"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 1102 қаулысы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 25 қыркүйектегі № 658 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 27-тармағын орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы (бұдан әрі – Ұлттық жоба) бекітілсін.
2. Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар және өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Ұлттық жобаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне Ұлттық жобаның орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 1102 қаулысымен
бекітілген
"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы

Об утверждении Национального проекта "Модернизация энергетического и коммунального секторов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 1102.
Во исполнение пункта 27 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2024 года "Справедливый Казахстан: закон и порядок, экономический рост, общественный оптимизм", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 сентября 2024 года № 658, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов" (далее – Национальный проект).
2. Центральным, местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Национального проекта:
1) принять меры по реализации Национального проекта;
2) представлять информацию в Министерство национальной экономики Республики Казахстан о ходе исполнения Национального проекта согласно Системе государственного планирования в Республике Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2024 года № 1102
Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов"

1. Паспорты
1
Атауы
"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы
1
2
3
2
Ұлттық жобаны әзірлеудің мақсаты
Халыққа коммуналдық қызметтерді сенімді әрі сапалы көрсетуді және ел экономикасының орнықты дамуын қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасында энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды (желілер мен объектілерді) жаңғырту
3
Іске асыру мерзімі
2025 – 2029 жылдар
4
Күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер, игілік алушылар үшін пайда
Қазақстан Республикасының энергетикалық және коммуналдық секторларын жаңғырту
Күтілетін экономикалық әсер (сапалық және сандық мәнде)
Энергетикалық және коммуналдық секторлардың қолданыстағы активтерін жаңғырту және жаңарту, оның ішінде:
кемінде 200 табиғи монополиялар субъектісі;
кемінде 30 жылу электр орталығы.
Күтілетін әлеуметтік әсер (сапалық және сандық мәнде)

1. Паспорт
1 Наименование Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов"
1
2
3
2
Цель разработки Национального проекта
Модернизация энергетической и коммунальной инфраструктуры (сетей и объектов) в Республике Казахстан для обеспечения надежного и качественного предоставления коммунальных услуг населению и устойчивого развития экономики страны
3
Сроки реализации
2025 – 2029 годы
4
Ожидаемый социально-экономический эффект, польза для благополучателей
Модернизация энергетического и коммунального секторов Республики Казахстан
Ожидаемый экономический эффект (в качественном и количественном выражении)
Модернизация и обновление существующих активов энергетического и коммунального секторов, в том числе:
не менее 200 субъектов естественных монополий;
не менее 30 теплоэлектроцентралей.
Ожидаемый социальный эффект (в качественном и количественном выражении)

Авариялар деңгейін 20 %-ға төмендету, энергетикалық және коммуналдық активтердің тозу деңгейін ел бойынша орта есеппен 40 %-ға дейін төмендету
5
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті қаржыландыру көлемі
Барлық инвестиция – 13588 млрд теңге, оның ішінде:
энергетикалық сектор – 6208 млрд теңге;
коммуналдық сектор – 6778 млрд теңге;
автоматтандыру және аспаптандыру – 602 млрд теңге.
2025 – 2029 жылдар кезеңінде барлық субсидия 1480 млрд теңге, одан әрі сыйақының пайыздық мөлшерлемесінің 10 %-дан жоғары айырмасы қарыз мерзіміне байланысты субсидияланады
6
Ұлттық жобаны әзірлеушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
7
Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (келісу бойынша);
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (келісу бойынша);
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы (келісу бойынша);
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы (келісу бойынша)
8
Ұлттық жобаның жетекшісі және кураторы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
Бозымбаев Қанат Алдабергенұлы;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі
Қасенов Арман Бақытжанұлы
2. Ағымдағы жағдай
Елдің коммуналдық және энергетикалық инфрақұрылымы желілерінің тозуының жоғары деңгейіне және технологиялық тұрғыдан ескірген жабдықтарға байланысты елеулі сын-қатерлерге тап болуда, бұл ресурстарды тиімсіз пайдалануға алып келуде және халықтың өмір сүру сапасына және экономиканың тұрақтылығына теріс әсер етеді.
Аталған проблемаларды шешу үшін ескірген желілерді жаңғырту мен ауыстыруды, инфрақұрылымды жаңартуға инвестициялар тартуды, ресурстарды басқаруды оңтайландыру үшін заманауи цифрлық және энергия тиімді технологияларды енгізуді қамтитын кешенді тәсіл қажет, бұл елдегі жалпы жағдайды жақсартуға ықпал етеді және оның орнықты дамуын қамтамасыз етеді.
Жылумен жабдықтау
Қазақстанның жылу желілері едәуір тозған. Орташа тозу деңгейі 52 %-ды құрайды, бұл жылудың жоғары ысырабын тудырады және жиі аварияларға алып келеді. Жылумен жабдықтау жүйесі еліміздің қалалары мен елді мекендерінде шамамен 60 %-ды қамтиды, ал желілердің жалпы ұзындығы шамамен 13 мың километрді құрайды, оның 11 мың километрге жуығы коммуналдық меншікте, 2 мың километрге жуығы жеке меншікте. Инфрақұрылымның басым бөлігі заманауи талаптарды қанағаттандырмайды, бұл жүйенің сенімділігін нашарлатады және жылу беру тиімділігін төмендетеді. Ескі және зақымдалған желілерге байланысты жылудың ағымдағы ысырабы өсуде, бұл бюджеттерге айтарлықтай ауыртпалық түсіреді және тұтынушылар үшін көрсетілетін жылу қызметтерінің құнын арттырады.
Ұлттық жоба шеңберінде жылумен жабдықтаудың 1622 километр тозған желісін ауыстыруға және реконструкциялауға, сондай-ақ электр энергиясын өндірумен қатар жылу энергиясын да өндіретін энергетикалық объектілерді қосу үшін жаңа жылумен жабдықтау желілерін салуға бағытталған шаралар көзделген. Бұл іс-шаралар жылу желілерінің тозу деңгейін едәуір төмендетуге, көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсартуға, тасымалдау кезінде жылу шығынын азайтуға және ел ішінде жылумен қамту аясын кеңейтуге мүмкіндік береді. Жобаны іске асыру, сондай-ақ автоматты мониторинг және басқару жүйелері сияқты жүйенің тиімділігін арттыру үшін заманауи технологияларды енгізуді, сондай-ақ пайдалану шығындарын едәуір төмендететін құбырларды төсеу үшін жаңа материалдарды пайдалануды көздейді.
Сонымен қоса, жеке инвестицияларды тарту және инфрақұрылымды жаңғыртуға жеке компаниялардың қатысуын ынталандыратын тетіктерді әзірлеу Ұлттық жобаның маңызды элементі болып табылады, бұл процесті жеделдетуге және мемлекеттік бюджетке қаржылық жүктемені азайтуға көмектеседі. Желілерді жаңғыртумен қатар мамандардың біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар жүргізілетін болады, бұл жобаларды іске асыруды жеделдетеді және олардың сапасын жақсартады.
Аталған Ұлттық жобаның аса маңызды болуына қарамастан, ол орындалмаған немесе кешіктірілген жағдайда бірнеше тәуекелінің туындауы мүмкін. Біріншіден, тозған жылу желілерін пайдалануды жалғастыру авариялықтың артуына әкеледі, бұл жылумен жабдықтау сапасына тікелей әсер етеді. Жиі авариялар қосымша қаржылық және әлеуметтік ауыртпалықты тудырады, сонымен қатар шұғыл жөндеуге қосымша шығындарды қажет етеді. Екіншіден, жылудың жоғары ысырабы отынның тұтынылуын арттырады, бұл соңғы пайдаланушылар үшін тарифтердің өсуіне және электр жүйесіне жүктеменің артуына әкеледі.
Ұлттық жоба орындалмаған жағдайда жекелеген аймақтар, әсіресе ауылдық және шалғайдағы аудандар ескірген және тиімсіз жылу желілерімен қалатын жағдай туындауы мүмкін, бұл бүкіл ел бойынша жылумен жабдықтаудың қолжетімділігі мен сапасының деңгейі біркелкі болмауына алып келеді. Бұл әлеуметтік теңсіздікті күшейте түседі және халықтың наразылығын тудыруы мүмкін.
Бұған қоса жаңғыртудың іске асырылуын тежеу энергия үнемдеу және экологиялық тұрақтылық саласындағы ұлттық мақсаттар мен міндеттемелердің орындалуына қауіп төндіреді. Жаңғырту жөніндегі іс-шараларды уақтылы орындамау көмірқышқыл газының шығарындыларын азайту және елдің жалпы энергия тиімділігін арттыру жөніндегі мақсаттарға қол жеткізуді қиындатуы мүмкін.
Бұл тәуекелдерді барынша азайту үшін жобаны тұрақты түрде жоғары қаржыландыруды, әкімшілік және технологиялық қиындықтарды уақтылы шешуді, сондай-ақ жобаны іске асырудың барлық кезеңдерінде төлем тәртібін арттыру және қолдау үшін халықпен белсенді түсіндіру жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ету қажет.
Электрмен жабдықтау

