Ақмола облысының Степногорск қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 26 шілдедегі № 610 қаулысы
Ақмола облысының Степногорск қаласын әлеуметтік-экономикалық дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақмола облысының Степногорск қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар мен Ақмола облысының әкімдігі Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жыл қорытындысы бойынша 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жылдың қорытындылары бойынша 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 26 шілдедегі
№ 610 қаулысымен
бекітілген
Ақмола облысының Степногорск қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары
Степногорск қаласы – Ақмола облысының индустриялық орталығы.
Қаланың әкімшілік бағынысында 1 ауылдық округ және 9 елді мекен бар – 4 кент, 5 ауыл. Степногорск қаласының және оған іргелес аумақтардың аумағы 290 мың гектардан асады, халық саны – 68,5 мың адам.
Өнеркәсіп саласының қала экономикасы үшін маңызы ерекше зор. 2022 жылғы қаңтар-желтоқсандағы тауар өнімінің көлемі 413,6 миллиард теңгені құрады, өңірдің өнеркәсіптік өндірістегі үлесі – 27,9 %. Өнеркәсіп құрылымында өңдеу саласының үлес салмағы ең жоғары – 75,3 %, оған мынадай кәсіпорындар кіреді: "Степногорск тау-кен-химия комбинаты" ЖШС, Степногорск қаласындағы "Степногорский подшипниковый завод" АҚ, "ASTANA-NAN CHEMICALS"-тың "АСТАНА НАН" ЖШС Степногорск қаласындағы филиалы, "SSAP" ЖШС, "ALFA ORGANIC" уыт спирт зауыты" ЖШС, "Sareco" ЖШС, "Степногорск машина жасау зауыты" ЖШС, "Целингормаш" ЖШС, "Промзащита" ЖШС. Индустриялық-инновациялық даму шеңберінде 2021 жылы "Ақсу Technology" ЖШС қуаты жылына 6 тонна Доре қорытпасындағы алтын өндіру фабрикасын пайдалануға берді.
Тау-кен өндіру саласының жетекші кәсіпорындары "Алтыналмас АК" АҚ, "Қазақалтын" ЖШС болып табылады, 2022 жылғы қаңтар-желтоқсанда құрамында алтыны бар кен өндіру 7 361,4 мың тоннаны құрады.

Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития города Степногорска Акмолинской области на 2023 – 2027 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2023 года № 610.
В целях социально-экономического развития города Степногорска Акмолинской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план социально-экономического развития города Степногорска Акмолинской области на 2023 – 2027 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным исполнительным органам и акимату Акмолинской области обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом, и по итогам года, не позднее 25 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июля 2023 года № 610
Комплексный план
социально-экономического развития города Степногорска
Акмолинской области на 2023 – 2027 годы
Город Степногорск – индустриальный центр Акмолинской области.
В административном подчинении города 1 сельский округ и 9 населенных пунктов – 4 посҰлка, 5 сел. Территория города Степногорска и прилегающих территорий составляет более 290 тысяч гектаров, численность населения – 68,5 тысяч человек.
Промышленная сфера имеет определяющее значение для экономики города. ОбъҰм товарной продукции за январь-декабрь 2022 года составил 413,6 миллиардов тенге, доля региона в промышленном производстве – 27,9 %. В структуре промышленности наибольший удельный вес составляет обрабатывающая отрасль – 75,3 %, которая представлена предприятиями ТОО "Степногорский горно-химический комбинат", АО "Степногорский подшипниковый завод", филиал "ASTANA-NAN CHEMICALS" в городе Степногорске ТОО "АСТАНА-НАН", ТОО "SSAP", ТОО "Солодовый спиртзавод "ALFA ORGANIC", ТОО "Sareco", ТОО "Степногорский машиностроительный завод", ТОО "Целингормаш", ТОО "Промзащита". В рамках индустриально-инновационного развития в 2021 году ТОО "Аксу Teсhnology" введена в эксплуатацию золотоизвлекательная фабрика мощностью 6 тонн в год производства золота в сплаве Доре.
Ведущими предприятиями горнодобывающей отрасли являются АО "АК Алтыналмас", ТОО "Казахалтын", добыча золотосодержащей руды за январь-декабрь 2022 года составила 7361,4 тысячи тонн.

