"Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 268 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасында:
"Ағымдағы жағдайды талдау" деген 2-бөлімде:
"Өсімдік шаруашылығы" деген 2.1-кіші бөлім мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасында дақылдар топтары бойынша тұқымның жыл сайынғы қажеттілігі: дәнді дақылдар мен дәнді-бұршақты – 2,0 млн тонна, майлы дақылдар – 87 мың тонна, жемшөп дақылдары – 23 мың тонна, картоп – 289 мың тонна. Жүгері, жеміс-жидек, жаңғақ, күздік қара бидай, көкөніс, бақша, картоп тұқымы және қант қызылшасы сияқты қалған дақылдар бойынша отандық селекцияның тұқымымен қамтамасыз етілу 10 %-дан аз.
Қазақстандағы тұқым шаруашылықтарын жарамды техникамен материалдық-техникалық жарақтандыру 36 %-ды құрайды, тұқым шаруашылықтары техникасының 60 %-дан астамының қызмет ету мерзімі 10 жылдан асады және жаңартуды қажет етеді.";
"Ауыл шаруашылығы кооперациясы және агроөнеркәсіптік кешен инфрақұрылымы" деген 2.6-кіші бөлім мынадай мазмұндағы он бесінші және он алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"2020 жылы Солтүстік Қазақстан облысында АӨК саласындағы жобаларды іске асыру үшін ірі инвестициялық жобаларды іске асыруды көздейтін жеңілдетілген Кредиттеу жөніндегі тетік іске қосылды. ӘКК арқылы кредиттеу тетігі әлеуетті инвестордың кредиттік өтінімін неғұрлым жедел қарауды, кепілмен қамтамасыз етудің икемді шарттарын (сатып алынатын жабдық пен малды кепілге алу), сондай-ақ мал шаруашылығын дамыту жолымен ірі астық компанияларының экономикасын әртараптандыруды көздейді, бұл ауыл тұрғындарын жыл бойы жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге мүмкіндік берді.
Осы тетіктің арқасында 2 жыл ішінде Солтүстік Қазақстанда 21 сүт-тауар фермасы салынды. Нәтижесінде шамамен 648 мың тонна сүт немесе ел бойынша барлық сүттің 10,3 % Солтүстік Қазақстан облысы өндіреді.";
"Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту пайымы" деген 4-бөлімде:
он сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыл шаруашылығындағы көлеңкелі экономиканың үлесін қысқарту мақсатында саланы цифрландыру жөнінде шаралар қабылданып, оның ішінде ауыл шаруашылығы өнімін қадағалап отыру жүйесі енгізілетін болады.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 "Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 268.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 "Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы" следующие изменения и дополнения:
в Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе 2 "Анализ текущей ситуации":
подраздел "2.1. Растениеводство" дополнить абзацами пятым и шестым следующего содержания:
"В Республике Казахстан ежегодная потребность семян по группам культур: зерновых культур и зернобобовых – 2,0 млн тонн, масличных культур – 87 тыс. тонн, кормовых культур – 23 тыс. тонн, картофеля – 289 тыс. тонн. По остальным культурам, таким как кукуруза, плодовые, ягодные, орехоплодные, рожь озимая, овощные, бахчевые, семена картофеля и сахарная свекла, обеспеченность семенами отечественной селекции составляет менее 10 %.
Материально-техническое оснащение семеноводческих хозяйств в Казахстане исправной техникой составляет 36 %, более 60 % семеноводческих хозяйств имеют технику со сроком службы свыше 10 лет, требующую обновления.";
подраздел "2.6. Сельскохозяйственная кооперация и инфраструктура агропромышленного комплекса" дополнить абзацами пятнадцатым и шестнадцатыми следующего содержания:
"В 2020 году в Северо-Казахстанской области для реализации проектов в отрасли АПК был запущен механизм по льготному кредитованию, который предусматривает реализацию крупных инвестиционных проектов. Механизм кредитования через СПК предусматривает более оперативное рассмотрение кредитной заявки потенциального инвестора, гибкие условия залогового обеспечения (прием в залог приобретаемого оборудования и скота), а также диверсификацию экономики крупных зерновых компаний путем развития животноводства, что позволило обеспечить круглогодичную занятость сельского населения.
Благодаря этому механизму за 2 года в Северном Казахстане построена 21 молочно-товарная ферма. В результате порядка 648 тыс. тонн молока или 10,3% всего молока по стране производит Северо-Казахстанская область.";
в разделе "4. Видение развития агропромышленного комплекса" абзац восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"В целях сокращения доли теневой экономики в сельском хозяйстве будут приняты меры по цифровизации отрасли, в том числе будет внедрена система прослеживаемости сельскохозяйственной продукции.";

"Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу" деген 4.3-кіші бөлім мынадай мазмұндағы тоғызыншы және оныншы абзацтармен толықтырылсын:
"Импортты алмастыру және ішкі нарықты әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының жекелеген түрлерімен толықтыру мақсатында әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар арқылы АӨК-тегі инвестициялық жобаларды (құс еті, сүт, қант қызылшасынан жасалған қант өндірісі, көкөніс өндірісі үшін суару) қаржыландыру бойынша Солтүстік Қазақстан облысының тәжірибесі кеңінен таратылатын болады. Бұл шара отандық өндіріс есебінен құс еті, сүт, қант және көкөністер бойынша ішкі нарықтың қамтамасыз етілу деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, агроөнеркәсіптік кешеннің құны 5 млрд теңгеден астам ірі зәкірлік импортты алмастыратын және экспортқа бағдарланған инвестициялық жобаларын "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы арқылы қаржыландыру жоспарлануда, ол жыл сайын түпкілікті қарыз алушылар үшін жылдық 7 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесі бойынша 20 жылдан аспайтын мерзімге кәсіпорынның өзінің жоба сомасының кемінде 20 %-ымен қатысуымен жүзеге асырылатын болады. Қаржыландыру көзі 85/15 пропорциясымен бюджет қаражаты және нарықтық қорландыру болып табылады.";
"Мемлекеттік қолдау" деген 4.10-кіші бөлімде жетінші және сегізінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"басым дақылдарды өсіруді ынталандыру, астықтың резервтік қорын, жем қорын, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бойынша тұрақтандыру қорларын қалыптастыру және қолдау үшін агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін жыл сайын 100 млрд теңгеге дейінгі сомаға қаржыландыру жолымен ауыл шаруашылығы өнімдерін форвардтық сатып алу жөніндегі жұмысты жалғастыру;
жыл сайын 140 млрд теңгеге дейінгі қысқа мерзімді және орта мерзімді бюджеттік кредит шеңберінде агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің көктемгі егіс және егін жинау жұмыстары жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін қаржыландыруды жалғастыру;";
"Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері" деген 5-бөлімде:
"Өсімдік шаруашылығы" деген 5.1-кіші бөлімде мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Суармалы егіншілікті дамыту мақсатында ауыл шаруашылығы мақсатындағы суармалы жерлердің ауданы 2,5 млн га дейін жеткізіледі, сондай-ақ су үнемдеуші суару технологияларын кеңінен енгізу жолымен су ресурстарын үнемдеу қамтамасыз етіледі, суармалы жерлерге мониторинг жүргізу кезінде материалдық-техникалық базаны жақсарту және олардың қызмет аймағын кеңейту жолымен гидрогеологиялық-мелиорациялық қызметтің жұмысы жетілдіріледі.";
он алтыншы абзац алып тасталсын;

подраздел "4.3. Переработка сельскохозяйственной продукции" дополнить абзацами девятым и десятым следующего содержания:
"В целях импортозамещения и насыщения внутреннего рынка отдельными видами социально значимых продовольственных товаров будет масштабирован опыт Северо-Казахстанской области по финансированию инвестиционных проектов в АПК (производство мяса птицы, молока, сахара из сахарной свеклы, орошение для производства овощей) через социально-предпринимательские корпорации. Данная мера позволит повысить уровень обеспеченности внутреннего рынка по мясу птицы, молоку, сахару и овощам за счет отечественного производства.
Кроме того, планируется финансирование крупных якорных импортозамещающих и экспортоориентированных инвестиционных проектов агропромышленного комплекса, стоимостью свыше 5 млрд тенге, через акционерное общество "Банк Развития Казахстана", которое ежегодно будет осуществляться по ставке вознаграждения не более 7 % годовых для конечных заемщиков, сроком не более 20 лет, с собственным участием предприятия не менее 20 % от суммы проекта. Источником финансирования будут являться бюджетные средства и рыночное фондирование в пропорции 85/15.";
в подразделе "4.10. Государственная поддержка":
абзацы седьмой и восьмой изложить в следующей редакции:
"продолжение работы по форвардному закупу сельхозпродукции путем ежегодного финансирования субъектов агропромышленного комплекса на сумму до 100 млрд тенге для стимулирования выращивания приоритетных культур, формирования и поддержания резервного запаса зерна, фуражного фонда, стабилизационных фондов по социально значимым продовольственным товарам;
продолжение финансирования для проведения мероприятий по весенне-полевым и уборочным работам субъектов агропромышленного комплекса в рамках краткосрочного и среднесрочного бюджетного кредита до 140 млрд тенге ежегодно;";
в разделе 5 "Основные принципы и подходы развития":
подраздел "5.1. Растениеводство" дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"В целях развития орошаемого земледелия площади орошаемых земель сельскохозяйственного назначения будут доведены до 2,5 млн га, также будут обеспечена экономия водных ресурсов путем широкого внедрения водосберегающих технологий орошения, усовершенствована деятельность гидрогеолого-мелиоративной службы путем улучшения материально-технической базы и расширения их зоны деятельности при проведении мониторинга орошаемых земель.";
абзац шестнадцатый исключить;

