Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 31 мамырдағы № 430 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 31 мамырдағы
№ 430 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару, жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 859 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 23) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару, жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу тәртібін айқындайды.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Жарамдылық мерзімі өткен тамақ өнімдерін кәдеге жаратуды және жоюды айқындау хаттамасының, өзге материалдық құндылықтар бойынша зерттеулер хаттамасының және экономикалық пайда туралы қорытындының негізінде мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша уәкілетті орган кәдеге жарату немесе жою үшін мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын броньнан шығару туралы шешім қабылдайды.";
14-тармақ алып тасталсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Уәкілетті органның мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жою үшін броньнан шығару туралы шешімі қабылданғаннан кейін ведомстволық бағынысты ұйым/сақтау пункті кейіннен мемлекеттік резервтің броньнан шығарылған материалдық құндылықтарын жою үшін шаралар қабылдайды.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2023 года № 430.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2023 года № 430
Изменения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 859 "Об утверждении Правил списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации утилизированных товаров":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 23) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации утилизированных товаров, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации утилизированных товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" и определяют порядок списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации утилизированных товаров.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. На основании протокола определения утилизации и уничтожения пищевой продукции с истекшим сроком годности, протокола исследований по иным материальным ценностям и заключения об экономической выгоде уполномоченный орган принимает решение о разбронировании материальных ценностей государственного резерва для утилизации или уничтожения по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу.";
пункт 14 исключить;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. После принятия решения уполномоченного органа о разбронировании материальных ценностей государственного резерва для уничтожения подведомственная организация/пункт хранения принимает меры для дальнейшего уничтожения разбронированных материальных ценностей государственного резерва.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Уәкілетті орган шешім қабылдағанға дейін мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жоюға жол берілмейді.";
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы өзгерістерге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 860 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 12) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Төтенше жағдай туралы", "Азаматтық қорғау туралы" (бұдан әрі – "Азаматтық қорғау туралы" Заң) және "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын жеткізу, сақтау және шығару тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жұмылдыру резервін сақтауды жүзеге асыратын сақтау пункттері мен ұйымдар жыл сайын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 3 (үш) данада жұмылдыру резервінің жинақталатын және жаңартылатын материалдық құндылықтары жөніндегі мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) жасайды, олардың бір данасы сақтау пунктінде қалады, екінші данасы жұмылдыру тапсырмасын орындаушы мемлекеттік органға, үшінші данасы 10 қаңтардан кешіктірмей ведомствоға ұсынылады.
Ұсынылған мәліметтер негізінде ведомство жыл сайын 15 ақпаннан кешіктірмей осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу жоспарын бекітеді.
Ведомстволық бағынысты ұйым мен сақтау пункттері ай сайын уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну тәртібіне сәйкес мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есеп беріп тұрады.
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы ұсынылған есептер негізінде ведомство жыл сайын 30 қаңтардан кешіктірмей осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу жоспарын бекітеді.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"19. Уничтожение материальных ценностей государственного резерва до принятия решения уполномоченного органа не допускается.";
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению, к настоящим изменениям.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 860 "Об утверждении Правил оперирования материальными ценностями государственного материального резерва":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах оперирования материальными ценностями государственного материального резерва, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оперирования материальными ценностями государственного материального резерва (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О чрезвычайном положении", "О гражданской защите" (далее – Закон "О гражданской защите") и "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" и определяют порядок поставки, хранения и выпуска материальных ценностей государственного материального резерва.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Пункты хранения и организации, осуществляющие хранение мобилизационного резерва, ежегодно составляют сведения по материальным ценностям мобилизационного резерва, подлежащим накоплению и освежению, в 3 (три) экземплярах (далее – сведения) согласно приложению 1 к настоящим Правилам, из них один экземпляр остается в пункте хранения, второй экземпляр представляется в государственный орган, выполняющий мобилизационное задание, третий экземпляр – в ведомство не позднее 10 января.
На основании представленных сведений ведомство ежегодно не позднее 15 февраля утверждает план оперирования материальными ценностями мобилизационного резерва по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Подведомственная организация и пункты хранения ежемесячно представляют отчеты о наличии и движении материальных ценностей государственного резерва согласно порядку подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва, утвержденному уполномоченным органом.
На основании представленных отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного резерва ведомство ежегодно не позднее 30 января утверждает план оперирования материальными ценностями государственного резерва по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:

"32. Материалдық құндылықтарды сақтау шығыстарының сомасы сақтау пункттері сақтауда тұрған мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының нақты көлемін ескеріп және шығындарды растайтын құжаттармен қоса осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жыл сайын ұсынатын мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарды сақтау шығындарының есеп-қисаптары негізінде есептеледі.