Снижение уровня аварий на 20 %, снижение уровня износа энергетических и коммунальных активов в среднем по стране до 40 %.
5
Объем финансирования, необходимый для реализации Национального проекта
Всего инвестиции 13588 млрд тенге, в том числе:
энергетический сектор – 6208 млрд тенге;
коммунальный сектор – 6778 млрд тенге;
автоматизация и приборизация – 602 млрд тенге.
Всего субсидии на период 2025-2029 годы 1 480 млрд тенге, в дальнейшем разница процентной ставки вознаграждения свыше 10 % субсидируется в зависимости от срока займа.
6
Наименование разработчика Национального проекта
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
7
Наименование государственных органов и организаций, ответственных за реализацию Национального проекта
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Министерство энергетики Республики Казахстан
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Министерство финансов Республики Казахстан
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы
Национальный Банк Республики Казахстан (по согласованию)
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (по согласованию)
Акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию)
Акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию)
8
Руководитель и куратор Национального проекта
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Бозумбаев Канат Алдабергенович
Вице-министр национальной экономики Республики Казахстан
Касенов Арман Бакитжанович
2. Текущая ситуация
Коммунальная и энергетическая инфраструктура страны сталкивается с серьезными вызовами, связанными с высоким уровнем износа сетей и технологически устаревшим оборудованием, что приводит к неэффективному использованию ресурсов и негативно отражается на качестве жизни населения и устойчивости экономики.
Для решения данных проблем необходим комплексный подход, включающий модернизацию и замену устаревших сетей, привлечение инвестиций в обновление инфраструктуры, внедрение современных цифровых и энергоэффективных технологий для оптимизации управления ресурсами, что будет способствовать улучшению общей ситуации в стране и обеспечит еҰ устойчивое развитие.
Теплоснабжение
Тепловые сети Казахстана находятся в состоянии значительного износа. В среднем уровень износа составляет 52 %, что вызывает высокие потери тепла и приводит к частым авариям. Система теплоснабжения охватывает около 60 % городов и населенных пунктов страны, а общая протяженность сетей составляет порядка 13 тысяч километров, из которых около 11 тыс. км находится в коммунальной собственности, около 2 тысяч километров – в частной. Состояние большой протяженности инфраструктуры не удовлетворяет современным требованиям, что ухудшает надежность системы и снижает эффективность теплопередачи. Текущие потери тепла из-за старых и поврежденных сетей продолжают расти, создавая значительное бремя для бюджетов и увеличивая стоимость тепловых услуг для потребителей.
В рамках Национального проекта предусмотрены меры, направленные на замену и реконструкцию 1622 километров изношенных сетей теплоснабжения, а также на строительство новых сетей теплоснабжения для подключения энергетических объектов, которые, помимо выработки электрической энергии, также производят тепловую энергию. Эти мероприятия позволят значительно снизить уровень износа тепловых сетей, улучшить качество предоставляемых услуг, снизить потери тепла при транспортировке и расшерает охват теплоснабжения по стране. Реализация проекта также предусматривает внедрение современных технологий для повышения эффективности системы, таких как системы автоматического мониторинга и управления, а также использование новых материалов для прокладки трубопроводов, что позволит значительно снизить затраты на эксплуатацию.
Дополнительно важными элементами Национального проекта являются привлечение частных инвестиций и разработка механизмов, стимулирующих участие частных компаний в модернизации инфраструктуры, что поможет ускорить процесс и снизить финансовую нагрузку на государственный бюджет. Параллельно с модернизацией сетей будет проведена работа по повышению квалификации специалистов, что ускорит реализацию проектов и улучшит их качество.
Несмотря на важность данного Национального проекта, существует несколько рисков, которые могут возникнуть в случаях его невыполнения или задержки. Во-первых, продолжение эксплуатации изношенных тепловых сетей приведет к увеличению аварийности, что напрямую скажется на качестве теплоснабжения. Частые аварии создадут дополнительные финансовые и социальные нагрузки, а также потребуют дополнительных затрат на экстренные ремонты. Во-вторых, высокие тепловые потери увеличат потребление топлива, что приведет к росту тарифов для конечных пользователей и увеличению нагрузки на энергосистему.
В случае невыполнения Национального проекта также может возникнуть ситуация, когда отдельные регионы, особенно сельские и удаленные районы, останутся с устаревшими и неэффективными тепловыми сетями, что приведет к неравномерному уровню доступности и качества теплоснабжения по стране. Это усилит социальное неравенство и может вызвать недовольство населения.
Кроме того, сдерживание процесса модернизации поставит под угрозу выполнение национальных целей и обязательств в области энергосбережения и экологической устойчивости. Несвоевременное выполнение мероприятий по модернизации может затруднить достижение целей по снижению выбросов углекислого газа и повышению общей энергоэффективности страны.
Для минимизации этих рисков необходимо обеспечить стабильно высокое финансирование проекта, своевременное решение административных и технологических сложностей, а также проведение активной разъяснительной работы с населением для повышения платежной дисциплины и поддержки на всех этапах реализации проекта.
Электроснабжение

