГЧП.
В то же время применение данных моделей управления зависит от эффективной тарифной политики и состояния инженерной инфраструктуры.
Передача объектов с высокой степенью износа в доверительное управление может вызвать значительный рост тарифов для привлечения инвестиций на замену сетей. Для этого необходимо усилить меры государственной поддержки особенно в части социально-уязвимых слоев населения при значительном повышении тарифа.
"Британская модель" предполагает передачу объектов ЖКХ в частное владение и управление через приватизацию всех государственных активов в сфере ЖКХ. Роль государства ограничивается регулированием и поддержкой сектора.

Республикада "британдық модель" үлгісі бойынша ТКШ субъектілерін жекешелендірудің 2021-2025 жылдарға арналған кешенді жоспары шеңберінде жеке меншікке беру жүргізілді. Бұл ретте бұл тәсілдің жеке меншік иесінің инфрақұрылымды ұстауға және дамытуға жеке инвестицияларды жеткіліксіз тартуы, сондай-ақ қызметтер сапасының нашарлауы бойынша белгілі бір тәуекелдері де бар.
Қазақстанда ТКШ-ның әрбір объектісіне инфрақұрылымның жай-күйіне және кәсіпорындардың ерекшелігіне байланысты әртүрлі модельдерді қолдануды көздеу жоспарлануда.
Ресейде коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту жөніндегі жобаларды іске асыру үшін Ұлттық әл-ауқат қорының қаражаты есебінен қаржыландыруды қамтамасыз ететін тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты реформалауға жәрдемдесу қоры жұмыс істейді.
Сенімді коммуналдық жүйенің жұмыс істеуі, желілердегі шығындар мен апаттылықты азайту, АҚШ, БАӘ, Оңтүстік Корея, Сингапур сияқты елдерде шығындарды азайту мақсатында жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің өндірістік процестері автоматтандырылды және цифрландырылды.
Осы бағытта Қазақстанда мемлекеттік бюджет есебінен сумен жабдықтау және су бұру кәсіпорындарының қызметін автоматтандыру жоспарлануда.
Қазақстан үшін тұрғын үй-коммуналдық салада цифрлық технологияларды енгізудің әлемдік тәжірибесі қызықты, бұл таяудағы болашақта коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың басым шарасы болады. Тарифтік саясатты жетілдіру шеңберінде коммуналдық инфрақұрылымды дамытуға инвестициялар тарту тәжірибесі қолданылатын болады.
3.2. Тұрғын үй инфрақұрылымы
Шет елдердің қарастырылған тәжірибесі республикада халықтың тұрғын үй мәселелерін шешу үшін қолданылатын бірқатар ұқсас құралдарды көрсетті.
Мысалы, Ұлыбритания мен Канаданың тәжірибесі бойынша халықтың белгілі бір топтарына әлеуметтік тұрғын үй, жеңілдікті қарыздар мен тұрғын үй сертификаттарын салу арқылы тұрғын үй сатып алуға көмек көрсетіледі. Бұдан басқа, Канада мен ЭЫДҰ елдерінің тәжірибесі бойынша 2022 жылы жеке тұрғын үй қорынан жалға берілетін тұрғын үй төлемдері енгізілді.
Тұрғын үйді өздігімен салу үшін Чилидің тәжірибесі бойынша жер учаскелеріне инженерлік коммуникациялар жүргізіледі.
Ұлыбританияда 2021 – 2026 жылдарға арналған қолжетімді тұрғын үй бағдарламасы іске асырылуда (Affordable Homes Programme 2021 to 2026). Тұрғын үй беру баллдық жүйеге негізделген және анағұрлым мұқтаждарға арналған. Соңғы бағалау бойынша Ұлыбританиядағы әлеуметтік тұрғын үй қоры шамамен 4 млн пәтер мен үйді құрайды, ал кезекте тұрған тұрғын үйді күтетін адамдардың саны 1,2 млн асады. Әлеуметтік тұрғын үйді жалдау құны нарықтық бағадан едәуір төмен (нарықтық бағаның 80 %-ына дейін). Белгілі бір уақыттан кейін муниципалды үйлер тұрғындарының тұрғын үйді сатып алу құқығын иеленеді, ал сатып алу құны тұру уақытына байланысты болады. Сондай-ақ Ұлыбритания үкіметі белгілі бір адамдар тобына тұрғын үй сатып алуға көмектеседі. Осылайша, тұрғын үй сатып алу бағдарламасы ("Homebuy" scheme) бойынша жылжымайтын мүліктің сатып алу бағасының 25 %-ы мөлшерінде қарыз капиталы беріледі, ол тұрғын үйді қайта сату кезінде мүлік құнының 25 %-ын құрайтын сомада қайтарылады. Көрсетілген кредиттер бойынша пайыздар есептелмейді.

В республике по примеру "британской модели" проводилась передача субъектов ЖКХ в частную собственность в рамках Комплексного плана приватизации на 2021-2025 годы. При этом, данный подход также несет за собой определенные риски по недостаточному привлечению частных инвестиций на содержание и развитие инфраструктуры частным собственником, а также ухудшению качества услуг.
В Казахстане на каждый объект ЖКХ планируется предусмотреть применение разных моделей в зависимости от состояния инфраструктуры и специфики предприятий.
Для реализации проектов по модернизации коммунальной инфраструктуры в России действует Фонд содействия реформированию жилищно-коммунального хозяйства, который обеспечивает финансирование за счет средств Фонда национального благосостояния.
В целях функционирования надежной коммунальной системы, снижения потерь и аварийности на сетях, сокращения затрат в таких странах как США, ОАЭ, Южная Корея, Сингапур автоматизированы и оцифрованы производственные процессы систем теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения.
В данном направлении планируется в Казахстане автоматизировать деятельность предприятий водоснабжения и водоотведения за счет государственного бюджета.
Для Казахстана интересен мировой опыт внедрения цифровых технологий в жилищно-коммунальной сфере, что станет в ближайшей перспективе приоритетной мерой развития коммунальной инфраструктуры. Будет применен опыт привлечения инвестиций в развитие коммунальной инфраструктуры в рамках совершенствования тарифной политики.
3.2. Жилищная инфраструктура
Рассмотренный опыт зарубежных стран показал ряд аналогичных инструментов, применяемых в республике для решения жилищных вопросов населения.
К примеру, по опыту Великобритании и Канады оказывается помощь в приобретении жилья определенным группам населения через строительство социального жилья, льготных займов и жилищных сертификатов. Кроме того, по опыту Канады и стран ОЭСР внедрены в 2022 году жилищные выплаты на аренду жилья в частном жилищном фонде.
Для самостоятельного строительства жилья по опыту Чили подводятся инженерные коммуникации к земельным участкам.
В Великобритании реализуется программа доступного жилья на 2021 – 2026 годы (AffordableHomesProgramme 2021 to 2026). Предоставление жилья основано на балльной системе и рассчитано для наиболее нуждающихся. По последней оценке, фонд социального жилья в Великобритании составляет приблизительно 4 млн квартир и домов, тогда как число людей, ожидающих жилье в очереди, превышает 1,2 млн Арендная стоимость социального жилья значительно ниже рыночной (до 80 % рыночной цены). После определенного времени жильцы муниципальных домов имеют право на выкуп жилья, а стоимость выкупа зависит от времени проживания. Также правительством Великобритании оказывается помощь в покупке жилья определенным группам людей. Так, по программе покупки жилья ("Homebuy" scheme) выдается заемный капитал в размере 25 % от покупной цены недвижимости, который возвращается при перепродаже жилья в сумме составляющей 25 % от стоимости имущества на момент продажи. По указанным кредитам не начисляются проценты.

Канадада "2019/20 – 2029/30" жылдарға арналған "Канадалық ұлттық тұрғын үй стратегиясы" бағдарламасы қолданылады, ол қымбат емес заманауи тұрғын үйге мұқтаж ел азаматтарына көмек көрсетуге, сондай-ақ тұрғын үй нарығын тұрақтандыру үшін ипотекалық кредиттер беруге бағытталған.
530 мың отбасын тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін 100 мың тұрғын үй салу көзделген, сондай-ақ жалдау ақысын субсидиялау және тұрғын үй жәрдемақысы көзделген. Егер тұрғын үйді жалдау салық төленгенге дейін отбасы табысының 30 %-ынан асса, жалдау ақысы субсидияланады.
Чилиде жартылай дайын үйлер салу жүзеге асырылады. Идеясы тұрғын үй алаңын өздігімен кеңейтуге мүмкіндік беруге негізделеді.
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының барлық дерлік елдерінде тұрғын үйге қолдау көрсету тұрғын үй жәрдемақысы есебінен беріледі, оған ЖІӨ-нің 0,6 %-ынан бастап 1,8 %-ға дейінгісі тиесілі. ЭЫДҰ елдері негізінен жалға берілетін әлеуметтік тұрғын үй беруді қолдайды.
70-ші жылдардың ортасына қарай Швеция "Миллион пәтер бағдарламасы" мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың арқасында тұрғын үй сапасының әлемдегі ең жоғары стандарттарына қол жеткізді. Бұл бағдарлама екі құрамдас бөліктен тұрды: жалдау ақысын субсидиялау және құрылысты Швецияның Орталық банкінің қатысуымен тікелей мемлекеттік бюджеттен қаржыландыру.
Нидерландтағы тұрғын үй моделі әлеуметтік жалға берілетін тұрғын үйдің 80 %-ын қамтамасыз ететін тұрғын үй қауымдастықтарына негізделген. Нидерландтағы әлеуметтік тұрғын үй коммерциялық емес жеке меншік ұйымдар болып табылатын, тіркелген әлеуметтік тұрғын үй ұйымдары арқылы беріледі, оларға табысы төмен отбасыны тұрғын үймен қамтамасыз ету басымдығын беру бойынша заңды міндет жүктелген.
ЭЫДҰ елдерінде жылжымайтын мүліктің инвестициялық қорлары (REIT–RealEstateInvestmentTrust) – ұжымдық Инвестициялар (пайлар, үлестер) есебінен жылжымайтын мүлік объектілерін немесе ипотекалық бағалы қағаздарды (ипотекалық облигациялар) сатып алатын, содан кейін оларды пайда табу мақсатында жалға беретін жеке компаниялар (қорлар) таратылды.
Ресей мен Түркияның тәжірибесі бойынша әртүрлі механизмдер арқылы тұрғын үй құрылысына инвестиция тартуға мамандандырылған Қазақстандық тұрғын үй компаниясы құрылды ("Дом. РФ" аналогы).
Тұрғын үй секторын кешенді қолдау және Ресей азаматтарын қолжетімді тұрғын үймен қамтамасыз ету мақсатында 2018 жылы тұрғын үй саласын дамытудың бірыңғай институты "Дом. РФ" 1,7 трлн рубль сомасында ипотекалық облигациялар шығару арқылы ипотекалық кредиттеу нарығының дамуын қамтамасыз еткен. Сонымен қатар жалға берілетін тұрғын үй нарығын дамыту, құрылыс салушыларға жер ресурстарын беру және қолайлы қалалық ортаны қалыптастыру бойынша инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру үшін облигациялық қарыздар көзделген.
Ресей Федерациясының "Қиыр Шығыс ипотекасы", "Жаңа ғимараттарға ипотека бойынша мөлшерлемелерді субсидиялау бағдарламасы", "Балалары бар отбасыларды мемлекеттік қолдау бағдарламасы", "Тұрғын үй құрылысы жобалары бойынша мөлшерлемелерді субсидиялау бағдарламасы – құрылыс салушыларға көмек" мемлекеттік бағдарламалары және жалға беру жобалары "Дом. РФ" шеңберінде тұрғын үй жағдайлары шамамен 2 миллион отбасы жақсартты.

В Канаде действует программа "Канадская национальная жилищная стратегия на 2019/20 – 2029/30 годы", которая направлена на оказание помощи гражданам страны, нуждающимся в недорогом современном жилье, а также предоставление ипотечных кредитов для стабилизации рынка жилья.
Предусмотрены строительство 100 тыс. жилых домов для обеспечения жильем 530 тыс. семей, а также субсидирование арендной платы и жилищное пособие. Арендная плата субсидируется, если аренда жилья превышает 30 % доходов семьи до уплаты налогов.
В Чили осуществляется строительство полуготовых домов. Идея заключается в том, чтобы дать возможность для расширения площади жилья самостоятельно.
Почти во всех странах Организации экономического сотрудничества и развития жилищная поддержка предоставляется за счет жилищных пособий, на которые приходится от 0,6 до 1,8 % ВВП. Страны ОЭСР в основном поддерживают предоставление социального арендного жилья.
К середине 70-х годов Швеция достигла самых высоких в мире стандартов качества жилья благодаря реализации государственной программы "Программа миллиона квартир". Данная программа была из двух составляющих: субсидирование арендной платы и финансирование строительства напрямую из государственного бюджета при участии Центрального Банка Швеции.
Жилищная модель в Нидерландах основана на жилищных ассоциациях, которые обеспечивают 80 % социального арендного жилья. Социальное жилье в Нидерландах предоставляется через зарегистрированные организации социального жилья, которые являются частными некоммерческими организациями, на них возложена юридическая задача предоставлять приоритет обеспечения жильем семье с более низким доходом.
В странах ОЭСР получили распространение инвестиционные фонды недвижимости (REIT–RealEstateInvestmentTrust) – частные компании (фонды), которые за счет коллективных инвестиций (паев, долей) приобретают объекты недвижимости или ипотечные ценные бумаги (закладные, ипотечные облигации), затем предоставляют их в аренду с целью получения прибыли.
По опыту России, Турции создана Казахстанская жилищная компания (аналог "Дом. РФ"), специализирующая на привлечении инвестиций в строительство жилья через различные механизмы.
В целях комплексной поддержки жилищного сектора и обеспечения доступным жильем граждан России в 2018 году был создан единый институт развития жилищной сферы "Дом. РФ", который обеспечил развитие рынка ипотечного кредитования за счет выпуска ипотечных облигаций на 1,7 трлн рублей. Наряду с этим предусмотрены облигационные заимствования для реализации инфраструктурных проектов по развитию рынка арендного жилья, предоставления застройщикам земельных ресурсов и формирования комфортной городской среды.
В рамках реализованных ДОМ.РФ государственных программ "Дальневосточная ипотека", "Программа субсидирования ставок по ипотеке на новостройки", "Программа государственной поддержки семей с детьми", "Программа субсидирования ставок по проектам жилищного строительства – помощь застройщикам" и арендных проектов жилищные условия улучшили порядка 2 млн семей.

Соңғы онжылдықта Түркияның қолжетімді тұрғын үй құрылысы саласындағы саясаты "TOKi" бірыңғай тұрғын үй операторын құру контексінде жаңа кезеңге шықты. Негізгі бағыты "деңгейлес урбандалуға" (50 мың бірлік тұрғын үй) баса назар аудара отырып, аз қабатты тұрғын үй салу болып табылады. Әлеуметтік тұрғын үй табысы төмен отбасыларға бағдарланған, ал ай сайынғы төлемдер мемлекеттік сектордағы жалақының өсу қарқыны мен инфляцияға тәуелді. "TOKi" ипотекасы бойынша шарттар отбасының қаржылық мүмкіндіктеріне қарай белгіленеді (орта есеппен 10 жылдан 20 жылға дейін).
Ресей, Жапония және Германия тәжірибесі бойынша КПТҮ күрделі жөндеу және "ескі кварталдарды" жаңарту бағдарламалары енгізілуде.
Еуропа елдерінің саясаты ескі тұрғын үй қорын қайта құруға және жаңғыртуға бағытталған. АҚШ, Жапония, Түркия сияқты елдер ескі аудандарды жаңаларына ауыстырды.
Шетелдік тәжірибе негізінде 2020 жылы кондоминиум объектілерін басқарудың жаңа нысандарына заңнамалық негізде көшу енгізілді.
Германияда коммерциялық емес қызметті жүзеге асыратын тұрғын үй меншік иелерінің тұрғын үй кооперативтерінің ұйымдастырушылық қағидаттары заңнамада айқындалған. Ғимаратқа, сондай-ақ қоғамдық пайдаланылатын орындарға ұсақ не күрделі жөндеу жүргізуді жүзеге асыру үшін қаражат жинау мақсатында коммуналдық касса жұмыс істейді. Жыл сайын үй басқармасы мен меншік иелерінің жиналыстарында үйде өткізу жоспарланатын іс-шаралар (қасбетті бояу, лифт орнату, балалар алаңын жөндеу, салу және т.б.) және иеленушілер коммуналдық кассаға салатын қаражат көлемі туралы шешімдер қабылданады.
Ресейде, Қазақстандағыдай, тұрғын үй инспекциясы бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асырады. Сонымен қатар ресейлік жүйенің айырмашылығы орталықтандырылған тұрғын үйді қадағалау болып табылады, бұл тұрғын үй қорының сақталуына тиісті бақылауды толық қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Ел үшін институционалдық инвесторларды тарта отырып, тұрғын үйді жалға беру нарығын дамытудың шетелдік тәжірибесі, цифрлық құралдарды енгізу, тұрғын үй қорын басқару және сақтау тетіктері қызықты.
4. Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамыту пайымы
Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес әзірленді және халықты жайлы тұру жағдайларымен қамтамасыз етудің негізгі бағыттарын айқындайды.
Қабылданып жатқан шаралар тұрғын үй қорын жаңартуға және ұлғайтуға, коммуналдық инфрақұрылымды жаңғыртуға және дамытуға бағытталатын болады, енгізіліп жатқан зияткерлік жүйелер мен цифрлық технологиялар ел халқының үміті мен мүдделерін қанағаттандыруға бағытталған және тыныс-тіршіліктің базалық қызметтеріне тең қолжетімділікті арттыруға ықпал ететін болады.
Тарифтік саясатты қалыптастырудағы тәсілдерді қайта қарау коммуналдық секторға инвестициялар тартуды қамтамасыз етеді.
Енгізіліп жатқан цифрландыру және зияткерлік жүйелер smart-бақылауды жалпыға бірдей қадағалауды ауыстыруға мүмкіндік береді, бұл басқару мен бақылаудың неғұрлым тиімді жүйесін қамтамасыз етеді.
Декарбонизация жөніндегі шаралар шеңберінде коммуналдық жүйелер мен тұрғын үй қорының жұмыс істеу сенімділігі мен энергетикалық тиімділігі қамтамасыз етілетін болады.
Энергия үнемдеу технологияларын қолдану және секторға аспаптар енгізу шығындардың азаюына және тұтынушылар үшін коммуналдық шығындардың төмендеуіне әкеледі.
Алдағы жылдары қала құрылысын жоспарлау мен инженерлік инфрақұрылыммен қамтамасыз етуді ескере отырып, өңірлерде тұрғын үй құрылысының теңгерімді саясаты жалғасады. Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін айналымға тартылатын жер учаскелерінің көлемі ұлғайтылады және сұраныстың кепілдік берілген көлемімен отандық өндірушілердің өндірісін дамыту үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
Жеке тұрғын үй құрылысын қолдау, құрылыс аумақтарын инфрақұрылымдық қамтамасыз ету және Тұжырымдама шеңберінде көзделген қолайлы ортаны қалыптастыру ауылдық аумақтарды игеру қарқындылығын арттыруға мүмкіндік береді.
Халықтың көпшілігінің тұрғын үй жағдайларын одан әрі жақсартудың негізгі құралдары жалдамалы тұрғын үйдің өркениетті нарығы, үлестік қатысу, бизнес пен азаматтардың ортақ әлеуметтік жауапкершілігінің моделін қалыптастыра отырып, ипотекалық кредиттер мен нысаналы субсидиялар бойынша пайыздық мөлшерлеменің қолжетімді деңгейі болады.
Тұрақты сұранысты қалыптастырудың және тұрғын үй құрылысы мен ипотекалық кредиттеу қарқынын қолдаудың маңызды шарты халықтың нақты табысының өсуін қамтамасыз ету болып табылады.
Тұрғын үй-коммуналдық саланы және құрылыс саласын кадрлық, ғылыми және ресурстық қамтамасыз ету жөніндегі шаралар іске асырылатын болады.
Құрылатын бірыңғай ақпараттық-талдау орталықтары салааралық үйлестіруді, басқарушылық шешімдер қабылдаудың жедел және тиімді жүйесін қамтамасыз етеді.
Экология саласындағы уәкілетті орган нормативтік талаптарды енгізу, қауіпті қалдықтарды қайта өңдеумен және кәдеге жаратумен айналысатын кәсіпорындарды лицензиялау, экологиялық мәдениетті қалыптастыру және тәрбиелеу, экологиялық ақпаратты цифрландыруды енгізу, тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинау және қайта өңдеу жүйесі арқылы стихиялық қоқыс үйінділерінің пайда болуына жол бермеу және қолданыстағыларын жою жөнінде жүйелі шаралар қабылдайды.