Шығындардың есеп-қисабы уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну тәртібіне сәйкес жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірілмейтін мерзімде есеппен бірге ұсынылады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын қарызға беру тәртібімен шығару уәкілетті органның шешімі бойынша жүзеге асырылады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша броньнан шығару тәртібімен шығару:
1) гуманитарлық көмек көрсету;
2) босқындарға көмек көрсету;
3) нарыққа реттеушілік ықпал ету кезінде жүзеге асырылады.".
3. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 наурыздағы № 108 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 198-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" және "Азаматтық қорғау туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органның есепке алуы тәртібін белгілейді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Сақтау пункттері мен ведомстволық бағынысты ұйым уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы мен қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну қағидаларына сәйкес мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу, есептен шығару, олардың орнын ауыстыру туралы мәліметтерді ағымдағы бақылауға алу үшін ұсынады, олар мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы мен қозғалысы туралы жиынтық есептің тиісті бағандарында көрсетіледі.".
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
қосымша
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есептен
шығару, жою, кәдеге жарату
және кәдеге жаратылған
тауарларды өткізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
20__ ж. "__" _________ мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жою туралы № ____ акт
_________________________________________________________________
ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің атауы
_________________________________________________________________
ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің толық
мекенжайы________________________________________________________________
Біз: ______________________________________________________________
мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жоюға қатысқан тұлғалардың тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) жұмыс орны, лауазымы уәкілетті
органның мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жою үшін броньнан
шығару туралы ____ жылғы "__" ___________ № ______ шешімінің негізінде төменде
аталған мемлекеттік резервтің одан әрі қолдануға жарамсыз материалдық
құндылықтарын жойдық:
Р/с №
Материалдық құндылықтардың атауы
Стандарттау жөніндегі құжаттардың нөмірлері, артикулы, сериясы
Өлшем бірлігі
Саны
Жою үшін негіз
Жою тәсілі
Жойылған орны
Жойылған уақыты мен күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мемлекеттік резервтің одан әрі қолдануға жарамсыз материалдық құндылықтарын
жоюға қатысқан тұлғалардың қолдары және Т.А.Ә.
______________/ ____________/ _______________________
лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы

"32. Сумма расходов на хранение материальных ценностей рассчитывается на основании представляемых ежегодно пунктами хранения расчетов затрат по хранению материальных ценностей государственного материального резерва по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с учетом фактического объема материальных ценностей государственного материального резерва, находящихся на хранении, и с приложением подтверждающих затраты документов.
Расчет затрат представляется вместе с отчетом согласно порядку подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва, утвержденному уполномоченным органом, ежегодно в срок не позднее 10 января.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Выпуск материальных ценностей государственного материального резерва в порядке заимствования осуществляется по решению уполномоченного органа.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Выпуск материальных ценностей государственного материального резерва в порядке разбронирования по решению Правительства Республики Казахстан осуществляется при оказании:
1) гуманитарной помощи;
2) помощи беженцам;
3) регулирующего воздействия на рынок.".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2015 года № 108 "Об утверждении Правил учета материальных ценностей государственного материального резерва":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 198 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах учета материальных ценностей государственного материального резерва, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила учета материальных ценностей государственного материального резерва (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственном имуществе", "О гражданской защите" и устанавливают порядок учета материальных ценностей государственного материального резерва уполномоченным органом в области государственного материального резерва.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Пункты хранения и подведомственная организация для текущего контроля представляют сведения о постановке на учет, снятии с учета, перемещении материальных ценностей государственного резерва, которые отражаются в соответствующих графах сводного отчета о наличии и движении материальных ценностей государственного резерва в соответствии с Правилами подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва, утвержденными уполномоченным органом.".
Приложение
к изменениям, которые
вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Приложение 5
к Правилам списания,
уничтожения, утилизации
материальных ценностей
государственного материального
резерва и реализации
утилизированных товаров
Форма
Акт № ___
об уничтожении материальных ценностей государственного резерва
от "__" ___________20__ г.
__________________________________________________________________________
наименование подведомственной организации/ пункта хранения
__________________________________________________________________________
полный адрес подведомственной организации/ пункта хранения
Нами: ____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.), место работы,
должность лиц, принимавших участие в уничтожении материальных
ценностей государственного резерва)
на основании решения уполномоченного органа о разбронировании материальных
ценностей государственного резерва для уничтожения от "__" ___________ года № ______
уничтожены нижеперечисленные материальные ценности государственного резерва, не
пригодные к дальнейшему применению:
№ п/п
Наименования материальных ценностей
Номера документов по стандартизации, артикул, серия
Единица измерения
Количество
Основание для уничтожения
Способ уничтожения
Место уничтожения
Время и дата уничтожения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Подписи и Ф.И.О. лиц, принимавших участие в уничтожении не пригодных к
дальнейшему применению материальных ценностей государственного резерва
______________/ ____________/ ____________________
должность             подпись       расшифровка подписи