Қазақстанның энергетикалық жүйесі инфрақұрылымның тозу деңгейі жоғары болуына байланысты елеулі сын-қатерлерге тап болып отыр. Елдің электр желілерінің жалпы ұзындығы шамамен 470 мың километр құрайды, оның 27 мың километрі ұлттық маңызы бар желілерге жатады. 2024 жылғы 1 қаңтарда электр станцияларындағы негізгі жабдықтардың тозуы 56,8 % жетті, бұл ретте станциялардың үштен бірінен астамы 70 – 90 % шегінде тозған. Тозудың ең жоғары деңгейі ЖЭО және МАЭС-терде байқалады. 14 электр станциясында 80 %-дан астам тозу тіркелген, ал 21 электр станциясында тозу көрсеткіші 60 %-дан 80 %-ға дейін өзгереді. Бұл авариялықтың жоғары болуымен тікелей байланысты, себебі авариялардың көбі тозуы 80 %-дан асатын станцияларда болады.
ӨЭК жағдай да күрделі болып қалуда. 6 ӨЭК тозудың деңгейіне ие (85 – 97 %), тағы 6 компанияның тозу деңгейі жоғары (65 – 85 %), бұл энергиямен жабдықтаудағы авариялар мен бұзушылықтар қаупін арттырады. 2023 жылы 28497 технологиялық бұзушылық тіркелді, оның ішінде 23 авария. Олардың көбі ескі және тозған желілерде болды, бұл жылдам жаңарту қажеттілігін көрсетеді. Сонымен қатар асинхронды электр қозғалтқыштары мен трансформаторлар энергия жүйесіне айтарлықтай жүктеме түсіреді, олар реактивті қуатты тұтынады, бұл желілердегі жүктемені арттырады және олардың тиімділігін төмендетеді.
Энергиямен жабдықтаудың орнықтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін энергетикалық инфрақұрылымды ауқымды жаңғыртуды жүргізу қажет. Бұл тозған элементтерді заманауи элементтермен ауыстыруды, желілердің өткізу қабілетін арттыруды және тұтынушыларды неғұрлым жоғары кернеу деңгейлеріне ауыстыруды қамтиды. Жаңғырту электр станцияларын жаңартуды, қолданыстағы қуаттардың жұмыс тиімділігін арттыруды, сондай-ақ желілердің бір бөлігін кернеуі 10 киловольт электр беру әуе желілеріне ауыстыруды қамтиды, бұл электр энергиясының ысырабын азайтуға және сенімділікті жақсартуға мүмкіндік береді.
Реактивті қуат мәселесін шешу де маңызды қадам болады. Компенсаторлық құрылғыларды қолдана отырып, реактивті қуатты өтеу тарату желілеріндегі шығындарды азайтуға және бүкіл энергетикалық жүйенің тиімділігін арттыруға көмектеседі. Қосалқы станцияларды жаңарту қатар жүргізіледі, бұл электрмен жабдықтау сапасын жақсартуға және тозу деңгейі жоғары желілік учаскеге жүктемені азайтуға мүмкіндік береді.
Жаңа аудандар мен жеке сектордағы тұтынушыларды неғұрлым жоғары кернеуге (10 киловольт) ауыстыруға ерекше назар аудару қажет, бұл көбейген жүктемені тиімді еңсеруге көмектеседі, оның ішінде электромобиль санының өсуі есебінен. Бұл шешім электр энергиясын тұтыну артқан жағдайда тұрақты және сапалы электрмен жабдықтауды қамтамасыз етеді.
Алдағы жаңғыртудың маңыздылығына қарамастан, егер жоба уақытында жүзеге асырылмаса, энергетикалық жүйе үшін тәуекелдер жоғары болады. Біріншіден, ескі және тозған электр желілерін пайдалануды жалғастыру авариялық пен технологиялық бұзылулардың көбеюіне алып келеді, бұл әсіресе қыс мезгілінде энергиямен жабдықтау тұрақтылығына әсер етуі мүмкін. Желілерге шамадан тыс жүк түседі, бұл өшірулердің жиі болуы тәуекеліне және бүкіл энергетикалық жүйенің жұмысындағы тұрақсыздыққа алып келеді. Екіншіден, егер реактивті қуатпен проблемалар шешілмесе және қосалқы станцияларды жаңғырту жүргізілмесе, бұл электрмен жабдықтау сапасының төмендеуіне, электр энергиясының ысырабы артуына және пайдалану шығындарының өсуіне әкеледі. Инфрақұрылымды жаңартудағы қиындықтар электр энергиясының соңғы тұтынушылар үшін қымбаттауына әкелуі мүмкін.
Сонымен қатар электромобиль санының экспоненциалды өсуі, әсіресе Алматы және Астана сияқты ірі қалаларда қазірдің өзінде шамадан тыс жүктелген желілерге жүктемені арттыруда. Энергетикалық инфрақұрылым жаңартылмай мұндай жүктемені тиімді еңсере алмайды, бұл кідірістер мен авариялық өшірулер тәуекеліне әкеледі.
Осылайша жобаны орындамау энергия тиімділігінің орнықты дамуы мен арттыру саласындағы ұлттық мақсаттардың орындалуын айтарлықтай қиындатуы мүмкін.
Осы тәуекелдерді барынша азайту үшін тиісті қаржыландыруды, жаңғыртуды жедел іске асыруды және инфрақұрылымды дамытуға жеке инвестициялар тартуды қамтамасыз ету қажет. Бұған қоса кадрлардың біліктілігін арттыру және жобаларды басқаруды жетілдіру маңызды қадам болады, бұл процесті жеделдетуге және жұмыстарды орындау сапасын жақсартуға мүмкіндік береді.
Сумен жабдықтау

