"Қазақстан халқына" қоғамдық қоры түріндегі коммерциялық емес ұйымға "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының таза кірісінің кемінде жеті пайызы мөлшерінде қаражат бөлу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 31 наурыздағы № 273 қаулысы.
"Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры түріндегі коммерциялық емес ұйымға "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының таза кірісінің кемінде жеті пайызы мөлшерінде қаражат бөлу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 31 наурыздағы
№ 273 қаулысымен
бекітілген
"Қазақстан халқына" қоғамдық қоры түріндегі коммерциялық емес ұйымға "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының таза кірісінің кемінде жеті пайызы мөлшерінде қаражат бөлу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры түріндегі коммерциялық емес ұйымға "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының таза кірісінің кемінде жеті пайызы мөлшерінде қаражат бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры (бұдан әрі – қоғамдық қор) түріндегі коммерциялық емес ұйымға "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – қор) таза кірісінің кемінде жеті пайызы мөлшерінде қаражат бөлу тәртібін айқындайды.
2-тарау. "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры түріндегі коммерциялық емес ұйымға "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының таза кірісінің кемінде жеті пайызы мөлшерінде қаражат бөлу тәртібі
2. Қор жеке (шоғырландырылмаған) аудиттелген қаржылық есептілік негізінде қоғамдық қор үшін жыл сайын қордың таза кірісінің кемінде 7 (жеті) пайызы мөлшерінде қаражат бөледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қордың қоғамдық қорға қаражат бөлуі қордың жылдық қаржылық есептілігін бекіту және таза кірісін бөлу туралы мәселелерді жыл сайын қарау шеңберінде қабылданатын қордың жалғыз акционерінің тиісті шешімі негізінде жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил выделения некоммерческой организации в лице общественного фонда "Қазақстан халқына" средств в размере не менее семи процентов от чистого дохода акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 273.
В соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выделения некоммерческой организации в лице общественного фонда "Қазақстан халқына" средств в размере не менее семи процентов от чистого дохода акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2023 года № 273
Правила
выделения некоммерческой организации в лице общественного фонда "Қазақстан халқына" средств в размере не менее семи процентов от чистого дохода акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выделения некоммерческой организации в лице общественного фонда "Қазақстан халқына" средств в размере не менее семи процентов от чистого дохода акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" и определяют порядок выделения некоммерческой организации в лице общественного фонда "Қазақстан халқына" (далее – общественный фонд) средств в размере не менее семи процентов от чистого дохода акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – фонд).
Глава 2. Порядок выделения некоммерческой организации в лице общественного фонда "Қазақстан халқына" средств в размере не менее семи процентов от чистого дохода акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
2. Фонд ежегодно выделяет для общественного фонда средства в размере не менее 7 (семь) процентов от чистого дохода фонда на основе отдельной (неконсолидированной) аудированной финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления Правительства РК от 14.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Выделение фондом средств общественному фонду осуществляется на основании соответствующего решения единственного акционера фонда, принимаемого в рамках ежегодного рассмотрения вопросов об утверждении годовой финансовой отчетности и распределении чистого дохода фонда.

4. Қордың қоғамдық қорға аударатын қаражатының мөлшері қоғамдық қордың талап етілетін сома және сұралатын соманың негізділігі көрсетіліп ұсынылған жазбаша сұрау салуы негізге алына отырып айқындалады.
5. Қор осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген сұрау салуды алғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қаражатты қоғамдық қордың шотына сұрау салуда көрсетілген мөлшерде аударады.
6. Бөлінген қаражатты қоғамдық қор қордың жалғыз акционері қоғамдық қорға қаражат бөлу туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде талап ете алады.
Талап етілмеген қаражат көрсетілген мерзім өткеннен кейін қоғамдық қорға аударылмайды.
7. Қоғамдық қор қор аударған қаражаттың мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етеді.

4. Размер средств, перечисляемых фондом в общественный фонд, определяется исходя из письменного запроса общественного фонда с указанием требуемой суммы и предоставлением обоснования запрашиваемой суммы.
5. Фонд в течение 20 (двадцать) рабочих дней после получения запроса, указанного в пункте 4 настоящих Правил, перечисляет средства на счет общественного фонда в размере, указанном в запросе.
6. Выделенные средства могут быть востребованы общественным фондом в течение 3 (три) лет с даты принятия единственным акционером фонда решения о выделении средств общественному фонду.
Невостребованные средства по истечении указанного срока не подлежат перечислению в общественный фонд.
7. Общественный фонд обеспечивает целевое использование перечисленных фондом средств.