Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 94-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік ұсыну қағидалары;
2) Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары;
3) Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырылған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы мен жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялау қағидалары;
4) Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары;
5) Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру қағидалары;
6) Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары;
7) Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру қағидалары;
8) Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидалары;
9) Шағын бизнес субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған "Бәсекеге қабілеттілік" инвестициялық гранттарын беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/ микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – ЕДБ)/микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың кредиттері/ микрокредиттері/қаржыландыруы бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік ұсыну тәртібін айқындайды.

О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754.
В соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства;
2) Правила субсидирования части ставки вознаграждения;
3) Правила субсидирования частей наценки на товар и арендного платежа, составляющих доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства;
4) Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства;
5) Правила гарантирования по кредитам/финансовому лизингу;
6) Правила гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства;
7) Правила предоставления государственных грантов для субъектов социального предпринимательства;
8) Правила подведения инженерной инфраструктуры;
9) Правила предоставления инвестиционных грантов "Бәсекеге қабілеттілік", направленных на повышение конкурентоспособности субъектов малого бизнеса.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам/финансированию банков второго уровня (далее – БВУ)/организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, субъектам малого, в том числе микропредпринимательства.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айналым қаражатын толықтыру – кәсіпкер кредитінің кәсіпкердің мәлімделген қызметімен байланысты әрі салықтық міндеттемелерді, зейнетақылық және әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдерді/алымдарды/баждарды төлеуге арналмаған нысаналы мақсаты;
2) арнайы қаржы компаниясы – "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру мәмілелерін жүзеге асыру үшін құрылатын, пайдасына талап ету құқығы берілетін заңды тұлға;
3) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі – әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне енгізілген дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар (ірі кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда);
4) банк-төлем агенті – қаржы агенттігімен келісілген және жобалар бойынша субсидияларды аудару мен есептен шығаруға арналған микроқаржы ұйымының арнайы шотын жүргізу функцияларын жүзеге асыратын микроқаржы ұйымының уәкілетті банкі;
5) бөлiнген активтер – жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру мәмілелерінде арнайы қаржы компаниясына берілген талап ету құқықтары, өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша алынған кастодиан-банктегі шоттардағы ақша, арнайы қаржы компаниясы көрсетілген ақшаны инвестициялау нәтижесінде сатып алған қаржы құралдары, қаржы құралдарын сату нәтижесінде алынған ақша, сондай-ақ қосымша қамтамасыз етуді қалыптастыру кезінде туындайтын мүлік пен мүліктік құқықтар;
6) бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасы/бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы – 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба, "Мемлекеттік қолдауға жататын жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметін жүзеге асыратын экономика салаларын мемлекеттік қаржылай қолдау қағидаларын, нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 21 қарашадағы № 410-НҚ, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 412, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 299, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 327, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 401, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 450-НҚ, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 16, Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 91, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 84, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 347, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 572/НҚ, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 598 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 167 бірлескен бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33681 болып тіркелген);

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) пополнение оборотных средств – целевое назначение кредита предпринимателя, связанное с заявленной деятельностью предпринимателя и исключающее оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей/сборов/пошлин;
2) специальная финансовая компания – юридическое лицо, создаваемое в соответствии с Законом Республики Казахстан "О проектном финансировании и секьюритизации" для осуществления сделок проектного финансирования и секьюритизации, в пользу которого уступаются права требования;
3) субъект социального предпринимательства – индивидуальные предприниматели и юридические лица (за исключением субъектов крупного предпринимательства), включенные в реестр субъектов социального предпринимательства;
4) банк-платежный агент – уполномоченный банк микрофинансовой организации, который согласован с финансовым агентством и осуществляет функции по ведению специального счета микрофинансовой организации, предназначенного для перечисления и списания субсидий по проектам;
5) выделенные активы – права требования, уступленные специальной финансовой компании в сделках проектного финансирования и секьюритизации, деньги на счетах в банке-кастодиане, полученные по уступленным ей правам требования, финансовые инструменты, приобретенные специальной финансовой компанией в результате инвестирования указанных денег, деньги, полученные в результате продажи финансовых инструментов, а также имущество и имущественные права, возникающие при создании дополнительного обеспечения;
6) ранее утвержденная программа поддержки предпринимательства/ранее утвержденные программы поддержки предпринимательства – Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968, Национальный проект по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728, совместный приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 ноября 2023 года № 410-НҚ, Министра энергетики Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 412, Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 299, Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 327, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 401, Министра культуры и информации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 450-НҚ, Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 16, исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 91, Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 84, Министра просвещения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 347, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 572/НҚ, Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 598 и исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 167 "Об утверждении правил, форм государственной финансовой поддержки, отраслей экономики, в которых осуществляют деятельность субъекты частного предпринимательства, подлежащие государственной поддержке" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33681);

7) жоба (бизнес-жоба) – кіріс алуға бағытталған және мемлекеттік қаржылай қолдау ұсынылып отырған қызмет шеңберінде (бір жоба аясында бірнеше банктік кредит алуға/лизинг мәмiлесi жасасуға болады) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын іс-қимыл мен іс-шаралар жиынтығы;
8) инвестициялық мақсаттар – негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) салу, және (немесе) жаңғырту, және (немесе) реконструкциялау, және (немесе) күрделі жөндеу, биологиялық және (немесе) материалдық емес активтерді сатып алу (осы анықтамада көрсетілген мақсаттарға байланысты ақы төлеу шоттарына сәйкес негізгі құралдардың/биологиялық/материалдық/материалдық емес активтердің құнына енгізілген қосылған құн салығы бойынша шығыстар да инвестицияларға жатады);
9) ислам банкі – осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген банк қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк;
10) ислам банкі беретін қаржыландыру (бұдан әрі – қаржыландыру) – тауар үшін төлемді ислам банкінің ұсынуымен кәсіпкердің кейінге қалдыруы немесе бөліп төлеуі;
11) кәсіпкер – шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектісі, сондай-ақ Кодекске сәйкес айқындалатын және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъектісі мәртебесі бар әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі;
12) кредиттік шарт – талаптары бойынша ЕДБ/микроқаржы ұйымы кәсіпкерге кредит/микрокредит беретін (кредиттік желі ашу туралы келісім де кредиттік шартқа жатады), ЕДБ/микроқаржы ұйымы мен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім;
13) кредитті/микрокредитті нысаналы пайдалану – кәсіпкердің қарыз шарты бойынша алынған кредитті/микрокредитті осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келетін мақсаттарға пайдалануы (нысаналы пайдалану кәсіпкердің активке/жұмыстарға/көрсетілетін қызметтерге ақы төлегенін және толық көлемде алғанын және (немесе) осы Қағидалардың шарттарына сәйкес басқа мақсаттарға қол жеткізгенін растайтын тиісті құжаттар жиынтығымен расталады);
14) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
15) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – өз қызметін қаржы агенттігінің жарғысымен, қаржы агенттігінің кредиттік саясатымен берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарымен бекітілген өкілеттіктері шеңберінде жүзеге асыратын, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;

7) проект (бизнес-проект) – совокупность действий и мероприятий, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан в рамках деятельности, на которую предоставляется государственная финансовая поддержка (в рамках одного проекта возможно получение нескольких банковских кредитов/совершение лизинговых сделок);
8) инвестиционные цели – приобретение и (или) строительство, и (или) модернизация, и (или) реконструкция, и (или) капитальный ремонт основных средств, приобретение биологических и (или) нематериальных активов (расходы по налогу на добавленную стоимость включенные в стоимость основных средств/биологических/материальных/нематериальных активов согласно счетам к оплате, связанные с указанными в данном определении целями, также относятся к инвестициям);
9) исламский банк – банк второго уровня, осуществляющий банковскую деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", на основании лицензии, в рамках реализации настоящих Правил;
10) финансирование, предоставляемое исламским банком (далее – финансирование) – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком предпринимателю;
11) предприниматель – субъект малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, а также субъект социального предпринимательства, определяемый в соответствии с Кодексом и имеющий статус действующего субъекта предпринимательства;
12) кредитный договор – письменное соглашение, заключенное между БВУ/микрофинансовой организацией и предпринимателем, по условиям которого БВУ/микрофинансовая организация предоставляет кредит/микрокредит предпринимателю (к кредитному договору также относится соглашение об открытии кредитной линии);
13) целевое использование кредита/микрокредита – использование предпринимателем кредита/микрокредита, полученного по договору займа на цели, соответствующие условиям настоящих Правил (целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение и использование предпринимателем в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями настоящих Правил);
14) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
15) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему уставом финансового агентства, кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;

16) қаржыландыру шарты – ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ислам банкі кәсіпкерге – тауарды сатып алушыға немесе сатушыға коммерциялық кредит береді (бас қаржыландыру келісімі де қаржыландыру шартына жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы бөлек шарттар жасасады);
17) микрокредит – микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйым шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектісіне Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен беретін, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген сегіз мың еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен аспайтын ақша;
18) микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйым – микрокредит беру қызметін жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ);
19) өңірлік үйлестіруші – кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органның облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалардың) әкімі айқындайтын құрылымдық бөлімшесі;
20) портфельдік ішінара кепілдік беру – ЕДБ/МҚҰ үшін қаржы агенттігі белгілеген лимит шеңберінде кәсіпкерлерге кепілдік беру нысаны;
21) секьюритилендіру – бөлінген активтермен қамтамасыз етілген облигацияларды шығару арқылы ақшалай талап етуді беруге орай қаржыландыру;
22) сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісім – ЕДБ/МҚҰ мен қаржы агенттігі арасында жасалатын, сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді іске асыру шеңберінде тараптардың әрқайсысының құқықтары мен міндеттерін айқындайтын жазбаша келісім;
23) сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялау – ЕДБ/МҚҰ үшін қаржы агенттігі белгілеген лимит шеңберінде кәсіпкерлерге субсидия беру нысаны.
Кәсіпкерлерді секьюритилендіру тетігі арқылы қаржыландыруға бағытталған ЕДБ/МҚҰ кредиттері/микрокредиттері де субсидияланады. Мұндай жағдайда кәсіпкерлердің осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде субсидиялау құралы бойынша қолдау тапқан кредиттерін/микрокредиттерін әкімшілендіру (сүйемелдеу) функциясын осындай кредиттерді/микрокредиттерді арнайы қаржы компаниясына берген ЕДБ/МҚҰ жүзеге асырады.
Секьюритилендіру тетігі кәсіпкерлерді арнайы қаржы компаниясының ЕДБ/МҚҰ-ның бөлінген активтерімен қамтамасыз етілген облигацияларды шығаруы; қаржы агенттігінің арнайы қаржы компаниясы шығарған, бөлінген активтермен қамтамасыз етілген облигацияларды сатып алуы (секьюритилендіру мәмілесі); арнайы қаржы компаниясының ЕДБ/МҚҰ-ға қаржы агенттігінен тартылған қаражатты беруі арқылы мемлекеттік қаржылай қолдау нысанын көздейді;

16) договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю – покупателю или продавцу товара (к договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования);
17) микрокредит – деньги, предоставляемые организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, субъекту малого, в том числе микропредпринимательства в национальной валюте Республики Казахстан, в размере, не превышающем восьмитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
18) организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, – микрофинансовая организация (далее – МФО), осуществляющая деятельность по предоставлению микрокредитов;
19) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
20) портфельное частичное гарантирование – форма предоставления гарантий предпринимателям в рамках установленного финансовым агентством лимита для БВУ/МФО;
21) секьюритизация – финансирование под уступку денежного требования путем выпуска облигаций, обеспеченных выделенными активами;
22) соглашение о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки и частичном гарантировании – письменное соглашение, заключаемое между БВУ/МФО и финансовым агентством, определяющее права и обязанности каждого из сторон в рамках реализации портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки и частичного гарантирования;
23) портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки – форма предоставления субсидий предпринимателям в рамках установленного финансовым агентством лимита для БВУ/МФО.
Также субсидированию подлежат кредиты/микрокредиты БВУ/МФО, направленные на финансирование предпринимателей через механизм секьюритизации. В таком случае функции администрирования (сопровождения) кредитов/микрокредитов предпринимателей, поддержанных по инструменту субсидирования в рамках реализации настоящих Правил, осуществляются БВУ/МФО, уступившими такие кредиты/микрокредиты специальной финансовой компании.
Механизм секьюритизации предусматривает форму государственной финансовой поддержки предпринимателей путем: выпуска специальной финансовой компанией облигаций, обеспеченных выделенными активами БВУ/МФО; приобретения финансовым агентством облигаций, выпущенных специальной финансовой компанией, обеспеченных выделенными активами (сделка секьюритизации); предоставления специальной финансовой компанией БВУ/МФО средств, привлеченных от финансового агентства;

24) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
25) үлестес/байланысты тұлғалар – "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 64-бабының 1, 1-1 және 2-тармақтарына, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-1-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес жеке және заңды тұлғалар.
3. Кредиттер/микрокредиттер/қаржыландыру бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді қаржыландыру жергілікті және/немесе республикалық бюджеттердің субсидиялауға және кепілдік беруге көзделген қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны субсидиялау және ішінара кепілдік беру үшін көзделген қаражатты республикалық бюджет қаражаты есебінен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қаржы агенттігімен арада жасалатын қаражатты аударуға арналған шарттың негізінде қаржы агенттігінің арнайы шотына аударады.
5. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны субсидиялау және ішінара кепілдік беру үшін көзделген қаражатты өңірлік үйлестіруші кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен субсидиялау және (немесе) кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанына сәйкес жасалатын субсидиялау және (немесе) кепілдік беру туралы шарттың негізінде қаржы агенттігіне аударады.
Бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған және қол қойылған жобалар бойынша субсидиялау нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламаларын/осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде бөлінген республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден және/немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кәсіпкерлікті қолдаудың бұрын қолданыста болған бағдарламалары/осы Қағидалар шеңберінде субсидиялауға бөлінген қаражатты жобаларды субсидиялауға және/немесе кепілдік беруге қаражаттың қажет болу шамасына қарай пайдалануға рұқсат етіледі.
Субсидиялау үшін бөлінген және бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде жергілікті және/немесе республикалық бюджеттерден аударылған қаражатты қаржы агенттігі толық игерілгенге дейін пайдаланады.
Жобаларға ішінара кепілдік беруге бюджет қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда қаржы агенттігі жобаларға ішінара кепілдік беруді облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органынан/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органнан қосымша қаражат алғанға дейін тоқтата тұрады.
Облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органы/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қаржы агенттігіне төлейтін кепілдік құны портфельдік ішінара кепілдік сомасының 20 %-ын құрайды және шығарылған кепілдіктер бойынша төлемақы болып табылады. Портфельдік ішінара кепілдік шартының қолданысы мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде сома жобаларға кейіннен портфельдік ішінара кепілдік беру үшін пайдаланылады. Қаржы агенттігі алынған қаражатты түрлі қаржы құралдарына орналастырады. Шығарылған кепілдіктердің құнынан алынған қаражат кейінге қалдырылған кіріс ретінде есепке алынады және шығарылған кепілдік қолданылатын мерзім бойы ай сайын амортизацияланады.
Тиісті қаржы жылында бекітілген жаңа жобалар шеңберінде кредиттер/ микрокредиттер/қаржыландыру бойынша субсидиялау және кепілдік беру үшін бюджетті бөлу:
өңдеу өнеркәсібіне – бюджет қаражатының 50 %-ына дейін;
қызметтер көрсетуге, оның ішінде сауда қызметі саласында – бюджет қаражатының 30 %-ына дейін;

24) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
25) аффилированные/связанные лица – физические и юридические лица в соответствии с пунктами 1, 1-1 и 2 статьи 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", пунктами 1 и 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью".
3. Финансирование портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам/финансированию осуществляется за счет средств местного и/или республиканского бюджетов, предусмотренных на субсидирование и гарантирование.
4. Средства, предусмотренные для субсидирования части ставки вознаграждения/наценки и частичного гарантирования, перечисляются за счет средств республиканского бюджета уполномоченным органом по предпринимательству в финансовое агентство на специальный счет финансового агентства на основе договора на перечисление средств, заключаемого между ними.
5. Средства, предусмотренные для субсидирования части ставки вознаграждения/наценки и частичного гарантирования за счет средств местного бюджета, перечисляются региональным координатором в финансовое агентство на основе заключаемого договора о субсидировании и (или) гарантировании в соответствии с типовой формой договора о субсидировании и (или) гарантировании, утвержденной уполномоченным органом по предпринимательству.
Финансирование мер поддержки в форме субсидирования по проектам, одобренным и подписанным в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства, осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов, выделенных в рамках реализации ранее действовавших программ поддержки предпринимательства/настоящих Правил.
Средства из республиканского и/или местного бюджетов и/или Национального фонда Республики Казахстан, выделенные на субсидирование в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства/настоящих Правил, допускаются к использованию на субсидирование и/или гарантирование проектов в зависимости от потребности средств.
Средства, выделенные для субсидирования и перечисленные из местного и/или республиканского бюджетов в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства, используются финансовым агентством до полного освоения.
В случае образования недостатка бюджетных средств для частичного гарантирования проектов финансовое агентство приостанавливает частичное гарантирование проектов до получения дополнительных средств от местного исполнительного органа области (столицы, городов республиканского значения)/уполномоченного органа по предпринимательству.
Стоимость гарантии, которую оплачивает местный исполнительный орган области (столицы, городов республиканского значения)/уполномоченного органа по предпринимательству финансовому агентству, составляет 20 % от суммы портфельной частичной гарантии и является оплатой за выпущенные гарантии. При досрочном прекращении действия договора портфельной частичной гарантии сумма используется для последующего портфельного частичного гарантирования проектов. Финансовое агентство размещает полученные средства в различные финансовые инструменты. Полученные средства от стоимости выпущенных гарантий учитываются как отложенный доход и ежемесячно амортизируется в течение срока жизни выпущенной гарантии.
Распределение бюджета для субсидирования и гарантирования по кредитам/микрокредитам/финансированию в рамках новых проектов, утвержденных в соответствующем финансовом году, осуществляется:
на обрабатывающую промышленность до 50 % бюджетных средств;
на деятельность по предоставлению услуг, в том числе в сфере торговой деятельности, до 30 % бюджетных средств;

микро- және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне (20 (жиырма) миллион теңгеге дейінгі кредиттер) – бюджет қаражатының 20 %-ына дейін жүзеге асырылады.
Бұл ретте өңдеу өнеркәсібіндегі, және/немесе қызметтер көрсетуге арналған және сауда қызметі саласындағы, және/немесе микрокәсіпкерлік субъектілеріндегі жобаларды қолдау шеңберінде бөлінген және қаржы жылының 1 қыркүйегіне пайдаланылмаған қаражатты қаржы агенттігі субсидиялау және/немесе кепілдік беру қажеттігіне қарай солардың арасында қайта бөледі.
6. Қаржы агенттігі тиімділіктің жалпы кешенді жылдық талдамалық есебін қалыптастыру мақсатында есепті жылдан кейінгі жылғы шілдеден кешіктірмей кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасының кредиттер/микрокредиттер бойынша субсидиялау және кепілдік беру бөлігінде іске асырылуын мониторингтеу нәтижелерін уәкілетті органға жібереді.
2-тарау. Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру тәртібі
1-параграф. "Микро- және шағын кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша субсидия мен кепілдік беру шарттары
7. "Микро- және шағын кәсіпкерлікті қолдау" бағытына кәсіпкерлер қатысады.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру сауда саласындағы (тамақ өнімдерінің саудасына жол беріледі) қызметті қоспағанда, инвестициялық мақсаттарға және айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер/микрокредиттер/қаржыландыру бойынша салалық шектеусіз жүзеге асырылады.
Жобаларды республикалық маңызы бар қалаларды/облыс орталықтарын қоспағанда, елді мекендерде, оның ішінде моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде іске асыратын шағын және микрокәсіпкерлік субъектілері үшін сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру салалық шектеусіз жүзеге асырылады.
Кәсіпкерлердің инвестициялық жобалары ЕДБ/МҚҰ шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін жұмыс орындарын кемінде 1 (бір) адамға міндетті түрде көбейтуді көздейді.
8. Мыналарға "Микро- және шағын кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберінде субсидия мен кепілдік берілмейді:
1) кәсіпкерлердің Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша іске асырылатын жобалары;
2) кредиторы ұлттық даму институттары болып табылатын кредиттер/микрокредиттер;

на деятельность субъектов микро- и малого предпринимательства (кредиты до 20 (двадцать) миллионов тенге) – 20 % бюджетных средств.
При этом средства, распределенные и не использованные на 1 сентября финансового года в рамках поддержки проектов в обрабатывающей промышленности и/или на предоставление услуг и в сфере торговой деятельности, и/или субъектов микропредпринимательства, перераспределяются финансовым агентством между собой в зависимости от потребности в субсидировании и/или гарантировании.
6. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности не позднее июля года, следующего за отчетным, направляет результаты мониторинга реализации программы поддержки предпринимательства) в части субсидирования и гарантирования по кредитам/микрокредитам уполномоченному органу.
Глава 2. Порядок предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства
Параграф 1. Условия предоставления субсидий и гарантий по направлению "Поддержка микро- и малого предпринимательства"
7. Участниками направления "Поддержка микро- и малого предпринимательства" являются предприниматели.
Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющей доход исламского банка, и частичное гарантирование осуществляются по кредитам/микрокредитам/финансированию, направленным на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств без отраслевых ограничений, за исключением деятельности в сфере торговли (допускается торговля продуктами питания).
Для субъектов малого и микропредпринимательства, реализующих проекты в населенных пунктах, за исключением городов республиканского значения/областных центров, в том числе в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах, портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющей доход исламского банка, и частичное гарантирование осуществляются без отраслевых ограничений.
Инвестиционные проекты предпринимателей предусматривают обязательное увеличение рабочих мест не менее 1 (один) человека через 2 (два) финансовых года с даты решения БВУ/МФО.
8. Субсидированию и гарантированию в рамках направления "Поддержка микро- и малого предпринимательства" не подлежат:
1) проекты предпринимателей, реализуемые по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса;
2) кредиты/микрокредиты, в которых кредитором являются национальные институты развития;

3) сыйақы мөлшерлемесі осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде арзандатылған ЕДБ/МҚҰ кредиттерін/микрокредиттерін/қаржыландыруын қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражаты есебінен арзандатылған кредиттер/микрокредиттер;
4) ұйымдардың, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын сатып алуға бағытталған кредиттер/микрокредиттер;
5) овердрафт түріндегі кредиттер;
6) мыналарды:
үлестес/байланысты тұлғаның құрылыс қызметін жүзеге асыруын растайтын құжат болған жағдайда жаңа және (немесе) жұмыс істеп тұрған объектілерді (ғимараттарды, құрылысжайларды және олардың кешендерін, коммуникацияларды) салуды (оның ішінде кеңейту, жаңғырту, техникалық жаңарту, реконструкциялау, реставрациялау, күрделі жөндеу);
Қазақстан Республикасының аумағында ресми дистрибьютор болып табылатын үлестес/байланысты тұлғалардан тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер сатып алуды;
тауарды, шикізатты және/немесе материалдарды үлестес/байланысты тұлға өндірген жағдайда осындай тауарларды, шикізатты және/немесе материалдарды үлестес/байланысты тұлғалардан сатып алуды қоспағанда, үлестес/байланысты тұлғалардан жылжымайтын мүлік объектілері түріндегі негізгі құралдарды, тауарларды, активтерді, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бағытталған кредиттер/микрокредиттер;
7) жеңіл автомобильдерді (шанағы немесе кабинадан оқшауланған жүк платформасы бар жүктерді тасымалдауға арналған автомобильдерді қоспағанда) сатып алуға, оның ішінде ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметке ("жасыл" жобаларды, сондай-ақ 2024 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы өтінімдер бойынша 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда), ЭҚЖЖ коды 77.11 "Жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалға алу және олардың лизингі" бойынша жеңіл автомобильдерді жалға беруге (2024 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы өтінімдер бойынша 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін жалға және лизингке беруді қоспағанда) бағытталған кредиттер/микрокредиттер;
8) мектепке дейінгі білім беру немесе бүлдіршін жастағы балаларға білім беру жағдайларын (ЭҚЖЖ 85.10 "Мектепке дейінгі білім беру" және 88.91 "Балаларға жасалатын күндізгі күтім" кодтары), сондай-ақ нысаналы мақсаты ЕДБ/МҚҰ-ның бірінші шешімі шыққан күннен бастап бір жыл ішінде бизнес-мақсаттарға (апартаменттерді, пәтерлерді, тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысының жер учаскелерін жалға/қосалқы жалға беруді қоспағанда) өзгерген жағдайларды қоспағанда, жылжымайтын мүлікпен жасалатын операцияларды жүзеге асыруға (апартаменттерді, пәтерлерді, тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысы бойынша жер учаскелерін сатып алу/жалдау/қосалқы жалға беру) бағытталған кредиттер/микрокредиттер (осы Қағидаларда белгіленген мерзім өткеннен кейін ЕДБ/МҚҰ-ның шешімі негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі);

3) кредиты/микрокредиты, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов/микрокредитов/финансирования БВУ/МФО, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках реализации настоящих Правил;
4) кредиты/микрокредиты, направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
5) кредиты в виде овердрафта;
6) кредиты/микрокредиты, направленные на приобретение основных средств, товаров в виде объектов недвижимости, активов, работ и услуг у аффилиированных/связанных лиц, за исключением:
строительства (в том числе расширение, модернизация, техническое обновление, реконструкция, реставрация, капитальный ремонт) новых и (или) существующих объектов (здания, сооружения и их комплексы, коммуникации), в случае наличия подтверждающего документа на осуществление аффилированным/связанным лицом деятельности по строительству;
приобретения товаров, работ и услуг у аффилированных/связанных лиц, являющихся официальными дистрибьюторами на территории Республики Казахстан;
приобретения товаров, сырья и/или материалов у аффилированных/связанных лиц в случае, если такой товар, сырье и/или материалы, произведены аффилиированным/связанным лицом;
7) кредиты/микрокредиты, направленные на приобретение легковых автомобилей (за исключением автомобилей, предназначенных для перевозки грузов, имеющих кузов или грузовую платформу, обособленную от кабины), в том числе на деятельность по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов, а также проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10  (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу по заявкам до 31 декабря 2024 года включительно), на предоставление в аренду легковых автомобилей по коду ОКЭД 77.11 "Аренда и лизинг легковых автомобилей и легких автотранспортных средств" (за исключением предоставления в аренду и лизинг легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу по заявкам до 31 декабря 2024 года включительно);
8) кредиты/микрокредиты, направленные на осуществление операций с недвижимым имуществом (приобретение/аренда/субаренда апартаментов, квартир, жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству), за исключением случаев дошкольного образования или образования детей младшего возраста (коды ОКЭД 85.10 "Дошкольное образование" и 88.91 "Дневной уход за детьми"), а также когда целевое назначение будет изменено на бизнес-цели (за исключением сдачи в аренду/субаренду апартаментов, квартир, жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству) в течение одного года с даты первого решения БВУ/МФО (допускается предоставление дополнительного срока на основании решения БВУ/МФО не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами);

9) ломбардтардың, микроқаржы, факторинг ұйымдарының және лизинг компанияларының қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлер;
10) бұған дейін қосымша жаңғыртусыз сатып алынатын жобаның 20 %-ынан аз субсидия және/немесе кепілдік алған дайын және пайдалануға берілген/қолданыстағы жобаны сатып алуға бағытталған кредиттер/микрокредиттер;
11) салықтық міндеттемелерді, зейнетақы және әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдер мен алымдарды төлеуге бағытталған кредиттер/микрокредиттер;
12) кредит/микрокредит есебінен сатып алынған активті оны сатқан тұлғаға сатуды/сыйға тартуды/сенімгерлік басқаруға/жалға/тегін пайдалануға беруді жүзеге асырған және/немесе жүзеге асыруды жоспарлап отырған, оның ішінде кәсіпкердің кәсіпорнын осы тұлғаға қосу немесе осы тұлғамен біріктіру нысанында қайта ұйымдастыруды іске асырған және/немесе болашақта жоспарлап отырған кәсіпкерлер (жобаларды мониторингтеу барысында осы тармақшада көрсетілген жағдайлар анықталса, субсидиялау тоқтатылады және бұған дейін төленген субсидиялар қайтарылады);
13) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін тоқтатқан немесе тоқтатып қойған кәсіпкерлер;
14) меншік нысаны "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес жеке мекеме ретінде тіркелген кәсіпкерлер;
15) акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды/өткізуді жүзеге асыратын кәсіпкерлер.
"Микро- және шағын кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберінде электр самокаттарын сатып алуға/жалға беруге бағытталған кредиттер/микрокредиттер/қаржыландыру субсидияланбайды.
9. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру жүзеге асырылатын инвестициялық мақсаттарға арналған кредиттің/микрокредиттің/қаржыландырудың ең жоғары сомасы 20 (жиырма) миллион теңгеден және айналым қаражатын толықтыруға 5 (бес) миллион теңгеден аспайды. Жаңартылатын және/немесе жаңартылмайтын негізде берілетін кредиттік желі түрінде айналым қаражатын толықтыруға кредиттерге/ микрокредиттерге/қаржыландыруға жол беріледі. Бір қарыз алушыға арналған лимит 20 (жиырма) миллион теңгені құрайды. Кредит/микрокредит/қаржыландыру бойынша негізгі борыш ішінара/толық мерзімінен бұрын өтелетін болса, Қағидаларда белгіленген лимит шегінде қайтадан кредит/микрокредит/қаржыландыру алуға жол беріледі.
10. Қарыз алушы осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген лимиттен асып кеткен жағдайда, қаржыландыру мөлшері белгіленген лимит деңгейіне дейін қысқартылады.

9) предприниматели, осуществляющие деятельность ломбардов, микрофинансовых, факторинговых организаций и лизинговых компаний;
10) кредиты/микрокредиты, направленные на приобретение готового и введенного в эксплуатацию/действующего проекта, ранее получавшего субсидирование и/или гарантирование, без дополнительной модернизации менее 20 % от приобретаемого проекта;
11) кредиты/микрокредиты, направленные на оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей и сборов;
12) предприниматели, осуществившие и/или планирующие осуществить продажу/дарение/передачу в доверительное управление/аренду/безвозмездное пользование актива лицу, у которого он был приобретен за счет кредита/микрокредита, в том числе совершающие и/или планирующие в будущем реорганизацию предприятия предпринимателя в форме присоединения к данному лицу или слияния с данным лицом (при выявлении в ходе мониторингов проектов указанных в настоящем подпункте случаев субсидирование прекращается и ранее выплаченные субсидии подлежат возврату);
13) предприниматели, прекратившие или приостановившие деятельность как субъект частного предпринимательства;
14) предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение согласно статье 10 Закона Республики Казахстан "О некоммерческих организациях";
15) предприниматели, осуществляющие выпуск/реализацию подакцизных товаров/продукции.
Субсидированию в рамках направления "Поддержка микро- и малого предпринимательства" не подлежат кредиты/микрокредиты/финансирование направленные на приобретение/предоставление в аренду электросамокатов.
9. Максимальная сумма кредита/микрокредита/финансирования на инвестиционные цели, по которому осуществляется портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющей доход исламского банка, и частичное гарантирование, составляет не более 20 (двадцать) миллионов тенге и на пополнение оборотных средств – не более 5 (пять) миллионов тенге. Кредиты/микрокредиты/финансирование на пополнение оборотных средств допускаются в виде кредитной линии на возобновляемой и/или невозобновляемой основе. Лимит на одного заемщика составляет 20 (двадцать) миллионов тенге. Допускается повторное получение кредита/микрокредита/финансирования в пределах установленного Правилами лимита при частичном/полном досрочном погашении основного долга по кредиту/микрокредиту/финансированию.
10. В случае превышения заемщиком лимита, указанного в пункте 9 настоящих Правил, размер финансирования сокращается до уровня установленного лимита.

11. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру номиналды сыйақы мөлшерлемесі/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және 7 (жеті) пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық мөлшерлемеден аспайтын, оның 8 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/қаржыландыру бойынша ғана жүзеге асырылады. Жоғарыда көрсетілген сыйақы мөлшерлемесі бекітілгенге дейін мақұлданған жобалар бұған дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған шарттарда кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
Жобаларын елді мекендерде, оның ішінде моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде іске асыратын шағын және микрокәсіпкерлік субъектілері үшін субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және 7 (жеті) пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық мөлшерлемеден аспайтын, оның 7 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/қаржыландыру бойынша жүзеге асырылады. Жоғарыда көрсетілген сыйақы мөлшерлемесі бекітілгенге дейін мақұлданған жобалар бұған дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған шарттарда кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін субсидиялау және кредиттер/қаржыландыру бойынша кепілдік беру салалық шектеусіз және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және 7 (жеті) пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық мөлшерлемеден аспайтын, оның 7 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын номиналды сыйақы мөлшерлемесімен жүзеге асырылады.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру номиналды сыйақы мөлшерлемесі жылдық 28 %-дан аспайтын, оның ішінде номиналды сыйақы мөлшерлемесінің 50 %-ын мемлекет субсидиялайтын МҚҰ микрокредиттері бойынша ғана жүзеге асырылады.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша экономикалық қызметтің басым түрлеріндегі жобалар бойынша МҚҰ микрокредиттері бойынша жүзеге асырылады.
Портфельдік ішінара кепілдік беру осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша экономикалық қызметтің басым түрлеріндегі жобалар бойынша МҚҰ микрокредиттері бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері, сондай-ақ әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін портфельдік ішінара кепілдік мөлшері кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасының 85 %-ын қоса алғанға дейінгі соманы құрайды, кредиттің/микрокредиттің/қаржыландырудың қалған сомасын кәсіпкер ЕДБ/МҚҰ қалауы бойынша өтейді.

11. Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющей доход исламского банка, и частичное гарантирование осуществляются только по кредитам/финансированию с номинальной ставкой вознаграждения/наценкой на товар, составляющей доход исламского банка, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 7 (семь) процентных пунктов, из которых 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством. Проекты, одобренные до утверждения вышеуказанной ставки вознаграждения, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
Для субъектов малого и микропредпринимательства, реализующих проекты в населенных пунктах, в том числе в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах, субсидирование осуществляется по кредитам/финансированию с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 7 (семь) процентных пунктов, из которых 7 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством. Проекты, одобренные до утверждения вышеуказанной ставки вознаграждения, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
Для субъектов социального предпринимательства субсидирование и гарантирование по кредитам/финансированию осуществляются без отраслевых ограничений и с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 7 (семь) процентных пунктов, из которых 7 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения и частичное гарантирование осуществляются только по микрокредитам МФО с номинальной ставкой вознаграждения не более 28 % годовых, из которых 50 % от номинальной ставки вознаграждения субсидируется государством.
Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по микрокредитам МФО по проектам в приоритетных видах экономической деятельности по перечню согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Портфельное частичное гарантирование осуществляется по микрокредитам МФО по проектам в приоритетных видах экономической деятельности по перечню согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При этом размер портфельной частичной гарантии для субъектов малого, в том числе микропредпринимательства, а также субъектов социального предпринимательства составляет до 85 % включительно от суммы кредита/микрокредита/финансирования, оставшаяся сумма кредита/микрокредита/финансирования покрывается предпринимателем на усмотрение БВУ/МФО.

12. Инвестициялық мақсаттарға арналған кредиттер/микрокредиттер/ қаржыландыру бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын портфельдік субсидиялау мерзімі 3 (үш) жылды, айналым қаражатын толықтыру субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 2 (екі) жылды құрайды.
13. Портфельдік ішінара кепілдік беру мерзімі кредит/микрокредит/қаржыландыру мерзімінен аспайды.
14. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру қаржы агенттігінің басқару органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес іріктелетін ЕДБ/МҚҰ кредиттері/микрокредиттері/қаржыландыруы бойынша жүзеге асырылады.
15. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы әрбір ЕДБ/МҚҰ үшін оның өңірлік филиалдары бөлінісінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру лимитін айқындайды.
16. Қаржы агенттігі төлеген ЕДБ/МҚҰ талаптары қаржы агенттігінің кепілдігі бойынша қалыптастырылған кредиттік портфель көлемінің (берешек қалдығының) 10 %-ынан жоғары шектен асқан жағдайда қаржы агенттігі сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді тоқтатады. Мұндай жағдай туындаған кезде жаңа жобаларды қарастыруға жол берілмейді.
Бұл ретте қаржы агенттігі бұған дейін жасалған шарттар бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етеді.
17. Кәсіпкерлерді секьюритилендіру тетігі (мәмілесі) арқылы қаржыландыруға бағытталған ЕДБ/МҚҰ кредиттері/микрокредиттері субсидияланады. Бұл ретте қаржы агенттігі секьюритилендірілген облигацияларды өз қаражаты не өзге қаржыландыру көздерінен тартылған қаражат есебінен сатып алады.
18. Бұған дейін бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобалар бұған дейін мақұлданған шарттарда қолданылады.
Қаржыландырудың өзге шарттары өзгерген жағдайда жобаның осы Қағидалардың қолданыстағы шарттарына сәйкестігі қамтамасыз етіледі.
2-параграф. Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігіне портфельдік субсидия беру шеңберінде ЕДБ/МҚҰ лимитін айқындау
19. ЕДБ/МҚҰ лимиттерін қаржы агенттігінің уәкілетті органы ЕДБ/МҚҰ-мен алдын ала келісу бойынша жыл сайын бекітеді, сондай-ақ бір жыл ішінде лимит игерілген жағдайда қосымша ұлғайтуға не ЕДБ/МҚҰ қаражатты игеру жөніндегі міндеттемелерді тиісінше орындамаған жағдайда секвестрлеуге жол беріледі.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шеңберінде ЕДБ/МҚҰ лимиттері кредиттік шарттардың бұрын бекітілген төлемдерді өтеу графигі бойынша қабылданған міндеттемелердің сомасына және ағымдағы қаржы жылында кредиттік шарттарға жаңа төлемдер графигін қабылдау үшін қаражат қажеттігіне сүйене отырып белгіленеді.
Бұл ретте ағымдағы қаржы жылына арналған кредиттік шарттарға бұған дейін бекітілген төлемдерді өтеу графигі бойынша қабылданған міндеттемелер ЕДБ/МҚҰ лимиті белгіленбей төленеді.

12. Срок портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющей доход исламского банка по кредитам/микрокредитам/финансированию на инвестиционные цели, составляет 3 (три) года, на пополнение оборотных средств – 2 (два) года без права пролонгации срока субсидирования.
13. Срок предоставляемой портфельной частичной гарантии составляет не более срока кредита/микрокредита/финансирования.
14. Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющей доход исламского банка, и частичное гарантирование осуществляются по кредитам/микрокредитам/финансированию БВУ/МФО, отбираемым в соответствии с внутренними нормативными документами, утверждаемыми органом управления финансового агентства.
15. Уполномоченный орган финансового агентства определяет лимит портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющей доход исламского банка и частичного гарантирования, для каждого БВУ/МФО в разрезе его региональных филиалов.
16. В случае превышения выплаченных финансовым агентством требований БВУ/МФО порога свыше 10 % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля, сформированного по гарантии финансового агентства, финансовое агентство прекращает портфельное субсидирование части ставки вознаграждения и частичное гарантирование. При наступлении такого случая не допускаются к рассмотрению новые проекты.
При этом финансовое агентство обеспечивает исполнение обязательств по ранее заключенным договорам.
17. Субсидированию подлежат кредиты/микрокредиты БВУ/МФО, направленные на финансирование предпринимателей через механизм (сделку) секьюритизации. При этом финансовым агентством приобретаются секьюритизированные облигации за счет собственных либо привлеченных средств из иных источников финансирования.
18. Проекты, одобренные в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, действуют на ранее одобренных условиях.
В случае изменения иных условий финансирования обеспечивается соответствие проекта действующим условиям настоящих Правил.
Параграф 2. Определение лимита на БВУ/МФО в рамках предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства
19. Лимиты на БВУ/МФО утверждаются уполномоченным органом финансового агентства ежегодно по предварительному согласованию с БВУ/МФО, а также допускается дополнительное увеличение в течение года в случае освоения лимита либо секвестированы в случае ненадлежащего исполнения обязательств по освоению БВУ/МФО средств.
Лимиты на БВУ/МФО в рамках субсидирования части ставки вознаграждения устанавливаются исходя из расчета суммы принятых обязательств по ранее утвержденным графикам погашений платежей к кредитным договорам и потребности средств для принятия новых графиков платежей к кредитным договорам в текущем финансовом году.
При этом принятые обязательства по ранее утвержденным графикам погашений платежей к кредитным договорам на текущий финансовый год оплачиваются без установления лимита на БВУ/МФО.

20. Лимит бөлуге қатысу үшін ЕДБ:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің пруденциялық және өзге де нормативтерін орындау;
2) қаржы агенттігінің басқару органы бекітетін ішкі құжаттарына сәйкестігі талаптарына сай келеді.
21. Лимит бөлуге қатысу үшін МҚҰ:
1) құжаттар тапсырылған күнге МҚҰ меншікті капиталының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ең төменгі деңгейден төмен болмауы;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуінің болуы;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің пруденциялық және өзге де нормативтерін орындау;
4) қаржы агенттігінің басқару органы бекітетін ішкі құжаттарына сәйкестігі талаптарына сай болады.
22. Егер ЕДБ/МҚҰ лимитінің игерілу көлемі қаржы агенттігі лимитті айқындаған кезден бастап 6 (алты) ай өткеннен кейін 30 %-дан кем болса, лимиттерді басқа ЕДБ/МҚҰ-ға қайта бөлуге жол беріледі.
23. ЕДБ/МҚҰ және қаржы агенттігі арасында лимит айқындалғаннан кейін сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісім жасалады, онда:
1) ЕДБ/МҚҰ лимиттерін игеру мерзімдері;
2) портфельдік ішінара кепілдікті төлеу тәртібі;
3) сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялауды төлеу тәртібі;
4) жобаларды іске асыру мониторингін жүзеге асыру;
5) субсидиялау тоқтатылған (қаражатты нысаналы пайдаланбау) жобалар арасында босаған лимиттерді қайта бөлу шарттары көрсетіледі.
24. Кәсіпкердің кредит/микрокредит/қаржыландыру бойынша негізгі борышы ішінара мерзімінен бұрын өтелген жағдайда ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігіне кредиттік шартқа/қаржыландыру шартына қосымша келісімнің көшірмесін не төлемдерді өтеудің өзгертілген графигі бар және төленуге тиіс субсидия сомасы көрсетілген ЕДБ/МҚҰ-ның электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) хатын жібереді.
Кәсіпкер күнтізбелік бір ай ішінде кредит/микрокредит/қаржыландыру бойынша негізгі борышты бірнеше рет мерзімінен бұрын ішінара өтеген жағдайда қаржы агенттігіне ЕДБ/МҚҰ-ның осындай жағдайлар бойынша біріктірілген кредиттік шартқа/қаржыландыру шартына қосымша келісімнің көшірмесін не төлемдерді өтеудің өзгертілген графигі және төленуге тиіс субсидия сомасы көрсетілген электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) ЕДБ/МҚҰ хатын ұсынуына жол беріледі.
3-параграф. Портфельдік ішінара кепілдік беру
25. Кәсіпкер ЕДБ/МҚҰ-ға кредит/микрокредит/қаржыландыру алуға өтініммен жүгінеді.

20. Для участия в распределении лимита БВУ соответствует следующим требованиям:
1) выполнение пруденциальных и иных нормативов Национального Банка Республики Казахстан;
2) соответствие внутренним документам, утверждаемым органом управления финансового агентства.
21. Для участия в распределении лимита МФО соответствуют следующим требованиям:
1) собственный капитал МФО не ниже минимального уровня, установленного Национальным Банком Республики Казахстан на дату подачи документов;
2) наличие учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) выполнение пруденциальных и иных нормативов Национального Банка Республики Казахстан;
4) соответствие внутренним документам, утверждаемым органом управления финансового агентства.
22. В случае, если объем освоения лимита БВУ/МФО составляет менее 30 % по истечении 6 (шесть) месяцев с момента определения финансовым агентством лимита, допускается перераспределение лимитов в другие БВУ/МФО.
23. После определения лимита между БВУ/МФО и финансовым агентством заключается соглашение о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки и частичном гарантировании, в котором указываются:
1) сроки освоения лимитов БВУ/МФО;
2) порядок оплаты портфельной частичной гарантии;
3) порядок оплаты портфельного субсидирования части ставки вознаграждения;
4) осуществление мониторинга реализации проектов;
5) условия перераспределения высвободившихся лимитов между проектами, по которым прекращено субсидирование (нецелевое использование средств).
24. В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту/финансированию предпринимателя БВУ/МФО направляют в финансовое агентство копию дополнительного соглашения к кредитному договору/договору финансирования либо письмо БВУ/МФО с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
В случае неоднократно частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту/финансированию предпринимателем в течение календарного месяца допускается предоставление в финансовое агентство копии БВУ/МФО объединенных по таким случаям дополнительного соглашения к кредитному договору/договору финансирования либо письма БВУ/МФО с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
Параграф 3. Предоставление портфельного частичного гарантирования
25. Предприниматель обращается в БВУ/МФО с заявкой на предоставление кредита/микрокредита/финансирования.

26. Кредит/микрокредит/қаржыландыру бойынша қарыз алушының кепілмен қамтамасыз етуі жеткіліксіз болған жағдайда қаржы агенттігі кредит/микрокредит /қаржыландыру сомасының 85 %-ына дейінгі мөлшерде кепілдік беруді қамтамасыз етеді.
27. ЕДБ/МҚҰ жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне кешенді бағалау/сараптама жүргізеді. ЕДБ/МҚҰ портфельдік кепілдік беру шеңберінде қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит/микрокредит/қаржыландыру беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігіне:
1) кредиттік шарттың/қаржыландыру шартының көшірмесін немесе қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша деректерді;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама хат береді.
Бұл ретте деректер қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне жіберілген жағдайда хабарлама хат талап етілмейді.
28. Жоғарыда көрсетілген құжаттардың негізінде қаржы агенттігі хабарлама хат алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ЕДБ/МҚҰ-ға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдік міндеттеме жібереді.
Кепілдік міндеттеме қағаз жеткізгіште/электрондық нысанда жасалады, бұл ретте кепілдік міндеттеменің электрондық нысанына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылады. Өтінім автоматтандырылған сервис арқылы қаралған жағдайда қаржы агенттігі кепілдік міндеттемені сервис арқылы жібереді.
29. Қарыз алушы осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген лимиттен асқан жағдайда қарыз алушының жобасын қаржыландыруға жол берілмейді не қаржыландыру мөлшері белгіленген лимит деңгейіне дейін қысқартылады.
30. Өтінім қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисі арқылы қаралған жағдайда ЕДБ/МҚҰ кепілдік міндеттемені алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігін кәсіпкерге кредит/микрокредит/қаржыландыру берілгені туралы сервис арқылы хабардар етеді.
31. Осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген ЕДБ/МҚҰ көрсеткіші нашарлаған жағдайда қаржы агенттігі портфельдік ішінара кепілдік беру бойынша лимитті басқа ЕДБ/МҚҰ-ға қайта бөле алады.
32. Қаржы агенттігінің ЕДБ/МҚҰ-ға кепілдік төлеуі ЕДБ/МҚҰ мен қаржы агенттігі арасындағы сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісімде көрсетілген рәсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
33. Егер кәсіпкер кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаса/тиісінше орындамаса, ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігіне талап қоя алады.

26. В случае недостаточности залогового обеспечения у заемщика по кредиту/микрокредиту/финансированию финансовое агентство обеспечивает гарантирование в размере до 85 % от суммы кредита/микрокредита/ финансирования.
27. БВУ/МФО проводит комплексную оценку/экспертизу финансово-экономической эффективности проекта. В случае принятия БВУ/МФО положительного решения о предоставлении кредита/микрокредита/ финансирования с гарантией финансового агентства в рамках портфельного гарантирования БВУ/МФО предоставляет финансовому агентству:
1) копию кредитного договора/договора финансирования или данные на автоматизированный сервис финансового агентства по кредитному договору/договору финансирования;
2) письмо-уведомление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При этом в случае передачи данных на автоматизированный сервис финансового агентства письмо-уведомление не требуется.
28. На основании вышеуказанных документов со дня получения письма-уведомления финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня направляет в БВУ/МФО гарантийное обязательство по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Гарантийное обязательство заключается на бумажном носителе/в электронной форме, при этом электронная форма гарантийного обязательства подписывается электронной цифровой подписью в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. В случае рассмотрения заявки через автоматизированный сервис гарантийное обязательство направляется финансовым агентством посредством сервиса.
29. В случае превышения заемщиком лимита, указанного в пункте 9 настоящих Правил, финансирование проекта заемщика не допускается либо размер финансирования сокращается до уровня установленного лимита.
30. В случае рассмотрения заявки через автоматизированный сервис финансового агентства БВУ/МФО в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения гарантийного обязательства уведомляют финансовое агентство посредством сервиса о предоставлении кредита/микрокредита/финансирования предпринимателю.
31. В случае ухудшения показателя БВУ/МФО, указанного в пункте 16 настоящих Правил, финансовым агентством допускается перераспределение лимита по портфельному частичному гарантированию в другие БВУ/МФО.
32. Выплата гарантии финансовым агентством БВУ/МФО осуществляется в соответствии с процедурами, указанными в соглашении о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки и частичном гарантировании между БВУ/МФО и финансовым агентством.
33. Если в течение 120 (сто двадцать) календарных дней с даты неисполнения/ненадлежащего исполнения предпринимателем обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору/договору финансирования предприниматель не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору/договору финансирования, БВУ/МФО допускается предъявлять требование к финансовому агентству.

34. Қаржы агенттігі кредиттер/микрокредиттер/ қаржыландыру бойынша ЕДБ/МҚҰ кепілдіктерін талапты алған кезден бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде төлейді.
35. Кредит/микрокредит/қаржыландыру нысаналы пайдаланылмаған/ішінара нысаналы пайдаланылмаған жағдайда қаржы агенттігінің кепілдігі жойылады/кепілдік сомасы нысаналы пайдаланылмаған кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасына барабар төмендейді.
Егер кәсіпкер ЕДБ/МҚҰ шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін жұмыс орнын кемінде 1 (бір) адамға ұлғайту көрсеткішіне қол жеткізбесе, кепілдік міндеттеме жойылмайды.
36. Кепілдіктің күшін жою/кредиттер/микрокредиттер/қаржыландыру бойынша кепілдік сомасын төмендету есебінен қаражат босаған жағдайда ЕДБ/МҚҰ жаңа жобалар бойынша өтінімдерді бөлінген лимит шегінде қарайды.
37. Мыналарды:
1) кредиттеу/қаржыландыру шарттарының кәсіпкер бастамасымен өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит/микрокредит/қаржыландыру бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатындарды қоспағанда, ЕДБ/МҚҰ кредитке/микрокредитке/қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссия, алым және/немесе өзге де төлем алмайды.
38. Ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық және/немесе жергілікті бюджеттер нақтыланғанға дейін қаржы агенттігі республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден берілетін қаражатты кейіннен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган/облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органы бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің 10 %-ынан аспайтын көлемде өтейтін кепілдік шарттарын жасасады.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның/облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органының бюджетті кезекті нақтылау кезінде қаражатты кейіннен өтеуі үшін қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органды/облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органын жасалған кепілдік шарттары туралы ай сайын 10-ы күніне дейінгі мерзімде өтелетін соманы көрсетіп хабардар етеді.
Ағымдағы қаржы жылында республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінген кезде алдымен бұған дейін жасалған кепілдік шарттары бойынша өтеу жүргізіледі, ал қалған сома жаңа жобаларға бөлінеді.
Бөлінген қаражат осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес бұған дейін жасалған кепілдік шарттарын өтеуге жеткіліксіз болған жағдайда қаржы агенттігі республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден берілген қаражат толық өтелгенге дейін жобаларға кепілдік беруді тоқтата тұрады.

34. Финансовое агентство оплачивает гарантии по кредитам/микрокредитам/финансированию БВУ/МФО в течение 20 (двадцать) рабочих дней с момента получения требования.
35. При нецелевом/частичном нецелевом использовании кредита/микрокредита/финансирования гарантия финансового агентства аннулируется/сумма гарантии снижается пропорционально сумме кредита микрокредита/финансирования, использованного по нецелевому назначению.
В случае, если предпринимателем не достигнут показатель по увеличению рабочих мест не менее 1 (один) человека через 2 (два) финансовых года со дня принятия решения БВУ/МФО, гарантийное обязательство не аннулируется.
36. В случае высвобождения средств за счет аннулирования гарантии/снижения суммы гарантии по кредитам/микрокредитам/ финансированию БВУ/МФО рассматривает заявки по новым проектам в рамках выделенного лимита.
37. БВУ/МФО не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом/финансированием, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/финансирования, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/микрокредиту/финансированию.
38. Финансовое агентство до уточнения республиканского и/или местного бюджетов текущего финансового года заключает договоры гарантии при дальнейшем возмещении средств из республиканского и/или местного бюджетов уполномоченным органом по предпринимательству/местным исполнительным органом области (столицы, городов республиканского значения) в объеме не более 10 % от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету.
Финансовое агентство уведомляет уполномоченный орган по предпринимательству/местный исполнительный орган области (столицы, городов республиканского значения) о заключенных договорах гарантии с указанием суммы возмещения ежемесячно в срок до 10-го числа для дальнейшего возмещения средств уполномоченным органом по предпринимательству/местным исполнительным органом области (столицы, городов республиканского значения) при очередном уточнении бюджета.
При выделении средств из республиканского и/или местного бюджетов в текущем финансовом году первоочередно осуществляется возмещение по ранее заключенным договорам гарантии, а оставшаяся сумма распределяется на новые проекты.
В случае недостатка выделенных средств на возмещение ранее заключенных договоров гарантии, в соответствии с частью первой настоящего пункта финансовое агентство приостанавливает гарантирование проектов до полного возмещения средств из республиканского и/или местного бюджетов.

4-параграф. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігіне портфельдік субсидия беру тәртібі
39. Кәсіпкер ЕДБ/МҚҰ-ға қаржыландыру алуға өтініммен жүгінеді.
40. ЕДБ/МҚҰ жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне кешенді бағалау/сараптама жүргізеді. ЕДБ/МҚҰ портфельдік субсидиялау шеңберінде кредит/микрокредит беру/қаржыландыру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігіне:
1) кредиттік шарттың/қаржыландыру шартының көшірмесін немесе қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша деректерді;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама хат береді (деректер қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне жіберілген жағдайда хабарлама хат талап етілмейді).
41. Кредиттік шартқа/қаржыландыру шартына қол қойған кезде кәсіпкер өзіне кредит қаражатын нысаналы пайдалану бойынша міндеттеме алады. Кәсіпкер осы міндеттемені орындамаған жағдайда:
1) субсидиялау тоқтатылады, кәсіпкер қаржы агенттігіне төленген субсидиялар сомасын өтейді;
2) кәсіпкерді қаржыландырудың номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және 7 (жеті) пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық мөлшерлемеден аспайтын шарттары қайта қаралады.
42. ЕДБ субсидия сомасын аудару үшін қаржы агенттігіне ағымдағы шот ашады.
Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ МҚҰ қаржы агенттігімен келісу бойынша субсидия аудару үшін МҚҰ ағымдағы шот ашатын банк-төлем агентін айқындайды.
43. Кредиттік шарттарға/қаржыландыру шарттарына қол қойылуына қарай ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігіне ресми хатпен төлемдерді осы Қағидалардың 40-тармағын ескере отырып жүзеге асыру үшін құжаттар топтамасын жібереді.
Субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі алдыңғы кезеңдер үшін субсидиялардың өтелуін ескеріп, ЕДБ/МҚҰ ұсынған кредиттік шарттың/қаржыландыру шартының төлем графигін назарға алып, ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) банктегі/банк-төлем агенттігіндегі ағымдағы шотқа аударуды жүзеге асырады.
Бұл ретте ЕДБ/МҚҰ осы Қағидалардың нормаларын ескере отырып, тиесілі субсидия сомасын өзі есептейді, көрсетілген есеп-қисапты қаржы агенттігі тексермейді.
Субсидиялау үшін көзделген қаражат аударылғаннан кейін қаржы агенттігі қаражаттың аударылғаны туралы құжаттың көшірмесін электрондық поштамен жіберу арқылы ЕДБ/МҚҰ-ны бір уақытта хабардар етеді. Хабарламада ЕДБ/МҚҰ атауы, өңірі, кәсіпкердің атауы, субсидия сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.

Параграф 4. Порядок предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения
39. Предприниматель обращается в БВУ/МФО с заявкой на предоставление финансирования.
40. БВУ/МФО проводит комплексную оценку/экспертизу финансово-экономической эффективности проекта. В случае принятия БВУ/МФО положительного решения о предоставлении кредита/микрокредита/финансирования в рамках портфельного субсидирования БВУ/МФО предоставляет финансовому агентству:
1) копию кредитного договора/договора финансирования или данные на автоматизированный сервис финансового агентства по кредитному договору/договору финансирования;
2) письмо-уведомление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (в случае передачи данных на автоматизированный сервис финансового агентства письмо уведомление не требуется).
41. При подписании кредитного договора/договора финансирования предприниматель принимает на себя обязательство по целевому использованию кредитных средств. При неисполнении данного обязательства предпринимателем:
1) субсидирование прекращается, предприниматель возмещает финансовому агентству сумму оплаченных субсидий;
2) условия финансирования предпринимателя пересматриваются, согласно которым номинальная ставка вознаграждения не превышает базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 7 (семь) процентных пунктов.
42. БВУ открывают финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий.
МФО, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентством определяют банк-платежного агента, в котором МФО откроет текущий счет для перечисления субсидий.
43. По мере подписания кредитных договоров/договоров финансирования БВУ/МФО официальным письмом направляет финансовому агентству пакет документов для осуществления выплат с учетом пункта 40 настоящих Правил.
Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в банке/банке-платежном агенте ежемесячно авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к кредитному договору/договору финансирования, предоставленного БВУ/МФО, с учетом возмещения субсидий за предыдущие периоды.
При этом БВУ/МФО самостоятельно рассчитывают причитающуюся сумму субсидий к получению с учетом норм настоящих Правил, проверка указанных расчетов финансовым агентством не осуществляется.
После перечисления средств, предусмотренных для субсидирования, финансовое агентство одновременно уведомляет БВУ/МФО путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование БВУ/МФО, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.

44. Кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды ЕДБ/банк-төлем агентінің кредиттік рейтингі төмендеген және қаржы жағдайы нашарлауының өзге де белгілері болған жағдайда, оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктердегі кредиттік рейтинг Standard&Poors рейтингтер шкаласы бойынша "В" деңгейінен төмендеген;
К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциялық нормативтер бұзылған кезде қаржы агенттігі кәсіпкерлердің кредит бойынша толық төлем (негізгі борыш, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігі) жасауы фактісі туралы ЕДБ/МҚҰ-ның хабарламасы негізінде не кредиттік шартқа/қаржыландыру шартына төлем графиктерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша кәсіпкердің алдағы міндеттемелерін жабатын төлемдермен жүзеге асырады.
ЕДБ/банк-төлем агентінің жоғарыда көрсетілген көрсеткіштері түзетілген жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды кредиттік шартқа/қаржыландыру шартына төлем графиктерін ескере отырып, аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады.
45. ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидия сомасын есептен шығаруды жүзеге асырады. ЕДБ/банк-төлем агенті қаражатты шоттардағы жалпы ағымдағы қаражат қалдықтарының есебінен шығара алмайды.
Бұл ретте ЕДБ/МҚҰ субсидияларды кредиттік шартқа/қаржыландыру шартына төлемдер графигі бойынша жоспарлы төлемнен аспайтын қалдық сомасы шегінде ішінара мерзімінен бұрын өтеуге сәйкес есептелген, өзгертілген өтеу графигі бойынша өтейді.
46. Кәсіпкер сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігінде ЕДБ/МҚҰ сыйақы төлеуді кредиттік шартқа/қаржыландыру шартына сәйкес өтеу графигі бойынша жүргізеді.
Кәсіпкердің кредит/микрокредит/қаржыландыру бойынша төлемді (негізгі борыш пен сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін) толық төлеуі фактісі бойынша ЕДБ/МҚҰ:
1) кәсіпкердің кредиті/микрокредиті/ қаржыландыруы бойынша кәсіпкер жоспарлы төлемді өтеген күні қаржы агенттігінің шотында қаражат болған;
2) график бойынша өтеу күнінен кейін қаржы агенттігінен қаражат түскен кезде қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ақшаны кәсіпкердің кредит/микрокредит/қаржыландыру бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу есебіне есептен шығаруды жүзеге асырады.

44. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей, при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния БВУ/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев), в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;
при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд осуществляется финансовым агентством на основании уведомления БВУ/МФО о факте проведения предпринимателем полной выплаты по кредиту (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства предпринимателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к кредитному договору/договору финансирования.
В случае исправления у БВУ/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к кредитному договору/договору финансирования.
45. БВУ/МФО на основании уведомления финансового агентства осуществляют списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проектам предпринимателей. БВУ/банк-платежный агент не может списывать средства с общих текущих остатков средств на счетах.
При этом БВУ/МФО возмещает субсидии по измененным графикам погашения, рассчитанным согласно частичным досрочным погашениям в пределах суммы остатка, не превышающей плановый платеж по графику платежей к кредитному договору/договору финансирования.
46. Предприниматель производит выплату вознаграждения БВУ/МФО в части несубсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с кредитным договором/договором финансирования.
По факту проведения предпринимателем полной выплаты платежа по кредиту/микрокредиту/финансированию (основному долгу и несубсидируемой части ставки вознаграждения) БВУ/МФО осуществляют списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по кредиту/микрокредиту/финансированию предпринимателя при:
1) наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения предпринимателем планового платежа по кредиту/микрокредиту/ финансированию предпринимателя;
2) поступлении средств от финансового агентства после даты погашения по графику.

47. ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігіне ресми хатпен осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген лимит бойынша талаптардың сақталуы үшін қарыз алушы туралы ақпарат жіберуге міндетті.
48. Қарыз алушы осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген лимиттен асқан жағдайда қарыз алушының жобасын қаржыландыруға жол берілмейді не қаржыландыру мөлшері белгіленген лимит деңгейіне дейін қысқартылады.
49. Қаржы агенттігінің ЕДБ/МҚҰ-ға субсидиялар төлеуі ЕДБ/МҚҰ және қаржы агенттігі арасындағы сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісімде көрсетілген рәсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
50. Бұл ретте қаржы агенттігінің ЕДБ/МҚҰ-ға субсидиялар төлеуі тиісті өңірлік үйлестірушіден түскен қаражат болған кезде жүзеге асырылады.
Тиісті уәкілетті органнан/өңірлік үйлестірушіден субсидиялау үшін түскен бюджеттен берілетін қаражат болмаған жағдайда, оның ішінде қаржы агенттігі белгілеген субсидиялау лимиті бар болса, қаржы агенттігі тиісті уәкілетті органнан/өңірлік үйлестірушіден қаражат алған кезге дейін ЕДБ/МҚҰ-дан осы Қағидалардың 40-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдамайды.
51. Осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген ЕДБ/МҚҰ көрсеткіші нашарлаған жағдайда қаржы агенттігі лимит шеңберінде жаңа жобаларды субсидиялауды тоқтатады.
52. Кредит/микрокредит/қаржыландыру нысаналы пайдаланылмаған/ішінара нысаналы пайдаланылмаған кезде, жоба және/немесе кәсіпкер осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеген кезде қаржы агенттігі сыйақы мөлшерлемесін/үстеме бағаны субсидиялауды тоқтатады, бұл ретте субсидиялау кредиттің/микрокредиттің/қаржыландырудың нысаналы сомасына барабар тоқтатылады, оның ішінде қаржы агенттігі нысаналы пайдаланбауды/ішінара нысаналы пайдаланбауды және/немесе жобаның және/немесе кәсіпкердің осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеуін өзі анықтаған кезде де тоқтатылады.
53. Қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтатуды ЕДБ/МҚҰ мен қаржы агенттігі арасындағы сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісімде көрсетілген рәсімдерге сәйкес жүзеге асырады.
54. Қаржы агенттігі ЕДБ/МҚҰ анықтаған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жіберілген ЕДБ/МҚҰ хабарламасы негізінде және (немесе) қаржы агенттігінің мониторинг туралы есебінің негізінде мынадай жағдайлардың кез келгені орын алған күннен бастап сыйақы/үстемеақы мөлшерлемесін субсидиялауды тоқтатады:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті/микрокредитті/қаржыландыруды нысаналы пайдаланбау/ішінара нысаналы пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау кредитті/микрокредитті/қаржыландыруды нысаналы пайдаланбау сомасына барабар тоқтатылады;

47. БВУ/МФО обязаны официальным письмом направлять финансовому агентству информацию о заемщике для соблюдения требования по лимиту, указанному в пункте 9 настоящих Правил.
48. В случае превышения заемщиком лимита, указанного в пункте 9 настоящих Правил, финансирование проекта заемщика не допускается либо размер финансирования сокращается до уровня установленного лимита.
49. Выплата субсидий финансовым агентством БВУ/МФО осуществляется в соответствии с процедурами, указанными в соглашении о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки и частичном гарантировании между БВУ/МФО и финансовым агентством.
50. При этом выплата субсидий финансовым агентством БВУ/МФО осуществляется при наличии средств от соответствующего регионального координатора.
В случае отсутствия средств из бюджета для субсидирования от соответствующего уполномоченного органа/регионального координатора, в том числе при наличии установленного финансовым агентством лимита субсидирования, финансовое агентство не принимает от БВУ/МФО документы, указанные в пункте 40 настоящих Правил, до момента получения средств от соответствующего уполномоченного органа/регионального координатора.
51. В случае ухудшения показателя БВУ/МФО, указанного в пункте 16 настоящих Правил, финансовое агентство прекращает субсидирование новых проектов в рамках лимита.
52. При нецелевом/частичном нецелевом использовании кредита/микрокредита/финансирования, несоответствии проекта и/или предпринимателя условиям настоящих Правил финансовое агентство прекращает субсидирование ставки вознаграждения/наценки, при этом субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования кредита/микрокредита/финансирования, в том числе при самостоятельном выявлении финансовым агентством нецелевого/частичного нецелевого использования и/или несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям настоящих Правил.
53. Прекращение субсидирования финансовым агентством осуществляется в соответствии с процедурами, указанными в соглашении о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки и частичном гарантировании между БВУ/МФО и финансовым агентством.
54. Финансовое агентство на основании уведомления БВУ/МФО, направленного не позднее 5 (пять) рабочих дней с момента выявления БВУ/МФО, и (или) на основании отчета о мониторинге финансового агентства прекращает субсидирование ставки вознаграждения/наценки с даты наступления любого из следующих случаев:
1) нецелевого/частичного нецелевого использования кредита/ микрокредита/финансирования, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования кредита/микрокредита/финансирования;

2) жобаның және/немесе кәсіпкердің осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеуі;
3) кәсіпкердің шоттарындағы ақшаға тыйым салыну (талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе кәсіпкердің шоты бойынша шығыс операцияларының тоқтатыла тұруы;
4) егер орындаудың мүмкін болмауы еңсерілмейтін күш мән-жайлары, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлар (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар), сондай-ақ қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган өкімінің, және/немесе өзге де құжатының, және/немесе актісінің негізінде туындаса, кәсіпкердің кредиттік шартқа/қаржыландыру шартына төлемдер графигіне сәйкес ЕДБ/МҚҰ алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы.
55. Кредиттер/микрокредиттер/қаржыландыру бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған кезде ЕДБ/МҚҰ қаржыландырудың номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және 7 (жеті) пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық мөлшерлемеден аспайтын шарттарын қайта қарайды.
Кәсіпкерге төленген субсидия сомасы қаражатты кейін субсидия төлеу бойынша пайдалану үшін қаржы агенттігіне қайтарылуға тиіс.
56. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны субсидиялауды қайта бастау кәсіпкер осы Қағидалардың 54-тармағының 3)-4) тармақшалары бойынша бұзушылықтарды жойған жағдайда және ЕДБ/МҚҰ мен қаржы агенттігі арасындағы сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісімде көзделген шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
57. ЕДБ/МҚҰ:
1) кредит беру/қаржыландыру шарттарының кәсіпкер бастамасымен өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит/микрокредит/қаржыландыру бойынша міндеттемелерін бұзуы себебінен алынатындарды қоспағанда, кредитке/микрокредитке/қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссия, алым және/немесе өзге де төлем алмайды.
3-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингтеу
58. Осы Қағидалар шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингтеуді қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
59. Банк/МҚҰ жобаның осы Қағидалардың және ЕДБ/МҚҰ мен қаржы агенттігі арасындағы сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісімнің шарттарына сәйкестігін мониторингтеуді, атап айтқанда:
кредиттік шарт/қаржыландыру/микрокредит шарты жасалған кезден бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмейтін мерзімде кредиттің/қаржыландырудың/микрокредиттің шартын нысаналы пайдалану мониторингін;
төлем тәртібінің мониторингін (тұрақты негізде);
кредиттік шарт/қаржыландыру/микрокредит шарты жасалған кезден бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмейтін мерзімде жобаның және (немесе) кәсіпкердің осы Қағидалар мен сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісімнің талаптарына сәйкестігін мониторингтеуді жүргізеді.

2) несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям настоящих Правил;
3) ареста денег на счетах предпринимателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования), и/или приостановления расходных операций по счету предпринимателя;
4) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед БВУ/МФО согласно графику платежей к кредитному договору/договору финансирования, за исключением случаев, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия), а также на основании распоряжения и/или иного документа и/или акта уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
55. При прекращении субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/микрокредитам/финансированию БВУ/МФО пересматривают условия финансирования, согласно которым номинальная ставка вознаграждения не превышает базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 7 (семь) процентных пунктов.
Сумма выплаченных предпринимателю субсидий подлежит возврату в финансовое агентство для дальнейшего использования средств по выплате субсидий.
56. Возобновление субсидирования части ставки вознаграждения/наценки осуществляется в случае устранения нарушений предпринимателем по подпунктам 3)-4) пункта 54 настоящих Правил и согласно условиям, предусмотренным в соглашении о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки и частичном гарантировании между БВУ/МФО и финансовым агентством.
57. БВУ/МФО не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом/финансированием, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/финансирования, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/микрокредиту/финансированию.
Глава 3. Мониторинг реализации проектов
58. Мониторинг реализации проектов предпринимателей в рамках настоящих Правил осуществляется финансовым агентством в соответствии с Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
59. Банк/МФО осуществляют мониторинг проекта на соответствие условиям настоящих Правил и соглашения о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки и частичном гарантировании между БВУ/МФО и финансовым агентством, а именно:
мониторинг целевого использования кредита/договора финансирования/микрокредита в срок не позднее 6 (шесть) месяцев с момента заключения кредитного договора/договора финансирования/микрокредита;
мониторинг платежной дисциплины (на постоянной основе);
мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям настоящих Правил и соглашения о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки и частичном гарантировании в срок не позднее 6 (шесть) месяцев с момента заключения кредитного договора/договора финансирования/микрокредита.

60. Қаржы агенттігі мониторингті:
1) кәсіпкер инвестициялық жобалар (инвестициялық транш бойынша аралас кредиттік желілер) бойынша кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде (немесе кепілдік шартында белгіленген өзге мерзімде) орындамаған;
2) қаржы агенттігіне хабарлама жіберілген жағдайда осы Қағидалардың 54-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес өзі анықтаған кезде ЕДБ/МҚҰ бойынша кредиттік қаражаттың нысаналы пайдаланылмағаны/жобаның және/немесе кәсіпкердің осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмейтіні анықталған жағдайларда жүргізеді.
Шағын, оның ішінде
микрокәсіпкерлік
субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері
бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
портфельдік субсидиялау
және ішінара кепілдік ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2

60. Финансовое агентство проводит мониторинг в случаях:
1) неисполнения предпринимателем обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору в течение 60 (шестьдесят) календарных дней (или в иной срок, установленный договором гарантии) по инвестиционным проектам (смешанным кредитным линиям по инвестиционным траншам);
2) выявления нецелевого использования кредитных средств/несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям настоящих Правил БВУ/МФО самостоятельно в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 54 настоящих Правил при условии направления уведомления финансовому агентству.
__________________________
Приложение 1
к Правилам предоставления
портфельного субсидирования
части ставки вознаграждения и
частичного гарантирования по
кредитам/микрокредитам
субъектов малого, в том числе
микропредпринимательства
Перечень приоритетных видов экономической деятельности
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2

55.10
Қонақүйлердің және тұруға арналған соған ұқсас орындардың қызметтер көрсетуі
55.20
Демалыс күндерінде және қысқа мерзімді тұрудың өзге де кезеңдеріне баспана беру***
55.30
Кемпингтердің, автофургондарға және тұруға арналған автотіркемелерге арналған тұрақтардың қызметтер көрсетуі
Ақпарат және байланыс
58
Баспа қызметі
59.14
Кинофильмдерді көрсету жөніндегі қызмет
61
Телекоммуникациялар
62
Компьютерлік бағдарламалау, консультациялық және басқа ілеспе көрсетілетін қызметтер
Жылжымайтын мүлікпен операциялар

55.10
Предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания
55.20
Предоставление жилья на выходные дни и прочие периоды краткосрочного проживания***
55.30
Предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья
Информация и связь
58
Издательская деятельность
59.14
Деятельность по показу кинофильмов
61
Телекоммуникации
62
Компьютерное программирование, консультационные и другие сопутствующие услуги
Операции с недвижимым имуществом

93.1
Спорт саласындағы қызмет
* шойын, болат және ферроқорытпа өндірісін (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды "24.10"), ядролық отынды қайта өңдеу (ЭҚЖЖ коды "24.46"), шойын құю (ЭҚЖЖ коды "24.51"), болат құю (ЭҚЖЖ коды "24.52") қоспағанда;
** ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметті қоспағанда ("жасыл" жобаларды және 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда);
республикалық маңызы бар қалаларда дизель отынымен жүретін автобустарды (ЭҚЖЖ кодтары 49.31.1 "Автобуспен тасымалдау", 49.31.9 "Кестеге бағынатын өзге де көлік түрлерімен тасымалдау") қоспағанда;
*** апартаменттерді, пәтерлерді және тұрғын үйлерді қоспағанда;
**** осы ЭҚЖЖ коды қойма үй-жайлары мен қойма алаңдарын жалға беруді көздейді.
Шағын, оның ішінде
микрокәсіпкерлік
субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері
бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
портфельдік субсидиялау
және ішінара кепілдік ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
Экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2

93.1
Деятельность в области спорта
* за исключением производства чугуна, стали и ферросплавов (код общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) "24.10"), переработка ядерного топлива (код ОКЭД "24.46"), литье чугуна (код ОКЭД "24.51"), литье стали (код ОКЭД "24.52");
** за исключением деятельности по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов и проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу);
за исключением автобусов (код ОКЭД 49.31.1 "Перевозки автобусами", 49.31.9 "Перевозки прочими видами транспорта, подчиняющегося расписанию") на дизельном топливе в городах республиканского значения;
*** за исключением апартаментов, квартир и жилых домов;
**** данный код ОКЭД предусматривает аренду складских помещений и складских площадок.
__________________________
Приложение 2
к Правилам предоставления
портфельного субсидирования
части ставки вознаграждения и
частичного гарантирования по
кредитам/микрокредитам
субъектов малого, в том числе
микропредпринимательства
Перечень приоритетных видов экономической деятельности
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2

55.10
Қонақүйлердің және тұруға арналған соған ұқсас орындардың қызметтер көрсетуі
55.20
Демалыс күндерінде және қысқа мерзімді тұрудың өзге де кезеңдеріне баспана беру****
55.30
Кемпингтердің, автофургондарға арналған тұрақтардың және тұруға арналған автотіркемелердің қызметтер көрсетуі
Ақпарат және байланыс
58
Баспа қызметі
59.14
Кинофильмдерді көрсету жөніндегі қызмет
61
Телекоммуникациялар
62
Компьютерлік бағдарламалау, консультациялық және басқа ілеспе көрсетілетін қызметтер
Жылжымайтын мүлікпен операциялар
68.20.8
Жеке меншік немесе жалға алынған қойма үй-жайларын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару*****
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
69.2
Бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы қызмет; салық салу бойынша консультация беру
71
Сәулет, инженерлік ізденістер; техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет
72
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер
74
Өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
75
Ветеринариялық қызмет
Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
81
Ғимараттарға қызмет көрсету және аумақтарды абаттандыру қызметі
Білім беру
85
Білім беру
Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
86
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
87
Халыққа тұруын қамтамасыз ете отырып әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қызмет
88
Халыққа тұруын қамтамасыз етпей әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қызмет
Өнер, ойын-сауық және демалыс
91
Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің қызметі және мәдениет саласындағы өзге де қызмет
93
Спорт, демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыру саласындағы қызмет ******
Көрсетілетін қызметтердің өзге де түрлерін ұсыну
95
Компьютерлерді, жеке тұтыну заттарын мен тұрмыстық тауарларды жөндеу

55.10
Предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания
55.20
Предоставление жилья на выходные дни и прочие периоды краткосрочного проживания****
55.30
Предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья
Информация и связь
58
Издательская деятельность
59.14
Деятельность по показу кинофильмов
61
Телекоммуникации
62
Компьютерное программирование, консультационные и другие сопутствующие услуги
Операции с недвижимым имуществом
68.20.8
Аренда (субаренда) и управление собственными или арендованными складскими помещениями *****
Профессиональная, научная и техническая деятельность
69.2
Деятельность в области бухгалтерского учета и аудита; консультирование по налогообложению
71
Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий; технических испытаний и анализа
72
Научные исследования и разработки
74
Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность
75
Ветеринарная деятельность
Деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания
81
Деятельность по обслуживанию зданий и благоустройству территорий
Образование
85
Образование
Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86
Деятельность в области здравоохранения
87
Деятельность в области социального обслуживания населения с обеспечением проживания
88
Деятельность в области социального обслуживания населения без обеспечения проживания
Искусство, развлечения и отдых
91
Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры
93
Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений******
Предоставление прочих видов услуг
95
Ремонт компьютеров, предметов личного потребления и бытовых товаров

96.01
Текстиль және тері бұйымдарын жуу және (химиялық) тазалау
* шойын, болат және ферроқорытпа өндірісін (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды "24.10"), ядролық отынды қайта өңдеу (ЭҚЖЖ коды "24.46"), шойын құю (ЭҚЖЖ коды "24.51"), болат құю (ЭҚЖЖ коды "24.52") қоспағанда;
** ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметті қоспағанда ("жасыл" жобаларды және 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда);
республикалық маңызы бар қалаларда дизель отынымен жүретін автобустарды (ЭҚЖЖ кодтары 49.31.1 "Автобуспен тасымалдау", 49.31.9 "Кестеге бағынатын өзге де көлік түрлерімен тасымалдау") қоспағанда;
*** табиғи монополиялар саласына жататын қызметті қоспағанда;
**** апартаменттерді, пәтерлерді және тұрғын үйлерді қоспағанда;
***** осы ЭҚЖЖ коды қойма үй-жайлары мен қойма алаңдарын жалға беруді көздейді;
****** дискотекалар мен караокені қоспағанда.
Шағын, оның ішінде
микрокәсіпкерлік
субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері
бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
портфельдік субсидиялау
және ішінара кепілдік ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Даму" кәсіпкерлікті
дамыту қоры" АҚ-ға
Хабарлама-хат
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (бұдан әрі – қор) мен ______АҚ (екінші деңгейдегі банктің атауы көрсетіледі) (бұдан әрі – банк) арасында қол қойылған 20__ "___" ________№ ___ Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісім шеңберінде банк "_____" дара кәсіпкердің/жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің/акционерлік қоғамының/шаруа қожалығының (ДК/ЖШС/АҚ/ШҚ) (оның ішінде кредит бойынша қоса қарыз алушылар көрсетіледі) өтінімін қарап, төмендегі шарттармен* мақұлдағанын хабарлаймыз:
Банктің қарыз шарты/Қаржыландыру шарты**
Қарыз алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі (БСН/ЖСН)
Қарыз алушының заңды және нақты (бар болса) мекенжайы
Тіркелген күні (ДК/ЖШС/АҚ/ШҚ)
Банктің атауы
Қарыз алушы шотының нөмірі
Бенефициар коды (КБЕ)
Банкке өтініш берілген күн
Банктің уәкілетті органы шешім қабылдаған күн
Қорландыру бағдарламасы
Кредиттің/микрокредиттің/қаржыландырудың нысаналы мақсаты
Осы шарт жасалған күнге кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасы
Кредит/микрокредит/қаржыландыру валютасы
Кредит/микрокредит/қаржыландыру мерзімі (аяқталу күнін көрсете отырып, айлармен)
Кредиттің/микрокредиттің/қаржыландырудың сыйақы мөлшерлемесі
Қаржыландыру саласы
Кепілдік мөлшері (кредит сомасының %-ын көрсете отырып)
Кепілдік мерзімі (аяқталу күнін көрсете отырып)
Кредит бойынша кепілдікті қамтамасыз ету (қордың кепілдігінен басқа); атауы, мекенжайы, нарықтық және кепілдік құны
Жоба іске асырылатын орын (облыс, қаланы/ауданды міндетті түрде көрсете отырып)
* шарттарды кесте нысанында қосуға жол беріледі
** көшірмесі қоса беріледі
Құрметпен,
___________ ____________ ____________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шағын, оның ішінде
микрокәсіпкерлік
субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері
бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
портфельдік субсидиялау
және ішінара кепілдік ұсыну
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кепілгердің атауы:
"Даму" кәсіпкерлікті
дамыту қоры" АҚ
Мекенжайы:
_________________
Кімге: ____________
(банктің/МҚҰ толық атауы
және деректемелері)
№ _______ кепілдік міндеттеме
_____________ қаласы
20____ жылғы "____"__________
Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік ұсыну қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) шарттарын, сондай-ақ _______ "_______________" (бұдан әрі – қарыз алушы) _______АҚ-мен (бұдан әрі – Банк/МҚҰ) мынадай негізгі шарттармен:

96.01
Стирка и (химическая) чистка текстильных и меховых изделий
* за исключением производства чугуна, стали и ферросплавов (код общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) "24.10"), переработка ядерного топлива (код ОКЭД "24.46"), литье чугуна (код ОКЭД "24.51"), литье стали (код ОКЭД "24.52");
** за исключением деятельности по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов и проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу);
за исключением автобусов (код ОКЭД 49.31.1 "Перевозки автобусами", 49.31.9 "Перевозки прочими видами транспорта, подчиняющегося расписанию") на дизельном топливе в городах республиканского значения;
*** за исключением деятельности, относящейся к сфере естественных монополий;
**** за исключением апартаментов, квартир и жилых домов;
***** данный код ОКЭД предусматривает аренду складских помещений и складских площадок;
****** за исключением дискотек и караоке.
__________________________
Приложение 3
к Правилам предоставления
портфельного субсидирования
части ставки вознаграждения и
частичного гарантирования по
кредитам/микрокредитам
субъектов малого, в том числе
микропредпринимательства
Форма
в АО "Фонд развития
предпринимательства "Даму"
Письмо-уведомление
В рамках подписанного Соглашения о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения и частичном гарантировании между АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – фонд) и АО _________________ (указать наименование банка второго уровня (далее – банк) №___ от "_____" ___________ 20__ года сообщаем, что банк рассмотрел и одобрил заявку индивидуального предпринимателя/товарищества с ограниченной ответственностью/акционерного общества/крестьянского хозяйства (ИП/ТОО/АО/КХ) "___________________" (в том числе указываются созаемщики по кредиту) на нижеследующих условиях*:
Договор банковского займа/Договор финансирования**
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер (БИН/ИИН) заемщика
Юридический адрес и фактический адрес (при наличии) заемщика
Дата регистрации (ИП/ТОО/АО/КХ)
Наименование банка
Номер счета заемщика
Код бенефициара (КБЕ)
Дата подачи заявления в банк
Дата решения уполномоченного органа банка
Программа фондирования
Целевое назначение кредита/микрокредита/финансирования
Сумма кредита/микрокредита/финансирования на дату заключения настоящего договора
Валюта кредита/микрокредита/финансирования
Срок кредита/микрокредита/финансирования (в месяцах, с указанием даты окончания)
Ставка вознаграждения кредита/микрокредита/финансирования
Отрасль финансирования
Размер гарантии (с указанием % от суммы кредита)
Срок гарантии (с указанием даты окончания)
Залоговое обеспечение по кредиту (кроме гарантии фонда); наименование, адрес, рыночная и залоговая стоимость
Место реализации проекта (область, с обязательным указанием города/района)
*допускается включение условий в табличной форме
** копия прилагается
С уважением,
___________ _____________ _____________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________
Приложение 4
к Правилам предоставления
портфельного субсидирования
части ставки вознаграждения
и частичного гарантирования
по кредитам/микрокредитам
субъектов малого, в том числе
микропредпринимательства
Форма
Наименование гаранта:
АО "Фонд развития
предпринимательства "Даму"
Адрес: _____________________
Кому: ______________________
(полное наименование и
реквизиты банка/МФО)
Гарантийное обязательство №____
город ____________                         "____" ___________ 20___ год
Принимая во внимание условия Правил предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства (далее – Правила), а также, учитывая, что _______ "_______" (далее – заемщик) заключил (-о) с АО _______ (далее – Банк/МФО) кредитный договор/договор финансирования № ___ от "_____" ______ 20__ года (указываются полное название договора и его реквизиты) (далее – кредитный договор/договор финансирования) на следующих основных условиях:

1) кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасы ______________________;
2) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі/ислам банкінің кірісін құрайтын тауарға үстеме баға
__________________________________________________________;
3) кредит/микрокредит/қаржыландыру мерзімі ____________ (айлармен);
4) кредиттің/микрокредиттің/қаржыландырудың нысаналы мақсаты
__________________________________________________________;
5) қарыз алушының жобасы бойынша экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші _________________; 20__ жылғы "___"______ № ___ кредит шартын/қаржыландырушартын жасасқанын ескере отырып, осы шартпен "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ өзіне жоғарыда көрсетілген кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша кепілгер болып табылатынын және есептелген сыйақы/үстеме баға, комиссиялар, тұрақсыздық айыппұлы, өсімпұлдар, айыппұл санкциялары, борышты өндіріп алу бойынша сот шығасылары, қарыз алушының кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша міндеттемелерін орындамауынан және (немесе) тиісінше орындамауынан туындаған Банктің/МҚҰ-ның басқа да шығындары сомасын ескермегенде негізгі борыш қалдығына тең соманы Банкке/МҚҰ-ға оның талабы бойынша төлеу міндеттемесін алады.
Кепілдік қарыз алушы кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша негізгі борыш сомасын қайтару жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайда ғана орындалады.
Кепілгердің Банк/МҚҰ алдындағы жауапкершілігі _______________ (________________________) теңге _______ тиын (соманы дөңгелектеу математикалық дөңгелектеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады) мөлшеріндегі кепілдік сомасымен шектеледі, бұл кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасының _____ %-ын құрайды.
Кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша негізгі борыш өтелсе/ішінара өтелсе кепілгердің жауапкершілігі негізгі борыштың өтелген сомасына тең сомаға азайтылады.
Кепілдік бойынша кепілгер міндеттемелерінің мөлшері кепілгер орындаған талап сомасына азайтылады.
Кепілдік қарыз алушының кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша негізгі борышты өтеу міндеттемесін және кепілдік беруші мен Банк/МҚҰ арасында жасалған 20 __ жылғы "___" __________ № _____ портфельдік субсидиялау және кепілдік беру туралы келісімде (бұдан әрі – Келісім) көзделген өзге де құжаттарды орындамағанын/тиісінше орындамағанын растайтын құжаттардың түпнұсқаларымен қоса Банктің/МҚҰ-ның жазбаша төлем талабының түпнұсқасы алынған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде орындалуға тиіс.
Кепілдік Келісімде көзделген барлық талаптар мен шарттар сақталған кезде ғана орындалады.
Осы кепілдік міндеттеме оған қол қойылған кезден бастап күшіне енеді және 20 __ жылғы "___" __________ қоса алғанда қолданыста болады, бұл құжат бізге қайтарылатынына немесе қайтарылмайтынына қарамастан, толық және автоматты түрде аяқталады. Бұл ретте біз Сіздің жазбаша талабыңызды жоғарыда көрсетілген күні Астана қаласының уақытымен сағат 16:00-ден кешіктірмей алуымыз қажет.
Кепілгер, Банк/МҚҰ және қарыз алушы (бұдан әрі – тараптар) арасында туындайтын, оның ішінде кепілдік беру және орындау тәртібін, кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша талап ету құқықтарының Банктен/МҚҰ-дан кепілгерге өту тәртібін, кепілдікті тоқтату негіздерін және осы кепілдік міндеттемеге байланысты тараптардың жауапкершілігін қоса алғандағы, бірақ олармен шектелмейтін барлық құқықтар мен міндеттер Қазақстан Республикасының заңнамасымен, Қағидалармен, Келісіммен реттеледі.
_______________________________
(бірінші басшының қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары

1) сумма кредита/микрокредита/финансирования ____________________;
2) ставка вознаграждения по кредиту/наценка на товар, составляющей доход исламского банка _________________;
3) срок кредита/микрокредита/финансирования ___________ (в месяцах);
4) целевое назначение кредита/микрокредита/финансирования _________;
5) общий классификатор видов экономической деятельности по проекту заемщика ________________________________, настоящим АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" подтверждает, что является гарантом по вышеуказанному кредитному договору/договору финансирования и берет на себя обязательство выплатить Банку/МФО по его/ее требованию сумму, равную остатку основного долга, без учета суммы начисленного вознаграждения/наценки, комиссий, неустойки, пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, других убытков Банка/МФО, вызванных неисполнением и (или) ненадлежащим исполнением заемщиком обязательств по кредитному договору/договору финансирования.
Гарантия подлежит исполнению только в случае неисполнения заемщиком обязательств по возврату суммы основного долга по кредитному договору/договору финансирования.
Ответственность гаранта перед Банком/МФО ограничена суммой гарантии в размере ____ (________) тенге (округление суммы осуществляется в соответствии с правилами математического округления), что составляет _____ % от суммы кредита/микрокредита/финансирования.
При погашении/частичном погашении основного долга по кредитному договору/договору финансирования ответственность гаранта уменьшается на сумму, равную сумме погашения основного долга.
Размер обязательств гаранта по гарантии уменьшается на сумму исполненного гарантом требования.
Гарантия подлежит исполнению в течение 20 (двадцать) рабочих дней с даты получения оригинала письменного требования Банка/МФО на оплату с приложением оригиналов документов, подтверждающих то, что заемщик не исполнил/ненадлежащим образом исполнил обязательство по погашению основного долга по кредитному договору/договору финансирования, и иных документов, предусмотренных соглашением о портфельном субсидировании и гарантировании №___ от "___" ___________ 20___года, заключенным между гарантом и Банком/МФО (далее – Соглашение).
Гарантия подлежит исполнению только при соблюдении всех требований и условий, предусмотренных Соглашением.
Данное гарантийное обязательство вступает в силу с момента его подписания и действует по "___" ___________ 20___года включительно, истекает полностью и автоматически независимо от того, будет нам возвращен этот документ или нет. При этом Ваше письменное требование должно быть получено нами не позднее 16:00 часов по времени города Астаны в вышеуказанный день.
Все права и обязанности, возникающие между гарантом, Банком/МФО и заемщиком (далее – стороны), включая, но не ограничиваясь, порядком предъявления и исполнения гарантии, порядком перехода прав требований по кредитному договору/договору финансирования от Банка/МФО к гаранту, основаниями прекращения гарантии и ответственностью сторон в связи с настоящим гарантийным обязательством, регулируются законодательством Республики Казахстан, Правилами, Соглашением.
______________________________
(подпись первого руководителя)
__________________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила субсидирования части ставки вознаграждения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері/микроқаржы ұйымдарының микрокредиттері/лизинг компанияларының қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарттарын, тетігін және тәртібін айқындайды.
2. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау:
1) кәсіпкерлердің екінші деңгейдегі банктер/микроқаржы ұйымдары/лизинг компаниялары берген кредиттері/микрокредиттері/ қаржылық лизинг шарттары;
2) кәсіпкерлердің "жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін екінші деңгейдегі банктер берген кредиттері бойынша жүзеге асырылады.
3. Осы Субсидиялау қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айналым қаражатын толықтыру – кәсіпкер кредитінің кәсіпкердің мәлімделген қызметімен байланысты әрі салықтық міндеттемелерді, зейнетақылық және әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдерді/алымдарды/баждарды төлеуге арналмаған нысаналы мақсаты;
2) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекетті іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
3) арнайы қаржы компаниясы – "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру мәмілелерін жүзеге асыру үшін құрылатын, оның пайдасына талап ету құқығы берілетін заңды тұлға;
4) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі – әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне енгізілген дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар (ірі кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда);
5) банк – қызметін осы Субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк;
6) банк-агент – синдикаттың құрамына кіретін және/немесе бір мезгілде кредитор-банк болып табылатын, синдикатталған кредиттер бойынша кредиторлар мүдделерінің өкілі ретінде әрекет ететін екінші деңгейдегі банк;
7) банк-төлем агенті – қаржы агенттігімен келісілген және лизингтік жобалар бойынша субсидияларды аудару мен есептен шығаруға арналған компанияның/микроқаржы ұйымының арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын лизинг компаниясының/микроқаржы ұйымының уәкілетті банкі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования части ставки вознаграждения (далее – Правила субсидирования) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют условия, механизм и порядок субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня/микрокредитам микрофинансовых организаций/договорам финансового лизинга лизинговых компаний субъектам предпринимательства.
2. Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по:
1) кредитам/микрокредитам/договорам финансового лизинга предпринимателей, выданным банками второго уровня/микрофинансовыми организациями/лизинговыми компаниями;
2) кредитам предпринимателей, выданным банками второго уровня для целей реализации "зеленых" проектов.
3. В настоящих Правилах субсидирования используются следующие основные понятия:
1) пополнение оборотных средств – целевое назначение кредита предпринимателя, связанное с заявленной деятельностью предпринимателя и исключающее оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей/сборов/ пошлин;
2) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) специальная финансовая компания – юридическое лицо, создаваемое в соответствии с Законом Республики Казахстан "О проектном финансировании и секьюритизации" для осуществления сделок проектного финансирования и секьюритизации, в пользу которой уступаются права требования;
4) субъект социального предпринимательства – индивидуальные предприниматели и юридические лица (за исключением субъектов крупного предпринимательства), включенные в реестр субъектов социального предпринимательства;
5) банк – банк второго уровня, осуществляющий деятельность в рамках реализации настоящих Правил субсидирования;
6) банк-агент – банк второго уровня, выступающий в качестве представителя интересов кредиторов по синдицированным кредитам, который входит в состав синдиката и/или одновременно является банком-кредитором;
7) банк-платежный агент – уполномоченный банк лизинговой компании/микрофинансовой организации, который согласован с финансовым агентством и осуществляет функции по ведению специального счета лизинговой компании/микрофинансовой организации, предназначенного для перечисления и списания субсидий по проектам;

8) банктік кредит (бұдан әрі – кредит) – банктік қарыз шартының негізінде мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы пайдалану шартымен банк кәсіпкерге беретін ақша сомасы;
9) банктік қарыз шарты – банк пен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша банк кәсіпкерге кредит береді (кредиттік желі ашу туралы келісім де банктік қарыз шартына жатады);
10) банктің/лизинг компаниясының өтініші – банктің/лизинг компаниясының қосылу шартына қосу туралы өтініші;
11) бөлiнген активтер – жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру мәмілелерінде арнайы қаржы компаниясына берілген талап ету құқықтары, өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша алынған кастодиан-банктегі шоттардағы ақша, арнайы қаржы компаниясы көрсетілген ақшаны инвестициялау нәтижесінде сатып алған қаржы құралдары, қаржы құралдарын сату нәтижесінде алынған ақша, сондай-ақ қосымша қамтамасыз етуді қалыптастыру кезінде туындайтын мүлік пен мүліктік құқықтар;
12) бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасы/бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 522 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы – 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы – 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі, "Мемлекеттік қолдауға жататын жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметін жүзеге асыратын экономика салаларын мемлекеттік қаржылай қолдау қағидаларын, нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 21 қарашадағы № 410-НҚ, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 412, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 299, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 327, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 401, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 450-НҚ, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 16, Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 91, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 84, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 347, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 572/НҚ, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 598 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 167 бірлескен бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33681 болып тіркелген);

8) банковский кредит (далее – кредит) – сумма денег, предоставляемая банком на основании договора банковского займа предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
9) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между банком и предпринимателем, по условиям которого банк предоставляет кредит предпринимателю (к договору банковского займа также относится соглашение об открытии кредитной линии);
10) заявление банка/лизинговой компании – заявление банка/лизинговой компании о присоединении к договору присоединения;
11) выделенные активы – права требования, уступленные специальной финансовой компании в сделках проектного финансирования и секьюритизации, деньги на счетах в банке-кастодиане, полученные по уступленным ей правам требования, финансовые инструменты, приобретенные специальной финансовой компанией в результате инвестирования указанных денег, деньги, полученные в результате продажи финансовых инструментов, а также имущество и имущественные права, возникающие при создании дополнительного обеспечения;
12) ранее утвержденная программа поддержки предпринимательства/ранее утвержденные программы поддержки предпринимательства – Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 522, Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968, Национальный проект по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728, механизм кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820, совместный приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 ноября 2023 года № 410-НҚ, Министра энергетики Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 412, Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 299, Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 327, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 401, Министра культуры и информации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 450-НҚ, Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 16, исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 91, Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 84, Министра просвещения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 347, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 572/НҚ, Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 598 и исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 167 "Об утверждении правил, форм государственной финансовой поддержки, отраслей экономики, в которых осуществляют деятельность субъекты частного предпринимательства, подлежащие государственной поддержке" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33681);

13) даму банкі – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және (немесе) оның үлестес лизинг компаниясы;
14) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қазіргі табиғи ресурстарды пайдаланудың тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
15) "жасыл" таксономия – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және "Жасыл" облигациялар мен "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасын (таксономиясын) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 996 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі – қаулы) "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалар сыныптамасы;
16) жоба (бизнес-жоба) – кәсіпкер кіріс алуға бағытталған және мемлекеттік қаржылай қолдау ұсынылып отырған қызмет шеңберінде (бір жоба аясында бірнеше банктік кредит алуға/лизинг мәмілелер жасасуға болады) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде жүзеге асыратын іс-қимыл мен іс-шаралар жиынтығы;
17) жобаны іске асыру – кәсіпкер жүзеге асыратын және қаржы агенттігінің шешімімен айқындалған мақсаттар мен шарттарға қол жеткізуге бағытталған іс-қимыл мен іс-шаралар жиынтығы, оның ішінде шығатын тауардың болуы, қызметтер көрсету, лизинг нысанасын пайдалану; негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) салуға, және (немесе) жаңғыртуға, және (немесе) реконструкциялауға, және (немесе) күрделі жөндеуге мақұлданған жобалар бойынша – қаржы агенттігінің шешіміне сәйкес пайдалануға беру актісінің болуы және кәсіпкердің мәлімделген қызметті жүзеге асыруы;
18) инвестициялар – негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) салу және (немесе) жаңғырту және (немесе) реконструкциялау және (немесе) күрделі жөндеу, биологиялық және (немесе) материалдық емес активтерді сатып алу (осы анықтамада көрсетілген мақсаттарға байланысты ақы төлеу шоттарына сәйкес негізгі құралдардың/биологиялық /материалдық/материалдық емес активтердің құнына енгізілген қосылған құн салығы бойынша шығыстар да инвестицияларға жатады);
19) кәсіпкер – жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъектісі мәртебесіне ие және өз қызметін осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде жүзеге асыратын шағын, орта және (немесе) ірі кәсіпкерлік субъектісі, әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде жеке кәсіпкерлік субъектісі, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген заңды тұлғалар;

13) банк развития – акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и (или) его аффилированная лизинговая компания;
14) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
15) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, разрабатываемая уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 996 "Об утверждении классификации (таксономии) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты" (далее – постановление);
16) проект (бизнес-проект) – совокупность действий и мероприятий, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан в рамках деятельности, на которую предоставляется государственная финансовая поддержка (в рамках одного проекта возможно получение нескольких банковских кредитов/совершение лизинговых сделок);
17) реализация проекта – совокупность действий и мероприятий, осуществляемых предпринимателем и направленных на достижение целей и условий, определенных решением финансового агентства, в том числе наличие товара на выходе, оказание услуг, использование предмета лизинга; по проектам, одобренным на приобретение и (или) строительство и (или) модернизация и (или) реконструкция и (или) капитальный ремонт основных средств – наличие акта ввода в эксплуатацию и осуществление заявленной деятельности предпринимателя согласно решению финансового агентства;
18) инвестиции – приобретение и (или) строительство, и (или) модернизация, и (или) реконструкция, и (или) капитальный ремонт основных средств, приобретение биологических и (или) нематериальных активов (расходы по налогу на добавленную стоимость, включенные в стоимость основных средств/биологических/материальных/нематериальных активов согласно счетам к оплате, связанные с указанными в данном определении целями, также относятся к инвестициям);
19) предприниматель – субъект малого, среднего и (или) крупного предпринимательства, субъект социального предпринимательства, в том числе субъект частного предпринимательства, имеющий статус действующего субъекта предпринимательства и осуществляющий свою деятельность в рамках настоящих Правил субсидирования, а также юридические лица, зарегистрированные на территории Международного финансового центра "Астана";

20) кәсіпкердің өтініші – кәсіпкердің қосылу шартына қосу туралы өтініші;
21) кешендi кәсiпкерлiк лицензия (бұдан әрі – франчайзинг) – айрықша құқықтар кешенiнiң құқық иеленушiсi осы кешенді басқа тұлғаға өтеулі негiзде пайдалануға беретiн кәсiпкерлiк қызмет;
22) кредитті/микрокредитті/қаржылық лизинг шартын нысаналы пайдалану – кәсіпкердің қарыз шарты/микрокредит шарты/қаржылық лизинг шарты бойынша алынған кредитті/микрокредитті/лизингті осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келетін мақсаттарға пайдалануы (нысаналы пайдалану тиісті құжаттармен расталады, олар жиынтығында осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес кәсіпкердің активке/жұмыстарға/көрсетілетін қызметтерге толық көлемде ақы төлегенін, оларды алғанын және пайдаланғанын және (немесе) басқа да мақсаттарға қол жеткізгенін растайды);
23) көпфункционалды ғимараттар (кешендер) – инженерлік, әлеуметтік, функционалдық өзара байланыс жүйелерімен біріктірілген негізгі функцияларды атқаратын, әлеуметтік-мәдени, технологиялық, сәулет және қала құрылысы бойынша заманауи талаптарға сай келетін түрлі мақсаттағы үш және одан көп (балалар келетін үй-жайлары немесе алаңдары бар екі) объектіні орналастыруға арналған бірыңғай архитектуралық топ немесе жеке тұрған ғимараттар;
24) қайта қаржыландыру – кәсіпкерге бұрын берілген кредиттерді кредит/лизинг қаражаты есебінен алмастыру, бұл ретте қайта қаржыландыру сомасына сыйақыны, айыппұлдарды, өсімпұлдарды және сот тәртібімен де, соттан тыс тәртіппен де берешекті өндіріп алуға байланысты өзге төлемдерді есепке алмағанда негізгі борыш қана кіреді;
25) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
26) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – өз қызметін қаржы агенттігінің жарғысымен, қаржы агенттігінің кредиттік саясатымен берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарымен бекітілген өкілеттіктер шеңберінде жүзеге асыратын, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;
27) қаржылық лизинг шарты – лизинг компаниясы/банк пен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша лизинг компаниясы/банк кәсіпкерге қаржылық лизинг береді;
28) қосылу шарты – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін және қаржы агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылатын, талаптарын кәсіпкер және банк/лизинг компаниясы ұсынылған шартқа жалпы қосылу арқылы қабылдайтын стандартты нысандағы қосылу шарты түріндегі субсидиялау шарты;

20) заявление предпринимателя – заявление предпринимателя о присоединении к договору присоединения;
21) комплексная предпринимательская лицензия (далее – франчайзинг) – предпринимательская деятельность, при которой правообладатель комплекса исключительных прав предоставляет его в пользование на возмездной основе другому лицу;
22) целевое использование кредита/микрокредита/договора финансового лизинга – использование предпринимателем кредита/микрокредита/лизинга, полученного по договору займа/договору по микрокредиту/договору финансового лизинга на цели, соответствующие условиям настоящих Правил субсидирования (целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение и использование предпринимателем в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями настоящих Правил субсидирования);
23) многофункциональные здания (комплексы) – единая архитектурная группа или отдельно стоящие здания, предназначенные для размещения трех и более объектов различного назначения (двух с наличием помещений или площадок для пребывания детей), выполняющих основные функции, объединенные системой инженерных, социальных, функциональных взаимосвязей, отвечающих современным социально-культурным, технологическим, градостроительным и архитектурным требованиям;
24) рефинансирование – замещение за счет средств кредита/лизинга ранее выданных кредитов предпринимателю, при этом в сумму рефинансирования входит только основной долг без учета вознаграждения, штрафов, пени и иных платежей, связанных с взысканием задолженности, как в судебном, так и во внесудебном порядке;
25) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
26) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему уставом финансового агентства, кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;
27) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем, по условиям которого лизинговая компания/банк предоставляют предпринимателю финансовый лизинг;
28) договор присоединения – договор субсидирования в форме договора присоединения стандартной формы, утверждаемого уполномоченным органом по предпринимательству и размещаемого на интернет-ресурсе финансового агентства, условия которого принимаются предпринимателем и банком/лизинговой компанией путем присоединения к предложенному договору в целом;

29) қосылу шарты бойынша төлемдер графигі – осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген тәртіппен келісілген, банк/лизинг компаниясымен қарыз алушы арасындағы банктік қарыз/қаржылық лизинг шарты шеңберінде субсидияланатын және субсидияланбайтын бөліктерге бөле отырып қол қойылатын график;
30) лизинг компаниясы– қызметін осы Субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде жүзеге асыратын лизинг мәмілелері қатысушы;
31) лизинг мәмілесі (лизинг) – азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған, лизингке қатысушылардың келісілген іс-қимыл жиынтығы;
32) мемлекеттік даму институттары – экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, акцияларының бақылау пакеттері ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі акционерлік қоғамдар;
33) мемлекеттік-жекешелік әріптестік – мемлекеттік және жекеше әріптес арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;
34) микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ) – микрокредит беру жөніндегі микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым;
35) микрокредит – микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мөлшерде және тәртiппен қарыз алушыға ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шартымен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында беретiн ақша;
36) микрокредит бойынша шарт – микрокредит беру туралы шарт, оған сәйкес микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым қарыз алушыға микрокредит береді;
37) өңірлік үйлестіруші – кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органның облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын құрылымдық бөлімшесі;
38) секьюритилендіру – бөлінген активтермен қамтамасыз етілген облигацияларды шығару арқылы ақшалай талап етуді бере отырып қаржыландыру;
39) синдикат – бірнеше кредитордың кредиті, олар бір-бірімен келісіп, әрбір кредиторға арналған шартта/барлық кредиторлармен жасалған бірыңғай шартта көзделген мөлшерде және мерзімдерде кәсіпкерге кредит беруге немесе беріп тұруға міндеттенеді, ал кәсіпкер кредиторларға олардан алған кредитті қайтаруға, сыйақы төлеуге, сондай-ақ егер кредитор(-лар)мен жасалған шартта/кредиторлармен жасалған бірыңғай шартта көзделген болса, өзге де төлемдерді төлеуге міндеттенеді;

29) график платежей по договору присоединения – график, подписываемый в рамках договора банковского займа/финансового лизинга между банком/лизинговой компанией и заемщиком, с разделением на субсидируемую и несубсидируемую части, согласованный в порядке, установленном настоящими Правилами субсидирования;
30) лизинговая компания – участник лизинговой сделки, осуществляющий деятельность в рамках реализации настоящих Правил субсидирования;
31) лизинговая сделка (лизинг) – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
32) государственные институты развития – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, акционерные общества, контрольные пакеты акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу или национальному холдингу, оказывающие меры государственной поддержки в различных секторах экономики;
33) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества между государственным и частным партнером, соответствующего признакам, определенным в Законе Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
34) микрофинансовая организация (далее – МФО) – организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность по предоставлению микрокредитов;
35) микрокредит – деньги, предоставляемые организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, заемщику в национальной валюте Республики Казахстан в размере и порядке, определенные Законом Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", на условиях платности, срочности и возвратности;
36) договор по микрокредиту – договор о предоставлении микрокредита, в соответствии с которым организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, предоставляет заемщику микрокредит;
37) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
38) секьюритизация – финансирование под уступку денежного требования путем выпуска облигаций, обеспеченных выделенными активами;
39) синдикат – кредит нескольких кредиторов, которые обязуются согласованно друг с другом предоставить или предоставлять предпринимателю кредит в размере и сроки, предусмотренные договором для каждого кредитора/единым договором со всеми кредиторами, а предприниматель обязуется возвратить кредиторам полученный от них кредит, уплатить вознаграждение, а также иные платежи, если обязанность их уплаты предусмотрена договором с кредитором (-ами)/единым договором с кредиторами;

40) синдикат кредиторы (кредитор-банк) – екінші деңгейдегі банк;
41) субсидиялар – субсидиялау шарттары негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі банкке/лизинг компаниясына өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін кезеңді төлемдер;
42) субсидиялау – кәсіпкер банкке/лизинг компаниясына кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас ретінде кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны.
Банктердің кәсіпкерлерді секьюритилендіру тетігі арқылы қаржыландыруға бағытталған кредиттері де субсидияланады. Мұндай жағдайда осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде субсидиялау құралы бойынша қолдау тапқан кәсіпкерлердің кредиттерін әкімшілендіру (сүйемелдеу) функцияларын осындай кредиттерді арнайы қаржы компаниясына берген банк жүзеге асырады.
Секьюритилендіру тетігінде: арнайы қаржы компаниясының бөлінген банк активтерімен қамтамасыз етілген облигацияларды шығаруы; қаржы агенттігінің арнайы қаржы компаниясы шығарған, бөлінген активтермен қамтамасыз етілген облигацияларды сатып алуы (секьюритилендіру мәмілесі); арнайы қаржы компаниясының банкке қаржы агенттігінен тартылған қаражатты беруі арқылы кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны көзделген;
43) субсидиялау шарты – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша қаржы агенттігі, банк/лизинг компаниясы мен кәсіпкер арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша қаржы агенттігі кәсіпкердің банк/лизинг компаниясы берген кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;
44) сыртқы бағалау ("жасыл" жоба бойынша) – іске асыру межеленген немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жобаның "жасыл" таксономия жобаларының кіші секторлары үшін көзделген шекті мәндердің сақталуы бөлігінде осы кіші секторға сәйкестігін бағалау рәсімі;
45) сыртқы бағалау провайдері – іске асыру межеленген немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жоба бойынша тәуелсіз бағалауды жүзеге асырып, қаралып отырған жобаның "жасыл" таксономияның шекті мәніне сәйкестігі туралы тиісті қорытынды дайындайтын ұйым;
46) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
47) үлестес/байланысты тұлғалар – "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 64-бабының 1, 1-1 және 2-тармақтарына, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-1-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес жеке және заңды тұлғалар;

40) кредитор синдиката (банк-кредитор) – банк второго уровня;
41) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку/лизинговой компании в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
42) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/лизинговой компании в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя.
Также субсидированию подлежат кредиты банков, направленные на финансирование предпринимателей через механизм секьюритизации. В таком случае, функции администрирования (сопровождения) кредитов предпринимателей, поддержанных по инструменту субсидирования в рамках настоящих Правил субсидирования, осуществляются банком, уступившим такие кредиты специальной финансовой компании.
Механизм секьюритизации предусматривает собой форму государственной финансовой поддержки предпринимателей путем: выпуска специальной финансовой компанией облигаций, обеспеченных выделенными активами банка; приобретения финансовым агентством облигаций, выпущенных специальной финансовой компанией, обеспеченных выделенными активами (сделка секьюритизации); предоставления специальной финансовой компанией банку средств, привлеченных от финансового агентства.
43) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, банком/лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, выданному банком/лизинговой компанией, по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;
44) внешняя оценка (по "зеленому" проекту) – процедура оценки соответствия, намечаемого к реализации или реализуемого "зеленого" проекта подсекторам проектов "зеленой" таксономии в части соблюдения предусмотренных для данного подсектора пороговых значений;
45) провайдер внешней оценки – организация, осуществляющая независимую оценку по намечаемому к реализации или реализуемому "зеленому" проекту с подготовкой соответствующего заключения о соответствии рассматриваемого проекта пороговому значению "зеленой" таксономии;
46) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
47) аффилированные/связанные лица – физические и юридические лица в соответствии с пунктами 1, 1-1 и 2 статьи 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", пунктами 1 и 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью";

48) шекті мән ("жасыл" таксономия кіші секторы бойынша шекті өлшемшарт) – "жасыл" таксономия кіші секторы үшін белгіленген, жобаларды "жасыл", яғни "жасыл" таксономияға сәйкес келетіндер ретінде саралау үшін қол жеткізілуі қажет жобалардың немесе активтердің сандық және сапалық өлшемшарттарының шекті мәндері, кіші сектор бойынша шекті өлшемшарт сертификаттау/таңбалау талаптарын ("жасыл" таксономияда көрсетілген стандарттардың талаптарына сәйкестікті растау не жекелеген кіші секторларға қатысты таңбалардың болуы) білдіреді;
49) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – экономикалық қызмет түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін белгілейтін ұлттық жіктеуіш;
50) экономикалық орынсыздық – жоспарланған жобадан тиімділіктің болмауы, оның ішінде жұмыс орындарын құру және (немесе) салықтарды ұлғайту жөніндегі өлшемшарттың орындалмауы, жоба мақсатының мәлімделген ЭҚЖЖ-ға сәйкес келмеуі және осы Субсидиялау қағидаларына сәйкес өзге де талаптардың орындалмауы;
51) электрондық құжаттар топтамасы – мемлекеттік көрсетілген қызметті алушы өзі қатысқан кезде берген жазбаша келісім негізінде өтініш берушінің немесе осы құжатты куәландыруға өкілеттілігі бар тұлғаның не кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының уәкілетті жұмыскерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толық көрсететін құжаттар;
52) электрондық өтінім – мемлекеттік қолдау алуға өтінім, ондағы ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған;
53) энергетикалық аудит (бұдан әрі – энергия аудиті) энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау және энергия үнемдеу мен энергия тиімділігін арттыру жөнінде қорытынды дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
54) энергия-аудиторлық ұйым – энергия аудитін жүзеге асыратын заңды тұлға және "жасыл" таксономияның шекті мәндерінің сәйкестігі туралы қорытынды беруге рұқсат құжаттары бар өзге де ұйымдар.
4. Субсидиялау кредиттер/қаржылық лизинг шарттары, оның ішінде "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілген кредиттер бойынша кәсіпкерлер сыйақы ретінде төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
5. Қаржы агенттігі көрсететін қызметтерге уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.

48) пороговое значение (пороговый критерий по подсектору "зеленой" таксономии) – предельные значения количественных и качественных критериев проектов или активов, установленных для подсектора "зеленой" таксономии, достижение которых необходимо для квалификации проектов в качестве "зеленых", то есть соответствующих "зеленой" таксономии, пороговый критерий по подсектору выражается в требовании сертификации/маркировки (подтверждения соответствия требованиям указанных в "зеленой" таксономии стандартов либо наличия маркировок в отношении отдельных подсекторов);
49) общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – национальный классификатор, устанавливающий порядок классификации и кодирования видов экономической деятельности;
50) экономическая нецелесообразность – отсутствие эффективности от планируемого проекта, в том числе неисполнение критерия по созданию рабочих мест и (или) увеличению налогов, несоответствия цели проекта заявленному ОКЭД и иных требований в соответствии с настоящими Правилами субсидирования;
51) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенные электронной цифровой подписью заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания предпринимателей, на основании письменного согласия получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия;
52) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
53) энергетический аудит (далее – энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
54) энергоаудиторская организация – юридическое лицо, осуществляющее энергоаудит, и иные организации, имеющие разрешительные документы для предоставления заключения о соответствии пороговых значений "зеленой" таксономии.
4. Субсидирование используется для возмещения части расходов, уплачиваемых предпринимателями в качестве вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга, в том числе кредитам, выданным для реализации "зеленых" проектов, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
5. Услуги финансового агентства оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.

6. Осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін, жеке кәсіпкерлік субъектілерін, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген заңды тұлғаларды субсидиялау үшін көзделген қаражатты республикалық бюджет және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қаржы агенттігіне қаражат аударуға өздерінің араларында жасалатын шарт негізінде қаржы агенттігінің арнайы шотына аударады.
Осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен субсидиялауға көзделген қаражатты кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен субсидиялау және (немесе) кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанына сәйкес жасалатын сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шартының негізінде өңірлік үйлестіруші қаржы агенттігіне аударады.
Бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған және қол қойылған жобалар бойынша субсидиялау нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламаларын/осы Субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде бөлінген республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары/осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден, және/немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан субсидиялауға бөлінген қаражатты жобаларды субсидиялауға және/немесе кепілдік беруге қаражаттың қажет болуына қарай пайдалануға жол беріледі.
Субсидиялау үшін бөлінген және бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде жергілікті және/немесе республикалық бюджеттерден аударылған қаражатты қаржы агенттігі толық игерілгенге дейін пайдаланады.
Тиісті қаржы жылында бекітілген жаңа жобалар шеңберінде кредиттер/лизинг бойынша субсидиялау үшін бюджет:
бюджет қаражатының 50 %-ына дейін өңдеу өнеркәсібіне;
бюджет қаражатының 30 %-ына дейін қызметтер көрсету, оның ішінде сауда қызметі саласына;
бюджет қаражатының 20 %-ы микро және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне (20 (жиырма) миллион теңгеге дейінгі кредиттер) бөлінеді.
Бұл ретте өңдеу өнеркәсібіндегі, және/немесе қызметтер көрсетуге арналған және сауда қызметі саласындағы, және/немесе микрокәсіпкерлік субъектілеріндегі жобаларды қолдау шеңберінде бөлінген және қаржы жылының 1 қыркүйегіне пайдаланылмаған қаражатты қаржы агенттігі субсидиялау қажеттігіне қарай солардың арасында қайта бөледі.

6. Средства, предусмотренные для субсидирования субъектов малого и среднего предпринимательства, субъектов частного предпринимательства в рамках настоящих Правил субсидирования, а также юридических лиц, зарегистрированных на территории Международного финансового центра "Астана", перечисляются за счет средств республиканского бюджета и (или) Национального фонда Республики Казахстан уполномоченным органом по предпринимательству в финансовое агентство на специальный счет финансового агентства на основе договора на перечисление средств, заключаемого между ними.
Средства, предусмотренные для субсидирования за счет средств местного бюджета в рамках настоящих Правил субсидирования, перечисляются региональным координатором в финансовое агентство на основе заключаемого договора субсидирования части ставки вознаграждения в соответствии с типовой формой договора о субсидировании и (или) гарантировании, утвержденной уполномоченным органом по предпринимательству.
Финансирование мер поддержки в форме субсидирования по проектам, одобренным и подписанным в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства, осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов, выделенных в рамках реализации ранее действовавших программ поддержки предпринимательства/настоящих Правил субсидирования.
Средства из республиканского и/или местного бюджетов и/или Национального фонда Республики Казахстан, выделенные на субсидирование в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства/настоящих Правил субсидирования, допускаются к использованию на субсидирование и/или гарантирование проектов в зависимости от потребности средств.
Средства, выделенные для субсидирования и перечисленные из местного и/или республиканского бюджетов в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства, используются финансовым агентством до полного освоения.
Распределение бюджета для субсидирования по кредитам/лизингу в рамках новых проектов, утвержденных в соответствующем финансовом году, осуществляется:
на обрабатывающую промышленность до 50 % бюджетных средств;
на деятельность по предоставлению услуг, в том числе в сфере торговой деятельности, до 30 % бюджетных средств;
на деятельность субъектов микро- и малого предпринимательства (кредиты до 20 (двадцать) миллионов тенге) – 20 % бюджетных средств.
При этом средства, распределенные и не использованные на 1 сентября финансового года в рамках поддержки проектов в обрабатывающей промышленности и/или на предоставление услуг и в сфере торговой деятельности, и/или субъектов микропредпринимательства, перераспределяются финансовым агентством между собой в зависимости от потребности в субсидировании.

7. Өңірлік үйлестірушілер облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың даму жоспарларын әзірлеу кезінде осы Субсидиялау қағидаларының ережелерін ескереді.
8. Кәсіпкерге осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде мынадай:
1) шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау;
2) өңдеу өнеркәсібінде және көрсетілетін қызметтер саласында шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау;
3) моно және шағын қалалардағы, ауылдық елді мекендердегі кәсіпкерлікті қолдау;
4) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерін субсидиялау;
5) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін өңірлік қаржыландыру бағыттары бойынша кредиттер/лизинг мәмілелері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау түрінде қолдау көрсетіледі.
9. Қаржы агенттігі тиімділіктің жалпы кешенді жылдық талдамалық есебін қалыптастыру мақсатында есепті жылдан кейінгі жылғы шілдеден кешіктірмей кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасының кредиттер/лизинг/исламдық қаржыландыру бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау бөлігінде іске асырылуын мониторингтеу нәтижелерін уәкілетті органға жібереді.
10. Қаржы агенттігі Қазақстанда және оның өңірлерінде шағын және орта кәсіпкерлікті дамытудың жай-күйі туралы шағын және орта кәсіпкерліктің өңірлік және салалық бөліністердегі ағымдағы жай-күйі мен әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштері динамикасының кешенді жалпыреспубликалық талдауы көрсетілетін есептің жыл сайынғы шығарылымын, Қазақстанның әрбір өңірінің шағын және орта кәсіпкерлік секторына жеке-жеке шолуды, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржылай және қаржылай емес қолдаудың қолданыстағы инфрақұрылымы бойынша өзекті ақпаратты дайындайды.
11. Осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде:
1) кредиторы мемлекеттік даму институттары болып табылатын;
2) сыйақы мөлшерлемесі осы Субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде арзандатылған банктердің/лизинг компанияларының кредиттерін/лизинг мәмілесілерін қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражаты есебінен арзандатылған;
3) ұйымдардың, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын сатып алуға бағытталған;
4) овердрафт түріндегі;
5) қайтарымды, қайталама немесе сублизинг бойынша;
6) ломбардтардың, микроқаржылық, факторингтік ұйымдар мен лизинг компанияларының қызметіне бағытталған кредиттер/лизинг мәмілелері субсидияланбайды;
7) мыналарды:
үлестес/байланысты тұлғаның құрылыс қызметтін жүзеге асыруын растайтын құжат болған жағдайда жаңа және (немесе) жұмыс істеп тұрған объектілерді (ғимараттарды, құрылысжайлар мен олардың кешендерін, коммуникацияларды) салуды (оның ішінде кеңейту, жаңғырту, техникалық жаңарту, реконструкциялау, реставрациялау, күрделі жөндеу);
Қазақстан Республикасының аумағында ресми дистрибьютор болып табылатын үлестес/байланысты тұлғалардан тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер сатып алуды;
тауарды, шикізатты және/немесе материалдарды үлестес/байланысты тұлға өндірген жағдайда осындай тауарларды, шикізатты және/немесе материалдарды үлестес/байланысты тұлғалардан сатып алуды қоспағанда, үлестес/байланысты тұлғалардан жылжымайтын мүлік объектілері түріндегі негізгі құралдарды, тауарларды, активтерді, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бағытталған;

7. Региональные координаторы при разработке планов развития областей, городов республиканского значения и столицы учитывают положения настоящих Правил субсидирования.
8. Предпринимателю оказывается поддержка в виде субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам по следующим направлениям в рамках настоящих Правил субсидирования:
1) поддержка малого и среднего предпринимательства;
2) поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства в обрабатывающей промышленности и сфере услуг;
3) поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах;
4) субсидирование субъектов социального предпринимательства;
5) региональное финансирование субъектов малого и среднего предпринимательства.
9. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности не позднее июля года, следующего за отчетным, направляет результаты мониторинга реализации программы поддержки предпринимательства в части субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/лизингу/исламскому финансированию уполномоченному органу.
10. Финансовое агентство подготавливает ежегодный выпуск отчета о состоянии развития  малого и среднего предпринимательства  в Казахстане и его регионах, отражающего комплексный общереспубликанский анализ текущего состояния и динамику социально-экономических показателей  малого и среднего предпринимательства в региональном и отраслевом разрезах, обзор сектора малого и среднего предпринимательства каждого региона Казахстана по отдельности, актуальную информацию по существующей инфраструктуре финансовой и нефинансовой поддержки субъектов  малого и среднего предпринимательства.
11. Субсидированию не подлежат кредиты/лизинговые сделки в рамках настоящих Правил субсидирования:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития;
2) ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов/лизинговых сделок банков/лизинговых компаний, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках реализации настоящих Правил субсидирования;
3) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
4) в виде овердрафта;
5) по возвратному, вторичному или сублизингу;
6) направленные на деятельность ломбардов, микрофинансовых, факторинговых организаций и лизинговых компаний;
7) направленные на приобретение у аффилированных/связанных лиц основных средств, товаров в виде объектов недвижимости, активов, работ и услуг, за исключением:
строительства (в том числе расширение, модернизация, техническое обновление, реконструкция, реставрация, капитальный ремонт) новых и (или) существующих объектов (здания, сооружения и их комплексы, коммуникации), в случае наличия подтверждающего документа на осуществление аффилированным/связанным лицом деятельности по строительству;
приобретения товаров, работ и услуг у аффилированных/связанных лиц, являющихся официальными дистрибьюторами на территории Республики Казахстан;
приобретения товаров, сырья и/или материалов у аффилированных/связанных лиц в случае, если такой товар, сырье и/или материалы произведены аффилиированным/связанным лицом;

8) жеңіл автомобильдерді (шанағы немесе кабинадан оқшауланған жүк платформасы бар жүктерді тасымалдауға арналған автомобильдерді қоспағанда) сатып алуға, оның ішінде ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметке ("жасыл" жобаларды, сондай-ақ 2024 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы өтінімдер бойынша 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда), ЭҚЖЖ коды 77.11 "Жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалға алу және олардың лизингі" бойынша жеңіл автомобильдерді жалға беруге (2024 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы өтінімдер бойынша 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін жалға және лизингке беруді қоспағанда) бағытталған кредиттер/лизинг;
9) мектепке дейінгі білім беру немесе бүлдіршін жастағы балаларға білім беру жағдайларын (ЭҚЖЖ кодтары 85.10 "Мектепке дейінгі білім беру" және 88.91 "Балаларға жасалатын күндізгі күтім" кодтары), сондай-ақ нысаналы мақсаты қаржы агенттігі уәкілетті органының бірінші шешімі шыққан күннен бастап бір жыл ішінде бизнес-мақсаттарға (апартаменттерді, пәтерлерді, тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысының жер учаскелерін жалға/қосалқы жалға беруді қоспағанда) өзгерген жағдайларды қоспағанда, жылжымайтын мүлікпен жасалатын операцияларды жүзеге асыруға (апартаменттерді, пәтерлерді, тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысы бойынша жер учаскелерін сатып алу/жалдау/қосалқы жалға беру) бағытталған кредиттер/лизинг (осы Субсидиялау қағидаларда белгіленген мерзім өткеннен кейін қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімі негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі);
10) бұған дейін қосымша жаңғыртусыз сатып алынатын жобаның 20 %-ынан аз субсидия және/немесе кепілдік алған дайын және пайдалануға берілген/қолданыстағы жобаны сатып алуға бағытталған кредиттер/лизинг;
11) салықтық міндеттемелерді, зейнетақы және әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдер мен алымдарды төлеуге бағытталған;
12) экономикалық тұрғыдан орынсыз жобалар;
13) электр самокаттарды сатып алуға/жалға беруге бағытталған кредиттер/лизинг субсидияланбайды.
12. Мыналар осы Субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде қатысушылар болып табылмайды:
1) моторлы көлік құралдарын шығаруды және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнім (бальзамдардан басқа) шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкерлер;

8) кредиты/лизинг, направленные на приобретение легковых автомобилей (за исключением автомобилей, предназначенных для перевозки грузов, имеющих кузов или грузовую платформу, обособленную от кабины), в том числе на деятельность по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов, а также проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10  (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу по заявкам до 31 декабря 2024 года включительно), на предоставление в аренду и лизинг легковых автомобилей по коду ОКЭД 77.11 "Аренда и лизинг легковых автомобилей и легких автотранспортных средств" (за исключением предоставления в аренду и лизинг легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу по заявкам до 31 декабря 2024 года включительно);
9) кредиты/лизинг, направленные на осуществление операций с недвижимым имуществом (приобретение/аренда/субаренда апартаментов, квартир, жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству), за исключением случаев дошкольного образования или образования детей младшего возраста (коды ОКЭД 85.10 "Дошкольное образование" и 88.91 "Дневной уход за детьми"), а также когда целевое назначение будет изменено на бизнес-цели (за исключением сдачи в аренду/субаренду апартаментов, квартир, жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству) в течение одного года с даты первого решения уполномоченного органа финансового агентства (допускается предоставление дополнительного срока на основании решения уполномоченного органа финансового агентства не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами субсидирования);
10) кредиты/лизинг, направленные на приобретение готового и веденного в эксплуатацию/действующего проекта, ранее получавшего субсидирование и/или гарантирование, без дополнительной модернизации менее 20 % от приобретаемого проекта;
11) направленные на оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей и сборов;
12) проекты с экономической нецелесообразностью;
13) кредиты/лизинг, направленные на приобретение/предоставление в аренду электросамокатов.
12. Участниками в рамках реализации настоящих Правил субсидирования не являются:
1) предприниматели, осуществляющие выпуск/реализацию подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;

2) қиыршықтас және құм карьерлерін игеру жобаларын қоспағанда, тау-кен өндіру өнеркәсібіндегі жобаны және карьер игеруді іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер;
3) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан астам пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі кәсіпкерлер;
4) меншік нысаны "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес жеке мекеме ретінде тіркелген кәсіпкерлер;
5) кәсіпкерлердің Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша іске асырылатын жобалары (осы тармақшаның күші 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады);
6) кредит/микрокредит есебінен сатып алынған активті оны сатқан тұлғаға сатуды/сыйға тартуды/сенімгерлік басқаруға/жалға/тегін пайдалануға беруді жүзеге асырған және/немесе жүзеге асыруды жоспарлап отырған, оның ішінде кәсіпкердің кәсіпорнын осы тұлғаға қосу немесе осы тұлғамен біріктіру нысанында қайта ұйымдастыруды іске асырған және/немесе болашақта жоспарлап отырған кәсіпкерлер (жобаларды мониторингтеу барысында осы тармақшада көрсетілген жағдайлар анықталса, субсидиялау тоқтатылады және бұған дейін төленген субсидиялар қайтарылады);
7) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін тоқтатқан немесе тоқтатып қойған кәсіпкерлер.
13. Осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде алынған кредиттер/лизинг мәмілелері бойынша кәсіпкер өнім берушілермен, мердігерлермен, өзге де контрагенттермен есеп айырысуды қолма-қол ақшасыз төлем нысанында жүргізеді.
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам сомадағы кредиттер бойынша кәсіпкер жобаның іске асырылатын жалпы құнының кемінде 10 % мөлшерінде өз қаражатының (ақшамен, жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) жобаны іске асыруға қатысуын қамтамасыз етеді.
14. Қатысушы лизинг компанияларына қойылатын ең төменгі талаптар, атап айтқанда:
1) жүгінген кезден бастап айдың күнтізбелік соңғы күнінің соңындағы және субсидиялау лимиті мерзімінің соңына дейінгі жағдай бойынша лизинг компаниясының өз капиталы 1 (бір) миллиард теңгеден төмен емес;
2) негізгі қызметтің өтінім беретін жылдың алдында кемінде 1 (бір) жыл жүзеге асырылуы.
2-тарау. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тәртібі
1-параграф. "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша субсидия беру шарттары
15. Экономикалық қызметтің басым түрлерінде меншікті және тиімді жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі бойынша кәсіпкердің тіркелген жерін ескермей-ақ "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағытына қатысушы болып табылады.
Кәсіпкердің кредиті/лизинг мәмілесі ұлттық валютада беріледі.

2) предприниматели, планирующие реализовать проект в горнодобывающей промышленности и разработке карьеров, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
3) предприниматели, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании;
4) предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение согласно статье 10 Закона Республики Казахстан "О некоммерческих организациях";
5) проекты предпринимателей, реализуемые по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года);
6) предприниматели, осуществившие и/или планирующие осуществить продажу/дарение/передачу в доверительное управление/аренду/безвозмездное пользование актива лицу, у которого он был приобретен за счет кредита/микрокредита, в том числе совершающие и/или планирующие в будущем реорганизацию предприятия предпринимателя в форме присоединения к данному лицу или слияния с данным лицом (при выявлении в ходе мониторингов проектов указанных в настоящем подпункте случаев субсидирование прекращается и возврату подлежат ранее выплаченные субсидии);
7) предприниматели, прекратившие или приостановившие деятельность как субъект частного предпринимательства.
13. По кредитам/лизинговым сделкам, полученным в рамках настоящих Правил субсидирования, расчет предпринимателя с поставщиками, подрядчиками, иными контрагентами осуществляется в безналичной форме платежей.
По кредитам в сумме свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге предприниматель обеспечивает участие в реализации проекта собственных средств (деньгами, движимым/недвижимым имуществом) в размере не менее 10 % от общей стоимости реализации проекта.
14. Минимальные требования к участникам-лизинговым компаниям, в частности:
1) собственный капитал лизинговой компании не ниже 1 (один) миллиарда тенге по состоянию на конец последнего календарного дня месяца с момента обращения и до конца срока лимита субсидирования;
2) осуществление основной деятельности не менее 1 (один) года, предшествующего подаче заявки.
Глава 2. Порядок субсидирования части ставки вознаграждения
Параграф 1. Условия предоставления субсидий по направлению "Поддержка малого и среднего предпринимательства"
15. Участниками направления "Поддержка малого и среднего предпринимательства" являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные и эффективные проекты в приоритетных видах экономической деятельности, без учета места регистрации предпринимателя по перечню приоритетных видов экономической деятельности согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования.
Кредит/лизинговая сделка предпринимателя выдаются в национальной валюте.

16. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және Қаулымен бекітілген "жасыл" жобалардың сыныптамасына (таксономиясына) сәйкес "жасыл" жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер де "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағытына қатысушы болып табылады.
17. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау инвестициялық тиімді жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) міндетті түрде 10 %-ға ұлғайтуды көздейтін кәсіпкерлердің жобалары инвестициялық тиімді жаңа жобалар (оның ішінде "жасыл" жобалар), сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және франчайзингке бағытталған жобалар/"жасыл" жобалар деп түсініледі.
Кәсіпкер қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының өсуін немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюын да растайды.
Бұл ретте субсидиялау түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді растайды.
Кәсіпкерлік субъектілерінің айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттері бойынша осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген талаптар қолданылмайды.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін және іске асырылып жатқан жобаның субсидиялау шарты жасалған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін шекті мәнге ("жасыл" таксономияның кіші секторы бойынша шекті өлшемшарт болған кезде) қол жеткізуін көздейтін жаңа кредиттер бойынша жүзеге асырылады (осы өлшемшартты орындау мерзімін ұзарту сыртқы бағалаумен анықтаған себептер болған кезде қаржы агенттігінің шешімі негізінде жүзеге асырылады).
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тауарларды таңбалауға арналған жабдықты сатып алуға бағытталған қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
18. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын инвестициялық тиімді жаңа жобаларды (оның ішінде "жасыл" жобаларды), сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және франчайзингке бағытталған жобаларды/"жасыл" жобаларды іске асыру мерзімі қаржы агенттігі шешім шығарған күннен бастап 24 (жиырма төрт) айдан аспауға тиіс. Осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген мерзім өткеннен кейін қаржы агенттігі шешімінің негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі.

16. Участниками направления "Поддержка малого и среднего предпринимательства" также являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать "зеленые" проекты в соответствии с классификацией (таксономией) "зеленых" проектов, разрабатываемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утвержденной постановлением.
17. Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, пополнение оборотных средств и франчайзинг.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами (в том числе "зеленые" проекты), а также проектами/ "зелеными" проектами, направленными на модернизацию, расширение производства и франчайзинг, понимаются проекты предпринимателей, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Предприниматель также подтверждает рост фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде субсидирования.
По кредитам субъектов предпринимательства, направленным на пополнение оборотных средств, а также рефинансирование текущих обязательств, требования, предусмотренные во второй и третьей частях настоящего пункта, не распространяются.
Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам, выдаваемым на реализацию "зеленых" проектов и предусматривающим достижение реализуемым проектом порогового значения (при наличии порогового критерия по подсектору "зеленой" таксономии) после 2 (два) финансовых лет с даты заключения договора субсидирования (продление срока исполнения данного критерия осуществляется на основании решения финансового агентства при наличии причин, определенных внешней оценкой).
Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по договорам финансового лизинга, направленного на приобретение оборудования для маркировки товаров.
18. Срок реализации новых эффективных инвестиционных проектов (в том числе "зеленых" проектов), а также проектов/"зеленых" проектов, направленных на модернизацию, расширение производства и франчайзинг, по которым осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 24 (двадцать четыре) месяца с даты решения финансового агентства. Допускается предоставление дополнительного срока на основании решения финансового агентства не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами субсидирования.