Энергетическая система Казахстана сталкивается с серьезными вызовами из-за высокого уровня износа инфраструктуры. Общая протяженность электрических сетей страны составляет около 470 тысяч километров, из которых 27 тысяч километров принадлежат сети национального значения. На 1 января 2024 года износ основного оборудования на электростанциях достиг 56,8 %, при этом более трети станций имеют износ в пределах 70 – 90 %. Наибольший уровень износа наблюдается на ТЭЦ и ГРЭС. Износ более 80 % зафиксирован на 14 электростанциях, а на 21 электростанции показатель износа варьируется от 60 % до 80 %. Это напрямую связано с повышенной аварийностью, так как большинство аварий происходит на станциях с износом более 80 %.
В РЭК ситуация также остается сложной. 6 РЭК имеют критический уровень изношенности (85 – 97 %), еще 6 компаний имеют высокий уровень износа (65 – 85 %), что повышает риск аварий и нарушений в энергоснабжении. В 2023 году было зафиксировано 28497 технологических нарушений, включая 23 аварии. Большинство из них произошло на старых и изношенных сетях, что подчеркивает необходимость скорейшей модернизации. Кроме того, существенную нагрузку на энергосистему создают асинхронные электродвигатели и трансформаторы, которые потребляют реактивную мощность, что увеличивает нагрузку на сети и снижает их эффективность.
Для обеспечения устойчивости и безопасности энергоснабжения необходимо провести масштабную модернизацию энергетической инфраструктуры. Это включает замену изношенных элементов на более современные, повышение пропускной способности сетей и перевод потребителей на более высокие уровни напряжения. Модернизация будет включать в себя обновление электростанций, повышение эффективности работы существующих мощностей, а также перевод части сетей на воздушные линии электропередачи напряжением 10 киловольт, что позволит уменьшить потери электроэнергии и улучшить надежность.
Важным шагом станет также решение проблемы с реактивной мощностью. Компенсация реактивной мощности с использованием компенсирующих устройств поможет снизить потери в распределительных сетях и повысить эффективность работы всей энергетической системы. Одновременно будет проведено обновление подстанций, что позволит улучшить качество электроснабжения и снизить нагрузку на сетевые участки с высоким уровнем износа.
Особое внимание должно быть уделено переводу потребителей в новых районах и частном секторе на более высокое напряжение (10 киловольт), что поможет эффективно справляться с увеличивающейся нагрузкой, в том числе за счет роста числа электромобилей. Это решение обеспечит стабильное и качественное электроснабжение в условиях роста потребления электроэнергии.
Несмотря на важность предстоящей модернизации, если проект не будет реализован вовремя, риски для энергетической системы будут высокими. Во-первых, продолжение эксплуатации старых и изношенных электросетей приведет к увеличению аварийности и технологических нарушений, что может повлиять на стабильность энергоснабжения, особенно в зимний период. Сети будут подвергаться перегрузкам, что приведет к риску частых отключений и нестабильности в работе всей энергетической системы. Во-вторых, если не будут решены проблемы с реактивной мощностью и не будет проведена модернизация подстанций, это приведет к снижению качества электроснабжения, повышению потерь электроэнергии и росту эксплуатационных расходов. Сложности с модернизацией инфраструктуры могут также привести к увеличению стоимости электроэнергии для конечных потребителей.
Кроме того, экспоненциальный рост числа электромобилей, особенно в крупных городах, таких как Алматы и Астана, увеличит нагрузку на уже перегруженные сети. Без модернизации энергетическая инфраструктура не сможет эффективно справляться с этой нагрузкой, что приведет к риску сбоев и аварийных отключений.
Таким образом, невыполнение проекта может серьезно осложнить выполнение национальных целей в области устойчивого развития и повышения энергоэффективности.
Для минимизации этих рисков необходимо обеспечить должное финансирование, оперативную реализацию модернизации и вовлечение частных инвестиций в развитие инфраструктуры. Кроме того, важными шагами станут повышение квалификации кадров и совершенствование управления проектами, что позволит ускорить процесс и улучшить качество выполнения работ.
Водоснабжение

Қазақстанның сумен жабдықтау жүйесі инфрақұрылымның тозуының жоғары деңгейімен байланысты елеулі проблемаларға тап болып отыр, бұл ел бойынша орта есеппен 40 % құрайды. Елде ескірген су желілерінің едәуір саны бар, олардың көпшілігі отыз жылдан астам жұмыс істейді. Елдегі су желілерінің жалпы ұзындығы 100 мың шақырымды құрайды, оның едәуір бөлігі күрделі жөндеуді немесе толық ауыстыруды қажет етеді. Су құбыры желілері мен сумен жабдықтау объектілерінің 50 %-дан астамы тозудың жоғары деңгейіне ие, бұл судың ағып кетуіне және жоғалуына ықпал етеді, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің сапасын төмендетеді.
Көптеген елді мекендер, әсіресе шалғайдағы аудандар мен шағын қалаларда, ауыз су тапшылығына, сондай-ақ судың сапасына байланысты проблемаларға тап болады, бұл санитариялық нормалардың бұзылуына әкеледі. Сумен жабдықтау көбінесе халықтың денсаулығына тікелей әсер ететін химиялық және биологиялық құрамы бойынша стандарттар бұзыла отырып жүзеге асырылады.
Сонымен бірге қалаларда сумен жабдықтау қызметтеріне қол жеткізу 98,9 % және ауылдарда 96,6 % құрайды.
89 қалалық елді мекеннің 65 қаланың тұрғындары орталықтандырылған сумен 100 % қамтамасыз етілген.
Сондай-ақ бүгінгі күні 6256 ауылдың 5130-ы сумен қамтамасыз етілген.
9 өңірде қала халқы сумен жабдықтау қызметтерімен 100 % қамтамасыз етілген.
Сумен жабдықтаудың ағымдағы проблемаларын шешу үшін Қазақстанда су құбыры желілері мен сумен жабдықтау объектілерін ауқымды жаңғырту көзделген. Ұлттық жоба аясында ескі және тозған су құбырларын ауыстыру, су жинау және тазарту құрылыстарын реконструкциялау, сондай-ақ ауылдық жерлерде және шалғай өңірлерде сумен жабдықтаудың жаңа объектілерін салу ұсынылады.
Сумен жабдықтауды жаңғырту суды тазартудың заманауи технологияларын енгізуді, сумен жабдықтауды басқару процестерін автоматтандыруды, сондай-ақ су құбыры желілерін салу үшін инновациялық материалдарды пайдалануды қамтиды, бұл ағып кетуді айтарлықтай азайтуға және пайдалану тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Сондай-ақ су сапасының мониторингі жүйесін жақсарту көзделіп отыр, бұл өзгерістерге жедел ден қоюға, экологиялық және санитариялық тәуекелдердің алдын алуға мүмкіндік береді.
Егер сумен жабдықтауды жаңғырту жобасы толық көлемде іске асырылмаса, оның салдары ел үшін тым жағымсыз болуы мүмкін. Біріншіден, су құбыры желілерінің тозуы және уақтылы реконструкцияланбауы сумен жабдықтаудың сапасы одан әрі нашарлауына әкеледі. Судың ағып кетуі өсуін жалғастырады, бұл оны қайта өңдеуге және тасымалдаіға қосымша шығындар қажет, бұл мемлекеттік және жеке су компаниялары үшін шығындарды арттырады. Екіншіден, ағынды суларды тазартудың жөнделмеген қондырғылары мен сумен жабдықтаудың ескірген жүйелері санитарлық жағдайдың нашарлауына және судың ластануымен байланысты аурулардың таралуына алып келуі мүмкін. Желілер жаңғыртылмайтын шалғайдағы және ауылдық аудандарда таза ауыз судың жетіспеушілігі қаупі артады, бұл әлеуметтік теңсіздікті күшейтеді және халықтың денсаулығына қауіп төндіреді.