За последнее десятилетие политика в области строительства доступного жилья Турции вышла на новый этап в контексте создания единого оператора жилья "TOKi". Основным направлением является малоэтажная застройка с акцентом на "горизонтальную урбанизацию" (50 тыс. ед. жилья). Социальное жилье ориентировано на семьи с низким доходом, а ежемесячные платежи зависят от темпов роста заработной платы в государственном секторе и инфляции. Условия по ипотеке "TOKi" устанавливаются в зависимости от финансовых возможностей семьи (в среднем от 10 до 20 лет).
По опыту России, Японии и Германии внедряются программы капитального ремонта МЖД и реновации "старых кварталов".
Политика европейских стран направлена на реконструкцию и модернизацию старого жилищного фонда. Другие же, такие как США, Япония, Турция, заменяли старые кварталы новыми.
На основе зарубежного опыта в 2020 году внедрили на законодательной основе переход на новые формы управления объектами кондоминиума.
В Германии законодательством определены организационные принципы жилищных кооперативов собственников жилья, которые осуществляют некоммерческую деятельность. С целью накопления средств для осуществления мелкого либо капитального ремонта здания, а также мест общественного пользования, существует коммунальная касса. Ежегодно на собраниях домоуправления и владельцев принимаются решения о планируемых мероприятиях, проводимых в доме (покраска фасада, установка лифта, ремонт, строительство детской площадки и т.п.), и объеме средств, которые владельцы будут вносить в коммунальную кассу.
В России, как и в Казахстане жилищная инспекция осуществляет контрольно-надзорные функции. Вместе с тем, отличием российской системы является централизованный жилищный надзор, что позволяет в полной мере обеспечить должный контроль за сохранением жилищного фонда.
Для Казахстана интересен зарубежный опыт развития арендного рынка жилья с привлечением институциональных инвесторов, внедрение цифровых инструментов, механизмы управления и сохранения жилищного фонда.
4. Видение развития жилищно-коммунальной инфраструктуры
Концепция развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023 – 2029 годы (далее – Концепция) разработана в соответствии с Системой государственного планирования в Республике Казахстан и определяет основные направления обеспечения населения комфортными условиями проживания.
Принимаемые меры будут направлены на обновление и наращивание жилищного фонда, модернизацию и развитие коммунальной инфраструктуры, внедряемые интеллектуальные системы и цифровые технологии направлены на удовлетворение основных ожиданий и интересов населения страны и способствуют повышению равного доступа к базовым услугам жизнедеятельности.
Пересмотр подходов в формировании тарифной политики обеспечит привлечение инвестиций в коммунальный сектор.
Внедряемая цифровизация и интеллектуальные системы позволят привести на смену всеобщему надзору smart-контроль, что обеспечит более эффективную систему управления и контроля.
В рамках мер по декарбонизации будут обеспечены надежность функционирования и энергетическая эффективность коммунальных систем и жилищного фонда.
Применение энергосберегающих технологий и приборизация в коммунальной сфере приведут к сокращению потерь и снижению расходов за коммунальные услуги для потребителей.
В ближайшие годы продолжится сбалансированная политика строительства жилья в регионах с учетом градостроительного планирования и обеспеченности инженерной инфраструктурой. Будет увеличен объем вовлекаемых в оборот земельных участков для целей жилищного строительства и обеспечены условия для развития производства отечественных производителей с гарантированным объемом спроса.
Поддержка индивидуального жилищного строительства, инфраструктурное обеспечение территорий застройки и формирование комфортной среды, предусматриваемых в рамках Концепции, позволят повысить интенсивность освоения сельских территорий.
Главными инструментами дальнейшего улучшения жилищных условий большей части населения станут цивилизованный рынок арендного жилья, долевого участия, доступный уровень процентной ставки по ипотечным кредитам и целевых субсидий с формированием модели солидарной социальной ответственности бизнеса и граждан.
Важным условием формирования стабильного спроса и поддержания темпов жилищного строительства и ипотечного кредитования является обеспечение роста реальных доходов населения.
Будут реализованы меры по кадровому, научному и ресурсному обеспечению жилищно-коммунальной сферы и строительной отрасли.
Создаваемые единые информационно-аналитические центры обеспечат межотраслевую координацию, оперативную и эффективную систему принятия управленческих решений.
Уполномоченным органом в сфере экологии будут приняты системные меры по недопущению образования стихийных свалок и ликвидации действующих путем внедрения нормативных требований, лицензирования предприятий, занимающихся переработкой и утилизацией опасных отходов, формирования экологической культуры и воспитания, внедрения цифровизации экологической информации, системы раздельного сбора и вторичной переработки бытовых отходов.

Елді мекендерде тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамыту әрбір өңірдің ерекшеліктерін және қызметтер мен игіліктердің нақты тізбесін көздейтін өңірлік стандарттар жүйесінің параметрлерін ескере отырып жүзеге асырылады (ауылдық округтер, ауылдар, аудан орталықтары мен аудандық маңызы бар қалалар үшін 29-дан 49-ға дейін, облыстық және республикалық маңызы бар қалалар үшін-56).
Жалпы кешенді инфрақұрылым мен жайлы тұрғын үйді дамытудың аса маңызды функционалдық аспектісі елді мекендердің сәулеттік келбеті жақсарады, қолданыстағы тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылым мен тұрғын үй қоры жаңартылады, тұрғын үй-коммуналдық қызмет көрсету сапасы артады.
5. Негізгі қағидаттар мен тәсілдер
Тұжырымдаманың негізгі мақсаты халықтың тұрмыс сапасын арттыру және базалық қызметтерге тең қол жеткізу үшін кешенді коммуналдық инфрақұрылымды және жайлы тұрғын үйді дамытуды қамтамасыз ету болып табылады.
Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың негізгі қағидаттары:
"адамға бағдарлану" қағидаты – елді мекендердің типіне (қаласына, ауылына) және мөлшеріне (халық санына) байланысты объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) халыққа қолжетімділігінің ең төмен міндетті деңгейін қамтамасыз ету;
жүйелілік пен тиімділік қағидаты – өзара іс-қимылды қамтамасыз ету және шығындарды барынша азайту үшін барлық элементтерді қарау, оның ішінде әлеуметтік әріптестікті дамыту, техникалық, тарифтік саясат және тіршілік әрекетінің базалық қызметтерінің сапасын арттыруға бағытталған институционалдық реформалар;
жұмыс істеу сенімділігі мен экологиялық қағидаты – даму санитариялық-техникалық нормалар мен құрылыс талаптарын сақтай отырып, олардың қалыпты техникалық жай-күйін, қауіпсіз және жайлы өмір сүру жағдайларын қамтамасыз ете отырып, коммуналдық инфрақұрылым объектілері мен тұрғын үйлерді пайдалануға бағытталуы тиіс.
Мақсатқа жету және қағидаттарды іске асыру үшін мынадай тәсілдер айқындалды:
1. Коммуналдық секторды дамыту арқылы тұрғын үй-коммуналдық қызметтердің сапасын арттыру.
Бұл тәсіл жобалық қаржыландыруды қолдану, инвестициялар тарту, энергия тиімді технологиялар және цифрландыру есебінен су бұру, сумен жабдықтау және жылумен жабдықтау секторын дамытуды көздейді.
2. Тұрғын үй инфрақұрылымын дамыту есебінен халықтың қалың жігі үшін тұрғын үйдің қолжетімділігін арттыру.
Осы тәсілге сәйкес тұрғын үй құрылысын ынталандыру, тұрғын үй қорын жаңарту үшін қажетті шаралар іске асырылатын болады және аз қамтылған азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі одан әрі саясат айқындалатын болады.
Белгіленген тәсілдер іске асырылса, "бюджеттік сүзгіні" (басым қаржыландыруды) қамтамасыз ете отырып, "адамдар инфрақұрылымға" моделі жалғасатын болады.
Жобаларды қарау және іріктеу тетігі бюджет заңнамасының және энергетика, тұрғын үй қатынастары, су ресурстары саласындағы салалық заңнамалық актілердің тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы қолданыстағы нормалары шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Бюджеттік субсидияларды, гранттарды, қарыздарды түпкілікті алушылар бақылау және аудит субъектілеріне қаражаттың көлемі мен нысаналы шығыстары бойынша толық ақпарат беруді қамтамасыз ететін болады.
Коммуналдық және тұрғын үй инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз ету қала құрылысын жоспарлау жүйесін, оның ішінде барлық деңгейдегі сапалы қала құрылысы жобаларын (бас жоспарлар, егжей-тегжейлі жоспарлау және құрылыс салу жобалары) қалыптастырумен байланысты.
Қала құрылысы кадастрының ұдайы жаңартылып тұратын бірыңғай эталондық дерекқорын құру үшін МҚК ААЖ дамыту бойынша жұмыстар жүргізілетін болады.
1-тәсіл. Коммуналдық секторды дамыту арқылы тұрғын үй-коммуналдық қызметтердің сапасын арттыру
Коммуналдық қызметтердің сапасын арттыру және су бұру, сумен жабдықтау және жылумен жабдықтау секторының коммуналдық жүйелерінің сенімді жұмыс істеуі үшін мынадай шаралар қабылданатын болады.

Развитие жилищно-коммунальной инфраструктуры в населенных пунктах будет осуществлено с учетом особенностей каждого региона и параметров системы региональных стандартов, предусматривающих конкретный перечень услуг и благ (для сельских округов, сел, райцентров и городов районного значения от 29 до 49, для городов областного и республиканского значения – 56).
В целом важнейшим функциональным аспектом развития комплексной инфраструктуры и комфортного жилья станет улучшенный архитектурный облик населенных пунктов, обновятся существующая жилищно-коммунальная инфраструктура и жилищный фонд, повысится качество жилищно-коммунального обслуживания.
5. Основные принципы и подходы
Основной целью Концепции является обеспечение развития комплексной коммунальной инфраструктуры и комфортного жилья для повышения качества жизни населения и равного доступа к базовым услугам.
Основополагающими принципами развития жилищно-коммунальной инфраструктуры являются:
принцип "человекоцентричности" – обеспечение минимально обязательного уровня доступности объектов и услуг (благ) населению в зависимости от типа (город, село) и размера (численности населения) населенных пунктов;
принцип системности и эффективности –рассмотрение всех элементов для обеспечения взаимодействия и минимизации затрат, в том числе развитие социального партнерства, техническая, тарифная политика и институциональные реформы, направленные на повышение качества базовых услуг жизнедеятельности;
принцип надежности функционирования и экологичности – развитие должно быть нацелено на эксплуатацию объектов коммунальной инфраструктуры и жилых зданий с обеспечением их нормального технического состояния, безопасных и комфортных условий проживания с соблюдением санитарно-технических норм и строительных требований.
Для достижения цели и реализации принципов определены следующие подходы:
1. Повышение качества жилищно-коммунальных услуг путем развития коммунального сектора.
Данный подход предусматривает развитие сектора водоотведения, водоснабжения и теплоснабжения за счет применения проектного финансирования, привлечения инвестиций, энергоэффективных технологий и цифровизации.
2.      Повышение доступности жилья для широких слоев населения за счет развития жилищной инфраструктуры.
В соответствии с данным подходом будут реализованы необходимые меры для стимулирования строительства жилья, обновления жилищного фонда и определена дальнейшая политика по обеспечению жильем малоимущих граждан.
При реализации обозначенных подходов будет продолжена модель "люди к инфраструктуре" с обеспечением "бюджетного фильтра" (приоритетного финансирования).
Механизм рассмотрения и отбора проектов будет осуществляться в рамках действующим норм бюджетного законодательства и отраслевых законодательных актов в сфере энергетики, жилищных отношений, водных ресурсов, о долевом участии в жилищном строительстве.
Конечными получателями бюджетных субсидий, грантов, займов будет обеспечиваться предоставление субъектам контроля и аудита полной информации по объемам и целевым расходованиям средств.
Обеспечение развития коммунальной и жилищной инфраструктуры связано с формированием системы градостроительного планирования, в том числе качественных градостроительных проектов всех уровней (генеральных планов, проектов детальной планировки и застройки).
Для создания единой непрерывно актуализируемой эталонной базы данных градкадастра будут проведены работы по развитию АИС ГГК.
Подход 1. Повышение качества жилищно-коммунальных услуг путем развития коммунального сектора
Для повышения качества коммунальных услуг и надежного функционирования коммунальных систем сектора водоотведения, водоснабжения и теплоснабжения будут приняты следующие меры.

1. Институционалдық шаралар
Су ресурстары мен жылу энергиясы саласындағы инфрақұрылыммен тиімді реттеуді қамтамасыз ету үшін салалық заңдар қабылданатын болады.
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуда шараларды тиімді іске асыруды қамтамасыз ету үшін инженерлік инфрақұрылымның жай-күйін міндетті техникалық тексеру және ЖАО-ның даму жоспарларын әзірлеу мен бекіту көзделетін болады.
Тұрғын үй-коммуналдық салада көрсетілетін қызметтерді іске асыруды қозғайтын уәкілетті мемлекеттік органдар арасында салааралық үйлестіруді қамтамасыз ету үшін "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ (бұдан әрі – ТКШ ҚазОрталығы) базасында Ұлттық тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылым орталығы құрылатын болады.
ТКШ ҚазОрталығы жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру секторын дамытуда мынадай негізгі функциялар арқылы белсенді рөл атқаратын болады: жаңғырту және дамыту мақсатында тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың инвестициялық тартымдылығын арттыру, талдамалық және ғылыми зерттеулер жүргізу, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында инновациялық технологияларды енгізу, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту мен дамытудың оңтайлы моделін айқындау.
ЖАО желілер мен объектілердің нақты техникалық-экономикалық
жай-күйі, қаржыландыру көзі, іске асырудың кезеңдік мерзімдері туралы ақпаратты көрсете отырып, коммуналдық меншіктегі өңірлік электр желілік компаниялардың жылу, сумен жабдықтау, су бұру жүйелерін, электр желілерін салу мен жаңғырту, автоматтандыру және цифрландырудың инвестициялық жобаларын іске асыру жөніндегі өңірлік жоспарларды (бұдан әрі – өңірлік жоспар) әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз етеді.
Өңірлік жоспарды қалыптастыру үшін коммуналдық инфрақұрылым объектілерінің нақты техникалық-экономикалық жай-күйі туралы толық және шынайы ақпарат алу мақсатында жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру желілерінің жай-күйіне аудит жүргізілетін болады.
2. Бюджеттік қаржыландыру шеңберінде инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру.
Республикалық және жергілікті бюджеттер (субсидиялар, нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер) қаражаты есебінен жаңа объектілерді салу және жұмыс істеп тұрған объектілерді реконструкциялау кезінде жобалық қаржыландыру әдісі қолданылатын болады.
Жобаларды қаржыландырудың негізгі өлшемшарттары:
елді мекенде объектілердің (жүйелердің) болмауы немесе объектілердің (жүйелердің) тозуының нақты үлкен дәрежесі (кемінде 50 %);
сенімділік, жөндеуге жарамдылық талаптарына сай келетін, сонымен қатар жүйені қашықтан басқаруды қамтамасыз ететін заманауи материалдарды, жабдықтар мен аспаптарды қолдану;
қоршаған ортаға теріс әсер ету дәрежесі, оның ішінде өзендерге, көлдерге сарқынды суларды ағызу;
халықтың саны.
Даму әлеуеті жоғары ірі ауылдық елді мекендерде су бұру жүйелерінің жобалары басым тәртіппен іске асырылатын болады.

1. Институциональные меры
Для обеспечения эффективного регулирования инфраструктурой в сфере водных ресурсов и тепловой энергии будут приняты отраслевые законы.
Для обеспечения эффективной реализации мер в развитии систем тепло-, водоснабжения и водоотведения будет предусмотрено обязательное техническое обследование состояния инженерной инфраструктуры и разработки и утверждения МИО планов развития.
Для обеспечения межотраслевой координации среди уполномоченных государственных органов, затрагивающих реализацию услуг в жилищно-коммунальной сфере, будет создан Национальный центр жилищно-коммунальной инфраструктуры на базе АО "КазЦентр ЖКХ" (далее – КазЦентр ЖКХ).
КазЦентр ЖКХ будет осуществлять активную роль в развитии сектора теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения со следующими основными функциями: повышение инвестиционной привлекательности жилищно-коммунального хозяйства в целях модернизации и развития, проведение аналитических и научных исследований, внедрение инновационных технологий в сфере жилищно-коммунального хозяйства, определение оптимальной модели модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства.
МИО обеспечат разработку и утверждение региональных планов по реализации инвестиционных проектов строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения, водоотведения, электрических сетей региональных электросетевых компаний, находящихся в коммунальной собственности, приборизации, автоматизации и цифровизации (далее – региональный план) с указанием информации о фактическом технико-экономическом состоянии сетей и объектов, источниках финансирования и поэтапных сроков реализации.
Для формирования регионального плана в целях получения полной и достоверной информации о фактическом технико-экономическом состоянии объектов коммунальной инфраструктуры будет проведен аудит состояния сетей теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения.
2. Реализация инфраструктурных проектов в рамках бюджетного финансирования
Будет применен метод проектного финансирования при строительстве новых модернизации и реконструкции действующих объектов за счет средств республиканского и местных бюджетов (субсидии, целевые трансферты и бюджетные кредиты).
Основными критериями финансирования проектов будут являться:
отсутствие в населенном пункте объектов (систем) или степень фактического износа объектов (систем) не менее 50 %;
применение современных материалов, оборудования, приборов и технологий, отвечающих требованиям надежности, ремонтопригодности, а также обеспечивающих удаленное управление системой;
отсутствие негативного воздействия на окружающую среду, в том числе сброс сточных вод в реки, озера;
численность населения.
В приоритетном порядке будут реализовываться проекты систем водоотведения в крупных сельских населенных пунктах с высоким потенциалом развития.