"Ауыл шаруашылығы кооперациясы, агроөнеркәсіптік кешен инфрақұрылымы" деген 5.6-кіші бөлімде:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытуға 7 жыл ішінде 1 трлн теңге жұмсалып, 1 млн астам ауыл тұрғындары қамтылады, кооперативтік кәсіпкерлікке барлық жеке қосалқы шаруашылықтардың жартысы тартылады және 350 мыңнан астам жұмыс орындары құралатын болады. Сондай-ақ бағдарламаға қатысушыларға өткізу нарықтарына қолжетімділік қамтамасыз етілетін болады.";
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте өңірдің мамандануына қарай ӘКК жергілікті атқарушы органмен бірлесіп, әрбір ауылдық округ үшін үлгілік бизнес-жоспарлар әзірленетін болады";
төртінші және бесінші абзацтар алып тасталсын;
"Мемлекеттік қолдау" деген 5.10-кіші бөлімде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолданыстағы салық преференциялары сақталады. Жеңілдікті кредит беруді кеңейту бойынша, оның ішінде импортты алмастыратын және экспортқа бағдарланған құны 5 млрд теңгеге дейінгі инвестициялық жобаларды іске асыруға АӨК субъектілерін қаржыландыру үшін "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ-ның жарғылық капиталын 2024 – 2025 жылдарға жыл сайын 30 млрд теңгеге дейін және "ҚазАгроҚаржы" АҚ-ның жарғылық капиталын 2023 жылы 20 млрд теңгеге дейінгі мөлшерде, кейіннен лизингке беру үшін ауыл шаруашылығы техникасын, жемшөп дайындау техникасын және мобильді суару жүйелерін сатып алуды қаржыландыру үшін 2024 – 2025 жылдарға 30 млрд теңгеге дейін кейінен ұлғайта отырып, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қаржыландыру үшін "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ-на инвестициялық жобаларға 40 млрд теңгеге дейінгі ұзақ мерзімді бюджеттік кредит бөлу және кредиттік серіктестіктер желісін дамыту жолымен "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-ның даму институттары арқылы, лизингтік бағдарламалардың және қазақстандық өндірістің әрқилы ауыл шаруашылығы техникасын қаржыландыру және (немесе) кейіннен лизингке беру үшін құрастыру үшін 2023 – 2025 жылдары "ҚазАгроҚаржы" АҚ-ның жыл сайын 30 млрд теңгеге дейінгі мөлшердегі ұзақ мерзімді бюджеттік кредитінің жаңа бағыттарын әзірлеу жөнінде шаралар қабылданатын болады.";
"Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер" деген 6-бөлімде:
нысаналы индикаторлар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін 2020 жылмен салыстырғанда 3 есе арттыру;
2) 2030 жылы бидай түсімі – 20 ц/га;
3) 2030 жылы ауыл шаруашылығы техникасын жаңарту деңгейі – 7 %;

в подразделе "5.6. Сельскохозяйственная кооперация, инфраструктура агропромышленного комплекса":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"На развитие сельскохозяйственной кооперации в течение 7 лет будет направлен 1 трлн тенге на кредитование с охватом более 1 млн сельчан, вовлечением в кооперативное предпринимательство половины всех личных подсобных хозяйств и созданием более 350 тысяч рабочих мест. Также участникам программы будет обеспечен доступ к рынкам сбыта.";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"При этом в зависимости от специализации региона СПК совместно с местным исполнительным органом будут разработаны типовые бизнес-планы для каждого сельского округа.";
абзацы четвертый и пятый исключить;
в подразделе "5.10. Государственная поддержка":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Сохранятся действующие налоговые преференции. Будут приняты меры по расширению льготного кредитования, в том числе через институты развития АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" путем увеличения уставного капитала АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" с последующими увеличениями уставных капиталов АО "Аграрная кредитная корпорация" ежегодно до 30 млрд тенге на 2024 – 2025 годы для финансирования субъектов АПК на реализацию импортозамещающих и экспортоориентированных инвестиционных проектов, стоимостью до 5 млрд тенге, и АО "КазАгроФинанс" в 2023 году в размере до 20 млрд тенге, на 2024 – 2025 годы до 30 млрд тенге ежегодно для финансирования приобретения сельскохозяйственной техники, кормозаготовительной техники и мобильных систем орошения для последующей передачи в лизинг, а также выделения долгосрочного бюджетного кредита в размере до 40 млрд тенге АО "Аграрная кредитная корпорация" для финансирования субъектов агропромышленного комплекса на инвестиционные проекты и развития сети кредитных товариществ, разработке новых направлений лизинговых программ и долгосрочного бюджетного кредита АО "КазАгроФинанс" в размере до 30 млрд тенге ежегодно в 2023 – 2025 годы для финансирования различной сельскохозяйственной техники казахстанского производства и (или) сборки для дальнейшего предоставления в лизинг.";
в разделе "6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты":
целевые индикаторы изложить в следующей редакции:
"1) повышение производительности труда в сельском хозяйстве в 3 раза по сравнению с 2020 годом;
2) урожайность пшеницы в 2030 году – 20 ц/га;
3) уровень обновления сельскохозяйственной техники в 2030 году – 7 %;

4) 2030 жыл отандық тұқыммен қамтамасыз ету деңгейі – 80 %-ға дейін;
5) 2030 жылы минералды тыңайтқыштарды деңгейі ғылыми қажеттіліктің 40 %-ына дейін енгізу;
6) азық-түлік тауарларымен (оның ішінде әлеуметтік маңызы бар) қамтамасыз етілу деңгейі кемінде 90 %;
7) 2030 жылы меншікті өндірістің негізгі азық-түлік тауарларымен өзін-өзі қамтамасыз ету: алма – 100 %, шұжық өнімдері – 100 %, ірімшік пен сүзбе – 100 %, қант – 83 %, құс еті – 100 %;
8) агроөнеркәсіптік кешен өнімдерінің экспортын 2020 жылмен салыстырғанда 3 есе ұлғайту;
9) 2030 жылы АӨК экспортының жалпы көлеміндегі өңделген өнімдердің үлесі – 70 %;
10) ауыл шаруашылығына негізгі капиталға тартылған инвестициялар көлемін 4,2 есеге ұлғайту;
11) тамақ өнімдерін өндіруге негізгі капиталға тартылған инвестициялар көлемін 3,4 есеге өсіру;
12) ауыл, орман және балық шаруашылығындағы қадағаланбайтын (көлеңкелі) экономиканың үлесі – ЖІӨ-нің 0,5 %-ы;
13) ауыл шаруашылығы алқаптарының құрамындағы эрозияға ұшыраған жерлердің алаңы 2030 жылы жердің жалпы алаңына пайыздық қатынаста – 28,4 млн га;
14) 2030 жылы іске асырылған инвестициялық жобалар 1525 саны;
15) АӨК-тегі инвестициялық жобалар шеңберінде жұмыс орындарын құру;
16) ауыл халқының табысын арттыру тәжірибесін кеңінен тарату шеңберінде жұмыс орындарын құру;
17) 2023 жылы АӨК-тегі енгізілген аяқталған ғылыми әзірлемелердің үлесі – 40 % ;
18) 2030 жылы су үнемдеу технологиялары (тамшылатып суару, жаңбырлатып суару) қолданылатын жерлер алаңы – 750 мың га;
19) 2030 жылы тұқымдық түрлендірумен қамтылған аналық мал басының үлесі – 43 %.".
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасына қосымшада:
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 28 сәуірдегі
№ 268 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының
агроөнеркәсіптік кешенін
дамытудың 2021 – 2030
жылдарға арналған
тұжырымдамасына
қосымша
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с
Реформалардың/
негізгі іс-шаралардың атауы
Аяқталу нысаны
Аяқтау мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
1-нысаналы индикатор. Ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін 2020 жылмен салыстырғанда 3 есе арттыру:

4) уровень обеспеченности отечественными семенами в 2030 году – до 80 %;
5) внесение минеральных удобрений от научно обоснованной нормы в 2030 году – до 40 %;
6) уровень обеспеченности продовольственными товарами (в том числе социально значимыми) не менее 90 %;
7) самообеспечение основными продовольственными товарами собственного производства в 2030 году: яблоки – 100 %, колбасные изделия – 100 %, сыры и творог – 100 %, сахар – 83 %, мясо птицы –100 %;
8) увеличение экспорта продукции агропромышленного комплекса в 3 раза по сравнению с 2020 годом;
9) доля переработанной продукции в общем объеме экспорта АПК в 2030 году – 70 %;
10) рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в сельское хозяйство в 4,2 раза;
11) рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в производство продуктов питания в 3,4 раза;
12) доля ненаблюдаемой (теневой) экономики в сельском, лесном и рыбном хозяйстве – 0,5 % в ВВП;
13) площадь эродированных земель в составе сельскохозяйственных угодий к общей площади земель в 2030 году – 28,4 млн га;
14) количество реализованных инвестиционных проектов – 1525 к 2030 году;
15) создание рабочих мест в рамках инвестиционных проектов в АПК – к 2030 году 44 тысяч (26,4 тысяч постоянных и 17,6 тысяч временных);
16) создание рабочих мест в рамках масштабирования опыта по повышению дохода сельского населения – 350 тыс. к 2029 году;
17) доля внедренных завершенных научных разработок в АПК в 2030 году – 40 %;
18) площадь земель с применением водосберегающих технологий (капельное орошение, дождевание) в 2030 году – 750 тысяч га;
19) доля маточного поголовья, охваченная породным преобразованием в 2030 году – 43 %.".
в приложении к Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы:
План действий по реализации Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 марта 2023 года № 268
Приложение
к Концепции развития
агропромышленного комплекса
Республики Казахстан
на 2021 – 2030 годы
План
действий по реализации Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы
№ п/п
Наименование реформ /основных мероприятий
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5
Целевой индикатор 1. Повышение производительности труда в сельском хозяйстве в 3 раза по сравнению с 2020 годом:

2021 жылы – 112,0%;
2022 жылы – 125,4%;
2023 жылы – 152,9%;
2024 жылы – 164,9%;
2025 жылы – 176,2%;
2026 жылы – 197,4%;
2027 жылы – 221,1%;
2028 жылы – 247,6%;
2029 жылы – 277,3%;
2030 жылы – 300,9%.
АШМ, ҰЭМ, ЭГТРМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек "ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
2-нысаналы индикатор. Бидай түсімділігі:
2021 жыл – 9,3 ц/га;
2022 жыл – 10,2 ц/га;
2023 жыл – 11,4 ц/га;
2024 жыл – 12,6 ц/га;
2025 жыл – 13,8 ц/га;
2026 жыл – 15,0 ц/га;
2027 жыл – 16,2 ц/га;
2028 жыл – 17,4 ц/га;
2029 жыл – 18,6 ц/га;
2030 жыл – 20,0 ц/га.
АШМ, ҰЭМ, ЭГТРМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек "ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
3-нысаналы индикатор. Ауыл шаруашылығы техникасы жаңарту деңгейі, %:
2023 жыл – 4,5 %;
2024 жыл – 4,7%;
2025 жыл – 4,9%;
2026 жыл – 5,2%;
2027 жыл – 5,5%;
2028 жыл – 6%;
2029 жыл – 6,5%;
2030 жыл – 7%.
АШМ, ИИДМ облыстардың, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ( келісу бойынша), "КазАгроФинанс" АҚ (келісу бойынша), Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
4-нысаналы индикатор. Отандық тұқыммен қамтамасыз ету деңгейі 80%-ға дейін:
2023 жыл – 51,3%;
2024 жыл – 55,6%;
2025 жыл – 62,2%;
2026 жыл – 69,8%;
2027 жыл– 77,3%
2028 жыл – 78,2%;
2029 жыл – 79,1%;
2030 жыл – 80,0%.
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ (келісім бойынша)
5-нысаналы индикатор. Минералды тыңайтқыштарды қолдану деңгейі ғылыми талаптың 40%-ына дейін
2022 жыл - 25%
2023 жыл - 26%
2024 жыл - 27%
2025 жыл - 29%
2026 жыл - 30%
2027 жыл - 32%
2028 жыл - 35%
2029 жыл - 38%
2030 жыл - 40%
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Астана, Алматы, Шымкент қалалардың әкімдіктері және облыстар
1.
- өсімдік шаруашылығын;
- мал шаруашылығын;
- ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді;
- қаржы құралдарын субсидиялау түрінде АӨК субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру
бөлінген субсидиялардың көлемі туралы мәліметтер
жыл сайын
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
2.
Жоғары рентабельді (майлы дақылдар, көкөніс, бақша дақылдары, жемшөп дақылдары) дақылдар алқаптарын ұлғайтуды және суды көп қажет ететін ауыл шаруашылығы дақылдарын (күріш, мақта) қысқартуды көздейтін өсімдік шаруашылығында әртараптандыру жүргізу
майлы, көкөніс, бақша, жемшөп дақылдары алқаптарын ұлғайту және күріш пен мақта алқаптарын азайту
2022–2027 жылдар
АШМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
3.

2021 год – 112,0%;
2022 год – 125,4%;
2023 год – 152,9%;
2024 год – 164,9%;
2025 год – 176,2%;
2026 год – 197,4%;
2027 год – 221,1%;
2028 год – 247,6%;
2029 год – 277,3%;
2030 год – 300,9%.
МСХ, МНЭ, МЭГПР, МФ, МЦРИАП, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 2. Урожайность пшеницы:
2021 год – 9,3 ц/га;
2022 год – 10,2 ц/га;
2023 год – 11,4 ц/га;
2024 год – 12,6 ц/га;
2025 год – 13,8 ц/га;
2026 год – 15,0 ц/га;
2027 год – 16,2 ц/га;
2028 год – 17,4 ц/га;
2029 год – 18,6 ц/га;
2030 год – 20,0 ц/га.
МСХ, МНЭ, МЭГПР, МФ, МЦРИАП, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 3. Уровень обновления сельскохозяйственной техники, %;
2023 год – 4,5 %;
2024 год – 4,7%;
2025 год – 4,9%;
2026 год – 5,2%;
2027 год – 5,5%;
2028 год – 6%;
2029 год – 6,5%;
2030 год – 7%.
МСХ, МИИР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КазАгроФинанс" (по согласованию)
Целевой индикатор 4. Уровень внесения минеральных удобрений до 40% от научной потребности:
2022 год – 25%
2023 год – 26%
2024 год – 27%
2025 год – 29%
2026 год – 30%
2027 год – 32%
2028 год – 35%
2029 год – 38%
2030 год – 40%
МСХ, заинтересованные центральные
государственные органы, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей
Целевой индикатор 5. Уровень обеспеченности отечественными семенами до 80%:
2023 год – 51,3 %;
2024 год – 55,6 %;
2025 год – 62,2 %;
2026 год – 69,8 %;
2027 год – 77,3 %
2028 год – 78,2 %;
2029 год – 79,1 %;
2030 год – 80,0 %.
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
1.
Осуществление государственной поддержки субъектов АПК в виде субсидирования:
-растениеводство;
- животноводство;
- переработка сельхозпродукци;
- финансовые инструменты.
информация об объеме выделенных субсидий
ежегодно
МСХ, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей
2.
Проведение диверсификации в растениеводстве, предусматривающей увеличение площадей высокорентабельных (масличных, овощных, бахчевых, кормовых культур) и сокращение водоемких (риса, хлопка) сельскохозяйственных культур
увеличение площадей масличных, овощных, бахчевых, кормовых культур и уменьшение площадей риса и хлопка
2022-2027 годы
МСХ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
3.

Кейіннен лизингке беру үшін техника, жем- дайындайтын техника және мобильді жүйелер сатып алуды қаржыландыру мақсатында кейіннен "ҚазАгроҚаржы" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайта отырып, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын 2023 жылы 20 млрд теңгеге дейін, 2024-2025 жылдарға жылсайын 30 млрд теңгеге ұлғайту
тікелей түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы Қаржыминіне есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ( келісу бойынша), "КазАгроФинанс" АҚ (келісу бойынша)
4.
2023-2025 жылдары қазақстандық өндірістің ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуды және/немесе кейіннен лизингке беру үшін құрастыруды қаржыландыру үшін "ҚазАгроҚаржы" АҚ-ға жыл сайын 30 млрд. теңгеге дейін ұзақ мерзімді бюджеттік кредит бөлу
тікелей түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы Қаржыминіне есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ( келісу бойынша), "КазАгроФинанс" АҚ (келісу бойынша)
5.
Инвестициялық субсидиялау шеңберінде ауыл шаруашылығы техникасының шекті құнының лимиттерін қайта қарау
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2026 және 2029 жылдар
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ИИДМ, СЖРА (келісу бойынша), облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
6.
Тұқымдарды қадағалап отырудың ақпараттық жүйесін құру және енгізу
пайдалануға беру актісі
2024 жылғы наурыз
АШМ, ЦДИАӨМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
7.
Сорт сынау желісін жаңғырту
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы желтоқсан
АШМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
8.
Қазақстанның өсімдіктердің жаңа сорттарын қорғау жөніндегі халықаралық одаққа қосылуын регламенттейтін заңнамалық шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы шілде
АШМ, ҰЭМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
9.
Қазақстан Республикасында ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізудің рұқсат беру (шектеу) сипатына қайтуды регламенттеудің орындылығын қарау
Үкіметке ақпарат
2024 жылғы шілде
АШМ, ҰЭМ
10.
Отандық тұқым шаруашылығын және аграрлық ғылымды дамыту
Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы дақылдарының селекциясы мен тұқым шаруашылығын дамытудың 2024-2028 жылдарға арналған кешенді жоспары
2024-2028 жылдар
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ,
ҒЖБМ, АҚДМ, БҚДА,
"ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша),
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
11.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына енгізу:
- ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласында мемлекеттік мекеме көрсететін қызметтердің ақылы түрлеріне тарифтерді белгілеу бойынша агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласында уәкілетті органның құзыретін бекіту бөлігінде өзгерістер;
- өнеркәсіптік өндірістің органикалық тыңайтқыштарын сатып алуды субсидиялауды мемлекеттік қолдауды бекіту бөлігінде өзгерістер.
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 жылғы желтоқсан
2027 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, СИМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ИИДМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
12.
Отандық минералдық тыңайтқыштар өндірісінің көлемін ұлғайту және олардың ассортиментін кеңейту
Өндіріс көлемі туралы есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 20 қаңтарға дейін
ИИДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
13.
Агрохимиялық қызметтің республикалық ғылыми-әдістемелік орталығының қызметін жетілдіру
- оның материалдық-техникалық базасын жетілдіру
"Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсетудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 4-6/295 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
АШМ, Қаржымині