Система водоснабжения Казахстана сталкивается с серьезными проблемами, связанными с высоким уровнем износа инфраструктуры, который составляет в среднем 40 % по стране. В стране существует значительное количество устаревших водопроводных сетей, многие из которых функционируют более тридцати лет. Общая протяженность водопроводных сетей в стране составляет 100 тысяч километров, из которых значительная часть требует капитального ремонта или полной замены. По некоторым регионам износ водопроводных сетей и объектов водоснабжения составляет более 50 %, что способствует утечкам и потерям воды, а также снижает качество предоставляемых услуг.
Многие населенные пункты, особенно в удаленных районах и малых городах, сталкиваются с дефицитом питьевой воды, а также проблемами, связанными с качеством воды, что приводит к нарушениям санитарных норм. Водоснабжение часто осуществляется с нарушениями стандартов по химическому и биологическому составу, что напрямую сказывается на здоровье населения.
Вместе с тем доступ к услугам водоснабжения в городах составляет 98,9 % и в селах 96,6 %.
Из 89 городских населенных пунктов обеспечено 100 % централизованным водоснабжением население 65 городов.
Также, на сегодня из 6256 сел обеспечено услугами водоснабжения 5130 сел.
100 % доступ к услугам водоснабжения имеет городское население в 9 регионах.
Для решения текущих проблем с водоснабжением в Казахстане предусмотрена масштабная модернизация водопроводных сетей и объектов водоснабжения. В рамках Национального проекта предлагаются замена старых и изношенных водопроводных труб, реконструкция водозаборных и очистных сооружений, а также строительство новых водоснабжающих объектов в сельской местности и удаленных регионах.
Модернизация водоснабжения будет включать внедрение современных технологий очистки воды, автоматизацию процессов управления водоснабжением, а также использование инновационных материалов для строительства водопроводных сетей, что позволит значительно снизить утечки и повысить эффективность эксплуатации. Также предполагается улучшение системы мониторинга качества воды, что позволит оперативно реагировать на изменения и предотвращать экологические и санитарные риски.
Если проект модернизации водоснабжения не будет реализован в полном объеме, последствия для страны могут быть крайне негативными. Во-первых, износ водопроводных сетей и отсутствие своевременной реконструкции приведут к дальнейшему ухудшению качества водоснабжения. Утечки воды продолжат расти, что потребует дополнительных затрат на ее обработку и транспортировку, увеличивая расходы для государственных и частных водоснабжающих компаний. Во-вторых, неотремонтированные очистные сооружения и устаревшие системы водоснабжения могут привести к ухудшению санитарных условий и распространению заболеваний, связанных с загрязнением воды. В отдаленных и сельских районах, где модернизация сетей не будет проведена, возрастет риск нехватки чистой питьевой воды, что усугубит социальное неравенство и создаст угрозу для здоровья населения.

Сумен жабдықтау инфрақұрылымын жаңғыртпау құбырлардың жарылуы мен сорғы станцияларының істен шығуына байланысты авариялық жағдайлардың көбеюіне әкеледі, бұл сумен жабдықтаудың кідірісіне әкеліп, әлеуметтік шиеленісті арттыра түседі. Ұзақ мерзімді перспективада сапалы суға қол жетімділіктің болмауы өмір сүру сапасын жақсарту және елдің тұрақты дамуы үшін стратегиялық мақсаттарды орындауды қиындатуы мүмкін. 2023 жылы сумен жабдықтау жүйесінде 1459 технологиялық бұзушылық орын алды, оның ішінде сумен жабдықтау желілерінде – 1049 бұзушылық.
Осылайша, осы тәуекелдердің алдын алу үшін ұлттық жобаны уақтылы және толыққанды қаржыландыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ жеке инвестицияларды тарту және жаңғырту бағдарламасын іске асыруға жергілікті биліктің белсенді қатысуы үшін тиімді тетіктер жасау қажет.
Су бұру
Бүгінгі күні су бұру жүйесінде кәріз желілерінің жоғары тозуы және КТҚ-ның қанағаттанарлықсыз жай-күйі мәселелері неғұрлым өзекті болуда. Елде су бұру желілеріне, әсіресе қолданыстағы жүйелер ағынды сулардың ұлғаюына төтеп бере алмайтын ірі қалалар мен өнеркәсіптік аудандарға айтарлықтай жүктеме бар. Елдегі кәріз желісінің ұзындығы 17,6 мың шақырымды құрайды, желілердің орташа тозуы – 56 %, бұл жиі авариялар мен ағынды сулардың ағуына әкеледі.
Еліміздегі су бұру объектілері мен КТҚ-ның тозуы айтарлықтай 50 %-дан астам мөлшерге жетеді, ал кейбір объектілерде бұл көрсеткіш 70–80 %-дан асады. Осыған байланысты тазарту құрылыстарына, әсіресе ескі ғимараттарға жоғары жүктеме жүктеледі, бұл санитариялық нормалардың бұзылуына және экологиялық жағдайдың, әсіресе, халық тығыз орналасқан аймақтарда және өнеркәсіптік аймақтарда нашарлауына алып келеді.
Ескірген КТҚ мен кәріз жүйелерінің тиімсіз жұмысы су объектілерінің ластануына алып келеді, бұл экожүйе мен халықтың денсаулығына ауыр зардап тигізуі мүмкін. Ағынды суларды тазартудың төмен деңгейі және қолданыстағы су бұру объектілерінің жеткіліксіз қуаты бірқатар ірі қалаларда тұрақты санитариялық жағдайды қамтамасыз ету үшін проблемаға айналуда.
Аталған проблемаларды шешу үшін ұлттық жоба шеңберінде кәріз инфрақұрылымын ауқымды жаңарту және өрістерді жаңғырту көзделген. Ескі құбырларды ауыстыру, қазіргі заманғы технологияларды пайдалана отырып, қолданыстағы тазарту құрылыстарын қайта жаңарту және сарқынды суларды тазартудың тиісті деңгейін қамтамасыз ету үшін қуаттарды кеңейту жоспарлануда.
Жоба қолданыстағы қуаттар жүктемені көтере алмайтын аудандарда, әсіресе қарқынды дамып келе жатқан қалалар мен агломерацияларда жаңа су бұру және тазарту нысандарын салуды қамтиды. Ағынды суларды тазартудың заманауи технологияларын қолдану тазарту процестерінің тиімділігін едәуір арттырады, қоршаған ортаға теріс әсерді азайтады және санитариялық жағдайды жақсартады.
Модернизацияның негізгі аспектісі – КТҚ басқару процестерін автоматтандыру, экологиялық таза технологияларды енгізу және оларды өңдеудің барлық кезеңдерінде ағынды сулардың сапасын бақылауды жақсарту сияқты инновациялық шешімдерді біріктіру. Бұл су бұру объектілері жұмысының сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыруға, сондай-ақ пайдалану мен қызмет көрсету шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.