2025 жылдың соңына қарай 27 қала, 432 ауылдық елді мекенді орталықтандырылған сумен жабдықтаумен және халық саны 200 адамға дейінгі 963 ауылдық елді мекен кешенді блок-модульдермен және су тарату пункттерімен қамтамасыз етілетін болады.
2029 жылға қарай су бұру, сумен жабдықтау және жылумен жабдықтау желілерінің тозуы 51 %-дан 40 %-ға дейін төмендетілетін болады.
3. Қаржы құралдары, тарифтік саясат және салықтық преференциялар есебінен инвестициялық тартымдылықты арттыру үшін жағдайлар жасау.
Бюджет қаражаты, қаржы институттарының қарыздары, табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – ТМС) меншікті қаражаты және басқа да көздер есебінен жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, реконструкциялау, жаңғырту жөніндегі жобаларды қаржыландыру тетігі "Инвестицияларға тарифті айырбастау" қағидаты бойынша модельденетін болады.
Бұдан басқа, "Инвестицияларға тарифті айырбастау" тетігі коммуналдық салаға қосымша инвестициялар тартуға мүмкіндік береді, сондай-ақ тозған желілер мен жабдықтарды қалпына келтіруді ынталандырады.
Жаңадан салынған (жаңғыртылған) коммуналдық инфрақұрылым объектілері бөлігінде мүлік салығы бойынша жеңілдіктер белгілеу жолымен ТМС-ты ынталандыру тетігін енгізу мүмкіндігі қаралатын болады.
ТМС меншікті қаражаттары есенбінен, бюджеттік қаржыландыру, Үкіметтің мемлекеттік кепілдігімен халықаралық қаржы ұйымдарының (бұдан әрі – ХҚҰ) қарыздарын тарту, МЖӘ, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің облигациялық қарыздары есебінен 68 қалада КТҚ салу және жаңғырту бойынша жобалар іске асырылатын болады.
Қаржы институттарымен бірлесіп қаржыландыруға болжанатын жобалар бойынша ТКШ ҚазОрталығы оператор ретінде жобаларды дайындау, қаржыландыру схемасын құрылымдау және жобаларды іске асыру мәселелері бойынша қаржы ұйымдарымен үйлестіруді жүзеге асыратын болады.
Тарифке жүктемені төмендету мақсатында ұйымдардың республикалық және жергілікті бюджеттерден қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі шығындарын мемлекеттік бюджеттен субсидиялар көлемін жыл сайын біртіндеп төмендете отырып субсидиялау жоспарлануда. Нәтижесінде республикалық бюджеттен берілетін субсидиялардың жалпы көлемі тартылатын қарыз бойынша негізгі борыш сомасынан аспауға тиіс.
Су арналарының басқа көздерден қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу жөніндегі шығындарын субсидиялау үшін уәкілетті орган субсидиялаудың жаңа тетігін әзірлейтін болады.
Су арналары республикалық және жергілікті бюджеттерден төлемдер есебінен мемлекеттік кепілдік алу және мемлекеттік емес қарыздарды өтеу үшін мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар бекітетін әлеуметтік маңызы бар жобалар тізбесіне КТҚ жобаларын енгізу мүмкіндігі қаралатын болады.
Республикалық бюджет қаражаты шеңберінде коммуналдық меншіктегі, басқарудағы, шаруашылық жүргізудегі, 50 % және одан да көп мемлекетке тиесілі және пайдалануға берілгеннен кейін коммуналдық меншікке берілетін ұйымдардың теңгеріміндегі КТҚ объектілері бірінші кезекте қаралатын болады.
Жеке меншіктегі КТҚ объектілерін қайта жаңарту, оның ішінде техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту және кеңейту бюджеттен тыс инвестициялар есебінен, оның ішінде ТМС инвестициялық бағдарламалары шеңберінде көзделетін болады.
Артық қуаттардың салынуына және бюджет қаражатының тиімсіз жұмсалуына жол бермеу мақсатында технологиялық процестерді автоматтандырумен және цифрландырумен КТҚ жобаларының негізгі өлшемдері мен параметрлері әзірленетін болады және жобаланатын құрылыстардың оңтайлы қуаты айқындалатын болады.
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұрудың технологиялық процестерін автоматтандыру және цифрландыру үшін республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатынан қаржыландыру көзделетін болады.

К концу 2025 года будут обеспечены 27 городов, 432 СНП централизованным водоснабжением и 963 СНП с численностью населения до 200 человек комплексными блок - модулями и пунктами раздачи воды.
Износ сетей водоотведения, водоснабжения и теплоснабжения будет снижен с 51 % до 40 % к 2029 году.
3. Создание условий для повышения инвестиционной привлекательности за счет финансовых инструментов, тарифной политики и налоговых преференций.
Механизм финансирования проектов по строительству, реконструкции, модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения за счет бюджетных средств, займов финансовых институтов, собственных средств субъектов естественных монополий (далее – СЕМ) и других источников будет моделироваться по принципу "Тариф в обмен на инвестиции".
Кроме того, механизм "Тариф в обмен на инвестиции" позволит дополнительно привлечь инвестиции в коммунальную сферу, а также простимулирует восстановление изношенных сетей и оборудования.
Будет рассмотрена возможность введения механизма стимулирования СЕМ путем установления льгот по налогу на имущество в части вновь построенных (модернизированных) объектов коммунальной инфраструктуры.
Будут реализованы проекты по строительству и модернизации КОС в 68 городах за счет собственных средств СЕМ, бюджетного финансирования, привлечения займов международных финансовых организаций (далее – МФО) под государственную гарантию Правительства, ГЧП, облигационных займов субъектов квазигосударственного сектора.
По проектам, предполагаемым к совместному финансированию с финансовыми институтами, КазЦентр ЖКХ в качестве оператора будет осуществлять координацию с финансовыми организациями по вопросам подготовки проектов в ЖКХ, структурирования схемы финансирования и реализации проектов.
В целях снижения нагрузки на тариф планируется субсидирование затрат организаций по погашению и обслуживанию займов из республиканского и местных бюджетов с постепенным ежегодным снижением объема субсидий из государственного бюджета. В результате общий объем субсидий из республиканского бюджета не должен превысить сумму основного долга по привлекаемому займу.
Для субсидирования затрат водоканалов по обслуживанию и погашению займов из других источников уполномоченным органом будет разработан новый механизм субсидирования.
Для получения водоканалами государственной гарантии и погашения негосударственных займов за счет выплат (платежей) из республиканского и местных бюджетов будет рассмотрена возможность включения проектов КОС в перечень социально-значимых проектов, утверждаемый уполномоченными органами по государственному планированию и исполнению бюджета.
В рамках средств республиканского бюджета будут первоочередно рассматриваться объекты КОС, находящиеся в коммунальной собственности, в управлении, хозяйственном ведении, на балансе организаций в которых 50 % и более принадлежит государству и которые после ввода в эксплуатацию будут переданы в коммунальную собственность.
Реконструкция, в том числе техническое перевооружение, модернизация и расширение КОС, находящихся в частной собственности, будут предусматриваться за счет внебюджетных инвестиций, в том числе в рамках инвестиционных программ СЕМ.
В целях недопущения строительства избыточных мощностей и неэффективного расходования бюджетных средств будут выработаны основные критерии и параметры проектов КОС с автоматизацией и цифровизацией технологических процессов, определена оптимальная мощность проектируемых сооружений.
Для автоматизации и цифровизации технологических процессов тепло-, водоснабжения и водоотведения будет предусматриваться финансирование из средств республиканского и местных бюджетов.

4. Жаңа технологияларды енгізу және секторды цифрландыру
Жаңа технологияларды (коррозияға қарсы, энергиялық тиімді) трансферттеу және әзірлеу мақсатында ТКШ секторында ғылыми-техникалық құжаттаманы жетілдіре отырып, ғылыми-зерттеу жұмыстары белсенді іске асырылатын болады.
Жобалау кезінде заманауи ғылыми-техникалық әзірлемелер мен эксперименттік зерттеулерге негізделген, құрылыстағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік тізілімінде орналастырылатын технологиялар мен прогрессивті техникалық шешімдер қолданылатын болады.
Тарифке жүктемені азайту және сарқынды суларды тазартуға маманданған ТМС-нің инвестициялық тартымдылығын арттыру үшін биогаз станцияларынан электр энергиясын өндіру, тазартылған сарқынды суларды техникалық сумен жабдықтауға және суаруға қайта пайдалану, қайта өңделген тұнба шөгінділерін өткізу есебінен қосымша табыс алу (тыңайтқыш үшін, құрылыста пайдалану үшін) технологиялары енгізілетін болады.
Көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылауды қамтамасыз ету бақылау-өлшеу жабдықтарын және деректерді жинаудың масштабталатын жүйелерін және жедел диспетчерлік басқаруды енгізу есебінен жүзеге асырылатын болады.
ТМС 2024 жылдан бастап кезең-кезеңімен SСADA/EMS жүйесі енгізілетін болады, ол нақты уақыт режимінде ресурстарды есепке алуды қамтамасыз етеді, шығындарды анықтайды және тиісті инфрақұрылымды жаңғыртуды жүргізу қажеттілігін айқындайды.
Шымкент қаласының су арнасындағы өндірістік процестерді "Су ресурстары – Маркетинг" ЖШС автоматтандыру тәжірибесі масштабталатын болады.
ТМС ақпараттық жүйелері тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинау мен сақтаудың ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі – орталықтандырылған жинау АЖ) интеграцияланатын болады, ол ТКШ-ның барлық саласы бойынша шоғырландырылған ақпаратты қамтамасыз етеді.
Тұрғын үй қоры мен тұрғындар, энергия ресурстарын тұтыну, ТКШ объектілерінің ағымдағы жай-күйі, инженерлік коммуникациялар туралы мәліметтерге қатысты ақпарат цифрландырылады және сала субъектілерінің электрондық ресурстары мен ақпараттық жүйелеріндегі пайдаланушылар үшін одан әрі ТКШ ҚазОрталығының сенімгерлік басқаруына өтетін орталықтандырылған алым АЖ платформасына беріле отырып қолжетімді болады.
Тұрғын үй қорын аспаптандыруды қаржыландыру бұрын қайтарымды негізде бөлінген қаражат шеңберінде ТКШ ҚазОрталығы арқылы қаржылық лизинг тетіктері (лизинг мерзімі 48 ай, сыйақы мөлшерлемесі жылдық 4 %-дан) немесе азаматтық заңнама шеңберінде нысаналы қарыз беру арқылы жүзеге асырылатын болады.
Инженерлік желілердің интерактивті карталарын қалыптастыру, тұрғындар мен бизнестің қолданыстағы инфрақұрылым бойынша ақпаратқа ашық қол жеткізуін қамтамасыз ету мақсатында елдің елді мекендерінің құрылыс салынған аумақтарының инженерлік коммуникациялары түгенделетін болады.
Секторды еңбек ресурстарымен қамтамасыз ету жөніндегі тәсілдер тұжырымдамалық тұрғыдан қайта қаралатын болады.
Жоғары оқу орындарында да, техникалық және кәсіптік білім беруді іске асыратын оқу орындарында да, әсіресе "сумен жабдықтау және кәріз", "жылумен, газбен жабдықтау", "коммуналдық шаруашылықты басқару" мамандықтары бойынша ТКШ үшін кадрларды даярлау және қайта даярлау жалғасын табады.
ТКШ саласы қызметкерлері күнін мереке күндерінің тізбесіне енгізу мәселесі пысықталады және ТКШ саласының кәсіптік стандарттары өзектілендіріледі. Бұл тәжірибе алмасу шеңберінде кәсіптік даярлау, қайта даярлау және тағылымдама нарығын дамытуға мүмкіндік береді.
Саланы басқару мәселелерінде озық тәжірибені енгізу мақсатында ТКШ саласында жұмыс істеп жүрген қызметкерлер үшін, оның ішінде қызмет көрсететін ұйымдардан (табиғи монополиялар субъектілері, коммуналдық қызметтерді жеткізушілер, сервистік қызмет субъектілері және басқарушы компаниялар) "Болашақ" бағдарламасы бойынша шетелде тағылымдамадан өтуге квоталар саны арттырылатын болады.
Осы мамандықтардың тартымдылығының тағы бір негізгі элементі мамандардың еңбекақысын арттыру мәселесі болып табылады. Бүгінгі күні техникалық мамандар ретінде коммуналдық сектор қызметкерлеріне қойылатын біліктілік талаптары жоғары екеніне қарамастан, жалақылары ең төменгілердің қатарында. Ол үшін мүдделі уәкілетті органдармен бірлесіп коммуналдық шаруашылық және сервистік қызметтер секторы қызметкерлерінің жалақысын республикалық орташа деңгейге дейін арттыру жоспары қабылданатын болады.
Тұрғындардың ресурстарды тұтынуды есепке алу жүйелерінің жаңа технологияларының артықшылықтары туралы хабардар болуын арттыру шеңберінде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша ақпараттық түсіндіру жұмыстары жүргізілетін болады.
Коммуналдық қызметтерді есепке алудың "ақылды" аспаптарын орнатудың артықшылықтары туралы түсіндіру құралдарды орнатуға қызығушылықты арттыруға және тұтынушылардың құқықтарын "көрсетілген қызметтер фактісі бойынша төлемді" артық есептеуден қорғауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Сонымен қатар ТКШ саласындағы жаңа технологиялардың мемлекеттік тізіліміне ашық қолжетімділік тұрғындардың энергия тұтыну кезінде үнемдеуді қамтамасыз ететін неғұрлым тиімді материалдар, жабдықтар туралы хабардар болуын едәуір арттырады.
2-тәсіл. Тұрғын үй инфрақұрылымын дамыту есебінен халықтың қалың бұқарасы үшін тұрғын үйдің қолжетімділігін арттыру
Тұрғын үй құрылысын теңгерімді дамыту және халықтың қалың бұқарасы үшін тұрғын үйдің қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында мынадай шаралар көзделетін болады.

4. Внедрение новых технологий и цифровизация сектора
В целях трансферта и разработки новых технологий (антикоррозийных, энергоэффективных) в секторе ЖКХ будут активно реализовываться научно-исследовательские работы с совершенствованием научно-технической документации.
При проектировании будут применяться технологии и прогрессивные технические решения, основанные на современных научно-технических разработках и экспериментальных исследованиях, размещаемые в едином государственном реестре новых технологий в строительстве.
Для снижения нагрузки на тариф и увеличения инвестиционной привлекательности СЕМ, специализирующихся на очистке сточных вод, будут внедрены технологии выработки электроэнергии биогазовыми станциями, повторного использования очищенных сточных вод на техническое водоснабжение и полив, извлечение дополнительного дохода за счет реализации переработанных иловых отложений (для удобрения, использования в строительстве).
Обеспечение контроля качества предоставляемых услуг будет осуществляться за счет внедрения контрольно-измерительных оборудований и масштабируемых систем сбора данных и оперативного диспетчерского управления.
СЕМ будет поэтапно, начиная с 2024 года, внедряется система SСADA/EMS, которая в режиме реального времени обеспечит учет ресурсов, выявит потери и определить потребность в проведении модернизации соответствующей инфраструктуры.
Будут масштабирован опыт автоматизации ТОО "Водные Ресурсы – Маркетинг" производственных процессов на водоканале города Шымкента.
Информационные системы СЕМ будут интегрированы с информационной системой централизованного сбора и хранения электронных информационных ресурсов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства (далее - ИС централизованного сбора), обеспечивающей консолидированную информацию по всей отрасли ЖКХ.
Информация касательно сведений о жилищном фонде и жителях, о потреблении энергоресурсов, текущем состоянии объектов ЖКХ, инженерных коммуникациях оцифруется и станет доступной для пользователей в электронных ресурсах и информационных системах субъектов отрасли с дальнейшей передачей на платформу ИС централизованного сбора, которая будет передана в доверительное управление Казцентр ЖКХ.
КазЦентр ЖКХ будет предоставлять СЕМ финансирование для оснащения общедомовыми приборами МЖД отечественного производства за счет возвратных средств, выделенных ранее в рамках финансового лизинга (срок лизинга 48 месяцев, ставка вознаграждения от 4 %) или путем выдачи целевого займа.
С целью формирования интерактивных карт инженерных сетей, предоставления открытого доступа населения и бизнеса к информации по существующей инфраструктуре будут инвентаризированы инженерные коммуникации застроенных территорий населенных пунктов страны.
Будут концептуально пересмотрены подходы по обеспечению сектора трудовыми ресурсами.
Будет продолжена подготовка и переподготовка кадров для ЖКХ как в высших учебных заведениях, так и в учебных заведениях, реализующих техническое и профессиональное образование, в особенности по специальностям "водоснабжение и канализация", "теплоснабжение", "газоснабжение", "управление коммунальным хозяйством".
Будет проработан вопрос включения в перечень праздничных дат для сотрудников отрасли ЖКХ и актуализированы профессиональные стандарты отрасли ЖКХ. Это позволит развить рынок профессиональной подготовки, переподготовки и стажировки в рамках обмена опытом.
В целях внедрения передового опыта в вопросах управления отраслью будет повышено количество квот на стажировку за рубежом по программе "Болашак" для действующих сотрудников отрасли ЖКХ, в том числе из обслуживающих организаций (субъекты естественных монополий, поставщики коммунальных услуг, субъекты сервисной деятельности и управляющие компании).
Еще одним ключевым элементом привлекательности данных специальностей является вопрос повышения оплаты труда специалистов. На сегодня сотрудники сектора коммунального хозяйства имеют одну из самых низких заработных плат, несмотря на высокие квалификационные требования как технических специалистов. Для этого совместно с заинтересованными уполномоченными органами будет принят план повышения заработных плат сотрудников коммунального хозяйства и сектора сервисных услуг до среднего республиканского уровня.
В рамках повышения осведомленности жителей о преимуществах новых технологий систем учета потребления ресурсов будет проводиться информационно разъяснительная работа по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Разъяснения о преимуществах установки "умных" приборов учета коммунальных услуг позволят увеличить заинтересованность в приборизации и обеспечить защиту прав потребителей от сверхначислений "оплата по факту оказанных услуг".
Вместе с тем открытый доступ к государственному реестру новых технологий в сфере ЖКХ значительно увеличит осведомленность жителей о более эффективным материалах, оборудовании, обеспечивающих экономию при энергопотреблении.
Подход 2. Повышение доступности жилья для широких слоев населения за счет развития жилищной инфраструктуры
В целях сбалансированного развития жилищного строительства и обеспечения доступности жилья для широких слоев населения будут предусмотрены следующие меры.

1. Тұрғын үй құрылысына жеке инвестициялар тарту
1.1. Тұрғын үй құрылысы аудандарының инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту
Республика өңірлерінде тұрғын үй құрылысы көлемінің өсуі жұмыс істеп тұрған энергия көздерінің қуатын ұлғайту және жаңаларын салу қажеттігін туғызады.
Республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты шеңберінде әлеуметтік тұрғын үй объектілерін салуды және уақтылы іске қосуды ынталандыру үшін тұрғын үй құрылысының жаңа аудандарында электрмен жабдықтау жүйелерін (оның ішінде 10/0,4 кВ қосалқы станцияларды), жылумен жабдықтауды, сумен және газбен жабдықтаудың инженерлік желілерін (елді мекендердің шекараларын (шектері) шегінде, су бұру (кәріз), телефондандыруды, инженерлік құрылыстарды, абаттандыруды және орамішілік жолдарды
қамтитын инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның құрылысы қаржыландырылатын болады.
Шарт негізінде коммуникациялар жүргізген кезде (тұрғын үйді өткізу және мониторинг жүргізу тәртібі мен талаптарын айқындайтын) жеке құрылыс салушының тұрғын үй объектілеріне (абаттандыруды қоспағанда) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) бекіткен норматив бойынша әлеуметтік мақсаттағы тұрғын көлемінің кемінде 50 %-ы іске асырылатын болады.
Жеке құрылыс салушы салынған тұрғын үйді сатқан кезде уәкілетті орган бекіткен нормативке сәйкес алаң ішіндегі желілер мен абаттандыру құны сатып алынатын тұрғын үйге барабар өтелуге тиіс.
Жеке құрылыс салушылардың қарсы міндеттемелерді орындауын мониторингтеу үшін "ҚТК" АҚ ақпараттық жүйесі өзгертілетін болады.
Республикалық бюджет қаражаты шегінде жеке тұрғын үй құрылысын дамытуды ынталандыру мақсатында жер учаскелері су құбыры, электр, газ құбыры желілерімен қамтамасыз етілетін болады.
Мұндай учаскелерде жылумен жабдықтау жүйелері, телефондандыру, су бұру және кәріз желілері, инженерлік құрылыстары, орамішілік жолдар мен өткелдер жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
ЖАО тұрғын үй және жер заңнамасында белгіленген азаматтар санаты үшін жеке тұрғын үйлер салуды көздейтін болады.
Белгіленген мерзімде салынған тұрғын үйлер құқықтарын мемлекеттік тіркеу міндеттемесімен жеке тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін жер учаскелерін беру қамтамасыз етілетін болады.
Жеке тұрғын үйлердің жаппай құрылысын индустриялық тәсілмен іске қосу, ағаш үй құрылысын қоса алғанда, модульдік құрылысты дамыту, үй жиынтықтарын өндіру мен қолдануды ынталандыру үшін жағдайлар жасалатын болады.

