Субсидияланатын жұмыс орындарының, субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылатын адамдарға қойылатын талаптардың, олардың жалақысын субсидиялау мөлшерлері мен мерзімдерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 маусымдағы № 476 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 111-бабының 9-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған субсидияланатын жұмыс орындарының, субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылатын адамдарға қойылатын талаптардың, олардың жалақысын субсидиялау мөлшерлері мен мерзімдерінің тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
20 жылғы 15 маусымдағы
№ 476 қаулысымен
бекітілген
Субсидияланатын жұмыс орындарының, субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылатын адамдарға қойылатын талаптардың, олардың жалақысын субсидиялау мөлшерлері мен мерзімдерінің тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.01.2024 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Субсидияланатын жұмыс орындарының атауы
Сипаттамасы
Субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылатын адамдарға қойылатын талаптар
Субсидияның бір айдағы мөлшері (экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақыны ескергенде)
Жалақыны субсидиялау мерзімі
1
2
3
4
5
6
1
Қоғамдық жұмыстар
Мансап орталықтары ұйымдастыратын, жұмыскерлердің алдын ала кәсіптік даярлаудан өтуін талап етпейтін, олардың уақытша жұмыспен қамтамасыз ету үшін әлеуметтік пайдалы бағыттағы еңбек қызметінің түрлері
1) жасы: 16 жастан бастап Әлеуметтік кодекстің 207-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа толғанға дейін;
2) мына әлеуметтік мәртебелердің бірінің болуы:
- жұмыссыздар ретінде тіркелген адамдар;
- оқудан бос уақытта студенттер және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары;
- өндірістің тоқтап тұруына байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адамдар
кемінде 24 айлық есептік көрсеткіш
12 айдан аспайды
2
Әлеуметтік жұмыс орындары
Жұмыс беруші мансап орталығымен шарт негізінде жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшiн құратын олардың жалақысы субсидияланатын арқылы құратын жұмыс орындары
1) жасы: 16 жастан бастап Әлеуметтік кодекстің 207-бабының 1-тармағымен белгіленген зейнеткерлік жасқа толғанға дейін;

Об утверждении перечня субсидируемых рабочих мест, требований к лицам, трудоустраиваемым на субсидируемые рабочие места, размеров и сроков субсидирования их заработной платы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 476.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с пунктом 9 статьи 111 Социального кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень субсидируемых рабочих мест, требований к лицам, трудоустраиваемым на субсидируемые рабочие места, размеров и сроков субсидирования их заработной платы.
2. Настоящее постановление вводится в действие c 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 июня 2023 года № 476
Перечень субсидируемых рабочих мест, требований к лицам, трудоустраиваемым на субсидируемые рабочие места, размеров и сроков субсидирования их заработной платы
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.01.2024 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/н
Наименование субсидируемых рабочих мест
Описание
Требования к лицам, трудоустраиваемым на субсидируемые рабочие места
Размеры субсидий в месяц (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг, без учета выплат по экологическим надбавкам)
Сроки субсидирования заработной платы
1
2
3
4
5
6
1
Общественные работы
виды трудовой деятельности, организуемые карьерными центрами, не требующие предварительной профессиональной подготовки работников, имеющие социально-полезную направленность для обеспечения их временной занятостью
1) возраст: от 16 лет до достижения пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Социального кодекса;
2) наличие одного из следующих социальных статусов:
- лица, зарегистрированные в качестве безработных;
- студенты и учащиеся старших классов общеобразовательных школ в свободное от учебы время;
- лица, не обеспеченные работой в связи с простоем производства
не менее 24 месячных расчетных показателей
не более 12 месяцев
2
Социальные рабочие места
рабочие места, создаваемые работодателем на договорной основе с карьерным центром, для трудоустройства безработных с субсидированием их заработной платы
1) возраст: от 16 лет до достижения пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Социального кодекса;

