Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін бір жарым есе мөлшерде тағайындаған кезде еңбек өтілін жеңілдікпен есептеу үшін сот-медициналық сараптаманы және патологиялық-анатомиялық диагностиканы жүзеге асыратын ұйымдардағы жұмыстар тізбесін және жасына байланысты бір жылдық жұмыс үшін зейнетақы төлемдерін тағайындан кезде толық маусым ішінде істеген жұмысы жеңілдікті еңбек өтіліне есептелетін өнеркәсіптің маусымдық салаларының тізімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 524 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 208-бабы 2-тармағының 8) және 10) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) жасына байланысты зейнетақы төлемдерін бір жарым есе мөлшерде тағайындаған кезде еңбек өтілін жеңілдікпен есептеу үшін сот-медициналық сараптаманы және патологиялық-анатомиялық диагностиканы жүзеге асыратын ұйымдардағы жұмыстар тізбесі;
2) жасына байланысты бір жылдық жұмыс үшін зейнетақы төлемдерін тағайындан кезде толық маусым ішінде істеген жұмысы жеңілдікті еңбек өтіліне есептелетін өнеркәсіптің маусымдық салаларының тізімі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 524 қаулысымен
бекітілген
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін бір жарым есе мөлшерде тағайындаған кезде еңбек өтілін жеңілдікпен есептеу үшін сот-медициналық сараптаманы және патологиялық-анатомиялық диагностиканы жүзеге асыратын ұйымдардағы жұмыстар тізбесі
1. Мыналарды:
1) патологоанатом дәрігерлер мәйіттерді патологиялық-анатомиялық ашуды және мәйіт материалын, операция мен биопсиялар кезінде алынған органдар мен тіндерді гистологиялық зерттеуді;
2) орта және кiшi медицина персоналы патологиялық-анатомиялық ашуды жүргізуге, мәйіт материалын, операциялық және биопсиялық материалды өңдеуге қатысуды жүзеге асыратын республикалық, облыстық және қалалық патологиялық-анатомиялық бюролардағы, орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бөлімшелердегі және денсаулық сақтау ұйымдарының патологиялық-анатомиялық бөлімшелеріндегі жұмыс.
2. Мыналарды:
1) дәрігерлер және мамандар, сот-медициналық сарапшылар мәйіттерге және мәйіт материалына сот-медициналық сараптамалар жүргізуді;
2) орта және кіші медицина персоналы мәйіттерге сот-медициналық сараптама жүргізуге, мәйіт материалын өңдеуге қатысуды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот медицинасы орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындағы, аумақтық филиалдарда, аудандық және ауданаралық бөлімшелердегі жұмыс.
Ескертпе:

Об утверждении перечня работ в организациях, осуществляющих судебно-медицинскую экспертизу и патологоанатомическую диагностику, для льготного исчисления трудового стажа при назначении пенсионных выплат по возрасту в полуторном размере и списка сезонных отраслей промышленности, работа в которых в течение полного сезона засчитывается в льготный трудовой стаж, при назначении пенсионных выплат по возрасту за год работы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 524.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с подпунктами 8) и 10) пункта 2 статьи 208 Социального кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень работ в организациях, осуществляющих судебно-медицинскую экспертизу и патологоанатомическую диагностику, для льготного исчисления трудового стажа при назначении пенсионных выплат по возрасту в полуторном размере;
2) список сезонных отраслей промышленности, работа в которых в течение полного сезона засчитывается в льготный трудовой стаж, при назначении пенсионных выплат по возрасту за год работы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 524
Перечень
работ в организациях, осуществляющих судебно-медицинскую экспертизу и патологоанатомическую диагностику, для льготного исчисления трудового стажа при назначении пенсионных выплат по возрасту в полуторном размере
1. Работа в республиканских, областных и городских патологоанатомических бюро, централизованных патологоанатомических отделениях и патологоанатомических отделениях организаций здравоохранения, осуществляющих:
1) патологоанатомическое вскрытие трупов и гистологическое исследование трупного материала, органов и тканей, удаленных при операции и биопсиях врачами-патологоанатомами;
2) участие в проведении патологоанатомических вскрытий, обработке трупного, операционного и биопсийного материала средним и младшим медицинским персоналом.
2. Работа в республиканском государственном казенном предприятии "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан", территориальных филиалах, районных и межрайонных отделениях, осуществляющих:
1) судебно-медицинские экспертизы трупов и трупного материала врачами и специалистами, судебно-медицинскими экспертами;
2) участие в проведении судебно-медицинских экспертиз трупов, обработке трупного материала средним и младшим медицинским персоналом.
Примечание:

жасына байланысты зейнетақы төлемдерін есептеу үшін еңбек өтілі 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін ескеріледі.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 524 қаулысымен
бекітілген
Жасына байланысты бір жылдық жұмыс үшін зейнетақы төлемдерін тағайындан кезде толық маусым ішінде істеген жұмысы жеңілдікті еңбек өтіліне есептелетін өнеркәсіптің маусымдық салаларының тізімі
1. Ағаш дайындау және ағаш ағызу.
2. Ет және сүт өнеркәсібі.
3. Балық өнеркәсібі.
4. Өнеркәсіптің қант және консерв салалары.
Ескертпе:
жасына байланысты зейнетақы төлемдерін есептеу үшін еңбек өтілі 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін ескеріледі.

трудовой стаж для исчисления пенсионных выплат по возрасту учитывается до 1 января 1998 года.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 524
Список
сезонных отраслей промышленности, работа в которых в течение полного сезона засчитывается в льготный трудовой стаж, при назначении пенсионных выплат по возрасту за год работы
1. Лесозаготовка и лесосплав.
2. Мясная и молочная промышленность.
3. Рыбная промышленность.
4. Сахарная и консервная отрасли промышленности.
Примечание:
трудовой стаж для исчисления пенсионных выплат по возрасту учитывается до 1 января 1998 года.