Мемлекеттік активтерді және квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі 2023 жылғы ұлттық баяндаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 31 қазандағы № 909 қаулысы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 134-2-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік активтерді және квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі 2023 жылғы ұлттық баяндама бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 31 қазандағы
№ 909 қаулысымен
бекітілген
МЕМЛЕКЕТТІК АКТИВТЕРДІ ЖӘНЕ КВАЗИМЕМЛЕКЕТТІК СЕКТОРДЫ БАСҚАРУ ЖӨНІНДЕГІ 2023 ЖЫЛҒЫ ҰЛТТЫҚ БАЯНДАМА
МАЗМҰНЫ
Кіріспе (Ұлттық баяндаманың мақсаты)
Негізгі бөлік
1. Мемлекеттік активтердің есепті кезеңдегі жай-күйі туралы талдамалық ақпарат
(квазимемлекеттік сектордың және мемлекеттік активтердің ағымдағы жай-күйі туралы ақпарат, оның ішінде мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкін түгендеу нәтижелері, мемлекеттік мүлікті сату және пайдалану мәселелері)
2. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің есепті кезеңдегі қызметі туралы ақпарат
(соңғы үш жылдағы динамикада квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметі туралы ақпарат)
3. Мемлекеттік активтерді және квазимемлекеттік секторды басқару тетіктерін одан әрі дамыту жөніндегі тұжырымдар мен ұсыныстар
(мемлекеттік активтерді және квазимемлекеттік секторды басқару тетіктерін одан әрі дамыту)
4. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі өзге де деректер
(Ұлттық баяндаманы сапалы қалыптастыруға ықпал ететін қосымша ақпарат)
Аббревиатуралардың толық жазылуы
Ұлттық баяндаманы қалыптастыру кезінде пайдаланылған нормативтік құқықтық актілер
Кіріспе
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 1008 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі Жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 84-тармағын орындау үшін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік активтерді және квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі 2023 жылғы ұлттық баяндаманы (бұдан әрі – Ұлттық баяндама) дайындады.
Ұлттық баяндама Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 21 қыркүйектегі № 167 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік активтерді және квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы қалыптастыру қағидаларының талаптарын сақтай отырып дайындалды.
Ұлттық баяндаманы қалыптастыру кезінде әскери мүлік, сондай-ақ мәліметтері қолжетімділігі шектеулі ақпаратқа жатқызылған мүлік ескерілген жоқ.
Ұлттық баяндаманың мақсаты мемлекеттік активтердің және квазимемлекеттік сектордың жай-күйі жөнінде қоғамды хабардар ету болып табылады.
Ұлттық баяндаманы мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган тиісті салалардың уәкілетті органдары, квазимемлекеттік сектор субъектілері "Е-Qazyna.kz" АЖ-ға ұсынған ақпарат негізінде орындады және кіріспеден, негізгі бөліктен және мемлекеттік активтерді және квазимемлекеттік секторды басқару тетіктерін одан әрі дамыту жөніндегі ұсыныстардан тұрады.
Негізгі бөлік

Об утверждении Национального доклада по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором за 2023 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2024 года № 909
В соответствии с пунктом 1 статьи 134-2 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Национальный доклад по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором за 2023 год.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2024 года № 909
НАЦИОНАЛЬНЫЙ ДОКЛАД
ПО УПРАВЛЕНИЮ ГОСУДАРСТВЕННЫМИ АКТИВАМИ
И КВАЗИГОСУДАРСТВЕННЫМ СЕКТОРОМ
ЗА 2023 ГОД
СОДЕРЖАНИЕ
Введение (Цель Национального доклада)
Основная часть
1. Аналитическая информация о состоянии государственных активов за отчетный период
(информация о текущем состоянии квазигосударственного сектора и государственных активах, в том числе результаты инвентаризации имущества государственных юридических лиц, вопросы продажи и пользования государственным имуществом)
2Информация о деятельности субъектов квазигосударственного сектора за отчетный период
(информация о деятельности субъектов квазигосударственного сектора в динамике за последние три года)
3. Выводы и предложения по дальнейшему развитию механизмов управления государственными активами и квазигосударственным сектором
(дальнейшее развитие механизмов управления государственными активами и квазигосударственным сектором)
4. Иные данные по управлению государственным имуществом
(дополнительная информация, способствующая качественному формированию Национального доклада)
Расшифровка аббревиатур
Нормативные правовые акты, использованные при формировании Нацдоклада
Введение
Во исполнение пункта 84 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 1008, Министерством финансов Республики Казахстан подготовлен Национальный доклад по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором за 2023 год (далее – Нацдоклад).
Нацдоклад подготовлен с соблюдением требований Правил формирования Национального доклада по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 сентября 2023 года № 167.
При формировании Нацдоклада не учитывались военное имущество, а также имущество, сведения по которым отнесены к информации с ограниченным доступом.
Целью Нацдоклада является информирование общества о состоянии государственных активов и квазигосударственного сектора.
Нацдоклад выполнен уполномоченным органом по государственному имуществу на основе информации, представленной в ИС "Е-Qazyna.kz" уполномоченными органами соответствующих отраслей, субъектами квазигосударственного сектора, и состоит из введения, основной части и предложений по дальнейшему развитию механизмов управления государственными активами и квазигосударственным сектором.
Основная часть

1. Мемлекеттік активтердің есепті кезеңдегі жай-күйі туралы талдамалық ақпарат
1.1. Бюджет құрылымы (кірістер, шығындар, таза бюджеттік кредиттеу, қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо, бюджет тапшылығы (профициті), бюджеттің мұнайлық емес тапшылығы (профициті), бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) бойынша бөліністегі есепті кезеңді қоса алғанда, соңғы үш жылдағы серпінде республикалық бюджет қаражаты
2021 – 2023 жылдардағы республикалық бюджеттің кірістері:
2021 жылы – 12 504,6 млрд теңге мөлшерінде (жоспар бойынша – 12 405,7 млрд теңге);
2022 жылы – 15 963,4 млрд теңге (жоспар бойынша – 15 665,0 млрд теңге);
2023 жылы – 19 038,0 млрд теңге (жоспар бойынша – 19 064,0 млрд теңге).
Республикалық бюджеттің ұқсас кезеңдегі шығындары:

1. Аналитическая информация о состоянии государственных активов за отчетный период
1.1. Средства республиканского бюджета в динамике за последние три года, включая отчетный период в разрезе по структуре бюджета (доходы, затраты, чистое бюджетное кредитование, сальдо по операциям с финансовыми активами, дефицит (профицит) бюджета, не нефтяной дефицит (профицит) бюджета, финансирование дефицита (использование профицита) бюджета)
Доходы республиканского бюджета за 2021 – 2023 годы составили:
в 2021 году в размере 12 504,6 млрд тенге (при плане – 12 405,7 млрд тенге);
в 2022 году – 15 963,4 млрд тенге (при плане – 15 665,0 млрд тенге);
в 2023 году – 19 038,0 млрд тенге (при плане – 19 064,0 млрд тенге).
Затраты республиканского бюджета за аналогичный период составили:

28 015,7
26 774,9
29 854,1
Сонымен қатар Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Жолдауына сәйкес Қордың инвестициялық кірісін 18 жасқа дейінгі балалар арасында бөлуге бағытталған "Ұлттық қор – балаларға" жобасын 2024 жылдан бастап іске қосу бойынша негізгі тәсілдер пысықталғанын атап өтеміз.
1.3. Бюджет құрылымы (кірістер, шығындар және басқалар) бойынша бөліністегі есепті кезеңді қоса алғанда, соңғы үш жылдағы динамикадағы Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысатын өзге де мемлекеттік қорлардың қаражаты

28 015,7
26 774,9
29 854,1
Также отмечаем, что в соответствии с Посланием Главы государства от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество" выработаны основные подходы по запуску с 2024 года проекта "Национальный фонд – детям", направленного на распределение инвестиционного дохода Фонда среди детей до 18 лет.
1.3. Средства Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда, а также иных государственных фондов с участием Республики Казахстан в динамике за последние три года, включая отчетный период в разрезе по структуре бюджета (доходы, затраты и другие)

1.3.1. "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – ЖӨҚ) сәйкес ЖӨҚ-ның мақсаты қылмыстық құқық бұзушылықтардың жекелеген құрамдары бойынша жәбірленушілердің құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғау болып табылады.
Мәселен, 2021 – 2023 жылдардың қорытындысы бойынша салықтық емес түсімдер есебінен алынған кірістердің жалпы сомасы 3,3 млрд теңгені құрады. ЖӨҚ ҚБШ-дан тиісті төлемдер 0,3 млрд теңгені құрады.
2-сурет

1.3.1. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде компенсации потерпевшим" (далее – ФКП) целью ФКП является защита прав, свобод и законных интересов потерпевших по отдельным составам уголовных правонарушений.
Так, по итогам 2021 – 2023 годов общая сумма доходов, полученных за счет неналоговых поступлений, составила 3,3 млрд тенге. Соответствующие выплаты с КСН ФКП составили 0,3 млрд тенге.
Рисунок 2

1.3.2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 38 бұйрығымен бекітілген Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын бөлу, жұмсау, мониторингтеу және есептілік қағидаларына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры (бұдан әрі – Қор) – орта білім беру объектілерін салуды, реконструкциялауды қаржыландыру мақсатында ақша түсімдерін есепке жатқызу және жұмсау үшін Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шоты.

1.3.2. В соответствии с Правилами распределения, расходования, мониторинга и отчетности средств Фонда поддержки инфраструктуры образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 17 февраля 2023 года № 38, Фонд поддержки инфраструктуры образования – контрольный счет наличности, открытый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан для зачисления поступлений денег и расходования с целью финансирования строительства, реконструкции объектов среднего образования (далее – Фонд).

Мәселен, 2022 – 2023 жылдардың қорытындысы бойынша түсімдер сомасы 151,9 млрд теңгені, Қордың шығыстары 96,5 млрд теңгені құрады.
3-сурет
1.3.3. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамын құру туралы" (бұдан әрі – МӘСҚ) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 27 ақпандағы № 237 қаулысына сәйкес МӘСҚ қызметінің негізгі нысаналары Қазақстан Республикасында мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiн енгiзу, әлеуметтiк аударымдарды шоғырландыру, әлеуметтiк төлемдердi жүзеге асыру үшiн қаражатты уақтылы аудару, уақытша бос қаражатты қаржы құралдарына Қазақстан Республикасының Yкiметі белгiлеген тiзбеге сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi арқылы орналастыру, жыл сайынғы аудит жүргізу болып табылады. Мәселен, 2022 – 2023 жылдардың қорытындысы бойынша МӘСҚ түсімдерінің жалпы сомасы 2 526,2 млрд теңгені, шығыстар 2 465,1 млрд теңгені құрады.
4-сурет

Так, по итогам 2022 – 2023 года сумма поступлений составила 151,9 млрд тенге, расходы Фонда – 96,5 млрд тенге.
Рисунок 3
1.3.3. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2004 года № 237 "О создании акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (далее – ГФСС) основными предметами деятельности ГФСС являются внедрение системы обязательного социального страхования в Республике Казахстан, аккумулирование социальных отчислений, своевременное перечисление средств для осуществления социальных выплат, размещение временно свободных средств в финансовые инструменты согласно перечню, определенному Правительством Республики Казахстан, через Национальный Банк Республики Казахстан, проведение ежегодного аудита. Так, по итогам 2022 – 2023 годов сумма поступлений ГФСС составила 2 526,2 млрд тенге, расходы – 2 465,1 млрд тенге.
Рисунок 4

243,6
444,2
4
ЕСЕПТІ КЕЗЕҢНІҢ СОҢЫНА ӘМСҚ-ДАҒЫ АҚША ҚАЛДЫҒЫ
0,0
444,2
346,7
1.4. Мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындарға бекітілген мүлік
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 636 бұйрығымен бекітілген мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн енгiзудің, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесіне (бұдан әрі – әдістеме) сәйкес мемлекеттік заңды тұлғалар есепті жылдың қорытындысы бойынша олардың теңгерімінде бекітілген мүлікті түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жөнінде ақпаратты ұсынады.
Анықтама:
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік заңды тұлғалар – мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелер.

