2002 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Мұнай транзиті туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 1178 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2002 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Мұнай транзиті туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика министрі Алмасадам Майданұлы Сәтқалиевқа 2002 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Мұнай транзиті туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 1178 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
2002 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Мұнай транзиті туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі
2002 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Мұнай транзиті туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 18-бабы негізінде
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімге мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан тарапынан – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;";
2) 6-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының шекарасы – Ресей Федерациясының шекарасы (Большая Черниговка) – Самара – Ресей Федерациясының шекарасы – Қазақстан Республикасының шекарасы ("Туймазы – Омбы – Новосибирск-2" магистральдық мұнай құбыры) – Қазақстан Республикасының шекарасы – Ресей Федерациясының шекарасы ("Туймазы – Омбы – Новосибирск-2" магистральдық мұнай құбыры) – Ресей Федерациясының шекарасы – Қазақстан Республикасының Павлодар мұнай-химия зауыты бағытындағы Қазақстан Республикасының шекарасы (Прииртышск)" тасымалдау бағыты бойынша – жылына 1 миллион тоннаға дейін.";
3) 7-бапта:
а) бірінші абзацта:
"тоннаға дейін арттыру мүмкіндігімен жылына 7 млн." деген сөздер алып тасталсын;
"Ресей Федерациясының шекарасы – Қазақстан Республикасының шекарасы (Ертіс) – Атасу (Қазақстан Республикасы) – Алашанькоу (Қытай Халық Республикасы) бағыты бойынша" деген сөздер "оның ішінде Ресей Федерациясының шекарасы – Қазақстан Республикасының шекарасы ("Туймазы – Омбы – Новосибирск-2" магистральдық мұнай құбыры) – Қазақстан Республикасының шекарасы – Ресей Федерациясының шекарасы ("Туймазы – Омбы – Новосибирск-2" магистральдық мұнай құбыры) тасымалдау бағыты бойынша және Ресей Федерациясының шекарасы – Қазақстан Республикасының шекарасы (Прииртышск) – Атасу (Қазақстан Республикасы) – Алашанькоу (Қытай Халық Республикасы) тасымалдау бағыты бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;

О подписании Протокола о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите нефти от 7 июня 2002 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 1178.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите нефти от 7 июня 2002 года.
2. Уполномочить Министра энергетики Республики Казахстан Саткалиева Алмасадама Майдановича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Протокол о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите нефти от 7 июня 2002 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 1178
Проект
Протокол
о внесении изменений в Соглашение между
Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите нефти от 7 июня 2002 года
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
на основании статьи 18 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите нефти от 7 июня 2002 года (далее – Соглашение),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Соглашение следующие изменения:
1) абзац второй статьи 2 изложить в следующей редакции:
"с Казахстанской Стороны – Министерство энергетики Республики Казахстан;";
2) статью 6 дополнить абзацем следующего содержания:
"по направлению транспортировки граница Республики Казахстан –граница Российской Федерации (Большая Черниговка) – Самара – граница Российской Федерации – граница Республики Казахстан (магистральный нефтепровод "Туймазы – Омск – Новосибирск-2") – граница Республики Казахстан – граница Российской Федерации (магистральный нефтепровод "Туймазы – Омск – Новосибирск-2") – граница Российской Федерации – граница Республики Казахстан (Прииртышск)" в направлении Павлодарского нефтехимического завода Республики Казахстан – до 1 миллиона тонн в год.";
3) в статье 7:
а) в абзаце первом:
слова "по маршруту" заменить словами ", в том числе по направлению транспортировки граница Российской Федерации – граница Республики Казахстан (магистральный нефтепровод "Туймазы – Омск – Новосибирск-2") – граница Республики Казахстан – граница Российской Федерации (магистральный нефтепровод "Туймазы – Омск – Новосибирск-2") и по направлению транспортировки";
слова "7 миллионов тонн в год с возможностью увеличения до" исключить;