Увеличение уставного капитала АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" с последующим увеличением уставного капитала АО "КазАгроФинанс" через увеличение уставного капитала АО "Аграрная кредитная корпорация" в 2023 году до 20 млрд тенге, 2024-2025 годы до 30 млрд тенге ежегодно для финансирования приобретения сельскохозяйственной техники, кормозаготовительной техники и мобильных систем орошения для последующей передачи в лизинг
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КазАгроФинанс" (по согласованию)
4.
Выделение долгосрочного бюджетного кредита АО "КазАгроФинанс" до 30 млрд тенге ежегодно в 2023-2025 гг. для финансирования приобретения
сельскохозяйственной техники казахстанского производства и/или сборки для последующей передачи в лизинг
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КазАгроФинанс" (по согласованию)
5.
Пересмотр лимитов предельной стоимости сельскохозяйственной техники в рамках инвестиционного субсидирования
приказ Министра сельского хозяйства Республики
Казахстан
2026 и 2029 годы
МСХ, МНЭ, МФ, МИИР, АСПиР (по согласованию), акиматы областей и городов
Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
6.
Создание и внедрение информационной системы прослеживаемости семян
акт ввода в эксплуатацию
март
2024 года
МСХ, МЦРИАП, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента
7.
Модернизация сортоиспытательной сети
акт ввода в эксплуатацию
декабрь 2025 года
МСХ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента
8.
Принятие законодательных мер, регламентирующих присоединение Казахстана к Международному союзу по охране новых сортов растений
проект Закона Республики Казахстан
июль
2024 года
МСХ, МНЭ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента
9.
Рассмотрение целесообразности регламентации возврата к разрешительному (ограничительному) характеру ведения Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых в Республике Казахстан
информация в Правительство
июль
2024 года
МСХ, МНЭ
10.
Развитие отечественного семеноводства и аграрной науки
Комплексный план по развитию селекции и семеноводства сельскохозяйственных культур Республики Казахстан на 2024-2028 годы
2024-2028 годы
МСХ, МФ, МНЭ, МНВО, АЗРК, МИО, НПП "Атамекен" (по согласованию),
НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
11.
Внесение изменений в Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", в части:
- закрепления компетенции уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса по установлению тарифов на оказываемые платные виды услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства;
- закрепления государственной поддержки субсидирования приобретения органических удобрений промышленного производства
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2025 года
декабрь 2027 года
тру
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
МСХ, МНЭ, МФ, МИИР, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
12.
Увеличение объемов производства отечественных минеральных удобрений и расширение их ассортимента
Отчет об объемах производства
ежегодно, до 20 января, следующего за отчетным
годом
МИИР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
13.
Совершенствование деятельности республиканского научно-методического центра агрохимической службы
- усовершенствование его материально-технической базы
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 4-6/295 "Об утверждении натуральных норм агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства"
декабрь 2024 года
МСХ, МФ

6-нысаналы индикатор. Азық-түлік тауарларымен (оның ішінде әлеуметтік маңызы бар) қамтамасыз етілу деңгейі кемінде 90 %.
2021 жылы – кемінде 80 %;
2022 жылы – кемінде 80 %;
2023 жылы – кемінде 80 %;
2024 жылы – кемінде 80 %;
2025 жылы – кемінде 80 %;
2026 жылы – кемінде 82 %;
2027 жылы – кемінде 84 %;
2028 жылы – кемінде 86 %;
2029 жылы – кемінде 88 %;
2030 жылы – кемінде 90 %.
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың және Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
7-нысаналы индикатор. Отандық өндірістің негізгі азық-түлік тауарларымен өзін-өзі қамтамасыз етілуі:
2023 жылы – алма – 85%, шұжық өнімдері – 63%, ірімшік пен сүзбе – 59%, қант – 55%, құс еті – 75%;
2024 жылы – алма – 90%, шұжық өнімдері – 66%, ірімшік пен сүзбе – 65%, қант – 65%, құс еті – 85%;
2025 жылы – алма – 95%, шұжық өнімдері – 69%, ірімшік пен сүзбе – 68%, қант – 68%, құс еті – 87%;
2026 жылы – алма – 100%, шұжық өнімдері – 74%, ірімшік пен сүзбе – 72%, қант – 70%, құс еті – 90%;
2027 жылы – алма – 100%, шұжық өнімдері – 80%, ірімшік пен сүзбе – 80%, қант – 80%, құс еті – 100%;
2028 жылы – алма – 100%, шұжық өнімдері – 82%, ірімшік пен сүзбе – 82%, қант – 83%, құс еті – 100%;
2029 жылы – алма – 100%, шұжық өнімдері – 85, ірімшік пен сүзбе – 85%, қант – 83%, құс еті – 100%;
2030 жылы – алма – 100%, шұжық өнімдері – 100%, ірімшік пен сүзбе – 100%, қант – 83%, құс еті – 100%.
АШМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
14.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ-на 2023-2024 жылдарға 40 млрд теңге ұзақ мерзімді бюджеттік кредит бөлу
тікелей түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы Қаржыминіне есеп
2023-2024 жылдар,
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ (келісім бойынша)
15.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ жарғылық капиталын кейіннен "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ жарғылық капиталын 2024-2025 жылдарға жыл сайын 30 млрд теңгеге ұлғайту.
тікелей түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы Қаржыминіне есеп
2024-2025 жылдар,
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ (келісім бойынша)
16.
Ішкі нарыққа реттеушілік ықпал ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компания шеккен шығыстарды өтеуді субсидиялау
Қазақстан Республика
сы Заңының жобасы
2022 жыл
АШМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Азық-түлік корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
17.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін орта мерзімді негізде қолдау үшін көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарына жыл сайын 140 млрд.
тікелей түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы Қаржыминіне есеп
2024-2030 жылдары,
есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ (келісім бойынша)
18.
Белгіленген индикаторларға қол жеткізу жөніндегі қарсы міндеттемелерді енгізе отырып, субсидия алушыларды түпкілікті нәтиже алуға ынталандыру жөніндегі тетіктерді әзірлеу
АШМ бұйрықтары
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, СЖРА (келісу бойынша), ИИДМ, ЦДИАӨМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
19.
"Азық-түлік корпорациясы" ҰК" АҚ жарғылық капиталын 800 мың тонна көлемінде форвардтық сатып алу бағдарламасы бойынша АӨК субъектілерінен кепілді астық сатып алуды қамтамасыз ету үшін 100 млрд теңгеге ұлғайту.
тікелей түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы Қаржыминіне есеп
2024 жылы
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ,
"Азық-түлік корпорациясы" АҚ
20.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қолдау жөніндегі іс-шараларды жыл сайын жүзеге асыру үшін "Азық-түлік корпорациясы" ҰК" АҚ-на 800 мың тонна сомасында 100 млрд теңге сомасында бюджеттік кредит бөлу
тікелей түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы Қаржыминіне есеп
2024-2030 жылдары
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ,
"Азық-түлік корпорациясы" АҚ