243,6
444,2
4
ОСТАТОК ДЕНЕГ В ФСМС НА КОНЕЦ ОТЧЕТНОГО ПЕРИОДА
0,0
444,2
346,7
1.4. Имущество, закрепленное за государственными учреждениями
и предприятиями
В соответствии с единой методикой ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведения инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 636 (далее – методика), государственные юридические лица ежегодно представляют в реестр информацию по инвентаризации, паспортизации и переоценке имущества, закрепленного на их балансе, по итогам отчетного года.
Справочно:
Согласно Закону Республики Казахстан "О государственном имуществе" государственные юридические лица – государственные предприятия и государственные учреждения.

Әдістемеге сәйкес 2021 – 2023 жылдардағы республикалық және коммуналдық меншік бойынша тізілімге мүліктің мынадай түрлері бойынша ақпарат ұсыну көзделген:
тұрғын емес ғимараттар;
тұрғын ғимараттар;
жер;
құрылыс жайлар;
беру қондырғылары;
көлік;
машиналар мен жабдықтар;
құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал;
биологиялық активтер;
өзге де негізгі құралдар;
материалдық емес активтер.
Мемлекеттік заңды тұлғаларға (мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындар), республикалық және коммуналдық меншікке бекітілген мүлік бойынша соңғы үш жылдағы ақпарат тізілімнің деректері негізінде дайындалды.
6-сурет
7-сурет

В соответствии с методикой по республиканской и коммунальной собственности за 2021 – 2023 годы предусмотрено представление в реестр информации по следующим типам имущества:
нежилые здания;
жилые здания;
земля;
сооружения;
передаточные устройства;
транспорт;
машины и оборудование;
инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь;
биологические активы;
прочие основные средства;
нематериальные активы.
Информация по имуществу, закрепленному за государственными юридическими лицами (государственные учреждения и государственные предприятия), республиканской и коммунальной собственности за последние три года подготовлена на основе данных реестра.
Рисунок 6
Рисунок 7

28,1
9
ӨЗГЕ ДЕ НЕГІЗГІ ҚҰРАЛДАР
1 128,1
372,8
493,5
ЖИЫНЫ:
7 977,3
8 619,3
13 051,1
1.5. Мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру және сенімгерлік басқаруға берілген мемлекеттік мүлік туралы мәліметтер
1.5.1. Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру департаменттері (бұдан әрі – департаменттер) мүліктік жалдауға (жалға алуға) берген республикалық мүлік туралы мәліметтер
Департаменттер 2021 – 2023 жылдары мүліктік жалдауға (жалға алуға):

28,1
9
ПРОЧИЕ ОСНОВНЫЕ СРЕДСТВА
1 128,1
372,8
493,5
Итого:
7 977,3
8 619,3
13 051,1
1.5. Сведения о государственном имуществе, переданном в имущественный наем (аренду) и доверительное управление
1.5.1. Сведения о республиканском имуществе, переданном в имущественный наем (аренду) департаментами государственного имущества и приватизации (далее – департаменты).
За 2021 – 2023 годы департаментами было предоставлено в имущественный наем (аренду):

2021 жылы 2 226 объектіні;
2022 жылы 2 053 объектіні;
2023 жылы 791 объектіні берді.
Республикалық бюджетке түсімдер:
2021 жылы 1,1 млрд теңгені;
2022 жылы 2,1 млрд теңгені;
2023 жылы 2,1 млрд теңгені құрады.
Департаменттердің республикалық мүлікті беруі бойынша соңғы үш жылдағы динамикадағы ақпарат 8-суретте берілген.
8-сурет
9-сурет
2021 – 2023 жылдары жергілікті атқарушы органдар мүліктік жалдауға жалға алуға):
2021 жылы 8 683 объектіні;
2022 жылы 10468 объектіні;
2023 жылы 11 812 объектіні берді.
Бюджетке аударылған жалдау ақысының сомасы:
2021 жылы 2,9 млрд теңгені;
2022 жылы 4,7 млрд теңгені;
2023 жылы 5,9 млрд теңгені құрады.
Коммуналдық мүлікті беру туралы соңғы үш жылдағы динамикадағы ақпарат 10-суретте берілген.
10-сурет
11-сурет
1.5.2. Сенімгерлік басқаруға берілген мемлекеттік мүлік туралы мәліметтер
2021 – 2023 жылдары есепті кезеңнің басында республикалық меншік бойынша сенімгерлік басқару шарттарының (бұдан әрі – СБШ) саны 108-ді құрады, оның ішінде:
кейіннен сатып алу құқығымен – 15 СБШ;
кейіннен сатып алу құқығынсыз – 93 СБШ.
Есепті кезеңнің басында аумақтық бөлімшелердің СБШ саны 549-ды құрады (кейіннен сатып алу құқығынсыз).
Есепті кезеңнің соңында республикалық меншік бойынша СБШ саны соңғы үш жылда 94-ті құрады, оның ішінде:
кейіннен сатып алу құқығымен – 7 СБШ;
кейіннен сатып алу құқығынсыз – 87 СБШ.
Есепті кезеңнің соңында аумақтық бөлімшелердің СБШ саны 624-ті құрады (кейіннен сатып алу құқығынсыз).
Соңғы үш жылдағы динамикада сенімгерлік басқаруға берілген мемлекеттік мүлік туралы мәліметтер 12-суретте берілген.
12-сурет
Соңғы үш жылдағы динамикада сенімгерлік басқару шарттары туралы ақпарат 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
Соңғы үш жылдағы динамикада СБШ саны
(республикалық меншік бойынша)
Р/с
Сенімгерлік басқару шарттары
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
Барлығы:
1
ЕСЕПТІ КЕЗЕҢНІҢ БАСЫНДА:
44
40
24

в 2021 году – 2 226 объектов;
в 2022 году – 2 053 объекта;
в 2023 году – 1 791 объект.
Поступления в республиканский бюджет составили:
в 2021 году – 1,1 млрд тенге;
в 2022 году – 2,1 млрд тенге;
в 2023 году – 2,1 млрд тенге.
Информация по передаче республиканского имущества департаментами в динамике за последние три года представлена на рисунке 8.
Рисунок 8
Рисунок 9
За 2021 – 2023 годы местными исполнительными органами было предоставлено в имущественный наем (аренду):
в 2021 году – 8 683 объекта;
в 2022 году – 10 468 объектов;
в 2023 году – 1 812 объектов.
Перечисленная в бюджет сумма арендной платы составила:
в 2021 году – 2,9 млрд тенге;
в 2022 году – 4,7 млрд тенге;
в 2023 году – 5,9 млрд тенге.
Информация по передаче коммунального имущества в динамике за последние три года представлена на рисунке 10.
Рисунок 10
Рисунок 11
1.5.2. Сведения о государственном имуществе, переданном в доверительное управление
За 2021 – 2023 годы количество договоров доверительного управления (далее – ДДУ) по республиканской собственности на начало отчетного периода составило 108, из них:
с правом последующего выкупа 15 ДДУ;
без права последующего выкупа 93 ДДУ.
Количество ДДУ территориальных подразделений на начало отчетного периода составило 549 (без права последующего выкупа).
Количество ДДУ по республиканской собственности на конец отчетного периода за последние три года составило 94, из них:
с правом последующего выкупа 7 ДДУ;
без права последующего выкупа 87 ДДУ.
Количество ДДУ территориальных подразделений на конец отчетного периода составило 624 (без права последующего выкупа).
Сведения о государственном имуществе, переданном в доверительное управление, в динамике за последние три года представлены на рисунке 12.
Рисунок 12
Информация о договорах доверительного управления в динамике
за последние три года приведена в таблице 5.
Таблица 5
Количество ДДУ в динамике за последние три года
(по республиканской собственности)
№ п/п
Договора доверительного управления
2021 год
2022 год
2023 год
ВСЕГО:
1
НА НАЧАЛО ОТЧЕТНОГО ПЕРИОДА:
44
40
24

980
203
179
1 004
1.6. Мемлекеттік мүлікті сату туралы мәліметтер
Сатуға жататын мемлекеттік мүлік объектілеріне мынадай түрлер жатады:
жылжымайтын мүлік, құрылысы аяқталмаған объектілер;
жер учаскелері;
машиналар мен жабдықтар;
көлік;
заңды тұлғалардың қатысу үлесі, бағалы қағаздары;
басқалар.
Мәселен, 2021 – 2023 жылдары республикалық меншік бойынша 2 121 объект сауда-саттыққа қойылды, оның ішінде 2 060 объект сатылды.
Республикалық меншік объектілерін жекешелендіруден Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түскен түсімдер 16,1 млрд теңгені құрады. Республикалық мүліктің сатылуы туралы соңғы үш жылдағы ақпарат 14-суретте берілген.
14-сурет
15-сурет
Ұқсас кезеңде коммуналдық меншік бойынша 6 525 объекті сауда-саттыққа қойылды, оның 5 943-і сатылды.
Коммуналдық меншік объектілерін жекешелендіруден түскен түсімдер 2021 – 2023 жылдары 1788,5 млрд теңгені құрады.
Коммуналдық мүліктің сатылуы туралы соңғы үш жылдағы ақпарат 16-суретте берілген.
16-сурет
17-сурет
ЖАО-ның деректеріне сәйкес сатылған объектілердің неғұрлым көп саны мына облыстарда байқалады.
18-сурет
2.  Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің есепті кезеңдегі қызметі туралы ақпарат (2023 жыл бойынша ақпарат 2024 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша тізілімге КСС ұсынған деректер негізінде қалыптастырылды)
2.1. Ұйымдық-құқықтық нысандар бөлінісінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны (акцияларының мемлекеттік пакеті (мемлекеттік қатысу үлестері) мемлекеттік меншіктегі акционерлік қоғам (жауапкершілігі шектеулі серіктестік), мемлекеттік кәсіпорын)
Ұйымдық-құқықтық нысандар бөлінісінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің (бұдан әрі – КСС) саны мынаны құрады:
2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 5 962 КСС;
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 5 909 КСС;
2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 5 863 КСС.
Республикалық меншік бойынша
2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 340 КСС;
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 341 КСС;
2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 340 КСС.
Соңғы үш жылдағы КСС саны туралы ақпарат 19-суретте келтірілген.
19-сурет
Коммуналдық меншік бойынша
2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 5 622 КСС;
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 5 568 КСС;
2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 5 523 КСС.
Соңғы үш жылдағы КСС саны туралы ақпарат 20-суретте келтірілген.
20-сурет
2.2. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің экономикаға қатысу үлесі және квазимемлекеттік сектор субъектілері қатысатын экономиканың негізгі салалары