Невыполнение модернизации водоснабжающей инфраструктуры также приведет к увеличению числа аварийных ситуаций, связанных с разрывами труб и выходом из строя насосных станций, что вызовет перебои в водоснабжении и повысит социальную напряженность. Недостаток доступа к качественной воде в долгосрочной перспективе может затруднить выполнение стратегических целей по улучшению качества жизни и устойчивому развитию страны. В 2023 году произошло 1459 технологических нарушений в системе водоснабжения, в том числе на сетях водоснабжения – 1049 нарушений.
Таким образом, для предотвращения этих рисков необходимо обеспечить своевременное и полноценное финансирование Национального проекта, а также создать эффективные механизмы для привлечения частных инвестиций и активного участия местных властей в реализации программы модернизации.
Водоотведение
На сегодня в системе водоотведения наиболее острыми остаются вопросы высокого износа канализационных сетей и неудовлетворительного состояния КОС. В стране наблюдается значительная нагрузка на сети водоотведения, особенно в крупных городах и промышленных районах, где существующие системы не способны справляться с увеличившимися объемами сточных вод. Протяженность канализационных сетей в стране составляет 17,6 тысячи километров, со средним износом сетей – 56 %, что ведет к частым авариям и утечкам сточных вод.
Износ объектов водоотведения и КОС в стране достигает значительных величин — более 50 %, а на некоторых объектах этот показатель превышает 70 – 80 %. В связи с этим на очистные сооружения, особенно старые, ложится высокая нагрузка, что ведет к нарушению санитарных норм и ухудшению экологической ситуации, особенно в регионах с высокой плотностью населения и промышленными зонами.
Неэффективная работа устаревших канализационных систем, в том числе КОС, приводит к загрязнению водоемов, что может иметь серьезные последствия для экосистемы и здоровья населения. Низкий уровень очистки сточных вод и недостаточная мощность существующих объектов водоотведения становятся проблемой для обеспечения устойчивой санитарной ситуации в ряде крупных городов.
Для решения указанных проблем в рамках национального проекта предусмотрены масштабное обновление канализационной инфраструктуры и модернизация КОС. Планируются замена старых трубопроводов, реконструкция существующих очистных сооружений с использованием современных технологий и расширение мощностей для обеспечения необходимого уровня очистки сточных вод.
Проект включает в себя строительство новых объектов водоотведения и очистки в тех районах, где существующие мощности не справляются с возросшей нагрузкой, особенно в быстрорастущих городах и агломерациях. Использование современных технологий очистки сточных вод позволит значительно повысить эффективность процессов очистки, снизить негативное воздействие на окружающую среду и улучшить санитарные условия.
Ключевым аспектом модернизации является интеграция инновационных решений, которая включает автоматизацию процессов управления КОС, внедрение экологически чистых технологий и улучшение мониторинга качества сточных вод на всех этапах их обработки. Это позволит повысить надежность и безопасность работы объектов водоотведения, а также снизить расходы на эксплуатацию и обслуживание.

Егер су бұру жүйесін, оның ішінде өртеу жүйесін жаңғырту жөніндегі жоба толық көлемде орындалмаса, ел үшін зардаптар елеулі болуы мүмкін. Біріншіден, тозған және ескірген кәріз жүйелерін пайдалануды жалғастыру құбырлардың жарылуы және ағынды суларды тазарту қондырғыларының толып кетуі сияқты төтенше жағдайлардың көбеюіне әкеледі. Бұл халықтың денсаулығына қауіп төндіреді, себебі тиісті тазалаудан өтпеген ағынды сулар табиғи су объектілеріне еніп, ауыз судың ластану және жұқпалы аурулардың таралу қаупін арттырады. Соңғы есепті жылы су бұру жүйесінде 296 технологиялық бұзушылық тіркелді, оның ішінде желілерде – 255 бұзушылық. Екіншіден, КТҚ жұмысының төмен тиімділігі елдегі экологиялық жағдайды нашарлатуды жалғастырады. Ағынды суларды органикалық және химиялық ластаушы заттардан жеткілікті түрде тазартпау су объектілерінің нашарлауына, өзендердің, көлдердің және басқа да табиғи объектілердің ластануына әкеледі, бұл биоәртүрлілікке және халықтың өмір сүру сапасына әсер етеді. Бұл экологиялық және санитариялық нормалардың орындалуын қиындатуы мүмкін, сонымен қатар ластануды жоюға қосымша шығындар тудыруы мүмкін.
Бұған қоса су бұру объектілерін жаңғыртуды және сарқынды суларды тазартуды тежеу инфрақұрылым қазіргі заманғы талаптарға сай келмейтін өңірлерде әлеуметтік шиеленісті одан әрі арттыруға әкеп соғады. Бұл әсіресе ағынды сулардың жоғары концентрациясы бар ірі қалалар мен өндірістік орталықтарға әсер етеді. Егер жоба орындалмаса, денсаулық сақтау және экология жүйелеріне жүктеме де артуы мүмкін, себебі ағынды суларды тазарту және дренаж проблемалары қоршаған орта мен халықтың денсаулығына тікелей байланысты.
Осылайша осы тәуекелдерді барынша азайту үшін су бұру жүйесін, оның ішінде КТҚ жүйесін жаңғырту жөніндегі жобалардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз ету, жеке инвестицияларды тарту және жергілікті билік органдарының жұмысын жандандыру қажет.
Жабдықтар мен желілердің тозу дәрежесіне байланысты ТМС тәуекел топтары бойынша жіктелуі
Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде инфрақұрылымның едәуір тозу деңгейіне ие ТМС олардың жабдықтары мен желілерінің жай-күйіне қарай тәуекел топтары бойынша жіктелуге жатады. Бұл жөндеу мен жаңғыртудың басым бағыттарын тиімді анықтауға мүмкіндік береді, бірақ бұл процеске байланысты бірқатар проблемалар бар.
Қызыл деңгей – шұғыл жөндеуді немесе ауыстыруды қажет ететін ауыр жағдайдағы нысандарды көрсетеді. Жабдықтар мен желілердің тозуы 65 %-дан асады, бұл реттелетін қызметтерді ұсынудың тұрақтылығы мен сенімділігіне елеулі қауіп төндіреді. Бұл нысандар авариялық жағдайлардың негізгі көзіне айналады, бұл үздіксіз жеткізілімге қауіп төндіреді және қызмет көрсетудің бұзылуын болдырмау үшін дереу қаржылық инвестицияларды қажет етеді.

В случае, если проект по модернизации системы водоотведения, в том числе КОС, не будет выполнен в полном объеме, последствия для страны могут быть серьезными. Во-первых, продолжение эксплуатации изношенных и устаревших канализационных систем приведет к увеличению количества аварийных ситуаций, таких как разрывы труб и переполнение очистных сооружений. Это создаст угрозу для здоровья населения, так как сточные воды, не прошедшие должную очистку, могут попасть в природные водоемы, что увеличивает риск загрязнения питьевых вод и распространения инфекционных заболеваний. За последний отчетный год в системе водоотведения зафиксировано 296 технологических нарушений, в том числе на сетях – 255 нарушений. Во-вторых, низкая эффективность работы КОС будет продолжать ухудшать экологическую ситуацию в стране. Недостаточная очистка сточных вод от органических и химических загрязняющих веществ приведет к ухудшению состояния водоемов, загрязнению рек, озер и других природных объектов, что скажется на биоразнообразии и качестве жизни населения. Это может затруднить выполнение экологических и санитарных норм, а также создать дополнительные расходы на ликвидацию последствий загрязнения.
Кроме того, сдерживание модернизации объектов водоотведения и очистки сточных вод повлечет за собой дальнейшее увеличение социальной напряженности в регионах, где инфраструктура не отвечает современным требованиям. Особенно это коснется крупных городов и промышленных центров, где наблюдается высокая концентрация сточных вод. В случае невыполнения проекта также может возрасти нагрузка на системы здравоохранения и экологии, поскольку проблемы с очисткой сточных вод и водоотведением непосредственно связаны с состоянием окружающей среды и здоровьем населения.
Таким образом, для минимизации этих рисков необходимо обеспечить своевременную реализацию проектов по модернизации системы водоотведения, в том числе КОС, привлечь частные инвестиции и активизировать работу местных властей.
Классификация СЕМ по группам риска в зависимости от степени изношенности оборудования и сетей
В рамках реализации Национального проекта СЕМ, обладающие значительным уровнем износа инфраструктуры, подлежат классификации по группам риска в зависимости от состояния их оборудования и сетей. Это позволяет эффективно определить приоритетные направления для ремонта и модернизации, однако существует ряд проблем, связанных с этим процессом.
Красный уровень указывает на объекты, находящиеся в критическом состоянии, которые требуют немедленного ремонта или замены. Износ оборудования и сетей превышает 65 %, что создает серьезную угрозу стабильности и надежности предоставления регулируемых услуг. Эти объекты становятся основным источником аварийных ситуаций, что ставит под угрозу бесперебойное снабжение и требует немедленных финансовых вложений для предотвращения срыва предоставления услуг.