1. Привлечение частных инвестиций в жилищное строительство
1.1. Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры районов жилищной застройки
Рост объемов жилищного строительства в регионах республики влечет за собой необходимость увеличения мощности действующих энергоисточников и строительства новых.
Для стимулирования строительства и своевременного ввода объектов социального жилья, в рамках средств республиканского и местных бюджетов, в новых районах жилищной застройки будет финансироваться строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры, включающей системы электроснабжения (в том числе подстанции 10/0,4кВ), теплоснабжения, инженерные сети водо-, газоснабжения (в пределах границ (черты) населенных пунктов), водоотведения (канализации), телефонизации, инженерные сооружения, благоустройство и внутриквартальные проезды.
При подведении коммуникаций на основании договора (определяющего порядок и условия реализации жилья и проведения мониторинга) к объектам жилья частного застройщика (за исключением благоустройства) будет реализовываться не менее 50% объема жилья для социального назначения по нормативу, утвержденному уполномоченным органом в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (далее – уполномоченный орган).
При реализации частным застройщиком построенного жилья, возмещению подлежит стоимость внутриплощадочных сетей и благоустройства пропорционально приобретаемому жилью, в соответствии с нормативом утвержденным уполномоченным органом.
Для мониторинга исполнения частными застройщиками встречных обязательств будет модифицирована информационная система АО "КЖК".
С целью стимулирования развития индивидуального жилищного строительства в пределах средств республиканского бюджета земельные участки будут обеспечиваться водопроводными, электрическими, газопроводными сетями.
Подведение к таким участкам систем теплоснабжения, сетей телефонизации, водоотведения и канализации, инженерных сооружений, внутриквартальных дорог и проездов будет осуществляться за счет средств местных бюджетов.
МИО будут предусматривать строительство индивидуальных жилых домов для категории граждан, определенных жилищным и земельным законодательством.
Будет обеспечиваться предоставление земельных участков для целей индивидуального жилищного строительства с обязательством государственной регистрации прав на построенные на них жилые дома в установленный срок.
Будут созданы условия для запуска массового строительства индивидуальных жилых домов индустриальным способом, развития модульного строительства, включая деревянное домостроение, стимулирование производства и применение домокомплектов.

1.2. Субсидиялау және жобалық қаржыландыру құралдары
Халықтың ауылдық жерлерден кетуін төмендету үшін мемлекет өз қызметкерлері үшін жалдамалы үйлер салған жұмыс берушілердің шығындарын өтейтін болады.
Субсидиялар салынған тұрғын үйді пайдалануға беру туралы растайтын құжаттар болған кезде бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатынан бөлінетін болады.
Тұрғын үйлер еңбек шарттары 5 жылдық мерзімге жасалған қызметкерлерге берілетін болады. Осы мерзім өткеннен кейін жұмыс беруші республикалық немесе жергілікті бюджеттен төленген субсидия сомасын есепке алмай, жұмыскерге тұрғын үйді сатуға құқылы.
Жұмыс берушілер тұрғын үй салуды жоспарлайтын ауылдық елді мекендердің тізбесін ЖАО ұсыныстары негізінде жергілікті өкілді органдар айқындайтын болады.
Осы тетікті іске асыру үшін ауылдық елді мекенде өз қызметкерлері үшін тұрғын үй салған жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары қабылданатын болады.
Құрылыс салушылардың шығындарын төмендету мақсатында "ҚТК" АҚ арқылы уәкілетті орган бекіткен норматив бойынша алынған кредиттік қаражаттан әлеуметтік мақсаттағы тұрғын үй көлемінің кемінде 50 %-ын өткізу жөніндегі қарсы талаптарды сақтай отырып, тұрғын үй салуға алынған кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тетігі жалғасатын болады.
"ҚТК" АҚ қаражаттың рентабельділігі мен қайтарымдылығын қамтамасыз ететін құрылыс пен іске асырудың баға параметрлері бар, нарықтық жағдайларда ішкі және халықаралық капитал нарықтарында қаражат тарта отырып, ақылылық, жеделдік және қайтарымдылық қағидаттарында жеке құрылыс салушылармен инвестициялық жобаларды жобалық қаржыландыру іске асырылатын болады.
Аумақтарда кешенді құрылыс салу шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру мақсатында МЖӘ қағидаты бойынша жеке құрылыс салушылармен әріптестік мәселелері пысықталатын болады. Жобаларды іске асыру тәртібі мен шарттарын жобалардың рентабельділігі мен қаражаттың қайтарымдылығына қарай "ҚТК" АҚ айқындайтын болады.
1.3. Жалға берілетін тұрғын үй нарығын дамыту
Жалға берілетін жеке тұрғын үй нарығын дамыту мақсатында халықаралық тәжірибені ескере отырып, Жылжымайтын мүліктің инвестициялық қорларының (REIT) қызметі үшін институционалдық жағдайлар жасалатын болады.
REIT тұрғын үй және коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру және акционерлер (квазимемлекеттік сектор субъектілері, мемлекет қатысатын ұйымдар, институционалдық инвесторлар, даму институттары) арасында бөле отырып, жылжымайтын мүлік құнының өсуі есебінен кірістерді қалыптастыратын болады.
"ҚТК" АҚ мемлекеттік және мемлекеттік емес заңды тұлғалармен тиісті меморандумдар (келісімдер) бойынша жалға берілетін тұрғын үй жобаларын іске асыруды жалғастыратын болады.
Тұрғын үй заңнамасында айқындалған азаматтардың тұрғын үй мәселелерін шешу үшін жергілікті атқарушы органдардың теңгеріміндегі объектілер есебінен сатып алу құқығымен (құқығынсыз) жалға берілетін тұрғын үй жобаларын іске асыру мүмкіндігі қаралатын болады.

1.2. Инструменты субсидирования и проектного финансирования
Для снижения оттока населения из сельской местности будут возмещаться государством затраты работодателей, построивших арендные дома для своих работников.
Субсидии будут выделяться из средств республиканского и местных бюджетов согласно требований бюджетного законодательства при наличии подтверждающих документов о вводе построенного жилого дома в эксплуатацию.
Жилища будут предоставляться работникам, с которыми заключены трудовые договора на 5 летний срок. По истечении данного срока работодатель будет вправе реализовать жилище работнику без учета суммы выплаченной субсидии из республиканского или местного бюджета.
Перечень сельских населенных пунктов, в которых работодатели планируют строительство жилья будет определяться местными представительными органами на основании предложений МИО.
Для реализации данного механизма будут приняты правила субсидирования затрат работодателей, построивших в сельском населенном пункте жилища для своих работников.
С целью снижения затрат застройщиков будет продолжен через АО "КЖК" механизм субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам, полученным на строительство жилья, с соблюдением встречных требований по реализации части не менее 50 % объема жилья для социального назначения от полученных кредитных средств по нормативу, утвержденному уполномоченным органом.
АО "КЖК" будет реализовано проектное финансирование инвестиционных проектов с частными застройщиками на принципах платности, срочности и возвратности с привлечением средств на внутреннем и международных рынках капитала на рыночных условиях, а также с ценовыми параметрами строительства и реализации, обеспечивающими рентабельность и возвратность средств.
Будут проработаны вопросы партнерства с частными застройщиками по принципу ГЧП в целях финансирования строительства жилья в рамках комплексной застройки территорий. Порядок и условия реализации проектов будут определяться АО "КЖК" исходя из рентабельности проектов и возвратности средств.
1.3. Развитие рынка арендного жилья
В целях развития рынка частного арендного жилья с учетом международного опыта будут созданы институциональные условия для деятельности инвестиционных фондов недвижимости (REIT).
REIT будет формировать доходы за счет предоставления в аренду жилой и коммерческой недвижимости и роста стоимости недвижимости с распределением среди акционеров (субъектов квазигосударственного сектора, организаций с государственным участием, институциональных инвесторов, институтов развития).
АО "КЖК" будет продолжена реализация проектов арендного жилья по соответствующим меморандумам (соглашениям) с государственными и негосударственными юридическими лицами.
Будет рассмотрена возможность реализации проектов арендного жилья с правом (без права) выкупа за счет объектов, находящихся на балансе местных исполнительных органах, для решения жилищных вопросов граждан, определенных жилищных законодательством.

1.4. Тұрғын үйлердің беріктігі мен сенімділігін арттыру үшін құрылыс материалдарымен қамтамасыз ету және жаңа технологияларды енгізу.
2025 жылдың соңына дейін құрылыс индустриясын дамыту бойынша 162 жобаны іске асыру жоспарлануда.
Ғылыми-зерттеу және сынақ орталықтарынан, оқыту орталығынан және лифтілерді жоғары технологиялық өндіруден тұратын лифт саласының толыққанды кластері құрылатын болады.
Қолданыстағы үй құрылысы комбинаттарының (бұдан әрі –ҮҚК) жүктелуін қамтамасыз ету үшін кейіннен қажетті шараларды өзектілендіре отырып, 2021–2025 жылдарға арналған жол картасы әзірленді.
ҮҚК өндірушілеріне арналған логистика үшін теміржол тарифтерін төмендету жөніндегі шараларды қарастыру көзделеді.
"ҚТК" АҚ базасында құрылыс материалдарының онлайн-платформасын ілгерілету бойынша одан әрі жұмыс жалғасатын болады (www.material.kz), бұл қазақстандық құрылыс материалдарын өндірушілерге құрылыс компанияларына арналған бағалармен құрылыс материалдарының жеке витринасын жасауға мүмкіндік береді. Өз кезегінде, құрылыс компаниялары қазақстандық құрылыс материалдарына өндірушілерді іздеуге шығынсыз тікелей қол жеткізе алады.
Жалпы керамикалық тақтайшалар, сэндвич панельдер, жылу оқшаулағыш материал, еден жабыны (ламинат), құрғақ құрылыс қоспалары, қабырға материалдары (газоблоктар, құм блоктар), кірпіштер (силикат, керамика), мәрмәр ұн, темірбетон бұйымдары, талшықты цемент плиталары, қасбеттік материалдар, профильдер, қабырға панельдері, керамзиттер, катанкалар мен арматуралар өндіру бойынша жобаларды сәтті іске асыру елішілік құндылықты 64 %-дан 80 %-ға дейін арттыруды қамтамасыз етеді, бұл құрылыс материалдары импортының үлесін орта есеппен 15 %-ға төмендетуге оң әсер етеді.
Қазақстандық өндірістің құрылыс өнімдерінің материалдарын, жабдықтары мен бұйымдарын міндетті қолдану бойынша нормативтік реттеу тұрақты негізде жетілдіріліп тұрады.
Энергия үнемдеу технологияларын, құрылыс материалдары мен конструкцияларын қолдану есебінен жобаның материал сыйымдылығын төмендетуге мүмкіндік беретін BIM-технологияны (ҚОАМТ) міндетті қолдану бойынша одан әрі жұмыс жүргізілуде. Бұл жанама әсер тұрғындардың тұрғын үйді күтіп-ұстауға жұмсайтын шығындарының айтарлықтай төмендеуін қамтамасыз етеді.
Жаппай енгізуді қамтамасыз ету мақсатында заңнамалық негізде жобалау кезінде құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясын (ҚОАМТ) қолдану өлшемшарттары айқындалатын болады.
Нормативтік-техникалық құжаттың талаптарына сәйкес ғимараттарды жайлылық деңгейі бойынша жіктеу пәтер алаңы мен 1 адамға шаққандағы тұрғын алаңының мөлшері, тұрғын үй-жайлардың еденнен төбеге дейінгі биіктігі, тұрғын бөлмелердің саны, ас үй-жайлардың ең аз ауданы, жуынатын бөлмелер мен жуынатын бөлмелердің саны мен орналасуы, бір пәтерге арналған тұрақ орындарының болуы, қауіпсіздік жүйелері мен өзге де көрсеткіштерді қамтамасыз ету бойынша кластарды градациялауды көздейді.
Құрылыс жұмыстары процесінің толыққанды ашықтығы және құрылыс сапасын арттыру үшін "Е-QURYLYS"-ты қажетті ақпараттық жүйелермен одан әрі интеграциялау жалғасатын болады.
Жобаларды жеделдетіп іске асыру және жобалық шешімдер қабылдау үшін құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін толтыру жүзеге асырылатын болады, жұмыс түрлері мен конструктивтер бойынша ірілендірілген нормаларды қолдана отырып, сметаларды есептеу әдістері жетілдірілетін болады.
Реттеушілік басымдықтарды, саланың орнықты даму мақсаттарын, баға белгілеу тетіктерін айқындайтын, жүйелі салалық проблемаларды, халықаралық стандарттармен арақатынасты шешетін, бірқатар заңға тәуелді актілерді қысқартатын қала құрылысы кодексі әзірленіп, қабылданатын болады.
Құрылыста жүйелі және үйлестірілген жұмысты қамтамасыз ету үшін "Мемқалақұрылыскадастры" РМК, "Мемсараптама" РМК, "ҚазҚСҒЗИ" АҚ базасында Бірыңғай қала құрылысын жоспарлау, нормалау және сараптама орталығын құру көзделеді.
Тұрғын үйдің қолжетімділігін мониторингтеу және "ҚТК" АҚ шараларының тиімділігін бағалау мақсатында ақпараттық жүйеде нәтижелерді бейнелей отырып, талдамалық зерттеулер жүргізілетін болады.

1.4. Обеспечение строительными материалами и внедрение новых технологий для повышения прочности, и надежности жилых зданий.
До конца 2025 года планируется реализация 162 проектов по развитию строительной индустрии.
Будет создан полноценный кластер лифтовой отрасли, состоящий из научно-исследовательского и испытательного центров, обучающего центра и высокотехнологичного производства лифтов.
Для обеспечения загрузки действующих домостроительных комбинатов (далее – ДСК) разработана Дорожная карта на 2021 – 2025 годы с последующей актуализацией необходимых мер.
Предусматривается рассмотреть меры по снижению железнодорожных тарифов за логистику для производителей ДСК.
На базе АО "КЖК" будет продолжена дальнейшая работа по продвижению онлайн - платформы строительных материалов (www.material.kz), которая позволяет казахстанским производителям строительных материалов создавать собственную витрину стройматериалов с ценами для строительных компаний.
В свою очередь, строительные компании получают прямой доступ к казахстанским стройматериалам без затрат на поиск производителей.
В целом успешная реализация проектов по производству керамической плитки, сэндвич панелей, теплоизоляционного материала, напольного покрытия (ламинат), сухих строительных смесей, стеновых материалов (газоблоки, пескоблоки), кирпичей (силикатный, керамический), мраморной муки, железобетонных изделий, фиброцементных плит, фасадных материалов, профилей, стеновых панелей, керамзитов, катанки и арматуры обеспечит повышение внутристрановой ценности с 64 % до 80 %, что позитивно скажется на снижении доли импорта строительных материалов в среднем на 15 %.
На постоянной основе совершенствуется нормативное регулирование по обязательному применению материалов, оборудования и изделий строительной продукции казахстанского производства.
Ведется дальнейшая работа по обязательному применению BIM-технологии (ТИМСО), которая позволяет снизить материалоемкость проекта за счет применения энергосберегающих технологий, строительных материалов и конструкций. Это косвенным эффектом обеспечит значительное снижение эксплуатационных расходов жильцов на содержание жилого дома.
В целях обеспечения массового внедрения на законодательной основе будут определены критерии применения технологии информационного моделирования строительных объектов (ТИМСО) при проектировании.
В соответствии с требованиями нормативно-технического документа классификация зданий по уровню комфорта предусматривает градацию классов по размеру площади квартиры и жилой площади на 1 человека, высоте жилых помещений от пола до потолка, количеству жилых комнат, минимальной площади кухонных помещений, количеству и расположению ванных комнат и санузлов, наличию парковочных мест на одну квартиру, обеспечению системами безопасности и прочим показателям.
Для полноценной прозрачности процесса строительных работ и повышения качества строительства будет продолжена дальнейшая интеграция "Е-QURYLYS" с необходимыми информационными системами.
Для ускоренной реализации проектов и принятия проектных решений будет осуществляться наполнение государственного банка проектов строительства, совершенствоваться методы калькулирования смет с применением укрупненных норм по видам работ и конструктивам.
Будет разработан и принят градостроительный кодекс, который определит регуляторные приоритеты, цели устойчивого развития отрасли, механизмы ценообразования, решит системные отраслевые проблемы, соотносимость с международными стандартами, сократит ряд подзаконных актов.
Для обеспечения системной и скоординированной работы в строительстве будет предусмотрено создание единого центра градостроительного планирования, нормирования и экспертизы на базе РГП "Госградкадастр", РГП "Госэкспертиза", АО "КазНИИСА".
В целях мониторинга доступности жилья и оценки эффективности мер АО "КЖК" будут проводиться аналитические исследования с визуализацией результатов в информационной системе.

2. Тұрғын үй заңнамасында айқындалған азаматтардың санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
Тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған азаматтарды қамтамасыз етудің іске асырылатын шаралары (бұдан әрі – кезекте тұрғандар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" ҚР Заңының (бұдан әрі – Заң) талаптарына сәйкес есепке қойылған азаматтар мәртебелерінің белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмеуіне байланысты кезектіліктің төмендеуіне айтарлықтай әсер етпейді.
ЖАО-ның бірінші кезектегі міндеті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында тізімдік санға түгендеу жүргізу болады.
Тұтастай алғанда, жаңа тәсілдерді қамтамасыз ете отырып, тұрғын үй заңнамасы реформаланатын болады, оның ішінде "Отбасы банкі" АҚ-ны тұрғын үйге мұқтаждарды қою және есепке алу жөніндегі құқықтарды бере отырып, ұлттық даму және қолдау институтына айналдыру қаралатын болады.
Мемлекеттік қолдау шараларын көрсету жиынтық отбасылық кірістер мен тұрғын үй заңнамасында айқындалған тұрғын үйге мұқтаждық өлшемшарттары ескеріле отырып жүзеге асырылатын болады.
Бұл ретте отбасының цифрлық портретінің деректері және кірістерді декларациялау бойынша күтілетін салық реформасы мемлекеттік қолдау шараларын іске асыруда маңызды бағдар болмақ.
Кезекте тұрғандардың тұрғын үй мәселелерін шешу бойынша мемлекеттік қолдау шаралары көзделетін болады:
1. Отбасының жиынтық табысы отбасы мүшесіне шаққандағы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен кезекте тұрғандар үшін жеке тұрғын үй қорындағы жалдау ақысын субсидиялау.
Жеке тұрғын үй қорынан тұрғын үйді жалға алуға субсидиялар уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен республикалық бюджет туралы заңда және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті өкілді органдардың шешімдерінде көзделген қаражат шегінде "Отбасы банк" АҚ арқылы беріледі.
Жылжымайтын мүлікке меншік құқығы бар жеке немесе заңды тұлғалардан тұрғын үйді жалға алуға болады.
Оtbasybank.kz порталында жалға алушыларға қажетті тұрғын үйді таңдауға мүмкіндік беретін жалға берушілер базасы бар модуль құрылатын болады.
2. Әлеуметтік осал санаттағы кезекте тұрғандарға Заң талаптарына сәйкес кезектілік тәртібімен сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй беру.
Заң талаптарын ескере отырып, сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үйдің жалпы көлемінің кемінде 20 %-ы Заңның 68-бабының 6), 9) тармақшаларында айқындалған кезекте тұрғандарға (тиісінше әрбір санат бойынша) берілетін болады.
ЖАО-ны коммуналдық тұрғын үй қорының қажетті көлемімен қамтамасыз ету мақсатында жергілікті бюджеттен міндетті түрде қоса қаржыландырыла отырып, уәкілетті орган айқындаған нормативке сәйкес әлеуметтік мақсаттағы тұрғын үйді салуға, сатып алуға және (немесе) реконструкциялауға республикалық бюджеттен қаражат берілетін болады.
Бұл ретте сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй салу басым тәртіппен ауылдық жерлерде және шекара маңындағы аумақтарда көзделетін болады.