2) жұмыссыз ретінде тіркелу
жұмыссыздар үшін – жалақының белгіленген мөлшерінің 35 %-ы, бірақ 24 айлық есептік көрсеткіштен аспайды;
үкіметтік емес ұйымдар құрған әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан мүгедектігі бар адамдар үшін – жалақының белгіленген мөлшерінің 70 %-ы, бірақ 24 айлық есептік көрсеткіштен аспайды
12 айдан аспайды
3
Жастар практикасы
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының жұмыссыз түлектері меңгерген кәсібі (мамандығы) бойынша бастапқы жұмыс тәжірибесін жинақтау мақсатында жүзеге асыратын еңбек қызметінің түрі
1) жасы: 35 жастан аспауға тиіс;
2) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі бағдарламалар бойынша оқу бітіргеннен кейін 5 (бес) жыл ішінде;
3) меңгерген кәсіп (мамандық) бойынша жұмыс тәжірибесінің болмауы;
4) жұмыссыз ретінде тіркелу
30 айлық есептік көрсеткіш
12 айдан аспайды
4
"Алғашқы жұмыс орны" жобасының шеңберіндегі жұмыс орындары
Алғаш жұмыс іздеп жүрген жұмыссыздарға жұмыс орнын және қажетті еңбек дағдыларын беруге бағытталған жоба
1) жасы: 35 жастан аспауға тиіс;
2) жұмыс тәжірибесінің болмауы;
3) жұмыссыз ретінде тіркелу
30 айлық есептік көрсеткіш
18 айдан аспайды
5
"Ұрпақтар келісімшарты" жобасының шеңберіндегі жұмыс орындары
Оқу орындарының жұмыссыз түлектерін өздері алған кәсібі (мамандығы) бойынша немесе ұлттық кәсіптер сыныптауышында қызметтің осы тобына жататын ұқсас кәсіп (мамандық) бойынша жұмысқа орналастырып, кейіннен бағытталған Әлеуметтік кодекстің 207-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа толған, жұмыс істеп жүрген жұмыскерді алмастыруға жоба
1) жасы: 35 жастан аспауға тиіс;
2) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі бағдарламалар бойынша оқу бітіргеннен 3 (үш) жыл ішінде;
4) жұмыссыз ретінде тіркелу
30 айлық есептік көрсеткіш
6 айдан аспайды
6
"Күміс жас" жобасының шеңберіндегі жұмыс орындары
50 жастан асқан жұмыссыздардың экономикалық белсенділігін арттыруға бағытталған жоба
1) жасы: 50 жастан бастап Әлеуметтік кодекстің 207-бабының 1-тармағымен белгіленген зейнеткерлік жасқа толғанға дейін;
2) жұмыссыз ретінде тіркелу
жұмыстың бірінші жылы
(1-ші айдан бастап 12-ші айға дейін) үшін жалақының белгіленген мөлшерінің
70%-ын құрайды, бірақ 30 айлық есептік көрсеткіштен аспайды,
жұмыстың екінші жылы
(13-ші айдан бастап
24-ші айға дейін) үшін жалақының белгіленген мөлшерінен

2) регистрация в качестве безработного
для безработных – 35 % от установленного размера заработной платы, но не более 24 месячных расчетных показателей;
для лиц с инвалидностью, трудоустроенных на социальные рабочие места, созданные неправительственными организациями, – 70 % от установленного размера заработной платы, но не более 24 месячных расчетных показателей
не более 12 месяцев
3
Молодежная практика
вид трудовой деятельности, осуществляемой безработными выпускниками организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, с целью приобретения первоначального опыта работы по полученной профессии (специальности)
1) возраст: не старше 35 лет;
2) в течение 5 (пять) лет после завершения обучения по программам технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования;
3) отсутствие опыта работы по полученной профессии (специальности);
4) регистрация в качестве безработного
30 месячных расчетных показателей
не более 12 месяцев
4
Рабочие места в рамках проекта "Первое рабочее место"
проект, направленный на предоставление безработным, впервые ищущим работу, рабочих мест и необходимых трудовых навыков
1) возраст: не старше 35 лет;
2) отсутствие опыта работы;
3) регистрация в качестве безработного
30 месячных расчетных показателей
не более 18 месяцев
5
Рабочие места в рамках проекта "Контракт поколений"
проект, направленный на трудоустройство безработных выпускников учебных заведений по полученной ими профессии (специальности) или родственной профессии (специальности), относящейся к той же группе занятий в соответствии с национальным классификатором занятий, с последующей заменой действующего работника, достигшего пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Социального кодекса
1) возраст: не старше 35 лет;
2) в течение 3 (трех) лет после завершения обучения по программам технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования;
3) регистрация в качестве безработного
30 месячных расчетных показателей
не более 6 месяцев
6
Рабочие места в рамках проекта "Серебряный возраст"
проект, направленный на повышение экономической активности безработных старше 50 лет
1) возраст: от 50 лет до достижения пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Социального кодекса;
2) регистрация в качестве безработного
за первый год работы (с 1 по 12 месяц):
70 % от установленного размера заработной платы, но не более 30 месячных расчетных показателей,
за второй год работы (с 13 по 24 месяц):

65%-ын құрайды, бірақ 30 айлық есептік көрсеткіштен аспайды,
жұмыстың үшінші жылы
(25-ші айдан бастап
36-ші айға дейін) үшін жалақының белгіленген мөлшерінен
60%-ын құрайды, бірақ 30 айлық есептік көрсеткіштен аспайды
36 айдан аспайды

65 % от установленного размера заработной платы, но не более 30 месячных расчетных показателей,
за третий год работы (с 25 по 36 месяц):
60 % от установленного размера заработной платы, но не более 30 месячных расчетных показателей
не более 36 месяцев