980
203
179
1 004
1.6. Сведения о продаже государственного имущества
К объектам государственного имущества, подлежащим продаже, относятся следующие виды:
недвижимость, объекты незавершенного строительства;
земельные участки;
машины и оборудование;
транспорт;
доля участия, ценные бумаги юридических лиц;
прочие.
Так, за 2021 – 2023 годы по республиканской собственности был выставлен на торги 2 121 объект, из которых продано 2 060 объектов.
Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан от приватизации объектов республиканской собственности составили 16,1
млрд тенге. Информация о продаже республиканского имущества за последние три года представлена на рисунке 14.
Рисунок 14
Рисунок 15
За аналогичный период по коммунальной собственности было выставлено на торги 6 525 объектов, из которых продано 5 943.
Поступления от приватизации объектов коммунальной собственности за 2021 – 2023 годы составили 1 788,5 млрд тенге.
Информация о продаже коммунального имущества за последние три года представлена на рисунке 16.
Рисунок 16
Рисунок 17
Согласно данным МИО наибольшее количество проданных объектов наблюдается в следующих областях:
Рисунок 18
2. Информация о деятельности субъектов квазигосударственного сектора за отчетный период (информация за 2023 год сформирована по состоянию на 1 октября 2024 года на основе данных, представленных СКС в реестре)
2.1. Количество субъектов квазигосударственного сектора в разрезе организационно-правовых форм (акционерное общество (товарищество
с ограниченной ответственностью), государственный пакет акций (государственные доли участия) которых находится в государственной собственности, государственное предприятие)
Количество субъектов квазигосударственного сектора (далее – СКС) в разрезе организационно-правовых форм составило:
по состоянию на 1 января 2022 года – 5 962 СКС;
по состоянию на 1 января 2023 года – 5 909 СКС;
по состоянию на 1 января 2024 года – 5 863 СКС.
По республиканской собственности
по состоянию на 1 января 2022 года – 340 СКС;
по состоянию на 1 января 2023 года – 341 СКС;
по состоянию на 1 января 2024 года – 340 СКС.
Информация о количестве СКС за последние три года представлена на рисунке 19.
Рисунок 19
По коммунальной собственности
- по состоянию на 1 января 2022 года – 5 622 СКС;
- по состоянию на 1 января 2023 года – 5 568 СКС;
- по состоянию на 1 января 2024 года – 5 523 СКС.
Информация о количестве СКС за последние три года представлена
на рисунке 20.
Рисунок 20
2.2. Доля участия субъектов квазигосударственного сектора в экономике и основные отрасли экономики, в которых присутствуют субъекты квазигосударственного сектора

Мемлекеттің экономикадағы қатысу үлесі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 3 тамыздағы № 292 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасына мемлекеттің қатысуын айқындау жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға (бұдан әрі – әдістемелік ұсынымдар) сәйкес айқындалады.
Әдістемелік ұсынымдардың 8-тармағына сәйкес мемлекеттің
ел экономикасына қатысу үлесі мемлекет бақылайтын ұйымдардың және мемлекет жанама бақылайтын ұйымдардың жалпы қосылған құнының тиісті қаржы жылындағы елдің ЖІӨ-ге ара қатынасы арқылы айқындалады.
Мәселен, мемлекеттің экономикаға қатысу үлесінің төмендеу динамикасы мынадай:
2021 жылдың қорытындысы бойынша – ЖІӨ-ге 14,5 %;
2022 жылдың қорытындысы бойынша – ЖІӨ-ге 14,2 %.
2023 жылдың қорытындысы бойынша – ЖІӨ-ге 13,7 %.
2021 – 2023 жылдары КСС (республикалық және коммуналдық меншік бойынша) экономиканың мынадай негізгі салаларына қатысады:
денсаулық сақтау және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер;
ақпарат және байланыс;
өнер, ойын-сауық және демалыс;
өңдеу өнеркәсібі;
білім беру;
кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет;
жылжымайтын мүлікпен операциялар;
қаржылық және сақтандыру қызметі;
ауыл, орман және балық шаруашылығы;
құрылыс және т.б.

Доля участия государства в экономике определяется в соответствии с методическими рекомендациями по определению участия государства в экономике Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 августа 2017 года № 292 (далее – методические рекомендации).
Согласно пункту 8 методических рекомендаций доля участия государства в экономике страны определяется путем соотношения валовой добавленной стоимости контролируемых государством организаций и косвенно контролируемых государством организаций к ВВП страны за соответствующий финансовый год.
Так, динамика снижения доли участия государства в экономике представлена следующим образом:
по итогам 2021года – 14,5% к ВВП;
по итогам 2022 года – 14,2% к ВВП.
по итогам 2023 года – 13,7 % к ВВП.
За 2021 – 2023 годы СКС (по республиканской и коммунальной собственности) присутствует в следующих основных отраслях экономики:
здравоохранение и социальные услуги;
информация и связь;
искусство, развлечения и отдых;
обрабатывающая промышленность;
образование;
профессиональная, научная и техническая деятельность;
операции с недвижимым имуществом;
финансовая и страховая деятельность;
сельское, лесное и рыбное хозяйство;
строительство и т.д.

КСС қатысатын экономиканың негізгі салалары туралы 2021 – 2023 жылдардағы ақпарат 21-суретте берілген.
21-сурет
Республикалық және коммуналдық меншік бойынша КСС қатысатын экономиканың негізгі салалары туралы соңғы үш жылдағы динамикадағы ақпарат 7-кестеде келтірілген.
7-кесте
КСС қатысатын экономиканың негізгі салалары туралы ақпарат
Р/с
Салалардың атауы
Өлшем бірлігі
01.01.2022 жылғы жағдай бойынша
01.01.2023 жылғы жағдай бойынша

Информация об основных отраслях экономики, в которых присутствует СКС, за 2021 – 2023 годы представлена на рисунке 21.
Рисунок 21
Информация об основных отраслях экономики, в которых присутствуют СКС по республиканской и коммунальной собственности, в динамике
за последние три года приведена в таблице 7.
Таблица 7
Информация об основных отраслях экономики, в которых присутствуют СКС
№ п/п
Наименование отраслей
Единица измерения
По состоянию на 01.01.2022 год
По состоянию на 01.01.2023 год

2023 жылы 57 171,1 млрд теңгені құрады.
Коммуналдық меншік бойынша КСС активтерінің баланстық құны ұқсас кезеңде:
2021 жылы 83 96,8 млрд теңгені;
2022 жылы 12 448,6 млрд теңгені;
2023 жылы 14 741,0 млрд теңгені құрады.
2021 – 2023 жылдардағы динамикада республикалық және коммуналдық меншік бөлінісіндегі КСС активтерінің баланстық құны туралы ақпарат 10-кестеде келтірілген.
10-кесте
Республикалық және коммуналдық меншік бойынша КСС активтерінің баланстық құны
Р/с
Есепті кезең:
Өлшем бірлігі
Республикалық меншік
бойынша:
Коммуналдық меншік бойынша:
факт
факт
1
2021 жыл
млрд теңге

в 2023 году – 57 171,1 млрд тенге.
Балансовая стоимость активов СКС по коммунальной собственности за аналогичный период составила:
в 2021 году – 8 396,8 млрд тенге;
в 2022 году – 12 448,6 млрд тенге;
в 2023 году – 14 741,0 млрд тенге.
Информация о балансовой стоимости активов СКС в разрезе республиканской и коммунальной собственности в динамике за
2021 – 2023 годы приведена в таблице 10.
Таблица 10
Балансовая стоимость активов СКС по республиканской и коммунальной собственности
№ п/п
Отчетный период
Единица измерения
По республиканской собственности
По коммунальной собственности
факт
факт
1
2021 год
млрд тенге

2 258,7
3 382,5
3
2023 жыл
млрд теңге
3 364,7
2 351,9
Барлығы:
млрд теңге
8 157,1
13 241,5
2.7. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы, оның ішінде олар мемлекеттік тапсырмадан алған кірістері туралы мәліметтер
Аталған ақпарат КСС тізілімге берген деректер негізінде дайындалды.
Мәселен, тізілім деректеріне сәйкес республикалық меншік бойынша КСС-тің таза пайдасы:
2021 жылы 189 КСС-тің таза пайдасы 1 838,7 млрд теңгені;

2 258,7
3 382,5
3
2023 год
млрд тенге
3 364,7
2 351,9
Всего:
млрд тенге
8 157,1
13 241,5
2.7. Сведения о результатах финансово-хозяйственной деятельности субъектов квазигосударственного сектора, в том числе о полученных ими доходах от государственного задания
Данная информация подготовлена на основе данных, представленных СКС в реестр.
Так, согласно данным реестра чистая прибыль СКС по республиканской собственности:
за 2021 год чистая прибыль 189 СКС составила 1 838,7 млрд тенге;

2022 жылы 190 КСС-тің таза пайдасы 2 459,6 млрд теңгені;
– 2023 жылы 167 КСС-тің таза пайдасы 2 884,8 млрд теңгені құрады.
Республикалық меншік бойынша КСС шығыны:
2021 жылы 47 КСС-тің шығыны 76,2 млрд теңгені;
2022 жылы 54 КСС-тің шығыны 90,9 млрд теңгені;
2023 жылы 26 КСС-тің шығыны 38,0 млрд теңгені құрады.
Коммуналдық меншік бойынша таза пайда:
2021 жылы 341 КСС-тің таза пайдасы 44,1 млрд теңгені;
2022 жылы 324 КСС-тің таза пайдасы 27,4 млрд теңгені;
2023 жылы 290 КСС-тің таза пайдасы 52,9 млрд теңгені құрады. Коммуналдық меншік бойынша КСС шығыны:
2021 жылы 62 КСС-тің шығыны 78,1 млрд теңгені;
2022 жылы 126 КСС-тің шығыны 2626,4 млрд теңгені;
2023 жылы 92 КСС-тің шығыны 107,6 млрд теңгені құрады.

за 2022 год чистая прибыль 190 СКС – 2 459, 6 млрд тенге;
за 2023 год чистая прибыль 167 СКС – 2 884,8 млрд тенге.
Убыток СКС по республиканской собственности составил:
за 2021 год убыток 47 СКС составил 76,2 млрд тенге;
за 2022 год убыток 54 СКС – 90,9 млрд тенге;
за 2023 год убыток 26 СКС – 38,0 млрд тенге.
Чистая прибыль по коммунальной собственности составила:
за 2021 год чистая прибыль 341 СКС составила 44,1 млрд тенге;
за 2022 год чистая прибыль 324 СКС – 27,4 млрд тенге;
за 2023 год чистая прибыль 290 СКС – 52,9 млрд тенге.
Убыток СКС по коммунальной собственности составил:
за 2021 год убыток 62 СКС составил 78,1 млрд тенге;
за 2022 год убыток 126 СКС – 2 626,4 млрд тенге;
за 2023 год убыток 92 СКС – 107,6 млрд тенге.

2021 жылы 128,5 млрд теңгені;
2022 жылы 63,1 млрд теңгені;
2023 жылы 666,1 млрд теңгені құрады.
Соңғы үш жылда мемлекеттік тапсырмадан түскен кірістер туралы ақпарат 13-кестеде келтірілген.
13-кесте
Көрсеткіштердің атауы
Ұйымдардың атауы
Өлшем бірлігі
Республикалық меншік бойынша:
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
факт
факт
факт
Мемлекеттік тапсырмадан түскен кірістер
АҚ, ЖШС, РМҚК, ШЖҚ РМК
млрд теңге
230,2
263,7
436,5
Жиыны:
млрд теңге
230,2
263,7
436,5
Көрсеткіштердің атауы
Ұйымдардың атауы
Өлшем бірлігі
Коммуналдық меншік бойынша:
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
факт
факт
факт
Мемлекеттік тапсырмадан түскен кірістер
АҚ, ЖШС, РМҚК, ШЖҚ РМК
млрд теңге
128,5
63,1
666,1
Жиыны:
млрд теңге
128,5
63,1
666,1
2.8. Құрылтайшысы, акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарлары мен іс-шаралар жоспарларының орындалуы, сондай-ақ акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, акционерлік қоғамдардың даму жоспарларының орындалуы, оның ішінде олардың қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы мәліметтер
Аталған ақпарат Тізілімге берілген мәліметтер негізінде дайындалды.
Тізілім деректеріне сәйкес республикалық меншік бойынша КСС кірістері:
2021 жылы 16 002,8 млрд теңгені (жоспар бойынша 12 748,0 млрд теңге);
2022 жылы 20 881,5 млрд теңгені (жоспар бойынша 19 490,9 млрд теңге);
2023 жылы 22 206,1 млрд теңгені құрады (жоспар бойынша 21 998,6 млрд теңге).
Республикалық меншік бойынша КСС шығыстары:
2021 жылы 13 916,3 млрд теңгені (жоспар бойынша 11 983,1 млрд теңге);
2022 жылы 17 921,8 млрд теңгені (жоспар бойынша 17 463,6 млрд теңге);
2023 жылы 19 314,9 млрд теңгені құрады (жоспар бойынша 19 626,9 млрд теңге).
Коммуналдық меншік бойынша КСС кірістері:
2021 жылы 979,7 млрд теңгені (жоспар бойынша 867,2 млрд теңге);
2022 жылы 779,6 млрд теңгені (жоспар бойынша 730,8млрд теңге);
2023 жылы 4 203,8 млрд теңгені құрады (жоспар бойынша 3 971,8 млрд теңге).
Коммуналдық меншік бойынша КСС шығыстары:

в 2021 году – 128,5 млрд тенге;
в 2022 году – 63,1 млрд тенге;
в 2023 году – 666,1 млрд тенге.
Информация о полученных СКС доходов от государственного задания за последние три года приведена в таблице 13.
Таблица 13
Наименование показателей
Наименование организаций
Единица измерения
По республиканской собственности
2021 год
2022 год
2023 год
факт
факт
факт
Доходы от государственного задания
АО, ТОО, РГКП, РГП на ПХВ
млрд тенге
230,2
263,7
436,5
Итого:
млрд тенге
230,2
263,7
436,5
Наименование показателей
Наименование организаций
Единица измерения
По коммунальной собственности
2021 год
2022 год
2023 год
факт
факт
факт
Доходы от государственного задания
АО, ТОО, КГКП, КГП на ПХВ
млрд тенге
128,5
63,1
666,1
Итого:
млрд тенге
128,5
63,1
666,1
2.8. Сведения об исполнении планов развития и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, учредителем, акционером которых является государство, а также исполнении планов развития государственных предприятий, товариществ с ограниченной ответственностью, акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, в том числе о достижении их ключевых показателей деятельности
Данная информация подготовлена на основе данных, представленных в реестр.
Согласно данным реестра доходы СКС по республиканской собственности составили:
в 2021 году – 16 002,8 млрд тенге (при плане 12 748,0 млрд тенге);
в 2022 году – 20 881,5 млрд тенге (при плане 19 490,9 млрд тенге);
в 2023 году – 22 206,1 (при плане 21 998,6 млрд тенге).
Расходы СКС по республиканской собственности составили:
в 2021 году – 13 916,3 млрд тенге (при плане 11 983,1 млрд тенге);
в 2022 году – 17 921,8 млрд тенге (при плане 17 463,6 млрд тенге);
в 2023 году – 19 314,9 млрд тенге (при плане 19 626,9 млрд тенге).
Доходы СКС по коммунальной собственности составили:
в 2021 году – 979,7 млрд тенге (при плане 867,2 млрд тенге);
в 2022 году – 779,6 млрд тенге (при плане 730,8 млрд тенге);
в 2023 году – 4 203,8 (при плане 3 971,8 млрд тенге).
Расходы СКС по коммунальной собственности составили:

2021 жылы 932,0 млрд теңгені (жоспар бойынша 837,4 млрд теңге);
2022 жылы 746,4 млрд теңгені (жоспар бойынша 702,3 млрд теңге);
2023жылы 4 215,6 млрд теңгені құрады (жоспар бойынша 3 988,9 млрд теңге).
2021 – 2023 жылдардағы КСС қызметінің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша ақпарат
14-кесте
Республикалық меншік бойынша
2021 жыл
Р
Орталық мемлекеттік органдардың атауы
КСС саны:
2021 жылы ҚТК қол жеткізген КСС саны:
ҚТК
(50 %-дан төмен)
ҚТК

в 2021 году – 932,0 млрд тенге (при плане 837,4 млрд тенге);
в 2022 году – 746,4 млрд тенге (при плане 702,3 млрд тенге);
в 2023 году – 4 215,6 млрд тенге (при плане 3 988,9 млрд тенге).
Информация по достижению ключевых показателей деятельности СКС за 2021 – 2023 годы
Таблица 14
По республиканской собственности
2021 год
№ п/п
Наименование центральных государственных органов
Количество СКС:
Количество СКС, достигнувших КПД
за 2021 год
КПД (ниже 50 %)

461
185
62
5
209
20
Маңғыстау облысы әкімінің аппараты
188
-
-
-
188
ЖИЫНЫ:
4 966
1 037
128
85
3 716
Республикалық және коммуналдық меншік бойынша соңғы үш жылдағы КСС қызметінің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі деректерді талдау көрсеткіштердің оң динамикасын және ҚТК-ге қол жеткізу пайызының жыл сайынғы ұлғаюын куәландырады.
2.9. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берілген мемлекеттік қолдау шаралары және олардың көлемі мен нысаналы мақсаты көрсетілген республикалық бюджеттен өзге де түсімдер туралы мәліметтер
Мемлекеттік қолдаудың мақсаты КСС-ті дамыту үшін қолайлы экономикалық және ұйымдастырушылық жағдайлар жасау болып табылады.

461
185
62
5
209
20
Аппарат акима Мангистауской области
188
-
-
-
188
ИТОГО:
4 966
1 037
128
85
3 716
Анализ данных по достижению ключевых показателей деятельности СКС за последние три года по республиканской и коммунальной собственности свидетельствует о положительной динамике показателей и ежегодном увеличении процента достижения КПД.
2.9. Сведения о мерах государственной поддержки, предоставленной субъектам квазигосударственного сектора, и иных поступлениях из республиканского бюджета с указанием их объема и целевого назначения
Целью государственной поддержки является создание благоприятных экономических и организационных условий для развития СКС.

1. КСС-ге есепті кезеңде негізінен әлеуметтік салаға (денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет, спорт, музейлер) бағдарланған мемлекеттік субсидиялар мен мемлекеттік көмек бөлінді.
Республикалық меншіктегі КСС-ге мемлекеттік субсидиялар мен мемлекеттік көмектен түскен кірістер:
2021 жылы 39,8 млрд теңгені;
2022 жылы 47,4 млрд теңгені;
2023 жылы 44,1 млрд теңгені құрады.
Соңғы үш жылда КСС-ге мемлекеттік субсидиялар мен мемлекеттік көмектен түскен кірістердің ұлғаюы байқалады (ақпарат 27-суретте берілген).
27-сурет
Коммуналдық меншік бойынша КСС-ге мемлекеттік субсидиялар мен мемлекеттік көмектен түскен кірістер:
2021 жылы 14,6 млрд теңгені;
2022 жылы 25,3 млрд теңгені;
2023 жылы 309,7 млрд теңгені құрады.
Соңғы үш жылда КСС-ге мемлекеттік субсидиялар мен мемлекеттік көмектен түскен кірістердің ұлғаюы байқалады (ақпарат 28-суретте берілген).
28-сурет
2. КСС жарғылық капиталын қалыптастыру және толықтыру заңды тұлғаның даму мақсаттарына арналған бюджет қаражаты есебінен ақшалай түрде не мүлікпен жүргізіледі.
Мәселен, 2021 – 2023 жылдары жарғылық капиталды қалыптастыруға және/немесе ұлғайтуға ақшалай түрде:
2021 жылы 30,6 млрд теңге;
2022 жылы 134,9 млрд теңге;

1. СКС за отчетный период были выделены государственные субсидии и государственная помощь, которая в основном ориентирована на социальную сферу (здравоохранение, образование, культура, спорт, музеи).
Доходы от государственных субсидий и государственной помощи СКС республиканской собственности составили:
в 2021 году – 39,8 млрд тенге;
в 2022 году – 47,4 млрд тенге;
в 2023 году – 144,1 млрд тенге.
Наблюдается увеличение доходов от государственных субсидий и государственной помощи СКС за последние три года (информация представлена на рисунке 27).
Рисунок 27
Доходы от государственных субсидий и государственной помощи СКС по коммунальной собственности составили:
в 2021 году – 14,6 млрд тенге;
в 2022 году – 25,3 млрд тенге;
в 2023 году – 309,7 млрд тенге.
Наблюдается увеличение доходов от государственных субсидий и государственной помощи СКС за последние три года (информация представлена на рисунке 28).
Рисунок 28
2. Формирование и пополнение уставного капитала СКС производятся за счет бюджетных средств на цели развития юридического лица в денежном выражении либо имуществом.
Так, за 2021 – 2023 годы на формирование и/или увеличение уставного капитала в денежном выражении было выделено:
в 2021 году – 30,6 млрд тенге;
в 2022 году – 134,9 млрд тенге;

2023 жылы 244,4 млрд теңге бөлінді.
Соңғы үш жылда КСС жарғылық капиталын жыл сайынғы толықтыру байқалады (ақпарат 29-суретте берілген).
29-сурет
Соңғы үш жылда КСС жарғылық капиталын қалыптастыру
және/немесе ұлғайту бойынша ақпарат
15-кесте
Ұйымдастырушылық- құқықтық нысаны
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
Саны
Сомасы,
млрд теңге
Саны
Сомасы,
млрд теңге
Саны
Сомасы,
млрд теңге
РМК
1
7,7
1
9,1
-
-
АҚ
5
22,9
4
125,8
5
244,4
Жиыны:
6
30,6
5
134,9
5
244,4
3. 2021 – 2023 жылдары республикалық бюджеттен КСС үшін бюджеттік кредиттер бөлінді:
2 021 жылы 284,7 млрд теңге;
2022 жылы 577,2 млрд теңге;
2023 жылы 410,3 млрд теңге.
Соңғы үш жылда республикалық бюджеттен КСС-ті жыл сайынғы кредиттеу туралы ақпарат 30-суретте берілген.
30-сурет
2021 2023 жылдары КСС-ті бюджеттік кредиттеу бойынша ақпарат
16-кесте
Р/с
Ұйымның (алушының) атауы
Нысаналы мақсаты
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
1
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ны экспорттық қаржыландыруды ынталандыру үшін, автобустарды лизингке өткізу бойынша, жолаушылар вагондары паркін жаңартуды қаржыландыру үшін, "Қарағанды облысының Саран қаласында шиналар өндірісін ұйымдастыру" жобасын лизингтік қаржыландыру үшін, жүк техникасының жетекші белдіктердің басты берілістерін шығару жөніндегі жобаны қаржыландыру үшін, ҚР ИИДМБ-ның 2020 – 2025 жылдарға жылға арналған жобаларын қаржыландыру үшін, тракторларды, комбайндарды лизингке өткізу бойынша, өңдеу өнеркәсібінің жобаларын қаржыландыру үшін, жүк техникасының жетекші көпірлерінің арқалықтарын оқшаулау деңгейін ұлғайту жөніндегі жобаны іске асыру үшін, Қазақстанда шығарылған ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда, автокөлік құралдары мен арнайы мақсаттағы автотехниканы лизингке сатып алатын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерді лизингтік қаржыландыру үшін кредиттеу
112,7
371,0
34,4
2
"Аграрлық несие корпорациясы" АҚ
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қолдау жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ-ны кредиттеу
70,0
140,0
140,0
3
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ
Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ-ны кредиттеу
0,0
0,0
162,6
4
"Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" АҚ
Алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беру үшін "Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" АҚ-ны бюджеттік кредиттеу
102,0
66,2
73,3
ЖИЫНЫ:
284,7
577,2
410,3
2.10. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің республикалық бюджет секторын толықтыруы туралы мәліметтер