б) екінші абзацтағы "жылына 7 млн. тонна" деген сөздер "жылына 10 миллион тонна" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) үшінші абзац алып тасталсын;
4) 8-баптың екінші абзацындағы "Омбы (Ресей Федерациясы) – Ертіс (Қазақстан Республикасы) – Атасу (Қазақстан Республикасы) – Алашанькоу (Қытай Халық Республикасы)" деген сөздер "Ресей Федерациясының шекарасы – Қазақстан Республикасының шекарасы ("Туймазы – Омбы – Новосибирск-2" магистральдық мұнай құбыры) – Қазақстан Республикасының шекарасы – Ресей Федерациясының шекарасы ("Туймазы – Омбы – Новосибирск-2" магистральдық мұнай құбыры) – Ресей Федерациясының шекарасы – Қазақстан Республикасының шекарасы (Прииртышск) – Атасу (Қазақстан Республикасы) – Алашанькоу (Қытай Халық Республикасы) тасымалдау" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 10-бапта:
а) бірінші абзацтағы "Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының атқарушы өкімет органдары бекіткен" деген сөздер "Тараптардың ұлттық заңнамасына сәйкес бекітілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұнай транзиті бойынша көрсетілетін қызметтерге тарифтер инфляция деңгейіне сәйкес жыл сайын индекстелуі мүмкін. Бұл ретте салыстырымды шарттарда көрсетілген тарифтер мұнайды транзит режимінсіз тасымалдау үшін белгіленген тарифтерден аспайтын болады.";
в) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Ресейлік мұнайды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы Қытай Халық Республикасына тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерге тарифтерді белгілеу ерекшеліктері 2013 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасының аумағы арқылы Қытай Халық Республикасына ресейлік мұнайды тасымалдау саласындағы ынтымақтастық туралы келісіммен айқындалады.";

б) в абзаце втором слова "7 миллионов тонн в год" заменить словами "10 миллионов тонн в год";
в) абзац третий исключить;
4) в абзаце втором статьи 8 слова "Омск (Российская Федерация) – Прииртышск (Республика Казахстан) – Атасу (Республика Казахстан) – Алашанькоу (Китайская Народная Республика)" заменить словами "транспортировки граница Российской Федерации – граница Республики Казахстан (магистральный нефтепровод "Туймазы – Омск – Новосибирск-2") – граница Республики Казахстан – граница Российской Федерации (магистральный нефтепровод "Туймазы – Омск – Новосибирск-2") – граница Российской Федерации – граница Республики Казахстан (Прииртышск) – Атасу (Республика Казахстан) – Алашанькоу (Китайская Народная Республика)";
5) в статье 10:
а) в абзаце первом слова "органами исполнительной власти Республики Казахстан и Российской Федерации" заменить словами "в соответствии с национальным законодательством Сторон";
б) абзац третий изложить в следующей редакции:
"Тарифы на услуги по транзиту нефти могут быть индексированы ежегодно в соответствии с уровнем инфляции. При этом в сопоставимых условиях указанные тарифы не будут превышать тарифы, установленные для транспортировки нефти не в режиме транзита.";
в) дополнить абзацем следующего содержания:
"Особенности установления тарифов на услуги по транспортировке российской нефти через территорию Республики Казахстан в Китайскую Народную Республику определяются Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в области транспортировки российской нефти через территорию Республики Казахстан в Китайскую Народную Республику от 24 декабря 2013 года.";

* Мұнайды өзара жеткізудің көлемі мен бағыттары 2010 жылғы 9 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімнің 5-бабына сәйкес айқындалады.
** Каспий Құбыр Консорциумының өткізу қабілетін жылына 67 млн. тоннаға дейін кеңейту.".
2-бап
Осы Хаттама қол қойылған күнінен бастап 10 күн өткен соң уақытша қолданылады және оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетшілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшіне енеді.
2023 жылғы "__" _____ Астана қаласында және Мәскеу қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды, әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей ФедерациясыныңҮкіметі үшін

* Объемы и направления взаимных поставок нефти определяются в соответствии со статьей 5 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефти и нефтепродуктов в Республику Казахстан от 9 декабря 2010 года.
** Расширение пропускной способности Каспийского Трубопроводного Консорциума до 67 млн. тонн нефти в год.".
Статья 2
Настоящий Протокол временно применяется по истечении 10 дней с даты его подписания и вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Совершено в городе Астане и в городе Москве "___" ____________2023 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство
Республики Казахстан
За ПравительствоРоссийской Федерации