19. Банктердің/лизинг компанияларының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау:
1) Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша кәсіпкерлердің іске асырылатын жобаларын (осы тармақшаның күші 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады);
2) ломбардтардың, микроқаржы, факторинг ұйымдары мен лизинг компанияларының қызметін қоспағанда, жобаларды мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде іске асыру үшін берілетін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша да салалық шектеулерсіз жүзеге асырылады.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілетін банктердің кредиттеріне де қолданылады.
Өңдеу өнеркәсібі саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберіндегі жобалар бойынша субсидиялау осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады, оларды:
алғашқы 3 жылда 8 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды;
4-ші жылы 9 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды;
5-ші жылы 10 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды.
Қызметтер көрсету және өзге де қызмет түрлері саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберіндегі жобалар бойынша субсидиялау осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның 9 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша, сондай-ақ "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілген кредиттер бойынша жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген сыйақы мөлшерлемелері бекітілгенге дейін мақұлданған жобалар кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұрын мақұлдаған шарттарда қолданылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде инвестициялауға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі мынадай:
өңдеу өнеркәсібінде, оның ішінде осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер бойынша субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жыл;

19. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве, без отраслевых ограничений, за исключением:
1) проектов предпринимателей, реализуемых по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года);
2) деятельности ломбардов, микрофинансовых, факторинговых организаций и лизинговых компаний.
Субсидирование части ставки вознаграждения также распространяется на кредиты банков, выдаваемые для реализации "зеленых" проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве.
Субсидирование по проектам в рамках договора о государственно-частном партнерстве в сфере обрабатывающей промышленности согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых:
первые 3 года 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
4-й год 9 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
5-й год 10 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
Субсидирование по проектам в рамках договора о государственно-частном партнерстве в сфере оказания услуг и прочим видам деятельности согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, а также по кредитам, выданным для реализации "зеленых" проектов, с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 9 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Проекты, одобренные до утверждения вышеуказанных ставок вознаграждения, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции в рамках договора о государственно-частном партнерстве, составляет в:
обрабатывающей промышленности, в том числе кредитам, выдаваемым на реализацию "зеленых" проектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования, 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования;

көрсетілетін қызметтерді ұсыну және өзге де қызмет түрлерінде, оның ішінде осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер бойынша субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жыл.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді/лизинг мәмілелерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды.
20. Мына:
1) жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары, оның ішінде "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер, сондай-ақ бұған дейін жоба қаржы агенттігінің қарауына енгізілгенге дейінгі 12 (он екі) айда банктер/лизинг компаниялары берген кредиттер/қаржылық лизинг шарттары;
2) осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде бұрын мемлекеттік қолдау алмаған, бұған дейін жоба қаржы агенттігінің қарауына енгізілгенге дейінгі 2 (екі) жылда (мерзім алғашқы кредит/лизинг берілген күннен бастап есептеледі) банктер/даму банкі/лизинг компаниялары және кредиттік серіктестіктер, қаржы ұйымдары берген кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған және осы Субсидиялау қағидаларында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келетін кредиттер/лизинг мәмілесілер;
3) егер кредиттеу негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) жаңғырту және (немесе) өндірісті кеңейту шеңберінде жүзеге асырылатын болса, айналым қаражатын толықтыруға берілген, бірақ кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын немесе 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспайтын сомадағы кредиттер;
4) бір кәсіпкерге арналған, 100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп-қисап жүргізуді және осы Субсидиялау қағидаларының 11-тармағының 11) тармақшасына сәйкес кәсіпкердің негізгі қызметін жүзеге асыруына байланысты емес өзге де мақсаттарды, салықтарды төлеуді қоспағанда) бағытталған 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейінгі кредиттер;
5) қайта бастау негізінде айналым қаражатын толықтыруға берілген кредиттер (айналым қаражатын толықтыруға арналған кредитті қайта бастау мүмкіндігінің шарттары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетіледі);
6) егер кредиттеу негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) жаңғырту және (немесе) өндірісті кеңейту шеңберінде жүзеге асырылатын болса, "жасыл" жобаларды іске асыру үшін айналым қаражатын толықтыруға берілген, бірақ кредит сомасының 20 %-ынан аспайтын кредиттер субсидияланады.
21. Мына:
ауданы кемінде 1000 (бір мың) шаршы метр сауда орталықтарын, заманауи форматтағы сауда объектілерін және сауда қызметіндегі көпфункционалды кешендерді (сауда ойын-сауық орталықтарын қоспағанда) салу, кеңейту;
ауданы кемінде 1000 (бір мың) шаршы метр сауда орталықтарындағы, сауда ойын-сауық орталықтарындағы сауда алаңдары ретіндегі үй-жайларды реконструкциялау жобалары бойынша субсидиялауға жол беріледі.
Мынадай экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес кәсіпкерлердің жобаларына қолдау көрсетіледі:

деятельности по предоставлению услуг и прочим видам деятельности, в том числе кредитам, выдаваемым на реализацию "зеленых" проектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования, 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
Срок субсидирования кредитов/лизинговых сделок, направленных на пополнение оборотных средств в рамках договора о государственно-частном партнерстве, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
20. Субсидированию также подлежат:
1) новые кредиты/договора финансового лизинга, в том числе кредиты, выдаваемые на реализацию "зеленых" проектов, также кредиты/договора финансового лизинга, ранее выданные банками/лизинговыми компаниями в течение 12 (двенадцать) месяцев до направления на рассмотрение проекта финансовому агентству;
2) кредиты/лизинговые сделки, ранее не получавшие государственную поддержку в рамках настоящих Правил субсидирования, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями и кредитными товариществами, финансовыми организациями в течение 2 (два) лет (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга) до направления на рассмотрение проекта финансовому агентству и соответствующие критериям, указанным в настоящих Правилах субсидирования;
3) кредиты, выданные (выданным) на пополнение оборотных средств, если кредитование осуществляется в рамках приобретения и (или) модернизации основных средств и (или) расширения производства, но не более 30 % от суммы кредита или кредита на сумму не более 500 (пятьсот) миллионов тенге;
4) кредиты до 500 (пятьсот) миллионов тенге для одного предпринимателя, 100 % которых направлено на пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иных целей, не связанных с осуществлением предпринимателем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 11) пункта 11 настоящих Правил субсидирования);
5) кредиты на пополнение оборотных средств, выданные на возобновляемой основе (условие возможности возобновления кредита на пополнение оборотных средств указывается в решении финансового агентства);
6) кредиты, выданные для реализации "зеленых" проектов, на пополнение оборотных средств, если кредитование осуществляется в рамках приобретения и (или) модернизации основных средств и (или) расширения производства, но не более 20 % от суммы кредита.
21. Допускается субсидирование по проектам:
строительства, расширения торговых центров, торговых объектов современного формата и многофункциональных комплексов в торговой деятельности (за исключением торгово-развлекательных центров) с площадью не менее 1000 (одна тысяча) квадратных метров;
реконструкции помещений под торговые площади в торговых центрах, торгово-развлекательных центрах с площадью не менее 1000 (одна тысяча) квадратных метров.
Проекты предпринимателей поддерживаются в соответствии со следующими видами экономической деятельности:

ЭҚЖЖ 47.11 "Мамандандырылмаған дүкендерде негізінен тамақ өнімдерінің, сусындар мен темекі өнімдерінің бөлшек саудасы";
астанадағы, республикалық маңызы бар қалалардағы жобаларды қоспағанда, ЭҚЖЖ 68.20.4 "Сауда мақсатындағы жеке меншік мақсатындағы жылжымайтын мүлігін және сауда қызметіндегі көпфункционалды кешендерді жалдау және басқару";
астанадағы, республикалық маңызы бар қалалардағы жобаларды қоспағанда, ЭҚЖЖ 68.20.5 "Сауда мақсатындағы жалға алынатын мақсатындағы жылжымайтын мүлікті және сауда қызметінде жалға алынған көпфункционалды кешендерді жалдау (қосалқы жалдау) және басқару".
Осы тармақтың шарттарына сәйкес келетін жобалар бойынша:
сауда жабдығын сатып алуға;
сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден аспайтын бір бизнес-жоба шеңберінде бір өңірде орналасқан екі немесе одан көп объектіні өткізуге жол беріледі. Бұл ретте екі және одан көп жобаны бір объект ретінде (физикалық немесе технологиялық тұрғыдан тығыз байланысқан біртұтас ғимарат/құрылыс/объект болып табылады) қаржыландыруға жол берілмейді.
Сауда орталықтарының, заманауи форматтағы сауда объектілерінің және сауда қызметіндегі көпфункционалды кешендердің жобалары бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның 9 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Кредиттерді/лизинг мәмілесілерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды.
Ауданы 10000 (он мың) шаршы метрден асатын сауда орталықтарын, заманауи форматтағы сауда объектілерін және сауда қызметіндегі көпфункционалды кешендерді (сауда ойын-сауық орталықтарын қоспағанда) салу, кеңейту жобалары бойынша кредиттерді/лизинг мәмілесілерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды.
Мыналар сауда орталықтары/заманауи форматтағы сауда объектілері/сауда қызметіндегі көпфункционалды кешендер үшін міндетті шарттар болып табылады:
ҚР СТ 3836 "Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісі". Техникалық талаптар" және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісін қолдану тәртібі. Жалпы ережелер" Қазақстан Республикасы ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" таңбасы бар отандық өндірістің азық-түлік емес тауарларын өткізу үшін сауда алаңында және (немесе) жалпы сауда алаңының және (немесе) сөре кеңістігінің кемінде жиырма пайызын құрайтын сауда алаңында, және (немесе) сөре кеңістігінде орналастыруды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының СТ 3836 "Қазақстанда жасалған". таңбалау белгісі. Техникалық талаптар" және және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" белгісін қолдану тәртібі" ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" деген таңбасы бар отандық өндірістің тамақ өнімдерін сауда алаңында және (немесе) жалпы сауда алаңының және (немесе) сөре кеңістігінің кемінде жиырма пайызын құрайтын сауда алаңында, және (немесе) сөре кеңістігінде өткізу үшін қосымша орналастыруды қамтамасыз ету;
объектінің аумағында азық-түлік тауарларын, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар тауарларын өткізу;
ҚР СТ 3833 "Тауарлар мен қызметтерді сәйкестендіру және оларды кодификациялау тәртібі. Негізгі ережелер" ұлттық стандартына сәйкес тауарлардың ұлттық каталогын қолдану.
Осы көлемде отандық өндірістің азық-түлік және азық-түлік емес тауарлары болмаған жағдайда қалған орындар және (немесе) сөре кеңістігі кәсіпкерлердің қалауы бойынша тауарлармен толтырылады.
Осы тармақта көрсетілген шарттар моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде іске асырылатын сауда қызметі саласындағы жобалар бойынша қолдауды шектемейді.

ОКЭД 47.11 "Розничная торговля в неспециализированных магазинах преимущественно продуктами питания, напитками и табачными изделиями";
ОКЭД 68.20.4 "Аренда и управление собственной торговой недвижимостью и многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением проектов в столице, городах республиканского значения;
ОКЭД 68.20.5 "Аренда (субаренда) и управление арендуемой торговой недвижимостью и арендованными многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением проектов в столице, городах республиканского значения.
По проектам, соответствующим условиям настоящего пункта, допускаются:
приобретение торгового оборудования;
реализация в рамках одного бизнес-проекта, сумма которого не превышает 3 (три) миллиарда тенге, двух или более объектов, расположенных в одном регионе. При этом не допускается финансирование двух и более проектов как одного объекта (являются единым зданием/сооружением/объектом, неразрывно связанным физически или технологически).
Субсидирование по проектам торговых центров, торговых объектов современного формата и многофункциональных комплексов в торговой деятельности осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 9 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Срок субсидирования кредитов/лизинговых сделок составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
По проектам строительства, расширения торговых центров, торговых объектов современного формата и многофункциональных комплексов в торговой деятельности (за исключением торгово-развлекательных центров) с площадью свыше 10000 (десять тысяч) квадратных метров срок субсидирования кредитов/лизинговых сделок составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования.
Обязательными условиями для торговых центров/торговых объектов современного формата/многофункциональных комплексов в торговой деятельности являются:
обеспечение размещения для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее двадцати процентов от общей торговой площади и (или) полочного пространства, непродовольственные товары отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";
обеспечение дополнительного размещения для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее двадцати процентов от общей торговой площади и (или) полочного пространства, продовольственные товары отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған";
реализация на территории объекта продовольственных товаров, в том числе социально значимых;
применение национального каталога товаров согласно национальному стандарту СТ РК 3833 "Порядок идентификации товаров и услуг и их кодификации. Основные положения".
В случае отсутствия в данном объеме продовольственных и непродовольственных товаров отечественного производства оставшиеся места и (или) полочное пространство заполняются товарами по усмотрению предпринимателей.
Условия, указанные в данном пункте, не ограничивают поддержку по проектам в сфере торговой деятельности, реализуемым в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах.

Бұл тармақ 2025 жылғы 1 шілдеге дейін (қоса алғанда) қолданылады.
22. Кредиттің/қаржылық лизинг шартының сомасы сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын қолданыстағы барлық кредиттер/лизинг мәмілелері ескеріле отырып белгіленеді. Бұл ретте кредит/лизинг сомасы бір кәсіпкер үшін 3 (үш) миллиард теңгеден аспайды, оның ішінде айналым қаражатын толықтыруға арналған кредит сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгені құрайды және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешегі ескерілмей есептеледі. Егер бірнеше үлестес/байланысты кәсіпкерге бір бизнес-жобаны іске асыру үшін кредит/лизинг берілсе, онда бұл сома 3 (үш) миллиард теңгеден аспайды.
Бір мезгілде мынадай 2 (екі) өлшемшартқа сәйкес келсе, екі және одан көп жобалардың жиынтығы бір бизнес-жоба деп саналады:
жоба бір объект ретінде (физикалық немесе технологиялық тұрғыдан тығыз байланысқан біртұтас ғимарат/құрылыс/объект болып табылады) іске асырылады;
жоба ЭҚЖЖ бір кіші сыныбы шеңберінде іске асырылады.
Кәсіпкерлердің кредиттерін субсидиялауға осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш ішінара/мерзімінен бұрын толық өтелген жағдайда жол беріледі.
Сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша (берешектің жалпы сомасын есептеген кезде кәсіпкердің жобалары бойынша барлық қазіргі кредиттері ескеріледі) бір кәсіпкер үшін кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша үлестес/байланысты тұлғалар/компаниялар бойынша берешекті есепке алмағанда, субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу бойынша талап қойылады. Осы абзацтың шарттары орындалмаған жағдайда субсидия төлеу тоқтатылады және кәсіпкер төленген субсидия сомасын толық көлемде өтейді.
Айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттерге жаңартылатын және/немесе жаңартылмайтын негіздегі кредиттік желі түрінде жол беріледі.
Субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш ішінара/толық/мерзімінен бұрын өтелген кезде осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген лимит шегінде айналым қаражатын толықтыруға қайтадан кредит алуға жол беріледі.
23. Инвестицияларға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі:
өңдеу өнеркәсібінде, оның ішінде осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер бойынша субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жыл;
көрсетілетін қызметтерді ұсыну және өзге де қызмет түрлерінде, оның ішінде осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер бойынша субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жыл.
Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді/лизинг мәмілелерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды.
Бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалған жағдайда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі қол қойған бірінші субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімінің басынан бастап белгіленеді.

Данный пункт действует до 1 июля 2025 года (включительно).
22. Сумма кредита/договора финансового лизинга устанавливается с учетом всех действующих кредитов/лизинговых сделок, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения. При этом сумма кредита/лизинга не превышает 3 (три) миллиарда тенге для одного предпринимателя, в том числе сумма кредита на пополнение оборотных средств составляет 500 (пятьсот) миллионов тенге и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных с ним лиц/компаний. В случае, если нескольким аффилированным/связанным предпринимателям предоставляется кредит/лизинг для реализации одного бизнес-проекта, то данная сумма не превышает 3 (три) миллиарда тенге.
Одним бизнес-проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих следующим 2 (два) критериям одновременно:
проект реализуется как один объект (является единым зданием/сооружением/объектом неразрывно связанным физически или технологически);
проект реализуется в рамках одного подкласса ОКЭД.
Допускаются к субсидированию кредиты предпринимателей в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по субсидируемому кредиту в рамках лимитов, установленных настоящими Правилами субсидирования.
По кредитам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге (при расчете общей суммы задолженности учитываются все действующие кредиты по проектам предпринимателя) для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний, предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования. В случае неисполнения условий настоящего абзаца выплата субсидий прекращается, и предприниматель возмещает сумму выплаченных субсидий в полном объеме.
Кредиты на пополнение оборотных средств допускаются в виде кредитной линии на возобновляемой и/или невозобновляемой основе.
Допускается повторное получение кредита на пополнение оборотных средств в пределах установленного настоящими Правилами субсидирования лимита при частичном/полном/досрочном погашении основного долга по субсидируемому кредиту.
23. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции, составляет в:
обрабатывающей промышленности, в том числе кредитам, выдаваемым на реализацию "зеленых" проектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования, 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования;
деятельности по предоставлению услуг и прочим видам деятельности, в том числе кредитам, выдаваемым на реализацию "зеленых" проектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования, 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
Срок субсидирования кредитов/лизинговых сделок, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, общий срок субсидирования устанавливается с начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством первом договоре субсидирования.

24. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өкімі және/немесе өзге де құжаты және/немесе актісі негізінде кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесін төлеу кейінге қалдырылған және кредит мерзімі кейінге қалдыру мерзіміне ұлғайтылған кезде осы Субсидиялау қағидаларында көзделген субсидиялау мерзімі кейінге қалдыру мерзіміне ұзартылады.
25. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезінде субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор-банкте/лизинг компаниясында бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
26. Кәсіпкерлердің субсидиялау құралы бойынша қаржы агенттігі мақұлдаған жобалары бойынша басқа банктерде/лизинг компанияларында бұрын мақұлданған субсидиялау шарттарында қайта қаржыландырылуы мүмкін.
27. Осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібі саласындағы субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде:
алғашқы 3 жылда 8 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын;
4-ші жылы 9 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын;
5-ші жылы 10 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес қызметтер көрсету және өзге де қызмет түрлері саласындағы субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның 9 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша, сондай-ақ "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілген кредиттер бойынша жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген сыйақы мөлшерлемелері бекітілгенге дейін мақұлданған жобалар бұрын қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған шарттарда және кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
Кредит/қаржылық лизинг шарты сомасының кемінде 40 %-ы қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға бағытталған жобалар бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның 8 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады. Субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 7 (жеті) жылды құрайды.
Кәсіпкер тауарларды тауардың шығу тегі туралы "CT-KZ" нысанындағы сертификат және (немесе) "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы берген индустриялық сертификат негізінде сатып алады.
Қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алу жөніндегі міндеттеме орындалмаған жағдайда қаржы агенттігі төленген субсидиялар сомасын қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға пайдаланылмаған сомаға барабар қайтара отырып, субсидиялауды тоқтатады.

24. При предоставлении отсрочки и увеличении срока кредита на предоставленную отсрочку по оплате номинальной ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга на основании распоряжения и/или иного документа и/или акта уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций срок субсидирования, предусмотренный в настоящих Правилах субсидирования, продлевается на срок предоставленной отсрочки.
25. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
26. По проектам предпринимателей, получившим одобрение финансового агентства по инструменту субсидирования, допускается рефинансирование в других банках/лизинговых компаниях на ранее одобренных условиях субсидирования.
27. Субсидирование в сфере обрабатывающей промышленности согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых:
первые 3 года 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
4-й год 9 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
5-й год 10 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Субсидирование в сфере оказания услуг и прочих видов деятельности согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, а также по кредитам, выданным для реализации "зеленых" проектов, с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 9 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Проекты, одобренные до утверждения вышеуказанных ставок вознаграждения, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
По проектам, в которых не менее 40 % от суммы кредита/договора финансового лизинга направлено на приобретение товаров казахстанского производителя, субсидирование осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством. Срок субсидирования составляет 7 (семь) лет без права пролонгации.
Товары предпринимателем приобретаются на основании сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" и (или) индустриального сертификата, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
В случае неисполнения обязательства по приобретению товаров казахстанского производителя финансовое агентство прекращает субсидирование с возвратом суммы выплаченных субсидий пропорционально сумме неиспользования на приобретение товаров казахстанского производителя.

Бұл ретте жоғары сапада өңдеп жасалған тауарларды өндіру жобалары бойынша Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 30 мамырдағы № 306 бұйрығымен бекітілген басым тауарлар тізбесіне сәйкес субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын, оның ішінде номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның 8 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады. Субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 7 (жеті) жылды құрайды.
28. Шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және банктің/лизинтік компанияның кәсіпкер жобасы бойынша шешімі шыққан кезде қолданыста болған базалық мөлшерлеме есепке алынады.
29. Мыналарды:
1) кредит беру/қаржылық лизинг шарттарының кәсіпкер бастамасымен өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелерін бұзуына байланысты өндіріп алынатын;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланысты (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, арнаулы органдардың лизинг нысанасын тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктер көрсететін қызметтерді өтеу);
5) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерді қоспағанда, банк/лизинг компаниясы кредитке/қаржылық лизинг шартын жасасуға, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін берілген кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлем алмайды.
30. Қаржы агенттігі қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін берілген кредитті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда банк/лизинг компаниясы кәсіпкерге ағымдағы жылдын басынан ағымдағы жылы қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер кәсіпкерге барлық тараптар бірінші субсидиялау шартына нақты қол қойған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде қайтарылуға тиіс.
31. Лизингтің мынадай нысандары мен түрлері: ішкі лизинг, банктік лизинг, толық лизинг және таза лизинг субсидияланады.
32. Банктердің кәсіпкерлерді секьюритилендіру тетігі (мәмілесі) арқылы қаржыландыруға бағытталған кредиттері субсидияланады. Бұл ретте қаржы агенттігі өз қаражаты не өзге қаржыландыру көздерінен тартылған қаражат есебінен секьюритилендірілген облигацияларды сатып алады.

При этом по проектам производства товаров высокого передела в соответствии с перечнем приоритетных товаров, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 306, субсидирование осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством. Срок субсидирования составляет 7 (семь) лет без права пролонгации.
28. При расчете предельной ставки вознаграждения учитывается базовая ставка, установленная Национальным Банком Республики Казахстан и действующая на момент решения банка/лизинговой компании по проекту предпринимателя.
29. Банк/лизинговая компания не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом/заключением договора финансового лизинга, в том числе кредитом, выданным для реализации "зеленого" проекта, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/договору финансового лизинга;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков);
5) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
30. В случае принятия решения финансовым агентством о субсидировании действующего кредита/договора финансового лизинга, в том числе кредита, выданного для реализации "зеленого" проекта, банк/лизинговая компания возмещает предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством в текущем году.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (три) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами первого договора субсидирования.
31. Субсидированию подлежат следующие формы и виды лизинга: внутренний лизинг, банковский лизинг, полный лизинг и чистый лизинг.
32. Субсидированию подлежат кредиты банков, направленные на финансирование предпринимателей через механизм (сделку) секьюритизации. При этом финансовым агентством приобретаются секьюритизированные облигации за счет собственных либо привлеченных средств из иных источников финансирования.

2-параграф. "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша субсидиялар беру шарттары
33. Осы Субсидиялау қағидаларына 2 және 3-қосымшаларға сәйкес тізбе бойынша кәсіпкердің тіркелген жерін ескермей-ақ, экономиканың басым секторларында меншікті және тиімді жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағытына қатысушылар болып табылады.
Кәсіпкердің кредиті/лизинг мәмілесі ұлттық валютада беріледі.
Осы бағыт шеңберінде:
1) қаржыландыруды немесе қаржылық лизингті жүзеге асыратын банктермен/лизинг компанияларымен ерекше қарым-қатынастарда байланысы бар тұлғалар болып табылатын;
2) "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, акционерлік инвестициялық қорлар және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мақсаттары үшін офшорлық аймақтардың тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 8 қаулысында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20095 болып тіркелген) көрсетілген офшорлық аймақтарда тіркелген, сондай-ақ қатысушылары және (немесе) акционерлері офшорлық аймақтарда тіркелген кәсіпкерлердің жобалары бойынша кредиттер/лизинг мәмілелері субсидияланбайды.
34. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау инвестициялық тиімді жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа және қолданыстағы кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Мыналар:
кәсіпкер қаржы агенттігіне өтініш бергенге дейінгі алдыңғы 2 (екі) қаржы жылында салықтық аударымдарының және (немесе) еңбекақы төлеу қорының өсу және (немесе) кірістерінің өсу динамикасы оң кәсіпкерлердің жобалары – бұл өлшемшарт тіркелгеніне 3 (үш) жыл толмаған кәсіпкерлерге қатысы жоқ;
қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) міндетті түрде 10 %-ға ұлғайту көзделген жобалар инвестициялық тиімді жаңа жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және франчайзингке бағытталған жобалар деп түсініледі.
Кәсіпкер сондай-ақ жұмыс орындарының сақталып, жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайтып, еңбекақы төлеу қорының қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға өскенің салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде растайды.
Бұл ретте субсидиялау түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді растайды.

Параграф 2. Условия предоставления субсидий по направлению "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства"
33. Участниками направления "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства" являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные и эффективные проекты в приоритетных секторах экономики, без учета места регистрации предпринимателя по перечню согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам субсидирования.
Кредит/лизинговая сделка предпринимателя выдаются в национальной валюте.
Субсидированию не подлежат кредиты/лизинговые сделки в рамках настоящего направления по проектам предпринимателей:
1) являющихся лицами, связанными с банками/лизинговыми компаниями, осуществляющими финансирование или финансовый лизинг, особыми отношениями;
2) которые зарегистрированы в офшорных зонах, указанных в постановлении правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2020 года № 8 "Об установлении Перечня офшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности акционерных инвестиционных фондов и деятельности организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20095), а также участники и (или) акционеры которых зарегистрированы в офшорных зонах.
34. Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по новым и действующим кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, пополнение оборотных средств и франчайзинг.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию, расширение производства и франчайзинг, понимаются:
проекты предпринимателей, имеющих положительную динамику по налоговым отчислениям и (или) роста фонда оплаты труда и (или) роста доходов за предыдущие 2 (два) финансовых года до подачи заявления предпринимателем финансовому агентству, – критерии не относятся к предпринимателям, срок регистрации которых менее 3 (три) лет;
проекты предпринимателей, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Предприниматель также подтверждает рост фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест и увеличением среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде субсидирования.

Сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден асатын жобалары бар шағын кәсіпкерлік субъектісі 3 (үш) қаржы жылы өткеннен кейін Кодекстің 24-бабында көзделген көрсеткіштерге сәйкес орта кәсіпкерлік субъектісі санатына көшкенін растайды, осы тармақтың шарты орындалмаған жағдайда субсидия төлеу тоқтатылады.
Кәсіпкерлік субъектілерінің айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттері бойынша осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген талаптар қолданылмайды.
35. Инвестициялық тиімді жаңа жобаларды, сондай-ақ сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын, өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру мерзімі қаржы агенттігі шешім шығарған күннен бастап 24 (жиырма төрт) айдан аспауға тиіс. Осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген мерзім өткеннен кейін қаржы агенттігінің шешімі негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі.
36. Мыналар да субсидияланады:
1) Қаржы агенттігіне жобаны қарауға жіберілгенге дейін 12 (он екі) ай ішінде банктер/лизинг компаниялары бұрын берген жаңа кредиттер/қаржы лизингі шарттары, сондай-ақ кредиттер/қаржы лизингі шарттары;
2) осы Субсидиялау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес тізбенің 1-10-тармақтарына сәйкес 100 %-ы агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу саласындағы айналым қаражатын толықтыруға (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысуды қоспағанда және кәсіпкердің негізгі қызметін жүзеге асыруына байланысты емес өзге де мақсаттарды, осы Субсидиялау қағидаларының 11-тармағының 11) тармақшасына сәйкес салық төлеуді қоспағанда) бағытталған кредиттер;
3) осы Субсидиялау қағидаларына 2 және 3-қосымшаларға сәйкес өңдеу өнеркәсібіндегі, электр энергиясымен, газбен, бумен жабдықтау және ауа кондициялау, көрсетілетін қызметтер және тау-кен өндіру өнеркәсібі саласындағы айналым қаражатын толықтыруға кәсіпкердің бір жобасы шеңберінде 50 %-дан аспайтын мөлшерде берілген кредиттер;
4) қайта бастау негізінде айналым қаражатын толықтыруға берілген кредиттер (айналым қаражатын толықтыруға берілген кредитті қайта бастау мүмкіндігінің шарттары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетіледі);
5) бір кәсіпкер үшін айналым қаражатын толықтыруға, олар онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептелетін, 5 (бес) миллиард теңгеден аспайтын кредиттер.

Субъект малого предпринимательства с проектами с суммой свыше 3 (три) миллиарда тенге по истечении 3 (три) финансовых лет подтверждает переход в категорию субъекта среднего предпринимательства согласно показателям, предусмотренным статьей 24 Кодекса. В случае неисполнения условий настоящего пункта выплата субсидий прекращается.
По кредитам субъектов предпринимательства, направленным на пополнение оборотных средств, требования, предусмотренные во второй и третьей частях настоящего пункта, не распространяются.
35. Срок реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства и франчайзинг, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 24 (двадцать четыре) месяца с даты решения финансового агентства. Допускается предоставление дополнительного срока на основании решения финансового агентства не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами субсидирования.
36. Субсидированию также подлежат:
1) новые кредиты/договора финансового лизинга, также кредиты/договора финансового лизинга, ранее выданные банками/лизинговыми компаниями в течение 12 (двенадцать) месяцев до направления на рассмотрение проекта финансовому агентству;
2) кредиты, 100 % которых направлено на пополнение оборотных средств в сфере переработки в агропромышленном комплексе в соответствии с пунктами 1-10 перечня согласно приложению 2 к настоящим Правилам субсидирования (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иных целей, не связанных с осуществлением предпринимателем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 11) пункта 11 настоящих Правил субсидирования);
3) кредиты, выданные на пополнение оборотных средств в сфере обрабатывающей промышленности, электроснабжение, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования, услуг и горнодобывающей промышленности, согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам субсидирования, в размере не более 50 % в рамках одного проекта предпринимателя;
4) кредиты на пополнение оборотных средств, выданные на возобновляемой основе (условие возможности возобновления кредита на пополнение оборотных средств указывается в решении финансового агентства);
5) кредиты не более 5 (пять) миллиардов тенге на пополнение оборотных средств для одного предпринимателя, которые рассчитываются без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний.

37. Кредиттің/қаржылық лизинг шартының сомасы сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын барлық қолданыстағы кредиттер/лизинг мәмілелері ескеріле отырып белгіленеді. Бұл ретте кредит/лизинг сомасы бір кәсіпкер үшін 15 (он бес) миллиард теңгеден аспайды, оның ішінде айналым қаражатын толықтыруға арналған кредит сомасы 5 (бес) миллиард теңгені құрайды және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешегі ескерілмей есептеледі. Егер бірнеше үлестес/байланысты кәсіпкерлерге бір бизнес-жобаны іске асыру үшін кредит/лизинг берілген жағдайда онда бұл сома 15 (он бес) миллиард теңгеден аспайды.
Бір мезгілде мына 2 (екі) өлшемшартқа сәйкес келетін:
жоба бір объект ретінде (физикалық немесе технологиялық тұрғыдан тығыз байланысқан бірыңғай ғимарат/құрылыс/объект болып табылады) іске асырылатын;
жоба ЭҚЖЖ бір кіші сыныбы шеңберінде іске асырылатын екі және одан көп жобалардың жиынтығы бір бизнес-жоба болып саналады.
Осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш ішінара/мерзімінен бұрын толық өтелген жағдайда кәсіпкерлердің кредиттерін субсидиялауға жол беріледі.
38. Бір кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешекті есепке алмағанда сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша (жалпы берешек сомасын есептеу кезінде кәсіпкердің жобалары бойынша барлық қазіргі кредиттері ескеріледі) субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу бойынша талап қойылады, сондай-ақ сомасы 10 (он) миллиард теңгеден асатын кредиттер бойынша субсидиялауға өтінімді қараған кезде қаржы агенттігі тиісті орталық уәкілетті мемлекеттік органнан сұрататын тиісті салалық орталық уәкілетті органның оң қорытындысы қажет.
Кәсіпкер көрсетілген қорытындыны алғанға дейін банкке/лизинг компаниясына мынадай құжаттарды:
1) өтініш беруші бекіткен жобаның паспортын (мына ақпаратты қоса алғанда: өтініш берушінің толық атауы; заңды мекенжайы (индекс, облыс, қала/аудан, елді мекен, көше, телефон); бірінші басшы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, жұмыс/ұялы телефон нөмірі, электрондық мекенжайы); өтініш берушінің мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) нөмірі мен күні; өтініш берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі; саланың, кіші саланың атауы; негізгі қызмет түрі (ЭҚЖЖ кодын көрсете отырып); 3 (үш) жыл ішінде заттай мәнде шығарылатын өнім номенклатурасы; өтініш берушінің белгіленген қуаты (заттай және ақшалай мәнде); қуаттардың ағымдағы жүктемесі (пайыз); өндірістік жабдықтың ағымдағы тозуы (пайыз); ағымдағы еңбек өнімділігі (мың теңге/адам және мың АҚШ доллары/адам);

37. Сумма кредита/договора финансового лизинга устанавливается с учетом всех действующих кредитов/лизинговых сделок, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения. При этом сумма кредита/лизинга не превышает 15 (пятнадцать) миллиардов тенге для одного предпринимателя, в том числе сумма кредита на пополнение оборотных средств составляет 5 (пять) миллиардов тенге и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных с ним лиц/компаний. В случае, если нескольким аффилированным/связанным предпринимателям предоставляется кредит/лизинг для реализации одного бизнес-проекта, то данная сумма не превышает 15 (пятнадцать) миллиардов тенге.
Одним бизнес-проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих следующим 2 (два) критериям одновременно:
проект реализуется как один объект (является единым зданием/сооружением/объектом неразрывно связанным физически или технологически);
проект реализуется в рамках одного подкласса ОКЭД.
Допускаются к субсидированию кредиты предпринимателей в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по субсидируемому кредиту в рамках лимитов, установленных настоящими Правилами субсидирования.
38. По кредитам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге (при расчете общей суммы задолженности учитываются все действующие кредиты по проектам предпринимателя) для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования, а также с суммой свыше 10 (десять) миллиардов тенге необходимо положительное заключение соответствующего отраслевого центрального уполномоченного органа, которое запрашивается финансовым агентством у соответствующего центрального уполномоченного государственного органа при рассмотрении заявки на субсидирование.
Предпринимателем до получения указанного заключения в банк/лизинговую компанию представляются следующие документы:
1) утвержденный заявителем паспорт проекта (включая информацию: полное наименование заявителя; юридический адрес (индекс, область, город/район, населенный пункт, улица, телефон); первый руководитель (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, номер рабочего/сотового телефона, электронный адрес); номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) заявителя; бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер заявителя; наименование отрасли, подотрасли; основной вид деятельности (с указанием кода ОКЭД); номенклатура выпускаемой продукции в натуральном выражении за 3 (три) года; установленная мощность заявителя (в натуральном и денежном выражении); текущая загруженность мощностей (процент); текущий износ производственного оборудования (процент); текущая производительность труда (тысяч тенге/человек и тысяч долларов США/человек);

2) өтініш беруші бекіткен жобаның бизнес-жоспарын;
3) өтініш беруші бекіткен жобаны іске асыру жоспар-графигін ұсынады.
Банк/лизинг компаниясы осы тармақта көрсетілген құжаттарды мақұлдаған жағдайда оларды банк/лизинг компаниясы банктің/лизинг компаниясының кредиттік комиссиясы шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне жібереді. Банктің/лизинг компаниясының кредиттік комиссиясының шешімі көрсетілген құжаттармен бір мезгілде жіберіледі.
Субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу жөніндегі талап орындалмаған жағдайда субсидия төлеу тоқтатылады және кәсіпкер төленген субсидия сомасын толық көлемде өтейді.
Бір кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/ компаниялардың, кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешекті есепке алмағанда осы Cубсидиялау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес экономикалық қызметтің негізгі (басым) түрлерінің тізбесі бойынша сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын (берешектің жалпы сомасын есептеу кезінде кәсіпкердің жобалары бойынша барлық қазіргі кредиттер ескеріледі) субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу бойынша талап қойылады. Субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу жөніндегі талап орындалмаған жағдайда субсидия төлеу тоқтатылады және кәсіпкер төленген субсидия сомасын толық көлемде өтейді.
39. Қаржы агенттігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде банктен/лизинг компаниясынан түскен құжаттарды осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Олар шарттарға сәйкес келген жағдайда салалық қорытынды алу үшін тиісті салалық орталық уәкілетті органға сұрау салу жіберіледі.
Салалық қорытындыны тиісті орталық уәкілетті мемлекеттік органдар қаржы агенттігінен сұрау салу келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынады.
40. Қаржы агенттігі жеке кәсіпкерлік субъектісінің қаржылық көрсеткіштері жобалардың қаржылық көрсеткіштерін бағалау әдістемесіне сәйкес кредиттер/қаржылық лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауға сұраныстың жоқекенін көрсететін болса (өтелу мерзімін, таза пайданы, кірістіліктің ішкі нормасын, ақша легін ескергенде) бір кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешекті есепке алмағанда қарыз сомасы 10 (он) миллиард теңгеден асатын инвестициялық мақсаттарға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг бойынша субсидиялаудан бас тартады. Жобалардың қаржылық көрсеткіштерін бағалау әдістемесі (бұдан әрі – әдістеме) қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттарымен бекітіледі және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.

2) утвержденный заявителем бизнес-план проекта;
3) утвержденный заявителем план-график реализации проекта.
В случае одобрения банком/лизинговой компанией документов, указанных в настоящем пункте, они направляются банком/лизинговой компанией в течение 5 (пять) рабочих дней со дня принятия решения кредитной комиссией банка/лизинговой компании в финансовое агентство. Решение кредитной комиссии банка/лизинговой компании направляется одновременно с указанными документами.
В случае неисполнении требования по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования выплата субсидий прекращается и предприниматель возмещает сумму выплаченных субсидий в полном объеме.
По перечню ключевых (приоритетных) видов экономической деятельности согласно приложению 4 к настоящим Правилам субсидирования с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге (при расчете общей суммы задолженности учитываются все действующие кредиты по проектам предпринимателя) для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования. В случае неисполнения требования по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования выплата субсидий прекращается и предприниматель возмещает сумму выплаченных субсидий в полном объеме.
39. Финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней рассматривает документы, поступившие от банка/лизинговой компании, на соответствие условиям настоящих Правил субсидирования.
В случае их соответствия условиям направляется запрос в соответствующий отраслевой центральный уполномоченный орган для получения отраслевого заключения.
Отраслевое заключение представляется соответствующими центральными уполномоченными государственными органами в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления запроса от финансового агентства.
40. Финансовое агентство по кредитам/финансовому лизингу, направленным на инвестиционные цели, с суммой займа свыше 10 (десять) миллиардов тенге для одного предпринимателя, без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний, при финансовых показателях субъекта частного предпринимательства (с учетом срока окупаемости, чистой прибыли, внутренней нормы доходности, денежных потоков), показывающих отсутствие потребности в субсидировании части ставки вознаграждения по кредитам/финансовому лизингу в соответствии с методикой оценки финансовых показателей проектов, отказывает в субсидировании. Методика оценки финансовых показателей проектов утверждается внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства, и согласовывается с уполномоченным органом по предпринимательству (далее – методика).

Бір кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/ компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешекті есепке алмағанда кредиттер сомасы 10 (он) миллиард теңгеден жоғары болса, жоба бойынша кірістіліктің ішкі нормасының көрсеткіші 12 %-дан аспайтын кредиттер субсидияланады. Субсидиялау мерзімі Әдістемеге сәйкес өтелу мерзімінен аспайтын, бірақ осы Субсидиялау қағидаларында көзделген мерзімнен аспайтын мерзімге белгіленеді.
Бір кәсіпкер үшін субсидиялау мерзімі 5 (бес) жылдан аспайтын кредит бойынша онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың берешектікті есепке алмағанда сомасы 15 (он бес) миллиард теңгеге дейінгі синдикатталған кредитті субсидиялауға жол беріледі. Бұл ретте инвестициялық жобалар бойынша кредиттер сомасы бір кәсіпкер үшін 15 (он бес) миллиард теңгеден аспайды.
41. Инвестицияларға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі:
өңдеу өнеркәсібінде, электр энергиясымен, газбен, бумен жабдықтауда және ауа кондициялауда осы Субсидиялау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды;
көрсетілетін қызметтерді ұсыну мен тау-кен өндіру өнеркәсібі жөніндегі қызметте осы Субсидиялау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды.
Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды.
Осы Субсидиялау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес инвестицияларға бағытталған негізгі (басым) экономикалық қызмет түрлерінің тізбесі бойынша кредиттерді/қаржылық лизингті субсидиялау мерзімі 7 (жеті) жылдан аспайды.
Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, жалпы субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қол қойған бірінші субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімінің басынан бастап белгіленеді.
42. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өкімі және/немесе өзге де құжаты және/немесе актісі негізінде кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесін төлеу кейінге қалдырылған және кредит мерзімі кейінге қалдыру мерзіміне ұлғайтылған кезде осы Субсидиялау қағидаларында көзделген субсидиялау мерзімі кейінге қалдыру мерзіміне ұзартылады.
43. ЭҚЖЖ 55.10 (қонақүйлердің және тұруға арналған соған ұқсас орындардың қызметтер көрсетуі) шеңберінде облыс орталықтарында іске асырылатын әрі әлемнің он және одан да көп елінде кемінде 1000 (бір мың) қонақүй объектісі бар халықаралық қонақүй желілерінің қонақүй бизнесі саласындағы франшизаларын пайдаланатын "3", "4" және "5" жұлдыз санатындағы қонақүйлерді салу және (немесе) реконструкциялау және қонақүйлерді жабдықтармен жарақтандыру жобаларына кредит беру кезінде кредиттің/қаржылық лизингтің ең жоғары сомасы субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 7 (жеті) жылдан аспайтын мерзіммен 5 (бес) миллиард теңгеден аспайды. Бұл шарт осы Субсидиялау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес тау-кен өндіру өнеркәсібі және көрсетілетін қызметтер бойынша экономика салалары тізбесінің 55.10 (қонақүйлердің және тұруға арналған соған ұқсас орындардың қызмет көрсетуі), 55.20 (демалыс күндерінде және қысқа мерзімді тұрудың өзге де кезеңдеріне баспана беру), 55.30 (кемпингтердің, автофургондарға арналған тұрақтардың және тұруға арналған автотіркемелердің қызметтер көрсетуі) ЭҚЖЖ-да көзделген жобаларына қолданылмайды.

При сумме кредитов свыше 10 (десять) миллиардов тенге для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний субсидированию подлежат кредиты, у которых показатель внутренней нормы доходности по проекту не более 12 %. Срок субсидирования устанавливается не более срока окупаемости в соответствии с методикой, но не более срока, предусмотренного настоящими Правилами субсидирования.
Допускается субсидирование синдицированного кредита с суммой до 15 (пятнадцать) миллиардов тенге для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту аффилированных/связанных с ним лиц/компаний со сроком субсидирования не более 5 (пять) лет. При этом сумма кредитов по инвестиционным проектам не превышает 15 (пятнадцать) миллиардов тенге для одного предпринимателя.
41. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции, составляет в:
обрабатывающей промышленности, электроснабжении, подаче газа, пара и воздушном кондиционировании согласно приложению 2 к настоящим Правилам субсидирования 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования;
деятельности по предоставлению услуг и горнодобывающей промышленности согласно приложению 3 к настоящим Правилам субсидирования 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
Срок субсидирования кредитов/финансового лизинга по перечню ключевых (приоритетных) видов экономической деятельности, направленных на инвестиции, согласно приложению 4 к настоящим Правилам субсидирования составляет не более 7 (семь) лет.
В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, общий срок субсидирования устанавливается с начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством первом договоре субсидирования.
42. При предоставлении отсрочки и увеличении срока кредита на предоставленную отсрочку по оплате номинальной ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга на основании распоряжения и/или иного документа и/или акта уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций срок субсидирования, предусмотренный в настоящих Правилах субсидирования, продлевается на срок предоставленной отсрочки.
43. При кредитовании проектов по строительству и (или) реконструкции и оснащению оборудованием гостиниц категории "3", "4" и "5" звезд, реализуемых в областных центрах и использующих франшизы в сфере гостиничного бизнеса международных гостиничных сетей, имеющих не менее 1000 (одна тысяча) гостиничных объектов в десяти и более странах мира, в рамках ОКЭД 55.10 (предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания) максимальная сумма кредита/финансового лизинга составляет не более 5 (пять) миллиардов тенге со сроком не более 7 (семь) лет без права пролонгации срока субсидирования. Данное условие не распространяется на проекты, предусмотренные ОКЭД 55.10 (предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания), 55.20 (предоставление жилья на выходные дни и прочие периоды краткосрочного проживания), 55.30 (предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья) перечня секторов экономики по горнодобывающей промышленности и услугам согласно приложению 3 к настоящим Правилам субсидирования.

44. Осы Субсидиялау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібі, электр энергиясы, газ, бумен жабдықтау және ауа кондициялау саласындағы субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде:
алғашқы 3 жылда 8 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын;
4-ші жылы 9 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын;
5-ші жылы 10 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Жоғарыда белгіленген субсидиялау тәртібі осы Субсидиялау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес экономиканың негізгі (басым) қызмет түрлерінің тізбесі бойынша жобаларды субсидиялау кезінде де қолданылады. Бұл ретте 6-шы және 7-ші жылдары 10 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды.
Осы Субсидиялау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтер және тау-кен өндіру өнеркәсібі саласындағы субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның 9 % кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген сыйақы мөлшерлемелері бекітілгенге дейін мақұлданған жобалар бұрын қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған шарттарда және кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
Кредит/қаржылық лизинг шарты сомасының кемінде 40 %-ы қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға бағытталған жобалар бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде 8 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады. Субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 7 (жеті) жылды құрайды.
Кәсіпкер тауарларды "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың және (немесе) "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы берген индустриялық сертификаттың негізінде сатып алады.
Қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алу жөніндегі міндеттеме орындалмаған жағдайда қаржы агенттігі сусидиялауды тоқтатып, төленген субсидиялар сомасын қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға пайдаланылмаған сомаға барабар қайтарып алады.

44. Субсидирование в сфере обрабатывающей промышленности, электроснабжения, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования согласно приложению 2 к настоящим Правилам субсидирования осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых:
первые 3 года 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
4-й год 9 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
5-й год 10 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Вышеустановленный порядок субсидирования также распространяется при субсидировании проектов по перечню ключевых (приоритетных) видов экономической деятельности согласно приложению 4 к настоящим Правилам субсидирования. При этом 6-й и 7-й год – 10 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Субсидирование в сфере услуг и горнодобывающей промышленности согласно приложению 3 к настоящим Правилам субсидирования осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 9 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Проекты, одобренные до утверждения вышеуказанных ставок вознаграждения, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
По проектам, в которых не менее 40 % от суммы кредита/договора финансового лизинга направлено на приобретение товаров казахстанского производителя, субсидирование осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством. Срок субсидирования составляет 7 (семь) лет без права пролонгации.
Товары предпринимателем приобретаются на основании сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" и (или) индустриального сертификата, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
В случае неисполнения обязательства по приобретению товаров казахстанского производителя финансовое агентство прекращает субсидирование с возвратом суммы выплаченных субсидий пропорционально сумме неиспользования на приобретение товаров казахстанского производителя.

Бұл ретте Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 30 мамырдағы № 306 бұйрығымен бекітілген басым тауарлар тізбесіне сәйкес жоғары қайта өңдеу тауарларын өндіру жобалары бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын, оның ішінде номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде 8 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады. Субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 7 (жеті) жылды құрайды.
45. Шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және банктің/лизинтік компанияның кәсіпкер жобасы бойынша шешімі шыққан кезде қолданыста болған базалық мөлшерлеме есепке алынады.
46. Мыналарды:
1) кәсіпкер бастама жасаған кредиттеу/қаржылық лизинг шарты талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелерді бұзуына байланысты өндіріп алынатын;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланысты (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктердің көрсетілетін қызметтерін өтеу);
5) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету төлемдерін;
6) банк-агент көрсететін қызметтерді (синдикатталған кредит бойынша) қоспағанда, банк/лизинг компаниясы/банк-агент/банк-кредитор кредитке/ қаржылық лизинг шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлем алмайды.
47. Қаржы агенттігі қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда банк/лизинг компаниясы ағымдағы жылы кәсіпкерге ағымдағы қаржы жылынан бастап қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер кәсіпкерге барлық тараптар бірінші субсидиялау шартына нақты қол қойған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде қайтарылуға тиіс.
48. Лизингтің мынадай нысандары мен түрлері: ішкі лизинг, банктік лизинг, толық лизинг және таза лизинг субсидияланады.
49. Банктердің кәсіпкерлерді секьюритилендіру тетігі (мәмілесі) арқылы қаржыландыруға бағытталған кредиттері субсидияланады. Бұл ретте қаржы агенттігі өз қаражаты не өзге қаржыландыру көздерінен тартылған қаражат есебінен секьюритилендірілген облигацияларды сатып алады.

При этом по проектам производства товаров высокого передела в соответствии с перечнем приоритетных товаров, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 306, субсидирование осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством. Срок субсидирования составляет 7 (семь) лет без права пролонгации.
45. При расчете предельной ставки вознаграждения учитывается базовая ставка, установленная Национальным Банком Республики Казахстан и действующая на момент решения банка/лизинговой компании по проекту предпринимателя.
46. Банк/лизинговая компания/банк-агент/банк-кредитор не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом/заключением договора финансового лизинга, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/договору финансового лизинга;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков);
5) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию;
6) услуг банка-агента (по синдицированному кредиту).
47. В случае принятия решения о субсидировании действующего кредита/договора финансового лизинга финансовым агентством банк/лизинговая компания возмещают предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством в текущем году.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (три) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами первого договора субсидирования.
48. Субсидированию подлежат следующие формы и виды лизинга: внутренний лизинг, банковский лизинг, полный лизинг и чистый лизинг.
49. Субсидированию подлежат кредиты банков, направленные на финансирование предпринимателей через механизм (сделку) секьюритизации. При этом финансовым агентством приобретаются секьюритизированные облигации за счет собственных либо привлеченных средств из иных источников финансирования.

3-параграф. "Моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша субсидия беру шарттары
50. Өз жобаларын және тиімді жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері "Моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлікті қолдау" бағытына қатысушылар болып табылады. Республикалық маңызы бар қалаларды/облыс орталықтарын қоспағанда, елді мекендерде, оның ішінде моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде іске асырылатын жобалар іске асырылатын жері мен кәсіпкердің тіркелген орны ескеріліп, салалық шектеулерсіз жүзеге асырылады.
Бұл ретте республикалық маңызы бар қалаларды/облыс орталықтарын қоспағанда, елді мекендерде, оның ішінде моно-және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде бір кәсіпкер үшін 100 (жүз) миллион теңгеден аспайтын сомаға сауда қызметі саласындағы айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға жол беріледі, және онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысуды қоспағанда және осы Субсидиялау қағидаларының 11-тармағының 11) тармақшасына сәйкес кәсіпкердің негізгі қызметті жүзеге асыруына, салық төлеуіне байланысты емес өзге де мақсаттарды қоспағанда).
Өзінің тұрғын емес үй-жайы немесе сауда үшін жалға берілетін алаңы бар болса сауда қызметі саласындағы айналым қаражатын толықтыруға арналған 100 (жүз) миллион теңгеден аспайтын сомадағы кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға жол беріледі.
Айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер қайта бастау және/немесе қайта бастамау негізінде кредиттік желі түрінде жол беріледі.
Субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш ішінара/толық/мерзімінен бұрын өтелген кезде осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген лимит шегінде айналым қаражатын толықтыруға кредитті қайталап алуға жол беріледі.
51. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау инвестициялық тиімді жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) міндетті түрде 10 %-ға ұлғайтуды көздейтін жобалары инвестициялық тиімді жаңа жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және франчайзингке бағытталған жобалар деп түсініледі.
Кәсіпкер қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарын сақтай отырып, 10 %-ға еңбекақы төлеу қорының өсуін немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санының ұлғаюын да растайды.
Бұл ретте субсидиялау түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер жоғарыда аталған көрсеткіштерді растайды.
Кәсіпкерлік субъектілерінің айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттеріне осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген талаптар қолданылмайды.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін және іске асырылып жатқан жобаның субсидиялау шарты жасалған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін шекті мәнге ("жасыл" таксономияның кіші секторы бойынша шекті өлшемшарт болған кезде) қол жеткізуін көздейтін жаңа кредиттер бойынша да жүзеге асырылады (осы өлшемшартты орындау мерзімін ұзарту сыртқы бағалауда айқындалған себептер болған кезде қаржы агенттігінің шешімі негізінде жүзеге асырылады).

Параграф 3. Условия предоставления субсидий по направлению "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах"
50. Участниками направления "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах" являются субъекты малого и среднего предпринимательства, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные и эффективные проекты. Проекты, реализуемые в населенных пунктах, в том числе в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах, за исключением городов республиканского значения/областных центров, осуществляются без отраслевых ограничений с учетом места реализации и места регистрации предпринимателя.
При этом в населенных пунктах, в том числе в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах, за исключением городов республиканского значения/областных центров, допускается субсидирование ставки вознаграждения по кредитам на пополнение оборотных средств в сфере торговой деятельности на сумму не более 100 (сто) миллионов тенге для одного предпринимателя, которое рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иных целей, не связанных с осуществлением предпринимателем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 11) пункта 11 настоящих Правил субсидирования).
Допускается субсидирование ставки вознаграждения по кредитам на пополнение оборотных средств в сфере торговой деятельности на сумму не более 100 (сто) миллионов тенге при наличии собственного нежилого помещения или арендуемой площади для торговли.
Кредиты на пополнение оборотных средств допускаются в виде кредитной линии на возобновляемой и/или невозобновляемой основе.
Допускается повторное получение кредита на пополнение оборотных средств в пределах установленного настоящими Правилами субсидирования лимита при частичном/полном/досрочном погашении основного долга по субсидируемому кредиту.
51. Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, пополнение оборотных средств и франчайзинг.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию, расширение производства и франчайзинг, понимаются проекты предпринимателей, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Предприниматель также подтверждает рост фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде субсидирования.
По кредитам субъектов предпринимательства, направленным на пополнение оборотных средств, а также рефинансирование текущих обязательств, требования, предусмотренные во второй и третьей частях настоящего пункта, не распространяются.
Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется также по новым кредитам, выдаваемым на реализацию "зеленых" проектов и предусматривающим достижение реализуемым проектом порогового значения (при наличии порогового критерия по подсектору "зеленой" таксономии) после 2 (два) финансовых лет с даты заключения договора субсидирования (продление срока исполнения данного критерия осуществляется на основании решения финансового агентства при наличии причин, определенных внешней оценкой).

Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын инвестициялық тиімді жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру мерзімі қаржы агенттігі шешім шығарған күннен бастап 24 (жиырма төрт) айдан аспауға тиіс. Осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген мерзім өткеннен кейін қаржы агенттігі шешімінің негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі.
52. Мына:
1) жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары, оның ішінде "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер, сондай-ақ бұған дейін жоба қаржы агенттігінің қарауына енгізілгенге дейін 12 (он екі) айдың ішінде банктер/лизинг компаниялары берген кредиттер/қаржылық лизинг шарттары;
2) осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде бұрын мемлекеттік қолдау алмаған, бұған дейін жоба қаржы агенттігінің қарауына енгізілгенге дейін 2 (екі) жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг берілген күннен бастап есептеледі) банктер/даму банкі/лизинг компаниялары және кредиттік серіктестіктер, қаржы ұйымдары берген кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған және осы Субсидиялау қағидаларында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келетін кредиттер/лизинг мәмілелері;
3) бір кәсіпкерге арналған, 100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейінгі кредиттер (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысуды және кәсіпкердің негізгі қызметін жүзеге асыруына байланысты емес өзге де мақсаттарды, осы Субсидиялау қағидаларының 11-тармағының 11) тармақшасына сәйкес салық төлеуді қоспағанда);
4) жаңартылатын негізде айналым қаражатын толықтыруға берілген кредиттер (айналым қаражатын толықтыруға арналған кредитті жаңарту мүмкіндігінің шарты қаржы агенттігінің шешімінде көрсетіледі);
5) егер кредиттеу негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) жаңғырту және (немесе) өндірісті кеңейту шеңберінде жүзеге асырылатын болса, "жасыл" жобаларды іске асыру үшін айналым қаражатын толықтыруға берілген, бірақ кредит сомасының 20 %-ынан аспайтын кредиттер де субсидияланады.
53. Кредит/қаржылық лизинг шартының сомасы барлық қазіргі кредиттерді/лизинг мәмілелерін ескере отырып, бір кәсіпкер үшін 1,5 миллиард теңгеден аспайды, оның ішінде айналым қаражатын толықтыруға арналған кредит сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгені құрайды және онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.

Срок реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства и франчайзинг, по которым осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 24 (двадцать четыре) месяца с даты решения финансового агентства. Допускается предоставление дополнительного срока на основании решения финансового агентства не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами субсидирования.
52. Субсидированию также подлежат:
1) новые кредиты/договора финансового лизинга, в том числе кредиты, выдаваемые на реализацию "зеленых" проектов, также кредиты/договора финансового лизинга, ранее выданные банками/лизинговыми компаниями в течение 12 (двенадцать) месяцев до внесения проекта финансовому агентству;
2) кредиты/лизинговые сделки, ранее не получавшие государственную поддержку в рамках настоящих Правил субсидирования, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями и кредитными товариществами, финансовыми организациями в течение 2 (два) лет (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга) до внесения проекта финансовому агентству и соответствующие критериям, указанным в настоящих Правилах субсидирования;
3) кредиты до 500 (пятьсот) миллионов тенге для одного предпринимателя, 100 % которых направлено на пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иных целей, не связанных с осуществлением предпринимателем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 11) пункта 11 настоящих Правил субсидирования);
4) кредиты на пополнение оборотных средств, выданные на возобновляемой основе (условие возможности возобновления кредита на пополнение оборотных средств указывается в решении финансового агентства);
5) кредиты, выданные для реализации "зеленых" проектов, на пополнение оборотных средств, если кредитование осуществляется в рамках приобретения и (или) модернизации основных средств и (или) расширения производства, но не более 20 % от суммы кредита.
53. Сумма кредита/договора финансового лизинга с учетом всех действующих кредитов/лизинговых сделок не может превышать 1,5 миллиарда тенге для одного предпринимателя, в том числе сумма кредита на пополнение оборотных средств составляет 500 (пятьсот) миллионов тенге и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний.

Осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторлары шеңберінде елді мекендерде, оның ішінде моно, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде жобаларды іске асыратын кәсіпкерлер үшін барлық қолданыстағы кредиттер/лизинг мәмілелері ескеріле отырып, кредит/қаржылық лизинг шартының сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден аспайды.
Осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш ішінара/мерзімінен бұрын толық өтелген жағдайда кәсіпкерлердің кредиттерін субсидиялауға жол беріледі.
Бір кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешекті есепке алмағанда сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша (берешектің жалпы сомасын есептеу кезінде кәсіпкердің жобалары бойынша қолданыстағы барлық кредиттер ескеріледі) субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу бойынша талап қойылады. Субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу бойынша талап орындалмаған жағдайда субсидия төлеу тоқтатылады және кәсіпкер төленген субсидия сомасын толық көлемде өтейді.
Айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер жаңартылатын және/немесе жаңартылмайтын негіздегі кредиттік желі түрінде болады.
Субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш ішінара/толық/мерзімінен бұрын өтелген кезде осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген лимит шегінде айналым қаражатын толықтыруға кредитті қайтадан алуға жол беріледі.
54. Инвестицияларға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі қол қойған бірінші субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімінің басынан бастап белгіленеді.
55. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өкімі және/немесе өзге де құжаты және/немесе актісі негізінде кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесін төлеу кейінге қалдырылған және кредит мерзімі кейінге қалдыру мерзіміне ұлғайтылған кезде осы Субсидиялау қағидаларында көзделген субсидиялау мерзімі кейінге қалдыру мерзіміне ұзартылады.
56. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезінде субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор-банкте/лизинг компаниясында бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.

Для предпринимателей, реализующих проекты в населенных пунктах, в том числе в моно-, малых городах и сельских населенных пунктах, в рамках приоритетных секторов экономики, согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования, сумма кредита/договора финансового лизинга с учетом всех действующих кредитов/лизинговых сделок не превышает 3 (три) миллиарда тенге.
Допускаются к субсидированию кредиты предпринимателей в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по субсидируемому кредиту в рамках лимитов, установленных настоящими Правилами субсидирования.
По кредитам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге (при расчете общей суммы задолженности учитываются все действующие кредиты по проектам предпринимателя) для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования. В случае неисполнении требования по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования выплата субсидий прекращается и предприниматель возмещает сумму выплаченных субсидий в полном объеме.
Кредиты на пополнение оборотных средств допускаются в виде кредитной линии на возобновляемой и/или невозобновляемой основе.
Допускается повторное получение кредита на пополнение оборотных средств в пределах установленного настоящими Правилами субсидирования лимита при частичном/полном/досрочном погашении основного долга по субсидируемому кредиту.
54. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции, составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, общий срок субсидирования устанавливается с начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством первом договоре субсидирования.
55. При предоставлении отсрочки и увеличении срока кредита на предоставленную отсрочку по оплате номинальной ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга на основании распоряжения и/или иного документа и/или акта уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций срок субсидирования, предусмотренный в настоящих Правилах субсидирования, продлевается на срок предоставленной отсрочки.
56. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.

57. Кәсіпкерлердің субсидиялау құралы бойынша қаржы агенттігі мақұлдаған жобаларын басқа банктерде/лизинг компанияларында бұрын мақұлданған субсидиялау шарттарында қайта қаржыландыруға жол беріледі.
58. Кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде:
осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаның тізбесіне сәйкес өңдеу өнеркәсібі саласында, сондай-ақ 7 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілген кредиттер бойынша;
осы Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаның тізбесіне сәйкес қызметтер көрсету және өзге де қызмет түрлері салаларында 10 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын номиналды сыйақы мөлшерлемесімен жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген сыйақы мөлшерлемелері бекітілгенге дейін мақұлданған жобалар кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұрын мақұлдаған шарттарда қолданылады.
59. Шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және банктің/лизинтік компанияның кәсіпкер жобасы бойынша шешімі шыққан кезде қолданыста болған базалық мөлшерлеме есепке алынады.
60. Банк/лизинг компаниясы:
1) кәсіпкер бастама жасайтын кредиттеу/қаржылық лизинг шарты талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелерін бұзуына байланысты өндіріп алынатындарды;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланысты (бөгде ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, арнаулы органдардың лизинг нысанасын тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктердің көрсетілетін қызметтерін өтеу);
5) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерді қоспағанда, кредитке/қаржылық лизинг шартын жасасуға, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін берілген кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді алмайды.
61. Қаржы агенттігі қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін берілген кредитті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда банк/лизинг компаниясы кәсіпкерге ағымдағы жылдың басынан бастап қаржы агенттігі ағымдағы жылы шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер кәсіпкерге барлық тараптар бірінші субсидиялау шартына нақты қол қойған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде өтелуге тиіс.

57. По проектам предпринимателей, получившим одобрение финансового агентства по инструменту субсидирования, допускается рефинансирование в других банках/лизинговых компаниях на ранее одобренных условиях субсидирования.
58. Субсидирование по кредитам/договорам финансового лизинга осуществляется с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых:
в сфере обрабатывающей промышленности в соответствии с перечнем приложения 1 к настоящим Правилам субсидирования, а также по кредитам, выданным для реализации "зеленых" проектов, 7 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
в сферах услуг и прочим видам деятельности в соответствии с перечнем приложения 1 к настоящим Правилам субсидирования 10 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Проекты, одобренные до утверждения вышеуказанных ставок вознаграждения, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
59. При расчете предельной ставки вознаграждения учитывается базовая ставка, установленная Национальным Банком Республики Казахстан и действующая на момент решения банка/лизинговой компании по проекту предпринимателя.
60. Банк/лизинговая компания не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом/заключением договора финансового лизинга, в том числе кредитом, выданным для реализации "зеленого" проекта, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/договору финансового лизинга;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков;
5) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
61. В случае принятия решения о субсидировании действующего кредита/договора финансового лизинга, в том числе кредита, выданного для реализации "зеленого" проекта финансовым агентством, банк/лизинговая компания возмещают предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством в текущем году.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (три) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами первого договора субсидирования.

62. Лизингтің мынадай нысандары мен түрлері: ішкі лизинг, банктік лизинг, толық лизинг және таза лизинг субсидияланады.
63. Банктердің кәсіпкерлерді секьюритилендіру тетігі (мәмілесі) арқылы қаржыландыруға бағытталған кредиттері субсидияланады. Бұл ретте қаржы агенттігі өз қаражаты не өзге қаржыландыру көздерінен тартылған қаражат есебінен секьюритилендірілген облигацияларды сатып алады.
4-параграф. Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарттары
64. Кодекстің 232-1-бабында көзделген әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау салалық шектеулерсіз және жоба тіркелген және іске асырылатын жері ескерілмей жүзеге асырылады.
65. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін банктің/лизинг компанияларының жаңа кредиттері/лизинг мәмілелері бойынша жүзеге асырылады.
66. Осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде бұрын мемлекеттік қолдау алмаған, бұған дейін жоба қаржы агенттігінің қарауына енгізілгенге дейін 2 (екі) жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг берілген күннен бастап есептеледі) банктер/лизинг компаниялары берген кредиттерді/лизинг мәмілелерін қайта қаржыландыруға бағытталған және осы Субсидиялау қағидаларында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келетін кредиттер/лизинг мәмілелері де субсидияланады.
Субсидиялау құралы бойынша қаржы агенттігі мақұлдаған әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын басқа банктерде/лизинг компанияларында бұрын мақұлданған субсидиялау шарттарында қайта қаржыландыруға болады.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру мерзімі қаржы агенттігі шешім шығарған күннен бастап 24 (жиырма төрт) айдан аспауға тиіс. Осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген мерзім өткеннен кейін қаржы агенттігі шешімінің негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі.
67. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау әлеуметтік кәсіпкерлік шеңберінде мына мақсаттарға:
инвестициялауға (негізгі құралдарды сатып алу, құру және жаңғырту және (немесе) жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейту);
айналым қаражатын толықтыруға (кредиттерге/лизинг мәмілелерге қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысуларды жүргізуді және әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісінің негізгі қызметті жүзеге асыруына байланысты емес өзге де мақсаттарды қоспағанда) берілетін кредиттер/лизинг бойынша жүзеге асырылады.

62. Субсидированию подлежат следующие формы и виды лизинга: внутренний лизинг, банковский лизинг, полный лизинг и чистый лизинг.
63. Субсидированию подлежат кредиты банков, направленные на финансирование предпринимателей через механизм (сделку) секьюритизации. При этом финансовым агентством приобретаются секьюритизированные облигации за счет собственных либо привлеченных средств из иных источников финансирования.
Параграф 4. Условия субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/лизингу субъектов социального предпринимательства
64. Государственная поддержка субъектов социального предпринимательства, предусмотренная статьей 232-1 Кодекса, осуществляется без отраслевых ограничений и учета места регистрации и реализации проекта.
65. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/лизинговым сделкам банка/лизинговых компаний, выдаваемым для реализации инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, пополнение оборотных средств.
66. Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки, ранее не получавшие государственную поддержку в рамках настоящих Правил субсидирования, направленные на рефинансирование кредитов/лизинговых сделок, ранее выданные банками/лизинговыми компаниями в течение 2 (два) лет (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга) до внесения проекта финансовому агентству и соответствующие критериям, указанным в настоящих Правилах субсидирования.
Проекты субъектов социального предпринимательства, получившие одобрение финансового агентства по инструменту субсидирования, допускаются к рефинансированию в других банках/лизинговых компаниях на ранее одобренных условиях субсидирования.
Срок реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства и франчайзинг, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 24 (двадцать четыре) месяца с даты решения финансового агентства. Допускается предоставление дополнительного срока на основании решения финансового агентства не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами субсидирования.
67. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по кредитам/лизингу, выдаваемым в рамках социального предпринимательства на цели:
инвестиций (приобретение, создание и модернизация основных средств и (или) расширение действующего бизнеса);
пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов/лизинговых сделок и иных целей, не связанных с осуществлением субъектом социального предпринимательства основной деятельности).

68. Қаржы агенттігіне жоба енгізілгенге дейін 12 (он екі) ай ішінде бұрын банктер/лизинг компаниялары берген кредиттер/лизинг мәмілелері де жаңа кредиттерге/лизинг мәмілелерге жатады.
69. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын барлық қолданыстағы кредиттер/лизинг мәмілелері ескеріле отырып, кредит/лизинг сомасы бір әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі үшін 1,5 миллиард теңгеден аспайды, оның ішінде айналым қаражатын толықтыруға арналған кредит сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгені құрайды және онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешек есепке алынбай есептеледі. Бір әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі үшін айналым қаражатын толықтыруға (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысуларды жүргізуді және кәсіпкердің негізгі қызметті жүзеге асыруына байланысты емес өзге де мақсаттарды, осы Субсидиялау қағидаларының 11-тармағы 11) тармақшасына сәйкес салық төлеуді қоспағанда) кредит сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейінгі соманы құрайды және онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешек есепке алынбай есептеледі.
Бір кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешекті есепке алмағанда сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша (берешектің жалпы сомасын есептеу кезінде кәсіпкердің жобалары бойынша барлық қазіргі кредиттер ескеріледі) субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу бойынша талап қойылады.
Субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу бойынша талап орындалмаған жағдайда субсидия төлеу тоқтатылады және кәсіпкер төленген субсидия сомасын толық көлемде өтейді.
Айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер жаңартылатын және/немесе жаңартылмайтын негіздегі кредиттік желі түрінде болады.
Субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш ішінара/толық/мерзімінен бұрын өтелген кезде осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген лимит шегінде айналым қаражатын толықтыруға қайтадан кредит алуға жол беріледі.
70. Субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның 7 %-ын әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын кредиттер/лизинг бойынша жүзеге асырылады. Жоғарыда көрсетілген сыйақы мөлшерлемелері бекітілгенге дейін мақұлданған жобалар кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұрын мақұлдаған шарттарда қолданылады.

68. К новым кредитам/лизинговым сделкам также относятся кредиты/лизинговые сделки, ранее выданные банками/лизинговыми компаниями в течение 12 (двенадцать) месяцев до внесения проекта финансовому агентству.
69. Сумма кредита/лизинга с учетом всех действующих кредитов/лизинговых сделок, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не превышает 1,5 миллиарда тенге для одного субъекта социального предпринимательства, в том числе сумма кредита на пополнение оборотных средств составляет 500 (пятьсот) миллионов тенге и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний. На пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иных целей, не связанных с осуществлением предпринимателем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 11) пункта 11 настоящих Правил субсидирования) сумма кредита составляет до 500 (пятьсот) миллион тенге для одного субъекта социального предпринимательства и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний.
По кредитам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге (при расчете общей суммы задолженности учитываются все действующие кредиты по проектам предпринимателя) для одного субъекта социального предпринимательства без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования.
В случае неисполнении требования по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования выплата субсидий прекращается и предприниматель возмещает сумму выплаченных субсидий в полном объеме.
Кредиты на пополнение оборотных средств допускаются в виде кредитной линии на возобновляемой и/или невозобновляемой основе.
Допускается повторное получение кредита на пополнение оборотных средств в пределах установленного настоящими Правилами субсидирования лимита при частичном/полном/досрочном погашении основного долга по субсидируемому кредиту.
70. Субсидирование осуществляется по кредитам/лизингу с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 7 % оплачивает субъект социального предпринимательства, а разница субсидируется государством. Проекты, одобренные до утверждения вышеуказанной ставки вознаграждения, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.

71. Кредиттер/лизинг мәмілелері бойынша субсидиялау мерзімі 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді/лизинг мәмілелерді субсидиялау мерзімі 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, жалпы субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қол қойған бірінші субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімінің басынан белгіленеді.
72. Банк/лизинг компаниясы:
1) кәсіпкер бастама жасайтын кредиттеу/қаржылық лизинг шарты талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелерін бұзуына байланысты өндіріп алынатындарды;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланысты (бөгде ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, арнаулы органдардың лизинг нысанасын тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктердің көрсетілетін қызметтерін өтеу);
5) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерді қоспағанда, кредитке/қаржылық лизинг шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді алмайды.
Қаржы агенттігі қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда банк/лизинг компаниясы кәсіпкерге ағымдағы жылдың басынан бастап қаржы агенттігі ағымдағы жылы шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер кәсіпкерге барлық тараптар бірінші субсидиялау шартына нақты қол қойған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде өтелуге тиіс.
5-параграф. "Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін өңірлік қаржыландыру" бағыты бойынша субсидия беру шарттары
73. "Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін өңірлік қаржыландыру" (бұдан әрі – өңірлік бағдарлама) бағыты шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру үшін қаражат бөлу жергілікті бюджеттің аралас қаражаты/қаржы агенттігінің қаражаты/өзге де қаржыландыру көздері есебінен жүргізіледі.
Өңірлік бағдарлама шеңберінде субсидиялау төтенше жағдай/төтенше ахуал енгізілген кезеңде немесе өзге де жағдайларда жергілікті атқарушы органның кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен жазбаша келісуі бойынша жүзеге асырылады.
74. Субсидиялау шарттарын жергілікті атқарушы орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен жазбаша түрде келіседі. Жергілікті атқарушы орган субсидиялау шарттарын "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация" акционерлік қоғамымен (бұдан әрі – ӘКК) алдын ала келіседі.

71. Срок субсидирования по кредитам/лизинговым сделкам составляет 5 (пять) лет. Срок субсидирования кредитов/лизинговых сделок, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, общий срок субсидирования устанавливается с начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством первом договоре субсидирования.
72. Банк/лизинговая компания не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом/заключением договора финансового лизинга, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/договору финансового лизинга;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков);
5) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
В случае принятия решения о субсидировании действующего кредита/лизинга финансовым агентством банк/лизинговая компания возмещают субъекту социального предпринимательства комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством в текущем году.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению субъекту социального предпринимательства в течение 3 (три) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами первого договора субсидирования.
Параграф 5. Условия предоставления субсидий по направлению "Региональное финансирование субъектов малого и среднего предпринимательства"
73. Выделение средств для финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках направления "Региональное финансирование субъектов малого и среднего предпринимательства" (далее – региональная программа) осуществляется за счет микшированных средств местного бюджета/средств финансового агентства/иных источников финансирования.
Субсидирование в рамках региональной программы осуществляется в период ввода чрезвычайного положения/чрезвычайной ситуации, или иных случаях по письменному согласованию местным исполнительным органом с уполномоченным органом по предпринимательству.
74. Условия субсидирования письменно согласовываются местным исполнительным органом с уполномоченным органом по предпринимательству. Предварительно условия субсидирования согласовываются местным исполнительным органом с акционерным обществом "Социально-предпринимательская корпорация" (далее – СПК).

75. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау салалық шектеулерсіз жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Республикалық маңызы бар қалаларда/облыс орталықтарында, сондай-ақ Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша іске асырылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары өңірлік бағдарламаға қатысушылар болып табылмайды.
76. Сыйақы мөлшерлемесін өңірлік бағдарлама шеңберінде мына мақсаттарға:
инвестициялауға (негізгі құралдарды сатып алу, құру және жаңғырту және (немесе) жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейту);
айналым қаражатын толықтыруға (кредиттерге/микрокредиттерге қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысуларды жүргізуді және кәсіпкердің негізгі қызметті жүзеге асыруына байланысты емес өзге де мақсаттарды қоспағанда) берілетін кредиттер/микрокредиттер бойынша жүзеге асырылады.
77. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау банк/МҚҰ тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру үшін беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша жүзеге асырылады.
Жоба қаржыландырылған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтауды/ұлғайтуды немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) өсуін ұлғайтуды немесе төленетін салықтардың (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемін 10 %-ға ұлғайтуды көздейтін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары тиімді инвестициялық жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және франчайзингке бағытталған жобалар деп түсініледі. Кәсіпкерлік субъектілерінің айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттеріне/микрокредиттеріне осы тармақта көзделген талаптар қолданылмайды.
Бұл ретте субсидиялау түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер жоғарыда аталған көрсеткіштерді растайды.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру мерзімі ӘКК шешім шығарған күннен бастап 24 (жиырма төрт) айдан аспауға тиіс. Осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген мерзім өткеннен кейін ӘКК шешімінің негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі.

75. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/микрокредитам субъектов малого и среднего предпринимательства осуществляется за счет средств местного бюджета без отраслевых ограничений.
Участниками региональной программы не являются проекты субъектов малого и среднего предпринимательства, реализуемые в городах республиканского значения/областных центрах, а также по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса.
76. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по кредитам/микрокредитам, выдаваемым в рамках региональной программы на цели:
инвестиции (приобретение, создание и модернизация основных, и (или) расширение действующего бизнеса);
пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов/микрокредитов и иных целей, не связанных с осуществлением предпринимателем основной деятельности).
77. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по кредитам/микрокредитам банка/МФО, выдаваемым для реализации эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства и франчайзинг.
Под эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию, расширение производства и франчайзинг, понимаются проекты субъектов малого и среднего предпринимательства, предусматривающие сохранение/увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, или увеличение роста дохода (дохода от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности), или увеличение объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты финансирования проекта. По кредитам/микрокредитам субъектов предпринимательства, направленным на пополнение оборотных средств, требования, предусмотренные в настоящем пункте, не распространяются.
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде субсидирования.
Срок реализации эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства и франчайзинг, по которым осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 24 (двадцать четыре) месяца с даты решения СПК. Допускается предоставление дополнительного срока на основании решения СПК не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами субсидирования.

78. Жоба ӘКК-ге енгізілгенге дейін 12 (он екі) ай ішінде банктер/МҚҰ бұрын берген кредиттер/микрокредиттер де жаңа кредиттерге/микрокредиттерге жатады.
79. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің сомасы ӘКК мен жергілікті атқарушы орган арасындағы жазбаша келісімге сәйкес бір шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі үшін 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспайды және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешек есепке алынбай есептеледі.
МҚҰ үшін бір шағын және орта кәсіпкерлік субъектісін қаржыландырудың ең жоғары лимиті 8000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткіштен аспайды.
80. Субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі 8,5 %-дан аспайтын кредиттер/микрокредиттер бойынша ғана жүзеге асырылады, олардың айырмасын ӘКК мен жергілікті атқарушы орган арасындағы жазбаша келісімге сәйкес шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі төлейді. Бұл ретте шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі төлейтін сыйақы мөлшерлемесі жылдық 1 %-дан кем болмауға тиіс.
81. Кредиттер/микрокредиттер бойынша субсидиялау мерзімі 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді/микрокредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, субсидиялаудың жалпы мерзімі ӘКК бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
82. Өңірлік бағдарлама шеңберінде банк/МҚҰ:
1) шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі бастама жасайтын кредиттеу/микрокредиттеу талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) шағын және орта кәсіпкерлік субъектісінің кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерін бұзуына байланысты өндіріп алынатындарды қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді алмайды.
83. ӘКК қолданыстағы кредитті/микрокредитті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда банк/МҚҰ шағын және орта кәсіпкерлік субъектісіне ағымдағы жылдың басынан бастап ӘКК ағымдағы жылы шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер шағын және орта кәсіпкерлік субъектісіне барлық тараптар бірінші субсидиялау шартына нақты қол қойған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде өтелуге тиіс.
6-параграф. Субсидия беру үшін қатысушылардың өзара іс-қимыл жасасуы
84. Кәсіпкер банкке/МҚҰ-ға/лизинг компаниясына:

78. К новым кредитам/микрокредитам также относятся кредиты/микрокредиты, ранее выданные банками/МФО в течение 12 (двенадцать) месяцев до внесения проекта СПК.
79. Сумма кредита, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не превышает 500 (пятьсот) миллионов тенге для одного субъекта малого и среднего предпринимательства, согласно письменному соглашению между СПК и местным исполнительным органом, и рассчитывается без учета задолженности по кредиту аффилированных/связанных с ним лиц/компаний.
Максимальный лимит финансирования для МФО на одного субъекта малого и среднего предпринимательства не более 8 000 (восемь тысяч) месячных расчетных показателей.
80. Субсидирование осуществляется только по кредитам/микрокредитам с номинальной ставкой вознаграждения не более 8,5 %, из которых разница оплачивается субъектом малого и среднего предпринимательства согласно письменному соглашению между СПК и местным исполнительным органом. При этом ставка вознаграждения, оплачиваемая субъектом малого и среднего предпринимательства, должна быть не менее 1 % годовых.
81. Срок субсидирования по кредитам/микрокредитам составляет 5 (пять) лет. Срок субсидирования кредитов/микрокредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания СПК первого договора субсидирования.
82. В рамках региональной программы банк/МФО не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/микрокредитования, инициируемых субъектом малого и среднего предпринимательства;
2) взимаемых по причине нарушения субъектом малого и среднего предпринимательства обязательств по кредиту/микрокредиту.
83. В случае принятия решения о субсидировании действующего кредита/микрокредита СПК банк/МФО возмещают субъекту малого и среднего предпринимательства комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения СПК в текущем году.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению субъекту малого и среднего предпринимательства в течение 3 (три) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами первого договора субсидирования.
Параграф 6. Взаимодействие участников для предоставления субсидий
84. Предприниматель обращается в банк/МФО/лизинговую компанию:

1) жаңа кредит/микрокредит/қаржылық лизинг шарты, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыруға арналған кредит бойынша осы Субсидиялау қағидаларына сәйкес келетін шарттарда банктің/МҚҰ-ның/лизинг компаниясының ішкі нормативтік құжаттарында бекітілген нысан бойынша кредит/микрокредит/лизинг беруге арналған өтінішпен;
2) қолданыстағы кредит/микрокредит/қаржылық лизинг шарты, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыруға арналған кредит бойынша осы Субсидиялау қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді.
85. Банк/МҚҰ/лизинг компаниясы жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді және кредит/микрокредит/лизинг беру немесе кредит/микрокредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесін осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген мөлшерге дейін төмендету туралы оң шешім болған жағдайда қаржы агенттігіне хабарлай отырып, 3 (үш) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге жазбаша жауап жолдайды.
86. Осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мүмкіндіктерін пайдалану мақсатында жобаны қарау кезінде оны "жасыл" таксономияның белгілі бір кіші секторына жатқызу жобаның мәлімделген мақсатына және жобаны іске асыру жоспарланып отырған экономикалық қызмет түріне сәйкес жүргізіледі. "Жасыл" таксономияның тиісті кіші секторы бойынша межелі шектеулер болмаған жағдайда қаралып отырған жобаны "жасыл" таксономияның белгілі бір кіші секторына жатқызуды банк өзі жүргізеді. Осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде қарыз алушыға қаржылық қолдау алуға жәрдемдесу мақсатында банк қарыз алушыны қаржы агенттігіне жібереді және осы қолдауды алу шарттарын түсіндіреді, оның ішінде қаржы агенттігіне қаралатын жобаның "жасыл" таксономияның межелі шектеуіне сәйкестігі туралы сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын ұсыну қажет болуы мүмкін екенін хабарлайды.
"Жасыл" таксономияда қаралатын жоба жататын белгілі бір кіші сектор бойынша межелі шектеу көзделген жағдайларда өтініш берушінің қаржы агенттігіне сыртқы бағалау провайдерінің/энергия-аудиторлық ұйымның іске асырылуы көзделіп отырған немесе іске асырылып жатқан жобаның "жасыл" таксономияның шекті мәніне сәйкестігі туралы қорытындысын ұсынуы осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде қаржылай қолдау алудың міндетті шарты болып табылады.
Сыртқы бағалау провайдерлерінің жобалардың "жасыл" таксономияның шекті мәндеріне сәйкестігі санаттары бойынша жекелеген ережелері, олар дайындайтын қорытындылардың форматы мен мазмұнына қойылатын талаптар осы Субсидиялау қағидаларының 10-параграфында белгіленеді. "Жасыл" таксономияны қолдану қаулымен бекітілген "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың жіктеуішіне сәйкес жүзеге асырылады.
Сертификаттау/таңбалау ("жасыл" таксономияда көрсетілген "жасыл" құрылыс, энергия тиімділігі, органикалық өнім өндіру, көлік саласындағы стандарттар мен таңбалаудың талаптарына сәйкестікті растау) шекті өлшемшарт болған жағдайларда растау үшін (сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысына балама) тиісті сертификаттарды/таңбалауды ұсыну жеткілікті. Cыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын алу көзделіп отырған жоба бойынша стандарттарға, таңбалауға және талаптарға жоспарлы сәйкестік мәлімделетін жағдайларда ғана талап етіледі. Кейіннен осы стандарттарға, таңбалауға және талаптарға сәйкестікті куәландыратын сертификаттар мен құжаттардың көшірмелері қаржыландырудың нысаналы пайдаланылуын растайды.

1) по новому кредиту/микрокредиту/договору финансового лизинга, в том числе кредиту для реализации "зеленого" проекта, с заявлением на предоставление кредита/микрокредита/лизинга по форме, утвержденной внутренними нормативными документами банка/МФО/лизинговой компании, на условиях, соответствующих настоящим Правилам субсидирования;
2) по действующему кредиту/микрокредиту/договору финансового лизинга, в том числе кредиту для реализации "зеленого" проекта, с заявлением по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам субсидирования.
85. Банк/МФО/лизинговая компания проводят оценку финансово-экономической эффективности проекта и, в случае положительного решения о предоставлении кредита/микрокредита/лизинга или понижении ставки вознаграждения по кредиту/микрокредиту/лизингу до размера, установленного настоящими Правилами субсидирования, в течение 3 (три) рабочих дней направляют письменный ответ предпринимателю с уведомлением финансового агентства.
86. В целях использования возможностей субсидирования ставки вознаграждения по кредитам для реализации "зеленого" проекта в рамках настоящих Правил субсидирования при рассмотрении проекта его отнесение к определенному подсектору "зеленой" таксономии осуществляется в соответствии с заявляемым назначением проекта и видом экономической деятельности, в рамках которой планируется реализация проекта. В случае отсутствия пороговых ограничений по соответствующему подсектору "зеленой" таксономии отнесение рассматриваемого проекта к определенному подсектору "зеленой" таксономии осуществляется банком самостоятельно. В целях содействия заемщику в получении финансовой поддержки в рамках настоящих Правил субсидирования банк перенаправляет заемщика в финансовое агентство и разъясняет условия получения данной поддержки, в том числе сообщает о возможной необходимости предоставления финансовому агентству заключения провайдера внешней оценки о соответствии рассматриваемого проекта пороговому ограничению "зеленой" таксономии.
В случаях, когда "зеленая" таксономия предусматривает пороговое ограничение по определенному подсектору, к которому относится рассматриваемый проект, обязательным условием получения финансовой поддержки в рамках настоящих Правил субсидирования является представление заявителем финансовому агентству заключения провайдера внешней оценки/энергоаудиторской организации о соответствии намечаемого к реализации или реализуемого проекта пороговому значению "зеленой" таксономии.
Отдельные положения по категориям провайдеров внешней оценки проектов на соответствие пороговым значениям "зеленой" таксономии, требования к формату и содержанию подготавливаемых ими заключений устанавливаются в параграфе 10 настоящих Правил субсидирования. Применение "зеленой" таксономии осуществляется в соответствии с классификацией "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, утвержденной постановлением.
В случаях, когда пороговым критерием являются сертификация/маркировка (подтверждение соответствия требованиям указанных в "зеленой" таксономии стандартов и маркировок в сфере "зеленого" строительства, энергоэффективности, производства органической продукции, транспорта), достаточным подтверждением (альтернативой заключению провайдера внешней оценки) является предъявление соответствующих сертификатов/маркировок. Получение заключения провайдера внешней оценки требуется только в случаях, когда по намечаемому проекту заявляется планируемое соответствие стандартам, маркировкам и требованиям. Впоследствии копии сертификатов и документов, свидетельствующих о соответствии данным стандартам, маркировкам и требованиям, служат подтверждением целевого использования финансирования.

87. Банктің/МҚҰ-ның/лизинг компаниясының оң шешімі бар кәсіпкер қаржы агенттігіне осы Субсидиялау қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш-сауалнамамен жүгінеді, оған мыналар қоса беріледі:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (кәсіпкердің қолымен және мөрімен (бар болса) расталған көшірмесі), кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы хабарлама;
2) мыналарды:
қаржы агенттігі субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде 10 %-ға төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) ұлғайту, сондай-ақ жұмыс орындарын сақтай отырып еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту кезеңдері (осы абзацтың талабы "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберінде қатысуға өтініш берілген жағдайларға қолданылады);
қаржы агенттігі субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде 10 %-ға төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) ұлғайту, сондай-ақ жұмыс орындарын сақтай отырып еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу және жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту кезеңдері (осы абзацтың талабы "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберінде қатысуға өтініш берілген жағдайларға қолданылады);
сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден асатын "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберіндегі жобалар бойынша 3 (үш) жыл өткеннен кейін кәсіпкердің – шағын кәсіпкерлік субъектісінің Кодекстің 24-бабында көзделген көрсеткіштерге сәйкес орта кәсіпкерлік субъектісі санатына ауысуы;
"Моно және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша: қаржы агенттігі субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде 10 %-ға төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) ұлғайту, сондай-ақ жұмыс орындарын сақтай отырып еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту кезеңдері;
"Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау", "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау", "Моно және шағын қалалардағы, ауылдық елді мекендердегі кәсіпкерлікті қолдау", "Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін өңірлік қаржыландыру", әлеуметтік кәсіпкерлік бағыттары шеңберінде инвестициялық жобаларды 24 (жиырма төрт) айдан аспайтын мерзімде іске асыру шарты көрсетілген кәсіпкер жобасының бизнес-жоспары;

87. Предприниматель с положительным решением банка/МФО/лизинговой компании обращается в финансовое агентство с заявлением-анкетой по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам субсидирования, к которому прилагаются:
1) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная подписью предпринимателя и печатью (при наличии), уведомление о государственной регистрации предпринимателя;
2) бизнес-план проекта предпринимателя, содержащий:
этапы по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также по достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия финансовым агентством решения о субсидировании (требование настоящего абзаца распространяется на случаи подачи заявления на участие в рамках направления "Поддержка малого и среднего предпринимательства");
этапы по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также по достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест и увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия финансовым агентством решения о субсидировании (требование настоящего абзаца распространяется на случаи подачи заявления на участие в рамках направления "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства");
по проектам в рамках направления "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства" с суммой свыше 3 (три) миллиарда тенге по истечении 3 (три) лет переход предпринимателя – субъекта малого предпринимательства в категорию субъекта среднего предпринимательства согласно показателям, предусмотренным статьей 24 Кодекса;
по направлению "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах": этапы по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также по достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия финансовым агентством решения о субсидировании;
условие по сроку реализации инвестиционных проектов не более 24 (двадцать четыре) месяца в рамках направлений "Поддержка малого и среднего предпринимательства", "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства", "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах", "Региональное финансирование субъектов малого и среднего предпринимательства", социального предпринимательства;

3) тауарлардың бір Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағынан екінші Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағына өткізілуін растайтын тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері (бар болса);
4) сыртқы бағалау провайдерінің "жасыл" жоба бойынша қорытындысы/сертификат ("жасыл" таксономияда қаралып отырған жоба жататын белгілі бір кіші сектор бойынша межелі шектеу көзделген жағдайда "жасыл" жобаны іске асыру мақсатында кредит алуға өтініш берілген кезде) қоса беріледі.
Кәсіпкер өңірлік/жергілікті үйлестірушіге өтінім дайындау және құжаттар жинау мәселелері бойынша консультациялық қолдау алу үшін жүгінеді.
Кәсіпкер өтінім берген кезде сұратылып отырған кезең үшін салық берешегінің жоқ екені туралы анықтаманың болуы талап етіледі;
5) осы Субсидиялау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес экономикалық қызметтің негізгі (басым) түрлерінің тізбесі шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу бойынша талап қойылады;
6) сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын жобалар бойынша субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу бойынша талап қойылады;
7) сауда орталықтарын/заманауи форматтағы сауда объектілерін/сауда қызметіндегі көпфункционалды кешендерді салу, кеңейту жобалары бойынша мынадай:
осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес сауда алаңында және (немесе) сөре кеңістігінде отандық өндіріс тауарларын орналастыру;
объектінің аумағында тізбесі "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 11 мамырдағы № 166-НҚ бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32474 болып тіркелген) азық-түлік тауарларын, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар тауарларды өткізу жөніндегі талаптар қойылады;
8) инвестициялық мақсаттарға бағытталған, қарыз сомасы 10 (он) миллиард теңгеден асатын кредиттер/қаржылық лизинг бойынша мыналар қоса беріледі:
өтініш беруші бекіткен жоба бойынша бизнес-жоспар, онда соңғы екі жылдағы ретроспективті деректер (бар болса), қаржыландырудың барлық мерзіміне болжамды деректер және жобаны іске асырудың жоспар-графигі сияқты қаржылық көрсеткіштер қамтылады;
жоба бойынша банктің/лизинг компаниясының кредиттік (сараптамалық) қорытындысы, онда қаржылық көрсеткіштер қамтылады;
бизнес-жоспарда ұсынылған мәліметтерді растайтын және түсіндіретін құжаттар (маркетингтік зерттеулердің нәтижелері, тауар үлгілерінің фотосуреттері, келісімшарттар мен шарттар, рұқсаттар, ұсынымдар, басқа ұйымдардың қолдаухаттары – кадрлық (дағдылар мен кәсіптік іскерліктер, бизнес-идеяның кәсіпкердің білімі мен іскерлігіне қаншалықты жауап беретіні), кәсіпкердің қаржылық есептілігі баптарының деректері толық жазылған қаржылық есептер (бар болса). Қажет болған жағдайда қаржы агенттігі кәсіпкерден/банктен/лизинг компаниясынан кәсіпкердің жобасы бойынша қосымша материалдар сұратады;
өтініш беруші бекіткен жобаның паспорты (мына ақпаратты қоса алғанда: өтініш берушінің толық атауы; заңды мекенжайы (индекс, облыс, қала/аудан, елді мекен, көше, телефон); бірінші басшы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, жұмыс/ұялы телефон нөмірі, электрондық мекенжайы); өтініш берушінің мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) нөмірі мен күні; өтініш берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі; саланың, кіші саланың атауы; қызметтің негізгі түрі (ЭҚЖЖ кодын көрсете отырып); 3 (үш) жыл ішінде заттай мәнде шығарылатын өнім номенклатурасы; өтініш берушінің белгіленген қуаты (заттай және ақшалай мәнде); қуаттардың ағымдағы жүктемесі (пайыз); өндірістік жабдықтың ағымдағы тозуы (пайыз); ағымдағы еңбек өнімділігі (мың теңге/адам және мың АҚШ доллары/адам);

3) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих перемещение товаров с территории одного государства-члена Евразийского экономического союза на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза (в случае наличия);
4) заключение провайдера внешней оценки по "зеленому" проекту/сертификат (при подаче заявления на получение кредита для целей реализации "зеленого" проекта, в случаях, когда "зеленая" таксономия предусматривает пороговое ограничение по определенному подсектору, к которому относится рассматриваемый проект).
Предприниматель обращается к региональному/местному координатору за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов.
На момент подачи заявки предпринимателем требуется наличие справки об отсутствии налоговой задолженности за запрашиваемый период;
5) по проектам, реализуемым в рамках перечня ключевых (приоритетных) видов экономической деятельности согласно приложению 4 к настоящим Правилам, предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования;
6) по проектам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования;
7) по проектам строительства, расширения торговых центров/торговых объектов современного формата/многофункциональных комплексов в торговой деятельности предъявляются следующие требования:
размещение товаров отечественного производства на торговой площади и (или) полочном пространстве согласно условиям настоящих Правил субсидирования;
реализация на территории объекта продовольственных товаров, в том числе социально значимых, перечень которых утвержден приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 11 мая 2023 года № 166-НҚ "Об утверждении Перечня социально значимых продовольственных товаров" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32474);
8) по кредитам/финансовому лизингу, направленным на инвестиционные цели, с суммой займа свыше 10 (десять) миллиардов тенге дополнительно прилагаются:
бизнес-план по проекту, утвержденный заявителем, с отраженными в нем финансовыми показателями: ретроспективными данными за последние два года (при наличии), прогнозными данными на весь срок финансирования и план-график реализации проекта;
кредитное (экспертное) заключение банка/лизинговой компании по проекту с отраженными в нем финансовыми показателями;
документы, подтверждающие и разъясняющие сведения, представленные в бизнес-плане (результаты маркетинговых исследований, фотографии образцов товаров, контракты и договоры, разрешения, рекомендации, письма поддержки от других организаций – кадровые (навыки и профессиональные умения, насколько бизнес-идея отвечает знаниям и умениям предпринимателя), финансовые отчеты с расшифровками данных статей финансовой отчетности предпринимателя (при наличии). При необходимости финансовое агентство запрашивает у предпринимателя/банка/лизинговой компании дополнительные материалы по проекту предпринимателя;
утвержденный заявителем паспорт проекта (включая информацию: полное наименование заявителя; юридический адрес (индекс, область, город/район, населенный пункт, улица, телефон); первый руководитель (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, номер рабочего/сотового телефона, электронный адрес); номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) заявителя; бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер заявителя; наименование отрасли, подотрасли; основной вид деятельности (с указанием кода ОКЭД); номенклатура выпускаемой продукции в натуральном выражении за 3 (три) года; установленная мощность заявителя (в натуральном и денежном выражении); текущая загруженность мощностей (процент); текущий износ производственного оборудования (процент); текущая производительность труда (тысяч тенге/человек и тысяч долларов США/человек);

9) кредит/қаржылық лизинг шарты сомасының кемінде 40 %-ы қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға бағытталған жобалар бойынша кәсіпкерге 7 (жеті) жылға дейінгі мерзіммен 8 % мөлшерлеме белгіленеді ("Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау", "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыттары шеңберіндегі жобалар бойынша);
10) банктің/МҚҰ-ның/лизинг компаниясының оң шешімі (банк/МҚҰ/лизинг компаниясы шешімінің хаттамасынан үзінді).
88. Кәсіпкердің жобасы және (немесе) ұсынылған материалдар осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келмеген және (немесе) құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, банкке/МҚҰ-ға/лизинг компаниясына/кәсіпкерге ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін қайтарады.
Кәсіпкер және (немесе) ұсынылған материалдар осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келген және (немесе) құжаттар топтамасы бойынша кемшіліктер болмаған жағдайда қаржы агенттігі құжаттар топтамасын алғаннан кейін төртінші жұмыс күні кәсіпкердің жобасын қаржы агенттігі уәкілетті органының отырысына шығарады.
Инвестициялық мақсаттарға бағытталған, қарыз сомасы 10 (он) миллиард теңгеден асатын кредиттер/қаржылық лизинг бойынша қаржы агенттігі салалық қорытынды алу үшін тиісті салалық орталық уәкілетті органға сұрау салу жібереді.
Тиісті орталық уәкілетті мемлекеттік органдар салалық қорытындыны қаржы агенттігінен сұрау салу келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Қажет болған жағдайда орталық уәкілетті мемлекеттік орган жеке кәсіпкерлік субъектісінен қосымша ақпаратты/құжаттарды сұратады.
Қаржы агенттігі жоба осы Субсидиялау қағидаларының 1-тарауы 11, 12 және 13-тармақтарында, 2-тарауының 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10 және 11-параграфтарында көрсетілген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда дәлелді негіздемесімен субсидия беруден бас тартады.
89. Отырыстар өткізу тәртібі, қаржы агенттігінің уәкілетті органы мүшелерінің саны қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттарда айқындалады.
90. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы жобаларды тиісті қаржы жылы субсидиялау үшін бюджет қаражаты болған жағдайда ғана қарайды.

9) по проектам, в которых не менее 40 % от суммы кредита/договора финансового лизинга направлено на приобретение товаров казахстанского происхождения, предпринимателю устанавливается ставка 8 % со сроком до 7 (семь) лет (по проектам в рамках направления "Поддержка малого и среднего предпринимательства", "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства");
10) положительное решение банка/МФО/лизинговой компании (выписка из протокола решения банка/МФО/лизинговой компании).
88. В случаях несоответствия проекта предпринимателя и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил субсидирования и (или) представления неполного пакета документов либо документов, не соответствующих установленным формам, финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня возвращает банку/МФО/лизинговой компании/предпринимателю представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки.
В случаях соответствия предпринимателя и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил субсидирования и (или) отсутствия недостатков по пакету документов финансовое агентство на четвертый рабочий день после получения пакета документов выносит проект предпринимателя на заседание уполномоченного органа финансового агентства.
По кредитам/финансовому лизингу, направленным на инвестиционные цели, с суммой займа свыше 10 (десять) миллиардов тенге финансовое агентство направляет запрос в соответствующий отраслевой центральный уполномоченный орган для получения отраслевого заключения.
Отраслевое заключение представляется соответствующими центральными уполномоченными государственными органами в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления запроса от финансового агентства.
В случае необходимости центральный уполномоченный государственный орган запрашивает у субъекта частного предпринимательства дополнительную информацию/документы.
Финансовое агентство отказывает в предоставлении субсидий с мотивированным обоснованием в случаях несоответствия проекта условиям, указанным в пунктах 11, 12 и 13 главы 1, параграфах 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10 и 11 главы 2 настоящих Правил субсидирования.
89. Порядок проведения заседаний, количество членов уполномоченного органа финансового агентства определяются внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства.
90. Уполномоченный орган финансового агентства рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем финансовом году.

91. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы кәсіпкердің жобасын құжаттар топтамасы бар ақпарат және қарыз сомасы 10 (он) миллиард теңгеден асатын инвестициялық мақсаттарға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг бойынша салалық қорытынды келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды. Бұл ретте қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешім қабылдаған жағдайда шешімде:
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде 10 %-ға бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) ұлғайту, сондай-ақ жұмыс орындарын сақтай отырып еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту бойынша кәсіпкерлердің міндеттемесі (кәсіпкерлердің "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау", "Моно және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберіндегі жобалары бойынша);
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде 10 %-ға бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) ұлғайту, жұмыс орындарын сақтай отырып еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу, жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту бойынша кәсіпкерлердің міндеттемесі (кәсіпкерлердің "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберіндегі жобалары бойынша);
субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу бойынша талап;
кәсіпкер ұсынатын сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы негізінде жобаны субсидиялау басталғаннан кейін 2 (екі) жыл өткен соң көзделіп отырған "жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарында:
1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндері;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейі;
3) қалдықтардың үлесін/кәдеге жаратылуын азайту;
4) су тұтынуды төмендету;
5) ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкестік (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделген жағдайларда кәсіпкердің "жасыл" жоба бойынша осы шекті өлшемшарттарға қол жеткізу жөніндегі міндеттемесі;
"Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау", "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау", "Моно және шағын қалалардағы, ауылдық елді мекендердегі кәсіпкерлікті қолдау" бағыттары шеңберінде кәсіпкерлердің инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімін 24 (жиырма төрт) айдан асырмау міндеттемесі;

91. Проект предпринимателя рассматривается уполномоченным органом финансового агентства в течение 5 (пять) рабочих дней с даты поступления информации с пакетом документов и отраслевого заключения по кредитам/финансовому лизингу, направленным на инвестиционные цели, с суммой займа свыше 10 (десять) миллиардов тенге. При этом в случае принятия положительного решения уполномоченным органом финансового агентства в решении указываются:
обязательство предпринимателей по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также по достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка малого и среднего предпринимательства", "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах");
обязательство предпринимателей по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест, увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства");
требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования;
обязательство по достижению предпринимателем по "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемому "зеленому" проекту, по истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого предпринимателем заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:
1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии);
обязательство предпринимателей по сроку реализации инвестиционных проектов не более 24 (двадцать четыре) месяца в рамках направлений "Поддержка малого и среднего предпринимательства", "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства", "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах";

кредит/қаржылық лизинг шарты сомасының кемінде 40 %-ы қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға бағытталған жобалар бойынша 7 (жеті) жылға дейінгі мерзіммен 8 % мөлшерлеме көрсетіледі.
92. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы сауда орталықтарын/заманауи форматтағы сауда объектілерін/сауда қызметіндегі көпфункционалды кешендерді салу, кеңейту жобалары бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда шешімде қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде 10 %-ға төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) ұлғайту, жұмыс орындарын сақтай отырып еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу, жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту, "Қазақстанда жасалған" таңбасы бар азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды өткізу үшін сауда орындарының болуы, сондай-ақ объектінің аумағында азық-түлік тауарларын, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар тауарларды өткізу бойынша кәсіпкерлердің міндеттемелері көрсетіледі.
93. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда шешімде субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу көрсетіледі.
Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шағын кәсіпкерлік субъектісінің сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден асатын жобалары бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда шешімде Кодекстің 24-бабында көзделген көрсеткіштерге сәйкес 3 (үш) жыл өткеннен кейін кәсіпкердің орта кәсіпкерлік субъектісінің санатына ауысу шарты көрсетіледі.
Кәсіпкер осы тармақтың талаптарын орындамаған жағдайда субсидия төлеу тоқтатылады.
94. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттама ресімдеп, оған қол қояды және шешім оң болған жағдайда банкке/МҚҰ-ға/лизинг компаниясына және кәсіпкерге осы Субсидиялау қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен хаттамадан үзінді, шешім теріс болған жағдайда осы Субсидиялау қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен (бұдан әрі – тиісті хат) хаттамадан үзінді жібереді.
95. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешімінің қолданылу мерзімі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.

ставка 8 % со сроком до 7 (семь) лет по проектам, в которых не менее 40 % от суммы кредита/договора финансового лизинга направлено на приобретение товаров казахстанского производителя.
92. В случае принятия положительного решения уполномоченным органом финансового агентства по проектам строительства, расширения торговых центров/торговых объектов современного формата/многофункциональных комплексов в торговой деятельности в решении указываются обязательства предпринимателей по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства, наличию торговых мест для реализации продовольственных и непродовольственных товаров с маркировкой "Сделано в Казахстане", а также реализации на территории объекта продовольственных товаров, в том числе социально значимых.
93. В случае принятия положительного решения уполномоченным органом финансового агентства по кредитам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге в решении указывается запрет на выплату дивидендов в период субсидирования.
В случае принятия положительного решения уполномоченным органом финансового агентства по проектам субъекта малого предпринимательства с суммой свыше 3 (три) миллиарда тенге в решении указывается условие перехода предпринимателя по истечении 3 (три) лет в категорию субъекта среднего предпринимательства согласно показателям, предусмотренным статьей 24 Кодекса.
В случае неисполнения предпринимателем условия настоящего пункта выплата субсидий прекращается.
94. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства оформляет, подписывает протокол и в случае положительного решения направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам субсидирования, в случае отрицательного решения – выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам субсидирования, (далее – соответствующее письмо) банку/МФО/лизинговой компании и предпринимателю.
95. Срок действия положительного решения уполномоченного органа финансового агентства составляет 6 (шесть) месяцев с даты принятия решения уполномоченным органом финансового агентства.

Бұл ретте 2018 жылғы 27 қаңтарға дейін мақұлданған жобалар бойынша субсидиялау шарттары өңірлік үйлестіру кеңесі хаттамасының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бұрын мақұлданған шарттарда жасалады.
7-параграф. Кәсіпкердің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінім беруі
96. Кәсіпкер осы Субсидиялау қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінім береді, оған мыналар қоса беріледі:
1) кәсіпкердің жобаны іске асыру бизнес-жоспары не жоба бойынша сараптамалық қорытынды (банктің/МҚҰ-ның/лизинг компаниясының тиісті жұмыскерінің техникалық-экономикалық қорытындысы/экономикалық қорытындысы, бұл құжаттар болмаған жағдайда жобаның мәнін ашатын басқа құжаттар), сондай-ақ жоба тиімділігінің орындалу кезеңдері (кәсіпкер жобасының бизнес-жоспарында саланың, кіші саланың атауы; қызметтің негізгі түрі (ЭҚЖЖ кодын көрсете отырып); 3 (үш) жыл ішінде заттай мәнде шығарылатын өнім номенклатурасы; өтініш берушінің белгіленген қуаты (заттай және ақшалай мәнде); қуаттардың ағымдағы жүктемесі (пайыз); өндірістік жабдықтың ағымдағы тозуы (пайыз); ағымдағы еңбек өнімділігі (мың теңге/адам және мың АҚШ доллары/адам) көрсетіледі);
2) тауарлардың бір Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағынан екінші Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағына өткізілуін растайтын тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері (бар болса);
3) осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда кредит беру/қаржылық лизинг шартын жасасу немесе кәсіпкердің кредиті/микрокредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесін азайту мүмкіндігі туралы оң шешімі бар банк/МҚҰ/лизинг компаниясы хатының сканерленген көшірмесі;
4) сыртқы бағалау провайдері қорытындысының/сертификаттың сканерленген көшірмесі ("жасыл" таксономияда қаралып отырған жоба жататын белгілі бір кіші сектор бойынша межелі шектеу көзделген жағдайда "жасыл" жобаны іске асыру мақсатында кредит алуға өтініш берілген кезде).
97. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі/жеке кәсіпкерлік субъектісі жөніндегі, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама және дара кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама, кәсіпкерлік субъектісінің санаты жөніндегі мәліметтер, бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқ екені туралы мәліметтер автоматты түрде "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде айқындалады.

При этом по проектам, одобренным до 27 января 2018 года, заключение договоров субсидирования осуществляется на ранее одобренных условиях до истечения срока действия протокола регионального координационного совета.
Параграф 7. Подача предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронное правительство"
96. Предприниматель подает электронную заявку по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам субсидирования, через веб-портал "электронное правительство", к которому прилагаются:
1) бизнес-план реализации проекта предпринимателя либо экспертное заключение по проекту (технико-экономическое заключение/экономическое заключение соответствующего работника банка/МФО/лизинговой компании, в случае отсутствия данных документов другие документы, раскрывающие суть проекта), а также этапы по выполнению эффективности проекта (бизнес-план проекта предпринимателя содержит наименование отрасли, подотрасли; основной вид деятельности (с указанием кода ОКЭД); номенклатуру выпускаемой продукции в натуральном выражении за 3 (три) года; установленную мощность заявителя (в натуральном и денежном выражении); текущую загруженность мощностей (процент); текущий износ производственного оборудования (процент); текущую производительность труда (тысяч тенге/человек и тысяч долларов США/человек);
2) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих перемещение товаров с территории одного государства–члена Евразийского экономического союза на территорию другого государства–члена Евразийского экономического союза (в случае наличия);
3) сканированная копия письма банка/МФО/лизинговой компании с положительным решением о возможности предоставления кредита/заключения договора финансового лизинга или понижения ставки вознаграждения по кредиту/микрокредиту/договору финансового лизинга предпринимателя на условиях, позволяющих участвовать в рамках настоящих Правил субсидирования;
4) сканированная копия заключения провайдера внешней оценки/сертификата (при подаче заявления на получение кредита для целей реализации "зеленого" проекта, в случаях, когда "зеленая" таксономия предусматривает пороговое ограничение по определенному подсектору, к которому относится рассматриваемый проект).
97. Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства/субъекту частного предпринимательства, в том числе по справке о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта предпринимательства, сведения об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".

98. Кәсіпкер құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған жағдайда ақпараттық жүйе оның өтінімін тіркеуге қабылдамайды.
99. Кәсіпкердің электрондық өтінімі ақпараттық жүйе арқылы мақұлданған жағдайда:
1) тіркелген өтінім осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарау үшін қаржы агенттігіне жіберіледі;
2) қаржы агенттігі кәсіпкерден түскен өтінімді қарайды.
100. Қаржы агенттігі материалдарды өтінім тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
101. Кәсіпкер және (немесе) ұсынылған материалдар осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келмеген жағдайда қаржы агенттігі дәлелді бас тарту жібереді.
102. Кәсіпкер және (немесе) ұсынылған материалдар осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келген жағдайда толық құжаттар топтамасы бар электрондық өтінім қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына жіберіледі.
103. Қаржы агенттігі уәкілетті органының кәсіпкерлердің өтінімдерін қарауы осы Субсидиялау қағидаларының 6-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
104. Қаржы агенттiгi уәкiлеттi органының шешiмi қолданылу мерзімі қаржы агенттігінің уәкiлеттi органы шешiм қабылдаған күннен бастап 6 (алты) ай болатын тиiстi хаттамамен ресiмделедi.
105. Қаржы агенттігі ақпараттық жүйе арқылы тиісті хатпен хаттамадан үзінді жүктейді және 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында кәсіпкердің "жеке кабинетіне" жібереді. Қаржы агенттігі осымен бір мезгілде банкке/МҚҰ-ға/лизингік компанияға ілеспе хатпен хаттамадан үзінді жібереді.
106. Қатысушылардың субсидия ұсыну кезіндегі одан арғы өзара іс-қимылы осы Субсидиялау қағидаларының 8-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
8-параграф. Кредиттер/микрокредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау тетігі
107. Банк/МҚҰ/лизинг компаниясы қаржы агенттігінен қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімін алғаннан кейін және субсидиялау туралы шешім оң болған кезде қаржы агенттігі, банк/МҚҰ/лизинг компаниясы және кәсіпкер арасында субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес қаржы агенттігі банкке/МҚҰ-ға/лизинг компаниясына субсидиялау шартына өтеу графигіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін төлейді.
108. Банк/МҚҰ/лизинг компаниясы осы Субсидиялау қағидаларының шеңберінде қолданыстағы кредит/микрокредит/лизинг бойынша субсидиялау шартына қол қойылған/кәсіпкер өтінішін берген кезге дейін кәсіпкердің банктік қарыз шартында/микрокредит бойынша шартында/қаржылық лизинг шартында көзделген негізгі борыш пен сыйақыны уақтылы өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығарады, ал жаңа/қолданыстағы кредиттер/микрокредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша банк/МҚҰ/лизинг компаниясы кәсіпкерден:

98. В случае предоставления предпринимателем не полного пакета документов информационная система отказывает в регистрации его заявки.
99. В случае одобрения электронной заявки предпринимателя посредством информационной системы осуществляются следующие действия:
1) направление зарегистрированной заявки для рассмотрения в финансовое агентство на соответствие условиям настоящих Правил субсидирования;
2) рассмотрение финансовым агентством поступившей заявки предпринимателя.
100. Финансовое агентство рассматривает материалы в течение 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявки.
101. В случае несоответствия предпринимателя и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил субсидирования финансовое агентство направляет мотивированный отказ.
102. В случае соответствия предпринимателя и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил субсидирования электронная заявка с полным пакетом документов направляется на рассмотрение уполномоченному органу финансового агентства.
103. Рассмотрение заявок предпринимателей уполномоченным органом финансового агентства осуществляется в соответствии с параграфом 6 настоящих Правил субсидирования.
104. Решение уполномоченного органа финансового агентства оформляется соответствующим протоколом со сроком действия – 6 (шесть) месяцев со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства.
105. Финансовое агентство загружает посредством информационной системы выписку из протокола с соответствующим письмом и в течение 3 (три) рабочих дней направляет предпринимателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью. Одновременно финансовое агентство направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом банку/МФО/лизинговой компании.
106. Дальнейшее взаимодействие участников для предоставления субсидий осуществляется в соответствии с параграфом 8 настоящих Правил субсидирования.
Параграф 8. Механизм субсидирования по кредитам/микрокредитам/договорам финансового лизинга
107. После получения банком/МФО/лизинговой компанией от финансового агентства решения уполномоченного органа финансового агентства и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентством, банком/МФО/лизинговой компанией и предпринимателем заключается договор субсидирования, согласно которому финансовое агентство осуществляет выплату банку/МФО/лизинговой компании части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к договору субсидирования.
108. Банк/МФО/лизинговая компания по действующему кредиту/микрокредиту/лизингу в рамках настоящих Правил субсидирования до момента подписания договора субсидирования/подачи заявления предпринимателя списывают штрафы и пени за неисполнение предпринимателем обязательств по своевременному погашению основного долга и вознаграждения, предусмотренного договором банковского займа/договором по микрокредиту/договором финансового лизинга, а по новым/действующим кредитам/микрокредитам/договорам финансового лизинга банк/МФО/лизинговая компания принимают обязательства не взимать и не устанавливать для предпринимателя комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/лизингом, за исключением:

1) кәсіпкер бастама жасайтын кредиттеу/микрокредиттеу/қаржылық лизинг шарты талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит/микрокредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелерін бұзуына байланысты өндіріп алынатындарды;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланысты (бөгде ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, арнаулы органдардың лизинг нысанасын тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктердің көрсетілетін қызметтерін өтеу) төлемдерді қоспағанда, кредитке/лизингке байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмауға және белгілемеуге міндеттенеді.
109. Субсидиялау шартын:
1) банк/МҚҰ/лизинг компаниясы:
қаржы агенттігінен хаттама/шешім алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
2) қаржы агенттігі:
банктен/МҚҰ-дан/лизинг компаниясынан субсидиялау шартын алған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жасасады.
Субсидиялау шарты қағаз жеткізгіште/электрондық нысанда жасалады, бұл ретте субсидиялау шартының электрондық нысанына Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба қойылады.
110. Тиісті уәкілетті органнан/өңірлік үйлестірушіден субсидиялау үшін бюджет қаражаты болмаған жағдайда субсидиялау шартына қол қойылмайды. Қаржы агенттігі қосылу шарты бойынша төлемдер графигін келіспейді/кәсіпкердің өтінішін қабылдамайды.
111. Егер банк/лизинг компаниясы осы Субсидиялау қағидаларының 109-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімдерде субсидиялау шартын уақтылы жасаспаса, банк/МҚҰ/лизинг компаниясы кідірту себептерін түсіндіре отырып, қаржы агенттігін ресми хатпен хабардар етеді.
112. Егер банктік қарыз шартының/микрокредит бойынша шарттың/қаржылық лизинг шартының және/немесе субсидиялау шартының талаптары қаржы агенттігі уәкілетті органының шешіміне, осы Субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес келмесе, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте қаржы агенттігі банкті/МҚҰ-ны/лизинг компаниясын және кәсіпкерді 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұл туралы хабардар етеді.
113. Банк/МҚҰ/лизинг компаниясы ескертулерді жойған жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қояды.
114. Банк/МҚҰ/лизинг компаниясы қаржы агенттігінің ескертулерімен келіспеген жағдайда қаржы агенттігі банктің/МҚҰ-ның/лизинг компаниясының келіспеу себептері түсіндірілген ресми хат келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде түпкілікті шешім қабылдау үшін осы мәселені қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады.

1) связанных с изменениями условий кредитования/микрокредитования/договора финансового лизинга, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/микрокредиту/лизингу;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков).
109. Договор субсидирования заключается:
1) банком/МФО/лизинговой компанией:
в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения протокола/решения от финансового агентства;
2) финансовым агентством:
в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от банка/МФО/лизинговой компании.
Договор субсидирования заключается на бумажном носителе/в электронной форме, при этом электронная форма договора субсидирования подписывается электронной цифровой подписью в соответствии с законодательством об электронном документе и электронной цифровой подписи Республики Казахстан.
110. В случае отсутствия средств из бюджета для субсидирования от соответствующего уполномоченного органа/регионального координатора договор субсидирования не подписывается. По договору присоединения график платежей не согласовывается/заявление предпринимателя не принимается финансовым агентством.
111. В случае, если банк/лизинговая компания несвоевременно заключают договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 109 настоящих Правил субсидирования, банк/МФО/лизинговая компания уведомляют финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки.
112. В случае, если условия договора банковского займа/договора по микрокредиту/договора финансового лизинга и/или договора субсидирования не соответствуют решению уполномоченного органа финансового агентства, условиям настоящих Правил субсидирования, финансовое агентство не подписывает договор субсидирования. При этом финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня уведомляет об этом банк/МФО/лизинговую компанию и предпринимателя.
113. В случае устранения банком/МФО/лизинговой компанией замечаний финансовое агентство подписывает договор субсидирования.
114. В случае несогласия банка/МФО/лизинговой компании с замечаниями финансового агентства финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней с даты поступления официального письма с разъяснением причин несогласия банка/МФО/лизинговой компании выносит данный вопрос на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия окончательного решения.

115. Субсидиялау шарты кәсіпкер, банк/МҚҰ/лизинг компаниясы және қаржы агенттігі қол қойған күнінен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау шартында субсидиялау мерзімінің басталуы субсидиялау шартына қол қойылған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын, бірақ қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен ерте болмайтын мерзімге белгіленуі мүмкін.
Осы тармақ осы Субсидиялау қағидалары бекітілген күннен бастап мақұлданған жобаларға қолданылады.
116. Сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін төлеу күнін кәсіпкер, банк/МҚҰ/лизинг компаниясы өзі айқындайды. Егер кредит/микрокредит/лизинг бойынша сыйақыны есептеу қаржы агенттігі қол қойған субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімі басталған күннен кейінгі күннен басталса, субсидиялау мерзімі басталған бірінші күн субсидиялау кезеңіне қосылмайды.
117. Қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидия төлейді.
Жобалар бойынша субсидиялар тиісті өңірлік үйлестірушінің/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның қаражаты болған кезде төленеді.
118. Қосылу шарты бойынша кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігі субсидияланған жағдайда кәсіпкер қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешімінің қолданылу мерзімі 6 (алты) айды құрайтын мерзім ішінде кәсіпкердің өтінішіне қол қояды және банкке/лизинг компаниясына ұсынады. Банк/лизинг компаниясы кәсіпкердің қолы қойылып банктік қарыз/қаржылық лизинг шарты қоса берілген өтінішін және қосылу шарты бойынша төлемдер графигін қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 6 (алты) ай ішінде қаржы агенттігіне жібереді.
Қаржы агенттігі субсидиялау үшін қаражат болған кезде кәсіпкердің банктік қарыз/қаржылық лизинг шарты қоса берілген өтінішін және қосылу шарты бойынша төлемдер графигін толтырылған субсидиялау шарттарының қаржы агенттігі уәкілетті органының шешіміне сәйкестігі тұрғысынан қарайды, сондай-ақ қосылу шартына төлемдер графигін сыйақының субсидияланатын бөлігіндегі есеп-қисаптың дұрыстығы тұрғысынан келіседі және кәсіпкердің өтінішін алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жауапты жұмыскердің қолымен растайды.
Ескертулер болған жағдайда қаржы агенттігі кәсіпкердің банктік қарыз/қаржылық лизинг шарты қоса берілген өтінішін және қосылу шарты бойынша төлемдер графигін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қайтарады.

115. Договор субсидирования вступает в силу со дня подписания его предпринимателем, банком/МФО/лизинговой компанией и финансовым агентством. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня подписания договора субсидирования, но не ранее дня принятия решения финансового агентства.
Действие настоящего пункта распространяется на проекты, одобренные с даты утверждения настоящих Правил субсидирования.
116. Дата выплаты субсидируемой части ставки вознаграждения определяется предпринимателем, банком/МФО/лизинговой компанией самостоятельно. В случае, если начисление вознаграждения по кредиту/микрокредиту/лизингу начинается со дня, следующего за днем начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством договоре субсидирования, в период субсидирования не включается первый день начала срока субсидирования.
117. Финансовое агентство после подписания договора субсидирования выплачивает субсидии.
Субсидии по проектам выплачиваются при наличии средств от соответствующего регионального координатора/уполномоченного органа по предпринимательству.
118. В случае субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга по договору присоединения предприниматель в течение срока действия положительного решения уполномоченного органа финансового агентства, который составляет 6 (шесть) месяцев, подписывает заявление предпринимателя и предоставляет в банк/лизинговую компанию. Банк/лизинговая компания направляют подписанное заявление предпринимателя с приложенным договором банковского займа/финансового лизинга и график платежей по договору присоединения в финансовое агентство в течение 6 (шесть) месяцев со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства.
Финансовое агентство при наличии средств для субсидирования рассматривает заявление предпринимателя с приложенным договором банковского займа/финансового лизинга и график платежей по договору присоединения на соответствие заполненных условий субсидирования решению уполномоченного органа финансового агентства, а также согласовывает график платежей к договору присоединения на корректность расчета субсидируемой части вознаграждения и подтверждает подписью ответственного работника в течение 3 (три) рабочих дней с даты получения заявления предпринимателя.
В случае наличия замечаний финансовое агентство возвращает заявление предпринимателя с приложенным договором банковского займа/финансового лизинга и график платежей по договору присоединения в течение 1 (один) рабочего дня.

119. Субсидия банк/лизинг компаниясы ұсынған және қаржы агенттігі келіскен қосылу шарты (субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін көрсете отырып) бойынша төлемдер графигінің негізінде төленеді.
120. Қосылу шартының төлемдер графигі бойынша субсидиялау мерзімі банк/лизинг компаниясы және кәсіпкер төлемдер графигіне қол қойған күнге дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын белгіленеді. Бұл ретте қосылу шарты бойынша кейінгі төлем графиктері кәсіпкердің өтінішінсіз ұсынылады.
121. Жобалар бойынша субсидия тиісті өңірлік үйлестірушіден/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органнан қаражат болған кезде төленеді.
122. Қосылу шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін төлеу күнін кәсіпкер, банк/лизинг компаниясы өзі айқындайды. Егер кредит/лизинг бойынша сыйақыны есептеу қаржы агенттігі қол қойған қосылу шарты төлемдер графигінде көрсетілген субсидиялау мерзімі басталған күннен кейінгі күннен басталса, субсидиялау мерзімі басталған бірінші күн субсидиялау кезеңіне қосылмайды.
123. Банк қаржы агенттігіне субсидиялар сомасын аударуға арналған ағымдағы шот ашады.
124. Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ лизинг компаниялары/МҚҰ қаржы агенттігімен келісу бойынша банк-төлем агентін айқындайды, онда лизинг компаниясы/МҚҰ субсидияларды аударуға арналған ағымдағы шот ашады.
125. Өңірлік үйлестіруші сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті қаржы жылы осы Субсидиялау қағидаларын іске асыруға бөлінген соманың 50 %-ы мөлшерінде қаржы агенттігі көрсеткен шотқа қаражат аударады. Бұдан кейінгі төлемдер қаржы агенттігінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
126. Осы Субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде қаржы агенттігіне қаражатты кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қаржы агенттігінің арнайы шотына қаражат аударуға арналған шартқа сәйкес аударады.
127. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі субсидиялау шартына төлемдер графигін/қосылу шарты бойынша төлемдер графигін ескере отырып, банктегі/даму банкіндегі/банк-төлем агентіндегі ағымдағы шотқа ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) аударады. Бұл ретте қаражат аударылғаннан кейін қаржы агенттігі қаражаттың аударылғаны туралы құжаттың көшірмесін электрондық поштамен жіберу арқылы банкті/даму банкін/МҚҰ-ны/лизинг компаниясын бір мезгілде хабардар етеді. Хабарламада банктің/даму банкінің/МҚҰ-ның/лизинг компаниясының атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.

119. Выплата субсидий осуществляется на основании графика платежей по договору присоединения (с отражением субсидируемой и несубсидируемой части ставки вознаграждения), предоставленного банком/лизинговой компанией и согласованного финансовым агентством.
120. Срок субсидирования по графику платежей по договору присоединения устанавливается не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня подписания банком/лизинговой компанией и предпринимателем графика платежей. При этом последующие графики платежей по договору присоединения представляются без заявления предпринимателя.
121. Субсидии по проектам выплачиваются при наличии средств от соответствующего регионального координатора/уполномоченного органа по предпринимательству.
122. Дата выплаты субсидируемой части ставки вознаграждения по договору присоединения определяется предпринимателем, банком/лизинговой компанией самостоятельно. В случае, если начисление вознаграждения по кредиту/лизингу начинается со дня, следующего за днем начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством графике платежей по договору присоединения, в период субсидирования не включается первый день начала срока субсидирования.
123. Банк открывает финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий.
124. Лизинговые компании/МФО, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентством определяют банк-платежного агента, в котором лизинговая компания/МФО откроет текущий счет для перечисления субсидий.
125. Региональный координатор с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 10 (десять) рабочих дней осуществляет перечисление финансовому агентству средств в размере 50 % от суммы, выделенной на реализацию настоящих Правил субсидирования, в соответствующем финансовом году, на счет, указанный финансовым агентством. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками финансового агентства.
126. Перечисление средств финансовому агентству в рамках реализации настоящих Правил субсидирования осуществляется уполномоченным органом по предпринимательству в соответствии с договором на перечисление средств на специальный счет финансового агентства.
127. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в банке/банке развития/банке-платежном агенте ежемесячно авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования/графика платежей по договору присоединения. При этом после перечисления средств финансовое агентство одновременно уведомляет банк/банк развития/МФО/лизинговую компанию путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование банка/банка развития/МФО/лизинговой компании, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.

128. Банктің/даму банкінің/банк-төлем агентінің кредиттік рейтингі төмендеген және қаржылық жағдайының нашарлауының өзге де белгілері болған кезде (бір немесе бірнеше жағдайдың басталуы), оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктер беретін кредиттік рейтингі Standard&Poors рейтингтер шәкілі бойынша "В" деңгейінен төмендеген;
К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген;
пруденциялық нормативтер қатарынан 2 (екі) ай бойы бұзылған кезде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі банктің/даму банкінің/МҚҰ-ның/лизинг компаниясының кәсіпкердің кредит/микрокредит/лизинг бойынша толық төлем жүргізу (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) не субсидиялау шарттарына төлем графиктерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге арналған сыйақының субсидияланатын бір бөлігі бойынша кәсіпкердің алдағы міндеттемелерін өтейтін төлем жүргізу фактісі туралы хабарламасы негізінде аударады.
Банктің/даму банкінің/банк-төлем агентінің жоғарыда аталған көрсеткіштері түзетілген жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты субсидиялау шартына төлемдер графигін/қосылу шарты бойынша төлемдер графигін ескере отырып, аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) аударады.
129. Банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялар сомасын қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады. Банк/даму банкі/банк-төлем агенті шоттардағы қаражатты жалпы ағымдағы қалдықтардан есептеп шығармайды.
Бұл ретте банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартқа/қаржылық лизинг шартына төлемдер графигіндегі жоспарлы төлемнен аспайтын қалдық сомасы шегінде ішінара мерзімінен бұрын өтеуге сәйкес есептеліп, өзгертілген өтеу графиктері бойынша субсидияларды өтейді.
130. Кәсіпкер банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартқа/қаржылық лизинг шартына сәйкес өтеу графигі бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігінде банкке/даму банкіне/МҚҰ-ға/лизинг компаниясына сыйақы төлейді.
131. Кәсіпкердің кредит/лизинг бойынша (негізгі борыш пен сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігі) төлемді толық төлеу фактісі бойынша банк/даму банкі/банк-төлем агенті:

128. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния банков/банка развития/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев), в том числе при:
снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;
снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления банка/банка развития/МФО/лизинговой компании о факте проведения предпринимателем полной выплаты по кредиту/микрокредиту/лизингу (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства предпринимателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования.
В случае исправления у банка/банка развития/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования/графика платежей по договору присоединения.
129. Банк/банк развития/МФО/лизинговая компания на основании уведомления финансового агентства осуществляют списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проектам предпринимателей. Банк/банк развития/банк-платежный агент не списывают с общих текущих остатков средства на счетах.
При этом банк/банк развития/МФО/лизинговая компания осуществляют возмещение субсидий по измененным графикам погашения, рассчитанным согласно частичным досрочным погашениям в пределах суммы остатка, не превышающей плановый платеж по графику платежей к договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору финансового лизинга.
130. Предприниматель производит выплату вознаграждения банку/банку развития/МФО/лизинговой компании в части несубсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с договором банковского займа/договором по микрокредиту/договором финансового лизинга.
131. По факту проведения предпринимателем полной выплаты платежа по кредиту/лизингу (основной долг и несубсидируемая часть ставки вознаграждения) банк/банк развития/банк-платежный агент осуществляют списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по кредиту предпринимателя при:

1) кәсіпкер кредит/микрокредит/лизинг бойынша жоспарлы төлемді өтейтін күні қаржы агенттігінің шотында қаражат болған кезде;
2) график бойынша өтеу күнінен кейін қаржы агенттігінен қаражат түскен кезде ақшаны қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу есебіне есептен шығарады.
132. Банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы кәсіпкер берешекті өтегенге дейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін қаражатты қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан есептен шығармайды және:
1) кәсіпкер төлемдерді төлеу бойынша банк/МҚҰ/лизинг компаниясы алдындағы міндеттемелерін қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған;
2) кәсіпкер лизингтік төлемдерді енгізу бойынша лизинг компаниясы/банк алдындағы міндеттемелерін қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамаған жағдайда бұл туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен хабардар етеді.
133. Қаржы агенттігі кредит бойынша ай сайын/лизинг бойынша тоқсан сайын есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бес) күніне дейін өңірлік үйлестірушіге/уәкілетті органға осы Субсидиялау қағидаларына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жібереді.
134. Егер банк/МҚҰ/лизинг компаниясы қолданыстағы банктік қарыз шартының/микрокредит бойынша шарттың/қаржылық лизинг шартының талаптарын (кредиттің/микрокредиттің/лизингтің сомасы және (немесе) сыйақы мөлшерлемесі, жеңілдікті кезең, кәсіпкер атауының өзгеруі/борышты аудару) өзгертсе, банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы қаржы агенттігіне кредиттер/микрокредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша тиісті хабарлама жібереді, ол өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде толық құжаттар топтамасын қоса, қазіргі қаржыландыру талаптарына енгізілетін өзгерістер жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Қарау нәтижелері бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органы қазіргі қаржыландыру талаптарына өзгерістер енгізудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді. Бұл ретте қаржыландыру талаптарында болған өзгерістер хаттамада/шешімде анық көрсетіледі.
135. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі банкке/МҚҰ-ға/лизинг компаниясына хаттамадан үзінді-көшірме жібереді.
136. Банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы қолданыстағы банктік қарыз шартының/микрокредит бойынша шарттың/қаржылық лизинг шартының талаптарындағы өзге де өзгерістер туралы қаржы агенттігін тиісті хатпен хабардар етеді, ол өз кезегінде құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қазіргі қаржыландыру талаптарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және қаржыландыру талаптарына енгізілген өзгерістерді хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бұл ретте қаржыландыру шарттарында болған өзгерістер келісу (келісуден бас тарту) хатында анық көрсетіледі.

1) наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения предпринимателем планового платежа по кредиту/микрокредиту/лизингу;
2) поступлении средств от финансового агентства после даты погашения по графику.
132. Банк/банк развития/МФО/лизинговая компания не производят списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности предпринимателем и уведомляют соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случаях:
1) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком/МФО/лизинговой компанией;
2) неисполнения предпринимателем 2 (два) и более раз подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком.
133. Финансовое агентство по кредиту ежемесячно/по лизингу ежеквартально до 25 (двадцать пять) числа месяца, следующего за отчетным, направляет региональному координатору/уполномоченному органу отчет о субсидировании по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам субсидирования.
134. В случае, если банк/МФО/лизинговая компания меняют условия (сумма кредита/микрокредита/лизинга и (или) ставка вознаграждения, льготный период, изменение наименования предпринимателя/перевод долга) действующего договора банковского займа/договора по микрокредиту/договора финансового лизинга, банк/банк развития/МФО/лизинговая компания направляют соответствующее уведомление по кредитам/микрокредитам/договорам финансового лизинга финансовому агентству, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по изменениям условий в действующие условия финансирования с приложением полного пакета документов. По результатам рассмотрения уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений в действующие условия финансирования, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства. При этом произведенные изменения условий финансирования четко отражаются в протоколе/решении.
135. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола банку/МФО/лизинговой компании.
136. Об иных изменениях условий действующего договора банковского займа/договора по микрокредиту/договора финансового лизинга банк/банк развития/МФО/лизинговая компания соответствующим письмом уведомляют финансовое агентство, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней с даты получения полного пакета документов принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании.
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) четко отражаются в письме согласования.

137. Қолданыстағы банктік қарыз шартының/қосылу шарты бойынша қаржылық лизинг шартының талаптарына өзгерістер енгізілген кезде банк/лизинг компаниясы қаржы агенттігіне хат жібереді.
Бұл ретте егер банк/лизинг компаниясы мынадай: кредит/лизинг сомасын және (немесе) сыйақы мөлшерлемесін, жеке сәйкестендіру нөмірін/бизнес-сәйкестендіру нөмірін ауыстыра отырып, кәсіпкердің атауын/борышты аудару шарттарын өзгертсе, қаржы агенттігі бұл өзгерістерді 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Қарау нәтижелері бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органы қазіргі қаржыландыру талаптарына өзгерістер енгізу мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді.
138. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі банкке/лизинг компаниясына және кәсіпкерге хаттамадан үзінді-көшірме жібереді.
Кәсіпкердің өтінішінде көзделген шарттар өзгерген жағдайда кәсіпкер қаржы агенттігінің үзінді-көшірмесін алғаннан кейін банкке/лизинг компаниясына қосылу шартына қосымша өтініш жібереді, ол, өз кезегінде, аталған өтінішті қосылу шартына өзгертілген графикпен қоса қаржы агенттігіне береді.
139. Кәсіпкер қайтыс болған жағдайда банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы кәсіпкердің қайтыс болғаны туралы мәліметтерді (ақпаратты) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол 5 (бес) жұмыс күні ішінде мұрагердің (-лердің) мұрагерлік құқығы басталған кезге дейін субсидиялауды уақытша тоқтату жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагердің (-лердің) мұрагерлік құқығы басталған жағдайда субсидиялауды қайта бастау туралы мәселе қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарылады.
Кәсіпкерлікті қолдаудың бұрын бекітілген бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобалар кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұрын мақұлдаған шарттарда қолданылады.
Кәсіпкерлікті қолдаудың бұрын бекітілген бағдарламалары шеңберінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған жобалар бойынша кепілгерге, бірлесіп қарыз алушыға, кредиттің мақсаты мен мерзіміне, кредит сомасын азайтуға, сыйақы мөлшерлемесіне, банкке/лизинг компаниясына, мерзімін кейінге қалдыруға/жеңілдік кезеңіне, өтеу күніне, өтеу талаптарына, айналым қаражатын толықтыруға арналған лимиттің жаңартылуына/жаңартылмауына, кәсіпкер атауының өзгеруіне, ЭҚЖЖ кодына қатысты ағымдағы қаржыландыру талаптарына өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Қаржыландырудың өзге де талаптары өзгерген жағдайда жобаның осы Субсидиялау қағидаларының қолданыстағы талаптарына сәйкес келуі қамтамасыз етіледі.

137. При внесении изменений в условия действующего договора банковского займа/договора финансового лизинга по договору присоединения банк/лизинговая компания направляют письмо финансовому агентству.
При этом, в случае, если банк/лизинговая компания меняют следующие условия: сумма кредита/лизинга и (или) ставка вознаграждения, изменение наименования предпринимателя/перевод долга со сменой индивидуального идентификационного номера/бизнес-идентификационного номера, данные изменения выносятся финансовым агентством в течение 7 (семь) рабочих дней на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства. По результатам рассмотрения уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений в действующие условия финансирования, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченным органом финансового агентства.
138. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола банку/лизинговой компании и предпринимателю.
В случае изменения условий, предусмотренных в заявлении предпринимателя, предприниматель после получения копии выписки финансового агентства направляет в банк/лизинговую компанию дополнительное заявление к договору присоединения, который в свою очередь, предоставляет данное заявление с измененным графиком к договору присоединения в финансовое агентство.
139. В случае смерти предпринимателя банк/банк развития/МФО/лизинговая компания после получения сведений (информации) о смерти предпринимателя в течение 2 (два) рабочих дней направляют соответствующее уведомление в финансовое агентство, которое в течение 5 (пять) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по временному прекращению субсидирования до момента вступления в права наследования наследником (-ами). В случае вступления в права наследования наследником (-ами) вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства.
Проекты, одобренные в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
По проектам, одобренным уполномоченным органом финансового агентства в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, допускается внесение изменений в текущие условия финансирования, касающихся гаранта, созаемщика, цели и срока кредита, уменьшения суммы кредита, ставки вознаграждения, банка/лизинговой компании, отсрочки/льготного периода, даты погашения, условий погашения, возобновляемости/невозобновляемости лимита на пополнение оборотных средств, изменение наименования предпринимателя, кода ОКЭД.
В случае изменения иных условий финансирования обеспечивается соответствие проекта действующим условиям настоящих Правил субсидирования.

140. Осы Субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде субсидиялауға бөлінген және ағымдағы қаржы жылы өңірлік үйлестірушілер/қаржы агенттігі пайдаланбаған қаражат жобаларды, оның ішінде кезекті қаржы жылында мақұлданған жобаларды кезекті қаржы жылында субсидиялауға пайдаланылады.
9-параграф. Синдикатталған қарыздар бойынша субсидиялау тетігі
141. Кәсіпкер агент-банкке және/немесе кредитор-банкке:
1) жаңа синдикатталған кредит бойынша осы Субсидиялау қағидаларына сәйкес келетін шарттарда агент-банктің және/немесе кредитор-банктің ішкі нормативтік құжаттарында бекітілген нысан бойынша синдикатталған кредит беруге арналған өтінішпен;
2) қолданыстағы синдикатталған кредит бойынша осы Субсидиялау қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді.
142. Агент-банк және/немесе кредитор-банк жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді және синдикатталған кредит беру немесе синдикатталған кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесін осы Субсидиялау қағидаларында белгіленген мөлшерге дейін төмендету туралы оң шешім болған жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге жазбаша жауап жолдап, қаржы агенттігіне хабарлайды.
143. Агент-банктің және/немесе кредитор-банктің оң шешімі бар кәсіпкер қаржы агенттігіне осы Субсидиялау қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш-сауалнамамен жүгінеді, оған мыналар қоса беріледі:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (кәсіпкердің қолымен және мөрімен (бар болса) расталған көшірме), кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы хабарлама;
2) кәсіпкер жобасының бизнес-жоспары;
3) кредитор-банктің оң шешімі (кредитор-банк шешімінің хаттамасынан үзінді).
Кәсіпкер өтінім берген кезде сұратылып отырған кезең үшін салық берешегінің жоқ екені туралы анықтаманың болуы талап етіледі.
144. Кәсіпкердің жобасы және (немесе) ұсынылған материалдар осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келмеген және (немесе) құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, агент-банкке және/немесе кредитор-банкке және кәсіпкерге ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін қайтарады.
Кәсіпкер және (немесе) ұсынылған материалдар осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келген және (немесе) құжаттар топтамасы бойынша кемшіліктер болмаған жағдайда қаржы агенттігі құжаттар топтамасын алғаннан кейін төртінші жұмыс күні кәсіпкердің жобасын қаржы агенттігі уәкілетті органының отырысына шығарады.

140. Средства, выделенные на субсидирование в рамках реализации настоящих Правил субсидирования и не использованные региональными координаторами/финансовым агентством в текущем финансовом году, используются в очередном финансовом году на субсидирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.
Параграф 9. Механизм субсидирования по синдицированным займам
141. Предприниматель обращается в банк-агент и/или банк-кредитор:
1) по новому синдицированному кредиту с заявлением на предоставление синдицированного кредита по форме, утвержденной внутренними нормативными документами банка-агента и/или банка-кредитора, на условиях, соответствующих настоящим Правилам субсидирования;
2) по действующему синдицированному кредиту с заявлением по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам субсидирования.
142. Банк-агент и/или банк-кредитор проводят оценку финансово-экономической эффективности проекта и, в случае положительного решения о предоставлении синдицированного кредита или понижении ставки вознаграждения по синдицированному кредиту до размера, установленного настоящими Правилами субсидирования, в течение 3 (три) рабочих дней направляют письменный ответ предпринимателю с уведомлением финансового агентства.
143. Предприниматель с положительным решением банка-агента и/или банка-кредитора обращается в финансовое агентство с заявлением-анкетой по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам субсидирования, к которому прилагаются:
1) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная подписью предпринимателя и печатью (при наличии), уведомление о государственной регистрации предпринимателя;
2) бизнес-план проекта предпринимателя.
3) положительное решение банка-кредитора (выписка из протокола решения банка-кредитора).
На момент подачи заявки предпринимателем требуется наличие справки об отсутствии налоговой задолженности за запрашиваемый период.
144. В случаях несоответствия проекта предпринимателя и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил субсидирования и (или) представления неполного пакета документов либо документов, не соответствующих установленным формам, финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня возвращает банку-агенту и/или банку-кредитору и предпринимателю представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки.
В случаях соответствия предпринимателя и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил субсидирования и (или) отсутствия недостатков по пакету документов финансовое агентство на четвертый рабочий день после получения пакета документов выносит проект предпринимателя на заседание уполномоченного органа финансового агентства.