Сары деңгей – жақын арада күрделі жөндеуді немесе жаңартуды қажет ететін тозу деңгейі 55 %-дан 65 %-ға дейінгі объектілерге жатады. Мұндай нысандар жұмыс істей алады, бірақ оларды пайдалану қауіпті бола бастайды. Қалпына келтіруге инвестиция уақтылы салынбаса, олар істен шыға бастауы мүмкін, бұл авариялықтың жоғарылауына және тұтынушыларға қызмет көрсету сапасының төмендеуіне әкеледі.
Жасыл деңгей – жай-күйі жүйенің жұмыс істеуіне бірден қауіп төндірмейтін, тозу деңгейі 55 %-ға дейінгі объектілерді қамтиды. Қолайлы жағдайға қарамастан, бұл нысандар болашақта олардың сенімділігі мен тиімділігін арттыру үшін ұзақ мерзімді жаңарту жоспарларына қосылуы мүмкін.
Нақты мәселе тозу деңгейі бойынша қолданыстағы жіктеу тәуекелдің нақты дәрежесін үнемі көрсете бермейді, әсіресе модернизацияның барлық кезеңдерінде қаржыландырудың жеткіліксіздігінен объектілердің техникалық жағдайы нашарлауы мүмкін жағдайларда. Кейде сары деңгейдегі нысандар іс жүзінде қауіпті жағдайға жақын болуы мүмкін, бұл ұзақ мерзімді жоспарлаудан гөрі мұқият болуды талап етеді. Тозу туралы деректердің жеткіліксіз интеграциясы да проблема болып табылады, бұл жедел бақылауды және объектілерді жаңғырту мен жөндеудің бірыңғай стратегиясын құруды қиындатады.
Осылайша объектілерді тозу дәрежесі бойынша дұрыс жіктеу ғана емес, сонымен қатар ескірген инфрақұрылымды пайдалануға байланысты нақты тәуекелдерді ескеру қажет, бұл инфрақұрылымның маңызды учаскелеріне мониторингті және мақсатты инвестицияларды жақсарту бойынша қосымша шараларды қажет етеді.
Желілерді есепке алу
Қазақстандағы коммуналдық желілерді есепке алу проблематикасы инфрақұрылымның жай-күйі мен ұзақтығы туралы деректерді жеткіліксіз интеграциялау және жүйелеу болып табылады. Инженерлік инфрақұрылым туралы деректерді жинайтын МҚК ААЖ болуына қарамастан, оның тиімділігін шектейтін бірқатар проблемалар бар.
Біріншіден, қазіргі уақытта қалалар мен аудан орталықтары аумақтарының тек 86 %-ы цифрландырылған, бұл ауылдық жерлерде және кейбір қалаларда коммуналдық желілердің басым бөлігі бірыңғай жүйеде есепке алынбағанын білдіреді. Бұл инфрақұрылымның жағдайын жедел жоспарлау мен бақылауды қиындатады. Ірі елді мекендерде цифрландыруды аяқтау жөніндегі жұмыстар тек 2025 жылға дейін аяқталуы тиіс, бұл желілерді есепке алу және жаңғырту процесін баяулатады.
Екіншіден, есепке алу жүйесі 124 тексеруден өтсе де, инфрақұрылымның нақты жай-күйін үнемі көрсете бермейді, әсіресе жеке желілер мен қуаты аз объектілер жағдайында, олар үнемі МҚК ААЖ-ға түсе бермейді. Бұл тозудың және жаңғыртудың қажеттілігінің нақты көрінісін толық түсінбеуге алып келеді.
2025 жылдың соңына дейін шағын нысандар мен ауылдық аумақтарды қоса алғанда, барлық коммуналдық желі деректерін цифрландыруды және интеграциялауды аяқтау, жеке желілер мен шағын нысандарды қоса алғанда, ақпаратты үздіксіз жаңарту мен тексеруді қамтамасыз ету арқылы деректердің дәлдігі мен өзектілігін арттыру, инфрақұрылымның жай-күйін есепке алу және бақылау үшін міндетті стандарттарды әзірлеу және енгізу, осылайша коммуналдық желілердің барлық деректері бірыңғай жүйеге енеді және жаңғырту мен жөндеуді жоспарлау үшін пайдаланылуы мүмкін объектілердің жеке меншік иелерін қоса алғанда, барлық субъектілердің МҚК ААЖ-ға инженерлік инфрақұрылым бойынша деректерді міндетті түрде енгізуін қамтамасыз ету қажет.
Бұл шаралар коммуналдық желілерді есепке алу мен мониторингтеудің тиімді жүйесін құруға мүмкіндік береді, бұл ашықтықты арттырады, тәуекелдерді азайтады және инфрақұрылымды уақтылы жаңғыртуды қамтамасыз етеді.
Ресурстарды ұтымсыз пайдалану және энергия сыйымдылығы
Коммуналдық ресурстарды ұтымсыз пайдалану – маңызды мәселелердің бірі. Мысалы, Қазақстанда өнім бірлігін өндіруге жұмсалатын судың орташа шығыны 109 м3 құрайды, бұл Ресей мен АҚШ (44 м3) қарағанда үш есе және Австралияға (21 м3) қарағанда алты есе көп. Бұл деректер ресурстардың айтарлықтай жоғалуын көрсетеді және суды үнемдеу технологияларын енгізу және суды басқаруды оңтайландыру қажеттілігін көрсетеді.
Энергия үнемдеу және энергия ресурстарын тиімді пайдалану кез келген елдің экономикалық саясатының басым бағыттарының бірі болып табылады. Энергияны үнемдеу – табиғи ресурстарды сақтау және қоршаған ортаның ластану деңгейін төмендету жөніндегі экологиялық міндет, сонымен қатар Париж келісімінің экономиканы көміртексіздендіру мақсаттарына қол жеткізуде шешуші рөл атқарады.
Энергия ресурстарын тиімді пайдалану өнімділік пен энергия тиімділігін арттыруға бағытталған экономикалық міндет болып табылады.
Ел экономикасының энергия тиімділігінің көрсеткіші ЖІӨ энергия сыйымдылығы болып табылады – тұрақтылықты бағалаудың көптеген жүйелерінің базалық көрсеткіштерінің қатарына кіретін елдің де, энергетикалық сектордың да даму тұрақтылығының негізгі индикаторы.
Қазақстан экономикасының жоғары энергия сыйымдылығы елеулі проблемалардың бірі болып қала береді.
2022 жылы ЖІӨ энергия сыйымдылығының көрсеткіші 0,315 тонна мұнай баламасы мың АҚШ долларына құрады, бұл ЭЫДҰ елдерімен салыстырғанда 3,2 есе және әлемдік орташа деңгейден 1,9 есе жоғары. Ғимараттардың энергия тиімділігінің төмендігі де алаңдаушылық туғызады: Қазақстанда ол 1,59 гигаджоули/м2 құрайды, бұл Канада (0,59 гигаджоули/м2) және Беларусь (0,83 гигаджоули/м2) көрсеткіштерінен едәуір асып түседі.