2. Обеспечение жильем категорий граждан, определенных жилищным законодательством
Реализуемые меры обеспечения граждан, состоящих на учете нуждающихся в жилье (далее – очередники) согласно требованиям Закона РК "О жилищных отношениях" (далее –Закон), не оказывают существенного влияния на снижение очередности ввиду несоответствия статусов поставленных на учет граждан установленным критериям.
Первоочередной задачей МИО будет проведение инвентаризации списочной численности с целью приведения в соответствие с действующим законодательством Республики Казахстан.
В целом будет реформировано жилищное законодательство с обеспечением новых подходов, в том числе рассмотрено преобразование АО "Отбасы банк" в национальный институт развития и поддержки с наделением прав по постановке и учету нуждающихся в жилье.
Оказание мер государственной поддержки будет осуществляться с учетом совокупных семейных доходов и критериев нуждаемости в жилье, определенных жилищным законодательством.
При этом важным ориентиром в реализации мер государственной поддержки станут данные цифрового портрета семьи и ожидаемая налоговая реформа по декларированию доходов.
Мерами государственной поддержки по решению жилищных вопросов очередников будет предусматриваться:
1. Субсидирование арендной платы в частном жилищном фонде для очередников, имеющих совокупный семейный доход ниже 1-ого прожиточного минимума на члена семьи.
Субсидии на аренду жилья в частном жилищном фонде предоставляются через АО "Отбасы банк" в пределах средств, предусматриваемых законом о республиканском бюджете и решениями местных представительных органов на соответствующий финансовый год, в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Арендовать жилье возможно у физических или юридических лиц, обладающих правами собственности на недвижимое имущество.
Будет создан на портале otbasybank.kz модуль с базой арендодателей, позволяющий арендаторам выбирать необходимое жилье.
2.Предоставление очередникам из социально-уязвимых категорий жилья в аренду без права выкупав порядке очередности согласно требованиям Закона.
Учитывая требования Закона, не менее 20 % от общего объема арендного жилья без права выкупа будет предоставляться очередникам, определенным подпунктами 6), 9) статьи 68 Закона (по каждой категории соответственно).
С целью обеспечения МИО необходимым объемом коммунального жилищного фонда будут предоставляться из республиканского бюджета средства на строительство, приобретение и (или) реконструкцию жилья социального назначения согласно нормативу, определенному уполномоченным органом, с обязательным софинансированием из местного бюджета.
При этом в приоритетном порядке строительство арендного жилья без права выкупа будет предусматриваться в сельской местности и приграничных территориях.

3. "Отбасы банк" АҚ арқылы кезекте тұрғандарға ЖАО мемлекеттік бағалы қағаздар (бұдан әрі – МБҚ) шығару есебінен салынған (сатып алынған) әлеуметтік мақсаттағы тұрғын үй сатып алу үшін 2 % – 5 % өлшемшарттар бойынша жеңілдікті қарыздар беру.
Бұл ретте "ҚТК" АҚ ЖАО-ға облигациялық қарыздар, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қаражаты есебінен тартылған нарықтық қаражатпен араластыру құқығымен беру көзделген.
МБҚ шығару, "Отбасы банк" АҚ арқылы кезекте тұрғандарға тұрғын үйді мониторингтеу және өткізу есебінен әлеуметтік мақсаттағы тұрғын үй ЖАО құрылысын (сатып алуды) қаржыландыру тәртібі мен шарттары уәкілетті орган бекіткен қағидаларда айқындалатын болады.
ЖАО-ның тұрғын үй жобаларын іске асыру мониторингі "ҚТК" АҚ ақпараттық жүйесі арқылы қамтамасыз етіледі.
"Отбасы банк" АҚ кезекте тұрғандарға жеңілдікті қарыздар беру үшін республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатынан бюджеттік кредиттер беріледі.
Кезекте тұрғандардың тұрғын үй мәселелерін жедел шешу үшін ЖАО-ның МБҚ-дан алынған қаражат, дайын бастапқы тұрғын үй, сондай-ақ салынып жатқан үлестік құрылыс объектілеріндегі тұрғын үй есебінен "ҚТК"АҚ кепілдігімен қамтамасыз етілген тұрғын үй сатып алуын заңнамалық құқығы көзделетін болады.
Әлеуметтік мақсаттағы тұрғын үй сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкес жайлылықтың ІІІ-IV кластарына сәйкес келетін болады. Тұрғын үйдің бір бірлігінің жалпы ауданы 80 шаршы метр шегінде болады, рұқсат етілген ауытқуы 5 %-ға дейін.
3. Ипотекалық тұрғын үй кредитін дамыту
Жылжымайтын мүлік нарығындағы елеулі ауытқуларды болдырмау және қаржылық тұрақтылықты сақтау үшін республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржы институттарының ипотекалық бағдарламалары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауды енгізе отырып, ипотекалық кредиттеудің нарықтық тетіктеріне көшу жүзеге асырылатын болады.
Екінші деңгейдегі банктер халыққа квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидиялар беру шарттары уәкілетті орган бекіткен қағидаларда айқындалатын болады.
ЖАО "Отбасы банк" АҚ-мен бірлесіп даму әлеуеті төмен моноқалалардың жастары мен тұрғындары үшін жеңілдетілген кредиттеудің өңірлік бағдарламалары іске асырылатын болады.
"Отбасы банк" АҚ құралдары шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тұрғын үй болмаған және жұмысқа орналастыру жөніндегі әлеуметтік келісімшарт болған жағдайда даму әлеуеті төмен моноқалалардың тұрғындары үшін 10 % бастапқы жарнамен, сыйақы мөлшерлемесі 5 %-дан аспайтын жеңілдетілген ипотека көзделетін болады. Жеңілдетілген ипотеканы қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты, жұмыс берушілер қаражаты және өзге де көздер есебінен қамтамасыз етілетін болады.
"Отбасы банкі" АҚ әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне, тұрғын үй төлемдерін алатын ішкі істер қызметкерлеріне қарыз және өз қаражаты есебінен, оның ішінде тиісті қаржы жылында алынған таза пайда шеңберінде кредит беру үшін "Жаңа баспана" бағдарламасын іске асыратын болады.
Сонымен қатар ипотекалық кредит беруді дамыту құралдарымен мынадай шаралар қарастырылатын болады:
ипотекалық бағалы қағаздардың инвестициялық тартымдылығы мен өтімділігін арттыру;
ипотека нарығын стандарттау және цифрландыру, оның ішінде азаматтар мен банктердің қарыз алушылардың, банктер мен мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылын электрондық форматқа ауыстыру есебінен ипотекалық кредитті ресімдеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығындарын азайту;
жеке тұрғын үйлердің құрылысына, оның ішінде жеңілдетілген ипотекалық бағдарламаларға ипотекалық кредит беру тетігін дамыту және азаматтардың өз бетінше жеке тұрғын үйлер салуы;
құрылыста цифрлық активтерді пайдалану мүмкіндігін кеңейту (цифрлық ақша, цифрлық ипотека);
жеке құрылыс салушылардың тұрғын үйді қарқынды салу көлемін, аумақтық орналасуын (ауылдық елді мекендер, шекара маңындағы аумақтар) ескере отырып, жеңілдікті ипотека тетіктерін іске асырудың сараланған тәсілі.

3. Предоставление очередникам через АО "Отбасы банк" льготных займов по ставкам 2 % – 5 % для приобретения жилья социального назначения, построенных (приобретенных) за счет выпуска МИО государственных ценных бумаг (далее - ГЦБ).
При этом АО "КЖК" предусмотрено предоставление МИО облигационных займов, в том числе за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан с правом микширования с привлеченными рыночными средствами.
Порядок и условия финансирования строительства (приобретения) МИО жилья социального назначения за счет выпуска ГЦБ, мониторинга и реализации жилья очередникам через АО "Отбасы банк" будут определяться правилами, утвержденными уполномоченным органом.
Мониторинг реализации МИО жилищных проектов обеспечивается посредством информационной системы АО "КЖК".
АО "Отбасы банк" предоставляются бюджетные кредиты из средств республиканского и местных бюджетов для предоставления очередникам льготных займов.
Для ускоренного решения жилищных вопросов очередников будет предусмотрено законодательное право МИО приобретения за счет средств, полученных от ГЦБ, готового первичного жилья, а также жилья в строящихся объектах долевого строительства, обеспеченных гарантией АО "КЖК".
Жилье социального назначения будет соответствовать ІII-IV классам комфортности согласно требованиям государственных нормативов, в области архитектуры, градостроительства и строительства. Общая площадь одной единицы жилья будет в пределах 80 кв. метров с допустимым отклонением до 5 %.
3. Развитие ипотечного жилищного кредитования
Во избежание значительных колебаний на рынке недвижимости и сохранения финансовой стабильности будет осуществлен переход к рыночным механизмам ипотечного кредитования с внедрением субсидирования ставок вознаграждения по ипотечным программам финансовых институтов за счет средств республиканского бюджета.
Условия предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению через субъекты квазигосударственного сектора, будут определяться правилами, утвержденными уполномоченным органом.
МИО совместно с АО "Отбасы банк" будут реализованы региональные программы льготного кредитования для молодежи и жителей моногородов с низким потенциалом развития.
В рамках инструментов АО "Отбасы банк" будет предусмотрена льготная ипотека с 10 % первоначальным взносом, ставкой вознаграждения не более 5 % для жителей моногородов с низким потенциалом развития при условии отсутствия жилья по территории Республики Казахстан и наличия социального контракта по трудоустройству. Финансирование льготной ипотеки будет обеспечиваться за счет средств местных бюджетов, средств работодателей и иных источников.
АО "Отбасы банк" будет реализована программа "Жана баспана" для кредитования военнослужащих, работников специальных государственных органов, сотрудников внутренних дел, получающих жилищные выплаты, за счет заемных и собственных средств, в том числе в рамках чистой прибыли, полученной за соответствующий финансовый год.
Наряду с этими инструментами развития ипотечного кредитования будут рассмотрены меры:
повышения инвестиционной привлекательности и ликвидности ипотечных ценных бумаг;
стандартизации и цифровизации рынка ипотеки, в том числе снижения издержек граждан и банков на оформление и обслуживание ипотечного кредита за счет перевода взаимодействия заемщиков, банков и государственных органов в электронный формат;
развития механизма ипотечного кредитования строительства индивидуальных жилых домов, в том числе льготных ипотечных программ, и строительства индивидуальных жилых домов гражданами самостоятельно;
расширения возможности использования цифровых активов в строительстве (цифровые деньги, цифровая закладная);
дифференцированного подхода реализации механизмов льготной ипотеки с учетом объемов интенсивного строительства жилья частными застройщиками, территориальной расположенности (сельские населенные пункты, приграничные территории).

4. Тұрғын үй құрылысына үлестік салымдарды қорғауды қамтамасыз ету
1. Заңнаманы айналып өтумен жүзеге асырылатын тұрғын үй құрылысында проблемалық объектілерінің құрылысын аяқтау тетігі.
ЖАО-мен өңірде проблемалы тұрғын үй құрылысы объектілерін анықтау үшін тұрғын үй объектілерінің құрылысына тұрақты негізде мониторинг жүргізілетін болады.
Объектілерді проблемалық деп айқындау және оларды инвесторларды, уәкілетті ұйымды немесе өзге де тәсілдерді тарту арқылы аяқтау мәселелері ЖАО құратын тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияда қаралатын болады.
Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңда уәкілетті ұйым құрудың, жарғылық капиталды қалыптастырудың және ұлғайтудың құқықтық негіздері көзделген, ол жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Қосымша қаржыландыру көздері ретінде уәкілетті ұйымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы бюджет заңнамасында көзделген тәртіппен, оның ішінде уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес тұрғын үй заңнамасында айқындалған кезекте тұрғандарды бос тұрғын үй-жайлар есебінен қамтамасыз ету шартымен МБҚ ЖАО шығару шеңберінде бюджеттік кредиттер тартылатын болады.
ЖАО "Мемтізілім" жүйесінде салынған қаражат сомасы мен сатып алынатын пәтердің құнын, объектінің атауы мен орналасқан жерін, мүлікке талап ету құқығының мәртебесін көрсете отырып, проблемалық объектілер үлескерлерінің атаулы тізілімін қамтамасыз ететін болады.
Уәкілетті ұйым ЖАО бекіткен тәртіпке сәйкес тартылған қаражат есебінен тұрғын үй құрылысының проблемалық объектілеріне, оның ішінде аяқталмаған құрылыс объектілерін бұзуды және (немесе) бөлшектеуді, жер учаскелерін сатып алуды қаржылық, заңдық және техникалық аудитті жүзеге асыратын болады (жер пайдалану құқықтары, жобалау және құрылыс-монтаждау жұмыстарын қаржыландыру, жаңа КПТҮ салу, сондай-ақ қаражаттың қайтарымдылығын қамтамасыз ету шартымен құрылысты аванстау).
Құрылысты қаржыландыруды уәкілетті ұйымның жүзеге асыруы үшін проблемалық объектілердің қаржылық және техникалық аудитінің, белгіленген тәртіппен ведомстводан тыс кешенді сараптамадан өткен жұмыстардың қалдық түрлеріне әзірленген жобалау-сметалық құжаттаманың болуы қажет, олар бойынша тұрғын үй объектілерінің баға және техникалық параметрлері айқындалады. Осы құжаттардың, сондай-ақ бос алаңдардың болуы туралы деректердің негізінде уәкілетті ұйым қаражаттың белгіленген мерзімде қайтарылуын қамтамасыз ету шартымен құрылысты аяқтау үшін қажетті қаржы қаражатының көлемін айқындайтын болады.
Салынған қаражаттың қайтарымдылығы уәкілетті ұйымға проблемалық объектілерде және (немесе) жаңа КПТҮ-де оларды өткізуден бос алаңдарды және (немесе) қаражатты, сондай-ақ үлескерлердің пайдасына өндіріп алынған ақшалай қаражатты және (немесе) мүлікті беру есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Уәкілетті ұйым қаражаттың қайтарымдылығын ескере отырып, ЖАО-мен келісім бойынша объектілердегі бос алаңдарды өткізуден және (немесе) үлескерлердің пайдасына өндіріп алынған мүлікті сатудан түскен қаражатты, сондай-ақ ұсынылатын кредиттік қаражат шеңберінде жаңа КПТҮ (кіріктірілген үй-жайлары мен паркингі бар) салуға қайта пайдаланатын болады.
ЖАО жергілікті бюджет қаражаты есебінен инженерлік желілер құрылысын қаржыландыруды, проблемалық объектілер құрылысын аяқтау үшін абаттандыруды қамтамасыз ететін болады.
2) Үлестік салымдар тетігін жетілдіру
Нарықтың барлық қатысушылары үшін неғұрлым қолайлы жағдайлар жасай отырып, тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнаманы жетілдіру, жылжымайтын мүлік агенттіктерінің, сату бөлімдерінің, жарнама компанияларының, риэлторлардың, заңнаманы айналып өтетін құрылыс салушылардың жауапкершілігін күшейту, айыппұл санкцияларын ұлғайту жөніндегі шаралар көзделетін болады, сондай-ақ уәкілетті ұйымдардың тұрғын үй қорын жаңарту жөніндегі іс-шаралар есебінен іске асыру кезінде үлескерлердің қаражатын тарту бөлігіндегі функциялары кеңейтілетін болады.
Үлескерлердің қаражатын заңсыз тартуды анықтау және "қос сатуды" болғызбау мақсатында "Мемтізілім" жүйесі жаңғыртылатын болады.
Жобаны іске асыру үшін жер учаскелерінің міндетті болуы бөлігінде тұрғын үй-құрылыс кооперативтеріне қойылатын талаптар, қосымша қатысушыларды тарту кезінде эскиздік жобаның қатысушыларының кемінде 50 %-ы және бекітілген жобалау-сметалық құжаттама күшейтілетін болады.

4. Обеспечение защиты долевых вкладов в жилищное строительство
1. Механизм завершения строительства проблемных объектов жилищного строительства, осуществляемых в обход законодательства.
МИО для выявления в регионе проблемных объектов жилищного строительства будет осуществляться на постоянной основе мониторинг строительства жилых объектов.
Вопросы определения объектов проблемными и их завершения путем привлечения инвесторов, уполномоченной организации или иных способов будут рассматриваться на создаваемой МИО межведомственной комиссии по вопросам долевого участия в жилищном строительстве.
Законом о долевом участии в жилищном строительстве предусмотрены правовые основы создания уполномоченной организации, формирование и увеличение уставного капитала, которой будут осуществляться за счет средств местного бюджета.
Законом о долевом участии в жилищном строительстве предусмотрены правовые основы создания уполномоченной организации, формирование и увеличение уставного капитала, которой будет осуществляться за счет средств местного и республиканского бюджета, для обеспечения строительства МЖД с последующей реализацией и реинвестирования вырученных средств в строительство, а также в целях решения вопросов физических лиц, признанных пострадавшими по решению суда в результате "двойных продаж" и отсутствия существующих площадей.
В качестве дополнительных источников финансирования уполномоченными организациями будут привлекаться бюджетные кредиты в порядке, предусмотренном действующим бюджетным законодательством Республики Казахстан, в том числе в рамках выпуска МИО ГЦБ с условием обеспечения за счет свободных жилых помещений очередников, определенных жилищным законодательством, в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.
МИО будет обеспечивать в системе "Казреестр" поименный реестр дольщиков проблемных объектов с указанием суммы вложенных средств и стоимости приобретаемой квартиры, наименования и местонахождения объекта, статусов права требования к имуществу.
Уполномоченная организация в соответствии с порядком, утвержденным МИО, за счет привлеченных средств будет осуществлять финансовый, юридический и технический аудит проблемных объектов жилищного строительства, снос и (или) демонтаж объектов, в том числе объектов незавершенного строительства, выкуп земельных участков (прав землепользования, финансировать проектные и строительно-монтажные работы, строительство новых МЖД, а также авансировать строительство с условием обеспечения возвратности средств).
Для осуществления уполномоченной организацией финансирования строительства необходимо наличие финансового и технического аудита проблемных объектов, разработанной проектно-сметной документации на остаточные виды работ, прошедшей в установленном порядке комплексную вневедомственную экспертизу, по который определяются ценовые и технические параметры жилых объектов. На основании данных документов, а также данных о наличии свободных площадей уполномоченная организация будет определять объем финансовых средств, необходимый для завершения строительства, с условием обеспечения возвратности средств в установленные сроки.
Возвратность вложенных средств будет обеспечиваться за счет передачи уполномоченной организации свободных площадей и (или) средств от их реализации в проблемных объектах и (или) новых МЖД, а также денежных средств и (или) имущества, взысканного в пользу дольщиков.
Уполномоченная организация с учетом возвратности средств по согласованию с МИО будет использовать повторно средства от реализации свободных площадей на объектах и (или) средств от реализации имущества, взысканного в пользу дольщиков, а также в рамках предоставляемых кредитных средств, на строительство новых МЖД (со встроенными помещениями и паркингом).
МИО за счет средств местного бюджета будут обеспечивать финансирование строительства инженерных сетей, благоустройство для завершения строительства проблемных объектов.
2. Совершенствование механизма долевых вкладов
Будут предусмотрены меры по совершенствованию законодательства о долевом участии в жилищном строительстве с созданием более благоприятных условий для всех участников рынка, усиления ответственности агентств недвижимости, отделов продаж, рекламных компаний, риэлторов, застройщиков, строящих в обход законодательства, увеличения штрафных санкций, а также будут расширены функции уполномоченных организаций в части привлечения средств дольщиков при реализации мероприятий по реновации жилищного фонда.
Будет модернизироваться система "Казреестр" с целью выявления незаконного привлечения средств дольщиков и исключения "двойных продаж".
Будут усилены требования к жилищно-строительным кооперативам, в части обязательного наличия земельных участков для реализации проекта, не менее 50 % участников от эскизного проекта на момент создания и утвержденной проектно-сметной документации при привлечении дополнительных участников.