Қаржы агенттігі жоба осы Субсидиялау қағидаларының 1-тарауының 11, 12 және 13-тармақтарында, 2-тарауының 2, 6, 8, 9 және 11-параграфтарында көрсетілген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда дәлелді негіздемесімен субсидиялар беруден бас тартады.
145. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы жобаларды тиісті қаржы жылы субсидиялау үшін бюджет қаражаты болған жағдайда ғана қарайды.
Қаржы агенттігінің уәкілетті органы кәсіпкердің жобасын құжаттар топтамасы бар ақпарат келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
146. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттама ресімдеп, қол қояды және агент-банкке және/немесе кредитор-банкке және кәсіпкерге шешім оң болған жағдайда осы Субсидиялау қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен хаттамадан үзінді, шешім теріс болған жағдайда осы Субсидиялау қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен хаттамадан үзінді жібереді.
147. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешімінің қолданылу мерзімі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
148. Агент-банк және/немесе кредитор-банк қаржы агенттігінен қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімін алғаннан кейін және субсидиялау туралы шешім оң болған кезде қаржы агенттігі, агент-банк және/немесе кредитор-банк және кәсіпкер арасында субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес қаржы агенттігі агент-банкке және/немесе кредитор-банкке субсидиялау шартына өтеу графигіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін төлейді.
149. Агент-банк және/немесе кредитор-банк осы Субсидиялау қағидаларының шеңберінде қолданыстағы синдикатталған кредит бойынша субсидиялау шартына қол қойылған кезге дейін кәсіпкердің банктік қарыз шартында көзделген негізгі борыш пен сыйақыны уақтылы өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығарады, ал жаңа/қолданыстағы синдикатталған кредиттер бойынша агент-банк және/немесе кредитор-банк кәсіпкерден:
1) кәсіпкер бастама жасайтын кредиттеу талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің синдикатталған кредит бойынша міндеттемелерін бұзуына байланысты өндіріп алынатындарды;
3) банк-агенттің көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, синдикатталған кредитке байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмауға және белгілемеуге міндеттенеді.

Финансовое агентство отказывает в предоставлении субсидий с мотивированным обоснованием в случаях несоответствия проекта условиям, указанным в пунктах 11, 12 и 13 главы 1, параграфах 2, 6, 8, 9 и 11 главы 2.
145. Уполномоченный орган финансового агентства рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем финансовом году.
Проект предпринимателя рассматривается уполномоченным органом финансового агентства в течение 5 (пять) рабочих дней с даты поступления информации с пакетом документов.
146. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства оформляет, подписывает протокол и в случае положительного решения направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам субсидирования, в случае отрицательного решения – выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам субсидирования, банку-агенту и/или банку-кредитору и предпринимателю.
147. Срок действия положительного решения уполномоченного органа финансового агентства составляет 6 (шесть) месяца с даты принятия решения уполномоченным органом финансового агентства.
148. После получения банком-агентом и/или банком-кредитором от финансового агентства решения уполномоченного органа финансового агентства и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентством, банком-агентом и/или банком-кредитором и предпринимателем заключается договор субсидирования, согласно которому финансовое агентство осуществляет выплату банку-агенту и/или банку-кредитору части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к договору субсидирования.
149. Банк-агент и/или банк-кредитор по действующему синдицированному кредиту в рамках настоящих Правил субсидирования до момента подписания договора субсидирования списывают штрафы и пени за неисполнение предпринимателем обязательств по своевременному погашению основного долга и вознаграждения, предусмотренного договором банковского займа, а по новым/действующим синдицированным кредитам банк-агент и/или банк-кредитор принимает обязательства не взимать и не устанавливать для предпринимателя комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с синдицированным кредитом, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по синдицированному кредиту;
3) услуг банка-агента.

150. Субсидиялау шартын:
1) агент-банк және/немесе кредитор-банк:
қаржы агенттігінен хаттама/шешім алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
2) қаржы агенттігі:
агент-банктен және/немесе кредитор-банктен субсидиялау шартын алған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жасасады.
Субсидиялау шарты қағаз жеткізгіште/электрондық нысанда жасалады, бұл ретте субсидиялау шартының электрондық нысанына Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба қойылады.
151. Тиісті уәкілетті органнан/өңірлік үйлестірушіден субсидиялау үшін бюджет қаражаты болмаған жағдайда субсидиялау шартына қол қойылмайды.
152. Егер агент-банк және/немесе кредитор-банк осы Субсидиялау қағидаларының 150-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімдерде субсидиялау шартын уақтылы жасаспаса, агент-банк және/немесе кредитор-банк кідірту себептерін түсіндіре отырып, қаржы агенттігін ресми хатпен хабардар етеді.
153. Егер банктік қарыз шартының және/немесе субсидиялау шартының талаптары қаржы агенттігі уәкілетті органының шешіміне, осы Субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес келмесе, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қоймайды, бұл ретте қаржы агенттігі бұл туралы агент-банкті және/немесе кредитор-банкті және кәсіпкерді 1 (бір) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
154. Агент-банк және/немесе кредитор-банк ескертулерді жойған жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қояды.
155. Агент-банк және/немесе кредитор-банк қаржы агенттігінің ескертулерімен келіспеген жағдайда қаржы агенттігі агент-банктің және/немесе кредитор-банктің келіспеу себептері түсіндірілген ресми хат келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде түпкілікті шешім қабылдау үшін осы мәселені қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады.
156. Субсидиялау шарты кәсіпкер, агент-банк және/немесе кредитор-банк және қаржы агенттігі қол қойған күнінен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау шартында субсидиялау мерзімінің басталуы субсидиялау шартына қол қойылған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын, бірақ қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен ерте болмайтын мерзімге белгіленуі мүмкін.
157. Синдикатталған кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін төлеу күнін кәсіпкер, агент-банк және/немесе кредитор-банк өзі айқындайды. Егер синдикатталған кредит бойынша сыйақыны есептеу қаржы агенттігі қол қойған субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімі басталған күннен кейінгі күннен басталса, субсидиялау мерзімі басталған бірінші күн субсидиялау кезеңіне қосылмайды.

150. Договор субсидирования заключается:
1) банком-агентом и/или банком-кредитором:
в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения протокола/решения от финансового агентства;
2) финансовым агентством:
в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от банка-агента и/или банка-кредитора.
Договор субсидирования заключается на бумажном носителе/в электронной форме, при этом электронная форма договора субсидирования подписывается электронной цифровой подписью в соответствии с законодательством об электронном документе и электронной цифровой подписи Республики Казахстан.
151. В случае отсутствия средств из бюджета для субсидирования от соответствующего уполномоченного органа/регионального координатора договор субсидирования не подписывается.
152. В случае, если банк-агент и/или банк-кредитор несвоевременно заключают договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 150 настоящих Правил субсидирования, банк-агент и/или банк-кредитор уведомляют финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки.
153. В случае, если условия договора банковского займа и/или договора субсидирования не соответствуют решению уполномоченного органа финансового агентства, условиям настоящих Правил субсидирования, финансовое агентство не подписывает договор субсидирования, при этом финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня уведомляет об этом банка-агента и/или банка-кредитора и предпринимателя.
154. В случае устранения банком-агентом и/или банком-кредитором замечаний финансовое агентство подписывает договор субсидирования.
155. В случае несогласия банка-агента и/или банка-кредитора с замечаниями финансового агентства финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней с даты поступления официального письма с разъяснением причин несогласии банка-агента и/или банка-кредитора выносит данный вопрос на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия окончательного решения.
156. Договор субсидирования вступает в силу со дня подписания его предпринимателем, банком-агентом и/или банком-кредитором и финансовым агентством. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня подписания договора субсидирования, но не ранее дня принятия решения финансового агентства.
157. Дата выплаты субсидируемой части ставки вознаграждения по синдицированному кредиту определяется предпринимателем, банком-агентом и/или банком-кредитором самостоятельно. В случае, если начисление вознаграждения по синдицированному кредиту начинается со дня, следующего за днем начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством договоре субсидирования, в период субсидирования не включается первый день начала срока субсидирования.

158. Қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін кредитор-банкке және/немесе агент-банкке субсидия төлейді.
Жобалар бойынша субсидиялар тиісті өңірлік үйлестірушіден/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органнан қаражат болған кезде төленеді.
159. Кредитор-банк және/немесе агент-банк қаржы агенттігіне субсидиялар сомасын аударуға арналған ағымдағы шот ашады.
160. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі субсидиялау шартына төлемдер графигін ескере отырып, кредитор-банктегі және/немесе агент-банктегі ағымдағы шотқа ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) аударады. Бұл ретте қаражат аударылғаннан кейін қаржы агенттігі қаражаттың аударылғаны туралы құжаттың көшірмесін электрондық поштамен жіберу арқылы кредитор-банкті және/немесе агент-банкті бір мезгілде хабардар етеді. Хабарламада кредитор-банктің және/немесе агент-банктің атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.
Қаржы агенттігі жүзеге асыратын субсидиялау үшін көзделген қаражат агент-банктің ағымдағы шотына аударылған жағдайда агент-банк 3 (үш) жұмыс күні ішінде кредитор-банкке түскен субсидия сомаларын қаржы агенттігімен келісілген ағымдағы шотқа аударады. Агент-банк субсидия сомаларын кредитор-банкке аударған күні алынған хабарламаны кредитор-банкке жібереді.
161. Агент-банктің және/немесе кредитор-банктің кредиттік рейтингі төмендеген және қаржылық жағдайының нашарлауының өзге де белгілері болған кезде (бір немесе бірнеше жағдайдың басталуы), оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктер беретін кредиттік рейтингі Standard&Poors рейтингтер шәкілі бойынша "В" деңгейінен төмендеген;
К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген;
пруденциялық нормативтер қатарынан 2 (екі) ай бойы бұзылған кезде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі агент-банктің және/немесе кредитор-банктің кәсіпкердің синдикатталған кредит бойынша толық төлем жүргізу (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) не субсидиялау шарттарына төлем графиктерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге арналған сыйақының субсидияланатын бір бөлігі бойынша кәсіпкердің алдағы міндеттемелерін өтейтін төлем жүргізу фактісі туралы хабарламасы негізінде аударады.
Агент-банктің және/немесе кредитор-банктің жоғарыда аталған көрсеткіштері түзетілген жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты субсидиялау шартына төлемдер графигін ескере отырып, аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) аударады.

158. Финансовое агентство после подписания договора субсидирования выплачивает субсидии банку-кредитору и/или банку-агенту.
Субсидии по проектам выплачиваются при наличии средств от соответствующего регионального координатора/уполномоченного органа по предпринимательству.
159. Банк-кредитор и/или банк-агент открывают финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий.
160. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в банке-кредиторе и/или банке-агенте ежемесячно авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования. При этом после перечисления средств финансовое агентство одновременно уведомляет банк-кредитор и/или банк-агент путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование банка-кредитора и/или банка-агента, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
В случае перечисления средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляемого финансовым агентством на текущий счет банку-агенту банк-агент в течение 3 (три) рабочих дней осуществляет перечисление поступивших сумм субсидий банку-кредитору на текущий счет, согласованный с финансовым агентством. Банк-агент в день перечисления сумм субсидий банку-кредитору направляет полученное уведомление банку-кредитору.
161. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния банка-агента и/или банка-кредитора (наступление одного или нескольких случаев), в том числе при:
снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;
снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления банка-агента и/или банка-кредитора о факте проведения предпринимателем полной выплаты по синдицированному кредиту (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства предпринимателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования.
В случае исправления у банка-агента и/или банка-кредитора показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования.

162. Субсидиялар түскеннен кейін агент-банк және/немесе кредитор-банк кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялар сомасын қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады. Агент-банк және/немесе кредитор-банк шоттардағы қаражатты жалпы ағымдағы қалдықтардан есептеп шығармайды.
Бұл ретте агент-банк және/немесе кредитор-банк банктік қарыз шартына төлемдер графигіндегі жоспарлы төлемнен аспайтын қалдық сомасы шегінде ішінара мерзімінен бұрын өтеуге сәйкес есептеліп, өзгертілген өтеу графиктері бойынша субсидияларды өтейді.
163. Кәсіпкер агент-банкке және/немесе кредитор-банкке банктік қарыз шартының сәйкес өтеу графигіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігінде сыйақы төлейді.
164. Агент-банк және/немесе кредитор-банк кәсіпкердің синдикатталған кредит бойынша (негізгі борыш пен сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігі) төлемді толық төлеу фактісі бойынша кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу есебіне қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан:
1) кәсіпкер синдикатталған кредит бойынша жоспарлы төлемді өтеген күнге қаржы агенттігінің шотында қаражат болған кезде;
2) кесте бойынша өтеу күнінен кейін қаржы агенттігінен қаражат түскен кезде ақшаны есептен шығарады.
Бұл ретте агент банк және/немесе кредитор банк қаржы агенттігіне кәсіпкердің синдикатталған кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін есептен шығару фактісі туралы шот бойынша үзінді-көшірмені ұсынады.
165. Агент-банк және/немесе кредитор-банк кәсіпкер берешекті өтегенге дейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығармайды және кәсіпкер кредитор/банк алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған жағдайда бұл туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен хабардар етеді.
166. Қаржы агенттігі өңірлік үйлестірушіге/уәкілетті органға синдикатталған кредит бойынша ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бес) күніне дейін осы Субсидиялау қағидаларына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жібереді.
167. Егер агент-банк және/немесе кредитор-банк қолданыстағы банктік қарыз шартының талаптарын (синдикатталған кредиттің сомасы және (немесе) сыйақы мөлшерлемесі, жеңілдікті кезең, кәсіпкер атауының өзгеруі/борышты аудару) өзгерткен жағдайда, агент-банк және/немесе кредитор-банк қаржы агенттігіне синдикатталған кредиттер бойынша тиісті хабарлама жібереді, ол өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде толық құжаттар топтамасын қоса бере отырып, қазіргі қаржыландыру шарттарына енгізілетін өзгерістер жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Қарау нәтижелері бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органы қазіргі қаржыландыру шарттарына өзгерістер енгізудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді. Бұл ретте қаржыландыру шарттарына енгізілген өзгерістер хаттамада/шешімде анық көрсетіледі.

162. После поступления субсидий банк-агент и/или банк-кредитор осуществляют списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проектам предпринимателей. Банк-агент и/или банк-кредитор не списывают субсидии с общих текущих остатков средств на счетах.
При этом банк-агент и/или банк-кредитор осуществляют возмещение субсидий по измененным графикам погашения, рассчитанным согласно частичным досрочным погашениям в пределах суммы остатка, не превышающей плановый платеж по графику платежей к договору банковского займа.
163. Предприниматель производит выплату вознаграждения банку-агенту и/или банку-кредитору в части несубсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с договором банковского займа.
164. По факту проведения предпринимателем полной выплаты платежа по синдицированному кредиту (основной долг и несубсидируемая часть ставки вознаграждения) банк агент и/или банк-кредитор осуществляют списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по синдицированному кредиту предпринимателя при:
1) наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения предпринимателем планового платежа по синдицированному кредиту;
2) поступлении средств от финансового агентства после даты погашения по графику.
При этом банк-агент и/или банк-кредитор предоставляют в финансовое агентство выписку по счету о факте списания субсидируемой части ставки вознаграждения по синдицированному кредиту предпринимателя.
165. Банк-агент и/или банк-кредитор не производят списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности предпринимателем и уведомляют соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случае неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком-кредитором.
166. Финансовое агентство по синдицированному кредиту ежемесячно до 25 (двадцать пять) числа месяца, следующего за отчетным, направляет региональному координатору/уполномоченному органу отчет о субсидировании по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам субсидирования.
167. В случае, если банк-агент и/или банк-кредитор меняют условия (сумма синдицированного кредита и (или) ставка вознаграждения, льготный период, изменение наименования предпринимателя/перевод долга) действующего договора банковского займа, банк-агент и/или банк-кредитор направляют соответствующее уведомление по синдицированным кредитам финансовому агентству, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по изменениям условий в действующие условия финансирования с приложением полного пакета документов. По результатам рассмотрения уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений в действующие условия финансирования, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства. При этом произведенные изменения условий финансирования четко отражаются в протоколе/решении.

168. Қаржы агенттігі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде агент-банкке және/немесе кредитор-банкке хаттамадан үзіндінің көшірмесін жібереді.
169. Қолданыстағы банктік қарыз шартының талаптарындағы өзге де өзгерістер туралы агент-банк және/немесе кредитор-банк қаржы агенттігін тиісті хатпен хабардар етеді, ол өз кезегінде құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қазіргі қаржыландыру шарттарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және қаржыландыру шартына енгізілетін өзгерістерді хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бұл ретте қаржыландыру шарттарына енгізілген өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында анық көрсетіледі.
170. Кәсіпкер қайтыс болған жағдайда агент-банк және/немесе кредитор-банк кәсіпкердің қайтыс болғаны туралы мәліметтерді (ақпаратты) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол 5 (бес) жұмыс күні ішінде мұрагердің (-лердің) мұрагерлік құқығы басталған кезге дейін субсидиялауды уақытша тоқтату жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагердің (-лердің) мұрагерлік құқығы басталған жағдайда субсидиялауды қайта бастау туралы мәселе қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарылады.
171. Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобалар кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін бұрын қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған шарттарда қолданылады.
Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған жобалар бойынша ағымдағы қаржыландыру шарттарына кепілгерге, бірлесіп қарыз алушыға, кредиттің мақсаты мен мерзіміне, кредит сомасын төмендетуге, сыйақы мөлшерлемесіне, банкке/лизинг компаниясына, кейінге қалдыруға/жеңілдік кезеңіне, өтеу мерзіміне, өтеу шарттарына, айналым қаражатын толықтыруға арналған лимиттің қайта басталуына/қайта басталмауына, кәсіпкер атауының өзгеруіне, ЭҚЖЖ кодына қатысты өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Қаржыландырудың өзге де шарттары өзгерген жағдайда жобаны осы Субсидиялау қағидаларының қолданыстағы шарттарына сәйкес келтіру қамтамасыз етіледі.
172. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржы агенттігі осы Субсидиялау қағидаларына 5-параграфтың шарттарына сәйкес "Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін өңірлік қаржыландыру" бағыты шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру үшін 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін бөлінген қаражат бойынша жергілікті бюджеттің аралас қаражаты/қаржы агенттігінің қаражаты/өзге де қаржыландыру көздері есебінен субсидиялайды.

168. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола банку-агенту и/или банку-кредитору.
169. Об иных изменениях условий действующего договора банковского займа банк-агент и/или банк-кредитор соответствующим письмом уведомляют финансовое агентство, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней с даты получения полного пакета документов принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании.
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) четко отражаются в письме согласования.
170. В случае смерти предпринимателя банк-агент и/или банк-кредитор после получения сведений (информации) о смерти предпринимателя в течение 2 (два) рабочих дней направляют соответствующее уведомление в финансовое агентство, которое в течение 5 (пять) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по временному прекращению субсидирования до момента вступления в права наследования наследником (-ами). В случае вступления в права наследования наследником (-ами) вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства.
171. Проекты, одобренные в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
По проектам, одобренным уполномоченным органом финансового агентства в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, допускается внесение изменений в текущие условия финансирования, касающихся гаранта, созаемщика, цели и срока кредита, уменьшения суммы кредита, ставки вознаграждения, банка/лизинговой компании, отсрочки/льготного периода, даты погашения, условий погашения, возобновляемости/невозобновляемости лимита на пополнение оборотных средств, изменение наименования предпринимателя, кода ОКЭД.
В случае изменения иных условий финансирования обеспечивается соответствие проекта действующим условиям настоящих Правил субсидирования.
172. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/микрокредитам субъектов малого и среднего предпринимательства осуществляется финансовым агентством согласно условиям параграфа 5 настоящих Правил субсидирования, по средствам, выделенным до 1 января 2024 года для финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках направления "Региональное финансирование субъектов малого и среднего предпринимательства", за счет микшированных средств местного бюджета/средств финансового агентства/иных источников финансирования.

173. Кәсіпкерлікті қолдау бағдарламаларын іске асыру шеңберінде субсидиялауға бөлінген және ағымдағы қаржы жылы өңірлік үйлестірушілер/қаржы агенттігі пайдаланбаған қаражат кезекті қаржы жылы жобаларды, оның ішінде кезекті қаржы жылы мақұлданған жобаларды субсидиялауға пайдаланылады.
10-параграф. "Жасыл" жобаларды іске асыруға арналған кредиттер бойынша сыйақыны субсидиялау шеңберінде жобаларды сыртқы бағалау
174. "Жасыл" кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шеңберінде "жасыл" жобалардың "жасыл" таксономияға сәйкестігіне сыртқы бағалауды төменде келтірілген санаттардағы, жобаларды ұстаушыларға, өнімдерді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндірушілерге (орындаушыларға), өнімдерді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізушілер мен тұтынушыларға тәуелсіз, жобалардың қоршаған ортаға әсерін бағалау немесе шаруашылық және өзге де қызметтің "жасыл" таксономияның нақты қосалқы секторларына қатысты экологиялық, салалық, санитариялық құрылыс талаптары мен нормаларына сәйкес келуі саласында расталатын құзыреті бар түрлі меншік нысанындағы ұйымдар жүргізеді.
175. Жүргізілген тексеру қорытындысы бойынша сыртқы бағалау провайдері мынадай тұжырымдардың бірімен жобаның "жасыл" таксономияда көзделген шекті мәндерге сәйкестігі туралы қорытынды шығарады:
1) сәйкес келеді;
2) сәйкес келмейді.
Берілген қорытындының қолданылу мерзімі 6 (алты) айды құрайды.
176. Сыртқы бағалау провайдерлерінің көзделіп отырған және қаралып жатқан жобалардың "жасыл" таксономияның шекті мәндеріне сәйкестігі туралы қорытындыларының атаулары әртүрлі болуы мүмкін, оның ішінде "Қазақстан Республикасының "жасыл" таксономиясына сәйкестігі туралы сараптамалық қорытынды", "сәйкестігі туралы қорытынды" және тағы басқа. Сыртқы бағалаудың қорытындысын ресімдеу тәртібі жобаның белгілі бір түріне және бағалау жүргізілетін шекті өлшемшарттың ерекшелігіне байланысты айқындалады.
177. Тәуелсіз бағалау қорытындысына сыртқы бағалауды жүзеге асыратын ұйымның сарапшысы мен басшысының қолы қойылып, ұйым мөрімен (бар болса) расталады. Егер қорытындыға есеп айырысу құжаттары қоса берілсе, оларға да сарапшының/басшының қолы қойылып, мөрмен (бар болса) расталады. Қорытынды ықшамды, бір парақта баяндалатын болады. Қорытындыда кіріспе, негіздейтін (талдамалық) ақпарат, қорытындылар, сондай-ақ өзінің құзыретін растайтын құжаттардың, лицензиялардың, аккредиттеу туралы куәліктердің (оның ішінде, қажет болған кезде, ұйымның тартылған қызметкерлерінің) көшірмелері қоса берілген сыртқы бағалау провайдері туралы ақпарат қамтылады. Қорытындының кіріспе бөлігінде бағалау және оның негіздері туралы жалпы мәліметтер беріледі, талдау бөлігінде талдау алгоритмі, белгіленген фактілер және қажет болса, негіздемеде пайдаланылған анықтамалық-нормативтік құжаттарға, материалдар мен есептерге сілтемелер қысқаша баяндалады.

173. Средства, выделенные на субсидирование в рамках реализации программ поддержки предпринимательства и не использованные региональными координаторами/финансовым агентством в текущем финансовом году, используются в очередном финансовом году на субсидирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.
Параграф 10. Внешняя оценка проектов в рамках субсидирования вознаграждения по кредитам на реализацию "зеленых" проектов
174. Внешнюю оценку соответствия "зеленых" проектов "зеленой" таксономии в рамках субсидирования ставки вознаграждения по "зеленым" кредитам проводят различные типы организаций разных форм собственности в приведенных ниже категориях, независимые от держателей проектов, производителей (исполнителей) продукции (работ, услуг), поставщиков и потребителей продукции (работ, услуг), обладающих подтверждаемой компетенцией в области оценки воздействия проектов на окружающую среду или соответствия хозяйственной и иной деятельности экологическим, отраслевым, санитарным, строительным требованиям и нормам применительно к конкретным подсекторам "зеленой" таксономии.
175. По итогам проведения проверки провайдер внешней оценки выпускает заключение с одним из следующих выводов о соответствии проекта пороговым значениям, предусмотренным "зеленой" таксономией:
1) соответствует;
2) не соответствует.
Срок действия выданного заключения составляет 6 (шесть) месяцев.
176. Заключения провайдеров внешней оценки о соответствии намечаемых и рассматриваемых проектов пороговым значениям "зеленой" таксономии имеет разные наименования, в том числе "экспертное заключение о соответствии "зеленой" таксономии Республики Казахстан", "заключение о соответствии" и другие. Порядок оформления заключения внешней оценки определяется в зависимости от определенного типа проекта и специфики порогового критерия, по которому производится оценка.
177. Заключение внешней оценки подписывается экспертом и руководителем организации, осуществляющей независимую оценку, и заверяется печатью (при наличии) организации. Если к заключению прилагаются расчетные документы, они также подписываются экспертом/руководителем и заверяются печатью (при наличии). Заключение носит лаконичный характер и излагается на одном листе. Заключение включает вводную, обосновывающую (аналитическую) информацию, выводы, а также информацию о провайдере внешней оценки с приложением подтверждающих его компетенцию копий документов, лицензий, свидетельств об аккредитации (в том числе, при необходимости, задействованных сотрудников организации). Во вводной части заключения даются общие сведения об оценке и ее основаниях, в аналитической части кратко излагаются алгоритм анализа, установленные факты и при необходимости ссылки на использованные в обосновании справочно-нормативные документы, материалы и расчеты.

178. Көзделіп отырған және қаралып отырған жобалардың "жасыл" таксономияның шекті мәндеріне сәйкестігі туралы сыртқы бағалау провайдерлері, сондай-ақ жоба бойынша кәсіпкер мәлімдеген "жасыл" таксономияның көрсеткіштері мен шекті өлшемшарттарының кейіннен орындалуын сыртқы тексеретін ұйымдар мынадай санаттарда ұсынылған:
1) сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жөніндегі ұлттық орган аккредиттеген сәйкестікті растау жөніндегі органдар, сондай-ақ мәртебесі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органы аккредиттеуімен расталатын сәйкестікті растау жөніндегі шетелдік органдар;
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган лицензиялаған, табиғат қорғауға қатысты жобалау мен нормалау, экологиялық сараптама және экологиялық аудит саласындағы ұйымдар (экологиялық аудиторлар);
3) "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты" акционерлік қоғамы жүргізетін энергия-аудиторлық сараптамаларды талдау нәтижелері бойынша ескертулері жоқ энергия-аудиторлық ұйымдар;
4) "Астана" халықаралық қаржы орталығының қаржылық көрсетілетін қызметтерді реттеу жөніндегі комитетінің "жасыл" қаржыландыру саласындағы лицензиясы бар консалтингтік компаниялар;
5) аккредиттеу жөніндегі уәкілетті орган сараптама ұйымы өкілеттіктерінің құзыретін жаңа ғимараттар салуға, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған ғимараттар мен құрылысжайларды өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге аккредиттеген мемлекеттік сараптама ұйымдары немесе мемлекеттік емес сараптама ұйымдары;
6) "жасыл" технологиялардың сервистік операторы – "жасыл" технологиялар мен жобалардың тізілімін жүргізу, "жасыл" технологияларды коммерцияландыру және технологиялық бизнес-инкубациялау, "жасыл" жобаларды іске асыру үшін "жасыл" қаржыландыруды, оның ішінде инвестициялар мен гранттарды тартуға жәрдемдесу, "жасыл экономика" мәселелері бойынша ақпараттық-талдамалық, құқықтық, әдіснамалық, консультациялық және сараптамалық-талдамалық қолдауды жүзеге асыру, "Жасыл көпір" әріптестік бағдарламасы бойынша халықаралық ынтымақтастықты және тәжірибе алмасуды ұйымдастыру бойынша кешенді қызметтер көрсететін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы;
7) мақұлданған халықаралық верификатор ретінде климаттық облигациялар бастамасын (Climate Bonds Initiative) аккредиттеу туралы куәлігі бар халықаралық және ұлттық аудиторлық және консалтингтік ұйымдар.

178. Провайдеры внешней оценки о соответствии намечаемых и рассматриваемых проектов пороговым значениям "зеленой" таксономии, а также организации, осуществляющие внешние проверки последующего выполнения заявленных предпринимателем показателей и пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту, представлены в следующих категориях:
1) органы по подтверждению соответствия, аккредитованные национальным органом по аккредитации в области оценки соответствия, а также зарубежные органы по подтверждению соответствия, статус которых подтверждается аккредитацией компетентного органа государства, резидентом которого она является;
2) организации в области природоохранного проектирования и нормирования, экологической экспертизы и экологического аудита (экологические аудиторы), лицензированные уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
3) энергоаудиторские организации, по которым отсутствуют замечания по результатам анализа энергоаудиторских экспертиз, проводимого акционерным обществом "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения";
4) консалтинговые компании, имеющие лицензию Комитета по регулированию финансовых услуг Международного финансового центра "Астана" в области "зеленого" финансирования;
5) государственные экспертные организации или негосударственные экспертные организации, аккредитованные уполномоченным органом по аккредитации компетентности полномочий экспертной организации на осуществление комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкция, расширение, техническое перевооружение, модернизация и капитальный ремонт) существующих зданий и сооружений;
6) сервисный оператор "зеленых" технологий – подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, оказывающая комплексные услуги по ведению реестра "зеленых" технологий и проектов, коммерциализации и технологическому бизнес-инкубированию "зеленых" технологий, содействию в привлечении "зеленого" финансирования, в том числе инвестиций и грантов для реализации "зеленых" проектов, осуществлению информационно-аналитической, правовой, методологической, консультационной и экспертно-аналитической поддержки по вопросам "зеленой экономики", организации международного сотрудничества и обмена опытом по Программе партнерства "Зеленый мост";
7) международные и национальные аудиторские и консалтинговые организации, имеющие свидетельство об аккредитации инициативы по климатическим облигациям (Climate Bonds Initiative) в качестве одобренного международного верификатора.

179. Cыртқы бағалаудың қорытындыларын қарау кезінде тиісті біліктілік құжаттарының көшірмелері, олардың тиісті ресми жарияланатын тізілімдерге енгізілуі олардың құзыретінің жеткіліктігін растау болып табылады.
11-параграф. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау
180. Субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді банктің/даму банкінің/МҚҰ-ның/лизинг компаниясының/кредитор-банктің өтінішхаттары (хабарламалары), сондай-ақ мониторинг нәтижелері негізінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы қабылдайды.
181. Қаржы агенттігі банктің/даму банкінің/МҚҰ-ның/лизинг компаниясының /кредитор-банктің хабарламасы және/немесе мониторинг нәтижелері негізінде мынадай фактілер белгіленген кезде субсидиялауды тоқтата тұрады:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті/микрокредитті/қаржылық лизингті/синдикатталған кредитті нысаналы пайдаланбау/ішінара нысаналы пайдалану;
2) кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына және/немесе уәкілетті органның шешіміне сәйкес келмеуі;
4) төтенше жағдай/ахуал орын алған кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, кәсіпкердің банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартқа/субсидиялау шартына төлемдер графигіне/қосылу шарты бойынша төлемдер графигіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк/МҚҰ/кредитор-банк алдындағы міндеттемелерін қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) төтенше жағдай/ахуал орын алған кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, кәсіпкердің қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу графигіне/қосылу шарты бойынша төлемдер графигіне сәйкес лизингтік төлемдерді енгізу бойынша лизинг компания/банк алдындағы міндеттемелерін қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;
6) кәсіпкер шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе кәсіпкердің шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
7) Қазақстан Республикасының қаржылық лизинг туралы заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын талап ету;
8) "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау", "Моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлікті қолдау" бағыттары бойынша кәсіпкерлердің жобалары бойынша:
салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын), сондай-ақ жұмыс орындарын, жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтай отырып немесе ұлғайтып, еңбекақы төлеу қорының қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға бюджетке ұлғайту бойынша кәсіпкерлердің міндеттемелерін орындамауы (кәсіпкерлердің "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау", "Моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберіндегі жобалары бойынша);
салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын), сондай-ақ жұмыс орындарын, жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтай отырып және ұлғайтып, еңбекақы төлеу қорының қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға бюджетке ұлғайту бойынша кәсіпкерлердің міндеттемелерін орындамауы (кәсіпкерлердің "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберіндегі жобалары бойынша);

179. При рассмотрении заключений внешней оценки достаточным свидетельством их компетентности являются копии соответствующих квалификационных документов, которые включены в соответствующие официально публикуемые реестры.
Параграф 11. Приостановление, прекращение и возобновление субсидирования
180. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается уполномоченным органом финансового агентства на основании ходатайств (уведомлений) банка/банка развития/МФО/лизинговой компании/банка-кредитора, а также результатов мониторинга.
181. Финансовое агентство приостанавливает субсидирование предпринимателя при установлении следующих фактов на основании уведомления банка/банка развития/МФО/лизинговой компании/банка-кредитора и/или результатов мониторинга:
1) нецелевого использования/частично нецелевого использования кредита/микрокредита/финансового лизинга/синдицированного кредита, по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучения предпринимателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям настоящих Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа;
4) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком/МФО/банком-кредитором согласно графику платежей к договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору субсидирования/графику платежей по договору присоединения, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
5) неисполнения предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга/графика платежей по договору присоединения, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
6) ареста денег на счетах предпринимателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету предпринимателя;
7) истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством о финансовом лизинге Республики Казахстан;
8) по проектам предпринимателей по направлениям "Поддержка малого и среднего предпринимательства", "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах":
неисполнения обязательств предпринимателями по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка малого и среднего предпринимательства", "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах");
неисполнения обязательств предпринимателями по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест и увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства");

сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден асатын жобалары бар шағын кәсіпкерлік субъектісінің 3 (үш) жыл өткеннен кейін Кодекстің 24-бабында көзделген көрсеткіштерге сәйкес орта кәсіпкерлік субъектісінің санатына растай отырып көшуді орындамауы (кәсіпкерлердің "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберіндегі жобалары бойынша);
9) өңірлік бағдарлама шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту бойынша немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу бойынша немесе жоба қаржыландырылған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемін 10 %-ға ұлғайту бойынша міндеттемелерін орындамауы;
10) кәсіпкерлердің бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасы шеңберінде мыналар:
салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірісті (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін 10 %-ға ұлғайтуға қол жеткізу;
салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салық төлемдері бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын немесе салық төлемдерін немесе өндіріс көлемін сақтау/ұлғайту (ақшалай мәнде) немесе кірісті (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және 50 %-дан аспайтын мөлшерде айналым қаражатын толықтыруға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға ұлғайтуға қол жеткізу (кәсіпкерлікті қолдаудың бұрын бекітілген бағдарламасының талаптарына сәйкес салықтар төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды қамтамасыз етеді);
салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салық төлемдері бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе өндіріс көлемін ұлғайту (ақшалай мәнде) немесе 100 % айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы жұмыс органы/қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша кірісті (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға ұлғайтуға қол жеткізу (бұрынғы бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасының талаптарына сәйкес салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды қамтамасыз етеді) бойынша міндеттемелерді орындамауы;

неисполнение субъектом малого предпринимательства с проектами с суммой свыше 3 (три) миллиарда тенге по истечении 3 (три) лет подтвержденного перехода в категорию субъекта среднего предпринимательства согласно показателям, предусмотренным статьей 24 Кодекса (по проектам "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства");
9) неисполнения обязательств субъектами малого и среднего предпринимательства в рамках региональной программы по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, или по достижению роста дохода (дохода от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты финансирования проекта;
10) неисполнения обязательств предпринимателями в рамках ранее утвержденной программы поддержки предпринимательства по:
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или достижения роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (три) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или объема производства (в денежном выражении) или достижения роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств, в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям ранее утвержденной программы поддержки предпринимательства);
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат, или увеличения объема производства (в денежном выражении), или достижения роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % по итогам 1 (один) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям ранее утвержденной программы поддержки предпринимательства);

11) көзделіп отырған "жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксоманияның шекті өлшемшарттарында:
1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндері;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейі;
3) қалдықтардың кәдеге жаратудыдың үлесін азайту;
4) су тұтынуды төмендету;
5) ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкестік (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделген жағдайда жоба субсидияланғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң кәсіпкер ұсынатын сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы негізінде кәсіпкердің "жасыл" жоба бойынша шекті өлшемшарттарға қол жеткізбеуі;
12) осы Субсидиялау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес негізгі (басым) экономикалық қызмет түрлерінің тізбесі шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша мынадай талаптарды орындамауы:
салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірісті (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы жұмыс органы/қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін 10 %-ға ұлғайтуға қол жеткізу;
сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын жобалар бойынша субсидиялау кезеңінде кәсіпкердің дивидендтер төлеуге тыйым салуды бұзуы;
13) сауда орталықтарын/заманауи форматтағы сауда объектілерін/сауда қызметіндегі көпфункционалды кешендерді салу, кеңейту жобалары бойынша салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын), сондай-ақ жұмыс орындарын, жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтай отырып немесе ұлғайтып, еңбекақы төлеу қорының қаржы агенттігі субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға ұлғайту, "Қазақстанда жасалған" таңбасы бар азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды өткізу үшін сауда орындарының болуы, сондай-ақ объектінің аумағында азық-түлік тауарларын, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізу жөніндегі кәсіпкерлердің міндеттемелерін орындамау;
14) сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын жобалар бойынша субсидиялау кезеңінде кәсіпкердің дивидендтер төлеуге тыйым салуды бұзуы;
15) сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімін бұзуы;

11) недостижения предпринимателем по "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемому "зеленому" проекту, по истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого предпринимателем заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:
1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии);
12) по проектам, реализуемым в рамках перечня ключевых (приоритетных) видов экономической деятельности, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, при неисполнении следующих требований:
по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или достижения роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (три) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам;
по проектам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге нарушения предпринимателем запрета на выплату дивидендов в период субсидирования;
13) по проектам строительства, расширения торговых центров/торговых объектов современного формата/многофункциональных комплексов в торговой деятельности неисполнения обязательств предпринимателями по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства, наличию торговых мест для реализации продовольственных и непродовольственных товаров с маркировкой "Сделано в Казахстане", а также по реализации на территории объекта продовольственных товаров;
14) по проектам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге нарушения предпринимателем запрета на выплату дивидендов в период субсидирования;
15) нарушения срока реализации инвестиционных проектов, по которым осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения;

16) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде кәсіпкердің қызметін тоқтата тұру/тоқтату;
17) қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алу жөніндегі міндеттемені орындамау фактілері анықталған кезде кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұрады.
182. Қаржы агенттігі осы Субсидиялау қағидаларының 181-тармағында көрсетілген фактілер анықталғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату/тоқтатуды кейінге қалдыру не қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешімінде субсидиялауды тоқтату/қайта бастау туралы негіздеме көрсетіледі.
Субсидиялауды тоқтату немесе қайта бастау қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтата тұрған күннен бастап жүзеге асырылады, бұл ретте кредитті/микрокредитті/лизинг мәмілелері/синдикатталған кредитті нысаналы пайдаланбаған кезде субсидиялау кредит қаражатын/лизинг мәмілелерінің нысаналы пайдаланылмаған сомасына барабар тоқтатылады. Нысаналы пайдаланылуын растайтын кредиттің/микрокредиттің/лизингтің/ синдикатталған кредиттің қалған бөлігі бойынша және кәсіпкер нысана пайдаланудың мөлшеріне барабар төленген субсидиялар сомасын қайтарған жағдайда субсидиялау төлемдер графигіне/қосылу шарты бойынша төлемдер графигіне сәйкес жалғастырылады. Кредитті/микрокредитті/лизинг мәмілелері/синдикатталған кредит толықтай нысаналы пайдаланылмау немесе жоба (немесе) кәсіпкер осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайдаларда субсидиялау төленген субсидиялар сомасы толықтай қайтарыла отырып, субсидиялау мерзімі басталған күннен бастап субсидиялау тоқтатылады.
Сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден асатын жобасы бар шағын кәсіпкерлік субъектісі 3 (үш) жыл өткеннен кейін Кодекстің 24-бабында көзделген көрсеткіштерге сәйкес орта кәсіпкерлік субъектісінің санатына растай отырып көшуді орындамаған жағдайда кәсіпкер бұрын төленген субсидияларды қайтармай, көрсетілген шарттарда белгіленген мерзімге сәйкес субсидиялау тоқтатылады. Кәсіпкер субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салуды бұзған жағдайда субсидиялау тоқтатылады және кәсіпкер төленген субсидиялар сомасын толық көлемде өтейді.
183. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде кәсіпкер субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді жойған жағдайда субсидиялауды қайта бастау туралы оң шешім қабылдайды.
184. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешімі шығарған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі хаттамадан үзіндіні ресімдейді және тиісті хабарлама хатпен банкке/даму банкіне/МҚҰ-ға/лизинг компаниясына/агент-банкке/кредитор-банкке жібереді.

16) приостановления/прекращения деятельности предпринимателя как субъекта частного предпринимательства;
17) неисполнения обязательства по приобретению товаров казахстанского производителя.
182. Финансовое агентство в течение 20 (двадцать) рабочих дней после установления фактов, указанных в пункте 181 настоящих Правил субсидирования, принимает решение о прекращении/предоставлении отсрочки по прекращению либо возобновлению субсидирования.
При этом в решении уполномоченного органа финансового агентства указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
Прекращение или возобновление субсидирования осуществляются со дня приостановления субсидирования финансовым агентством, при этом при нецелевом использовании кредита/микрокредита/лизинговой сделки/синдицированного кредита субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок. По оставшейся части кредита/микрокредита/лизинга/синдицированного кредита, подтверждающей целевое использование, и в случае возврата предпринимателем суммы выплаченных субсидий, пропорциональной размеру нецелевого использования, субсидирование продолжается в соответствии с графиком платежей/графиком платежей по договору присоединения. В случаях выявления полного нецелевого использования кредита/микрокредита/лизинговой сделки/синдицированного кредита или несоответствия проекта (или) предпринимателя условиям настоящих Правил субсидирование прекращается с даты начала срока субсидирования с полным возвратом суммы выплаченных субсидий.
При неисполнении субъектом малого предпринимательства с проектом с суммой свыше 3 (три) миллиарда тенге по истечении 3 (три) лет подтвержденного перехода в категорию субъекта среднего предпринимательства согласно показателям, предусмотренным статьей 24 Кодекса, субсидирование прекращается в соответствии со сроком, установленным указанными условиями, без возврата предпринимателем ранее выплаченных субсидий. При нарушении предпринимателем запрета по выплате дивидендов в период субсидирования субсидирование прекращается и предприниматель возмещает сумму выплаченных субсидий в полном объеме.
183. Уполномоченный орган финансового агентства в течение 5 (пять) рабочих дней принимает положительное решение о возобновлении субсидирования при условии устранения предпринимателем причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.
184. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня со дня решения уполномоченного органа финансового агентства оформляет и направляет соответствующим письмом-уведомлением выписку из протокола банку/банку развития/МФО/лизинговой компании/банку-кредитору/банку-агенту.

185. Кәсіпкерді субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі оларға тоқтата тұру кезеңінде төленбеген субсидияларды төлейді, осы Субсидиялау қағидаларының 181-тармағының 4) немесе 5) тармақшаларында көрсетілген себептер бойынша субсидиялау тоқтатылған жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау қайта басталған кезде кәсіпкер мерзімін өткізіп алған күннен бастап төленуге тиіс субсидияларды төлейді.
186. Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі тиісті хатпен кәсіпкерге, банкке/даму банкіне/МҚҰ-ға/лизинг компаниясына/агент-банкке/кредитор-банкке субсидиялау шартының біржақты бұзылуы туралы хабарлама жібереді, онда субсидиялау шартының бұзылу күні мен бұзу себебі көрсетіледі.
Осы Субсидиялау қағидаларының 139, 170-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кәсіпкерлерді субсидиялауды тоқтату туралы қаржы агенттігінің шешімі бар кредиттер/микрокредиттер/лизинг/синдикатталған кредиттер қайта бастауға жатпайды.
187. Кәсіпкерге төленген субсидия сомасы субсидиялар төлеу жөніндегі қаражатты одан әрі пайдалану үшін қаржы агенттігіне қайтарылуға жатады.
188. Мынадай:
1) кәсіпкер банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы/кредитор-банк алдындағы банктік қарыз шарты/микрокредит бойынша шарт/қаржылық лизинг шарты бойынша кредитті/микрокредитті/лизингті/синдикатталған кредитті толық өтеген (кәсіпкердің банкке/МҚҰ-ға/лизинг компаниясына/кредитор-банкке кредитті/микрокредитті /лизингті/синдикатталған кредитті толық өтеген күні субсидиялау тоқтатылған күн болып саналады);
2) қаржы агенттігінің уәкілетті органы субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған;
3) субсидиялау шарты кәсіпкердің бастамасы бойынша бұзылған жағдайларда субсидияларды төлеу тоқтатылады, ал субсидиялау шарты бұзылды деп танылады.
189. Мынадай:
1) кәсіпкер банк/даму банкі/лизинг компаниясы алдындағы банктік қарыз шарты/қаржылық лизинг шарты бойынша кредитті толық өтеген (кәсіпкердің банкке/лизинг компаниясына кредитті/лизингті толық өтеген күні субсидиялау тоқтатылған күн болып саналады);
2) қаржы агенттігінің уәкілетті органы субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған;
3) кәсіпкер өзінің бұрын қол қойған өтініші бойынша субсидиялау шарттарынан өз бастамасымен бас тартқан жағдайда қосылу шарты бойынша субсидияларды төлеу тоқтатылады.

185. При принятии решения о возобновлении субсидирования предпринимателя финансовое агентство производит выплату субсидий, не оплаченных им за период приостановления, в случае приостановления субсидирования по причинам, указанным в подпунктах 4) или 5) пункта 181 настоящих Правил субсидирования, при возобновлении субсидирования финансовое агентство производит выплату субсидий, подлежащих к оплате, со дня выхода предпринимателя на просрочку.
186. При принятии решения о прекращении субсидирования предпринимателя финансовое агентство соответствующим письмом направляет уведомление об одностороннем расторжении договора субсидирования предпринимателю, банку/банку развития/МФО/лизинговой компании/банку-кредитору/банку-агенту, в котором указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.
Возобновлению не подлежат кредиты/микрокредиты/лизинг/ синдицированные кредиты, по которым имеется решение финансового агентства о прекращении субсидирования предпринимателей, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 139, 170 настоящих Правил субсидирования.
187. Сумма выплаченных предпринимателю субсидий подлежит возврату в финансовое агентство для дальнейшего использования средств по выплате субсидий.
188. Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения кредита/микрокредита/лизинга/синдицированного кредита предпринимателем по договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору финансового лизинга перед банком/банком развития/МФО/лизинговой компанией/банком-кредитором (датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем кредита/микрокредита/лизинга/синдицированного кредита банку/МФО/ лизинговой компании/банку-кредитору);
2) принятия решения уполномоченным органом финансового агентства о прекращении субсидирования;
3) расторжения договора субсидирования по инициативе предпринимателя.
189. Выплаты субсидий по договору присоединения прекращаются в случаях:
1) полного погашения кредита предпринимателем по договору банковского займа/договору финансового лизинга перед банком/банком развития/лизинговой компанией (датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем кредита/лизинга банку/лизинговой компании);
2) принятия решения уполномоченным органом финансового агентства о прекращении субсидирования;
3) отказа предпринимателя по собственной инициативе от условий субсидирования по ранее подписанному заявлению предпринимателя.

190. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда банк/даму банкі/лизинг компаниясы/кредитор-банк қолданыстағы кредит/лизинг/синдикатталған кредит бойынша кәсіпкерге бұрын қолданыста болған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді және өзге де шарттарды) белгілейді.
191. Кәсіпкер кредит/микрокредит/лизинг/синдикатталған кредит бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы/кредитор-банк/агент-банк қаржы агенттігін кредит/микрокредит /лизинг/синдикатталған кредит бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеу фактісі туралы 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
192. Кәсіпкер кредит/микрокредит/лизинг/синдикатталған кредит бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара өтеген жағдайда банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы/кредитор-банк/агент-банк қаржы агенттігіне төлемдерді өтеу графигін немесе қосылу шарты бойынша төлемдер графигін өзгертіп, субсидиялау шартына тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартқа/қаржылық лизинг шартына қосымша келісімнің көшірмесін не электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) өзгертілген төлемдерді өтеу графигі бар және төленуге тиесілі субсидиялар сомасы көрсетілген банктің/даму банкінің/МҚҰ-ның/лизинг компаниясының/кредитор-банктің/агент-банктің хатын жібереді.
Кәсіпкер күнтізбелік ай ішінде кредит/микрокредит/лизинг/ синдикатталған кредит бойынша негізгі борышты бірнеше рет мерзімінен бұрын ішінара өтеген жағдайда банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы/кредитор-банк/агент-банк төлемдерді өтеу графигін немесе қосылу шарты бойынша төлемдер графигін өзгертіп, субсидиялау шартына тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартқа/қаржылық лизинг шартына қосымша келісімнің осындай жағдайлар бойынша біріктірілген көшірмелерін не электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) өзгертілген төлемдерді өтеу графигі бар және төленуге тиісті субсидиялар сомасы көрсетілген банктің/даму банкінің/лизинг компаниясының/кредитор-банктің/агент-банктің хатын жіберуі мүмкін.
193. Кәсіпкердің кредиті/микрокредиті/лизингі/синдикатталған кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тоқтатылған, кәсіпкердің кредит/микрокредит/ лизинг/синдикатталған кредит бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын толық өтелген жағдайда банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы/кредитор-банк/агент-банк 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісін ұсынады.

190. В случае прекращения субсидирования банк/банк развития/лизинговая компания/банк-кредитор по действующему кредиту/лизингу/синдицированному кредиту устанавливают предпринимателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и/или иные платежи и прочие условия).
191. В случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту/лизингу/синдицированному кредиту предпринимателем банк/банк развития/МФО/лизинговая компания/банк-кредитор/банк-агент уведомляют финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту/лизингу/синдицированному кредиту в течение 2 (два) рабочих дней.
192. В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту/лизингу/синдицированному кредиту предпринимателем банк/банк развития/МФО/лизинговая компания/банк-кредитор/банк-агент направляют в финансовое агентство копию дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору финансового лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей или графика погашения по договору присоединения либо письма банка/банка развития/МФО/лизинговой компании/банка-кредитора/банка-агента с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
В случае неоднократного частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту/лизингу/синдицированному кредиту предпринимателем в течение календарного месяца банком/банком развития/МФО/лизинговой компанией/банком-кредитором/банком-агентом допускается предоставление в финансовое агентство объединенной по таким случаям копии дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору финансового лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей или графика погашения по договору присоединения либо письма банка/банка развития/лизинговой компании/банка-кредитора/банка-агента с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
193. В случаях прекращения субсидирования ставки вознаграждения по кредиту/микрокредиту/лизингу/синдицированному кредиту предпринимателя, полного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту/лизингу/синдицированному кредиту предпринимателя банк/банк развития/МФО/лизинговая компания/банк-кредитор/банк-агент в течение 7 (семь) рабочих дней представляют акт сверки взаиморасчетов в финансовое агентство.

194. Кәсіпкердің нысаналы пайдаланылмауы анықталған кредиті/микрокредиті /лизиніг/синдикатталған кредиті бойынша банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы /кредитор-банкі/агент-банкі қаржы агенттігіне құжаттарды кредитті/ микрокредитті /лизингті/синдикатталған кредитті нысаналы пайдаланбау фактісін растайтын құжаттармен қоса ұсынады.
3-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингтеу
195. Осы Субсидиялау қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес мониторингтейді.
Қаржы агенттігінің функциялары :
1) банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы/кредитор-банк/агент-банк ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде субсидиялау шартын жасасқан кәсіпкердің жаңа кредитті/микрокредитті/лизинті/синдикатталған кредитті нысаналы пайдалануын мониторингтеу;
2) банк/даму банкі/МҚҰ/лизинг компаниясы/кредитор-банк/агент-банк ұсынатын деректер негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингтеу;
3) жобаның іске асырылуын (қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын пайдалануды) мониторингтеу;
4) осы Субсидиялау қағидаларының шарттарына және (немесе) қаржы агенттігінің шешіміне жобаның және (немесе) кәсіпкердің сәйкестігін мониторингтеу.
196. "Жасыл" кредиттер бойынша қаржылай қолдау қаражатының нысаналы пайдаланылуын мониторингтеу шеңберінде қаржы агенттігі шекті өлшемшарттар:

194. По кредиту/микрокредиту/лизингу/синдицированному кредиту предпринимателя, по которому выявлено нецелевое использование, банк/банк развития/МФО/лизинговая компания/банк-кредитор/банк-агент представляют в финансовое агентство документы с приложением документов, подтверждающих факт нецелевого использования кредита/микрокредита/лизинга /синдицированного кредита.
Глава 3. Мониторинг реализации проектов
195. Мониторинг реализации проектов предпринимателей в рамках настоящих Правил субсидирования осуществляется финансовым агентством в соответствии с Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
К функциям финансового агентства относятся:
1) мониторинг целевого использования нового кредита/микрокредита/лизинга/синдицированного кредита предпринимателем, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, представляемых банком/банком развития/МФО/лизинговой компанией/банком-кредитором/банком-агентом;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, представляемых банком/банком развития/МФО/лизинговой компанией/банком-кредитором/банком-агентом;
3) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга);
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям настоящих Правил субсидирования и (или) решению финансового агентства.
196. В рамках мониторинга целевого использования средств финансовой поддержки по "зеленым" кредитам финансовое агентство проверяет достижение заемщиком заявленных по намечаемому "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии на основании внешней оценки провайдеров в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:

1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндері;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейлері;
3) қалдықтардың кәдеге жаратудың үлесін азайтудың;
4) су тұтынуды төмендету;
5) ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкес келуі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделген жағдайда провайдерлердің сыртқы бағалауы негізінде қарыз алушының көзделіп отырған "жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономанияның шекті өлшемшарттарға қол жеткізуін тексереді.
Сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын қарыз алушы береді.
Жобаны субсидиялау басталған 2 (екі) жылдан кейін қарыз алушы мәлімделген көрсеткіштерге қол жеткізуге тиісті тәуелсіз бағалау не энергия аудитін жүргізіп, қаржы агенттігіне ұсынылады. Қарыз алушы мәлімдеген жоба бойынша "жасыл" таксономия шекті өлшемшарттарының кейінге орындалуына сыртқы тексерулерді жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытынды берген бағалау провайдерлері жүргізеді.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2

1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии).
Заключение провайдера внешней оценки предоставляет заемщик.
По истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта заемщиком проводятся соответствующая независимая оценка достижения заявленных показателей либо энергоаудиты, которые предоставляются финансовому агентству. Внешние проверки последующего выполнения заявленных заемщиком пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту проводятся провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии.
_____________________
Приложение 1
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
Перечень приоритетных видов экономической деятельности
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2

68.20.8
Жеке меншік немесе жалға алынған қойма үй-жайларын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару****
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
75
Ветеринариялық қызмет
Білім беру
85
Білім беру
Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
86
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
87
Халыққа тұруын қамтамасыз ете отырып әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қызмет
88
Халыққа тұруын қамтамасыз етпей әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қызмет
Өнер, ойын-сауық және демалыс
93.1
Спорт саласындағы қызмет
* шойын, болат және ферроқорытпа өндірісін (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды "24.10"), ядролық отынды қайта өңдеуді (ЭҚЖЖ коды "24.46"), шойын құюды (ЭҚЖЖ коды "24.51"), болат құюды (ЭҚЖЖ коды "24.52") қоспағанда;
** ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметті қоспағанда ("жасыл" жобаларды және 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда);
республикалық маңызы бар қалаларда дизель отынымен автобустарды (ЭҚЖЖ кодтары 49.31.1 "Автобуспен тасымалдау", 49.31.9 "Кестеге бағынатын өзге де көлік түрлерімен тасымалдау") қоспағанда;
*** апартаменттерді, пәтерлерді және тұрғын үйлерді қоспағанда;
**** бұл ЭҚЖЖ қойма үй-жайлары мен қойма алаңдарын жалға беруді көздейді.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Өңдеу өнеркәсібіндегі, электр энергиясымен, газбен, бумен жабдықтау және ауа кондициялаудағы экономикалық қызмет түрлерінің тізбесі
Р/с
Экономикалық қызмет түрлері тобының атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
1
2
3
4
С секциясы Өңдеу өнеркәсібі 1
1
Етті қайта өңдеу және консервілеу және ет өнімдерін өндіру
Етті қайта өңдеу және консервілеу
10.11
Ауыл шаруашылығы құсының етін қайта өңдеу және консервілеу
10.12
Еттен және ауыл шаруашылығы құс етінен жасалған өнімдер өндірісі
10.13
2
Балықты, шаян тәрізділерді және моллюскілерді қайта өңдеу және консервілеу
Балықты, шаян тәрізділерді және моллюскілерді өңдеу және консервілеу
10.20
3
Жемістерді және көкөністерді өңдеу және консервілеу
Картопты қайта өңдеу және консервілеу
10.31
Жеміс және көкөніс шырындары өндірісі
10.32
Жемістерді және көкөністерді қайта өңдеу және консервілеудің өзге де түрлері
10.39
4
Өсімдік және мал майы мен тоңмай өндірісі
Май және тоңмай өндірісі
10.41
Маргарин және оған ұқсас тағамдық тоңмайлар өндірісі

68.20.8
Аренда (субаренда) и управление собственными или арендованными складскими помещениями ****
Профессиональная, научная и техническая деятельность
75
Ветеринарная деятельность
Образование
85
Образование
Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86
Деятельность в области здравоохранения
87
Деятельность в области социального обслуживания населения с обеспечением проживания
88
Деятельность в области социального обслуживания населения без обеспечения проживания
Искусство, развлечения и отдых
93.1
Деятельность в области спорта
* за исключением производства чугуна, стали и ферросплавов (код общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) "24.10"), переработка ядерного топлива (код ОКЭД "24.46"), литье чугуна (код ОКЭД "24.51"), литье стали (код ОКЭД "24.52");
** за исключением деятельности по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов и проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу);
за исключением автобусов (код ОКЭД 49.31.1 "Перевозки автобусами", 49.31.9 "Перевозки прочими видами транспорта, подчиняющегося расписанию") на дизельном топливе в городах республиканского значения;
*** за исключением апартаментов, квартир и жилых домов;
**** данный ОКЭД предусматривает аренду складских помещений и складских площадок.
_____________________
Приложение 2
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
Перечень видов экономической деятельности в обрабатывающей промышленности, электроснабжении, подаче газа, пара и воздушном кондиционировании
№ п/п
Наименование группы видов экономической деятельности
Наименование из общего классификатора видов экономической деятельности
Общий классификатор видов экономической деятельности
1
2
3
4
Секция С Обрабатывающая промышленность 1
1
Переработка и консервирование мяса и производство мясной продукции
Переработка и консервирование мяса
10.11
Переработка и консервирование мяса сельскохозяйственной птицы
10.12
Производство продуктов из мяса и мяса сельскохозяйственной птицы
10.13
2
Переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков
Переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков
10.20
3
Переработка и консервирование фруктов и овощей
Переработка и консервирование картофеля
10.31
Производство фруктовых и овощных соков
10.32
Прочие виды переработки и консервирования фруктов и овощей
10.39
4
Производство растительных и животных масел и жиров
Производство масел и жиров
10.41
Производство маргарина и аналогичных пищевых жиров

30.20
Басқа топтамаларға енгізілмеген көлік құралдарының өндірісі
30.9
29
Жиһаз өндірісі
Жиһаз өндірісі
31
30
Өзге де дайын бұйымдар өндірісі
Өзге де дайын бұйымдар өндірісі
32
D секциясы Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және кондицияланған ауамен жабдықтау
31
Электр энергиясын өндіру
Гидроэлектр станцияларының электр энергиясын өндіруі
35.11.2
Жел электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
35.11.4
Күн электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
35.11.5
Өзге де электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
35.11.9
Ескертпелер:
1 Өндіріс, оның ішінде айран, консервіленбеген қойылтылған сүт, дән түйіршіктері, глюкоза-фруктоза шәрбаты, қарақұмық өндірісі, сондай-ақ картопты өнеркәсіптік тазартуды және шай мен кофе өндіруді қоспағанда, картопты өңдеу және консервілеу.
2 Өндіріс, оның ішінде: дезинфекциялау құралдарының, зарарсыздандырғыштар өндірісі.
3 Шойын, болат және ферроқорытпа өндірісін (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды "24.10") қоспағанда, ядролық отынды өңдеу (ЭҚЖЖ коды "24.46"), шойын құю (ЭҚЖЖ коды "24.51"), болат құю (ЭҚЖЖ коды "24.52").
4 Өндіріс, оның ішінде асыл емес (бағалы емес) металдардан жасалған бөшкелер, барабандар және басқа да ыдыстар өндірісі.
5 Өндіріс, оның ішінде өкпені жасанды желдету аппараты; медициналық мақсаттарда пайдаланылатын өзге де электр және электрондық жабдықтар; діріл-акустикалық аппараттар; медициналық білезіктер; пациент мониторлары; телекардиографтар; диализаторлар өндірісі.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
Тау-кен өндіру өнеркәсібі және көрсетілетін қызметтер бойынша экономикалық қызмет түрлерінің тізбесі
Р/с
Экономикалық қызмет түрлері тобының атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінен алынған атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
1
2
3
4
B секциясы Тау-кен өндіру өнеркәсібі және карьерлер игеру
1
Тас көмірді байыту
Тас көмірді байыту
05.10.31
2
Тұз өндіру
Тұз өндіру
08.93
E секциясы Сумен жабдықтау; су бұру қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою қызметі
3
Су жинау, өңдеу және тарату
Су жинау, өңдеу және тарату
36
4
Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
Қауіпсіз қалдықтарды жинау
38.11
H секциясы Көлік және қоймаға жинау
5
Құрлық және құбырмен жүретін көлік қызметі
Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де құрлықтағы жолаушылар көлігінің қызметі
49.392
6
Жүкті қоймалау және қосалқы көлік қызметі
Жүктерді қоймаға жинау және қосалқы көлік қызметі

30.20
Производство транспортных средств, не включенных в другие группировки
30.9
29
Производство мебели
Производство мебели
31
30
Производство прочих готовых изделий
Производство прочих готовых изделий
32
Секция D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
31
Производство электроэнергии
Производство электроэнергии гидроэлектростанциями
35.11.2
Производство электроэнергии ветровыми электростанциями
35.11.4
Производство электроэнергии солнечными электростанциями
35.11.5
Производство электроэнергии прочими электростанциями
35.11.9
Примечания:
1 Производство, в том числе кефира, неконсервированного сгущенного молока, мучка, глюкозно-фруктозного сиропа, гречихи, также переработка и консервирование картофеля, за исключением промышленной чистки картофеля и производства чая и кофе.
2 Производство, в том числе дезинфицирующих средств, антисептиков.
3 За исключением производства чугуна, стали и ферросплавов (код Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) "24.10"), переработка ядерного топлива (код ОКЭД "24.46"), литье чугуна (код ОКЭД "24.51"), литье стали (код ОКЭД "24.52").
4 Производство, в том числе бочек, барабанов и других емкостей из металлов неблагородных (недрагоценных).
5 Производство, в том числе аппарата искусственной вентиляции легких; иного электрического и электронного оборудования, используемого в медицинских целях; виброакустических аппаратов; медицинских браслетов; мониторов пациента; телекардиографов; диализаторов.
_____________________
Приложение 3
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
Перечень видов экономической деятельности по услугам и горнодобывающей промышленности
№ п/п
Наименование группы видов экономической деятельности
Наименование из общего классификатора видов экономической деятельности
Общий классификатор видов экономической деятельности
1
2
3
4
Секция В Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров
1
Обогащение каменного угля
Обогащение каменного угля
05.10.31
2
Добыча соли
Добыча соли
08.93
Секция Е Водоснабжение; водоотведение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
3
Забор, обработка и распределение воды
Забор, обработка и распределение воды
36
4
Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов
Сбор неопасных отходов
38.11
Секция Н Транспорт и складирование
5
Деятельность сухопутного и трубопроводного транспорта
Деятельность прочего пассажирского сухопутного транспорта, не включенного в другие группировки
49.392
6
Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность
Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность

523
Жүктерді қоймалаға жинау және сақтау
52.104
I Секциясы Тұру және тамақтану бойынша қызметтер көрсету
7
Уақытша тұру жөнінде қызмет көрсету
Қонақүйлердің және тұруға арналған соған ұқсас орындардың қызметтер көрсетуі
55.105
Демалыс күндерінде және қысқа мерзімді тұрудың өзге де кезеңдеріне баспана беру
55.205
Кемпингтердің, автофургондарға және тұруға арналған автотіркемелерге арналған тұрақтардың қызметтер көрсетуі
55.305
Тұруға арналған өзге де орындардың көрсетілетін қызметтері
55.906
J секциясы Ақпарат және байланыс
8
Компьютерлік бағдарламалау, консультациялық және басқа да ілеспе көрсетілетін қызметтер
Компьютерлік бағдарламалау саласындағы қызмет

523
Складирование и хранение грузов
52.104
Секция I Предоставление услуг по проживанию и питанию
7
Предоставление услуг по временному проживанию
Предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания
55.105
Предоставление жилья на выходные дни и прочие периоды краткосрочного проживания
55.205
Предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья
55.305
Предоставление услуг прочими местами для проживания
55.906
Секция J Информация и связь
8
Компьютерное программирование, консультационные и другие сопутствующие услуги
Деятельность в области компьютерного программирования

62.01
9
Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы қызмет
Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы қызмет
63
P секциясы Білім беру
10
Білім беру
Білім беру
857
Басқа топтамаларға енгізілмеген білім берудің өзге де түрлері
85.59
Q секциясы Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
11
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
868
Ескертпелер:
1 Үйіндіден қазып алынған тас көмір.
2 Тау шаңғысы курорттарын салу, егер қалалық және қалааралық көлік тасымалы жүйесіне кірмесе, конвейерлерді, арқанды жолдарды, тау шаңғысы және арқанды көтергіштерді басқару.
3 Қазақстан Республикасының Қытай Халық Республикасымен және Өзбекстан Республикасымен шекаралас аумақтарында көліктік транзиттік терминалдар, құрғақ порттар, қойма үй-жайларын салу.
4 Азық-түлік өнімдерін сақтау және өткізу бойынша көтерме-тарату орталықтарын құру, көкөніс және жеміс қоймаларын салу.
5 Алакөл көлі жағалауында (Шығыс Қазақстан, Алматы облыстары), Балқаш көлі жағалауында (Қарағанды облысы), Баянауыл курорттық аймағында (Павлодар облысы), Щучье-Бурабай курорттық аймағында (Ақмола облысы), Түркістан және Ақтау қалаларында, Имантау-Шалқар курорттық аймағында (Солтүстік Қазақстан облысы), Алматы таулы кластерінде (Алматы облысының Талғар, Еңбекшіқазақ, Ұйғыр, Райымбек, Қарасай аудандары), "Медеу" мемлекеттік аумақтық табиғи паркінде, Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркінде іске асырылатын туризм саласындағы жобалар қаржыландырылады.
6 Студенттер және мектеп жатақханаларын салу және (немесе) реконструкциялау.
7 Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру мекемелерін салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жабдықтармен жарақтандыру.
8 Медициналық мекемелерді салу және (немесе) жөндеу және (немесе) медициналық мекемелерді қажетті медициналық жабдықтармен (компьютерлік томограф, магнитті-резонанстық томограф, ультрадыбыстық зерттеу аппараты, кардиомонитор, неонаталдық өкпені жасанды желдету аппараты, өкпені жасанды желдету аппараты, жасанды қанайналым аппараты, ангиографиялық жүйе) жарақтандыру, сондай-ақ санаториялық-курорттық мекемелер салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жабдықтармен жарақтандыру.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
Негізгі (басым) экономикалық қызмет түрлерінің тізбесі
Р/с
Экономикалық қызмет түрлерініңжалпы жіктеуішінен алынған атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
1
2
3
1.
Сүтті бағыттағы ірі қара мал өсіру

62.01
9
Деятельность в области информационного обслуживания
Деятельность в области информационного обслуживания
63
Секция P Образование
10
Образование
Образование
857
Прочие виды образования, не включенные в другие группировки
85.59
Секция Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
11
Деятельность в области здравоохранения
Деятельность в области здравоохранения
868
Примечания:
1 Извлеченный каменный уголь из отвалов.
2 Строительство горнолыжных курортов, управление конвейерами, канатными дорогами, горнолыжными и канатными подъемниками, если они не входят в систему городских и междугородних транспортных перевозок.
3 Строительство транспортных транзитных терминалов, сухих портов, складских помещений на приграничных с Китайской Народной Республикой и Республикой Узбекистан территориях Республики Казахстан.
4 Создание оптово-распределительных центров по хранению и реализации продовольственной продукции, строительство овоще- и фруктохранилищ.
5 Финансируются проекты в сфере туризма, реализуемые на побережье озера Алаколь (Восточно-Казахстанская, Алматинская области), побережье озера Балхаш (Карагандинская область), в Баянаульской курортной зоне (Павлодарская область), Щучинско-Боровской курортной зоне (Акмолинская область), в городах Туркестане и Актау, Имантау-Шалкарской курортной зоне (Северо-Казахстанская область), Алматинском горном кластере (Талгарский, Енбекшиказахский, Уйгурский, Райымбекский, Карасайский районы Алматинской области), государственном региональном природном парке "Медеу", Иле-Алатауском государственном национальном природном парке.
6 Строительство и (или) реконструкция студенческих и школьных общежитий.
7 Строительство и (или) реконструкция, и (или) оснащение оборудованием учреждений дошкольного, начального, основного и общего среднего образования.
8 Строительство и (или) ремонт медицинских учреждений, и (или) оснащение медицинских учреждений необходимым медицинским оборудованием (компьютерный томограф, магнитно-резонансный томограф, аппарат ультразвукового исследования, кардиомонитор, аппарат искусственной вентиляции лҰгких неонатальный, аппарат искусственной вентиляции лҰгких, аппарат искусственного кровообращения, ангиографическая система), а также строительство и (или) реконструкция, и (или) оснащение оборудованием санаторно-курортных учреждений.
_____________________
Приложение 4
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
Перечень ключевых (приоритетных) видов экономической деятельности
№ п/п
Наименование из общего классификатора видов экономической деятельности
Общий классификатор видов экономической деятельности
1
2
3
1.
Разведение крупного рогатого скота молочного направления

20.59.9
18.
Фармацевтикалық препараттар өндіру
21.20.1
19.
Жұмсақ шатыр және гидрооқшаулағыш материалдар өндіру
23.99.3
20.
Орындықтар мен басқа да отыратын жиһаздардан басқа кеңселер мен сауда кәсіпорындарына арналған жиһаз өндіру
31.01.2
Сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Өтініш
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары) :
(қажетті бағытқа қанат белгі қойыңыз)
Субсидиялау қағидалары шеңберінде "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты
Субсидиялау қағидалары шеңберінде "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты
"Моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлікті қолдау" бағыты
"Әлеуметтік кәсіпкерлік" бағыты
шеңберінде қатысу және _______ жылғы № ___ банктік қарыз шарты/микрокредит бойынша шарт/қаржылық лизинг шарты негізінде берілген кредит/микрокредит/қаржылық лизинг шарты/"жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін мынадай:
Кредиттің/микрокредиттің нысаналы мақсаты
"Жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін кредит болған жағдайда: "жасыл" жоба жататын "жасыл" таксономия санаты/санаттары
Кредит/микрокредит/лизинг сомасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Кредит/микрокредит валютасы
Кредит/микрокредит/лизинг мерзімі
шарттарда субсидиялау нысанында мемлекеттік қолдау алу мақсатында Сізден субсидиялау мақұлданған жағдайда кредит/микрокредит/қаржылық лизинг шарты бойынша номиналдық сыйақы мөлшерлемесін Субсидиялау қағидалары шеңберінде қатысуға мүмкіндік беретін деңгейге дейін төмендету мүмкіндігін қарастыруыңызды сұраймын.
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________________________________________________
(қолы, күні) мөр орны (бар болса)
Сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қайда: ________________
қаржы агенттігі
Кімнен _________________
(бұдан әрі – кәсіпкер)
№ __________сауалнама-өтініш
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары) сәйкес Сізден кредит/микрокредит/қаржылық лизинг шарты/"жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау туралы мәселені қаржы агенттігінің ___________ жөніндегі уәкілетті органының қарауына шығаруға бастамашылық етуіңізді сұраймын:

20.59.9
18.
Производство фармацевтических препаратов
21.20.1
19.
Производство мягких кровельных и гидроизоляционных материалов
23.99.3
20.
Производство мебели для офисов и предприятий торговли, кроме стульев и другой мебели для сидения
31.01.2
_____________________
Приложение 5
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
Форма
Заявление
С целью участия в Правилах субсидирования части ставки вознаграждения (далее – Правила субсидирования), в рамках:
(необходимое направление отметить галочкой)
Направление "Поддержка малого и среднего предпринимательства" в рамках Правил субсидирования
Направление "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства" в рамках Правил субсидирования
Направление "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах"
Направление "Социальное предпринимательство"
и получения государственной поддержки в форме субсидирования части ставки вознаграждения по кредиту/микрокредиту/договору финансового лизинга/кредиту для целей реализации "зеленых" проектов, выданному на основании договора банковского займа/договора по микрокредиту/договора финансового лизинга № _____ от _____________ года, на следующих условиях:
Целевое назначение кредита/микрокредита
В случае кредита для целей реализации "зеленых" проектов:
категория/категории "зеленой" таксономии, к которой/которым относится "зеленый" проект
Сумма кредита/микрокредита/лизинга
Ставка вознаграждения
Валюта кредита/микрокредита
Срок кредита/микрокредита/лизинга
прошу Вас рассмотреть возможность понижения номинальной ставки вознаграждения по кредиту/микрокредиту/договору финансового лизинга до уровня, позволяющего принять участие в рамках Правил субсидирования, в случае одобрения субсидирования.
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
(подпись, дата) место печати (при наличии)
____________________
Приложение 6
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
Форма
Куда: финансовое агентство
____________________________
От кого:
________________________
(далее – предприниматель)
Заявление-анкета № __________
В соответствии с Правилами субсидирования части ставки вознаграждения (далее – Правила субсидирования) прошу Вас инициировать вынесение вопроса о субсидировании части ставки вознаграждения по кредиту/микрокредиту/договору финансового лизинга/кредиту для целей реализации "зеленых" проектов на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства по _____________________ согласно нижеследующему:

1. Субсидиялау қағидаларының бағыттары (бағытқа қанат белгі қойыңыз)
Субсидиялау қағидалары шеңберінде "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты
Субсидиялау қағидалары шеңберінде "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты
"Моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлікті қолдау" бағыты
"Әлеуметтік кәсіпкерлік" бағыты
2. Жоба бойынша ақпарат
Құрылтайшы(лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жобаның қысқаша сипаттамасы
Жоба іске асырылатын жер (облыс, қала)
Экономикалық қызметтің түрі (ЭҚЖЖ сәйкес)
Банк/микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ)/лизинг компаниясының атауы
Кредит/микрокредит/лизинг сомасы
Кредиттің/микрокредиттің нысаналы мақсаты
"Жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін кредит болған жағдайда: "жасыл" жоба жататын "жасыл" таксономия санаты/санаттары
3. Кепілдіктер мен келісімдер
Кәсіпкер қаржы агенттігіне мынаны мәлімдейді және оған кепілдік береді:
1. Осы өтінішпен бірге не қаржы агенттігінің сұратуы бойынша қаржы агенттігіне берілетін (берілген) немесе табысталатын барлық деректер, ақпарат және құжаттама анық болып табылады әрі төменде көрсетілген күнгі шындыққа толық сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда қаржы агенттігіне дереу хабарлауға міндеттенемін.
2. Қаржы агенттігінің алғашқы талап етуі бойынша осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды, сондай-ақ бастапқы статистикалық деректерді беруге және ашуға міндеттенемін.
3. Қаржы агенттігі көрсетілген растау мен кепілдіктердің дұрыстығын тексермейді.
4. Кәсіпкерге жалған, толық емес және (немесе) анық емес мәліметтерді бергені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік туралы ескертілді.
5. Кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын адамның өтініш беруіне мүмкіндік беретінін кәсіпкер растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың дұрыс еместігі анықталған жағдайда осы өтініштің көрсетілген деректердің дұрыс еместігін растайтын мәліметтер анықталған кезде кез келген кезеңде қабылданбайтынына, бұл ретте қаржы агенттігінің қабылдамау себептерін хабарламайтындығымен келісемін.
Осы арқылы кәсіпкер қаржы агенттігіне:
1. Қаржы агенттігі осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына бере алатынына.

1. Направления Правил субсидирования (отметить галочкой направление)
Направление "Поддержка малого и среднего предпринимательства" в рамках Правил субсидирования
Направление "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства" в рамках Правил субсидирования
Направление "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах"
Направление "Социальное предпринимательство"
2. Информация по проекту
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Фамилия, имя, отчество первого руководителя (при его наличии)
Краткое описание проекта
Место реализации проекта (область, город)
Вид экономической деятельности (согласно ОКЭД)
Наименование банка/микрофинансовой организации (далее – МФО) /лизинговой компании
Сумма кредита/микрокредита/лизинга
Целевое назначение кредита/микрокредита
В случае кредита для целей реализации "зеленых" проектов:
категория/категории "зеленой" таксономии, к которой/которым относится "зеленый" проект
3. Гарантии и согласия
Предприниматель заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (предоставленные) или предоставляемые финансовому агентству совместно с настоящим заявлением либо по запросу финансового агентства, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить финансовое агентство.
2. Обязуюсь предоставлять и раскрывать по первому требованию финансового агентства любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, а также первичные статистические данные, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. Финансовое агентство не проверяет действительность указанных заверений и гарантий.
4. Предприниматель предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и (или) недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
5. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция предпринимателя позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление отклоняется на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом финансовое агентство не сообщает причины отклонения.
Предприниматель настоящим предоставляет финансовому агентству согласие с тем, что:
1. Финансовое агентство предоставляет указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".

2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ қаржы агенттігі талап еткен барлық құжаттар Субсидиялау қағидалары шеңберінде тек субсидиялау үшін берілетініне.
3. Қаржы агенттігі кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал кәсіпкер берген құжаттар және өтініштің түпнұсқасы субсидиялау берілмесе де, қаржы агенттігінде сақталуына.
4. Қаржы агенттігінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (субсидиялауды алуға қажетті құжаттарды ресімдеуге және тағы басқа) қаржы агенттігінің субсидиялауды беру немесе кәсіпкер шеккен шығындарды өтеу міндеттемесі болып табылмайтынына.
5. Қаржы агенттігі одан немесе банктен/даму банкінен/МҚҰ-дан/лизинг компаниясынан алған кәсіпкердің ақпаратын жарнама науқанын жүргізу кезінде, ақпаратты қаржы агенттігінің ресми сайтында орналастыру кезінде пайдалануына.
6. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанын және келісетінін растайды, кейіннен қаржы агенттігіне наразылығы болмайтынына келісімін береді.
4. Қосымшалар:
(______________________ бағыты бойынша көзделген құжаттар)
___________________________________________ ________________
Кәсіпкердің (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы, күні)
Сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20__ жылғы "__" ____
Кәсіпкерлік субъектісі (бұдан әрі – КС)
"_____________________________"
Көшірме: "_______________________"
акционерлік қоғамы (екінші деңгейдегі
банкі)/жауапкершілігі шектеулі
серіктестігі (лизинг компаниясы)
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (бұдан әрі – Қор) сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мәселесі бойынша "_______________" КС жобасын Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларының (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары) _____________ бағыты шеңберінде қаржы агенттігінің уәкілетті органының отырысында 20___ жылғы "___" _________ қарағанын және мақұлдағанын хабарлайды.
Субсидиялау үшін бюджетте қаражат болмаған жағдайда Қор Субсидиялау қағидаларының 110 және 151-тармақтарына сәйкес субсидиялау шартына қол қоймайды.
Өңірлік филиал директоры ______________________________________
Сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
20__ жылғы "__" ___
Кәсіпкерлік субъектісі (бұдан әрі – КС)
"_____________________________"
Көшірме: "_______________________"
акционерлік қоғамы (екінші деңгейдегі
банкі)/жауапкершілігі шектеулі
серіктестігі (лизинг компаниясы)
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларының _________ бағыты шеңберінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мәселесі бойынша "_______________" КС жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органының отырысында қарап, мынадай шешім қабылдады:

2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные финансовым агентством документы предоставлены исключительно для субсидирования в рамках Правил субсидирования.
3. Финансовое агентство оставляет за собой право проверки любой сообщаемой предпринимателем о себе информации, а документы, представленные предпринимателем, и оригинал заявления будут храниться у финансового агентства, даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие финансовым агентством данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых для получения субсидирования документов и тому подобное) не являются обязательством финансового агентства предоставить субсидирование или возместить понесенные предпринимателем издержки.
5. Финансовое агентство использует информацию предпринимателя, полученную от него или банка/банка развития/МФО/лизинговой компании при проведении рекламной кампании, размещении информации на официальном сайте финансового агентства.
6. Подтверждает, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к финансовому агентству иметь не будет.
4. Приложения:
(документы, предусмотренные по ________________________________ направлению)
________________________________________________ ______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) предпринимателя (подпись, дата)
_____________________
Приложение 7
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
Форма
"___" _____ 20__года
Субъект предпринимательства (далее – СП)
"____________________________________"
Копия: акционерное общество (банк второго
уровня)/товарищество с ограниченной
ответственностью (лизинговая компания)
"____________________________________"
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – Фонд) сообщает, что проект СП "_______________" был рассмотрен и одобрен "___" _________ 20___ года на заседании уполномоченного органа финансового агентства в рамках направления _______________ Правил субсидирования части ставки вознаграждения (далее – Правила субсидирования) по вопросу субсидирования ставки вознаграждения.
В случае отсутствия средств в бюджете для субсидирования Фонд согласно пунктам 110 и 151 Правил субсидирования не подписывает договор субсидирования.
Директор регионального филиала
______________________________________
_____________________
Приложение 8
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
Форма
"___" _____ 20__года
Субъект предпринимательства (далее – СП)
"____________________________________"
Копия: акционерное общество (банк второго
уровня)/товарищество с ограниченной
ответственностью (лизинговая компания)
"____________________________________"
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", рассмотрев проект СП "_______________" по вопросу субсидирования ставки вознаграждения на очередном заседании уполномоченного органа финансового агентства в рамках направления _________ Правил субсидирования части ставки вознаграждения, принял решение:

1. _____________________ бас тартылсын (бас тарту себебі).
2. _____________________ ұсынылсын.
Өңірлік филиал директоры _______________________________________
Сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Өңірлік үйлестірушіге/уәкілетті органға ________ бастап __________ дейінгі аралықтағы кезең үшін субсидиялау туралы есеп
Банктің/даму банкінің/ микроқаржы ұйымының/ лизинг компаниясының атауы
Кәсіпкер өтініш жасаған орын
Кәсіпкердің атауы
Банктік қарыз шартының (бұдан әрі – БҚШ) (транш)/ микрокредит бойынша шарттың (бұдан әрі – МШ) (транш)/ қаржылық лизинг шартының (бұдан әрі – ҚЛШ) (транш) нөмірі
БҚШ (транш)/ МШ (транш)/ҚЛШ (транш) күні
Кредит (транш)/ микрокредит (транш)/лизинг (транш)/сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
Кредит (транш)/ микрокредит (транш)/лизинг (транш) бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Кезең ішінде қаржы агенттігі аударған субсидиялар сомасы, теңге
Кезең ішінде есептен шығарылған субсидиялар сомасы, теңге
7
8
9
10
11
Ескертпе:
*Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді/микрокредиттерді субсидиялау жобалары бойынша өңірлік үйлестірушіге/уәкілетті органға субсидиялау туралы есеп ұқсас нысан бойынша жеке ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырылған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы мен жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы мен жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді, ислам банктері/ислам лизингі компаниялары кәсіпкерлік субъектілеріне беретін қаржыландыру бойынша ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы/жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялаудың шарттары мен тетігін айқындайды.
2. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айналым қаражатын толықтыру – кәсіпкердің мәлімделген қызметімен байланысты әрі салықтық міндеттемелерді, зейнетақылық және әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдерді/алымдарды/баждарды төлеуге арналмаған кәсіпкерді қаржыландырудың нысаналы мақсаты;

1. Отказать _____________________ (причина отклонения).
2. Рекомендовать _____________________
Директор регионального филиала
______________________________________
_____________________
Приложение 9
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
Форма
Отчет о субсидировании региональному координатору /в уполномоченный орган за период с ____________ по _____________
Наименование банка/банка развития/микрофинансовой организации/лизинговой компании
Место обращения предпринимателя
Наименование предпринимателя
Номер договора банковского займа (далее – ДБЗ) (транша)/ договора по микрокредиту (далее – ДМ) (транша)/ договора финансового лизинга (далее – ДФЛ) (транша)
Дата ДБЗ (транша)/ ДМ (транша)/ ДФЛ (транша)
Сумма кредита (транша) /микрокредита (транша)/ лизинга (транша), тенге
1
2
3
4
5
6
Ставка вознаграждения по кредиту (траншу)/ микрокредиту (траншу)/лизингу (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период, тенге
Сумма субсидий, списанная за период, тенге
7
8
9
10
11
Примечание:
*По проектам субсидирования кредитов/микрокредитов, направленных на пополнение оборотных средств, отчет о субсидировании региональному координатору/в уполномоченный орган представляется отдельно по аналогичной форме.
_____________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила субсидирования частей наценки на товар и арендного платежа, составляющих доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования частей наценки на товар и арендного платежа, составляющих доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства (далее – Правила субсидирования при финансировании исламскими банками) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс), определяют условия и механизм субсидирования части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании по финансированию исламских банков/исламских лизинговых компаний, предоставляемого субъектам предпринимательства.
2. В настоящих Правилах субсидирования при финансировании исламскими банками используются следующие основные понятия:
1) пополнение оборотных средств – целевое назначение финансирования предпринимателя, связанное с заявленной деятельностью предпринимателя и исключающее оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей/сборов/пошлин;

2) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекетті іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
3) банк-төлем агентi – қаржы агенттігімен келісілген және ислам лизингі компанияларының ислам лизингі шарттары бойынша субсидиялар сомаларын аудару мен есептен шығаруға арналған ислам лизингі компаниясының арнайы шотын жүргізу функцияларын жүзеге асыратын ислам лизингі компаниясының уәкілетті банкі;
4) бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасы/бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 522 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы – 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы – 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба, "Мемлекеттік қолдауға жататын жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметін жүзеге асыратын экономика салаларын мемлекеттік қаржылай қолдауқағидаларын, нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 21 қарашадағы № 410-НҚ, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 412, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 299, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 327, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 401, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 450-НҚ, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 16, Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 91, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 84, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 347, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 572/НҚ, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 598 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 167 бірлескен бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33681 болып тіркелген);

2) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) банк-платежный агент – уполномоченный банк исламской лизинговой компании, который согласовывается с финансовым агентством и осуществляет функции по ведению специального счета исламской лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания сумм субсидий по договорам исламского лизинга исламских лизинговых компаний;
4) ранее утвержденная программа поддержки предпринимательства/ранее утвержденные программы поддержки предпринимательства – Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 522, Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968, Национальный проект по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728, совместный приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 ноября 2023 года № 410-НҚ, Министра энергетики Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 412, Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 299, Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 327, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 401, Министра культуры и информации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 450-НҚ, Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 16, исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 91, Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 84, Министра просвещения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 347, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 572/НҚ, Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 598 и исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 167 "Об утверждении правил, форм государственной финансовой поддержки, отраслей экономики, в которых осуществляют деятельность субъекты частного предпринимательства, подлежащие государственной поддержке" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33681);

5) жергілікті үйлестіруші – құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлерді консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның (қаланың/ауданның) құрылымдық бөлімшесі;
6) жоба – кәсіпкер кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде бизнестің әртүрлі бағыттарында (бір жоба аясында қаржыландырудың бірнеше түрін алуға болады) жүзеге асыратын іс-қимыл мен іс-шаралар жиынтығы;
7) инвестициялар – негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) салу және (немесе) жаңғырту және (немесе) реконструкциялау және (немесе) күрделі жөндеу, биологиялық және (немесе) материалдық емес активтерді сатып алу (осы анықтамада көрсетілген мақсаттарға байланысты ақы төлеу шоттарына сәйкес негізгі құралдардың/ биологиялық/ материалдық/материалдық емес активтердің құнына енгізілген қосылған құн салығы бойынша шығыстар да инвестицияларға жатады);
8) ислам банкі – осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген банк қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк;
9) ислам банкі беретін қаржыландыру (бұдан әрі – қаржыландыру) – ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кәсіпкерге беретін тауар үшін төлемді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу және/немесе ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кәсіпкерге лизинг (жалға беру) шарттарында мүлікті (лизинг нысанын) беруі;
10) ислам лизингі компаниясы – осы Ислам банктері қаржыландырған кездегі субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде қатысатын, өз қызметін "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 2-1-тарауына сәйкес жүзеге асыратын, акционерлік қоғам нысанында құрылған, банк болып табылмайтын заңды тұлға;
11) ислам лизингі шарты – ислам лизингі компаниясы мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша ислам лизингі компаниясы кәсіпкерге мүлікті (лизинг нысанын) лизинг (жалға беру) шарттарында береді;
12) исламдық қаржыландыру бойынша субсидиялау шарты (бұдан әрі – субсидиялау шарты) – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша ислам банкі/ислам лизингі компаниясы берген кәсіпкерді қаржыландыру бойынша ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы/жалдау төлемінің бөліктерін қаржы агенттігі ішінара субсидиялайтын, қаржы агенттігі, ислам банкі/ислам лизингі компаниясы мен кәсіпкер арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім;

5) местный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа (города/района), осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов;
6) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан (в рамках одного проекта возможно получение нескольких видов финансирования);
7) инвестиции – приобретение и (или) строительство, и (или) модернизация, и (или) реконструкция, и (или) капитальный ремонт основных средств, приобретение биологических и (или) нематериальных активов (расходы по налогу на добавленную стоимость, включенные в стоимость основных средств/биологических/материальных/нематериальных активов согласно счетам к оплате, связанные с указанными в данном определении целями, также относятся к инвестициям);
8) исламский банк – банк второго уровня, осуществляющий банковскую деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", на основании лицензии, в рамках реализации настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками;
9) финансирование, предоставляемое исламским банком, (далее – финансирование) – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком/исламской лизинговой компанией предпринимателю, и/или предоставление исламским банком/исламской лизинговой компанией имущества (предмета лизинга) предпринимателю на условиях лизинга (аренды);
10) исламская лизинговая компания – юридическое лицо, созданное в форме акционерного общества, не являющееся банком, осуществляющее свою деятельность в соответствии с главой 2-1 Закона Республики Казахстан "О финансовом лизинге" (далее – Закон), участвующее в рамках реализации настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками;
11) договор исламского лизинга – письменное соглашение, заключенное между исламской лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого исламская лизинговая компания предоставляет предпринимателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды);
12) договор субсидирования по исламскому финансированию (далее – договор субсидирования) – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует наценку на товар/арендный платеж, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя, выданному исламским банком/исламской лизинговой компанией, по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;

13) кәсіпкер – өз қызметін осы Ислам банктері қаржыландырған кездегі субсидиялау қағидалары шеңберінде жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;
14) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
15) қайта қаржыландыру – кәсіпкерге бұрын берілген қаржыландыруды қаржыландыру қаражаты есебінен алмастыру, бұл ретте қайта қаржыландыру сомасына негізгі борыш қана кіреді, тауардың үстеме бағасы, айыппұлдар, өсімпұлдар және сот тәртібімен де, соттан тыс тәртіппен де берешекті өндіріп алуға байланысты өзге де төлемдер есепке алынбайды;
16) қаржыландыру шарты – ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ислам банкі кәсіпкерге – тауарды сатып алушыға немесе сатушыға коммерциялық кредит береді не кәсіпкерге лизинг (жалға беру) шарттарында мүлік (лизинг нысанасын) береді (қаржыландыру шартына бас қаржыландыру келісімі де жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы жекелеген шарттар жасасады);
17) мемлекеттік даму институттары – экономиканың әртүрлі салаларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, акцияларының бақылау пакеттері ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі акционерлік қоғамдар;
18) нысананы пайдалану – кәсіпкердің осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес келетін мақсаттарға қаржыландыру шарты бойынша алынған ислам банктерінің/ислам лизингі компанияларының қаржыландыруын пайдалануы (нысананы пайдалану, жиынтығында кәсіпкердің активке/ жұмыстарға/ көрсетілетін қызметтерге толық көлемде ақы төлегенін, алғанын және пайдаланғанын және (немесе) осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес басқа мақсаттарға қол жеткізгенін растайтын тиісті құжаттармен расталады);
19) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
20) субсидиялар – субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі ислам банкіне/ислам лизингі компаниясына өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
21) субсидиялау – кәсіпкер ислам банкіне/ислам лизингі компаниясына ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы/жалдау төлемі ретінде төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас ретінде кәсіпкерлерді қаржыландырулар бойынша мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны;

13) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в рамках настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками;
14) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
15) рефинансирование – замещение за счет средств финансирования ранее выданного финансирования предпринимателю, при этом в сумму рефинансирования входит только основной долг без учета наценки на товар, штрафов, пени и иных платежей, связанных с взысканием задолженности, как в судебном, так и во внесудебном порядке;
16) договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю – покупателю или продавцу товара либо предоставляет предпринимателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды) (к договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования);
17) государственные институты развития – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, акционерные общества, контрольные пакеты акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу или национальному холдингу, оказывающие меры государственной поддержки в различных секторах экономики;
18) целевое использование – использование предпринимателем финансирования исламских банков/исламских лизинговых компаний, полученного по договору финансирования на цели, соответствующие условиям настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками (целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение и использование предпринимателем в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками);
19) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
20) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством исламскому банку/исламской лизинговой компании, в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
21) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем исламскому банку/исламской лизинговой компании, в качестве наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированиям в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;

22) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
23) үлестес/байланысты тұлғалар – "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 64-бабының 1, 1-1 және 2-тармақтарына, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-1-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес жеке және заңды тұлғалар;
24) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – экономикалық қызмет түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін белгілейтін ұлттық жіктеуіш;
25) экономикалық орынсыздық – жоспарланған жобаның тиімді болмауы, оның ішінде жұмыс орындарын құру және (немесе) салықтар жөніндегі өлшемшарттың орындалмауы, жоба мақсатының мәлімделген ЭҚЖЖ және өзге де талаптарға сәйкес келмеуі;
26) электрондық өтінім – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған мемлекеттік қолдау алуға өтініш;
27) электрондық құжаттар топтамасы – мемлекеттік көрсетілген қызметті алушы өзі қатысқан кезде берген жазбаша келісім негізінде өтініш берушінің немесе осы құжатты куәландыруға өкілеттілігі бар тұлғаның не кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының уәкілетті жұмыскерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толық көрсететін құжаттар.
3. Субсидиялау қаржыландыру бойынша ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы/жалдау төлемі ретінде кәсіпкерлер төлейтін шығыстардың бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
4. Қаржы агенттігінің көрсетілген қызметтеріне уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
5. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде субсидиялау үшін көзделген қаражатты республикалық бюджеттің және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қаражаты есебінен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қаржы агенттігіне өздерінің араларында жасалатын қаражатты аудару шарты негізінде қаржы агенттігінің арнайы шотына аударады.
6. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен субсидиялау үшін көзделген қаражатты өңірлік үйлестіруші қаржы агенттігіне уәкілетті орган бекіткен субсидиялау және (немесе) кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанына сәйкес ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы/жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялау туралы жасалатын шарт негізінде аударады.
Бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған және қол қойылған жобалар бойынша субсидиялау нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламаларының осы кәсіпкерлікті қолдау бағдарламаларын іске асыру шеңберінде бөлінген республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Қаржы агенттігі субсидиялау үшін бөлінген және бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде жергілікті және/немесе республикалық бюджеттерден аударылған қаражатты толық игерілгенге дейін пайдаланады.
Тиісті қаржы жылы бекітілген жаңа жобалар шеңберінде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы мен жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялау үшін бюджет:
өңдеу өнеркәсібіне бюджет қаражатының 50 %-ына дейін;
көрсетілетін қызметтерді ұсыну бойынша қызметке, оның ішінде сауда қызметі саласында бюджет қаражатының 30 %-ына дейін;

22) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
23) аффилированные/связанные лица – физические и юридические лица в соответствии с пунктами 1, 1-1 и 2 статьи 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", пунктами 1 и 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью";
24) общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – национальный классификатор, устанавливающий порядок классификации и кодирования видов экономической деятельности;
25) экономическая нецелесообразность – отсутствие эффективности от планируемого проекта, в том числе неисполнение критерия по созданию рабочих мест и (или) налогов, несоответствия цели проекта заявленному ОКЭД и иных требований;
26) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
27) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенные электронной цифровой подписью заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания предпринимателей, на основании письменного согласия получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия.
3. Субсидирование используется для возмещения части расходов, уплачиваемых предпринимателями в качестве наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированиям, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
4. Услуги финансового агентства оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.
5. Средства, предусмотренные для субсидирования в рамках настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками, перечисляются за счет средств республиканского бюджета и (или) Национального фонда Республики Казахстан уполномоченным органом по предпринимательству в финансовое агентство на специальный счет финансового агентства на основе договора на перечисление средств, заключаемого между ними.
6. Средства, предусмотренные для субсидирования за счет средств местного бюджета, в рамках настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками перечисляются региональным координатором в финансовое агентство на основе заключаемого договора субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в соответствии с типовой формой договора о субсидировании и (или) гарантировании, утвержденной уполномоченным органом.
Финансирование мер поддержки в форме субсидирования по проектам, одобренным и подписанным в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства, осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов, выделенных в рамках реализации ранее действовавших программ поддержки предпринимательства/настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.
Средства, выделенные для субсидирования и перечисленные из местного и/или республиканского бюджетов в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства, используются финансовым агентством до полного освоения.
Распределение бюджета для субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, в рамках новых проектов, утвержденных в соответствующем финансовом году, осуществляется:
на обрабатывающую промышленность до 50 % бюджетных средств;
на деятельность по предоставлению услуг, в том числе в сфере торговой деятельности, до 30 % бюджетных средств;

микро- және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне (20 (жиырма) миллион теңгеге дейінгі қаржыландыру) – бюджет қаражатының 20 %-ы бөлінеді.
Бұл ретте өңдеу өнеркәсібіндегі, және/немесе қызметтер көрсетуге арналған және сауда қызметі саласындағы, және/немесе микрокәсіпкерлік субъектілеріндегі жобаларды қолдау шеңберінде бөлінген және қаржы жылының 1 қыркүйегіне пайдаланылмаған қаражатты қаржы агенттігі субсидиялау қажеттігіне қарай солардың арасында қайта бөледі.
7. Бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдаудың бағдарламалары/осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден, және/немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан субсидиялауға бөлінген қаражатты жобаларды субсидиялауға және/немесе оларға кепілдік беруге қаражаттың қажет болу шамасына қарай пайдалануға жол беріледі.
8. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде:
1) мемлекеттік даму институттары кредитор болып табылатын;
2) осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде тауардың үстеме бағасы/жалдау төлемінің бөліктері арзандатылған;
3) ұйымдардың, сондай-ақ кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын мүліктік кешен ретінде сатып алуға бағытталған;
4) овердрафт түріндегі;
5) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша;
6) ломбардтардың, микроқаржы, факторингтік ұйымдардың және лизинг компанияларының қызметіне бағытталған;
7) мыналарды:
үлестес/байланысты тұлғаның құрылыс бойынша қызметті жүзеге асыруын растайтын құжат болған жағдайда жаңа объектілерді (ғимараттарды, құрылысжайлар мен олардың кешендерін, коммуникацияларды) салуды және (немесе) жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуді, жаңғыртуды, техникалық жаңартуды, реконструкциялауды, қалпына келтіруді, күрделі жөндеуді;
Қазақстан Республикасының аумағында ресми дистрибьюторлар болып табылатын үлестес/байланысты тұлғалардан тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды;
егер тауарды, шикізатты және/немесе материалдарды үлестес/байланысты тұлға өндірген жағдайда үлестес/байланысты тұлғалардан осындай тауарларды, шикізатты және/немесе материалдарды сатып алуды қоспағанда, үлестес/байланысты тұлғалардан негізгі құралдарды, жылжымайтын мүлік объектілері түріндегі тауарларды, активтерді, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бағытталған;
8) жеңіл автомобильдерді (шанағы немесе кабинадан оқшауланған жүк платформасы бар жүктерді тасымалдауға арналған автомобильдерді қоспағанда) сатып алуға, оның ішінде ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметке ("жасыл" жобаларды, сондай-ақ 2024 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы өтінімдер бойынша отандық өндірушілердің 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда), ЭҚЖЖ коды 77.11 "Жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалға және лизингке беру" бойынша жеңіл автомобильдерді жалға және лизингке беруге (2024 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы өтінімдер бойынша отандық өндірушілердің 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын жеңіл автомобильдерін жалға және лизингке беруді қоспағанда) бағытталған;

на деятельность субъектов микро- и малого предпринимательства (финансирование до 20 (двадцать) миллионов тенге) – 20 % бюджетных средств.
При этом средства, распределенные и не использованные на 1 сентября финансового года в рамках поддержки проектов в обрабатывающей промышленности и/или на предоставление услуг и в сфере торговой деятельности, и/или субъектов микропредпринимательства, перераспределяются финансовым агентством между собой в зависимости от потребности в субсидировании.
7. Средства из республиканского и/или местного бюджетов и/или Национального фонда Республики Казахстан, выделенные на субсидирование в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства/настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками, допускаются к использованию на субсидирование и/или гарантирование проектов в зависимости от потребности средств.
8. В рамках настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками субсидированию не подлежит финансирование:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития;
2) наценка на товар/арендный платеж по которым была удешевлена в рамках реализации настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками;
3) направленное на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий, как имущественного комплекса;
4) в виде овердрафта;
5) по возвратному, вторичному или сублизингу;
6) направленное на деятельность ломбардов, микрофинансовых, факторинговых организаций и лизинговых компаний;
7) направленное на приобретение у аффилированных/связанных лиц основных средств, товаров в виде объектов недвижимости, активов, работ и услуг, за исключением:
строительства (в том числе расширение, модернизация, техническое обновление, реконструкция, реставрация, капитальный ремонт) новых и (или) существующих объектов (здания, сооружения и их комплексы, коммуникации), в случае наличия подтверждающего документа на осуществление аффилированным/связанным лицом деятельности по строительству;
приобретения товаров, работ и услуг у аффилированных/связанных лиц, являющихся официальными дистрибьюторами на территории Республики Казахстан;
приобретения товаров, сырья и/или материалов у аффилированных/связанных лиц в случае, если такой товар, сырье и/или материалы произведены аффилиированным/связанным лицом;
8) направленное на приобретение легковых автомобилей (за исключением автомобилей, предназначенных для перевозки грузов, имеющих кузов или грузовую платформу, обособленную от кабины), в том числе на деятельность по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов, а также проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10  (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу по заявкам до 31 декабря 2024 года включительно), на предоставление в аренду и лизинг легковых автомобилей по коду ОКЭД 77.11 "Аренда и лизинг легковых автомобилей и легких автотранспортных средств" (за исключением предоставления в аренду и лизинг легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу по заявкам до 31 декабря 2024 года включительно);

9) мектепке дейінгі білім беру немесе бүлдіршін жастағы балаларға білім беру жағдайларын (ЭҚЖЖ кодтары 85.10 "Мектепке дейінгі білім беру" және 88.91 "Балаларға жасалатын күндізгі күтім"), сондай-ақ нысаналы мақсаты қаржы агенттігі уәкілетті органының бірінші шешімі шыққан күннен бастап бір жыл ішінде бизнес-мақсаттарға (апартаменттерді, пәтерлерді, тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысының жер учаскелерін жалға/қосалқы жалға беруді қоспағанда) өзгерген жағдайларды қоспағанда, жылжымайтын мүлікпен жасалатын операцияларды жүзеге асыруға (апартаменттерді, пәтерлерді, тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысы бойынша жер учаскелерін сатып алу/жалдау/қосалқы жалға беру) бағытталған (осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларда белгіленген мерзім өткеннен кейін қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімі негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі)
10) сатып алынатын жобаның кемінде 20 %-ын қосымша жаңғыртпай, бұрын субсидия және/немесе кепілдік алған дайын, дайын және пайдалануға берілген/қолданыстағы жобаны сатып алуға бағытталған;
11) салықтық міндеттемелерін, зейнетақы және әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдер мен алымдарды төлеуге бағытталған;
12) экономикалық тұрғыдан орынсыз жобалар;
13) электр самокаттарды сатып алуға/жалға беруге бағытталған қаржыландыру субсидияланбайды.
9. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде:
1) моторлы көлік құралдарын шығаруды және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнімді (бальзамдардан басқа) шығару көзделген жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды/өткізуді жүзеге асыратын кәсіпкерлер;
2) қиыршықтас және құм карьерлерін игеруге арналған жобаларды қоспағанда, өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асыратын кәсіпкерлер;
3) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан астам пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тікелей немесе жанама түрде тиесілі кәсіпкерлер;
4) меншік нысаны "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес жеке мекеме ретінде ресімделген кәсіпкерлер;
5) кәсіпкерлердің Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша іске асырылатын жобалары (осы тармақшаның күші 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады);

9) направленное на осуществление операций с недвижимым имуществом (приобретение/аренда/субаренда апартаментов, квартир и жилых домов), за исключением случаев дошкольного образования или образования детей младшего возраста (коды ОКЭД 85.10 "Дошкольное образование" и 88.91 "Дневной уход за детьми"), а также когда целевое назначение будет изменено на бизнес-цели (за исключением сдачи в аренду/субаренду апартаментов, квартир, жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству) в течение одного года с даты первого решения уполномоченного органа финансового агентства (допускается предоставление дополнительного срока на основании решения уполномоченного органа финансового агентства не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами субсидирования при финансировании исламскими банками);
10) направленное на приобретение готового и введенного в эксплуатацию/действующего проекта, ранее получавшего субсидирование и/или гарантирование, без дополнительной модернизации менее 20 % от приобретаемого проекта;
11) направленное на оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей и сборы;
12) проектов с экономической нецелесообразностью;
13) направленное на приобретение/предоставление в аренду электросамокатов.
9. Участниками в рамках настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками не являются:
1) предприниматели, осуществляющие выпуск/реализацию подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) предприниматели, осуществляющие свою деятельность в горнодобывающей промышленности, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
3) предприниматели, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании;
4) предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение согласно статье 10 Закона Республики Казахстан "О некоммерческих организациях";
5) проекты предпринимателей, реализуемые по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года);

6) қаржыландыру есебінен сатып алынған активті оны сатқан тұлғаға сатуды/сыйға тартуды/сенімгерлік басқаруға/жалға/тегін пайдалануға беруді жүзеге асырған және/немесе жүзеге асыруды жоспарлап отырған, оның ішінде болашақта кәсіпкердің кәсіпорнын осы тұлғаға қосу немесе осы тұлғамен біріктіру нысанында қайта ұйымдастыруды іске асырған және/немесе жоспарлап отырған кәсіпкерлер (жобаларды мониторингтеу барысында осы тармақшада көрсетілген жағдайлар анықталса субсидиялау тоқтатылады және бұған дейін төленген субсидиялар қайтарылады);
7) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін тоқтатқан немесе тоқтатып қойған кәсіпкерлер қатысушы болмайды.
10. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде кәсіпкердің жеткізушілермен, мердігерлермен, өзге де контрагенттермен қолма-қол ақшасыз төлемдер нысанында есеп айырысады.
Кәсіпкер 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын инвестициялық жобалар бойынша жобаны іске асыруға жоба іске асырылатын жалпы құнының 10 %-ынан төмен емес деңгейде қамтамасыз етуге берілетін меншікті қаражатының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүліктің) қатысуын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырылған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы мен жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялау тәртібі
1-параграф. "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша субсидия беру шарттары
11. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша экономикалық қызметтің басым түрлерінде жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағытына қатысушылар болып табылады.
Республикалық маңызы бар қалаларды/облыс орталықтарын қоспағанда, елді мекендерде, оның ішінде моно- және шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде іске асырылатын жобалар іске асырылатын жері мен кәсіпкердің тіркелген жері ескеріле отырып салалық шектеусіз жүзеге асырылады.
Бұл ретте республикалық маңызы бар қалаларды/облыс орталықтарын қоспағанда, елді мекендерде, оның ішінде моно- және шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде бір кәсіпкер үшін 100 (бір жүз) миллион теңгеден аспайтын сомаға сауда қызметі саласындағы айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыру бойынша тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін субсидиялауға жол беріледі және онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың қаржыландыру/ислам лизингі шарты бойынша берешегі есепке алынбай (қаржыландыруға/кредиттерге немесе ислам лизингі шарттарына/қаржылық лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерге ақы төлеу бойынша есеп айырысуды және кәсіпкердің негізгі қызметті жүзеге асыруына байланысты емес басқа да мақсаттарды, осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының 8-тармағының 11) тармақшасына сәйкес салық төлеуді қоспағанда) есептеледі. Сауда қызметі саласындағы айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыру бойынша сыйақы мөлшерлемесін өзінің тұрғын емес үй-жайы немесе сауда үшін жалға берілетін алаңы болған кезде 100 (жүз) миллион теңгеден аспайтын сомаға субсидиялауға жол беріледі.
Қаржыландыру ұлттық валютамен жүзеге асырылады.

6) предприниматели, осуществившие и/или планирующие осуществить продажу/дарение/передачу в доверительное управление/аренду/безвозмездное пользование актива лицу, у которого он был приобретен за счет финансирования, в том числе совершающие и/или планирующие в будущем реорганизацию предприятия предпринимателя в форме присоединения к данному лицу или слияния с данным лицом (при выявлении в ходе мониторингов проектов, указанных в настоящем подпункте случаев, субсидирование прекращается и возврату подлежат ранее выплаченные субсидии);
7) предприниматели, прекратившие или приостановившие деятельность как субъект частного предпринимательства.
10. В рамках настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками расчет предпринимателя с поставщиками, подрядчиками, иными контрагентами осуществляется в безналичной форме платежей.
По кредитам в сумме свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге предприниматель обеспечивает участие в реализации проекта собственных средств (деньгами, движимым/недвижимым имуществом) в размере не менее 10 % от общей стоимости реализации проекта.
Глава 2. Порядок субсидирования частей наценки на товар и арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства
Параграф 1. Условия предоставления субсидий по направлению "Поддержка малого и среднего предпринимательства"
11. Участниками направления "Поддержка малого и среднего предпринимательства" являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать проекты в приоритетных видах экономической деятельности по перечню, согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками.
Проекты, реализуемые в населенных пунктах, в том числе в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах, за исключением городов республиканского значения/областных центров, осуществляются без отраслевых ограничений с учетом места реализации и места регистрации предпринимателя.
При этом в населенных пунктах, в том числе в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах, за исключением городов республиканского значения/областных центров, допускается субсидирование наценки на товар/арендного платежа по финансированию на пополнение оборотных средств в сфере торговой деятельности на сумму не более 100 (сто) миллионов тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по финансированию/договору исламского лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию финансирования/кредитов или договоров исламского лизинга/договоров финансового лизинга и иных целей, не связанных с осуществлением предпринимателем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 11) пункта 8 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками). Допускается субсидирование ставки вознаграждения по финансированию на пополнение оборотных средств в сфере торговой деятельности на сумму не более 100 (сто) миллионов тенге при наличии собственного нежилого помещения или арендуемой площади для торговли.
Финансирование осуществляется в национальной валюте.

12. Ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін субсидиялау инвестициялық тиімді жаңа жобаларды, сондай-ақ жаңғыртуға, айналым қаражатын толықтыруға және өндірісті кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін қаржыландыру бойынша жүзеге асырылады.
Инвестициялық тиімді жаңа жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) міндетті түрде 10 %-ға ұлғайтуды көздейтін жобалары түсініледі.
Кәсіпкер қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының өсуін немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюын да растайды.
Бұл ретте субсидиялау түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді растайды.
Кәсіпкерлердің айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттері бойынша осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген талаптар қолданылмайды.
Жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін субсидиялау жүзеге асырылатын өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру мерзімі қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 24 (жиырма төрт) айдан аспайды. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларында белгіленген мерзім өткеннен кейін қаржы агенттігінің шешімі негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі.
13. Жоба қаржы агенттігіне енгізілгенге дейін 12 (он екі) ай ішінде бұрын ислам банкі/ислам лизингі компаниясыжаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруға берген қаржыландыру да жаңа қаржыландыруға жатады.
14. Қаржыландыруды/ислам лизингі шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, жоба қаржы агенттігіне енгізілгенге дейін 2 (екі) жыл ішінде (мерзім алғашқы қаржыландыру берілген күннен бастап есептеледі) бұрын екінші деңгейдегі банктер/лизинг компаниялары/ислам банктері/ислам лизингі компаниялары берген және осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының өлшемшарттарына сәйкес келетін қаржыландыру да субсидиялауға жатады.

12. Субсидирование наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, осуществляется по финансированию, выдаваемому для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, пополнение оборотных средств и расширение производства.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию, расширение производства, понимаются проекты предпринимателей, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Предприниматель также подтверждает рост фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде субсидирования.
По финансированию предпринимателей, направленному на пополнение оборотных средств, а также рефинансирование текущих обязательств, требования, предусмотренные во второй и третьей частях настоящего пункта, не распространяются.
Срок реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, по которому осуществляется субсидирование наценки на товар/арендного платежа, не превышает 24 (двадцать четыре) месяца с даты решения финансового агентства. Допускается предоставление дополнительного срока на основании решения финансового агентства не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами субсидирования при финансировании исламскими банками.
13. К новому финансированию также относится финансирование, ранее выданное исламским банком/исламской лизинговой компанией в течение 12 (двенадцать) месяцев до внесения проекта финансовому агентству для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
14. Субсидированию также подлежит финансирование, направленное на рефинансирование финансирования/договоров исламского лизинга, ранее выданное банками второго уровня/лизинговыми компаниями/исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями в течение 2 (два) лет до внесения проекта финансовому агентству (срок исчисляется с даты выдачи первого финансирования) и соответствующее критериям настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.

15. Егер қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) жаңғырту және (немесе) өндірісті кеңейту шеңберінде, бірақ қаржыландыру сомасының немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры қаражатының, немесе мөлшері 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспайтын қаржыландырудың 30 %-ынан асырмай жүзеге асырылса, субсидиялау айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) қаржыландыру бойынша жүзеге асырылады.
16. Cубсидиялау құралын қолдану арқылы 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қаржыландырып, оның 100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға жұмсалғанда ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін субсидиялауға (қаржыландыруға/кредиттерге немесе ислам лизингі шарттарына/қаржылық лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерге ақы төлеу бойынша есеп айырысуды және кәсіпкердің негізгі қызметті жүзеге асыруына байланысты емес басқа да мақсаттарды, осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының 8-тармағы 11) тармақшасына сәйкес салық төлеуді қоспағанда) жол беріледі.
17. Ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін субсидиялау жүзеге асырылатын қолданыстағы барлық қаржыландыруды/лизинг мәмілелерін ескергенде қаржыландырудың/ислам лизингі шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 3 (үш) миллиард теңгеден аспайды, оның ішінде айналым қаражатын толықтыруға араналған қаржыландыру сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгені құрайды және онымен үлестес/байланысты тұлғаларды/компанияларды қаржыландыру бойынша берешек есепке алынбай есептеледі. Егер бір бизнес-жобаны іске асыру үшін қаржыландыру бірнеше үлестес/байланысты кәсіпкер берілген жағдайда онда бұл сома 3 (үш) миллиард теңгеден аспайды.
Бір уақытта мынадай:
жоба бір объект ретінде іске асырылатын (физикалық немесе технологиялық тұрғыдан тығыз байланысты бірыңғай ғимарат/құрылысжай/объект болып табылады);
жоба ЭҚЖЖ бір кіші сыныбы шеңберінде іске асырылатын екі өлшемшартқа да сәйкес келетін екі және одан көп жоба бір бизнес-жоба болып есептеледі.
Республикалық маңызы бар қалаларды/облыс орталықтарын қоспағанда, елді мекендердегі, оның ішінде моно және шағын қалалардағы, ауылдық елді мекендердегі жобалар бойынша қолданыстағы барлық қаржыландыруды/лизинг мәмілелерін ескергенде қаржыландырудың/ислам лизингі шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 1,5 миллиард теңгеден аспайды, оның ішінде айналым қаражатын толықтыруға қаржыландыру сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгені құрайды және онымен үлестес/байланысты тұлғаларды/компанияларды қаржыландыру бойынша берешек есепке алынбай есептеледі.

15. Субсидирование осуществляется по финансированию, выдаваемому (выданному) на пополнение оборотных средств, если финансирование осуществляется в рамках приобретения и (или) модернизации основных средств и (или) расширения производства, но не более 30 % от суммы финансирования, или средств единого накопительного пенсионного фонда или финансирование размером не более 500 (пятьсот) миллионов тенге.
16. При финансировании с применением инструмента субсидирования до 500 (пятьсот) миллионов тенге, 100 % которых направлено на пополнение оборотных средств, допускаются к субсидированию наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию финансирования/кредитов или договоров исламского лизинга/договоров финансового лизинга и иных целей, не связанных с осуществлением предпринимателем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 11) пункта 8 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками).
17. Сумма финансирования/договора исламского лизинга с учетом всего действующего финансирования/лизинговых сделок, по которым осуществляется субсидирование наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, не превышает 3 (три) миллиарда тенге для одного предпринимателя, в том числе сумма финансирования на пополнение оборотных средств составляет 500 (пятьсот) миллионов тенге и рассчитывается без учета задолженности по финансированию аффилированных/связанных с ним лиц/компаний. В случае, если нескольким аффилированным/связанным предпринимателям предоставляется финансирование для реализации одного бизнес-проекта, то данная сумма не превышает 3 (три) миллиарда тенге.
Одним бизнес-проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих следующим 2 (два) критериям одновременно:
проект реализуется как один объект (является единым зданием/сооружением/объектом, неразрывно связанными физически или технологически);
проект реализуется в рамках одного подкласса ОКЭД.
Сумма финансирования/договора исламского лизинга с учетом всего действующего финансирования/лизинговых сделок по проектам в населенных пунктах, в том числе в моно и малых городах, сельских населенных пунктах, за исключением городов республиканского значения/областных центров, не может превышать 1,5 миллиарда тенге для одного предпринимателя, в том числе сумма финансирования на пополнение оборотных средств составляет 500 (пятьсот) миллионов тенге и рассчитывается без учета задолженности по финансированию аффилированных/связанных с ним лиц/компаний.

Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес жобаларды экономиканың басым секторлары шеңберінде елді мекендерде, оның ішінде моно-, шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде іске асыратын кәсіпкерлер үшін қолданыстағы барлық қаржыландыруды/лизинг мәмілелерін ескергенде қаржыландырудың/ислам лизингі шартының сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден аспайды.
Онымен/үлестес байланысты тұлғаларды/компанияларды қаржыландыру бойынша берешекті есепке алмағанда бір кәсіпкер үшін 500 (бес жүз) миллион теңге сомасында қаржыландыру бойынша (берешектің жалпы сомасын есептеген кезде кәсіпкердің бүкіл жобалары бойынша қаржыландырулары есепке алынады) субсидиялау кезеңінде дивиденттер төлеуге тыйым салу бойынша талап қойылады. Осы абзацтың талаптары орындалмаған жағдайда субсидия төлеу тоқтатылады және кәсіпкер төленген субсидияларды толық көлемде өтейді.
Жаңартылатын және/немесе жаңартылмайтын негізде кредиттік желі түріндегі айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыруға жол беріледі.
Субсидияланатын қаржыландыру бойынша негізгі борыш ішінара/толық/мерзімінен бұрын өтелген кезде осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларында белгіленген лимит шегінде айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыруды қайта алуға жол беріледі.
18. Инвестицияларға бағытталған қаржыландыру/ислам лизингі шарты бойынша субсидиялау мерзімі:
осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібінде субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жыл;
осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтерді ұсыну және қызметтің өзге де түрлері жөніндегі қызметте субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жыл.
Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған қаржыландыруды субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды.
Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі қол қойған бірінші субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімінің басынан белгіленеді.
19. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өкімі және/немесе өзге де құжаты және/немесе актісі негізінде ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін төлеуді қаржыландыру бойынша кейінге қалдыру және қаржыландыру мерзімін ұсынылған кейінге қалдыру мерзіміне ұлғайту кезінде осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларында көзделген субсидиялау мерзімі кейінге қалдыру ұсынылған мерзімге ұзартылады.

Для предпринимателей, реализующих проекты в населенных пунктах, в том числе в моно-, малых городах и сельских населенных пунктах, в рамках приоритетных секторов экономики, согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, сумма финансирования/договора исламского лизинга с учетом всего действующего финансирования/лизинговых сделок не превышает 3 (три) миллиарда тенге.
По финансированию с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге (при расчете общей суммы задолженности учитываются все действующие финансирования по проектам предпринимателя) для одного предпринимателя без учета задолженности по финансированию аффилированных/связанных с ним лиц/компаний, предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования. В случае неисполнения условий настоящего абзаца выплата субсидий прекращается и предприниматель возмещает сумму выплаченных субсидий в полном объеме.
Финансирования на пополнение оборотных средств допускаются в виде кредитной линии на возобновляемой и/или невозобновляемой основе.
Допускается повторное получение финансирования на пополнение оборотных средств в пределах установленного настоящими Правилами субсидирования при финансировании исламскими банками лимита при частичном/полном/досрочном погашении основного долга по субсидируемому финансированию.
18. Срок субсидирования по финансированию/договору исламского лизинга, направленному на инвестиции, составляет в:
обрабатывающей промышленности, согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования;
деятельности по предоставлению услуг и прочих видах деятельности, согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
Срок субсидирования финансирования, направленного на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, общий срок субсидирования устанавливается с начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством первом договоре субсидирования.
19. При предоставлении отсрочки и увеличении срока финансирования на предоставленную отсрочку по оплате наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию на основании распоряжения и/или иного документа и/или акта уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций срок субсидирования, предусмотренный в настоящих Правилах субсидирования при финансировании исламскими банками, продлевается на срок предоставленной отсрочки.

20. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібі саласындағы субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған тауардың номиналды үстеме бағасымен/номиналды жалдау төлемімен қаржыландыру бойынша ғана жүзеге асырылады оларды:
алғашқы 3 жылда 8 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды;
4-ші жылы 9 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды;
5-ші жылы 10 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды.
Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтер саласында және өзге де қызмет түрлері бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және 9 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған тауардың номиналды үстеме бағасымен/номиналды жалдау төлемімен жүзеге асырылады.
Республикалық маңызы бар қалаларды/облыс орталықтарын қоспағанда, елді мекендерде, оның ішінде моно-және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау:
осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібі саласында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, олардың 7 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын тауардың номиналды үстеме бағасымен/номиналды жалдау төлемімен жүзеге асырылады;
осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтер салаларында және өзге де қызмет түрлерінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, олардың 10 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын тауардың номиналды үстеме бағасымен/номиналды жалдау төлемімен жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген сыйақы мөлшерлемелері бекітілгенге дейін мақұлданған жобалар кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанша бұған дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған шарттарда қолданылады.
Қаржыландыру сомасының кемінде 40 %-ы қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға бағытталған жобалар бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның 8 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын қаржыландыру бойынша жүзеге асырылады. Субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 7 (жеті) жылды құрайды.
Кәсіпкер тауарларды "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат және (немесе) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы берген индустриялық сертификат негізінде сатып алады.
Қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алу жөніндегі міндеттеме орындалмаған жағдайда қаржы агенттігі төленген субсидиялар сомасын қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға пайдаланылмаған сомаға пропорционалды түрде қайтарып, субсидиялауды тоқтатады.

20. Субсидирование в сфере обрабатывающей промышленности согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, осуществляется только по финансированию с номинальной наценкой на товар/номинальным арендным платежом, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых:
первые 3 года 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
4-й год 9 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
5-й год 10 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Субсидирование в сфере услуг и прочих видов деятельности, согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, осуществляется с номинальной наценкой на товар/номинальным арендным платежом, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 9 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Субсидирование по проектам, реализуемым в населенных пунктах, в том числе в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах, за исключением городов республиканского значения/областных центров:
в сфере обрабатывающей промышленности, согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, осуществляется с номинальной наценкой на товар/номинальным арендным платежом, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 7 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
в сферах услуг и прочих видов деятельности согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, осуществляется с номинальной наценкой на товар/номинальным арендным платежом, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 10 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Проекты, одобренные до утверждения вышеуказанных ставок вознаграждения, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
По проектам, в которых не менее 40 % от суммы финансирования направлено на приобретение товаров казахстанского производителя, субсидирование осуществляется по финансированию с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством. Срок субсидирования составляет 7 (семь) лет без права пролонгации.
Товары предпринимателем приобретаются на основании сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" и (или) индустриального сертификата, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
В случае неисполнения обязательства по приобретению товаров казахстанского производителя финансовое агентство прекращает субсидирование с возвратом суммы выплаченных субсидий пропорционально сумме неиспользования на приобретение товаров казахстанского производителя.

21. Мыналарды:
1) кәсіпкер бастама жасайтын қаржыландыру (ислам лизингі шарты) шарттарының талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің қаржыландыру бойынша (ислам лизингі шарты бойынша) міндеттемелерін бұзуына байланысты өндіріп алынатындарды;
3) лизинг (жалдау) нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг (жалдау) нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) ислам лизингі шартын орындауға байланысты (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, арнаулы органдардың лизинг (жалдау) нысанасын тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктер көрсететін қызметтерді өтеу);
5) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерді қоспағанда, қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
22. Қаржы агенттігі қазіргі қаржыландыруды субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда ислам банкі/ислам лизингі компаниясы кәсіпкерге ағымдағы жылдың басынан қаржы агенттігі ағымдағы жылы шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер кәсіпкерге қол қойылған шартты қаржы агенттігінен алған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде өтелуге тиіс.
23. Заңның 3-бабына сәйкес лизингтің мынадай нысандары мен түрлері: ішкі лизинг, банктік лизинг, толық лизинг, таза лизинг және ислам лизингі субсидияланады.
2-параграф. "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша субсидия беру шарттары
24. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 2 және 3-қосымшаларға сәйкес тізбе бойынша экономиканың басым секторларында өздерінің меншікті және тиімді жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағытына кәсіпкердің тіркелген жері ескерілмей қатысушы болады.
25. Кәсіпкерді қаржыландыру ұлттық валютамен беріледі.
Осы бағыт шеңберінде:
1) қаржыландыруды немесе ислам лизингін жүзеге асыратын ислам банктерімен/ислам лизингі компанияларымен ерекше қарым-қатынаспен байланысты тұлғалардың;
2) "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, акционерлік инвестициялық қорлар және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мақсаттары үшін офшорлық аймақтардың тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 8 қаулысында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20095 болып тіркелген) көрсетілген офшорлық аймақтарда тіркелген, сондай-ақ қатысушылары және (немесе) акционерлері офшорлық аймақтарда тіркелген кәсіпкерлердің жобалары субсидияланбайды.

21. В рамках настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками исламский банк/исламская лизинговая компания не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с финансированием, за исключением:
1) связанных с изменением условий финансирования (договора исламского лизинга), инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансированию (по договору исламского лизинга);
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга (аренды), страхования предмета лизинга (аренды), регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора исламского лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуг регистрации предмета лизинга (аренды) специальными органами, услуг банков);
5) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
22. В случае принятия финансовым агентством решения о субсидировании действующего финансирования исламский банк/исламская лизинговая компания возмещают предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством в текущем году.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (три) месяцев с даты получения от финансового агентства подписанного договора.
23. В соответствии со статьей 3 Закона субсидированию подлежат следующие формы и виды лизинга: внутренний лизинг, банковский лизинг, полный лизинг, чистый лизинг и исламский лизинг.
Параграф 2. Условия предоставления субсидий по направлению "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства"
24. Участниками направления "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства" являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные и эффективные проекты в приоритетных секторах экономики, без учета места регистрации предпринимателя по перечню согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками.
25. Финансирование предпринимателю выдается в национальной валюте.
В рамках настоящего направления субсидированию не подлежат проекты предпринимателей:
1) являющихся лицами, связанными с исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями, осуществляющими финансирование или исламский лизинг, особыми отношениями;
2) которые зарегистрированы в офшорных зонах, указанных в постановлении правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2020 года № 8 "Об установлении Перечня офшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности акционерных инвестиционных фондов и деятельности организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20095), а также участники и (или) акционеры которых зарегистрированы в офшорных зонах.

26. Ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін субсидиялау жаңа тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін қаржыландыру бойынша жүзеге асырылады.
Мыналар:
кәсіпкер қаржы агенттігіне өтініш бергенге дейінгі алдыңғы 2 (екі) қаржы жылында салықтық аударымдарының және (немесе) еңбекақы төлеу қорының өсу және (немесе) кірістерінің өсу динамикасы оң кәсіпкерлердің жобалары – бұл өлшемшарт тіркелгеніне 3 (үш) жыл толмаған кәсіпкерлерге қатысы жоқ;
қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін төленетін салықтары (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) міндетті түрде 10 %-ға ұлғайту көзделген жобалар инвестициялық тиімді жаңа жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге бағытталған жобалар деп түсініледі.
Кәсіпкер сондай-ақ салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін жұмыс орындарын сақтап, еңбекақы төлеу қорының немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға өсуін растайды.
Бұл ретте субсидиялау түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді растайды.
Жобаларының сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден асатын шағын кәсіпкерлік субъектісі 3 (үш) қаржы жылы өткеннен кейін Кодекстің 24-бабында көзделген көрсеткіштерге сәйкес орта кәсіпкерлік субъектісі санатына өтуін растайды. Осы тармақтың шарты орындалмаған жағдайда субсидияларды төлеу тоқтатылады.
Кәсіпкерлердің айналым қаражатын толықтыруға бағытталған қаржыландыруы бойынша осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген талаптар қолданылмайды.
27. Жаңа тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін субсидиялау жүзеге асырылатын өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру мерзімі қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 24 (жиырма төрт) айдан аспайды. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларында белгіленген мерзім өткеннен кейін қаржы агенттігінің шешімі негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі.

26. Субсидирование наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, осуществляется по финансированию, выдаваемому для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, пополнение оборотных средств.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию, расширение производства, понимаются:
проекты предпринимателей, имеющих положительную динамику по налоговым отчислениям и (или) роста фонда оплаты труда и (или) роста доходов за предыдущие 2 (два) финансовых года до подачи заявления предпринимателем финансовому агентству, – критерии не относятся к предпринимателям, срок регистрации которых менее 3 (три) лет;
проекты предпринимателей, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Предприниматель также подтверждает рост фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест и увеличением среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде субсидирования.
Субъект малого предпринимательства с проектами с суммой свыше 3 (три) миллиарда тенге по истечении 3 (три) финансовых лет подтверждает переход в категорию субъекта среднего предпринимательства согласно показателям, предусмотренным статьей 24 Кодекса. В случае неисполнения условия настоящего пункта выплата субсидий прекращается.
По финансированию предпринимателей, направленному на пополнение оборотных средств, требования, предусмотренные во второй и третьей частях настоящего пункта, не распространяются.
27. Срок реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, по которому осуществляется субсидирование наценки на товар/арендного платежа, не превышает 24 (двадцать четыре) месяца с даты решения финансового агентства. Допускается предоставление дополнительного срока на основании решения финансового агентства не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами субсидирования при финансировании исламскими банками.

28. Мыналар да субсидияланады:
1) 100 %-ы осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес тізбенің 1-10-тармақтарына сәйкес агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу саласындағы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған қаржыландыру (қаржыландыруға немесе ислам лизингі шарттарына қызмет көрсету жөніндегі ағымдағы төлемдерге ақы төлеу бойынша есеп айырысуларды және осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының 11-тармағының 8) тармақшасына сәйкес кәсіпкердің негізгі қызметін жүзеге асыруына, салық төлеуге байланысты емес өзге де мақсаттарды қоспағанда);
2) осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 2 және 3-қосымшаларға сәйкес өңдеу өнеркәсібіндегі, электр энергиясымен, газбен, бумен жабдықтау және ауа кондициялау, көрсетілетін қызметтер және тау-кен өндіру өнеркәсібі саласындағы айналым қаражатын толықтыруға кәсіпкердің бір жобасы шеңберінде 50 %-дан аспайтын мөлшерде берілген қаржыландыру;
3) қайта бастау негізінде айналым қаражатын толықтыруға берілген қаржыландыру (айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыруды ықтимал қайта бастау шарты қаржы агенттігінің шешімінде көрсетіледі);
4) бір кәсіпкер үшін айналым қаражатын толықтыруға 5 (бес) миллиард теңгеге дейінгі және онымен/үлестес байланысты тұлғалардың/компаниялардың қаржыландыруы/ислам лизингі шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептелетін қаржыландыру.
29. Қаржыландырудың/ислам лизингі шартының сомасы ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін субсидиялау жүзеге асырылатын қолданыстағы барлық қаржыландыруды/лизинг мәмілелерін ескере отырып белгіленеді. Бұл ретте қаржыландыру сомасы бір кәсіпкер үшін 15 (он бес) миллиард теңгеден аспайды, оның ішінде айналым қаражатын толықтыруға қаржыландыру сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгені құрайды және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың қаржыландыру/ислам лизингі шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі. Егер бір бизнес-жобаны іске асыру үшін қаржыландыру бірнеше үлестес/байланысты кәсіпкер берілген жағдайда онда бұл сома 15 (он бес) миллиард теңгеден аспайды.
Бір уақытта мынадай:
жоба бір объект ретінде іске асырылатын (физикалық немесе технологиялық тұрғыдан тығыз байланысты бірыңғай ғимарат/ құрылысжай/объект болып табылады);
жоба ЭҚЖЖ бір кіші сыныбы шеңберінде іске асырылатын 2 (екі) өлшемшартқа да сәйкес келетін екі және одан көп жоба бір бизнес-жоба болып есептеледі.
Субсидияланатын қаржыландыру бойынша негізгі борыш ішінара/толық/мерзімінен бұрын өтелген кезде осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларында белгіленген лимит шегінде айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыруды қайта алуға жол беріледі.

28. Субсидированию также подлежат:
1) финансирования, 100 % которых направлено на пополнение оборотных средств в сфере переработки в агропромышленном комплексе в соответствии с пунктами 1-10 перечня, согласно приложению 2 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию финансирования или договоров исламского лизинга и иных целей, не связанных с осуществлением предпринимателем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 11) пункта 8 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками);
2) финансирования, выданные на пополнение оборотных средств в сфере обрабатывающей промышленности, электроснабжении, подаче газа, пара и воздушном кондиционировании, услуг и горнодобывающей промышленности согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, в размере не более 50 % в рамках одного проекта предпринимателя;
3) финансирования на пополнение оборотных средств, выданные на возобновляемой основе (условие возможности возобновления финансирования на пополнение оборотных средств указывается в решении финансового агентства);
4) финансирования не более 5 (пять) миллиардов тенге на пополнение оборотных средств для одного предпринимателя, которые рассчитываются без учета задолженности по финансированию/договору исламского лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний.
29. Сумма финансирования/договора исламского лизинга устанавливается с учетом всего действующего финансирования/лизинговых сделок, по которому осуществляется субсидирование наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании. При этом сумма финансирования не превышает 15 (пятнадцать) миллиардов тенге для одного предпринимателя, в том числе сумма финансирования на пополнение оборотных средств составляет 500 (пятьсот) миллионов тенге и рассчитывается без учета задолженности по финансированию/договору исламского лизинга аффилированных с ним лиц/компаний. В случае, если нескольким аффилированным/связанным предпринимателям предоставляется финансирование для реализации одного бизнес-проекта, то данная сумма не превышает 15 (пятнадцать) миллиардов тенге.
Одним бизнес-проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих следующим 2 (два) критериям одновременно:
проект реализуется как один объект (является единым зданием/сооружением/объектом, неразрывно связанными физически или технологически);
проект реализуется в рамках одного подкласса ОКЭД.
Допускается повторное получение финансирования на пополнение оборотных средств в пределах установленного настоящими Правилами субсидирования при финансировании исламскими банками лимита при частичном/полном/досрочном погашении основного долга по субсидируемому финансированию.

30. Онымен/үлестес байланысты тұлғаларды/компанияларды қаржыландыру/ ислам лизингі шарты бойынша берешекті есепке алмау, 500 (бес жүз) миллион теңгеден астам сомаға қаржыландыру бойынша (берешектің жалпы сомасын есептеу кезінде кәсіпкердің жобалары бойынша қолданыстағы барлық қаржыландырулары ескеріледі) субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу жөніндегі талап қойылады, сондай-ақ 10 (он) миллиард теңгеден астам сомаға қаржыландыру бойынша қаржы агенттігі субсидиялауға өтінімді қарау кезінде тиісті орталық уәкілетті мемлекеттік органнан сұрататын тиісті салалық орталық уәкілетті органның оң қорытындысы қажет.
Кәсіпкер көрсетілген қорытындыны алғанға дейін ислам банкіне/ислам лизингі компаниясынамынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш беруші бекіткен жобаның паспорты (мынадай ақпаратты қамтиды: өтініш берушінің толық атауы; заңды мекенжайы (индексі, облысы, қаласы/ауданы, елді мекені, көшесі, телефоны); бірінші басшы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, жұмыс/ұялы телефон нөмірі, электрондық мекенжайы); өтініш берушіні мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі мен күні; өтініш берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі; саланың, кіші саланың атауы; негізгі қызмет түрі (ЭҚЖЖ коды көрсетіледі); 3 (үш) жыл ішінде заттай мәнде шығарылатын өнім номенклатурасы; өтініш берушіің белгіленген қуаты (заттай және ақшалай мәнде); қуаттардың қазіргі жүктемесі (пайыз); өндірістік жабдықтың қазіргі тозуы (пайыз); қазіргі еңбек өнімділігі (мың теңге/адам және мың АҚШ доллары/адам);
2) өтініш беруші бекіткен жобаның бизнес-жоспары;
3) өтініш беруші бекіткен жобаны іске асырудың жоспар-графигі.
Ислам банкі/ислам лизингі компаниясы осы тармақта көрсетілген құжаттарды мақұлдаған жағдайда оларды ислам банкі/ислам лизингі компаниясы ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кредиттік комиссиясы шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне жібереді. Ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кредиттік комиссиясының шешімі көрсетілген құжаттармен бір мезгілде жіберіледі.
Субсидиялау кезеңінде дивиденд төлеуге тыйым салу жөніндегі талап орындалмаған жағдайда субсидиялар төлеу тоқтатылады және кәсіпкер төленген субсидиялар сомасын толық көлемде өтейді.
31. Қаржы агенттігі ислам банкінен/ислам лизингі компаниясынан түскен құжаттарды осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Олар шарттарға сәйкес келген жағдайда салалық қорытынды алу үшін тиісті салалық орталық уәкілетті органға сұрау салу жіберіледі.
Салалық қорытындыны тиісті орталық уәкілетті мемлекеттік органдар қаржы агенттігінен сұрау салу түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде береді.