Целевой индикатор 6. Уровень обеспеченности продовольственными товарами (в том числе социально значимыми) не менее 90 %:
2021 год – не менее 80 %;
2022 год – не менее 80 %;
2023 год – не менее 80 %;
2024 год – не менее 80 %;
2025 год – не менее 80 %;
2026 год – не менее 82 %;
2027 год – не менее 84 %;
2028 год – не менее 86 %;
2029 год – не менее 88 %;
2030 год – не менее 90 %.
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 7. Самообеспечение основными продовольственными товарами собственного производства:
2023 год – яблоки – 85%, колбасные изделия – 63%, сыры и творог – 59%, сахар – 55 %, мясо птицы – 75%;
2024 год – яблоки – 90 %, колбасные изделия – 66%, сыры и творог – 65%, сахар – 65%, мясо птицы – 85%;
2025 год – яблоки – 95%, колбасные изделия – 69%, сыры и творог – 68%, сахар – 68%, мясо птицы – 87%;
2026 год – яблоки – 100%, колбасные изделия – 74%, сыры и творог – 72%, сахар – 70%, мясо птицы – 90%;
2027 год – яблоки – 100%, колбасные изделия – 80%, сыры и творог – 80%, сахар – 80%, мясо птицы –100 %;
2028 год – яблоки – 100%, колбасные изделия – 82%, сыры и творог – 82%, сахар – 83%, мясо птицы –100 %;
2029 год – яблоки – 100%, колбасные изделия – 85%, сыры и творог – 85%, сахар – 83%, мясо птицы –100 %;
2030 год – яблоки – 100%, колбасные изделия – 100%, сыры и творог – 100%, сахар – 83%, мясо птицы –100 %.
МСХ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента
14.
Выделение долгосрочного бюджетного кредита до 40 млрд тенге в 2023-2024 годах АО "Аграрная кредитная корпорация" для финансирования субъектов агропромышленного комплекса на инвестиционные проекты
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2023-2024 годы,
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Аграрная кредитная корпорация" (по согласованию)
15.
Увеличение уставного капитала АО "НУХ "Байтерек" с последующим увеличением уставного капитала АО "Аграрная кредитная корпорация" ежегодно до 30 млрд тенге на 2024-2025 годы для финансирования субъектов АПК на реализацию инвестиционных проектов
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2024-2025 годы,
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Аграрная кредитная корпорация" (по согласованию)
16.
Субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок
проект Закона Республики Казахстан
2022 год
МСХ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкент, АО "Продкорпорация" (по согласованию)
17.
Финансирование ежегодно до 140 млрд. тенге для проведения мероприятий по весенне-полевым и уборочным работам по поддержке субъектов агропромышленного комплекса на среднесрочной основе
отчет в МФ о достижении прямых конечных результатов
2024-2030 годы,
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Аграрная кредитная корпорация" (по согласованию)
18.
Разработка механизмов по стимулированию получателей субсидий на получение конечного результата с внедрением встречных обязательств по достижению установленных индикаторов
приказы МСХ
декабрь 2022 года
МСХ, МНЭ, МТИ, МФ, АСПиР (по согласованию), МИИР, МЦРиАП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
19.
Увеличение уставного капитала АО "НК "Продкорпорация" на сумму до 100 млрд. тенге для обеспечения гарантированного закупа зерна у субъектов АПК по программе форвардного закупа в объеме 800 тыс. тонн
отчет в МФ о достижении прямых конечных результатов
2024 год
МСХ, МФ, МНЭ, АО "НК "Продкорпорация"
20.
Выделение бюджетного кредита АО "НК "Продкорпорация" в сумме до 100 млрд. тенге для ежегодного проведения мероприятий по поддержке субъектов агропромышленного комплекса в объеме 800 тыс. тонн
отчет в МФ о достижении прямых конечных результатов
2024-2030 годы
МСХ, МФ, МНЭ, АО "НК "Продкорпорация"

8-нысаналы индикатор. Агроөнеркәсіптік кешен өнімдерінің экспортын 2020 жылмен салыстырғанда 3 есе ұлғайту:
2021 жылы – 3,5 млрд АҚШ доллары;
2022 жылы – 4,2 млрд АҚШ доллары;
2023 жылы – 4,8 млрд АҚШ доллары;
2024 жылы – 5,5 млрд АҚШ доллары;
2025 жылы – 6,6 млрд АҚШ доллары;
2026 жылы – 7,4 млрд АҚШ доллары;
2027 жылы – 8,1 млрд АҚШ доллары;
2028 жылы – 8,6 млрд АҚШ доллары;
2029 жылы – 9,2 млрд АҚШ доллары;
2030 жылы – 9,9 млрд АҚШ доллары.
АШМ, СИМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
9-нысаналы индикатор. АӨК өнімдері экспортының жалпы көлеміндегі өңделген өнімдердің үлесі, %-бен:
2023 жылы – 44%;
2024 жылы – 45%;
2025 жылы – 50%;
2026 жылы – 53%;
2027 жылы – 55%;
2028 жылы – 60%;
2029 жылы – 65%;
2030 жылы – 70%.
АШМ, мудделі мемлекеттік органдар, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
21.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру және өңдеу бойынша кемінде 7 ірі экожүйе қалыптастыру
ҚР Президенті Әкімшілігіне ақпарат
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 1 мамырға дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
22.
Мәселелерді заңнамалық реттеу:
бизнес пен мемлекет мүдделерінің теңгерімін ескере отырып, фитосанитариялық жағдайдың нашарлауына шұғыл ден қою тетігін енгізу.
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы шілде
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, БҚДА (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
23.
Шегіртке тектестер мен басқа да зиянкестерді, аурулар мен арамшөптерді зерттеп-қарау, мониторингтеу жөніндегі деректерді, фитосанитариялық іс-шаралардың жүргізілуін бақылау мен қадағалау нәтижелерін жинау жүйесін автоматтандыруды және цифрландыруды енгізу
пайдалануға беру актісі
2024 жылғы желтоқсан
АШМ, ЦДИАӨМ
24.
Қайталануды болдырмау үшін жүктелген функцияларды ескере отырып, АӨК МИК ведомстволық бағынысты ұйымдарын біріктіру бойынша ұсыныстар енгізу
Үкіметке ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, Қаржымині, МҚІА (келісу бойынша)
25.
Фитосанитариялық тәуекелді басқару мен фитосанитариялық қадағалап отырудың ақпараттық жүйесін енгізу
пайдалануға беру актісі
2024 жылғы наурыз
АШМ, ЦДИАӨМ
26.
Барлық аумақтық инспекциялар мен фитосанитариялық бақылау бекеттерінің интернетке шығуын қамтамасыз ету
интернетпен 100 % қамту
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, АШМ
27.
"Сұр" пестицидтердің айналымын болдырмау үшін өсімдіктерді қорғау құралдарының айналымын бақылаудың ақпараттық жүйесін енгізу
ақпараттық жүйе құру
2024 жылғы тамыз
АШМ, ЦДИАӨМ
28.
Ветеринария жүйесін:
орталық пен өңірлер арасындағы функциялар мен өкілеттіктердің аражігін нақты ажырату;
ветеринария саласындағы процестерді цифрландыру, деректерді жинау мен беруді автоматтандыру;
ветеринарлардың жалақысын кезең-кезеңімен арттыру бөлігінде реформалау бойынша ұсыныстар енгізу
Үкіметке ақпарат

Целевой индикатор 8. Увеличение экспорта продукции агропромышленного комплекса в 3 раза по сравнению с 2020 годом:
2021 год – 3,5 млрд долларов США;
2022 год – 4,2 млрд долларов США;
2023 год – 4,8 млрд долларов США;
2024 год – 5,5 млрд долларов США;
2025 год – 6,6 млрд долларов США;
2026 год – 7,4 млрд долларов США;
2027 год – 8,1 млрд долларов США;
2028 год – 8,6 млрд долларов США;
2029 год – 9,2 млрд долларов США;
2030 год – 9,9 млрд долларов США.
МСХ, МТИ, МФ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 9. Доля переработанной продукции в общем объеме экспорта АПК:
2023 год – 44%;
2024 год – 45%;
2025 год – 50%;
2026 год – 53%;
2027 год – 55%;
2028 год – 60%;
2029 год – 65%;
2030 год – 70%.
МСХ, заинтересованные центральные государственные органы, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента
21.
Формирование не менее 7 крупных экосистем по производству и переработке сельскохозяйственной продукции
Информация в Администрацию Президента РК
ежегодно, до 1 мая, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
22.
Законодательное урегулирование вопросов по:
внедрению механизма экстренного реагирования на ухудшение фитосанитарной обстановки с учетом баланса интересов бизнеса и государства.
проект Закона Республики Казахстан
июль
2024 года
МСХ, МНЭ, МФ, АЗРК (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
23.
Внедрение, автоматизация и оцифровка системы сбора данных по обследованию, мониторингу саранчовых и других вредителей, болезней и сорняков, результатов контроля и надзора за проведением фитосанитарных мероприятий
акт ввода в эксплуатацию
декабрь 2024 года
МСХ, МЦРИАП
24.
Внесение предложений по объединению подведомственных организаций КГИ АПК с учетом возложенных функций для исключения дублирования
информация в Правительство
декабрь 2023 года
МСХ, МФ, АДГС (по согласованию)
25.
Внедрение информационной системы управления фитосанитарным риском и фитосанитарной прослеживаемости
акт ввода в эксплуатацию
март
2024 года
МСХ, МЦРИАП
26.
Обеспечение всех территориальных инспекций и фитосанитарных контрольных постов выходом в интернет
100 % охват интернетом
декабрь 2022 года
МЦРИАП, МСХ
27.
Внедрение информационной системы контроля оборота средств защиты растений для исключения оборота "серых" пестицидов
создание информационной системы
август 2024 года
МСХ, МЦРИАП
28.
Внесение предложений по реформированию системы ветеринарии в части:
четкого разграничения функций и полномочий между центром и регионами;
цифровизации процессов, автоматизации сбора и передачи данных в сфере ветеринарии;
поэтапного повышения заработных плат ветеринаров.
информация в Правительство

2022 – 2026 жылдар
АШМ, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, Қаржымині, ҒЖБМ, Еңбекмині, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
29.
- Қазақстан Республикасының ветеринариялық қызметінің халықаралық сарапшыларымен аудит жүргізу;
- ЕАЭО тізіліміне енгізу үшін шет мемлекеттердің кәсіпорындарын тексеру;
- шет мемлекеттердің ветеринариялық қызметтерімен;
- ветеринариялық және фитосанитарлық сертификаттармен келіссөздер жүргізу арқыл АӨК өнімдері үшін экспорттық нарықтарды ашу
Үкіметке ақпарат
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, СИМ, СІМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
30.
Ветеринариялық, фитосанитариялық және карантиндік қызметті жаңғырту
Ветеринариялық және фитосанитариялық қызметті материалдық-техникалық қамтамасыз ету деңгейін арттыру
жыл сайын
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
31.
Ветеринария саласындағы цифрландыру
Ветеринария саласындағы ақпараттық жүйелерді әзірлеу, жетілдіру, қамтамасыз ету, сүйемелдеу, BI аналитика, интеграциялау
жыл сайын
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
32.
Ветеринария саласындағы заңнаманы жетілдіру
Үкімет аппаратқа ақпарат
жыл сайын
АШМ
33.
Ветеринариялық препараттардың айналымын бақылауды күшейту
Ветеринариялық препараттардың айналымын фармакологиялық қадағалау
жыл сайын
АШМ
34.
Ветеринариялық мамандардың кәсіби құзыреттілігін арттыру
Ветеринариялық санитариялық инспекторларды, ветеринария саласындағы мамандарды оқыту.
жыл сайын
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
35.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеуді дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрық
2022 жылғы наурыз
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
10-нысаналы индикатор. Ауыл шаруашылығында негізгі капиталға тартылған инвестиция көлемін 4,2 есеге ұлғайту:
2021 жыл – 100%;
2022 жыл – 118,0%;
2023 жыл – 145,5%;
2024 жыл – 176,2%;
2025 жыл – 223,6%;
2026 жыл – 285,7%;
2027 жыл – 314,3%;
2028 жыл – 345,7%;
2029 жыл – 380,3%;
2030 жыл – 418,3%.
АШМ,
Астана, Алматы, Шымкент қалалардың әкімдіктері және облыстар
36.
Кредиттік серіктестіктер жүйесін институционалдық дамыту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
11-нысаналы индикатор. Тамақ өнімдерін өндіруде негізгі капиталға тартылған инвестиция көлемінің 3,4 есеге өсуі:
2021 жылға – 100,0%;
2022 жыл – 130,2%;
2023 жыл – 154,0%;

2022-2026 годы
МСХ, МЦРИАП, МНЭ, МФ, МНВО, МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
29.
Открытие экспортных рынков для продукции АПК путем:
- проведение аудита международными экспертами ветеринарной службы РК:
- инспекций предприятий зарубежных стран для включения в реестр ЕАЭС;
- переговоры с ветеринарными службами зарубежных стран;
- ветеринарные и фитосанитарные сертификаты.
информация в Правительство
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МТИ, МИД, НПП "Атамекен" (по согласованию)
30.
Модернизация ветеринарной,
фитосанитарной и карантинной службы
Повышение уровня материально-технического обеспечения ветеринарной и фитосанитарной служб,
Расширение области аккредитации ветеринарных лабораторий
ежегодно
МСХ, МФ, МНЭ, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей
31.
Цифровизация в области ветеринарии
Разработка, совершенствование, содержание, сопровождение, BI аналитика, интеграция информационных систем в области ветеринарии
ежегодно
МСХ, заинтересованные центральные
государственные органы, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей
32.
Совершенствование законодательства в области ветеринарии
Информация в Аппарат Правительство
ежегодно
МСХ
33.
Усиление контроля за обращением ветеринарных препаратов
Фармакологический надзор за обращением ветпрепаратов
ежегодно
МСХ
34.
Повышение профессиональной компетенции ветеринарных специалистов
Обучение ветеринарных санитарных инспекторов, специалистов в области ветеринарии,
ежегодно
МСХ, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей
35.
Разработка Дорожной карты по развитию переработки сельскохозяйственной продукции
совместный приказ ГО
март
2022 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 10. Рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в сельское хозяйство в 4,2 раза:
2021 год – 100,0%;
2022 год – 118,0%;
2023 год – 145,5%;
2024 год – 176,2%;
2025 год – 223,6%;
2026 год – 285,7%;
2027 год – 314,3%;
2028 год – 345,7%;
2029 год – 380,3%;
2030 год – 418,3%.
МСХ, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей
36.
Институциональное развитие системы кредитных товариществ
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 11. Рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в производство продуктов питания в 3,4 раза:
2021 год – 100,0%;
2022 год – 130,2%;
2023 год – 154,0%;

2024 жыл – 182,3%;
2025 жыл – 217,7%;
2026 жыл – 232,3%;
2027 жыл – 255,5%;
2028 жыл – 281,0%;
2029 жыл – 309,1%;
2030 жыл – 340,1%.
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
37.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен трансұлттық компания арасындағы инвестициялар туралы келісімге қол қою
келісім
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
12-нысаналы индикатор. Ауыл, орман және балық шаруашылығындағы қадағаланбайтын (көлеңкелі) экономиканың үлесі – ЖІӨ-нің 0,5 %-ы:
2021 жылы – 2,0 %;
2022 жылы – 1,9 %;
2023 жылы – 1,7 %;
2024 жылы – 1,6 %;
2025 жылы – 1,4 %
2026 жылы – 1,2 %;
2027 жылы – 1 %;
2028 жылы – 0,8 %
2029 жылы – 0,6 %;
2030 жылы – 0,5 %.
АШМ, ЦДИАӨМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
38.
Мемлекеттік субсидиялау жүйесін әзірлеу және енгізу
пайдалануға беру актісі
2022 – 2023 жылдар
АШМ
39.
Жаңа цифрлық аграрлық мамандықтар бойынша білім беру бағдарламаларын әзірлеу
білім беру бағдарламаларының тізілімі
2030 жылға дейін
АШМ, ҒЖБМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), аграрлық ЖОО-лар (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
40.
АӨК-ті талдаумен болжауға арналған АШМ ахуалдық орталығын құру және оның жұмыс істеуі
АӨК ахуалдық орталығы
2022 – 2030 жылдар
АШМ, Қаржымині, СИМ, ҰЭМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
41.
АӨК-те қадағалап отыру жүйесін енгізу
пайдалануға беру актісі
2022 – 2023 жылдар
АШМ
42.
Мемлекеттік қолдау шараларын автоматтандыру
ақпараттық жүйе
2022 – 2023 жылдар
АШМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
13-нысаналы индикатор. Ауыл шаруашылығы алқаптарының құрамындағы эрозияға ұшыраған жерлердің жалпы жер алаңы:
2021 жыл – 29,3 млн га;
2022 жыл – 29,2 млн га;
2023 жыл – 29,1 млн га;
2024 жыл – 29,0 млн га;
2025 жыл – 28,9 млн га;
2026 жыл – 28,8 млн га;
2027 жыл – 28,7 млн га;
2028 жыл – 28,6 млн га;
2029 жыл – 28,5 млн га;
2030 жыл – 28,4 млн га.
АШМ, ҰЭМ, ЦДИАӨМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Азаматтарға арналған үкімет" (келісу бойынша)
43.
АШМ Жер ресурстарын басқару комитетінің әкімшілендіруімен жер ресурстарын басқарудың тік орнықты жүйесін құру
Қазақстан Республика
сы Үкіметінің қаулысы
2022 жыл
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Азаматтарға арналған үкімет" КеАҚ (келісу бойынша), облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
14-нысаналы индикатор. Іске асырылған инвестициялық жобалар саны:

2024 год – 182,3%;
2025 год – 217,7%;
2026 год – 232,3%;
2027 год – 255,5%;
2028 год – 281,0%;
2029 год – 309,1%;
2030 год – 340,1%.
МСХ, МНЭ, МФ акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей
37.
Подписание Соглашения об инвестициях между Правительством Республики Казахстан и транснациональной компанией
соглашение
декабрь 2022 года
МСХ, заинтересованные государственные органы, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 12. Доля ненаблюдаемой (теневой) экономики в сельском, лесном и рыбном хозяйстве – 0,5 % в ВВП:
2021 год – 2,0 %;
2022 год – 1,9 %;
2023 год – 1,7 %;
2024 год – 1,6 %;
2025 год – 1,4 %
2026 год – 1,2 %;
2027 год – 1 %;
2028 год – 0,8 %
2029 год – 0,6 %;
2030 год – 0,5 %.
МСХ, МЦРИАП, МФ, МНЭ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
38.
Разработка и внедрение государственной системы субсидирования
акт ввода в эксплуатацию
2022-2023 годы
МСХ
39.
Разработка образовательных программ по новым цифровым агроспециальностям
реестр образовательных программ
до 2030 года
МСХ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), аграрные вузы (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
40.
Создание и функционирование ситуационного центра МСХ для аналитики и прогнозирования АПК
ситуационный центр в АПК
2022-2030 годы
МСХ, МФ, МНЭ, МТИ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
41.
Внедрение системы прослеживаемости в АПК
акт ввода в эксплуатацию
2022-2023 годы
МСХ
42.
Автоматизация мер государственной поддержки
информационная система
2022-2023 годы
МСХ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
Целевой индикатор 13. Площадь эродированных земель в составе сельскохозяйственных угодий к общей площади земель
2021 год – 29,3 млн га;
2022 год – 29,2 млн га;
2023 год – 29,1 млн га;
2024 год – 29,0 млн га;
2025 год – 28,9 млн га;
2026 год – 28,8 млн га;
2027 год – 28,7 млн га;
2028 год – 28,6 млн га;
2029 год – 28,5 млн га;
2030 год – 28,4 млн га.
МСХ, МНЭ, МЦРИАП, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НАО "Правительство для граждан" (по согласованию)
43.
Создание под администрированием Комитета по управлению земельными ресурсами МСХ вертикальной устойчивой системы управления земельными ресурсами
постановление Правительства Республики Казахстан
2022 год
МСХ, МНЭ, МФ, НАО "Правительство для граждан" (по согласованию), акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 14. Количество реализованных инвестпроектов:

2023 жыл - 180;
2024 жыл - 183;
2025 жыл - 187;
2026 жыл - 190;
2027 жыл - 192;
2028 жыл - 195;
2029 жыл - 198;
2030 жыл - 200;
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, қала әкімдіктері
Астана, Алматы, Шымкент және облыстар, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
15-нысаналы индикатор. Агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобалар шеңберінде жұмыс орындарын құру:
2023 жыл – 5 217 жұмыс орны (3130 тұрақты және 2087 уақытша);
2024 жыл – 5 304 жұмыс орны (3182 тұрақты және 2122 уақытша);
2025 жыл – 5 420 жұмыс орны (3252 тұрақты және 2168 уақытша);
2026 жыл – 5 507 жұмыс орны (3304 тұрақты және 2203 уақытша);
2027 жыл – 5 565 жұмыс орны (3339 тұрақты және 2226 уақытша);
2028 жыл – 5 652 жұмыс орны (3391 тұрақты және 2261 уақытша);
2029 жыл – 5 739 жұмыс орны (3443 тұрақты және 2296 уақытша);
2030 жыл – 5 797 жұмыс орны (3478 тұрақты және 2319 уақытша).
АШМ, ЕХӘҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, қала әкімдіктері
Астана, Алматы, Шымкент және облыстар, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
44.
АӨК-де инвестициялық жобаларды, оның ішінде Солтүстік Қазақстан облысының сүт, құс етін өндіру, суару жүйелерін, жылыжайлар мен көкөніс қоймаларын салу жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру жөніндегі тәжірибесін кеңінен тарату шеңберінде іске асыру
үкіметке ақпарат
жыл сайын
АШМ,ҰЭМ, Қаржымині, қалалардың әкімдіктері
Астана, Алматы, Шымкент және облыстар, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
45.
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ-қа агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларды іске асыру үшін түпкілікті қарыз алушылар үшін жылдық 7%-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесімен бюджеттік кредит беру
тікелей түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы Қаржыминіне есеп
Жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ", АҚ "Қазақстанның даму банкі"
16-нысаналы индикатор. Ауыл халқының табысын арттыру тәжірибесін кеңейту шеңберінде жұмыс орындарын құру:
2023 жыл – 50 мың жұмыс орны;
2024 жыл – 50 мың жұмыс орны;
2025 жыл – 50 мың жұмыс орны;
2026 жыл – 50 мың жұмыс орны;
2027 жыл – 50 мың жұмыс орны;
2028 жыл – 50 мың жұмыс орны;
2029 жыл – 50 мың жұмыс орны.
АШМ, Еңбекмині, облыстар,
Астана, Алматы, Шымкент қалалардың әкімдіктері
46.
1 млн-нан астам ауыл тұрғынын қамти отырып, ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытуға 1 трлн теңге бағыттау және барлық жеке қосалқы шаруашылықтардың жартысын кооперативтік кәсіпкерлікке тарту және микрокредит берудің және сату нарығына қол жеткізуін қамтамасыз етудің есебінен 350 мыңнан астам жұмыс орнын құру
ҚР Президенті Әкімшілігіне ақпарат
2023-2029 жылы
АШМ, Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ, облыстар,
Астана, Алматы, Шымкент қалалардың әкімдіктері
47.
Қазақстанда органикалық өндірістің жүйелі және жедел проблемаларын шешудегі кешенді тәсілді іске асыру мақсатында ҰКП базасында Органикалық өндірісті қолдау жөніндегі ғылыми-технологиялық және практикалық орталық ("ORGANIC" жобалық офисі) құру:
- "ORGANIC" жобалық офисі туралы ережені әзірлеу және бекіту;

2023 год – 180;
2024 год – 183;
2025 год – 187;
2026 год – 190;
2027 год – 192;
2028 год – 195;
2029 год – 198;
2030 год – 200;
МСХ, МНЭ, МФ, МИД, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей, АО "НУХ " Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 15. Создание рабочих мест в рамках инвестиционных проектов в АПК:
2023 год – 5 217 рабочих мест (3130 постоянных и 2087 временных);
2024 год – 5 304 рабочих мест (3182 постоянных и 2122 временных);
2025 год – 5 420 рабочих мест (3252 постоянных и 2168 временных);
2026 год – 5 507 рабочих мест (3304 постоянных и 2203 временных);
2027 год – 5 565 рабочих мест (3339 постоянных и 2226 временных);
2028 год – 5 652 рабочих мест (3391 постоянных и 2261 временных);
2029 год – 5 739 рабочих мест (3443 постоянных и 2296 временных);
2030 год – 5 797 рабочих мест (3478 постоянных и 2319 временных).
МСХ, МТСЗН, МФ, МНЭ, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей, АО "НУХ " Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
44.
Реализация инвестиционных проектов в АПК, в том числе в рамках масштабирования опыта Северо-Казахстанской области по реализации инвестиционных проектов по производству молока, мяса птицы и рыбы, строительству оросительных систем, теплиц, овощехранилищ и др.
информация в Правительство
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей, АО "НУХ " Байтерек" (по согласованию)
45.
Выделение бюджетного кредита АО "Банк Развития Казахстана" для реализации инвестиционных проектов в АПК по ставке вознаграждения не более 7% годовых для конечных заемщиков
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
ежегодно
АО "НУХ "Байтерек", АО "Банк Развития Казахстана", МСХ, МНЭ, МФ
Целевой индикатор 16. Создание рабочих мест в рамках масштабирования опыта по повышению дохода сельского населения:
2023 год – 50 тысяч рабочих мест;
2024 год – 50 тысяч рабочих мест;
2025 год – 50 тысяч рабочих мест;
2026 год – 50 тысяч рабочих мест;
2027 год – 50 тысяч рабочих мест;
2028 год – 50 тысяч рабочих мест;
2029 год – 50 тысяч рабочих мест.
МСХ, МТСЗН, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей
46.
Направление 1 трлн. тенге на развитие сельскохозяйственной кооперации с охватом более 1 млн. сельчан, вовлечение в кооперативное предпринимательство половины всех личных подсобных хозяйств и создание более 350 тысяч рабочих мест за счет микрокредитования и обеспечения доступа к рынкам сбыта
Информация в Администрацию Президента РК
2023-2029 годы
МСХ, МТСЗН, МФ, МНЭ, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей
47.
Создание на базе НПП научно-технологического и практического центра по поддержке органического производства (Проектный офис "ORGANIC") с целью реализации комплексного подхода в решении системных и оперативных проблем органического производства в Казахстане:
- разработка и утверждение Положения о Проектном офисе "ORGANIC";

- "ORGANIC" жобалық офисінің 2022 – 2023 жылдарға арналған жұмыс жоспарын жасау және бекіту
"ORGANIC" жобалық офисі
2022 жылғы наурыз
АШМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
48.
Халықаралық және өңірлік құжаттар мен стандарттардың ережелерімен және нормаларымен үндестірілген "Органикалық өнім өндіру және оның айналымы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жаңа редакциясын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, СИМ, ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
49.
Органикалық ауыл шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2022 жылғы сәуір
АШМ, СИМ, ДСМ, ЭГТРМ, СІМ, АҚДМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
17-нысаналы индикатор. Агроөнеркәсіптік кешендегі енгізілген аяқталған ғылыми әзірлемелердің үлесі, %:
2021 жыл – 14,5%;
2022 жыл – 16%;
2023 жыл – 17%;
2024 жыл – 19%;
2025 жыл – 22%;
2026 жыл – 26%;
2027 жыл – 26%;
2028 жыл – 31%;
2029 жыл – 37%;
2030 жыл – 40%.
АШМ, ҒЖБМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша)
50.
ЖОО-лар, ҒЗИ, тәжірибе шаруашылықтары, колледждер және агроқұрылымдар базасында жұмыс істеп тұрған білім тарату орталықтарының желісін, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешенді дамыту мәселелері бойынша шетелдік консультанттардың оқыту семинарларын өткізу практикасын кеңейту
АШТӨ-ні оқыту туралы есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 20 маусым
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҒЖБМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ЖАО, білім беру ұйымдары
51.
Бағдарламалық-нысаналы және гранттық қаржыландыру арқылы АӨК-ті ғылыми қамтамасыз ету
ғылыми-техникалық бағдарламалар
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша)
52.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға арналған салалық гранттарды енгізу
коммерцияландыру жөніндегі жобалар
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
53.
Аграрлық жоғары оқу орындарында білім беру бағдарламаларының мазмұнын жаңарту
жаңартылған білім беру бағдарламалары
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
54.
Мемлекеттік тапсырма арқылы АӨК-те білім тарату орталықтарын дамыту
АШТӨ-ні оқыту туралы есеп
жыл сайын
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҒЖБМ, БҚДА (келісу бойынша), "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ЖАО, білім беру ұйымдары
55.
Трансфертті цифрландыруды және агротехнологияларды коммерцияландыруды дамыту
есеп
жыл сайын
АШМ, ЦДИАӨМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
56.
Ауыл шаруашылығы саласында ақпараттық технологияларды енгізу және цифрландыру жөніндегі жұмыстарды жалғастыру ("AgriTech" технологиялық платформасы)
"AgriTech" технологиялық платформасы

- составление и утверждение плана работ Проектного офиса "ORGANIC" на 2022-2023 годы
проектный офис "ORGANIC"
март
2022 года
МСХ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
48.
Разработка новой редакции Закона Республики Казахстан "О производстве и обороте органической продукции", гармонизированного с положениями и нормами международных и региональных документов и стандартов
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МСХ, МТИ, МЗ, МНЭ, МФ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
49.
Разработка Дорожной карты по развитию органического сельского хозяйства
совместный приказ ГО
апрель
2020 года
МСХ, МТИ, МЗ, МЭГПР, МИД, МИОР, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 17. Доля внедренных завершенных научных разработок в АПК, в %:
2021 год – 14,5%;
2022 год – 16%;
2023 год – 17%;
2024 год – 19%;
2025 год – 22%;
2026 год – 26%;
2027 год – 26%;
2028 год – 31%;
2029 год – 37%;
2030 год – 40%.
МСХ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
50.
Расширение сети действующих центров распространения знаний на базе ВУЗов, НИИ, опытных хозяйств, колледжей и агроформирований, а также практики проведения обучающих семинаров зарубежными консультантами по вопросам развития агропромышленного комплекса
отчет об обучении СХТП
ежегодно, 20 июня, следующего за отчетным годом
МСХ, МФ, МНЭ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), МИО, организации образования
51.
Научное обеспечение АПК посредством программно-целевого и грантового финансирования
научно-технические программы
ежегодно
МСХ, МНВО, МФ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
52.
Внедрение отраслевых грантов на коммерциализацию результатов научной и (или) научно-технической деятельности
проекты по коммерциализации
ежегодно
МСХ, МНВО, МФ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
53.
Обновление содержания образовательных программ в аграрных высших учебных заведениях
обновленные образовательные программы
ежегодно
МСХ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
54.
Развитие центров распространения знаний в АПК посредством государственного задания
отчет об обучении СХТП
ежегодно
МСХ, МФ, МНЭ, МНВО, АЗРК (по согласованию), НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), МИО, организации образования
55.
Развитие цифровизации трансферта и коммерциализации агротехнологий
отчет
ежегодно
МСХ, МЦРИАП, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
56.
Продолжение работ по внедрению информационных технологий и цифровизации в отрасли сельского хозяйства (технологическая платформа "AgriTech")
технологическая платформа "AgriTech"

2022 – 2030 жылдар
АШМ, ЦДИАӨМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
18-нысаналы индикатор. Су үнемдеу технологиялары (тамшылатып суару, жаңбырлатып суару) қолданылатын жерлер алаңы:
2022 жыл – 279 мың га;
2023 жыл – 300 мың га;
2024 жыл – 373 мың га;
2025 жыл – 450 мың га;
2026 жыл – 510 мың га;
2027 жыл – 560 мың га;
2028 жыл – 630 мың га;
2029 жыл – 680 мың га;
2030 жыл – 750 мың га.
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
57.
Гидрогеологиялық-мелиоративтік қызметтің қызмет аясының кеңеюіне байланысты олардың материалдық-техникалық базасын жақсарту
суармалы жерлердің мелиоративтік жағдайын жақсарту бойынша ұсыныстар
жыл сайын
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ
58.
АӨК субъектілерінің суару жүйелерін сатып алуы үшін облыс әкімдіктеріне және уәкілетті қаржы институттарына бюджеттік кредит беру және оларды орнатуға дайындық жұмыстарын қаржыландыру
сатып алынған спринклерлердің саны
жыл сайын
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
19-нысаналы индикатор. Тұқымдық конверсиямен қамтылған асыл тұқымды малдың үлесі:
2022 жыл – 29%;
2023 жыл – 31%;
2024 жыл – 32%;
2025 жыл – 34%;
2026 жыл – 35%;
2027 жыл – 37%;
2028 жыл – 39%;
2029 жыл – 41%;
2030 жыл – 43%.
АШМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
59.
200 мың тонна көлемінде жем-шөп қорын құру
жем-шөп қоры
2022 жылғы қантар
АШМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Азық-түлік корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
60.
Құс шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
61.
Сүтті мал шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
62.
Қой шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
63.
Етті мал шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
64.
"Жәңгір хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университеті" КеАҚ жанындағы Инновациялық ғылыми-өндірістік зертханасын құру мақсатында "Жәңгір хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университеті" КеАҚ жарғылық капиталын ұлғайта отырып "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ жарғылық капиталын ұлғайту
АШМ бұйрықтары

2022-2030 годы
МСХ, МЦРИАП, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 18. Площадь земель с применением водосберегающих технологий (капельное орошение, дождевание), тысяч га:
2022 год – 279 тыс. га;
2023 год – 300 тыс. га;
2024 год – 373 тыс. га;
2025 год – 450 тыс. га;
2026 год – 510 тыс. га;
2027 год – 560 тыс. га;
2028 год – 630 тыс. га;
2029 год – 680 тыс. га;
2030 год – 750 тыс. га.
МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
57.
Улучшение материально-технической базы гидрогеолого-мелиоративной службы в связи с расширением их зоны деятельности
рекомендации по улучшению мелиоративного состояния орошаемых земель
ежегодно
МСХ, МФ, МНЭ
58.
Обеспечение бюджетного кредита акиматов регионов и уполномоченных финансовых институтов для приобретения субъектами АПК ирригационных систем и финансирование подготовительных работ по их установке
количество приобретенных дождевальных машин
ежегодно
МСХ, МФ, МНЭ, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей
Целевой индикатор 19. Доля маточного поголовья, охваченная породным преобразованием:
2022 год – 29%;
2023 год – 31%;
2024 год – 32%;
2025 год – 34%;
2026 год – 35%;
2027 год – 37%;
2028 год – 39%;
2029 год – 41%;
2030 год – 43%.
МСХ, акиматы городов
Астаны, Алматы, Шымкента и областей
59.
Создание фуражного фонда в объеме 200 тысяч тонн
фуражный фонд
январь 2022 года
МСХ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
60.
Разработка Дорожной карты по развитию птицеводства
совместный приказ ГО
декабрь
2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
61.
Разработка Дорожной карты по развитию молочного животноводства
совместный приказ ГО
декабрь
2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
62.
Разработка Дорожной карты по развитию овцеводства
совместный приказ ГО
декабрь
2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
63.
Разработка Дорожной карты по развитию мясного животноводства
совместный приказ ГО
декабрь
2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
64.
Увеличение уставного капитала НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" с последующим увеличением уставного капитала НАО "Западно-Казахстанский аграрно-технический университет им Жангир хана" с целью создания Инновационной научно-производственной лаборатории при НАО "Западно-Казахстанский аграрно-технический университет им Жангир хана"
приказ МСХ

2023-2025 жылдар
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ,
"ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша)

2023-2025 годы
МСХ, МФ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)