5. Тұрғын үй қорын жаңарту
1) Тұрғын үй қорын реновациялау тетіктері
ЖАО жұртшылықпен келісу бойынша "ескі кварталдар" тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламасын бекітеді және онда іске асыру тетігі мен өлшемшарттарын, оның ішінде реновациялауға жататын объектілерде тұрғын үй иелеріне өтеудің тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ қаржыландыру, оның ішінде уәкілетті ұйымды тарта отырып, қаржыландыру тетіктерін белгілейтін болады.
Бұл ретте тұрғын үй-жайлардың меншік иелеріне ауданы жағынан шамалас, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес жаңа пәтерлер беріледі. Тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне оның құны өтеледі.
Тұрғын емес үй-жайдың меншік иесі келіскен жағдайда өткізілетін мүлік үшін өтемақы салынып жатқан объектілердегі ауданы жағынан шамалас тұрғын емес үй-жайлар беру арқылы қарастырылуы мүмкін.
Реновациялауға жататын объектілердің тізбесін ЖАО тұрғын үй қорының құрылыс конструкцияларының тозуын, олардың пайдалану талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ тұрғын үй-жай меншік иелерінің пікірін ескере отырып айқындайды.
Авариялық (тозығы жеткен) тұрғын үйлерді бұзу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін болады.
Тұрғын үй қорын реновациялау жөніндегі жобаларды іске асыру шеңберінде ЖАО жобаны қайта инвестициялау немесе ескірген тұрғын үйді реновациялау мақсатында нарықта өткізу үшін коммерциялық үй-жайлары мен паркингтері бар шағын габаритті тұрғын үй және жайлылығы І-IV класты тұрғын үй салуды көздеуі мүмкін.
Тұрғын үйдің жалпы ауданының 1 шаршы метрін сату құны салынып жатқан тұрғын үйдің жайлылық деңгейімен және іске асыру кезіндегі жылжымайтын мүлік нарығының қалыптасқан конъюнктурасымен айқындалатын болады, бірақ құрылыс құнынан төмен емес.
Тұрғын үй қорын реновациялау жобаларын қаржыландыру үшін жергілікті бюджет қаражаты, МБҚ, жеке инвестицияларды тарту, оның ішінде МЖӘ тетіктері арқылы, қаржы институттарының, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыздары, жобаны іске асыру барысында тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатудан түскен кірістер жіберілетін болады.
Объектілердің тұрғын үй бөлігін салуды қаржыландыру үшін МБҚ пайдаланған кезде уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес кезекте тұрғандарға қаржыландыру көлеміне сәйкес тұрғын үйді сату көзделетін болады.
2) Тұрғын үй қорын жаңғырту
ЖАО тұрғын үй қорының техникалық жай-күйін бағалай отырып, тұрғын үй қорын түгендейтін (паспорттау) болады.
Түгендеу жүргізу нәтижесінде үйлердің саны және олардың техникалық сипаттамалары, энергия тиімділігі класы, үйге ортақ есепке алу аспаптарымен және жылу тұтынуды реттеудің автоматтандырылған жүйелерімен жарақтандырылуы бойынша объективті деректер алынатын болады.
Орталықтандырылған алым АЖ-де паспорттаудан өткен және бұзуға немесе күрделі жөндеуге жататын әрбір тұрғын үй бойынша деректер тізілімі қалыптастырылатын болады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында тұрғын үй секторын жаңарту үшін энергия тиімділігі кластары, жобадан кейінгі жаңа ғимараттардың энергия тиімділігі жөніндегі талаптарға сәйкестігін талдау сияқты ынталандыру тетіктері енгізілетін болады.
Энергетикалық ресурстарды ұтымды пайдалану және тұтынылған ресурстар үшін тарифтердің ашықтығын қамтамасыз ету үшін тұрғын үй секторы жергілікті бюджеттер, кондоминиум объектілерінің меншікті қаражаты және басқа да көздер есебінен деректерді және автоматтандырылған (жеке) жылу пункттерін қашықтықтан бере отырып, жылу мен суды есепке алудың жалпыүйлік аспаптарымен жарақтандырылатын болады.
Тұрғындар арасында энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстары жүргізілетін болады, бұл пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ұқыпты қарау және энергия ресурстарын үнемдеу қажеттілігі туралы түсінік қалыптастыруға мүмкіндік береді.
ЖАО тұрғын үйлерді жөндеуге маманданған уәкілетті ұйымды жергілікті бюджет есебінен ұстауды қамтамасыз ететін болады.
Кондоминиум объектілерінің КПТҮ күрделі жөндеу үшін басқа кондоминиум объектілерінің КПТҮ жөндеуге бұрын бөлінген бюджеттік кредиттерден алынатын қайтарымды қаражатты араластыра отырып, пайдаланылатын болады.

5. Обновление жилищного фонда
1. Механизмы реновации жилищного фонда
МИО будут утверждены по согласованию с общественностью программы реновации жилищного фонда "старых кварталов" и установлены в ней механизм и критерии реализации, в том числе порядок и условия возмещения собственникам жилья в многоквартирных жилых домах, а также механизмы финансирования, в том числе с привлечением уполномоченной организации.
При этом собственникам жилых помещений будут предоставляться новые квартиры в равнозначных по площади размерах, но не менее однокомнатной квартиры. Собственникам нежилых помещений возмещается ее стоимость.
В случае согласия собственника нежилого помещения, возмещение за реализуемое имущество будет рассматриваться путем предоставления равнозначных по площади нежилых помещений в строящихся объектах.
Перечень объектов, подлежащих реновации, определяется МИО с учетом износа строительных конструкций жилого фонда, их соответствия эксплуатационным требованиям, а также мнения собственников помещений.
Снос аварийных (ветхих) жилых домов будет производиться за счет средств местного бюджета.
В рамках реализации проектов по реновации жилищного фонда МИО будут предусматривать строительство малогабаритного жилья и жилья І-IV классов комфортности с коммерческими помещениями и паркингами для реализации на рынке в целях реинвестирования проекта или реновации ветхого жилья.
Стоимость реализации 1 квадратного метра общей площади жилья будет определяться уровнем комфортности строящегося жилья и сложившейся конъюнктуры рынка недвижимости на момент реализации, но не ниже себестоимости строительства.
Для финансирования проектов реновации жилищного фонда будут направлены средства местного бюджета, ГЦБ, частные инвестиции, в том числе через механизмы ГЧП, займы финансовых институтов, субъектов квазигосударственного сектора, доходы от продажи жилых и нежилых помещений в ходе реализации проекта.
При использовании средств, привлеченных к МИО путем выпуска ГЦБ для финансирования строительства жилой части объектов, будет предусмотрена реализация жилья очередникам соразмерно объему финансирования в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченными органами.
2. Модернизация жилищного фонда
МИО будет инвентаризирован жилищный фонд с оценкой технического состояния (паспортизации) жилищного фонда.
В результате проведения инвентаризации будут получены объективные данные по количеству домов и их технических характеристиках, класса энергоэффективности, оснащенности общедомовыми приборами учета и автоматизированными системами регулирования теплопотребления.
В ИС централизованного сбора будет сформирован реестр данных по каждому жилому дому, прошедшему паспортизацию и подлежащему сносу или капитальному ремонту.
В сфере энергосбережения и повышения энергоэффективности для реновации жилищного сектора будут внедрены механизмы стимулирования, такие как классы энергоэффективности, постпроектный анализ соответствия требованиям по энергоэффективности новых зданий.
Для рационального использования энергетических ресурсов и обеспечения прозрачности тарифов за потребленные ресурсы жилищный сектор будет оснащен общедомовыми приборами учета тепловой энергии и воды с дистанционной передачей данных и автоматизированных (индивидуальных) тепловых пунктов за счет местных бюджетов, собственных средств объектов кондоминиума и других источников.
Будет проводиться информационно-разъяснительная работа среди населения по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности, что позволит сформировать у собственников квартир, нежилых помещений понимание необходимости бережного отношения к общему имуществу объекта кондоминиума и экономии энергоресурсов.
МИО будут обеспечивать за счет местного бюджета содержание уполномоченной организации, специализирующейся на ремонте жилых домов.
Для капитального ремонта МЖД объектов кондоминиума будут использоваться бюджетные кредиты с микшированием возвратных средств, получаемых от ранее выделенных бюджетных кредитов на ремонт МЖД других объектов кондоминиума.

КПТҮ-де жөндеу жүргізу үшін облыстық бюджеттерге, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО-ларына республикалық бюджеттен 7 жыл мерзімге жылдық 0,1 % мөлшерлемемен бюджеттік кредиттер бөлінетін болады.
ЖАО жергілікті бюджет қаражаты шеңберінде КПТҮ күрделі жөндеуді ұйымдастыруды, қаржыландыруды және қаражаттың қайтарымдылығын қамтамасыз ету шартымен КПТҮ-дегі лифттерді үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерімен ауыстыруды (жөндеуді) жүзеге асыратын болады.
Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу үшін аз қамтылған азаматтарға тұрғын үй көмегін тағайындау тетігі автоматтандырылады, бұл мемлекеттік қызметті алуды жеделдетеді.
ЖАО ТКШ саласындағы реформаны енгізу шеңберінде жұмыс істеп тұрған КПТҮ-ді мемлекеттік техникалық тексеруді және кондоминиум объектілерін тіркеуді жергілікті бюджет қаражаты есебінен қамтамасыз ететін болады, бұл жалпы республика бойынша кондоминиум объектісін 100 % тіркеуді қамтамасыз етуге және пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің жекелеген бөліктерін пайдалану үшін заңды алғышарттар жасауға мүмкіндік береді.
Тұрғын үй қорын басқарудың тиімді тетіктерін енгізу мақсатында тұрғын үй инспекторларының мәртебесін күшейте отырып, тұрақты негізде, оның ішінде тұрғын үй инспекцияларына бақылаудағы объектілерді инспекциялық тексеру құқығын беру бөлігінде тұрғын үй заңнамасын жетілдіру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Кадр ресурстарының құзыреті мен біліктілігін арттыру жөніндегі шаралар кешенін іске асыру үшін мүлік иелері бірлестігінің төрағалары мен жай серіктестіктің сенім білдірілген адамдары үшін оқыту іс-шаралары жүргізілетін болады.
6. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер
1-нысаналы индикатор
Қалалар мен ауылдарда сумен жабдықтау қызметтеріне халықтың қол жеткізуін қамтамасыз ету – 2025 - 2029 жылдарға 100 %.
2-нысаналы индикатор
2030 жылға қарай жылумен, сумен жабдықтау және су бұру желілерінің тозуын 40 %-ға дейін төмендету.
3-нысаналы индикатор
2030 жылға қарай республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда сарқынды суларды тазартуды деңгейін 77,7 %-дан 98,1 %-ға дейін қамтамасыз ету.
4-нысаналы индикатор
Тұрғын үйдің қолжетімділігі 2030 жылға қарай – 0,53 (халықтың жан басына шаққандағы орташа табысының 1 ш.м. орташа құны қатынасы (жаңа тұрғын үйді (көппәтерлі үйлердегі пәтерді) сату).
5-нысаналы индикатор
Күрделі жөндеуді қажет ететін кондоминиум объектілерінің үлесін 2030 жылға қарай 31,2 %-дан 28,8 %-ға дейін төмендету.
2029 жылдың қорытындысы бойынша күтілетін негізгі нәтижелер:

Для проведения ремонта в МЖД областным бюджетам, бюджетам городов Астана, Алматы и Шымкента будут выделяться из республиканского бюджета бюджетные кредиты под ставкой 0,1 % годовых сроком на 7 лет.
МИО будут в рамках средств местного бюджета осуществлять организацию и финансирование капитального ремонта МЖД, замену (ремонт) лифтов в МЖД с условием обеспечения возвратности средств, собственниками помещений (квартир).
Будет автоматизирован механизм назначения жилищной помощи малообеспеченным гражданам для оплаты коммунальных услуг, что ускорит получение государственной услуги.
МИО в рамках внедрения реформы в сфере ЖКХ будут обеспечивать государственное техническое обследование функционирующих МЖД и регистрацию объектов кондоминиума за счет средств местного бюджета, что позволит в целом по республике обеспечить 100 %-ную регистрацию объекта кондоминиума и создать законные предпосылки для использования собственниками квартир, нежилых помещений отдельных частей общего имущества объекта кондоминиума.
В целях внедрения эффективных механизмов управления жилищным фондом будут приняты меры по совершенствованию жилищного законодательства на постоянной основе, в том числе в части наделения жилищных инспекций правом инспекционного обследования подконтрольных объектов, с усилением статуса жилищных инспекторов.
Для реализации комплекса мер по повышению компетенции и квалификации кадровых ресурсов будут проведены обучающие мероприятия для председателей объединений собственников имущества и доверенных лиц простого товарищества.
6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Целевой индикатор 1
Обеспечение доступа населения к услугам водоснабжения в городах и селах– 100 % к 2025 -2029 годам.
Целевой индикатор 2
Снижение износа сетей тепло-, водоснабжения и водоотведения с 51 % до 40 % к 2030 году.
Целевой индикатор 3
Обеспечение уровня очистки сточных вод в городах республиканского и областного значения с 77,7 % до 98,1 % к 2030 году.
Целевой индикатор 4
Доступность жилья − 0,53 (отношение среднедушевых доходов населения на среднюю стоимость 1 кв. м. (продажа нового жилья (квартиры в многоквартирных домах) к 2030 году.
Целевой индикатор 5
Снижение доли объектов кондоминиумов, требующих капитального ремонта, с 31,2 % до 28,8 % к 2030 году.
Основные ожидаемые результаты по итогам 2029 года:

1. Өмір сүру жағдайларына қанағаттанған халықтың үлесін 54,9 %-дан 60 %-ға дейін ұлғайту.
2. Сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділікпен қамтуды 2,1 млн адамға ұлғайту.
3. Энергия тиімді технологияларды қолдану есебінен көп қабатты тұрғын үйлерде жылу шығынын 57 %-дан 30 %-ға дейін төмендету.
4. Тұрғын үй құрылысына инвестиция көлемінің 8 %-ға өсуі.
Тұрғын үй-коммуналдық
инфрақұрылымды
дамытудың 2023–2029 жылдарға арналған тұжырымдамасына
қосымша
Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с
Реформалардың/негізгі
іс-шаралардың атауы
Аяқталу
нысаны
Аяқталу
мерзімі
Жауапты
орындаушылар
1
2
3
4
5
1-бағыт. Коммуналдық секторды дамыту арқылы тұрғын үй-коммуналдық қызметтердің сапасын арттыру
1-нысаналы индикатор
Халықтың сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділігі:
қалаларда (2023 ж. – 99 %, 2024 ж. – 99,5 %, 2025 – 2029 жж. – 100 %) ауылдарда (2023 ж. – 96,3 %, 2024 ж. – 98 %, 2025 – 2029 жж. – 100 %)
ИИДМ, ЭТРМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ТМС, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша), "Мемқалақұрылыскадастры" РМК (келісу бойынша)
2-нысаналы индикатор
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру желілерінің тозуын азайту (2023 ж. – 50 %, 2024 ж. – 49 %, 2025 ж. – 48 %, 2026 ж. – 46 %, 2027 ж. – 44 %, 2028 ж. – 42 %, 2029 ж. – 40 %)
ИИДМ, Қаржымині, ЭТРМ, ЭМ, ҰЭМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ТМС, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
3-нысаналы индикатор
Республикалық және облыстық маңызы бар қалалардағы сарқынды суларды тазарту деңгейі (2023 ж. – 77,7%, 2024 ж. – 79%, 2025 ж. – 84%, 2026 ж. – 85%, 2027 ж. – 92%, 2028 ж. – 97%, 2029 ж. – 98,1%)
ИИДМ, Қаржымині,
ЭТРМ, ЭМ
ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ТМС, ТКШ "ҚазОрталығы" АҚ (келісу бойынша)
1-реформа. Институционалдық шаралар
1.
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту жөніндегі заңнаманы жетілдіру мәселесін пысықтау
Үкіметке
ұсыныс
2023 жылдың
3-тоқсаны
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
2.
Нақты тозуды анықтау үшін жылумен, сумен жабдықтау және су бұру желілеріне техникалық тексеру жүргізу
техникалық тексеру қорытындылары
2023 жылдың
4-тоқсаны
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
3.
Қажеттілікті ескере отырып, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салудың, реконструкциялаудың және жаңғыртудың өңірлік жоспарларын өзектілендіру
өңірлік жоспарлар
жыл сайын,
2023-2029 жылдар
ішінде
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
4.
Қажеттілікті ескере отырып, жылумен жабдықтау жүйелерін салудың, реконструкциялаудың және жаңғыртудың өңірлік жоспарларын қабылдау
әкімнің өкімі, ИИДМ-ге ақпарат
жыл сайын,
2023-2029 жылдар
ішінде
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
5.
"ТКШ ҚазОрталығы" АҚ базасында тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымның ұлттық орталығын құру мәселесін пысықтау
Үкіметке
ұсыныс
2023 жылдың
4-тоқсаны
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ, ЭТРМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
6.
Ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі пайдаланушы кәсіпорындармен қамтамасыз ету
ЖАО
шешімі
2023-2029 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
7.
Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін толтыру үшін Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын әзірлеу және түзету
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің қаулысы
2024-2029 жылдар
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Мемқалақұрылыскадастры" РМК
(келісу бойынша)
8.
Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін толтыру үшін өңірлерді және агломерацияларды аумақтық дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу және түзету
ИИДМ бұйрығы
2024-2029 жылдар
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Мемқалақұрылыскадастры" РМК
(келісу бойынша)
2-реформа. Бюджеттік қаржыландыру шеңберінде инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
9.
Қалалық және ауылдық жерлерде 9 мың км сумен жабдықтау желілерін салу
пайдалануға беру актілері
жыл сайын,
есепті жылдан кейінгі жылдың
1-тоқсаны
ИИДМ, ЭТРМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
10.
963 ауылдық елді мекенде суды тазартудың кешенді блок-модульдерін орнату
пайдалануға беру актілері
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1-тоқсаны
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
11.
Топтық су құбырларын салу және реконструкциялау бойынша 43 жобаны іске асыру
пайдалануға беру актілері
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1-тоқсаны
ЭТРМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктер
12.
Сумен жабдықтау жүйелеріне қажеттілікті ескере отырып, жерасты су қорларын анықтау үшін іздестіру-барлау жұмыстарын жүргізу
ИИДМ-ге есеп
жыл сайын,