30. По финансированию с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге (при расчете общей суммы задолженности учитываются все действующие финансирования по проектам предпринимателя) для одного предпринимателя без учета задолженности по финансированию/договору исламского лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования, а также с суммой свыше 10 (десять) миллиардов тенге необходимо положительное заключение соответствующего отраслевого центрального уполномоченного органа, которое запрашивается финансовым агентством у соответствующего центрального уполномоченного государственного органа при рассмотрении заявки на субсидирование.
Предпринимателем до получения указанного заключения в исламский банк/исламскую лизинговую компанию представляются следующие документы:
1) утвержденный заявителем паспорт проекта (включая информацию: полное наименование заявителя; юридический адрес (индекс, область, город/район, населенный пункт, улица, телефон); первый руководитель (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, номер рабочего/сотового телефона, электронный адрес); номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) заявителя; бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер заявителя; наименование отрасли, подотрасли; основной вид деятельности (с указанием кода ОКЭД); номенклатура выпускаемой продукции в натуральном выражении за 3 (три) года; установленная мощность заявителя (в натуральном и денежном выражении); текущая загруженность мощностей (процент); текущий износ производственного оборудования (процент); текущая производительность труда (тысяч тенге/человек и тысяч долларов США/человек);
2) утвержденный заявителем бизнес-план проекта;
3) утвержденный заявителем план-график реализации проекта.
В случае одобрения исламским банком/исламской лизинговой компанией документов, указанных в настоящем пункте, они направляются исламским банком/исламской лизинговой компанией в течение 5 (пять) рабочих дней со дня принятия решения кредитной комиссией исламского банка/исламской лизинговой компании в финансовое агентство. Решение кредитной комиссии исламского банка/исламской лизинговой компании направляется одновременно с указанными документами.
В случае неисполнения требования по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования выплата субсидий прекращается и предприниматель возмещает сумму выплаченных субсидий в полном объеме.
31. Финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней рассматривает документы, поступившие от исламского банка/исламской лизинговой компании, на соответствие условиям настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.
В случае их соответствия условиям направляется запрос в соответствующий отраслевой центральный уполномоченный орган для получения отраслевого заключения.
Отраслевое заключение представляется соответствующими центральными уполномоченными государственными органами в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления запроса от финансового агентства.

32. Қаржы агенттігі инвестициялық мақсаттарға бағытталған, жеке жобалардың қаржылық көрсеткіштерін бағалау әдістемесіне сәйкес кәсіпкерлік субъектісінің қаржылық көрсеткіштері қаржыландыру/ислам лизингі шарты бойынша ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін субсидиялаудың қажет еместігін көрсететін (өтелу мерзімін, таза пайданы, кірістіліктің ішкі нормасын, ақша легін ескергенде), онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың қаржыландыру/ислам лизингі шарты бойынша берешегін есепке алмағанда бір кәсіпкер үшін қарыз сомасы 10 (он) миллиард теңгеден асатын қаржыландыру бойынша субсидиялаудан бас тартады. Жобалардың қаржылық көрсеткіштерін бағалау әдістемесі (бұдан әрі – әдістеме) қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттарымен бекітіледі және уәкілетті органмен келісіледі.
Бір кәсіпкер үшін жоғары болған кезде онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың қаржыландыру/ислам лизингі шарты бойынша берешегін ескермегенде қаржыландыру сомасы 10 (он) миллиард теңгеден жоба бойынша кірістіліктің ішкі нормасы көрсеткіші 12 %-дан аспайтын қаржыландыру субсидияланады. Субсидиялау мерзімі әдістемеге сәйкес өтелу мерзімінен асырмай, бірақ осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларында көзделген мерзімнен аспайтын мерзімге белгіленеді.
33. Инвестицияларға бағытталған қаржыландыру/ислам лизингі шарттары бойынша субсидиялау мерзімі:
осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібін, электр энергиясын, газбен, бумен жабдықтауды және ауа кондициялауды субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жыл;
осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтерді беру және тау-кен өндіру өнеркәсібі жөніндегі қызметте субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жыл.
Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған қаржыландыруды субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды.
Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі қол қойған бірінші субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімінің басында белгіленеді.
34. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өкімі және/немесе өзге де құжаты және/немесе актісі негізінде ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін төлеу бойынша қаржыландыру бойынша кейінге қалдыру және қаржыландыру мерзімін ұсынылған кейінге қалдыру мерзіміне ұлғайту кезінде осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларында көзделген субсидиялау мерзімі кейінге қалдыру ұсынылған мерзімге ұзартылады.

32. Финансовое агентство по финансированию, направленному на инвестиционные цели, с суммой займа свыше 10 (десять) миллиардов тенге для одного предпринимателя без учета задолженности по финансированию/договору исламского лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний при финансовых показателях субъекта частного предпринимательства (с учетом срока окупаемости, чистой прибыли, внутренней нормы доходности, денежных потоков), показывающих отсутствие потребности в субсидировании наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании по финансированию/договору исламского лизинга в соответствии с методикой оценки финансовых показателей проектов, отказывает в субсидировании. Методика оценки финансовых показателей проектов утверждается внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства, и согласовывается с уполномоченным органом (далее – методика).
При сумме финансирования свыше 10 (десять) миллиардов тенге для одного предпринимателя без учета задолженности по финансированию/договору исламского лизинга аффилированных/связанных с ним лиц/компаний субсидированию подлежат финансирования, у которых показатель внутренней нормы доходности по проекту не более 12 %. Срок субсидирования устанавливается не более срока окупаемости в соответствии с методикой, но не более срока, предусмотренного настоящими Правилами субсидирования при финансировании исламскими банками.
33. Срок субсидирования по финансированию/договорам исламского лизинга, направленным на инвестиции, составляет в:
обрабатывающей промышленности, электроснабжении, подаче газа, пара и воздушном кондиционировании, согласно приложению 2 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования;
деятельности по предоставлению услуг и горнодобывающей промышленности, согласно приложению 3 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
Срок субсидирования финансирования, направленного на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, общий срок субсидирования устанавливается с начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством первом договоре субсидирования.
34. При предоставлении отсрочки и увеличении срока финансирования на предоставленную отсрочку по оплате номинальной наценки на товар/номинального арендного платежа по финансированию/договорам исламского лизинга на основании распоряжения и/или иного документа и/или акта уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций срок субсидирования, предусмотренный в настоящих Правилах субсидирования при финансировании исламскими банками, продлевается на срок предоставленной отсрочки.

35. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібіндегі, электр энергиясымен, газбен, бумен жабдықтау және ауа кондициялау саласындағы субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған тауардың номиналды үстеме бағасымен/номиналды жалдау төлемімен қаржыландыру/ислам лизингі шарттары бойынша жүзеге асырылады, оның:
алғашқы 3 жылда 8 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды;
4-ші жылы 9 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды;
5-ші жылы 10 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды.
Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтер және тау-кен өндіру өнеркәсібі саласындағы субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде 9 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын тауардың номиналды үстеме бағасымен/номиналды жалдау төлемімен қаржыландыру/ислам лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген сыйақы мөлшерлемелері бекітілгенге дейін мақұлданған жобалар кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанша бұған дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған шарттарда қолданылады.
Қаржыландыру сомасының кемінде 40 %-ы қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға бағытталған жобалар бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және номиналды сыйақы мөлшерлемесі 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған оның 8 % кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын қаржыландыру бойынша жүзеге асырылады. Субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 7 (жеті) жылды құрайды.
Кәсіпкер тауарларды "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат және (немесе) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы берген индустриялық сертификат негізінде сатып алады.
Қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алу жөніндегі міндеттеме орындалмаған жағдайда қаржы агенттігі төленген субсидиялар сомасын қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға пайдаланылмаған сомаға барабар қайтара отырып, субсидиялауды тоқтатады.
36. Шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеген кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және ислам банкі/ислам лизингі компаниясы кәсіпкердің жобасы бойынша шешім қабылдаған кезде қолданыста болған базалық мөлшерлеме есепке алынады.

35. Субсидирование в сфере обрабатывающей промышленности, электроснабжения, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования согласно приложению 2 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, осуществляется по финансированию/договорам исламского лизинга с номинальной наценкой на товар/номинальным арендным платежом, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых:
первые 3 года 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
4-й год 9 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством;
5-й год 10 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Субсидирование в сфере услуг и горнодобывающей промышленности, согласно приложению 3 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, осуществляется по финансированию/договорам исламского лизинга с номинальной наценкой на товар/номинальным арендным платежом, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 9 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Проекты, одобренные до утверждения вышеуказанных ставок вознаграждения, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
По проектам, в которых не менее 40 % от суммы финансирования направлено на приобретение товаров казахстанского происхождения, субсидирование осуществляется по финансированию с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 8 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством. Срок субсидирования составляет 7 (семь) лет без права пролонгации.
Товары предпринимателем приобретаются на основании сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" и (или) индустриального сертификата, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
В случае неисполнения обязательства по приобретению товаров казахстанского производителя финансовое агентство прекращает субсидирование с возвратом суммы выплаченных субсидий пропорционально сумме неиспользования на приобретение товаров казахстанского производителя.
36. При расчете предельной ставки вознаграждения учитывается базовая ставка, установленная Национальным Банком Республики Казахстан и действующая на момент решения исламского банка/исламской лизинговой компании по проекту предпринимателя.

37. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде ислам банкі/ислам лизингі компаниясы:
1) кәсіпкер бастама жасайтын қаржыландыру (ислам лизингі шарты) шарттарының талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің қаржыландыру бойынша (ислам лизингі шарты бойынша) міндеттемелерін бұзуына байланысты өндіріп алынатындарды;
3) лизинг (жалдау) нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг (жалдау) нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) ислам лизингі шартын орындауға байланысты (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, арнаулы органдардың лизинг (жалдау) нысанасын тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктер көрсететін қызметтерді өтеу);
5) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерді қоспағанда, қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
38. Қаржы агенттігі қазіргі қаржыландыруды субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда ислам банкі/ислам лизингі компаниясы кәсіпкерге ағымдағы жылдың басынан қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер кәсіпкерге қол қойылған шартты қаржы агенттігінен алған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде өтелуге тиіс.
39. Заңның 3-бабына сәйкес лизингтің мынадай нысандары мен түрлері: ішкі лизинг, банктік лизинг, толық лизинг, таза лизинг және ислам лизингі субсидияланады.
3-параграф. Субсидия беру үшін қатысушылардың өзара іс-қимылы
40. Кәсіпкер ислам банкіне/ислам лизингі компаниясына:
1) жаңа қаржыландыру бойынша осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына сәйкес келетін шарттарда қаржыландыру беруге өтінішпен (ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының ішкі нормативтік құжаттарымен бекітілген нысан бойынша);
2) қазіргі қаржыландыру бойынша осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ислам банкін/ислам лизингі компаниясын субсидия алу ниеті туралы хабардар ететін өтінішпен және қаржыландыру бойынша ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың номиналды үстеме бағасын/номиналды жалдау төлемін осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларында көзделген мөлшерге дейін төмендету туралы өтінішхатпен жүгінеді.
41. Ислам банкі/ислам лизингі компаниясыжобаның қаржылық экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді және қаржыландыру беру немесе қаржыландыру бойынша ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін төмендету туралы оң шешім болған жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге жобаны қаржыландыруға әзір екендігі туралы жазбаша жауап жолдап, қаржы агенттігін хабардар етеді.

37. В рамках настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками исламский банк/исламская лизинговая компания не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с финансированием, за исключением:
1) связанных с изменением условий финансирования (договора исламского лизинга), инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансированию (по договору исламского лизинга);
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга (аренды), страхования предмета лизинга (аренды), регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора исламского лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуг регистрации предмета лизинга (аренды) специальными органами, услуг банков);
5) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
38. В случае принятия финансовым агентством решения о субсидировании действующего финансирования исламский банк/исламская лизинговая компания возмещают предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством в текущем году.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (три) месяцев с даты получения от финансового агентства подписанного договора.
39. В соответствии со статьей 3 Закона субсидированию подлежат следующие формы и виды лизинга: внутренний лизинг, банковский лизинг, полный лизинг, чистый лизинг и исламский лизинг.
Параграф 3. Взаимодействие участников для предоставления субсидий
40. Предприниматель обращается в исламский банк/исламскую лизинговую компанию:
1) по новому финансированию с заявлением на предоставление финансирования (по форме, утвержденной внутренними нормативными документами исламского банка/исламской лизинговой компании) на условиях, соответствующих настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками;
2) по действующему финансированию с заявлением по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, по которому уведомляет исламский банк/исламскую лизинговую компанию о намерении получения субсидий, и ходатайством о понижении номинальной наценки на товар/номинального арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию до размеров, установленных настоящими Правилами субсидирования при финансировании исламскими банками.
41. Исламский банк/исламская лизинговая компания проводят оценку финансово-экономической эффективности проекта и в случае положительного решения о предоставлении финансирования или понижении наценки на товар/ арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию, в течение 3 (три) рабочих дней направляет письменный ответ предпринимателю о готовности финансировать проект с уведомлением финансового агентства.

42. Ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының оң шешімін алған кәсіпкер осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен-кәсіпкердің сауалнамасымен қаржы агенттігіне жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (кәсіпкердің қолымен расталған көшірмесі), кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы хабарлама;
2) мына:
қаржы агенттігі субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін төленетін салықтардың (корпоративтік табыс салығының/жеке табыс салығының), сондай-ақ салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санынының 10 %-ға ұлғаюына қол жеткізу ("Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша);
инвестициялық жобаларды іске асырудың 24 (жиырма төрт) айдан аспайтын мерзімін сақтау кезеңдері қамтылған кәсіпкер жобасының бизнес-жоспары;
3) өтініш пен жүгінген күнге дейін берілгеніне күнтізбелік 30 (отыз) күн толмаған салық органының бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқ екені туралы анықтамасы;
4) тауарлардың Кеден одағына мүше мемлекеттің бірінің аумағынан Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына қозғалысын растайтын тауарлардың ілеспе құжаттарының көшірмелері (бар болса);
5) "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберінде сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден асатын жобалар бойынша 3 (үш) жыл өткеннен кейін кәсіпкердің – шағын кәсіпкерлік субъектісінің Кодекстің 24-бабында көзделген көрсеткіштеріге сәйкес орта кәсіпкерлік субъектісі санатына ауысуы;
6) сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын жобалар бойынша субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу жөніндегі талап қойылады;
7) қарыз сомасы 10 (он) миллиард теңгеден асатын, инвестициялық мақсаттарға бағытталған қаржыландыру/ислам лизингі шарты бойынша мыналар қоса беріледі:
өтініш беруші бекіткен, қаржылық көрсеткіштері, соңғы екі жылдағы ретроспективті деректер (бар болса), қаржыландырудың бүкіл мерзіміне арналған болжамды деректер мен жобаны іске асырудың жоспар-графигі көрсетілген жоба бойынша бизнес-жоспар;
банктің/ислам лизингі компаниясының жоба бойынша қаржылық көрсеткіштері көрсетілген кредиттік (сараптамалық) қорытындысы;
бизнес-жоспарда келтірілген мәліметтерді растайтын және түсіндіретін құжаттар (маркетингтік зерттеулердің нәтижелері, тауар үлгілерінің фотосуреттері, келісімшарттар мен шарттар, рұқсаттар, ұсынымдар, басқа ұйымдардың қолдаухаттары – кадрлық (дағдылары мен кәсіптік біліктері, бизнес-идеяның кәсіпкердің білімі мен дағдысына қаншалықты сай келетіні), қаржылық есеп-қисап баптарының деректері толық жазылған кәсіпкердің қаржылық есептері (бар болса). Қаржы агенттігі қажет болған жағдайда кәсіпкерден/ислам банкінен/лизингтік компаниядан кәсіпкердің жобасы бойынша қосымша материалдар сұратады;
өтініш беруші бекіткен жоба паспорты (мынадай ақпаратты қоса алғанда: өтініш берушінің толық атауы; заңды мекенжайы (индексі, облысы, қала/аудан, елді мекен, көше, телефон); бірінші басшы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, жұмыс/ұялы телефон нөмірі, электрондық мекенжайы); өтініш берушіні мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні мен нөмірі; өтініш берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі; саланың, кіші саланың атауы; негізгі қызмет түрі (ЭҚЖЖ коды көрсетіледі); 3 (үш) жыл ішінде заттай мәнде шығарылатын өнім номенклатурасы; өтініш берушінің белгіленген қуаты (заттай және ақшалай мәнде); қуаттардың қазіргі жүктемесі (пайыз); өндірістік жабдықтың қазіргі тозуы (пайыз); қазіргі еңбек өнімділігі (мың теңге/адам және мың АҚШ доллары/адам);

42. Предприниматель с положительным решением исламского банка/исламской лизинговой компании обращается в финансовое агентство с заявлением-анкетой предпринимателя по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, к которому прилагает следующие документы:
1) справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копию, заверенную подписью предпринимателя), уведомление о государственной регистрации предпринимателя;
2) бизнес-план проекта предпринимателя, содержащий этапы по:
увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия финансовым агентством решения о субсидировании (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка малого и среднего предпринимательства");
соблюдению срока реализации инвестиционных проектов не более 24 (двадцать четыре) месяца;
3) справку из налогового органа об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения;
4) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих перемещение товаров с территории одного государства–члена Таможенного союза на территорию другого государства–члена Таможенного союза (в случае наличия);
5) по проектам в рамках направления "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства" с суммой свыше 3 (три) миллиарда тенге по истечении 3 (три) лет переход предпринимателя – субъекта малого предпринимательства в категорию субъекта среднего предпринимательства согласно показателям, предусмотренным статьей 24 Кодекса;
6) по проектам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования;
7) по финансированию/договору исламского лизинга, направленным на инвестиционные цели, с суммой займа свыше 10 (десять) миллиардов тенге дополнительно прилагаются:
бизнес-план по проекту, утвержденный заявителем, с отраженными в нем финансовыми показателями: ретроспективными данными за последние два года (при наличии), прогнозными данными на весь срок финансирования и планом-графиком реализации проекта;
кредитное (экспертное) заключение исламского банка/исламской лизинговой компании по проекту с отраженными в нем финансовыми показателями;
документы, подтверждающие и разъясняющие сведения, представленные в бизнес-плане (результаты маркетинговых исследований, фотографии образцов товаров, контракты и договоры, разрешения, рекомендации, письма поддержки от других организаций – кадровые (навыки и профессиональные умения, насколько бизнес-идея отвечает знаниям и умениям предпринимателя), финансовые отчеты с расшифровками данных статей финансовой отчетности предпринимателя (при наличии). При необходимости финансовое агентство запрашивает у предпринимателя/исламского банка/лизинговой компании дополнительные материалы по проекту предпринимателя;
утвержденный заявителем паспорт проекта (включая информацию: полное наименование заявителя; юридический адрес (индекс, область, город/район, населенный пункт, улица, телефон); первый руководитель (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, номер рабочего/сотового телефона, электронный адрес); номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) заявителя; бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер заявителя; наименование отрасли, подотрасли; основной вид деятельности (с указанием кода ОКЭД); номенклатура выпускаемой продукции в натуральном выражении за 3 (три) года; установленная мощность заявителя (в натуральном и денежном выражении); текущая загруженность мощностей (процент); текущий износ производственного оборудования (процент); текущая производительность труда (тысяч тенге/человек и тысяч долларов США/человек);

8) қаржыландыру сомасының кемінде 40 %-ы қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға бағытталған жобалар бойынша кәсіпкерге 7 (жеті) жылға дейінгі мерзіммен ("Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау", "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыттары шеңберіндегі жобалар бойынша) 8 % мөлшерлеме белгіленеді;
9) кәсіпкерге қаржыландыруды беру немесе ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін төмендету мүмкіндігі туралы оң шешімі (банк/МҚҰ/лизинг компаниясы шешімінің хаттамасын үзінді-көшерме) бар кәсіпкерді қаржыландыру жөніндегі ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының хаты.
43. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайларда қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ислам банкіне/ислам лизингі компаниясына/кәсіпкерге ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін қайтарады. Құжаттар топтамасы бойынша кемшіліктер болмаған жағдайда қаржы агенттігі кәсіпкердің жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органының отырысына шығарады.
44. Отырыстарды өткізу тәртібі, қаржы агенттігінің уәкілетті органы мүшелерінің саны қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттарда айқындалады.
45. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы жобаларды тиісті қаржы жылы субсидиялау үшін бюджет қаражаты болған жағдайда ғана қарайды.
46. Кәсіпкердің жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органы құжаттар топтамасы бар ақпарат түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды. Бұл ретте қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешім қабылдаған жағдайда шешімде:
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін төленетін салықтардың (корпоративтік табыс салығының/жеке табыс салығының), сондай-ақ салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санынының 10 %-ға ұлғаюына қол жеткізу ("Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша);
сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын жобалар бойынша субсидиялау кезеңінде дивиденттер төлеуге тыйым салу;
инвестициялық жобаларды 24 (жиырма төрт) айдан аспайтын мерзімде іске асыру жөніндегі кәсіпкерлердің міндеттемесі;

8) по проектам, в которых не менее 40 % от суммы финансирования направлено на приобретение товаров казахстанского производителя, предпринимателю устанавливается ставка 8 % со сроком до 7 (семь) лет (по проектам в рамках направления "Поддержка малого и среднего предпринимательства", "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства");
9) письмо исламского банка/исламской лизинговой компании с положительным решением (выпиской из протокола решения банка/МФО/лизинговой компании) о возможности предоставления финансирования или понижения наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя.
43. В случаях представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня возвращает исламскому банку/исламской лизинговой компании/предпринимателю представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки. В случае отсутствия недостатков по пакету документов финансовое агентство выносит проект предпринимателя на заседание уполномоченного органа финансового агентства.
44. Порядок проведения заседаний, количество членов уполномоченного органа финансового агентства определяются внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства.
45. Уполномоченный орган финансового агентства рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем финансовом году.
46. Проект предпринимателя рассматривается уполномоченным органом финансового агентства в течение 5 (пять) рабочих дней с даты поступления информации с пакетом документов. При этом в случае принятия положительного решения уполномоченным органом финансового агентства в решении указываются:
обязательство предпринимателей по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка малого и среднего предпринимательства");
по проектам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге запрет на выплату дивидендов в период субсидирования;
обязательство предпринимателей по сроку реализации инвестиционных проектов не более 24 (двадцать четыре) месяца;

қаржыландыру сомасының кемінде 40 %-ы қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алуға бағытталған жобалар бойынша 7 (жеті) жылға дейінгі мерзімге 8 % мөлшерлеме көрсетіледі.
47. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттама ресімдеп, оған қол қояды және ислам банкіне/ислам лизингі компаниясына және кәсіпкерге осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 6, 7-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ілеспе хатпен (бұдан әрі – тиісті хат) хаттамадан үзінді-көшірме жібереді.
48. Қаржы агенттігі уәкілетті органының оң шешімінің қолданылу мерзімі шешім қабылданған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
4-параграф. "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы кәсіпкердің электрондық өтінім беру тәртібі
49. Кәсіпкер электрондық өтінімді "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді, оған электрондық түрде мыналар қоса беріледі:
1) кәсіпкердің жобаны іске асыру бизнес-жоспары не жоба бойынша сараптамалық қорытынды (банктің/лизинг компаниясының тиісті жұмыскерінің техникалық-экономикалық қорытындысы/экономикалық қорытындысы (бұл құжаттар болмаған жағдайда – жобаның мәнін ашатын басқа құжаттар);
2) тауарлардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына қозғалысын растайтын тауарлардың ілеспе құжаттарының көшірмелері (бар болса);
3) қаржыландыруды беру немесе кәсіпкер тауарының үстеме бағасын/ жалдау төлемін төмендету мүмкіндігі туралы оң шешімі бар ислам банкі/ислам лизингі компаниясы хатының электрондық көшірмесі (сканерленген көшірмесі).
50. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі жөніндегі, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтамасы және дара кәсіпкерді тіркеу туралы хабарламасы, кәсіпкерлік субъектісінің санаты, субъектінің кірістері, төленген салықтар туралы мәліметтер "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы автоматты түрде анықталады.
51. Кәсіпкер құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда ақпараттық жүйе оның өтінімін тіркемейді.
52. Кәсіпкердің электрондық өтінімі ақпараттық жүйе арқылы мақұлданған жағдайда:

ставка 8 % со сроком до 7 (семь) лет по проектам, в которых не менее 40 % от суммы финансирования направлено на приобретение товаров казахстанского производителя.
47. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства оформляет, подписывает протокол и направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом по формам, согласно приложениям 6, 7 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками (далее – соответствующее письмо), исламскому банку/исламской лизинговой компании и предпринимателю.
48. Срок действия положительного решения уполномоченного органа финансового агентства составляет 6 (шесть) месяцев с даты принятия решения.
Параграф 4. Подача предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронное правительство"
49. Предприниматель подает электронную заявку по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, через веб-портал "электронное правительство", к которой прилагаются в электронном виде:
1) бизнес-план реализации проекта предпринимателя либо экспертное заключение по проекту (технико-экономическое заключение/экономическое заключение соответствующего работника банка/лизинговой компании (в случае отсутствия данных документов – другие документы, раскрывающие суть проекта);
2) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих перемещение товаров с территории одного государства–члена Евразийского экономического союза на территорию другого государства–члена Евразийского экономического союза (в случае наличия);
3) электронная копия (сканированная копия) письма исламского банка/исламской лизинговой компании с положительным решением о возможности предоставления финансирования или понижения наценки на товар/арендного платежа предпринимателя.
50. Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по справке о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта предпринимательства, сведения о доходах субъекта, уплаченных налогах определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".
51. В случае представления предпринимателем неполного пакета документов информационная система отказывает в регистрации его заявки.
52. В случае одобрения электронной заявки предпринимателя посредством информационной системы осуществляются следующие действия:

1) тіркелген өтінім осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келуі тұрғысынан қарау үшін қаржы агенттігіне жіберіледі;
2) қаржы агенттігі кәсіпкерден түскен өтінімді қарайды.
53. Қаржы агенттігі жобаны өтінім тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
54. Кәсіпкер және/немесе ұсынылған материалдар осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келмеген жағдайда қаржы агенттігі уәжді бас тарту жібереді.
55. Кәсіпкер және/немесе ұсынылған материалдар осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келген жағдайда электрондық өтінім толық құжаттар топтамасымен қаржы агенттігінің уәкілетті органына қарауға жіберіледі.
56. Қаржы агенттігі уәкілетті органының кәсіпкерлердің өтініштерін қарау тәртібі осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының 3-параграфында регламенттелген.
57. Қаржы агенттiгi уәкiлеттi органының шешiмi қолданылу мерзімі қаржы агенттігінің уәкiлеттi органы шешiм қабылданған күннен бастап 6 (алты) айды құрайтын тиiстi хаттамамен ресiмделедi.
58. Қаржы агенттігі ақпараттық жүйе арқылы хаттамадан үзінді-көшірмені тиісті хатымен бірге жүктеп алады және 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында кәсіпкердің "жеке кабинетіне" жібереді.
5-параграф. Субсидиялау тетігі
59. Ислам банкі/ислам лизингі компаниясы қаржы агенттігінен қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімін алғаннан кейін және субсидиялау туралы оң шешім болған кезде қаржы агенттігі, ислам банкі/ислам лизингі компаниясы және кәсіпкер арасында субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес қаржы агенттігі ислам банкіне/ислам лизингі компаниясына қаржыландыру шартына/ислам лизингі шартының өтеу графигіне және субсидиялау шартының талаптарына сәйкес ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бөлігін/жалдау төлемінің бөлігін төлейді.
60. Ислам банкі/ислам лизингі компаниясықазіргі қаржыландыру бойынша субсидиялау шартына қол қойылған кезге дейін қаржыландыру шартында/ислам лизингі шартында көзделген өзіндік құнының сомасын/жалдау төлемінің сомасын және ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін уақтылы өтеу жөніндегі міндеттемелерін кәсіпкердің орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығарады, ал жаңа/қазіргі қаржыландыру бойынша ислам банкі/ислам лизингі компаниясы:

1) направление зарегистрированной заявки на рассмотрение финансовому агентству на соответствие условиям настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками;
2) рассмотрение финансовым агентством поступившей заявки предпринимателя.
53. Финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней рассматривает проект со дня регистрации заявки.
54. В случае несоответствия предпринимателя и/или представленных материалов условиям настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками финансовое агентство направляет мотивированный отказ.
55. В случае соответствия предпринимателя и/или представленных материалов условиям настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками электронная заявка с полным пакетом документов направляется на рассмотрение уполномоченному органу финансового агентства.
56. Порядок рассмотрения заявок предпринимателей уполномоченным органом финансового агентства регламентирован параграфом 3 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.
57. Решение уполномоченного органа финансового агентства оформляется соответствующим протоколом со сроком действия – 6 (шесть) месяцев со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства.
58. Финансовое агентство загружает посредством информационной системы выписку из протокола с соответствующим письмом и в течение 3 (три) рабочих дней направляет предпринимателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
Параграф 5. Механизм субсидирования
59. После получения исламским банком/исламской лизинговой компанией от финансового агентства решения уполномоченного органа финансового агентства и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентством, исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем заключается договор субсидирования, согласно которому финансовое агентство осуществляет выплату исламскому банку/исламской лизинговой компании части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, в соответствии с графиком погашения к договору финансирования/договору исламского лизинга и согласно условиям договора субсидирования.
60. Исламский банк/исламская лизинговая компания по действующему финансированию до момента подписания договора субсидирования списывают штрафы и пени за неисполнение предпринимателем обязательств по своевременному погашению суммы себестоимости/суммы арендного платежа и наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/ исламской лизинговой компании, предусмотренного договором финансирования/договором исламского лизинга, а по новому/действующему финансированию исламский банк/исламская лизинговая компания принимают обязательства не взимать и не устанавливать для предпринимателя комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с финансированием, за исключением:

1) кәсіпкердің бастамасымен қаржыландыру (ислам лизингі шарты) шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің қаржыландыру (ислам лизингі шарты) бойынша міндеттемелерді бұзуына байланысты өндіріп алынатын;
3) лизинг (жалдау) нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг (жалдау) нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) ислам лизингі шартын орындауға (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг (жалдау) нысанын арнаулы органдардың тіркеу бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктердің көрсетілетін қызметтерін өтеу) байланысты қаржыландыруды қоспағанда, қаржыландыруға байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді кәсіпкерден алмауға және белгілемеуге міндеттеме қабылдайды.
61. Субсидиялау шартын:
1) ислам банкі/ислам лизингі компаниясы:
қаржы агенттігінен хаттама/шешім алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
2) қаржы агенттігі:
ислам банкінен/ислам лизингі компаниясынан субсидиялау шартын алған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жасайды.
Субсидиялау шарты қағаз жеткізгіште/электрондық нысанда жасалады, бұл ретте субсидиялау шартының электрондық нысанына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес электрондық-цифрлық қолтаңбамен қол қойылады.
62. Тиісті уәкілетті органнан/өңірлік үйлестірушіден субсидиялау үшін бюджеттен қаражат болмаған жағдайда субсидиялау шартына қол қойылмайды.
63. Егер ислам банкі/ислам лизингі компаниясысубсидиялау шартын осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының 61-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде уақтылы жасамаса, ислам банкі/ислам лизингі компаниясы кідірту себептерін түсіндіріп, қаржы агенттігін ресми хатпен хабардар етеді.
64. Егер банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының және (немесе) субсидиялау шартының талаптары қаржы агенттігі уәкілетті органының шешіміне және осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келмесе, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте қаржы агенттігі ислам банкін/ислам лизингі компаниясын және кәсіпкерді хабардар етеді.
65. Ислам банкі/ислам лизингі компаниясыескертулерді жойған жағдайда қаржы агенттігі осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының 61-тармағы 2) тармақшасына сәйкес субсидиялау шартына қол қояды.
66. Ислам банкі/ислам лизингі компаниясықаржы агенттігінің ескертулерімен келіспеген жағдайда қаржы агенттігі ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының келіспеу себептері түсіндірілген ресми хат келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде түпкілікті шешім қабылдау үшін осы мәселені қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады.

1) связанных с изменениями условий финансирования (договора исламского лизинга), инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансированию (по договору исламского лизинга);
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга (аренды), страхования предмета лизинга (аренды), регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора исламского лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуг регистрации предмета лизинга (аренды) специальными органами, услуг банков).
61. Договор субсидирования заключается:
1) исламским банком/исламской лизинговой компанией:
в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения протокола/решения от финансового агентства;
2) финансовым агентством:
в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от исламского банка/исламской лизинговой компании.
Договор субсидирования заключается на бумажном носителе/в электронной форме, при этом электронная форма договора субсидирования подписывается электронно-цифровой подписью в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
62. В случае отсутствия средств из бюджета для субсидирования от соответствующего уполномоченного органа/регионального координатора договор субсидирования не подписывается.
63. В случае, если исламский банк/исламская лизинговая компания несвоевременно заключают договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 61 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками, то исламский банк/исламская лизинговая компания уведомляют финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки.
64. В случае, если условия договора банковского займа/договора финансового лизинга и (или) договора субсидирования не соответствуют решению уполномоченного органа финансового агентства и условиям настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками, финансовое агентство не подписывает договор субсидирования. При этом финансовое агентство уведомляет исламский банк/исламскую лизинговую компанию и предпринимателя.
65. В случае устранения исламским банком/исламской лизинговой компанией замечаний финансовое агентство подписывает договор субсидирования согласно подпункту 2) пункта 61 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.
66. В случае несогласия исламского банка/исламской лизинговой компании с замечаниями финансового агентства финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней с даты поступления официального письма с разъяснением причин несогласии исламского банка/исламской лизинговой компании выносит данный вопрос на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия окончательного решения.

67. Субсидиялау шарты оған кәсіпкер, ислам банкі/ислам лизингі компаниясыжәне қаржы агенттігі қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау шартында субсидиялау мерзімінің басталуы субсидиялау шартына қол қойылған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімге, бірақ ерте дегенде қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге белгіленеді.
Осы тармақ осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары бекітілген күннен бастап мақұлданған жобаларға қолданылады.
68. Ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын субсидияланатын тауардың үстеме бағасының бөлігі/жалдау төлемінің бөлігі төленетін күнді кәсіпкер, ислам банкі/ислам лизингі компаниясы өзі айқындайды. Егер қаржыландыру бойынша ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін есептеу субсидиялау шартына кәсіпкер, ислам банкі/ислам лизингі компаниясы қол қойған күннен кейінгі күні басталса, субсидиялау шартына кәсіпкер, ислам банкі/ислам лизингі компаниясы қол қойған күн субсидиялау кезеңіне қосылмайды.
69. Қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар тиісті өңірлік үйлестірушіден қаражат түскен кезде төленеді.
70. Ислам банкі жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомасын аудару үшін қаржы агенттігіне ағымдағы шот ашады.
Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ ислам лизингі компаниялары қаржы агенттігімен келісу бойынша банк-төлем агентін айқындайды, онда ислам лизингі компаниялары жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомаларын аудару үшін шот ашады.
71. Өңірлік үйлестіруші қаражат түскен кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне соманың 50 %-ы мөлшеріндегі қаражатты қаржы агенттігі көрсеткен шотқа аударады. Кейінгі төлемдер қаржы агенттігінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде қаржы агенттігіне қаражат аударуды уәкілетті орган қаржы агенттігінің арнайы шотына қаражат аударуға арналған шартқа сәйкес жүзеге асырады.
72. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі субсидиялау шартына төлемдер графигін ескере отырып, ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) ислам банкінің/банк-төлем агентінің ағымдағы шотына аударады. Бұл ретте қаражатты аударғаннан кейін қаржы агенттігі сонымен бір уақытта қаражаттың аударылғаны туралы құжаттың көшірмесін электрондық поштамен жібере отырып, ислам банкін/ислам лизингі компаниясын хабардар етеді. Хабарламада ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.
Ислам банкінің/банк-төлем агентінің кредиттік рейтингі және қаржылық жағдайының өзге де нашарлау белгілері орын алған (бір немесе бірнеше жағдайдың орын алуы) жағдайда, оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктердің кредиттік рейтингі Standard&Poors рейтингтер шәкілі бойынша "В" деңгейінен төмендеген жағдайда;

67. Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его предпринимателем, исламским банком/исламской лизинговой компанией и финансовым агентством. При этом начало срока субсидирования устанавливается в договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня подписания договора субсидирования, но не ранее дня принятия решения финансового агентства.
Действие настоящего пункта распространяется на проекты, одобренные с даты утверждения настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.
68. Дата выплаты субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, определяется предпринимателем, исламским банком/исламской лизинговой компанией самостоятельно. В случае, если начисление наценки на товар/арендного платежа, составляющей доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию начинается со дня, следующего за днем подписания договора субсидирования предпринимателем, исламским банком/исламской лизинговой компанией, в период субсидирования не включается день подписания договора субсидирования предпринимателем, исламским банком/исламской лизинговой компанией.
69. Финансовое агентство после подписания договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего регионального координатора.
70. Исламский банк открывает финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования.
Исламские лизинговые компании, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентством определяют банк-платежного агента, в котором исламские лизинговые компании открывают счета для перечисления сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования.
71. Региональный координатор с момента поступления средств в течение 10 (десять) рабочих дней осуществляет перечисление финансовому агентству средств в размере 50 % от суммы на счет, указанный финансовым агентством. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками финансового агентства.
Перечисление средств финансовому агентству в рамках реализации настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками осуществляется уполномоченным органом в соответствии с договором на перечисление средств на специальный счет финансового агентства.
72. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в исламском банке/банке-платежном агенте ежемесячно авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования. При этом после перечисления средств финансовое агентство одновременно уведомляет исламский банк/исламскую лизинговую компанию путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование исламского банка/исламской лизинговой компании, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния исламского банка/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев) осуществляется, в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;

К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген жағдайда;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциялық нормативтер бұзылған жағдайда кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі кәсіпкердің қаржыландыру бойынша толық төлем (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) жасау фактісі туралы ислам банкінің/банк-төлем агентінің хабарламасы негізінде не субсидиялау шарттарына төлем графиктерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша кәсіпкердің алдағы міндеттемелерін жабатын төлемдермен жүзеге асырады.
Ислам банкінде/банк-төлем агентінде жоғарыда көрсетілген көрсеткіштер түзетілген жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты субсидиялау шартына төлемдер графигін ескере отырып, аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) аударады.
73. Ислам банкі/ислам лизингі компаниясықаржы агенттігінің хабарламасы негізінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау сомаларын қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан есептен шығарады. Ислам банкі/ислам лизингі компаниясы шоттағы қаражаттың жалпы ағымдағы қалдығын есептен шығармайды.
Бұл ретте ислам банкі/ислам лизингі компаниясы өзгертілген өтеу графиктері бойынша қаржыландыру шартына/ислам лизингі шартына төлемдер графигі бойынша жоспарлы төлемнен аспайтын қалдық сомасы шегінде ішінара мерзімінен бұрын өтеуге сәйкес есептелген субсидияларды өтейді.
74. Кәсіпкер қаржыландыру шарты/ислам лизингі шарты бойынша өтеу графигіне сәйкес ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын субсидияланбайтын тауардың үстеме бағасы/жалдау төлемі бөлігінде ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемін төлейді.
75. Кәсіпкердің қаржыландыру бойынша төлемді (өзіндік құн сомалары/жалдау төлемінің сомалары және ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын субсидияланбайтын тауардың үстеме бағасын/ жалдау төлемін) толық төлеуі фактісі бойынша ислам банкі/ислам лизингі компаниясы:

при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд, финансовым агентством на основании уведомления исламского банка/банка-платежного агента о факте проведения предпринимателем полной выплаты по финансированию (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть наценки на товар/часть арендного платежа) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства предпринимателя по субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования.
В случае исправления у исламского банка/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования.
73. Исламский банк/исламская лизинговая компания на основании уведомления финансового агентства осуществляют списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проектам предпринимателей. Исламский банк/исламская лизинговая компания не списывают с общих текущих остатков средства на счетах.
При этом исламский банк/исламская лизинговая компания осуществляют возмещение субсидий по измененным графикам погашения, рассчитанным согласно частичным досрочным погашениям в пределах суммы остатка, не превышающей плановый платеж по графику платежей к договору финансирования/договору исламского лизинга.
74. Предприниматель производит выплату наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, исламскому банку/исламской лизинговой компании в части не субсидируемой наценки на товар/не субсидируемого арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, согласно графику погашения в соответствии с договором финансирования/договором исламского лизинга.
75. По факту проведения предпринимателем полной выплаты платежа по финансированию (суммы себестоимости/суммы арендного платежа и не субсидируемой наценки на товар/не субсидируемого арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании) исламский банк/исламская лизинговая компания осуществляют списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя при:

1) кәсіпкер қаржыландыру шарты/ислам лизингі шарты бойынша жоспарлы төлемді өтейтін күні қаржы агенттігінің шотында қаражат болған;
2) субсидиялау шартына төлемдер графигі бойынша өтелген күннен кейін қаржы агенттігінен қаражат түскен қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан кәсіпкерді қаржыландыру бойынша ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының/жалдау төлемінің субсидияланатын бөлігін өтеу шотына ақшаны есептен шығарады.
76. Ислам банкі/ислам лизингі компаниясыкәсіпкер берешекті өтегенге дейін ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының/жалдау төлемінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығармайды және:
1) кәсіпкер ислам банкі/ислам лизингі компаниясыалдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған;
2) кәсіпкер ислам банкі/ислам лизингі компаниясыалдындағы лизингтік (жалдау) төлемдерді енгізу жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 2 (екі) және одан да көп рет орындамаған жағдайларда 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі ол туралы тиісті хатпен хабардар етеді.
77. Қаржы агенттігі өңірлік үйлестірушіге/уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бес) күніне дейін тауардың үстеме бағасын субсидиялау бойынша ай сайын/жалдау төлемін субсидиялау бойынша тоқсан сайын осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жібереді.
78. Кәсіпкердің қаржыландыру шартының/ислам лизингі шартының талаптарына сәйкес қаржы агенттігінің уәкілетті органының хаттамасымен қаржы агенттігі субсидия аударуды ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын субсидияланбайтын тауардың үстеме бағасының/жалдау төлемінің бөлігін төлеу және/немесе өзіндік құн сомасын/жалдау төлемінің сомасын өтеу бойынша ислам банкі/ислам лизингі компаниясы жеңілдікті кезең берген/мерзімін кейінге қалдырған кәсіпкерді қаржыландыру бойынша ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының/жалдау төлемінің субсидияланатын бөлігінде жүзеге асырады.
Бұл ретте жеңілдікті кезең/кейінге қалдыру мерзімі қаржы агенттігінің шешімінде көрсетіледі.
79. Егер ислам банкі/ислам лизингі компаниясыағымдағы қаржыландыру шартының/ислам лизингі шартының талаптарын (исламдық қаржыландыру кезінде ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының/жалдау төлемінің бөлігі, төлемдерге ақы төлеу бойынша жеңілдікті кезең/мерзімін кейінге қалдыру, өтеу күні, кәсіпкердің атауын өзгерту/борышты аудару) өзгертсе, ислам банкі/ислам лизингі компаниясы қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде толық құжаттар топтамасымен қоса қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына енгізілетін өзгерістер жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Қарау нәтижелері бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органы қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына өзгерістер енгізудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді. Бұл ретте қаржыландыру шарттарындағы өзгерістер хаттамада/шешімде анық көрсетіледі.
Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі ислам банкіне/ислам лизингі компаниясынахаттамадан үзінді-көшірме жібереді.

1) наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения предпринимателем планового платежа по договору финансирования/договору исламского лизинга;
2) поступлении средств от финансового агентства после даты погашения по графику платежей к договору субсидирования.
76. Исламский банк/исламская лизинговая компания не производят списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, до погашения задолженности предпринимателем и уведомляют соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случаях:
1) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией;
2) неисполнения предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией.
77. Финансовое агентство по субсидированию наценки на товар ежемесячно/по субсидированию арендного платежа ежеквартально до 25 (двадцать пять) числа месяца, следующего за отчетным, направляет региональному координатору/уполномоченному органу отчет о субсидировании по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками.
78. В соответствии с условиями договора финансирования/договора исламского лизинга предпринимателя протоколом уполномоченного органа финансового агентства финансовое агентство осуществляет перечисление субсидий в части субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя, по которому исламским банком/исламской лизинговой компанией предоставлен льготный период/отсрочка по выплате не субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, и/или погашению суммы себестоимости/суммы арендного платежа.
При этом срок льготного периода/отсрочки указывается в решении финансового агентства.
79. В случае, если исламский банк/исламская лизинговая компания меняют условия (наценка на товар/часть арендного платежа, составляющая доход при исламском финансировании, льготный период, изменение наименования предпринимателя/перевод долга) действующего договора финансирования/договора исламского лизинга, исламский банк/исламская лизинговая компания направляют соответствующее уведомление в финансовое агентство, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по изменениям условий в действующие условия финансирования с приложением полного пакета документов. По результатам рассмотрения уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений в действующие условия финансирования, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства. При этом произведенные изменения условий финансирования четко отражаются в протоколе/решении.
Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола исламскому банку/исламской лизинговой компании.

80. Қазіргі қаржыландыру шартының талаптарындағы өзге өзгерістер туралы ислам банкі/ислам лизингі компаниясы қаржы агенттігін тиісті хатпен хабардар етеді, ол өз кезегінде құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ағымдағы қаржыландыру шарттарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және хатпен қаржыландыру шарттарына енгізілген өзгерістерді келіседі немесе келісуден бас тартады (бұл ретте хаттың көшірмесінде қаржы агенттігін және жергілікті үйлестірушіні көрсетеді).
Бұл ретте қаржыландыру талаптарындағы өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында анық көрсетіледі.
81. Кәсіпкер қайтыс болған жағдайда ислам банкі/ислам лизингі компаниясы кәсіпкердің қайтыс болғаны туралы мәлімет (ақпарат) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол 5 (бес) жұмыс күні ішінде мұрагердің (мұрагерлердің) мұрагерлік құқығы басталған кезге дейін субсидиялауды уақытша тоқтата тұру бойынша ақпаратты қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагердің (мұрагерлердің) мұрагерлік құқығы басталған жағдайда субсидиялауды қайта бастау мәселесі қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарылады.
82. Бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобалар кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұрын мақұлдаған шарттарда әрекет етеді.
Бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған жобалар бойынша ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде кепілгерге, қосалқы қарыз алушыға, қаржыландырудың мақсаты мен мерзіміне, қаржыландыру сомасына, сыйақы мөлшерлемесін азайтуға, банкке/лизингтік компанияға, кейінге қалдыруға/жеңілдікті кезеңге, өтеу күніне, өтеу шарттарына, айналым қаражатын толықтыруға лимиттің жаңартылуына/жаңартылмауына, кәсіпкердің атауын, ЭҚЖЖ кодын өзгертуге қатысты қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Қаржыландырудың өзге де шарттары өзгерген жағдайда жобаның осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының қолданыстағы шарттарына сәйкес келуі қамтамасыз етіледі.
83. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде субсидиялауға бөлінген және ағымдағы қаржы жылы өңірлік үйлестірушілер/қаржы агенттігі пайдаланбаған қаражат кезекті қаржы жылы, оның ішінде кезекті қаржы жылы мақұлданған жобаларды субсидиялауға пайдаланылады.

80. Об иных изменениях условий действующего договора финансирования исламский банк/исламская лизинговая компания соответствующим письмом уведомляют финансовое агентство, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней с даты получения полного пакета документов принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании (при этом в копии письма указывает финансовое агентство и местного координатора).
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) четко отражаются в письме согласования.
81. В случае смерти предпринимателя исламский банк/исламская лизинговая компания после получения сведений (информации) о смерти предпринимателя в течение 2 (два) рабочих дней направляют соответствующее уведомление в финансовое агентство, который в течение 5 (пять) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по временному прекращению субсидирования до момента вступления в права наследования наследником(-ами). В случае вступления в права наследования наследником(-ами) вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства.
82. Проекты, одобренные в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
По проектам, одобренным уполномоченным органом финансового агентства в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства допускаются внесение изменений в текущие условия финансирования, касающихся гаранта, созаемщика, цели и срока финансирования, уменьшения суммы финансирования, ставки вознаграждения, банка/лизинговой компании, отсрочки/льготного периода, даты погашения, условий погашения, возобновляемости/невозобновляемости лимита на пополнение оборотных средств, изменение наименования предпринимателя, кода ОКЭД.
В случае изменения иных условий финансирования обеспечивается соответствие проекта действующим условиям настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.
83. Средства, выделенные на субсидирование в рамках реализации настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками и не использованные региональными координаторами/финансовым агентством в текущем финансовом году, используются в очередном финансовом году на субсидирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.

6-параграф. Субсидиялауды тоқтату және қайта бастау
84. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының өтінішхаты (хабарламалары), сондай-ақ мониторинг нәтижелері негізінде қабылдайды.
85. Қаржы агенттігі ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының хабарламалары және/немесе мониторингтеу нәтижелері негізінде мынадай фактілер анықталған кезде кәсіпкерді субсидиялауды тоқтатады:
1) субсидияланатын жаңа қаржыландырудың нысаналы пайдаланылмауы, бұл ретте субсидиялау қаржыландырудың нысаналы пайдаланылмаған сомасына пропорционалды түрде тоқтатып қойылады;
2) кәсіпкердің субсидияланатын ислам лизингі шарты бойынша лизинг (жалдау) нысанасын алмауы;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының шарттарына және/немесе өңірлік үйлестіру кеңесінің/қаржы агенттігі уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеуі;
4) кәсіпкердің қаржыландыру шартына төлемдер графигіне сәйкес ислам банкі алдындағы төлемдерге ақы төлеу жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) кәсіпкердің төлемдерді өтеу графигіне сәйкес ислам банкі/ислам лизингі компаниясыалдындағы лизингтік (жалдау) төлемдерді енгізу жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 2 (екі) және одан көп рет орындамауы;
6) кәсіпкердің шоттарындағы ақшаға тыйым салу (шотта талап қою жөніндегі талаптарды толық көлемде қамтамасыз ететін ақша жеткілікті болған жағдайда талап қою талаптарын қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе кәсіпкердің шоты бойынша шығыс операцияларының тоқтатыла тұруы;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын талап ету;
8) кәсіпкерлердің мыналар:
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін бюджетке төленетін салықтардың (корпоративтік табыс салығының/жеке табыс салығының), сондай-ақ салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюына қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерін орындамауы (кәсіпкерлердің "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберіндегі жобалары бойынша);
9) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін бюджетке төленетін салықтардың (корпоративтік табыс салығының/жеке табыс салығының), сондай-ақ салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюына қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерін орындамауы (кәсіпкерлердің "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберіндегі жобалары бойынша);

Параграф 6. Прекращение и возобновление субсидирования
84. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается уполномоченным органом финансового агентства на основании ходатайств (уведомлений) исламского банка/исламской лизинговой компании, а также результатов мониторинга.
85. Финансовое агентство прекращает субсидирование предпринимателя при установлении следующих фактов на основании уведомления исламского банка/исламской лизинговой компании и/или результатов мониторинга:
1) нецелевое использование нового финансирования, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования финансирования;
2) неполучение предпринимателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или предпринимателя условиям настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками и/или решению регионального координационного совета/уполномоченного органа финансового агентства;
4) неисполнение предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику платежей к договору финансирования;
5) неисполнение предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей;
6) арест денег на счетах предпринимателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования), и/или приостановление расходных операций по счету предпринимателя;
7) истребование предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) неисполнение обязательств предпринимателями по:
увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка малого и среднего предпринимательства");
9) неисполнение обязательств предпринимателями по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест и увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства");

10) сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден асатын жобалары бар шағын кәсіпкерлік субъектісінің 3 (үш) жыл өткеннен кейін Кодекстің 24-бабында көзделген көрсеткіштерге сәйкес орта кәсіпкерлік субъектісі санатына өтуді растау міндеттемелерін орындамауы (кәсіпкерлердің "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберіндегі жобалары бойынша);
11) кәсіпкердің субсидиялау кезеңінде дивиденттер төлеу жөніндегі тыйымды бұзуы;
12) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде кәсіпкердің қызметін тоқтата тұруы/тоқтатуы;
13) инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімін бұзуы;
14) қазақстандық өндірушінің тауарларын сатып алу жөніндегі міндеттемені орындалмауы.
86. Қаржы агенттігі осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының 85-тармағында көрсетілген фактілер анықталғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату немесе қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімінде субсидиялауды тоқтату/қайта бастау туралы негіздеме көрсетіледі.
Субсидиялауды тоқтату немесе қайта бастау қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтата тұрған күннен бастап жүзеге асырады, бұл ретте қаржыландыруды нысаналы пайдаланбаған кезде субсидиялау қаржыландыруды нысаналы пайдаланылмаған сомасына барабар тоқтатылады. Нысаналы пайдаланылуы расталатын қаржыландырудың қалған бөлігі бойынша және кәсіпкер нысаналы пайдаланбау мөлшеріне барабар төленген субсидиялар сомасын қайтарған жағдайда субсидиялау төлемдер графигіне сәйкес жалғастырылады.
87. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде кәсіпкер субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді жойған жағдайда субсидиялауды қайта бастау туралы оң шешім қабылдайды.
88. Қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімін ресімдейді және ислам банкіне/ислам лизингі компаниясынатиісті хатпен хабарлама жібереді.
89. Кәсіпкерді субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі оларға тоқтата тұру кезеңінде төленбеген субсидияларды төлейді. Субсидиялау осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының 85-тармағының 4) немесе 5) тармақшаларында көрсетілген себептер бойынша тоқтатыла тұрған жағдайда субсидиялау қайта басталған кезде қаржы агенттігі кәсіпкердің мерзімін өткізіп алған күнінен бастап төленуге тиіс субсидияларды төлейді.

10) неисполнение субъектом малого предпринимательства с проектами с суммой свыше 3 (три) миллиарда тенге по истечении 3 (три) лет подтвержденного перехода в категорию субъекта среднего предпринимательства согласно показателям, предусмотренным статьей 24 Кодекса (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства");
11) нарушение предпринимателем запрета на выплату дивидендов в период субсидирования;
12) приостановление/прекращение деятельности предпринимателя как субъекта частного предпринимательства;
13) нарушение срока реализации инвестиционных проектов;
14) неисполнение обязательства по приобретению товаров казахстанского производителя.
86. Финансовое агентство после установления фактов, указанных в пункте 85 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками, в течение 20 (двадцать) рабочих дней принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении уполномоченного органа финансового агентства указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
Прекращение или возобновление субсидирования осуществляются со дня приостановления субсидирования финансовым агентством, при этом при нецелевом использовании финансирования субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования финансирования. По оставшейся части финансирования, подтверждающей целевое использование, и в случае возврата предпринимателем суммы выплаченных субсидий, пропорциональной размеру нецелевого использования, субсидирование продолжается в соответствии с графиком платежей.
87. Уполномоченный орган финансового агентства в течение 5 (пять) рабочих дней принимает положительное решение о возобновлении субсидирования при условии устранения предпринимателем причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.
88. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня оформляет решение уполномоченного органа финансового агентства и направляет соответствующим письмом уведомление исламскому банку/исламской лизинговой компании.
89. При принятии решения о возобновлении субсидирования предпринимателя финансовое агентство производит выплату субсидий, не оплаченных им за период приостановления. В случае приостановления субсидирования по причинам, указанным в подпунктах 4) или 5) пункта 85 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками, при возобновлении субсидирования финансовое агентство производит выплату субсидий, подлежащих к оплате с даты выхода предпринимателя на просрочку.

90. Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен кәсіпкерге, ислам банкіне/ислам лизингі компаниясына субсидиялау шартын бұзатын күні мен бұзу себебін көрсетіп, субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарлама жібереді.
Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының 81-тармағын қоспағанда, кәсіпкерлерді субсидиялауды тоқтату туралы қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімі бар қаржыландыру қайта басталмайды.
91. Кәсіпкерге төленген субсидиялар сомасы субсидиялар төлеу жөніндегі қаражатты одан әрі пайдалану үшін қаржы агенттігіне қайтарылуға тиіс.
92. Мынадай:
1) кәсіпкер ислам банкі/ислам лизингі компаниясы алдындағы қаржыландыру шарты/ислам лизингітік шарт бойынша қаржыландыруды толық өтеген (кәсіпкер ислам банкіне/ислам лизингі компаниясына қаржыландыруды толық өтеген күн субсидиялау тоқтатылған күн болып саналады);
2) субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған;
3) субсидиялау шарты кәсіпкердің бастамасы бойынша бұзылған жағдайларда субсидияларды төлеу тоқтатылады, ал субсидиялау шарты бұзылды деп танылады.
93. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда ислам банкі/ислам лизингі компаниясыкәсіпкерге қазіргі қаржыландыру шарты бойынша бұған дейін қолданылған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бөлігі/жалдау ақысының бөлігі, комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер және басқа да шарттар) белгілеуге жол береді.
94. Кәсіпкер қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасын/жалдау төлемінің сомасын ішінара мерзімінен бұрын толық өтеген жағдайда ислам банкі/ислам лизингі компаниясы қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасын/жалдау төлемінің сомасын ішінара/мерзімінен бұрын толық өтеу фактісі туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Кәсіпкер қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасын/жалдау төлемінің сомасын ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда ислам банкі/ислам лизингі компаниясы субсидиялау шартына төлемдерді өтеу графигі өзгертілген тиісті қосымша келісіммен қоса, қаржыландыру шартына/ислам лизингі шартына қосымша келісімнің көшірмесін не (XLS немесе XLSX) төлемдерді өтеу графигі өзгертілген және төленуге тиісті субсидиялар сомасы көрсетілген ислам банкінің/ислам лизингі компаниясының электрондық форматтағы хатын қаржы агенттігіне жолдайды.

90. При принятии решения о прекращении субсидирования предпринимателя финансовое агентство соответствующим письмом в течение 3 (три) рабочих дней направляет уведомление об одностороннем расторжении договора субсидирования предпринимателю, исламскому банку/исламской лизинговой компании, в котором указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.
Возобновлению не подлежит финансирование, по которому имеется решение уполномоченного органа финансового агентства о прекращении субсидирования предпринимателей, за исключением пункта 81 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.
91. Сумма выплаченных предпринимателю субсидий подлежит возврату в финансовое агентство для дальнейшего использования средств по выплате субсидий.
92. Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения финансирования предпринимателем по договору финансирования/договору исламского лизинга перед исламским банком/исламской лизинговой компанией (датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем финансирования исламскому банку/исламской лизинговой компании);
2) принятия решения о прекращении субсидирования;
3) расторжения договора субсидирования по инициативе предпринимателя.
93. В случае прекращения субсидирования исламский банк/исламская лизинговая компания допускают по действующему финансированию установить предпринимателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе наценку на товар/часть арендного платежа, составляющую доход исламского банка/исламской лизинговой компании, комиссии, сборы и/или иные платежи и прочие условия).
94. В случае частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию предпринимателем исламский банк/исламская лизинговая компания уведомляют финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию в течение 2 (два) рабочих дней.
В случае частичного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию предпринимателя исламский банк/исламская лизинговая компания направляют в финансовое агентство копию дополнительного соглашения к договору финансирования/договору исламского лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей либо письмо исламского банка/исламской лизинговой компании с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.

95. Кәсіпкерді қаржыландыру бойынша ислам банкінің/ислам лизингі компанияларының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бөлігін/жалдау төлемінің бөлігін субсидиялау тоқтатылған, кәсіпкерді қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасы/жалдау төлемінің сомасы ішінара/мерзімінен бұрын толық өтелген жағдайларда ислам банкі/ислам лизингі компаниясы 7 (жеті) жұмыс күні ішінде өзара есеп айырысуды салыстырып қарау актісін қаржы агенттігіне ұсынады.
Бұл ретте ислам банкі/ислам лизингі компаниясысалыстырып қарау актісінде субсидиялардың нақты есептен шығарылған сомасы мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидиялар аударылған күндер мен сомасын сомасы мен күндерін көрсетеді.
96. Қаржыландыруды нысаналы пайдаланбаған кәсіпкер бойынша ислам банкі/ислам лизингі компаниясықаржы агенттігіне қаржыландырудың нысаналы пайдаланылмау фактісін растайтын құжаттарды ұсынады.
3-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингтеу
97. Осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингтеуді қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Қаржы агенттігінің функциялары:
1) ислам банкі/ислам лизингі компаниясы ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде субсидиялау шарты жасалған кәсіпкердің жаңа қаржыландыруды нысаналы пайдалануын мониторингтеу;
2) ислам банкі/ислам лизингі компаниясы ұсынатын деректер негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингтеу;

95. В случаях прекращения субсидирования части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя, частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию предпринимателя исламский банк/исламская лизинговая компания в течение 7 (семь) рабочих дней представляют акт сверки взаиморасчетов финансовому агентству.
При этом исламский банк/исламская лизинговая компания в акте сверки указывают суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
96. По финансированию предпринимателя, по которому выявлено нецелевое использование, исламский банк/исламская лизинговая компания представляют финансовому агентству документы, подтверждающие факт нецелевого использования финансирования.
Глава 3. Мониторинг реализации проектов
97. Мониторинг реализации проектов предпринимателей в рамках настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками осуществляется финансовым агентством в соответствии с Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
К функциям финансового агентства относятся:
1) мониторинг целевого использования нового финансирования предпринимателем, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, предоставляемых исламским банком/исламской лизинговой компанией;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, предоставляемых исламским банком/исламской лизинговой компанией;

3) жобаның іске асырылуын (ислам лизингі шарты бойынша лизинг нысанасын пайдалану) мониторингтеу;
4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің осы Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының шарттарына және (немесе) қаржы агенттігінің шешіміне сәйкес келуін мониторингтеу.
Ислам банктері кәсіпкерлік
субъектілерін
қаржыландырылған кезде
ислам банктерінің кірісін
құрайтын тауардың үстеме
бағасы мен жалдау төлемінің
бөліктерін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2

3) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору исламского лизинга);
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками и (или) решению финансового агентства.
_____________________
Приложение 1
к Правилам субсидирования
частей наценки на товар и
арендного платежа,
составляющего доход
исламских банков,
при финансировании
исламскими банками
субъектов предпринимательства
Перечень приоритетных видов экономической деятельности
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2

62.01
9
Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы қызмет
Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы қызмет
63
P секциясы Білім беру
10
Білім беру
Білім беру
857
Басқа топтамаларға енгізілмеген білім берудің өзге де түрлері
85.59
Q секциясы Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
11
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
868
Ескертпелер:
1 Үйіндіден тас көмірді бөліп алу.
2 Тау шаңғысы курорттарын салу, егер конвейерлер, арқанды жолдар, тау шаңғысы және арқанды көтергіштері қалалық және қалааралық көлік тасымалы жүйесіне кірмесе, оларды басқару.
3 Қазақстан Республикасының Қытай Халық Республикасымен және Өзбекстан Республикасымен шекаралас аумақтарында көліктік транзиттік терминалдар, құрғақ порттар, қойма үй-жайларын салу.
4 Азық-түлік өнімдерін сақтау және өткізу бойынша көтерме-тарату орталықтарын құру, көкөніс және жеміс қоймаларын салу.
5 Алакөл көлі жағалауында (Шығыс Қазақстан, Алматы облыстары), Балқаш көлі жағалауында (Қарағанды облысы), Баянауыл курорттық аймағында (Павлодар облысы), Щучье-Бурабай курорттық аймағында (Ақмола облысы), Түркістан және Ақтау қалаларында, Имантау-Шалқар курорттық аймағында (Солтүстік Қазақстан облысы), Алматы таулы кластерінде (Алматы облысының Талғар, Еңбекшіқазақ, Ұйғыр, Райымбек, Қарасай аудандары), "Медеу" мемлекеттік аумақтық табиғи паркінде, Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркінде іске асырылатын туризм саласындағы жобалар қаржыландырылады.
6 Студенттік және мектеп жатақханаларын салу және (немесе) реконструкциялау.
7 Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру мекемелерін салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жабдықтармен жарақтандыру.
8 Медициналық мекемелер салу және (немесе) жөндеу және (немесе) медициналық мекемелерді қажетті медициналық жабдықтармен (компьютерлік томограф, магнитті-резонанстық томограф, ультрадыбыстық зерттеу аппараты, кардиомонитор, неонаталдық өкпені жасанды желдету аппараты, өкпені жасанды желдету аппараты, жасанды қанайналым аппараты, ангиографиялық жүйе) жарақтандыру, сондай-ақ санаториялық-курорттық мекемелер салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жабдықтармен жарақтандыру.
Ислам банктері кәсіпкерлік
субъектілерін
қаржыландырылған кезде
ислам банктерінің кірісін
құрайтын тауардың үстеме
бағасы мен жалдау төлемінің
бөліктерін субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
кімнен _______________
Өтініш
Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бөлігін және жалдау төлемінің бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары):
(бағытты қанатбелгімен белгілеу керек)
"Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты
шеңберінде қатысу және _______ жылғы_________№ шарт негізінде берілген қаржыландыру бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау нысанында мынадай шарттарда:
Қаржыландыру сомасы
Кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша ислам банктерінің/ислам лизингі компанияларының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының/жалдау төлемінің бөлігі
Қаржыландыру валютасы
Қаржыландыру мерзімі
мемлекеттік қолдау алу мақсатында, қаржыландыру бойынша субсидиялау мақұлданған жағдайда ислам банктерінің/ислам лизингі компанияларының кірісін құрайтын кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың номиналды үстеме бағасының/жалдау төлемінің бөлігін Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде қатысуға мүмкіндік беретін деңгейге дейін төмендету мүмкіндігін қарастыруды сұраймын.
__________ _________ _______________________________________
(қолы) күні, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ислам банктері кәсіпкерлік
субъектілерін
қаржыландырылған кезде
ислам банктерінің кірісін
құрайтын тауардың үстеме
бағасы мен жалдау төлемінің
бөліктерін субсидиялау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Кімге: ___________________
қаржы агенттігі
Кімнен: __________________
(бұдан әрі – кәсіпкер)
№ __________ өтініш-сауалнама
Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бөлігін және жалдау төлемінің бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары) сәйкес Сізден төмендегіге сәйкес Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде қаржыландыру бойынша ислам банктерінің/ислам лизингі компанияларының кірісін құрайтын кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасының бөлігін/жалдау төлемінің бөлігін субсидиялау туралы мәселені қаржы агенттігінің ________________ жөніндегі уәкілетті органының қарауына шығаруға бастама жасауды сұраймын:

62.01
9
Деятельность в области информационного обслуживания
Деятельность в области информационного обслуживания
63
Секция P Образование
10
Образование
Образование
857
Прочие виды образования, не включенные в другие группировки
85.59
Секция Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
11
Деятельность в области здравоохранения
Деятельность в области здравоохранения
868
Примечания:
1 Извлеченный каменный уголь из отвалов.
2 Строительство горнолыжных курортов, управление конвейерами, канатными дорогами, горнолыжными и канатными подъемниками, если они не входят в систему городских и междугородних транспортных перевозок.
3 Строительство транспортных транзитных терминалов, сухих портов, складских помещений на приграничных с Китайской Народной Республикой и Республикой Узбекистан территориях Республики Казахстан.
4 Создание оптово-распределительных центров по хранению и реализации продовольственной продукции, строительство овоще- и фруктохранилищ.
5 Финансируются проекты в сфере туризма, реализуемые на побережье озера Алаколь (Восточно-Казахстанская, Алматинская области), побережье озера Балхаш (Карагандинская область), в Баянаульской курортной зоне (Павлодарская область), Щучинско-Боровской курортной зоне (Акмолинская область), в городах Туркестане и Актау, Имантау-Шалкарской курортной зоне (Северо-Казахстанская область), Алматинском горном кластере (Талгарский, Енбекшиказахский, Уйгурский, Райымбекский, Карасайский районы Алматинской области), государственном региональном природном парке "Медеу", Иле-Алатауском государственном национальном природном парке.
6 Строительство и (или) реконструкция студенческих и школьных общежитий.
7 Строительство и (или) реконструкция, и (или) оснащение оборудованием учреждений дошкольного, начального, основного и общего среднего образования.
8 Строительство и (или) ремонт медицинских учреждений, и (или) оснащение медицинских учреждений необходимым медицинским оборудованием (компьютерный томограф, магнитно-резонансный томограф, аппарат ультразвукового исследования, кардиомонитор, аппарат искусственной вентиляции лҰгких неонатальный, аппарат искусственной вентиляции лҰгких, аппарат искусственного кровообращения, ангиографическая система), а также строительство и (или) реконструкция, и (или) оснащение оборудованием санаторно-курортных учреждений.
_____________________
Приложение 4
к Правилам субсидирования
частей наценки на товар и
арендного платежа,
составляющего доход
исламских банков,
при финансировании
исламскими банками
субъектов предпринимательства
Форма
от _______________
Заявление
С целью участия в Правилах субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства (далее – Правила субсидирования при финансировании исламскими банками) в рамках:
(направление необходимо отметить галочкой)
Направление "Поддержка малого и среднего предпринимательства"
и получения государственной поддержки в форме субсидирования части ставки вознаграждения по финансированию, выданному на основании договора
Сумма финансирования
Наценка на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/часть арендного платежа, составляющая доход исламских банков/исламских лизинговых компаний
Валюта финансирования
Срок финансирования
прошу Вас рассмотреть возможность понижения номинальной наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний по финансированию до уровня, позволяющего принять участие в рамках Правил субсидирования при финансировании исламскими банками в случае одобрения субсидирования.
______________ __________ ___________________________________
(подпись)             дата,       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________
Приложение 5
к Правилам субсидирования
частей наценки на товар и
арендного платежа,
составляющего доход
исламских банков,
при финансировании
исламскими банками
субъектов предпринимательства
Форма
Куда: финансовое агентство
____________________________
От кого _____________________
(далее – предприниматель)
Заявление-анкета № __________
В соответствии с Правилами субсидирования части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, при финансировании исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями (далее – Правила субсидирования при финансировании исламскими банками) прошу Вас инициировать вынесение вопроса на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства по _____________________ о субсидировании части наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний по финансированию в рамках Правил субсидирования при финансировании исламскими банками согласно нижеследующего:

1. Бағыт (бағытты қанатбелгімен белгілеу керек)
"Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты
2. Жоба бойынша ақпарат
Құрылтайшы(лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Іс жүзіндегі мекенжайы
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жобаның қысқаша сипаттамасы
Жоба іске асырылатын жер (облыс, қала)
Экономикалық қызмет түрі (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес)
Банктің/лизинг компаниясының атауы
Қаржыландыру сомасы
Қаржыландырудың нысаналы мақсаты
3. Кепілдіктер мен келісімдер
Кәсіпкер қаржы агенттігіне төмендегіні мәлімдейді және оған кепілдік береді:
1. Осы өтінішпен бірге не қаржы агенттігінің сұратуы бойынша қаржы агенттігіне берілетін (берілген) немесе табысталатын барлық деректер, ақпарат және құжаттама дұрыс әрі және төменде көрсетілген күнгі шындыққа толық сәйкес келеді. Көрсетілген деректер өзгерген жағдайда қаржы агенттігіне дереу хабарлауға міндеттенеді.
2. Қаржы агенттігінің алғаш талап етуі бойынша осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны құрайтын кез келген ақпарат пен құжаттарды, сондай-ақ статистикалық деректерді ұсынуға және ашуға міндеттенеді.
3. Қаржы агенттігі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайылығын тексеруді қамтамасыз етпейді.
4. Кәсіпкерге жалған, толық емес және/немесе шынайы емес мәліметтерді бергені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік туралы ескертілді.
5. Кәсіпкер кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын адамның осы өтінішті беруіне мүмкіндік беретінін растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың дұрыс емес екені анықталған жағдайда осы өтініш көрсетілген деректердің дұрыс емес екенін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде кері қайтарылатындығымен келіседі, бұл ретте қаржы агенттігі өтінішті кері қайтару себептерін хабарламайды.
Кәсіпкер осы арқылы қаржы агенттігіне төмендегілерге келісім береді:
1. Қаржы агенттігі мүдделі үшінші тұлғаларға (Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамға осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды береді.

1. Направление (направление отметить галочкой)
Направление "Поддержка малого и среднего предпринимательства"
2. Информация по проекту
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Фамилия, имя, отчество первого руководителя (при его наличии)
Краткое описание проекта
Место реализации проекта (область, город)
Вид экономической деятельности (согласно Общего классификатора видов экономической деятельности)
Наименование банка/лизинговой компании
Сумма финансирования
Целевое назначение финансирования
3. Гарантии и согласия
Предприниматель заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (представленные) или представляемые финансовому агентству совместно с настоящим заявлением либо по запросу финансового агентства, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату. В случае изменения указанных данных обязуется незамедлительно уведомить финансовое агентство.
2. Обязуется предоставлять и раскрывать по первому требованию финансового агентства любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, а также статистические данные, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. Финансовым агентством не обеспечивается проверка действительности указанных заверений и гарантий.
4. Предприниматель предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
5. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция предпринимателя позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации настоящее заявление отклоняется на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом финансовое агентство не сообщает причины отклонения.
Предприниматель настоящим предоставляет финансовому агентству согласие с тем, что:
1. Финансовое агентство предоставляет указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации в рамках Правил субсидирования при финансировании исламскими банками предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".

2. Осы өтініштегі қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ қаржы агенттігі талап еткен барлық құжаттар Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары шеңберінде субсидиялау үшін ғана ұсынылған.
3. Қаржы агенттігі кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады. Кәсіпкер ұсынған құжаттар және өтініштің түпнұсқасы субсидиялау ұсынылмаса да, қаржы агенттігінде сақталады.
4. Қаржы агенттігінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (субсидиялауды алуға қажетті құжаттарды ресімдеуге және тағы соған сәйкес) қаржы агенттігінің субсидиялауды беру немесе кәсіпкер шеккен шығасыларды өтеу міндеттемесі болып табылмайды.
5. Кәсіпкер субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанын және онымен келісетінін растайды, кейіннен қаржы агенттігіне наразылықтары болмайды.
______________________________________________________________
4. Қосымшалар
(________ бағыты бойынша көзделген құжаттар)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________ __________________
(қолы) күні
Ислам банктері кәсіпкерлік
субъектілерін
қаржыландырылған кезде
ислам банктерінің кірісін
құрайтын тауардың үстеме
бағасы мен жалдау төлемінің
бөліктерін субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
20___жылғы "___" ___________
Кәсіпкерлік субъектісі (бұдан әрі – КС)
"______________________________"
Көшірме: акционерлік қоғам (екінші
деңгейдегі банк)/жауапкершілігі
шектеулі серіктестік (лизингтік
компания)
"_____________________________"
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (бұдан әрі – қор) сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мәселесі бойынша "_______" КС жобасын Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы мен жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялау қағидаларының (бұдан әрі – Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары) ______ бағыты шеңберінде қаржы агенттігі уәкілетті органының отырысында қарағанын және 20__жылғы " ___" _________ мақұлдағанын хабарлайды.
Субсидиялау үшін бюджетте қаражат болмаған жағдайда қор Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларының 62-тармағына сәйкес субсидиялау шартына қол қоймайды.
Өңірлік филиал директоры __________________________________________
Ислам банктері кәсіпкерлік
субъектілерін
қаржыландырылған кезде
ислам банктерінің кірісін
құрайтын тауардың үстеме
бағасы мен жалдау төлемінің
бөліктерін субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20___жылғы "___" ___________
Кәсіпкерлік субъектісі (бұдан әрі – КС)
"______________________________"
Көшірме: акционерлік қоғам (екінші
деңгейдегі банк)/жауапкершілігі
шектеулі серіктестік (лизингтік
компания)
"_____________________________"
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы мен жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялау қағидаларының _________ бағыты шеңберінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мәселесі бойынша "_______________" КС жобасын қаржы агенттігі уәкілетті органының кезекті отырысында қарап, мынадай шешім қабылдады:

2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные финансовым агентством документы представлены исключительно для субсидирования в рамках Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.
3. Финансовое агентство оставляет за собой право проверки любой сообщаемой предпринимателем о себе информации. Документы, представленные предпринимателем, и оригинал заявления будут храниться у финансового агентства, даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие финансовым агентством данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых для получения субсидирования документов и тому подобное) не являются обязательством финансового агентства предоставить субсидирование или возместить понесенные предпринимателем издержки.
5. Предприниматель подтверждает, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к финансовому агентству иметь не будет.
_____________________________________________
4. Приложения
(документы, предусмотренные по ____________________ направлению)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________ __________
(подпись) дата
_____________________
Приложение 6
к Правилам субсидирования
частей наценки на товар и
арендного платежа,
составляющего доход
исламских банков,
при финансировании
исламскими банками
субъектов предпринимательства
Форма
"___" __________ 20___года             Субъект предпринимательства
(далее – СП) "_________________"
Копия: акционерное общество (банк
второго уровня)/товарищество с
ограниченной ответственностью
(лизинговая компания)
"____________________________"
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – фонд) сообщает, что проект СП "_______________" был рассмотрен и одобрен "___" _________ 20___ года на заседании уполномоченного органа финансового агентства в рамках направления _________ Правил субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства (далее – Правила субсидирования при финансировании исламскими банками) по вопросу субсидирования ставки вознаграждения.
В случае отсутствия средств в бюджете для субсидирования фонд согласно пункту 62 Правил субсидирования при финансировании исламскими банками не подписывает договор субсидирования.
Директор регионального филиала
_____________________________________
_____________________
Приложение 7
к Правилам субсидирования
частей наценки на товар и
арендного платежа,
составляющего доход
исламских банков,
при финансировании
исламскими банками
субъектов предпринимательства
Форма
"___" __________ 20___года                   Субъект предпринимательства
(далее – СП) "________________"
Копия: акционерное общество
(банк второго уровня)/товарищество
с ограниченной ответственностью
(лизинговая компания)
"___________________________"
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", рассмотрев проект СП "_______________" по вопросу субсидирования ставки вознаграждения на очередном заседании уполномоченного органа финансового агентства в рамках направления _________ Правил субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства, принял решение:

1. _____________________ бас тартылсын (бас тарту себебі).
2. _____________________ ұсынылсын.
Өңірлік филиал директоры ___________________________________
Ислам банктері кәсіпкерлік
субъектілерін
қаржыландырылған кезде
ислам банктерінің кірісін
құрайтын тауардың үстеме
бағасы мен жалдау төлемінің
бөліктерін субсидиялау
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Өңірлік үйлестірушіге/уәкілетті органға ______________бастап ______________ аралығындағы кезеңде субсидиялау туралы есеп
Ислам банкінің/ ислам лизингі компаниясының атауы
Кәсіпкерлік субъектісі жүгінген орын
Кәсіпкерлік субъектісінің атауы
Қаржыландыру шартының (транш) нөмірі
Қаржыландыру шартының (транш) күні
Қаржыландыру (транш) сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
Ислам банктерінің/ислам лизингі компанияларының кірісін құрайтын кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары (транш) бойынша тауардың үстеме бағасының/жалдау төлемі бөлігінің мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Кезең ішінде қаржылық агенттік аударған субсидиялар сомасы, теңге
Кезең ішінде есептен шығарылған субсидиялар сомасы, теңге
7
8
9
10
11
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялаудың шарттары мен тетігін айқындайды.
2. Осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айналым қаражатын толықтыру – кәсіпкердің бағалы қағаздарын орналастыру нәтижесінде алынған ақша қаражатының кәсіпкердің мәлімделген қызметімен байланысты әрі салықтық міндеттемелерді, зейнетақылық және әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдерді/алымдарды/баждарды төлеуге арналмаған нысаналы мақсаты;
2) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) – Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын шекарасы анық белгіленген, қаржы саласындағы ерекше құқықтық режим қолданылатын Астана қаласының шегіндегі аумақ;
3) АХҚО қор биржасы – АХҚО-да қаржы құралдарының сауда-саттығын ұйымдастырушылық және техникалық тұрғыдан қамтамасыз етуді жүзеге асыратын акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға;

1. Отказать ________________________________ (причина отклонения).
2. Рекомендовать ___________________________.
Директор регионального филиала
__________________________________________
_____________________
Приложение 8
к Правилам субсидирования
частей наценки на товар и
арендного платежа,
составляющего доход
исламских банков,
при финансировании
исламскими банками
субъектов предпринимательства
Форма
Отчет о субсидировании региональному координатору/уполномоченному органу за период с __________ по_________
Наименование исламского банка/исламской лизинговой компании
Место обращения субъекта предпринимательства
Наименование субъекта предпринимательства
Номер договора финансирования (транша)
Дата договора финансирования (транша)
Сумма финансирования (транша), тенге
1
2
3
4
5
6
Ставка наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период, тенге
Сумма субсидий, списанная за период, тенге
7
8
9
10
11
_____________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства (далее – Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют условия и механизм субсидирования части ставки купонного вознаграждения по облигациям или исламским ценным бумагам, выпущенным субъектами предпринимательства.
2. В настоящих Правилах субсидирования ставки купонного вознаграждения используются следующие основные понятия:
1) пополнение оборотных средств – целевое назначение денежных средств, полученных в результате размещения ценных бумаг предпринимателя, связанное с заявленной деятельностью предпринимателя и исключающее оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей/сборов/пошлин;
2) международный финансовый центр "Астана" (далее – МФЦА) – территория в пределах города Астаны с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;
3) фондовая биржа МФЦА – юридическое лицо в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов финансовыми инструментами в МФЦА;

4) АХҚО қор биржасының тіркеушісі – АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, қызметі бағалы қағаздар тізілімін қалыптастыру және жүргізу бойынша қызметтер көрсететуге сайып келетін жекеше компания;
5) АХҚО қаржылық көрсетілетін қызметтерді реттеу жөніндегі уәкілетті органы – АХҚО юрисдикциясындағы қаржылай көрсетілетін қызметтерді реттеуді жүзеге асыратын тәуелсіз уәкілетті орган;
6) АХҚО қор биржасының облигациялар шығару жөніндегі актісі – АХҚО қор биржасында облигациялар шығару тәртібін регламенттейтін АХҚО биржалық реттеуі шеңберіндегі нормативтік құжат;
7) АХҚО қор биржасының ислам бағалы қағаздарын шығару жөніндегі актісі – АХҚО қор биржасында ислам бағалы қағаздарын шығару тәртібін регламенттейтін АХҚО биржалық реттеу шеңберіндегі нормативтік құжат;
8) АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі – АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, АХҚО-ның қаржылай көрсетілетін қызметтерді реттеу жөніндегі уәкілетті органы берген лицензия негізінде депозитарлық қызметті жүзеге асыратын жеке компания;
9) АХҚО қор биржасы орталық депозитарийінің қағидалары – АХҚО қор биржасы орталық депозитарийінің бағалы қағаздар нарығы субъектілерімен өзара қарым-қатынастарының шарттары мен тәртібін айқындайтын құжат;
10) бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті орган – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
11) бағалы қағаздарды орналастыру – бағалы қағаздардың бастапқы нарығында купондық сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесі бар бағалы қағаздарды/ислам бағалы қағаздарын сату;
12) бұған дейін бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасы/кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 522 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба, "Мемлекеттік қолдауға жататын жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметін жүзеге асыратын экономика салаларын мемлекеттік қаржылай қолдау қағидаларын, нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 21 қарашадағы № 410-НҚ, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 412, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 299, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 327, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 401, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 450-НҚ, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 16, Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 91, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 84, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 347, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 572/НҚ, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 598 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 167 бірлескен бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33681 болып тіркелген);

4) регистратор фондовой биржи МФЦА – зарегистрированная в соответствии с действующим правом МФЦА частная компания, деятельность которой заключается в предоставлении услуг по формированию и ведению реестра ценных бумаг;
5) уполномоченный орган МФЦА по регулированию финансовых услуг – независимый уполномоченный орган, осуществляющий регулирование финансовых услуг в юрисдикции МФЦА;
6) акт фондовой биржи МФЦА по выпуску облигаций – нормативный документ в рамках биржевого регулирования МФЦА, регламентирующий порядок выпуска облигаций на фондовой бирже МФЦА;
7) акт фондовой биржи МФЦА по выпуску исламских ценных бумаг – нормативный документ в рамках биржевого регулирования МФЦА, регламентирующий порядок выпуска исламских ценных бумаг на фондовой бирже МФЦА;
8) центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА – зарегистрированная в соответствии с действующим правом МФЦА частная компания, осуществляющая депозитарную деятельность на основании лицензии, выданной уполномоченным органом МФЦА по регулированию финансовых услуг;
9) правила центрального депозитария фондовой биржи МФЦА – документ, определяющий условия и порядок взаимоотношений центрального депозитария фондовой биржи МФЦА с субъектами рынка ценных бумаг;
10) уполномоченный орган по государственному регулированию рынка ценных бумаг – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
11) размещение ценных бумаг – продажа ценных бумаг/исламских ценных бумаг с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения на первичном рынке ценных бумаг;
12) ранее утвержденная программа поддержки предпринимательства/ранее утвержденные программы поддержки предпринимательства – Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 522, Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968, Национальный проект по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728, совместный приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 ноября 2023 года № 410-НҚ, Министра энергетики Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 412, Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 299, Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 327, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 401, Министра культуры и информации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 450-НҚ, Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 16, исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 91, Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 84, Министра просвещения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 347, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 572/НҚ, Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 598 и исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 167 "Об утверждении правил, форм государственной финансовой поддержки, отраслей экономики, в которых осуществляют деятельность субъекты частного предпринимательства, подлежащие государственной поддержке" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33681);

13) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес қолда бар табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға келеңсіз әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
14) "жасыл" облигация – "жасыл" жобаларды іске асыруды қаржыландыру мақсатында ақша қаражатын тарту үшін кәсіпкерлік субъектілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығаратын және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген және (немесе) АХҚО актілеріне сәйкес шығарылып, АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, кірісі тіркелген борыштық құрал;
15) "жасыл" облигациялар қағидаттары – капитал нарықтарының халықаралық қауымдастығы әзірлеген "жасыл" облигациялар шығарылымының халықаралық ерікті стандарты және (немесе) климаттық бондтар бастамасының (Climate Bond Initiative) климаттық бондтар стандарты;
16) "жасыл" таксономия – Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың жіктемесі;
17) жоба (бизнес-жоба) – кәсіпкерлік қызметтің кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін, бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын түрлі бағыттарындағы іс-қимыл мен іс-шаралар жиынтығы;
18) инвестициялар – негізгі құралдарды сатып алу, және (немесе) салу, және (немесе) жаңғырту, және (немесе) реконструкциялау, және (немесе) күрделі жөндеу, биологиялық және (немесе) материалдық емес активтерді сатып алу (осы анықтамада көрсетілген мақсаттарға байланысты ақы төлеу шоттарына сәйкес негізгі құралдардың/ биологиялық /материалдық/материалдық емес активтердің құнына енгізілген қосылған құн салығы бойынша шығыстар да инвестицияларға жатады);
19) ислам бағалы қағаздары – шығарылу шарттары исламдық қаржыландыру қағидаттарына сәйкес келетін, материалдық активтердегі бөлінбейтін үлесті иелену құқығын және (немесе) оларды пайдаланудан түскен активтерге және (немесе) табыстарға, қаржыландыру үшін осы бағалы қағаздар шығарылған нақты жобалардың көрсетілетін қызметтеріне немесе активтеріне билік ету құқығын куәландыратын эмиссиялық бағалы қағаздар;
20) ислам бағалы қағаздарын өтеу – ұстаушыға тиесiлi ислам бағалы қағаздары санының осы шығарылымдағы ислам бағалы қағаздарының жалпы санының қатынасына барабар үлеске сәйкес келетiн ақша сомасын бөлiнген активтер есебiнен ислам бағалы қағаздарды шығару проспектiсiнде белгiленген мерзiмдерде төлеу;

13) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
14) "зеленая" облигация – долговой инструмент с фиксированным доходом, выпускаемый субъектами предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенный в официальный список фондовой биржи, и (или) выпущенный в соответствии с актами МФЦА и включенный в официальный список фондовой биржи МФЦА для привлечения денежных средств в целях финансирования реализации "зеленых" проектов;
15) принципы "зеленых" облигаций – международный добровольный стандарт выпуска "зеленых" облигаций, разработанный международной ассоциацией рынков капитала, и (или) стандарт климатических бондов инициативы климатических бондов (Climate Bond Initiative);
16) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
17) проект (бизнес-проект) – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях предпринимательской деятельности, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
18) инвестиции – приобретение и (или) строительство, и (или) модернизация, и (или) реконструкция, и (или) капитальный ремонт основных средств, приобретение биологических и (или) нематериальных активов (расходы по налогу на добавленную стоимость, включенные в стоимость основных средств/биологических/материальных/нематериальных активов согласно счетам к оплате, связанные с указанными в данном определении целями, также относятся к инвестициям);
19) исламские ценные бумаги – эмиссионные ценные бумаги, условия выпуска которых соответствуют принципам исламского финансирования, удостоверяющие право на владение неделимой долей на материальные активы и (или) право на распоряжение активами и (или) доходами от их использования, услугами или активами конкретных проектов, для финансирования которых были выпущены данные ценные бумаги;
20) погашение исламских ценных бумаг – выплата в сроки, установленные проспектом выпуска исламских ценных бумаг, за счет выделенных активов суммы денег, соответствующей доле, пропорциональной соотношению количества исламских ценных бумаг, принадлежащих держателю, к общему количеству исламских ценных бумаг данного выпуска;

21) ислам бағалы қағаздарын ұстаушы – бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі жүйесінде немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген, купондық сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесі бар ислам бағалы қағаздар бойынша құқықтарды иеленетін тұлға;
22) ислам бағалы қағаздарын шығару проспектісі – эмитент, оның қаржылық жай-күйі, сату болжанатын ислам бағалы қағаздары, шығарылым көлемі, шығарылымдағы ислам бағалы қағаздарының саны, оларды шығару, орналастыру, олардың айналыста болуы, сыйақы төлеу, өтеу рәсімі мен тәртібі туралы мәліметтерді және ислам бағалы қағаздарын сатып алу туралы инвестордың шешіміне ықпал етуі ықтимал басқа да ақпаратты қамтитын құжат;
23) кәсіпкер – өз қызметін осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша экономикалық қызметтің басым түрлерінде жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне немесе АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары түрінде қаржы құралдарын шығаратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;
24) купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау – купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигацияларды ұстаушыға немесе купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын ислам бағалы қағаздарын ұстаушыға эмитент төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылады эмитенттерді мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны;
25) купондық сыйақы мөлшерлемесі – облигациялар шығару проспектісінде белгіленген және облигация орналастыру нәтижесінде эмитент алған ақшаны пайдаланғаны үшін облигация ұстаушыға мерзімді негізде төленуге тиіс пайызбен көрсетілген купондық сыйақы мөлшері;
26) купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялар – эмитент шығарған және қор биржасы бағалы қағаздарының ресми тізіміне енгізілген және (немесе) қаржы агенттігі купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асыратын АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигациялар, оның ішінде "жасыл" облигациялар;
27) купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын ислам бағалы қағаздары – эмитент шығарған және қор биржасының бағалы қағаздарының ресми тізіміне енгізілген және (немесе) қаржы агенттігі купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асыратын АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ислам бағалы қағаздары;
28) қайта қаржыландыру – бағалы қағаздарды орналастырудан эмитент алған қаражат есебінен эмитенттің бұдан бұрын туындаған ақшалай міндеттемелерін (кредитін/кредиттерін) алмастыру, бұл ретте қайта қаржыландыру сомасына сыйақыны, айыппұлдарды, өсімпұлдарды және сот тәртібімен де, соттан тыс тәртіппен де берешекті өндіріп алуға байланысты өзге төлемдерді есепке алмағанда негізгі борышқана кіреді;

21) держатель исламских ценных бумаг – лицо, зарегистрированное в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания, обладающее правами по исламским ценным бумагам с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения;
22) проспект выпуска исламских ценных бумаг – документ, содержащий сведения об эмитенте, его финансовом состоянии, предполагаемых к продаже исламских ценных бумагах, объеме выпуска, количестве исламских ценных бумаг в выпуске, процедуре и порядке их выпуска, размещения, обращения, выплаты вознаграждения, погашения и другую информацию, которая влияет на решение инвестора о покупке исламских ценных бумаг;
23) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в приоритетных видах экономической деятельности по перечню согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования ставки купонного вознаграждения, а также выпускающий финансовые инструменты в виде облигаций или исламских ценных бумаг в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан или действующим правом МФЦА;
24) субсидирование части ставки купонного вознаграждения – форма государственной финансовой поддержки эмитентов, используемая для частичного возмещения расходов, оплачиваемых эмитентом держателю облигации с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения или держателю исламских ценных бумаг с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения;
25) ставка купонного вознаграждения – выраженный в процентах размер купонного вознаграждения, который установлен проспектом выпуска облигаций и подлежащий выплате на периодической основе держателю облигации за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации;
26) облигации с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения – облигации, в том числе "зеленые" облигации, выпущенные эмитентом и включенные в официальный список ценных бумаг фондовой биржи и (или) официальный список фондовой биржи МФЦА, по которым финансовым агентством осуществляется субсидирование части ставки купонного вознаграждения;
27) исламские ценные бумаги с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения – исламские ценные бумаги, выпущенные эмитентом и включенные в официальный список ценных бумаг фондовой биржи и (или) официальный список фондовой биржи МФЦА, по которым финансовым агентством осуществляется субсидирование части ставки купонного вознаграждения;
28) рефинансирование – замещение за счет средств, полученных эмитентом в результате размещения ценных бумаг, ранее возникших денежных обязательств эмитента (кредита/кредитов), при этом в сумму рефинансирования входит только основной долг без учета вознаграждения, штрафов, пени и иных платежей, связанных с взысканием задолженности, как в судебном, так и во внесудебном порядке;

29) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
30) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – өз қызметін қаржы агенттігінің жарғысымен, қаржы агенттігінің кредиттік саясатымен берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарымен бекітілген өкілеттіктері шегінде жүзеге асыратын, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;
31) автоматтандырылған тасымалдаудың ақпарат қаржылық жүйесі (бұдан әрі – АТАҚЖ) – жіберілетін құжаттамаға рұқсатсыз қол жеткізуден қорғалған арнайы байланыс арнасы;
32) қаржы консультанты – жасалған шартқа сәйкес эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының және АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізу мәселесі бойынша эмитентке консультациялық қызметтер ұсынатын ұйым;
33) қор биржасы – акционерлiк қоғам ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, дауыс беретін акцияларының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, сауда-саттықты осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелерiн пайдалана отырып тiкелей жүргiзу арқылы оны ұйымдастырушылық және техникалық тұрғыдан қамтамасыз етудi жүзеге асыратын заңды тұлға;
34) листинг – бағалы қағаздарды қор биржасындағы және (немесе) АХҚО қор биржасындағы бағалы қағаздардың ресми тiзiмiнiң санатына және (немесе) секторына қосу, оларға қосу және онда болу үшін қор биржасының және (немесе) АХҚО қор биржасының iшкi құжаттарында бағалы қағаздарға және олардың эмитенттерiне арнайы (листингтiк) талаптар белгiленген;
35) нысаналы пайдалану – бағалы қағаздарды орналастыру нәтижесінде түскен ақшалай қаражатты эмитенттің осы купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына сәйкес келетін мақсаттарға пайдалануы (нысаналы пайдалану жиынтығында кәсіпкердің активке/жұмыстарға/көрсетілетін қызметтерге толық көлемде ақы төлегенін, алғанын және пайдаланғанын және (немесе) осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес басқа мақсаттарға қол жеткізгенін растайтын тиісті құжаттармен расталады);
36) облигация ұстаушы – бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі жүйесінде немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген, купондық сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесі бар облигациялар бойынша құқығы бар тұлға;
37) облигациялар шығару проспектісі/жеке меморандум (бұдан әрі – облигация шығару проспектісі) – эмитент, оның қаржылық жай-күйі, сату болжанатын облигациялар, шығарылым көлемі, шығарылымдағы облигациялар саны, оларды шығару, орналастыру, олардың айналыста болуы, сыйақы төлеу, өтеу рәсімі мен тәртібі туралы мәліметтерді және инвестордың облигацияны сатып алу туралы шешіміне ықпал ететін басқа да ақпаратты қамтитын құжат;

29) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
30) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему уставом финансового агентства, кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;
31) финансовая автоматизированная система транспорта информации (далее – ФАСТИ) – специальный канал связи, обладающий защитой от несанкционированного доступа к отправляемой документации;
32) финансовый консультант – организация, предоставляющая эмитенту в соответствии с заключенным договором консультационные услуги по вопросу включения ценных бумаг эмитента в официальный список фондовой биржи и фондовой биржи МФЦА;
33) фондовая биржа – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, не менее двадцати пяти процентов от общего количества голосующих акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов;
34) листинг – включение ценных бумаг в категорию и (или) сектор официального списка ценных бумаг фондовой биржи и (или) официальный список фондовой биржи МФЦА для включения и нахождения, в которых внутренними документами фондовой биржи и (или) фондовой биржи МФЦА установлены специальные (листинговые) требования к ценным бумагам и их эмитентам;
35) целевое использование – использование эмитентом денежных средств, полученных в результате размещения ценных бумаг на цели, соответствующие условиям настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения (целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение и использование предпринимателем в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения);
36) держатель облигации – лицо, зарегистрированное в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания, обладающее правами по облигациям с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения;
37) проспект выпуска облигаций/частный меморандум (далее – проспект выпуска облигаций) – документ, содержащий сведения об эмитенте, его финансовом состоянии, предполагаемых к продаже облигациях, объеме выпуска, количестве облигаций в выпуске, процедуре и порядке их выпуска, размещения, обращения, выплаты вознаграждения, погашения и другую информацию, которая влияет на решение инвестора о покупке облигации;

38) облигацияларды өтеу – облигация шығару проспектiсiнде белгiленген тәртiппен сыйақы мен номиналды құнын орналастырылған купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигацияларды төлеу арқылы (кейiннен сату мақсатынсыз) эмитенттiң айналыстан алып қою бойынша іс-қимылы;
39) облигация ұстаушылардың өкiлi – бағалы қағаздардың қайталама нарығындағы облигациялар айналысы, облигациялар бойынша сыйақы төлеу және оларды өтеу процесiнде эмитентпен жасалған шарт негiзiнде облигация ұстаушылардың мүддесiнде көздеп әрекет ететін ұйым;
40) орталық депозитарий – "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыратын коммерциялық емес мамандандырылған акционерлік қоғам;
41) орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығы – орталық депозитарийдiң бағалы қағаздар нарығы субъектiлерiмен өзара қарым-қатынас шарттары мен тәртібін айқындайтын құжат;
42) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның кәсіпкерлік саласындағы құрылымдық бөлімшесі;
43) субсидиялау шарты – қаржы агенттігі мен эмитент арасында жасалатын екіжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенттігі жеке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілері шығарған және сондай-ақ АХҚО актілеріне сәйкес қор биржасының ресми тізіміне енгізілген және АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигациялар, оның ішінде "жасыл" облигациялар, ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялайды;
44) сыйақы мөлшерлемесі – облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастыру нәтижесінде эмитент алған ақшаны пайдаланғаны үшін облигация немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушыға мерзімді негізде төленуге тиіс, облигациялар немесе ислам бағалы қағаздар шығару проспектісінде белгіленген, пайызбен көрсетілген сыйақы мөлшерлемесі;
45) сыртқы бағалау ("жасыл" облигация шығару арқылы қаржыландырылатын жоба бойынша) – жасыл жобаның "жасыл" таксономия жобаларының кіші секторларына "жасыл" таксономияда көзделген шекті мәндердің сақталуы бөлігінде сәйкес келуін тексеруді қоса алғанда, Халықаралық капитал нарықтары қауымдастығының "жасыл" облигациялар қағидаттарына және "жасыл" облигациялар саласындағы басқа да танымал стандарттардың негізгі элементтеріне "жасыл" облигациялардың сәйкес келуін бағалау рәсімі;
46) сыртқы бағалау провайдері – іске асыру межеленген немесе іске асырылып жатқан, "жасыл" облигация шығару арқылы қаржыландырылатын "жасыл" жоба бойынша тәуелсіз бағалауды жүзеге асырып, тиісті қорытынды дайындайтын ұйым;

38) погашение облигаций – действия эмитента по изъятию из обращения размещенных облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения путем выплаты вознаграждения и номинальной стоимости (без цели последующей продажи) облигации в порядке, установленном проспектом выпуска облигаций;
39) представитель держателей облигаций – организация, действующая в интересах держателей облигаций на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
40) центральный депозитарий – специализированное некоммерческое акционерное общество, осуществляющее виды деятельности, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
41) свод правил центрального депозитария – документ, определяющий условия и порядок взаимоотношений центрального депозитария с субъектами рынка ценных бумаг;
42) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
43) договор субсидирования – двустороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством и эмитентом, по условиям которого финансовое агентство субсидирует часть ставки купонного вознаграждения по облигациям, в том числе "зеленым" облигациям, исламским ценным бумагам, выпущенным субъектами частного предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенным в официальный список фондовой биржи, а также в соответствии с актами МФЦА и официальный список фондовой биржи МФЦА;
44) ставка вознаграждения – выраженный в процентах размер вознаграждения, который установлен проспектом выпуска облигаций или исламских ценных бумаг, подлежащий выплате на периодической основе держателю облигации или исламских ценных бумаг за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации или исламских ценных бумаг;
45) внешняя оценка (по проекту, финансируемому через выпуск "зеленой" облигации) – процедура оценки соответствия "зеленых" облигаций ключевым элементам принципов "зеленых" облигаций Международной ассоциации рынков капитала и других признанных стандартов в области "зеленых" облигаций, включая проверку соответствия "зеленого" проекта подсекторам проектов "зеленой" таксономии в части соблюдения предусмотренных "зеленой" таксономией пороговых значений;
46) провайдер внешней оценки – организация, осуществляющая независимую оценку по намечаемому к реализации или реализуемому "зеленому" проекту, финансируемому через выпуск "зеленой" облигации, с подготовкой соответствующего заключения;

47) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
48) үлестес/байланысты тұлғалар – "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 64-бабының 1, 1-1 және 2-тармақтарына, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-1-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес жеке және заңды тұлғалар;
49) халықаралық сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ISIN) – сәйкестендiру және есепке алуды жүйелеу мақсатында орталық депозитарий бағалы қағаздар мен басқа да қаржы құралдарына беретiн әрiптiк-цифрлық код;
50) эмитент – купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигацияларды немесе купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын ислам бағалы қағаздарын шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкер;
51) экономикалық орынсыздық – жоспарланған жобаның тиімді болмауы, оның ішінде жұмыс орындарын құру және (немесе) салықтарды көбейту жөніндегі өлшемшарттың орындалмауы, жоба мақсатының Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) мәлімделген кодына сәйкес келмеуі және өзге де талаптар.
3. Эмитенттердің облигациялары, оның ішінде қор биржасының және (немесе) АХҚО қор биржасының бағалы қағаздары ресми тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде жүзеге асырылады.
4. Эмитенттердің облигациялары, оның ішінде "жасыл" облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау эмитенттердің облигациялар, ислам бағалы қағаздары бойынша сыйақы түрінде төлейтін шығыстарының бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің кәсіпкерлермен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
5. Қаржы агенттiгiнiң көрсетілетін қызметтерiне уәкiлеттi орган республикалық бюджет қаражаты есебiнен ақы төлейдi.
6. Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау үшін көзделген қаражатты уәкілетті орган қаржы агенттігіне өздерінің арасында жасалатын қаражатты аударуға арналған шарт негізінде қаржы агенттігінің арнайы шотына республикалық бюджет қаражаты есебінен аударады.
Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін жергілікті бюджет қаражаты есебінен субсидиялау үшін көзделген қаражатты өңірлік үйлестіруші қаржы агенттігіне уәкілетті орган бекіткен субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанына сәйкес кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша жасалатын купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шарты негізінде аударады.
Тиісті қаржы жылында бекітілген жаңа жобалар шеңберінде купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін бюджетті бөлу:
өңдеу өнеркәсібіне бюджет қаражатының 50 %-ына дейін;
қызметтер көрсетуге, оның ішінде сауда қызметі саласында бюджет қаражатының 30 %-ына дейін;
микро- және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне бюджет қаражатының 20 %-ына дейін жүргізіледі.
Бұл ретте өңдеу өнеркәсібіндегі, және (немесе) қызметтер көрсетуге арналған және сауда қызметі саласындағы, және (немесе) микрокәсіпкерлік субъектілеріндегі жобаларды қолдау шеңберінде бөлінген және қаржы жылының 1 қыркүйегіне пайдаланылмаған қаражатты қаржы агенттігі субсидиялау қажеттігіне қарай солардың арасында қайта бөледі.

47) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
48) аффилированные/связанные лица – физические и юридические лица в соответствии с пунктами 1, 1-1 и 2 статьи 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", пунктами 1 и 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью";
49) международный идентификационный номер (далее – ISIN) – буквенно-цифровой код, присваиваемый центральным депозитарием ценным бумагам и другим финансовым инструментам в целях их идентификации и систематизации учета;
50) эмитент – предприниматель, осуществляющий выпуск облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения или исламских ценных бумаг с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения;
51) экономическая нецелесообразность – отсутствие эффективности от планируемого проекта, в том числе не исполнение критерия по созданию рабочих мест и (или) увеличению налогов, несоответствия цели проекта заявленному коду Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) и иных требований.
3. Субсидирование части ставки купонного вознаграждения по облигациям эмитентов, в том числе "зеленым" облигациям или исламским ценным бумагам, включенным в официальный список ценных бумаг фондовой биржи и (или) фондовой биржи МФЦА, осуществляется в рамках настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения.
4. Субсидирование части ставки купонного вознаграждения по облигациям эмитентов, в том числе по "зеленым" облигациям или исламским ценным бумагам, используется для возмещения части расходов, выплачиваемых эмитентами в виде вознаграждения по облигациям, исламским ценным бумагам, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с предпринимателями.
5. Услуги финансового агентства оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.
6. Средства, предусмотренные для субсидирования части ставки купонного вознаграждения, перечисляются за счет средств республиканского бюджета уполномоченным органом в финансовое агентство на специальный счет финансового агентства на основе договора на перечисление средств, заключаемого между ними.
Средства, предусмотренные для субсидирования части ставки купонного вознаграждения за счет средств местного бюджета, перечисляются региональным координатором в финансовое агентство на основе заключаемого договора субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в соответствии с типовой формой договора о субсидировании и гарантировании, утвержденной уполномоченным органом.
Распределение бюджета для субсидирования ставки купонного вознаграждения в рамках новых проектов, утвержденных в соответствующем финансовом году, осуществляется:
на обрабатывающую промышленность до 50 % бюджетных средств;
на деятельность по предоставлению услуг, в том числе в сфере торговой деятельности, до 30 % бюджетных средств;
на деятельность субъектов микро- и малого предпринимательства до 20 % бюджетных средств.
При этом средства, распределенные и не использованные на 1 сентября финансового года в рамках поддержки проектов в обрабатывающей промышленности и/или на предоставление услуг и в сфере торговой деятельности, и/или субъектов микропредпринимательства, перераспределяются финансовым агентством между собой в зависимости от потребности в субсидировании.

7. Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау нысанындағы қолдау шарасын қаржыландыру республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары/осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттерден және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан субсидиялауға бөлінген қаражатты жобаларды субсидиялауға және/немесе оларға кепілдік беруге қаражаттың қажет болу шамасына қарай пайдалануға жол беріледі.
2-тарау. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тәртібі
1-параграф. Эмитенттерге қойылатын шарттар мен талаптар
8. Осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша экономикалық қызметтің басым түрлеріндегі жобаларды іске асыру үшін облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын шығаруды және орналастыруды жүзеге асыратын эмитенттер осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде қатысушылар болып табылады.
9. "Жасыл" жобаларды іске асыруды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) АХҚО актілеріне сәйкес "жасыл" облигациялар шығаруды және орналастыруды жүзеге асыратын эмитенттер де осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде қатысушылар болып табылады.
10. Мыналар:
1) моторлы көлік құралдарын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнімдерді (бальзамдардан басқа) шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды/өткізуді жүзеге асыратын эмитенттер;
2) ірі салық төлеушілер тізбесіне енгізілген, металлургия өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыратын эмитенттер;
3) қиыршық тасты және құмды карьерлерді игеру жобаларын қоспағанда, тау-кен өндіру өнеркәсібіндегі және карьерлерді игерудегі жобаларды іске асыруды жоспарлайтын эмитенттер;
4) қаржы агенттігінің уәкілетті органы өтінімді қараған кезде құрылтайшылары (оның ішінде қатысушылары, акционерлері) мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар мен акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар болып табылатын эмитенттер, олармен үлестес тұлғалар, сондай-ақ меншік нысаны "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес жеке мекеме ретінде ресімделген кәсіпкерлер;

7. Финансирование мер поддержки в форме субсидирования части ставки купонного вознаграждения осуществляется за счет средств республиканского и (или) местного бюджетов.
Средства из республиканского и/или местного бюджетов и/или Национального фонда Республики Казахстан, выделенные на субсидирование в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства/настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения, допускаются к использованию на субсидирование и/или гарантирование проектов в зависимости от потребности средств.
Глава 2. Порядок субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства
Параграф 1. Условия и требования к эмитентам
8. Участниками в рамках настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения являются эмитенты, осуществляющие выпуск и размещение облигаций или исламских ценных бумаг для реализации проектов в приоритетных видах экономической деятельности, по перечню согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования ставки купонного вознаграждения.
9. Участниками в рамках настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения также являются эмитенты, осуществляющие выпуск и размещение "зеленых" облигаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) актами МФЦА для финансирования реализации "зеленых" проектов.
10. Участниками в рамках настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения не являются:
1) эмитенты, осуществляющие выпуск/реализацию подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) эмитенты, реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков;
3) эмитенты, планирующие реализовать проект в горнодобывающей промышленности и разработке карьеров, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
4) эмитенты, учредителями (в том числе участниками, акционерами) которых являются государственные предприятия/учреждения, национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании на момент рассмотрения заявки уполномоченным органом финансового агентства, аффилированные с ними лица, а также предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение согласно статье 10 Закона Республики Казахстан "О некоммерческих организациях";

5) Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша іске асырылатын эмитенттердің жобалары (осы тармақшаның күші 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады);
6) меншік нысаны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке мекеме ретінде ресімделген эмитенттер;
7) кредит/микрокредит есебінен/актив сатып алынған тұлғаға оны сатуды/сыйға тартуды/сенімгерлік басқаруға/жалға/өтеусіз пайдалануға беруді жүзеге асырған және/немесе жүзеге асыруды жоспарлаған кәсіпкерлер, оның ішінде кәсіпкердің кәсіпорнын осы тұлғаға қосылу немесе осы тұлғамен бірігу нысанында қайта ұйымдастыруды жүргізетін және (немесе) болашақта жоспарлайтын эмитенттер (мониторинг барысында осы тармақшада көрсетілген жағдайлар анықталған кезде субсидиялау тоқтатылады және бұрын төленген субсидиялар қайтарылуға тиіс;
8) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін тоқтатқан немесе тоқтатып қойған эмитенттер осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде қатысушы болып табылмайды.
11. Мыналар:
1) мемлекеттік даму институттары эмитенті болып табылатын;
2) сыйақы мөлшерлемесі осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде арзандатылып шығарылған бағалы қағаздарды қоспағанда, купондық сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражаты есебінен арзандатылған;
3) ұйымдардың, сондай-ақ кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын мүліктік кешендер ретінде сатып алуға бағытталған;
4) овердрафт түріндегі;
5) қайтарымды, қайталама немесе сублизинг бойынша;
6) ломбардтардың, микроқаржы, факторингтік ұйымдардың және лизинг компанияларының қызметін іске асыру үшін шығарылған;
7) осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде:
үлестес/байланысты тұлғаның құрылыс жөніндегі қызметін жүзеге асыруын растайтын құжат болған жағдайда жаңа және (немесе) бар объектілерді (ғимараттарды, құрылысжайларды және олардың кешендерін, коммуникацияларды) салуды (оның ішінде кеңейту, жаңғырту, техникалық жаңарту, реконструкциялау, реставрациялау, күрделі жөндеу);
Қазақстан Республикасының аумағында ресми дистрибьюторлар болып табылатын үлестес/байланысты тұлғалардан тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды;
тауарды, шикізатты және/немесе материалдарды үлестес/байланысты тұлға өндірген жағдайда үлестес/байланысты тұлғалардан осындай тауарларды, шикізатты және/немесе материалдарды сатып алуды қоспағанда, үлестес/байланысты тұлғалардан жылжымайтын мүлік объектілері түріндегі негізгі құралдарды, тауарларды, активтерді, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін шығарылған;

5) проекты эмитентов, реализуемые по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года);
6) эмитенты, форма собственности которых оформлена как частное учреждение в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) эмитенты, осуществившие и/или планирующие осуществить продажу/дарение/передачу в доверительное управление/аренду/безвозмездное пользование актива лицу, у которого он был приобретен за счет кредита/микрокредита, в том числе совершающие и/или планирующие в будущем реорганизацию предприятия предпринимателя в форме присоединения к данному лицу или слияния с данным лицом (при выявлении в ходе мониторинга проектов, указанных в настоящем подпункте случаев, субсидирование прекращается и возврату подлежат ранее выплаченные субсидии);
8) эмитенты, прекратившие или приостановившие деятельность как субъект частного предпринимательства.
11. Субсидированию в рамках настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения не подлежит ставка купонного вознаграждения по ценным бумагам/исламским ценным бумагам:
1) эмитентом которых являются государственные институты развития;
2) ставка купонного вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением выпущенных ценных бумаг, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках реализации настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
3) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
4) в виде овердрафта;
5) по возвратному, вторичному или сублизингу;
6) выпущенным для реализации деятельности ломбардов, микрофинансовых, факторинговых организаций и лизинговых компаний;
7) выпущенным для приобретения у аффилированных/связанных лиц основных средств, товаров в виде объектов недвижимости, активов, работ и услуг, за исключением:
строительства (в том числе расширения, модернизации, технического обновления, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) новых и (или) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), в случае наличия подтверждающего документа на осуществление аффилированным/связанным лицом деятельности по строительству;
приобретения товаров, работ и услуг у аффилированных/связанных лиц, являющихся официальными дистрибьюторами на территории Республики Казахстан;
приобретения товаров, сырья и/или материалов, у аффилированных/связанных лиц, в случае если такой товар, сырье и/или материалы произведены аффилиированным/связанным лицом;

8) жеңіл автомобильдерді (шанағы немесе кабинадан оқшауланған жүк платформасы бар жүктерді тасымалдауға арналған автомобильдерді қоспағанда) сатып алуға, оның ішінде ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметке ("жасыл" жобаларды, сондай-ақ 2024 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы өтінімдер бойынша 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда), ЭҚЖЖ коды 77.11 "Жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалдау және лизинг" бойынша жеңіл автомобильдерді жалға және лизингке беруге (2024 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы өтінімдер бойынша 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін жалға және лизингке беруді қоспағанда) бағытталған;
9) мектепке дейінгі білім беру жағдайларын немесе бүлдіршін жастағы балаларға білім беруді қоспағанда (ЭҚЖЖ коды 85.10 "Мектепке дейінгі білім беру" және 88.91 "Балаларға жасалатын күндізгі күтім"), сондай-ақ нысаналы мақсаты бизнес-мақсаттарға (жеке тұрғын үй құрылысына апартаменттерді, пәтерлерді, тұрғын үйлерді, жер учаскелерін жалға/қосалқы жалға беруді қоспағанда) қаржы агенттігінің уәкілетті органының бірінші шешімі шыққан күннен бастап бір жыл ішінде өзгерген кезде жылжымайтын мүлікпен операцияларды жүргізу үшін шығарылған (апартаменттерді, пәтерлерді, тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысы бойынша жер учаскелерін сатып алу/жалға алу/қосалқы жалдау) (осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларында белгіленген мерзім өткеннен кейін қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімі негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі);
10) бұрын субсидия алған және (немесе) кепілдік берілген әзір және пайдалануға берілген/қолданыстағы жобаны оның 20 %-ынан кемін қосымша жаңғыртпай сатып алу үшін шығарылған;
11) салықтың міндеттемелерді, зейнетақы аударымдары мен әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдер мен алымдарды төлеу үшін шығарылған;
12) экономикалық тұрғыдан тиімсіз жобаларды іске асыру үшін шығарылған;
13) электр самокатын сатып алуға/жалға беруге шығарылған бағалы қағаздар/ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланбайды.
2-параграф. Субсидиялау шарттары
12. Эмитенттің купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын облигациялар немесе ислам бағалы қағаздарын шығарудың жиынтық номиналды құны өзге бағыттар шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын онымен үлестес/байланысты тұлғаларды/компанияларды және кредиттерді қаржыландыру бойынша берешекті есепке алмағанда бір эмитент үшін 5 (бес) миллиард теңгеден аспайды.
Мынадай:
жоба бір объект ретінде (физикалық немесе технологиялық тұрғыдан ажырағысыз байланысқан бірыңғай ғимарат/құрылысжай/объект болып табылады) іске асырылатын;
жоба ЭҚЖЖ-нің бір кіші сыныбы шеңберінде іске асырылатын 2 (екі) өлшемшартқа бір мезгілде сәйкес келетін екі және одан көп жобалардың жиынтығы бір бизнес-жоба болып саналады.
онымен үлестес/байланысты тұлғалар/компаниялар шығарған бағалы қағаздар бойынша берешегін есепке алмағанда, бір эмитент үшін 500 (бес жүз) миллион теңгеден астам сома бойынша (берешектің жалпы сомасын есептеу кезінде кәсіпкердің жобалары бойынша қолданыстағы барлық шығарылған бағалы қағаздар ескеріледі) субсидиялау кезеңінде дивиденд төлеуге тыйым салу бойынша талап қойылады. Осы абзацтың шарттары орындалмаған жағдайда субсидия төлеу тоқтатылады және кәсіпкер төленген субсидия сомасын толық көлемде өтейді.

8) выпущенным для приобретения легковых автомобилей (за исключением автомобилей, предназначенных для перевозки грузов, имеющих кузов или грузовую платформу, обособленную от кабины), в том числе на деятельность по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов, а также проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10  (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу по заявкам до 31 декабря 2024 года включительно), на предоставление в аренду и лизинг легковых автомобилей по коду ОКЭД 77.11 "Аренда и лизинг легковых автомобилей и легких автотранспортных средств" (за исключением предоставления в аренду и лизинг легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу по заявкам до 31 декабря 2024 года включительно);
9) выпущенным для осуществления операций с недвижимым имуществом (приобретение/аренда/субаренда апартаментов, квартир, жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству), за исключением случаев дошкольного образования или образования детей младшего возраста (коды ОКЭД 85.10 "Дошкольное образование" и 88.91 "Дневной уход за детьми"), а также когда целевое назначение будет изменено на бизнес-цели (за исключением сдачи в аренду/субаренду апартаментов, квартир, жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству) в течение одного года с даты первого решения уполномоченного органа финансового агентства (допускается предоставление дополнительного срока на основании решения уполномоченного органа финансового агентства не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения);
10) выпущенным для приобретения готового и веденного в эксплуатацию/действующего проекта, ранее получавшего субсидирование и/или гарантирование, без дополнительной модернизации менее 20 % от приобретаемого проекта;
11) выпущенным для оплаты налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей и сборов;
12) выпущенным для реализации проектов с экономической нецелесообразностью;
13) выпущенным на приобретение/предоставление в аренду электросамокатов.
Параграф 2. Условия субсидирования
12. Суммарная номинальная стоимость выпуска облигаций или исламских ценных бумаг эмитента, по которым осуществляется субсидирование части ставки купонного вознаграждения, не превышает 5 (пять) миллиардов тенге на одного эмитента без учета задолженности по финансированию аффилированных/связанных с ним лиц/компаний и кредитов, по которым осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения в рамках иных направлений.
Одним бизнес-проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих следующим 2 (два) критериям одновременно:
проект реализуется как один объект (является единым зданием/сооружением/объектом неразрывно связанным физически или технологически);
проект реализуется в рамках одного подкласса ОКЭД.
С суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге (при расчете общей суммы задолженности учитываются все действующие выпущенные ценные бумаги по проектам предпринимателя) для одного эмитента без учета задолженности по выпущенным ценным бумагам аффилированных/связанных с ним лиц/компаний, предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования. В случае неисполнения условий настоящего абзаца выплата субсидий прекращается, и предприниматель возмещает сумму выплаченных субсидий в полном объеме.

ЭҚЖЖ 55.10 (қонақүйлердің және соған ұқсас тұруға арналған орындардың қызмет көрсетуі) шеңберінде облыс орталықтарында іске асырылатын әрі әлемнің он және одан да көп елдерінде кемінде 1000 (бір мың) қонақүй объектісі бар халықаралық қонақүй желілерінің қонақүй бизнесі саласындағы франшизаларын пайдаланатын "3", "4" және "5" жұлдызды санатындағы қонақүйлерді салу және (немесе) реконструкциялау және қонақүйлерді жабдықтармен жарақтандыру жобаларын қаржыландыру кезінде эмитенттің облигацияларын немесе ислам бағалы қағаздарын шығарудың жиынтық номиналды құны бір эмитент үшін кредиттің/қаржылық лизингтің ең жоғары сомасы онымен үлестес/байланысты тұлғаларды/компанияларды қаржыландыру бойынша берешегін есептемегенде субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 10 (он) жылдан аспайтын мерзімге 7 (жеті) миллиард теңгеден аспайды. Бұл шарт осы Купондық сыйақы мөлшерлемесі қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес экономикалық қызметтің басым түрлері тізбесінің ЭҚЖЖ 55.10 (қонақүйлердің және соған ұқсас тұруға арналған орындардың қызмет көрсетуі), 55.20 (демалыс күндерінде және қысқа мерзімді тұрудың өзге де кезеңдерінде тұрғын үй беру), 55.30 (кемпингтердің тұрақтардың, автофургондарға және тұруға арналған автотіркемелерге қызмет көрсетуі) көзделген жобаларға қолданылмайды.
ЭҚЖЖ 55.10 шеңберінде облыс орталықтарында іске асырылатын әрі әлемнің он және одан да көп елдерінде кемінде 1000 (бір мың) қонақүй объектісі бар халықаралық қонақүй желілерінің қонақүй бизнесі саласындағы франшизаларын пайдаланатын "3", "4" және "5" жұлдызды санаттындағы қонақүйлерді салу және (немесе) реконструкциялау және жабдықтармен жарақтандыру жөніндегі инвестициялық преференциялар болған кезде төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға ұлғайту туралы талап қолданылмайды.
13. Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын шығару проспектісінде облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастырудан алынған ақшаны пайдаланудың нысаналы мақсаты:

При финансировании проектов по строительству и (или) реконструкции и оснащению оборудованием гостиниц категории "3", "4" и "5" звезд, реализуемых в областных центрах и использующих франшизы в сфере гостиничного бизнеса международных гостиничных сетей, имеющих не менее 1000 (одна тысяча) гостиничных объектов в десяти и более странах мира, в рамках ОКЭД 55.10 (предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания) суммарная номинальная стоимость выпуска облигаций или исламских ценных бумаг эмитента составляет не более 7 (семь) миллиардов тенге на одного эмитента без учета задолженности по финансированию аффилированных/связанных с ним лиц/компаний, со сроком не более 10 (десять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Данное условие не распространяется на проекты, предусмотренные ОКЭД 55.10 (предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания), 55.20 (предоставление жилья на выходные дни и прочие периоды краткосрочного проживания), 55.30 (предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья) перечня приоритетных видов экономической деятельности согласно приложению 1 к настоящим Правилам ставки купонного вознаграждения.
При наличии инвестиционных преференций по строительству и (или) реконструкции и оснащению оборудованием гостиниц категории "3", "4" и "5" звезд, реализуемых в областных центрах и использующих франшизы в сфере гостиничного бизнеса международных гостиничных сетей, имеющих не менее 1000 (одна тысяча) гостиничных объектов в десяти и более странах мира, в рамках ОКЭД 55.10, требование об увеличении уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет не распространяется.
13. Субсидирование части ставки купонного вознаграждения осуществляется по облигациям или исламским ценным бумагам, выпущенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенным в официальный список фондовой биржи, и/или выпущенным в соответствии с актами МФЦА и включенным в официальный список фондовой биржи МФЦА, для финансирования реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства, и рефинансирование текущих обязательств, за исключением облигаций, или исламским ценным бумагам, по которым в проспекте выпуска облигаций или исламских ценных бумаг указано, что целевым назначением использования денег, полученных от размещения облигаций или исламских ценных бумаг, являются:

1) ұйымдардың, сондай-ақ кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын мүліктік кешендер ретінде сатып алу;
2) айналым қаражатын толықтыру негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) өндірісті кеңейтуге арналған облигациялар немесе ислам бағалы қағаздарын шығару шеңберінде, бірақ облигациялар шығарылымының жиынтық номиналды құнының 30 %-ынан асырмай жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, айналым қаражатын толықтыру болып табылады деп көрсетілген облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын қоспағанда, жаңа тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге, ағымдағы міндеттерді қайта қаржыландыруға бағытталған жобаларды іске асыруды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген және/немесе АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша жүзеге асырылады.
Эмитент айналым қаражатын толықтыруға шығарған облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін онымен үлестес/байланысты тұлғаларды/компанияларды қаржыландыру бойынша берешекті есепке алмағанда, бір эмитент үшін 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін субсидиялауға жол беріледі.
Эмитенттердің қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) міндетті түрде 10 %-ға ұлғайту көзделген жобалары инвестициялық тиімді жаңа жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге бағытталған жобалар деп түсініледі.
Эмитент салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін жұмыс орындарын сақтап еңбекақы төлеу қорының немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаятынында растайды.
Бұл ретте жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді субсидиялау түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер растайды.
Эмитенттің айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған жобаларына осы тармақтың үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген талаптар қолданылмайды.
14. Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шығару проспектісінде облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдаланудың нысаналы мақсаты жаңа және (немесе) қолданыстағы "жасыл" жобаларды қаржыландыру немесе қайта қаржыландыру болып табылатыны көрсетілген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, сондай-ақ АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар бойынша жүзеге асырылады.

1) выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественных комплексов;
2) пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда пополнение оборотных средств осуществляется в рамках выпуска облигаций или исламских ценных бумаг на приобретение и (или) модернизацию основных средств, и (или) расширение производства, но не более 30 % от суммарной номинальной стоимости выпуска облигаций.
Допускается субсидирование части ставки купонного вознаграждения по облигациям или исламским ценным бумагам, выпущенным эмитентом, на пополнение оборотных средств до 500 (пятьсот) миллионов тенге для одного эмитента без учета задолженности по финансированию аффилированных/связанных с ним лиц/компаний.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию, расширение производства, понимаются проекты эмитентов, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Эмитент также подтверждает рост фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде субсидирования.
На проекты эмитента, направленные на пополнение оборотных средств, а также рефинансирование текущих обязательств, требования, предусмотренные в-третьих и четвертых частях настоящего пункта, не распространяются.
14. Субсидирование части ставки купонного вознаграждения осуществляется по "зеленым" облигациям, выпущенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенным в официальный список фондовой биржи, а также выпущенным в соответствии с актами МФЦА и включенным в официальный список фондовой биржи МФЦА, по которым в проспекте выпуска указано, что целевым назначением использования денег, полученных от размещения облигаций, являются финансирование или рефинансирование новых и (или) существующих "зеленых" проектов.

15. "Жасыл" облигацияларды іске асыруға берілетін купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауда субсидиялау шарты жасалған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін іске асырылатын жобалардың шекті мәніне ("жасыл" таксономия кіші секторы бойынша шекті өлшемшарт болған кезде) қол жеткізу көзделген (сыртқы бағалаумен айқындалған объективті себептер болса, осы өлшемшартты орындау мерзімі қаржы агенттігінің шешімі негізінде ұзартылады).
16. Облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесі мөлшерінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және айналым мерзімі 5 (бес) жылды қоса алғандағы мерзімнен аспайтын облигациялар бойынша 5 %-ға ұлғайтылған базалық мөлшерлеменің жалпы шамасынан аспауы шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте көрсетілген жалпы шаманың 6 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды.
ЭҚЖЖ 55.10 (қонақүйлердің және соған ұқсас тұруға арналған орындардың қызмет көрсетуі) шеңберінде облыс орталықтарында іске асырылатын әрі әлемнің он және одан да көп елінде кемінде 1000 (бір мың) қонақүй объектісі бар халықаралық қонақүй желілерінің қонақүй бизнесі саласындағы франшизаларын пайдаланатын "3", "4" және "5" жұлдызды санаттағы қонақүйлерді салу және (немесе) реконструкциялау және қонақүйлерді жабдықтармен жарақтандыру жобаларын қаржыландыру кезінде купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақы мөлшерлеме мөлшерінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және 6 %-ын кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет субсидиялайтын облигациялар бойынша 5 %-ға ұлғайтылған базалық мөлшерлеменің жалпы шамасынан аспауы шартымен жүзеге асырылады.
17. Орналастырылған облигациялар (эмитент сатып алғандарды шегергенде) немесе орналастырылған ислам бағалы қағаздары бойынша есептелген (эмитент сатып алғандарды шегергенде) сыйақы мөлшерлемесі ғана субсидияланады.
18. Бағалы қағаздар рыногы туралы заңда немесе АХҚО-ның қолданыстағы құқығында белгіленген жағдайларды қоспағанда, осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының 37 және 39-тармақтарының шарттарын ескере отырып, купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын облигацияларды, ислам бағалы қағаздарын шығару проспектілеріне субсидиялаудың бүкіл мерзімі ішінде қаржы агенттігінің уәкілетті органымен келісу бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізуге болады.

15. Субсидирование части ставки купонного вознаграждения, выдаваемое на реализацию "зеленых" облигаций, предусматривает достижение реализуемых проектов порогового значения (при наличии порогового критерия по подсектору "зеленой" таксономии) после 2 (два) финансовых лет с даты заключения договора субсидирования (продление срока исполнения данного критерия осуществляется на основании решения финансового агентства при наличии объективных причин, определенных внешней оценкой).
16. Субсидирование части ставки купонного вознаграждения по облигациям или исламским ценным бумагам, осуществляется при условии, что размер ставки купонного вознаграждения по облигациям или исламским ценным бумагам не превышает общей величины базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенной на 5 % по облигациям со сроком обращения не более 5 (пять) лет включительно.
При этом 6 % из указанной общей величины оплачивается предпринимателем, а разница субсидируется государством.
При финансировании проектов по строительству и (или) реконструкции и оснащению оборудованием гостиниц категории "3", "4" и "5" звезд, реализуемых в областных центрах и использующих франшизы в сфере гостиничного бизнеса международных гостиничных сетей, имеющих не менее 1000 (одна тысяча) гостиничных объектов в десяти и более странах мира, в рамках ОКЭД 55.10 (предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания) субсидирование части ставки купонного вознаграждения осуществляется при условии, что размер ставки купонного вознаграждения по облигациям или исламским ценным бумагам не превышает общей величины базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенной на 5 % по облигациям, из которых 6 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
17. Субсидированию подлежит только ставка вознаграждения, начисленная по размещенным облигациям (за минусом выкупленных эмитентом) или размещенным исламским ценным бумагам (за минусом выкупленных эмитентом).
18. Внесение изменений и дополнений в проспекты выпуска облигаций, исламских ценных бумаг, по которым осуществляется субсидирование части ставки купонного вознаграждения, в течение всего срока субсидирования возможно по согласованию с уполномоченным органом финансового агентства с учетом условий пунктов 37 и 39 настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения, кроме случаев, установленных Законом о рынке ценных бумаг или действующим правом МФЦА.

19. Облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау мерзімі 5 (бес) жыл, бірақ облигациялар немесе ислам бағалы қағаздарының айналымы мерзімінен аспайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі қол қойған бірінші субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімінің басында белгіленеді.
Қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді және субсидиялау кезінен бастап 2 (екі) жылдан, бірақ облигациялар немесе ислам бағалы қағаздарының айналымы мерзімінен аспайды.
Купондық сыйақыны төлеу мерзімі шегерілгенде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өкімі, және (немесе) өзге де құжаты, және (немесе) актісі негізінде осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларында көзделген субсидиялау мерзімі шегеру ұсынылған мерзімге ұзартылады.
"Жасыл" облигацияларға қатысты субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жыл. Субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі "жасыл" жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
20. Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша облигациялар/ислам бағалы қағаздарын шығару проспектісінде көрсетілген өтеу графигіне сәйкес жеткізіледі.
21. Купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын эмитенттің облигациялары номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде, оның ішінде АХҚО құқығы бойынша бағалы қағаздар тізілімін есепке алу жүйесінде ескеріледі. Купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын эмитенттің ислам бағалы қағаздары номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде есепке алынады. Купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялармен немесе ислам бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеу "Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді-көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысында (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген) көзделген тәртіппен номиналды ұстау жүйесінде (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) АХҚО қор биржасының орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде) немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің/АХҚО қор биржасының тіркеушісінің қағидаларында және/немесе АХҚО құқығында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

19. Срок субсидирования части ставки купонного вознаграждения по облигациям или исламским ценным бумагам составляет 5 (пять) лет, но не более срока обращения облигаций или исламских ценных бумаг. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, общий срок субсидирования устанавливается с начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством первом договоре субсидирования.
Срок субсидирования при рефинансировании устанавливается с момента подписания первого договора субсидирования по проекту и не превышает 2 (два) года с момента субсидирования, но не более срока обращения облигаций или исламских ценных бумаг.
При предоставлении отсрочки по оплате купонного вознаграждения на основании распоряжения и (или) иного документа, и (или) акта уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций срок субсидирования, предусмотренный в настоящих Правилах субсидирования ставки купонного вознаграждения, продлевается на срок предоставленной отсрочки.
В отношении "зеленых" облигаций срок субсидирования составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования по "зеленому" проекту.
20. Субсидирование части ставки купонного вознаграждения осуществляется по облигациям или исламским ценным бумагам в соответствии с графиком погашений, отраженным в проспекте выпуска облигаций/исламских ценных бумаг.
21. Облигации эмитента с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения учитываются в системе учета номинального держания, в том числе в системе учета реестра ценных бумаг по праву МФЦА. Исламские ценные бумаги эмитента с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения учитываются в системе учета номинального держания. Регистрация сделок с облигациями с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения или исламскими ценными бумагами осуществляется в системе номинального держания (системе учета центрального депозитария и/или системе учета центрального депозитария фондовой биржи МФЦА) в порядке, предусмотренном в постановлении Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210 "Об утверждении Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета центрального депозитария, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876) или в порядке, предусмотренном правилами центрального депозитария фондовой биржи МФЦА/регистратора фондовой биржи МФЦА и/или правом МФЦА.

22. Эмитент купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялар ұстаушылардың немесе купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкілін бағалы қағаздар нарығында кастодиандық және (немесе) брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кəсіпқой қатысушылар арасынан өзі таңдайды. Бұл ретте облигациялар ұстаушының немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушының өкілін эмитенттің үлестес тұлғалары арасынан таңдауға жол берілмейді.
3-параграф. Қатысушылардың өзара іс-қимылы
23. Кәсіпкер немесе қаржы консультанты субсидиялауды алу үшін қаржы агенттігіне субсидиялаудың үлгілік шартын жібереді, оған мынадай құжаттар топтамасын (басшының мөрімен (бар болса) және қолымен расталған көшірмелерді) қоса береді:
1) осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша эмитенттің өтініш-сауалнамасы;
2) осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес өтінім туралы ақпарат (эмитенттің қолы қойылған);
3) облигациялар шығару проспектісінің жобасы немесе ислам бағалы қағаздарын шығару проспектісінің жобасы;
4) эмитенттің уәкілетті органының облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын шығару туралы шешімі;
5) эмитентті мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама;
6) егер эмитенттің негізгі қызмет түрі лицензиялануға тиіс болса, лицензиялар;
7) барлық өзгерістерімен және (немесе) толықтыруларымен жарғы/құрылтай шарты (акционерлік қоғам акцияларды шығару проспектісін және бағалы қағаз ұстаушылар тізілімінен үзінді көшірмені қосымша ұсынады);
8) салық органының бюджетке міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ екені туралы берілгеніне жүгінген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн толмаған анықтамасы;
9) соңғы 3 (үш) қаржы жылындағы салық декларацияларының көшірмелері (егер кәсіпкердің жұмыс істеу мерзімі 3 (үш) жылдан кем болса, салық декларациясының соңғы қаржы жылындағы көшірмесі);
10) қаржы консультантының эмитенттің қаржылық жай-күйі туралы қорытындысы;
11) сыртқы бағалау ("жасыл" облигация шығару арқылы қаржыландырылатын жоба бойынша) нәтижелері бойынша қорытынды;
12) қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін төленетін салықтардың (корпоративтік табыс салығының/жеке табыс салығының), сондай-ақ салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюына қол жеткізу жөніндегі кезеңдер қамтылған жобаның бизнес-жоспары.

22. Выбор представителя держателей облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения или держателей исламских ценных бумаг с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения эмитент осуществляет самостоятельно из числа профессиональных участников рынка ценных бумаг, осуществляющих кастодиальную и (или) брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг. При этом не допускается выбирать представителя держателя облигаций или держателя исламских ценных бумаг из числа аффилированных лиц эмитента.
Параграф 3. Взаимодействие участников
23. Предприниматель или финансовый консультант для получения субсидирования направляют финансовому агентству типовой договор субсидирования, к которому прилагают следующий пакет документов (копии, заверенные печатью (при наличии) и подписью руководителя):
1) заявление-анкету эмитента по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам субсидирования ставки купонного вознаграждения;
2) информацию о заявке (с подписью эмитента) согласно приложению 3 к настоящим Правилам субсидирования ставки купонного вознаграждения;
3) проект проспекта выпуска облигаций или проект проспекта выпуска исламских ценных бумаг;
4) решение уполномоченного органа эмитента о выпуске облигаций или исламских ценных бумаг;
5) справку о государственной регистрации/перерегистрации эмитента;
6) лицензии, если основной вид деятельности эмитента подлежит лицензированию;
7) устав/учредительный договор со всеми изменениями и (или) дополнениями (акционерное общество дополнительно предоставляет проспект выпуска акций и выписку из реестра держателей ценных бумаг);
8) справку из налогового органа об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения;
9) копии налоговых деклараций за последние 3 (три) финансовых года (в случае, если срок существования предпринимателя составляет менее 3 (три) лет, копию налоговой декларации за последний финансовый год);
10) заключение финансового консультанта о финансовом состоянии эмитента;
11) заключение по итогам внешней оценки (по проекту, финансируемому через выпуск "зеленой" облигации);
12) бизнес-план проекта, содержащий этапы по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также по достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия финансовым агентством решения о субсидировании.