в 2023 году – 244,4 млрд тенге.
Наблюдается ежегодное пополнение уставного капитала СКС за последние три года (информация представлена на рисунке 29).
Рисунок 29
Информация по формированию и/или увеличению уставного капитала СКС за последние три года
Таблица 15
Организационно-правовая форма
2021 год
2022 год
2023 год
Количество
Сумма, млрд тенге
Количество
Сумма, млрд тенге
Количество
Сумма, млрд тенге
РГП
1
7,7
1
9,1
-
-
АО
5
22,9
4
125,8
5
244,4
Итого:
6
30,6
5
134,9
5
244,4
3. За 2021 – 2023 годы из республиканского бюджета были выделены бюджетные кредиты для СКС:
в 2021 году – 284,7 млрд тенге;
в 2022 году – 577,2 млрд тенге;
в 2023 году – 410,3 млрд тенге.
Информация о ежегодном кредитовании СКС из республиканского бюджета за последние три года представлена на рисунке 30.
Рисунок 30
Информация по бюджетному кредитованию СКС за 2021 – 2023 годы
Таблица 16
№ п/п
Наименование организации (получателя)
Целевое назначение
2021 год
2022 год
2023 год
1
АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
Кредитование АО "НУХ "Байтерек" для стимулирования экспортного финансирования, по реализации в лизинг автобусов, для финансирования обновления парка пассажирских вагонов, для лизингового финансирования проекта "Организация производства шин в городе Сарани Карагандинской области", для финансирования проекта по производству главных передач ведущих мостов грузовой техники, для финансирования проектов ГПИИР РК на 2020 – 2025 годы, по реализации в лизинг тракторов, комбайнов, для финансирования проектов обрабатывающей промышленности, для реализации проекта по увеличению уровня локализации балок ведущих мостов грузовой техники, для лизингового финансирования юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, приобретающих в лизинг автотранспортные средства и автотехнику специального назначения, за исключением сельскохозяйственной техники
112,7
371,0
34,4
2
АО "Аграрная кредитная корпорация"
Кредитование АО "Аграрная кредитная корпорация" для проведения мероприятий по поддержке субъектов агропромышленного комплекса
70,0
140,0
140,0
3
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
Кредитование АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики"
0,0
0,0
162,6
4
АО "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана"
Бюджетное кредитование АО "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана" для предоставления предварительных и промежуточных жилищных займов
102,0
66,2
73,3
ИТОГО:
284,7
577,2
410,3
2.10. Сведения о пополнении субъектами квазигосударственного сектора республиканского бюджета

2021 – 2023 жылдардағы республикалық бюджетке дивидендтер түсімдерінің, таза кірістің бір бөлігінің динамикасы 17-кестеде берілген.
17-кесте
БСК кодтары
Түсімдердің атауы
Өлшем бірлігі
2022 жыл
(2021 жылдың қорытындысы бойынша)
2023 жыл
( 2022 жылдың қорытындысы бойынша)
2024 жыл
(2023 жылдың қорытындысы бойынша)
01.09.2024 жылғы жағдай бойынша нақты түсімдер
201101
Республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігінің түсімдері
млрд теңге
3,2

Динамика поступлений дивидендов, части чистого дохода в республиканский бюджет за 2021 – 2023 годы представлена в таблице 17.
Таблица 17
Коды КБК
Наименование поступлений
Единица измерения
2022 год (по итогам 2021 года)
2023 год (по итогам 2022 года)
2024 год (по итогам 2023 года)
Фактические поступления по состоянию на 01.09.2024 года
201101
Поступления части чистого дохода республиканских государственных предприятий
млрд тенге
3,2

23,3
57,8
201301
Республикалық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер
млрд теңге
223,5
1 337,9
695,7
201401
Республикалық меншіктегі заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер
млрд теңге
12,6
19,0
1,1
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестеріне кірістер туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 142 қаулысына сәйкес мемлекет қатысатын АҚ (ЖШС) 2020 жылдың және одан кейінгі жылдардың қорытындылары бойынша таза шоғырландырылған кірістің кемінде 70 %-ын (еншілес ұйымдар болмаған жағдайда – жекеден) дивидендтер төлеуге (таза кірістің бір бөлігі) жіберуі тиіс.
Бұл ретте "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ дивидендтік саясаты Қазақстан Республикасы Үкіметінің жеке шешімімен айқындалады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 мамырдағы № 543 қаулысымен бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорының дивидендтік саясатына сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша есепті жылдан кейінгі жылы іске асыру жоспарланған жобаларды Ұлттық әл-ауқат қорының қаржыландыру көлемін ескере отырып, жалғыз акционердің есебіне жазылатын жыл сайынғы дивидендтердің мөлшері Ұлттық әл-ауқат қоры жүйе құраушы компаниялардан алатын дивидендтердің 50 %-ын құрайды (бұл ретте мемлекеттік акциялар пакетіне дивидендтердің ең төменгі мөлшері 25 млрд теңге).
2021 жылдың қорытындысы бойынша республикалық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер

23,3
57,8
201301
Дивиденды на госпакеты акций, находящиеся в республиканской собственности
млрд тенге
223,5
1 337,9
695,7
201401
Доходы на доли участия в юрлицах, находящиеся в республиканской собственности
млрд тенге
12,6
19,0
1,1
1. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 142 "О дивидендах на государственные пакеты акций и доходах на государственные доли участия в организациях" АО (ТОО) с участием государства по итогам 2020 года и последующих годов должны направлять не менее 70 % от чистого консолидированного дохода (в случае отсутствия дочерних организаций – от отдельного) на выплату дивидендов (части чистого дохода).
При этом согласно Закону Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" дивидендная политика АО "ФНБ "Самрук-Казына" определяется отдельным решением Правительства Республики Казахстан.
Согласно дивидендной политике Фонда национального благосостояния, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2013 года № 543, размер ежегодных дивидендов к начислению единственному акционеру с учетом объема финансирования Фондом национального благосостояния проектов, планируемых к реализации по поручению Президента Республики Казахстан в году, следующем за отчетным годом, составляет 50 % от дивидендов, получаемых Фондом национального благосостояния
от системообразующих компаний (при этом минимальный размер дивидендов на госпакет акций – 25 млрд тенге).
Дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в республиканской собственности, по итогам 2021 года

2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 137 АҚ-ның мемлекеттік акциялар пакеті республикалық меншікте болды, оның ішінде:
дивидендтер төлеуді жүргізбейтін 54 КеАҚ;
21 АҚ 2021 жылдың қорытындысы бойынша шығынға ұшырады (66,7 млрд теңге сомасында);
8 АҚ тарату сатысында және/немесе ҚШҚ жүзеге асырмайды;
3 АҚ-та теріс меншікті капитал бар ("Акционерлік қоғамдар туралы" ҚР Заңына сәйкес дивидендтер төлемейді);
50 АҚ 2021 жылды пайдамен аяқтады.
1 компания – ERGS.a.r.l. (Люксембург резиденті болып табылады, мемлекеттік акциялар пакеті – 40 %) сот шектеулеріне байланысты қазіргі уақытта дивидендтер төлеу жүзеге асырылмайды.
2022 жылға арналған республикалық бюджетте мемлекеттік акциялар пакетіне дивидендтер 207,6 млрд теңге мөлшерінде көзделген. Іс жүзінде 223,5 млрд теңге түсті. Дивидендтер жоспарының орындалуы 107,6 %-ды құрады.
2021 жылдың қорытындысы бойынша республикалық меншіктегі ЖШС-не қатысу үлесіне кірістер
2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 30 ЖШС жарғылық капиталына қатысу үлесі республикалық меншікте болды, оның ішінде:
5 ЖШС 2021 жылдың қорытындысы бойынша шығынға ұшырады (1,6 млрд теңге);
4 ЖШС тарату сатысында және/немесе ҚШҚ жүзеге асырмайды;
21 ЖШС 2021 жылды оң нәтижемен аяқтады.
2022 жылға арналған республикалық бюджетте ЖШС-ден түскен таза кірістің бір бөлігінің сомасы 6,7 млрд теңге мөлшерінде көзделген. Іс жүзінде 12,6 млрд теңге түсті. Таза кірістің бір бөлігі жоспарының орындалуы 189,6 %-ды құрады.
2022 жылдың қорытындысы бойынша республикалық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 140 АҚ-ның мемлекеттік акциялар пакеті республикалық меншікте болды, оның ішінде:
дивидендтер төлеуді жүргізбейтін 56 КеАҚ;
18 АҚ 2022 жылдың қорытындысы бойынша шығынға ұшырады (53,4 млрд теңге сомасында);
8 АҚ тарату сатысында және/немесе ҚШҚ жүзеге асырмайды;
2 АҚ-та теріс меншікті капитал бар ("Акционерлік қоғамдар туралы" ҚР Заңына сәйкес дивидендтер төлемейді);
56 АҚ 2022 жылды пайдамен аяқтады.
1 компания – ERGS.a.r.l. (Люксембург резиденті болып табылады, мемлекеттік акциялар пакеті – 40 %) сот шектеулеріне байланысты қазіргі уақытта дивидендтер төлеу жүзеге асырылмайды.
2023 жылға арналған республикалық бюджетте мемлекеттік акциялар пакетіне дивидендтер 211,9 млрд теңге мөлшерінде көзделген. Іс жүзінде 1 337,9 млрд теңге түсті. Дивидендтер жоспарының орындалуы 631,1 %-ды құрады.
2022 жылдың қорытындысы бойынша республикалық меншіктегі ЖШС-не қатысу үлесіне кірістер.
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 30 ЖШС-не жарғылық капиталына қатысу үлесі республикалық меншікте болды, оның ішінде:

По состоянию на 1 января 2022 года в республиканской собственности находились государственные пакеты акций 137 АО, из них:
54 НАО, которые не производят выплату дивидендов;
21 АО получили убыток по итогам 2021 года (в сумме 66,7 млрд тенге);
8 АО находятся на ликвидации и/или не осуществляют ФХД;
3 АО с отрицательным собственным капиталом (не выплачивают дивиденды согласно Закону РК "Об акционерных обществах");
50 АО завершили 2021 год с прибылью.
1 компания – ERG S.a.r.l. (является резидентом Люксембурга, госпакет акций – 40 %) в связи с судебными ограничениями выплату дивидендов в настоящее время
не осуществляет.
В республиканском бюджете на 2022 год дивиденды на государственный пакет акций были предусмотрены в размере 207,6 млрд тенге. Фактически поступило 223,5 млрд тенге. Исполнение плана дивидендов составило 107,6 %.
Доходы на доли участия в ТОО, находящиеся в республиканской собственности, по итогам 2021 года
По состоянию на 1 января 2022 года в республиканской собственности находились доли участия в уставном капитале 30 ТОО, из них:
5 ТОО получили убыток по итогам 2021 года (1,6 млрд тенге);
4 ТОО находятся на ликвидации и/или не осуществляют ФХД;
21 ТОО завершили 2021 год с положительным результатом.
В республиканском бюджете на 2022 год сумма части чистого дохода от ТОО были предусмотрены в размере 6,7 млрд тенге. Фактически поступили 12,6 млрд тенге. Исполнение плана части чистого дохода составило 189,6 %.
Дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в республиканской собственности по итогам 2022 года
По состоянию на 1 января 2023 года в республиканской собственности находились государственные пакеты акций 140 АО, из них:
56 НАО, которые не производят выплату дивидендов;
18 АО получили убыток по итогам 2022 года (в сумме 53,4 млрд тенге);
8 АО находятся на ликвидации и/или не осуществляют ФХД;
2 АО с отрицательным собственным капиталом (не выплачивают дивиденды согласно Закону РК "Об акционерных обществах");
56 АО завершили 2022 год с прибылью.
1 компания – "Eurasian Resources Group S.a.r.l." (ERG) (является резидентом Люксембурга, госпакет акций – 40 %) в связи с судебными ограничениями выплату дивидендов в настоящее время не осуществляет.
В республиканском бюджете на 2023 год дивиденды на государственный пакет акций были предусмотрены в размере 211,9 млрд тенге. Фактически поступило 1 337,9 млрд тенге. Исполнение плана дивидендов составило 631,1 %.
Доходы на доли участия в ТОО, находящиеся в республиканской собственности, по итогам 2022 года.
По состоянию на 1 января 2023 года в республиканской собственности находились доли участия в уставном капитале 30 ТОО, из них:

8 ЖШС 2022 жылдың қорытындысы бойынша шығынға ұшырады (1,9 млрд теңге);
4 ЖШС тарату сатысында және/немесе ҚШҚ жүзеге асырмайды;
18 ЖШС 2022 жылды оң нәтижемен аяқтады.
2023 жылға арналған республикалық бюджетте ЖШС-ден таза кірістің бір бөлігінің сомасы 8 млрд теңге мөлшерінде көзделген. Іс жүзінде 19 млрд теңге түсті. Осылайша, таза кірістің бір бөлігі жоспарының орындалуы 237,3 %-ды құрады.
2. "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 140-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған республикалық мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігін аудару нормативі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 134 бұйрығымен белгіленген.
2021 жылдың қорытындысы бойынша РМК таза кірісінің бір бөлігінің түсімдері
2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 173 РМК (шаруашылық жүргізу құқығында 72 және жедел басқару құқығында 101) болды, оның ішінде:
5 РМҚК, РМК – тарату сатысында;
118 РМҚК, РМК – 2021 жылды жалпы сомасы 43,1 млрд теңге пайдамен аяқтады;
21 РМҚК, РМК – 2021 жылды жалпы сомасы 7,9 млрд теңге шығынмен аяқтады;
26 РМҚК, РМК жылды нөлдік нәтижемен аяқтады (негізінен бұл мәдениет және спорт саласында қызмет көрсететін кәсіпорындар);
3 РМК, олар бойынша басқаруды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асырады (республикалық бюджетке аударымдар жүргізбейді).
2022 жылғы республикалық бюджетке 201101 "Республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігінің түсімдері" коды бойынша 3,2 млрд теңге түсті, бұл 5,3 млрд теңге жоспарланған жылдық түсімдер сомасынан 60,5 %-ды құрады.
2022 жылдың қорытындысы бойынша РМК таза кірісінің бір бөлігінің түсімдері
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 171 РМК (шаруашылық жүргізу құқығында 71 және жедел басқару құқығында 100) болды, оның ішінде:
6 РМҚК, РМК – тарату сатысында;
116 РМҚК, РМК – 2022 жылды жалпы сомасы 91,8 млрд теңгемен аяқтады;
28 РМҚК, РМК – 2022 жылды жалпы сомасы 35,6 млрд теңге шығынмен аяқтады;
18 РМҚК, РМК жылды нөлдік нәтижемен аяқтады (негізінен бұл мәдениет және спорт саласында қызмет көрсететін кәсіпорындар).
3 РМК, олар бойынша басқаруды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асырады (республикалық бюджетке аударымдар жүргізбейді).
2023 жылғы республикалық бюджетке 201101 "Республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігінің түсімдері" коды бойынша 23,3 млрд теңге түсті, бұл 0,6 млрд теңге жоспарланған жылдық түсімдер сомасынан 3 886 %-ды құрады.

8 ТОО получили убыток по итогам 2022 года (1,9 млрд тенге);
4 ТОО находятся на ликвидации и/или не осуществляют ФХД;
18 ТОО завершили 2022 год с положительным результатом.
В республиканском бюджете на 2023 год сумма части чистого дохода от ТОО были предусмотрены в размере 8 млрд тенге. Фактически поступило 19 млрд тенге. Таким образом, исполнение плана части чистого дохода составило 237,3 %.
2. В соответствии со статьей 140 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" норматив отчисления части чистого дохода республиканских государственных предприятий, за исключением республиканских государственных предприятий, созданных Национальным Банком Республики Казахстан, установлен приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 134.
Поступления части чистого дохода РГП по итогам 2021 года
По состоянию на 1 января 2022 года насчитывалось 173 РГП (72 на праве хозяйственного ведения и 101 на праве оперативного управления), из них:
5 РГКП, РГП – в стадии ликвидации;
118 РГКП, РГП – завершили 2021 год с прибылью в общей сумме 43,1 млрд тенге;
21 РГКП, РГП завершили 2021 год с убытками в общей сумме 7,9 млрд тенге;
26 РГКП, РГП завершили год с нулевым результатом (в основном это предприятия, оказывающие деятельность в области культуры и спорта).
3 РГП, по которым управление осуществляет Национальный Банк Республики Казахстан (отчисления в республиканский бюджет не производят).
В республиканский бюджет 2022 года по коду 201101 "Поступления части чистого дохода республиканских государственных предприятий" поступило 3,2 млрд тенге, что составило 60,5 % от запланированной годовой суммы поступлений 5,3 млрд тенге.
Поступления части чистого дохода РГП по итогам 2022 года
По состоянию на 1 января 2023 года насчитывалось 171 РГП (71 на праве хозяйственного ведения и 100 на праве оперативного управления), из них:
6 РГКП, РГП – в стадии ликвидации;
116 РГКП, РГП – завершили 2022 год с прибылью в общей сумме 91,8 млрд тенге;
28 РГКП, РГП завершили 2022 год с убытками в общей сумме 35,6 млрд тенге;
18 РГКП, РГП завершили год с нулевым результатом (в основном это предприятия, осуществляющие деятельность в области культуры и спорта).
3 РГП, по которым управление осуществляет Национальный Банк Республики Казахстан (отчисления в республиканский бюджет не производят).
В республиканский бюджет 2023 года по коду 201101 "Поступления части чистого дохода республиканских государственных предприятий" поступило 23,3 млрд тенге, что составило 3 886 % от запланированной годовой суммы поступлений 0,6 млрд тенге.

3. Мемлекеттік активтерді және квазимемлекеттік секторды басқару тетіктерін одан әрі дамыту жөніндегі тұжырымдар мен ұсыныстар
Бүгінгі таңда Қазақстан Республикасының Үкіметі жекешелендіруді жүргізу, кейбір қызмет түрлерін жүзеге асыруға шектеулер енгізу, сондай-ақ бәсекелестікті дамыту саласындағы заңнаманы жетілдіру арқылы мемлекеттің экономикаға қатысуын қысқарту жөнінде дәйекті жұмыс жүргізуде.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысымен бекітілген мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесіне (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 31 мамырдағы № 430 қаулысымен) өзгерістер енгізілді.
Тізбенің бекітілген жаңа форматы бес таңбалы ЭҚЖК-ні және әрбір квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауын көрсете отырып, ведомстволық бағыныстағы ұйымдар (орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың) қызметінің жарғылық түрлерін айқындайды, осыған байланысты мемлекеттік органдар мен ұйымдар 2026 жылғы 1 қазанға дейін жарғылық құжаттардан тізбеде бекітілгенге сәйкес келмейтін қызмет түрлерін алып тастау арқылы өздерінің ведомстволық бағыныстағы заңды тұлғаларының (акцияларына (қатысу үлестеріне) тікелей немесе жанама иелік ету елу пайыздан асады) қызмет түрлерін сәйкестікке келтіруге тиіс.
Сондай-ақ 2026 жылғы 31 желтоқсанға дейін квазимемлекеттік сектор субъектілерін құруға мораторий енгізілді (Қазақстан Республикасы Президентінің тікелей тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз ету қажеттілігін және "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қоспағанда) (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 21 тамыздағы № 678 қаулысы).
2024 жылғы 28 мамырда "Экономиканы ырықтандыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы (бұдан әрі – Жарлық) қабылданды.
Жарлыққа сәйкес Жекешелендіру жөніндегі ұлттық офис (бұдан әрі – Офис) құрылды және ағымдағы жылдың соңына дейін міндетті жекешелендіруге жататын мемлекеттік объектілерге қойылатын нақты өлшемшарттар әзірленді, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындардың қызметіне талдау жүргізіліп, жекешелендіруге жататын мемлекеттік активтердің тізбесі қалыптастырылатын болады.
Офис жұмысының мақсаты экономикалық кеңістікті босату және жеке кәсіпкерліктің әлеуетін толыққанды іске асыру, 2028 жылы жекешелендіруді аяқтау арқылы экономикадағы мемлекеттік секторды ауқымды және жедел қысқартуды жүргізу болып табылады.
Аталған жұмыстың қорытындысы бойынша ағымдағы жылдың соңына дейін Жекешелендірудің кешенді жоспары оған жекешелендірудің жаңа объектілерін енгізу арқылы кеңейтілетін болады (IPO, SPO, аукциондар және басқаларын өткізуді қоса алғанда, олардың әрқайсысы бойынша іске асырудың шарттары мен әдістерін айқындай отырып).
Сондай-ақ 2024 жылдың соңына дейін жекешелендіру бойынша мынандай негізгі тәсілдерді бекіту жұмыстары жоспарлануда:
бәсекелестік және ұсыныс деңгейі төмен тауар нарықтарына субсидиарлық (қосалқы) қатысу;
стратегиялық және әлеуметтік объектілерді, банкаралық төлемдер жүйесі мен қаржы нарығының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін қаржы нарығы инфрақұрылымының объектілерін қоспағанда, мемлекет қатысатын барлық нарық субъектілерін міндетті түрде жекешелендіруді білдіретін нарық субъектілеріне уақытша қатысу;
мемлекет қатысатын нарық субъектісін құрудың мақсаттары мен міндеттерін, оның функцияларын айқындау және олардың жетістіктері мен іске асырылуын бағалау;
табиғи монополия субъектілерін қоспағанда, жекешелендіру кезінде жеке монополиялар (оның ішінде, жергілікті жерлердегі) құруға жол бермеу.
Корпоративтік басқаруды жетілдіру мақсатында:
акционерлік қоғамдар мен серіктестіктердің тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру;
тәуелсіз директорларды іріктеу тәртібі мен өлшемшарттарын белгілеу;
директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы деңгейін айқындаудың және шығыстарды өтеудің үлгілік қағидаларын әзірлеу;
корпоративтік басқару жүйесінің тиімділігін бағалауды енгізу;
директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу бойынша конкурс өткізу арқылы ашық және болжамды тағайындаулар жүйесі құрылады.
Мәселен, бұл шаралар бәсекелестікті одан әрі дамыту, мемлекеттің экономикаға қатысу үлесін қысқарту, корпоративтік басқаруды жетілдіру үшін жағдайларды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

3. Выводы и предложения по дальнейшему развитию механизмов управления государственными активами и квазигосударственным сектором
На сегодня Правительством Республики Казахстан последовательно проводится работа по сокращению участия государства в экономике путем проведения приватизации, введения ограничений на осуществление некоторых видов деятельности, а также совершенствования законодательства в сфере развития конкуренции.
В перечень видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095, внесены изменения (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2024 года № 430).
Утвержденный новый формат перечня определяет уставные виды деятельности подведомственных организаций (центральных государственных органов и местных исполнительных органов) с указанием пятизначных ОКЭДов и наименования каждого субъекта квазигоссектора, в связи с чем государственные органы и организации должны до 1 октября 2026 года привести в соответствие виды деятельности своих подведомственных юридических лиц (прямое или косвенное владение акциями (долями участия) в которых составляет более пятидесяти процентов) путем исключения из уставных документов видов деятельности, не соответствующих утвержденным в перечне.
Также введен мораторий (постановление Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2024 года № 678) на создание субъектов квазигосударственного сектора до 31 декабря 2026 года (за исключением необходимости обеспечения исполнения прямых поручений Президента Республики Казахстан и Закона Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов").
28 мая 2024 года принят Указ Президента Республики Казахстан "О мерах по либерализации экономики" (далее – Указ).
Согласно Указу создан Национальный офис по приватизации (далее – Офис) и до конца текущего года будут выработаны четкие критерии к государственным объектам, подлежащим обязательной приватизации, а также проведен анализ деятельности государственных предприятий и сформирован перечень государственных активов, подлежащих приватизации.
Целями работы Офиса является высвобождение экономического пространства и полноценная реализация потенциала частного предпринимательства, проведение масштабного и ускоренного сокращения государственного сектора в экономике путем завершения приватизации в 2028 году.
По итогам данной работы Комплексный план приватизации до конца текущего года будет расширен путем включения в него новых объектов приватизации (с определением по каждому из них условий и методов реализации, включая проведение IPO, SPO, аукционов и других).
Также до конца 2024 года планируется работа по закреплению основных подходов по приватизации, таких как:
субсидиарная (вспомогательная) роль участия на товарных рынках с низким уровнем конкуренции и предложения;
временность участия в субъектах рынка, подразумевающая обязательную приватизацию всех субъектов рынков с государственным участием, за исключением стратегических и социальных объектов, объектов инфраструктуры финансового рынка, объектов, обеспечивающих функционирование межбанковских платежных систем и финансового рынка;
определение строго ограниченного круга целей и задач создания субъекта рынка с государственным участием, его функции, оценка их достижения и реализации;
недопустимость создания частных монополий (в том числе локальных) при приватизации, за исключением субъектов естественных монополий.
В целях совершенствования корпоративного управления будет создана система открытых и предсказуемых назначений путем:
формирования реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ и товариществ;
установления порядка и критериев отбора независимых директоров;
разработки типовых правил определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов);
внедрения оценки эффективности системы корпоративного управления;
проведения конкурса по отбору независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательных советов).
Так, данные меры позволят обеспечить условия для дальнейшего развития конкуренции, сокращения доли участия государства в экономике, совершенствования корпоративного управления.