Энергетика саласында "Степногорск ЖЭО" ЖШС жұмыс істейді, 2022 жылғы қаңтар-желтоқсанда электр энергиясын өндіру 642,3 миллион кВТ/сағатты, жылу 918 мың Гкал-ды құрады.
Ауыл шаруашылығы саласында көкөніс ("Қазақстанның жылыжай технологиялары" ЖШС) пен гүл өсіретін жылыжай кешендері ("МАЭС" Жылыжай кешені" ЖШС филиалы) жұмыс істейді, мал шаруашылығы дамуда.
Степногорск ЖЭО жылу және электр энергиясының бірден-бір көзі болып табылады. Қаланың электр желілерінің жалпы ұзындығы 466,3 километрді құрайды, электр желілері жеке меншік иелігінде ("Степногорк-Энерготранзит" ЖШС). Қаланың жылумен жабдықтау желілерінің жалпы ұзындығы 247,5 километр, жылу желілері де жеке меншікте ("Степногорск-Теплотранзит" ЖШС).
Жұмыспен қамтылған халық саны – 36 мың адам, жұмыссыздар саны – 1,4 мың адам, 2022 жылы жұмыссыздық деңгейі – 3,8 %, жастар жұмыссыздығы – 1,5 % құрады. 2022 жылы 1,3 мың тұрақты жұмыс орны құрылды. 2022 жылы жұмыспен қамтудың әртүрлі нысандарында 558 адам жұмыспен қамтылған. 2023 жылғы 1 қаңтардағы орташа жалақы 272 413 теңгені құрады.
Білім беру жүйесінде: мектептер – 21, мектепке дейінгі балалар ұйымдары – 13, оның ішінде 9 мемлекеттік, 4 жекеменшік, 4 қосымша білім беру ұйымдары. Орта білім беру мекемелерінде 10 219 оқушы бар. Мектепке дейінгі білім беру мекемелеріндегі тәрбиеленушілер саны – 2485, 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды қамту – 100 %, 1 жастан 6 жасқа дейін – 81,2 % құрайды.
Мәдениет мекемелерінде 24 әуесқой бірлестік, 64 халық шығармашылығы ұжымы жұмыс істейді, олардың 11-і "Халықтық" және "Үлгілі" атағына ие.
Халықты дене шынықтырумен және спортпен қамту көрсеткіші 39,3 % құрады.
2022 жылы бала туу көрсеткіші 1000 адамға шаққанда 13,6, жалпы өлім-жітім 1000 адамға шаққанда 11,9 құрады.
Степногорск қаласының тұрғын үй қорында 288 көппәтерлі тұрғын үй бар. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй алуға кезекте 2 мың адам тұр.
Бұл ретте жақын арадағы бесжылдықта шешілуге тиісті мынадай проблемалар бар:
1) елді мекендерді одан әрі дамыту үшін даму және құрылыс салу схемаларының болмауы;
2) өндіріс көлемі мен инвестициялар тарту әлеуетінің толық көлемде пайдаланылмауы;
3) шағын және орта бизнес (бұдан әрі – ШОБ) субъектілерінің өнім шығаруын ұлғайту;
4) тұтыну нарығын жергілікті өндіріс өнімдерімен қамтамасыз ету;
5) білікті мамандардың жетіспеушілігі;
6) білім беру объектілерінің аумақтарын жөндеу жұмыстарын жүргізу және абаттандыру қажеттілігі;
7) дәрігер кадрлардың тапшылығы және орталық қалалық аурухананың шамадан тыс тозуы;

Энергетика представлена ТОО "Степногорская ТЭЦ", выработка электроэнергии за 2022 год на январь-декабрь составила 642,3 миллиона кВТ/ч, тепловой – 918 тысяч Гкал.
В сфере сельского хозяйства работают тепличные комплексы по выращиванию овощей (ТОО "Тепличные технологии Казахстана") и цветов (филиал ТОО "Тепличный комплекс "ГРЭС"), развивается животноводство.
Степногорская ТЭЦ является единственным источником тепловой и электрической энергии. Общая протяженность электросетей города составляет 466,3 километра, электрические сети находятся в частной собственности (ТОО "Степногорк-Энерготранзит"). Общая протяженность сетей теплоснабжения города составляет 247,5 километра, тепловые сети находятся в частной собственности (ТОО "Степногорск-Теплотранзит").
Занятое население составляет 36 тысячи человек, численность безработных – 1,4 тысячи человек, уровень безработицы за 2022 год составил 3,8 %, молодҰжной безработицы – 1,5 %. За 2022 год создано 1,3 тысячи постоянных рабочих мест. Различными формами занятости за 2022 год охвачено 558 человек. Средняя заработная плата на 1 января 2023 года составила 272 413 тенге.
В системе образования: школ – 21, детских дошкольных организаций – 13, из них 9 государственных, 4 частных, организаций дополнительного образования – 4. В учреждениях среднего образования 10 219 учащихся. В учреждениях дошкольного образования – 2485 воспитанников, охват детей от 3 до 6 лет составляет 100 %, от 1 года до 6 лет – 81,2 %.
В учреждениях культуры работают 24 любительских объединения, 64 коллектива народного творчества, из которых 11 имеют звания "Народный" и "Образцовый".
Показатель охвата населения занятиями физической культурой и спортом составил 39,3 %.
Рождаемость за 2022 год составила 13,6 на 1000 человек, общая смертность – 11,9 на 1 000 человек.
Жилой фонд города Степногорска составляет 288 многоквартирных жилых домов. В очереди на получение жилья из государственного жилищного фонда состоит 2 тысячи человек.
При этом имеются проблемы, решение которых необходимо в ближайшей пятилетке:
1) отсутствие схем развития и застройки для дальнейшего развития населенных пунктов;
2) использование не в полной мере потенциала объема производства и привлечения инвестиций;
3) увеличение выпуска продукции субъектами малого и среднего бизнеса (далее – МСБ);
4) обеспечение потребительского рынка продукцией местного производства;
5) недостаток квалифицированных специалистов;
6) необходимость проведения ремонтных работ и благоустройство территорий объектов образования;
7) дефицит врачебных кадров и высокая изношенность центральной городской больницы;