24. Қаржы агенттігі осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының 23-тармағында көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) құжаттар топтамасының толық болуын тексереді (құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып бес күн мерзімде эмитентке оларды пысықтау үшін қайтарады);
2) облигациялар немесе ислам бағалы қағаздарын шығару проспектісі жобасының нысаналы мақсатын осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
3) эмитенттің жобасын толық құжаттар топтамасымен қоса қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады.
25. Отырыстарды өткізу тәртібі, қаржы агенттігінің уәкілетті органы мүшелерінің саны, сондай-ақ эмитенттердің жобаларын қарауға арналған тиісті нысандар қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттарымен айқындалады.
26. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы жобаларды тиісті қаржы жылында субсидиялау үшін бюджет қаражаты болған кезде қарайды.
27. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі хаттаманы ресімдеп, қолын қойып, хаттамадан үзінді көшірмені ілеспе хатпен эмитентке/қаржы консультантына, қор биржасына/АХҚО қор биржасына жібереді.
28. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешімінің қолданылу мерзімі шешім қабылданған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
29. Қаржы агенттігі уәкілетті органның хаттамасынан үзінді көшірмені алғаннан кейін кәсіпкер эмитенттің және ол шығаратын облигациялардың немесе ислам бағалы қағаздарының листингтік талаптарға сәйкес келуі туралы алдын ала қорытынды алу үшін құжаттарды қор биржасына/АХҚО қор биржасына жібереді, бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне/АХҚО актілеріне сәйкес мемлекеттік емес облигациялардың немесе ислам бағалы қағаздарының шығарылымын мемлекеттік тіркеуден, қор биржасында/АХҚО қор биржасында листинг рәсімінен өтеді, бағалы қағаздар шығарылымын Қазақстан Республикасының немесе АХҚО юрисдикциясында тіркеу мақсатында облигацияларды қор биржасының/АХҚО қор биржасының ішкі қағидаларына және "Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне), жеке меморандумға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының күшін жою қағидаларын, Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне), жеке меморандумға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу үшін құжаттарға қойылатын талаптарды, Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының күшін жоюға арналған құжаттардың тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісін (облигациялық бағдарлама проспектісін), мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды жасау және ресімдеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 248 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17884 болып тіркелген) және өзге де қолданылатын құқықтық актілерге сәйкес орналастыруды жүзеге асырады.
Субсидиялау шарты эмитент:

24. Финансовое агентство после получения документов, указанных в пункте 23 настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения, в течение 10 (десять) рабочих дней:
1) проверяет пакет документов на его полноту (в случаях представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, в пятидневный срок возвращает эмитенту представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки);
2) проверяет целевое назначение проекта проспекта выпуска облигаций или исламских ценных бумаг на предмет соответствия условиям настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
3) выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства проект эмитента с приложением полного пакета документов.
25. Порядок проведения заседаний, количество членов уполномоченного органа финансового агентства, а также соответствующие формы для рассмотрения проектов эмитентов определяются внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства.
26. Уполномоченный орган финансового агентства рассматривает проекты при наличии бюджетных средств для субсидирования в соответствующем финансовом году.
27. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства оформляет, подписывает протокол и направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом эмитенту/финансовому консультанту, фондовой бирже/фондовой бирже МФЦА.
28. Срок действия решения уполномоченного органа финансового агентства составляет 6 (шесть) месяцев со дня принятия решения.
29. После получения выписки из протокола уполномоченного органа финансового агентства предприниматель направляет документы в фондовую биржу/фондовую биржу МФЦА для получения предварительного заключения о соответствии эмитента и выпускаемых им облигаций или исламских ценных бумаг листинговым требованиям, проходит государственную регистрацию выпуска негосударственных облигаций или исламских ценных бумаг в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа по государственному регулированию рынка ценных бумаг/актами МФЦА, процедуру листинга на фондовой бирже/фондовой бирже МФЦА, осуществляет размещение облигаций в соответствии с внутренними правилами фондовой биржи/фондовой биржи МФЦА и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 248 "Об утверждении Правил государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы), частный меморандум, аннулирования выпуска негосударственных облигаций, Требований к документам для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы), частный меморандум, Перечня документов для аннулирования выпуска негосударственных облигаций и требований к ним, Правил составления и оформления проспекта выпуска негосударственных облигаций (проспекта облигационной программы), изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы)" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17884) и иными применимыми правовыми актами в целях регистрации выпуска ценных бумаг в юрисдикции Республики Казахстан или МФЦА.
Договор субсидирования заключается после предоставления эмитентом:

1) бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті орган/АХҚО қор биржасы тіркеген облигациялар немесе ислам бағалы қағаздарын шығару проспектісін;
2) қор биржасының/АХҚО қор биржасының эмитент облигацияларын немесе ислам бағалы қағаздарын қор биржасының/АХҚО қор биржасының ресми тізіміне (листинг) қосу туралы хабарламасын;
3) эмитент пен орталық депозитарийдің немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі арасында төлем агентінің қызметтер көрсетуге арналған шарты жасалғаны туралы хабарламаны (немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің қағидаларына сәйкес эмитенттің бағалы қағаздарына қатысты төлем агентінің функцияларын жүзеге асыру туралы АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің өзге де растауы);
4) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінен үзінді көшірмені немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің есепке алу жүйесінен үзінді көшірмені немесе облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастыру қорытындысы туралы есепті ұсынғаннан кейін жасалады.
30. Эмитент осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының 29-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынғаннан кейін қаржы агенттігі мен эмитент арасында субсидиялау шарты жасалады.
Тиісті уәкілетті органнан/өңірлік үйлестірушіден субсидиялау үшін бюджет қаражаты болмаған жағдайда субсидиялау шартына қол қойылмайды.
Субсидиялау шарты тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді.
Субсидиялау шартын жасасқан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей эмитент, орталық депозитарийге/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийіне және қор биржасына/АХҚО қор биржасына субсидиялау шартының жасалғаны туралы хабарлама жібереді, онда сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігінің мөлшері және орналастырылған облигациялар немесе ислам бағалы қағаздарының саны туралы мәліметтер міндетті түрде көрсетіледі.
4-параграф. Субсидиялау тетігі
31. Орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигацияларды немесе купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын ислам бағалы қағаздарын орналастырған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, орталық депозитарийдің/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялардың немесе купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын ислам бағалы қағаздарының жалпы саны туралы ақпарат орналастырады.
32. Эмитент орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығына/АХҚО қор биржасының сыйақының субсидияланбайтын сомасы мен негізгі борышты (өтеу графигінде болса) өтеу графигіне сәйкес орталық депозитарийінің қағидаларына сәйкес сыйақы төлеу тізілімі тіркелген күні орталық депозитарийдегі/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийіндегі шотқа аударады.
Қаражат аударылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде эмитент электрондық пошта арқылы қаражатты аудару туралы құжаттың көшірмесін жіберу арқылы орталық депозитарийді/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийін хабардар етеді. Хабарламада эмитент, өңір, сыйақы сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.

1) зарегистрированного проспекта выпуска облигаций или исламских ценных бумаг уполномоченным органом по государственному регулированию рынка ценных бумаг/фондовой биржей МФЦА;
2) уведомления фондовой биржи/фондовой биржи МФЦА о включении облигаций или исламских ценных бумаг эмитента в официальный список фондовой биржи/фондовой биржи МФЦА (листинг);
3) уведомления о заключении между эмитентом и центральным депозитарием или центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА договора на оказание услуг платежного агента (или иного подтверждения центрального депозитария фондовой биржи МФЦА об осуществлении функций платежного агента в отношении ценных бумаг эмитента в соответствии с правилами центрального депозитария фондовой биржи МФЦА);
4) выписки из системы учета центрального депозитария или выписки из системы учета центрального депозитария фондовой биржи МФЦА или отчета об итогах размещения облигаций или исламских ценных бумаг.
30. После представления эмитентом документов, указанных в пункте 29 настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения, между финансовым агентством и эмитентом заключается договор субсидирования.
В случае отсутствия средств из бюджета для субсидирования от соответствующего уполномоченного органа/регионального координатора договор субсидирования не подписывается.
Договор субсидирования вступает в силу с даты его подписания сторонами.
Эмитент не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня заключения договора субсидирования направляет центральному депозитарию/центральному депозитарию фондовой биржи МФЦА и фондовой бирже/фондовой бирже МФЦА уведомления о заключении договора субсидирования, которые в обязательном порядке содержат сведения о размере субсидируемой части ставки вознаграждения и количестве размещенных облигаций или исламских ценных бумаг.
Параграф 4. Механизм субсидирования
31. Центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА не позднее следующего рабочего дня за днем размещения облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения или исламских ценных бумаг с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения размещает информацию об общем количестве размещенных облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения или исламских ценных бумаг с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения на интернет-ресурсе центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА.
32. Эмитент в соответствии со сводом правил центрального депозитария/правил центрального депозитария фондовой биржи МФЦА перечисляет в соответствии с графиком погашений несубсидируемую сумму вознаграждения и основного долга (при наличии в графике погашений) на счет в центральном депозитарии/центральном депозитарии фондовой биржи МФЦА в день фиксации реестра для выплаты вознаграждения.
После перечисления средств эмитент в течение 3 (три) рабочих дней уведомляет центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются эмитент, регион, сумма вознаграждения и период, за который осуществлена выплата.

33. Орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі эмитент сыйақы мөлшерлемесінің және негізгі борыштың субсидияланбайтын бөлігін (өтеу графигінде бар болса) аударғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, қаржы агенттігіне эмитенттен қаражаттың түскені/түспегені туралы хабарлама жібереді.
34. Қаржы агенттігі орталық депозитарийден/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінен эмитенттен қаражаттың түскені туралы хабарлама негізінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде субсидиялау үшін бюджет қаражаты болған кезде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін орталық депозитарийдің/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің шотына аударады және қаражат аударылғаннан кейін сонымен бір мезгілде қаржы агенттігі орталық депозитарийді/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийін қаражатты аудару туралы құжаттың көшірмесін электрондық поштамен жіберу арқылы хабардар етеді. Хабарламада эмитент, өңір, субсидия сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.
35. Орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі төлем агентінің қызметтерін көрсету шартында белгіленген немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі белгілеген мерзім ішінде облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың шоттарына/банк шоттарына ақша аударады.
36. Орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі эмитент төлеген сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігін және негізгі борышты (өтеу графигінде бар болса) облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың шоттарына/банк шоттарына аударғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, облигация ұстаушылардың өкіліне немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларының өкіліне және қаржы агенттігіне (АТАҚЖ жүйесі немесе жіберілетін құжаттамаға рұқсатсыз қол жеткізуден қорғайтын өзге де байланыс арналары арқылы қолжетімді болған кезде):
1) ISINе облигациялары не ислам бағалы қағаздары;
2) тізілім тіркелген күнгі жағдай бойынша облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың шоттарындағы облигациялардың немесе ислам бағалы қағаздарының саны;
3) орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың шоттарына/банк шоттарына аударған сыйақының жалпы сомасы;
4) орналастырылмаған облигациялардың не ислам бағалы қағаздарының саны/сомасы;
5) орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі эмитенттен алған сома туралы мәліметтер көрсетілген субсидиялау туралы есепті жібереді.

33. Центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА не позднее чем через 3 (три) рабочих дня после перечисления эмитентом несубсидируемой части ставки вознаграждения и основного долга (при наличии в графике погашений) направляет финансовому агентству уведомление о поступлении/непоступлении средств от эмитента.
34. Финансовое агентство на основании уведомления от центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА о поступлении средств от эмитента в течение 3 (три) рабочих дней при наличии бюджетных средств для субсидирования перечисляет субсидируемую часть ставки вознаграждения на счет центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА и одновременно после перечисления средств финансовое агентство уведомляет центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются эмитент, регион, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
35. Центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА в течение срока, установленного договором об оказании услуг платежного агента или установленного центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА, осуществляет перевод денег на счета/банковские счета держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг.
36. Центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА не позднее чем через 3 (три) рабочих дня после перевода субсидируемой и несубсидируемой части ставки вознаграждения и основного долга (при наличии в графике погашений) на счета/банковские счета держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг направляет эмитенту/представителю держателей облигаций/представителю держателей исламских ценных бумаг и финансовому агентству (при наличии доступа посредством системы ФАСТИ или иными каналами связи, обладающие защитой от несанкционированного доступа к отправляемой документации) отчет о субсидировании, содержащий сведения о:
1) ISINе облигаций или исламских ценных бумаг;
2) количестве облигаций или исламских ценных бумаг на счетах держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг по состоянию на дату фиксации реестра;
3) общей сумме вознаграждения, переведенного центральным депозитарием/центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА на счета/банковские счета держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг;
4) количестве/сумме неразмещенных облигаций или исламских ценных бумаг;
5) сумме, полученной центральным депозитарием/центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА от эмитента.

37. Егер облигациялар шығару проспектісінің шарттары (облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары шығарылымының жиынтық номиналды құны және (немесе) сыйақы мөлшерлемесі, жеңілдік берілген кезең, эмитенттің өзгеруі/эмитенттің атауы) өзгерген жағдайда эмитент қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде өзгеретін мәселе бойынша құжаттар топтамасымен бірге, қазіргі қаржыландыру талаптарына енгізілетін өзгерістер жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Қарау нәтижелері бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органы облигациялар шығару проспектісіне өзгерістер енгізумен келісу/келіспеу туралы шешім қабылдайды, ол қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді. Бұл ретте қаржыландыру шарттарына өзгерістер хаттамада/шешімде анық көрсетіледі.
38. Қаржы агенттігі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде эмитентке және орталық депозитарийге/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийіне хаттамадан үзінді көшірме жібереді.
39. Эмитент тиісті хатпен қаржы агенттігін облигациялар шығару проспектісіндегі өзге де өзгерістер туралы хабардар етеді, ол өз кезегінде құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде эмитенттің облигациялар шығару проспектісінің қолданыстағы шарттарындағы өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және жүргізілген өзгерістерді хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бұл ретте эмитенттің облигациялар шығару проспектісінің шарттарына жүргізілген өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында анық көрсетіледі.
40. Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобалар кәсіпкерлер ол бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұдан бұрын мақұлдаған шарттарда қолданылады.
Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған жобалар бойынша кепілгерге, қосалқы қарыз алушыға, облигациялардың немесе ислам бағалы қағаздарының айналым мақсаты мен мерзіміне, облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары шығарылымының жиынтық номиналды құнын төмендетуге, купондық сыйақы мөлшерлемесіне, кейінге қалдыруға/жеңілдікті кезеңіне, өтеу мерзіміне, өтеу шарттарына, айналым қаражатын толықтыруға қайта басталатын/қайта басталмайтын лимитке, кәсіпкер атауын, ЭҚЖЖ кодын өзгертуге қатысты қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Қаржыландырудың қазіргі шарттары өзгерген жағдайда жобаның осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының қолданыстағы шарттарына сәйкестендіру қамтамасыз етіледі.

37. В случае, если меняют условия проспекта выпуска облигаций (суммарная номинальная стоимость выпуска облигаций или исламских ценных бумаг и (или) ставка вознаграждения, льготный период, изменение эмитента/наименования эмитента) эмитент направляет соответствующее уведомление финансовому агентству, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней выносит на согласование уполномоченного органа финансового агентства информацию по изменениям условий в действующие условия финансирования с приложением пакета документов по изменяемому вопросу. По результатам рассмотрения уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о согласовании/несогласовании внесения изменений в проспект выпуска облигаций, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства. При этом произведенные изменения условий финансирования четко отражаются в протоколе/решении.
38. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола эмитенту и центральному депозитарию/центральному депозитарию фондовой биржи МФЦА.
39. Об иных изменениях проспекта выпуска облигаций эмитент соответствующим письмом уведомляет финансовое агентство, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней с даты получения полного пакета документов принимает решение по изменениям в действующие условия проспекта выпуска облигаций эмитента и письмом согласовывает произведенные изменения или отказывает в согласовании.
При этом произведенные изменения условий проспекта выпуска облигаций эмитента (отказ в согласовании) четко отражаются в письме согласования.
40. Проекты, одобренные в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
По проектам, одобренным уполномоченным органом финансового агентства в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, допускается внесение изменений в текущие условия финансирования, касающихся гаранта, созаемщика, цели и срока обращения облигаций или исламских ценных бумаг, уменьшения суммарной номинальной стоимости выпуска облигаций или исламских ценных бумаг, ставки купонного вознаграждения, отсрочки/льготного периода, даты погашения, условий погашения, возобновляемости/невозобновляемости лимита на пополнение оборотных средств, изменения наименования предпринимателя, кода ОКЭД.
В случае изменения текущих условий финансирования обеспечивается соответствие проекта действующим условиям настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения.

5-параграф. Субсидиялау шартын тоқтата тұру/қайта бастау/тоқтату тәртібі
41. Эмитент жобасын субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді қаржы агенттігі қабылдайды.
42. Қаржы агенттігі орталық депозитарийдің/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің/облигацияларды ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілінің және/немесе мониторинг нәтижелерінің хабарламасы негізінде мынадай фактілер:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастырудан түскен қаражатты нысаналы пайдаланбау;
2) жобаның және (немесе) эмитенттің осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келмеуі;
3) эмитенттің облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақыны төлеу міндеттемесін орындамауы;
4) эмитенттің шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және (немесе) эмитенттің шоты бойынша шығыс операцияларының тоқтатып қойылуы;
5) қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімі қабылданған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін эмитенттің төленетін салықтардың (корпоративтік табыс салығының/жеке табыс салығының), сондай-ақ салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюына қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы;
6) эмитент ұсынатын сыртқы бағалау провайдері қорытындысы негізінде жобаны субсидиялау басталғаннан кейін 2 (екі) жыл өткен соң "жасыл" облигациялар бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарында:
1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төменгі мәндері;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төменгі деңгейі;
3) қалдықтардың кәдеге жаратудың/үлесін азайту;
4) су тұтынуды төмендету;
5) ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкес келуі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлікте) көзделген жағдайда эмитенттің "жасыл" облигациялар бойынша осы шекті өлшемшарттарға қол жеткізбеуі;
7) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде эмитенттің қызметін тоқтата тұру/тоқтату;
8) сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын жобалар бойынша дивидендтер төлеуі анықталған кезде эмитентті субсидиялауды тоқтата тұрады.
43. Субсидия тоқтатып қойылған кезеңде купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша сыйақы төлеу жүзеге асырылған жағдайда орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығына/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі қағидаларына сәйкес облигация немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларына осы сыйақы эмитент есебінен толық төленеді.

Параграф 5. Приостановление/возобновление/прекращение договора субсидирования
41. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования проекта эмитента принимается финансовым агентством.
42. Финансовое агентство приостанавливает субсидирование эмитента при установлении следующих фактов на основании уведомления центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА/представителя держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг и/или результатов мониторинга:
1) нецелевое использование средств от размещения облигаций или исламских ценных бумаг, по которым осуществляется субсидирование;
2) несоответствие проекта и (или) эмитента условиям настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
3) неисполнение эмитентом обязательств по оплате купонного вознаграждения по облигациям или исламским ценным бумагам;
4) арест денег на счетах эмитента (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и (или) приостановление расходных операций по счету эмитента;
5) неисполнение обязательств эмитентом по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства;
6) недостижения эмитентом по "зеленым" облигациям пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемым "зеленым" облигациям, по истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого эмитентом заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:
1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии);
7) приостановления/прекращения деятельности эмитента как субъекта частного предпринимательства;
8) выплату дивидендов по проектам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге.
43. В случае, если в период приостановления субсидий осуществляется выплата вознаграждения по облигациям или исламским ценным бумагам с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения, держателям облигаций или исламских ценных бумаг выплата этого вознаграждения осуществляется полностью за счет эмитента в соответствии со сводом правил центрального депозитария/правилами центрального депозитария фондовой биржи МФЦА.

44. Қаржы агенттігі осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының 42-тармағында көрсетілген фактілерді анықтағаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату/тоқтата тұру бойынша кейінге қалдыруды ұсыну не қайта бастау туралы шешім қабылдайды және тиісті хатпен эмитентті/облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкілін және орталық депозитарийді, АХҚО қор биржасының орталық депозитарийін хабардар етеді.
Эмитент облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары бойынша купонды төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған жағдайда эмитентке туындаған берешекті күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жабу үшін мерзім беріледі.
Эмитент субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді жойған жағдайда қаржы агенттігінің уәкілетті органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялауды қайта бастау туралы оң шешім қабылдайды.
45. Қаржы агенттігі тоқтата тұру кезеңі үшін төленбеген купонның субсидияланатын бөлігін төлейді.
Субсидиялау тоқтатып қойылған кезеңде эмитентке төленбеген купонның субсидияланатын бөлігін төлеу қаржы агенттігінің уәкілетті органы субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылдағаннан кейін эмитент шотына ақша аудару арқылы жүргізіледі.
46. Эмитентті субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі 3 (үш) жұмыс күні ішінде эмитентке, облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкіліне және орталық депозитарийге, АХҚО қор биржасының орталық депозитарийіне тиісті хаттармен субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарлама жібереді, онда субсидиялау шартын бұзу күні мен бұзу себептері көрсетіледі.
Тоқтатылған жобалар қайта басталмайды.
47. Кәсіпкерге төленген субсидия сомасы қаражатты одан әрі субсидия төлеуге пайдалану үшін қаржы агенттігіне қайтарылуға тиіс.
48. Мынадай жағдайларда субсидия төлеу тоқтатылады, ал субсидиялау шарты бұзылды деп танылады:
1) эмитенттің облигацияларды толықтай өтеуі (егер субсидиялау мерзімі облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастыру мерзіміне тең болса, эмитент облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын толықтай өтеген күн субсидиялау тоқтатылған күн болып есептеледі);
2) облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары шығарылымын мемлекеттік тіркеудің сот шешімі бойынша жарамсыз деп танылуы;
3) бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті органның/АХҚО-ның қаржылай көрсетілетін қызметтерді реттеу жөніндегі уәкілетті органының шешімі бойынша облигациялар шығарылымы күшінің жойылуы;

44. Финансовое агентство после установления фактов, указанных в пункте 42 настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения, в течение 5 (пять) рабочих дней принимает решение о прекращении/предоставлении отсрочки по прекращению либо возобновлении субсидирования и соответствующим письмом уведомляет эмитента/представителя держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг и центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА.
В случае неисполнения эмитентом обязательств по оплате купона по облигациям или исламским ценным бумагам эмитенту предоставляется срок в течение 30 (тридцать) календарных дней для закрытия возникшей задолженности.
Уполномоченный орган финансового агентства в течение 5 (пять) рабочих дней принимает положительное решение о возобновлении субсидирования при условии устранения эмитентом причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.
45. Финансовое агентство производит выплату субсидируемой части купона, не выплаченной им за период приостановления.
Выплата субсидируемой части купона, не выплаченной эмитенту за период приостановления субсидирования, осуществляется путем перечисления денег на счет эмитента после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства о возобновлении субсидирования.
46. При принятии решения о прекращении субсидирования эмитента финансовое агентство соответствующими письмами в течение 3 (три) рабочих дней направляет уведомления об одностороннем расторжении договора субсидирования эмитенту, представителю держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг и центральному депозитарию, центральному депозитарию фондовой биржи МФЦА, в которых указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.
Прекращенные проекты возобновлению не подлежат.
47. Сумма выплаченных предпринимателю субсидий подлежит возврату в финансовое агентство для дальнейшего использования средств по выплате субсидий.
48. Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения облигаций эмитентом (датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения эмитентом облигаций, исламских ценных бумаг, если срок субсидирования равен сроку размещения облигаций или исламских ценных бумаг);
2) признания государственной регистрации выпуска облигаций или исламских ценных бумаг недействительной по решению суда;
3) аннулирования выпуска облигаций или исламских ценных бумаг по решению уполномоченного органа по государственному регулированию рынка ценных бумаг/уполномоченного органа МФЦА по регулированию финансовых услуг;

4) субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдау;
5) субсидиялау шартының эмитенттің бастамасымен бұзылуы;
6) субсидиялау шартының қолданылу мерзімінің аяқталуы;
7) облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастыруды немесе делистингті тоқтата тұру.
49. Облигациялар немесе ислам бағалы қағаздары мерзімінен бұрын өтелген жағдайда осылайша өтелген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде эмитент қаржы агенттігін осы облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын мерзімінен бұрын өтеу фактісі туралы хабардар етеді.
50. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған кезде қаражатты нысаналы пайдаланбау және (немесе) жобаның сәйкес келмеу фактілері анықталған жағдайда эмитент қаржы агенттігі төлеген сыйақы сомасын қайтарады.
Бұл ретте облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастырудан түскен қаражат нысаналы пайдаланылмаған кезде субсидиялау облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастырудан түскен қаражаттың нысаналы пайдаланылмаған сомасына пропорционалды түрде тоқтатылады. Облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастырудан түскен қаражаттың нысаналы пайдаланылуын растайтын қалған бөлігі бойынша және кәсіпкер нысаналы пайдаланылмаған мөлшерге пропорционалды түрде төленген субсидиялар сомасын қайтарған жағдайда субсидиялау өтеу графигіне сәйкес жалғасады.
3-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингтеу
51. Осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингтеуді қаржы агенттігі, эмитент/облигация ұстаушылар немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкілі жүзеге асырады. Қаржы агенттігі мониторингті кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
52. Қаржы агенттігі мониторинг шеңберінде:
1) эмитент, облигация ұстаушылар немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкілі ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде субсидиялау шартын жасасқан эмитенттің облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастырудан алынған ақшаны пайдалануына мониторинг;
2) орталық депозитарий немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі ұсынатын деректер негізінде эмитенттің төлем тәртібіне мониторинг;
3) жобаның және (немесе) эмитенттің осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкестігіне мониторинг жүргізеді.
53. Облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкілі мониторинг шеңберінде:

4) принятия решения о прекращении субсидирования;
5) расторжения договора субсидирования по инициативе эмитента;
6) истечения срока действия договора субсидирования;
7) приостановления размещения или делистинга облигаций или исламских ценных бумаг.
49. В случае досрочного погашения облигаций или исламских ценных бумаг эмитент уведомляет финансовое агентство о факте досрочного погашения данных облигаций или исламских ценных бумаг в течение 2 (два) рабочих дней, следующих за днем такого погашения.
50. При установлении фактов нецелевого использования средств и (или) несоответствия проекта при принятии решения уполномоченного органа финансового агентства о прекращении субсидирования эмитент осуществляет возврат суммы вознаграждения, оплаченной финансовым агентством.
При нецелевом использовании средств от размещения облигаций или исламских ценных бумаг субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования средств от размещения облигаций или исламских ценных бумаг. По оставшейся части средств от размещения облигаций или исламских ценных бумаг, подтверждающей целевое использование, и в случае возврата предпринимателем суммы выплаченных субсидий, пропорциональной размеру нецелевого использования, субсидирование продолжается в соответствии с графиком погашения.
Глава 3. Мониторинг реализации проектов
51. Мониторинг реализации проектов предпринимателей в рамках настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения осуществляется финансовым агентством, эмитентом/представителем держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг. Финансовым агентством осуществляется мониторинг в соответствии с Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
52. Финансовое агентство в рамках мониторинга осуществляет:
1) мониторинг использования денег, полученных от размещения облигаций или исламских ценных бумаг эмитентом, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, представляемых эмитентом, представителем держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг;
2) мониторинг платежной дисциплины эмитента на основании данных, представляемых центральным депозитарием или центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА;
3) мониторинг соответствия проекта и (или) эмитента условиям настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения.
53. Представитель держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг в рамках мониторинга осуществляет:

1) облигациялар немесе ислам бағалы қағаздарын шығару проспектісінде белгіленген эмитенттің міндеттемелерді облигация ұстаушылар немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар алдында орындауын бақылауды;
2) эмитенттің облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастырудан алынған ақшаны нысаналы пайдалануын бақылауды;
3) субсидиялау шартына/субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюды сүйемелдеуді, субсидиялау үшін құжаттар топтамасын қаржы агенттігіне жіберуді;
4) облигациялар ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғауға бағытталған шаралар қабылдауды, оның ішінде эмитенттің облигациялар немесе ислам бағалы қағаздарын шығару проспектісінде белгіленген міндеттемелерді орындамау мәселелері бойынша меншігінде эмитенттің орналастырылған облигацияларының немесе ислам бағалы қағаздарының елу және одан көп пайызы тиесілі (сатып алынғандарын есепке алмағанда) облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың атынан сотқа талап кою арқылы шаралар қолдануды;
5) облигациялар ұстаушыларды және бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті органды/АХҚО-ның қаржы нарығын реттеу жөніндегі уәкілетті органын осы тармақтың жоғарыда көрсетілген тармақшаларына сәйкес өз әрекеті мен осындай әрекеттің нәтижелері туралы тоқсанына кемінде бір рет хабардар етуді жүзеге асырады.
54. Мониторингті жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі эмитенттен және (немесе) облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкілінен мониторинг нысанасына қатысты, оның ішінде салықтық құпияны құрайтын қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратады, іске асырылып жатқан жеріне барып жобаның іске асырылуын мониторингтейді.
"Жасыл" облигациялар бойынша қаржылай қолдау қаражатының нысаналы пайдалануын мониторингтеу шеңберінде қаржы агенттігі "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарында:
1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндері;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейлері;
3) қалдықтардың кәдеге жаратудың/үлесін азайту;
4) су тұтынуды төмендету;
5) ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкес келуі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделген жағдайларда провайдерлердің тәуелсіз бағалауы негізінде эмитенттің көзделіп отырған "жасыл" жоба бойынша мәлімделген осы шекті өлшемшарттарға қол жеткізуін тексереді.
Сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын эмитент ұсынады.
Жобаны субсидиялау басталғаннан кейін 2 (екі) жыл өткен соң эмитент аталған көрсеткіштерге қол жеткізуге тиісті тәуелсіз бағалау не энергия аудиттерін жүргізіп қаржы агенттігіне ұсынады. Жоба бойынша эмитент мәлімдеген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарының кейіннен орындалуына жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытындыны берген бағалау провайдерлері сырттай тексеру жүргізеді.

1) контроль исполнения эмитентом обязательств, установленных проспектом выпуска облигаций или исламских ценных бумаг, перед держателями облигаций или держателями исламских ценных бумаг;
2) контроль целевого использования эмитентом денег, полученных от размещения облигаций или исламских ценных бумаг;
3) сопровождение подписания договора субсидирования/ дополнительного соглашения к договору субсидирования, направление пакета документов для субсидирования финансовому агентству;
4) принятие мер, направленных на защиту прав и интересов держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг, в том числе посредством подачи иска в суд от имени держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг, в собственности которых находятся пятьдесят и более процентов размещенных (за вычетом выкупленных) облигаций или исламских ценных бумаг эмитента, по вопросам неисполнения эмитентом обязательств, установленных проспектом выпуска облигаций или исламских ценных бумаг;
5) не реже одного раза в квартал информирование держателей облигаций и уполномоченного органа по государственному регулированию рынка ценных бумаг/уполномоченного органа МФЦА по регулированию финансового рынка о своих действиях в соответствии с вышеперечисленными подпунктами настоящего пункта и результатах таких действий.
54. Для осуществления мониторинга финансовое агентство запрашивает у эмитента и (или) представителя держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, в том числе составляющую налоговую тайну, осуществляет мониторинг реализации проекта с выездом на место.
В рамках мониторинга целевого использования средств финансовой поддержки по "зеленым" облигациям финансовым агентством проверяется достижение эмитентом заявленных по намечаемому "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии на основании независимой оценки провайдеров в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:
1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии).
Заключение провайдера внешней оценки предоставляет эмитент.
По истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта эмитентом проведены соответствующие независимые оценки достижения указанных показателей либо энергоаудиты, которые предоставляются финансовому агентству. Внешние проверки последующего выполнения заявленных эмитентом пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту проводятся провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии.

"Жасыл" таксономия "жасыл" облигациялар мен "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасын (таксономиясын) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 996 қаулысымен бекітілген "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландырылуға тиіс "жасыл" жобалар жіктемесіне сәйкес колданылады.
55. Мониторингті жүзеге асыру үшін эмитент облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкіліне қажетті құжаттар беруді қамтамасыз етеді және жоба іске асырылып жатқан жерге бару құқығымен мониторинг нысанасына жататын, оның ішінде салықтық және коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты ұсынады.

Применение "зеленой" таксономии осуществляется в соответствии с классификацией "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 996 "Об утверждении классификации (таксономии) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты".
55. Для осуществления мониторинга эмитент обеспечивает представителю держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг необходимые документы и предоставляет информацию, относящуюся к предмету мониторинга, в том числе составляющую налоговую и коммерческую тайны, с правом выезда на место.

56. Эмитент/облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкілі Қазақстан Республикасының заңнамасына және бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті органның актілеріне сәйкес бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті органды және/немесе АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес АХҚО-ның қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі уәкілетті органын өз әрекеті туралы хабардар етеді.

56. Эмитент/представитель держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг информирует о своих действиях уполномоченный орган по государственному регулированию рынка ценных бумаг в соответствии с законодательством Республики Казахстан и актами уполномоченного органа по государственному регулированию рынка ценных бумаг и/или уполномоченный орган МФЦА по регулированию финансовых услуг в соответствии с действующим правом МФЦА.

57. Мониторингтің тәртібі мен мерзімдерін, сондай-ақ есептілік нысандарын қаржы агенттігі және эмитент/облигация ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың әрбір өкілі өз функциялары бөлігінде өздері белгілейді.
Кәсіпкерлік субъектілері
шығарған облигациялар
бойынша купондық сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2

57. Порядок и сроки мониторинга, а также формы отчетности устанавливаются финансовым агентством и эмитентом/представителем держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг самостоятельно, каждым в части своих функций.
_____________________
Приложение 1
к Правилам субсидирования
ставки купонного
вознаграждения по облигациям,
выпущенным субъектами
предпринимательства
Перечень приоритетных видов экономической деятельности
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2

93.1
Спорт саласындағы қызмет
*шойын, болат және ферроқорытпа өндірісін (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды "24.10"), ядролық отынды қайта өңдеуді (ЭҚЖЖ коды "24.46"), шойын құюды (ЭҚЖЖ коды "24.51"), болат құюды (ЭҚЖЖ коды "24.52") қоспағанда;
** ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметті қоспағанда ("жасыл" жобаларды және 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда);
республикалық маңызы бар қалалардағы дизель отынымен жүретін автобустарды (ЭҚЖЖ коды 49.31.1 "Автобуспен тасымалдау", 49.31.9 "Кестеге бағынатын өзге де көлік түрлерімен тасымалдау") қоспағанда;
*** апартаменттерді, пәтерлерді және тұрғын үйлерді қоспағанда;
**** бұл ЭҚЖЖ қойма үй-жайлары мен қойма алаңдарын жалға беруді көздейді.
Кәсіпкерлік субъектілері
шығарған облигациялар
бойынша купондық сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қайда: _________________
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту
қоры" акционерлік қоғамының
(бұдан әрі – "Даму"
қоры) өңірлік филиалы
Кімнен: _______________
(бұдан әрі – эмитент (кәсіпкер)
№ __________ өтініш-сауалнама
Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары) сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілері шығарған және қор биржасының ресми тізіміне қосылған, сондай-ақ АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және АХҚО қор биржасының ресми тізіміне қосылған облигация/ислам бағалы қағазы бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау туралы мәселені төмендегіге сәйкес "Даму" қорының қарауына шығаруға бастама жасауыңызды сұраймын:
1. Қатысушы туралы мәліметтер
Эмитенттің (кәсіпкердің) атауы
Құрылтайшы (-лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркелген/қайта тіркелген күні
Мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама №
Қызмет түрлері
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг немесе негізгі компания
Жұмыс тәжірибесі
2. Басшылық
Бірінші басшы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Лауазымы
Жұмыс/үй телефоны
Туған жылы мен жері
Жеке куәлігінің №, сериясы
Тұрғылықты (нақты) жері
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
3. Байланыс жасайтын адам
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефоны)

93.1
Деятельность в области спорта
* за исключением производства чугуна, стали и ферросплавов (код общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) "24.10"), переработка ядерного топлива (код ОКЭД "24.46"), литье чугуна (код ОКЭД "24.51"), литье стали (код ОКЭД "24.52");
** за исключением деятельности по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов и проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу);
за исключением автобусов (код ОКЭД 49.31.1 "Перевозки автобусами", 49.31.9 "Перевозки прочими видами транспорта, подчиняющегося расписанию") на дизельном топливе в городах республиканского значения;
*** за исключением апартаментов, квартир и жилых домов;
**** данный ОКЭД предусматривает аренду складских помещений и складских площадок.
_____________________
Приложение 2
к Правилам субсидирования
ставки купонного
вознаграждения по облигациям,
выпущенным субъектами
предпринимательства
Форма
Куда: "Региональный филиал
акционерного общества "Фонд
развития предпринимательства
"Даму" (далее – Фонд "Даму")
____________________________
От кого: ____________________
(далее – эмитент (предприниматель)
Заявление-анкета № __________
В соответствии с Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства (далее – Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения), прошу Вас инициировать вынесение вопроса о субсидировании части ставки вознаграждения по облигации/исламской ценной бумаге, выпущенной субъектами предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенной в официальный список фондовой биржи, а также выпущенной в соответствии с актами МФЦА и включенной в официальный список фондовой биржи МФЦА, на рассмотрение Фонда "Даму" согласно нижеследующему:
1. Сведения об участнике
Наименование эмитента (предпринимателя)
Данные об учредителе(-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата государственной регистрации/ перерегистрации
№ справки о государственной регистрации/перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или материнская компания
Опыт работы
2. Руководство
Первый руководитель
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Телефон рабочий/домашний
Год и место рождения
№, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
3. Контактное лицо
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, телефон)

4. Меншік иелері
(құрылтайшы, қатысушылар, акционерлік қоғам үшін – акциялардың 5 және одан көп пайызына иелік ететін акционерлер)
Тегі, атауы/аты, әкесінің аты (бар болса)
%
Деректемелері
5. Ағымдағы қызмет туралы ақпарат
Бөлім (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің кодына (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес)
Ішкі сыныбы (ЭҚЖЖ-ға сәйкес)
Өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің түрлері
Жылдық айналым
Соңғы есепті күнгі пайдасы немесе шығыны
Жұмыскерлердің нақты саны
оның ішінде әйелдер __________________
Жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
"Жасыл" облигацияға қатысты:
"жасыл" жобаның қатысы бар "жасыл" таксономия санаты/санаттары
Жобаның іске асырылатын жері (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны
6. Кепілдіктер және келісімдер
Эмитент (кәсіпкер) "Даму" қорына мынаны мәлімдейді және оған кепілдік береді:
1. "Даму" қорына осы өтінішпен бірге не "Даму" қорының сұратуы бойынша берілген (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат пен құжаттама анық және төменде көрсетілген күнгі жағдай бойынша шындыққа толық сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда
_________________________________________________________________
("Даму" қорының тиісті өңірлік филиалының атауы) дереу хабардар етуге міндеттенемін.
2. "Даму" қорының бірінші талап етуі бойынша осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны құрайтын кез келген ақпарат пен құжаттарды, сондай-ақ бастапқы статистикалық деректерді ұсынуға және ашуға міндеттенеді.
3. "Даму" қоры көрсетілген растау мен кепілдіктердің дұрыстығын тексеруді қамтамасыз етпейді.
4. Эмитентке (кәсіпкерге) жалған, толық емес және/немесе анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық туралы ескертілді.
5. Эмитент (кәсіпкер) осы өтінішке қол қоятын адамның осы өтінішті беруіне эмитенттің (кәсіпкердің) жарғылық құзыреті мүмкіндік беретінін растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың анық емес екені анықталған жағдайда көрсетілген деректердің анық еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде осы өтініш кері қайтарылуы мүмкін екендігімен келіседі, бұл ретте "Даму" қоры кері қайтару себептерін хабарламайды.
Осы арқылы эмитент (кәсіпкер) "Даму" қорына мыналарға келісім береді:
1. "Даму" қоры осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және эмитент (кәсіпкер) ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органдарға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына ұсына алады.

4. Собственники
(учредитель, участники, для акционерного общества – акционеры, владеющие 5 и более процентами акций)
Наименование/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
%
Реквизиты
5. Информация о текущей деятельности
Раздел (согласно Общего классификатора видов экономической деятельности (далее - ОКЭД)
Подкласс (согласно ОКЭД)
Виды продукции и услуг
Годовой оборот
Прибыль или убыток на последнюю отчетную дату
Фактическая численность работников
______ из них
женщин _______
Наименование проекта (краткое описание)
Применительно к "зеленой" облигации:
категория/категории "зеленой" таксономии, к которой (которым) относится "зеленый" проект
Место реализации проекта (область, город)
Количество рабочих мест
6. Гарантии и согласия
Эмитент (предприниматель) заявляет и гарантирует Фонду "Даму" следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (представленные) или представляемые Фондом "Даму" совместно с настоящим заявлением либо по запросу Фонда "Даму", являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить _________________ (наименование соответствующего регионального филиала Фонда "Даму").
2. Обязуется предоставлять и раскрывать по первому требованию Фонда "Даму" любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, а также первичные статистические данные, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. Фонд "Даму" не обеспечивает проверку действительности указанных заверений и гарантий.
4. Эмитент (предприниматель) предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и (или) недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
5. Эмитент (предприниматель) подтверждает, что уставная компетенция эмитента (предпринимателя) позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление отклоняется на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом Фонд "Даму" не сообщает причины отклонения.
Эмитент (предприниматель) настоящим предоставляет Фонду "Даму" согласие с тем, что:
1. Фонд "Даму" представляет указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и представленные эмитентом (предпринимателем) документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации в рамках Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченные органы по предпринимательству, по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".

2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ "Даму" қоры талап еткен барлық құжаттар Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде субсидиялау үшін ғана ұсынылған.
3. "Даму" қоры эмитент (кәсіпкер) өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал эмитент (кәсіпкер) ұсынған құжаттар және өтініштің түпнұсқасы субсидиялау ұсынылмаса да, "Даму" қорында сақталады.
4. "Даму" қорының осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ эмитенттің (кәсіпкердің) ықтимал шығыстары (субсидиялауды алуға қажетті құжаттарды ресімдеуге және т.с.) "Даму" қорының субсидиялауды беру немесе эмитентке (кәсіпкерге) келтірілген шығасыларды өтеу міндеттемесі болып табылмайды.

2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные Фондом "Даму" документы представлены исключительно для субсидирования в рамках Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения.
3. Фонд "Даму" оставляет за собой право проверки любой сообщаемой эмитентом (предпринимателем) о себе информации, а документы, предоставленные эмитентом (предпринимателем), и оригинал заявления будут храниться у Фонда "Даму", даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие Фондом "Даму" данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы эмитентом (предпринимателем) (на оформление необходимых для получения субсидирования документов и тому подобное) не являются обязательством Фонда "Даму" предоставить субсидирование или возместить понесенные эмитентом (предпринимателем) издержки.

5. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанын және келісетінін растайды, кейіннен "Даму" қорына наразылықтары болмайды.
7. Қосымшалар:
(________________ бағыты бойынша көзделген құжаттар)
______________________________________________________________
____________________________________ __________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы, күні)
Кәсіпкерлік субъектілері
шығарған облигациялар
бойынша купондық сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
Өтінім туралы ақпарат
Р/с
Шарттары
Жоба
Шарттарға сәйкес келуі
1
2
3
4
1.
Эмитенттің атауы
2.
Эмитенттің бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
3.
Эмитенттің тіркелген күні
4.
Кәсіпкерлік субъектісі
5.
Жоба іске асырылатын жер
6.
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша ішкі сыныбы
7.
Жобаның атауы
1-мысал: инвестициялар (такси қызметі үшін 10 бірлік автокөлік сатып алу)
2-мысал: айналым қаражатын толықтыру (ет өнімдерін өндіру үшін шикізат сатып алу)
3-мысал: инвестициялар (тігін цехының қызметі үшін тұрғын емес үй-жайды күрделі жөндеу/реконструкциялау) және тағы басқа.
4-мысал: аралас жобалар:
жер учаскесі бар өндірістік база сатып алу және бетон қоспаларын өндіру қызметі шеңберінде айналым қаражатын толықтыру
8.
Жобаның мақсаты
"жасыл" облигацияға қатысты: "жасыл" жобаның қатысы бар "жасыл" таксономия санаты/санаттары
9.
Жобаның құны
10.
Эмитенттің облигациялары немесе ислам бағалы қағаздары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігінің сомасы
11.
Эмитенттің бір облигация шығарылымының жалпы номиналды құны 3 (үш) миллиард теңгеден аспайды (асады/аспайды)
"Жасыл" облигацияға қатысты: эмитенттің бір облигация шығарылымының жалпы номиналды құны 3 (үш) миллиард теңгеден аспайды (асады/аспайды)
Мысалы: асады/аспайды
12.
Субсидиялау мерзімі
13.
Пайыздық мөлшерлеме
14.
Мөлшерлеменің субсидияланатын бөлігі
15.
Өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асырады
Иә/жоқ
16.
Нысаналы мақсаты акцизделетін тауарлар/өнім шығаруды көздемейді
Иә/жоқ
17.
Жобаны ірі салық төлеушілер тізбесіне қосылған, минералды шикізат өңдеуді жүзеге асыратын металлургия өнеркәсібінде іске асырады
Иә/жоқ
18.
Құрылтайшылары (оның ішінде қатысушылары, акционерлері) мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 50 және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды (ӘКК) және мемлекеттік-жекешелік әріптестік (МЖӘ) кәсіпорындарды қоспағанда) тиесілі ұйымдар болып табылады
Иә/жоқ
19.
Ескертпе:
Мысалы:
Жобаның ерекше шарттары: жоба бекітілгеннен кейін нақты кезеңге дейін орындалатын ерекше шарттар. Мысалы:
Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жүзеге асырылатын облигациялар немесе ислам бағалы қағаздарын шығару проспектісіне субсидиялаудың барлық мерзімі ішінде өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
________________ эмитенттің қолы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру қағидалары

5. Подтверждает, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к Фонду "Даму" иметь не будет.
7. Приложения
(документы, предусмотренные по ________________ направлению)
_____________________________________________________
____________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись, дата)
_____________________
Приложение 3
к Правилам субсидирования
ставки купонного
вознаграждения по облигациям,
выпущенным субъектами
предпринимательства
Информация о заявке
№ п/п
Условия
Проект
Соответствие условиям
1
2
3
4
1.
Наименование эмитента
2.
Бизнес-идентификационный номер (БИН) эмитента
3.
Дата регистрации эмитента
4.
Субъект предпринимательства
5.
Место реализации проекта
6.
Подкласс по общему классификатору видов экономической деятельности
7.
Наименование проекта
Пример 1: инвестиции (приобретение автотранспорта в количестве 10 единиц для деятельности такси)
Пример 2: пополнение оборотных средств (закуп сырья для производства мясных изделий)
Пример 3: инвестиции (капитальный ремонт/реконструкция нежилого помещения для деятельности швейного цеха) и так далее.
Пример 4: смешанные проекты: приобретение производственной базы с земельным участком и пополнение оборотных средств в рамках деятельности по производству бетонных смесей
8.
Цель проекта
Применительно к "зеленой" облигации:
категория/категории "зеленой" таксономии, к которой/которым относится "зеленый" проект
9.
Стоимость проекта
10.
Сумма субсидируемой части ставки купонного вознаграждения по облигациям или исламским ценным бумагам эмитента
11.
Суммарная номинальная стоимость одного выпуска облигаций эмитента не превышает 3 (три) миллиардов тенге (превышает/не превышает)
Применительно к "зеленой" облигации:
суммарная номинальная стоимость одного выпуска облигаций эмитента не превышает 3 (три) миллиардов тенге (превышает/не превышает)
Пример: превышает/не превышает
12.
Срок субсидирования
13.
Процентная ставка
14.
Субсидируемая часть ставки
15.
Осуществляет свою деятельность в горнодобывающей промышленности
Да/нет
16.
Целевое назначение не предусматривает выпуск подакцизных товаров/продукции
Да/нет
17.
Реализует проект в металлургической промышленности, осуществляющей переработку минерального сырья, включенной в перечень крупных налогоплательщиков
Да/нет
18.
Учредителями (в том числе участниками, акционерами) являются государственные предприятия/учреждения, национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, 50 и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательских корпораций (СПК) и предприятий государственно-частного партнерства (ГЧП)
Да/нет
19.
Примечание:
Пример:
Особые условия проекта: особые условия, которые исполняются до конкретного периода после утверждения проекта. Пример:
Возможно внесение изменений и дополнений в проспект выпуска облигаций или исламских ценных бумаг, по которым осуществляется субсидирование ставки купонного вознаграждения, в течение всего срока субсидирования.
________________ подпись эмитента.
_____________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила гарантирования по кредитам/финансовому лизингу

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді, кәсіпкерлердің кредиттері/қаржылық лизингі бойынша міндеттемелерінің орындалуын ішінара қамтамасыз ету бойынша кепілдік берудің шарттары мен тетігін айқындайды.
2. Кепілдік беру кәсіпкерлердің кредиттері/қаржылық лизингі бойынша, оның ішінде "жасыл" жобаларды іске асыру мақсатында жүзеге асырылады.
3. Осы Кепілдік беру қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айналым қаражатын толықтыру – кәсіпкердің мәлімделген қызметімен байланысты әрі салықтық міндеттемелерді, зейнетақылық және әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдерді/алымдарды/баждарды төлеуге арналмаған кәсіпкер кредитінің/қаржылық лизингінің нысаналы мақсаты;
2) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекетті іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
3) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі – әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне енгізілген дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар (ірі кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда);
4) банк – осы Кепілдік беру қағидаларын іске асыру шеңберіндегі екінші деңгейдегі банк;
5) банктік кредит/қаржылық лизинг шарты (бұдан әрі – кредит/қаржылық лизинг шарты/қаржылық лизинг) – банк/лизинг компаниясы кредиттік шарт/қаржылық лизинг шарты негізінде мерзімділік, ақылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы пайдалану шарттарында кәсіпкерге беретін ақша сомасы. Банктік кредитке кредиттік желі де жатады.
Ислам банкі үшін кредит деп қаржыландыру – ислам банкі кәсіпкерге беретін тауар үшін төлемді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу деп қаржыландыру шартына сәйкес түсініледі;
6) бұдан бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасы/кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 522 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба, "Мемлекеттік қолдауға жататын жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметін жүзеге асыратын экономика салаларын мемлекеттік қаржыла қағидаларын, нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 21 қарашадағы № 410-НҚ, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 412, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 299, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 327, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 401, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 450-НҚ, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 16, Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 91, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 84, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 347, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 572/НҚ, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 598 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 167 бірлескен бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33681 болып тіркелген);

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила гарантирования по кредитам/финансовому лизингу (далее – Правила гарантирования) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), определяют механизм и условия предоставления гарантий в качестве частичного обеспечения исполнения обязательств по кредитам/финансовому лизингу предпринимателей.
2. Гарантирование осуществляется по кредитам/финансовому лизингу предпринимателей, в том числе для целей реализации "зеленых" проектов.
3. В настоящих Правилах гарантирования используются следующие основные понятия:
1) пополнение оборотных средств – целевое назначение кредита/финансового лизинга предпринимателя, связанное с заявленной деятельностью предпринимателя и исключающее оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей/сборов/пошлин;
2) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) субъект социального предпринимательства – индивидуальные предприниматели и юридические лица (за исключением субъектов крупного предпринимательства), включенные в реестр субъектов социального предпринимательства;
4) банк – банк второго уровня в рамках реализации настоящих Правил гарантирования;
5) банковский кредит/договор финансового лизинга (далее – кредит/договор финансового лизинга/финансовый лизинг) – сумма денег, предоставляемая банком/лизинговой компанией предпринимателю на основании кредитного договора/договора финансового лизинга на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования. К банковскому кредиту также относится и кредитная линия.
Для исламского банка кредит понимается как финансирование – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком предпринимателю в соответствии с договором финансирования;
6) ранее утвержденная программа поддержки предпринимательства/ранее утвержденные программы поддержки предпринимательства – Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 522, Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968, Национальный проект по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728, механизм кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820, совместный приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 ноября 2023 года № 410-НҚ, Министра энергетики Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 412, Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 299, Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 327, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 401, Министра культуры и информации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 450-НҚ, Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 16, исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 91, Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 84, Министра просвещения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 347, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 572/НҚ, Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 598 и исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 167 "Об утверждении правил, форм государственной финансовой поддержки, отраслей экономики, в которых осуществляют деятельность субъекты частного предпринимательства, подлежащие государственной поддержке" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33681);

7) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес қолда бар табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға келеңсіз әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
8) "жасыл" таксономия – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және "Жасыл" облигациялар мен "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасын (таксономиясын) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 996 қаулысымен (бұдан әрі – қаулы) бекітілетін "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың жіктемесі;
9) жоба (бизнес-жоба) – мемлекеттік қаржылай қолдау көрсетілетін қызмет шеңберінде кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер бизнестің түрлі бағыттарында (бір жоба шеңберінде бірнеше кредит/қаржылық лизинг шарттары алынуы мүмкін) жүзеге асыратын іс-қимыл мен іс-шаралар жиынтығы.
Қатарынан мынадай 2 (екі) өлшемшартқа сәйкес келетін екі және одан да көп жобалардың жиынтығы бір жоба болып саналады:
жоба бір объект ретінде жүзеге асырылады (физикалық немесе технологиялық жағынан бір-бірімен тығыз байланысты бір ғимарат/құрылыс және объект болып табылады);
жоба экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің бір кіші сыныбы шеңберінде іске асырылады;
10) жобаның экономикалық орындылығы мен тиімділігі – қаржы агенттігінің бағалауы бойынша кәсіпкердің жоспарланған кредитті/қаржылық лизингті өтеуіне мүмкіндік беретін кірісті және рентабельді жоба;
11) инвестициялық мақсаттар – негізгі құралдарды сатып алу, және (немесе) салу, және (немесе) жаңғырту, және (немесе) реконструкциялау, және (немесе) күрделі жөндеу, биологиялық және (немесе) материалдық емес активтерді сатып алу (осы анықтамада көрсетілген мақсаттарға байланысты ақы төлеу шоттарына сәйкес негізгі құралдардың/биологиялық/материалдық/ материалдық емес активтердің құнына енгізілген қосылған құн салығы бойынша шығыстар да инвестицияларға жатады);
12) кәсіпкер – өз қызметін осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде жүзеге асыратын шағын, орта және (немесе) ірі кәсіпкерлік субъектісі, әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъектісі мәртебесі бар жеке кәсіпкерлік субъектісі.
Ісін жаңа бастаған кәсіпкер – банкке/лизинг компаниясына кредит/лизинг шарты үшін жүгінген кезде дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретіндегі мемлекеттік тіркелу мерзімі үш жылдан кем уақытты құрайтын кәсіпкер (жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен ерекшеленетін жаңа қызмет түрін құрған жағдайда ісін жаңа бастаған кәсіпкердің жұмыс істеп жатқан кәсіпкерлермен үлестес болуына жол беріледі);

7) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
8) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, разрабатываемая уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 996 "Об утверждении классификации (таксономии) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты" (далее – постановление);
9) проект (бизнес-проект) – совокупность действий и мероприятий, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан, в рамках деятельности, на которую предоставляется государственная финансовая поддержка (в рамках одного проекта возможно получение нескольких кредитов/договоров финансового лизинга).
Одним проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих следующим 2 (два) критериям одновременно:
проект реализуется как один объект (является единым зданием/сооружением/объектом, неразрывно связанным физически или технологически);
проект реализуется в рамках одного подкласса общего классификатора видов экономической деятельности.
10) экономическая целесообразность и эффективность проекта – доходный и рентабельный проект, позволяющий погашать планируемый кредит/финансовый лизинг предпринимателем по оценке финансового агентства;
11) инвестиционные цели – приобретение и (или) строительство, и (или) модернизация, и (или) реконструкция, и (или) капитальный ремонт основных средств, приобретение биологических и (или) нематериальных активов (расходы по налогу на добавленную стоимость, включенные в стоимость основных средств/биологических/материальных/нематериальных активов согласно счетам к оплате, связанные с указанными в данном определении целями, также относятся к инвестициям);
12) предприниматель – субъект малого, среднего и (или) крупного предпринимательства, субъект социального предпринимательства, в том числе субъект частного предпринимательства, имеющий статус действующего субъекта предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в рамках настоящих Правил гарантирования.
Начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения в банк/лизинговую компанию за кредитом/финансовым лизингом менее трех лет (допускается аффилированность начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя);

13) кепілдік – кәсіпкердің кепілдік беру шартынан туындайтын кредиттік шарт/қаржылық лизинг шарты бойынша кепілдік беру сомасы шегінде негізгі борыштың бір бөлігін төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындауы үшін қаржы агенттігінің банк/лизинг компаниясының алдында жауап беру міндеттемесі;
14) кепілдік шарты – қаржы агенттігі, банк пен кәсіпкер арасында кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша жасалған кепілдік беру туралы үш жақты жазбаша келісім.
Кепілдік шарты қағаз жеткізгіште/электрондық нысанда жасалады, бұл ретте кепілдік шартының электрондық нысанына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылады;
15) кепілдік беру – кәсіпкердің кепілдік беру шартынан туындайтын кредиттік шарт/қаржылық лизинг шарты бойынша кепілдік беру сомасы шегінде негізгі борыштың бір бөлігін төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындауы үшін қаржы агенттігінің банк/лизинг компаниясының алдында жауап беру міндеттемесі;
16) кешендi кәсiпкерлiк лицензия (бұдан әрі – франчайзинг) – айрықша құқықтар кешенiнiң құқық иеленушiсi басқа тұлғаға өтеулi негiзде пайдалануға беретiн кәсiпкерлiк қызмет;
17) кредиттік шарт – кәсіпкер мен банк арасында жасалатын, шарттары бойынша банк кәсіпкерге кредит беретін жазбаша келісім. Қайта қаржыландырылатын қарыз болған жағдайда кредиттік желі ашу туралы келісім/қосымша келісім де кредиттік шартқа жатады.
Ислам банкі үшін кредиттік шарт қаржыландыру шарты – шарттары бойынша ислам банкі кәсіпкерге-сатып алушыға немесе тауар сатушыға коммерциялық кредит беретін, ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім деп түсініледі. Ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы жеке шарттар жасасатын бас қаржыландыру келісімі де қаржыландыру шартына жатады. Тауардың бағасы мен тауардың үстеме бағасынан қалыптасатын тауарды сату бағасы мен төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеумен кәсіпкерге тауарды сатып, кәсіпкердің сауда делдалы ретіндегі сауда қызметін ислам банктерінің қаржыландыруы коммерциялық кредит деп түсініледі;
18) кредитті/қаржылық лизинг шартын нысаналы пайдалану – кредиттік шарт/қаржылық лизинг шарты бойынша алынған кредитті/қаржылық лизингті кәсіпкердің Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келетін мақсаттарға пайдалануы (нысаналы пайдалану жиынтығында кәсіпкердің активке/жұмыстарға/көрсетілетін қызметтерге толық көлемде ақы төлегенін, алғанын және пайдаланғанын және (немесе) осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес басқа мақсаттарға қол жеткізгенін растайтын тиісті құжаттармен расталады);

13) гарантия – обязательство финансового агентства перед банком/лизинговой компанией отвечать за исполнение обязательств предпринимателя по уплате части основного долга по кредитному договору/договору финансового лизинга, вытекающих из договора гарантии, в пределах суммы гарантии;
14) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между финансовым агентством, банком и предпринимателем о предоставлении гарантии, по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству.
Договор гарантии заключается на бумажном носителе/в электронной форме, при этом электронная форма договора гарантии подписывается электронной цифровой подписью в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
15) гарантирование – обязательство финансового агентства перед банком/лизинговой компанией отвечать за исполнение обязательств предпринимателя по уплате части основного долга по кредитному договору/договору финансового лизинга, вытекающее из договора гарантии, в пределах суммы гарантии;
16) комплексная предпринимательская лицензия (далее – франчайзинг) – предпринимательская деятельность, при которой правообладатель комплекса исключительных прав предоставляет его в пользование на возмездной основе другому лицу;
17) кредитный договор – письменное соглашение, заключенное между банком и предпринимателем, по условиям которого банк предоставляет кредит предпринимателю. К кредитному договору также относится соглашение об открытии кредитной линии/дополнительное соглашение в случае рефинансируемого займа.
Для исламского банка кредитный договор понимается как договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю-покупателю или продавцу товара. К договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования). Под коммерческим кредитом понимается финансирование исламскими банками торговой деятельности предпринимателя в качестве торгового посредника путем продажи предпринимателю товара с отсрочкой или рассрочкой платежа по цене продажи товара, складывающейся из цены товара и наценки на товар.
18) целевое использование кредита/договора финансового лизинга – использование предпринимателем кредита/финансового лизинга, полученного по кредитному договору/договору финансового лизинга на цели, соответствующие условиям настоящих Правил гарантирования (целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение и использование предпринимателем в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями настоящих Правил гарантирования);

19) көпфункционалды ғимараттар (кешендер) – заманауи әлеуметтік-мәдени, технологиялық, қала құрылысы және сәулет талаптарына жауап беретін, инженерлік, әлеуметтік, функционалдық өзара байланысу жүйесіне біріктірілген негізгі функцияларды атқаратын, түрлі мақсаттағы үш және одан көп (балалардың уақыт өткізуіне арналған үй-жайлары немесе алаңдары бар екі) объектілерді орналастыруға арналған біртұтас сәулет тобы немесе жеке тұрған ғимараттар;
20) қайта қаржыландыру – кәсіпкерге бұрын берілген кредиттерді басқа банктің/лизинг компаниясының кредит/қаржылық лизинг қаражаты есебінен алмастыруы, бұл ретте қайта қаржыландыру сомасына сыйақыны, айыппұлдарды, өсімпұлдарды және сот тәртібімен де, соттан тыс тәртіппен де берешекті өндіріп алуға байланысты өзге де төлемдерді есепке алмағанда негізгі борышқана кіреді;
21) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
22) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – өз қызметін қаржы агенттігінің жарғысымен, қаржы агенттігінің кредиттік саясатымен берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарымен бекітілген өкілеттіктері шегінде жүзеге асыратын, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;
23) қаржылық лизинг шарты – шарттары бойынша лизинг компаниясы/банк кәсіпкерге қаржылық лизинг беретін, лизинг компаниясы/банк пен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім;
24) лизинг компаниясы – өз қызметін осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде жүзеге асыратын лизинг мәмілесіне қатысушы;
25) лизинг мәмілесі (лизинг)/қаржылай лизинг – азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған лизингке қатысушылардың келісілген іс-қимыл жиынтығы;
26) мемлекеттік даму институттары – акцияларының бақылау пакеттері экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер акционерлік қоғамдар;
27) мемлекеттік-жекешелік әріптестік – мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;
28) мүліктік кешен – мүлiктiк меншiк ретiнде кәсiпорынның құрамына оның қызмет етуіне арналған мүліктің барлық түрлері, оның ішінде ғимараттар, құрылыстар, жабдық, мүкәммал, шикiзат, өнiм, жер учаскесiне құқық, талап ету құқықтары, борыштар, сондай-ақ оның қызметiн дараландыратын белгiленімдерге (фирмалық атауы, тауар таңбалары) құқықтар және басқа да ерекше құқықтар кіреді;

19) многофункциональные здания (комплексы) – единая архитектурная группа или отдельно стоящие здания, предназначенные для размещения трех и более объектов различного назначения (двух с наличием помещений или площадок для пребывания детей), выполняющих основные функции, объединенные системой инженерных, социальных, функциональных взаимосвязей, отвечающих современным социально-культурным, технологическим, градостроительным и архитектурным требованиям;
20) рефинансирование – замещение за счет средств кредита/финансового лизинга ранее выданных кредитов предпринимателю другим банком/лизинговой компанией, при этом в сумму рефинансирования входит только основной долг без учета вознаграждения, штрафов, пени и иных платежей, связанных с взысканием задолженности, как в судебном, так и во внесудебном порядке;
21) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
22) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему уставом финансового агентства, кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;
23) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем, по условиям которого лизинговая компания/банк предоставляют предпринимателю финансовый лизинг;
24) лизинговая компания – участник лизинговой сделки, осуществляющий свою деятельность в рамках настоящих Правил гарантирования;
25) лизинговая сделка (лизинг)/финансовый лизинг – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
26) государственные институты развития – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, акционерные общества, контрольные пакеты акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу или национальному холдингу, оказывающие меры государственной поддержки в различных секторах экономики;
27) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующего признакам, определенным в Законе Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
28) имущественный комплекс – в состав предприятия как имущественного комплекса входят все виды имущества, предназначенные для его деятельности, включая здания, сооружения, оборудование, инвентарь, сырье, продукцию, право на земельный участок, права требования, долги, а также права на обозначения, индивидуализирующие его деятельность (фирменное наименование, товарные знаки), и другие исключительные права;

29) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – кредит/қаржылық лизинг бойынша кредиттік шарт/қаржылық лизинг шартын жасасқан кезде белгіленген, мөлшерін кредиттік шартта/қаржылық лизинг шартында көзделген жағдайларда не тараптардың келісімі бойынша банк/лизинг компаниясы біржақты тәртіппен өзгерте алатын сыйақы мөлшерлемесі.
Ислам банкі үшін номиналды сыйақы мөлшерлемесі деп тауардың үстеме бағасы – тауар бағасынан түсетін пайыз (пайда) не тіркелген сома түрінде көрсетілетін ислам банкінің коммерциялық кредит беруге байланысты кірісі түсініледі;
30) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның кәсіпкерлік саласындағы құрылымдық бөлімшесі;
31) портфельдік кепілдік беру – қаржы агенттігі банк/кәсіпкер үшін белгілеген лимит шеңберінде кәсіпкерлерге кепілдік беру нысаны;
32) сыртқы бағалау ("жасыл" жоба бойынша) – іске асырылуы көзделіп отырған немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жобаның кіші сектор үшін көзделген шекті мәндерді (энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төменгі мәндерін, парниктік газдар шығарындыларының ең төменгі деңгейлерін, қалдықтардың үлесін азайтуды/кәдеге жаратуды, су тұтынуды төмендетуді, ең озық қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкестікті (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) сақтау бөлігінде "жасыл" таксономия жобаларының кіші секторларына сәйкестігін бағалау рәсімі;
33) сыртқы бағалау провайдері – іске асыру межеленген немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жоба бойынша тәуелсіз бағалауды жүзеге асыраып, қаралып отырған жобаның "жасыл" таксономияның шекті мәніне сәйкестігі туралы тиісті қорытынды дайындайтын ұйым;
34) тауар – Қазақстан Республикасының заңнамасымен оған қатысты ислам банктерімен сатып алу-сату мәмілелерін жасауға рұқсат етілген, коммерциялық кредит шарттарында одан әрі кәсіпкерге беру мақсатында ислам банкі тауар сатушыдан сатып алу-сату шарты бойынша сатып алатын жылжымалы немесе жылжымайтын мүлік;
35) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
36) үлестес/байланысты тұлғалар – "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 64-бабының 1, 1-1 және 2-тармақтарына, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-1-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес жеке және заңды тұлғалар;
37) шекті мән ("жасыл" таксономияның кіші секторы бойынша шекті өлшемшарт) – "жасыл" таксономияның кіші секторы үшін белгіленген, жобаларды "жасыл", яғни тиісті "жасыл" таксономия ретінде саралау үшін жобалардың немесе активтердің сандық және сапалық өлшемшарттарының шекті мәндері қол жеткізуге тиіс. Кіші сектор бойынша шекті өлшемшарт сертификаттау/таңбалау талаптарында (стандарттардың "жасыл" таксономияда көрсетілген талаптарыға сәйкестігін растау не жекелеген кіші секторларға қатысты таңбалардың болуы) көрсетіледі;

29) номинальная ставка вознаграждения – ставка вознаграждения по кредиту/финансовому лизингу, установленная кредитным договором/договором финансового лизинга на момент его заключения, размер которой изменяется банком/лизинговой компанией в одностороннем порядке в случаях, предусмотренных кредитным договором/договором финансового лизинга, либо по соглашению сторон.
Для исламского банка номинальная ставка вознаграждения понимается как наценка на товар – доход исламского банка, связанный с предоставлением коммерческого кредита, который выражается в виде процента от цены товара (прибыль) либо в виде фиксированной суммы.
30) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
31) портфельное гарантирование – форма предоставления гарантий предпринимателям в рамках установленного финансовым агентством лимита для банка/предпринимателя;
32) внешняя оценка (по "зеленому" проекту) – процедура оценки соответствия, намечаемого к реализации или реализуемого "зеленого" проекта подсекторам проектов "зеленой" таксономии в части соблюдения предусмотренных пороговых значений для данного подсектора (конкретные минимальные значения снижения энергопотребления; минимальные уровни выбросов парниковых газов; снижение доли/утилизации отходов; снижение водопотребления; соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии));
33) провайдер внешней оценки – организация, осуществляющая независимую оценку по намечаемому к реализации или реализуемому "зеленому" проекту с подготовкой соответствующего заключения о соответствии рассматриваемого проекта пороговому значению "зеленой" таксономии;
34) товар – движимое или недвижимое имущество, в отношении которого законодательством Республики Казахстан разрешено заключение сделок купли-продажи исламскими банками, приобретаемое исламским банком у продавца товара по договору купли-продажи в целях дальнейшей передачи его предпринимателю на условиях коммерческого кредита;
35) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
36) аффилированные/связанные лица – физические и юридические лица в соответствии с пунктами 1, 1-1 и 2 статьи 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", пунктами 1 и 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью";
37) пороговое значение (пороговый критерий по подсектору "зеленой" таксономии) – предельные значения количественных и качественных критериев проектов или активов, установленных для подсектора "зеленой" таксономии, достижение которых необходимо для квалификации проектов в качестве "зеленых", то есть соответствующих "зеленой" таксономии (пороговый критерий по подсектору выражается в требовании сертификации/маркировки (подтверждение соответствия требованиям указанных в "зеленой" таксономии стандартов либо наличие маркировок в отношении отдельных подсекторов);

38) Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – экономикалық қызмет түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін белгілейтін ұлттық жіктеуіш;
39) электрондық өтінім – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған мемлекеттік қолдау алуға өтініш;
40) электрондық құжаттар топтамасы – өтініш берушінің немесе осы құжатты куәландыруға өкілеттігі бар тұлғаның не мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының өзі қатысқанда берген жазбаша келісімі негізінде кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының уәкілетті жұмыскерінің электрондық-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толық көрсететін құжаттар;
41) энергетикалық аудит (бұдан әрі – энергия аудиті) – энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау мен энергия үнемдеу мен энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
42) энергия-аудиторлық ұйым – энергия аудитін жүзеге асыратын заңды тұлға. "Жасыл" таксономияның шекті мәндерінің сәйкестігі туралы қорытынды беруге арналған рұқсат беру құжаттары бар өзге де ұйымдар энергия-аудиторлық ұйымдар деп түсініледі.
4. Кепілдік беру кәсіпкерлерге қаржылай қолдау көрсету құралы болып табылады және кредиттік ресурстарды кеңейту мен оларға қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
5. Кепілдік беру республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландырылады.
6. Кепілдік беру үшін көзделген қаражатты кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қаржы агенттігіне өздерінің араларында жасалатын қаражатты аударуға арналған шарт негізінде қаржы агенттігінің арнайы шотына республикалық бюджет және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен аударады.
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен кепілдік беру үшін көзделген қаражатты өңірлік үйлестіруші қаржы агенттігіне кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанына сәйкес кредиттер/қаржылық лизинг бойынша жасалатын кепілдік беру шарты негізінде аударады.
Жобаны одан әрі қарау және қаржыландыру осы Кепілдік беру қағидаларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден, және/немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бұған дейін қолданылған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары/осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде кепілдік беруге бөлінген қаражатты кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын субсидиялауға және/немесе кепілдік беруге қаражаттың қажет болу шамасына қарай пайдалануға жол беріледі.
Тиісті қаржы жылында бекітілген жаңа жобалар шеңберінде кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру үшін бюджетті бөлу:
өңдеу өнеркәсібіне – бюджет қаражатының 50 %-ына дейін;
көрсетілетін қызметтерге, оның ішінде сауда қызметі саласында – бюджет қаражатының 30 %-ына дейін;

38) Общий классификатор экономической деятельности (далее – ОКЭД) – национальный классификатор, устанавливающий порядок классификации и кодирования видов экономической деятельности;
39) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
40) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенные электронной цифровой подписью заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания предпринимателей, на основании письменного согласия получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия;
41) энергетический аудит (далее – энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
42) энергоаудиторская организация – юридическое лицо, осуществляющее энергоаудит. Под энергоаудиторскими организациями понимаются и иные организации, имеющие разрешительные документы для предоставления заключения о соответствии пороговых значений "зеленой" таксономии.
4. Гарантирование является инструментом финансовой поддержки предпринимателей и используется для расширения и обеспечения доступа к кредитным ресурсам.
5. Гарантирование финансируется за счет средств республиканского и/или местных бюджетов и/или Национального фонда Республики Казахстан.
6. Средства, предусмотренные для гарантирования, перечисляются за счет средств республиканского бюджета и/или Национального фонда Республики Казахстан уполномоченным органом по предпринимательству в финансовое агентство на специальный счет финансового агентства на основе договора на перечисление средств, заключаемого между ними.
Средства, предусмотренные для гарантирования за счет средств местного бюджета, перечисляются региональным координатором в финансовое агентство на основе заключаемого договора гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в соответствии с типовой формой договора о субсидировании и гарантировании, утвержденной уполномоченным органом по предпринимательству.
Дальнейшее рассмотрение и финансирование проекта осуществляются в соответствии с порядком, предусмотренным в настоящих Правилах гарантирования.
7. Средства из республиканского и/или местного бюджетов и/или Национального фонда Республики Казахстан, выделенные на гарантирование в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства/настоящих Правил гарантирования, допускаются к использованию на субсидирование и/или гарантирование проектов субъектов предпринимательства в зависимости от потребности средств.
Распределение бюджета для гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках новых проектов, утвержденных в соответствующем финансовом году, осуществляется:
на обрабатывающую промышленность до 50 % бюджетных средств;
на деятельность по предоставлению услуг, в том числе в сфере торговой деятельности, до 30 % бюджетных средств;

микро- және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне (20 (жиырма) миллион теңгеге дейінгі кредит) – бюджет қаражатының 20 %-ы.
Бұл ретте өңдеу өнеркәсібіндегі және/немесе сауда қызметі саласындағы, және/немесе микрокәсіпкерлік субъектілеріндегі жобаларды қолдау шеңберінде бөлінген және қаржы жылының 1 қыркүйегіне пайдаланылмаған қаражатты қаржы агенттігі кепілдік беру қажеттігіне қарай солардың арасында қайта бөледі.
8. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін кредиттік ресурстардың құнын төмендету және банктердің/лизинг компанияларының ұйымдық-техникалық мүмкіндіктерін тарту жолымен олардың қаржыландыруға қолжетімділігін ұлғайту мақсатында қаржы агенттігі арқылы халықаралық қаржы институттарының кредиттік ресурстарын тарту жөніндегі шаралар қабылданатын болады.
9. Өңірлік үйлестірушілер облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың даму жоспарларын әзірлеу кезінде осы Кепілдік беру қағидаларының ережелерін ескеретін болады.
10. Осы Кепілдік беру қағидаларының барлық құралдары шеңберінде кәсіпкерге кешенді қолдау көрсетуге жол беріледі. Бұл ретте осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде қаржы агенттігі шығарған кәсіпкердің және онымен үлестес/байланысты тұлғалардың кепілдіктері бойынша жиынтық берешек 1,75 миллиард теңгеден аспайды.
11. Қаржы агенттігі тиімділіктің жалпы кешенді жылдық талдамалық есебін қалыптастыру мақсатында есепті жылдан кейінгі жылғы шілдеден кешіктірмей осы Кепілдік беру қағидаларының кредиттер/лизинг бойынша кепілдік беру бөлігінде іске асырылуын мониторингтеу нәтижелерін уәкілетті органға жібереді.
12. Қаржы агенттігі Қазақстанда және оның өңірлеріндегі шағын және орта кәсіпкерліктің дамуының жай-күйі туралы есептің жыл сайынғы шығарылымын дайындайды, онда шағын және орта кәсіпкерліктің ағымдағы жай-күйі мен әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштері серпінінің өңірлік және салалық бөліністегі жалпы республикалық кешенді талдауы, Қазақстанның әрбір өңіріндегі шағын және орта кәсіпкерлік секторына жеке-жеке шолу, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржылай және қаржылай емес қолдаудың қолданыстағы инфрақұрылымы бойынша өзекті ақпарат көрсетіледі.
13. Мыналарға:
1) ұйымдардың, сондай-ақ кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын мүліктік кешен ретінде, сатып алуға бағытталған;
2) мемлекеттік даму институттары берген;
3) сыйақы мөлшерлемесі Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары шеңберінде арзандатылған кредиттерді/қаржылық лизингті қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражаты есебінен арзандатылған;

на деятельность субъектов микро- и малого предпринимательства (кредиты до 20 (двадцать) миллионов тенге) – 20 % бюджетных средств.
При этом средства, распределенные и не использованные на 1 сентября финансового года в рамках поддержки проектов в обрабатывающей промышленности и/или на предоставление услуг и в сфере торговой деятельности, и/или субъектов микропредпринимательства, перераспределяются финансовым агентством между собой в зависимости от потребности в гарантировании.
8. В целях снижения стоимости кредитных ресурсов для субъектов малого и среднего предпринимательства и увеличения их доступности к финансированию путем привлечения организационно-технических возможностей банков/лизинговых компаний будут приняты меры по привлечению кредитных ресурсов международных финансовых институтов через финансовое агентство.
9. Региональные координаторы при разработке планов развития областей, городов республиканского значения и столицы учитывают положения настоящих Правил гарантирования.
10. Допускается оказание комплексной поддержки предпринимателю в рамках всех инструментов настоящих Правил гарантирования. При этом совокупная задолженность по выпущенным финансовым агентством гарантиям предпринимателя и аффилированных/связанных с ним лиц в рамках проекта в рамках настоящих Правил гарантирования не превышает 1,75 миллиарда тенге.
11. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности не позднее июля года, следующего за отчетным, направляет результаты мониторинга реализации настоящих Правил гарантирования в части гарантирования по кредитам/лизингу уполномоченному органу.
12. Финансовое агентство подготавливает ежегодный выпуск отчета о состоянии развития  малого и среднего предпринимательства в Казахстане и его регионах, отражающего комплексный общереспубликанский анализ текущего состояния и динамики социально-экономических показателей малого и среднего предпринимательства в региональном и отраслевом разрезах, обзор сектора малого и среднего предпринимательства каждого региона Казахстана по отдельности, актуальную информацию по существующей инфраструктуре финансовой и нефинансовой поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства.
13. Гарантированию не подлежат кредиты/финансовый лизинг:
1) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
2) выданные государственными институтами развития;
3) ставка вознаграждения которых была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов/финансового лизинга, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках Правил субсидирования части ставки вознаграждения;

4) овердрафт түріндегі;
5) инвестициялық жобаны іске асыру сомасы (өзінің қатысуын есепке алғанда) жеткіліксіз;
6) кредит/қаржылық лизинг алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы есепті күнге салық төлемдері, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және бюджетке әлеуметтік аударымдары бойынша берешектері бар кәсіпкерлердің;
7) ломбардтардың, микроқаржылық, факторингтік ұйымдардың және лизинг компанияларының қызметіне бағытталған;
8) мыналарды:
үлестес/байланысты тұлғаның құрылыс қызметін жүзеге асыруын растайтын құжат болған жағдайда жаңа және (немесе) бар объектілерді (ғимараттарды, құрылысжайларды және олардың кешендерін, коммуникацияларды) салуды (оның ішінде кеңейту, жаңғырту, техникалық жаңарту, реконструкциялау, реставрациялау, күрделі жөндеу);
Қазақстан Республикасының аумағында ресми дистрибьюторлар болып табылатын үлестес/байланысты тұлғалардан тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды;
тауарды, шикізатты және/немесе материалдарды үлестес/байланысты тұлға өндірген жағдайда осындай үлестес/байланысты тұлғалардан тауарларды, шикізатты және/немесе материалдарды сатып алуды қоспағанда, үлестес/байланысты тұлғалардан, жылжымайтын мүлік объектілері түріндегі негізгі құралдарды, тауарларды, активтерді, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бағытталған;
9) жеңіл автомобильдерді (шанағы немесе кабинадан оқшауланған жүк платформасы бар жүктерді тасымалдауға арналған автомобильдерді қоспағанда) сатып алуға, оның ішінде ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметке ("жасыл" жобаларды, сондай-ақ 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда), ЭҚЖЖ коды 77.11 "Жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалға алу және лизинг" бойынша жеңіл автомобильдерді жалға алуға және лизингке беруге (1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін жалға және лизингке беруді қоспағанда) бағытталған;
10) мектепке дейінгі білім беру немесе бүлдіршін жастағы балаларға білім беру жағдайларын қоспағанда (ЭҚЖЖ кодтары 85.10 "Мектепке дейінгі білім беру" және 88.91 "Балаларға жасалатын күндізгі күтім"), сондай-ақ нысаналы мақсаты бизнес-мақсаттарға (апартаменттерді, пәтерлерді, тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысы бойынша жер учаскелерін жалға/қосалқы жалға беруді қоспағанда) қаржы агенттігінің уәкілетті органының бірінші шешімі шыққан күннен бастап бір жыл ішінде өзгерген кезде жылжымайтын мүлікпен операцияларды жүзеге асыру (апартаменттерді, пәтерлерді және тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысы бойынша жер учаскелерін сатып алу/жалға алу/қосалқы жалдау (осы Кепілдік беру қағидаларында белгіленген мерзім өткеннен кейін қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімі негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі);

4) в виде овердрафта;
5) сумма которых недостаточна (с учетом собственного участия) для реализации инвестиционного проекта;
6) предпринимателей, имеющих на последнюю отчетную дату перед датой обращения за получением кредита/финансового лизинга задолженность по уплате налогов, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям в бюджет;
7) направленные на деятельность ломбардов, микрофинансовых, факторинговых организаций и лизинговых компаний;
8) направленные на приобретение у аффилированных/связанных лиц основных средств, товаров в виде объектов недвижимости, активов, работ и услуг, за исключением:
строительства (в том числе расширение, модернизация, техническое обновление, реконструкция, реставрация, капитальный ремонт) новых и (или) существующих объектов (здания, сооружения и их комплексы, коммуникации), в случае наличия подтверждающего документа на осуществление аффилированным/связанным лицом деятельности по строительству;
приобретения товаров, работ и услуг у аффилированных/связанных лиц, являющихся официальными дистрибьюторами на территории Республики Казахстан;
приобретения товаров, сырья и/или материалов у аффилированных/связанных лиц в случае, если такой товар, сырье и/или материалы произведены аффилиированным/связанным лицом;
9) направленные на приобретение легковых автомобилей (за исключением автомобилей, предназначенных для перевозки грузов, имеющих кузов или грузовую платформу, обособленную от кабины), в том числе на деятельность по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов, а также проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10  (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу), на предоставление в аренду и лизинг легковых автомобилей по коду ОКЭД 77.11 "Аренда и лизинг легковых автомобилей и легких автотранспортных средств" (за исключением предоставления в аренду и лизинг легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу);
10) направленные на осуществление операций с недвижимым имуществом (приобретение/аренда/субаренда апартаментов, квартир, жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству), за исключением случаев дошкольного образования или образования детей младшего возраста (коды ОКЭД 85.10 "Дошкольное образование" и 88.91 "Дневной уход за детьми"), а также когда целевое назначение будет изменено на бизнес-цели (за исключением сдачи в аренду/субаренду апартаментов, квартир, жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству) в течение одного года с даты первого решения уполномоченного органа финансового агентства (допускается предоставление дополнительного срока на основании решения уполномоченного органа финансового агентства не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами гарантирования);

11) бұрын субсидия және/немесе кепілдік алған, дайын және пайдалануға берілген/қолданыстағы жобаны сатып алынатын жобаның 20 %-ынан қосымша жаңғыртпай сатып алуға бағытталған;
12) салықтық міндеттемелерді, зейнетақы аударымдарымен әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдер мен алымдарды төлеуге бағытталған кредиттерге/қаржылық лизингке кепілдік берілмейді.
14. Осы Кепілдік беру қағидаларын іске асыру шеңберінде:
1) моторлы көлік құралдарын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнімдерді (бальзамдардан басқа) шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкерлер;
2) қиыршық тасты және құмды карьерлерді игеруге жобаларын қоспағанда, тау-кен өндіру өнеркәсібіндегі және карьерлерді игерудегі жобаны іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер;
3) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі кәсіпкерлер;
4) меншік нысаны "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес жекеше мекеме ретінде ресімделген кәсіпкерлер;
5) Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша іске асырылатын кәсіпкерлердің жобалары (осы тармақша 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады);
6) кредит/қаржылық лизинг есебінен актив сатып алынған тұлғаға оны сатуды/сыйға тартуды/сенімгерлік басқаруға/жалға/өтеусіз пайдалануға беруді жүзеге асырған және/немесе жүзеге асыруды жоспарлаған кәсіпкерлер, оның ішінде осы тұлғаға қосылу немесе осы тұлғамен бірігу нысанында кәсіпкер кәсіпорнын қайта ұйымдастыруды жүргізетін және/немесе болашақта жоспарлайтын кәсіпкерлер;
7) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін тоқтатқан немесе тоқтатып қойған кәсіпкерлер қатысушылар болып табылмайды.
15. Осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде алынған кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кәсіпкер өнім берушілермен, мердігерлермен, өзге де контрагенттермен қолма-қол ақшасыз төлем нысанында есеп айырысады.
16. Банктер/лизинг компаниялар:
1) кәсіпкерлер бастамасымен кредит беру/қаржылық лизинг шарттарының өзгеруіне байланысты;

11) направленные на приобретение готового и введенного в эксплуатацию/действующего проекта, ранее получавшего субсидирование и/или гарантирование, без дополнительной модернизации менее 20 % от приобретаемого проекта;
12) направленные на оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей и сборов.
14. Участниками в рамках реализации настоящих Правил гарантирования не являются:
1) предприниматели, осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) предприниматели, планирующие реализовать проект в горнодобывающей промышленности и разработке карьеров, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
3) предприниматели, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании;
4) предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение согласно статье 10 Закона Республики Казахстан "О некоммерческих организациях";
5) проекты предпринимателей, реализуемые по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года);
6) предприниматели, осуществившие и/или планирующие осуществить продажу/дарение/передачу в доверительное управление/аренду/безвозмездное пользование актива лицу, у которого он был приобретен за счет кредита/финансового лизинга, в том числе совершающие и/или планирующие в будущем реорганизацию предприятия предпринимателя в форме присоединения к данному лицу или слияния с данным лицом;
7) предприниматели, прекратившие или приостановившие деятельность как субъект частного предпринимательства.
15. По кредитам/финансовому лизингу, полученным в рамках настоящих Правил гарантирования, расчет предпринимателя с поставщиками, подрядчиками, иными контрагентами осуществляется в безналичной форме платежей.
16. Банки/лизинговые компании не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/финансовым лизингом, в том числе кредитом, выданным для реализации "зеленого" проекта, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/финансового лизинга, инициируемых предпринимателем;

2) кәсіпкердің кредит/қаржылық лизинг бойынша міндеттемелерін бұзуына байланысты алынатын;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерді қоспағанда, кредитке/қаржылық лизинке, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін берілген кредитке байланысты қандай да бір комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер алмайды.
17. Кепілдіктердің мөлшері кәсіпкерлік түріне және жоба шеңберіндегі кредит/қаржылық лизингі сомасына байланысты болады.
Кепілдік берілетін кәсіпкердің кредиті/қаржылық лизингі ұлттық валютада беріледі.
18. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган/өңірлік үйлестірушісі қаржы агенттігіне төлейтін кепілдіктің құны кепілдік сомасының 15 %-ын құрайды. Шығарылған кепілдіктердің құнынан алынған қаражат кейінге қалдырылған табыс ретінде есепке алынады және шығарылған кепілдіктің қолданылу мерзімі ішінде ай сайын амортизацияланады.
Кепілдік шартының қолданысы мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде сома кейіннен жобаларға кепілдік беру үшін пайдаланылады.
Босаған қаражат есебінен кепілдік беру көлемі кепілдік шарттарының қолданысын мерзімінен бұрын тоқтату есебінен қалыптастырылған босаған қаражат көлемінің 5-ке (100 %/20 %) тең мультипликаторға көбейтіндісіне тең.
Бұл ретте "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау", "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау", "Моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлікті қолдау" бағыттары шеңберінде осы Кепілдік беру қағидаларының 31-тармағының 5) тармақшасына, 38-тармағының 3) тармақшасына, 45-тармағының 5) тармақшасына сәйкес кепілдіктердің жиынтық сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асқан кезде кәсіпкердің кепілдік құнын төлеуі көзделген.
Қаржы агенттігі алынған қаражатты қаржы жылы аяқталғаннан кейін әртүрлі қаржы құралдарына орналастырады. Қаржы жылы аяқталғаннан кейін, 10 қаңтардан кешіктірмей, қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға нысаналы трансферттер сомаларының игерілуі бойынша салыстыру актісін ұсынады. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган салыстыру актісіне қол қойғаннан кейін қаржы агенттігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаражат қалдығын екінші деңгейдегі банкте ашылған өз шотына аударады (осы тармақ 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады).
Қаржы агенттігі кепілдік шартынан туындайтын кредиттік шарт/қаржылық лизинг шарты бойынша негізгі борыштың бір бөлігін кепілдік сомасы шегінде төлеу жөніндегі кәсіпкердің банк/лизинг компаниясы алдындағы міндеттемелерін орындау үшін арнайы шоттағы қаражатты пайдаланады. Ол үшін қаржы агенттігі қаржы жылы аяқталғаннан кейін нысаналы трансферттер қаражатының қалдығын арнайы шотта сақтайды.
Қаржы агенттігі кепілдік шарттарының қолданысын мерзімінен бұрын тоқтату есебінен босаған қаражат болған кезде осы Кепілдік беру қағидаларын іске асыру шеңберінде жобаларға кепілдік беруді қайта бастайды.

2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/финансовому лизингу;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
17. Размер гарантий зависит от вида предпринимательства и суммы кредита/финансового лизинга в рамках проекта.
Кредит/финансовый лизинг предпринимателя, по которым предоставляется гарантирование, выдаются в национальной валюте.
18. Стоимость гарантии, которую оплачивает уполномоченный орган по предпринимательству/региональный координатор финансовому агентству, составляет 15 % от суммы гарантии. Полученные средства от стоимости выпущенных гарантий учитываются как отложенный доход и ежемесячно амортизируются в течение срока жизни выпущенной гарантии.
При досрочном прекращении действия договора гарантии сумма используется для последующего гарантирования проектов.
Объем гарантирования за счет высвободившихся средств равен произведению объема высвободившихся средств, сформированного за счет досрочного прекращения действия договоров гарантии на мультипликатор, равный 5 (100 %/20 %).
При этом в рамках направлений "Поддержка малого и среднего предпринимательства", "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства", "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах" предусмотрена оплата стоимости гарантии предпринимателем при совокупной сумме гарантий свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге согласно подпункту 5) пункта 31, подпункту 3) пункта 38, подпункту 5) пункта 45 настоящих Правил гарантирования.
Финансовое агентство размещает полученные средства в различные финансовые инструменты по истечении финансового года. По завершении финансового года, не позднее 10 (десятого) января, финансовым агентством представляется уполномоченному органу по предпринимательству акт сверки по освоению сумм целевых трансфертов. После подписания акта сверки уполномоченным органом по предпринимательству финансовое агентство в течение 5 (пяти) рабочих дней перечисляет остаток средств на свой счет, открытый в банке второго уровня (действие настоящего пункта распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2022 года).
Финансовое агентство для исполнения обязательств за предпринимателя перед банком/лизинговой компанией по уплате части основного долга по кредитному договору/договору финансового лизинга, вытекающих из договора гарантии, в пределах суммы гарантии использует средства, находящиеся на специальном счете. Для этого финансовое агентство по завершении финансового года сохраняет на специальном счете остаток средств целевых трансфертов.
Финансовое агентство возобновляет гарантирование проектов при наличии средств, высвободившихся за счет досрочного прекращения действия договоров гарантии в рамках реализации настоящих Правил гарантирования.

19. Қаржы агенттігі төлеген банк/лизинг компаниясы талаптарының көлемі қаржы агенттігінің кепілдігі бойынша қалыптастырылған кредиттік портфель көлемінің (берешек қалдығының) 10 %-ы шегінен асқан кезде мұндай банктің/лизинг компаниясының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша одан әрі кепілдік беру тоқтатыла тұрады.
20. Қаржы агенттігінің шешімі негізінде кредиттер/қаржылық лизинг бойынша қамтамасыз ету ретінде берілетін мүлікті сақтандыруға жол беріледі.
21. Қаржы агенттігінің шешімі негізінде кәсіпкерден үлестес және байланысты заңды және жеке тұлғалардың кепілдіктерін ұсынуға жол беріледі.
22. Қаржы агенттігінің осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес қаржы агенттігі мен банк арасында екіжақты негіздемелік келісім жасасу арқылы кепілдіктердің ең жоғары сомасын белгілей отырып, портфельдік кепілдік беру әдісін қолдануына жол беріледі. Қаржы агенттігі банкті өзі таңдайды.
Портфельдік кепілдік беру шеңберінде қаржы агенттігі банкке осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына және негіздемелік келісімде көрсетілген шарттарға сәйкес кәсіпкерлердің жобаларына кредит беру құқығын береді.
Банктер жобаны таңдағаннан кейін кепілдік шартын қол қою үшін қаржы агенттігіне ұсынады. Мәлімделген жоба осы Кепілдік беру қағидаларының және жасалған негіздемелік келісімнің шарттарына сәйкес келмеген жағдайда қаржы агенттігі кепілдік шартына қол қоюдан бас тарта алады.
23. Кепілдік шарты жасалатын кредит/қаржылық лизинг дербес кредиттік шарт/қаржылық лизинг шарты түрінде ресімделеді.
24. Қаржы агенттігі жарнамалау науқанын жүргізеді және өзінің ресми интернет-ресурсында нысаналы аудиторияны осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру шарттары туралы хабардар етеді.
25. Мынадай:
1) жоба экономикалық тұрғыдан орынсыз және тиімсіз болған;
2) жоба осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келмеген;
3) әлеуетті қатысушы мен онымен үлестес заңды және жеке тұлғалардың кредиттік тарихы теріс болған жағдайларда қаржы агенттігі кепілдік беруден бас тарта алады.
2-тарау. Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру тәртібі
1-параграф. "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша кепілдік беру шарттары
26. Осы Кепілдік беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес экономикалық қызметтің басым түрлерінде өз жобаларын және тиімді жобаларды іске асыратын және/немесе іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер тіркелген жеріне қарамай "Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша кепілдік беруге қатысушылар болып табылады.
Бұл ретте осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келген жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, облыс, астана, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының, қаржы агенттігінің қаражаты және басқа да көздер есебінен іске асырылатын бағдарламалар шеңберінде банктер/лизинг компаниялар арқылы мемлекеттік қаржылай қолдау алатын кәсіпкерлердің кепілдік беруге қатысуына жол беріледі.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және қаулымен бекітілген "жасыл" жобалардың әдістемесіне (таксономиясына) сәйкес "жасыл" жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер де қатысушылар болып табылады. Бұл ретте "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілген, айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) жаңғырту, және (немесе) өндірісті кеңейту шеңберінде кредиттеу жүзеге асырылған жағдайда, бірақ кредит сомасының 20 %-ынан аспайтын мөлшерде кепілдік беріледі.
Мына:
ауданы кемінде 1000 (бір мың) шаршы метр сауда орталықтарын, заманауи форматтағы сауда объектілерін және сауда қызметіндегі көпфункционалды кешендерді (сауда ойын-сауық орталықтарын қоспағанда) салу, кеңейту;
ауданы кемінде 1000 (бір мың) шаршы метр сауда орталықтарындағы, сауда ойын-сауық орталықтарындағы сауда алаңдары ретіндегі үй-жайларды реконструкциялау жобалары бойынша кепілдік беруге жол беріледі.
Мынадай салаларға сәйкес кәсіпкерлердің жобаларына қолдау көрсетіледі:

19. При превышении выплаченных финансовым агентством требований банка/лизинговой компании порога свыше 10 % от объема (остаток задолженности) кредитного портфеля, сформированного под гарантию финансового агентства, дальнейшая выдача гарантий по кредитам/договорам финансового лизинга такого банка/лизинговой компании приостанавливается.
20. Допускается страхование имущества, предоставляемого в качестве обеспечения по кредиту (-ам)/финансовому лизингу, на основании решения финансового агентства.
21. Допускается предоставление от предпринимателя гарантий аффилированных и связанных юридических и физических лиц на основании решения финансового агентства.
22. Допускается применение финансовым агентством метода портфельного гарантирования в соответствии с условиями настоящих Правил гарантирования с заключением двухстороннего рамочного соглашения между финансовым агентством и банком с установлением максимальной суммы гарантий. Выбор банка финансовое агентство осуществляет самостоятельно.
В рамках портфельного гарантирования финансовое агентство предоставляет банку право кредитовать проекты предпринимателей согласно условиям настоящих Правил гарантирования и указанным в рамочном соглашении.
Банки после отбора проекта предоставляют финансовому агентству для подписания договор гарантии. Отказ финансового агентства в подписании договора гарантии допускается в случае, если заявленный проект не соответствует условиям настоящих Правил гарантирования и заключенного рамочного соглашения.
23. Кредит/финансовый лизинг, по которым заключается договор гарантии, оформляются в виде самостоятельного кредитного договора/договора финансового лизинга.
24. Финансовое агентство проводит рекламную кампанию и на своем официальном интернет-ресурсе информирует целевую аудиторию об условиях предоставления гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках настоящих Правил гарантирования.
25. Отказ финансового агентства в предоставлении гарантии допускается в случаях:
1) экономической нецелесообразности и неэффективности проекта;
2) несоответствия проекта условиям настоящих Правил гарантирования;
3) наличия отрицательной кредитной истории потенциального участника и аффилированных с ним юридических и физических лиц.
Глава 2. Порядок предоставления гарантий по кредитам/финансовому лизингу
Параграф 1. Условия предоставления гарантий по направлению "Поддержка малого и среднего предпринимательства"
26. Участниками гарантирования по направлению "Поддержка малого и среднего предпринимательства" являются предприниматели, реализующие и/или планирующие реализовать собственные и эффективные проекты в приоритетных видах экономической деятельности, без учета места регистрации предпринимателя согласно приложению 1 к настоящим Правилам гарантирования.
При этом к участию в гарантировании при условии соответствия условиям настоящих Правил гарантирования допускаются предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через банки/лизинговые компании в рамках программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, столицы, городов республиканского значения, финансового агентства и других источников.
Участниками также являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать "зеленые" проекты в соответствии с классификацией (таксономией) "зеленых" проектов, разрабатываемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утвержденной постановлением. При этом гарантированию подлежат кредиты на пополнение оборотных средств, выданные для реализации "зеленых" проектов, в случае, если кредитование осуществляется в рамках приобретения и (или) модернизации основных средств и (или) расширения производства, но не более 20 % от суммы кредита.
Допускается гарантирование по проектам:
строительства, расширения торговых центров, торговых объектов современного формата и многофункциональных комплексов в торговой деятельности (за исключением торгово-развлекательных центров) с площадью не менее 1000 (одна тысяча) квадратных метров;
реконструкции помещений под торговые площади в торговых центрах, торгово-развлекательных центрах с площадью не менее 1000 (одна тысяча) квадратных метров.
Проекты предпринимателей поддерживаются в соответствии со следующими отраслями:

ЭҚЖЖ 47.11 "Мамандандырылмаған дүкендерде негізінен тамақ өнімдерінің, сусындар мен темекі өнімдерінің бөлшек саудасы";
астанадағы, республикалық маңызы бар қалалардағы жобаларды қоспағанда, ЭҚЖЖ 68.20.4 "Сауда мақсатындағы жеке меншік жылжымайтын мүлігін және сауда қызметіндегі көпфункционалды кешендерді жалдау және басқару";
астанадағы, республикалық маңызы бар қалалардағы жобаларды қоспағанда, ЭҚЖЖ 68.20.5 "Сауда мақсатындағы жалға алынатын жылжымайтын мүлікті және сауда қызметінде жалға алынған көпфункционалды кешендерді жалдау (қосалқы жалдау) және басқару".
Осы тармақтың шарттарына сәйкес келетін жобалар бойынша:
сауда жабдығын сатып алуға;
сомасы 1,5 миллиард теңгеден аспайтын бір бизнес-жоба шеңберінде бір өңірде орналасқан екі немесе одан көп объектіні өткізуге жол беріледі. Бұл ретте екі және одан көп жобаны бір объект ретінде (физикалық немесе технологиялық тұрғыдан тығыз байланысқан біртұтас ғимарат/құрылыс/объект болып табылады) қаржыландыруға жол берілмейді.
Мыналар сауда орталықтары/заманауи форматтағы сауда объектілері/сауда қызметіндегі көпфункционалды кешендер үшін міндетті шарттар болып табылады:
ҚР СТ 3836 "Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісі". Техникалық талаптар" және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісін қолдану тәртібі. Жалпы ережелер" Қазақстан Республикасы ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" таңбасы бар отандық өндірістің азық-түлік емес тауарларын өткізу үшін сауда алаңында және (немесе) жалпы сауда алаңының және (немесе) сөре кеңістігінің кемінде жиырма пайызын құрайтын сауда алаңында, және (немесе) сөре кеңістігінде орналастыруды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының СТ 3836 "Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісі. Техникалық талаптар" және және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" белгісін қолдану тәртібі" ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" деген таңбасы бар отандық өндірістің тамақ өнімдерін сауда алаңында және (немесе) жалпы сауда алаңының және (немесе) сөре кеңістігінің кемінде жиырма пайызын құрайтын сауда алаңында, және (немесе) сөре кеңістігінде өткізу үшін қосымша орналастыруды қамтамасыз ету;
объектінің аумағында азық-түлік тауарларын, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар тауарларын өткізу;
ҚР СТ 3833 "Тауарлар мен қызметтерді сәйкестендіру және оларды кодификациялау тәртібі. Негізгі ережелер" ұлттық стандартына сәйкес тауарлардың ұлттық каталогын қолдану.
Осы көлемде отандық өндірістің азық-түлік және азық-түлік емес тауарлары болмаған жағдайда қалған орындар және (немесе) сөре кеңістігі кәсіпкерлердің қалауы бойынша тауарлармен толтырылады.
Осы тармақта көрсетілген шарттар моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде іске асырылатын сауда қызметі саласындағы жобалар бойынша қолдауды шектемейді.

ОКЭД 47.11 "Розничная торговля в неспециализированных магазинах преимущественно продуктами питания, напитками и табачными изделиями";
ОКЭД 68.20.4 "Аренда и управление собственной торговой недвижимостью и многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением проектов в столице, городах республиканского значения;
ОКЭД 68.20.5 "Аренда (субаренда) и управление арендуемой торговой недвижимостью и арендованными многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением проектов в столице, городах республиканского значения.
По проектам, соответствующим условиям настоящего пункта, допускаются:
приобретение торгового оборудования;
реализация в рамках одного бизнес-проекта, сумма которого не превышает 1,5 миллиарда тенге, двух или более объектов, расположенных в одном регионе. При этом не допускается финансирование двух и более проектов как одного объекта (являются единым зданием/сооружением/объектом, неразрывно связанным физически или технологически).
Обязательными условиями для торговых центров/торговых объектов современного формата/многофункциональных комплексов в торговой деятельности являются:
обеспечение размещения для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее двадцати процентов от общей торговой площади и (или) полочного пространства непродовольственных товаров отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";
обеспечение дополнительного размещения для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее двадцати процентов от общей торговой площади и (или) полочного пространства продовольственных товаров отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";
реализация на территории объекта продовольственных товаров, в том числе социально значимых;
применение национального каталога товаров, согласно национальному стандарту СТ РК 3833 "Порядок идентификации товаров и услуг и их кодификации. Основные положения.
В случае отсутствия в данном объеме продовольственных и непродовольственных товаров отечественного производства оставшиеся места и (или) полочное пространство заполняются товарами по усмотрению предпринимателей.
Условия, указанные в данном пункте, не ограничивают поддержку по проектам в сфере торговой деятельности, реализуемым в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах.

27. Ішінара кепілдік инвестициялық тиімді жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша беріледі.
Инвестициялық тиімді жаңа жобалар (оның ішінде "жасыл" жобалар), сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге, франчайзингке бағытталған жобалар/"жасыл" жобалар деп қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) міндетті түрде 10 %-ға ұлғайтуды көздейтін жобалары түсініледі.
Кәсіпкер қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюын да растайды.
"Жасыл" жобаларды іске асыруға арналған кредиттер бойынша кепілдіктер беру іске асырылатын жобаның қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін шекті мәнге ("жасыл" таксономия кіші секторы бойынша шекті өлшемшарт болған кезде) қол жеткізуін көздейді (осы өлшемшартты орындау мерзімін ұзарту сыртқы бағалаумен айқындалған себептер болған кезде қаржы агенттігінің шешімі негізінде жүзеге асырылады).
Бұл ретте субсидиялау түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді растайды.
100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға және/немесе жобалар шеңберінде ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттерге тиімділік өлшемшарттарына қол жеткізу туралы талаптар қолданылмайды.
28. Тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға, франчайзингке, оның ішінде ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған жобаларды іске асыруға банктер/лизинг компаниялары беретін кредиттер/қаржылық лизинг бойынша ішінара кепілдік беріледі.
29. Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша іске асырылатын кәсіпкердің жобаларын қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде жобаларды салалық шектеулерсіз іске асыру үшін берілетін кредиттер/қаржылық лизинг кепілдік бойынша да кепілдік беріледі (осы тармақ 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады).

27. Частичное гарантирование предоставляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, пополнение оборотных средств и франчайзинг.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами (в том числе "зеленые" проекты), а также проектами/"зелеными" проектами, направленными на модернизацию, расширение производства, франчайзинг, понимаются проекты предпринимателей, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Предприниматель также подтверждает рост фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличением среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Гарантирование по кредитам на реализацию "зеленых" проектов предусматривает достижение реализуемым проектом порогового значения (при наличии порогового критерия по подсектору "зеленой" таксономии) после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства (продление срока исполнения данного критерия осуществляется на основании решения финансового агентства при наличии причин, определенных внешней оценкой).
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде гарантирования.
На кредиты, 100 % которые направлены на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств в рамках проектов, требования о достижении критериев эффективности не распространяются.
28. Частичное гарантирование предоставляется по кредитам/финансовому лизингу, выдаваемым банками/лизинговыми компаниями на реализацию эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства, пополнение оборотных средств, франчайзинг, в том числе рефинансирование текущих обязательств.
29. Гарантия предоставляется также по кредитам/финансовому лизингу, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве без отраслевых ограничений, за исключением проектов предпринимателей, реализуемых по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса (действие настоящего пункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года).

30. Банк/лизинг компаниясы кәсіпкердің жобасы бойынша шешім қабылдаған күні 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінен аспайтын банктің/лизинг компаниясының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша кепілдік беру жүзеге асырылады.
31. Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлер үшін кепілдік беру шарттары:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі кредит (-тер) сомасы 1,5 миллиард теңгеден аспайды.
Кепілдік беру жүзеге асырылатын қаржылық лизинг сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте жоба шеңберіндегі кредит (-тер)/қаржылық лизинг сомасы кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың кредиті (-тері)/қаржылық лизингі бойынша берешегі ескеріле отырып есептеледі;
2) кепілдіктің(-тердің) ең жоғары мөлшері 1,5 миллиард теңгеге дейін қоса алғандағы кредит сомасының 50 %-на дейін 750 (жеті жүз елу) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте кәсіпкер берілетін кепілдіктерге қарай кепілдік құны кемінде 50 %-ы мөлшеріндегі кредит бойынша қамтамасыз етуді ұсынады (қамтамасыз ету мөлшерінің жеткіліктілігін есептегенде талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктестерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді).
Қаржылық лизинг бойынша кепілдіктің ең жоғары мөлшері қаржылық лизинг сомасының 50 %-ынан аспайды. Қосымша қамтамасыз ету ретінде жылжымайтын және/немесе жылжымалы мүлікті, сондай-ақ құрылтайшылардың/ қатысушылардың /акционерлердің және/немесе үшінші тұлғалардың кепілдіктерін қабылдауға жол беріледі;
3) кепілдік берілетін мерзім – кредит мерзімінен артық емес;
4) кредит/қаржылық лизинг шартының валютасы – теңге;
5) кепілдік құны:
кепілдіктердің жиынтық сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспаған кезде – кепілдік сомасының 15 %-ын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган/ өңірлік үйлестіруші төлейді;
кепілдіктің жиынтық сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асқан кезде кәсіпкер қаржы агенттігіне комиссия төлейді, оның мөлшері қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттармен айқындалады. Жаңадан берілетін кепілдік бойынша кепілдіктердің жиынтық сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асқан кезде комиссияны кәсіпкер берілетін кепілдік сомасына төлейді. Бұл ретте кәсіпкер комиссияны кепілдік шартына қол қойылған күннен кешіктірмей, кепілдік шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін берілген кепілдік сомасының қалдығынан жыл сайын бір рет төлейді. Қаржы агенттігінің шешімі негізінде кәсіпкер төлеген комиссияны қайтаруға және/немесе комиссия бойынша төлемді кейінге қалдыруды ұсынуға болады. Кәсіпкер кепілдік шартының барлық қолданылу кезеңі үшін қаржы агенттігіне жыл сайынғы комиссияны толық көлемде бір рет төлей алады. Қаржы агенттігі кәсіпкерге есептеген кепілдік құнын банк/лизинг компаниясы кәсіпкер үшін қаржы агенттігіне біржолғы немесе жыл сайынғы негізде төлеуге құқылы. Қолжетімділік кезеңі болған кезде жаңартылатын кредиттік желі бойынша комиссия жаңартылатын кредиттік желінің жалпы сомасынан есептеледі. Кәсіпкер тарапынан комиссияға ақы төлеу жөніндегі шарттар орындалмаған жағдайда қаржы агенттігі кепілдіктің күшін жояды.
Ішінара кепілдік беру:

30. Гарантирование осуществляется по кредитам банка/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов на дату принятия решения банком/лизинговой компанией по проекту предпринимателя.
31. Условия гарантирования для действующего предпринимателя:
1) сумма кредита (-ов) в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 1,5 миллиарда тенге.
Сумма финансового лизинга, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 500 (пятьсот) миллионов тенге.
При этом сумма кредита (-ов)/финансового лизинга в рамках проекта рассчитывается для предпринимателя с учетом задолженности по кредиту (-ам)/финансовому лизингу аффилированных/связанных с ним лиц;
2) максимальный размер гарантии (-й) не превышает 750 (семьсот пятьдесят) миллионов тенге до 50 % от суммы кредита до 1,5 миллиарда тенге включительно.
При этом предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту залоговой стоимостью в размере не менее 50 % в зависимости от предоставляемой гарантии (при расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ).
По финансовому лизингу максимальный размер гарантии не превышает 50 % от суммы финансового лизинга. Допускается принятие в качестве дополнительного обеспечения недвижимого и/или движимого имущества, а также гарантий учредителей/участников/акционеров и/или третьих лиц;
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита;
4) валюта кредита/договора финансового лизинга – тенге;
5) стоимость гарантии:
при совокупной сумме гарантий не более 500 (пятьсот) миллионов тенге – 15 % от суммы гарантии оплачивает уполномоченный орган по предпринимательству/региональный координатор;
при совокупной сумме гарантий свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге предприниматель оплачивает комиссию финансовому агентству, размер которой определяется внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства. По вновь выдаваемой гарантии при превышении совокупной суммы гарантий 500 (пятьсот) миллионов тенге комиссия оплачивается предпринимателем на предоставляемую сумму гарантии. При этом комиссия оплачивается предпринимателем единовременно, не позднее даты подписания договора гарантии, до окончания срока действия договора гарантии ежегодно от остатка суммы выданной гарантии. Возможны осуществление возврата уплаченной предпринимателем комиссии и/или предоставление отсрочки платежа по комиссии на основании решения финансового агентства. Предпринимателем допускается единовременно оплачивать финансовому агентству ежегодную комиссию в полном объеме за весь период действия договора гарантии. Банк/лизинговая компания имеют право единовременно или на ежегодной основе оплачивать финансовому агентству за предпринимателя стоимость гарантии, начисленную финансовым агентством предпринимателю. По возобновляемой кредитной линии при наличии периода доступности комиссия рассчитывается из общей суммы возобновляемой кредитной линии. В случае неисполнения со стороны предпринимателя условий по оплате комиссии финансовое агентство аннулирует гарантию.
Частичное гарантирование осуществляется по кредитам на пополнение оборотных средств на сумму кредита не более 500 (пятьсот) миллионов тенге в случаях, когда:

1) кредит негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) айналым қаражатының мөлшері кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын өндірісті кеңейтуге бағытталған;
2) жоба шеңберіндегі кредит 100 % мөлшерде айналым қаражатын толықтыруға бағытталған (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысуды жүргізуді және өтініш берушінің негізгі қызметті жүзеге асыруына, осы Кепілдік беру қағидаларының 13-тармағының 12) тармақшасына сәйкес салықтарды төлеуіне байланысты емес өзге мақсаттарды қоспағанда);
3) жоба шеңберіндегі кредит 100 % мөлшерде жылдық 8 %-дан аспайтын мөлшерлеме бойынша Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін жеңілдікті кредиттеу бағдарламасы бойынша айналым қаражатын толықтыруға бағытталған (бұл ретте берілетін кепілдік мерзімі кредит мерзімінен аспайды) жағдайларда айналым қаражатын 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспайтын кредит сомасына толықтыруға арналған кредиттер бойынша жүзеге асырылады.
32. Кәсіпкер 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын сомадағы кредиттер бойынша жобаны іске асыру үшін өз қаражатының жалпы құнның кемінде 10 %-ы мөлшерінде жобаны іске асыруға қатысуын (ақшамен, жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қамтамасыз етеді.
33. Ісін жаңа бастаған кәсіпкер үшін кепілдік беру шарттары:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі кредит (-тер) сомасы 360 (үш жүз алпыс) миллион теңгеден аспайды.
Кепілдік беру жүзеге асырылатын қаржылық лизинг сомасы 360 (үш жүз алпыс) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте жоба шеңберіндегі кредит (-тер)/қаржылық лизинг сомасы кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың кредиті (-тері)/қаржылық лизингі бойынша берешегі ескеріле отырып есептеледі;
2) кепілдіктің(-тердің) ең жоғары мөлшері кредит сомасының 85 %-ына дейін қоса алғанда 306 (үш жүз алты) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте кәсіпкер берілетін кепілдікке қарай кепілдік құнының кемінде 15 %-ын мөлшерінде кредит бойынша қамтамасыз етуді ұсынады (қамтамасыз ету мөлшерінің жеткіліктілігін есептегенде талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді);
Қаржылық лизинг бойынша кепілдіктің ең жоғары мөлшері қаржылық лизинг сомасының 50 %-ынан аспайды. Қосымша қамтамасыз ету ретінде жылжымайтын және/немесе жылжымалы мүлікті, сондай-ақ құрылтайшылардың/қатысушылардың /акционерлердің және/немесе үшінші тұлғалардың кепілдіктерін қабылдауға жол беріледі;
3) кепілдік берілетін мерзім – кредит мерзімінен артық емес;

1) кредит направлен на приобретение и (или) модернизацию основных средств, и (или) расширение производства, где размер оборотных средств не превышает 30 % от суммы кредита;
2) кредит в рамках проекта в размере 100 % направлен на пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением заявителем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 12) пункта 13 настоящих Правил гарантирования);
3) кредит в рамках проекта в размере 100 % направлен на пополнение оборотных средств по Программе льготного кредитования субъектов малого и среднего предпринимательства по ставке не более 8 % годовых (при этом срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита).
32. По кредитам в сумме свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге предприниматель обеспечивает участие в реализации проекта собственных средств (деньгами, движимым/недвижимым имуществом) в размере не менее 10 % от общей стоимости реализации проекта.
33. Условия гарантирования для начинающего предпринимателя:
1) сумма кредита (-ов) в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 360 (триста шестьдесят) миллионов тенге.
Сумма финансового лизинга, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 360 (триста шестьдесят) миллионов тенге.
При этом сумма кредита (-ов)/финансового лизинга в рамках проекта рассчитывается для предпринимателя с учетом задолженности по кредиту (-ам)/финансовому лизингу аффилированных/связанных с ним лиц;
2) максимальный размер гарантии (-й) не превышает 306 (триста шесть) миллионов тенге включительно, до 85 % от суммы кредита.
При этом предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту залоговой стоимостью в размере не менее 15 % в зависимости от предоставляемой гарантии (при расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ).
По финансовому лизингу максимальный размер гарантии не превышает 50 % от суммы финансового лизинга. Допускается принятие в качестве дополнительного обеспечения недвижимого и/или движимого имущества, а также гарантий учредителей/участников/акционеров и/или третьих лиц.
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита;

4) кредит/қаржылық лизинг шартының валютасы – теңге;
5) кепілдік құны – кепілдік сомасының 15 %-ын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган/өңірлік үйлестіруші төлейді.
Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің кредит сомасының 50 %-ына дейінгі кепілдік мөлшеріндегі кредиттеріне кепілдік беру кәсіпкер осы Кепілдік беру қағидаларындағы ісін жаңа бастаған кәсіпкер ұғымына сәйкес келмеген жағдайда осы Кепілдік беру қағидаларына 31-тармақтың талаптарында жүзеге асырылады.
2-параграф. "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша кепілдік беру шарттары
34. Осы Кепілдік беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес экономикалық қызметтің басым түрлерінде өз жобаларын және тиімді жобаларды іске асыратын және/немесе іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер кәсіпкердің тіркелген жеріне қарамай "Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша кепілдік беруге қатысушылар болып табылады.
Бұл ретте осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келген жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, облыс, астана, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органымен, қаржы агенттігінің және басқа да көздердің қаражаты есебінен іске асырылатын бағдарламалар шеңберінде банктер/лизинг компаниялар арқылы мемлекеттік қаржылай қолдау алатын кәсіпкерлердің кепілдік беруге қатысуына жол жіберіледі.
Осы бағыт шеңберінде:
1) қаржыландыруды немесе қаржылық лизингті жүзеге асыратын банктермен/лизинг компанияларымен ерекше қарым-қатынастарда байланысы бар тұлғалар болып табылатын;
2) "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, акционерлік инвестициялық қорлар және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мақсаттары үшін офшорлық аймақтардың тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 8 қаулысында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20095 болып тіркелген) көрсетілген офшорлық аймақтарда тіркелген, сондай-ақ қатысушылары және (немесе) акционерлері офшорлық аймақтарда тіркелген кәсіпкерлердің жобалары бойынша кредиттері/лизинг мәмілелері бойынша кепілдік берілмейді.
35. Ішінара кепілдік инвестициялық тиімді жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға (оның ішінде жаңартылатын негізде) және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша беріледі.
Мыналар:

4) валюта кредита/договора финансового лизинга – тенге;
5) стоимость гарантии – 15 % от суммы гарантии оплачивает уполномоченный орган по предпринимательству/региональный координатор.
Гарантирование кредитов начинающих предпринимателей в размере гарантии до 50 % от суммы кредита осуществляется на условиях пункта 31 настоящих Правил гарантирования в случае несоответствия предпринимателя определению начинающего предпринимателя настоящих Правил гарантирования.
Параграф 2. Условия предоставления гарантий по направлению "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства"
34. Участниками гарантирования по направлению "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства" являются предприниматели, реализующие и/или планирующие реализовать собственные и эффективные проекты в приоритетных видах экономической деятельности, без учета места регистрации предпринимателя согласно приложению 2 к настоящим Правилам гарантирования.
При этом к участию в гарантировании при условии соответствия условиям настоящих Правил гарантирования допускаются предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через банки/лизинговые компании в рамках программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, столицы, городов республиканского значения, финансового агентства и других источников.
Гарантированию не подлежат кредиты/лизинговые сделки в рамках настоящего направления проекты предпринимателей:
1) являющиеся лицами, связанными с банками/лизинговыми компаниями, осуществляющими финансирование или финансовый лизинг, особыми отношениями;
2) которые зарегистрированы в офшорных зонах, указанных в постановлении правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2020 года № 8 "Об установлении Перечня офшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности акционерных инвестиционных фондов и деятельности организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20095), а также участники и (или) акционеры которых зарегистрированы в офшорных зонах.
35. Частичное гарантирование предоставляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, пополнение оборотных средств (в том числе на возобновляемой основе) и франчайзинг.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию, расширение производства, франчайзинг, понимаются:

кәсіпкер қаржы агенттігіне өтініш бергенге дейінгі алдыңғы 2 (екі) қаржы жылында салықтық аударымдарының және (немесе) еңбекақы төлеу қорының өсу және (немесе) кірістерінің өсу динамикасы оң кәсіпкерлердің жобалары – бұл өлшемшарт тіркелгеніне 3 (үш) жыл толмаған кәсіпкерлерге қатысы жоқ;
қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) міндетті түрде 10 %-ға ұлғайту көзделген жобалары инвестициялық тиімді жаңа жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және франчайзингке бағытталған жобалар деп түсініледі.
Кәсіпкер салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін жұмыс орындарын сақтап еңбекақы төлеу қорының немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаятынында растайды.
Жобаларынын сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден асатын шағын кәсіпкерлік субъектісі 3 (үш) қаржы жылы өткеннен кейін Кодекске сәйкес орта кәсіпкерлік субъектісі санатына өтуін растайды.
Бұл ретте жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді кепілдік түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер растайды.
100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға және/немесе жобалар шеңберінде ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттерге тиімділік өлшемшарттарына қол жеткізу туралы талаптар қолданылмайды.
36. Тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға, франчайзингке, оның ішінде ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған жобаларды іске асыруға банктер/лизинг компаниялары беретін кредиттер/қаржылық лизинг бойынша ішінара кепілдік беріледі.
37. Банк/лизинг компаниясы шешім қабылдаған күні номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын және 5 %-дық тармаққа ұлғайтылған банктің/лизинг компаниясының кредиттеріне/қаржылық лизинг шарттарына кепілдік беріледі.
38. Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлер үшін кепілдік беру шарттары:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі кредит (-тер) сомасы 3,5 миллиард теңгеден аспайды.
Кепілдік беру жүзеге асырылатын қаржылық лизинг сомасы 1 (бір) миллиард теңгеден аспайды.
Бұл ретте жоба шеңберіндегі кредит (-тер)/қаржылық лизинг сомасы кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың кредиті (-тері)/қаржылық лизинг бойынша берешегі ескеріле отырып есептеледі;

проекты предпринимателей, имеющих положительную динамику по налоговым отчислениям и (или) роста фонда оплаты труда и (или) роста доходов за предыдущие 2 (два) финансовых года до подачи заявления предпринимателем финансовому агентству, – критерии не относятся к предпринимателям, срок регистрации которых менее 3 (три) лет;
проекты предпринимателей, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Предприниматель также подтверждает рост фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест и увеличением среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Субъект малого предпринимательства с проектами суммой свыше 3 (три) миллиарда тенге по истечении 3 (три) финансовых лет подтверждает переход в категорию субъекта среднего предпринимательства в соответствии с Кодексом.
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде гарантирования.
На кредиты, 100 % которые направлены на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств в рамках проектов, требования о достижении критериев эффективности не распространяются.
36. Частичное гарантирование предоставляется по кредитам/финансовому лизингу, выдаваемым банками/лизинговыми компаниями на реализацию эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства, пополнение оборотных средств, франчайзинг, в том числе рефинансирование текущих обязательств.
37. Гарантированию подлежат кредиты/финансовый лизинг банков/лизинговых компаний с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, на дату принятия решения банком/лизинговой компанией.
38. Условия гарантирования для действующего предпринимателя:
1) сумма кредита (-ов) в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 3,5 миллиарда тенге.
Сумма финансового лизинга, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 1 (один) миллиард тенге.
При этом сумма кредита (-ов)/финансового лизинга в рамках проекта рассчитывается для предпринимателя с учетом задолженности по кредиту (-ам)/финансовому лизингу аффилированных/связанных с ним лиц;

2) кепілдіктің ең жоғары мөлшері 3,5 миллиард теңгені қоса алғандағы кредит сомасының 50 %-на дейін 1,75 миллиард теңгеден аспайды.
Бұл ретте кәсіпкер берілетін кепілдіктерге қарай кепілдік құны кемінде 50 %-ы мөлшеріндегі кредит бойынша қамтамасыз етуді ұсынады (қамтамасыз ету мөлшерінің жеткіліктілігін есептегенде талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктестерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді).
Қаржылық лизинг бойынша кепілдіктің ең жоғары мөлшері қаржылық лизинг сомасының 50 %-ынан аспайды. Қосымша қамтамасыз ету ретінде жылжымайтын және/немесе жылжымалы мүлікті, сондай-ақ құрылтайшылардың /қатысушылардың /акционерлердің және/немесе үшінші тұлғалардың кепілдіктерін қабылдауға жол беріледі;
3) кепілдік құны:
кепілдіктердің жиынтық сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспаған кезде – кепілдік сомасының 15 %-ын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган/өңірлік үйлестіруші төлейді;
кепілдіктің жиынтық сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асқан кезде кәсіпкер қаржы агенттігіне комиссия төлейді, оның мөлшері қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттармен айқындалады. Жаңадан берілетін кепілдік бойынша кепілдіктердің жиынтық сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асқан кезде комиссияны кәсіпкер берілетін кепілдік сомасына төлейді. Бұл ретте кәсіпкер комиссияны кепілдік шартына қол қойылған күннен кешіктірмей, кепілдік шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін берілген кепілдік сомасының қалдығынан жыл сайын бір рет төлейді. Қаржы агенттігінің шешімі негізінде кәсіпкер төлеген комиссияны қайтаруға және/немесе комиссия бойынша төлемді кейінге қалдыруды ұсынуға болады. Кәсіпкер кепілдік шартының барлық қолданылу кезеңі үшін қаржы агенттігіне жыл сайынғы комиссияны толық көлемде бір рет төлей алады. Қаржы агенттігі кәсіпкерге есептеген кепілдік құнын банк/лизинг компания кәсіпкер үшін қаржы агенттігіне біржолғы немесе жыл сайынғы негізде төлеуге құқылы. Қолжетімділік кезеңі болған кезде жаңартылатын кредиттік желі бойынша комиссия жаңартылатын кредиттік желінің жалпы сомасынан есептеледі. Кәсіпкер тарапынан комиссияға ақы төлеу жөніндегі шарттар орындалмаған жағдайда қаржы агенттігі кепілдіктің күшін жояды;
4) кепілдік берілетін мерзім – кредит мерзімінен артық емес;
5) кредит/қаржылық лизинг шартының валютасы – теңге.
Бұл ретте кредит бойынша қамтамасыз етудегі айырманы (кепіл құнын) кәсіпкер жабады. Қамтамасыз ету мөлшерінің жеткіліктілігін есептеу кезінде талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктерінің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді.

2) максимальный размер гарантии (-й) не превышает 1,75 миллиардов тенге до 50 % от суммы кредита до 3,5 миллиарда тенге включительно.
При этом предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту залоговой стоимостью в размере не менее 50 % в зависимости от предоставляемой гарантии (при расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ).
По финансовому лизингу максимальный размер гарантии не превышает 50 % от суммы финансового лизинга. Допускается принятие в качестве дополнительного обеспечения недвижимого и/или движимого имущества, а также гарантий учредителей/участников/акционеров и/или третьих лиц;
3) стоимость гарантии:
при совокупной сумме гарантий не более 500 (пятьсот) миллионов тенге – 15 % от суммы гарантии оплачивает уполномоченный орган по предпринимательству/региональный координатор;
при совокупной сумме гарантий свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге предприниматель оплачивает комиссию финансовому агентству, размер которой определяется внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства. По вновь выдаваемой гарантии при превышении совокупной суммы гарантий 500 (пятьсот) миллионов тенге комиссия оплачивается предпринимателем на предоставляемую сумму гарантии. При этом комиссия оплачивается предпринимателем единовременно не позднее даты подписания договора гарантии, до окончания срока действия договора гарантии ежегодно от остатка суммы выданной гарантии. Возможны осуществление возврата уплаченной предпринимателем комиссии и/или предоставление отсрочки платежа по комиссии на основании решения финансового агентства. Предпринимателем допускается единовременно оплачивать финансовому агентству ежегодную комиссию в полном объеме за весь период действия договора гарантии. Банк/лизинговая компания имеют право единовременно или на ежегодной основе оплачивать финансовому агентству за предпринимателя стоимость гарантии, начисленную финансовым агентством предпринимателю. По возобновляемой кредитной линии при наличии периода доступности комиссия рассчитывается из общей суммы возобновляемой кредитной линии. В случае неисполнения со стороны предпринимателя условий по оплате комиссии финансовое агентство аннулирует гарантию.
4) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита;
5) валюта кредита/договора финансового лизинга – тенге.
При этом разница в обеспечении по кредиту (залоговая стоимость) покрывается предпринимателем. При расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ.

39. Ішінара кепілдік беру мынадай жағдайларда айналым қаражатын 1 (бір) миллиард теңгеден аспайтын кредит сомасына толықтыруға арналған кредиттер бойынша жүзеге асырылады:
1) кредит негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) айналым қаражатының мөлшері кредит сомасының 50 %-нан аспайтын өндірісті кеңейтуге бағытталған (егер кредиттің мөлшері жобаның жалпы кредиттелетін сомасының 50 %-нан аспаса, 100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредитке кепілдік беруге жол беріледі);
2) жоба шеңберіндегі 100 % мөлшеріндегі кредит айналым қаражатын толықтыруға бағытталған (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдер бойынша есеп айырысуды және өтініш берушінің негізгі қызметті жүзеге асыруына, осы Кепілдік беру қағидаларының 13-тармағының 12) тармақшасына сәйкес салықтар төлеуіне байланысты емес өзгеде мақсаттарды қоспағанда).
40. Кәсіпкер 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын сомадағы кредиттер бойынша жобаны іске асыру үшін өз қаражатының жалпы құнның кемінде 10 %-ы мөлшерінде жобаны іске асыруға қатысуын (ақшамен, жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қамтамасыз етеді.
3-параграф. "Моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша кепілдік беру шарттары
41. Өздерінің және тиімді жобаларды іске асыратын және/немесе іске асыруды жоспарлайтын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері "Моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлікті қолдау" бағыты бойынша кепілдік беруге қатысушылар болып табылады. Республикалық маңызы бар қалаларды/облыс орталықтарын қоспағанда, елді мекендерде, оның ішінде моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде іске асырылатын жобалар іске асырылатын орны мен кәсіпкердің тіркелген жері ескеріліп, салалық шектеусіз жүзеге асырылады.
Осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келген жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы, қаржы агенттігінің және басқа да көздердің қаражаты есебінен іске асырылатын бағдарламалар шеңберінде банктер/лизинг компаниялар арқылы мемлекеттік қаржылай қолдау алатын кәсіпкерлердің кепілдік беруге қатысуына жол беріледі.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және қаулымен бекітілетін "жасыл" жобалардың жіктемесіне (таксономиясына) сәйкес "жасыл" жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер де қатысушылар болып табылады. Бұл ретте "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілген, айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) жаңғырту және (немесе) өндірісті кеңейту шеңберінде, бірақ кредит сомасының 20 %-ынан аспайтын мөлшерде жүзеге асырылады.

39. Частичное гарантирование осуществляется по кредитам на пополнение оборотных средств на сумму кредита не более 1 (один) миллиарда тенге в случаях, когда:
1) кредит направлен на приобретение и (или) модернизацию основных средств, и (или) расширение производства, где размер оборотных средств не превышает 50 % от суммы кредита (допускается гарантирование кредита, 100 % которого направлено на пополнение оборотных средств, если размер данного кредита не превышает 50 % от общей кредитуемой суммы проекта);
2) кредит в рамках проекта в размере 100 % направлен на пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением заявителем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 12) пункта 13 настоящих Правил гарантирования).
40. По кредитам в сумме свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге предприниматель обеспечивает участие в реализации проекта собственных средств (деньгами, движимым/недвижимым имуществом) в размере не менее 10 % от общей стоимости реализации проекта.
Параграф 3. Условия предоставления гарантий по направлению "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах"
41. Участниками гарантирования по направлению "Поддержка предпринимательства в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах" являются субъекты малого и среднего предпринимательства, реализующие и/или планирующие реализовать собственные и эффективные проекты. Проекты, реализуемые в населенных пунктах, в том числе в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах, за исключением городов республиканского значения/областных центров, осуществляются без отраслевых ограничений с учетом места реализации и места регистрации предпринимателя.
К участию в гарантировании при условии соответствия условиям настоящих Правил гарантирования допускаются предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через банки/лизинговые компании в рамках программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, столицы, городов республиканского значения, финансового агентства и других источников.
Участниками также являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать "зеленые" проекты в соответствии с классификацией (таксономией) "зеленых" проектов, разрабатываемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утвержденной постановлением. При этом кредиты на пополнение оборотных средств, выданные для реализации "зеленых" проектов, осуществляются в рамках приобретения и (или) модернизации основных средств и (или) расширения производства, но не более 20 % от суммы кредита.

1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі кредит (-тер) сомасы 1,5 миллиард теңгеден аспайды.
Кепілдік беру жүзеге асырылатын қаржылық лизинг сомасы 1 (бір) қарыз алушыға 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте жоба шеңберіндегі кредит (-тер)/қаржылық лизинг сомасы кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың кредиті (-тері)/қаржылық лизингі бойынша берешегі ескеріле отырып есептеледі;
2) кепілдіктің ең жоғары мөлшері қоса алғанда 1,5 миллиард теңгеге дейінгі кредит сомасының 50 %-на дейін 750 (жеті жүз елу) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте кәсіпкер берілетін кепілдікке қарай кредит бойынша кепілдік құны кемінде 50 % мөлшерінде қамтамасыз етуді ұсынады (қамтамасыз ету мөлшерінің жеткіліктілігін есептегенде талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді).
Қаржылық лизинг бойынша кепілдіктің ең жоғары мөлшері қаржылық лизинг сомасының 50 %-ынан аспайды. Қосымша қамтамасыз ету ретінде жылжымайтын және/немесе жылжымалы мүлікті, сондай-ақ құрылтайшылардың/ қатысушылардың/ акционерлердің және/немесе үшінші тұлғалардың кепілдіктерін қабылдауға жол беріледі;
3) кепілдік берілетін мерзім – кредит мерзімінен артық емес;
4) кредит/қаржылық лизинг шартының валютасы – теңге;
5) кепілдік құны:
кепілдіктердің жиынтық сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспаған кезде – кепілдік сомасының 15 %-ын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган/ өңірлік үйлестіруші төлейді;
кепілдіктің жиынтық сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асқан кезде кәсіпкер қаржы агенттігіне комиссия төлейді, оның мөлшері қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттарымен айқындалады. Кепілдіктердің жиынтық сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асқан кезде жаңадан берілетін кепілдік бойынша комиссияны кәсіпкер берілетін кепілдік сомасына төлейді. Бұл ретте кәсіпкер комиссияны кепілдік шартына қол қойылған күннен кешіктірмей кепілдік шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін берілген кепілдік сомасының қалдығынан жыл сайын бір рет төлейді. Қаржы агенттігінің шешімі негізінде кәсіпкер төлеген комиссияны қайтаруға және/немесе комиссия бойынша төлемді кейінге қалдыруды ұсынуға болады. Кәсіпкер кепілдік шартының барлық қолданылу кезеңі үшін қаржы агенттігіне жыл сайынғы комиссияны толық көлемде бір рет төлей алады. Қаржы агенттігі кәсіпкерге есептеген кепілдік құнын банк/лизинг компаниясы кәсіпкер үшін қаржы агенттігіне біржолғы немесе жыл сайынғы негізде төлеуге құқылы. Қолжетімділік кезеңі болған кезде жаңартылатын кредиттік желі бойынша комиссия жаңартылатын кредиттік желінің жалпы сомасынан есептеледі. Кәсіпкер тарапынан комиссияға ақы төлеу жөніндегі шарттар орындалмаған жағдайда қаржы агенттігі кепілдіктің күшін жояды.
Ішінара кепілдік беру:

1) сумма кредита (-ов) в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 1,5 миллиарда тенге.
Сумма финансового лизинга, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 500 (пятьсот) миллионов тенге.
При этом сумма кредита (-ов)/финансового лизинга в рамках проекта рассчитывается для предпринимателя с учетом задолженности по кредиту (-ам)/финансовому лизингу аффилированных/связанных с ним лиц.
2) максимальный размер гарантии (-й) не превышает 750 (семьсот пятьдесят) миллионов тенге до 50 % от суммы кредита до 1,5 миллиарда тенге включительно.
При этом предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту залоговой стоимостью в размере не менее 50 % в зависимости от предоставляемой гарантии (при расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ).
По финансовому лизингу максимальный размер гарантии не превышает 50 % от суммы финансового лизинга. Допускается принятие в качестве дополнительного обеспечения недвижимого и/или движимого имущества, а также гарантий учредителей/участников/акционеров и/или третьих лиц;
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита;
4) валюта кредита/договора финансового лизинга – тенге;
5) стоимость гарантии:
при совокупной сумме гарантий не более 500 (пятьсот) миллионов тенге – 15 % от суммы гарантии оплачивает уполномоченный орган по предпринимательству/ региональный координатор;
при совокупной сумме гарантий свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге предприниматель оплачивает комиссию финансовому агентству, размер которой определяется внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства. По вновь выдаваемой гарантии при превышении совокупной суммы гарантий 500 (пятьсот) миллионов тенге комиссия оплачивается предпринимателем на предоставляемую сумму гарантии. При этом комиссия оплачивается предпринимателем единовременно, не позднее даты подписания договора гарантии, до окончания срока действия договора гарантии ежегодно от остатка суммы выданной гарантии. Возможны осуществление возврата уплаченной предпринимателем комиссии и/или предоставление отсрочки платежа по комиссии на основании решения финансового агентства. Предпринимателем допускается единовременно оплачивать финансовому агентству ежегодную комиссию в полном объеме за весь период действия договора гарантии. Банк/лизинговая компания имеют право единовременно или на ежегодной основе оплачивать финансовому агентству за предпринимателя стоимость гарантии, начисленную финансовым агентством предпринимателю. По возобновляемой кредитной линии при наличии периода доступности комиссия рассчитывается из общей суммы возобновляемой кредитной линии. В случае неисполнения со стороны предпринимателя условий по оплате комиссии финансовое агентство аннулирует гарантию.
Частичное гарантирование осуществляется по кредитам на пополнение оборотных средств на сумму кредита не более 500 (пятьсот) миллионов тенге в случаях, когда:

1) кредит негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) айналым қаражатының мөлшері кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын өндірісті кеңейтуге бағытталған;
2) жоба шеңберіндегі кредит 100 % мөлшерде айналым қаражатын толықтыруға бағытталған (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысуды жүргізуді және өтініш берушінің негізгі қызметті жүзеге асыруына, осы Кепілдік беру қағидаларының 13-тармағын 12) тармақшасына сәйкес салықтарды төлеуіне байланысты емес өзге мақсаттарды қоспағанда) жағдайларда айналым қаражатын 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспайтын кредит сомасына толықтыруға арналған кредиттер бойынша жүзеге асырылады.
46. Ішінара кепілдік беру 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспайтын кредит сомасына айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша, бұл ретте сауда қызметі саласында бір кәсіпкерге – 100 (жүз) миллион теңгеден аспайтын сомаға жүзеге асырылады.
47. Кәсіпкер 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын сомадағы кредиттер бойынша жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы мөлшерінде өз қаражатының жобаны іске асыруға қатысуын (ақшамен, жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қамтамасыз етеді.
48. Ісін жаңа бастаған кәсіпкер үшін кепілдік беру шарттары мыналар:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі кредит (-тер) сомасы 360 (үш жүз алпыс) миллион теңгеден аспайды.
Кепілдік беру жүзеге асырылатын қаржылық лизинг сомасы 360 (үш жүз алпыс) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте жоба шеңберіндегі кредит (-тер)/қаржылық лизинг сомасы кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың кредиті (-тері)/қаржылық лизингі бойынша берешегі ескеріле отырып есептеледі;
2) кепілдіктердің ең жоғары мөлшері кредит сомасының 85 %-на дейін, қоса алғанда 306 (үш жүз алты) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте кәсіпкер берілетін кепілдікке қарай кредит бойынша кепілдік құны кемінде 15 % мөлшерінде қамтамасыз етуді ұсынады (қамтамасыз ету мөлшерінің жеткіліктілігін есептегенде талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді).
Қаржылық лизинг бойынша кепілдіктің ең жоғары мөлшері қаржылық лизинг сомасының 50 %-ынан аспайды. Қосымша қамтамасыз ету ретінде жылжымайтын және/немесе жылжымалы мүлікті, сондай-ақ құрылтайшылардың/ қатысушылардың/ акционерлердің және/немесе үшінші тұлғалардың кепілдіктерін қабылдауға жол беріледі;
3) кепілдік берілетін мерзім – кредит мерзімінен артық емес;
4) кредит/қаржылық лизинг шартының валютасы – теңге;

1) кредит направлен на приобретение и (или) модернизацию основных средств, и (или) расширение производства, где размер оборотных средств не превышает 30 % от суммы кредита;
2) кредит в рамках проекта в размере 100 % направлен на пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением заявителем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 12) пункта 13 настоящих Правил гарантирования).
46. Частичное гарантирование осуществляется по кредитам на пополнение оборотных средств на сумму кредита не более 500 (пятьсот) миллионов тенге, при этом в сфере торговой деятельности – на сумму не более 100 (сто) миллионов тенге на одного предпринимателя.
47. По кредитам в сумме свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге предприниматель обеспечивает участие в реализации проекта собственных средств (деньги, движимое/недвижимое имущество) в размере не менее 10 % от общей стоимости реализации проекта.
48. Условия гарантирования для начинающего предпринимателя:
1) сумма кредита (-ов) в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 360 (триста шестьдесят) миллионов тенге.
Сумма финансового лизинга, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 360 (триста шестьдесят) миллионов тенге.
При этом сумма кредита (-ов)/финансового лизинга в рамках проекта рассчитывается для предпринимателя с учетом задолженности по кредиту (-ам)/финансовому лизингу аффилированных/связанных с ним лиц;
2) максимальный размер гарантии (-й) не превышает 306 (триста шесть) миллионов тенге включительно, до 85 % от суммы кредита.
При этом предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту залоговой стоимостью в размере не менее 15 % в зависимости от предоставляемой гарантии (при расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ).
По финансовому лизингу максимальный размер гарантии не превышает 50 % от суммы финансового лизинга. Допускается принятие в качестве дополнительного обеспечения недвижимого и/или движимого имущества, а также гарантий учредителей/участников/акционеров и/или третьих лиц.
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита;
4) валюта кредита/договора финансового лизинга – тенге;

5) кепілдік құны – кепілдік сомасының 15 %-ын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган/өңірлік үйлестіруші төлейді.
Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің кредит сомасының 50 %-ына дейінгі кепілдік мөлшеріндегі кредиттеріне кепілдік беру кәсіпкер осы Кепілдік беру қағидаларындағы ісін жаңа бастаған кәсіпкер ұғымына сәйкес келмеген жағдайда осы Кепілдік беру қағидаларына 45-тармақтың талаптарында жүзеге асырылады.
4-параграф. "Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерін қолдау" бағыты бойынша кепілдік беру шарттары
49. Кодекстің 232-1-бабында көзделген әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау салалық шектеусіз және жобаның тіркелген және іске асырылатын әсері есепке алынбай жүзеге асырылады.
Осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келген жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының, қаржы агенттігінің және басқа да көздердің қаражаты есебінен іске асырылатын бағдарламалар шеңберінде банктер/лизинг компаниялар арқылы мемлекеттік қаржылай қолдау алатын кәсіпкерлердің кепілдік беруге қатысуына жол жіберіледі.
50. Кепілдік тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға, франчайзингке, оның ішінде ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған жобаларды іске асыруға банктер/лизинг компаниялар беретін кредиттер/қаржылық лизинг бойынша беріледі.
51. Ішінара кепілдік беру:
инвестициялар (негізгі құралдарды сатып алу, құру және жаңғырту және (немесе) қолданыстағы бизнесті кеңейту);
айналым қаражатын толықтыру (кредиттерге қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысу жүргізуді және әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісінің негізгі қызметті жүзеге асыруына байланысты емес өзге де мақсаттарды қоспағанда) мақсаттарына әлеуметтік кәсіпкерлік шеңберінде берілетін кредиттер бойынша жүзеге асырылады.
52. Банктің әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісінің жобасы бойынша шешім қабылдаған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемеден аспайтын, 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған номиналды сыйақы мөлшерлемесі бар банктің кредиттері бойынша кепілдік беру жүзеге асырылады.
53. Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлер үшін кепілдік беру шарттары:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі кредит (-тер) сомасы банктің кредиттері бойынша 1 (бір) миллиард теңгеден аспайды.
Кепілдік беру жүзеге асырылатын қаржылық лизинг сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте жоба шеңберіндегі кредит (-тер)/қаржылық лизинг сомасы кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың кредиті (-тері)/қаржылық лизингі бойынша берешегі ескеріліп есептеледі;

5) стоимость гарантии – 15 % от суммы гарантии оплачивает уполномоченный орган по предпринимательству/региональный координатор.
Гарантирование кредитов начинающих предпринимателей в размере гарантии до 50% от суммы кредита осуществляется на условиях пункта 45 настоящих Правил гарантирования в случае несоответствия предпринимателя определению начинающего предпринимателя настоящих Правил гарантирования.
Параграф 4. Условия предоставления гарантий по направлению "Поддержка субъектов социального предпринимательства"
49. Государственная поддержка субъектов социального предпринимательства, предусмотренная статьей 232-1 Кодекса, осуществляется без отраслевых ограничений и учета места регистрации и реализации проекта.
К участию в гарантировании при условии соответствия условиям настоящих Правил гарантирования допускаются предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через банки/лизинговые компании в рамках программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, столицы, городов республиканского значения, финансового агентства и других источников.
50. Гарантирование предоставляется по кредитам/финансовому лизингу, выдаваемым банками/лизинговыми компаниями на реализацию эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства, пополнение оборотных средств, франчайзинг, в том числе рефинансирование текущих обязательств.
51. Частичное гарантирование осуществляется по кредитам, выдаваемым в рамках социального предпринимательства на цели:
инвестиций (приобретение, создание и модернизация основных средств и (или) расширение действующего бизнеса);
пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов и иных целей, не связанных с осуществлением субъектом социального предпринимательства основной деятельности).
52. Гарантирование осуществляется только по кредитам банка с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан, увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов на дату принятия решения банком по проекту субъекта социального предпринимательства.
53. Условия гарантирования для действующего предпринимателя:
1) сумма кредита (-ов) в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 1 (один) миллиарда тенге по кредитам банка.
Сумма финансового лизинга, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 500 (пятьсот) миллионов тенге.
При этом сумма кредита (-ов)/финансового лизинга в рамках проекта рассчитывается для предпринимателя с учетом задолженности по кредиту (-ам)/финансовому лизингу аффилированных/связанных с ним лиц.