1. Увеличение доли населения, удовлетворенного условиями проживания, от 54,9 % до 60 %.
2. Увеличение охвата доступом населения к услугам водоснабжения на 2,1 млн человек.
3. Снижение потерь тепловой энергии в многоэтажных жилых домах за счет применения энергоэффективных технологий с 57 % до 30 %.
4. Прирост объема инвестиций в жилищное строительство на 8 %.
Приложение
к Концепции развития
жилищно-коммунальной
инфраструктуры
на 2023 - 2029 годы
План
действий по реализации Концепции развития
жилищно-коммунальной инфраструктуры
на 2023-2029 годы
п/п
Наименование реформ/ основных мероприятий Форма завершения Срок завершения Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
Направление 1. Повышение качества жилищно-коммунальных услуг путем развития коммунального сектора
Целевой индикатор 1.
Доступ населения к услугам водоснабжения:
в городах (2023 г. – 99 %, 2024 г. – 99,5 %, 2025-2029 гг. – 100 %)
в селах (2023 г. – 96,3 %, 2024 г. – 98 %, 2025 -2029 гг. – 100 %)
МИИР, МЭПР, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, СЕМ, АО "КазЦентр ЖКХ" (по согласованию), РГП "Госградкадстр" (по согласованию)
Целевой индикатор 2.
Снижение износа сетей тепло-, водоснабжения и водоотведения
(2023 г. – 50 %, 2024 г. – 49 %, 2025 г. – 48 %, 2026 г. – 46 %, 2027 г.– 44 %, 2028 г. – 42 %, 2029 г. – 40 %)
МИИР, МФ, МЭПР, МЭ
МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, СЕМ, АО КазЦентр ЖКХ" (по согласованию)
Целевой индикатор 3.
Уровень очистки сточных вод в городах республиканского и областного значения (2023 г. – 77,7 %, 2024 г. – 79 %, 2025 г. – 84 %, 2026 г. – 85 %, 2027 г. – 92 %, 2028 г. 97 %, 2029 г. – 98,1 %)
МИИР, МФ, МЭПР, МЭ
МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, СЕМ, АО "КазЦентр ЖКХ" (по согласованию)
Реформа 1. Институциональные меры
1.
Проработка вопроса совершенствования законодательства по развитию систем водоснабжения и водоотведения
предложение в Правительство
3 квартал
2023 года
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "КазЦентр ЖКХ"
(по согласованию)
2.
Проведение технического обследования сетей тепло-, водоснабжения и водоотведения для определения фактического износа
заключения технического обследования
4 квартал
2023 года
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "КазЦентр ЖКХ"
(по согласованию)
3.
Актуализация региональных планов строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения с учетом потребности
региональные планы
ежегодно, в течение 2023-2029 годов
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
4.
Принятие региональных планов строительства, реконструкции и модернизации систем теплоснабжения с учетом потребности
распоряжение акима,
информация в МИИР
ежегодно,
в течение
2023-2029 годов
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
5.
Проработка вопроса создания Национального центра жилищно-коммунальной инфраструктуры на базе АО "КазЦентр ЖКХ"
предложение в Правительство
4 квартал 2023 года
МИИР, МНЭ, МФ, МЭ, МЭПР, акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкента
6.
Обеспечение сельских населенных пунктов эксплуатирующими предприятиями по водоснабжению и водоотведению
решение
МИО
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
7.
Разработка и корректировка генеральной схемы организации территории Республики Казахстан для наполнения автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра
постановление Правительства Республики Казахстан
2024 – 2029 годы
МИИР, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
РГП "Госградкадстр"
(по согласованию)
8.
Разработка и корректировка межрегиональных схем территориального развития регионов и агломераций для наполнения автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра
приказ
МИИР
2024 – 2029 годы
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
РГП "Госградкадстр"
(по согласованию)
Реформа 2. Реализация инфраструктурных проектов в рамках бюджетного финансирования
9.
Строительство 9 тыс. км сетей водоснабжения в городской и сельской местности
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно,
1 квартал следующего за отчетным годом
МИИР, МЭПР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
10.
Установка комплексных блок-модулей очистки воды в 963 сельских населенных пунктах
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно,
1 квартал следующий за отчетным годом
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
11.
Реализация 43 проектов по строительству и реконструкции групповых водоводов
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно,
1 квартал следующий за отчетным годом
МЭПР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
12.
Проведение поисково-разведочных работ для определения подземных запасов воды с учетом потребности в системах водоснабжения
отчет в МИИР
ежегодно, январь

2023-2025 жылдардың қаңтары
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
13.
14 мың км жылу, сумен жабдықтау және су бұру желілерін реконструкциялау
пайдалануға беру актілері
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1-тоқсаны
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
14.
1225 км нөсер кәріздері мен арық жүйесін салу және реконструкциялау
пайдалануға беру актілері
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1-тоқсаны
ИИДМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
3-реформа. Қаржы құралдары, тарифтік саясат және салықтық преференциялар есебінен инвестициялық тартымдылықты арттыру үшін жағдайлар жасау
15.
Қаржыландырудың түрлі тетіктері есебінен кәріз-тазарту құрылыстарын салу және реконструкциялау бойынша 68 инфрақұрылымдық жобаны іске асыру
пайдалануға беру актілері
жыл сайын,
2023-2029 жылдар
ішінде
ИИДМ, Каржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"ТКШ ҚазОрталығы" АҚ (келісу бойынша)
16.
КТҚ салу және реконструкциялау жөніндегі жобаларды іске асыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздарын және ұлттық институттардың облигациялық қарыздарын мемлекеттік кепілдікпен тартуы
келісімдер
жыл сайын,
2023-2029 жылдар
ішінде
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, Қаржымині, ҰЭМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ (келісу бойынша)
17.
Басқа көздерден қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу бойынша шығындарын субсидиялаудың жаңа тетігін әзірлеу
Үкіметке
ұсыныс
2024 жылдың
2-тоқсаны
ИИДМ, Каржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ТМС,
"ТКШ ҚазОрталығы" АҚ (келісу бойынша)
4-реформа. Жаңа технологияларды енгізу және секторды цифрландыру
18.
Ғылыми-техникалық құжаттаманы жетілдіре отырып, жер сілкінісіне төзімді құрылыс саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.
ғылыми-техникалық кеңес хаттамасы
жыл сайын,
2023-2029 жылдар
ИИДМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
19.
Тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинау мен сақтаудың ақпараттық жүйесіне кіріктіре отырып, жылу, сумен жабдықтау, су бұру және тазарту құрылыстарының, электр желілерінің өндірістік процестерін автоматтандыру
пайдалануға беру актілері
жыл сайын,
2024-2029 жылдар
ішінде
ИИДМ, ЭТРМ, ЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ТМС, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
20.
18706 үйге ортақ жылу мен суды есепке алу аспаптарын орнату
ИИДМ-ге
есеп
жыл сайын,
2023-2029 жылдар
ішінде
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
21.
ТКШ саласының кәсіптік стандарттарын өзектілендіру
ИИДМ, ЭТРМ, ЭМ бірлескен бұйрықтары

2023 – 2025 годов
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
13.
Реконструкция 14 тыс. км сетей тепло-, водоснабжения и водоотведения
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно, 1 квартал следующий за отчетным годом
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
14.
Строительство и реконструкция 1225 км ливневых канализаций и арычной системы
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно,
1 квартал следующий за отчетным годом
МИИР, МФ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
Реформа 3. Создание условий для повышения инвестиционной привлекательности за счет финансовых инструментов, тарифной политики и налоговых преференций
15.
Реализация 68 инфраструктурных проектов по строительству и реконструкции канализационно-очистных сооружений за счет различных механизмов финансирования
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно,
в течение
2023 – 2029 годов
МИИР, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, СЕМ, АО КазЦентр ЖКХ"
(по согласованию)
16.
Привлечение займов международных финансовых организаций и облигационных займов национальных институтов под государственную гарантию для реализации проектов по строительству и реконструкции КОС
соглашения
ежегодно,
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МНЭ, МФ,
АО "КазЦентр ЖКХ"
(по согласованию),
СЕМ
17.
Разработка нового механизма субсидирования затрат по обслуживанию и погашению займов из других источников
предложение в Правительство
2 квартал
2024 года
МИИР, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, СЕМ, АО КазЦентр ЖКХ"
(по согласованию)
Реформа 4. Внедрение новых технологий и цифровизация сектора
18.
Проведение научно-исследовательских работ в сфере сейсмостойкого строительства с совершенствованием научно-технической документации.
протокол
научно-технического совета
ежегодно,
2023 – 2029 годы
МИИР, АО "КазЦентр ЖКХ"
(по согласованию)
19.
Автоматизация производственных процессов тепло-, водоснабжения, водоотведения и очистных сооружений, электрических сетей с интеграцией в информационную систему централизованного сбора и хранения электронных информационных ресурсов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно,
в течение
2024 – 2029 годов
МИИР, МЭПР, МЭ,
акиматы областей,
городов Астаны, Алматы и Шымкента, СЕМ, АО "КазЦентр ЖКХ"
(по согласованию)
20.
Установка 18706 общедомовых приборов учета тепла и воды
отчет
в МИИР
ежегодно, в течение 2023-2029 годов
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "КазЦентр ЖКХ"
(по согласованию)
21.
Актуализация профессиональных стандартов отрасли ЖКХ
совместные приказы МИИР, МЭПР, МЭ

2023-2024 жылдар
ИИДМ, ЭМ, ЭТРМ, ҰЭМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
22.
Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын толтыру мақсатында елді мекендердің 227 мың га құрылыс салынған аумақтарында жерасты және жерүсті коммуникацияларын түгендеу (2023ж. – 83,1, 2024ж. – 60,2, 2025ж. – 17,4, 2026ж. – 17,4, 2027ж. – 15,9, 2028ж. – 17,2, 2029ж. – 15,8)
электрондық деректер базасы
жыл сайын,
2023-2029 жылдар
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктер, "Мемқалақұрылыскадастры" РМК
(келісу бойынша)
23.
Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жаңғырту және сүйемелдеу (жаңа модульдерді енгізу, жүйенің талдамалық мүмкіндіктерін іске асыру)
тестілеу хаттамасы
жыл сайын,
2024-2029 жылдар
ИИДМ, "Мемқалақұрылыскадастры" РМК
(келісу бойынша)
2-бағыт. Тұрғын үй инфрақұрылымын дамыту есебінен халықтың қалың жігі үшін тұрғын үйдің қолжетімділігін арттыру
4-нысаналы индикатор
Республика бойынша тұрғын үйге қолжетімділік (2023 ж. - 0,39, 2024 ж. - 0,41, 2025 ж. - 0,44, 2026 ж. – 0,47, 2027 ж. – 0,49, 2028 ж. – 0,51, 2029 ж. – 0,53)
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, ЭМ, АШМ, АҚДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Отбасы банк" АҚ (келісу бойынша), "ҚТК" АҚ (келісу бойынша),
"Мемқалақұрылыскадастры" РМК
(келісу бойынша),
"ҚазҚСҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "Мемсараптама" РМК (келісу бойынша)
5-нысаналы индикатор
Күрделі жөндеуді қажет ететін кондоминиум объектілерінің үлесі (2023 ж. - 31,2 %, 2024 ж. - 30,8 %, 2025 ж. – 30,3 %, 2026 ж. – 30 %, 2027 ж. – 29,6 %, 2028 ж. – 29,2 %, 2029 ж. – 28,8 %)
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша), "ҚазҚСҒЗИ" АҚ (келісу бойынша)
5-реформа.Тұрғын үй құрылысына жеке инвестициялар тарту
24.
Барлық қаржыландыру көздері бойынша 111 млн шаршы метр тұрғын үй салу (2023ж. – 15,3, 2024ж. – 15,5, 2025ж. – 15,7, 2026ж. – 15,9, 2027ж. – 16,1, 2028ж. – 16,3, 2029ж. – 16,5)
пайдалануға
беру актілері
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1-тоқсаны
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
25.
Тұрғын үй, әлеуметтік және көлік инфрақұрылымын дамытуды ескере отырып, елді мекендердің бас жоспарлары мен егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын әзірлеу
мәслихаттардың шешімдері
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
26.
Елді мекендердің экономикалық әлеуетін, тұрғын үй және жер заңнамасының талаптарында айқындалған азаматтар санын ескере отырып, қала құрылысы құжаттары негізінде тұрғын үй құрылысының өңірлік жоспарларын қабылдау
ЖАО
шешімі
2023 жылдың
4-тоқсаны
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
27.
Қарсы міндеттемелердің орындалуына мониторинг жүргізе отырып, тұрғын үй құрылысының жаңа аудандарында салынып жатқан жеке құрылыс салушылардың тұрғын үй объектілеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жүргізу
пайдалануға
беру актілері
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың
1-тоқсаны
ИИДМ, Қаржымині, АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ҚТК" АҚ
(келісу бойынша)
28.
Жеке құрылыс салушылардың тұрғын үй объектілеріне инженерлік инфрақұрылымды жеткізу жөніндегі ЖАО жобаларын мониторингтеу үшін "Нұрлы жер" ахуалдық орталығының модулін әзірлеу
өнеркәсіптік пайдалануға беру актісі
2024 жылдың
2-тоқсаны
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ҚТК" АҚ (келісу бойынша)
29.
Азаматтарға жеке тұрғын үй салу үшін берілетін жер учаскелеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жүргізу (жыл сайын 40 мың жер учаскесі бойынша)
пайдалануға
беру актілері
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1-тоқсаны
ИИДМ, Қаржымині, АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
30.
Тұрғын үй заңнамасының талаптарына сәйкес жер учаскелеріне және тұрғын үй алуға кезекте тұрған азаматтар үшін жеке тұрғын үйлер салу жобаларын іске асыру.
пайдалануға
беру актілері
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1-тоқсаны
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"ҚТК" АҚ
(келісу бойынша), "Отбасы банк" АҚ (келісу бойынша)
31.
Ауылдық елді мекенде өз қызметкерлері үшін тұрғын үй салған жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту
ИИДМ
бұйрығы
2023 жылдың
2-тоқсаны
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ҰЭМ, АШМ, ҰКП (келісу бойынша)
32.
Жұмыс берушілер тұрғын үй салуды жоспарлайтын ауылдық елді мекендердің тізбесін бекіту
мәслихаттардың шешімдері
2023 жылдың
2-тоқсаны
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
33.
Ауылда, кентте, ауылдық округте жалға берілетін тұрғын үй салған жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау
шарттар
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, АШМ, ҰКП (келісу бойынша)
34.
Жеке құрылыс салушылардың кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
шарттар
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
ИИДМ, "ҚТК" АҚ
(келісу бойынша), ҰКП
(келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
35.
Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін екінші деңгейдегі банктердің жеке кәсіпкерлік субъектілеріне беретін кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына өзгерістер енгізу
ИИДМ бұйрығы
2023 жылдың
3-тоқсаны
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ҰЭМ, АШМ, ҰКП (келісу бойынша)
36.
Жеке құрылыс салушылардың инвестициялық жобаларын жобалық қаржыландыру шарттарын қарау
келісімдер
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
ИИДМ, "ҚТК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
37.
Жергілікті атқарушы органдардың балансында тұрған және тұрғын үй заңнамасының талаптары бойынша тұрғын үй алуға кезекте тұрған азаматтарды сатып алу құқығынсыз жалға берілген объектілер есебінен МЖӘ қағидаты бойынша жалға берілетін тұрғын үй жобаларын іске асыруды пысықтау
Үкіметке ұсыныс
2024 жылдың
1- тоқсаны
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ҚТК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
38.
Құрылыс индустриясын дамыту жөніндегі жобаларды іске асыру
пайдалануға
беру актілері
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
39.
Тұрғын үй жобаларын іске асыруға тапсырыстармен үй құрылысы комбинаттарын жүктеуді қамтамасыз ету
ИИДМ-ге
есеп
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
40.
Құрылыс материалдарының онлайн-платформасын ілгерілету
ИИДМ-ге
есеп
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
ИИДМ, "ҚТК" АҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
41.
Жобалау кезінде құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясының (ҚОАМТ) өлшемшарттарын әзірлеу және енгізу
Заң
жобасы
2023 жылдың
4-тоқсаны
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, Еңбекмині, ҰКП (келісу бойынша)
42.
Құрылыс саласындағы сметалық-нормативтік құжаттарды әзірлеу және қайта өңдеу
ИИДМ ҚТҮКШІК
бұйрық
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
ИИДМ, "ҚазҚСҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
43.
"Е-QURYLYS"-ты құрылыс саласы мен ТКШ-мен байланысты қажетті ақпараттық жүйелермен интеграциялау
тестілеу хаттамасы
2023 жылдың
4-тоқсаны
ИИДМ
44.
Бірыңғай мемлекеттік жобалар банкінің деректерін қолдану мониторингі
ИИДМ-ге
есеп
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
"Мемқалақұрылыскадастры" РМК
(келісу бойынша)
45.
Құрылыста жүйелі және үйлестірілген жұмысты қамтамасыз ету үшін қала құрылысын жоспарлаудың, нормалау мен сараптаманың бірыңғай орталығын құру бойынша ұсыныстарды пысықтау
Үкіметке
ұсыныс
2023 жылдың
4-тоқсаны
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Мемқалақұрылыскадастры" РМК
(келісу бойынша), "ҚазҚСҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "Мемсараптама" РМК (келісу бойынша)
46.
"Нұрлы жер" ахуалдық орталығының ақпараттық жүйесінде нәтижелерді көрсете отырып, шаралардың тиімділігін бағалау
ИИДМ-ге
есеп
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
"ҚТК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
6-реформа. Тұрғын үй заңнамасында айқындалған азаматтардың санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
47.
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіру мақсатында есепке қойылған тұрғын үй заңнамасында айқындалған азаматтардың тізімдік санына түгендеу жүргізу
ИИДМ-ге
есеп
2023 жылдың
3-тоқсаны
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
48.
Тұрғын үй саясатын реформалау
Заң
жобасы
2024 жылдың
1-тоқсаны
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Отбасы банк" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
49.
Жеке тұрғын үй қорынан тұрғын үйді жалға алу үшін тұрғын үй төлемдерін тұрғын үй заңнамасында айқындалған әлеуметтік осал санаттағы азаматтардың жекелеген санаттарына беру
жалдау шарттары
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Отбасы банк" АҚ (келісу бойынша)
50.
Оtbasybank.kz порталында жалға берушілер базасы бар модуль әзірлеу
тестілеу хаттамасы
2023 жылдың
3-тоқсаны
ИИДМ, "Отбасы банк" АҚ (келісу бойынша)
51.
Тұрғын үй заңнамасында айқындалған азаматтардың саны туралы аумақтық деректерді ескере отырып, сатып алу құқығынсыз жалға алу үшін әлеуметтік мақсаттағы тұрғын үй салу (сатып алу) жоспарларын бекіту
жол карталары
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдардың
1-тоқсаны
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
52.
Тұрғын үй заңнамасында айқындалған әлеуметтік осал санаттағы азаматтарға сатып алу құқығынсыз жалға беру үшін әлеуметтік мақсаттағы тұрғын үй салу (сатып алу) (70703 жалға берілетін пәтер)
пайдалануға беру актілері,
шарттар
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
ИИДМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
53.
Мемлекеттік бағалы қағаздар есебінен әлеуметтік мақсаттағы тұрғын үй салу (сатып алу) жоспарларын бекіту және тұрғын үй заңнамасында айқындалған кезекте тұрғандардың саны туралы аумақтық деректерді ескере отырып, "Отбасы банк" АҚ сатылатын тұрғын үй туралы объектілік ақпаратты беру
жол карталары
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдардың
1-тоқсаны
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ҚТК" АҚ (келісу бойынша), "Отбасы банк" АҚ (келісу бойынша)
54.