8) халықтың дене шынықтыруға және спортқа қажеттілігін толықтай қанағаттандыру үшін спорттық инфрақұрылымның тапшы болуы;
9) инженерлік желілердің шамадан тыс тозуы, оның ішінде су құбырлары – 40 %, кәріз желілері – 65 %, жылу желілері – 81,6 %, электрмен жабдықтау– 60 %;
10) қаланың автомобиль жолдарын реконструкциялау және орташа жөндеу жүргізу қажет;
11) жергілікті полиция және өрт сөндіру қызметінің жеткілікті түрде жарақтандырылмауы;
12) өңірдің өнеркәсіптік бағытына байланысты экологиялық проблемалар.
Тұтастай алғанда, Кешенді жоспарда өңірдің теңгерімді әлеуметтік-экономикалық дамуы көзделген, республикалық, жергілікті бюджеттер шеңберінде және басқа да көздерді тарту есебінен қаржыландырылатын, ұйымдастыру және іске асыру мақсатындағы 83 іс-шарадан тұрады.
Р/с
Атауы
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі, миллион теңге*
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:

8) дефицит спортивной инфраструктуры для удовлетворения полной потребности населения физической культурой и спортом;
9) высокий износ инженерных сетей, в том числе водопроводных составляет – 40 %, канализационных – 65 %, тепловых – 81,6 %, электроснабжения – 60 %;
10) необходимость в проведении реконструкции и среднего ремонта автомобильных дорог города;
11) недостаточная оснащенность местных полицейской и пожарной служб;
12) экологические проблемы, связанные с промышленной направленностью региона.
В целом Комплексный план предусматривает сбалансированное социально-экономическое развитие региона, состоит из 83 организационных и реализационных мероприятий, которые будут финансироваться в рамках республиканских, местных бюджетов и за счет привлечения других источников.
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования, миллион тенге*
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:

1) Степногорск қаласы мен әкімшілік бағынысына кіретін елді мекендерді дамыту және құрылыс салу схемаларын әзірлеу есебінен елді мекендерді аумақтық дамыту және олардың шекараларын кеңейту;
2) өнеркәсіп өндірісінің көлемін 550 млрд теңге, оның ішінде өңдеу өндірісінде кемінде 70 % деңгейінде қамтамасыз ету жоспарлануда;
3) өнім шығаруды 71-ден 90 млрд теңгеге дейін өсіру, жұмыспен қамтылғандар санын 11,1-ден 12 мың адамға дейін ұлғайту және жұмыс істеп тұрған субъектілер санын 3,5-тен 3,8 мың бірлікке дейін ұлғайту;
4) ауыл шаруашылығында жалпы өнім шығару көлемін 10 %-ға ұлғайту (2022 жылы – 7,9 млрд теңге);
5) қала кәсіпорындарын кәсіби кадрлармен қамтамасыз ету жылына – 100 адам, жастарды жұмысқа орналастыру жылына – 60 адам;
6) 3,5 мыңға жуық жаңа тұрақты жұмыс орнын құру;
7) 15 аула аумағын абаттандыру арқылы балаларға қолайлы жағдай жасау;
8) медициналық колледж ашу арқылы кадр әлеуетін арттыру және орталық қалалық аурухананы күрделі жөндеу және техникалық жарақтандыру есебінен көрсетілетін медициналық қызметтерді жақсарту;
9) жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және су бұру желілерінің тозуын азайту, 68,5 мың адамды үздіксіз сумен қамтамасыз ету;
10) жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы жолдардың үлесі 74 %-дан 90 %-ға дейін жеткізіледі, жолдардағы қауіпсіздікті жақсарту;
11) жергілікті полиция қызметі жұмысының жеделдігін арттыру, сондай-ақ төтенше жағдайды жою кезінде жедел ден қоюды күшейту;
12) 10 бірлік қызметтік автомашина сатып алу, бейнекамера орнату (жыл сайын 6 дана) есебінен жергілікті полиция қызметі жұмысының жеделдігін арттыру, сондай-ақ азаматтық қорғау инфрақұрылымын кеңейту, қосалқы басқару пункттерін салу арқылы төтенше жағдайларды жою кезінде жедел ден қоюды арттыру;
13) атмосфераға ластаушы заттар шығарындыларын 9,8 мың тоннаға дейін азайту (2022 жылы – 14,8 мың тонна), қабылданған міндеттемелерді орындау бойынша өнеркәсіп орындарын жауапкершілігін арттыру.
1. Қалалық ортаны жоспарлау
1
Бөгенбай ауылын дамыту және құрылыс салу схемасын әзірлеу
мәслихат шешімі
2023 жылғы
IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
15
ЖБ
2
Изобильное ауылын дамыту және құрылыс салу схемасын әзірлеу
мәслихат шешімі
2023 жылғы
IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
15
ЖБ
3
Қырық құдық ауылын дамыту және құрылыс салу схемасын әзірлеу
мәслихат шешімі
2024 жылғы
IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
18
ЖБ
4
Байқоныс ауылын дамыту және құрылыс салу схемасын әзірлеу
мәслихат шешімі
2024 жылғы
IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
18
ЖБ
5
Шаңтөбе кентін дамыту және құрылыс салу схемасын әзірлеу
мәслихат шешімі
2025 жылғы
IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
21
ЖБ
6
Степногорск қаласының бас жоспарын әзірлеу
мәслихат шешімі
2025 жылғы
IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі

1) территориальное развитие населенных пунктов и расширение их границ за счҰт разработки схем развития и застройки города Степногорска и населҰнных пунктов, входящих в административное подчинение;
2) объем промышленного производства планируется обеспечить на уровне 550 млрд тенге, из них в обрабатывающей не менее 70 %;
3) рост выпуска продукции с 71 до 90 млрд тенге, увеличение численность занятых с 11,1 до 12 тысяч человек и количества действующих субъектов с 3,5 до 3,8 тысяч единиц;
4) увеличение объема валового выпуска продукции в сельском хозяйстве на 10 % (2022 год – 7,9 млрд тенге);
5) обеспечение профессиональными кадрами предприятий города – 100 человек в год, трудоустройство молодежи – 70 человек в год;
6) создание около 3,5 тысяч новых постоянных рабочих мест;
7) создание комфортных условий для детей путем благоустройства 15 дворовых территорий;
8) повышение кадрового потенциала путем открытия медицинского колледжа и улучшение оказываемых медицинских услуг за счҰт проведения капитального ремонта и технического оснащения центральной городской больницы;
9) снижение износа сетей теплоснабжения, электроснабжения и водоотведения, обеспечение бесперебойным водоснабжением 68,5 тысяч человек;
10) доля дорог в хорошем и удовлетворительном состоянии будет доведена с 74 % до 90 %, улучшение безопасности на дорогах;
11) повышение оперативности работы местной полицейской службы, а также повышение оперативного реагирования при ликвидации чрезвычайных ситуаций;
1
2
3
4
5
6
7
12) повышение оперативности работы местной полицейской службы за счҰт приобретения 10 единиц служебных автомашин, установки видеокамер (ежегодно 6), а также повышение оперативного реагирования при ликвидации чрезвычайных ситуаций за счҰт расширения инфраструктуры гражданской защиты – строительства запасных пунктов управления;
13) снижение выбросов загрязняющих веществ в атмосферу до 9,8 тысяч тонн (2022 год – 14,8 тысяч тонн), повышение ответственности промышленных предприятий по исполнению принятых обязательств.
1. Планирование городской среды
1
Разработка схемы развития и застройки села Богенбай
решение маслихата
IV квартал 2023 года
акимат Акмолинской области
15
МБ
2
Разработка схемы развития и застройки села Изобильное
решение маслихата
IV квартал 2023 года
акимат
Акмолинской области
15
МБ
3
Разработка схемы развития и застройки села Кырык кудык
решение маслихата
IV квартал 2024 года
акимат
Акмолинской области
18
МБ
4
Разработка схемы развития и застройки села Байконыс
решение маслихата
IV квартал 2024 года
акимат
Акмолинской области
18
МБ
5
Разработка схемы развития и застройки посҰлка Шантобе
решение маслихата
IV квартал 2025 года
акимат
Акмолинской области
21
МБ
6
Разработка генерального плана города Степногорска
решение маслихата
IV квартал 2025 года
акимат
Акмолинской области