2) кепілдіктердің ең жоғары мөлшері 500 (бес жүз) миллион теңгеден кредит сомасының 50 %-на дейін, қоса алғанда 1 (бір) миллиард теңгеден аспайды.
Бұл ретте кредит бойынша кәсіпкерлік субъектісі құны кредит сомасының кемінде 50 %-ы мөлшерінде қамтамасыз етуді ұсынады (қамтамасыз ету мөлшерінің жеткіліктілігін есептегенде талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді).
Қаржылық лизинг бойынша кепілдіктің ең жоғары мөлшері қаржылық лизинг сомасының 50 %-ынан аспайды. Қосымша қамтамасыз ету ретінде жылжымайтын және/немесе жылжымалы мүлікті, сондай-ақ құрылтайшылардың/ қатысушылардың/ акционерлердің және/немесе үшінші тұлғалардың кепілдіктерін қабылдауға жол беріледі;
3) кепілдік берілетін мерзім – кредит мерзімінен артық емес;
4) кредит/қаржылық лизинг шартының валютасы – теңге;
5) кепілдік құны – кепілдік сомасының 15 %-ын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган/өңірлік үйлестіруші төлейді.
Кәсіпкер 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын сомадағы кредиттер бойынша жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы мөлшерінде өз қаражатының (жылжитын/жылжымайтын мүлкі мен) жобаны іске асыруға қатысуын ақшамен қамтамасыз етеді.
54. Ішінара кепілдік беру:
1) кредит негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) айналым қаражатының мөлшері кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын өндірісті кеңейтуге бағытталған;
2) жоба шеңберіндегі кредит 100 % мөлшерде айналым қаражатын толықтыруға бағытталған (барлық жерде бірдей кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысуды жүргізуді және өтініш берушінің негізгі қызметті жүзеге асыруына, осы Кепілдік беру қағидаларының 13-тармағының 12) тармақшасына сәйкес салықтарды төлеуіне байланысты емес өзге мақсаттарды қоспағанда) жағдайларда айналым қаражатын 500 (бес жүз) миллион теңгеден аспайтын кредит сомасына толықтыруға арналған кредиттер бойынша жүзеге асырылады.
55. Ісін жаңа бастаған кәсіпкер үшін кепілдік беру шарттары:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі кредит (-тер) сомасы 360 (үш жүз алпыс) миллион теңгеден аспайды.
Кепілдік беру жүзеге асырылатын қаржылық лизинг сомасы 360 (үш жүз алпыс) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте жоба шеңберіндегі кредит (-тер)/қаржылық лизинг сомасы кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың кредиті (-тері)/қаржылық лизингі бойынша берешегін ескеріле отырып есептеледі;
2) кепілдіктің ең жоғары мөлшері кредит сомасының 85 %-ына дейін, қоса алғанда 306 (үш жүз алты) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте кәсіпкер берілетін кепілдікке қарай кепіл сомасының кемінде 15 %-ы мөлшеріндегі кредит бойынша қамтамасыз етуді ұсынады (қамтамасыз ету мөлшерінің жеткіліктілігін есептегенде талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді);
Қаржылық лизинг бойынша кепілдіктің ең жоғары мөлшері қаржылық лизинг сомасының 50 %-ынан аспайды. Қосымша қамтамасыз ету ретінде жылжымайтын және/немесе жылжымалы мүлікті, сондай-ақ құрылтайшылардың/қатысушылардың/ акционерлердің және/немесе үшінші тұлғалардың кепілдіктерін қабылдауға жол беріледі;

2) максимальный размер гарантии (-й) не превышает 500 (пятьсот) миллионов тенге до 50 % от суммы кредита до 1 (один) миллиарда тенге включительно.
При этом субъект социального предпринимательства предоставляет обеспечение по кредиту (залоговой) стоимостью в размере не менее 50 % от суммы кредита (при расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ).
По финансовому лизингу максимальный размер гарантии не превышает 50 % от суммы финансового лизинга. Допускается принятие в качестве дополнительного обеспечения недвижимого и/или движимого имущества, а также гарантий учредителей/участников/акционеров и/или третьих лиц;
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита;
4) валюта кредита/договора финансового лизинга – тенге;
5) стоимость гарантии – 15 % от суммы гарантии оплачивает уполномоченный орган по предпринимательству/региональный координатор.
По кредитам в сумме свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге предприниматель обеспечивает участие в реализации проекта собственных средств (деньги, движимое/недвижимое имущество) в размере не менее 10 % от общей стоимости реализации проекта.
54. Частичное гарантирование осуществляется по кредитам на пополнение оборотных средств на сумму кредита не более 500 (пятьсот) миллионов тенге в случаях, когда:
1) кредит направлен на приобретение и (или) модернизацию основных средств, и (или) расширение производства, где размер оборотных средств не превышает 30 % от суммы кредита;
2) кредит в рамках проекта в размере 100 % направлен на пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением заявителем основной деятельности, уплаты налогов согласно подпункту 12) пункта 13 настоящих Правил гарантирования).
55. Условия гарантирования для начинающего предпринимателя:
1) сумма кредита (-ов) в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 360 миллионов тенге.
Сумма финансового лизинга, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 360 (триста шестьдесят) миллионов тенге.
При этом сумма кредита (-ов)/финансового лизинга в рамках проекта рассчитывается для предпринимателя с учетом задолженности по кредиту (-ам)/финансовому лизингу аффилированных/связанных с ним лиц;
2) максимальный размер гарантии (-й) не превышает 306 (триста шесть) миллионов тенге включительно, до 85 % от суммы кредита.
При этом предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту залоговой стоимостью в размере не менее 15 % в зависимости от предоставляемой гарантии (при расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ).
По финансовому лизингу максимальный размер гарантии не превышает 50 % от суммы финансового лизинга. Допускается принятие в качестве дополнительного обеспечения недвижимого и/или движимого имущества, а также гарантий учредителей/участников/акционеров и/или третьих лиц;

3) кепілдік берілетін мерзім – кредит мерзімінен артық емес;
4) кредит/қаржылық лизинг шартының валютасы – теңге;
5) кепілдік құны – кепілдік сомасының 15 %-ын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган/өңірлік үйлестіруші төлейді.
Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің кредит сомасының 50 %-ына дейінгі кепілдік мөлшеріндегі кредиттеріне кепілдік беру кәсіпкер осы Кепілдік беру қағидаларындағы ісін жаңа бастаған кәсіпкер ұғымына сәйкес келмеген жағдайда осы Кепілдік беру қағидаларына 53-тармақтың талаптарында жүзеге асырылады.
5-параграф. Кепілдік беру үшін қатысушылардың өзара іс-қимыл жасасуы
56. Кәсіпкердің кепілдік алу үшін қаржы агенттігіне және кейін кредит/қаржылық лизинг алу үшін банкке/лизинг компаниясына жүгінуі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) кәсіпкер кепілдік алуға өтінішпен қаржы агенттігіне жүгінеді ("жасыл" жоба бойынша кепілдік алуға жүгінген жағдайда өтініште "жасыл" жоба жататын "жасыл" таксономияның санаты/санаттары көрсетіледі);
2) қаржы агенттігі кәсіпкерден құжаттарды алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде алынған құжаттарды қарайды және кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін жобаны қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады;
3) қаржы агенттігі кепілдік беру туралы шешім қабылдаған жағдайда кәсіпкер осы Кепілдік беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдік беру мүмкіндігі туралы алдын ала кепілдік хатын алады, онда берілетін кепілдік шарттары, сондай-ақ банктің/лизинг компаниясының кредит/қаржылық лизинг беру шарттары көрсетіледі, осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде кепілдік соларға сәйкес берілуі мүмкін;
4) кәсіпкер кепілдікпен кредит/қаржылық лизинг алу үшін банкке/лизинг компаниясына жүгінеді;
5) банк/лизинг компаниясы 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде банктің/лизинг компаниясының ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес кәсіпкердің өтінішін өзі қарайды және кредит/қаржылық лизинг беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдайды;
6) банк/лизинг компаниясы кепілдік беру мүмкіндігі туралы қаржы агенттігінің хатында көрсетілген шарттарда кредит/қаржылық лизинг бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда банк/лизинг компаниясы қаржы агенттігіне қол қойылған кредиттік шартымен/қаржылық лизинг шартымен қоса қажетті құжаттардың көшірмелерін жолдайды.
Қаржы агенттігі кепілдік шартын ресімдейді және қол қояды, ол банкке/лизинг компаниясына жіберіледі. Банк/лизинг компаниясы кепілдік шартына қол қояды, оған кәсіпкердің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді;

3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита;
4) валюта кредита/договора финансового лизинга – тенге;
5) стоимость гарантии – 15 % от суммы гарантии оплачивает уполномоченный орган по предпринимательству/региональный координатор.
Гарантирование кредитов начинающих предпринимателей в размере гарантии до 50 % от суммы кредита осуществляется на условиях пункта 53 настоящих Правил гарантирования в случае несоответствия предпринимателя определению начинающего предпринимателя настоящих Правил гарантирования.
Параграф 5. Взаимодействие участников для предоставления гарантии
56. Обращение предпринимателя в финансовое агентство за гарантией и последующее обращение в банк/лизинговую компанию за кредитом/финансовым лизингом осуществляются в следующем порядке:
1) предприниматель обращается в финансовое агентство с заявлением на получение гарантии (в случае обращения за гарантией по "зеленому" проекту в заявлении указывается категория/категории "зеленой" таксономии, к которой относится "зеленый" проект);
2) финансовое агентство после получения документов от предпринимателя в течение 10 (десять) рабочих дней рассматривает полученные документы и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии;
3) в случае принятия решения финансовым агентством о предоставлении гарантии предприниматель получает предварительное гарантийное письмо о возможности гарантирования с указанием условий предоставляемой гарантии по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам гарантирования, а также условий предоставления банком/лизинговой компанией кредита/финансового лизинга, в соответствии с которыми возможно предоставление гарантии в рамках настоящих Правил гарантирования;
4) предприниматель обращается в банк/лизинговую компанию для получения кредита/финансового лизинга под гарантию;
5) банк/лизинговая компания самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами банка/лизинговой компании, в срок не более 20 (двадцать) рабочих дней рассматривают заявление предпринимателя и принимают решение о возможности предоставления кредита/финансового лизинга;
6) в случае принятия банком/лизинговой компанией положительного решения по кредиту/финансовому лизингу на условиях, отраженных в письме финансового агентства о возможности гарантирования, банк/лизинговая компания направляют в финансовое агентство копии необходимых документов, включая подписанный кредитный договор/договор финансового лизинга.
Финансовое агентство оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет банку/лизинговой компании. Банк/лизинговая компания подписывают договор гарантии, обеспечивают его подписание предпринимателем и направляют подписанный договор гарантии в финансовое агентство;

7) банк/лизинг компаниясы қаржы агенттігінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы хатында көрсетілген кепілдік және кредит/қаржылық лизинг шарттарына сәйкес келмейтін өзге шешім қабылдаған жағдайда кепілдік беруді қарау рәсімі осы Кепілдік беру қағидаларына 58-тармаққа сәйкес жүргізіледі.
57. Банк портфельдік кепілдік беру шеңберінде қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда банк қаржы агенттігіне кредиттік шарттың көшірмелерін ұсынады, оның негізінде қаржы агенттігі кепілдік шартын ресімдеп, қол қояды, ол банкке жіберіледі. Банк кепілдік шартына қол қояды, оған кәсіпкердің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді.
58. Кәсіпкер кредит/қаржылық лизинг алу үшін банкке/лизинг компаниясына өтінішпен жүгінеді.
Банк/лизинг компаниясы банктің/лизинг компаниясының ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде кәсіпкердің өтінішін өзі қарайды, жобаға кешенді сараптама жүргізеді, кәсіпкер ұсынған құжаттарды, кәсіпкердің қаржылық жағдайын талдайды, кәсіпкер ұсынған кепіл мүлкін бағалау туралы қорытынды негізінде кәсіпкердің қамтамасыз етуінің кепілдік құнына бағалау жүргізеді және қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда жобаны қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит/қаржылық лизинг беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін банктің/лизингтің компанияның ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті органның қарауына шығарады.
59. Оң шешім қабылданған жағдайда банктің/лизинг компаниясының ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде банк/лизинг компаниясы қаржы агенттігіне:
кепілдік сомасының есеп-қисабымен кредит/қаржылық лизинг беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хат;
кепілдік беру туралы мәселені қарау үшін осы Кепілдік беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес кәсіпкердің жобасы бойынша банк/лизинг компаниясы қаржы агенттігіне беретін құжаттар тізбесін ұсынады.
Банк/лизинг компаниясы құжаттарды қаржы агенттігіне ұсынатын кезде салық берешегінің жоқтығы туралы өзекті анықтаманың болуы талап етіледі.
60. Қаржы агенттігі банктен/лизинг компаниясынан құжаттарды және кәсіпкерден өтініш алғаннан кейін 750 (жеті жүз елу) миллион теңгеден аспайтын кредиттер/қаржылық лизинг бойынша 5 (бес) жұмыс күні ішінде және 750 (жеті жүз елу) миллион теңгеден асатын кредиттер/қаржылық лизинг бойынша 10 (он) жұмыс күні ішінде алынған құжаттарды қарайды және кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін жобаны қаржы агенттінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Егер портфельдік кепілдік беру шеңберінде берілген кепілдіктерді қоспағанда, кәсіпкердің және онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың қаржы агенттігінің кепілдігі бойынша жоба шеңберінде алынған кредиттер бойынша жиынтық берешегі 750 (жеті жүз елу) миллион теңгеден асқан жағдайда кейінгі жобаларды қарау 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

7) в случае принятия банком/лизинговой компанией иного решения, не соответствующего условиям гарантии и кредита/финансового лизинга, указанным в письме финансового агентства о возможности гарантирования, процедура рассмотрения гарантирования проводится в соответствии с пунктом 58 настоящих Правил гарантирования.
57. В случае принятия банком положительного решения о предоставлении кредита с гарантией финансового агентства в рамках портфельного гарантирования банк предоставляет финансовому агентству копии кредитного договора, на основании которого финансовое агентство оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет банку. Банк подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание предпринимателем и направляет подписанный договор гарантии в финансовое агентство.
58. Предприниматель обращается в банк/лизинговую компанию с заявлением на получение кредита/финансового лизинга.
Банк/лизинговая компания самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами банка/лизинговой компании, в срок не более 20 (двадцать) рабочих дней рассматривают заявление предпринимателя, проводят комплексную экспертизу проекта, анализируют представленные предпринимателем документы, финансовое состояние предпринимателя, на основе представленного предпринимателем заключения об оценке залогового имущества проводят оценку залоговой стоимости обеспечения предпринимателя и, в случае недостаточности обеспечения, выносят проект на рассмотрение уполномоченного органа, реализующего внутреннюю кредитную политику банка/лизинговой компании, для принятия решения о возможности предоставления кредита/финансового лизинга под гарантию финансового агентства.
59. В случае принятия положительного решения банк/лизинговая компания в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченным органом, реализующим внутреннюю кредитную политику банка/лизинговой компании, предоставляют финансовому агентству:
письмо с положительным решением о возможности кредитования/предоставления финансового лизинга с расчетом суммы гарантии;
перечень документов, предоставляемых финансовому агентству банком/лизинговой компанией по проекту предпринимателя, согласно приложению 4 к настоящим Правилам гарантирования, для рассмотрения вопроса о предоставлении гарантии.
На момент предоставления банком/лизинговой компанией документов финансовому агентству требуется наличие актуальной справки об отсутствии налоговой задолженности.
60. Финансовое агентство после получения документов от банка/лизинговой компании и заявления от предпринимателя в течение 5 (пять) рабочих дней по кредитам/финансовому лизингу не более 750 (семьсот пятьдесят) миллионов тенге и 10 (десять) рабочих дней по кредитам/финансовому лизингу свыше 750 (семьсот пятьдесят) миллионов тенге рассматривает полученные документы и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии. В случае, если совокупная задолженность предпринимателя и аффилированных/связанных с ним лиц/компаний по кредитам в рамках проекта, полученным под гарантию финансового агентства, за исключением гарантий, выданных в рамках портфельного гарантирования, составит более 750 (семьсот пятьдесят) миллионов тенге, рассмотрение последующих проектов осуществляется в течение 10 (десять) рабочих дней.

"Шағын, орта және ірі кәсіпкерлікті қолдау" бағыты шеңберінде қаржы агенттігі 10 (он) жұмыс күні ішінде банктен/лизинг компаниясынан келіп түскен құжаттарды және кәсіпкердің өтініштерін бағыт шарттарына сәйкес келуі тұрғысынан қарайды. Құжаттарды қарағаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі кепілдік беру туралы шешім қабылдайды.
61. Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған жағдайда анықталған ескертулерді жою немесе қосымша құжат ұсыну және (немесе) ақпарат ұсыну үшін қаржы агенттігі 3 (үш) жұмыс күні ішінде банкке/лизинг компаниясына жібереді. Бұл ретте қаржы агенттігі үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі жаңадан басталады.
Кәсіпкердің жобасы және (немесе) ұсынылған материалдар осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келмеген жағдайда қаржы агенттігі нақты сәйкессіздіктерді көрсете отырып, уәжді бас тарту жібереді.
62. Қаржы агенттігі кепілдік беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда қаржы агенттігі 2 (екі) жұмыс күні ішінде банкке/лизинг компаниясына осы Кепілдік беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдын ала кепілдік хат жібереді, онда қаржы агенттігінің кепілдік беруінің мүмкіндігі туралы шешімі көрсетіледі.
63. Қаржы агенттігі кәсіпкердің жобасы бойынша теріс шешім қабылдаған жағдайда мұндай шешім туралы хатта теріс шешімнің себебі көрсетіледі.
64. Қаржы агенттігінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хат алынғаннан кейін:
1) банк/лизинг компаниясы мен кәсіпкер кредиттік шарт/қаржылық лизинг шартын, кепіл (-дер) шартын (шарттарын) жасасады. Кредиттік шарттың/қаржылық лизинг шартының көшірмесі қаржы агенттігіне жіберіледі.
Қаржы агенттігінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатта қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін бюджетке төленетін салықтардың көлемін ұлғайту (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы), жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу және/немесе салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға ұлғайту мәндері, сондай-ақ 3 (үш) жыл өткеннен кейін (қаржы агенттігінің шешіміне сәйкес) орта кәсіпкерлік субъектісі санатына өту шарты көрсетіледі.
Қаржы агенттігінің оң шешімі бар банктің/лизинг компаниясының хатын алғаннан кейін банктің/лизинг компаниясының қалауы бойынша кредит/қаржылық лизинг сомасының 50 %-ына дейінгі мөлшерде ішінара кредит беруге жол беріледі;

В рамках направления "Поддержка малого, среднего и крупного предпринимательства" финансовое агентство в течение 10 (десять) рабочих дней рассматривает документы, поступившие от банка/лизинговой компании, и заявления от предпринимателя на соответствие условиям направления. После рассмотрения документов в течение 5 (пять) рабочих дней финансовое агентство принимает решение о гарантировании.
61. В случаях наличия замечаний к представленным документам, выявленные замечания или представления дополнительных документов, направляются банку/лизинговой компании финансовым агентством для устранения и (или) представления информации в течение 3 (три) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для финансового агентства, возобновляется.
В случае несоответствия проекта предпринимателя и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил гарантирования финансовое агентство направляет мотивированный отказ с указанием конкретных несоответствий.
62. В случае принятия финансовым агентством положительного решения о предоставлении гарантии, финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней направляет в банк/лизинговую компанию предварительное гарантийное письмо с решением финансового агентства о возможности гарантирования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам гарантирования.
63. В случае принятия финансовым агентством отрицательного решения по проекту предпринимателя письмо о таком решении отражает причину отрицательного решения.
64. После получения письма с положительным решением финансового агентства о возможности гарантирования:
1) банк/лизинговая компания и предприниматель заключают кредитный договор/договор финансового лизинга, договор(-ы) залога(-ов). Копия кредитного договора/договора финансового лизинга направляется в финансовое агентство.
В письме с положительным решением финансового агентства о возможности гарантирования указываются значения по увеличению объема уплачиваемых налогов в бюджет (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), по достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест и/или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства, а также условие перехода в категорию субъекта среднего предпринимательства по истечении 3 (три) лет (в соответствии с решением финансового агентства).
После получения письма банка/лизинговой компании с положительным решением финансового агентства на усмотрение банка/лизинговой компании допускается частичная выдача до 50 % от суммы кредита/финансового лизинга;

2) қаржы агенттігі банктен/лизинг компаниясынан кредиттік шарттың/қаржылық лизинг шартының көшірмесін алғаннан кейін кепілдік шартын ресімдейді және оған қол қойып, банкке/лизинг компаниясына жібереді;
3) банк/лизинг компаниясы кепілдік шартына қол қояды, оған кәсіпкердің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді;
4) банк/лизинг компаниясы қаржы агенттігінен қол қойылған кепілдік шартын алғаннан кейін кәсіпкерге кредит/қаржылық лизинг беруді жүзеге асырады;
5) кепілдік сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кепілдік беру жобалары бойынша банк/лизинг компаниясы қаржы агенттігінің сұратуына сәйкес жобаның қаржылық мониторингін жүргізуге қажетті құжаттар топтамасын тоқсан сайынғы негізде тоқсанына бір реттен асырмай ұсынады.
65. Портфельдік кепілдік беру кезінде осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келген жағдайда кредит берілгеннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде банктің кепілдік шартына қол қоюына жол беріледі.
66. Осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін кепілдік беру мүмкіндіктерін пайдалану мақсатында жобаны қарау кезінде оны "жасыл" таксономияның белгілі бір кіші секторына жатқызу жобаның мәлімделетін мақсатына және шеңберінде жобаны іске асыру жоспарланып отырған экономикалық қызмет түріне сәйкес жүзеге асырылады. "Жасыл" таксономияның тиісті кіші секторы бойынша шекті шектеулер болмаған жағдайда қаралатын жобаны "жасыл" таксономияның белгілі бір кіші секторына жатқызуды банк өзі жүргізеді. Осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде қарыз алушыға қаржылай қолдау алуға жәрдемдесу мақсатында банк қарыз алушыны қаржы агенттігіне жібереді және осы қолдауды алу шарттарын түсіндіреді, оның ішінде қаржы агенттігіне қаралатын жобаның "жасыл" таксономияның шекті шектеуіне сәйкестігі туралы сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын ұсыну қажеттігінің ықтималдығы туралы хабарлайды.
"Жасыл" таксономияда қаралатын жоба жататын белгілі бір кіші сектор бойынша шекті шектеу көзделген жағдайларда өтініш берушінің қаржы агенттігіне іске асырылуы көзделіп отырған немесе іске асырылып жатқан жобаның "жасыл" таксономияның шекті мәніне сәйкестігі туралы сыртқы бағалау провайдерінің/энергия-аудиторлық ұйымның қорытындысын ұсынуы осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде қаржылай қолдау алудың міндетті шарты болып табылады.
Сертификаттау/таңбалау ("жасыл" құрылыс, энергия тиімділігі, органикалық өнім өндіру, көлік саласындағы "жасыл" таксономияда көрсетілген стандарттар мен таңбалау талаптарына сәйкестікті растау) шекті өлшемшарт болған жағдайларда балама ретінде растау тиісті сертификаттарды/таңбалуды ұсыну жеткілікті (сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысына) болып табылады. Көзделіп отырған жоба бойынша стандарттарға, таңбалауға және талаптарға сәйкес келу жоспары мәлімделген жағдайларда ғана сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын алу талап етіледі. Кейіннен осы стандарттарға, таңбалау мен талаптарға сәйкес келуін куәландыратын сертификаттар мен құжаттардың көшірмелері қаржыландырудың нысаналы пайдаланылуын растау болып табылады.
"Жасыл" кредиттер бойынша кепілдік беру шеңберінде "жасыл" жобалардың "жасыл" таксономияға сәйкестігін сыртқы бағалауды жобаларды ұстаушыларға, өнімдерді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндірушілерге (орындаушыларға), өнімдерді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізушілер мен тұтынушыларға тәуелсіз, жобалардың қоршаған ортаға әсерін бағалау немесе шаруашылық және өзге де қызметтің "жасыл" таксономияның нақты қосалқы секторларына қатысты экологиялық, салалық, санитариялық құрылыс талаптары мен нормаларына сәйкестік саласында расталатын құзыреті бар, төменде келтірілген санаттардағы түрлі меншік нысанындағы ұйымдар жүргізеді.
Жүргізілген тексерудің қорытындысы бойынша сыртқы бағалау провайдері мынадай тұжырымдардың бірімен жобаның "жасыл" таксономияда көзделген шекті мәндерге сәйкес келетіні туралы қорытынды шығарады:

2) после получения от банка/лизинговой компании копии кредитного договора/договора финансового лизинга финансовое агентство оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет в банк/лизинговую компанию;
3) банк/лизинговая компания подписывают договор гарантии, обеспечивают его подписание предпринимателем и направляют подписанный договор гарантии в финансовое агентство;
4) банк/лизинговая компания после получения из финансового агентства подписанного договора гарантии осуществляют выдачу кредита/предоставляют финансовый лизинг предпринимателю;
5) по проектам гарантирования с суммой гарантии свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге банк/лизинговая компания на ежеквартальной основе представляют пакет документов, необходимый для проведения финансового мониторинга проекта, в соответствии с запросом финансового агентства не более одного раза в квартал.
65. При портфельном гарантировании допускается подписание банком договора гарантии после выдачи кредита в течение 30 (тридцать) календарных дней в случае соответствия условиям настоящих Правил гарантирования.
66. В целях использования возможностей гарантирования для реализации "зеленого" проекта в рамках настоящих Правил гарантирования при рассмотрении проекта его отнесение к определенному подсектору "зеленой" таксономии осуществляется в соответствии с заявляемым назначением проекта и видом экономической деятельности, в рамках которой планируется реализация проекта. В случае отсутствия пороговых ограничений по соответствующему подсектору "зеленой" таксономии отнесение рассматриваемого проекта к определенному подсектору "зеленой" таксономии осуществляется банком самостоятельно. В целях содействия предпринимателю в получении финансовой поддержки в рамках настоящих Правил гарантирования банк перенаправляет предпринимателя в финансовое агентство и разъясняет условия получения данной поддержки, в том числе сообщает о возможной необходимости предоставления финансовому агентству заключения провайдера внешней оценки о соответствии рассматриваемого проекта пороговому ограничению "зеленой" таксономии.
В случаях, когда "зеленая" таксономия предусматривает пороговое ограничение по определенному подсектору, к которому относится рассматриваемый проект, обязательным условием получения финансовой поддержки в рамках настоящих Правил гарантирования является представление заявителем финансовому агентству заключения провайдера внешней оценки/энергоаудиторской организации о соответствии намечаемого к реализации или реализуемого проекта пороговому значению "зеленой" таксономии.
В случаях, когда пороговым критерием являются сертификация/маркировка (подтверждение соответствия требованиям указанных в "зеленой" таксономии стандартов и маркировок в сфере "зеленого" строительства, энергоэффективности, производства органической продукции, транспорта), достаточным подтверждением (альтернативой заключению провайдера внешней оценки) является предъявление соответствующих сертификатов/маркировок. Получение заключения провайдера внешней оценки требуется только в случаях, когда по намечаемому проекту планируемое соответствие стандартам, маркировкам и требованиям заявляется. Впоследствии копии сертификатов и документов, свидетельствующих о соответствии данным стандартам, маркировкам и требованиям, служат подтверждением целевого использования финансирования.
Внешнюю оценку соответствия "зеленых" проектов "зеленой" таксономии в рамках гарантирования по "зеленым" кредитам проводят различные типы организаций разных форм собственности в приведенных ниже категориях, независимые от держателей проектов, производителей (исполнителей) продукции (работ, услуг), поставщиков и потребителей продукции (работ, услуг), обладающих подтверждаемой компетенцией в области оценки воздействия проектов на окружающую среду или соответствия хозяйственной и иной деятельности экологическим, отраслевым, санитарным, строительным требованиям и нормам применительно к конкретным подсекторам "зеленой" таксономии.
По итогам проведения проверки провайдер внешней оценки выпускает заключение с одним из следующих выводов о соответствии проекта пороговым значениям, предусмотренным "зеленой" таксономией:

1) сәйкес келеді;
2) сәйкес келмейді.
Берілген қорытындының қолданылу мерзімі 6 (алты) айды құрайды.
Сыртқы бағалау провайдерлерінің көзделіп отырған және қаралып жатқан жобалардың "жасыл" таксономияның шекті мәндеріне сәйкес келуі туралы қорытындылары әртүрлі аталады, оның ішінде "Қазақстан Республикасының "жасыл" таксономиясына сәйкес келуі туралы сараптамалық қорытынды", "сәйкестік туралы қорытынды" және басқа. Сыртқы бағалау қорытындысын ресімдеу тәртібі жобаның белгілі бір түріне және бағалау жүргізілетін шекті өлшемшарттың ерекшелігіне байланысты айқындалады.
Тәуелсіз бағалау қорытындысына сыртқы бағалауды жүзеге асыратын ұйымның сарапшысы мен басшысы қол қояды және ол ұйымның мөрімен (бар болса) расталады. Егер қорытындыға есеп айырысу құжаттары қоса берілсе, оларға сарапшы/басшы қол қояды және мөрмен (бар болса) расталады. Қорытынды қысқа сипатта болады және бір парақта баяндалады, қорытындыға кіріспе, негіздеме (талдамалық) ақпараты, қорытындылары, сондай-ақ өзінің құзыретін растайтын құжаттар, лицензиялар, аккредиттеу туралы куәліктердің (оның ішінде, қажет болса, ұйымның тартылған қызметкерлерінің) көшірмелерімен бірге сыртқы бағалау провайдері туралы ақпарат кіреді. Қорытындының кіріспе бөлігінде бағалау және оның негіздері туралы жалпы мәліметтер беріледі, талдамалық бөлігінде талдау алгоритмі, белгіленген фактілер және қажет болса, негіздемеде пайдаланылған анықтамалық-нормативтік құжаттарға, материалдар мен есеп-қисаптарға сілтемелер қысқаша баяндалады.
Көзделіп отырған және қаралып жатқан жобалардың "жасыл" таксономияның шекті мәндеріне сәйкестігі туралы сыртқы бағалау провайдерлері, сондай-ақ жоба бойынша кәсіпкер мәлімдеген "жасыл" таксономияның көрсеткіштері мен шекті өлшемшарттарының кейіннен орындалуын сыртқы тексеру жүргізетін ұйымдар мынадай санаттарда ұсынылған:
1) сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жөніндегі ұлттық орган аккредиттеген сәйкестікті растау жөніндегі органдар, сондай-ақ мәртебесі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының аккредиттеуімен расталатын сәйкестікті растау жөніндегі шетелдік органдар;
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган лицензиялаған, табиғат қорғауға қатысты жобалау мен нормалау, экологиялық сараптама және экологиялық аудит саласындағы ұйымдар (экологиялық аудиторлар);
3) "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты" акционерлік қоғамы жүргізетін энергия-аудиторлық сараптамаларды талдау нәтижелері бойынша ескертулер жоқ энергия-аудиторлық ұйымдар;

1) соответствует;
2) не соответствует.
Срок действия выданного заключения составляет 6 (шесть) месяцев.
Заключения провайдеров внешней оценки о соответствии намечаемых и рассматриваемых проектов пороговым значениям "зеленой" таксономии имеет разные наименования, в том числе "экспертное заключение о соответствии "зеленой" таксономии Республики Казахстан", "заключение о соответствии" и другие. Порядок оформления заключения внешней оценки определяется в зависимости от определенного типа проекта и специфики порогового критерия, по которому производится оценка.
Заключение внешней оценки подписывается экспертом и руководителем организации, осуществляющей независимую оценку, и заверяется печатью (при наличии) организации. Если к заключению прилагаются расчетные документы, они также подписываются экспертом/руководителем и заверяются печатью (при наличии). Заключение носит лаконичный характер и излагается на одном листе, включает вводную, обосновывающую (аналитическую) информацию, выводы, а также информацию о провайдере внешней оценки с приложением подтверждающих его компетенцию копий документов, лицензий, свидетельств об аккредитации (в том числе, при необходимости, задействованных сотрудников организации). Во вводной части заключения даются общие сведения об оценке и ее основаниях, в аналитической части кратко излагаются алгоритм анализа, установленные факты и при необходимости ссылки на использованные в обосновании справочно-нормативные документы, материалы и расчеты.
Провайдеры внешней оценки о соответствии намечаемых и рассматриваемых проектов пороговым значениям "зеленой" таксономии, а также организации, осуществляющие внешние проверки последующего выполнения заявленных предпринимателем показателей и пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту, представлены в следующих категориях:
1) органы по подтверждению соответствия, аккредитованные национальным органом по аккредитации в области оценки соответствия, а также зарубежные органы по подтверждению соответствия, статус которых подтверждается аккредитацией компетентного органа государства, резидентом которого он является;
2) организации в области природоохранного проектирования и нормирования, экологической экспертизы и экологического аудита (экологические аудиторы), лицензированные уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
3) энергоаудиторские организации, по которым отсутствуют замечания по результатам анализа энергоаудиторских экспертиз, проводимого акционерным обществом "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения";

4) "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық көрсетілетін қызметтерді реттеу жөніндегі комитетінің "жасыл" қаржыландыру саласындағы лицензиясы бар консалтингтік компаниялар;
5) жаңа ғимараттар салуға, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған ғимараттар мен құрылысжайларды өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге сараптама ұйымының өкілеттіктері құзыретін аккредиттеу жөніндегі уәкілетті орган аккредиттеген мемлекеттік сараптама ұйымдары немесе мемлекеттік емес сараптама ұйымдары;
6) "жасыл" технологиялардың сервистік операторы – "жасыл" технологиялар мен жобалардың тізілімін жүргізу, "жасыл" технологияларды коммерцияландыру және технологиялық бизнес-инкубациялау, "жасыл" жобаларды іске асыру үшін "жасыл" қаржыландыруды, оның ішінде инвестициялар мен гранттарды тартуға жәрдемдесу, "жасыл экономика" мәселелері бойынша ақпараттық-талдамалық, құқықтық, әдіснамалық, консультациялық және сараптамалық-талдамалық қолдау, "Жасыл көпір" әріптестік бағдарламасы бойынша халықаралық ынтымақтастық пен тәжірибе алмасуды ұйымдастыру бойынша кешенді қызметтер көрсететін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы;
7) мақұлданған халықаралық верификатор ретінде климаттық облигациялар бастамасын (Climate Bonds Initiative) аккредиттеу туралы куәлігі бар халықаралық және ұлттық аудиторлық және консалтингтік ұйымдар.
Cыртқы бағалау қорытындыларын қарау кезінде тиісті біліктілік құжаттарының көшірмелері және/немесе олардың тиісті ресми жарияланатын тізілімдерге енгізілуі олардың құзыретін растау үшін жеткілікті.
Бұл ретте жобаға кепілдік беру басталғаннан 2 (екі) жыл өткен соң кәсіпкер мәлімделген көрсеткіштерге қол жеткізуіне тиісті тәуелсіз бағалау не энергия аудитін жүргізіп, қаржы агенттігіне ұсынады. Қарыз алушы мәлімдеген жоба бойынша "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарының кейіннен орындалуын сыртқы тексеру жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытынды берген бағалау провайдерлері жүргізеді.
67. Осы Кепілдік беру қағидаларын іске асыру шеңберінде қаржы агенттігіне қаражат аударуды өңірлік үйлестіруші/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қаржы агенттігінің арнайы шотына қаражат аудару шартына сәйкес жүзеге асырады.
Жобаларға кепілдік беру үшін бюджет қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда қаржы агенттігі облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалаланың) жергілікті атқарушы органынан/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органнан қосымша қаражат алғанға дейін жобаларға кепілдік беруді тоқтата тұрады. Осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде кепілдік шарттарының қолданысын мерзімінен бұрын тоқтату есебінен босаған қаражат бар болса, қаржы агенттігінің осы Кепілдік беру қағидаларын іске асыру шеңберінде жобаларға кепілдік беруді қайта бастауына жол беріледі.

4) консалтинговые компании, имеющие лицензию Комитета по регулированию финансовых услуг Международного финансового центра "Астана" в области "зеленого" финансирования;
5) государственные экспертные организации или негосударственные экспертные организации, аккредитованные уполномоченным органом по аккредитации компетентности полномочий экспертной организации на осуществление комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкция, расширение, техническое перевооружение, модернизация и капитальный ремонт) существующих зданий и сооружений;
6) сервисный оператор "зеленых" технологий – подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, оказывающая комплексные услуги по ведению реестра "зеленых" технологий и проектов, коммерциализации и технологическому бизнес-инкубированию "зеленых" технологий, содействию в привлечении "зеленого" финансирования, в том числе инвестиций и грантов для реализации "зеленых" проектов, осуществлению информационно-аналитической, правовой, методологической, консультационной и экспертно-аналитической поддержки по вопросам "зеленой экономики", организации международного сотрудничества и обмена опытом по Программе партнерства "Зеленый мост";
7) международные и национальные аудиторские и консалтинговые организации, имеющие свидетельство об аккредитации инициативы по климатическим облигациям (Climate Bonds Initiative) в качестве одобренного международного верификатора.
При рассмотрении заключений внешней оценки достаточным свидетельством их компетентности являются копии соответствующих квалификационных документов и/или их включение в соответствующие официально публикуемые реестры.
При этом по истечении 2 (два) лет с начала гарантирования проекта предпринимателем проводятся соответствующие независимые оценки достижения заявленных показателей либо энергоаудиты, которые предоставляются финансовому агентству. Внешние проверки последующего выполнения заявленных заемщиком пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту проводятся провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии.
67. Перечисление средств финансовому агентству в рамках реализации настоящих Правил гарантирования осуществляется региональным координатором/уполномоченным органом по предпринимательству в соответствии с договором на перечисление средств на специальный счет финансового агентства.
В случае образования недостатка бюджетных средств для гарантирования проектов финансовое агентство приостанавливает гарантирование проектов до получения дополнительных средств от местного исполнительного органа области (столица, города республиканского значения)/уполномоченного органа по предпринимательству. Допускается возобновление финансовым агентство гарантирования проектов в рамках реализации настоящих Правил гарантирования при наличии средств, высвободившихся за счет досрочного прекращения действия договоров гарантии в рамках настоящих Правил гарантирования.

Қаржы агенттігі шығарған, кепілдіктердің жиынтық сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кепілдіктер бойынша төлемдер басталған және/немесе шығарылған жиынтық кепілдігі 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын, төлеу мерзімінің өткенінен қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттарында белгіленген шекті 60 (алпыс) күнтізбелік күннен асқан кредиттер үлесі артып кеткен жағдайда қаржы агенттігі 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын жобаларға кепілдік беруге арналған өтінімдерді қарауды тоқтата тұрады.
68. Республикалық және/немесе жергілікті бюджеттер және/немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры нақтыланғанға дейін кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган/облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) жергілікті атқарушы органы республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын кейіннен өтейтін болса, қаржы агенттігі бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің 10 %-ынан аспайтын көлемде кепілдік шарттарын жасасады.
Бюджетті кезекті нақтылағанда кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен келіскен кезде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның/облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органының қаражатты кейіннен өтеуі үшін қаржы агенттігі ай сайын, 10-ы күніне дейінгі мерзімде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органды/облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органын жасалған кепілдік шарттары туралы өтелетін соманы көрсете отырып хабардар етеді.
Ағымдағы қаржы жылы республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден және/немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қаражат бөлінген кезде бірінші кезекте бұрын жасалған кепілдік шарттары өтеледі, ал қалған сома жаңа жобаларға бөлінеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес бұрын жасалған кепілдік шарттарын өтеуге бөлінген қаражат жеткіліксіз болған жағдайда қаржы агенттігі республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден және/немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілген қаражат толық өтелгенге дейін жобаларға кепілдік беруді тоқтата тұрады.
69. Кредиттің/қаржылық лизингтің нысаналы пайдаланылмауы анықталған жағдайда қаржы агенттігі кепілдік сомасын нысаналы пайдаланылмаған кредит/қаржылық лизинг сомасына барабар азайту туралы шешім қабылдайды.
Егер кәсіпкер салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) 10 %-ға ұлғайту, сондай-ақ жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу және/немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту жөніндегі көрсеткіштерге қол жеткізбесе, кепілдік шарты жойылмайды.
Егер кәсіпкер "жасыл" жоба бойынша көзделіп отырған "жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемдеріне қол жеткізбеген жағдайда, қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кепілдік шарты жойылмайды.

В случаях наступления выплат по гарантиям, выпущенным финансовым агентством с совокупной суммой гарантий свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге и/или превышения доли просроченных кредитов с выпущенной совокупной гарантией свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге более 60 (шестьдесят) календарных дней порога, установленного внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства, финансовое агентство приостанавливает рассмотрение заявок на гарантирование проектов свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге.
68. Финансовое агентство до уточнения республиканского и/или местного бюджетов и/или Национального фонда Республики Казахстан текущего финансового года заключает договоры гарантии при дальнейшем возмещении средств из республиканского и/или местного бюджета и/или Национального фонда Республики Казахстан уполномоченным органом по предпринимательству/местным исполнительным органом области (столицы, городов республиканского значения) в объеме не более 10 % от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету.
Финансовое агентство уведомляет уполномоченный орган по предпринимательству/местный исполнительный орган области (столицы, городов республиканского значения) о заключенных договорах гарантии с указанием суммы возмещения ежемесячно в срок до 10-го числа для дальнейшего возмещения средств уполномоченным органом по предпринимательству/местным исполнительным органом области (столицы, городов республиканского значения) при очередном уточнении бюджета при согласовании с уполномоченным органом по предпринимательству.
При выделении средств из республиканского и/или местного бюджетов и/или Национального фонда Республики Казахстан в текущем финансовом году в первоочередном порядке осуществляется возмещение по ранее заключенным договорам гарантии, а оставшаяся сумма распределяется на новые проекты.
В случае недостатка выделенных средств на возмещение ранее заключенных договоров гарантии, в соответствии с частью первой настоящего пункта финансовое агентство приостанавливает гарантирование проектов до полного возмещения средств из республиканского и/или местного бюджета и/или Национального фонда Республики Казахстан.
69. Финансовое агентство при выявлении фактов нецелевого использования кредита/финансового лизинга принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита/финансового лизинга, использованного по нецелевому назначению.
В случае, если предпринимателем не достигнуты показатели по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест и/или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства, договор гарантии не аннулируется.
В случае, если предпринимателем по "зеленому" проекту не достигнуты пороговые критерии "зеленой" таксономии, заявленные по намечаемому "зеленому" проекту, после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства, договор гарантии не аннулируется.

Шағын кәсіпкерлік субъектісі сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден асатын жобалар бойынша 3 (үш) жыл өткеннен кейін Кодекстің көрсеткіштеріне сәйкес орта кәсіпкерлік субъектісі санатына көшу талаптарын орындамаған жағдайда кепілдік шарты жойылмайды.
70. Кредит/қаржылық лизинг толықтай нысаналы пайдаланылмаған жағдайда қаржы агенттігі кепілдіктің күшін жояды.
71. Кепілдік беру үшін көзделген, жергілікті және/немесе республикалық бюджеттердің және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары бойынша аударылған қаражатты қаржы агенттігі толық игерілгенге дейін пайдаланады.
72. Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобалар бойынша кәсіпкерлер өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұрын мақұлданған шарттарда қолданылады.
Кредит/лизинг/кепілдік сомасы/мерзімі ұлғайған, ЭҚЖЖ өзгерген жағдайларда жобаны осы Кепілдік беру қағидаларының қолданыстағы шарттарына сәйкестендіру қамтамасыз етіледі.
73. Банк/лизинг компаниясы 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей банктің/лизинг компаниясының қызметін жүзеге асыруына қатысты басталған шектеулер немесе тыйым салулар, сондай-ақ банк/лизинг компаниясы акцияларының 10 %-ынан астамына қатысты меншік құқығының бір мәрте сатылғаны немесе өзгеше бір мәрте ауысқаны және/немесе иелік ету және пайдалану құқығының ауысқаны туралы жазбаша түрде хабарлайды.
6-параграф. Кәсіпкердің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінім беруі
74. Кәсіпкер осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде қаржы агенттігіне электрондық нысанда мынадай құжаттарды ұсынады:
1) кәсіпкердің электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық сауал нысанындағы өтініш;
2) кредиттік бюроға ақпарат беруге және кредиттік есеп алуға келісім;
3) өзінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісімі;
4) кепілдік сомасының есеп-қисабымен кредит/қаржылық лизинг беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар банк/лизинг компаниясы хатының электрондық көшірмесі (сканерленген көшірме).
Егер кәсіпкер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болып табылса, кепілдік тарту туралы шешім қабылдаған кәсіпкердің уәкілетті органының шешімі қатысушыға немесе басшыға берілген заңды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен келісу нысанында расталады.
Кәсіпкер жөніндегі, оның ішінде заңды тұлғаны/жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы анықтама, қызмет түріне арналған лицензия (егер қызмет түрі лицензияланатын болса) жөніндегі мәліметтерді және бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің бар/жоқ екені туралы мәліметтерді қаржы агенттігі "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
"Электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден деректер алуға техникалық мүмкіндік болмаған немесе деректер дұрыс болмаған жағдайда қаржы агенттігі құжаттарды кәсіпкерден сұратады.

В случае неисполнения субъектом малого предпринимательства по проектам с суммой свыше 3 (три) миллиарда тенге по истечении 3 (три) лет условия перехода в категорию субъекта среднего предпринимательства согласно показателям Кодекса договор гарантии не аннулируется.
70. В случае полного нецелевого использования кредита/финансового лизинга финансовое агентство аннулирует гарантию.
71. Средства, предусмотренные для гарантирования, перечисленные по программам поддержки предпринимательства за счет средств местного и/или республиканского бюджетов и/или Национального фонда Республики Казахстан, используются финансовым агентством до полного освоения.
72. Проекты, одобренные в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
В случаях увеличения суммы/срока кредита/лизинга/гарантии, изменения ОКЭД обеспечивается соответствие проекта действующим условиям настоящих Правил гарантирования.
73. Банк/лизинговая компания сообщают в срок не позднее 3 (три) рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности банка/лизинговой компании, а также единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и/или переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 % акций банка/лизинговой компании.
Параграф 6. Подача предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронное правительство"
74. Предприниматель в рамках настоящих Правил гарантирования при обращении через веб-портал "электронное правительство" представляет финансовому агентству следующие документы в электронной форме:
1) заявление в форме электронного запроса, удостоверенного электронной цифровой подписью предпринимателя;
2) согласие на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета;
3) согласие на сбор и обработку его персональных данных;
4) электронную копию (сканированную копию) письма банка/лизинговой компании с положительным решением о возможности кредитования/получения финансового лизинга с расчетом суммы гарантии.
В случае, если предприниматель является юридическим лицом, зарегистрированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, решение уполномоченного органа предпринимателя, принявшего решение о привлечении гарантии, подтверждается в форме согласования электронной цифровой подписью юридического лица, выписанной на участника или руководителя.
Сведения по предпринимателю, в том числе по справке о государственной регистрации (перегистрации) юридического лица/индивидуального предпринимателя, лицензии на вид деятельности (если вид деятельности лицензируемый) и сведения об отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет финансовое агентство получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".
В случаях технической невозможности получения данных из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство" или недостоверности данных финансовое агентство запрашивает документы у предпринимателя.

75. Банк/лизинг компаниясы "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы кәсіпкерден электрондық өтінім алған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Кепілдік беру қағидаларына 59-тармақта көрсетілген құжаттар топтамасын қаржы агенттігіне ұсынбаған жағдайда қаржы агенттігі кәсіпкерге кепілдік беру туралы мәселені қараудан бас тартады.
76. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында кәсіпкердің "жеке кабинетіне" жіберіледі.

75. В случае непредставления банком/лизинговой компанией в финансовое агентство пакета документов, указанных в пункте 59 настоящих Правил гарантирования, в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения от предпринимателя электронной заявки через веб-портал "электронное правительство", финансовое агентство отказывает предпринимателю в рассмотрении вопроса о предоставлении гарантии.
76. Результат оказания государственной услуги направляется предпринимателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.

77. Кепілдік беру үшін қатысушылардың өзара іс-қимылы осы Кепілдік беру қағидаларының 4, 5 және 6-параграфтарында айқындалған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингтеу
78. Осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингтеуді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес қаржы агенттігі жүзеге асырады.
Кредиттер/қаржылық лизинг
бойынша кепілдік беру
қағидаларына
1-қосымша
Экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
01

77. Взаимодействие участников для предоставления гарантии осуществляется в соответствии с порядком, определенным параграфами 4, 5 и 6 настоящих Правил гарантирования.
Глава 3. Мониторинг реализации проектов
78. Мониторинг реализации проектов предпринимателей в рамках настоящих Правил гарантирования осуществляется финансовым агентством в соответствии с Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
____________________
Приложение 1
к Правилам гарантирования
по кредитам/финансовому лизингу
Перечень приоритетных видов экономической деятельности
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
01

62.01
9
Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы қызмет
Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы қызмет
63
P секциясы Білім беру
10
Білім беру
Білім беру
857
Басқа топтамаларға енгізілмеген білім берудің өзге де түрлері
85.59
Q секциясы Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
11
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
868
Ескертпелер:
1Үйіндіден қазып алынған тас көмір.
2Тау шаңғысы курорттарын салу, егер қалалық және қалааралық көлік тасымалы жүйесіне кірмесе, конвейерлерді, арқанды жолдарды, тау шаңғысы және арқанды көтергіштерді басқару.
3Қазақстан Республикасының Қытай Халық Республикасымен және Өзбекстан Республикасымен шекаралас аумақтарында көліктік транзиттік терминалдар, құрғақ порттар, қойма үй-жайларын салу.
4Азық-түлік өнімдерін сақтау және өткізу бойынша көтерме-тарату орталықтарын құру, көкөніс және жеміс қоймаларын салу.
5Алакөл көлі жағалауында (Шығыс Қазақстан, Алматы облыстары), Балқаш көлі жағалауында (Қарағанды облысы), Баянауыл курорттық аймағында (Павлодар облысы), Щучье-Бурабай курорттық аймағында (Ақмола облысы), Түркістан және Ақтау қалаларында, Имантау-Шалқар курорттық аймағында (Солтүстік Қазақстан облысы), Алматы таулы кластерінде (Алматы облысының Талғар, Еңбекшіқазақ, Ұйғыр, Райымбек, Қарасай аудандары), "Медеу" мемлекеттік аумақтық табиғи паркінде, Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркінде іске асырылатын туризм саласындағы жобалар қаржыландырылады.
6 Студенттер және мектеп жатақханаларын салу және (немесе) реконструкциялау.
7 Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру мекемелерін салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жабдықтармен жарақтандыру.
8 Медициналық мекемелерді салу және (немесе) жөндеу және (немесе) медициналық мекемелерді қажетті медициналық жабдықтармен (компьютерлік томограф, магнитті-резонанстық томограф, ультрадыбыстық зерттеу аппараты, кардиомонитор, неонаталдық өкпені жасанды желдету аппараты, өкпені жасанды желдету аппараты, жасанды қанайналым аппараты, ангиографиялық жүйе) жарақтандыру, сондай-ақ санаториялық-курорттық мекемелер салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жабдықтармен жарақтандыру.
Агроөнеркәсіптік кешендегі өндіріс бойынша экономика салаларының тізбесі
Р/с
Тауарлар тобының атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
1
2
3
4
А бөлімі Ауыл шаруашылығы, орман және балық шаруашылығы
1
Бір немесе екі жылдық дақылдарды өсіру
Дәнді (күріштен басқа), бұршақ және майлы дақылдарды өсіру

62.01
9
Деятельность в области информационного обслуживания
Деятельность в области информационного обслуживания
63
Секция P Образование
10
Образование
Образование
857
Прочие виды образования, не включенные в другие группировки
85.59
Секция Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
11
Деятельность в области здравоохранения
Деятельность в области здравоохранения
868
Примечания:
1 Извлеченный каменный уголь из отвалов.
2 Строительство горнолыжных курортов, управление конвейерами, канатными дорогами, горнолыжными и канатными подъемниками, если они не входят в систему городских и междугородних транспортных перевозок.
3 Строительство транспортных транзитных терминалов, сухих портов, складских помещений на приграничных с Китайской Народной Республикой и Республикой Узбекистан территориях Республики Казахстан.
4 Создание оптово-распределительных центров по хранению и реализации продовольственной продукции, строительство овоще- и фруктохранилищ.
5 Финансируются проекты в сфере туризма, реализуемые на побережье озера Алаколь (Восточно-Казахстанская, Алматинская области), побережье озера Балхаш (Карагандинская область), в Баянаульской курортной зоне (Павлодарская область), Щучинско-Боровской курортной зоне (Акмолинская область), в городах Туркестане и Актау, Имантау-Шалкарской курортной зоне (Северо-Казахстанская область), Алматинском горном кластере (Талгарский, Енбекшиказахский, Уйгурский, Райымбекский, Карасайский районы Алматинской области), государственном региональном природном парке "Медеу", Иле-Алатауском государственном национальном природном парке.
6 Строительство и (или) реконструкция студенческих и школьных общежитий.
7 Строительство и (или) реконструкция, и (или) оснащение оборудованием учреждений дошкольного, начального, основного и общего среднего образования.
8 Строительство и (или) ремонт медицинских учреждений, и (или) оснащение медицинских учреждений необходимым медицинским оборудованием (компьютерный томограф, магнитно-резонансный томограф, аппарат ультразвукового исследования, кардиомонитор, аппарат искусственной вентиляции легких неонатальный, аппарат искусственной вентиляции легких, аппарат искусственного кровообращения, ангиографическая система и другие), а также строительство и (или) реконструкция, и (или) оснащение оборудованием санаторно-курортных учреждений.
Перечень отраслей экономики по производству в агропромышленном комплексе
№ п/п
Наименование группы товаров
Наименование из общего классификатора видов экономической деятельности
Общий классификатор видов экономической деятельности
1
2
3
4
Секция А Сельское, лесное и рыбное хозяйство
1
Выращивание одно- или двухлетних культур
Выращивание зерновых (кроме риса), бобовых и масличных культур

01.491
4
Ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруге және жануарларды өсіруге ықпал ететін қызмет және егінді өңдеу жөніндегі қызмет
Егінді өңдеу қызметі
01.63
5
Балық аулау
Тұщы су балық шаруашылығы
03.12
6
Балық өсіру
Теңіз балық шаруашылығы
03.21
Тұщы су балық шаруашылығы
03.22
Ескертпе:
1Бал ара өсіру, балды және ара балауызын өндіру жобалары ғана қаржыландырылады.
Кредиттер/қаржылық лизинг
бойынша кепілдік беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"__________________"
акционерлік қоғамына
Алдын ала кепілдік хат
Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру қағидаларының (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары) __________ бағытын іске асыру шеңберінде "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қаржы агенттігі) "__________" жеке кәсіпкерінің/жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің/акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ЖК/ЖШС/АҚ) "___" _____________ жобасы бойынша қаржы агенттігінің кепілдігін беру туралы өтінімін қарап, мақұлдағанын хабарлаймыз. Қаржы агенттігі "_________" ЖК/ЖШС/АҚ "_________" _______ жобасы бойынша мынадай талаптармен кепілдік беруге әзір: 1) кепілдік сомасы: _________ (___________________) теңге, бұл кредит сомасының _______ %-ын құрайды; 2) кепілдік мерзімі _______________; 3) кепілдік берудің өзге талаптары Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес жасалған кепілдік шартымен реттеледі; *талаптарды кесте нысанында қосуға жол беріледі. Осы алдын ала кепілдік хаттың қолданылуы __________ дейінгі мерзімді құрайды. Кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттеріне ішінара кепілдік беру түріндегі мемлекеттік қолдау талаптарын реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда қаржы агенттігі жоғарыда көрсетілген кепілдік беру талаптарын қайта қарауға және оларды толығымен немесе ішінара өзгертуге не жоюға құқылы, бұл жөнінде банк кепілдік шартына қол қойылғанға дейін хабардар етіледі.
Құрметпен, ___________ _____________ ________________________________
(лауазымы) (қолы) мөр орны (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Кредиттер/қаржылық лизинг
бойынша кепілдік беру
қағидаларына
4-қосымша
Кәсіпкердің жобасы бойынша банк* қаржы агенттігіне ұсынатын құжаттардың тізбесі

01.491
4
Деятельность, способствующая выращиванию сельскохозяйственных культур и разведению животных, и деятельность по обработке урожая
Деятельность по обработке урожая
01.63
5
Рыболовство
Пресноводное рыболовство
03.12
6
Рыбоводство
Морское рыбоводство
03.21
Пресноводное рыбоводство
03.22
Примечание:
1 Финансируются проекты только по разведению пчел, производству меда и пчелиного воска.
_____________________
Приложение 3
к Правилам гарантирования
по кредитам/финансовому лизингу
Форма
В акционерное общество
"_____________________"
Предварительное гарантийное письмо
В рамках реализации направления __________________ Правил гарантирования по кредитам/финансовому лизингу (далее – Правила гарантирования) сообщаем, что акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – финансовое агентство) рассмотрело и одобрило заявку индивидуального предпринимателя/товарищества с ограниченной ответственностью/акционерного общества (далее – ИП/ТОО/АО) "______________________" о предоставлении гарантии финансового агентства по проекту: _________________________ "_________________________".
Финансовое агентство готово предоставить гарантию за ИП/ТОО/АО
"__________________________________" по проекту:
_________________________ "_________________________" на следующих условиях:
1) сумма гарантии: _______________ (______________________________) тенге, что составляет _______ % от суммы кредита;
2) срок гарантии: __________________;
3) иные условия предоставления гарантии регулируются договором гарантии, который заключен в соответствии с условиями Правил гарантирования;
*допускается включение условий в табличной форме.
Срок действия настоящего предварительного гарантийного письма составляет по _______________________.
В случае внесения изменений и/или дополнений в нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие условия государственной поддержки в виде частичного гарантирования кредитов субъектов предпринимательства, финансовое агентство пересматривает вышеуказанные условия предоставления гарантии и изменить либо аннулировать их полностью или частично, о чем банк будет уведомлен до подписания договора гарантии.
С уважением,
___________ _____________ ____________________________________
(должность)       (подпись)       место печати (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_____________________
Приложение 4
к Правилам гарантирования
по кредитам/финансовому лизингу
Перечень документов, представляемых финансовому агентству банком* по проекту предпринимателя

1. Жалпы құжаттар
Р/с №
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Банктен құжаттар тізбесіне ілеспе хат
түпнұсқа/электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қолданылатын электрондық формат
2
Құжаттар топтамасындағы барлық құжаттар тізімдемесі немесе құжаттарды қабылдау-тапсыру актісі
банктің уәкілетті жұмыскері қол қойған және банктің мөрімен/мөртабанымен куәландырылған түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
3
Банктен кредит алуға өтінім
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
4
Банктің уәкілетті органының қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит беру туралы шешімі, банктің кредит, кепіл және заң басқармасының (бар болса) және тәуекелдерді басқару басқармасының сараптамалық қорытындылары
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
5
Соңғы есептік күнгі жағдай бойынша кәсіпкердің қаржылық құжаттары (берешектің туындау күнін, берешекті өтеудің жоспарланған күнін және берешектің нысанасын көрсете отырып, кредиторлық және дебиторлық берешекті толық жазу, негізгі құралдарды, тауарлық-материалдық қорларды (бұдан әрі – ТМҚ) толық жазу, соңғы 12 айдағы кірістер мен шығыстар туралы есеп (жеке кәсіпкерлер үшін)**
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
6
Жыл басындағы және соңғы есептік күнгі жағдай бойынша (жыл басындағы және соңғы есепті күнгі жағдай бойынша берешектің туындау күнін, өтеудің жоспарланған күнін және берешектің нысанасын көрсете отырып, кредиторлық және дебиторлық берешекті толық жазу, негізгі құралдарды, ТМҚ-ны толық жазу) кәсіпкердің мөрімен расталған кәсіпкердің қаржылық құжаттары (заңды тұлғалар үшін)**
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
7
Кірістер мен шығыстар туралы есептердің баптарын толық жазу – өткізуден түскен кіріс, өзіндік құны, кезең шығыстары, басқа да кірістер мен шығыстар, қаралған кезең үшін өткізілген өнімнің ақшалай және заттай мәндегі көлемі**
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме немесе түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
8

1. Общие документы:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Сопроводительное письмо к перечню документов от банка
оригинал/электронный формат с применением электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
2
Опись всех документов, имеющихся в пакете документов, или акт приема-передачи документов
оригинал, подписанный уполномоченным работником банка и заверенный печатью/штампом банка/электронный формат с применением ЭЦП
3
Заявка на получение кредита в банк
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
4
Решение уполномоченного органа банка о предоставлении кредита под гарантию финансового агентства, экспертные заключения кредитного, залогового и юридического управления (при наличии) и управления рисков банка
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
5
Финансовые документы предпринимателя по состоянию на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, товарно-материальных запасов (далее – ТМЗ), отчет о доходах и расходах за последние 12 месяцев (для индивидуальных предпринимателей)**
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
6
Финансовые документы предпринимателя по состоянию на начало года и на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности на начало года и на последнюю отчетную дату с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, ТМЗ), заверенные печатью предпринимателя (для юридических лиц)**
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
7
Расшифровка статей отчета о доходах и расходах – доход от реализации, себестоимость, расходы периода, прочие доходы и расходы, объем реализованной продукции в денежном и натуральном выражении за рассматриваемый период**
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка, или оригинал/электронный формат с применением ЭЦП
8

Қызмет көрсететін банктің толық деректемелерін көрсете отырып, қызмет көрсететін банктен несие берешегінің бар (жоқ) екендігі туралы, соңғы 12 айдағы айналымдары, сондай-ақ құжаттарды қарау сәтіндегі жағдай бойынша мерзімінде төленбеген (№ 2 картотека) есеп айырысу құжаттары туралы анықтама
банк нысаны бойынша түпнұсқа (күнтізбелік 30 күнге дейін түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірмеге жол беріледі)/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
9
Несие берешегінің, оның ішінде басқа қаржы ұйымдарындағы мерзімі өткен берешегінің (банктерден басқа, кредиттері болса) бар-жоғы туралы анықтамалар
түпнұсқа (күнтізбелік 30 күнге дейін түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірмеге жол беріледі)/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
10
Банктердегі барлық шоттары туралы мәліметтер
хаттың түпнұсқасы/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
11
Лицензиялар***, патенттер, квоталар (өтініш беруші қызметінің түрі лицензияланатын немесе қарыз қаражаты жұмсалатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін өткізу лицензияланатын жағдайда)
уәкілетті орган лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
12
Жобаны іске асыру жөніндегі құжаттар (бар болса):

Справка из обслуживающего банка о наличии (отсутствии) ссудной задолженности, об оборотах за последние 12 месяцев, а также расчетных документах, не оплаченных в срок (картотека № 2), по состоянию на момент рассмотрения документов, включая указание полных реквизитов обслуживающего банка
оригинал по форме банка (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)/электронный формат с применением ЭЦП
9
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из других финансовых организаций (при наличии кредитов, кроме банков)
оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)/электронный формат с применением ЭЦП
10
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках
оригинал письма/электронный формат с применением ЭЦП
11
Лицензии***, патенты, квоты (в случае, если вид деятельности заявителя лицензируется или лицензируется реализация отдельных видов товаров и услуг, на которые направляются заемные средства)
сведения, содержащие информацию о лицензии, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство"
12
Документы по реализации проекта (при наличии):

1) келісімшарттар, сатып алу-сату шарттары, ниет шарттары, жұмыстар жүргізу, қызметтер көрсету шарттары, орындалған жұмыстар актілері, төлем шоттары;
2) жоспарланатын жұмыстар бойынша смета, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге тиісті рұқсат (кредит құрылыс, реконструкциялау және т.с.с. салада пайдалану үшін берілген жағдайда);
3) жобаға өзінің қатысатынын растайтын құжаттар;
4) қаралатын жоба бойынша шешімдер қабылдау үшін банк пайдаланатын құжаттар
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
13
Бизнес-жоспар
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме немесе түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
14
Соңғы және ағымдағы жылдар үшін қолданыстағы және аяқталған келісімшарттар (бар болса)
көшірмелер/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
15
Кредиттік келісімдер (қолданыстағы кредиттер бар болса)
көшірмелер/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
16
Банк қарызын, банк атынан кепіл және кепілдік шартын жасайтын тұлғаның өкілеттіктерін растайтын құжаттар
банктің мөрімен расталған көшірмелер (банк кепілдік шартын жасаған кезге қарай ұсынады)/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
17
"Жасыл" жоба бойынша сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы/сертификат
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
* қаржылық лизинг шарттары бойынша лизинг компаниялары да осы тізбені ұсынады;
** 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша.
Ескертпе: қаржылық есептіліктің ескіру мерзімі банк құжаттар топтамасын ұсынған күнге 6 (алты) айдан аспайды.

1) контракты, договоры купли-продажи, договоры намерения, договоры на проведение работ, оказание услуг, акты выполненных работ, счета на оплату и так далее;
2) смета по планируемым работам, соответствующее разрешение на производство строительно-монтажных работ (в случае, если кредит выдается для использования в сфере строительства, реконструкции);
3) документы, подтверждающие собственное участие в проекте;
4) документы, используемые банком для принятия решений по рассматриваемому проекту
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
13
Бизнес-план
оригинал или копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
14
Действующие и отработанные контракты за последний и текущий годы (при наличии)
копии/электронный формат с применением ЭЦП
15
Кредитные соглашения (при наличии действующих кредитов)
копии/электронный формат с применением ЭЦП
16
Документы, подтверждающие полномочия лица, заключающего договор банковского займа, залога и гарантии от имени банка
копии, заверенные печатью банка (допускается представление банком к моменту заключения договора гарантии)/ электронный формат с применением ЭЦП
17
Заключение провайдера внешней оценки по "зеленому" проекту/сертификат
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
* данный перечень также предоставляется лизинговыми компаниями по договорам финансового лизинга;
** по кредитам, превышающим 500 (пятьсот) миллионов тенге.
Примечание: срок давности финансовой отчетности не превышает 6 (шесть) месяцев на дату представления банком пакета документов.

2. Кәсіпкердің құқықтық мәртебесі мен өкілеттіктерін айқындайтын құжаттар*
1. Кәсіпкер жеке кәсіпкер болып табылатын жағдайда:
Р/с №
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Жеке басты куәландыратын құжат
уәкілетті орган жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
2
Кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы хабарлама***
уәкілетті орган жеке кәсіпкер ретінде тіркеу туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
3
Қол қою үлгілері, мөрдің бедері (бар болса) бар құжат
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме не түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
4
Кәсіпкердің/кепілгердің/қосалқы қарыз алушының/басшының және құрылтайшының кредиттік бюроға ақпарат беруге және кредиттік есеп алуға келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына беріледі/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
5
Кәсіпкердің/кепілгердің/қосалқы қарыз алушының/басшының және құрылтайшының дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына беріледі/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
6
Кәсіпкердің салық құпиясы болып табылатын мәліметтерді беруге келісімі
түпнұсқасы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік кірістер комитетінің атына/ЭЦҚ қолдана отырып электрондық формат ұсынылады
2. Кәсіпкер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болып табылатын жағдайда:
Р/с №
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Жарғы, оған енгізілген өзгерістер мен толықтырулар
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
2
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік/анықтама***
уәкілетті орган заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
3
Уәкілетті органның бірінші басшыны тағайындау туралы шешімі
түпнұсқа не банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
4
Банкте және қаржы агенттігінде кәсіпкердің атынан құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берілген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат, сондай-ақ оның өкілеттіктерін растайтын құжаттар
уәкілетті орган жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
5
Кепілдік тарту туралы шешім қабылдаған уәкілетті органның шешімі
қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
6
Кредит алу туралы шешім қабылдаған уәкілетті органның шешімі
банк бекіткен нысан бойынша түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
7
Бірінші басшының, бас бухгалтердің қол қою және кәсіпкердің мөр бедерінің (бар болса) үлгілері бар құжат
банктің уәкілетті органының түпнұсқасымен салыстырып тексерілген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
8
Кәсіпкердің/құрылтайшының/кепілгердің кредиттік бюроға ақпарат беруге және кредиттік есеп алуға келісімі
түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат қаржы агенттінің атына беріледі
Ескертпе:
*** Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі бойынша, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік және жеке кәсіпкерді тіркеу, кәсіпкерлік субъектісінің санаты, лицензия туралы хабарлама бойынша мәліметтерді уәкілетті орган "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті "электрондық үкімет" порталы арқылы алған кезде өтінішке жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қоспағанда, құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі.
Бірнеше беттен тұратын құжат ұсынылған жағдайда мұндай құжат тігіліп, нөмірленеді не құжаттың әр парағында уәкілетті тұлғалардың қолы қойылып, мөрімен/мөртабанымен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары

2. Документы*, определяющие правовой статус и полномочия предпринимателя
1. В случае, если предприниматель является индивидуальным предпринимателем:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Документ, удостоверяющий личность
сведения о документах, удостоверяющих личность, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство"
2
Уведомление о государственной регистрации предпринимателя***
сведения о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство"
3
Документ с образцами подписи, оттиск печати (при наличии)
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
4
Согласие предпринимателя/гаранта/созаемщика/ руководителя и учредителя на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
5
Согласие предпринимателя/гаранта/ созаемщика/ руководителя и учредителя на сбор и обработку персональных данных
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
6
Согласие предпринимателя на предоставление сведений, являющиеся налоговой тайной
оригинал представляется на имя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан /электронный формат с применением ЭЦП
2. В случае, если предприниматель является юридическим лицом, зарегистрированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Устав, изменения и дополнения к нему
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
2
Справка о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица***
сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство"
3
Решение уполномоченного органа о назначении первого руководителя
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
4
Документ, удостоверяющий личность лица, уполномоченного на подписание документов от имени предпринимателя в банке и финансовом агентстве, а также документы, подтверждающие его полномочия
сведения о документах, удостоверяющих личность, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство"/электронный формат с применением ЭЦП
5
Решение уполномоченного органа, принявшего решение о привлечении гарантии
оригинал по форме, утвержденной финансовым агентством/электронный формат с применением ЭЦП
6
Решение уполномоченного органа, принявшего решение о привлечении кредита
оригинал по форме, утвержденной банком/электронный формат с применением ЭЦП
7
Документ с образцами подписей первого руководителя, главного бухгалтера и оттиска печати предпринимателя (при наличии)
копия, сверенная с оригиналом уполномоченного органа банка/электронный формат с применением ЭЦП
8
Согласие предпринимателя/учредителя (ей)/гаранта на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
Примечание:
*** Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по справке о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта предпринимательства, лицензии уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".
При получении государственной услуги через портал "электронное правительство" к заявлению прилагаются электронные копии документов, за исключением вышеуказанных сведений.
В случае представления документа, состоящего из нескольких страниц, такой документ прошивается и пронумеровывается либо скрепляется подписью уполномоченных лиц и печатью/штампом на каждом листе документа.
_____________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру шарттары мен тетігін айқындайды.
2. Осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айналым қаражатын толықтыру – эмитент облигацияларын шығару шарттары жобасының эмитенттің мәлімделген қызметімен байланысты әрі салықтық міндеттемелерді, зейнетақылық және әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдерді/алымдарды/баждарды төлеуді қамтымайтын нысаналы мақсаты;
2) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) – Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын шекарасы анық белгіленген, қаржы саласындағы ерекше құқықтық режим қолданылатын Астана қаласының шегіндегі аумақ;
3) АХҚО-ның қаржылай көрсетілетін қызметтерді реттеу жөніндегі уәкілетті органы – АХҚО юрисдикциясындағы қаржылай көрсетілетін қызметтерді реттеуді жүзеге асыратын тәуелсіз уәкілетті орган;
4) АХҚО қор биржасы – АХҚО-да қаржы құралдарының сауда-саттығын ұйымдастырушылық және техникалық тұрғыдан қамтамасыз етуді жүзеге асыратын акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға;
5) АХҚО қор биржасының облигациялар шығару жөніндегі актісі – АХҚО қор биржасында облигациялар шығару тәртібін регламенттейтін АХҚО биржалық реттеуі шеңберіндегі нормативтік құжат;
6) АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі – АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, АХҚО-ның Қаржылай көрсетілетін қызметтерді реттеу комитеті берген лицензияның негізінде депозитарлық қызметті жүзеге асыратын жекеше компания;
7) АХҚО қор биржасының тіркеушісі – АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, қызметі бағалы қағаздар тізілімін қалыптастыру және жүргізу бойынша қызметтер көрсететуге сайып келетін жекеше компания;
8) АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің қағидалары – АХҚО қор биржасы орталық депозитарийінің бағалы қағаздар нарығының субъектілерімен өзара қарым-қатынасының шарттары мен тәртібін айқындайтын құжат;
9) бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті орган – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
10) банк-төлем агенті – банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
11) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес қолда бар табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға келеңсіз әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства (далее – Правила гарантирования по облигациям), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют условия и механизм гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства.
2. В настоящих Правилах гарантирования по облигациям используются следующие основные понятия:
1) пополнение оборотных средств – целевое назначение проекта условий выпуска облигаций эмитента, связанное с заявленной деятельностью эмитента и исключающее оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей/сборов/пошлин;
2) международный финансовый центр "Астана" (далее – МФЦА) – территория в пределах города Астаны с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;
3) уполномоченный орган МФЦА по регулированию финансовых услуг – независимый уполномоченный орган, осуществляющий регулирование финансовых услуг в юрисдикции МФЦА;
4) фондовая биржа МФЦА – юридическое лицо в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов финансовыми инструментами в МФЦА;
5) акт фондовой биржи МФЦА по выпуску облигаций – нормативный документ в рамках биржевого регулирования МФЦА, регламентирующий порядок выпуска облигаций на фондовой бирже МФЦА;
6) центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА – зарегистрированная в соответствии с действующим правом МФЦА частная компания, осуществляющая депозитарную деятельность на основании лицензии, выданной Комитетом МФЦА по регулированию финансовых услуг;
7) регистратор фондовой биржи МФЦА – зарегистрированная в соответствии с действующим правом МФЦА частная компания, деятельность которой заключается в предоставлении услуг по формированию и ведению реестра ценных бумаг;
8) правила центрального депозитария фондовой биржи МФЦА – документ, определяющий условия и порядок взаимоотношения центрального депозитария фондовой биржи МФЦА с субъектами рынка ценных бумаг;
9) уполномоченный орган по государственному регулированию рынка ценных бумаг – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
10) банк-платежный агент – банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций;
11) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;

12) "жасыл" облигация – "жасыл" жобаларды іске асыру мақсатында ақша қаражатын тарту үшін кәсіпкерлік субъектілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығаратын және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген және (немесе) АХҚО актілеріне сәйкес шығарылып, АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген, кірісі тіркелген борыштық құрал;
13) "жасыл" таксономия – Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың жіктемесі;
14) жоба (бизнес-жоба) – кәсіпкерлік қызметтің мемлекеттік қаржылай қолдау көрсетілетін қызмет шеңберінде кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде эмитент жүзеге асыратын түрлі бағыттарындағы іс-қимыл мен іс-шаралар жиынтығы;
15) инвестициялық мақсаттар – негізгі құралдарды сатып алу, және (немесе) салу, және (немесе) жаңғырту, және (немесе) реконструкциялау, және (немесе) күрделі жөндеу, биологиялық және (немесе) материалдық емес активтерді сатып алу (осы анықтамада көрсетілген мақсаттарға байланысты ақы төлеу шоттарына сәйкес негізгі құралдардың/биологиялық/материалдық/ материалдық емес активтердің құнына енгізілген қосылған құн салығы бойынша шығыстар да инвестицияға жатады);
16) қайта қаржыландыру – эмитенттің бұдан бұрын туындаған ақшалай міндеттемелерін эмитент облигацияларды орналастырудан алған қаражат есебінен алмастыру, бұл ретте қайта қаржыландыру сомасына сыйақыны, айыппұлдарды, өсімпұлдарды және сот тәртібімен де, соттан тыс тәртіппен де берешекті өндіріп алуға байланысты өзге де төлемдерді есепке алмағанда, тек негізгі борыш кіреді;
17) кәсіпкер – өз қызметін осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша экономикалық қызметтің басым түрлерінде жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне немесе АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес облигациялар түрінде қаржы құралдарын шығаратын, жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъекті мәртебесі бар шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;
18) кепілдік – эмитенттің орналастырылған облигациялардың номиналды құны сомасының бір бөлігін төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындауы үшін қаржы агенттігінің облигация ұстаушылар алдында облигациялар бойынша кепілдік шартының талаптарына сәйкес кепілдік сомасы шегінде жауап беру міндеттемесі;
19) кепілдік шарты – қаржы агенттігі, облигация ұстаушылардың өкілі және эмитент арасында кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша кепілдік беру туралы жасалған үшжақты жазбаша келісім.
Кепілдік шарты қағаз жеткізгіште/электрондық нысанда жасалады, бұл ретте кепілдік шартының электрондық нысанына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылады.

12) "зеленая" облигация – долговой инструмент с фиксированным доходом, выпускаемый субъектами предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенный в официальный список фондовой биржи, и (или) выпущенный в соответствии с актами МФЦА и включенный в список фондовой биржи МФЦА для привлечения денежных средств в целях реализации "зеленых" проектов;
13) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
14) проект (бизнес-проект) – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях предпринимательской деятельности, осуществляемых эмитентом в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан в рамках деятельности, на которую предоставляется государственная финансовая поддержка;
15) инвестиционные цели – приобретение и (или) строительство, и (или модернизация, и (или) реконструкция, и (или) капитальный ремонт основных средств, приобретение биологических и (или) нематериальных активов (расходы по налогу на добавленную стоимость, включенные в стоимость основных средств/биологических/материальных/нематериальных активов согласно счетам к оплате, связанные с указанными в данном определении целями, также относятся к инвестициям);
16) рефинансирование – замещение за счет средств, полученных эмитентом от размещения облигаций ранее возникших денежных обязательств эмитента, при этом в сумму рефинансирования входит только основной долг без учета вознаграждения, штрафов, пени и иных платежей, связанных с взысканием задолженности как в судебном, так и во внесудебном порядке;
17) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, имеющий статус действующего субъекта предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в приоритетных видах экономической деятельности по перечню, согласно приложению 1 к настоящим Правилам гарантирования по облигациям, а также выпускающий финансовые инструменты в виде облигаций в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан или действующим правом МФЦА;
18) гарантия – обязательство финансового агентства перед держателями облигаций отвечать за исполнение обязательств эмитента по уплате части суммы номинальной стоимости размещенных облигаций в соответствии с условиями договора гарантии по облигациям в пределах суммы гарантии;
19) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между финансовым агентством, представителем держателей облигаций и эмитентом о предоставлении гарантии, по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству.
Договор гарантии заключается на бумажном носителе/в электронной форме, при этом электронная форма договора гарантии подписывается электронной цифровой подписью в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

20) қаржы агенттігінің кепілдігі бар облигациялар – эмитент шығарған және қор биржасының және/немесе АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қаржы агенттігі эмитенттің орналастырылған облигациялардың номиналды құны сомасының бір бөлігін төлеу жөніндегі міндеттемелерін облигациялар бойынша кепілдік шартының талаптарына сәйкес кепілдік сомасы шегінде орындауды жүзеге асыратын облигациялар, оның ішінде "жасыл" облигациялар;
21) қамтамасыз етілген облигация – эмитент міндеттемелерін орындау толық немесе ішінара эмитент мүлкінің кепілімен, үшінші тұлғалар кепілдігімен қамтамасыз етілген облигация;
22) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
23) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – өз қызметін қаржы агенттігінің жарғысымен, қаржы агенттігінің кредиттік саясатымен берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарымен бекітілген өкілеттіктері шегінде жүзеге асыратын, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;
24) қаржы консультанты – жасалған шартқа сәйкес эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу мәселесі бойынша эмитентке консультациялық қызметтер көрсететін ұйым;
25) қор биржасы – акционерлiк қоғам ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, дауыс беретін акцияларының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, сауда-саттықты осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелерiн пайдалана отырып тiкелей жүргiзу арқылы оны ұйымдастырушылық және техникалық тұрғыдан қамтамасыз етудi жүзеге асыратын заңды тұлға;
26) листинг – бағалы қағаздарды қор биржасындағы және/немесе АХҚО қор биржасындағы бағалы қағаздардың ресми тiзiмiнiң санатына және (немесе) секторына қосу, оларға қосу және онда болу үшін қор биржасының және/немесе АХҚО қор биржасының iшкi құжаттарында бағалы қағаздарға және олардың эмитенттерiне арнайы (листингтiк) талаптар белгiленген;
27) облигация ұстаушы – бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі жүйесінде немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген, облигациялар бойынша құқығы бар тұлға;
28) облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты нысаналы пайдалану – облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты эмитенттің осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келетін мақсаттарға пайдалануы (нысаналы пайдалану жиынтығында кәсіпкердің активке/жұмыстарға/көрсетілетін қызметтерге толық көлемде ақы төлегенін, алғанын және пайдаланғанын және (немесе) осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес басқа мақсаттарға қол жеткізгенін растайтын тиісті құжаттармен расталады);

20) облигации с гарантией финансового агентства – облигации, в том числе "зеленые" облигации, выпущенные эмитентом и включенные в официальный список фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА, по которым финансовое агентство осуществляет исполнение обязательств эмитента по оплате части суммы номинальной стоимости размещенных облигаций в соответствии с условиями договора гарантии по облигациям в пределах суммы гарантии;
21) обеспеченная облигация – облигация, по которой исполнение обязательств эмитента полностью или частично обеспечено залогом имущества эмитента, гарантией третьих лиц;
22) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
23) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему уставом финансового агентства, кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;
24) финансовый консультант – организация, предоставляющая эмитенту в соответствии с заключенным договором консультационные услуги по вопросу включения ценных бумаг эмитента в официальный список фондовой биржи;
25) фондовая биржа – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, не менее двадцати пяти процентов от общего количества голосующих акций, которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов;
26) листинг – включение ценных бумаг в категорию и (или) сектор официального списка ценных бумаг на фондовой бирже и/или фондовой бирже МФЦА для включения и нахождения, в которых внутренними документами фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА установлены специальные (листинговые) требования к ценным бумагам и их эмитентам;
27) держатель облигации – лицо, зарегистрированное в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания, обладающее правами по облигациям;
28) целевое использование средств от размещения облигаций – использование эмитентом средств от размещения облигаций на цели, соответствующие условиям настоящих Правил гарантирования по облигациям (целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение и использование предпринимателем в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями настоящих Правил гарантирования по облигациям);

29) облигациялар бойынша кепілдік беру шарты – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша қаржы агенттігі, облигация ұстаушылардың өкілі және эмитент арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша қаржы агенттігі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілері шығарған және қызметін Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ АХҚО актілеріне сәйкес жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген және АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген орналастырылған облигациялардың номиналды құны сомасының бір бөлігін төлеуге кепілдік береді.
Облигациялар бойынша кепілдік беру шарты қағаз жеткізгіште/электрондық нысанда жасалады, бұл ретте кепілдік шартының электрондық нысанына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылады;
30) облигациялар шығару шарттары – эмитент, оның қаржы жағдайы, сатылуы болжанатын облигациялар, шығарылым көлемі, шығарылымдағы облигация саны, оларды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, сыйақы төлеу, өтеу рәсімі мен тәртібі туралы мәліметтерді және инвестордың облигацияны сатып алу туралы шешіміне әсер ететін басқа да ақпаратты қамтитын құжат;
31) облигацияларды орналастыру – облигацияларды бастапқы бағалы қағаздар нарығында сату;
32) облигацияларды өтеу – орналастырылған облигацияларды облигациялар шығару шарттарында белгiленген тәртiппен облигацияның сыйақысы мен номиналды құнын төлеу жолымен (кейiннен сату мақсатынсыз) эмитенттiң айналыстан алып қою бойынша іс-қимылы;
33) облигация ұстаушылардың өкiлi – бағалы қағаздардың қайталама нарығындағы облигациялар айналысы, облигациялар бойынша сыйақы төлеу және оларды өтеу процесiнде эмитентпен жасалған шарт негiзiнде облигация ұстаушылардың мүддесiнде әрекет ететін ұйым;
34) орталық депозитарий – "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыратын коммерциялық емес мамандандырылған акционерлік қоғам;
35) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның кәсіпкерлік саласындағы құрылымдық бөлімшесі;
36) сыйақы мөлшерлемесі – облигацияны орналастыру нәтижесінде эмитент алған ақшаны пайдаланғаны үшін облигация ұстаушыға мерзімді негізде төленуге тиіс, облигациялар шығару шарттарында белгіленген пайызбен көрсетілген сыйақы мөлшерлемесі;
37) сыртқы бағалау провайдері – іске асыру межеленген немесе іске асырылып жатқан, "жасыл" облигация шығару арқылы қаржыландырылатын "жасыл" жоба бойынша тәуелсіз бағалауды жүзеге асырып, тиісті қорытынды дайындайтын ұйым;

29) договор гарантирования по облигациям – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, представителем держателей облигаций и эмитентом, по условиям которого финансовое агентство гарантирует оплату части суммы номинальной стоимости размещенных облигаций, выпущенных субъектами частного предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенных в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, а также в соответствии с актами МФЦА и включенных в список фондовой биржи МФЦА, по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству.
Договор гарантирования по облигациям заключается на бумажном носителе/в электронной форме, при этом электронная форма договора гарантии подписывается электронной цифровой подписью в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
30) условия выпуска облигаций – документ, содержащий сведения об эмитенте, его финансовом состоянии, предполагаемых к продаже облигациях, объеме выпуска, количестве облигаций в выпуске, процедуре и порядке их выпуска, размещения, обращения, выплаты вознаграждения, погашения и другую информацию, которая влияет на решение инвестора о покупке облигации;
31) размещение облигаций – продажа облигаций на первичном рынке ценных бумаг;
32) погашение облигаций – действия эмитента по изъятию из обращения размещенных облигаций путем выплаты вознаграждения и номинальной стоимости (без цели последующей продажи) облигации в порядке, установленном условиями выпуска облигаций;
33) представитель держателей облигаций – организация, действующая в интересах держателей облигаций на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
34) центральный депозитарий – специализированное некоммерческое акционерное общество, осуществляющее виды деятельности, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
35) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
36) ставка вознаграждения – выраженный в процентах размер вознаграждения, который установлен условиями выпуска облигаций, подлежащий выплате на периодической основе держателю облигации за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации;
37) провайдер внешней оценки – организация, осуществляющая независимую оценку по намечаемому к реализации или реализуемому "зеленому" проекту, финансируемому через выпуск "зеленой" облигации, с подготовкой соответствующего заключения;

38) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
39) үлестес/байланысты тұлғалар – "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 64-бабының 1, 1-1 және 2-тармақтарына, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-1-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес жеке және заңды тұлғалар;
40) эмитент – облигациялар шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкер;
41) электрондық өтінім – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған мемлекеттік қолдау алуға өтініш;
42) электрондық құжаттар топтамасы – өтініш берушінің немесе осы құжатты куәландыруға өкілеттігі бар тұлғаның не көрсетілетін қызметті алушының өзі қатысқанда берген жазбаша келісімі негізінде кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының уәкілетті жұмыскерінің электрондық-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толық көрсететін құжаттар.
3. Эмитенттердің облигациялары бойынша, оның ішінде АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар бойынша кепілдік беру кәсіпкерлерді қаржылай қолдау құралы болып табылады және кәсіпкерлік субъектілерінің қаржы ресурстарына қол жеткізуін кеңейту және қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
4. Қаржы агенттігі кепілдігінің құнын уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен төлейді және ол кепілдік сомасының 20 %-ын құрайды. Шығарылған кепілдіктердің құнынан алынған қаражат кейінге қалдырылған табыс ретінде есепке алынады және шығарылған кепілдіктің қолданылу мерзімі ішінде ай сайын амортизацияланады. Кепілдік шартының қолданылуы тоқтатылған кезде сома кейіннен жобаларға кепілдік беру үшін пайдаланылады.
Босаған қаражат есебінен кепілдік беру көлемі босаған қаражаттың кепілдік шарттарының қолданысы тоқтатылуы есебінен қалыптастырылған көлемінің 5-ке тең (100 %/20 %) мультипликаторға көбейтіндісіне тең.
Қаржы агенттігі алынған қаражатты әртүрлі қаржы құралдарына орналастырады.
5. Облигациялар бойынша кепілдік беру үшін көзделген қаражатты кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қаржы агенттігіне өздерінің араларында жасалатын қаражатты аударуға арналған шарт негізінде қаржы агенттігінің арнайы шотына республикалық бюджет қаражаты есебінен аударады.
Облигациялар бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен кепілдік беру үшін көзделген қаражатты өңірлік үйлестіруші қаржы агенттігіне кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен субсидиялау және (немесе) кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша жасалатын кепілдік беру шарты негізінде аударады.
Осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларын іске асыру шеңберінде қаржы агенттігіне қаражат аударуды қаржы агенттігінің арнайы шотына қаражат аудару шартына сәйкес өңірлік үйлестіруші/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
Облигациялар бойынша ішінара кепілдік беру үшін бюджет қаражаты жетіспеген жағдайда қаржы агенттігі облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органынан/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органнан қосымша қаражат алғанға дейін ішінара кепілдік беруді тоқтата тұрады.

38) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
39) аффилированные/связанные лица – физические и юридические лица в соответствии с пунктами 1, 1-1 и 2 статьи 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", пунктами 1 и 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью";
40) эмитент – предприниматель, осуществляющий выпуск облигаций;
41) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
42) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенные электронной цифровой подписью заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания предпринимателей, на основании письменного согласия получателя услуги, данного в момент его личного присутствия.
3. Предоставление гарантирования по облигациям эмитентов, в том числе по "зеленым" облигациям, выпущенным в соответствии с актами МФЦА и включенными в официальный список фондовой биржи МФЦА, а также осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, является инструментом финансовой поддержки предпринимателей и используется для расширения и обеспечения доступа субъектов предпринимательства к финансовым ресурсам.
4. Стоимость гарантии финансового агентства оплачивается уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета и составляет 20 % от суммы гарантии. Полученные средства от стоимости выпущенных гарантий учитываются как отложенный доход и ежемесячно амортизируется в течение срока жизни выпущенной гарантии. При прекращении действия договора гарантии сумма используется для последующего гарантирования проектов.
Объем гарантирования за счет высвободившихся средств равен произведению объема высвободившихся средств, сформированного за счет прекращения действия договоров гарантии на мультипликатор, равный 5 (100 %/20 %).
Финансовое агентство размещает полученные средства в различные финансовые инструменты.
5. Средства, предусмотренные для гарантирования по облигациям, перечисляются за счет средств республиканского бюджета уполномоченным органом по предпринимательству в финансовое агентство на специальный счет финансового агентства на основе договора на перечисление средств, заключаемого между ними.
Средства, предусмотренные для гарантирования по облигациям за счет средств местного бюджета, перечисляются региональным координатором в финансовое агентство на основе заключаемого договора гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами частного предпринимательства в соответствии с типовой формой договора о субсидировании и (или) гарантировании, утвержденной уполномоченным органом по предпринимательству.
Перечисление средств финансовому агентству в рамках реализации настоящих Правил гарантирования по облигациям осуществляется региональным координатором/уполномоченным органом по предпринимательству в соответствии с договором на перечисление средств на специальный счет финансового агентства.
В случае образования недостатка бюджетных средств для частичного гарантирования по облигациям, финансовое агентство приостанавливает частичное гарантирование до получения дополнительных средств от местного исполнительного органа области (столицы, городов республиканского значения)/уполномоченного органа по предпринимательству.

6. Облигациялар бойынша кепілдік беру нысанындағы қолдау шарасын қаржыландыру республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Кепілдік беруге бөлінген және жеке кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру шартының қолданылу кезеңі ішінде пайдаланылмаған республикалық және/немесе жергілікті бюджет қаражатын кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын субсидиялауға және/немесе кепілдік беруге пайдалануға жол беріледі.
7. Тиісті қаржы жылында бекітілген жаңа жобалар шеңберінде облигациялар бойынша кепілдік беру үшін бюджетті бөлу:
өңдеу өнеркәсібіне – бюджет қаражатының 50 %-ына дейін;
қызмет көрсету бойынша қызметке, оның ішінде сауда қызметі саласында – бюджет қаражатының 30 %-ына дейін;
микро және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне бюджет қаражатының 20 %-ына дейін жүзеге асырылады.
Бұл ретте өңдеу өнеркәсібіндегі және/немесе қызметтер көрсетуге және сауда қызметі саласындағы, және/немесе микрокәсіпкерлік субъектілеріндегі жобаларды қолдау шеңберінде бөлінген және қаржы жылының 1 қыркүйегіне пайдаланылмаған қаражатты қаржы агенттігі кепілдік беру қажеттігіне қарай солардың арасында қайта бөледі.
2-тарау. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру тәртібі
1-параграф. Эмитенттерге қойылатын шарттар мен талаптар
8. Мыналар:
осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша экономикалық қызметтің басым түрлеріндегі жобаларды іске асыру үшін облигациялар шығару мен орналастыруды жүзеге асыратын эмитенттер;
"жасыл" жобаларды іске асыруды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) АХҚО актілеріне сәйкес "жасыл" облигациялар шығаруды және орналастыруды жүзеге асыратын эмитенттер осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары шеңберінде қатысушылар болып табылады.
9. Мыналар:
1) моторлы көлік құралдарын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнімдерді (бальзамдардан басқа) шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын эмитенттер;
2) қиыршық тасты және құмды карьерлерді игеру жобаларын қоспағанда, ірі салық төлеушілер тізбесіне қосылған, тау-кен өндіру өнеркәсібіндегі және карьерлерді игерудегі жобаны іске асыруды жоспарлайтын эмитенттер;
3) құрылтайшылары (оның ішінде қатысушылары, акционерлері) мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар мен қаржы агенттігінің уәкілетті органы өтінімді қараған кезде акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар болып табылатын эмитенттер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері, олармен үлестес тұлғалар;

6. Финансирование меры поддержки в форме гарантирования по облигациям осуществляется за счет средств республиканского и/или местного бюджетов.
Средства из республиканского и/или местного бюджета, выделенные на гарантирование и не использованные в течение периода действия договора гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами частного предпринимательства, допускается использовать на субсидирование и/или гарантирование проектов субъектов предпринимательства.
7. Распределение бюджета для гарантирования по облигациям в рамках новых проектов, утвержденных в соответствующем финансовом году, осуществляется:
на обрабатывающую промышленность до 50 % бюджетных средств;
на деятельность по предоставлению услуг, в том числе в сфере торговой деятельности до 30 % бюджетных средств;
на деятельность субъектов микро- и малого предпринимательства до 20 % бюджетных средств.
При этом средства, распределенные и не использованные на 1 сентября финансового года в рамках поддержки проектов в обрабатывающей промышленности и/или на предоставление услуг и в сфере торговой деятельности, и/или субъектов микропредпринимательства, перераспределяются финансовым агентством между собой в зависимости от потребности в гарантировании.
Глава 2. Порядок гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства
Параграф 1. Условия и требования к эмитентам
8. Участниками в рамках настоящих Правил гарантирования по облигациям являются:
эмитенты, осуществляющие выпуск и размещение облигаций для реализации проектов в приоритетных видах экономической деятельности, по перечню согласно приложению 1 к настоящим Правилам гарантирования по облигациям;
эмитенты, осуществляющие выпуск и размещение "зеленых" облигаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) актами МФЦА для финансирования реализации "зеленых" проектов.
9. Участниками в рамках настоящих Правил гарантирования по облигациям не являются:
1) эмитенты, осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) эмитенты, планирующие реализовать проект в горнодобывающей промышленности и разработке карьеров, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
3) эмитенты/субъекты индустриально-инновационной деятельности, учредителями (в том числе участниками, акционерами) которых являются государственные предприятия/учреждения, национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании на момент рассмотрения заявки уполномоченным органом финансового агентства, аффилированные с ними лица;

4) меншік нысаны "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес жекеше мекеме ретінде ресімделген кәсіпкерлер;
5) облигацияларды орналастырудан түскен қаражат есебінен актив сатып алынған тұлғаға оны сатуды/сыйға тартуды/сенімгерлік басқаруға/жалға/өтеусіз пайдалануға беруді жүзеге асырған және/немесе жүзеге асыруды жоспарлаған кәсіпкерлер, оның ішінде осы тұлғаға қосылу немесе осы тұлғамен бірігу нысанында кәсіпкер кәсіпорнын қайта ұйымдастыруды жүргізетін және/немесе болашақта жоспарлайтын кәсіпкерлер;
6) кепілдік алуға өтінім берген кезде жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін толық тоқтатқан немесе тоқтатып қойған кәсіпкерлер осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары шеңберінде қатысушылар болып табылмайды.
10. Осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары шеңберінде облигацияларды орналастырудан алынған қаражат бойынша эмитенттің өнім берушілермен, мердігерлермен, өзге контрагенттермен есеп айырысуы қолма-қол ақшасыз төлем жасау нысанында жүзеге асырылады.
2-параграф. Кепілдік беру шарттары
11. Кепілдік Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес шығарылған және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигацияларға қолданылады.
Кепілдік бойынша міндеттемелерді орындау эмитенттің орналастырылған (сатып алынғандарды шегергенде) облигациялары бойынша дефолт туындаған жағдайда облигация ұстаушыларға облигациялардың номиналды құнының бір бөлігін төлеуге байланысты эмитенттің міндеттемелерін өтеу жолымен басталады.
12. Кепілдік инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруды қаржыландыру үшін кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигацияларға, оның ішінде "жасыл" облигацияларға қолданылады.
13. Эмитенттің кепілдік берілетін облигацияларын, оның ішінде "жасыл" облигациялар шығарудың жиынтық номиналды құны бір эмитентке 5 (бес) миллиард теңгеден аспайды. Кепілдік мөлшері облигация шығару көлемінің 50 %-ынан аспайды, бірақ бір эмитентке 2,5 (екі жарым) миллиард теңгеден аспауға тиіс, бұл ретте эмитент облигациялар бойынша (кепілдік) құны облигация шығару көлемінің 50 %-ынан кем болмайтын мөлшерінде қамтамасыз етуді ұсынады.
14. Облигация шығару шарттарында облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдаланудың нысаналы мақсаты:

4) предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение согласно статье 10 Закона Республики Казахстан "О некоммерческих организациях";
5) предприниматели, осуществившие и/или планирующие осуществить продажу/дарение/передачу в доверительное управление/аренду/безвозмездное пользование актива лицу, у которого он был приобретен за счет средств от размещения облигаций, в том числе совершающие и/или планирующие в будущем реорганизацию предприятия предпринимателя в форме присоединения к данному лицу или слияния с данным лицом;
6) предприниматели, прекратившие или приостановившие деятельность как субъект частного предпринимательства на момент подачи заявки на гарантирование.
10. По средствам, полученным от размещения облигаций в рамках настоящих Правил гарантирования по облигациям, расчет эмитента с поставщиками, подрядчиками, иными контрагентами осуществляется в безналичной форме платежей.
Параграф 2. Условия гарантирования
11. Гарантия распространяется на облигации, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и включенные в официальный список фондовой биржи.
Исполнение обязательств по гарантии наступает в случае возникновения дефолта по размещенным (за вычетом выкупленных) облигациям эмитента путем возмещения держателям облигаций обязательств эмитента, связанных с оплатой части номинальной стоимости облигаций.
12. Гарантия распространяется на облигации, в том числе "зеленые" облигации, выпущенные субъектами предпринимательства, для финансирования реализации инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
13. Суммарная номинальная стоимость выпуска облигаций эмитента, в том числе "зеленых" облигаций, по которым предоставляется гарантия, не превышает 5 (пять) миллиардов тенге на одного эмитента. Размер гарантии не превышает 50 % от объема выпуска облигаций, но не более 2,5 (два с половиной) миллиарда тенге на одного эмитента, при этом эмитент предоставляет обеспечение по облигациям (залоговой) стоимостью, в размере не менее 50 % от объема выпуска облигаций.
14. Гарантия распространяется на облигации, включая "зеленые" облигации, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенные в официальный список фондовой биржи, а также выпущенные в соответствии с актами МФЦА и включенные в официальный список фондовой биржи МФЦА, для финансирования реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства, и для рефинансирования текущих обязательств по проектам, в рамках настоящих Правил гарантирования по облигациям, за исключением облигаций, по которым в условиях выпуска облигаций указано, что целевым назначением использования денег, полученных от размещения облигаций, являются:

1) ұйымдардың, сондай-ақ кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын мүліктік кешендер ретінде сатып алу;
2) айналым қаражатын толықтыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге облигация шығару шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ облигация шығарудың жиынтық номиналды құнының 30 %-нан аспайтын жағдайларды қоспағанда, айналым қаражатын толықтыру;
3) мыналарды:
үлестес/байланысты тұлғаның құрылыс қызметін жүзеге асыруын растайтын құжат болған жағдайда жаңа және (немесе) жұмыс істеп тұрған объектілерді (ғимараттарды, құрылысжайларды және олардың кешендерін, коммуникацияларды) салуды (оның ішінде кеңейту, жаңғырту, техникалық жаңарту, реконструкциялау, реставрациялау, күрделі жөндеу);
Қазақстан Республикасының аумағында ресми дистрибьюторлар болып табылатын үлестес/байланысты тұлғалардан тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды;
тауарды, шикізатты және/немесе материалдарды үлестес/байланысты тұлға өндірген жағдайда үлестес/байланысты тұлғалардан осындай тауарларды, шикізатты және/немесе материалдарды сатып алуды қоспағанда, үлестес/байланысты тұлғалардан жылжымайтын мүлік объектілері түріндегі негізгі құралдарды, тауарларды, активтерді, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бағытталған;
4) жеңіл автомобильдерді (шанағы немесе кабинадан оқшауланған жүк платформасы бар жүк тасымалдауға арналған автомобильдерді қоспағанда) сатып алуға, оның ішінде ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметке ("жасыл" жобаларды, сондай-ақ 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда), ЭҚЖЖ коды 77.11 "Жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалға алу және олардың лизингі" бойынша жеңіл автомобильдерді жалға және лизингке беруге (1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін жалға және лизингке беруді қоспағанда) бағытталған;
5) мектепке дейінгі білім беру немесе бүлдіршін жастағы балаларға білім беру жағдайларын қоспағанда (ЭҚЖЖ коды 85.10 "Мектепке дейінгі білім беру" және 88.91 "Балаларға жасалатын күндізгі күтім"), сондай-ақ нысаналы мақсаты бизнес-мақсаттарға (апартаменттерді, пәтерлерді, тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысы бойынша жер учаскелерін жалға/қосалқы жалға беруді қоспағанда) қаржы агенттігінің уәкілетті органының бірінші шешімі шыққан күннен бастап бір жыл ішінде өзгерген кезде жылжымайтын мүлікпен операцияларды жүзеге асыру (апартаменттерді, пәтерлерді және тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысы бойынша жер учаскелерін сатып алу/жалға алу/қосалқы жалдау (осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларында белгіленген мерзім өткеннен кейін қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімі негізінде 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі);

1) выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественных комплексов;
2) пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда пополнение оборотных средств осуществляется в рамках выпуска облигаций на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства, но не более 30 % от суммарной номинальной стоимости выпуска облигаций;
3) направленные на приобретение у аффилированных/связанных лиц основных средств, товаров в виде объектов недвижимости, активов, работ и услуг, за исключением:
строительства (в том числе расширение, модернизация, техническое обновление, реконструкция, реставрация, капитальный ремонт) новых и (или) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), в случае наличия подтверждающего документа на осуществление аффилированным/связанным лицом деятельности по строительству;
приобретения товаров, работ и услуг у аффилированных/связанных лиц, являющихся официальными дистрибьюторами на территории Республики Казахстан;
приобретения товаров, сырья и/или материалов, у аффилированных/связанных лиц, в случае если такой товар, сырье и/или материалы, произведены аффилиированным/связанным лицом;
4) направленные на приобретение легковых автомобилей (за исключением автомобилей, предназначенных для перевозки грузов, имеющих кузов или грузовую платформу, обособленную от кабины), в том числе на деятельность по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов, а также проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу), на предоставление в аренду и лизинг легковых автомобилей по коду ОКЭД 77.11 "Аренда и лизинг легковых автомобилей и легких автотранспортных средств" (за исключением предоставления в аренду и лизинг легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу);
5) осуществление операций с недвижимым имуществом (приобретение/аренда/субаренда апартаментов, квартир и жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству), за исключением случаев, дошкольного образования или образования детей младшего возраста (коды ОКЭД 85.10 "Дошкольное образование" и 88.91 "Дневной уход за детьми"), а также когда целевое назначение будет изменено на бизнес-цели (за исключением сдачи в аренду/субаренду апартаментов, квартир, жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству) в течение одного года с даты первого решения уполномоченного органа финансового агентства (допускается предоставление дополнительного срока на основании решения уполномоченного органа финансового агентства не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами гарантирования по облигациям);

6) сатып алынатын жобаның кемінде 20 %-ын қосымша жаңғыртпай, бұрын субсидия және/немесе кепілдік алған, дайын және пайдалануға берілген/қолданыстағы жобаны сатып алуға шығарылған;
7) салықтық міндеттемелерді, зейнетақы аударымдары мен әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдер мен алымдарды төлеу болып табылады деп көрсетілген облигацияларды қоспағанда, кепілдік инвестициялық тиімді жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруды қаржыландыру үшін және осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары шеңберінде жобалар бойынша ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, сондай-ақ АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигацияларға, оның ішінде "жасыл" облигацияларға қолданылады.
15. Кепілдік беру салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтай отырып немесе ұлғайтып, еңбекақы төлеу қорының көлемін қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға міндетті ұлғайтуды көздейтін жобалар бойынша жүзеге асырылады.
Эмитент қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін төленетін салық көлемінің (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 10 %-ға ұлғаятынын да растайды.
Бұл ретте жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді кепілдік түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер растайды.
Эмитенттің айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған жобаларына тиімділік өлшемшарттарына қол жеткізу туралы талаптар қолданылмайды.
16. Кепілдік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, сондай-ақ АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, олар бойынша облигация шығару шарттарында облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдаланудың нысаналы мақсаты жаңа және/немесе қолданыстағы "жасыл" жобаларды қаржыландыру немесе қайта қаржыландыру болып табылады деп көрсетілген облигацияларға, оның ішінде "жасыл" облигацияларға қолданылады.
17. Кепілдік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған және қор биржасының және (немесе) АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигацияларға қолданылады.
18. Эмитент сатып алғандарын қоспағанда, орналастырылған облигациялардың, оның ішінде "жасыл" облигациялардың номиналдық құны сомасының бір бөлігіне кепілдік беріледі.

6) выпущенные на приобретение готового и введенного в эксплуатацию/действующего проекта, ранее получавшего субсидирование и/или гарантирование, без дополнительной модернизации менее 20 % от приобретаемого проекта;
7) оплата налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей и сборов.
15. Гарантирование осуществляется по проектам, предусматривающим обязательное увеличение объемов фонда оплаты труда с сохранением или увеличением среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Эмитент также подтверждает увеличение объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
При этом, вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде гарантирования.
На проекты эмитента, направленные на пополнение оборотных средств, а также рефинансирование текущих обязательств, требования о достижении критериев эффективности не распространяются.
16. Гарантия распространяется на облигации, включая "зеленые" облигации, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенные в официальный список фондовой биржи, а также выпущенные в соответствии с актами МФЦА и включенные в официальный список фондовой биржи МФЦА, по которым в условиях выпуска облигаций указано, что целевым назначением использования денег, полученных от размещения облигаций, являются финансирование или рефинансирование новых и/или существующих "зеленых" проектов.
17. Гарантия распространяется на облигации, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенные в официальный список фондовой биржи и (или) фондовой биржи МФЦА.
18. Гарантированию подлежит часть суммы номинальной стоимости размещенных облигаций, в том числе "зеленые" облигации, за исключением выкупленных эмитентом.

19. Бағалы қағаздар нарығы туралы заңда немесе АХҚО-ның қолданыстағы құқығында белгіленген жағдайлардан басқа, орналастырылған облигациялардың номиналды құны сомасының бір бөлігіне кепілдік беру жүзеге асырылатын облигацияны шығару шарттарына кепілдік берудің бүкіл мерзімі ішінде қаржы агенттігінің уәкілетті органымен келісу бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізуге болады.
20. Облигациялар/"жасыл" облигациялар бойынша кепілдік беру мерзімі ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылға дейін, бірақ облигациялардың айналыс мерзімінен аспайды.
21. Орналастырылған облигациялардың номиналды құны сомасының бір бөлігіне кепілдік беру облигация шығару шарттарында сыйақы төлеу кезеңділігі бір жылда 360 (үш жүз алпыс) күн және бір айда 30 (отыз) күн есебінен бір жылда екі реттен артық болмайды деп белгіленген облигациялар бойынша ғана жүзеге асырылады.
22. Кепілдігі бар эмитент облигациялары номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде ескеріледі. Кепілдігі бар облигациялармен жасалған мәмілелерді тіркеу бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі тиісті уәкілетті органдардың нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен номиналды ұстау жүйесінде (орталық депозитарийдің және/немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің есепке алу жүйесінде) жүргізіледі.
23. Эмитент кепілдігі бар облигация ұстаушылардың өкілін бағалы қағаздар нарығында кастодиандық және/немесе брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіпқой қатысушылар арасынан өзі таңдайды. Бұл ретте облигация ұстаушының өкілі эмитенттің үлестес тұлғасы және облигация шығару жөніндегі андерайтер болып табылмайды.
3-параграф. Қатысушылардың өзара іс-қимылы
24. Эмитент қаржы консультантымен бірлесіп мынадай кезеңдерден өтеді:
1) қор биржасының және/немесе АХҚО қор биржасының алдын ала келісімін алу. Алдын ала келісім алу үшін:
өтінішті және құжаттар топтамасын, оның ішінде облигация шығару шарттарының жобасын қор биржасына және/немесе АХҚО қор биржасына беру;
эмитентті және оның бағалы қағаздарын қор биржасының және/немесе АХҚО қор биржасының өлшемшарттарына/талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексеру қажет;
2) қаржы агенттігіне кепілдік алуға өтініш беру (оның ішінде Egov немесе Damu-online арқылы өтініш беруге болады);
3) шығару шарттарын қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органда тіркеу және/немесе АХҚО қор биржасының тіркеуі;
4) қор биржасына және/немесе АХҚО қор биржасына листингке өтінішті және құжаттардың толық топтамасын беру.

19. Внесение изменений и дополнений в условия выпуска облигаций, по которому осуществляется гарантирование части суммы номинальной стоимости размещенных облигаций, в течение всего срока гарантирования возможно по согласованию с уполномоченным органом финансового агентства, кроме случаев, установленных Законом о рынке ценных бумаг или действующим правом МФЦА.
20. Срок гарантирования по облигациям/"зеленым" облигациям составляет до 5 (пять) лет без права пролонгации срока, но не более срока обращения облигаций.
21. Гарантирование части суммы номинальной стоимости размещенных облигаций осуществляется только по облигациям, по которым условиями выпуска облигаций установлено, что периодичность выплат вознаграждения составляет не более двух раз в год из расчета 360 (триста шестьдесят) дней в году и 30 (тридцать) дней в месяце.
22. Облигации эмитента с гарантией учитываются в системе учета номинального держания. Регистрация сделок с облигациями с гарантией осуществляется в системе номинального держания (системе учета центрального депозитария и/или центрального депозитария фондовой биржи МФЦА) в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом соответствующих уполномоченных органов по государственному регулированию рынка ценных бумаг.
23. Выбор представителя держателей облигаций с гарантией эмитент осуществляет самостоятельно из числа профессиональных участников рынка ценных бумаг, осуществляющих кастодиальную и/или брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг. При этом представитель держателя облигаций не является аффилированным лицом эмитента и андерайтером по выпуску облигаций.
Параграф 3. Взаимодействие участников
24. Эмитент совместно с финансовым консультантом проходит следующие стадии:
1) получение предварительного согласования фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА. Для получения предварительного согласования необходимо:
подача заявления и пакета документов, в том числе проект условий выпуска облигаций в фондовую биржу и/или фондовую биржу МФЦА;
проверка эмитента и его ценных бумаг на соответствие критериям/требованиям фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА;
2) подача заявления в финансовое агентство на получение гарантии (в том числе возможна подача заявления посредством Egov или Damu-online);
3) регистрация условий выпуска в уполномоченном органе по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и/или фондовой биржей МФЦА;
4) подача заявления и полного пакета документов на листинг на фондовую биржу и/или фондовую биржу МФЦА.

25. Қаржы агенттігі эмитенттің қамтамасыз етуінің кепілдік құнын бағалауды қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттарда белгіленген рәсімге сәйкес өзі жүргізеді.
26. Кепілдік алуға өтініш беру үшін эмитент қаржы агенттігіне осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес құжаттар топтамасымен қоса мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) қор биржасының және/немесе АХҚО қор биржасының эмитенттің және оның бағалы қағаздарының листингтік және құжаттарға қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы алдын ала келісімі;
2) облигациялар шығару шарттарының жобасы;
3) эмитент пен орталық депозитарий және/немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі арасында төлем агентінің қызметтер көрсетуіне шарт жасасуға ниеттену туралы хабарлама;
4) қаржы агенттігіне өтінім берілген күні салық берешегінің жоқ екені туралы анықтама;
5) өтімді кепілдің кемінде 50 %-ының бар екені растау үшін бағалау компаниясының қорытындысы.
Көрсетілген, оның ішінде осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларына 2-қосымшада көрсетілген құжаттарды қаржы агенттігіне Egov немесе Damu-online қосымшалары арқылы онлайн ұсынуға болады.
27. Құжаттарды алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі эмитенттен/қаржы консультантынан түскен құжаттарды және эмитенттен түскен өтініштерді осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды:
1) құжаттар топтамасының толық болуын тексереді. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайларда ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып ұсынылған құжаттарды эмитентке пысықтау үшін қайтарады. Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған және/немесе құжаттар топтамасы толық болмаған кезде қаржы агенттігі құжаттар топтамасын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде эмитентке жою үшін ескертулерді және (немесе) жетіспейтін құжаттарды, ақпаратты ұсынуға сұрату жібереді. Бұл ретте қаржы агенттігі үшін құжаттарды қарау мерзімі жаңадан басталады;
2) облигация шығару шарттары жобасының нысаналы мақсатын осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
3) қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттармен бекітілген нысан бойынша эмитенттің жобасын толық құжаттар топтамасымен қоса қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады.

25. Финансовое агентство самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства, проводит оценку залоговой стоимости обеспечения эмитента.
26. Для подачи заявления на гарантирование эмитенту дополнительно к пакету документов, согласно приложению 2 к настоящим Правилам гарантирования по облигациям, необходимо представить финансовому агентству следующие документы:
1) предварительное согласование фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА о соответствии эмитента и его ценных бумаг листинговым требованиям и требованиям к документам;
2) проект условий выпуска облигаций;
3) уведомление о намерении в заключении между эмитентом и центральным депозитарием и/или центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА договора на оказание услуг платежного агента;
3) справку об отсутствии налоговой задолженности на дату подачи заявки финансовому агентству;
4) заключение оценочной компании для подтверждения наличия не менее 50 % ликвидного залога.
Указанные документы, в том числе указанные в приложении 2 к настоящим Правилам гарантирования по облигациям, возможно предоставить финансовому агенту онлайн через приложения Egov или Damu-online.
27. Финансовое агентство после получения документов в течение 10 (десять) рабочих дней рассматривает документы, поступившие от эмитента/финансового консультанта, и заявления от эмитента на соответствие условиям настоящих Правил гарантирования по облигациям:
1) проверяет пакет документов на его полноту. В случаях представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, возвращает эмитенту представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки. При наличии замечаний к представленным документам и/или неполного пакета документов, финансовое агентство направляет эмитенту замечания для устранения и (или) запрос на представление недостающих документов, информации в течение 3 (три) рабочих дней со дня получения пакета документов. При этом срок рассмотрения документов для финансового агентства возобновляется;
2) проверяет целевое назначение проекта условий выпуска облигаций на предмет соответствия условиям настоящих Правил гарантирования по облигациям;
3) выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства проект эмитента по форме, утвержденной внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства, с приложением полного пакета документов.

28. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы жобаларды тиісті қаржы жылында кепілдік беру үшін бюджет қаражаты болған кезде қарайды.
29. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы кепілдік беру (бермеу) туралы оң/теріс шешім қабылдағаннан кейін қаржы агенттігі эмитентке/қаржы консультантына, облигация ұстаушылардың өкіліне қаржы агенттігінің кепілдік беруінің мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы шешімі бар хат жолдайды.
Қаржы агенттігінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатта қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санының сақталуы/ұлғаюы, еңбекақы төлеу қоры көлемінің ұлғаю, бюджетке төленетін салықтар көлемінің (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 10 %-ға өсу мәндері көрсетіледі.
30. Қаржы агенттігі кәсіпкердің жобасы бойынша теріс шешім қабылдаған жағдайда мұндай шешім туралы хатта теріс шешімнің негізі дәлелденеді.
31. Оң шешімі бар хат алынғаннан кейін қаржы агенттігі, облигация ұстаушылардың өкілі және эмитент арасында облигациялар бойынша кепілдік беру шарты жасалады.
Облигациялар бойынша кепілдік беру үшін бюджетте қаражат болмаған жағдайда тиісті уәкілетті органнан/өңірлік үйлестірушіден кепілдік беру шартына қол қойылмайды.
32. Облигациялар бойынша кепілдік беру шартын жасасқан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей эмитент орталық депозитарийге және/немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийіне және қор биржасына және/немесе АХҚО қор биржасына облигациялар бойынша кепілдік беру шартының жасалғаны туралы хабарлама жібереді, онда облигация кепілдігінің мөлшері және орналастырылған облигация саны туралы мәліметтер міндетті түрде көрсетіледі.
4-параграф. Облигациялар бойынша кепілдік беру шартының тоқтатылуы
33. Эмитенттің жобасына кепілдік беру шартының қолданылуын тоқтату туралы шешімді қаржы агенттігі қабылдайды.
34. Қаржы агенттігі эмитенттің жобасына кепілдік беру шартын тоқтату/жою туралы шешімді мынадай фактілер анықталған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылдайды:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты толықтай нысаналы пайдаланбау. Облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты ішінара нысаналы пайдаланбау фактілері анықталған кезде қаржы агенттігі кепілдік сомасын нысаналы пайдаланылмаған сомаға барабар төмендету туралы шешім қабылдайды;

28. Уполномоченный орган финансового агентства рассматривает проекты при наличии бюджетных средств для гарантирования в соответствующем финансовом году.
29. Финансовое агентство после принятия положительного/ отрицательного решения уполномоченным органом финансового агентства о предоставлении (непредоставлении) гарантии направляет письмо с решением финансового агентства о возможности (невозможности) гарантирования эмитенту/финансовому консультанту, представителю держателей облигаций.
В письме с положительным решением финансового агентства о возможности гарантирования указываются значения сохранения/увеличения среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, увеличения объемов фонда оплаты труда, роста объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства.
30. В случае принятия финансовым агентством отрицательного решения по проекту предпринимателя, письмо о таком решении содержит аргументированное обоснование отрицательного решения.
31. После получения письма с положительным решением между финансовым агентством, представителем держателей облигаций и эмитентом заключается договор гарантирования по облигациям.
В случае отсутствия средств из бюджета для гарантирования по облигациям от соответствующего уполномоченного органа/регионального координатора, договор гарантирования не подписывается.
32. Эмитент не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня заключения договора гарантирования по облигациям направляет центральному депозитарию и/или центральному депозитарию фондовой биржи МФЦА и фондовой бирже и/или фондовой бирже МФЦА уведомления о заключении договора гарантирования по облигациям, которые в обязательном порядке содержат сведения о размере гарантии облигаций и количестве размещенных облигаций.
Параграф 4. Прекращение договора гарантирования по облигациям
33. Решение о прекращении действия договора гарантирования проекта эмитента принимается финансовым агентством.
34. Финансовое агентство в течение 10 (десять) рабочих дней с момента выявления принимает решение о прекращении/аннулировании договора гарантирования проекта эмитента при установлении следующих фактов:
1) полное нецелевое использование средств от размещения облигаций, по которым осуществляется гарантирование. При выявлении фактов частичного нецелевого использования средств от размещения облигаций финансовое агентство принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме, использованной по нецелевому назначению;

2) жобаның және (немесе) эмитенттің осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келмеуі;
3) эмитенттің шоттарындағы ақшаға тыйым салу (шоттағы ақшаның талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететуге жеткілікті болуы шартымен шоттардағы ақшаға талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде тыйым салуды қоспағанда) және/немесе эмитенттің шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру.
35. Эмитенттің нысаналы пайдаланылмаған облигациялары анықталған жағдайда облигация ұстаушылар өкілі қаржы агенттігіне облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты нысаналы пайдаланбау фактісін растайтын құжаттарды ұсынады. Облигациялар бойынша кепілдік беру шарты жойылады.
Эмитент қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары шеңберінде салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту, еңбекақы төлеу қоры көлемін ұлғайту, бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемін 10 %-ға өсіру көрсеткіштеріне қол жеткізбеген жағдайда кепілдік шартының күші жойылмайды.
36. Осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларының 34-тармағында көрсетілген фактілер анықталғаннан кейін қаржы агенттігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде кепілдік беруді тоқтату немесе қайта бастау туралы шешім қабылдайды және тиісті хатпен облигация ұстаушылардың өкілін, орталық депозитарийді және эмитентті хабардар етеді.
37. Эмитент облигациялар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда эмитентке туындаған берешекті күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде өтеу үшін мерзім беріледі. Бұл ретте облигация ұстаушылардың өкілі қаржы агенттігін эмитенттің мерзімі өтіп кеткен берешегі туындағаны туралы хабардар етеді.
38. Қаржы агенттігі эмитентке кепілдік беру шартының қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде эмитентке, облигация ұстаушылардың өкіліне және орталық депозитарийге және/немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийіне тиісті хатпен кепілдік беру шартын біржақты бұзу туралы хабарлама жібереді, онда кепілдік беру шартын бұзу күні мен бұзу себебін көрсетеді.
39. Облигациялар бойынша кепілдік беру шарты мынадай жағдайда бұзылды деп танылады:
1) эмитенттің облигацияларды толық өтеуі;
2) облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеудің сот шешімі бойынша жарамсыз деп танылуы;

2) несоответствие проекта и (или) эмитента условиям настоящих Правил гарантирования по облигациям;
3) арест денег на счетах эмитента (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету эмитента.
35. По облигациям эмитента, по которым выявлено нецелевое использование, представитель держателей облигаций представляет в финансовое агентство документы, подтверждающие факт нецелевого использования средств от размещения облигаций. Договор гарантирования по облигациям аннулируется.
В случае, если эмитентом в рамках настоящих Правил гарантирования по облигациям не достигнуты показатели сохранения/увеличения среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, увеличения объемов фонда оплаты труда, роста объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства, договор гарантии не аннулируется.
36. Финансовое агентство после установления фактов, указанных в пункте 34 настоящих Правил гарантирования по облигациям, в течение 5 (пять) рабочих дней принимает решение о прекращении либо возобновлении гарантирования и соответствующим письмом уведомляет представителя держателей облигаций, центральный депозитарий и эмитента.
37. В случае неисполнения эмитентом обязательств по оплате купонного вознаграждения по облигациям, эмитенту предоставляется срок в течение 30 (тридцать) календарных дней для закрытия возникшей задолженности. При этом представитель держателей облигаций уведомляет финансовое агентство о возникшей просроченной задолженности эмитента.
38. Финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней со дня принятии решения о прекращении действия договора гарантирования эмитента соответствующим письмом направляет уведомления об одностороннем расторжении договора гарантирования эмитенту, представителю держателей облигаций и центральному депозитарию и/или центральному депозитарию фондовой биржи МФЦА, в которых указывает дату расторжения договора гарантирования и причину расторжения.
39. Договор гарантирования по облигациям признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения облигаций эмитентом;
2) признания государственной регистрации выпуска облигаций недействительной по решению суда;

3) бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті органның және/немесе АХҚО қаржылай көрсетілетін қызметтерді реттеу жөніндегі уәкілетті органының шешімі бойынша облигациялар шығарылымының күшін жою;
4) қаржы агенттігінің кепілдік беруді тоқтату туралы шешім қабылдауы;
5) эмитент бастамасымен облигациялар бойынша кепілдік беру шартының бұзылуы;
6) облигациялар бойынша кепілдік беру шартының қолданылу мерзімінің аяқталуы.
40. Облигациялар мерзімінен бұрын өтелген жағдайда осылайша өтелген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде эмитент қаржы агенттігін осы облигацияларды мерзімінен бұрын өтеу фактісі туралы хабардар етеді.
5-параграф. Эмитенттің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінім беруі
41. Кәсіпкер осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары шеңберінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде қаржы агенттігіне электрондық нысанда мынадай құжаттарды ұсынады:
1) кәсіпкердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық сауал нысанындағы өтініш;
2) кредиттік бюроға ақпарат беруге және кредиттік есеп алуға келісім;
3) дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісімі;
4) эмитенттің және оның бағалы қағаздарының листингтік талаптарға сәйкестігі туралы қор биржасының және/немесе АХҚК қор биржасының алдын ала қорытындысы бар электрондық көшірме (сканерленген көшірме);
5) кепілдік сомасының есеп-қисабымен облигациялар шығару шарттарының жобасы.
Кәсіпкер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болып табылса, кепілдік тарту туралы шешім қабылдаған кәсіпкердің уәкілетті органының шешімі заңды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен келісу нысанында расталады.
Кәсіпкер жөніндегі мәлімет, оның ішінде заңды тұлғаны/дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы анықтама жөніндегі, қызмет түріне лицензия (егер қызмет түрі лицензияланатын болса) жөніндегі мәліметтерді және бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ/бар екені туралы мәліметтерді қаржы агенттігі "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
"Электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден деректерді алуға техникалық тұрғыдан мүмкіндік болмаған немесе деректер анық болмаған жағдайларда қаржы агенттігі құжаттарды кәсіпкерден сұратады.
42. Қызмет көрсету нәтижесі кәсіпкерге электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетке" жіберіледі.

3) аннулирования выпуска облигаций по решению уполномоченного органа по государственному регулированию рынка ценных бумаг и/или уполномоченного органа МФЦА по регулированию финансовых услуг;
4) принятия решения финансовым агентством о прекращении гарантирования;
5) расторжения договора гарантирования по облигациям по инициативе эмитента;
6) истечения срока действия договора гарантирования по облигациям.
40. В случае досрочного погашения облигаций эмитент уведомляет финансовое агентство о факте досрочного погашения данных облигаций в течение 2 (два) рабочих дней, следующих за днем такого погашения.
Параграф 5. Подача эмитентом электронной заявки через веб-портал "электронное правительство"
41. Предприниматель в рамках настоящих Правил гарантирования по облигациям при обращении через веб-портал "электронное правительство" представляет финансовому агентству следующие документы в электронной форме:
1) заявление в форме электронного запроса, удостоверенного электронной цифровой подписью предпринимателя;
2) согласие на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета;
3) согласие на сбор и обработку его персональных данных;
4) электронную копию (сканированную копию) с предварительным заключением фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА о соответствии эмитента и его ценных бумаг листинговым требованиям;
5) проект условий выпуска облигаций с расчетом суммы гарантии.
В случае, если предприниматель является юридическим лицом, зарегистрированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, решение уполномоченного органа предпринимателя, принявшего решение о привлечении гарантии, подтверждается в форме согласования электронной цифровой подписью юридического лица.
Сведения по предпринимателю, в том числе по справке о государственной регистрации (перегистрации) юридического лица/индивидуального предпринимателя, лицензии на вид деятельности (если вид деятельности лицензируемый) и сведения об отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет, финансовое агентство получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".
В случаях технической невозможности получения данных из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство" или недостоверности данных, финансовое агентство запрашивает документы у предпринимателя.
42. Результат оказания услуги направляется предпринимателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.

3-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингтеу
43. Осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингтеуді қаржы агенттігі және облигация ұстаушылардың өкілі жүзеге асырады.
Қаржы агенттігі мониторингті кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
44. Қаржы агенттігінің функциялары:
1) орталық депозитарий және/немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі және/немесе АХҚО қор биржасының тіркеушісі ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде кепілдік шартын жасасқан эмитенттің облигациялық қарызды нысаналы пайдалануын мониторингтеу;
2) орталық депозитарий және/немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі ұсынатын деректер негізінде эмитенттің төлем тәртібін мониторингтеу;
3) жобаның іске асырылуын мониторингтеу;
4) кепілдік беру рәсімдері мен шарттары бөлігінде жобаның және/немесе эмитенттің осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларының талаптарына сәйкестігін мониторингтеу.
45. Облигация ұстаушылар өкілінің функциялары, оның ішінде облигациялар бойынша кепілдік шартының талаптарына сәйкес:
1) облигация шығару шарттарында белгіленген міндеттемелерді эмитенттің облигация ұстаушылар алдында орындауын бақылау;
2) эмитенттің облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны нысаналы пайдалануын бақылау;
3) эмитенттің облигация ұстаушылар алдындағы міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету болып табылатын мүліктің жай-күйін бақылау;
4) эмитенттің облигация ұстаушылар алдындағы міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету болып табылатын мүлікке қатысты эмитентпен кепіл шартын жасасу;
5) эмитенттің қаржылық жай-күйін мониторингтеу және оның корпоративтік оқиғаларын талдау;
6) эмитенттің облигация шығару шарттарында белгіленген міндеттемелерді орындамауы мәселелері бойынша облигация ұстаушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғауға бағытталған, оның ішінде меншігіне эмитенттің орналастырылған (сатып алынғандарын шегергенде) облигацияларының елу және одан да көп пайызы тиесілі облигация ұстаушылардың атынан сотқа талап қою арқылы шаралар қолдану;
7) облигация ұстаушыларды және қор биржасының және/немесе АХҚО қор биржасының уәкілетті органын осы тармақтың жоғарыда көрсетілген тармақшаларына сәйкес өз әрекеті мен осындай әрекеттің нәтижелері туралы тоқсанына кемінде бір рет хабардар ету;
8) кепілдік сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кепілдік беру жобалары бойынша қаржы агенттігінің сұратуына сәйкес тоқсан сайынғы негізде жобаның қаржы мониторингін жүргізу үшін қажетті құжаттар топтамасын қаржы агенттігіне тоқсанына бір реттен асырмай ұсыну.

Глава 3. Мониторинг реализации проектов
43. Мониторинг реализации проектов эмитентов в рамках настоящих Правил гарантирования по облигациям осуществляется финансовым агентством и представителем держателей облигаций.
Финансовое агентство осуществляет мониторинг в соответствии с Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
44. Функции финансового агентства:
1) мониторинг целевого использования облигационного займа эмитентом, с которым заключен договор гарантии на основании данных и документов, предоставляемых центральным депозитарием и/или центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА и/или регистратором фондовой биржи МФЦА;
2) мониторинг платежной дисциплины эмитента на основании данных, предоставляемых центральным депозитарием и/или центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА;
3) мониторинг реализации проекта;
4) мониторинг соответствия проекта и/или эмитента условиям настоящих Правил гарантирования по облигациям в части процедуры и условиям гарантирования.
45. Функции представителя держателей облигаций, в том числе в соответствии с условиями договора гарантии по облигациям:
1) контроль исполнения эмитентом обязательств, установленных условиями выпуска облигаций, перед держателями облигаций;
2) контроль целевого использования эмитентом денег, полученных от размещения облигаций;
3) контроль состояния имущества, являющегося обеспечением исполнения обязательств эмитента перед держателями облигаций;
4) заключение договора залога с эмитентом в отношении имущества, являющегося обеспечением исполнения обязательств эмитента перед держателями облигаций;
5) мониторинг финансового состояния эмитента и анализ его корпоративных событий;
6) принятие мер, направленных на защиту прав и интересов держателей облигаций, в том числе посредством подачи иска в суд от имени держателей облигаций, в собственности которых находится пятьдесят и более процентов размещенных (за вычетом выкупленных) облигаций эмитента, по вопросам неисполнения эмитентом обязательств, установленных условиями выпуска облигаций;
7) не реже одного раза в квартал информирование держателей облигаций и уполномоченного органа фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА о своих действиях в соответствии с вышеперечисленными подпунктами настоящего пункта и результатах таких действий;
8) по проектам гарантирования с суммой гарантии свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге представление финансовому агентству на ежеквартальной основе пакета документов, необходимых для проведения финансового мониторинга проекта в соответствии с запросом финансового агентства, не более одного раза в квартал.

46. Қор биржасының және/немесе АХҚО қор биржасының функциялары:
1) эмитенттің листингке құжаттарының толық топтамасын, оның ішінде облигациялар шығару шарттарының жобасын тексеруді жүргізеді;
2) эмитенттің облигацияларын, оның ішінде "жасыл" облигацияларды, қор биржасының және/немесе АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы алдын ала келісім береді;
3) қажет болған жағдайда эмитенттің және оның бағалы қағаздарының қор биржасының және/немесе АХҚО қор биржасының өлшемшарттарына/талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізеді.
47. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі эмитенттен мониторинг нысанасына қатысты, оның ішінде салықтық құпияны құрайтын қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратады, жобаның іске асырылуын сол жерге барып мониторингтеуді жүзеге асырады.
"Жасыл" облигациялар бойынша қаржылай қолдау қаражатының нысаналы пайдаланылуын мониторингтеу шеңберінде қаржы агенттігі "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарында:
1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндері;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейі;
3) қалдықтардың кәдеге жаратудың/үлесін азайтудың;
4) су тұтынуды төмендету;
5) ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкес келу (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлікте) көзделген жағдайларда провайдерлердің тәуелсіз бағалауының негізінде эмитенттің белгіленетін "жасыл" жоба бойынша мәлімделген осы шекті өлшемшарттарға қол жеткізуін тексереді.
Сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын эмитент ұсынады.

46. Функции фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА:
1) производит проверку полного пакета документов эмитента на листинг, в том числе проект условий выпуска облигаций;
2) выдает предварительное согласование о включении облигаций эмитента, включая "зеленые" облигации, в официальный список фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА;
3) в случае необходимости производит проверку эмитента и его ценных бумаг на соответствие критериям/требованиям фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА.
47. Для осуществления функций мониторинга финансовое агентство запрашивает у эмитента необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, в том числе составляющую налоговую тайну, осуществляет мониторинг реализации проекта с выездом на место.
В рамках мониторинга целевого использования средств финансовой поддержки по "зеленым" облигациям финансовым агентством проверяется достижение эмитентом заявленных по намечаемому "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии на основании независимой оценки провайдеров в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:
1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии).
Заключение провайдера внешней оценки предоставляет эмитент.

48. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін облигация ұстаушылардың өкілі эмитенттен мониторинг нысанасына жататын, оның ішінде салықтық және коммерциялық құпияны құрайтын қажетті құжаттар мен ақпаратты жергілікті жерге бару құқығымен сұратады.
49. Облигация ұстаушылардың өкілі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті органды өз әрекеті туралы хабардар етеді.

48. Для осуществления функций мониторинга представитель держателей облигаций запрашивает у эмитента необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, в том числе составляющую налоговую и коммерческую тайну, с правом выезда на место.
49. Представитель держателей облигаций информирует о своих действиях уполномоченный орган по государственному регулированию рынка ценных бумаг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

50. Қаржы агенттігі облигацияларды орналастырудан түскен қаражат толықтай нысаналы пайдаланылмаған кезде кепілдікті тоқтатады/жояды/облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты нысаналы мақсаты бойынша пайдаланбау, осы Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларының және/немесе кепілдік шартының талаптарын бұзу, қаржы агенттігінің кепілдік беру туралы шешімімен белгіленген кепілдік беру шарттарын бұзу фактілері анықталған кезде кепілдік сомасын облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты нысаналы пайдалану сомасына пропорционалды түрде төмендетеді.

50. Финансовое агентство прекращает/аннулирует гарантию при полном нецелевом использовании средств от размещения облигаций/снижает сумму гарантии пропорционально сумме нецелевого использования средств от размещения облигаций при выявлении фактов нецелевого использования средств от размещения облигаций, нарушения условий настоящих Правил гарантирования по облигациям и/или договора гарантии, неисполнения условий предоставления гарантии, установленных решением финансового агентства о предоставлении гарантии.