2023-2024 годы
МИИР, МЭ, МЭПР, МНЭ, АО "КазЦентрЖКХ"
(по согласованию)
22.
Инвентаризация подземных и надземных коммуникаций на 227 тыс.га застроенных территорий населенных пунктов в целях наполнения государственного градостроительного кадастра (2023 г. – 83,1 га, 2024 г. – 60,2 га, 2025 г. – 17,4 га, 2026 г. – 17,4 га, 2027г . – 15,9 га, 2028 г. – 17,2 га, 2029 г. – 15,8 га.)
электронная база данных
ежегодно,
2023-2029 годы
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, РГП "Госградкадстр"
(по согласованию)
23.
Модернизация и сопровождение автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра (внедрение новых модулей, реализация аналитических возможностей системы)
протокол тестирования
ежегодно,
2024-2029 годы
МИИР,
РГП "Госградкадстр"
(по согласованию)
Направление 2. Повышение доступности жилья для широких слоев населения за счет развития жилищной инфраструктуры
Целевой индикатор 4.
Доступность жилья по республике (2023 г. – 0,39, 2024 г. – 0,41, 2025 г. – 0,44, 2026 г. – 0,47, 2027 г. – 0,49, 2028 г. – 0,51, 2029 г. – 0,53)
МИИР, МНЭ, МФ, МТСЗН, МЭ, МСХ, МИОР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Отбасы банк", (по согласованию), АО "КЖК" (по согласованию),
РГП "Госградкадастр"(по согласованию), АО "КазНИИСА" (по согласованию), РГП "Госэкспертиза" (по согласованию)
Целевой индикатор 5.
Доля объектов кондоминиумов, требующих капитального ремонта (2023 г. – 31,2 %, 2024 г. – 30,8 %, 2025 г. – 30,3 %, 2026 г. – 30 %, 2027 г. – 29,6 %, 2028 г. – 29,2 %, 2029 г. – 28,8 %)
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,АО "КазЦентрЖКХ" (по согласованию), АО "КазНИИСА" (по согласованию)
Реформа 5. Привлечение частных инвестиций в жилищное строительство
24.
Строительство 111 млн кв. метров жилья по всем источникам финансирования (2023 г. – 15,3, 2024 г. – 15,5, 2025 г. – 15,7, 2026 г. – 15,9, 2027 г. – 16,1, 2028 г. – 16,3, 2029 г. – 16,5)
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно,
1 квартал следующий за отчетным годом
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
25.
Разработка генеральных планов и проектов детальной планировки населенных пунктов с учетом развития жилищной, социальной и транспортной инфраструктуры
решения
маслихатов
ежегодно,
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
26.
Принятие региональных планов жилищного строительства на основе градостроительных документов с учетом экономического потенциала населенных пунктов, численности граждан, определенных требованиями жилищногои земельного законодательства
решение
МИО
4 квартал
2023 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
27.
Подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к строящимся в новых районах жилой застройки жилым объектам частных застройщиков с мониторингом исполнения встречных обязательств
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно,
1 квартал следующий за отчетным годом
МИИР, МФ, МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "КЖК"
(по согласованию)
28.
Разработка модуля ситуационного центра "Нұрлы жер" для мониторинга проектов МИО по подведению инженерной инфраструктуры к жилым объектам частных застройщиков
акт ввода в промышленную эксплуатацию
2 квартал
2024 года
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "КЖК"
(по согласованию)
29.
Подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к земельным участкам, предоставляемых гражданам для строительства индивидуального жилого дома (ежегодно по 40 тыс. земельных участков)
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно,
1 квартал следующий за отчетным годом
МИИР, МФ, МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
30.
Реализация проектов строительства индивидуальных жилых домов для граждан, стоящих в очереди на земельные участки и получение жилья, согласно требованиям жилищного законодательства
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно,
1 квартал следующий за отчетным годом
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "КЖК" (по согласованию), АО "Отбасы банк" (по согласованию)
31.
Утверждение правил субсидирования затрат работодателей, построивших в сельском населенном пункте жилища для своих работников
приказ
МИИР
2 квартал
2023 года
МИИР, акиматы областей городов Астаны, Алматы и Шымкента, МНЭ, МСХ, НПП (по согласованию)
32.
Утверждение перечня сельских населенных пунктов, в которых работодатели планируют строительство жилья
решения маслихатов
2 квартал
2023 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
33.
Субсидирование затрат работодателей, построивших арендное жилище в селе, поселке, сельском округе
договора
ежегодно,
2023 – 2029 годы
МИИР, акиматы областей, МНЭ, МСХ, НПП (по согласованию)
34.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам частных застройщиков
договора
ежегодно,
2023 – 2029 годы
МИИР, АО "КЖК"
(по согласованию), НПП (по согласованию),
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
35.
Внесение изменений в Правила субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства
приказ
МИИР
3 квартал
2023 года
МИИР, акиматы областей, МНЭ, МСХ, НПП (по согласованию)
36.
Рассмотрение условий проектного финансирования инвестиционных проектов частных застройщиков
соглашения
ежегодно,
2023 – 2029 годы
МИИР, АО "КЖК" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
37.
Проработка реализации проектов арендного жилья по принципу ГЧП за счет объектов, находящихся на балансе местных исполнительных органах и переданных в аренду без прав выкупа граждан, стоящих в очереди на получение жилья, по требованиям жилищного законодательства
предложение в Правительство
1 квартал
2024 года
МИИР, МФ, МНЭ, АО "КЖК" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
38.
Реализация проектов по развитию строительной индустрии
акты ввода в эксплуатацию
ежегодно,
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
39.
Обеспечение загрузки домостроительных комбинатов заказами на реализацию жилищных проектов
отчет в МИИР
ежегодно,
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
40.
Продвижение онлайн - платформы строительных материалов
отчет в МИИР
ежегодно,
2023 – 2029 годы
АО "КЖК"
(по согласованию), НПП (по согласованию)
41.
Разработка критериев и внедрения технологии информационного моделирования строительных объектов (ТИМСО) при проектировании
проект
Закона
4 квартал
2023 года
МИИР, МФ,МНЭ, МТСЗН, НПП (по согласованию)
42.
Разработка и переработка сметно-нормативных документов в сфере строительства
приказ
КДСЖКХ
МИИР
ежегодно,
2023 – 2029 годы
МИИР, АО "КазНИИСА" (по согласованию),
НПП (по согласованию)
43.
Интеграция "Е-QURYLYS" с необходимыми информационными системами, связанных со строительной отраслью и ЖКХ
протокол тестирования
4 квартал
2023 год
МИИР
44.
Мониторинг применения данных единого государственного банка проектов
отчет в МИИР
ежегодно,
2023 – 2029 годы
РГП "Градэкспертиза"
(по согласованию)
45.
Проработка предложений по созданию единого центра градостроительного планирования, нормирования и экспертизы для обеспечения системной и скоординированной работы в строительстве
предложение в Правительство
4 квартал
2023 года
МИИР, МНЭ, МФ, РГП "Госградкадстр" (по согласованию), АО "КазНИИСА" (по согласованию),
РГП "Госэкспертиза" (по согласованию)
46.
Оценка эффективности мер с визуализацией результатов в информационной системе ситуационного центра "Нұрлы жер"
отчет в МИИР
ежегодно,
2023 – 2029 годы
АО "КЖК" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
Реформа 6. Обеспечение жильем категорий граждан, определенных жилищным законодательством
47.
Проведение инвентаризации списочной численности граждан, определенных жилищным законодательством, поставленных на учет с целью приведения в соответствие с действующим законодательством
отчет в МИИР
3 квартал
2023 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
48.
Реформирование жилищной политики
проект
Закона
1 квартал
2024 года
МИИР, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "Отбасы банк"
(по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек"
(по согласованию)
49.
Предоставление отдельным категориям граждан социально-уязвимых категорий, определенных жилищным законодательством, жилищных выплат для аренды жилья в частном жилищном фонде
договора
аренды
ежегодно,
2023 – 2029 годы
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "Отбасы банк" (по согласованию)
50.
Разработка на портале otbasybank.kz модуля с базой арендодателей
протокол тестирования
3 квартал
2023 года
МИИР, АО "Отбасы банк" (по согласованию)
51.
Утверждение планов строительства (приобретения) жилья социального назначения для аренды без права выкупа с учетом территориальных данных о численности граждан, определенных жилищным законодательством
дорожные
карты
ежегодно,
1 квартал
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
52.
Строительство (приобретение) жилья социального назначения для предоставления в аренду без права выкупа гражданам социально-уязвимых категорий, определенных жилищным законодательством (70703 арендные квартиры)
акты ввода в эксплуатацию,
договора
ежегодно,
2023 – 2029 годы
МИИР, МФ,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
53.
Утверждение планов строительства (приобретения) жилья социального назначения за счет государственных ценных бумаг и передачи пообъектной информации о реализуемом жилье АО "Отбасы банк" с учетом территориальных данных о численности очередников, определенных жилищным законодательством
Дорожные карты
ежегодно,
1 квартал
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "КЖК" (по согласованию),
АО "Отбасы банк" (по согласованию)
54.

"Отбасы банк" АҚ жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік мақсаттағы тұрғын үйлерін сатып алу үшін 2 % – 5 % мөлшерлемелер бойынша алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беру (42548 қарыз)
кредиттік шарттар
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Отбасы банк" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
55.
Жергілікті атқарушы органдарға дайын бастапқы тұрғын үйді мемлекеттік бағалы қағаздар есебінен және "ҚЖК" АҚ кепілдігімен қамтамасыз етілген салынып жатқан үлестік құрылыс объектілерінде сатып алу құқығын беру бойынша ұсыныстарды пысықтау
Үкіметке
ұсыныс
2023 жылдың
4-тоқсаны
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Отбасы банк" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
7-реформа. Тұрғын үйді ипотекалық кредиттеуді дамыту
56.
Ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
шарттар
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, "ҚТК" АҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
57.
Екінші деңгейдегі банктер халыққа берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы өтеу үшін субсидиялар беру қағидаларына өзгерістер енгізу
ИИДМ бұйрығы
2023 жылдың
4-тоқсаны
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, ҰКП (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚТК"АҚ (келісу бойынша),
58.
Жас азаматтар үшін 5 %-дан аспайтын мөлшерлеме бойынша ипотекалық бағдарламаларды іске асыруды қаржыландырудың қажетті көлемін қамтамасыз ету
мәслихаттардың шешімдері
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Отбасы банк" АҚ (келісу бойынша)
59.
Моноқалаларда тұратын жас азаматтар үшін 5 %-дан аспайтын мөлшерлеме бойынша ипотекалық бағдарламаларды іске асыруды қаржыландырудың қажетті көлемін қамтамасыз ету
мәслихаттардың шешімдері
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Отбасы банк" АҚ (келісу бойынша)
60.
Ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша бастапқы жарнаның бір бөлігін жабуға тұрғын үй сертификаттарын беру үшін қаржыландырудың қажетті көлемін қамтамасыз ету
мәслихаттардың шешімдері
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
61.
Тұрғын үй сертификаттарына құқығы бар азаматтар санын көбейту туралы мәселені қарау
мәслихаттардың шешімдері
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
62.
Тұрғын үй сертификаттарын беруді қамтамасыз ету
ИИДМ-ге есеп
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
8-реформа. Тұрғын үй құрылысына үлестік салымдарды қорғауды қамтамасыз ету
63.
Салынып жатқан тұрғын үй объектілерін мониторингтеу
ИИДМ-ге есеп
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
64.
Үлестік қатысуы бар 44 проблемалық объектінің құрылысын аяқтау
ИИДМ-ге есеп
жыл сайын,

Предоставление АО "Отбасы банк" предварительных и промежуточных жилищных займов по ставкам 2 %-5 % для приобретения жилья социального назначения местных исполнительных органов (42548 займов)
кредитные договора
ежегодно,
2023 – 2029 годы
МИИР, МФ, МНЭ,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "Отбасы банк"
(по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек"
(по согласованию)
55.
Проработка вопроса по предоставлению местным исполнительным органам права приобретения за счет государственных ценных бумаг готового первичного жилья и в строящихся объектах долевого строительства, обеспеченных гарантией АО "КЖК"
предложение
в Правительство
2023 год
МИИР, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "Отбасы банк"
(по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек"
(по согласованию)
Реформа 7. Развитие ипотечного жилищного кредитования
56.
Субсидирование ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам
договора
ежегодно,
2023 – 2029 годы
МИИР, МНЭ, МФ, АО "КЖК" (по согласованию), НПП (по согласованию)
57.
Внесение изменений в Правила предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению, через субъектов квазигосударственного сектора
приказ
МИИР
4 квартал
2023 года
МИИР, МФ, МНЭ, НПП (по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек"
(по согласованию),
АО "КЖК" (по согласованию)
58.
Обеспечение необходимого объема финансирования реализации ипотечных программ для молодых граждан по ставке не более 5 %
решения маслихатов
ежегодно,
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "Отбасы банк"(по согласованию)
59.
Обеспечение необходимого объема финансирования реализации ипотечных программ для жителей моногородов молодых граждан по ставке не более 5 %
решения маслихатов
ежегодно,
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкента, АО "Отбасы банк" (по согласованию)
60.
Обеспечение необходимого объема финансирования для предоставления жилищных сертификатов на покрытие части первоначального взноса по ипотечным жилищным займам
решения маслихатов
ежегодно,
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
61.
Рассмотрение вопроса об увеличении числа граждан, имеющих право на жилищные сертификаты
решения маслихатов
ежегодно,
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
62.
Обеспечение предоставления жилищных сертификатов
отчет в МИИР
ежегодно,
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
Реформа 8. Обеспечение защиты долевых вкладов в жилищное строительство
63.
Мониторинг строящихся жилых объектов
отчет в МИИР
ежегодно,
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
64.
Завершение строительства 44 проблемных объекта с долевым участием
отчет в МИИР
ежегодно,

2023 – 2026 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
65.
"Қазтізілім" тұрғын үй құрылысы саласындағы үлестік қатысудың бірыңғай ақпараттық жүйесін жетілдіру
тестілеу хаттамасы
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
ИИДМ, "ҚТК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
66.
Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнаманы жетілдіру
Заң
жобасы
2023 жылдың
4-тоқсаны
ИИДМ, "ҚТК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
9-реформа. Тұрғын үй қорын жаңарту
67.
Реновациялау бағдарламаларын өзектілендіру және қабылдау
жол карталары
2023 жылдың
4-тоқсаны
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
68.
1500 апатты және тозығы жеткен үйлерді бұзуды жүзеге асыру
ИИДМ-ге
есеп
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
69.
Тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламалары бойынша жобаларды бірлесіп іске асыру туралы мәселені қарау
ИИДМ-ге
есеп
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар
"ҚТК"АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
70.
1273 көпқабатты тұрғын үйді терможаңғырту элементтерімен күрделі жөндеу
орындалған жұмыстардың актілері
жыл сайын,
есепті жылдан кейінгі жылдың
1-тоқсаны
ИИДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
71.
Тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинау және сақтау жүйесін толтыру мақсатында тұрғын үй қорын түгендеу
паспортталған КПТҮ тізілімі
2023 жылдың
4-тоқсаны
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
72.
Мүлік иелері бірлестігінің төрағалары мен жай серіктестіктің сенім білдірілген тұлғалары үшін оқыту курстарын өткізу
ИИДМ-ге
есеп
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар ішінде
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
73.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
ИИДМ-ге
есеп
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар ішінде
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
74.
Коммуналдық қызметтердің құнын төмендету үшін энергия тиімді материалдар мен технологияларды, деректерді беру жөніндегі бағдарламалық-аппараттық кешендерді әзірлеу мақсатында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу
ғылыми-техникалық кеңестің хаттамасы
жыл сайын,
2023 – 2029 жылдар ішінде
ИИДМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
75.
Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу үшін аз қамтылған азаматтарға тұрғын үй көмегін тағайындау тетігін автоматтандыру
тестілеу хаттамасы
2024 жылдың
4-тоқсаны
ИИДМ,
"ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
76.
Тұрғын үй инспекцияларының функцияларын заңнамалық күшейту мәселесін пысықтау
Заң
жобасы

2023 – 2026 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
65.
Совершенствование единой информационной системы долевого участия в сфере жилищного строительства "Казреестр"
протокол тестирования
ежегодно,
2023 – 2029 годы
МИИР, АО "КЖК" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
66.
Совершенствование законодательства о долевом участии в жилищном строительстве
проект
Закона
4 квартал
2023 год
МИИР, АО "КЖК" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
Реформа 9. Обновление жилищного фонда
67.
Актуализация и принятие программ реноваций
дорожные
карты
4 квартал
2023 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
68.
Осуществление сноса 1500 аварийных и ветхих домов
отчет в МИИР
ежегодно,
2023 – 2029 годы
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
69.
Рассмотрение вопроса о совместной реализации проектов по программам реновации жилого фонда
отчет в МИИР
ежегодно,
2023 – 2029 годы
АО "КЖК" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
70.
Капитальный ремонт с элементами термомодернизации 1273 многоэтажных жилых домов
акт
выполненных работ
ежегодно,
1 квартал следующий за отчетным годом
МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
71.
Инвентаризация жилищного фонда в целях наполнения системы централизованного сбора и хранения электронных информационных ресурсов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства
реестр паспортизированных МЖД
4 квартал
2024 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
72.
Проведение обучающих курсов для председателей объединения собственников имущества и доверенных лиц простого товарищества
отчет в МИИР
ежегодно,
в течение
2023 – 2029
годов
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "КазЦентр ЖКХ"
(по согласованию)
73.
Проведение информационно-разъяснительной работы по энергосбережению и повышению энергоэффективности
отчет в МИИР
ежегодно,
в течение
2023 – 2029 годов
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "КазЦентр ЖКХ"
(по согласованию)
74.
Проведение научно-исследовательских работ с целью разработки энергоэффективных материалов и технологий, программно-аппаратных комплексов по передаче данных для снижения стоимости коммунальных услуг
протокол научно-технического совета
ежегодно, в течение 2023 – 2029 годов
МИИР, АО "КазЦентр ЖКХ"
(по согласованию)
75.
Автоматизация механизма назначения жилищной помощи малообеспеченным гражданам для оплаты коммунальных услуг
протокол тестирования
4 квартал 2024 года
МИИР, АО "КазЦентрЖКХ"
(по согласованию)
76.
Усиление функций жилищных инспекций
проект Закона

2023-2024 жылдар
ИИДМ, ҰЭМ,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ТКШҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпараттық және қоғамдық даму министрлігі
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
КТҚ
кәріз-тазарту құрылыстары
"ҚазҚСҒЗИ" АҚ
"Қазақ құрылыс және сәулет ғылыми-зерттеу және жобалау институты" акционерлік қоғамы
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
"ҚТК" АҚ
"Қазақстан тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚТҮКШІК
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
"Мемқұрылыскадастр" РМК
"Республикалық мемлекеттік қала құрылысын жоспарлау және кадастр орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"Мемсараптама" РМК
"Жобалардың мемлекеттік ведомстводан тыс сараптамасы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"Отбасы банк" АҚ
"Отбасы банк" тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы
"ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту мен дамытудың қазақстандық орталығы" акционерлік қоғамы
ТМС
табиғи монополиялар субъектілері
ҰКП
"Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі

2023-2024 года
МИИР, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "КазЦентрЖКХ"
(по согласованию)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
КОС
канализационно-очистные сооружения
АО "КазНИИСА"
акционерное общество "Казахский научно-исследовательский и проектный институт строительства и архитектуры"
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АО "КЖК"
акционерное общество "Казахстанская жилищная компания"
КДСЖКХ
Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
ГЧП
государственно-частное партнерство
РГП "Госградкадастр"
республиканское государственное предприятие "Республиканский центр государственного градостроительного планирования и кадастра"
РГП "Госэкспертиза"
республиканское государственное предприятие "Государственная в вневедомственная экспертиза"
АО "Отбасы банк"
акционерное общество "Жилищный строительный сберегательный банк "Отбасы банк"
АО "КазЦентр ЖКХ"
акционерное общество "Казахстанский центр жилищно-коммунального хозяйства"
СЕМ
субъекты естественных монополий
НПП
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан