Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге 2023 жылға арналған кредит берудің негізгі шарттары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 284 қаулысы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 180-бабының 2-тармағына, "2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне 2023 жылға арналған кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге кредит берудің негізгі шарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы, Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрліктер заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарымен кредиттік шарттар жасасуды;
2) кредиттік шарттардың негізгі және қосымша талаптарының орындалуын бақылауды;
3) бюджеттік кредиттердің нысаналы және тиімді пайдаланылуын, өтелуін және қызмет көрсетілуін бақылау мен мониторингтеуді қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары:
1) қарыз алушылардың Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне мәслихаттардың 2023 жылға арналған облыстық бюджеттерде, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының бюджеттерінде тиісті түсімдерді көздейтін шешімдерін ұсынсын;
2) түпкі қарыз алушымен кредиттік шарттар жасассын;
3) ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ыкүнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Қаржы, Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрліктеріне кредиттердің игерілуі туралы ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 12 сәуірдегі
№ 284 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге 2023 жылға арналған кредит берудің негізгі шарттары
1. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – қарыз алушылар) кредиттер беру үшін мынадай негізгі шарттар белгіленеді:
1) "2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында 008 "Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге кредит беру" бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген 2435659000 (екі миллиард төрт жүз отыз бес миллион алты жүз елу тоғыз мың) теңге сомасындағы кредиттер қарыз алушыларға кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге жылдық 0,1 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 7 (жеті) жыл мерзімге беріледі;

Об основных условиях кредитования областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов на 2023 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 284
В соответствии с пунктом 2 статьи 180 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые основные условия кредитования областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов на 2023 год.
2. Министерствам финансов, индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) заключение кредитных договоров с местными исполнительными органами областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента;
2) контроль за выполнением основных и дополнительных условий кредитных договоров;
3) контроль и мониторинг целевого и эффективного использования, погашения и обслуживания бюджетных кредитов.
3. Местным исполнительным органам областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента:
1) представить в Министерство финансов Республики Казахстан решения маслихатов, предусматривающих в областных бюджетах, бюджетах городов Астаны, Алматы и Шымкента на 2023 год соответствующие поступления;
2) заключить кредитные договоры с конечными заемщиками;
3) ежеквартально, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять информацию об освоении кредитов в министерства финансов, индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 апреля 2023 года № 284
Основные условия кредитования областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов на 2023 год
1. Для предоставления кредитов местным исполнительным органам областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – заемщики) устанавливаются следующие основные условия:
1) кредиты, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы" по бюджетной программе 008 "Кредитование областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов", в сумме 2435659000 (два миллиарда четыреста тридцать пять миллионов шестьсот пятьдесят девять тысяч) тенге предоставляются заемщикам на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов сроком на 7 (семь) лет по ставке вознаграждения 0,1 % годовых;

2) негізгі борышты төлеу бойынша жеңілдікті кезең 28 (жиырма сегіз) айдан аспауға тиіс;
3) бюджеттік кредит бойынша негізгі борышты өтеуді қарыз алушылар 28 (жиырма сегіз) айды құрайтын жеңілдік кезеңі өткеннен кейін 2025 жылдан бастап тең үлестермен жүзеге асырады;
4) кредиттерді игеру кезеңі кредиттер кредитордың шотынан аударылған кезден бастап есептеледі және 2023 жылғы 10 желтоқсанда аяқталады.
2. Кредиттерді беру, өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі қосымша шарттар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес кредиттік шартта белгіленеді.

2) льготный период по выплате основного долга не должен превышать 28 (двадцать восемь) месяцев;
3) погашение основного долга по бюджетному кредиту осуществляется заемщиками равными долями с 2025 года по истечении льготного периода, который составляет 28 (двадцать восемь) месяцев;
4) период освоения кредитов исчисляется с момента перечисления кредитов со счета кредитора и заканчивается 10 декабря 2023 года.
2. Дополнительные условия по предоставлению, погашению и обслуживанию кредита устанавливаются в кредитном договоре в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.