51. Эмитент жобасының іске асырылу барысының ағымдағы мониторингі туралы қаржы агенттігінің бекітілген нысанына сәйкес есепті облигация ұстаушылардың өкілі қаржы агенттігіне есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірмей, жазбаша түрде ұсынады және қаржы агенттігі айқындаған жауапты орындаушының электрондық мекенжайына қоса жолдайды.
Кәсіпкерлік субъектілері
шығарған облигациялар
бойынша кепілдік беру
қағидаларына
1-қосымша
Экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
01

51. Отчет о текущем мониторинге хода реализации проекта эмитента согласно утвержденной форме финансового агентства представляется представителем держателей облигаций финансовому агентству в соответствии с условиями договора гарантии по облигациям не позднее 5 (пять) числа месяца, следующего за отчетным, в письменном виде и дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного финансовым агентством.
__________________________
Приложение 1
к Правилам гарантирования
по облигациям, выпущенным
субъектами предпринимательства
Перечень приоритетных видов экономической деятельности
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
01

1. Жалпы құжаттар
Р/с №
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Эмитенттен/эмитент өкілінің құжаттары тізбесіне ілеспе хат
түпнұсқа/электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қолданылған электрондық формат
2
Құжаттар топтамасындағы барлық құжаттардың тізімдемесі немесе құжаттарды қабылдау-тапсыру актісі
эмитент/эмитент өкілі қол қойған және эмитенттің/эмитент өкілінің мөрімен расталған түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
3
Қор биржасы үшін облигациялар шығаруға өтінім
көшірме/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
4
Қор биржасының алдын ала қорытындысы
түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
5
Эмитенттің соңғы есепті күнгі жағдай бойынша қаржылық құжаттары (берешектің пайда болған күнін, өтеу жоспарланған күнді және берешектің нысанасын көрсете отырып, таратып жазылған кредиторлық және дебиторлық берешек, негізгі құралдардың, тауарлық-материалдық қорлардың (бұдан әрі – ТМҚ) таратып жазылуы, соңғы 12 айдағы кірістер мен шығыстар туралы есеп (жеке кәсіпкерлер үшін)*
Нотариат куәландырған көшірме/түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
6
Кәсіпкердің мөрімен расталған (заңды тұлғалар үшін)* эмитенттің жыл басындағы және соңғы есепті күнгі жағдай бойынша қаржы құжаттары (берешектің пайда болған күнін, өтеудің жоспарланған күнді және берешектің нысанасын көрсете отырып, жыл басындағы және соңғы есепті күнгі жағдай бойынша таратып жазылған кредиторлық және дебиторлық берешек, негізгі құралдардың, ТМҚ-ның таратып жазылуы)
Нотариат куәландырған көшірме/түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
7
Кірістер мен шығыстар туралы есеп баптарының таратылып жазылуы – өткізуден түскен кіріс, өзіндік құны, кезең шығыстары, өзге де кірістер мен шығыстар, қаралатын кезең үшін ақшалай және заттай мәндегі өткізілген өнімнің көлемі*
Нотариат куәландырған көшірме/түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
8

1. Общие документы:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Сопроводительное письмо к перечню документов от эмитента/представителя эмитента
оригинал/электронный формат с применением электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
2
Опись всех документов, имеющихся в пакете документов, или акт приема-передачи документов
оригинал, подписанный эмитентом/представителем эмитента и заверенный печатью эмитента/представителя эмитента/электронный формат с применением ЭЦП
3
Заявка на выпуск облигации для фондовой биржи
копия/электронный формат с применением ЭЦП
4
Предварительное согласование фондовой биржи
оригинал/электронный формат с применением ЭЦП
5
Финансовые документы эмитента по состоянию на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, товарно-материальных запасов (далее – ТМЗ), отчет о доходах и расходах за последние 12 месяцев (для индивидуальных предпринимателей)*
Нотариально заверенная копия/оригинал/электронный формат с применением ЭЦП
6
Финансовые документы эмитента по состоянию на начало года и на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности на начало года и на последнюю отчетную дату с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, ТМЗ), заверенные печатью предпринимателя (для юридических лиц)*
Нотариально заверенная копия/оригинал/электронный формат с применением ЭЦП
7
Расшифровка статей отчета о доходах и расходах – доход от реализации, себестоимость, расходы периода, прочие доходы и расходы, объем реализованной продукции в денежном и натуральном выражении за рассматриваемый период*
Нотариально заверенная копия/оригинал/электронный формат с применением ЭЦП
8

Қызмет көрсететін банктің толық деректемелерін көрсетуді қоса алғанда, құжаттарды қарау кезіндегі жағдай бойынша қызмет көрсететін банктен несие берешегінің болуы (болмауы) туралы, соңғы 12 айдағы айналымдар, сондай-ақ мерзімінде төленбеген есеп айырысу құжаттары туралы анықтама (№ 2 картотека)
банк нысаны бойынша түпнұсқа (түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме күнтізбелік 30 күнге дейін күшінде болады)/ ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
9
Несие берешегінің, оның ішінде басқа қаржы ұйымдарынан мерзімі өткен берешектің болуы туралы анықтама (банктерден басқа кредиттер болған кезде)
түпнұсқа (түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме күнтізбелік 30 күнге дейін күшінде болады)/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
10
Банктердегі барлық шоттар туралы мәліметтер
хаттың түпнұсқасы/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
11
Лицензиялар**, патенттер, квоталар және тағы да басқалар (өтініш берушінің қызмет түрі лицензияланатын немесе қарыз қаражаты жұмсалатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін өткізу лицензияланатын жағдайда)
лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтерді уәкілетті орган "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
12
Жобаны іске асыру жөніндегі құжаттар (бар болса):

Справка из обслуживающего банка о наличии (отсутствии) ссудной задолженности, об оборотах за последние 12 месяцев, а также расчетных документах, не оплаченных в срок (картотека № 2), по состоянию на момент рассмотрения документов, включая указание полных реквизитов обслуживающего банка
оригинал по форме банка (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)/ электронный формат с применением ЭЦП
9
Справка о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из других финансовых организаций (при наличии кредитов, кроме банков)
оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)/электронный формат с применением ЭЦП
10
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках
оригинал письма/электронный формат с применением ЭЦП
11
Лицензии**, патенты, квоты и так далее (в случае, если вид деятельности заявителя лицензируется или лицензируется реализация отдельных видов товаров и услуг, на которые направляются заемные средства)
сведения, содержащие информацию о лицензии, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
12
Документы по реализации проекта (при наличии):

1) келісімшарттар, сатып алу-сату шарттары, ниет шарттары, жұмыстар жүргізу, қызметтер көрсету шарттары, орындалған жұмыстар актілері, төлем шоттары және тағыда басқа;
2) жоспарланатын жұмыстар бойынша смета, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге тиісті рұқсат (кредит құрылыс, реконструкциялау саласында пайдалану үшін берілген жағдайда);
3) жобаға жеке қатысқанын растайтын құжаттар;
4) қаралатын жоба бойынша шешім қабылдау үшін банк пайдаланатын құжаттар
түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме/ЭЦҚ қолданылған электрондық нұсқа
13
Бизнес-жоспар
түпнұсқа немесе түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
14
Соңғы және ағымдағы жылдар үшін қолданыстағы және қолданылған келісімшарттар (бар болса)
көшірмелер/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
15
Кредиттік келісімдер (қолданыстағы кредиттер болған кезде)
көшірмелер/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
16
Банк атынан банктік қарыз, кепіл және кепілдік шартын жасасатын тұлғаның өкілеттіктерін растайтын құжаттар
банктің мөрімен куәландырылған көшірмелер (банктің кепілдік шартын жасасатын кезге қарай ұсынуына жол беріледі)/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
* 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша.
Ескертпе: қаржы есептілігінің ескіру мерзімі банк құжаттар топтамасын ұсынған күнге 6 (алты) айдан аспайды.

1) контракты, договоры купли-продажи, договоры намерения, договоры на проведение работ, оказание услуг, акты выполненных работ, счета на оплату и так далее;
2) смета по планируемым работам, соответствующее разрешение на производство строительно-монтажных работ (в случае, если кредит выдается для использования в сфере строительства, реконструкции);
3) документы, подтверждающие собственное участие в проекте;
4) документы, используемые банком для принятия решений по рассматриваемому проекту
копия, сверенная с оригиналом/электронный формат с применением ЭЦП
13
Бизнес-план
оригинал или копия, сверенная с оригиналом/электронный формат с применением ЭЦП
14
Действующие и отработанные контракты за последний и текущий годы (при наличии)
копии/электронный формат с применением ЭЦП
15
Кредитные соглашения (при наличии действующих кредитов)
копии/электронный формат с применением ЭЦП
16
Документы, подтверждающие полномочия лица, заключающего договор банковского займа, залога и гарантии от имени банка
копии, заверенные печатью банка (допускается представление банком к моменту заключения договора гарантии)/электронный формат с применением ЭЦП
*по кредитам, превышающим 500 (пятьсот) миллионов тенге.
Примечание: срок давности финансовой отчетности не превышает 6 (шесть) месяцев на дату представления банком пакета документов.

2. Кәсіпкердің құқықтық мәртебесі мен өкілеттіктерін айқындайтын құжаттар
1. Эмитент жеке кәсіпкер болған жағдайда:
Р/с
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Жеке басты куәландыратын құжат
жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді уәкілетті орган "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
2
Кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы хабарлама**
жеке кәсіпкер ретінде тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті орган "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
3
Қол қою үлгілері, мөрдің бедері (бар болса) бар құжат
түпнұсқа не түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
4
Кәсіпкердің/кепілгердің кредиттік бюроға ақпарат беруге және кредиттік есеп алуға келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына беріледі/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
5
Кәсіпкердің/кепілгердің дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына беріледі/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
2. Эмитент Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болған жағдайда:
Р/с №
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Жарғы, оған енгізілген өзгерістер мен толықтырулар
түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
2
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік/анықтама**
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді уәкілетті орган "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
3
Уәкілетті органның бірінші басшыны тағайындау туралы шешімі
түпнұсқа немесе түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме
4
Банкте және қаржы агенттігінде кәсіпкердің атынан құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берілген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат, сондай-ақ оның өкілеттіктерін растайтын құжаттар
жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді уәкілетті орган "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
5
Кепілдіктер тарту туралы шешім қабылдаған уәкілетті органның шешімі
қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
6
Қор биржасы уәкілетті органының шешімі
қор биржасы бекіткен нысан бойынша түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
7
Бірінші басшының, бас бухгалтердің қол қою және кәсіпкер мөрінің бедері (бар болса) үлгілері бар құжат
түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
8
Кәсіпкердің/құрылтайшының/кепілгердің кредиттік бюроға ақпарат беруге және кредиттік есеп алуға келісімі
түпнұсқа қаржы агенттінінің атына беріледі/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
Ескертпе:
** Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі бойынша, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама және жеке кәсіпкерді тіркеу, кәсіпкерлік субъектісінің санаты, лицензия туралы хабарлама бойынша мәліметтерді уәкілетті орган "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті "электрондық үкімет" порталы арқылы алған кезде жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қоспағанда, өтінішке құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі.
Бірнеше парақтан тұратын құжат ұсынылған жағдайда, мұндай құжат тігіліп, нөмірленеді не құжаттың әр парағында уәкілетті тұлғалардың қолы қойылып, мөрімен/мөртабанымен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру қағидалары

2. Документы, определяющие правовой статус и полномочия предпринимателя
1. В случае, если эмитент является индивидуальным предпринимателем:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Документ, удостоверяющий личность
сведения о документах, удостоверяющих личность, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
2
Уведомление о государственной регистрации предпринимателя**
сведения о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
3
Документ с образцами подписи, оттиск печати (при наличии)
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом/электронный формат с применением ЭЦП
4
Согласие предпринимателя/гаранта на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
5
Согласие предпринимателя/гаранта на сбор и обработку персональных данных
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
2. В случае, если эмитент является юридическим лицом, зарегистрированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Устав, изменения и дополнения к нему
копия, сверенная с оригиналом/электронный формат с применением ЭЦП
2
Справка о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица**
сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
3
Решение уполномоченного органа о назначении первого руководителя
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом
4
Документ, удостоверяющий личность лица, уполномоченного на подписание документов от имени предпринимателя в банке и финансовом агентстве, а также документы, подтверждающие его полномочия
сведения о документах, удостоверяющих личность, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"/электронный формат с применением ЭЦП
5
Решение уполномоченного органа, принявшего решение о привлечении гарантии
оригинал по форме, утвержденной финансовым агентством/электронный формат с применением ЭЦП
6
Решение уполномоченного органа фондовой биржи
оригинал по форме, утвержденной фондовой биржей/электронный формат с применением ЭЦП
7
Документ с образцами подписей первого руководителя, главного бухгалтера и оттиска печати предпринимателя (при наличии)
копия, сверенная с оригиналом /электронный формат с применением ЭЦП
8
Согласие предпринимателя/учредителя (ей)/гаранта на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
Примечание:
** Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по справке о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта предпринимательства, лицензии уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".
При получении государственной услуги через портал "электронного правительства" к заявлению прилагаются электронные копии документов, за исключением вышеуказанных сведений.
В случае представления документа, состоящего из нескольких страниц, такой документ прошивается и пронумеровывается либо скрепляется подписью уполномоченных лиц и печатью/штампом на каждом листе документа.
_____________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила предоставления государственных грантов для субъектов социального предпринимательства

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Мемлекеттік гранттар беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлерге бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі – әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне енгізілген дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар (ірі кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда);
2) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар туралы мәліметтер қамтылған электрондық деректер базасы;
3) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) – заңды тұлға (филиал мен өкілдік) және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір;
4) бизнес-жоба – кәсіпкердің өз бизнесін құру (тауарлар өндіру, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) мүмкіндігін ашатын, сипаттама, есеп-қисаптар, болжамдар нысанында орындалған, сондай-ақ жобаны іске асыру мерзімдері және бизнес-идеяларды іске асыру, жаңа жұмыс орындарын құру үшін берілетін мемлекеттік грант (бұдан әрі – мемлекеттік грант) көлемінің кемінде 20 %-ы деңгейінде кәсіпкердің өз қаражатымен (ақшалай қаражатпен, бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) қоса қаржыландыру қамтылған жоспары;
5) бизнес-идея – тауарлар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін нақты жобаны іске асыруға бағытталған кәсіпкерлік бастама;
6) веб-портал – Интернет желісінде орналастырылған, субсидиялаудың ақпараттық жүйесін қолжетімді ететін интернет-ресурс;
7) грант беру туралы шарт – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталында (бұдан әрі – веб-портал) өңірлік үйлестіруші, қаржы агенттігі және кәсіпкер арасында электрондық түрде жасалатын, шарттары бойынша кәсіпкерге бизнес-идеяларды іске асыруға нысаналы мемлекеттік грант берілетін үшжақты келісім;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления государственных грантов для субъектов социального предпринимательства (далее – Правила предоставления государственных грантов) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и определяют порядок предоставления государственных грантов предпринимателям для реализации бизнес-идей.
2. В настоящих Правилах предоставления государственных грантов используются следующие основные понятия:
1) субъект социального предпринимательства – индивидуальные предприниматели и юридические лица (за исключением субъектов крупного предпринимательства), включенные в реестр субъектов социального предпринимательства;
2) реестр субъектов социального предпринимательства (далее – реестр) – электронная база данных, содержащая сведения об индивидуальных предпринимателях и юридических лицах, являющихся субъектами социального предпринимательства, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
3) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) – уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства;
4) бизнес-проект – план предпринимателя, раскрывающий возможность создания собственного бизнеса (производство товаров, выполнение работ, оказание услуг), выполненный в форме описания, расчетов, прогнозов, а также содержащий сроки реализации проекта и софинансирования собственными средствами (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте) предпринимателя на уровне не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта для реализации бизнес-идей (далее – государственный грант) и создания новых рабочих мест;
5) бизнес-идея – предпринимательская инициатива, направленная на реализацию конкретного проекта, предусматривающего выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ;
6) веб-портал – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
7) договор о предоставлении гранта – трехстороннее соглашение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству, заключаемое на веб-портале информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) в электронном виде между региональным координатором, финансовым агентством и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется целевой государственный грант на реализацию бизнес-идей;

8) жеке кабинет – тізілімдегі пайдаланушының (кәсіпкердің, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның, ұлттық институттың, қаржы агенттігінің, өңірлік үйлестірушінің, конкурстық комиссияның) дербес веб-парағы;
9) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) – жеке тұлға үшін, оның ішінде қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір;
10) жеке шот – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде ашылатын, тізілімде тіркелген пайдаланушы туралы ақпаратты көрсететін, оны тану (сәйкестендіру) үшін және оның жеке деректері мен баптауларды қолжетімді ету үшін қажетті шот;
11) жоба – кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын бизнестің түрлі бағыттарындағы іс-әрекеттер мен іс-шаралар жиынтығы;
12) кәсіпкер – әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі, "Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының финалисі болып табылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі;
13) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган – жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау саласында басшылық пен салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
14) кворум – дауыс беру кезінде конкурстық комиссия мүшелері санының үштен екісінен астамының қатысуы;
15) кешендi кәсiпкерлiк лицензия (франчайзинг) – айрықша құқықтар кешенiнiң құқық иеленушiсi оны басқа тұлғаға өтеулi негiзде пайдалануға беретiн кәсiпкерлiк қызмет;
16) конкурстық комиссия – мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі алқалы-кеңесші орган;
17) көрсетілетін қызметтерді беруші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес өңірлік үйлестіруші/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді және оны иеленуші ретінде сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
18) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
19) мүдделер қақтығысы – конкурстық комиссия мүшесінің жеке мүдделері арасындағы қайшылық, бұл жағдайда конкурстық комиссия мүшесінің жеке мүдделері оның өз өкілеттіктерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына әкелуі мүмкін;
20) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның кәсіпкерлік саласындағы құрылымдық бөлімшесі;

8) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (предпринимателя, уполномоченного органа по предпринимательству, национального института, финансового агентства, регионального координатора, конкурсной комиссии) в реестре;
9) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) – уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства;
10) лицевой счет – счет, открываемый в информационной системе субсидирования, отражающий информацию о пользователе, зарегистрированном в реестре, необходимый для его опознавания (аутентификации) и предоставления доступа к его личным данным и настройкам;
11) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
12) предприниматель – субъект социального предпринимательства, субъект малого и среднего предпринимательства, являющийся финалистом программы "Одно село – один продукт";
13) уполномоченный орган по предпринимательству – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области развития и поддержки частного предпринимательства;
14) кворум – присутствие при голосовании более двух третей от числа членов конкурсной комиссии;
15) комплексная предпринимательская лицензия (франчайзинг) – предпринимательская деятельность, при которой правообладатель комплекса исключительных прав предоставляет его в пользование на возмездной основе другому лицу;
16) конкурсная комиссия – коллегиально-совещательный орган по отбору заявок предпринимателей, претендующих на получение государственных грантов;
17) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение в качестве владельца, которое определяется региональным координатором/уполномоченным органом по предпринимательству в соответствии с законодательством о государственных закупках;
18) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
19) конфликт интересов – противоречие между личными интересами члена конкурсной комиссии, при котором личные интересы члена конкурсной комиссии могут привести к неисполнению или ненадлежащему исполнению им своих полномочий;
20) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;

21) өтінім – осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілетін электрондық нысандағы өтініш;
22) өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – өтінімдер, сондай-ақ пайдаланушылар туралы мәліметтер жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
23) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық ретке келтірілген, мемлекеттік қолдау процестерін орындау жөнінде қызметтер көрсетуге арналған, "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға, өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімнің мемлекеттік қолдау көрсету шарттарына сәйкестігі тұргысынан оны автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге мүмкіндік беретін жиынтығы;
24) үлестес компаниялар/тұлғалар – "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 64-бабында айқындалған заңды тұлғаның үлестес компаниялары/тұлғалары, сондай-ақ жеке тұлғаның үлестес тұлғалары:
жақын туыстары, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туыстары (бұдан әрі – жақын туыстар);
осы жеке тұлға және (немесе) оның жақын туыстары өндірістік кооперативтің ірі акционері/ірі қатысушысы/мүшесі және (немесе) лауазымды тұлғасы болып табылатын заңды тұлға;
осы жеке тұлғаның және (немесе) оның жақын туыстарының бақылауындағы заңды тұлға;
осы тармақшаның 3) және 4) абзацтарында көрсетілген заңды тұлғалар ірі акционерлері (ірі қатысушылары) болып табылатын немесе мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлға;
осы тармақшаның үшінші, төртінші және бесінші абзацтарында көрсетілген заңды тұлғалардың лауазымды тұлғалары;
25) "электрондық үкімет" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысанда көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізетін бірыңғай терезе болып табылатын ақпараттық жүйе;
26) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және ондағы мәліметтердің өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиыны.
3. Мемлекеттік гранттар әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне, "Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының финалистері болып табылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне өтеусіз негізде беріледі.
Мемлекеттік грант акцизделетін өнімге байланысты қызметті жүзеге асыратын әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне, "Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының финалистері болып табылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілмейді.

21) заявка – заявление в электронной форме с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил предоставления государственных грантов;
22) электронный реестр заявок (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках, а также пользователях и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования
23) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов государственной поддержки, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронное правительство", регистрации заявки, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям предоставления государственной поддержки;
24) аффилированные компании/лица – аффилированные компании/лица юридического лица, определенные статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", а также аффилированные лица физического лица:
близкие родственники, супруг (супруга), близкие родственники супруга (супруги) (далее – близкие родственники);
юридическое лицо, в котором крупным акционером/крупным участником/членом производственного кооператива и (или) должностным лицом являются данное физическое лицо и (или) его близкие родственники;
юридическое лицо, которое контролируется данным физическим лицом и (или) его близкими родственниками;
юридическое лицо, по отношению к которому юридические лица, указанные в абзацах 3) и 4) настоящего подпункта, являются крупными акционерами (крупными участниками) или имеют право на соответствующую долю в имуществе;
должностные лица юридических лиц, указанных в абзацах третьем, четвертом и пятом настоящего подпункта;
25) веб-портал "электронное правительство" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
26) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Государственные гранты предоставляются субъектам социального предпринимательства, субъектам малого и среднего предпринимательства, являющимся финалистами программы "Одно село – один продукт", на безвозмездной основе.
Государственный грант не предоставляется субъектам социального предпринимательства, субъектам малого и среднего предпринимательства, являющимся финалистами программы "Одно село – один продукт", осуществляющим деятельность, связанную с подакцизной продукцией.

4. Мемлекеттік гранттарды мемлекет кәсіпкерлердің мемлекеттік грант беруге өтінімдерін іріктеу үшін өткізілетін конкурстардың нәтижелері бойынша өңірлік үйлестірушілер арқылы береді.
5. Мемлекеттік грант нысанындағы қолдау шаралары жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылады.
6. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесін пайдалану жөніндегі шарттар мен талаптар өңірлік үйлестіруші/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган мен көрсетілетін қызметті беруші арасында тиісті шарт жасалғаннан кейін туындаған қатынастарға қолданылады.
7. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары күшіне енген күні қолданыста болатын және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелген грант беру туралы шарттар қаржыландырылуға тиіс.
8. Қаржы агенттігінің және көрсетілетін қызметтерді берушінің қызметтеріне кәсіпкерлік жөніндегі өңірлік үйлестіруші/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган республикалық/жергілікті бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
2-тарау. Мемлекеттік грант берудің тәртібі мен шарттары
1-параграф. Мемлекеттік грант берудің шарттары
9. Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері, "Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының финалистері болып табылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мемлекеттік грант беруге арналған конкурстық іріктеуге қатыса алады.
10. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының шарттарына сәйкес келетін әрбір кәсіпкер бір бизнес-жоба бойынша бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант беру мақсатындағы конкурстық іріктеуге қатыса алады.
Бұл ретте кәсіпкердің бизнес-жобасы тізілімде тіркелген әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісінің қызмет саласына сәйкес келуге тиіс.
Бизнес-идеяларды іске асыруға арналған бизнес-жобаның міндетті шарттары:
1) кәсіпкердің жобаны іске асыруға арналған шығыстарды берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 20 %-ы мөлшерінде ақшалай қаражатпен, оның ішінде бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы немесе жылжымайтын жеке мүлкімен қоса қаржыландыруы;
2) жаңа жұмыс орындарын құру;
3) кәсіпкердің бизнес-жобасында инфрақұрылымның болуы және (немесе) жобаны іске асыру үшін жеткілікті инфрақұрылым құру көзделген инвестициялық жоспардың болуы.
11. Кәсіпкерлер мемлекеттік грант қаражатын мына мақсаттарға пайдаланады:
1) тауар шығару немесе қызметтер көрсету үшін қажетті негізгі құралдарды (оның ішінде негізгі құралдарды салу/жаңғырту/реконструкциялау/ күрделі жөндеу), шикізат пен материалдарды сатып алу;

4. Государственные гранты предоставляются государством через региональных координаторов по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов.
5. Финансирование мер поддержки в форме государственных грантов осуществляется за счет средств местного бюджета.
6. Условия и требования по использованию информационной системы субсидирования распространяются на отношения, возникшие после заключения соответствующего договора между региональным координатором/уполномоченным органом по предпринимательству и поставщиком услуг.
7. Финансированию подлежат договоры о предоставлении гранта, действующие на дату вступления в силу настоящих Правил предоставления государственных грантов и зарегистрированные в информационной системе субсидирования.
8. Услуги финансового агентства и поставщика услуг оплачиваются региональным координатором/уполномоченным органом по предпринимательству за счет средств республиканского/местного бюджета.
Глава 2. Порядок и условия предоставления государственных грантов
Параграф 1. Условия предоставления государственных грантов
9. Участниками конкурсного отбора на предоставление государственных грантов могут быть предприниматели субъекты социального предпринимательства, субъекты малого и среднего предпринимательства, являющиеся финалистами программы "Одно село – один продукт".
10. Каждый предприниматель, соответствующий условиям настоящих Правил предоставления государственных грантов, может быть участником конкурсного отбора с целью предоставления государственных грантов для реализации бизнес-идей по одному бизнес-проекту.
При этом бизнес-проект предпринимателя должен соответствовать сфере деятельности субъекта социального предпринимательства, зарегистрированного в реестре.
Обязательными условиями бизнес-проекта для реализации бизнес-идей являются:
1) софинансирование денежными средствами предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта, в том числе личным движимым или недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте;
2) создание новых рабочих мест;
3) наличие в бизнес-проекте предпринимателя инвестиционного плана, которым предусмотрено наличие инфраструктуры и (или) создание достаточной инфраструктуры для реализации проекта.
11. Предприниматели используют средства государственного гранта на следующие цели:
1) приобретение основных средств (в том числе строительство/ модернизация/ реконструкция/ капитальный ремонт основных средств), сырья и материалов, необходимых для выпуска товаров или оказания услуг;

2) материалдық емес активтерді сатып алу;
3) технология сатып алу;
4) кешенді кәсіпкерлік лицензияға (франчайзингке) құқықтарды сатып алу;
5) зерттеу жұмыстарына және (немесе) жаңа технологияларды ендіруге байланысты шығыстар.
Мемлекеттік грант қаражатын өзге мақсаттарға пайдалануға жол берілмейді.
Кәсіпкердің бизнес-жобаны іске асыру мерзімі грант беру туралы шартқа қол қойылған кезден бастап 18 (он сегіз) айдан аспауға тиіс.
Бұл ретте іске асыру бойынша көрсетілген мерзім ішінде кәсіпкердің қызметі жүзеге асырмаса, сатып алынған негізгі құрал өткізіліп, бизнес-жобаны іске қосу және одан әрі іске асыру үшін ұқсас/баламалы құралмен ауыстырылмаса, кәсіпкер мемлекеттік грант қаражатын толық көлемде өтеуге міндетті.
12. Мемлекеттік грант қаражатын:
1) жылжымайтын мүлік және (немесе) жер учаскесін сатып алуға;
2) жалдау ақысын төлеу ретінде;
3) үлестес/байланысты компаниялардан/ тұлғалардан және (немесе) кәсіпкердің жақын туыстарынан ("Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес айқындалған) негізгі құралдарды/активтерді сатып алуға (көрсетілетін қызметтерді алуға/жұмыстарды орындауға);
4) бұрын пайдалануда болған негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алуға пайдалануға болмайды.
Бұл ретте негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алу тиісті құжаттармен (шарт/келісімшарт/жабдық паспорты/сапа сертификаты) расталуға тиіс;
5) шанағы немесе кабинадан оқшауланған жүк платформасы бар, жүк тасымалдауға арналған автокөлікті, сондай-ақ отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдері мен жеңіл автокөлік құралдарын жалдауға және прокатқа алуға байланысты жобаларды қоспағанда, жеңіл автокөлік сатып алуға;
6) өңдеу өнеркәсібіне жататын тамақ өнімдерін өндіру жөніндегі жобаларды қоспағанда, ауыл шаруашылығы жануарларын (ірі қара/ұсақ мал, құс, бал арасын, сондай-ақ өзге де ауыл шаруашылығы жануарларын) сатып алуға пайдалануға болмайды.
Кәсіпкердің бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грант қаражатын игеруі кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелген контрагент шотына қолма-қол ақшасыз төлем арқылы жүзеге асырылады (бұрын пайдалануда болған автокөлікті жеке тұлғадан сатып алуға жол беріледі).
13. Бір кәсіпкер үшін мемлекеттік грант сомасы мемлекеттік грант алуға ұсынылған өтінімге байланысты 5 (бес) миллион теңгеге дейінгі соманы құрайды.
14. Мемлекеттік гранттар:

2) приобретение нематериальных активов;
3) приобретение технологий;
4) приобретение прав на комплексную предпринимательскую лицензию (франчайзинг);
5) расходы, связанные с исследовательскими работами и (или) внедрением новых технологий.
Не допускается использование средств государственного гранта на иные цели.
Срок реализации бизнес-проекта предпринимателем не может превышать 18 (восемнадцать) месяцев с момента подписания договора о предоставлении гранта.
При этом, если в течение указанного срока реализации деятельность предпринимателем не осуществлялась, приобретенное основное средство было реализовано и не заменено аналогичным/альтернативным для запуска и последующей реализации бизнес-проекта, предприниматель обязан возместить средства государственного гранта в полном объеме.
12. Средства государственного гранта не могут быть использованы:
1) на приобретение недвижимого имущества и (или) земельного участка;
2) в качестве платы за аренду;
3) на приобретение основных средств/активов (получение услуг/выполнение работ), у аффилиированных/связанных компаний/лиц и (или) у близких родственников предпринимателя (определенных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье");
4) на приобретение основных средств (оборудования), бывших в эксплуатации.
При этом приобретение основных средств (оборудования) должно подтверждаться соответствующими документами (договор/контракт/паспорт на оборудование/сертификат качества);
5) на приобретение легкового автотранспорта, за исключением автотранспорта, предназначенного для перевозки грузов, имеющих кузов или грузовую платформу, обособленную от кабины, а также проектов, связанных с арендой и прокатом легковых автомобилей и легких автотранспортных средств отечественных производителей;
6) на приобретение сельскохозяйственных животных (крупного/мелкого рогатого скота, птицы, пчел, а также иных сельскохозяйственных животных), за исключением проектов по производству продуктов питания, относящихся к обрабатывающей промышленности.
Освоение предпринимателем средств государственного гранта для реализации бизнес-идей осуществляется безналичным путем на счет контрагента, зарегистрированного в качестве субъекта предпринимательства (допускается приобретение автотранспорта, бывшего в эксплуатации, у физического лица).
13. Сумма государственного гранта для одного предпринимателя составляет до 5 (пять) миллионов тенге в зависимости от представленной заявки на получение государственного гранта.
14. Государственные гранты не могут быть предоставлены предпринимателям:

1) қайта ұйымдастыру, тарату немесе банкроттық сатысындағы, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатып қойылған;
2) салықтар мен мемлекеттік бюджетке басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегі бар;
3) қызметінің негізгі түрі жылжымайтын мүлікті жалға беру болып табылатын;
4) мемлекеттік грант алуға өтінім берген кезде бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 20 %-ы мөлшерінде ақшалай қаражатпен, бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қоса қаржыландыруды растамаған;
5) мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушылары тізілімінде тұрған;
6) конкурсқа қатысушының кредиттік тарихына сәйкес қаржылық міндеттемелері бойынша мерзімі өткен берешегі бар;
7) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде мемлекеттік грант беру бойынша қолдау алған (оның ішінде бұрын қолданыста болған бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламалары қолданылған кезеңде);
8) конкурс өткізілетін өңірге сәйкес келмейтін басқа өңірде тіркелген және бизнес-жобаны іске асыруды жоспарлаған кәсіпкерлерге берілмейді.
15. Конкурс өткізу үшін облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімінің шешімімен мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия құрылып, құрамы бекітіледі.
Кәсіпкерлер үшін тең жағдайлар жасау, сондай-ақ оларға қойылатын талаптардың бір болуы, ұсынылатын құжаттарды зерттеудің толық және жан-жақты болуы, қабылданатын шешімдердің объективтілігі конкурстық комиссия қызметінің негізгі қағидаттары болып табылады.
16. Конкурстық комиссия құрамына төраға, төрағаның орынбасары және конкурстық комиссия мүшелері кіреді.
Жергілікті атқарушы органдар мен қаржы агенттігінің өкілдері конкурстық комиссияның төрағасы бола алмайды.
Конкурстық комиссияны жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, ғылыми-білім беру мекемелерінің, салалық сарапшылардың, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының кемінде 7 (жеті) адамнан тұратын өкілдері құрайды.
Конкурстық комиссияның құрамы жыл сайынғы негізде бекітіліп, конкурстық комиссия мүшелерінің бұрын бекітілген санының кемінде 50 (елу) пайызы жаңартылады.
Еңбек заңнамасына сәйкес конкурстық комиссия мүшесінің жұмыс орны (лауазымы) сақталады.
Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның отырыстарын ұйымдастырады, атап айтқанда төрағамен келісу бойынша отырыстардың өткізілетін жерін, күнін және уақытын айқындайды, конкурстық комиссияның мүшелеріне алдағы отырыс туралы хабарлайды, оларға отырысты өткізуге қажетті материалдарды жеткізеді. Комиссия отырыстары бейнеконференцбайланыс режимінде өткізілуі мүмкін.
Конкурстық комиссияның хатшысы оның құрамына кірмейді және шешім қабылдау кезінде дауыс беруге құқығы жоқ.
Конкурстық комиссияның отырысы кворум болған кезде заңды болып саналады.
Конкурстық комиссияның отырысы кезеңінде мүдделер қақтығысы туындаған кезде конкурстық комиссияның мүшелері өздеріне бұл туралы белгілі болған кезде бірден конкурстық комиссияның төрағасын жазбаша нысанда хабардар етеді.
Конкурстық комиссияның төрағасында мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда оның өкілеттігі конкурстық комиссия төрағасының орынбасарына өтеді.
Бұл ретте конкурстық комиссияның төрағасы және (немесе) мүшесі мүдделер қақтығысы туындаған кәсіпкердің өтінімін қарау кезінде дауыс беруге қатыспайды.
Кәсіпкерлік бастамалардың жария болуын жоққа шығару мақсатында конкурстық комиссияның мүшелері мен хатшысы осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлердің мемлекеттік грант беруге өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурс шеңберінде кәсіпкерлік бастамалар туралы мәліметтерді жария етпеу туралы келісімге қол қояды.

1) находящимся в стадии реорганизации, ликвидации или банкротства, а также деятельность которых приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) имеющим задолженность по налогам и другим обязательным платежам в государственный бюджет;
3) основным видом деятельности которых является предоставление недвижимости в аренду;
4) не подтвердившим софинансирование денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте расходов на реализацию бизнес-проекта в размере не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта при подаче заявки на получение государственного гранта;
5) находящимся в реестре недобросовестных участников государственных закупок;
6) имеющим просроченную задолженность по финансовым обязательствам участника конкурса согласно его кредитной истории;
7) получавшим поддержку по предоставлению государственных грантов в рамках настоящих Правил предоставления государственных грантов (в том числе за период действия ранее действовавших государственных программ поддержки и развития бизнеса);
8) зарегистрированным и планирующим реализовать бизнес-проект в другом регионе, не соответствующем региону проведения конкурса.
15. Для проведения конкурса решением акима области (столицы, городов республиканского значения) создается конкурсная комиссия по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов, и утверждается ее состав.
Основными принципами деятельности конкурсной комиссии являются создание равных условий для предпринимателей, а также единство требований, предъявляемых к ним, всесторонность и полнота исследований представляемых документов, объективность принимаемых решений.
16. Конкурсная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов конкурсной комиссии.
Председателем конкурсной комиссии не могут быть представители местных исполнительных органов и финансового агентства.
Конкурсная комиссия образовывается из представителей местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, отраслевых экспертов, региональных средств массовой информации и в составе не менее 7 (семь) человек.
Состав конкурсной комиссии утверждается на ежегодной основе с обновлением не менее чем на 50 (пятьдесят) процентов от утвержденного ранее количества членов конкурсной комиссии.
За членом конкурсной комиссии в соответствии с трудовым законодательством сохраняется место работы (должность).
Секретарь конкурсной комиссии осуществляет организацию заседания конкурсной комиссии, а именно по согласованию с председателем определяет место, дату и время проведения заседаний, извещает членов конкурсной комиссии о предстоящем заседании, доводит до ее членов материалы, необходимые для проведения заседания. Заседания комиссии могут проводиться в режиме видеоконференцсвязи.
Секретарь конкурсной комиссии не входит в ее состав и не имеет права голоса при принятии решения.
Заседание конкурсной комиссии считается правомочным при наличии кворума.
В период заседания конкурсной комиссии при возникновении конфликта интересов члены конкурсной комиссии в письменной форме уведомляют председателя конкурсной комиссии, как только им станет об этом известно.
В случае возникновения конфликта интересов у председателя конкурсной комиссии его полномочия переходят к заместителю председателя конкурсной комиссии.
При этом председатель и (или) член конкурсной комиссии не принимают участие в голосовании при рассмотрении заявки предпринимателя, в отношении которого возник конфликт интересов.
В целях исключения разглашения предпринимательских инициатив членами и секретарем конкурсной комиссии подписывается соглашение о неразглашении сведений о предпринимательских инициативах в рамках конкурса по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.

17. Өңірлік үйлестіруші конкурстық комиссияның жұмыс органы болып табылады, ол:
1) өңірлік үйлестірушінің ресми сайтында, сондай-ақ веб-порталда осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурс өткізу туралы хабарландыру жариялайды;
2) кәсіпкерлерге мемлекеттік грант түрінде мемлекеттік қолдау көрсетілетін бүкіл мерзім ішінде арқылы жартыжылдық негізде өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары жария етуді қамтамасыз етеді;
3) кәсіпкерлерге конкурсқа қатысу мәселелері және оны өткізуге қатысты мәселелер бойынша, мемлекеттік грант берудің шарттары мен тәртібі туралы консультация береді;
4) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес кәсіпкерлерден конкурсқа қатысуға өтінімдер мен оларға қоса берілетін құжаттарды қабылдайды;
5) конкурсты ұйымдастырады және өткізеді;
6) хаттама жасалған күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде веб-портал арқылы кәсіпкерлерді мемлекеттік грант берілгені туралы хабардар етеді;
7) мемлекеттік грант беруден бас тартылған жағдайда хаттама жасалған күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге веб-портал арқылы автоматты түрде хаттамадан үзінді және мемлекеттік грант беруден дәлелді бас тарту жібереді.
18. Өңірлік үйлестіруші мемлекеттік грант беру жөніндегі жеке қаржыландыру жоспары (бұдан әрі – қаржыландыру жоспары) бекітілгеннен кейін оны 3 (үш) жұмыс күні ішінде веб-порталға орналастырады.
19. Өтінімдер кәсіпкердің тіркелген жері (заңды мекенжайы) бойынша қабылданады.
20. Мемлекеттік грант алуға өтінім мынадай шарттар сақталған кезде қаралады:
1) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Мемлекеттік гранттарды беру қағидаларына 3-қосымша сәйкес нысан бойынша (конкурстық іріктеуге қатысуға өтінімге қосымша міндетті түрде толтырылады) бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант беруге конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім беру.
"Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық өзара әрекеттеседі;
2) өтінімді субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелу;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде кәсіпкердің жеке шотының болуы, оның деректерінің субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара әрекеттесуі нәтижесінде расталуы.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоттың болуы кәсіпкерге субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өтінімді өзінің тіркеуіне мүмкіндік береді, бұл жағдайда өтінім беру талап етілмейді және ол осындай тіркеу жүргізілген кезден бастап берілді деп есептеледі;

17. Рабочим органом конкурсной комиссии является региональный координатор, который:
1) осуществляет опубликование на официальном сайте регионального координатора, а также на веб-портале объявления о проведении конкурса по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
2) на полугодовой основе обеспечивает освещение через региональные средства массовой информации в течение всего срока предоставления государственной поддержки предпринимателям в виде государственных грантов;
3) консультирует предпринимателей по вопросам участия в конкурсе и вопросам, имеющим отношение к его проведению, об условиях и порядке предоставления государственных грантов;
4) принимает от предпринимателей заявки на участие в конкурсе и прилагаемые к ним в соответствии с настоящими Правилами предоставления государственных грантов документы;
5) организует и проводит конкурс;
6) посредством веб-портала уведомляет предпринимателей о предоставлении государственного гранта в течение 2 (два) рабочих дней со дня формирования протокола;
7) в случае отказа в предоставлении государственного гранта в течение 2 (два) рабочих дней со дня формирования протокола посредством веб-портала предпринимателю автоматически направляются выгрузка из протокола и мотивированный отказ о предоставлении государственного гранта.
18. Региональный координатор в течение 3 (три) рабочих дней после утверждения индивидуального плана финансирования по предоставлению государственных грантов (далее – план финансирования) размещает его на веб-портале.
19. Прием заявок осуществляется по месту регистрации (юридическому адресу) предпринимателя.
20. Рассмотрение заявки на получение государственных грантов осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) подача заявки на участие в конкурсном отборе на предоставление государственного гранта для реализации бизнес-идей по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов (с обязательным заполнением приложения к заявке на участие в конкурсном отборе) посредством веб-портала "электронное правительство".
Информационное взаимодействие веб-портала "электронное правительство" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) регистрация заявки в информационной системе субсидирования;
3) наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования у предпринимателя, данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования дает возможность предпринимателю самостоятельно осуществить регистрацию заявки в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки не требуется, и она считается поданной с момента такой регистрации;

4) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі мен мемлекеттік кірістер органдары ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара әрекеттесуі нәтижесінде алынған, мемлекеттік кірістер органдарында есепке алынатын бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ екені туралы мәліметтерді растау;
5) бизнес-жобаға қатысатын жылжымайтын мүлікпен қоса қаржыландыруды растау мақсатында – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен және "Жылжымайтын мүлік тізілімі" мемлекеттік деректер базасымен ақпараттық өзара әрекеттесуі нәтижесінде расталған кәсіпкердің жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында жер учаскесінің (учаскелерінің) немесе өзге де жылжымайтын мүлігінің болуы;
6) бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы мүлікті қоса қаржыландыруды растау мақсатында – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ауыл шаруашылығы техникасы мемлекеттік тізілімімен және (немесе) "Автомобиль" дерекқорымен ақпараттық өзара әрекеттемуі арқылы расталған, кәсіпкердің жылжымалы мүлігінің болуы.
Конкурсқа қатысу үшін кәсіпкер бір өтінім ғана беруге құқылы. Өтінімдер конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде қабылданады.
21. Мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлер өтінімге PDF форматында сканерленген мынадай құжаттардың көшірмелерін тіркейді:
1) өтінім берген кездегі жалдамалы жұмыскерлердің орташа саны туралы басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен расталған анықтама;
2) бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 20 %-ы мөлшерінде бизнес-жобаға қатысатын ақшалай қаражатпен, жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қоса қаржыландырудың бар екенін растайтын құжаттар, кәсіпкердің ағымдағы шотында ақша қаражатының бар-жоғы туралы банктік шоттан үзінді-көшірме немесе бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы және (немесе) жылжымайтын мүліктің бағалау құнын растайтын құжаттар;
3) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі немесе "Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының финалисі болып табылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі ретінде кәсіпкердің мәртебесін растайтын құжаттың көшірмесі.
22. Кәсіпкер туралы мәліметтер, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама және (немесе) кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы хабарлама, заңды тұлға/жеке кәсіпкер қызметінің түрлері туралы, тарату, қайта ұйымдастыру немесе банкроттық кезеңдері туралы, сондай-ақ тоқтатылған қызмет туралы, бюджетке міндетті төлемдер бойынша берешектің бар-жоғы туралы, жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің бар-жоғы туралы мәліметтер, кредиттер (қарыздар) бойынша берешек туралы мәліметтер "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден автоматты түрде айқындалады.

4) подтверждение сведений об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, учет по которым ведется в органах государственных доходов, полученных в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования и информационной системы органов государственных доходов;
5) в целях подтверждения софинансирования недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте, – наличие у предпринимателя земельного (ых) участка (ов) на праве землепользования и (или) частной собственности или иного недвижимого имущества, подтвержденное в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с автоматизированной информационной системой государственного земельного кадастра и государственной базой данных "Регистр недвижимости";
6) в целях подтверждения софинансирования движимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте, – наличие у предпринимателя движимого имущества, подтвержденное посредством информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственным реестром сельскохозяйственной техники и (или) базой данных "Автомобиль".
Для участия в конкурсе предприниматель вправе подать только одну заявку. Заявки принимаются в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса.
21. Предприниматели, претендующие на получение государственных грантов, прикрепляют к заявке следующие сканированные копии документов в формате PDF:
1) справку о средней численности наемных работников на момент подачи заявки, заверенную подписью руководителя и печатью заявителя (при наличии);
2) документы, подтверждающие наличие софинансирования денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте расходов на реализацию бизнес-проекта в размере не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта, выписку из банковского счета о наличии на текущем счете предпринимателя денежных средств или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и (или) недвижимого имущества, участвующего в бизнес-проекте;
3) копию документа, подтверждающего статус предпринимателя, как субъекта социального предпринимательства или субъекта малого и среднего предпринимательства, являющегося финалистом программы "Одно село – один продукт".
22. Сведения о предпринимателе, в том числе справка о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и (или) уведомление о государственной регистрации предпринимателя, сведения о видах деятельности юридического лица/индивидуального предпринимателя, стадиях ликвидации, реорганизации или банкротства, а также прекращенной деятельности, отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет, наличии движимого и/или недвижимого имущества, сведения о задолженности по кредитам (займам) определяются автоматически из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".

23. Веб-портал арқылы тізілім деректерін қолжетімді ету үшін (бұдан әрі – жеке кабинет):
1) кәсіпкерлер, өңірлік үйлестіруші, қаржы агенттігі, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – пайдаланушылар) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өздері тіркелу үшін олардың ЭЦҚ болуға тиіс;
2) көрсетілетін қызметтерді берушіге өңірлік үйлестіруші ЭЦҚ бар жұмыскерлерінің өзектендірілген тізімдерін жыл сайын жібереді.
Пайдаланушылар жеке кабинетте тіркелу үшін мынадай мәліметтерді:
1) жеке тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін – ЖСН, тегін, атын және әкесінің атын (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін – БСН, толық атауын; бірінші басшының тегін, атын және әкесінің атын (бар болса) және ЖСН;
3) байланыс деректерін (пошталық мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктегі банктік шот деректемелерін көрсетеді.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде пайдаланушы бір жұмыс күні ішінде жеке кабинетке енгізілген жеке шот деректерін өзгертеді.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға онлайн-режимде өтеусіз негізде үнемі қолжетімді болады.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне кіре алатын көрсетілетін қызметтерді берушіге дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес жауапты тұлғалардың тізімін жыл сайын жіберіп тұрады.
Өтінімді қалыптастыру және тіркеу жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының 20-тармағы 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларының талаптарын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтер енгізіліп, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде кәсіпкердің ЭЦҚ-сымен қол қойылып тіркеледі және өңірлік үйлестірушінің жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Егер өңірлік үйлестіруші өтінімді қабылдаған кезге дейін тіркелген өтінімде қате бар екені анықталса, кәсіпкер себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алуға құқылы.
Кәсіпкер мемлекеттік грант беруге арналған конкурсқа қатысу үшін өтінім дайындау және құжат жинау мәселелері бойынша консультациялық қолдау алу үшін өңірлік үйлестірушіге жүгінеді.
24. Өңірлік үйлестіруші кәсіпкер өтінімді тіркеген кезден бастап 4 (төрт) жұмыс күні ішінде ЭЦҚ-ны пайдаланып тиісті хабарламаға қол қою арқылы оны қабылдағанын растайды. Бұл хабарлама кәсіпкердің жеке кабинетінде қолжетімді болады.

23. Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – личный кабинет):
1) предприниматели, региональный координатор, финансовое агентство, уполномоченный орган по предпринимательству (далее – пользователи) должны обладать ЭЦП для самостоятельной регистрации в информационной системе субсидирования;
2) региональный координатор ежегодно направляет поставщику услуг актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП.
Для регистрации в личном кабинете пользователями указываются следующие сведения:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей – ИИН, фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц – БИН, полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты банковского счета в банке второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных пользователь в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в личный кабинет.
Доступ к информационной системе субсидирования предоставляется уполномоченному органу по предпринимательству постоянно в онлайн-режиме на безвозмездной основе.
Уполномоченный орган по предпринимательству ежегодно направляет поставщику услуг, имеющему доступ к информационной системе субсидирования, список ответственных лиц в соответствии с требованиями по защите персональных данных.
Формирование и регистрация заявки производятся в личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпунктов 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 20 настоящих Правил предоставления государственных грантов;
2) заявка регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания ЭЦП предпринимателя и становится доступной в личном кабинете регионального координатора.
В случае, если до момента принятия региональным координатором заявки выявлено наличие ошибки в зарегистрированной заявке, предприниматель вправе отозвать заявку с указанием причины отзыва.
Предприниматель обращается к региональному координатору за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов для участия в конкурсе на предоставление государственных грантов.
24. Региональный координатор в течение 4 (четыре) рабочих дней с момента регистрации предпринимателем заявки подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в личном кабинете предпринимателя.

25. Кәсіпкер құжаттар топтамасын толық ұсынбаған не анық емес деректерді ұсынған немесе осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының шарттарында белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынған жағдайда өңірлік үйлестіруші ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, оларды кәсіпкерге пысықтауға қайтарады. Кәсіпкер пысықталған құжаттар топтамасын конкурстық іріктеуге қатысуға өтінімдерді қабылдау аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні қалған мерзімнен кешіктірмей қайта жібереді.
26. Өңірлік үйлестіруші өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі арқылы кәсіпкерлердің мақұлданған өтінімдерінің тізбесін қалыптастырады;
2) ақпараттық жүйе арқылы осы Мемлекеттік грант беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күн тәртібін, күнін, уақытын көрсете отырып, мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының графигін қалыптастырады.
График қалыптастырылғаннан кейін өтінімдері мақұлданған өтінімдер тізбесіне енген барлық кәсіпкерлерге таныстырылымның күні, уақыты мен орны және кәсіпкерлердің жобалары бойынша дауыс беру туралы автоматты түрдегі хабарлама жіберіледі.
Конкурстық комиссия отырысында кәсіпкерлердің әрбір жобасы бойынша таныстырылым ұзақтығын өңірлік үйлестіруші айқындайды және осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының графигіне сәйкес белгіленеді;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде конкурстық комиссия мүшелерінің авторландырылуын қамтамасыз етеді;
4) мәлімделген жобаларды мақұлдау/мақұлдамау бойынша шешім қабылдау үшін конкурстық комиссияның мүшелерін кәсіпкердің мақұлданған өтінімдерін және электрондық құжаттамасын қарау қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
27. Бюджет қаражаты болған кезде конкурс жылына кемінде 1 (бір) рет өткізіледі.
28. Кәсіпкер өзінің бизнес-жобасын конкурстық комиссияның отырысында, оның ішінде бейнеконференцбайланыс арқылы өзі таныстырады.
Бизнес-жобаны таныстыру кезінде конкурстық комиссия мүшелерін, хатшысын және байқаушыларды қоспағанда, үшінші тұлғалардың қатысуына тыйым салынады.
29. Мемлекеттік грант беру тетігінің ашықтығы мақсатында аудио немесе бейне жазба жүргізіледі, өзінің бизнес-жобасын таныстыратын кәсіпкер бұл туралы хабардар етіледі.
Конкурстық комиссияның отырысына саны 2 (екі) адамнан кем болмайтын байқаушылар шақырылады.
Қазақстан Республикасы Парламентінің және барлық деңгейдегі мәслихаттардың депутаттары, бұқаралық ақпарат құралдарының, басқа мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың), коммерциялық ұйымдардың және саяси партиялардың аккредиттелген өкілдері конкурстық комиссияның отырысына байқаушылар ретінде қатыса алады.
Конкурстық комиссияның отырысы барысында байқаушылар өздерінің бизнес-жобаларын таныстыратын кәсіпкерлерге сұрақ қоймайды. Байқаушыларға конкурстық комиссияның жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, кәсіпкерлердің дербес деректеріне, кәсіпкерлер қатысатын конкурстық рәсімдерге қатысты мәліметтерді жариялауға, техникалық жазба құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
Кәсіпкерлік бастамалардың жария болуын жоққа шығару мақсатында байқаушылар осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлердің мемлекеттік гранттар алуға өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурс шеңберінде кәсіпкерлік бастамалар туралы мәліметтерді жария етпеу туралы тиісті келісімге қол қояды.

25. В случаях представления предпринимателем неполного пакета документов либо представления недостоверных данных или документов, не соответствующих установленным условиями настоящих Правил предоставления государственных грантов формам, региональный координатор возвращает предпринимателю представленные документы на доработку с указанием конкретных недостатков по представленным документам. Предприниматель повторно направляет доработанный пакет документов в срок не позднее 3 (три) рабочих дней до завершения приема заявок на участие в конкурсном отборе.
26. Региональный координатор в течение 3 (три) рабочих дней после завершения срока приема заявок:
1) посредством информационной системы субсидирования формирует перечень одобренных заявок предпринимателей;
2) посредством информационной системы формирует графики заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов, с указанием повестки дня, даты, времени по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
После формирования графика всем предпринимателям, чьи заявки вошли в перечень одобренных заявок, направляется автоматическое уведомление о дате, времени, месте презентации и голосовании по проектам предпринимателей.
Длительность презентации по каждому из проектов предпринимателей на заседании конкурсной комиссии определяется региональным координатором и устанавливается в соответствии с графиком заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов, согласно приложению 4 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
3) обеспечивает авторизацию членов конкурсной комиссии в информационной системе субсидирования;
4) направляет уведомление членам конкурсной комиссии о необходимости рассмотрения одобренных заявок и электронной документации предпринимателя для принятия решения по одобрению/неодобрению заявленных проектов.
27. Конкурс проводится не менее 1 (один) раза в год при наличии бюджетных средств.
28. Предприниматель лично презентует свой бизнес-проект на заседании конкурсной комиссии, в том числе посредством видеоконференцсвязи.
Присутствие при презентации бизнес-проекта третьих лиц запрещается за исключением членов, секретаря конкурсной комиссии и наблюдателей.
29. В целях прозрачности механизма предоставления государственного гранта проводится аудио- или видеозапись с уведомлением предпринимателя, презентующего свой бизнес-проект.
На заседание конкурсной комиссии приглашаются наблюдатели в количестве не менее 2 (два) человек.
В качестве наблюдателей на заседании конкурсной комиссии могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов всех уровней, аккредитованные представители средств массовой информации, других государственных органов, общественных объединений (неправительственных организаций), коммерческих организаций и политических партий.
В процессе заседания конкурсной комиссии наблюдатели не задают вопросы предпринимателям, презентующим свой бизнес-проект. Не допускаются совершение наблюдателями действий, препятствующих работе конкурсной комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных предпринимателей, конкурсных процедур, в которых принимают участие предприниматели, использование ими технических средств записи.
В целях исключения разглашения предпринимательских инициатив наблюдателями подписывается соответствующее соглашение о неразглашении сведений о предпринимательских инициативах в рамках конкурса по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.

30. Конкурстық комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес:
1) мәлімделген жобаны ұсынылған құжаттардың толықтығы мен анықтығы тұрғысынан қарайды;
2) бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкерді бағалаудың осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 5-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарына сәйкес әрбір мәселе бойынша балл қою әдісімен дауыс береді;
3) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырысының дауыс беру нәтижелері мен конкурстық комиссияның қорытынды шешімі көрсетілген хаттамасына веб-портал арқылы қол қой ылады.
Кәсіпкерлерді іріктеу кезінде конкурстық комиссия мүшелерінің қалай дауыс бергені жөніндегі ақпарат жария етілмеуге тиіс.
Конкурстық комиссия өтінімдерді зерделеу кезінде өңірлік үйлестіруші арқылы тиісті мемлекеттік уәкілетті органдардан, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардан өтінімде көрсетілген мәліметтердің шындыққа сәйкестігі туралы ақпаратты сұратады.
31. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қараған кезде бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешімді мынадай өлшемшарттар:
1) бизнес-идеялардың әлеуметтік бағдарлану дәрежесі/"Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының өңірлік өнімі рейтингі;
2) бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігі (нарық сұранысының пысықталуы – маркетингтік талдау);
3) бизнес-жобаның қолданысқа енгізуге әзірлігі (өндірісті ұйымдастыру мәселесінің пысықталуы, жобаны орналастыру үшін үй-жайдың, өткізу нарығының болуы, өндірісті іске қосу үшін жобаның әзірлік деңгейі) негізінде (оның ішінде бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкердің жобасын бағалаудың осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 5-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарын басшылыққа ала отырып) қабылдайды.
Бұл ретте бизнес-идеялардың әлеуметтік бағдарлану дәрежесі өлшемшартына жұмыспен қамтуға жәрдемдесетін, кірістерді арттыруға бағытталған және халықтың әлеуметтік осал топтарына өзге де шаралар көрсететін, инклюзия, экологиялылық, қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау, жаңа немесе жетілдірілген технологияларды қолдану көзделген әлеуметтік қолдау саласындағы жобалар кіреді.
32. Конкурстық комиссия отырысының хаттамасы веб-портал арқылы қалыптастырылады, оған конкурстық комиссияның мүшелері, хатшысы және конкурстық комиссияның төрағасы ЭЦҚ арқылы қол қояды.
Конкурстық комиссияның хаттамасына қол қою кезінде қаралған өтінімдерге сәйкес қаржыландыру жоспарында бюджет қаражатының көлемін автоматты түрде резервтеу жүргізіледі.

30. Конкурсная комиссия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами предоставления государственных грантов осуществляет:
1) рассмотрение заявленного проекта на полноту и достоверность представленных документов;
2) голосование методом простановки баллов по каждому вопросу согласно критериям оценки предпринимателя в рамках бизнес-идей, указанным в приложении 5 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
3) подписание протокола заседания конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов, посредством веб-портала по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов, где указываются результаты голосования и итоговое решение конкурсной комиссии.
Информация по персональному голосованию членов конкурсной комиссии при отборе предпринимателей оглашению не подлежит.
Конкурсная комиссия при изучении заявок запрашивает через регионального координатора в соответствующих уполномоченных государственных органах, а также у юридических и физических лиц информацию о соответствии действительности указанных в заявке сведений.
31. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок принимает решение о возможности/невозможности предоставления государственного гранта для реализации бизнес-идей на основании следующих критериев (в том числе руководствуясь критериями оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей, отраженными в приложении 5 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов):
1) степень социальной ориентированности бизнес-идей/рейтинг регионального продукта программы "Одно село – один продукт";
2) конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности – маркетинговый анализ);
3) готовность бизнес-проекта к внедрению (проработка вопроса организации производства, наличие помещения для размещения проекта, рынка сбыта, уровень готовности проекта для запуска производства).
При этом к критерию степени социальной ориентированности бизнес-идей относятся проекты, способствующие занятости, нацеленные на повышение доходов и оказывающие иные меры социально-уязвимым слоям населения, инклюзию, экологичность, оказание услуг, выполнение работ, применение новых или усовершенствованных технологий в области социальной поддержки.
32. Протокол заседания конкурсной комиссии формируется посредством веб-портала, подписывается членами, секретарем и председателем конкурсной комиссии посредством ЭЦП.
При подписании протокола конкурсной комиссии производится автоматическое резервирование объемов бюджетных средств в плане финансирования в соответствии с рассмотренными заявками.

33. Конкурстық комиссияның отырысы хаттамасының қолданылу мерзімі конкурстық комиссияның шешімі қабылданған күннен бастап 9 (тоғыз) айды құрайды.
34. Жобаны бағалау үшін балл беру бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкердің жобасын бағалаудың осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 5-қосымшада көрсетілген өлшемшарттары негізінде жүргізіледі.
35. Конкурстық комиссия мүшесі кәсіпкердің бір жобасы бойынша беретін ең жоғары балл осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкердің жобасын бағалау өлшемшарттарына сәйкес 70 (жетпіс) балды құрайды.
36. Дауыс беру қорытындысы бойынша конкурстық комиссия мүшелері қойған балдар саны қосылып, конкурстық комиссияның қорытынды шешімі айқындалады. Кәсіпкерлердің жобалары бойынша балдар тең болған жағдайда, кезектілік бойынша ертерек өтінім берген кәсіпкерлердің мемлекеттік грант алу құқығы басым болады.
37. Конкурстық комиссия мүшелері мәлімделген жобаны қарау кезінде дискрециялық тәсілді басшылыққа алмайды. Жобаны қарау мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
38. Хаттама бекітілгеннен кейін кәсіпкерлерге веб-порталда тіркелгенде көрсеткен телефон нөміріне және электрондық пошта мекенжайына тиісті хабарлама жіберіледі. Бұл ретте қаржы агенттігі мен кәсіпкер хаттаманы оған қол қойылғаннан кейін ғана веб-портал арқылы қарайды.
2-параграф. Мемлекеттік грантт беру тетігі
39. Өткізілген конкурс нәтижесі бойынша өңірлік үйлестіруші веб-портал арқылы:
1) грант беру туралы электрондық шартты қалыптастырады және оны конкурстық комиссияның хаттамасы бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне келісуге жібереді;
2) қаржы агенттігі грант беру туралы шарттың жобасын келіскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігімен кәсіпкердің грант беру туралы шартқа қол қоюын қамтамасыз етеді.
40. Грант беру туралы шарт жасалғаннан кейін өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге оның банктік есеп айырысу шотына ақша қаражатын аударады. Дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғаның шотына мемлекеттік грант қаражаты аударылмайды.
Мақұлданған өтінімдерді қаржыландыруға қаражат жетіспеген жағдайда өңірлік үйлестіруші грант беру туралы шартты қаражат түскеннен кейін қалыптастырады.
Мақұлданған өтінімдер бойынша бюджет қаражаты ішінара жетіспеген жағдайда бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі грант беру туралы шартты қалыптастырады. Қаражат траншқа жасалған өтінімдерге сәйкес аударылады, қаражаттың жетіспейтін қалдығы кәсіпкердің шотына қосымша қаржыландыру алынған кезде аударылады.

33. Срок действия протокола заседания конкурсной комиссии составляет 9 (девять) месяцев со дня принятия решения конкурсной комиссии.
34. Присвоение баллов по проекту для его оценки осуществляется исходя из критериев оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей, указанных в приложении 5 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
35. Максимальный балл, присваиваемый членом конкурсной комиссии по одному проекту предпринимателя, составляет 70 (семьдесят) баллов в соответствии с критериями оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей согласно приложению 5 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
36. По итогам голосования количество баллов, выставленных членами конкурсной комиссии, суммируется и определяется итоговое решение конкурсной комиссии. В случае равенства баллов по проектам предпринимателей преимущественное право на получение государственного гранта имеют предприниматели, подавшие заявку ранее по очередности.
37. Члены конкурсной комиссии при рассмотрении заявленного проекта не могут руководствоваться дискреционным подходом. Срок рассмотрения проекта составляет 5 (пять) рабочих дней.
38. После утверждения протокола предпринимателям направляется соответствующее уведомление на номер телефона и адрес электронной почты, указанный при регистрации на веб-портале. При этом финансовое агентство и предприниматель просматривают протокол посредством веб-портала только после подписания протокола.
Параграф 2. Механизм предоставления государственных грантов
39. Региональный координатор по результатам проведенного конкурса посредством веб-портала:
1) формирует электронный договор о предоставлении гранта и направляет его на согласование в финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней со дня утверждения протокола конкурсной комиссии;
2) обеспечивает подписание договора о предоставлении гранта с предпринимателем, финансовым агентством в течение 5 (пять) рабочих дней со дня согласования проекта договора о предоставлении гранта финансовым агентством.
40. После заключения договора о предоставлении гранта региональный координатор осуществляет перечисление денежных средств предпринимателю на его расчетный банковский счет. Средства государственного гранта не могут быть перечислены на счет физического лица, не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя.
В случае недостатка средств на финансирование одобренных заявок региональный координатор формирует договор о предоставлении гранта после поступления средств.
В случае частичного недостатка бюджетных средств по одобренным заявкам региональный координатор программы формирует договор о предоставлении гранта. Средства перечисляются согласно заявкам на транш, недостающий остаток средств перечисляется на счет предпринимателя при получении дополнительного финансирования.

41. Мемлекеттік грант беру туралы шартқа қосымша келісімдерді шарт тараптары веб-портал арқылы жасайды.
42. Кәсіпкер мемлекеттік грантты нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға және грант беру туралы шарттың талаптарын орындауға міндетті. Осы тармақтың шарттары орындалмаған жағдайда кәсіпкер грант қаражатын өңірлік үйлестірушінің бірінші жазбаша хабарламасы бойынша, сол хабарламада көрсетілген тәртіппен және мерзімде қайтаруға міндетті.
3-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингтеу
43. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингтеу функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі кәсіпкерден барлық қажетті құжаттар мен ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және банктік құпияларды құрайтын ақпаратты, сондай-ақ статистикалық деректерді белгіленген тәртіппен қолма-қол және (немесе) веб-портал арқылы (тиісті функционал іске асырылғаннан кейін) сұратады, жоба іске асырылатын жерге барып мониторинг жүргізеді.
44. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде жобалардың іске асырылуын мониторингтеуді қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары негізінде жүргізеді.
Қаржы агенттігінің функцияларына:
1) мемлекеттік гранттың нысаналы пайдаланылуын мониторингтеу;
2) қаржы агенттігі бекітетін мониторингтеу жөніндегі жоспарға сәйкес кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды орындау қызметін мониторингтеу;
3) кәсіпкердің жаңа жұмыс орындарын құру жөніндегі шарттарды орындауын мониторингтеу;
4) кәсіпкердің грант беру туралы шарт талаптарын орындауын мониторингтеу жатады.
45. Мониторинг шеңберінде қаржы агенттігі:
1) веб-порталда мемлекеттік гранттарды алушылар тізілімін жүргізеді (веб-порталда тиісті функционал іске асырылғаннан кейін);
2) кәсіпкерлер алған қаражаттың нысаналы пайдаланылуына мониторинг жүргізеді және кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды іске асыруы жөнінде өңірлік үйлестірушіге есеп береді.
46. Қаржы агенттігі кәсіпкердің мемлекеттік грант қаражатын нысаналы пайдаланбағанын не жобаның және (немесе) кәсіпкердің мемлекеттік грант беру шарттарына және (немесе) конкурстық комиссияның шешіміне және (немесе) грант беру туралы шарттың талаптарына сәйкес келмейтінін не кәсіпкердің жұмыс орындары санына қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамағанын анықтаған кезде қаржы агенттігі конкурстық комиссияның қарауына шығару үшін өңірлік үйлестірушіге кәсіпкердің мемлекеттік грант қаражатын нысаналы пайдаланбауы туралы ақпаратты қағаз жеткізгіште немесе веб-портал арқылы (веб-порталда тиісті функционал іске асырылғаннан кейін) енгізеді.
Кәсіпкердің мемлекеттік грант қаражатын нысаналы пайдаланбауы туралы алынған ақпарат негізінде бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі анықталған ескертулерді жою үшін бір мәрте қосымша мерзім беру туралы не кәсіпкермен арадағы грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдау үшін қаржы агенттігінің мониторингтік есебін алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей осы ақпаратты конкурстық комиссияның келесі отырысына шығарады, содан кейін өзінің шешімі туралы өңірлік үйлестіруші мен қаржы агенттігін веб-портал арқылы хабардар етеді.
Егер конкурстық комиссия берген қосымша мерзім өткеннен кейін жоба бойынша ескертулер жойылмаса, жоба іске асырылмайды, кәсіпкер грант қаражатын өңірлік үйлестірушінің бірінші жазбаша хабарламасы бойынша сол хабарламада көрсетілген тәртіппен және мерзімде қайтаруға міндетті.

41. Дополнительные соглашения к договору о предоставлении государственного гранта заключаются сторонами договора посредством веб-портала.
42. Предприниматель обязан использовать государственный грант по целевому назначению и выполнять условия договора о предоставлении гранта. При неисполнении условий настоящего пункта предприниматель обязан вернуть средства гранта по первому письменному уведомлению регионального координатора в порядке и сроке, отраженные в таком уведомлении.
Глава 3. Мониторинг реализации проектов
43 Для осуществления функций мониторинга реализации проектов предпринимателей в рамках настоящих Правил предоставления государственных грантов финансовое агентство запрашивает у предпринимателя все необходимые документы и информацию, в том числе составляющую коммерческую и банковскую тайны, а также статистические данные в установленном порядке нарочно и (или) посредством веб-портала (после реализации соответствующего функционала), осуществляет мониторинг с выездом на место реализации проекта.
44. Мониторинг реализации проектов в рамках настоящих Правил предоставления государственных грантов осуществляется финансовым агентством в соответствии с Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
К функциям финансового агентства относятся:
1) мониторинг целевого использования государственного гранта;
2) мониторинг деятельности предпринимателей по выполнению бизнес-проектов в соответствии с планом по мониторингу, утверждаемым финансовым агентством;
3) мониторинг выполнения предпринимателем условий по созданию новых рабочих мест;
4) мониторинг выполнения предпринимателем условий договора о предоставлении гранта.
45. В рамках мониторинга финансовое агентство:
1) ведет реестр получателей государственных грантов на веб-портале (после реализации соответствующего функционала на веб-портале);
2) проводит мониторинг целевого использования средств, полученных предпринимателями, и представляет региональному координатору отчет о реализации предпринимателями бизнес-проектов.
46. При выявлении финансовым агентством нецелевого использования предпринимателем средств государственного гранта либо несоответствия проекта и (или) предпринимателя условиям предоставления государственных грантов и (или) решению конкурсной комиссии, и (или) условиям договора о предоставлении гранта, либо неисполнения обязательств предпринимателем по достижении численности рабочих мест финансовым агентством региональному координатору вносится информация о нецелевом использовании предпринимателем средств государственного гранта на бумажном носителе или посредством веб-портала (после реализации соответствующего функционала на веб-портале) для вынесения на рассмотрение конкурсной комиссии.
На основании полученной информации о нецелевом использовании предпринимателем средств государственного гранта региональный координатор программы выносит на следующее заседание конкурсной комиссии данную информацию не позднее 20 (двадцать) рабочих дней с момента получения мониторингового отчета финансового агентства для принятия решения о предоставлении однократного дополнительного срока для устранения выявленных замечаний либо расторжении договора о предоставлении гранта с предпринимателем, после чего уведомляет через веб-портал о своем решении регионального координатора и финансовое агентство.
В случае, если по истечении дополнительного срока, предоставленного конкурсной комиссией, замечания по проекту не устранены, проект не будет реализован, предприниматель обязан вернуть средства гранта по первому письменному уведомлению регионального координатора в порядке и сроки, отраженные в таком уведомлении.

47. Конкурстық комиссия кәсіпкермен грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда өңірлік үйлестіруші осындай шешім қабылданғаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей кәсіпкерге веб-порталда грант беру туралы шартты бұзу жөнінде тиісті хабарлама, сондай-ақ осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының 48-тармағында белгіленген мерзімде осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік грант қаражатын қайтарудың қажеттігі туралы хабарлама жібереді және нысаналы пайдаланылмаған мемлекеттік грант қаражатын қайтару жөніндегі іс-шараларды жүргізеді. Мемлекеттік грант қаражатының бір бөлігі нысаналы пайдаланылмағаны анықталған жағдайда конкурстық комиссияның тиісті шешімі бойынша мемлекеттік грант қаражатының нысаналы пайдаланылмаған сомасын ғана қайтаруға жол беріледі.
48. Конкурстық комиссия мемлекеттік грант қаражатын қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге грант қаражатын қайтару туралы хабарлама жібереді, онда қайтару үшін мынадай мерзім көрсетіледі:
1) егер қайтару сомасы 100 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) (қоса алғанда) дейін болса – 1 (бір) айға дейін;
2) егер қайтару сомасы 500 АЕК (қоса алғанда) дейін болса – 3 (үш) айға дейін;
3) егер қайтару сомасы 500 АЕК-тен асатын болса – 6 (алты) айға дейін.
Бұл ретте АЕК мөлшері конкурстық комиссияның мемлекеттік грант қаражатын қайтару туралы шешімі қабылданған күннен бастап есептеледі.
49. Өңірлік үйлестіруші мемлекеттік грант қаражатын қайтару туралы хабарламаның орындалу мерзімдерін үнемі мониторингте тұрады және кәсіпкер тарапынан хабарлама орындалмаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен, оның ішінде сот тәртібімен мемлекеттік грант қаражатын қайтару жөніндегі іс-шараларды жүргізеді.
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кәсіпкерлердің мемлекеттік грант беруге өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурс шеңберінде кәсіпкерлік бастамалар туралы мәліметтерді жария етпеу туралы келісім
Мен, _______________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
кәсіпкерлердің мемлекеттік грант алуға өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссияның мүшесі/байқаушысы бола отырып, осы келісіммен конкурсқа қатысушылардың кәсіпкерлік бастамаларын жария етпеуге міндеттенемін.
__________________ _____________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Конкурс өткізу туралы хабарландыру
Конкурсты ұйымдастырушы: _____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы: __________________________________
Байланыс телефоны _____________________________________________
Конкурстың нысанасы: әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін кәсіпкерлерге мемлекеттік грант беру.
Конкурс нысаны: ашық конкурс.
Конкурсқа қатысу үшін өтінімдер беретін орын: субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы.
Конкурстық құжаттаманы ұсыну тәртібі: конкурсқа қатысу үшін үміткерлер бекітілген нысан бойынша электрондық өтінімді және толық конкурстық құжаттар топтамасын ұсынады.
Өтінім беру мерзімі: 20___жылғы "_ "_____бастап 20___ жылғы "__" _____дейін қоса алғанда.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін түскен өтінімдер қабылданбайды.
Осы хабарландырумен және конкурстық құжаттамамен өңірлік үйлестірушінің:
___________________ресми сайтында танысуға болады.
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік грант беруге арналған конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім
___________________________
облысы (республикалық маңызы
бар қала, астана)
___________________________
___________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Ұсынылған материалдарды қарауды сұраймын және әлеуметтік кәсіпкерлерге бизнес-идеяларды іске асыру үшін (өз бизнесін құруға) мемлекеттік грант беруге арналған конкурстық іріктеуге қатысатыным туралы мәлімдеймін.

47. В случае принятия конкурсной комиссией решения о расторжении договора о предоставлении гранта с предпринимателем региональный координатор не позднее 10 (десять) рабочих дней после принятия такого решения направляет предпринимателю соответствующее уведомление о расторжении договора о предоставлении гранта на веб-портале, а также уведомление о необходимости возврата средств государственного гранта по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов, в сроки, установленные пунктом 48 настоящих Правил предоставления государственных грантов, и проводит мероприятия по возврату средств государственного гранта, использованного не по целевому назначению. В случае выявления нецелевого использования части средств государственного гранта допускается возврат по соответствующему решению конкурсной комиссии средств государственного гранта только на сумму нецелевого использования средств государственного гранта.
48. В случае принятия конкурсной комиссией решения о возврате средств государственного гранта региональный координатор направляет уведомление о возврате средств гранта предпринимателю с отражением следующих сроков для возврата:
1) до 1 (один) месяца – если сумма к возврату составляет до 100 месячных расчетных показателей (далее – МРП) (включительно);
2) до 3 (три) месяцев – если сумма к возврату составляет до 500 МРП (включительно);
3) до 6 (шесть) месяцев – если сумма к возврату составляет более 500 МРП.
При этом размер МРП исчисляется с даты принятия решения конкурсной комиссии о возврате средств государственного гранта.
49. Региональный координатор осуществляет мониторинг сроков исполнения уведомления о возврате средств государственного гранта на постоянной основе и в случае неисполнения уведомления со стороны предпринимателя осуществляет мероприятия по возврату средств государственного гранта в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, в том числе в судебном порядке.
_____________________
Приложение 1
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
Соглашение о неразглашении сведений о предпринимательских инициативах в рамках конкурса по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов
Я, ____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
являясь членом конкурсной комиссии/наблюдателем по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов, настоящим соглашением обязуюсь не разглашать предпринимательские инициативы участников конкурса.
______________________ ____________________________________________
подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________
Приложение 2
к Правилам предоставления
государственных грантов для
субъектов социального
предпринимательства
Форма
Объявление о проведении конкурса
Организатор конкурса: ___________________________
Адрес электронной почты: ________________________
Контактный телефон _____________________________
Предмет конкурса: предоставление предпринимателям государственных грантов для субъектов социального предпринимательства.
Форма конкурса: открытый конкурс.
Место подачи заявок для участия в конкурсе: веб-портал информационной системы субсидирования.
Порядок предоставления конкурсной документации: для участия в конкурсе претенденты представляют электронную заявку по утвержденной форме и полный пакет конкурсной документации.
Сроки предоставления заявок: с "__" _______ 20___ года по "__" _______
20___ года включительно.
Заявки, поступившие по истечении указанного срока, приему не подлежат.
С настоящим объявлением и конкурсной документацией можно ознакомиться на официальном сайте регионального координатора: _______________.
_____________________
Приложение 3
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
Заявка на участие в конкурсном отборе на предоставление государственного гранта для субъектов социального предпринимательства
В ____________________________
области, (города республиканского
значения, столицы)
от ____________________________
______________________________
(полное наименование
юридического лица, фамилия,
имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Прошу рассмотреть представленные материалы и заявляю об участии в конкурсном отборе для предоставления предпринимателям государственных грантов для реализации бизнес-идей (на создание собственного бизнеса).

1. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы __________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _______________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________
басшының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) ______________
мекенжайы _____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ____________________________________________
жеке тұлға, жеке кәсіпкер үшін:
атауы _________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) __________________________________
ЖСН __________________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
кім берген ______________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы _____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ____________________________________________
Жеке тұлға, жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері _________________________________________________
хабарлама күні __________________________________________________
2. Кәсіпкердің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының болуы туралы мәліметтер:
Банк деректемелері: ______________________________________________
Банктің атауы: __________________________________________________
БСК ___________________________________________________________
ЖСК _____________________________А_____________________________
БСН ___________________________________________________________
Кбе ___________________________________________________________
3. Сұратылатын ақша қаражаты, барлығы, мың теңге __________________;
оның ішінде жылдар бойынша:
Р/с
Жыл
Сома, теңге
Мақсаты (бизнес-жобаны егжей-тегжейлі аша отырып)
1
2
Мыналарды:
1) бұрын берілген кредиттер (қарыздар) бойынша мерзімі өткен берешегім жоқ екенін;
2) осы өтінімдегі мәліметтер, сондай-ақ өңірлік үйлестіруші талап еткен барлық құжаттар осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде мемлекеттік гранттар беру үшін ғана ұсынылғанын растаймын.
Мен:
1) өңірлік үйлестірушінің бірінші талабы бойынша осы өтінімді қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды беруге және ашуға;

1. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование ___________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя __________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
руководителя____________________________________________________
адрес ___________________________________________________________
номер телефона (факса) ___________________________________________
для физического лица, индивидуального предпринимателя:
наименование ____________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) _______________________________
ИИН ____________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________________
кем выдано ______________________________________________________
дата выдачи _____________________________________________________
адрес ___________________________________________________________
номер телефона (факса) ____________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве физического лица,
индивидуального предпринимателя:
местонахождение ________________________________________________
дата уведомления ________________________________________________
2. Сведения о наличии текущего счета у предпринимателя в банке второго уровня:
Реквизиты банка: ________________________________________________
Наименование банка: _____________________________________________
БИК ___________________________________________________________
ИИК ___________________________________________________________
БИН ___________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
3. Запрашиваемые денежные средства, всего, тысяч тенге ______________;
в том числе по годам:
№ п/п
Год
Сумма, тенге
Цель (с раскрытием деталей бизнес-проекта)
1
2
Подтверждаю следующее:
1) отсутствие просроченной задолженности по ранее предоставленным кредитам (займам);
2) сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные региональным координатором документы представлены исключительно для предоставления государственных грантов в рамках настоящих Правил предоставления государственных грантов.
Гарантирую:
1) предоставлять и раскрывать по первому требованию регионального координатора любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайны, затребованные в рамках рассмотрения настоящей заявки;

2) өтінімде көрсетілген деректер өзгерген жағдайда өңірлік үйлестірушіні дереу хабардар етуге кепілдік беремін.
Мен:
1) өңірлік үйлестіруші мен конкурстық комиссияның ұсынылған мәліметтерді тексеруіне жол берілетінімен;
2) өңірлік үйлестірушінің көрсетілген деректердің анықтығын тексермеуіне жол берілетінімен;
3) көрсетілген деректер мен ақпараттың анық емес екені анықталған жағдайда осы өтінім қаралып жатқан кез келген кезеңде қабылданбайтынымен;
4) өңірлік үйлестірушінің осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органдарға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына беруге құқылы екенімен;
5) өңірлік үйлестірушінің кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдыратынымен, ал кәсіпкер ұсынған құжаттар мемлекеттік грант ұсынылмаса да, өңірлік үйлестірушіде сақталатынымен;
6) өңірлік үйлестірушінің осы өтінімді қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (мемлекеттік грант алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеуге) өңірлік үйлестірушіні мемлекеттік грант беруге немесе кәсіпкерге келтірілген шығасыларды өтеуге міндеттемейтінімен келісемін.
Конкурстың шарттарымен және Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру қағидаларымен таныстым.
Ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анық мәліметтер ұсынбағаным үшін жауаптылық туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректер мен өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп шығаруға және пайдалануға келісім беремін.
Өтінім беруші қол қойып, 20__ жылғы "__" ______ сағат 00:00-де жіберді:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өңірлік үйлестіруші 20 __ жылғы "__" ______ сағат 00:00-де қабылдады:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты.
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
грант беруге арналған
конкурстық іріктеуге қатысуға
өтінімге қосымша
Нысан
Жоба туралы мәліметтер
1. Жалпы ақпарат:
жобаның атауы _________________________________________________;
жобаның қысқаша сипаттамасы ___________________________________;
жоба іске асырылатын жер _______________________________________;
жоба іске қосылатын күн _________________________________________;
қызметтің бейінді бағыты (жоба облыс орталықтарында, Астана, Алматы, Шымкент және Семей қалаларында іске асырылған жағдайда толтырылады)____________;
өнімді/көрсетілетін қызметті пайдаланушылардың нысаналы аудиториясы
_________________________________________________________;
жер учаскесінің және (немесе) үй-жайдың болуы (жалға алу немесе жекеменшік) ________________________________________________________;
учаскенің және (немесе) үй-жайдың кадастрлық нөмірі (бар болса)
_____________________________________________________________;
қажетті жабдықтың/қосалқы материалдардың бар-жоғы (бар болса, тізбелеу):
_______________________________________________________________.
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша кәсіпкердің қызметі туралы деректер:
секциясы: ______________________________________________________;
бөлімі: ________________________________________________________;
тобы: __________________________________________________________;
сыныбы: _______________________________________________________;
кіші сыныбы: ___________________________________________________.

2) незамедлительно уведомить регионального координатора в случае изменения данных, указанных в заявке.
Согласен с тем, что:
1) региональным координатором и конкурсной комиссией допускается проводить проверку представленных сведений;
2) региональным координатором допускается не проверять действительность указанных данных;
3) в случае выявления недостоверности указанных данных и информации настоящая заявка отклоняется на любом этапе ее рассмотрения;
4) региональный координатор вправе представлять указанные в настоящей заявке сведения, информацию и представленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченные органы по предпринимательству, по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
5) региональный координатор оставляет за собой право проверки любой сообщаемой предпринимателем о себе информации, а документы, представленные предпринимателем, будут храниться у регионального координатора, даже если государственный грант не будет предоставлен;
6) принятие региональным координатором данной заявки к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых для получения государственного гранта документов) не являются обязательством регионального координатора предоставить государственный грант или возместить понесенные предпринимателем издержки.
Ознакомлен с условиями конкурса и Правилами предоставления государственных грантов для субъектов социального предпринимательства.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято региональным координатором в 00:00 часов "__" 20____ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП.
_____________________
Приложение
к заявке на участие в
конкурсном отборе
на предоставление
государственного гранта
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
Сведения о проекте
1. Общая информация:
наименование проекта ___________________________________________;
краткое описание проекта ________________________________________;
место реализации проекта ________________________________________;
дата запуска проекта _____________________________________________;
профилирующее направление деятельности (*заполняется в случае реализации проекта в областных центрах, городах Астане, Алматы, Шымкенте и Семее)
_______________________________________________________________;
целевая аудитория пользователей продукции/услуг ___________________;
наличие земельного участка и (или) помещения (аренда или собственное)
_______________________________________________________________;
кадастровый номер участка и (или) помещения (при наличии) __________;
наличие необходимого оборудования/вспомогательных материалов
(перечислить при наличии): _______________________________________.
Данные о деятельности предпринимателя по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД):
секция: _______________________________________________________;
раздел: ________________________________________________________;
группа: ________________________________________________________;
класс: _________________________________________________________;
подкласс: ______________________________________________________.

2. Жобаны/өнімді нарыққа шығару стратегиясы:
өнім нарығының көлемі мен сыйымдылығы, жоба іске асырылатын саланың қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын талдау________________________________;
ұсынылатын өнім орын алуы ықтимал нарықтың әлеуетті үлесін негіздеу
_____________________________________________________________;
зерттелетін нарықтардағы негізгі үрдістер, күтілетін өзгерістер
___________________________________________________________;
өнімді әлеуетті тұтынушылармен уағдаластықтардың болуы және өнімді сатып алуға әзірлігін растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, алдын ала жеткізу шарттары, жеткізу шарттары)
____________________________________________________________;
осы нарықта өнімді табысты өткізуге елеулі ықпал етуді қамтамасыз ететін факторлардың болуы (баға саясаты, өнімнің техникалық сипаттамалар бойынша артықшылығы, нарықтағы беделі, контрагенттермен қарым-қатынасы, еңбек ұжымы, өнімнің қалыптан тыс сапасы, географиялық және өзге де ерекшеліктері)
_______________________________________________________________;
жасалатын өнімнің бәсекелік артықшылықтары, техникалық-экономикалық сипаттамаларын аналогтармен салыстыру (техникалық және құндық сипаттамалары бойынша баламалы шешімдерге салыстырма талдау келтіріледі (аналогтармен салыстыра отырып, өндіруге ұсынылатын тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық деңгейі мен құны, ақпарат көзіне сілтемелер):
Көрсеткіштердің атауы
Көрсеткіштердің мәні
ұсынылатын үлгі
№ 1 аналог
№ 2 аналог
3. Жоба командасы:
жалдамалы қызметкерлер саны ________________________________;
кәсіпкерлік қызмет саласындағы және іске асыру жоспарланып отырған саладағы жұмыс тәжірибесі (тиісті құзыреттің, машықтардың, дағдылардың немесе білімнің болуы)
___________________________________.
4. Жобаны іске асыру:
жобаның өтелу мерзімі, ай _____________________________________;
Шығыс түрлері
Шығыс баптарының атауы
Шығыс сомасы, мың теңге
Меншікті қаражат
Мемлекеттік грант қаражаты
Барлығы:
5. Жоба бойынша күтілетін экономикалық әсер:
5.1. Өтінім берілген күнге ақпарат:
Басшыны қоспағанда, қазіргі жұмыс орындарының саны, адам
Алдыңғы қаржы жылындағы салық түріндегі түсімдер сомасы, мың теңге
5.2. Болжамды ақпарат:
Жылдар
Болжам
4 жылғы сома
ағымдағы жыл
1-ші жыл
2-ші жыл
3-ші жыл
Құрылатын жаңа жұмыс орындарының саны, адам
Салықтар түріндегі жаңа түсімдер сомасы, мың теңге
Таза пайда, мың теңге
6. Тәуекелдерді басқару:
Тәуекел түрлері
Тәуекелдің басталу ықтималдығы
Тәуекелді реттеу тәсілдері
Мүліктік (өндірістік және қаржылық қызметті жүзеге асыру процесінде кәсіпорынның өз мүлкінің бір бөлігін жоғалтуы, оның бүлінуі және кірісті толық алмау ықтималдығы)
Маркетингтік (тауарды өткізу көлемінің немесе бағасының төмендеуінен пайданы толық алмау ықтималдығы)
Салалық (саланың экономикалық жай-күйінің өзгеруі нәтижесінде борышкердің өз міндеттемелерін орындамауы салдарынан шығындардың ықтималдығы)

2. Стратегия продвижения проекта/продукта на рынок:
объем и емкость рынка продукта, анализ современного состояния и перспектив развития отрасли, в которой будет реализован проект ____________;
обоснование потенциальной доли рынка, которую способна занять предлагаемая продукция ______________________________________________;
основные тенденции на исследуемых рынках, ожидаемые изменения ____;
наличие договоренностей с потенциальными потребителями продукции и документы, подтверждающие готовность приобретать продукцию (протоколы намерений, предварительные договоры поставки, договоры поставки) ________;
наличие факторов, обеспечивающих существенное влияние на успешную реализацию продукции на данном рынке (ценовая политика, превосходство продукции по техническим характеристикам, репутация на рынке, отношения с контрагентами, трудовой коллектив, не рядовые качества продукции, географические и иные особенности) ____________________________________;
конкурентные преимущества создаваемого продукта, сравнение технико- экономических характеристик с аналогами (приводится сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам (технический уровень и стоимость предлагаемых для производства товаров, услуг в сопоставлении с аналогами, ссылки на источник информации):
Наименование показателей
Значение показателей
предлагаемый образец
аналог № 1
аналог № 2
3. Команда проекта:
количество наемных сотрудников __________________________________;
опыт работы в сфере предпринимательской деятельности и планируемой к реализации сфере (наличие соответствующей компетенции, умений, навыков или образования) _____________________________________________________.
4. Реализация проекта:
срок окупаемости проекта, месяц __________________________________;
Виды расходов
Наименование статей расходов
Сумма расходов, тысяч тенге
Собственные средства
Средства государственного гранта
Всего:
5. Ожидаемый экономический эффект по проекту:
5.1. Информация на дату подачи заявки:
Количество действующих рабочих мест, за исключением руководителя, человек
Сумма поступлений в виде налогов за предыдущий финансовый год, тысяч тенге
5.2. Прогнозная информация:
Годы
Прогноз
Сумма за 4 года
текущий год
1-ый год
2-ой год
3-ий год
Количество создаваемых новых рабочих мест, человек
Сумма новых поступлений в виде налогов, тысяч тенге
Чистая прибыль, тысяч тенге
6. Управление рисками:
Виды риска
Вероятность наступления риска
Способы регулирования риска
Имущественный (вероятность потери предприятием части своего имущества, его порчи и недополучения доходов в процессе осуществления производственной и финансовой деятельности)
Маркетинговый (вероятность недополучения прибыли из-за снижения объема реализации или цены товара)
Отраслевой (вероятность потерь вследствие неисполнения должником своих обязательств в результате изменения экономического состояния отрасли)

7. Ұсынылған құжаттар туралы мәліметтер:
Р/с
Құжаттың атауы
Электрондық файлдың атауы (pdf форматында)
1
2
3
1
Кәсіпкердің қысқа мерзімді курстарда оқығанын растайтын құжат (бар болса)
2
Кәсіпкердің шотында берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 20 %-ы мөлшерінде ақшалай қаражатының болуы туралы банктік шоттан үзінді немесе жылжымалы және (немесе) жылжымайтын мүліктің бағалау құнын растайтын құжаттар

7. Сведения о представленных документах:
№ п/п
Наименование документа
Наименование электронного файла (в формате .pdf)
1
2
3
1
Документ (при наличии), подтверждающий прохождение предпринимателем краткосрочного обучения на курсах
2
Выписка из банковского счета о наличии на счете предпринимателя денежных средств не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и (или) недвижимого имущества

8. Қосымша мәліметтер:
1) бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігін сипаттаңыз (нарық сұранысын пысықтау – маркетингтік талдау) (жобаны бағалау өтінімде көрсетілген деректерге негізделуге тиіс);
2) бизнес-жобаның енгізуге әзірлігін өз пікіріңізше сипаттаңыз (өндірісті іске қосу үшін жобаның әзірлік деңгейі);
3) жобаны іске асырудан қандай экономикалық пайда бар екенін сипаттаңыз;
4) осы жоба бойынша жобаны тиімді басқару үшін өтелу мерзімі қаншалықты жеткілікті екенін өз пікіріңізше сипаттаңыз;
5) осы жоба бойынша жаңа жұмыс орындарын есептеу кезінде сіздің нені басшылыққа алғаныңызды, бұл санның қажетті нәтижелерге қол жеткізуге сәйкес келуін сипаттаңыз;
6) осы жобаны іске асыру үшін кәсіпкердің жұмыс тәжірибесін мақсатқа қол жеткізуге сәйкес келуі бөлігінде сипаттаңыз;
7) жобаны іске асырудан таза пайда алу қаншалықты тұрақты болатынын өз пікіріңізше сипаттаңыз (маусымдылықтың, мереке күндерінің жобаны іске асыруға әсер етуіне байланысты бағаланады);
8) қауіп-қатерлер (экономикалық, маркетингтік) туындаған жағдайда жобаны басқа салаға қайта бағдарлау бойынша жоспарланып отырған әрекетіңізді сипаттаңыз (бағалау кезінде өтінімде көрсетілген деректерді басшылыққа алу, сондай-ақ жобаның бағытына сүйену қажет);
9) жобаны іске асыру үшін өткізу нарықтарын, әлеуетті сатып алушыларды іздестіру бойынша қолда бар әзірлемелерді немесе әлеуетті тапсырыс берушілермен алдын ала уағдаластықтарды сипаттаңыз;
10) бизнес-идеяның жаңашылдығын сипаттаңыз (бірегейлігі, қолданылуы, пайдалы болуы, іске асыру мүмкіндігі, аналогтарыныз болуы).
9. Қосымша ақпарат:
негізгі жоспарлы экономикалық көрсеткіштерді (өндіріске арналған шығыстар, пайда, таза пайда, шығарылатын өнімнің рентабельділігі) жобаны іске асырудың соңына қарай Excel форматындағы көрсеткіштер есеп-қисабын қоса беру қажет;
Excel форматында кесте түріндегі есеп-қисап қоса беріліп, айларға бөлінген кірістердің, шығыстардың, ақша қозғалысының жоспар-болжамының есеп-қисабы. Кірістердің қызмет түрлері бойынша таратып жазылған кірістердің, шығындардың баптары таратып жазылған шығындардың есеп-қисабы.
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының графигі
Р/с
Заңды тұлғаның атауы/кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бизнес-жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
Бизнес-жобаның іске асырылатын жері
Мемлекеттік грантқа сұратылатын сома, теңге
Конкурстық комиссия отырысы өткізілетін күні мен уақыты
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
5-қосымша
Кәсіпкердің жобасын бизнес-идеялар шеңберінде бағалау өлшемшарттары
Р/с
Өлшемшарт атауы
Сипаттамасы және өлшемі
1.
Бизнес-идеялардың әлеуметтік бағдарлану дәрежесі/"Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасы өңірлік өнімінің рейтингі
1-ден 10 балға дейін
2.
Бизнес-жобаның тиімділігі
1-ден 10 балға дейін
3.
Дайындық дәрежесі
1-ден 10 балға дейін
4.
Меншікті инфрақұрылымның болуы
1-ден 10 балға дейін
5.
Жобаның аналогтармен салыстырғандағы артықшылықтары
1-ден 10 балға дейін
6.
Жобаның экономикалық орындылығы
1-ден 10 балға дейін
7.
Жобаның таныстырылымы
1-ден 10 балға дейін
Жиыны:
Балдар қосындысы
Бағалау өлшемшарттары бойынша түсініктемелер:

8. Дополнительные сведения:
1) опишите конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности – маркетинговый анализ) (оценка проекта должна исходить из данных, отраженных в заявке);
2) опишите готовность бизнес-проекта, по вашему мнению, к внедрению (уровень готовности проекта для запуска производства);
3) опишите, какая существует экономическая выгода от реализации проекта;
4) опишите насколько, по вашему мнению, срок окупаемости по данному проекту достаточен для эффективного управления проектом;
5) опишите, чем вы руководствовались при расчете новых рабочих мест по данному проекту, соответствует ли это количество достижению нужных результатов;
6) опишите опыт работы предпринимателя для реализации данного проекта в части его соответствия для достижения цели;
7) опишите насколько стабильно будет, по вашему мнению, получение чистой прибыли от реализации проекта (оценивается в зависимости от влияния сезонности, праздничных дней на реализацию проекта);
8) опишите ваши планируемые действия по переориентации проекта на другую отрасль в случае возникновения рисков (экономические, маркетинговые) (при оценке необходимо руководствоваться данными, указанными в заявке, а также исходить из направленности проекта);
9) опишите рынки сбыта для реализации проекта, имеющиеся наработки по поиску потенциальных покупателей или предварительные договоренности с потенциальными заказчиками;
10) опишите новизну бизнес-идеи (оригинальность, применимость, полезность, возможность реализации, наличие аналогов).
9. Дополнительная информация:
основные плановые экономические показатели (расходы на производство, прибыль, чистая прибыль, рентабельность выпускаемого продукта) к концу реализации проекта приложить расчет показателей в формате Excel;
расчет плана-прогноза доходов, расходов, движения денег, в разбивке по месяцам с приложением расчетов в табличном виде в формате Excel. Расчеты по доходам с расшифровкой по видам деятельности, по затратам с расшифровкой по статьям затрат.
_____________________
Приложение 4
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
График заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов
№ п/п
Наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его наличии) предпринимателя
Наименование бизнес-проекта (краткое описание)
Место реализации бизнес-проекта
Запрашиваемая сумма государственного гранта, тенге
Дата и время проведения заседания конкурсной комиссии
_____________________
Приложение 5
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Критерии оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей
№ п/п
Наименование критерия
Описание и вес
1.
Степень социальной ориентированности бизнес-идей/рейтинг регионального продукта программы "Одно село – один продукт"
От 1 до 10 баллов
2.
Эффективность бизнес-проекта
От 1 до 10 баллов
3.
Степень готовности
От 1 до 10 баллов
4.
Наличие собственной инфраструктуры
От 1 до 10 баллов
5.
Преимущества проекта в сравнении с аналогами
От 1 до 10 баллов
6.
Экономическая целесообразность проекта
От 1 до 10 баллов
7.
Презентация проекта
От 1 до 10 баллов
Итого:
Сумма балов
Пояснения по критериям оценки:

1. Грант беру туралы мәселені қараған кезде бизнес-идеялардың әлеуметтік бағдарлану дәрежесі мынадай факторларға сүйене отырып бағаланады:
халықтың әлеуметтік осал топтарын жұмыс орындарымен қамтамасыз ету;
халықтың әлеуметтік осал топтарына кіретін қызметкерлер жалақысының өсуі;
физикалық және ақыл-ой кемістігі бар адамдарды толыққанды қоғамдық өмірге қосу, сондай-ақ ол үшін нақты шешімдер әзірлеп, қабылдау көзделген жобадағы инклюзия дәрежесі;
жобаның экологиялық дәрежесі;
жобаның технологиялық деңгейі (технологиялық жабдықтандырудың болуы) факторларына сүйене отырып жүзеге асырылады.
2. Бизнес-жобаның тиімділігін бағалау өлшемшарттары:
бизнес-жобаның өтелу мерзімі;
бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігі (бәсекеге қабілетті артықшылықтардың болуы);
бір өнім берушіге не сатып алушылардың шағын тобына тәуелділік;
тауарды/негізгі құралдарды/шикізат пен материалдарды жеткізуге/ қызметтерді көрсетуге/жұмыстарды орындауға/технологияларды/франшиза/ патент сатып алуға шарттардың/ келісімшарттардың болуы;
бизнес-жобаны іске асыру үшін өзінің үй-жайының болуы;
жеке өзінің қатысуы.
3. Бизнес-жобаның дайындық дәрежесі мынадай өлшемшарттарға сүйене отырып бағаланады:
өткізу нарығының болуы және бизнес-жобаның ұсынылатын нәтижелерін коммерцияландыру ықтималдылығы;
білікті мамандар командасының болуы;
жобаларды іске асыру тәжірибесінің болуы;
бизнесті әртараптандыру (тәуекелдер (экономикалық, маркетингтік) туындаған жағдайда жобаны басқа салаға қайта бағдарлау мүмкін бе);
жобаның құны (бизнес-жобаны толық аяқтау үшін меншікті және тартылған капиталдың жеткіліктілігі, салыстырмалы талдау келтіру).
4. Жобаның экономикалық орындылығы мынадай өлшемшарттар негізінде бағаланады:
құрылатын жұмыс орындарының саны;
өңір үшін бизнес-жобаның маңыздылығы (іске асыру саласы, әлеуметтік-экономикалық әсердің болуы).
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырысының № __ хаттамасы
1. Кәсіпкер туралы қысқаша мәліметтер:
өтінім нөмірі: _________________
өтінім берілген күн: ________________
заңды тұлға үшін: атауы __________ БСН ________ басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
дара кәсіпкер үшін: атауы ________ ЖСН ________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Жоба туралы қысқаша мәліметтер:
бизнес-жобаның атауы __________________________________________
бизнес-жобаның іске асырылатын жері _____________________________
мемлекеттік грантқа сұратылатын сома, теңге _____________________

1. Оценка степени социальной ориентированности бизнес-идей при рассмотрении вопроса о предоставлении гранта осуществляется исходя из следующих факторов:
обеспечение рабочими местами социально-уязвимых слоев населения;
рост заработной платы сотрудников из числа социально-уязвимых слоев населения;
степень инклюзии в проекте, предусматривающая включение людей с физической и ментальной инвалидностью в полноценную общественную жизнь, а также разработку и принятие конкретных решений для этого;
степень экологичности проекта;
технологический уровень проекта (наличие технологического оснащения).
2. Критерии оценки эффективности бизнес-проекта:
срок окупаемости бизнес-проекта;
конкурентоспособность бизнес-проекта (наличие конкурентоспособных преимуществ);
зависимость от одного поставщика либо узкого круга покупателей;
наличие договоров/контрактов на поставку товара/основных средств/сырья и материалов/оказание услуг/работ/приобретение технологий/франшизы/патента;
наличие собственного помещения для реализации бизнес-проекта;
наличие собственного участия.
3. Оценка степени готовности бизнес-проекта осуществляется исходя из следующих критериев:
наличие рынка сбыта и возможность коммерциализации предлагаемых результатов бизнес-проекта;
наличие команды квалифицированных специалистов;
наличие опыта в реализации проектов;
диверсификация бизнеса (возможна ли переориентация проекта на другую отрасль в случае возникновения рисков (экономические, маркетинговые);
стоимость проекта (достаточность собственного и привлеченного капитала для полного завершения бизнес-проекта, приведение сравнительного анализа).
4. Оценка экономической целесообразности проекта осуществляется исходя из следующих критериев:
количество создаваемых рабочих мест;
значимость бизнес-проекта для региона (отрасль реализации, наличие социально-экономического эффекта).
_____________________
Приложение 6
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
Протокол № __ заседания конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов
1. Краткие сведения о предпринимателе:
номер заявки: _____________________ дата подачи заявки: _____________
для юридического лица: наименование ___________ БИН ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________
для индивидуального предпринимателя: наименование ________________
ИИН _________________фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______
2. Краткие сведения о проекте:
наименование бизнес-проекта _____________________________________
место реализации бизнес-проекта __________________________________
запрашиваемая сумма государственного гранта, тенге _________________

3. Комиссия мүшелері:
1) _______________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
2) …..
3) …..
Жоба бойынша дауыс беру нәтижелері:
дауыс беруге барлығы ___________ комиссия мүшесі қатысты, оның ішінде:
___дауыс берді; ___дауыс берген жоқ.
Комиссияның жобаны қарау нәтижелері:
Р/с
Өлшемшарт атауы
Орташа балл:
1.
Бизнес-идеялардың әлеуметтік бағдарлану дәрежесі/"Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасы өңірлік өнімінің рейтингі
2.
Бизнес-жобаның тиімділігі
3.
Дайындық дәрежесі
4.
Меншікті инфрақұрылымның болуы
5.
Жобаның аналогтармен салыстырғандағы артықшылықтары
6.
Жобаның экономикалық орындылығы
7.
Жобаның таныстырылымы
Жиыны:
Жоба бойынша ең жоғары ықтимал балл қосындысы ___ балды құрайды.
Комиссия шешімі: жоба ______ мың теңге сомасына мақұлданды/ мақұлданған жоқ.
Комиссия мүшелерінің қолдары:
1. ЭЦҚ деректері; ЭЦҚ-мен қол қойылған күні мен уақыты.
2. …..
3. …..
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
__________________________
__________________________
(жеке кәсіпкердің, заңды
тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
Мемлекеттік грант қаражатын қайтару қажеттігі туралы хабарлама
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуына жүргізген мониторинг барысында "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
______________________________________________________ анықтады.
(мемлекеттік грант қаражатын нысаналы пайдаланбау/не жобаның және (немесе)
кәсіпкердің мемлекеттік гранттар беру шарттарына және (немесе) конкурстық комиссияның шешіміне және (немесе) грант беру туралы шарттың талаптарына сәйкес келмеуі не жұмыс орындары санына қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерін кәсіпкердің орындамауы) "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы ұсынған ақпарат негізінде конкурстық комиссия Сізбен арадағы 20___ жылғы "__" ______ № ____ грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдады.
Осы арқылы _______________________________________________ Сізге
(өңірлік үйлестірушінің атауы)
20___ жылғы "__" ______ № ______ грант беру туралы шарт негізінде берілген мемлекеттік грант қаражатын 20___ жылғы "__" ____ дейінгі мерзімде қайтару қажеттігі туралы хабарлайды.
Осы хабарлама көрсетілген мерзімде орындалмаған жағдайда
_________________________________________________________________
(өңірлік үйлестірушінің атауы)
мемлекеттік грант қаражатын қайтару туралы талаппен сотқа жүгінуге құқылы.
___________________ ____________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Хабарламаның тапсырылғаны туралы мәліметтер
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(жеке кәсіпкердің, заңды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
____________________________________________________________
(күні, уақыты, қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидалары

3. Члены комиссии:
1) _______________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии);
2) …..
3) …..
Результаты голосования по проекту:
всего приняло участие в голосовании ______ членов комиссии, из которых:
проголосовало _____; не проголосовало _____.
Результаты рассмотрения комиссии проекта:
№ п/п
Наименование критерия
Средний балл:
1.
Степень социальной ориентированности бизнес-идей/ рейтинг регионального продукта программы "Одно село – один продукт"
2.
Эффективность бизнес-проекта
3.
Степень готовности
4.
Наличие собственной инфраструктуры
5.
Преимущества проекта в сравнении с аналогами
6.
Экономическая целесообразность проекта
7.
Презентация проекта
Итого:
Максимально возможная сумма баллов по проекту составляет ___ баллов.
Решение комиссии: проект одобрен на сумму_____тысяч тенге/не одобрен.
Подписи членов комиссии:
1. Данные из ЭЦП; дата и время подписания ЭЦП.
2. …..
3. …..
_____________________
Приложение 7
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
___________________________
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) индивидуального
предпринимателя,
юридического лица)
Уведомление о необходимости возврата средств государственного гранта
В ходе проведенного мониторинга реализации проектов предпринимателей в рамках Правил предоставления государственных грантов для субъектов социального предпринимательства акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму" выявлено
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(нецелевое использование средств государственного гранта/либо несоответствие проекта и (или) предпринимателя условиям предоставления государственных грантов и (или) решению конкурсной комиссии, и (или) условиям договора о предоставлении гранта, либо неисполнение обязательств предпринимателем по достижении численности рабочих мест)
На основании представленной информации акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму", конкурсной комиссией принято решение о расторжении с Вами договора о предоставлении гранта "__" _____ 20___ года № ___
Настоящим, _______________________________________________уведомляет Вас
(наименование регионального координатора)
о необходимости возврата средств государственного гранта, предоставленного Вам на основании договора о предоставлении государственного гранта "__" ______ 20___ года № ____, в срок до "__" ______ 20___ года.
В случае неисполнения настоящего уведомления в указанные сроки
_____________________________________________________________________________
(наименование регионального координатора)
вправе обратиться в суд с иском с требованием о возврате средств государственного гранта.
___________________ _________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Сведения о вручении уведомления
__________________________________________________
__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
индивидуального предпринимателя, юридического лица)
__________________________________________________
(дата, время, роспись)
_____________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила подведения инженерной инфраструктуры

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидалары Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді, шағын және орта кәсіпкерлік пен индустриялық аймақтардың жобаларына жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу шарттары мен тетігін айқындайды.
2. Осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аяқталмаған құрылыс – тапсырыс беруші пайдалануға беру үшін белгіленген тәртіппен қабылдамаған және мақсатына сай (тұру, қызметтер көрсету, өнім шығару, пайда алу және басқа да пайдалану түрлері) пайдаланылмайтын құрылыс объектісі;
2) бюджеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – БИЖ) – жаңа объектілерді құру (салу) не қолда барларын реконструкциялау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған міндеттерді іске асыруға арналған ақпараттандыру объектілерін, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін қоспағанда, ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту үшін бағытталған, бюджет қаражаты есебінен тікелей бюджеттік бағдарлама әкімшісі белгілі бір уақыт кезеңі ішінде іске асыратын және аяқталған сипаты бар, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекция белгілі бір уақыт кезеңі ішінде іске асыратын және аяқталған сипаты бар іс-шаралар жиынтығы;
3) бюджеттік инвестициялық жобаларды мониторингтеу – бюджет қаражаты бөлінген кезден бастап пайдалануға берілген кезге дейін жаңа объектілер тұрғызу (салу), жұмыс істеп тұрған объектілерді реконструкциялау, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту барысы туралы ақпаратты тұрақты және жүйелі түрде жинау мен талдау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
4) бюджет процесі – мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен регламенттелген бюджетті жоспарлау, қарау, бекіту, атқару, нақтылау және түзету, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізу, бюджеттік есеп және бюджеттік есептілік, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, бюджеттік мониторингтеу және нәтижелерді бағалау жөніндегі қызметі;
5) жеке кабинет – тізілімдегі пайдаланушының (кәсіпкер, уәкілетті орган, өңірлік үйлестіруші, өңірлік үйлестіру кеңесі, бюджеттік бағдарлама әкімшісі) дербес веб-парақшасы;
6) жеке шот – тізілімдегі өтінімдерді тіркеу және олармен операцияларды есепке алу мақсатында кәсіпкерді сәйкестендіруге мүмкіндік беретін жазбалардың жиынтығы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подведения инженерной инфраструктуры разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), определяют условия и механизм подведения недостающей инженерной инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон.
2. В настоящих Правилах подведения инженерной инфраструктуры используются следующие основные понятия:
1) незавершенное строительство – объект строительства, не принятый в установленном порядке заказчиком для ввода в эксплуатацию и не используемый по назначению (проживание, оказание услуг, выпуск продукции, получение прибыли и другие виды эксплуатации);
2) бюджетный инвестиционный проект (далее – БИП) – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание и развитие объектов информатизации, за исключением объектов информатизации, предназначенных для реализации задач, направленных на обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан, а также объектов информатизации специальных государственных органов, реализуемых за счет бюджетных средств непосредственно администратором бюджетной программы в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер, дирекцией по реализации пилотного национального проекта в области образования в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер;
3) мониторинг бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору и анализу информации о ходе создания (строительства) новых, реконструкции имеющихся объектов, а также создания и развития объектов информатизации с момента выделения бюджетных средств до момента ввода в эксплуатацию;
4) бюджетный процесс – регламентированная бюджетным законодательством Республики Казахстан деятельность государственных органов по планированию, рассмотрению, утверждению, исполнению, уточнению и корректировке бюджета, ведению бухгалтерского учета и финансовой отчетности, бюджетного учета и бюджетной отчетности, государственному аудиту и финансовому контролю, бюджетному мониторингу и оценке результатов;
5) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (предприниматель, уполномоченный орган, региональный координатор, региональный координационный совет, администратор бюджетной программы) в реестре;
6) лицевой счет – совокупность записей в реестре, позволяющих идентифицировать предпринимателя с целью регистрации заявок и учета операций с ними;

7) жеке қаржыландыру жоспары – мемлекеттік мекеменің шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер бойынша жеке жоспар, төлемдер бойынша жеке жоспар нысанында қалыптастырылатын негізгі құжаты;
8) жергiлiктi бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсi – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкiмi айқындайтын, жергiлiктi атқарушы органның бюджеттiк бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты құрылымдық бөлiмшесi;
9) заманауи форматтағы сауда объектілері – арнаулы немесе аралас тауарлар ассортиментінің атауы (бірліктері) бір мыңнан басталатын және одан асатын, дәстүрлі қызмет көрсету әдісімен қатар өзіне-өзі қызмет көрсету әдісімен, сондай-ақ саудада қосымша қызметтер көрсете отырып жұмыс істейтін, төлем карталарын пайдаланып төлем жүргізуге арналған жабдығы (құрылғысы) бар, еңбек өнімділігі және сауда алаңының шаршы метріне қатысты сату өнімділігі жоғары, аумағының шекарасы шегінде автокөлік құралдарының тұрағына арналған алаңның болуы көзделген, кемінде 500 (бес жүз) шаршы метр сауда алаңы бар стационарлық сауда объектілері;
10) инженерлік инфрақұрылым – халықтың тыныс-тіршілігіне, сондай-ақ өндірістің орнықты жұмыс істеуіне немесе тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің айналымына қалыпты жағдай жасайтын кәсіпорындардың (ұйымдардың), объектілердің (ғимараттар мен құрылысжайлардың), коммуникациялар мен инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету желілерінің жиынтығы;
11) кәсіпкер – өз қызметін Кодекске сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;
12) көрсетілетін қызметтерді беруші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес өңірлік үйлестіруші айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді және оны иеленуші ретінде сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
13) қаржылық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ҚЭН) – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салудың орындылығы, негізділігі туралы мәліметтер және нәтижені бағалау қамтылған құжат;
14) құрылыс жобасы – көлемдік-жоспарлау, конструкциялық, технологиялық, инженерлік, табиғатты қорғау, экономикалық және өзге де шешімдер, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыруға және жүргізуге, аумақты инженерлік дайындауға, абаттандыруға арналған сметалық есептер қамтылған жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама (құрылыс жобаларына аяқталмаған объектілердің құрылысын консервациялау және өз ресурсы сарқылған объектілерді сүріп тастау жобалары да жатады);

7) индивидуальный план финансирования – основной документ государственного учреждения, который формируется в форме индивидуального плана по обязательствам, индивидуального плана по платежам в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов;
8) администратор местных бюджетных программ – определяемое акимом области (столица, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
9) торговые объекты современного формата – стационарные торговые объекты с торговой площадью не менее 500 (пятьсот) квадратных метров, со специализированным или смешанным ассортиментом товаров от одной тысячи и более наименований (единиц), функционирующие по методу самообслуживания в сочетании с методом традиционного обслуживания, а также оказанием дополнительных услуг торговли, наличием оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек, высокой производительностью труда и продажи с квадратного метра торговой площади, предусматривающие наличие площадки для стоянки автотранспортных средств в пределах границ территории;
10) инженерная инфраструктура – совокупность предприятий (организации), объектов (здания и сооружения), коммуникаций и сетей инженерного и коммунального обеспечения, создающих нормальные условия для жизнедеятельности людей, а также устойчивого функционирования производства или обращения товаров и услуг;
11) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Кодексом;
12) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение в качестве владельца, которое определяется региональным координатором в соответствии с законодательством о государственных закупках;
13) финансово-экономическое обоснование (далее – ФЭО) – документ, содержащий сведения о целесообразности, обоснованности и оценку результата от вложения бюджетных средств в уставный капитал юридических лиц;
14) проект строительства (строительный проект) – проектную (проектно-сметную) документацию, содержащую объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства (к проектам строительства также относятся проекты консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс);

15) құрылыстың сметалық құны (бұдан әрі – сметалық құн) – сомасы жобалық материалдар мен сметалық-нормативтік база негізінде айқындалатын, объект салуды жүзеге асыру үшін қажетті ақша;
16) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган – тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте стратегиялық, экономикалық және бюджеттiк жоспарлау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
17) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган – стратегиялық және экономикалық жоспарлау, бюджет саясатын әзiрлеу және қалыптастыру, сондай-ақ өңiрлiк даму саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және іске асыру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
18) нəтижелер көрсеткіштері – стратегиялық жоспарды, аумақтарды дамыту бағдарламасын және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды іске асыру жөніндегі мемлекеттік орган қызметін сипаттайтын нысаналы индикаторлардың, тікелей жəне түпкілікті нəтижелердің жиынтығы;
19) объектiнi пайдалануға қабылдау актiсi – бекiтiлген жобаға және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес объект құрылысының аяқталғанын және объектiнiң пайдалануға толық әзірлігін растайтын құжат;
20) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
21) өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – ӨҮК) – облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері құратын және басқаратын, қатысушылардың жалпы санының кемінде 50 %-ы бизнес-қоғамдастықтың өкілдерінен тұратын консультативтік-кеңесші орган;
22) өтінім – осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілген қағаз немесе электрондық нысандағы өтініш;
23) өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – өтінімдер, сондай-ақ кәсіпкерлер туралы мәліметтердің жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
24) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық ретке келтірілген, мемлекеттік қолдау процестерін орындау жөнінде қызметтер көрсетуге арналған, "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға, өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімнің мемлекеттік қолдау көрсету шарттарына сәйкестігі тұргысынан оны автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге мүмкіндік беретін жиынтығы;

15) сметная стоимость строительства (далее – сметная стоимость) – деньги, необходимые для осуществления строительства объекта, сумма которых определяется на основе проектных материалов и сметно-нормативной базы;
16) местный уполномоченный орган по государственному планированию – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий функции в сфере стратегического, экономического и бюджетного планирования в соответствующей административно-территориальной единице;
17) центральный уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического и экономического планирования, выработки и формирования бюджетной политики, а также по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
18) показатели результатов – совокупность целевых индикаторов, прямых и конечных результатов, характеризующая деятельность государственного органа по реализации стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетных программ;
19) акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации;
20) региональный координатор – определяемое акимом области (столица, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
21) региональный координационный совет (далее – РКС) – консультативно-совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, с участием представителей бизнес-сообщества не менее 50 % от общего числа;
22) заявка – заявление в бумажной или электронной форме с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры;
23) электронный реестр заявок (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках, а также предпринимателях и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
24) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов государственной поддержки, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронное правительство", регистрации заявки, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям предоставления государственной поддержки;

25) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін, интернет желісінде орналастырылған интернет-ресурс;
26) техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) – негізгі техникалық, технологиялық және өзге де шешімдер туралы мәліметтер, сондай-ақ негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді айқындап, пайда мен шығынды экономикалық талдау негізінде жүргізілетін бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырылуы мен тиімділігін зерделеу нәтижелері қамтылатын құжат;
27) тікелей нәтиже – көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу толығымен осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне байланысты;
28) түпкiлiктi нәтиже – мемлекеттiк орган қызметiнiң тікелей нәтижелерiне қол жеткiзуге негізделген стратегиялық жоспардың, аумақтарды дамыту бағдарламасының және (немесе) бюджеттiк бағдарламаның мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін бюджеттік бағдарлама көрсеткіші;
29) "электрондық үкімет" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысанда көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізетін бірыңғай терезе болып табылатын ақпараттық жүйе;
30) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және ондағы мәліметтердің өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиыны.
3. Шағын және орта кәсіпкерлік және индустриялық аймақтар жобаларына инженерлік инфрақұрылым жеткізу Кодекстің 94-бабының 3-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Инженерлік инфрақұрылымды дамыту жекелеген жобалар үшін дербес (оның ішінде бірнеше жобаларды қамтамасыз ету үшін), сол сияқты индустриялық аймақтар құру шеңберінде жаңа өндірістер құруға, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған шағын және орта кәсіпкерліктің жобаларына жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу болып табылады.
5. Шағын және орта кәсiпкерлік пен индустриялық аймақтар жобаларының инженерлік инфрақұрылымын дамытуға қаражат бөлу Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 46-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

25) веб-портал информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
26) технико-экономическое обоснование (далее – ТЭО) – документ, содержащий сведения об основных технических, технологических и иных решениях, а также результаты изучения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта, проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат с определением основных технико-экономических параметров;
27) прямой результат – количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги;
28) конечный результат – показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа;
29) веб-портал "электронное правительство" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
30) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Подведение инженерной инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон осуществляется в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Кодекса.
4. Развитие инженерной инфраструктуры заключается в подведении недостающей инженерной инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства, направленным на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств, как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках создания индустриальных зон.
5. Выделение средств на развитие инженерной инфраструктуры проектов малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон осуществляется в соответствии со статьей 46 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.

6. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізуге көзделген қаражат белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаның жеке қаржыландыру жоспарының негізінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттермен аударылады.
7. Инженерлік инфрақұрылым жүргізу нысанында қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
8. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесін пайдалану жөніндегі шарттар мен талаптар өңірлік үйлестіруші мен көрсетілетін қызметтерді беруші арасында тиісті шарт жасалғаннан кейін туындаған қатынастарға қолданылады.
2-тарау. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу тәртібі
1-параграф. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу шарттары
9. Инженерлік инфрақұрылымды дамыту осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша қызметін экономиканың басым секторларында, өңдеу өнеркәсібінің салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде жүзеге асыратын кәсіпкерлер, сондай-ақ жобаларын моноқалаларда, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде іске асыратын кәсіпкерлер үшін салалық шектеусіз және кәсіпкердің тіркелген жерін есепке алмай жүзеге асырылады.
10. Бөлінген қаражат су бұру, сумен жабдықтау (сумен жабдықтау үшін ұңғыма бұрғылау), газдандыру, су таратқыштар, бу құбырлары, жылумен жабдықтау, су құбырлары, теміржол тұйықтары, кірме теміржолдар, телефон желілері, қосалқы электр станциялары, электр беру желілері, септиктер, бу-газ қондырғылары инфрақұрылымын салуға (реконструкциялауға) бағытталады.
11. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің объектілері аумағының шекарасына дейін жүзеге асырылады, бұл ретте кәсіпкерлік объектісінің аумағының ішінде инженерлік инфрақұрылым жүргізуге қаражат бөлу көзделмейді.
12. Инженерлік инфрақұрылымды аумақтың шекарасына дейін және индустриялық аймақ ішінде жүргізу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергiлiктi бюджеттен қоса қаржыландырылып, республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
13. Жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу мынадай өлшемшарттарға сай келетін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары үшін жүзеге асырылады:
1) жобаға салынған инвестициялардың көлемі 200 (екі жүз) миллион теңгеден асады;
2) инфрақұрылым салудың (реконструкциялаудың) құны 50 (елу) миллион теңгеден асады, бұл ретте Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның ұсынымы бойынша жобалар үшін 5 (бес) миллиард теңгеден аспайтын сомадағы инфрақұрылым салуды (реконструкциялауды) қоспағанда, инфрақұрылымды (коммуникациялардың барлық түрлеріне) салудың (реконструкциялаудың) ең көп сомасы 1 (бір) миллиард теңгеден аспауға тиіс;

6. Средства, предусмотренные для подведения недостающей инженерной инфраструктуры, перечисляются целевыми трансфертами нижестоящим бюджетам на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденным в установленном порядке.
7. Финансирование меры поддержки в форме подведения инженерной инфраструктуры осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов, а также средств Национального фонда Республики Казахстан.
8. Условия и требования по использованию информационной системы субсидирования распространяются на отношения, возникшие после заключения соответствующего договора между региональным координатором и поставщиком услуг.
Глава 2. Порядок подведения недостающей инженерной инфраструктуры
Параграф 1. Условия подведения недостающей инженерной инфраструктуры
9. Развитие инженерной инфраструктуры осуществляется для предпринимателей, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики, по перечню, согласно приложению 1 к настоящим Правилам подведения инженерной инфраструктуры, отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, а также предпринимателей, реализующих проекты в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах без отраслевых ограничений и учета места регистрации предпринимателя.
10. Выделенные средства направляются на строительство (реконструкцию) следующей инфраструктуры: водоотведение, водоснабжение (бурение скважин для водоснабжения), газификация, водоводы, паропроводы, теплоснабжение, водопроводы, железнодорожные тупики, железнодорожные подъездные пути, телефонизация, электрические подстанции, линии электропередачи, септики, парогазовые установки.
11. Подведение недостающей инженерной инфраструктуры осуществляется до границы территории объекта субъектов малого и среднего предпринимательства, при этом не предусматривается выделение средств на подведение инженерной инфраструктуры внутри территории объекта предпринимателя.
12. Подведение инженерной инфраструктуры до границы территории и внутри индустриальной зоны осуществляется за счет средств республиканского бюджета при софинансировании из местного бюджета согласно бюджетному законодательству Республики Казахстан.
13. Подведение недостающей инженерной инфраструктуры осуществляется для проектов субъектов малого и среднего предпринимательства, отвечающих следующим критериям:
1) объем инвестиций в проект более 200 (двести) миллионов тенге;
2) стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры более 50 (пятьдесят) миллионов тенге, при этом максимальная сумма строительства (реконструкции) инфраструктуры (на все виды коммуникаций) не может превышать 1 (один) миллиард тенге, за исключением строительства (реконструкции) инфраструктуры для проектов по рекомендации Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан на сумму, не превышающую 5 (пять) миллиард тенге;

3) жобалар құрылысының әзірлік дәрежесі 30 %-дан кем болмауға тиіс.
14. Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның қарауы үшін экспортқа бағдарлануды және импорт алмастыруды салалық бағалау, сондай-ақ тиісті саланы дамытуға экономикалық әсер қамтылған тиісті салалық уәкілетті органның оң қорытындысы қажет.
15. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу мынадай өлшемшарттарға сай келетін индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобалары үшін жүзеге асырылады:
1) жобаға салынған инвестиция көлемі 10 (он) миллиард теңгеден кем емес;
2) инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны 1 (бір) миллиард теңгеден кем емес, бірақ 10 (он) миллиард теңгеден аспайды;
3) жобалар құрылысының әзірлік дәрежесі кемінде 30 %.
16. Мынадай өлшемшарттарға сай келетін заманауи форматтағы сауда объектілерін салу жобаларына жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізуге жол беріледі:
1) Астана, Алматы және Шымкент қалаларында – сауда алаңы кемінде 3 (үш) мың шаршы метр;
2) облыстарда – сауда алаңы кемінде 1 (бір) мың шаршы метр.
17. Осы Инфрақұрылымды жүргізу қағидаларының өлшемшарттарына сай келмейтін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен индустриялық аймақтың жобаларына инфрақұрылым жүргізу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Бұл ретте жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу өлшемшарттарына сай келетін шағын және орта кәсіпкерлік пен индустриялық аймақтың жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу жергілікті атқарушы органдардың қалауы бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен де жүзеге асырылуы мүмкін.
18. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен индустриялық аймақтың жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу жергілікті бюджеттен құрылыс құнының кемінде 10 %-ы мөлшерінде қоса қаржыландырылып жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы органдар шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің және индустриялық аймақтың жобаларына жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу кезінде қатысушыларға халықты жұмыспен қамту орталықтарының бағыттары бойынша құрылыс (реконструкциялау) кезінде жаңадан құрылатын жұмыс орындарының кемінде 10 %-ын береді.
19. Инженерлік инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны шағын және орта кәсіпкерлік субьектілерінің жобалары құнының және (немесе) индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобасы құнының 50 %-ынан аспайды.
20. Инженерлік инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

3) степень готовности строительства проектов не менее 30 %.
14. Для рассмотрения Государственной комиссией по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан необходимо положительное заключение соответствующего отраслевого уполномоченного органа, содержащее отраслевую оценку экспортоориентированности и импортозамещения, а также экономический эффект на развитие соответствующей отрасли.
15. Подведение недостающей инженерной инфраструктуры осуществляется для проектов создания или развития индустриальных зон, отвечающих следующим критериям:
1) объем инвестиций в проект не меньше 10 (десять) миллиард тенге;
2) стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не меньше 1 (один) миллиард тенге, но не больше 10 (десять) миллиард тенге;
3) степень готовности строительства проектов не менее 30 %.
16. Допускается подведение недостающей инженерной инфраструктуры к проектам строительства торговых объектов современного формата, отвечающим следующим критериям:
1) с торговой площадью не менее 3 (три) тысяч квадратных метров в городах Астане, Алматы и Шымкенте;
2) с торговой площадью не менее 1 (один) тысяч квадратных метров в областях.
17. Подведение инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны, не отвечающим критериям настоящих Правил подведения инфраструктуры, осуществляется за счет средств местного бюджета. При этом подведение недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны, отвечающим критериям подведения недостающей инфраструктуры, может также осуществляться за счет средств местного бюджета по усмотрению местных исполнительных органов.
18. Подведение недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны осуществляется при софинансировании из местного бюджета в размере не менее 10 % от стоимости строительства.
Местные исполнительные органы при подведении недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны предоставляют участникам не менее 10 % вновь создаваемых рабочих мест при строительстве (реконструкции) по направлениям центров занятости населения.
19. Стоимость строительства (реконструкции) инженерной инфраструктуры не превышает 50 % от стоимости проекта субъектов малого и среднего предпринимательства и (или) от стоимости проекта создания или развития индустриальных зон.
20. Строительство (реконструкция) инженерной инфраструктуры осуществляются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

21. Өткен қаржы жылында тікелей нәтижелерге қол жеткізілмеген және жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыру қамтамасыз етілмеген БИЖ-ді іске асыру үшін жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізуге республикалық бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қайтадан қаржыландыру жүзеге асырылмайды.
22. Құрылысқа (реконструкциялауға) жоба алдындағы (ТЭН) немесе жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеуге байланысты шығындарды республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыруға жол берілмейді.
23. Өңірлік үйлестіруші ӨҮК жұмыс органы болып табылады, ол:
1) өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары және веб-портал арқылы ұлттық жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде кәсіпкерлердің жобаларына және индустриялық аймақтарға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру түрінде кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдау көрсету барысын ауық-ауық жариялап тұруды қамтамасыз етеді;
2) кәсіпкерлердің жобаларына және индустриялық аймақтарға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру шарттары мен тәртібі бойынша кәсіпкерлерге консультация береді.
24. Жергілікті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жеке қаржыландыру жоспары бекітілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны веб-порталға орналастырады.
2-параграф. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларына және индустриялық аймақтарға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды алу үшін қатысушылардың өзара іс-қимылы
25. Кәсіпкер осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жетіспейтін инфрақұрылымды қаржыландыруға арналған өтінішпен өңірлік үйлестірушіге жүгінеді, онда инфрақұрылымды жүргізу немесе жақсарту қажеттігінің негіздемесі қамтылып, мына құжаттар қоса беріледі:
1) бизнес-жоспар;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, жобаның ТЭН-і;
3) жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттама;
4) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің объектісі бойынша жобалау-сметалық құжаттама;

21. Финансирование из республиканского бюджета, Национального фонда Республики Казахстан на подведение недостающей инженерной инфраструктуры не осуществляется повторно на реализацию БИП, по которым в предыдущем финансовом году не достигнуты прямые результаты и не обеспечено софинансирование из местного бюджета.
22. Не допускается финансирование из республиканского и местного бюджетов затрат, связанных с разработкой предпроектной (ТЭО) или проектной (проектно-сметной) документации на строительство (реконструкцию).
23. Рабочим органом РКС является региональный координатор, который:
1) на периодической основе обеспечивает освещение через региональные средства массовой информации и веб-портал в течение всего срока реализации национального проекта хода предоставления государственной поддержки предпринимателям в виде финансирования недостающей инженерной инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам;
2) консультирует предпринимателей по условиям и порядку предоставления финансирования недостающей инженерной инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам.
24. Администратор местной бюджетной программы в течение 3 (три) рабочих дней после утверждения индивидуального плана финансирования размещает его на веб-портале.
Параграф 2. Взаимодействие участников для получения недостающей инженерной инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальным зонам
25. Предприниматель обращается к региональному координатору с заявлением на финансирование недостающей инженерной инфраструктуры по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам подведения инженерной инфраструктуры, включающей обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры, к которой прилагает следующие документы:
1) бизнес-план;
2) ТЭО проекта, за исключением проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938) (далее – Правила);
3) проектно-сметную документацию по проекту;
4) проектно-сметную документацию по объекту субъектов малого и среднего предпринимательства;

5) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің объектісі бойынша орындалған жұмыстардың актілері;
6) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде шеккен шығыстар бойынша төлем шоттары.
26. Өңірлік үйлестіруші құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) кәсіпкердің жобасын осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
2) ӨҮК үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
3) құжаттардың толық топтамасымен қоса кәсіпкерлер жобаларының тізімін ӨҮК қарауына енгізеді;
4) ӨҮК отырысы күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, өткізілетін күнін, уақытын және орнын айқындайды, ол туралы ӨҮК барлық мүшелерін хабардар етеді.
27. Кәсіпкер құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық емес екенін анықтаған, сондай-ақ кәсіпкер және (немесе) ұсынылған материалдар, объектілер, мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті деректер мен мәліметтер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда өңiрлiк үйлестiрушi кәсiпкерге мемлекеттiк қызметтi көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауаппен бар хабарлама жiбередi.
28. ӨҮК отырысы жобалардың қалыптасуына қарай өткізіледі. ӨҮК мүшелерінің саны кемінде 10 (он) адамды құрайды, оның кемінде 50 %-ы кәсіпкерлер қоғамдастығының өкілдері болады.
ӨҮК отырысы ӨҮК мүшелері санының кемінде үштен екісі (кворум) қатысқан кезде өткізіледі. Шешімді қатысушылардың жалпы санының кемінде үштен екісі қабылдайды.
29. ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) кәсіпкердің және ол іске асыратын жобалардың осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының өлшемшарттарына сәйкестігін тексереді;
2) ӨҮК мүшелері арасында кәсіпкердің жобасы мен қоса беріліп отырған құжаттарды, оның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын іске асыру қорытындылары бойынша құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке түсетін салық түсімдері, өнім өндіру көлемі туралы болжамды ақпаратты қарайды және талқылайды;
3) талқылаудың нәтижелері бойынша ӨҮК осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларына сәйкестігі тұрғысынан инженерлік инфрақұрылым салуды (реконструкциялауды) қаржыландыру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
30. ӨҮК шешімі ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті хаттамамен ресімделеді.
31. Өңірлік үйлестіруші ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін кәсіпкерге ӨҮК шешімі туралы хабарлама жібереді. ӨҮК теріс шешім қабылдаған жағдайда өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге уәжді жауап жолдайды.

5) акты выполненных работ по объекту субъектов малого и среднего предпринимательства;
6) счета к оплате по расходам, понесенным при разработке проектно-сметной документации.
26. Региональный координатор после получения документов в течение 5 (пять) рабочих дней:
1) проверяет проект предпринимателя на предмет соответствия условиям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры;
2) вырабатывает рекомендации по проектам предпринимателей для РКС;
3) вносит на рассмотрение РКС список проектов предпринимателей с приложением полного пакета документов;
4) формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.
27. В случаях установления предпринимателем недостоверности документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также несоответствия предпринимателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, региональный координатор направляет уведомление предпринимателю с мотивированным ответом об отказе в оказании государственной услуги.
28. Заседание РКС проводится по мере формирования проектов. Количество членов РКС составляет не менее 10 (десять) человек, из которых не менее 50 % представляется предпринимательским сообществом.
Заседание РКС проводится при присутствии на нем не менее двух третей от количества членов РКС (кворум). Решение принимается не менее чем двумя третями от общего числа присутствующих.
29. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
1) проверку соответствия предпринимателя и реализуемых им проектов критериям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры;
2) рассмотрение и обсуждение между членами РКС проекта предпринимателя и прилагаемых документов, в том числе прогнозную информацию о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов субъектов малого и среднего предпринимательства;
3) по результатам обсуждения РКС принимает решение о возможности (или невозможности) финансирования строительства (реконструкции) инженерной инфраструктуры на предмет соответствия настоящим Правилам подведения инженерной инфраструктуры.
30. Решение РКС оформляется соответствующим протоколом в течение 3 (три) рабочих дней с даты проведения заседания РКС.
31. Региональный координатор после оформления протокола РКС направляет уведомление предпринимателю о решении РКС. В случае вынесения РКС отрицательного решения региональный координатор направляет мотивированный ответ предпринимателю.