Жекешелендірудің 2016 – 2020 жылдарға арналған кешенді жоспары шеңберінде 771 ұйым бәсекелес ортаға берілді (14.05.2024 ж. жағдай бойынша мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында орналастырылған ақпаратқа сәйкес).
Статистикалық ақпарат және салық органдарының деректері негізінде жекешелендірілген 771 ұйым бойынша Ұлттық экономика министрлігі әлеуметтік-экономикалық әсерге қол жеткізілуіне талдау жүргізді, оның қорытындысы бойынша мынадай нәтижелер атап өтіледі:
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жалпы ішкі өнімге қатысты жалпы қосылған құнының үлес салмағы 2016 жылғы 8,6 трлн теңгеден 2020 жылы 10,3 трлн теңгеге дейін жетті;
2022 жылы бір жұмыскердің орташа айлық номиналды жалақысы жекешелендірілген ұйымдарда 352 088 теңгені құрады, бұл республика бойынша бір жұмыскердің ұқсас кезеңдегі орташа айлық номиналды жалақысынан  (350 542 теңге) 1 546 теңгеге жоғары;
жекешелендірілген ұйымдар бойынша негізгі капиталға инвестициялар көлемі 2023 жылы 57,5 млрд теңгені құрады, оның ішінде 98 %-ы – меншікті қаражат есебінен (56,3 млрд теңге), 1,7 %-ы – бюджет қаражаты (1 млрд теңге) және қарыз қаражаты (0,2 млрд теңге);
жекешелендірілетін ұйымдарды сатудан түскен түсімдер 578,8 млрд теңгені, оның ішінде республикалық меншікті жекешелендіруден түскен кірістер 39,8 млрд теңгені (7 %), коммуналдық меншіктен кірістер 41,7 млрд теңгені (7 %), ұлттық холдингтердің кірістері 497,3 млрд теңгені (86 %) құрады;
жекешелендірілген ұйымдардан түскен салық түсімдері 2023 жылы 162 698 млн теңгені құрады;
"Қазатомөнеркәсіп" КеАҚ" АҚ бойынша жүргізілген IPO (2018 ж.) және SPO (2019 – 2020 жж.) шеңберінде инвестициялар тарту үшін ақша қаражатының көлемі 297 млрд теңгені құрады.
Жалпы жүргізілген талдаудың нәтижелері оң макроэкономикалық әсерді көрсетіп отыр, ол:
мемлекеттің экономикаға қатысу үлесін 2016 жылғы 18,3 %-дан 2020 жылдың қорытындысы бойынша ЖІӨ-ге қатысты 14,6 %-ға дейін төмендетуді;
республикалық меншік пен "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ активтерін сатудан Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына шамамен 345 млрд теңге сомасындағы түсімдерді (2017 ж. бастап);
жекешелендірілген ұйымдардың меншік иелерінің қызмет бейінін және жұмыскерлердің штат санын сақтауын қамтамасыз етті.
Ұлттық әл-ауқат қорына қатысты
Қазақстан Республикасы Үкіметінің атына және тапсырмасы бойынша Ұлттық әл-ауқат қоры төлемдерінің өсуі жалғасуда, 2023 жылдың қорытындысы бойынша дивидендтік саясат нормалары асыра орындалды. 2024 жылдың қорытындысы бойынша дивидендтік саясат ережелерінің асып түсуі (3 есеге) болжанады.

В рамках Комплексного плана приватизации на 2016 – 2020 годы передана в конкурентную среду 771 организация (согласно информации размещенной на веб-портале реестра государственного имущества по состоянию на 14.05.2024г.).
На основе статистической информации и данных налоговых органов по 771 приватизированной организации Министерством национальной экономики проведен анализ достижения социально-экономического эффекта, по итогам которого отмечаются следующие результаты:
удельный вес валовой добавленной стоимости субъектов квазигосударственного сектора в валовой внутренний продукт с 8,6 трлн тенге в 2016 году достиг до 10,3 трлн тенге в 2020 году;
среднемесячная номинальная заработная плата одного работника в 2022 году в приватизированных организациях составила 352 088 тенге, что на 1 546 тенге выше, чем среднемесячная номинальная заработная плата на одного работника по республике (350 542 тенге) за аналогичный период;
объем инвестиций в основной капитал по приватизированным организациям в 2023 году составил 57,5 млрд тенге, в том числе 98 % за счет собственных средств (56,3 млрд тенге), 1,7 % бюджетные средства (1 млрд тенге) и заемные средства (0,2 млрд тенге);
поступления от продажи приватизируемых организаций составили
578,8 млрд тенге, в том числе доходы от приватизации республиканской собственности – 39,8 млрд тенге (7 %), доходы от коммунальной собственности – 41,7 млрд тенге (7 %), доходы национальных холдингов – 497,3 млрд тенге (86%).
поступления налогов от приватизированных организаций в 2023 году составили – 162 698 млн тенге;
объем денежных средств для привлечения инвестиций в рамках проведенных IPO (2018г.) и SPO (20192020 гг.) АО "НАК "Казатомпром" составил 297 млрд тенге.
В целом результаты проведенного анализа показывают положительный макроэкономический эффект, который обеспечил:
снижение доли участия государства в экономике с 18,3 % в 2016 году до 14,6 % к ВВП по итогам 2020 года;
поступления в Национальный фонд Республики Казахстан от продажи республиканской собственности и активов АО "ФНБ "Самрук-Қазына" на сумму порядка 345 млрд тенге (начиная с 2017г.);
сохранение профиля деятельности и штатной численности работников собственниками приватизированных организаций.
Относительно Фонда национального благосостояния
Продолжается рост выплат Фонда национального благосостояния в адрес и по поручению Правительства Республики Казахстан, нормы дивидендной политики по итогам 2023 года были перевыполнены. По итогам 2024 года также прогнозируется превышение положений дивидендной политики (в 3 раза).

Ағымдағы жылы Ұлттық әл-ауқат қоры "өсу нүктесі" шеңберінде жобаларды қаржыландыруға тартылды. Бюджетті қалыптастыру кезінде мақұлданған, бірақ республикалық бюджеттің кіріс бөлігінің шектеулі болуына байланысты жобалардың бір бөлігін қаржыландару тоқтатыла тұрды, бұл ретте олар Қор тарапынан қолдау тапты. Мысалы, бұл өңірлерді газдандыру жөніндегі жобаларды одан әрі іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарды қаржыландыру, жалға берілетін тұрғын үйлер құрылысы, оның шеңберінде мұқтаж адамдар үшін кемінде 1,0 млн шаршы метр тұрғын үй алаңын пайдалануға беру жоспарланып отыр. "Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ-дағы Қордың қатысу үлесінің 12 %-ы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының пайдасына өткізілді, Ұлттық әл-ауқат қоры түскен қаражатты толығымен республикалық бюджетке аударды.
Сонымен қатар бүгінгі таңда Ұлттық әл-ауқат қорының тобы маңызды инфрақұрылымдық, оның ішінде энергетика секторындағы, сондай-ақ газ және теміржол салаларындағы жобаларды іске асыруға шоғырланған. Инвестициялық жобалар капиталды көп қажет етеді әрі меншікті, сол сияқты қарыз қаражатының айтарлықтай көлемін салуды талап етеді. Республикалық бюджет пен Ұлттық қор қаражаты нақтылы қатысады.
Үкімет активтер мен IPO-ны жекешелендіру жөніндегі болашақ жоспарларды табысты жүргізу мақсатында квазимемлекеттік секторды және корпоративтік басқаруды одан әрі дамытудың маңыздылығын түсінеді. Ұлттық әл-ауқат қорының қызметінде инвестициялық жобаларды іске асыруға айрықша назар аударылуы қажет, бұл сындарлы салалардағы маңызды міндеттерді шешуге мүмкіндік береді. Ұлттық әл-ауқат қорының бейінді емес бағыттарды қаржыландыруды шектеуі кезең-кезеңімен енгізілетін болады. Бюджет заңнамасының және корпоративтік басқару нормаларының талаптары орындалуы қажет.
4. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі өзге де деректер
Ұлттық баяндаманы мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган тиісті салалардың уәкілетті органдары, жергілікті атқарушы органдар, КСС тізілімге ұсынған ақпарат негізінде дайындалды.
Сонымен қатар Ұлттық баяндаманы дайындау барысында тізілімге мәліметтерді дұрыс ұсынбау не ұсынбау жағдайлары анықталды, бұл Ұлттық баяндаманы қалыптастыруға кедергі келтіріп, ОМО-ға және ЖАО-ға жазбаша сұрау салулар жіберу қажеттігіне алып келді, осыған байланысты тиісті салалардың уәкілетті органдары және жергілікті атқарушы органдар тарапынан тізілімге енгізілетін деректердің уақтылылығын, толықтығын және анықтығын бақылау жөнінде тиісті жұмыс жүргізу талап етіледі.
Бұдан басқа, тиісті кезеңге арналған даму жоспарларын (іс-шаралар жоспарларын) және олардың орындалуы жөніндегі есептер мен тізілімге ұсынылатын өзге де ақпаратты сапалы толтыру бойынша КСС басшылары мен лауазымды адамдарының әкімшілік жауапкершілігін белгілеу жөніндегі мәселені қараған жөн.
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ
- акционерлік қоғам
АМҚ
- Арнаулы мемлекеттік қор
ӘМСҚ
- Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры
"Е-Qazyna.kz" АЖ
- тізілім
ЖАО
- жергілікті атқарушы органдар
ЖІӨ
- жалпы ішкі өнім
ЖӨҚ
- Жәбірленушілерге өтемақы қоры
ЖШС
- жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ББИҚҚ
- Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры
КМҚК
- коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын
КСС
- квазимемлекеттік сектор субъектілері
ҚР АҚДМ
- Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
ҚР АШМ
- Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ҚР Әділетмині
- Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
ҚР БҚДА
- Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
ҚР ҒЖБМ
- Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ҚР ДСМ
- Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ҚР Еңбекмині
- Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ҚР ЖАП
- Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы
ҚР ИИДМ
- Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
ҚР ІІМ
- Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ҚР КМ
- Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
ҚР Қаржымині
- Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚР ҚМА
- Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ҚР Қорғанысмині
- Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
ҚР МАМ
- Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
ҚР МКҚ
- Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі
ҚР МҚІА
- Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
ҚР ОСК
- Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы
ҚР ОМ
- Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ҚР ӨҚМ
- Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
ҚР ПІБ
- Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
ҚР СЖРА
- Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
ҚР СИМ
- Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
ҚР СІМ
- Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ҚР СРИМ
- Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі
ҚР ТЖМ
- Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ҚР ТСМ
- Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ҚР ҰҚ
- Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҚР ҰҚК
- Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҚР ҰЭМ
- Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҚР ЦДИАӨМ
- Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ҚР ЭМ
- Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ҚР ЭТРМ
- Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ҚТК
- қызметтің түйінді көрсеткіштері
МӘСҚ
- Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры
МТҚБ
- материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасы
ОМО
- орталық мемлекеттік органдар
РМҚК
- республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын
СБШ
- сенімгерлік басқару шарттары
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет
- Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
ШЖҚ РМК
- шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын
ШЖҚ КМК
- шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын
ҰБХ
- ұлттық басқарушы холдингтер
ҰК
- ұлттық компаниялар
Ұлттық әл-ауқат қоры
- "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
ҰХ
- ұлттық холдингтер
Ұлттық баяндаманы қалыптастыру кезінде пайдаланылған нормативтік құқықтық актілер

В текущем году Фонд национального благосостояния привлекался в финансирование проектов в рамках "точки роста". Часть проектов, одобренная при формировании бюджета, ввиду ограниченности доходной части республиканского бюджета была приостановлена в финансировании, при этом поддержана Фондом. Например, это финансирование местным исполнительным органам для дальнейшей реализации проектов по газификации регионов, строительство арендного жилья, в рамках которого планируется к вводу в эксплуатацию не менее 1,0 млн.кв.м. жилых площадей для нуждающихся. Была реализована 12 % доля участия Фонда в АО НАК "Казатомпром" в пользу Национального фонда Республики Казахстан, вырученные средства Фонд национального благосостояния полностью перечислил в республиканский бюджет.
Вместе с тем на сегодняшний день группа Фонда национального благосостояния сосредоточена на реализации важных инфраструктурных проектов, в том числе в секторе энергетики, а также газовой и железнодорожной отраслях. Инвестиционные проекты капиталоемкие и требуют вливания значительного объема средств как собственных, так и заемных. Участие средств республиканского бюджета и Национального фонда точечно.
Правительство понимает важность дальнейшего развития квазигосударственного сектора и корпоративного управления с целью успешного проведения будущих планов по приватизации активов и IPO. Необходимо сфокусировать деятельность Фонда национального благосостояния на реализации инвестиционных проектов, что позволит решить важные задачи в критических отраслях. Будет поэтапно внедрятся ограничение финансирования Фондом национального благосостояния непрофильных направлений. Необходимо исполнение требований бюджетного законодательства и норм корпоративного управления.
4. Иные данные по управлению государственным имуществом
Нацдоклад подготовлен уполномоченным органом по государственному имуществу на основе информации, представленной в реестр уполномоченными органами соответствующих отраслей, местными исполнительными органами, СКС.
Вместе с тем в ходе подготовки Нацдоклада выявлены случаи некорректного предоставления либо непредоставления сведений в реестр, что препятствовало формированию Нацдоклада и влекло за собой необходимость направления письменных запросов в адрес ЦГО и МИО, в связи с чем требуется проведение соответствующей работы со стороны уполномоченных органов соответствующих отраслей и местных исполнительных органов по контролю за своевременностью, полнотой и достоверностью данных, вносимых в реестр.
Кроме того, целесообразно рассмотреть вопрос по установлению административной ответственности руководителей и должностных лиц СКС за качественное заполнение планов развития (планов мероприятий) и отчетов по их исполнению на соответствующий период и иной информации, предоставляемой в реестр.
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
АО
- акционерное общество
СГФ
- Специальный государственный фонд
ФСМС
- Фонд социального медицинского страхования
ИС "Е-Qazyna.kz"
- реестр
МИО
- местные исполнительные органы
ВВП
- валовой внутренний продукт
ФКП
- Фонд компенсации потерпевшим
ТОО
- товарищество с ограниченной ответственностью
ФПИО
- Фонд поддержки инфраструктуры образования
КГКП
- коммунальное государственное казенное предприятие
СКС
- субъекты квазигосударственного сектора
МИОР РК
- Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МСХ РК
- Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЮ РК
- Министерство юстиции Республики Казахстан
АЗРК РК
- Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
МНВО РК
- Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ РК
- Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН РК
- Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ВАП РК
- Высшая аудиторская палата Республики Казахстан
МИИР РК
- Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МВД РК
- Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МТ РК
- Министерство транспорта Республики Казахстан
МФ РК
- Министерство финансов Республики Казахстан
АФМ РК
- Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
МО РК
- Министерство обороны Республики Казахстан
МКИ РК
- Министерство культуры и информации Республики Казахстан
СГО РК
- Служба государственной охраны Республики Казахстан
АДГС РК
- Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
ЦИК РК
- Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан
МП РК
- Министерство просвещения Республики Казахстан
МПС РК
- Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
УДП РК
- Управление делами Президента Республики Казахстан
АСПИР РК
- Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МТИ РК
- Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МИД РК
- Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МВРИ РК
- Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
МЧС РК
- Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МТС РК
- Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
НФ РК
- Национальный фонд Республики Казахстан
КНБ РК
- Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ РК
- Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП РК
- Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МЭ РК
- Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭПР РК
- Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
КПД
- ключевые показатели деятельности
ГФСС
- Государственный фонд социального страхования
УМТО
- управление материально-технического обеспечения
ЦГО
- центральные государственные органы
РГКП
- республиканское государственное казенное предприятие
ДДУ
- договора доверительного управления
Антикоррупционная служба
- Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
РГП на ПХВ
- республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
КГП на ПХВ
- коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
НУХ
- национальные управляющие холдинги
НК
- национальные компании
Фонд национального благосостояния
- акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
НХ
- национальные холдинги
Нормативные правовые акты, использованные при формировании Нацдоклада

"Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 1008 Жарлығы;
"Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 522 Жарлығы;
"Экономиканы ырықтандыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 8 мамырдағы Жарлығы;
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі;
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Жауапкершілігі шектеулі және қосымша серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"2021 – 2023 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"2022 – 2024 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Cыйға тарту шарты бойынша мемлекеттің мүлік құқығына ие болу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 қыркүйектегі № 1103 қаулысы;
"Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер мен ұйымдардағы мемлекеттік қатысу үлестеріне кірістер туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 142 қаулысы;
"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың (Ұлттық
әл-ауқат қоры тобының құрамына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) әкімшілік шығыстарының жекелеген түрлерінің лимиттерін және оларға мониторинг жүргізу тетігін айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысы;

Указ Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 1008 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество";
Указ Президента Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 522 "Об утверждении Концепции развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года";
Указ Президента Республики Казахстан от 8 мая 2024 года "О мерах по либерализации экономики";
Гражданский кодекс Республики Казахстан;
Бюджетный кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О государственном имуществе";
Закон Республики Казахстан "О концессиях";
Закон Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
Об акционерных обществах Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
Закон Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью";
Закон Республики Казахстан "О фонде национального благосостояния";
Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
Закон Республики Казахстан "О Фонде компенсации потерпевшим";
Закон Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов";
Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2021 – 2023 годы";
Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2022 – 2024 годы";
Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы";
постановление Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2011 года № 1103 "Об утверждении Правил приобретения государством прав на имущество по договору дарения";
постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 142 "О дивидендах на государственные пакеты акций и доходах на государственные доли участия в организациях";
постановление Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266 "Об определении лимитов отдельных видов административных расходов национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, а также национальных компаний, которые входят в состав национальных управляющих холдингов (за исключением национальных компаний, которые входят в состав группы Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и механизма проведения их мониторинга и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан";

"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының дивидендтік саясатын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 мамырдағы № 543 қаулысы;
"Жекешелендіру объектілерін сату қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 қаулысы;
"Мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1546 қаулысы;
"Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры" акционерлiк қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 27 ақпандағы № 237 қаулысы;
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 1 шілдедегі № 389 қаулысы;
"Қазақстан Республикасындағы квазимемлекеттік секторды реформалау жөніндегі талдамалық баяндаманы және оны іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 6 қыркүйектегі № 654 қаулысы;
"Квазимемлекеттік сектор субъектілерін құруға мораторий енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 21 тамыздағы № 678 қаулысы;
"Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 31 мамырдағы № 430 қаулысы;
"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық компаниялардың, акционерлік қоғамдардың басшы жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеу мен сыйлықақы беру шарттары туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 шілдедегі № 326 бұйрығы;
"Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгілік кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қазандағы № 21 бұйрығы;
"Мемлекеттік мүліктің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 207 бұйрығы;
"Мемлекеттік мүлік тізіліміне деректерді беру нысанын, көлемін және кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 267 бұйрығы;

постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2013 года № 543 "Об определении дивидендной политики акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына";
постановление Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2011 года № 920 "Об утверждении Правил продажи объектов приватизации";
постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2012 года № 1546 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства";
постановление Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2004 года № 237 "О создании акционерного общества "Государственный фонд социального страхования";
постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2016 года № 389 "О создании фонда социального медицинского страхования";
постановление Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2022 года № 654 "Об утверждении Аналитического доклада по реформированию квазигосударственного сектора в Республике Казахстан и Плана мероприятий по его реализации";
постановление Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2024 года № 678 "О введении моратория на создание субъектов квазигосударственного сектора";
постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2024 года № 430 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами";
приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июля 2023 года № 326 "Об утверждении Типового положения об условиях оплаты труда и премирования руководящих работников национальных компаний, акционерных обществ, контрольные пакеты акций, которых принадлежат государству";
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 21 "Об утверждении Типового кодекса корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния";
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 207 "Об утверждении Правил ведения реестра государственного имущества";
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 267 "Об утверждении формы, объема и периодичности передачи данных в реестр государственного имущества";

"Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн енгiзудің, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 636 бұйрығы;
"Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидаларын және мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқарудың үлгілік шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 17 бұйрығы;
"Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығы;
"Салық төлеуші және (немесе) үшінші тұлға кепілге қойған мүлікті, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) билік ету шектелген мүлкін – салық берешегі есебіне, төлеушінің – кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешегі есебіне өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 111 бұйрығы;
"Жасалған концессия шарттарының және берілген мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 133 бұйрығы;
"Концессия объектілерін мемлекеттік меншікке қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы № 642 бұйрығы;
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін мемлекеттік меншікке қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 713 бұйрығы;
"Жарғылық капиталында мемлекет қатысатын мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелердің, заңды тұлғалардың тізілімінде "Байқоңыр" кешенінің мүлкін есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 27 желтоқсандағы № 667 бұйрығы;
"Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 14 ақпандағы № 14 бұйрығы;
"Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларын және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 149 бұйрығы;

приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 636 "Об утверждении Единой методики ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведения инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества";
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 17 "Об утверждении Правил передачи государственного имущества в доверительное управление и Типового договора доверительного управления государственным имуществом";
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212 "Об утверждении Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду)";
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 111 "Об утверждении Правил реализации имущества, заложенного налогоплательщиком и (или) третьим лицом, а также ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности, плательщика – в счет задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов";
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 133 "Об утверждении Правил ведения реестра заключенных договоров концессии и предоставленных государственных гарантий и поручительств государства";
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года № 642 "Об утверждении Правил приема объектов концессии в государственную собственность";
приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 713 "Об утверждении Правил приема объектов государственно-частного партнерства в государственную собственность";
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 декабря 2011 года № 667 "Об утверждении Правил ведения учета имущества комплекса "Байконур" в Реестре государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале";
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 февраля 2019 года № 14 "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению";
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 149 "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний, и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации";

"Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 бұйрығы;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған республикалық мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігін аудару нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 134 бұйрығы;
"Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын бөлу, жұмсау, мониторингтеу және есептілігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 38 бұйрығы;
"Республикалық бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдерді алуға, сондай-ақ салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің, қарыздардың бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға жауапты уәкілетті органдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 7 ақпандағы № 136 бұйрығы;
"Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу және орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 236 бұйрығы;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған республикалық мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігін аудару нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 134 бұйрығы.

приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний, и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство";
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 134 "Об утверждении норматива отчисления части чистого дохода республиканских государственных предприятий, за исключением республиканских государственных предприятий, созданных Национальным Банком Республики Казахстан";
приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 17 февраля 2023 года № 38 "Об утверждении Правил распределения, расходования, мониторинга и отчетности средств Фонда поддержки инфраструктуры образования";
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 февраля 2018 года № 136 "Об утверждении перечня уполномоченных органов, ответственных за взимание поступлений в республиканский бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд, а также за возврат из бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов";
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 236 "Правила разработки и выполнения государственного задания";
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 134 "Об утверждении норматива отчисления части чистого дохода республиканских государственных предприятий, за исключением республиканских государственных предприятий, созданных Национальным Банком Республики Казахстан".
___________________________