32. Өңірлік үйлестіруші ӨҮК хаттамасы ресімделген кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде толық құжаттар топтамасымен қоса кәсіпкерлер жобаларының тізімін, ӨҮК хаттамасын БИЖ-ді одан әрі іске асыру жөнінде шаралар қабылдау үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жолдайды.
33. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қаражат бөлу қажеттігі туралы бюджеттік өтінімді қалыптастырып, оны:
1) осы Инфрақұрылымды жүргізу қағидаларының 13, 15 және 16-тармақтарының өлшемшарттарына сәйкес келетін кәсіпкерлердің мақұлданған жобалары және индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобалары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға;
2) жергілікті бюджет қаражаты есебінен инженерлік инфрақұрылым жүргізуді жоспарлап отырған және құрылыс құнының 10 %-ы мөлшерінде жобаларды қоса қаржыландыруды көздейтін кәсіпкерлердің мақұлданған жобалары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
34. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджеттік өтінімде қамтылған ақпарат пен есептемелердің толықтығы мен анықтығын қамтамасыз етеді.
35. Бюджеттік өтінім келіп түскеннен кейін уәкілетті орган мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) бюджет процесі шеңберінде бюджеттік өтінімнің осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларының шарттарына және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкестігін қарайды;
2) қажет болған жағдайда жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен БИЖ-ді іріктеу бойынша неғұрлым толық талдау жүргізу және шешім қабылдау үшін қажетті қосымша мәліметтер мен құжаттарды сұратады;
3) құжаттардың толық топтамасы бар БИЖ тізбесін қалыптастырады;
4) шығыстар көлемін негіздеу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жиынтық бюджеттік өтінім жібереді;
5) жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне бюджет комиссиясы қарауының қорытындысы және шешімі бойынша инженерлік инфрақұрылымды салуды (реконструкциялауды) қаржыландыру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы ақпарат береді.
36. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық/жергілікті уәкілетті орган мыналарды жүзеге асырады:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін олардың Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасына, әлеуметтік-экономикалық даму болжамына, қолданыстағы табиғи нормалар мен стратегиялық жоспарлардың жобаларына немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларына және бюджеттік бағдарламалардың жобаларына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, бұл ретте бюджеттік өтінімдерді қарау кезінде әрбiр бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың түрлерiн есептегенде басшылыққа алу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге арналған бағалардың дерекқоры да пайдаланылады.
Бюджеттік өтінім жасалуы және ұсынылуы бойынша Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген кезде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық/жергілікті уәкілетті орган оны бюджеттік бағдарлама әкімшісіне қарамай қайтаруға міндетті;

32. Региональный координатор в течение 3 (три) рабочих дней с момента оформления протокола РКС направляет список проектов предпринимателей с приложением полного пакета документов, протокол РКС администратору местных бюджетных программ для принятия мер по дальнейшей реализации БИП.
33. В соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан администратор местных бюджетных программ формирует и направляет бюджетную заявку о необходимости выделения средств:
1) в центральный уполномоченный орган по государственному планированию – по одобренным проектам предпринимателей и проектам создания или развития индустриальной зоны, соответствующим критериям пунктов 13, 15 и 16 настоящих Правил подведения инфраструктуры;
2) в местный уполномоченный орган по государственному планированию – по одобренным проектам предпринимателей, планирующим подведение инфраструктуры за счет средств местного бюджета и предусматривающим софинансирование проектов в размере 10 % от стоимости строительства.
34. Администратор местных бюджетных программ обеспечивает полноту и достоверность информации и расчетов, содержащихся в бюджетной заявке.
35. После поступления бюджетной заявки уполномоченный орган осуществляет следующие мероприятия:
1) в рамках бюджетного процесса рассматривает бюджетную заявку на соответствие условиям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры и бюджетному законодательству Республики Казахстан;
2) при необходимости запрашивает у администраторов местных бюджетных программ дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа и принятия решения по отбору БИП;
3) формирует перечень БИП с наличием полного пакета документов;
4) направляет сводную бюджетную заявку для обоснования объемов расходов в центральный уполномоченный орган по государственному планированию в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
5) информирует администраторов местных бюджетных программ о возможности (или невозможности) финансирования строительства (реконструкции) инженерной инфраструктуры по итогам рассмотрения и решения бюджетной комиссии.
36. Центральный/местный уполномоченный орган по государственному планированию осуществляет следующее:
1) рассматривает бюджетные заявки администраторов бюджетных программ на предмет их соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, прогнозу социально-экономического развития, действующим натуральным нормам и проектам стратегических планов или проектам изменений и дополнений в стратегические планы и проектам бюджетных программ, при этом при рассмотрении бюджетных заявок также используется база данных цен на товары, работы, услуги, установленная законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в качестве ориентира при расчете по видам расходов по каждой бюджетной программе.
При несоответствии бюджетной заявки требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан по ее составлению и представлению центральный/местный уполномоченный орган по государственному планированию обязан возвратить ее администратору бюджетной программы без рассмотрения;

2) материалдарды қарау нәтижелері бойынша бюджеттік өтінімдер мен бюджеттік бағдарламалардың жобалары бойынша қорытындылар қалыптастырып, оларды тиісті бюджет комиссиясының қарауына жібереді;
3) уәкілетті органды/жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін бюджет комиссиясының шешімі туралы хабардар етеді;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің/жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджет туралы заңды іске асыру/жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы жобасын әзірлейді.
37. Республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы Қазақстан Республикасының Президенті республикалық бюджет туралы заңға қол қойған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде қабылданады.
38. Жергілікті атқарушы органның жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулысы (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі) мәслихат жергілікті бюджетті бекіткеннен кейін күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде қабылданады.
39. Тиісті кезеңге бекітілетін республикалық бюджет туралы заңға және мәслихаттардың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттер туралы шешімдеріне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы шешімдеріне, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына, бюджеттік бағдарламаларға, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдеріне, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеттік сыныптамасына, республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына сәйкес жеке қаржыландыру жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарлары, төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары әзірленеді.
40. Кәсіпкерлік субъектілерінің объектілеріне және индустриялық аймақтарға инженерлік инфрақұрылым жүргізу нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны қаржыландырудың жеке жоспары негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер аударуы арқылы жүзеге асырылады.
3-параграф. Индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жөніндегі жобаларға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды алу үшін қатысушылардың өзара іс-қимылы

2) по итогам рассмотрения материалов формирует заключения по бюджетным заявкам, проектам бюджетных программ и направляет на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии;
3) уведомляет уполномоченный орган/администраторов местных бюджетных программ о решении бюджетной комиссии;
4) разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан/местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете/реализации решения маслихата о местном бюджете.
37. Постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете принимается в течение 7 (семь) календарных дней со дня подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете.
38. Постановление местного исполнительного органа (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о реализации решения маслихата о местном бюджете принимается в течение 14 (четырнадцать) календарных дней после утверждения маслихатом местного бюджета.
39. В соответствии с законодательством о республиканском бюджете, утверждаемым на соответствующий период, и решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решением акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год, стратегическими планами государственных органов, бюджетными программами, бюджетной заявкой администраторов бюджетных программ, Государственной бюджетной классификацией Республики Казахстан, справочником государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов, разрабатываются индивидуальные планы финансирования, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
40. Финансирование меры поддержки в форме подведения инженерной инфраструктуры к объектам субъектов предпринимательства и индустриальным зонам осуществляется через перечисление целевых трансфертов администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке.
Параграф 3. Взаимодействие участников для получения недостающей инженерной инфраструктуры к проектам по созданию или развитию индустриальных зон

41. Өңірлік үйлестіруші индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасын әзірлейді және оны ӨҮК қарауына жібереді.
ӨҮК жоба осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының өлшемшарттарына, жергілікті кәсіпкерліктің мүмкіндіктеріне сәйкес келген жағдайда оң шешім шығарады.
42. Өңірлік үйлестіруші ӨҮК оң шешімін алғаннан кейін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес құжаттардың толық топтамасымен қоса индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасын уәкілетті органның және индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті органның қарауына жібереді.
43. Индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті орган өтінім түскен кезден бастап 1 (бір) ай ішінде уәкілетті органға индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасының "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шарттарға сәйкестігі тұрғысынан қорытынды жібереді. Индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті орган 1 (бір) ай ішінде қорытынды бермеген жағдайда ол оң шешіммен берілді деп саналады.
44. Өңірлік үйлестірушілер Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізуге арналған бюджеттік өтінімді, оның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын іске асыру қорытындысы бойынша құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке түсетін салықтық түсімдер, өнім өндірісінің көлемі туралы болжамды ақпарат береді.
45. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті органның қорытындысын ескере отырып, өтінім түскен кезден бастап осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының 1-параграфында регламенттелген тәртіппен индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жөніндегі жобаларды қарайды.
4-параграф. Кәсіпкердің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінім беруі
46. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыруға өтінім беру субсидиялаудың ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде жүзеге асырылады.
47. Кәсіпкерлердің жобалары мен индустриялық аймақтарға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру мынадай шарттар сақталған жағдайда беріледі:
1) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім беру.
"Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;

41. Региональный координатор разрабатывает проект создания или развития индустриальной зоны и направляет его на рассмотрение РКС.
РКС в случае соответствия проекта критериям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры, возможностям местного предпринимательства выносит положительное решение.
42. Региональный координатор после получения положительного решения РКС направляет проект создания или развития индустриальной зоны с приложением полного пакета документов в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан на рассмотрение уполномоченному органу и уполномоченному органу в сфере индустриально-инновационного развития.
43. Уполномоченный орган в сфере индустриально-инновационного развития в течение 1 (один) месяца с момента поступления заявки направляет в уполномоченный орган заключение на соответствие проекта создания или развития индустриальной зоны условиям согласно Закону Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах". В случае непредставления уполномоченным органом в сфере индустриально-инновационного развития в течение 1 (один) месяца заключения оно считается выданным с положительным решением.
44. Региональные координаторы представляют бюджетную заявку на подведение недостающей инженерной инфраструктуры в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, в том числе прогнозную информацию о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов субъектов малого и среднего предпринимательства.
45. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию с учетом заключения уполномоченного органа в сфере индустриально-инновационного развития с момента поступления заявки рассматривает проект по созданию или развитию индустриальных зон в порядке, регламентированном параграфом 1 настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры.
Параграф 4. Подача предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронное правительство"
46. Подача заявки на финансирование недостающей инженерной инфраструктуры осуществляется в электронном виде посредством информационной системы субсидирования.
47. Финансирование недостающей инженерной инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам предоставляется при соблюдении следующих условий:
1) подача заявки по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам подведения инженерной инфраструктуры, посредством веб-портала "электронное правительство".
Информационное взаимодействие веб-портала "электронное правительство" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өтінімді тіркеу;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде кәсіпкердің жеке шотының болуы, оның деректерінің субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара әрекеттесуі нәтижесінде расталуы.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоттың болуы кәсіпкерге субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өтінімді өзінің тіркеуіне мүмкіндік береді, бұл жағдайда өтінім беру талап етілмейді және ол осындай тіркеу жүргізілген кезден бастап берілді деп есептеледі.
48. Кәсіпкерлердің жобалары мен индустриялық аймақтарға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымның қаржыландырылуына үміткер кәсіпкерлер өтінімге PDF форматында мынадай құжаттардың сканерленген көшірмелерін ұсынады:
1) бизнес-жоспар;
2) Қағидаларға сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, жобаның ТЭН-і;
3) сараптаманың оң қорытындысы бар жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттама.
49. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі бойынша, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік және жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама, субъектінің санаты бойынша мәліметтер автоматты түрде "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы айқындалады.
50. Өтінімдерді қабылдау кәсіпкердің тіркелген жері (заңды мекенжайы) бойынша жүзеге асырылады.
Веб-портал (бұдан әрі – жеке кабинет) арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өз бетінше тіркелуі үшін кәсіпкерлерде ЭЦҚ болады;
2) өңірлік үйлестіруші көрсетілетін қызметтерді берушіге ЭЦҚ бар өз жұмыскерлерінің өзектілендірілген тізімдерін, сондай-ақ ӨҮК мүшелерінің өзектілендірілген тізімдерін жыл сайын жібереді.
51. Жеке кабинетте тіркелу үшін кәсіпкер мынадай мәліметтерді:
1) жеке кәсіпкерлер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН), тегін, атын және әкесінің атын (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), толық атауын; бірінші басшының тегін, атын және әкесінің атын (бар болса) және ЖСН;
3) байланыс деректерін (пошта мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктегі банктік шоттың деректемелерін көрсетеді.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде кәсіпкер бір жұмыс күні ішінде жеке кабинетке енгізілген жеке шоттың деректерін өзгертеді.
52. Кәсіпкердің өтінімді қалыптастыруы және тіркеуі жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:

2) регистрация заявки в информационной системе субсидирования;
3) наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования у предпринимателя, данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования дает возможность предпринимателям самостоятельно осуществить регистрацию заявки в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки не требуется и она считается поданной с момента такой регистрации;
48. Предприниматели, претендующие на получение финансирования недостающей инженерной инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам, прикрепляют к заявке следующие сканированные копии документов в формате PDF:
1) бизнес-план;
2) ТЭО проекта, за исключением проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с Правилами;
3) проектно-сметную документацию по проекту с положительным заключением экспертизы.
49. Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по свидетельству о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".
50. Прием заявок осуществляется по месту регистрации (юридический адрес) предпринимателя.
Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – личный кабинет):
1) предприниматели обладают ЭЦП для самостоятельной регистрации в информационной системе субсидирования;
2) региональный координатор ежегодно направляет поставщику услуг актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП, а также актуализированные списки членов РКС.
51. Для регистрации в личном кабинете предпринимателем указываются следующие сведения:
1) для индивидуальных предпринимателей – индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц – бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты банковского счета в банке второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных предприниматель в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в личный кабинет.
52. Формирование и регистрация заявки предпринимателем производятся в личном кабинете в следующем порядке:

1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының 47-тармағы 3) тармақшасының талаптарын тексеруі үшін қажетті мәліметтер енгізіліп, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім кәсіпкердің ЭЦҚ-мен қол қоюы арқылы субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі және өңірлік үйлестірушінің жеке кабинетінде қолжетімді болады. Өңірлік үйлестірушінің веб-порталда көрсетілген электрондық мекенжайына өтінімнің қарауға түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Өңірлік үйлестіруші өтінімді ӨҮК қарауына жіберген кезге дейін тіркелген өтінімде қателіктер анықталған жағдайда кәсіпкер қайтарып алу себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алады.
53. Өңірлік үйлестіруші кәсіпкер өтінімді тіркеген кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) тиісті хабарламаға ЭЦҚ-ны пайдаланып қол қою арқылы оның қабылданғанын растайды (бұл хабарлама кәсіпкердің жеке кабинетінде қолжетімді болады);
2) ӨҮК үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
3) ӨҮК барлық мүшелерін өтінім бойынша дауыс беру қажеттігі туралы хабардар етеді. Бұл хабарлама ӨҮК әрбір мүшесінің жеке кабинетінде қолжетімді болады.
54. Кәсіпкер және/немесе ұсынылған мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда өңірлік үйлестіруші өтінімді тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге уәжді бас тарту жібереді.
55. Дауыс беру аяқталатын күн өңірлік үйлестіруші өтінімнің қабылданғанын растаған күннен бастап бесінші жұмыс күніне белгіленеді.
Дауыс беруді ӨҮК әрбір мүшесі отырыс өткізбей субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өздері жүзеге асырады.
56. ӨҮК конкурстық іріктеуді жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларына сәйкес веб-порталда мыналарды:
1) осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларының өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан кәсіпкердің жобалары мен қоса берілетін құжаттарды, сондай-ақ кәсіпкерлердің жобаларын іске асыру қорытындылары бойынша құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке түсетін салықтық түсімдер, өнім өндіру көлемдері туралы болжамды ақпаратты қарауды;
2) "қолдаймын" немесе "қарсымын" деген тармақтарды белгілеу әдісімен дауыс беруді және жобаларды конкурсқа жіберуді жүзеге асырады.
Дауыс беру қорытындысы бойынша дауыстар саны қосылады және субсидиялаудың ақпараттық жүйесі автоматты түрде қорытынды шешімді айқындайды.
Кәсіпкердің жобасына субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелген ӨҮК мүшелері санының үштен екісінен кемі дауыс берген жағдайда субсидиялаудың ақпараттық жүйесі хаттама қалыптастырмайды және өңірлік үйлестірушіге конкурстың өткізілмегені туралы хабарлама жібереді.

1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпункта 3) пункта 47 настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры;
2) заявка регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания ЭЦП предпринимателя и становится доступной в личном кабинете регионального координатора. На электронный адрес регионального координатора, указанный на веб-портале, направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки.
В случае, если до момента направления региональным координатором заявки на рассмотрение РКС выявлено наличие ошибки в зарегистрированной заявке, предприниматель отзывает заявку с указанием причины отзыва.
53. Региональный координатор в течение 3 (три) рабочих дней с момента регистрации предпринимателем заявки:
1) подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления (данное уведомление становится доступным в личном кабинете предпринимателя);
2) вырабатывает для РКС рекомендации по проектам предпринимателей;
3) уведомляет всех членов РКС о необходимости голосования по заявке. Данное уведомление становится доступным в личном кабинете каждого члена РКС.
54. В случае несоответствия предпринимателя и/или представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, региональный координатор направляет мотивированный отказ предпринимателю в течение 5 (пять) рабочих дней с даты регистрации заявки.
55. Дата завершения голосования устанавливается на пятый рабочий день с даты подтверждения принятия заявки региональным координатором.
Голосование осуществляется в информационной системе субсидирования каждым членом РКС индивидуально без проведения заседания.
56. РКС в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами подведения инженерной инфраструктуры при проведении конкурсного отбора осуществляет на веб-портале:
1) рассмотрение проектов предпринимателя и прилагаемых документов на соответствие критериям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры, а также прогнозной информации о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов предпринимателей;
2) голосование методом простановки пунктов "за" или "против" и допуск проектов к конкурсу.
По итогам голосования количество голосов суммируется и информационной системой субсидирования автоматически определяется итоговое решение.
В случае, если за проект предпринимателя проголосовало менее двух третей от количества членов РКС, зарегистрированных в информационной системе субсидирования, информационная система субсидирования отказывает в формировании протокола и направляет уведомление региональному координатору о несостоявшемся конкурсе.

57. ӨҮК шешімі ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті хаттамамен ресімделеді.
58. ӨҮК құрамы хаттамаға ЭЦҚ-ны пайдаланып қол қояды. ӨҮК хаттамасына қол қойылғаннан кейін жоба бойынша кәсіпкердің құжаттамасы БИЖ-ді одан әрі іске асыру жөнінде шаралар қабылдау үшін өңірлік үйлестірушінің, кәсіпкердің және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке кабинетінде қолжетімді болады.
59. Осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидалары шеңберінде қатысушылардың жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу үшін одан арғы өзара іс-қимылы осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының 1 және 2-параграфтарында айқындалған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
60. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға үнемі онлайн-режимде өтеусіз негізде беріледі.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділігі бар көрсетілетін қызметтерді берушіге дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес жауапты тұлғалардың тізімін жыл сайын жібереді.
3-тарау. Инженерлік инфрақұрылымды жүргізуді мониторингтеу
61. Осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидалары шеңберінде инженерлік инфрақұрылымды жүргізу мониторингін уәкілетті орган/жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі Қағидалар негізінде жүзеге асырады.
62. БИЖ-дің іске асырылуын мониторингтеуде:
1) БИЖ-дің іске асырылу барысы туралы ақпарат жинау;
2) бюджеттік бағдарламаларға сәйкес бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп дайындау;
3) БИЖ бойынша қаржы қаражатының игерілген сомасы жөнінде ақпарат жинау көзделеді.
63. Есепті қаржы жылы ішінде БИЖ бойынша орындалған жұмыстардың нақты және жоспарлы көлемдері мен қаржы қаражатының игерілген сомалары туралы ақпаратты қамтитын қағаз және электрондық жеткізгіштердегі есеп мониторингтің қорытындысы болып табылады.
Есептің PDF форматындағы сканерленген көшірмесін өңірлік үйлестіруші осындай есепті уәкілетті орган/жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне жүктейді.
64. Нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын республикалық және жергілікті БИЖ бойынша жылдық мониторингті республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi мемлекеттiк жоспарлау жөніндегі орталық уәкiлеттi органға, оның iшiнде электрондық порталға жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (он) сәуірінен кешiктiрмей қазақ және орыс тiлдерiнде ұсынады.
Жиынтық ақпаратта:

57. Решение РКС оформляется соответствующим протоколом в течение 1 (один) рабочего дня с даты проведения заседания РКС.
58. Протокол подписывается составом РКС с использованием ЭЦП. После подписания протокола РКС документация предпринимателя по проекту становится доступной в личном кабинете регионального координатора, предпринимателя и администратора местных бюджетных программ для принятия мер по дальнейшей реализации БИП.
59. Дальнейшее взаимодействие участников в рамках настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры для подведения недостающей инфраструктуры осуществляется в соответствии с порядком, определенным параграфами 1 и 2 настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры.
60. Доступ к информационной системе субсидирования предоставляется центральному уполномоченному органу по государственному планированию постоянно в онлайн-режиме на безвозмездной основе.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию ежегодно направляет поставщику услуг, имеющему доступ к информационной системе субсидирования, список ответственных лиц в соответствии с требованиями по защите персональных данных.
Глава 3. Мониторинг подведения инженерной инфраструктуры
61. Мониторинг подведения инженерной инфраструктуры в рамках настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры осуществляется уполномоченным органом/администратором местных бюджетных программ на основе Правил.
62. Мониторинг реализации БИП предусматривает:
1) сбор информации о ходе реализации БИП;
2) подготовку отчета о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, в соответствии с бюджетными программами;
3) сбор информации по сумме освоения финансовых средств по БИП.
63. Итогом мониторинга является отчет, содержащий информацию о фактических и плановых объемах выполненных работ и суммах освоения финансовых средств по БИП за отчетный финансовый год, на бумажном и электронном носителях.
Сканированная копия отчета в формате PDF загружается региональным координатором в информационную систему субсидирования в течение 2 (два) рабочих дней с даты принятия такого отчета уполномоченным органом/администратором местных бюджетных программ.
64. Годовой мониторинг по республиканским и местным БИП, реализуемым за счет целевых трансфертов на развитие, представляется администраторами республиканских бюджетных программ на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по государственному планированию, в том числе на электронный портал, ежегодно не позднее 10 (десятого) апреля года, следующего за отчетным.
Сводная информация включает:

1) республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпарат;
2) республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және кредиттер есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ туралы ақпарат қамтылады.
65. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын БИЖ іске асырылу барысы туралы жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды және есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (он) сәуірден кешіктірмей облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне ұсынады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері БИЖ-ді іске асырудың жылдық мониторингін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылғы 1 (бір) сәуірге дейін ұсынады.
Жиынтық ақпаратта:
1) жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпарат;
2) аяқталған және өтпелі жобалар, әзірленетін ЖСҚ саны бойынша ақпарат;
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті қаражатының және облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен қаржыландырылатын БИЖ тізбесі, қаржыландыру жоспарының сомалары, жобалардың нақты орындалуы, аяқталған жобалар саны, игерілмеген сомалар мен оның себептері туралы ақпарат қамтылады.
66. Жергілікті атқарушы органдар нысаналы трансферттерді тиісті бюджеттік бағдарламаларда айқындалған нысаналы мақсатқа сай ғана пайдаланады.

1) информацию о БИП, реализуемых за счет средств республиканского бюджета;
2) информацию о местных БИП, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета.
65. Годовой мониторинг о ходе реализации БИП, осуществляемых за счет средств местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на государственном и русском языках и представляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы ежегодно не позднее 10 (десять) апреля года, следующего за отчетным.
Администраторы местных бюджетных программ представляют годовой мониторинг реализации БИП в местный уполномоченный орган по государственному планированию до 1 (первого) апреля года, следующего за отчетным.
Сводная информация включает:
1) информацию о БИП, реализуемых за счет средств местного бюджета;
2) информацию по завершенным и переходящим проектам, количеству разрабатываемых ПСД;
3) перечень БИП, финансируемых за счет средств бюджета района (города областного значения) и целевых трансфертов на развитие и кредитов из областного бюджета, информацию о суммах плана финансирования, фактическом исполнении, количестве завершенных проектов, суммах и причинах неосвоения.
66. Целевые трансферты используются местными исполнительными органами только в соответствии с их целевым назначением, определенным в соответствующих бюджетных программах.

67. Мемлекеттiк аудиттiң нәтижелерi бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға сәйкес нысаналы трансферттердiң нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған сомалар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік аудит нәтижелерi бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға қол қойылғаннан кейін 3 (үш) айдан кешiктiрілмей осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке мiндеттi түрде қайтарылуға тиiс.

67. Использованные не по целевому назначению суммы целевых трансфертов согласно аудиторскому заключению, принимаемому по результатам государственного аудита, подлежат обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты, не позднее 3 (три) месяцев после подписания аудиторского заключения, принимаемого по результатам государственного аудита, в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

68. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң/облыстың жергiлiктi атқарушы органының шешiмi бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң/облыстың жергiлiктi атқарушы органының резервiнен бөлiнгендердi қоспағанда, республикалық/облыстық бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерiнiң тиiстi қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары нысаналы мақсаты сақтала отырып, келесі қаржы жылында пайдаланылады (толық пайдаланылады).

68. По решению Правительства Республики Казахстан/местного исполнительного органа области неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского/областного бюджета, за исключением выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан/местного исполнительного органа области, используются (доиспользуются) в следующем финансовом году с соблюдением их целевого назначения.

69. Қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң/облыстың жергiлiктi атқарушы органының шешiмi бойынша пайдалануға (толық пайдалануға) рұқсат берілген, өткен қаржы жылында бөлінген нысаналы даму трансферттерінің пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары ағымдағы қаржы жылының соңына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке қайтарылуға тиіс.
70. Қазақстан Республикасының Үкiметi, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы ағымдағы қаржы жылында одан әрі пайдалану (толық пайдалану) туралы шешім қабылдамаған республикалық, облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің ағымдағы қаржы жылы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары жылдың басындағы бюджет қаражатының қалдығы есебінен ағымдағы қаржы жылының 1 (бірінші) наурызына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке қайтарылуға тиіс.

69. Неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенные использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан/местного исполнительного органа области, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до конца текущего финансового года.
70. Неиспользованные (недоиспользованные) в истекшем финансовом году суммы целевых трансфертов, выделенных из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджета, по которым Правительством Республики Казахстан, местным исполнительным органом области или района (города областного значения) не было принято решение о дальнейшем использовании (доиспользовании) в текущем финансовом году, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 1 (первого) марта текущего финансового года за счет остатков бюджетных средств на начало года.

71. Мониторинг нәтижелері бойынша тікелей нәтижелерге қол жеткізілмеген және жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыру қамтамасыз етілмеген жағдайда БИЖ-ді іске асыруға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қайта жүзеге асырылмайды.
72. Өңірлік үйлестірушілер жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) ақпаннан кешіктірмей кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға шағын және орта кәсіпкерлік жобаларының іске асырылу мәртебесі туралы ақпарат береді. Жобалар пайдалануға берілген жағдайда өңірлік үйлестірушілер құрылған тұрақты және уақытша жұмыс орындары, салық аударымдары, өнімнің шығарылуы және еңбекақы төлеу қорының ұлғаюы туралы ақпарат береді.
Инженерлік инфрақұрылым
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Экономиканың басым секторларының тізбесі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
01

71. В случаях недостижения прямых результатов и необеспечения софинансирования из местного бюджета по результатам мониторинга подведение недостающей инженерной инфраструктуры не осуществляется повторно на реализацию БИП.
72. Региональные координаторы ежегодно не позднее 10 (десять) февраля года, следующего за отчетным, представляют уполномоченному органу по предпринимательству информацию о статусе реализации проектов малого и среднего предпринимательства. В случае ввода в эксплуатацию проектов региональные координаторы представляют информацию о созданных постоянных и временных рабочих местах, налоговых отчислениях, выпуске продукции и увеличении фонда оплаты труда.
__________________________
Приложение 1
к Правилам подведения
инженерной инфраструктуры
Перечень приоритетных секторов экономики
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
01

96.01
Текстиль және тері бұйымдарын жуу және (химиялық) тазалау
* осы экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін жалға алуды және олардың лизингін көздейді.
Инженерлік инфрақұрылым
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыруға өтініш
_____________________________________________
(бұдан әрі – кәсіпкер) (заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы;
дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), паспорт деректері)
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның орналасқан жері, пошта мекенжайы;
дара кәсіпкердің тұрғылықты жері)
______________________________________________________________
(жоба іске асырылатын жер)
_______________________________________________________________
(қала (аудан) коды көрсетілген байланыс телефонының нөмірі, электрондық пошта
мекенжайы) _____________________________________________________
(банк деректемелері)
_______________________________________________________________
(қызметтің бейінді бағыттары көрсетіледі)
_______________________________________________________________
(экономика саласы, экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ)
көрсетіледі) ____________________________________________________
(ұйымның басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, байланыс телефоны) ____________________________________________________________
(жобаның жауапты орындаушысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, байланыс телефоны)
_______________________________________________________________
қажетті ақша қаражаты (меншікті қаражаты, қарыз қаражаты)
_______________________________________________________________
инфрақұрылымды жүргізу немесе жақсарту қажеттігінің негіздемесі:
жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру үшін конкурстық іріктеуге қатысатыны туралы мәлімдейді. Кәсіпкер конкурстың шарттарымен танысты және Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларына сәйкес қажетті құжаттарды қоса беріп отыр.
_______________________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
20___жылғы "___" __________ "____" сағ. "____" мин өтініштің №____.
Мен өзім ұсынған мәліметтердің анық екендігін растаймын және ӨҮК мәліметтерді тексеруіне қарсы емеспін.
Осы өтінімге қол қою арқылы кәсіпкер мынаны мәлімдейді және оған кепілдік береді:

96.01
Стирка и (химическая) чистка текстильных и меховых изделий
* данный общий классификатор видов экономической деятельности предусматривает аренду и лизинг легковых автомобилей отечественных производителей.
__________________________
Приложение 2
к Правилам подведения
инженерной инфраструктуры
Форма
Заявление на финансирование недостающей инженерной инфраструктуры
______________________________________________________
(далее – предприниматель)
(организационно-правовая форма, наименование юридического лица; фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя, паспортные данные)
_______________________________________________________________
(местонахождение, почтовый адрес юридического лица; местожительство
индивидуального предпринимателя)
_______________________________________________________________
(место реализации проекта)
_______________________________________________________________
(номер контактного телефона с указанием кода города (района), адрес электронной почты)
_______________________________________________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________________________________________
(указать профилирующее направление деятельности)
_______________________________________________________________
(указать отрасль экономики, общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД)
_______________________________________________________________
(руководитель организации (фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность, контактный телефон)
_______________________________________________________________
(ответственный исполнитель проекта (фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность, контактный телефон)
_______________________________________________________________
необходимые денежные средства (собственные средства, заемные средства):
_______________________________________________________________
обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры заявляет об участии в конкурсном отборе на финансирование недостающей инженерной инфраструктуры. Предприниматель ознакомлен с условиями конкурса и прикрепляет в соответствии с Правилами подведения инженерной инфраструктуры необходимые документы.
___________________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
№ заявления от "___" _____________ 20___ года "____" часа "____" минут.
Я подтверждаю, что представленные мной сведения являются достоверными, и не возражаю против проверки сведений РКС.
Предприниматель, подписав настоящую заявку, заявляет и гарантирует следующее:

1. Барлық деректер, ақпарат және құжаттама төменде көрсетілген күнге анық болып табылады және шындыққа толығымен сәйкес келеді.
2. Кәсіпкерге жалған, толық емес және/немесе анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық туралы ескертілді.
3. Кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын тұлғаға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретінін кәсіпкер растайды.
4. Көрсетілген деректер мен ақпараттың анық емес екені анықталған жағдайда көрсетілген деректердің анық емес екенін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде осы өтінім қабылданбайтынымен келісемін.
Кәсіпкер осы арқылы мыналарға келісімін береді:
1. Өңірлік үйлестіруші осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына ұсынады.
2. Осы өтiнiмде қамтылатын барлық мәліметтер, сондай-ақ барлық талап етілген құжаттар жетiспейтiн инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру үшiн ғана берiлдi.
3. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылым қаржыландырылған жағдайда ақпаратқа, оның ішінде коммерциялық және банктік құпияларды құрайтын ақпаратқа, сондай-ақ бастапқы статистикалық деректерге қолжетімділік ұсынады.
4. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу бойынша мемлекеттік қолдауды ұсыну туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды және келісетінімді растаймын.
________________________ ___________________________
Басшы (дара кәсіпкер) (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы).
Инженерлік инфрақұрылым
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыруға арналған конкурстық іріктеуге қатысуға электрондық өтінім
1. ___________ облысында (республикалық маңызы бар қалада, астанада).
____________________________________________________.
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Ұсынылып отырған жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыруға арналған конкурстық іріктеуге қатысу туралы материалдарды қарауды сұраймын.
3. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы _________________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________
басшының ЖСН ________________________________________________
мекенжайы ____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ___________________________________________
дара кәсіпкер үшін:
атауы _________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________
ЖСН __________________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
кім берді ______________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы _____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ____________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері _________________________________________________
хабарланған күні ______________________________________________ .

1. Все данные, информация и документация являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату.
2. Предприниматель предупрежден об ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан за представление ложных, неполных и/или недостоверных сведений.
3. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция предпринимателя позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
4. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящая заявка отклоняется на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных.
Предприниматель настоящим предоставляет согласие с тем, что:
1. Региональный координатор представляет указанные в настоящей заявке сведения, информацию и представленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".
2. Все сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные документы представлены исключительно для финансирования недостающей инженерной инфраструктуры.
3. В случае финансирования недостающей инженерной инфраструктуры, предоставляет доступ к информации, в том числе составляющей коммерческую и банковскую тайны, а также первичные статистические данные.
4. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о предоставлении государственной поддержки по подведению недостающей инженерной инфраструктуры ознакомлен и согласен.
___________________________ ____________________________________
Руководитель (индивидуальный (подпись) (расшифровка подписи) предприниматель).
_______________________
Приложение 3
к Правилам подведения
инженерной инфраструктуры
Форма
Электронная заявка на участие в конкурсном отборе на финансирование недостающей производственной инженерной инфраструктуры
1. В ___________ области (города республиканского значения, столицы)
от ______________________________________________________________________.
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) индивидуального предпринимателя)
2. Прошу рассмотреть представленные материалы об участии в конкурсном отборе на финансирование недостающей инженерной инфраструктуры.
3. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование _________________________________________________
БИН _________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
ИИН руководителя ____________________________________________
адрес ________________________________________________________
номер телефона (факса) ________________________________________
для индивидуального предпринимателя:
наименование ________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________
ИИН ________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер _______________________________________________________
кем выдано ___________________________________________________
дата выдачи ___________________________________________________
адрес _________________________________________________________
номер телефона (факса) _________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя:
местонахождение ______________________________________________
дата уведомления ______________________________________________ .

4. Кәсіпкердің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының болуы туралы мәліметтер:
Банк деректемелері: _____________________________________________
Банктің атауы: __________________________________________________
БСК ___________________________________________________________
ЖСК___________________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
5. Жоба туралы мәліметтер:
жобаның атауы __________________________________________________
жобаның қысқаша сипаттамасы ____________________________________
жоба іске асырылатын жер ________________________________________
қызметтің бейінді бағыты (*жоба облыс орталықтарында, Астана, Алматы, Шымкент және Семей қалаларында іске асырылған жағдайда толтырылады): _________________
қажетті инфрақұрылым түрі _______________________________________
инфрақұрылымды жүргізу немесе жақсарту қажеттілігінің негіздемесі
____________________________________________________________________
құрылыстың құны, мың теңге _____________________________________
жобаның құны (инвестициялар), мың теңге __________________________
салық салу жүйесі: _______________________________________________
экономика саласын көрсету: _______________________________________
экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ):________________________________________________________
жалдамалы жұмыскерлер саны ____________________________________

4. Сведения о наличии текущего счета у предпринимателя в банке второго уровня:
Реквизиты банка: _____________________________________________
Наименование банка: __________________________________________
БИК ________________________________________________________
ИИК ________________________________________________________
БИН ________________________________________________________
Кбе _________________________________________________________ .
5. Сведения о проекте:
наименование проекта _________________________________________
краткое описание проекта ______________________________________
место реализации проекта______________________________________
профилирующее направление деятельности (*заполняется в случае реализации проекта в областных центрах, городах Астане, Алматы, Шымкенте и Семее):
_____________________________________________________________
проекта в областных центрах, городах Астане, Алматы, Шымкенте и Семее):
_____________________________________________________________
вид необходимой инфраструктуры _______________________________
обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры
______________________________________________________________
стоимость строительства, тысяч тенге _____________________________
стоимость проекта (инвестиции), тысяч тенге ______________________
система налогообложения: ______________________________________
указать отрасль экономики: _____________________________________
общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД):
______________________________________________________________ .
численность наемных работников ________________________________

1) өңірлік үйлестірушінің алғаш талап етуі бойынша осы өтінімді қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды беруге және ашуға;
2) өтінімде көрсетілген деректер өзгерген жағдайда өңірлік үйлестірушіні дереу хабардар етуге міндеттенемін.
Мен:
1) өңірлік үйлестіруші мен ӨҮК ұсынылған мәліметтерге тексеру жүргізілетінмен;
2) өңірлік үйлестіруші көрсетілген деректердің дұрыстығын тексеруге міндетті емес екенімен;
3) осы өтінімде қамтылған мәліметтер, сондай-ақ барлық талап етілген құжаттар жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру үшін ғана ұсынылғанымен;
4) көрсетілген деректер мен ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда осы өтінім оны қараудың кез келген кезеңінде қабылданбайтынымен;
5) өңірлік үйлестіруші осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына ұсынатынымен;
6) өңірлік үйлестірушінің осы өтінімді қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (қажетті құжаттарды ресімдеуге және т.с.с.) өңірлік үйлестірушінің қаржыландыруды беру немесе кәсіпкер шеккен шығасыларды өтеу міндеттемесі болып табылмайтынымен келісемін.
Конкурс шарттарымен және Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларымен таныстым.
Ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анық мәліметтер ұсынбағаным үшін жауаптылық туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректер мен өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп шығаруға және пайдалануға келісім беремін.
Өтініш беруші 20__ жылғы "___" _____ сағ. 00:00 қол қойып, жіберді:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өңірлік үйлестіруші 20__ жылғы "___" __________ сағ. 00:00-де қабылдады:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Шағын бизнес субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған "Бәсекеге қабілеттілік" инвестициялық гранттарын беру қағидалары

1) предоставлять и раскрывать по первому требованию регионального координатора любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайны, затребованные в рамках рассмотрения настоящей заявки;
2) незамедлительно уведомить регионального координатора в случае изменения данных, указанных в заявке.
Согласен с тем, что:
1) региональным координатором и РКС проводится проверка представленных сведений;
2) региональный координатор не обязан проверять действительность указанных данных;
3) сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные документы представлены исключительно для финансирования недостающей инженерной инфраструктуры;
4) в случае выявления недостоверности указанных данных и информации настоящая заявка отклоняется на любом этапе ее рассмотрения;
5) региональный координатор представляет указанные в настоящей заявке сведения, информацию и представленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
6) принятие региональным координатором данной заявки к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых документов и тому подобное) не являются обязательством регионального координатора предоставить финансирование или возместить понесенные предпринимателем издержки.
Ознакомлен с условиями конкурса и Правилами подведения инженерной инфраструктуры.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято региональным координатором в 00:00 часов "__" 20____ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП.
__________________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила предоставления инвестиционных грантов "Бәсекеге қабілеттілік", направленных на повышение конкурентоспособности субъектов малого бизнеса

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шағын бизнес субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған "Бәсекеге қабілеттілік" инвестициялық гранттарын беру қағидалары (бұдан әрі – Инвестициялық грант беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жабдық сатып алуға инвестициялық грант беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Инвестициялық грант беру қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бизнес-жоба – кәсіпкердің өз бизнесін (тауарлар өндіру, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) құру мүмкіндігін ашатын, сипаттама, есеп-қисап, болжамдар нысанында орындалған, сондай-ақ жобаны іске асыру мерзімдері және берілетін инвестициялық грант көлемінің кемінде 30 %-ы деңгейінде кәсіпкердің өз қаражатымен (ақшалай қаражатпен, бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) қоса қаржыландыруы және жаңа жұмыс орындарын құру қамтылған жоспары;
2) бизнес-идея – тауар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін нақты жобаны іске асыруға бағытталған кәсіпкерлік бастама (конкурстан өту кезінде нақты елді мекенде немесе ауылдық округте іске асырылмайтын, тауар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін жобалар да жаңа бизнес-идеяларға жатады) (жаңа және (немесе) жетілдірілген немесе басқа кәсіпорындардың практикасында іске асырылып қойған және технологиялық алмасу (патентсіз лицензиялар, ноу-хау, консультациялар) арқылы таратылатын тауарларды (өнімдерді)/көрсетілетін қызметтерді/жұмыстарды әзірлеу және (немесе) нарыққа енгізу жаңа бизнес-идеяны іске асырудың нәтижесі болып табылады);
3) веб-портал – Интернет желісінде орналастырылған, субсидиялаудың ақпараттық жүйесін қолжетімді ететін интернет-ресурс;
4) грант беру туралы шарт – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша веб-порталында өңірлік үйлестіруші, қаржы агенттігі және кәсіпкер арасында электрондық түрде жасалатын, шарттары бойынша кәсіпкерге бизнес-идеяларды іске асыруға нысаналы инвестициялық грант берілетін үшжақты келісім;
5) жеке кабинет – тізілімдегі пайдаланушының (кәсіпкердің, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның, ұлттық институттың, қаржы агенттігінің, өңірлік үйлестірушінің, конкурстық комиссияның) дербес веб-парағы;
6) жеке шот – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде ашылатын, веб-порталда инвестициялық гранттарды алушылардың тізілімінде тіркелген пайдаланушы туралы ақпаратты көрсететін, оны тану (сәйкестендіру) және оның жеке деректері мен баптауларына рұқсат беру үшін қажетті шот;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления инвестиционных грантов "Бәсекеге қабілеттілік", направленных на повышение конкурентоспособности субъектов малого бизнеса (далее – Правила предоставления инвестиционных грантов), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок предоставления инвестиционных грантов субъектам малого предпринимательства на приобретение оборудования.
2. В настоящих Правилах предоставления инвестиционных грантов используются следующие основные понятия:
1) бизнес-проект – план предпринимателя, раскрывающий возможность создания собственного бизнеса (производство товаров, выполнение работ, оказание услуг), выполненный в форме описания, расчетов, прогнозов, а также содержащий сроки реализации проекта и софинансирования собственными средствами (денежные средства, движимое/недвижимое имущество, участвующее в бизнес-проекте) предпринимателя на уровне не менее 30 % от объема предоставляемого инвестиционного гранта и создания новых рабочих мест;
2) бизнес-идея – предпринимательская инициатива, направленная на реализацию конкретного проекта, предусматривающего выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ (к новым бизнес-идеям также относятся проекты, предусматривающие выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ, не реализуемые в конкретном населенном пункте или сельском округе при прохождении конкурса) (результатом реализации новой бизнес-идеи являются разработка и (или) внедрение на рынок новых и (или) усовершенствованных товаров (продукции)/услуг/работ или уже реализованных в практике других предприятий и распространяемых через технологический обмен (беспатентные лицензии, ноу-хау, консультации);
3) веб-портал – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
4) договор о предоставлении гранта – трехстороннее соглашение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству, заключаемое на веб-портале, в электронном виде между региональным координатором, финансовым агентством и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется целевой инвестиционный грант на приобретение оборудования;
5) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (предпринимателя, уполномоченного органа по предпринимательству, национального института, финансового агентства, регионального координатора, конкурсной комиссии) в реестре;
6) лицевой счет – счет, открываемый в информационной системе субсидирования, отражающий информацию о пользователе, зарегистрированном в реестре получателей инвестиционных грантов на веб-портале, необходимый для его опознавания (аутентификации) и предоставления доступа к его личным данным и настройкам;

7) жоба – кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін, бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын бизнестің түрлі бағыттарындағы іс-әрекеттер мен іс-шаралар жиынтығы;
8) инвестициялық грант – шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне бизнес-жобаны іске асыру мақсатында қажетті жабдықты сатып алу үшін өтеусіз негізде берілетін бюджет қаражаты;
9) инвестициялық жоба – жаңа өндірістер құруға, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге және жаңартуға инвестициялар көзделген іс-шаралар кешені;
10) кәсіпкер – дара кәсіпкер және (немесе) заңды тұлға болып табылатын, инвестициялық грант алуға өтінім берген кезде кәсіпкер ретінде тіркелгеніне кемінде 3 (үш) жыл болған шағын кәсіпкерлік субъектісі;
11) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган – жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
12) кворум – дауыс беру кезінде конкурстық комиссия мүшелері санының үштен екісінен астамының қатысуы;
13) кешендi кәсiпкерлiк лицензия (франчайзинг) – айрықша құқықтар кешенiнiң құқық иеленушiсi оны басқа тұлғаға өтеулi негiзде пайдалануға беретiн кәсiпкерлiк қызмет;
14) конкурстық комиссия – инвестициялық гранттар алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі алқалы-кеңесші орган;
15) көрсетілетін қызметтерді беруші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес өңірлік үйлестіруші айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді және оны иеленуші ретінде сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
16) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
17) мүдделер қақтығысы – конкурстық комиссия мүшесінің жеке мүдделері арасындағы қайшылық, бұл жағдайда конкурстық комиссия мүшесінің жеке мүдделері оның өз өкілеттіктерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына әкелуі мүмкін;
18) өтінім – осы Инвестициялық грант беру қағидаларының талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілетін электрондық нысандағы өтініш;
19) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның кәсіпкерлік саласындағы құрылымдық бөлімшесі;
20) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық ретке келтірілген, мемлекеттік қолдау процестерін орындау жөнінде қызметтер көрсетуге арналған, "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға, өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімнің мемлекеттік қолдау көрсету шарттарына сәйкестігі тұргысынан оны автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге мүмкіндік беретін жиынтығы;

7) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
8) инвестиционный грант – бюджетные средства, предоставляемые субъектам малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, для закупа необходимого оборудования в целях реализации бизнес-проекта на безвозмездной основе;
9) инвестиционный проект – комплекс мероприятий, предусматривающих инвестиции в создание новых, расширение и обновление действующих производств;
10) предприниматель – субъект малого предпринимательства, являющийся индивидуальным предпринимателем и (или) юридическим лицом, зарегистрированный в качестве предпринимателя на момент подачи заявки на получение инвестиционного гранта не менее 3 (три) лет;
11) уполномоченный орган по предпринимательству – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области развития и поддержки частного предпринимательства;
12) кворум – присутствие при голосовании более двух третей от числа членов конкурсной комиссии;
13) комплексная предпринимательская лицензия (франчайзинг) –предпринимательская деятельность, при которой правообладатель комплекса исключительных прав предоставляет его в пользование на возмездной основе другому лицу;
14) конкурсная комиссия – коллегиально-совещательный орган по отбору заявок предпринимателей, претендующих на получение инвестиционных грантов;
15) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение в качестве владельца, которое определяется региональным координатором в соответствии с законодательством о государственных закупках;
16) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
17) конфликт интересов – противоречие между личными интересами члена конкурсной комиссии, при котором личные интересы члена конкурсной комиссии приводят к неисполнению или ненадлежащему исполнению им своих полномочий;
18) заявка – заявление в электронной форме с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил предоставления инвестиционных грантов;
19) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
20) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов государственной поддержки, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронное правительство", регистрации заявки, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям предоставления государственной поддержки;

21) үлестес компаниялар/тұлғалар – "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 64-бабында айқындалған заңды тұлғаның үлестес компаниялары/тұлғалары, сондай-ақ жеке тұлғаның үлестес тұлғалары:
жақын туыстары, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туыстары (бұдан әрі – жақын туыстары);
осы жеке тұлға және (немесе) оның жақын туыстары өндірістік кооперативтің ірі акционері/ірі қатысушысы/мүшесі және (немесе) лауазымды тұлғасы болып табылатын заңды тұлға;
осы жеке тұлғаның және (немесе) оның жақын туыстарының бақылауындағы заңды тұлға;
осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген заңды тұлғалар ірі акционерлері (ірі қатысушылары) болып табылатын немесе мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлға;
осы тармақшаның екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген заңды тұлғалардың лауазымды тұлғалары;
22) өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – өтінімдер, сондай-ақ пайдаланушылар туралы мәліметтер жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
23) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізетін "ортақ терезе" дегенді білдіретін ақпараттандыру объектісі;
24) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және ондағы мәліметтердің өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиыны.
3. Шағын бизнес субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған "Бәсекеге қабілеттілік" инвестициялық гранттары (бұдан әрі – инвестициялық грант) кәсіпкерлерге жабдық сатып алу мақсатында беріледі.
4. Инвестициялық грант кәсіпкерлерге осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторлары тізбесі бойынша экономиканың басым секторларында өтеусіз негізде беріледі.
Бұл ретте акцизделетін өнімге байланысты қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерге инвестициялық грант берілмейді.
5. Инвестициялық грант мемлекет кәсіпкерлердің инвестициялық грант алуға өтінімдерін іріктеу үшін өткізілетін конкурстардың нәтижелері бойынша өңірлік үйлестірушілер арқылы береді.
6. Инвестициялық грант нысанында қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және/немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі. Инвестициялық грант беру мақсатында кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган өңірлік үйлестірушіге республикалық бюджеттен қаражат аударады.

21) аффилированные компании/лица – аффилированные компании/лица юридического лица, определенные статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", а также аффилированные лица физического лица:
близкие родственники, супруг (супруга), близкие родственники супруга (супруги) (далее – близкие родственники);
юридическое лицо, в котором крупным акционером/крупным участником и (или) должностным лицом являются данное физическое лицо и (или) его близкие родственники;
юридическое лицо, которое контролируется данным физическим лицом и (или) его близкими родственниками;
юридическое лицо, по отношению к которому юридические лица, указанные в абзацах втором и третьем настоящего подпункта, являются крупными акционерами (крупными участниками) или имеют право на соответствующую долю в имуществе;
должностные лица юридических лиц, указанных в абзацах втором, третьем, четвертом настоящего подпункта;
22) электронный реестр заявок (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках, а также пользователях и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
23) веб-портал "электронное правительство" – объект информатизации, представляющим собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
24) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Инвестиционные гранты "Бәсекеге қабілеттілік", направленные на повышение конкурентоспособности субъектов малого бизнеса, предоставляются предпринимателям для целей приобретения оборудования (далее – инвестиционные гранты).
4. Инвестиционные гранты предоставляются предпринимателям на безвозмездной основе в приоритетных секторах экономики по перечню приоритетных секторов экономики согласно приложению 1 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов.
При этом инвестиционные гранты не предоставляются предпринимателям, осуществляющим деятельность, связанную с подакцизной продукцией.
5. Инвестиционные гранты предоставляются государством через региональных координаторов по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок предпринимателей на предоставление инвестиционных грантов.
6. Финансирование мер поддержки в форме инвестиционных грантов осуществляется за счет средств республиканского и/или местного бюджетов. В целях предоставления инвестиционных грантов средства из республиканского бюджета перечисляются уполномоченным органом по предпринимательству региональному координатору.

7. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесін пайдалану жөніндегі шарттар мен талаптар өңірлік үйлестіруші мен көрсетілетін қызметтерді беруші арасында тиісті шарт жасалғаннан кейін туындаған қатынастарға қолданылады.
8. Қаржы агенттігінің және көрсетілетін қызметтерді берушінің қызметтеріне өңірлік үйлестіруші/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган республикалық/жергілікті бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
2-тарау. Инвестициялық грант берудің шарттары мен тәртібі
1-параграф. Инвестициялық грант беру шарттары
9. Өз қызметін Кодекске сәйкес жүзеге асыратын, алдыңғы 3 (үш) жылда салық аударымдарының ұлғаюын және еңбекақы төлеу қорының өсуін қамтамасыз еткен (өтінім берілген күнге дейін өткен жылмен салыстырғанда жыл сайын) және осы Инвестициялық грант беру қағидаларының 21-тармағына сәйкес конкурстық іріктеуге құжаттарды толық көлемде ұсынған кәсіпкерлер грант беруге арналған конкурстық іріктеуге қатысушы болады.
10. Осы Инвестициялық грант беру қағидаларының шарттарына сәйкес келетін әрбір кәсіпкер бір бизнес-жоба бойынша инвестициялық грант беру мақсатындағы конкурстық іріктеуге қатысушы болып табылады.
Жабдық сатып алуға арналған бизнес-жобаның міндетті шарттары:
1) кәсіпкердің жобаны іске асыруға арналған шығыстарды берілетін инвестициялық грант көлемінің кемінде 30 %-ы мөлшерінде ақша қаражатымен, оның ішінде бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы немесе жылжымайтын жеке мүлкімен қоса қаржыландыруы;
2) жаңа жұмыс орындарын құру;
3) өнім шығаруды ұлғайту;
4) кәсіпкердің бизнес-жобасында инфрақұрылымның болуы және/немесе жобаны іске асыру үшін жеткілікті инфрақұрылым құру көзделген инвестициялық жоспардың болуы.
11. Кәсіпкерлер инвестициялық грант қаражатын қажетті жабдықты сатып алу мақсатында ғана пайдаланады.
Инвестициялық грант қаражатын өзге мақсаттарға пайдалануға жол берілмейді.
Кәсіпкердің бизнес-жобаны іске асыру мерзімі грант беру туралы шартқа қол қойылған кезден бастап 18 (он сегіз) айдан аспайды.
Бұл ретте егер бизнес-жобаны іске асыру бойынша көрсетілген мерзім ішінде кәсіпкердің қызметі жүзеге асырылмаса, сатып алынған негізгі құрал өткізіліп, бизнес-жобаны іске қосу және одан әрі іске асыру үшін ұқсас/баламалы құралмен ауыстырылмаса, кәсіпкер инвестициялық грант қаражатын толық көлемде өтеуге міндетті.
12. Инвестициялық грант қаражаты:
1) үлестес/байланысты компаниялардан/тұлғалардан және (немесе) кәсіпкердің жақын туыстарынан ("Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес айқындалған) жабдық сатып алуға;

7. Условия и требования по использованию информационной системы субсидирования распространяются на отношения, возникшие после заключения соответствующего договора между региональным координатором и поставщиком услуг.
8. Услуги финансового агентства и поставщика услуг оплачиваются региональным координатором/уполномоченным органом по предпринимательству за счет средств республиканского/местного бюджета.
Глава 2. Условия и порядок предоставления инвестиционных грантов
Параграф 1. Условия предоставления инвестиционных грантов
9. Участниками конкурсного отбора на предоставление грантов являются предприниматели, осуществляющие свою деятельность в соответствии с Кодексом, обеспечившие увеличение налоговых отчислений и рост фонда оплаты труда за предшествующие 3 (три) года (ежегодно в сравнении предыдущим годом до даты подачи заявки) и представившие на конкурсный отбор документы в полном объеме в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил предоставления инвестиционных грантов.
10. Каждый предприниматель, соответствующий условиям настоящих Правил предоставления инвестиционных грантов, является участником конкурсного отбора с целью предоставления инвестиционных грантов по одному бизнес-проекту.
Обязательными условиями бизнес-проекта на приобретение оборудования являются:
1) софинансирование денежными средствами предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее 30 % от объема предоставляемого инвестиционного гранта, в том числе личным движимым или недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте;
2) создание новых рабочих мест;
3) увеличение выпуска продукции;
4) наличие в бизнес-проекте предпринимателя инвестиционного плана, которым предусмотрено наличие инфраструктуры и/или создание достаточной инфраструктуры для реализации проекта.
11. Предприниматели используют средства инвестиционного гранта исключительно для целей закупа необходимого оборудования.
Не допускается использование средств инвестиционного гранта на иные цели.
Срок реализации бизнес-проекта предпринимателем не превышает 18 (восемнадцать) месяцев с момента подписания договора о предоставлении гранта.
При этом, если в течение указанного срока реализации бизнес-проекта деятельность предпринимателем не осуществлялась, приобретенное основное средство было реализовано и не заменено аналогичным/альтернативным для запуска и последующей реализации бизнес-проекта, предприниматель обязан возместить средства инвестиционного гранта в полном объеме.
12. Средства инвестиционного гранта не используются:
1) на приобретение оборудования у аффилированных/связанных компаний/лиц и (или) у близких родственников предпринимателя (определенных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье");

2) бұрын пайдалануда болған жабдықты сатып алуға пайдаланылмайды.
Кәсіпкер жабдық сатып алуға арналған инвестициялық грант қаражатын кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелген контрагенттің шотына қолма-қол ақшасыз жолмен игереді.
Бұл ретте жабдықты сатып алу тиісті құжаттармен (шарт/келісімшарт/ жабдық паспорты/сапа сертификаты) расталады.
13. Бір кәсіпкер үшін инвестициялық грант инвестициялық грант алуға ұсынылған өтінімге байланысты 10 (он) миллион теңгеге дейінгі соманы құрайды.
14. Гранттар мынадай кәсіпкерлерге берілмейді:
1) қайта ұйымдастыру, тарату немесе банкроттық сатысындағы, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатып қойылған;
2) салықтар мен мемлекеттік бюджетке басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегі бар;
3) қызметінің негізгі түрі жылжымайтын мүлікті жалға беру болып табылатын;
4) инвестициялық грант алуға өтінім берген кезде бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды берілетін инвестициялық грант көлемінің кемінде 30 %-ы мөлшерінде ақшалай қаражатпен, бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қоса қаржыландыруды растамаған;
5) мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушылары тізілімінде тұрған;
6) кредиттік тарихына сәйкес қаржылық міндеттемелер бойынша мерзімі өткен берешегі бар;
7) осы Инвестициялық грант беру қағидалары шеңберінде инвестициялық гранттар беру бойынша қолдау алған;
8) конкурс өткізілетін өңірге сәйкес келмейтін басқа өңірде тіркелген және бизнес-жобаны іске асыруды жоспарлаған.
15. Конкурс өткізу үшін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімімен инвестициялық грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия құрылып, құрамы бекітіледі.
Кәсіпкерлер үшін тең жағдайлар жасау, сондай-ақ оларға қойылатын талаптардың бірдей болуы, ұсынылатын құжаттарды зерттеудің толық және жан-жақты болуы, қабылданатын шешімдердің объективтілігі конкурстық комиссия қызметінің негізгі қағидаттары болып табылады.
16. Конкурстық комиссия құрамына төраға, төрағаның орынбасары және конкурстық комиссия мүшелері кіреді.
Жергілікті атқарушы органдар мен қаржы агенттігінің өкілдері конкурстық комиссияның отырыстарына төраға ретінде жіберілмейді.
Конкурстық комиссия құрамын кемінде 7 (жеті) адамнан тұратын жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, ғылыми-білім беру мекемелерінің, салалық сарапшылардан, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері құрайды.
Конкурстық комиссияның құрамы жыл сайынғы негізде бекітіліп, конкурстық комиссия мүшелерінің бұрын бекітілген санының кемінде 50 (елу) пайызы жаңартылады.
Еңбек заңнамасына сәйкес конкурстық комиссия мүшесінің жұмыс орны (лауазымы) сақталады.
Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның отырыстарын ұйымдастырады, атап айтқанда төрағамен келісу бойынша отырыстардың өткізілетін жерін, күнін және уақытын айқындайды, конкурстық комиссияның мүшелеріне алдағы отырыс туралы хабарлайды, оларға отырысты өткізуге қажетті материалдарды жеткізеді. Конкурстық комиссия отырыстарын бейнеконференцбайланыс режимінде өткізуге жол беріледі.
Конкурстық комиссияның хатшысы оның құрамына кірмейді және шешім қабылдау кезінде дауыс бермейді.
Конкурстық комиссияның отырысы кворум болған кезде заңды болып саналады.
Конкурстық комиссияның отырысы кезеңінде мүдделер қақтығысы туындаған кезде конкурстық комиссияның мүшелері өздеріне бұл туралы белгілі болған кезде бірден конкурстық комиссияның төрағасын жазбаша нысанда хабардар етеді.
Конкурстық комиссияның төрағасында мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда оның өкілеттігі конкурстық комиссия төрағасының орынбасарына өтеді.
Бұл ретте конкурстық комиссияның төрағасы және (немесе) мүшесі мүдделер қақтығысы туындаған кәсіпкердің өтінімін қарау кезінде дауыс беруге қатыспайды.
Кәсіпкерлік бастамалардың жария болуын жоққа шығару мақсатында конкурстық комиссияның мүшелері мен хатшысы осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлердің инвестициялық грант беруге өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурс шеңберінде кәсіпкерлік бастамалар туралы мәліметтерді жария етпеу туралы келісімге қол қояды.

2) на приобретение оборудования, бывшего в эксплуатации.
Освоение предпринимателем средств инвестиционного гранта на приобретение оборудования осуществляется безналичным путем на счет контрагента, зарегистрированного в качестве субъекта предпринимательства.
При этом приобретение оборудования подтверждается соответствующими документами (договор/контракт/паспорт на оборудование/сертификат качества).
13. Сумма инвестиционного гранта для одного предпринимателя составляет до 10 (десять) миллионов тенге в зависимости от представленной заявки на получение инвестиционного гранта.
14. Гранты не предоставляются предпринимателям:
1) находящимся в стадии реорганизации, ликвидации или банкротства, а также деятельность которых приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) имеющим задолженность по налогам и другим обязательным платежам в государственный бюджет;
3) основным видом деятельности которых является предоставление недвижимости в аренду;
4) не подтвердившим софинансирование денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте расходов на реализацию бизнес-проекта в размере не менее 30 % от объема предоставляемого инвестиционного гранта при подаче заявки на получение инвестиционного гранта;
5) находящимся в реестре недобросовестных участников государственных закупок;
6) имеющим просроченную задолженность по финансовым обязательствам согласно его кредитной истории;
7) получавшим поддержку по предоставлению инвестиционных грантов в рамках настоящих Правил предоставления инвестиционных грантов;
8) зарегистрированным и планирующим реализовать бизнес-проект в другом регионе, не соответствующем региону проведения конкурса.
15. Для проведения конкурса решением акима области, города республиканского значения, столицы создается конкурсная комиссия по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление инвестиционных грантов, и утверждается ее состав.
Основными принципами деятельности конкурсной комиссии являются создание равных условий для предпринимателей, а также единство требований, предъявляемых к ним, всесторонность и полнота исследований представляемых документов, объективность принимаемых решений.
16. Конкурсная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов конкурсной комиссии.
В качестве председателя на заседания конкурсной комиссии не допускаются представители местных исполнительных органов и финансового агентства.
Конкурсная комиссия образовывается из представителей местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, отраслевых экспертов, региональных средств массовой информации в составе не менее 7 (семь) человек.
Состав конкурсной комиссии утверждается на ежегодной основе с обновлением не менее чем на 50 (пятьдесят) процентов от утвержденного ранее количества членов конкурсной комиссии.
За членом конкурсной комиссии в соответствии с трудовым законодательством сохраняется место работы (должность).
Секретарь конкурсной комиссии осуществляет организацию заседания конкурсной комиссии, а именно по согласованию с председателем определяет место, дату и время проведения заседаний, извещает членов конкурсной комиссии о предстоящем заседании, доводит до ее членов материалы, необходимые для проведения заседания. Допускается проведение заседаний конкурсной комиссии в режиме видеоконференцсвязи.
Секретарь конкурсной комиссии не входит в ее состав и не голосует при принятии решения.
Заседание конкурсной комиссии считается правомочным при наличии кворума.
В период заседания конкурсной комиссии при возникновении конфликта интересов члены конкурсной комиссии в письменной форме уведомляют председателя конкурсной комиссии, как только им станет об этом известно.
В случае возникновения конфликта интересов председателя конкурсной комиссии его полномочия переходят к заместителю председателя конкурсной комиссии.
При этом председатель и/или член конкурсной комиссии не принимают участие в голосовании при рассмотрении заявки предпринимателя, в отношении которого возник конфликт интересов.
В целях исключения разглашения предпринимательских инициатив членами и секретарем конкурсной комиссии подписывается соглашение о неразглашении сведений о предпринимательских инициативах в рамках конкурса по отбору заявок предпринимателей на предоставление инвестиционных грантов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов.

17. Өңірлік үйлестіруші конкурстық комиссияның жұмыс органы болып табылады, ол:
1) өңірлік үйлестірушінің ресми сайтында, сондай-ақ веб-порталда осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурс өткізу туралы хабарландыру жариялайды;
2) ұлттық жоба іске асырылатын бүкіл мерзім ішінде кәсіпкерлерге инвестициялық грант түрінде мемлекеттік қолдау көрсету барысын өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жартыжылдық негізде жария етуді қамтамасыз етеді;
3) кәсіпкерлерге конкурсқа қатысу мәселелері және оны өткізуге қатысты мәселелер бойынша, инвестициялық грант берудің шарттары мен тәртібі туралы консультация береді;
4) осы Инвестициялық грант беру қағидаларына сәйкес кәсіпкерлерден конкурсқа қатысуға өтінімдер мен оларға қоса берілетін құжаттарды қабылдайды;
5) конкурсты ұйымдастырады және өткізеді;
6) хаттамаға қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде веб-портал арқылы кәсіпкерлерге инвестициялық грант берілгені туралы хабарлайды;
7) инвестициялық грант беру мүмкін болмаған жағдайда хаттамаға қол қойылған күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге веб-портал арқылы автоматты түрде инвестициялық грант беруден бас тарту туралы хаттамадан жүктелім және дәлелді бас тарту жібереді.
18. Өңірлік үйлестіруші инвестициялық грант беру жөніндегі жеке қаржыландыру жоспары (бұдан әрі – қаржыландыру жоспары) бекітілгеннен кейін оны 3 (үш) жұмыс күні ішінде веб-порталға орналастырады.
19. Өтінімдер кәсіпкердің тіркелген жері (заңды мекенжайы) бойынша қабылданады.
20. Инвестициялық грант алуға өтінім мынадай шарттар сақталған кезде қаралады:
1) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (конкурстық іріктеуге қатысуға өтінімге қосымша міндетті түрде толтырылады) жабдық сатып алу үшін инвестициялық грант беруге арналған конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім беру.
"Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық өзара әрекеттеседі;
2) өтінімді субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелу;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде кәсіпкердің жеке шотының болуы, оның деректерінің субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара әрекеттесуі нәтижесінде расталуы.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоттың болуы кәсіпкерге субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өтінімді өзінің тіркеуіне мүмкіндік береді, бұл жағдайда өтінім беру талап етілмейді және ол осындай тіркеу жүргізілген кезден бастап берілді деп есептеледі;

17. Рабочим органом конкурсной комиссии является региональный координатор, который:
1) осуществляет опубликование на официальном сайте регионального координатора, а также на веб-портале объявления о проведении конкурса по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов;
2) на полугодовой основе обеспечивает освещение через региональные средства массовой информации в течение всего срока реализации национального проекта хода предоставления государственной поддержки предпринимателям в виде инвестиционных грантов;
3) консультирует предпринимателей по вопросам участия в конкурсе и вопросам, имеющим отношение к его проведению, об условиях и порядке предоставления инвестиционных грантов;
4) принимает от предпринимателей заявки на участие в конкурсе и прилагаемые к ним в соответствии с настоящими Правилами предоставления инвестиционных грантов документы;
5) организует и проводит конкурс;
6) посредством веб-портала уведомляет предпринимателей о предоставлении инвестиционного гранта в течение 2 (два) рабочих дней со дня подписания протокола;
7) в случае невозможности в предоставлении инвестиционного гранта в течение 2 (два) рабочих дней со дня подписания протокола посредством веб-портала предпринимателю автоматически направляются выгрузка из протокола и мотивированный отказ о предоставлении инвестиционного гранта.
18. Региональный координатор в течение 3 (три) рабочих дней после утверждения индивидуального плана финансирования по предоставлению инвестиционных грантов (далее – план финансирования) размещает его на веб-портале.
19. Прием заявок осуществляется по месту регистрации (юридическому адресу) предпринимателя.
20. Рассмотрение заявки на получение инвестиционных грантов осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) подача заявки на участие в конкурсном отборе на предоставление инвестиционного гранта на приобретение оборудования по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов (с обязательным заполнением приложения к заявке на участие в конкурсном отборе), посредством веб-портала "электронное правительство".
Информационное взаимодействие веб-портала "электронное правительство" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) регистрация заявки в информационной системе субсидирования;
3) наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования у предпринимателя, данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования дает возможность предпринимателю самостоятельно осуществить регистрацию заявки в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки не требуется, и она считается поданной с момента такой регистрации.

4) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі мен мемлекеттік кірістер органдары ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара әрекеттесуі нәтижесінде алынған, мемлекеттік кірістер органдарында есепке алынатын бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ екені туралы мәліметтерді растау;
5) бизнес-жобаға қатысатын жылжымайтын мүлікпен бірлесіп қаржыландыратынын растау мақсатында – кәсіпкердің жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында жер учаскесі (учаскелері) немесе өзге де жылжымайтын мүлкі болып, оның субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесімен ақпараттық өзара әрекеттесуі нәтижесінде расталуы;
6) бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы мүлікпен бірлесіп қаржыландыратынын растау мақсатында – кәсіпкердің жылжымалы мүлікі болып, оның субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ауыл шаруашылығы техникасы мемлекеттік тізілімімен және/немесе "Автомобиль" дерекқорымен ақпараттық өзара әрекеттесуі арқылы расталуы;
7) алдын ала құнын көрсете отырып, сатып алынатын жабдық туралы ақпаратты растау (келісімшарт, шарт, прайс).
Конкурсқа қатысу үшін кәсіпкер бір ғана өтінім береді. Өтінімдер конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімде қабылданады.
21. Инвестициялық грант алуға үміткер кәсіпкерлер өтінімге PDF форматында сканерленген мынадай құжаттардың көшірмелерін тіркейді:
1) басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен расталған, өтінім берген кездегі жалдамалы жұмыскерлердің орташа саны туралы анықтама (бар болса);
2) бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды берілетін инвестициялық грант көлемінің кемінде 30 %-ы мөлшерінде бизнес-жобаға қатысатын ақшалай қаражатпен, жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қоса қаржыландырудың бар екенін растайтын құжаттар, кәсіпкердің ағымдағы шотында ақша қаражатының бар-жоғы туралы банктік шоттан үзінді-көшірме немесе бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы және (немесе) жылжымайтын мүліктің бағалау құнын растайтын құжаттар;
3) кәсіпкердің өз қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратыны туралы мәліметтермен бірге дара кәсіпкерді тіркеу туралы хабарламаның көшірмесі (ақпараттық жүйелердің өзара әрекеттесуі нәтижесінде мәліметтер келіп түспеген жағдайда);
4) сатып алу шарттарын көрсете отырып, тараптардың жабдықты сатып алу туралы ниетін растайтын алдын ала келісімнің көшірмесі.
22. Кәсіпкер туралы мәліметтер, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік және (немесе) дара кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама туралы мәліметтер, заңды тұлға/дара кәсіпкер қызметінің түрлері туралы анықтама, тарату, қайта ұйымдастыру немесе банкроттық кезеңдері туралы, сондай-ақ тоқтатылған қызмет туралы мәліметтер, бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің бар-жоғы туралы мәліметтер, жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің болуы туралы мәліметтер, кредиттер (қарыздар) бойынша берешек туралы мәліметтер "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден автоматты түрде айқындалады.

4) подтверждение сведений об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, учет по которой ведется в органах государственных доходов, полученных в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования и информационной системы органов государственных доходов;
5) в целях подтверждения софинансирования недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте, – наличие у предпринимателя земельного (ых) участка (ов) на праве землепользования и (или) частной собственности или иного недвижимого имущества, подтвержденное в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости;
6) в целях подтверждения софинансирования движимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте, – наличие у предпринимателя движимого имущества, подтвержденное посредством информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственным реестром сельскохозяйственной техники и/или базой данных "Автомобиль";
7) подтверждение информации о приобретаемом оборудовании с отражением предварительной стоимости (контракт, договор, прайс).
Для участия в конкурсе предприниматель подает только одну заявку. Заявки принимаются в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса.
21. Предприниматели, претендующие на получение инвестиционных грантов, прикрепляют к заявке следующие сканированные копии документов в формате PDF:
1) справку о средней численности наемных работников на момент подачи заявки, заверенную подписью руководителя и печатью заявителя (при наличии);
2) документы, подтверждающие наличие софинансирования (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте) расходов на реализацию бизнес-проекта в размере не менее 30 % от объема предоставляемого инвестиционного гранта, выписку из банковского счета о наличии на текущем счете предпринимателя денежных средств или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и/или недвижимого имущества, участвующего в бизнес-проекте;
3) копию уведомления о регистрации индивидуального предпринимателя со сведениями об осуществлении предпринимателем деятельности в приоритетных секторах экономики (в случае непоступления сведений в результате взаимодействия информационных систем);
4) копию предварительного соглашения, подтверждающего намерение сторон о приобретении оборудования с указанием условий приобретения.
22. Сведения о предпринимателе, в том числе свидетельстве о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и (или) уведомлении о регистрации индивидуального предпринимателя, справка о видах деятельности юридического лица/индивидуального предпринимателя, сведения о стадиях ликвидации, реорганизации или банкротства, а также прекращенной деятельности, сведения об отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет, сведения о наличии движимого и/или недвижимого имущества, сведения о задолженности по кредитам (займам) определяются автоматически из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".

23. Веб-портал арқылы тізілім деректерін қолжетімді ету үшін (бұдан әрі – жеке кабинет):
1) кәсіпкерлер, өңірлік үйлестіруші, қаржы агенттігі, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – пайдаланушылар) ЭЦҚ арқылы субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өздері тіркеледі;
2) өңірлік үйлестіруші көрсетілетін қызметтерді берушілерге ЭЦҚ бар жұмыскерлерінің өзектілендірілген тізімдерін жыл сайын жібереді.
Пайдаланушылар жеке кабинетте тіркелу үшін мынадай мәліметтерді:
1) жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН), тегін, атын және әкесінің атын (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), толық атауын; бірінші басшының тегін, атын және әкесінің атын (бар болса) және ЖСН;
3) байланыс деректерін (пошта мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктегі банктік шот деректемелерін көрсетеді.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде пайдаланушы бір жұмыс күні ішінде жеке кабинетке енгізілген жеке шот деректерін өзгертеді.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға онлайн-режимде өтеусіз негізде үнемі қолжетімді болады.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне кіре алатын көрсетілетін қызметтерді берушіге дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес жауапты тұлғалардың тізімін жыл сайын жіберіп тұрады.
Өтінімді қалыптастыру және тіркеу жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Инвестициялық грант беру қағидаларының 20-тармағы 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларының талаптарын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтер енгізіліп, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде кәсіпкердің ЭЦҚ-сымен қол қойылып тіркеледі және өңірлік үйлестірушінің жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Егер өңірлік үйлестіруші өтінімді қабылдаған кезге дейін тіркелген өтінімде қатенің бар екені анықталса, кәсіпкер өтінімді кері қайтарып алып, кері қайтарып алудың себебін көрсетеді.
Кәсіпкер ұлттық жобаға қатысу үшін өтінімді дайындау және құжаттарды жинау мәселелері бойынша консультациялық қолдау алу үшін өңірлік үйлестірушіге жүгінеді.
24. Өңірлік үйлестіруші кәсіпкер өтінімді тіркеген кезден бастап 4 (төрт) жұмыс күні ішінде тиісті хабарламаға ЭЦҚ-мен қол қою арқылы оны қабылдағанын растайды. Бұл хабарлама кәсіпкердің жеке кабинетінде қолжетімді болады.

23. Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – личный кабинет):
1) предприниматели, региональный координатор, финансовое агентство, уполномоченный орган по предпринимательству (далее – пользователи) посредством ЭЦП осуществляют самостоятельную регистрацию в информационной системе субсидирования;
2) региональный координатор ежегодно направляет поставщику услуг актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП.
Для регистрации в личном кабинете пользователями указываются следующие сведения:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей – индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц – бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты банковского счета в банке второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных пользователь в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в личный кабинет.
Доступ к информационной системе субсидирования предоставляется уполномоченному органу по предпринимательству постоянно в онлайн-режиме на безвозмездной основе.
Уполномоченный орган по предпринимательству ежегодно направляет поставщику услуг, имеющему доступ к информационной системе субсидирования, список ответственных лиц в соответствии с требованиями по защите персональных данных.
Формирование и регистрация заявки производятся в личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпунктов 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 20 настоящих Правил предоставления инвестиционных грантов;
2) заявка регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания ЭЦП предпринимателя и становится доступной в личном кабинете регионального координатора.
В случае, если до момента принятия региональным координатором заявки выявлено наличие ошибки в зарегистрированной заявке, предприниматель отзывает заявку с указанием причины отзыва.
Предприниматель обращается к региональному координатору за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов для участия в национальном проекте.
24. Региональный координатор в течение 4 (четыре) рабочих дней с момента регистрации предпринимателем заявки подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в личном кабинете предпринимателя.

25. Инвестициялық грант алуға үміткер кәсіпкер құжаттар топтамасын толық ұсынбаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынған жағдайда, сондай-ақ анық емес әрі дұрыс емес мәліметтер, оның ішінде бизнес-жобаның қаржылық-экономикалық негіздемесінде анық емес әрі дұрыс емес мәліметтер ұсынған жағдайда өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге бас тарту себептерін көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін қайтарады.
26. Өңірлік үйлестіруші өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі арқылы кәсіпкерлердің мақұлданған өтінімдерінің тізбесін қалыптастырады;
2) ақпараттық жүйе арқылы осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күн тәртібін, күнін, уақытын көрсете отырып, инвестициялық грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының графигін қалыптастырады.
График қалыптастырылғаннан кейін өтінімдері мақұлданған өтінімдер тізбесіне енген барлық кәсіпкерлерге таныстырылымның күні, уақыты, орны және кәсіпкерлердің жобалары бойынша дауыс беру туралы автоматты хабарлама жіберіледі.
Конкурстық комиссия отырысында кәсіпкерлердің әрбір жобасы бойынша таныстырылым ұзақтығын өңірлік үйлестіруші айқындайды және осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес инвестициялық гранттар алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының графигіне сәйкес белгіленеді;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде конкурстық комиссия мүшелерінің авторландырылуын қамтамасыз етеді;
4) конкурстық комиссия мүшелеріне мәлімделген жобаларды мақұлдау/мақұлдамау жөнінде шешім қабылдау үшін кәсіпкердің мақұлданған өтінімдерін және электрондық құжаттамасын қарау қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
27. Бюджет қаражаты болған кезде конкурс жылына кемінде 1 (бір) рет өткізіледі.
28. Кәсіпкер өзінің бизнес-жобасын конкурстық комиссияның отырысында, оның ішінде бейнеконференцбайланыс арқылы өзі таныстырады.
Бизнес-жобаны таныстыру кезінде конкурстық комиссия мүшелерін, хатшысын және байқаушыларды қоспағанда, үшінші тұлғалардың қатысуына тыйым салынады.
29. Инвестициялық грант беру тетігінің ашықтығы мақсатында өзінің бизнес-жобасын таныстыратын кәсіпкерді хабардар ете отырып, аудио және/немесе бейне жазба жүргізіледі. Өңірлік үйлестіруші конкурстық комиссия отырысы болған күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде аудио және/немесе бейне- жазбаның сақталуын қамтамасыз етеді.
Конкурстық комиссияның отырысына саны 2 (екі) адамнан кем болмайтын байқаушылар шақырылады.
Қазақстан Республикасы Парламентінің және барлық деңгейдегі мәслихаттардың депутаттары, бұқаралық ақпарат құралдарының, басқа мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың), коммерциялық ұйымдардың және саяси партиялардың аккредиттелген өкілдері конкурстық комиссияның отырысына байқаушылар ретінде қатыса алады.
Конкурстық комиссияның отырысы барысында байқаушылар өздерінің бизнес-жобаларын таныстыратын кәсіпкерлерге сұрақ қоймайды. Байқаушыларға конкурстық комиссияның жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, кәсіпкерлердің дербес деректеріне, кәсіпкерлер қатысатын конкурстық рәсімдерге қатысты мәліметтерді жариялауға, техникалық жазба құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
Кәсіпкерлік бастамаларды жария етпеу мақсатында байқаушылар осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті келісімге қол қояды.

25. В случае предоставления предпринимателем, претендующим на получение инвестиционного гранта, неполного пакета документов либо документов, не соответствующих установленным формам, а также предоставления недостоверных и некорректных сведений, в том числе в финансово-экономическом обосновании бизнес-проекта, региональный координатор возвращает предпринимателю предоставленные документы для доработки с указанием причин отказа.
26. Региональный координатор в течение 3 (три) рабочих дней после завершения срока приема заявок:
1) посредством информационной системы субсидирования формирует перечень одобренных заявок предпринимателей;
2) посредством информационной системы формирует графики заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление инвестиционных грантов, с указанием повестки дня, даты, времени по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов.
После формирования графика всем предпринимателям, чьи заявки вошли в перечень одобренных заявок, направляется автоматическое уведомление о дате, времени, месте презентации и голосовании по проектам предпринимателей.
Длительность презентации по каждому из проектов предпринимателей на заседании конкурсной комиссии определяется региональным координатором и устанавливается в соответствии с графиком заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление инвестиционных грантов, согласно приложению 5 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов;
3) обеспечивает авторизацию членов конкурсной комиссии в информационной системе субсидирования;
4) направляет уведомление членам конкурсной комиссии о необходимости рассмотрения одобренных заявок и электронной документации предпринимателя для принятия решения по одобрению/неодобрению заявленных проектов.
27. Конкурс проводится не менее 1 (один) раза в год при наличии бюджетных средств.
28. Предприниматель лично презентует свой бизнес-проект на заседании конкурсной комиссии, в том числе посредством видеоконференцсвязи.
Присутствие при презентации бизнес-проекта третьих лиц запрещается, за исключением членов, секретаря конкурсной комиссии и наблюдателей.
29. В целях прозрачности механизма предоставления инвестиционного гранта проводится аудио и/или видео запись с уведомлением предпринимателя, презентующего свой бизнес-проект. Региональный координатор обеспечивает сохранность аудио и/или видео записи в течение 1 (один) года с даты заседания конкурсной комиссии.
На заседание конкурсной комиссии приглашаются наблюдатели в количестве не менее 2 (два) человек.
В качестве наблюдателей на заседании конкурсной комиссии допускается присутствие депутатов Парламента Республики Казахстан и маслихатов всех уровней, аккредитованных представителей средств массовой информации, других государственных органов, общественных объединений (неправительственных организаций), коммерческих организаций и политических партий.
В процессе заседания конкурсной комиссии наблюдатели не задают вопросы предпринимателям, презентующим свой бизнес-проект. Не допускаются совершение наблюдателями действий, препятствующих работе конкурсной комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных предпринимателей, конкурсных процедур, в которых принимают участие предприниматели, использование ими технических средств записи.
В целях исключения разглашения предпринимательских инициатив наблюдателями подписывается соответствующее соглашение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов.

30. Конкурстық комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Инвестициялық грант беру қағидаларына сәйкес:
1) мәлімделген жобаны ұсынылған құжаттардың толықтығы мен анықтығы тұрғысынан қарайды;
2) бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкерді бағалаудың осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарына сәйкес әрбір мәселе бойынша балл қою әдісімен дауыс береді;
3) осы инвестициялық грант беру қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырысының нәтижелері мен конкурстық комиссияның қорытынды шешімі көрсетілген хаттамасына веб-портал арқылы қол қою дауыс беру.
Кәсіпкерлерді іріктеу кезінде конкурстық комиссия мүшелерінің қалай дауыс бергені жөніндегі ақпарат жария етілмеуге тиіс.
Конкурстық комиссия өтінімдерді зерделеу кезінде өңірлік үйлестіруші арқылы тиісті мемлекеттік уәкілетті органдардан, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардан өтінімде көрсетілген мәліметтердің шындыққа сәйкестігі туралы ақпаратты сұратады.
31. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қараған кезде бизнес-идеяларды іске асыру үшін инвестициялық грант беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешімді мынадай өлшемшарттар:
1) бизнес-идеялардың жаңашылдығы;
2) бизнес-жобаның тиімділігі;
3) әзірлік дәрежесі;
4) өз инфрақұрылымының болуы;
5) жобаның аналогтармен салыстырғандағы артықшылықтары;
6) жобаның экономикалық орындылығы;
7) жобаның таныстырылымы негізінде (оның ішінде бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкердің жобасын бағалаудың осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарын басшылыққа ала отырып) қабылдайды.
Бұл ретте бизнес-идеяның жаңашылдығы өлшемшартына облыста (республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) тауарлар шығару, қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау, жаңа немесе жетілдірілген технологияларды қолдану көзделген жобалар кіреді.
32. Конкурстық комиссия отырысының хаттамасы веб-портал арқылы қалыптастырылады, оған конкурстық комиссияның мүшелері, хатшысы және төрағасы ЭЦҚ арқылы қол қояды.
Конкурстық комиссияның хаттамасына қол қойған кезде қаралған өтінімдерге сәйкес қаржыландыру жоспарында бюджет қаражатының көлемін автоматты түрде резервтеу жүргізіледі.
33. Конкурстық комиссияның отырысы хаттамасының қолданылу мерзімі – конкурстық комиссия шешімі қабылданған күннен бастап 9 (тоғыз) ай.
34. Жобаны бағалау үшін балл беру бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкердің жобасын бағалаудың осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген өлшемшарттары негізінде жүргізіледі.

30. Конкурсная комиссия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами предоставления инвестиционных грантов осуществляет:
1) рассмотрение заявленного проекта на полноту и достоверность представленных документов;
2) голосование методом простановки баллов по каждому вопросу согласно критериям оценки предпринимателя в рамках бизнес-идей, указанным в приложении 6 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов;
3) подписание протокола заседания конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление инвестиционных грантов, осуществляется посредством веб-портала по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов, в котором указаны результаты голосования и итоговое решение конкурсной комиссии.
Информация по персональному голосованию членов конкурсной комиссии при отборе предпринимателей оглашению не подлежит.
Конкурсная комиссия при изучении заявок запрашивает через регионального координатора в соответствующих уполномоченных государственных органах, а также у юридических и физических лиц информацию о соответствии действительности указанных в заявке сведений.
31. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок принимает решение о возможности/невозможности предоставления инвестиционного гранта для реализации бизнес-идей на основании следующих критериев (в том числе руководствуясь критериями оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей, отраженными в приложении 6 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов):
1) новизна бизнес-идей;
2) эффективность бизнес-проекта;
3) степень готовности;
4) наличие собственной инфраструктуры;
5) преимущества проекта в сравнении с аналогами;
6) экономическая целесообразность проекта;
7) презентация проекта.
При этом к критерию новизны бизнес-идеи относятся проекты, предусматривающие выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ, применение новых или усовершенствованных технологий в области (городах республиканского значения, столице).
32. Протокол заседания конкурсной комиссии формируется посредством веб-портала, подписывается членами, секретарем и председателем конкурсной комиссии посредством ЭЦП.
При подписании протокола конкурсной комиссии производится автоматическое резервирование объемов бюджетных средств в плане финансирования в соответствии с рассмотренными заявками.
33. Срок действия протокола заседания конкурсной комиссии – 9 (девять) месяцев со дня принятия решения конкурсной комиссии.
34. Присвоение баллов по проекту для его оценки осуществляется исходя из критериев оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей, указанных в приложении 6 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов.

35. Конкурстық комиссия мүшесі кәсіпкердің бір жобасы бойынша беретін ең жоғары балл осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкердің жобасын бағалау өлшемшарттарына сәйкес 70 (жетпіс) балды құрайды.
36. Дауыс беру қорытындысы бойынша конкурстық комиссия мүшелері қойған балдар саны қосылып, конкурстық комиссияның қорытынды шешімі айқындалады. Кәсіпкерлердің жобалары бойынша балдар тең болған жағдайда, кезектілік бойынша ертерек өтінім берген кәсіпкерлердің инвестициялық грант алу құқығы басым болады.
37. Конкурстық комиссияның мүшелері мәлімделген жобаны қараған кезде дискрециялық тәсілді басшылыққа алмайды. Жобаны қарау мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
38. Егер жоба дауыс берген конкурстық комиссия мүшелері берген балдардың ең жоғары ықтимал қосындысының 70 %-дан астамын жинаса, конкурстық комиссия жобаны мақұлдады деп есептеледі.
39. Хаттамаға қол қойылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде кәсіпкерлерге веб-порталда тіркелу кезінде көрсетілген телефон нөміріне және электрондық пошта мекенжайына тиісті хабарлама жіберіледі. Бұл ретте қаржы агенттігі мен кәсіпкер, хаттаманы оған қол қойылғаннан кейін ғана веб-портал арқылы қарайды.
2-параграф. Инвестициялық грант беру тәртібі
40. Өңірлік үйлестіруші өткізілген конкурс нәтижесі бойынша веб-портал арқылы:
1) грант беру туралы электрондық шартты қалыптастырады және оны конкурстық комиссияның хаттамасы бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне келісуге жібереді;
2) қаржы агенттігі грант беру туралы шарттың жобасын келіскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде грант беру туралы шартқа кәсіпкердің, қаржы агенттігінің қол қоюын қамтамасыз етеді.
41. Инвестициялық гранттарды мемлекет кәсіпкерлердің инвестициялық грант алуға өтінімдерін іріктеу бойынша өткізілетін конкурстардың қорытындылары бойынша өңірлік үйлестірушілер арқылы береді.
42. Грант беру туралы шарт жасалғаннан кейін өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге оның банктік есеп айырысу шотына ақша қаражатын аударады. Дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғаның шотына инвестициялық грант қаражаты аударылмайды.
43. Өңірлік үйлестіруші мақұлданған өтінімдерді қаржыландыруға қаражат жетіспеген жағдайда грант беру туралы шартты қаражат түскеннен кейін қалыптастырады.

35. Максимальный балл, присваиваемый членом конкурсной комиссии по одному проекту предпринимателя, составляет 70 (семьдесят) баллов в соответствии с критериями оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей согласно приложению 6 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов.
36. По итогам голосования количество баллов, выставленных членами конкурсной комиссии, суммируется и определяется итоговое решение конкурсной комиссии. В случае равенства баллов по проектам предпринимателей преимущественное право на получение инвестиционного гранта имеют предприниматели, подавшие заявку ранее по очередности.
37. Члены конкурсной комиссии при рассмотрении заявленного проекта не руководствуются дискреционным подходом. Срок рассмотрения проекта составляет 5 (пять) рабочих дней.
38. В случае, если проект набирает более 70 % от максимально возможной суммы баллов проголосовавших членов конкурсной комиссии, проект считается одобренным конкурсной комиссией.
39. После подписания протокола в течение 1 (один) рабочего дня предпринимателям направляется соответствующее уведомление на номер телефона и адрес электронной почты, указанный при регистрации на веб-портале. При этом финансовое агентство и предприниматель просматривают протокол посредством веб-портала только после подписания протокола.
Параграф 2. Порядок предоставления инвестиционных грантов
40. Региональный координатор по результатам проведенного конкурса посредством веб-портала:
1) формирует электронный договор о предоставлении гранта и направляет его на согласование в финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней со дня утверждения протокола конкурсной комиссии;
2) обеспечивает подписание договора о предоставлении гранта с предпринимателем, финансовым агентством в течение 5 (пять) рабочих дней со дня согласования проекта договора о предоставлении гранта финансовым агентством.
41. Инвестиционные гранты предоставляются государством через региональных координаторов по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок предпринимателей на предоставление инвестиционных грантов.
42. После заключения договора о предоставлении гранта региональный координатор осуществляет перечисление денежных средств предпринимателю на его расчетный банковский счет. Средства инвестиционного гранта не перечисляются на счет физического лица, не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя.
43. В случае недостатка средств на финансирование одобренных заявок региональный координатор формирует договор о предоставлении гранта после поступления средств.

44. Мақұлданған өтінімдер бойынша бюджет қаражаты ішінара жетіспеген жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі грант беру туралы шартты қалыптастырады. Қаражат траншқа арналған өтінімдерге сәйкес аударылады, қаражаттың жетіспейтін қалдығы кәсіпкердің шотына қосымша қаржыландыру алынған кезде аударылады.
45. Инвестициялық грант беру туралы шартқа қосымша келісімдерді шарт тараптары веб-портал арқылы жасайды.
46. Кәсіпкер грантты нысаналы мақсаты бойынша пайдаланады және инвестициялық грант беру туралы шарттың талаптарын орындайды.
Кәсіпкер осы тармақтың шарттарын орындамаса, грант қаражатын өңірлік үйлестірушінің алғашқы жазбаша хабарламасы бойынша сол хабарламада көрсетілген тәртіппен және мерзімде қайтарады.
3-тарау. Инвестициялық гранттар беру қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингтеу
47. Осы Инвестициялық грант беру қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингтеу функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі кәсіпкерден барлық қажетті құжаттар мен ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және банктік құпияларды құрайтын ақпаратты, сондай-ақ бастапқы статистикалық деректерді қолма-қол және/немесе веб-портал арқылы (тиісті функционал іске асырылғаннан кейін) сұратады, жоба іске асырылатын жерге барып мониторинг жүргізеді.
48. Инвестициялық гранттар беру қағидалары шеңберінде жобалардың іске асырылуын мониторингтеуді қаржы агенттігі Жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізеді.
Қаржы агенттігінің функцияларына мыналар:
1) инвестициялық гранттың нысаналы пайдаланылуын мониторингтеу;
2) қаржы агенттігі бекітетін мониторингтеу жөніндегі жоспарға сәйкес кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды орындау қызметін мониторингтеу;
3) кәсіпкердің жаңа жұмыс орындарын құру, өнім шығаруды ұлғайту жөніндегі шарттарды орындауын мониторингтеу;
4) кәсіпкердің грант беру туралы шарт талаптарын орындауын мониторингтеу жатады.
49. Мониторинг шеңберінде қаржы агенттігі:
1) веб-порталда инвестициялық гранттарды алушылар тізілімін жүргізеді;
2) кәсіпкерлер алған қаражаттың нысаналы пайдаланылуына мониторинг жүргізеді және кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды іске асыруы жөнінде өңірлік үйлестірушіге есеп береді.
50. Қаржы агенттігі кәсіпкердің инвестициялық грант қаражатын нысаналы пайдаланбағанын не жобаның және/немесе кәсіпкердің инвестициялық грант беру шарттарына және/немесе конкурстық комиссияның шешіміне және/немесе грант беру туралы шарттың талаптарына сәйкес келмейтінін не кәсіпкердің жұмыс орындары санына қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамағанын анықтаған кезде қаржы агенттігі конкурстық комиссияның қарауына шығару үшін өңірлік үйлестірушіге кәсіпкердің инвестициялық грант қаражатын нысаналы пайдаланбауы туралы ақпаратты қағаз жеткізгіште немесе веб-портал арқылы (веб-порталда тиісті функционал іске асырылғаннан кейін) енгізеді.
Кәсіпкердің инвестициялық грант қаражатын нысаналы пайдаланбауы туралы алынған ақпарат негізінде бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі анықталған ескертулерді жою үшін бір реттік қосымша мерзім беру туралы не кәсіпкермен арадағы грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдау үшін осы ақпаратты конкурстық комиссияның келесі отырысына шығарады, кейін өзінің шешімі туралы кәсіпкер мен қаржы агенттігін веб-портал арқылы хабардар етеді.
Егер конкурстық комиссияның шешімімен белгіленген қосымша мерзім өткеннен кейін жоба бойынша ескертулер жойылмаса, жоба іске асырылмайды, кәсіпкер грант қаражатын өңірлік үйлестірушінің алғаш жазбаша хабарламасы бойынша сол хабарламада көрсетілген тәртіппен және мерзімде қайтарады.

44. В случае частичного недостатка бюджетных средств по одобренным заявкам региональный координатор Программы формирует договор о предоставлении гранта. Средства перечисляются согласно заявкам на транш, недостающий остаток средств перечисляется на счет предпринимателя при получении дополнительного финансирования.
45. Дополнительные соглашения к договору о предоставлении инвестиционного гранта заключаются сторонами договора посредством веб-портала.
46. Предприниматель использует грант по целевому назначению и выполняет условия договора о предоставлении инвестиционного гранта.
При неисполнении условий настоящего пункта предприниматель возвращает средства гранта по первому письменному уведомлению регионального координатора в порядке и сроки, отраженные в таком уведомлении.
Глава 3. Мониторинг реализации проектов предпринимателей в рамках Правил предоставления инвестиционных грантов
47. Для осуществления функций мониторинга реализации проектов предпринимателей в рамках настоящих Правил предоставления инвестиционных грантов финансовое агентство запрашивает у предпринимателя все необходимые документы и информацию, в том числе составляющую коммерческую и банковскую тайны, а также первичные статистические данные нарочно и/или посредством веб-портала (после реализации соответствующего функционала), осуществляет мониторинг с выездом на место реализации проекта.
48. Мониторинг реализации проектов в рамках Правил предоставления инвестиционных грантов осуществляется финансовым агентством в соответствии с Правилами проведения мониторинга проектов.
К функциям финансового агентства относятся:
1) мониторинг целевого использования инвестиционного гранта;
2) мониторинг деятельности предпринимателей по выполнению бизнес-проектов в соответствии с планом по мониторингу, утверждаемым финансовым агентством;
3) мониторинг выполнения предпринимателем условий по созданию новых рабочих мест, увеличению выпуска продукции;
4) мониторинг выполнения предпринимателем условий договора о предоставлении гранта.
49. В рамках мониторинга финансовое агентство:
1) ведет реестр получателей инвестиционных грантов на веб-портале;
2) проводит мониторинг целевого использования средств, полученных предпринимателями, и представляет региональному координатору отчет о реализации предпринимателями бизнес-проектов.
50. При выявлении финансовым агентством нецелевого использования предпринимателем средств инвестиционного гранта либо несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям предоставления инвестиционных грантов и/или решению конкурсной комиссии, и/или условиям договора о предоставлении гранта, либо неисполнения обязательств предпринимателем по достижении численности рабочих мест финансовым агентством вносится региональному координатору информация о нецелевом использовании предпринимателем средств инвестиционного гранта на бумажном носителе или посредством веб-портала (после реализации соответствующего функционала на веб-портале) для вынесения на рассмотрение конкурсной комиссии.
На основании полученной информации о нецелевом использовании предпринимателем средств инвестиционного гранта региональный координатор программы выносит на следующее заседание конкурсной комиссии данную информацию для принятия решения о предоставлении однократного дополнительного срока для устранения выявленных замечаний либо о расторжении договора о предоставлении гранта с предпринимателем, после чего уведомляет через веб-портал о своем решении предпринимателя и финансовое агентство.
В случае, если по истечении дополнительного срока, установленного решением конкурсной комиссией, замечания по проекту не устранены, проект не реализовывается, предприниматель возвращает средства гранта по первому письменному уведомлению регионального координатора в порядке и сроки, отраженные в таком уведомлении.

51. Конкурстық комиссия кәсіпкермен грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда өңірлік үйлестіруші мұндай шешім қабылданғаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей кәсіпкерге веб-порталда грант беру туралы шартты бұзу жөнінде тиісті хабарлама, сондай-ақ осы тармақта белгіленген мерзімдерде осы Инвестициялық грант беру қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық грант қаражатын қайтарудың қажеттігі туралы хабарлама жібереді және нысаналы пайдаланылмаған инвестициялық грант қаражатын қайтару жөніндегі іс-шараларды жүргізеді. Инвестициялық грант қаражатының бір бөлігінің нысаналы пайдаланылмағаны анықталған жағдайда конкурстық комиссияның тиісті шешімі бойынша инвестициялық грант қаражатының нысаналы пайдаланылмаған сомасын ғана қайтаруға жол беріледі.
52. Конкурстық комиссия инвестициялық грант қаражатын қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге грант қаражатын қайтару туралы хабарлама жібереді, онда қайтару үшін мынадай мерзім көрсетіледі:
1) егер қайтару сомасы 100 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) (қоса алғанда) дейін болса – 1 (бір) айға дейін;

51. В случае принятия конкурсной комиссией решения о расторжении договора о предоставлении гранта с предпринимателем региональный координатор не позднее 10 (десять) рабочих дней после принятия такого решения направляет предпринимателю соответствующее уведомление о расторжении договора о предоставлении гранта на веб-портале, а также уведомление о необходимости возврата средств инвестиционного гранта по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам предоставления инвестиционных грантов, в сроки, установленные данным пунктом, и проводит мероприятия по возврату средств инвестиционного гранта, использованного не по целевому назначению. В случае выявления нецелевого использования части средств инвестиционного гранта допускается возврат по соответствующему решению конкурсной комиссии средств инвестиционного гранта только на сумму нецелевого использования средств инвестиционного гранта.
52. В случае принятия конкурсной комиссией решения о возврате средств инвестиционного гранта региональный координатор направляет требование о возврате средств гранта предпринимателю с отражением следующих сроков для возврата:
1) до 1 (один) месяца– если сумма к возврату составляет до 100 месячных расчетных показателей (далее – МРП) (включительно);

2) егер қайтару сомасы 500 АЕК (қоса алғанда) дейін болса – 3 (үш) айға дейін;
3) егер қайтару сомасы 500 АЕК-тен асатын болса – 6 (алты) айға дейін.
Бұл ретте АЕК мөлшері конкурстық комиссияның мемлекеттік грант қаражатын қайтару туралы шешімі қабылданған күннен бастап есептеледі.
53. Өңірлік үйлестіруші инвестициялық грант қаражатын қайтару туралы хабарламаның орындалу мерзімдерін үнемі мониторингте тұрады және кәсіпкер тарапынан хабарлама орындалмаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен, оның ішінде сот тәртібімен инвестициялық грант қаражатын қайтару жөніндегі іс-шараларды жүргізеді.
Шағын бизнес субъектілерінің
бәсекеге қабілеттілігін
арттыруға бағытталған
"Бәсекеге қабілеттілік"
инвестициялық гранттарын
беру қағидаларына
1-қосымша
Экономиканың басым секторларының тізбесі
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2
Өңдеу өнеркәсібінде
13
Текстиль бұйымдарының өндірісі
14
Киім өндірісі
15
Былғары және оған жататын өнім өндірісі
16
Жиһаздан басқа, ағаш және тоз бұйымдарының өндірісі; сабаннан және тоқуға арналған материалдардан жасалған бұйымдар өндірісі
17
Қағаз және қағаз өнімдерінің өндірісі
18
Полиграфиялық қызмет және жазылған ақпарат жеткізгіштерін тыңдап-көрсету
19
Кокс және мұнайды қайта өңдеу өнімдерінің өндірісі
20
Химия өнеркәсібі өнімдерінің өндірісі
21
Негізгі фармацевтикалық өнімдер мен фармацевтикалық препараттар өндірісі
22
Резеңке және пластмасса бұйымдарының өндірісі
23
Өзге де бейметалл минералдық өнімдер өндірісі
24
Металлургия өндірісі
25
Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарының өндірісі
26
Компьютерлер, электрондық және оптикалық жабдықтар өндірісі
27
Электр жабдықтарының өндірісі
28
Басқа топтамаларға енгізілмеген машиналар мен жабдықтар өндірісі
29
Автомобильдер, тіркемелер және жартылай тіркемелер өндірісі
30
Басқа көлік құралдарының өндірісі
31
Жиһаз өндірісі
32
Өзге де дайын бұйымдар өндірісі
33
Машиналар мен жабдықтарды жөндеу және орнату
Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және кондицияланған ауамен жабдықтау

2) от 1 до 3 (три) месяцев– если сумма к возврату составляет до 500 МРП (включительно);
3) от 3 до 6 (шесть) месяцев – если сумма к возврату составляет более 500 МРП.
При этом размер МРП исчисляется с даты принятия решения конкурсной комиссии о возврате средств государственного гранта.
53. Региональный координатор осуществляет мониторинг сроков исполнения требования о возврате средств инвестиционного гранта на постоянной основе и в случае неисполнения требования со стороны предпринимателя осуществляет мероприятия по возврату средств инвестиционного гранта в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, в том числе в судебном порядке.
_____________________
Приложение 1
к Правилам предоставления
инвестиционных грантов
"Бәсекеге қабілеттілік",
направленных на повышение
конкурентоспособности
субъектов малого бизнеса
Перечень приоритетных секторов экономики
Код общего классификатора экономической деятельности
Наименование
1
2
Обрабатывающая промышленность
13
Производство текстильных изделий
14
Производство одежды
15
Производство кожаной и относящейся к ней продукции
16
Производство деревянных и пробковых изделий, кроме мебели; производство изделий из соломки и материалов для плетения
17
Производство бумаги и бумажной продукции
18
Полиграфическая деятельность и воспроизведение записанных носителей информации
19
Производство кокса и продуктов нефтепереработки
20
Производство продуктов химической промышленности
21
Производство основных фармацевтических продуктов и фармацевтических препаратов
22
Производство резиновых и пластмассовых изделий
23
Производство прочей неметаллической минеральной продукции
24
Металлургическое производство
25
Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования
26
Производство компьютеров, электронного и оптического оборудования
27
Производство электрического оборудования
28
Производство машин и оборудования, не включенных в другие группировки
29
Производство автомобилей, прицепов и полуприцепов
30
Производство прочих транспортных средств
31
Производство мебели
32
Производство прочих готовых изделий
33
Ремонт и установка машин и оборудования
Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом

35.11
Электр энергиясын өндіру
35.3
Бумен, ыстық сумен және кондицияланған ауамен жабдықтау
Сумен жабдықтау; су бұру; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою қызметі
36
Суды жинау, тазарту және бөлу
37
Ағынды суларды жинау және тазарту
38
Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
39
Ластануды жою жөніндегі қызмет және қалдықтарды жою саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтер
Шағын бизнес субъектілерінің
бәсекеге қабілеттілігін
арттыруға бағытталған
"Бәсекеге қабілеттілік"
инвестициялық гранттарын
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кәсіпкерлердің инвестициялық гранттар беруге өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурс шеңберінде кәсіпкерлік бастамалар туралы мәліметтерді жария етпеу туралы келісім
Мен, ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар болса) кәсіпкерлердің инвестициялық гранттар алуға
арналған өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссияның мүшесі/байқаушысы бола отырып, осы келісіммен қонкурсқа қатысушылардың кәсіпкерлік бастамаларын жария етпеуге міндеттенемін.
_____________________________________
қолы (аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
Шағын бизнес субъектілерінің
бәсекеге қабілеттілігін
арттыруға бағытталған
"Бәсекеге қабілеттілік"
инвестициялық гранттарын
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кәсіпкерлердің инвестициялық грант алуға арналған өтінімдерін іріктеу жөнінде конкурс өткізу туралы хабарландыру
Конкурсты ұйымдастырушы: _____________________________________;
электрондық пошта мекенжайы: ___________________________________;
байланыс телефоны _____________________________________________.
Конкурстың нысанасы: кәсіпкерлерге инвестициялық грант беру.
Конкурс нысаны: ашық конкурс.
Конкурсқа қатысу үшін өтінімдер берілетін жер: субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы.
Конкурстық құжаттаманы ұсыну тәртібі: үміткерлер конкурсқа қатысу үшін шағын бизнес субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған "Бәсекеге қабілеттілік" инвестициялық гранттарын беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық өтінімді және конкурстық құжаттаманың толық топтамасын ұсынады.
Өтінімдерді беру мерзімі: 20_ жылғы "__" ___ бастап 20__ жылғы "__" ____ қоса алғанда.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін түскен өтінімдер қабылданбайды.
Осы хабарландыру және конкурстық құжаттама өңірлік үйлестірушінің ___________ ресми сайтында орналастырылады.
Шағын бизнес субъектілерінің
бәсекеге қабілеттілігін
арттыруға бағытталған
"Бәсекеге қабілеттілік"
инвестициялық гранттарын
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жабдық сатып алу үшін инвестициялық грант беруге арналған конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім
___________________________
облысы (республикалық маңызы
бар қала, астана)
____________________________
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұсынылған материалдарды қарауды сұраймын және кәсіпкерлерге инвестициялық гранттар беруге арналған конкурстық іріктеуге қатысатыным туралы мәлімдеймін.

35.11
Производство электроэнергии
35.3
Снабжение паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
Водоснабжение; водоотведение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
36
Забор, обработка и распределение воды
37
Сбор и обработка сточных вод
38
Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов
39
Деятельность по ликвидации загрязнений и прочие услуги в области удаления отходов
_____________________
Приложение 2
к Правилам предоставления
инвестиционных грантов
"Бәсекеге қабілеттілік",
направленных на повышение
конкурентоспособности
субъектов малого бизнеса
Форма
Соглашение о неразглашении сведений о предпринимательских инициативах в рамках конкурса по отбору заявок предпринимателей на предоставление инвестиционных грантов
Я, _________________________________________________________________ ,
(фамилия, имя, отчество при его наличии)
являясь членом конкурсной комиссии/наблюдателем по отбору заявок предпринимателей на предоставление инвестиционных грантов, настоящим соглашением обязуюсь не разглашать предпринимательские инициативы участников конкурса.
____________________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________
Приложение 3
к Правилам предоставления
инвестиционных грантов
"Бәсекеге қабілеттілік",
направленных на повышение
конкурентоспособности
субъектов малого бизнеса
Форма
Объявление о проведении конкурса по отбору заявок предпринимателей на предоставление инвестиционных грантов
Организатор конкурса: ___________________________________________;
адрес электронной почты: ________________________________________;
контактный телефон _____________________________________________.
Предмет конкурса: предоставление предпринимателям инвестиционных грантов.
Форма конкурса: открытый конкурс.
Место подачи заявок для участия в конкурсе: веб-портал информационной системы субсидирования.
Порядок предоставления конкурсной документации: для участия в конкурсе претенденты представляют электронную заявку по форме, согласно приложению 4 к Правилам предоставления инвестиционных грантов "Бәсекеге қабілеттілік", направленных на повышение конкурентоспособности субъектов малого бизнеса, и полный пакет конкурсной документации.
Сроки предоставления заявок: с "__" _______ 20___ года по "__" _______ 20___ года.
Заявки, поступившие по истечении указанного срока, приему не подлежат.
Настоящее объявление и конкурсная документация размещаются на официальном сайте регионального координатора: ___________.
_____________________
Приложение 4
к Правилам предоставления
инвестиционных грантов
"Бәсекеге қабілеттілік",
направленных на повышение
конкурентоспособности
субъектов малого бизнеса
Форма
Заявка на участие в конкурсном отборе на предоставление инвестиционного гранта на приобретение оборудования
В __________________________
области (города
республиканского значения,
столицы)
от _________________________
____________________________
(полное наименование
юридического лица,
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица)
Прошу рассмотреть представленные материалы заявляю об участии в конкурсном отборе для предоставления предпринимателям инвестиционных грантов.

1. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы __________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _______________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________
басшының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) ______________
мекенжайы _____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ____________________________________________
жеке тұлға, дара кәсіпкер үшін:
атауы __________________________________________________________
тегі аты, әкесінің аты (бар болса) __________________________________
ЖСН __________________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
кім берді _______________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы _____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ____________________________________________
Жеке тұлға, дара кәсіпкер ретіндегі қызметінің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері _________________________________________________
хабарлама күні __________________________________________________
2. Кәсіпкердің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының болуы туралы мәліметтер:
Банк деректемелері: ______________________________________________
Банктің атауы: __________________________________________________
БСК ___________________________________________________________
ЖСК __________________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
КБе ____________________________________________________________
3. Сұратылатын ақша қаражаты, барлығы, мың теңге _________________;
оның ішінде жылдар бойынша:
Р/с
Жылы
Сомасы, теңге
Мақсаты (бизнес-жобаны егжей-тегжейлі аша отырып)
1
2
Мыналарды:
1) бұрын берілген кредиттер (қарыздар) бойынша мерзімі өткен берешегімнің жоқ екенін;
2) осы өтінімдегі инвестициялық грант алу үшін конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімге қосымшаға сәйкес жоба туралы мәліметтер, сондай-ақ өңірлік үйлестіруші талап еткен барлық құжаттар Инвестициялық гранттар беру қағидалары шеңберінде инвестициялық гранттар алу үшін ғана ұсынылғанын растаймын.
Мен:
1) осы өтінімді қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды өңірлік үйлестірушінің алғаш талап етуі бойынша беруге және ашуға;

1. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование ___________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) руководителя
_______________________________________________________________
адрес ______________________________________________________
номер телефона (факса) ___________________________________________
для физического лица, индивидуального предпринимателя:
наименование ___________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________
ИИН __________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер __________________________________________________________
кем выдано _____________________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________
адрес __________________________________________________________
номер телефона (факса) __________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве физического лица,
индивидуального предпринимателя:
местонахождение ________________________________________________
дата уведомления ________________________________________________
2. Сведения о наличии текущего счета у предпринимателя в банке второго уровня:
Реквизиты банка: ________________________________________________
Наименование банка: ____________________________________________
БИК ___________________________________________________________
ИИК ___________________________________________________________
БИН ___________________________________________________________
КБе ___________________________________________________________
3. Запрашиваемые денежные средства, всего, тысяч тенге ______________;
в том числе по годам:
№ п/п
Год
Сумма, тенге
Цель (с раскрытием деталей бизнес-проекта)
1
2
Подтверждаю следующее:
1) отсутствие просроченной задолженности по ранее предоставленным кредитам (займам);
2) сведения о проекте согласно приложению к заявке на участие в конкурсном отборе на предоставление инвестиционного гранта, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные региональным координатором документы представлены исключительно для предоставления инвестиционных грантов в рамках Правил предоставления инвестиционных грантов.
Гарантирую:
1) предоставлять и раскрывать по первому требованию регионального координатора любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайны, затребованные в рамках рассмотрения настоящей заявки;

2) өтінімде көрсетілген деректер өзгерген жағдайда өңірлік үйлестірушіні дереу хабардар етуге кепілдік беремін.
Мен:
1) өңірлік үйлестіруші мен конкурстық комиссияның ұсынылған мәліметтерді тексеруіне жол беретінімен;
2) өңірлік үйлестірушінің көрсетілген деректердің жарамдылығын тексермеуіне жол берілетінімен;
3) көрсетілген деректер мен ақпараттың анық емес екені анықталған жағдайда осы өтінім қаралып жатқан кез келген кезеңінде қабылданбауымен;
4) өңірлік үйлестірушінің осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына беруімен;
5) өңірлік үйлестіруші кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдыратынымен, ал кәсіпкер ұсынған құжаттар инвестициялық грант берілмесе де, өңірлік үйлестірушіде сақталатынымен;
6) өңірлік үйлестірушінің осы өтінімді қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (нысаналы инвестициялық грант алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеуге) өңірлік үйлестірушіні нысаналы инвестициялық грант беруге немесе кәсіпкерге келтірілген шығасыларды өтеуге міндеттемейтінімен келісемін.
Конкурстың шарттарымен және шағын бизнес субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған "Бәсекеге қабілеттілік" инвестициялық гранттарын беру шарттарымен таныстым.
Ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анық мәліметтер ұсынбағаным үшін жауаптылық туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректер мен өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісім беремін.
Өтінім беруші қол қойып, 20__ жылғы "__" ______ сағат _:_ жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңба деректері
Электрондық цифрлық қолтаңбаның қойылған күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өңірлік үйлестіруші: 20 __ жылғы "__" ______ сағат _:_ қабылдады
Электрондық цифрлық қолтаңба деректері
Электрондық цифрлық қолтаңбаның қойылған күні мен уақыты.
Инвестициялық грант беруге
арналған конкурстық іріктеуге
қатысуға өтінімге
қосымша
Нысан
Бизнес-жоба туралы мәліметтер

2) незамедлительно уведомить регионального координатора в случае изменения данных, указанных в заявке.
Согласен с тем, что:
1) региональным координатором и конкурсной комиссией допускается проводить проверку представленных сведений;
2) региональным координатором допускается не проверять действительность указанных данных;
3) в случае выявления недостоверности указанных данных и информации настоящая заявка отклоняется на любом этапе ее рассмотрения;
4) региональный координатор представляет указанные в настоящей заявке сведения, информацию и представленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
5) региональный координатор оставляет за собой право проверки любой сообщаемой предпринимателем о себе информации, а документы, представленные предпринимателем, будут храниться у регионального координатора, даже если инвестиционный грант не предоставляется;
6) принятие региональным координатором данной заявки к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых для получения целевого инвестиционного гранта документов) не являются обязательством регионального координатора предоставить целевой инвестиционный грант или возместить понесенные предпринимателем издержки.
Ознакомлен с условиями конкурса и предоставления инвестиционных грантов "Бәсекеге қабілеттілік", направленных на повышение конкурентоспособности субъектов малого бизнеса.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в ___ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи
Дата и время подписания электронной цифровой подписью
Уведомление о принятии заявки:
Принято региональным координатором в ___ часов "__" 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи
Дата и время подписания электронной цифровой подписью.
_____________________
Приложение
к заявке на участие
в конкурсном отборе
на предоставление
инвестиционного гранта
Форма
Сведения о бизнес-проекте

1. Жалпы ақпарат:
жобаның атауы: ________________________________________________;
жобаның қысқаша сипаттамасы: __________________________________;
жоба іске асырылатын жер: __________________________________;
жобаны іске қосу күні: _________________________________________;
қызметтің бейінді бағыты (жоба облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада іске асырылған жағдайда толтырылады)
__________________________________________________;
өнімді/көрсетілетін қызметтерді пайдаланушылардың нысаналы аудиториясы
____________________;
жер учаскесінің және/немесе үй-жайдың болуы (жалдау немесе жеке меншік)
_________________________;
учаскенің және/немесе үй-жайдың кадастрлық нөмірі (бар болса)
________________________________;
қажетті жабдықтың/қосалқы материалдардың болуы (бар болса, тізбелеу):
_______________________.
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша кәсіпкердің қызметі туралы деректер:
секциясы: ______________________________________________________;
бөлімі: ________________________________________________________;
тобы: _________________________________________________________;
сыныбы: _______________________________________________________;
кіші сыныбы: ___________________________________________________.
2. Жобаны/өнімді нарыққа шығару стратегиясы:
өнім нарығының көлемі мен сыйымдылығы, жоба іске асырылатын саланың қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын талдау _______________;
ұсынылатын өнім иеленуі мүмкін нарықтың әлеуетті үлесін негіздеу ___________;
зерттелетін нарықтардағы негізгі үрдістер, күтілетін өзгерістер _____________;
өнімді әлеуетті тұтынушылармен уағдаластықтардың болуы және өнімді сатып алуға дайын болуды растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, алдын ала жеткізу шарттары, жеткізу шарттары) ___________________________________;
осы нарықта өнімді табысты өткізуге елеулі ықпал етуді қамтамасыз ететін факторлардың болуы (баға саясаты, өнімнің техникалық сипаттамалар бойынша артықшылығы, нарықтағы беделі, контрагенттермен қарым-қатынасы, еңбек ұжымы, өнімнің қалыптан тыс сапасы, географиялық және өзге де ерекшеліктері) ________________;
жасалатын өнімнің бәсекелес артықшылықтары, техникалық-экономикалық сипаттамаларын аналогтармен салыстыру (техникалық және құндық сипаттамалар бойынша балама шешімдерге салыстырма талдау келтіріледі (аналогтармен салыстыра отырып, өндіруге ұсынылатын тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық деңгейі мен құны, ақпарат көзіне сілтемелер):
Көрсеткіштердің атауы
Көрсеткіштердің мәні
ұсынылатын үлгі
№ 1 аналог
№ 2 аналог

1. Общая информация:
наименование проекта: __________________________________________;
краткое описание проекта: _______________________________________;
место реализации проекта: _______________________________________;
дата запуска проекта: ____________________________________________;
профилирующее направление деятельности (заполняется в случае реализации проекта в областных центрах, городах республиканского значения и столице)
______________________________________________________________;
целевая аудитория пользователей продукции/услуг __________________;
наличие земельного участка и/или помещения (аренда или собственное) _______________________________________________;
кадастровый номер участка и/или помещения (при наличии)
_______________________________________________;
наличие необходимого оборудования/вспомогательных материалов
(перечислить при наличии):
______________________________________________________________.
Данные о деятельности предпринимателя по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД):
секция: ________________________________________________________;
раздел: ________________________________________________________;
группа: ________________________________________________________;
класс: _________________________________________________________;
подкласс: ______________________________________________________. 2. Стратегия продвижения проекта/продукта на рынок:
объем и емкость рынка продукта, анализ современного состояния и перспектив развития отрасли, в которой будет реализован проект
_______________________________________________________________;
обоснование потенциальной доли рынка, которую способна занять предлагаемая продукция
_______________________________________________________________;
основные тенденции на исследуемых рынках, ожидаемые изменения
_________;
наличие договоренностей с потенциальными потребителями продукции и документы, подтверждающие готовность приобретать продукцию (протоколы намерений, предварительные договоры поставки, договоры поставки)
_______________________________________________________________;
наличие факторов, обеспечивающих существенное влияние на успешную реализацию продукции на данном рынке (ценовая политика, превосходство продукции по техническим характеристикам, репутация на рынке, отношения с контрагентами, трудовой коллектив, не рядовые качества продукции, географические и иные особенности)
______________________________________________________________;
конкурентные преимущества создаваемого продукта, сравнение технико- экономических характеристик с аналогами (приводится сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам (технический уровень и стоимость предлагаемых для производства товаров, услуг в сопоставлении с аналогами, ссылки на источник информации):
Наименование показателей
Значение показателей
предлагаемый образец
аналог № 1
аналог № 2

3. Жоба командасы:
жалдамалы қызметкерлер саны ______________________________;
кәсіпкерлік қызмет саласындағы және іске асыру жоспарланып отырған саладағы жұмыс тәжірибесі (тиісті құзыреттің, машықтардың, дағдылардың немесе білімнің болуы)
_______________________________________________.
4. Жобаны іске асыру:
жобаның өтелу мерзімі, ай _______________________________________;
Шығыстардың түрлері
Шығыстар баптарының атауы
Шығыстар сомасы, мың теңге
Меншікті қаражат
Инвестициялық грант қаражаты
Барлығы:
5. Жоба бойынша күтілетін экономикалық әсер:
5.1. Өтінім берілген күнгі жағдай бойынша ақпарат:
Басшыны қоспағанда, қазіргі жұмыс орындарының саны, адам
Алдыңғы қаржы жылында түскен салық түріндегі түсімдер сомасы, мың теңге
5.2. Болжамды ақпарат:
Жылдар
Болжам
4 жылғы сома
ағымдағы жыл
1-ші жыл
2-ші жыл
3-ші жыл
Құрылатын жаңа жұмыс орындарының саны, адам
Салықтар түріндегі жаңа түсімдер сомасы, мың теңге
Таза пайда, мың теңге
6. Қауіп-қатерлерді басқару:
Тәуекел түрлері
Қауіп-қатерлердің болу ықтималдығы
Қауіп-қатерлерді реттеу тәсілдері
Мүліктік (өндірістік және қаржылық қызметті жүзеге асыру процесінде кәсіпорынның өз мүлкінің бір бөлігін жоғалтуы, оның бүлінуі және кірісті толық алмау ықтималдығы)
Маркетингтік (тауарды өткізу көлемінің немесе бағасының төмендеуінен пайданы толық алмау ықтималдығы)
Салалық (саланың экономикалық жай-күйінің өзгеруі нәтижесінде борышкердің өз міндеттемелерін орындамауы салдарынан шығындардың ықтималдығы)
7. Ұсынылған құжаттар туралы мәліметтер:
Р/с №
Құжаттың атауы
Электрондық файлдың атауы (pdf форматында)
1
2
3
1
Сатып алу шарттарын көрсете отырып, тараптардың жабдық сатып алу туралы ниеттерін растайтын алдын ала келісімнің көшірмесі
2
Кәсіпкердің шотында берілетін инвестициялық грант көлемінің кемінде 30 %-ы мөлшерінде ақшалай қаражатының болуы туралы банктік шоттан үзінді-көшірме немесе жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің бағалау құнын растайтын құжаттар
8. Қосымша мәліметтер:
1) бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігін сипаттаңыз (нарықтық қажеттілікті пысықтау – маркетингтік талдау) (жобаны бағалау өтінімде көрсетілген деректерге негізделуге тиіс);
2) бизнес-жобаның ендіруге әзірлігін өз пікіріңізше сипаттаңыз (өндірісті іске қосу үшін жобаның әзірлік деңгейі);
3) жобаны іске асырудан қандай экономикалық пайда бар екенін сипаттаңыз;
4) осы жоба бойынша өтелу мерзімі жобаны тиімді басқару үшін қаншалықты жеткілікті екенін өз пікіріңізше сипаттаңыз;
5) осы жоба бойынша жаңа жұмыс орындарын есептеу кезінде өзіңіз нені басшылыққа алғаныңызды, бұл санның қажетті нәтижелерге қол жеткізуге сәйкес келетін-келмейтінін сипаттаңыз;

3. Команда проекта:
количество наемных сотрудников _________________________________;
опыт работы в сфере предпринимательской деятельности и планируемой к реализации сфере (наличие соответствующей компетенции, умений, навыков или образования)
________________________________________
4. Реализация проекта:
срок окупаемости проекта, месяц __________________________________;
Виды расходов
Наименование статей расходов
Сумма расходов, тысяч тенге
Собственные средства
Средства инвестиционного гранта
Всего:
5. Ожидаемый экономический эффект по проекту:
5.1. Информация на дату подачи заявки:
Количество действующих рабочих мест, за исключением руководителя, чел.
Сумма поступлений в виде налогов за предыдущий финансовый год, тысяч тенге
5.2. Прогнозная информация:
Годы
Прогноз
Сумма за 4 года
текущий год
1-ый год
2-ой год
3-ий год
Количество создаваемых новых рабочих мест, чел.
Сумма новых поступлений в виде налогов, тысяч тенге
Чистая прибыль, тысяч тенге
6. Управление рисками:
Виды риска
Вероятность наступления риска
Способы регулирования риска
Имущественный (вероятность потери предприятием части своего имущества, его порчи и недополучения доходов в процессе осуществления производственной и финансовой деятельности)
Маркетинговый (вероятность недополучения прибыли из-за снижения объема реализации или цены товара)
Отраслевой (вероятность потерь вследствие неисполнения должником своих обязательств в результате изменения экономического состояния отрасли)
7. Сведения о представленных документах:
№ п/п
Наименование документа
Наименование электронного файла (в формате pdf)
1
2
3
1
Копия предварительного соглашения, подтверждающего намерение сторон о приобретении оборудования, с указанием условий приобретения
2
Выписка из банковского счета о наличии на счете предпринимателя денежных средств не менее 30 % от объема предоставляемого инвестиционного гранта или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и/или недвижимого имущества
8. Дополнительные сведения:
1) опишите конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности – маркетинговый анализ) (оценка проекта исходит из данных, отраженных в заявке);
2) опишите готовность бизнес-проекта по вашему мнению к внедрению (уровень готовности проекта для запуска производства);
3) опишите какая существует экономическая выгода от реализации проекта;
4) опишите насколько, по вашему мнению, срок окупаемости по данному проекту достаточен для эффективного управления проектом;
5) опишите, чем вы руководствовались при расчете новых рабочих мест по данному проекту, соответствует ли это количество достижению нужных результатов;

6) осы жобаны іске асыру үшін кәсіпкердің жұмыс тәжірибесін оның мақсатқа қол жеткізуге сәйкес келуі бөлігінде сипаттаңыз;
7) жобаны іске асырудан таза пайда алу қаншалықты тұрақты болатынын өз пікіріңізше сипаттаңыз (маусымдылықтың, мереке күндерінің жобаны іске асыруға әсер етуіне байланысты бағаланады);
8) қауіп-қатерлер (экономикалық, маркетингтік) туындаған жағдайда жобаның бағдарын басқа салаға бұру бойынша жоспарланып отырған әрекетіңізді сипаттаңыз (бағалаған кезде өтінімде көрсетілген деректерді басшылыққа алу, сондай-ақ жобаның бағытына сүйену қажет);
9) жобаны іске асыру үшін өткізу нарықтарын, әлеуетті сатып алушыларды іздестіру бойынша қолда бар әзірлемелерді немесе әлеуетті тапсырыс берушілермен алдын ала уағдаластықтарды сипаттаңыз;
10) бизнес-идеяның жаңашылдығын сипаттаңыз (бірегейлігі, қолданылуы, пайдалы болуы, іске асыру мүмкіндігі, аналогтарының бар-жоғы).
9. Қосымша ақпарат:
Негізгі жоспарлы экономикалық көрсеткіштерді (өндіріске арналған шығыстар, пайда, таза пайда, шығарылатын өнімнің рентабельділігі) жобаны іске асырудың соңына қарай Excel форматындағы көрсеткіштер есеп-қисабын қоса беру қажет;
Excel форматында кесте түріндегі есеп-қисап қоса беріліп, айларға бөлінген кірістердің, шығыстардың, ақша қозғалысының жоспар-болжамының есеп-қисабы. Кірістердің қызмет түрлері бойынша таратып жазылған кірістердің, шығындардың баптары таратып жазылған шығындардың есеп-қисабы.
Шағын бизнес субъектілерінің
бәсекеге қабілеттілігін
арттыруға бағытталған
"Бәсекеге қабілеттілік"
инвестициялық гранттарын
беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Инвестициялық грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының графигі
Р/с №
Заңды тұлғаның атауы/кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бизнес-жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
Бизнес-жобаның іске асырылатын жері
Инвестициялық грантқа сұратылатын сома, теңге
Конкурстық комиссия отырысы өткізілетін күні мен уақыты
Шағын бизнес субъектілерінің
бәсекеге қабілеттілігін
арттыруға бағытталған
"Бәсекеге қабілеттілік"
инвестициялық гранттарын
беру қағидаларына
6-қосымша
Бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкердің жобасын бағалау өлшемшарттары
Р/с
Өлшемшарттың атауы
Сипаттамасы және өлшемі
1.
Бизнес-жобаның жаңашылдығы
1-ден 10 балға дейін
2.
Бизнес-жобаның тиімділігі
1-ден 10 балға дейін
3.
Дайындық дәрежесі
1-ден 10 балға дейін
4.
Меншікті инфрақұрылымның болуы
1-ден 10 балға дейін
5.
Жобаның аналогтармен салыстырғандағы артықшылықтары
1-ден 10 балға дейін
6.
Жобаның экономикалық орындылығы
1-ден 10 балға дейін
7
Жобаның таныстырылымы
1-ден 10 балға дейін
Жиыны:
балдар қосындысы
Бағалау өлшемшарттары бойынша түсініктемелер:

6) опишите опыт работы предпринимателя для реализации данного проекта в части его соответствия для достижения цели;
7) опишите насколько стабильно будет, по вашему мнению, получение чистой прибыли от реализации проекта (оценивается в зависимости от влияния сезонности, праздничных дней на реализацию проекта);
8) опишите ваши планируемые действия по переориентации проекта на другую отрасль в случае возникновения рисков (экономические, маркетинговые) (при оценке необходимо руководствоваться данными, указанными в заявке, а также исходить из направленности проекта);
9) опишите рынки сбыта для реализации проекта, имеющиеся наработки по поиску потенциальных покупателей или предварительные договоренности с потенциальными заказчиками;
10) опишите новизну бизнес-идеи (оригинальность, применимость, полезность, возможность реализации, наличие аналогов).
9. Дополнительная информация:
Основные плановые экономические показатели (расходы на производство, прибыль, чистая прибыль, рентабельность выпускаемого продукта), к концу реализации проекта приложить расчет показателей в формате Excel.
Расчет плана-прогноза доходов, расходов, движения денег, в разбивке по месяцам с приложением расчетов в табличном виде в формате Excel. Расчеты по доходам с расшифровкой по видам деятельности, по затратам с расшифровкой по статьям затрат.
_____________________
Приложение 5
к Правилам предоставления
инвестиционных грантов
"Бәсекеге қабілеттілік",
направленных на повышение
конкурентоспособности
субъектов малого бизнеса
Форма
График заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление инвестиционных грантов
№ п/п
Наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его наличии) предпринимателя
Наименование бизнес-проекта (краткое описание)
Место реализации бизнес-проекта
Запрашиваемая сумма инвестиционного гранта, тенге
Дата и время проведения заседания конкурсной комиссии
_____________________
Приложение 6
к Правилам предоставления
инвестиционных грантов
"Бәсекеге қабілеттілік",
направленных на повышение
конкурентоспособности
субъектов малого бизнеса
Критерии оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей
№ п/п
Наименование критерия
Описание и вес
1.
Новизна бизнес-проекта
от 1 до 10 баллов
2.
Эффективность бизнес-проекта
от 1 до 10 баллов
3.
Степень готовности
от 1 до 10 баллов
4.
Наличие собственной инфраструктуры
от 1 до 10 баллов
5.
Преимущества проекта в сравнении с аналогами
от 1 до 10 баллов
6.
Экономическая целесообразность проекта
от 1 до 10 баллов
7.
Презентация проекта
от 1 до 10 баллов
Итого
сумма баллов
Пояснения по критериям оценки:

1. Грант беру туралы мәселені қарау кезінде бизнес-жобаның жаңашылдығы мынадай факторларға сүйене отырып бағаланады:
жобаның өзектілігі мен бірегейлігі (бизнес-жоба іске асырылатын өңірде аналогтардың болмауы);
жобада ұсынылатын шешімдердің жаңашылдығы (өткізу арналары, маркетингтік стратегияны құру, өнім өндірудің материалы/тәсілі);
жобаның технологиялық деңгейі (технологиялық жабдықтандырудың болуы);
өндірілетін тауарға/ұсынылатын көрсетілетін қызметке патенттің болуы (зияткерлік меншік объектісінің болуы);
бизнесті кеңейту перспективасы (оның ішінде өнімді немесе бизнес-процесті нарыққа шығару стратегиясының болуы, нарық қажеттілігінің болуы, жеке капиталды қаржыландыруға тарту перспективасы) факторларына сүйене отырып жүзеге асырылады.
2. Бизнес-жобаның тиімділігі мынадай өлшемшарттарға сүйене отырып бағаланады:
бизнес-жобаның өтелу мерзімі;
бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігі (бәсекеге қабілетті артықшылықтардың болуы);
бір өнім берушіге не сатып алушылардың шағын тобына тәуелділік;
тауарды/негізгі құралдарды/шикізат пен материалдарды жеткізуге/қызметтерді көрсетуге/жұмыстарды орындауға/технологияларды/ франшиза/патент сатып алуға шарттардың/келісімшарттардың болуы;
жеке өзінің қатысуы.
3. Бизнес-жобаның дайындық дәрежесі мынадай өлшемшарттарға сүйене отырып бағаланады:
өткізу нарығының болуы және бизнес-жобаның ұсынылатын нәтижелерін коммерцияландыру ықтималдығы;
білікті мамандар командасының болуы;
жобаларды іске асыру тәжірибесінің болуы;
бизнесті әртараптандыру (тәуекелдер (экономикалық, маркетингтік) туындаған жағдайда жобаны басқа салаға қайта бағдарлау мүмкін бе);
жобаның құны (бизнес-жобаны толық аяқтау үшін меншікті және тартылған капиталдың жеткіліктілігі, салыстырма талдау келтіру).
4. Меншікті инфрақұрылымның болуы:
бизнес-жобаны іске асыру үшін өз үй-жайының болуы;
жобаны іске асыру үшін жеткілікті инфрақұрылым құру.
5. Жобаның аналогтарымен салыстырғандағы артықшылықтары мынадай өлшемшарттарға сүйене отырып бағаланады:
жасалатын өнімнің бәсекелес артықшылықтары;
техникалық-экономикалық сипаттамаларды аналогтармен салыстыру.
6. Жобаның экономикалық орындылығы мынадай өлшемшарттар негізінде бағаланады:
құрылатын жұмыс орындарының саны;
өңір үшін бизнес-жобаның маңыздылығы (іске асыру саласы, әлеуметтік-экономикалық әсердің болуы).
7. Жобаның таныстырылымы мынадай өлшемшарттарға сүйене отырып бағаланады:
сөз сөйлеу кезіндегі мазмұны мен ұзақтығына сәйкес келетін PowerPoint форматында слайд түріндегі таныстырылымның немесе оның аналогтарының болуы;
бизнес-жоба туралы ақпаратты көрнекі түрде көрсету үшін құралдарды пайдалану (иллюстрациялар, кестелер, схемалар, графиктер);
сөз сөйлеушінің бизнес-жобаның мазмұнын жан-жақты білуі, конкурстық комиссияның сұрақтары мен ескертулеріне дұрыс жауап беру;
өңірлік үйлестіруші белгілеген сөз сөйлеу регламентін сақтау.
Шағын бизнес субъектілерінің
бәсекеге қабілеттілігін
арттыруға бағытталған
"Бәсекеге қабілеттілік"
инвестициялық гранттарын
беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Инвестициялық гранттар алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырысының
№ __ хаттамасы

1. Оценка новизны бизнес-проекта при рассмотрении вопроса о предоставлении гранта осуществляется исходя из следующих факторов:
актуальность и уникальность проекта (отсутствие аналогов в регионе реализации бизнес-проекта);
новизна предлагаемых в проекте решений (каналы сбыта, построение маркетинговой стратегии, материал/способ производства продукции);
технологический уровень проекта (наличие технологического оснащения);
наличие патента на производимый товар/предоставляемую услугу (наличие объекта интеллектуальной собственности);
перспектива расширения бизнеса (в том числе наличие стратегии продвижения продукта или бизнес-процесса на рынок, наличие потребности рынка, перспектива привлечения к финансированию частного капитала).
2. Оценка эффективности бизнес-проекта осуществляется исходя из следующих критериев:
срок окупаемости бизнес-проекта;
конкурентоспособность бизнес-проекта (наличие конкурентоспособных преимуществ);
зависимость от одного поставщика либо узкого круга покупателей;
наличие договоров/контрактов на поставку товара/основных средств/сырья и материалов/оказание услуг/работ/приобретение технологий/франшизы/патента;
наличие собственного участия.
3. Оценка степени готовности бизнес-проекта осуществляется исходя из следующих критериев:
наличие рынка сбыта и возможность коммерциализации предлагаемых результатов бизнес-проекта;
наличие команды квалифицированных специалистов;
наличие опыта в реализации проектов;
диверсификация бизнеса (возможна ли переориентация проекта на другую отрасль в случае возникновения рисков (экономические, маркетинговые);
стоимость проекта (достаточность собственного и привлеченного капитала для полного завершения бизнес-проекта, приведение сравнительного анализа).
4. Наличие собственной инфраструктуры:
наличие собственного помещения для реализации бизнес-проекта;
создание достаточной инфраструктуры для реализации проекта.
5. Оценка преимуществ проекта в сравнении с аналогами осуществляется исходя из следующих критериев
конкурентные преимущества создаваемого продукта;
сравнение технико-экономических характеристик с аналогами.
6. Оценка экономической целесообразности проекта осуществляется исходя из следующих критериев:
количество создаваемых рабочих мест;
значимость бизнес-проекта для региона (отрасль реализации, наличие социально-экономического эффекта).
7. Оценка презентации проекта осуществляется исходя из следующих критериев:
наличие презентации в виде слайдов в формате PowerPoint или его аналогов, соответствующей содержанию и продолжительности выступления;
использование средств для наглядности информации о бизнес-проекте (иллюстрации, таблицы, схемы, графики);
свободное владение выступающим содержанием бизнес-проекта, корректные ответы на вопросы и замечания конкурсной комиссии;
соблюдение установленного региональным координатором регламента выступления.
_____________________
Приложение 7
к Правилам предоставления
инвестиционных грантов
"Бәсекеге қабілеттілік",
направленных на повышение
конкурентоспособности
субъектов малого бизнеса
Форма
Протокол № __ заседания конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление инвестиционных грантов

1. Кәсіпкер туралы қысқаша мәліметтер:
өтінім нөмірі: _____________ өтінім берілген күн: _________________
заңды тұлға үшін:
атауы _____________________ БСН ____________________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
дара кәсіпкер үшін:
атауы ________________________
ЖСН ______________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________
2. Жоба туралы қысқаша мәліметтер:
бизнес-жобаның атауы ___________________________________________
бизнес-жобаның іске асырылатын жері ______________________________
инвестициялық грантқа сұратылатын сома, теңге _________________
3. Комиссия мүшелері:
1) _______________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2) …..
3) …..
Жоба бойынша дауыс беру нәтижелері:
дауыс беруге барлығы _________________ комиссия мүшесі қатысты, оның ішінде:
___ дауыс берді; ___ дауыс берген жоқ.
Комиссиясының жобаны қарау нәтижелері:
Р/с
Өлшемшарт атауы
Орташа балл:
1.
Бизнес-жобаның жаңашылдығы
2.
Бизнес-жобаның тиімділігі
3.
Дайындық дәрежесі
4.
Меншікті инфрақұрылымның болуы
5.
Жобаның аналогтармен салыстырғандағы артықшылықтары
6.
Жобаның экономикалық орындылығы
7.
Жобаның таныстырылымы
Жиыны
Жоба бойынша ең жоғары ықтимал балл қосындысы ___ балды құрайды.
Комиссия шешімі: жоба ______ мың теңге сомасына мақұлданды/мақұлданған жоқ.
Комиссия мүшелерінің қолдары:
1. ЭЦҚ деректері; ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты.
2. …..
3. …..
Шағын бизнес субъектілерінің
бәсекеге қабілеттілігін
арттыруға бағытталған
"Бәсекеге қабілеттілік"
инвестициялық гранттарын
беру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
_________________________________
________________________________
(дара кәсіпкердің, заңды тұлғаның
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Инвестициялық грант қаражатын қайтару қажеттігі туралы хабарлама
Шағын бизнес субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған "Бәсекеге қабілеттілік" инвестициялық гранттарын беру қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуына жүргізілген мониторинг барысында "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________________________________ анықтады.
(инвестициялық грант қаражатын нысаналы пайдаланбау/не жобаның және/немесе
кәсіпкердің инвестициялық гранттар беру шарттарына және/немесе конкурстық комиссияның шешіміне және/немесе грант беру туралы шарттың талаптарына сәйкес келмеуі не жұмыс орындары санына қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерін кәсіпкердің орындамауы).
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы ұсынған ақпарат негізінде конкурстық комиссия Сізбен арадағы 20___ жылғы "__" ______ № __ грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдады.
Осы арқылы ____________________________________________________
(өңірлік үйлестірушінің атауы)
Сізге грант беру туралы 20__ жылғы "__" ____ № __ шарт негізінде берілген
инвестициялық грант қаражатын 20___ жылғы "__" ______ дейінгі мерзімде қайтару қажеттілігі туралы хабарлайды.
Осы хабарлама көрсетілген мерзімдерде орындалмаған жағдайда
_________________________________________________________________
(өңірлік үйлестірушінің атауы)
инвестициялық грант қаражатын қайтару туралы талаппен сотқа жүгінуге құқылы.
___________________ _____________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Хабарламаның тапсырылғаны туралы мәліметтер
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(дара кәсіпкердің, заңды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________
______________________________
(күні, уақыты, қолы).

1. Краткие сведения о предпринимателе:
номер заявки: ______________ дата подачи заявки: ____________________
для юридического лица: наименование ___________ БИН _________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
__________________
для индивидуального предпринимателя: наименование
____________________
ИИН ________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________
2. Краткие сведения о проекте:
наименование бизнес-проекта
_______________________________________
место реализации бизнес-проекта
_______________________________________
запрашиваемая сумма инвестиционного гранта, тенге
_______________________________________
3. Члены комиссии:
1) _______________________фамилия, имя, отчество (при его наличии);
2) …..
3) …..
Результаты голосования по проекту:
всего приняло участие в голосовании ______ членов комиссии, из которых:
проголосовало _____; не проголосовало _____.
Результаты рассмотрения комиссии проекта:
№ п/п
Наименование критерия
Средний балл:
1.
Новизна бизнес-проекта
2.
Эффективность бизнес-проекта
3.
Степень готовности
4.
Наличие собственной инфраструктуры
5.
Преимущества проекта в сравнении с аналогами
6.
Экономическая целесообразность проекта
7.
Презентация проекта
Итого
Максимально возможная сумма баллов по проекту составляет ___ баллов.
Решение комиссии: проект одобрен на сумму ______ тысяч тенге/не одобрен.
Подписи членов комиссии:
1. Данные из ЭЦП; дата и время подписания ЭЦП.
2. …..
3. …..
_____________________
Приложение 8
к Правилам предоставления
инвестиционных грантов
"Бәсекеге қабілеттілік",
направленных на повышение
конкурентоспособности
субъектов малого бизнеса
Форма
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
индивидуального предпринимателя,
юридического
лица)
Уведомление о необходимости возврата средств инвестиционного гранта
В ходе проведенного мониторинга реализации проектов предпринимателей в рамках Правил предоставления инвестиционных грантов "Бәсекеге қабілеттілік", направленных на повышение конкурентоспособности субъектов малого бизнеса, акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму" выявлено
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(нецелевое использование средств инвестиционного гранта/либо несоответствие проекта /или предпринимателя условиям предоставления инвестиционных грантов и/или решению конкурсной комиссии и/или условиям договора о предоставлении гранта, либо неисполнения обязательств предпринимателем по достижении численности рабочих мест).
На основании предоставленной информации акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму", конкурсной комиссией принято решение о расторжении с Вами договора о предоставлении гранта "__" ______ 20___ года № ____
Настоящим, ______________________________________________ уведомляет Вас
(наименование регионального координатора)
о необходимости возврата средств инвестиционного гранта, предоставленного Вам на основании договора о предоставлении гранта "__" ______ 20___ года № ____, в срок до "__" ______ 20___ года. В случае неисполнения настоящего уведомления в указанные сроки
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование регионального координатора)
обращается в суд с иском с требованием о возврате средств инвестиционного гранта.
________________
______________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Сведения о вручении уведомления
_________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
индивидуального предпринимателя, юридического лица)
_____________________________________________________________________
__________________________________
(дата, время, роспись).
_____________________