Желтый уровень относится к объектам с уровнем износа от 55 % до 65 %, которые в ближайшем будущем потребуют капитального ремонта или модернизации. Такие объекты могут функционировать, однако их эксплуатация становится все более рискованной. Без своевременных инвестиций в восстановление они могут начать выходить из строя, что приведет к повышению аварийности и снижению качества обслуживания потребителей.
Зеленый уровень охватывает объекты, состояние которых не вызывает немедленной угрозы функционированию системы, с уровнем износа до 55 %. Несмотря на приемлемое состояние, эти объекты могут быть включены в планы долгосрочной модернизации для повышения их надежности и эффективности в будущем.
Конкретная проблема заключается в том, что существующая классификация по уровням износа не всегда отражает реальную степень риска, особенно в случаях, когда техническое состояние объектов может ухудшаться из-за недостаточного финансирования на всех этапах модернизации. Порой объекты, находящиеся на желтом уровне, по факту могут быть ближе к критическому состоянию, что требует более внимательного подхода, чем просто долгосрочное планирование. Проблемой является также недостаточная интеграция данных об износе, что затрудняет оперативный контроль и создание единой стратегии по модернизации и ремонту объектов.
Таким образом, необходимо не только правильно классифицировать объекты по степени износа, но и учитывать реальные риски, связанные с эксплуатацией устаревшей инфраструктуры, что потребует дополнительных мер по улучшению мониторинга и целенаправленных инвестиций в критические участки инфраструктуры.
Учет сетей
Проблематика учета коммунальных сетей в Казахстане заключается в недостаточной интеграции и систематизации данных о состоянии и протяженности инфраструктуры. Несмотря на наличие АИС ГГК, которая собирает данные об инженерной инфраструктуре, существует ряд проблем, которые ограничивают ее эффективность.
Во-первых, на данный момент оцифровано лишь 86 % территорий городов и районных центров, что означает, что большая часть коммунальных сетей в сельской местности и некоторых городах остается неучтенной в единой системе. Это затрудняет оперативное планирование и мониторинг состояния инфраструктуры. Работы по завершению оцифровки в крупных населенных пунктах должны быть завершены только к 2025 году, что замедляет процесс учета и модернизации сетей.
Во-вторых, система учета, хоть и проходит валидацию через 124 проверки, не всегда отражает реальное состояние инфраструктуры, особенно в случае частных сетей и объектов малой мощности, которые не всегда попадают в АИС ГГК. Это ведет к недостаточному пониманию реальной картины износа и потребности в модернизации.
Необходимо завершить оцифровку и интеграцию всех данных о коммунальных сетях, включая малые объекты и сельские территории, до конца 2025 года, повысить точность и актуальность данных, обеспечив постоянное обновление и проверку информации, включая частные сети и малые объекты, разработать и внедрить обязательные стандарты для учета и мониторинга состояния инфраструктуры, чтобы все данные о коммунальных сетях поступали в единую систему и могли использоваться для планирования модернизации и ремонта, обеспечить обязательное внесение данных по инженерной инфраструктуре в АИС ГГК всеми субъектами, включая частных владельцев объектов.
Эти меры позволят создать эффективную систему учета и мониторинга коммунальных сетей, что повысит прозрачность, снизит риски и обеспечит своевременную модернизацию инфраструктуры.
Нерациональное использование ресурсов и энергоемкость
Одной из важных проблем является нерациональное использование коммунальных ресурсов. Например, средний расход воды на производство единицы продукции в Казахстане составляет 109 м³, что в три раза больше, чем в России и США (44 м³), и в шесть раз больше, чем в Австралии (21 м³). Эти данные свидетельствуют о значительных потерях ресурсов и подчеркивают необходимость внедрения водосберегающих технологий и оптимизации управления водными ресурсами.
Энергосбережение и эффективное использование энергоресурсов являются одним из приоритетных направлений экономической политики любой страны. Энергосбережение является экологической задачей по сохранению природных ресурсов и снижению уровня загрязнения окружающей среды, а также играет ключевую роль в достижении целей Парижского соглашения по декарбонизации экономики.
Эффективное использование энергоресурсов является экономической задачей, направленной на повышение производительности и энергоэффективности.
Показателем энергоэффективности экономики страны является энергоемкость ВВП – ключевой индикатор устойчивости развития как страны, так и энергетического сектора, который входит в число базовых показателей большинства систем оценки устойчивости.
Высокая энергоемкость экономики Казахстана остается одной из серьезных проблем. В 2022 году показатель энергоемкости ВВП составил 0,315 тонн нефтяного эквивалента на тысячу долларов США, что в 3,2 раза выше, чем в странах ОЭСР, и в 1,9 раза выше среднемирового уровня. Низкая энергоэффективность зданий также вызывает беспокойство: в Казахстане она составляет 1,59 гигаджоули/м², что значительно превышает показатели Канады (0,59 гигаджоули/м²) и Беларуси (0,83 гигаджоули/м²).

Тұрғын үй-коммуналдық сектор ел экономикасының энергияны көп қажет ететін салаларының қатарына жатады және түпкілікті энергия тұтынудағы көлемі бойынша 32 % құрайтын бірінші тұтынушы болып табылады. Соңғы бес жылда тұрғын үй секторында энергия ресурстарын тұтыну 16,9 %-ға өсті.
Қолданыстағы ғимараттар қорының техникалық жағдайы, жобалау және пайдалануға беру кезінде құрылыс нормалары мен ережелерінің төмен деңгейі, сондай-ақ халықтың аз хабардар етілуі елдегі ғимараттар секторының энергияны жоғары тұтынуының себептері болып табылады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес жаңа ғимараттарды, құрылыстарды, құрылыстарды салуға немесе қолданыстағы ғимараттарды кеңейтуге арналған жобалық құжаттама С класынан төмен емес энергия тиімділігі класына сәйкес келуі тиіс. Энергия тиімділігінің жоғары және орта кластары (А, В және С) ғимараттардың тек 14 %-ға сәйкес келеді. Тұрғын үй секторында да осындай жағдай байқалады.
Бұл деректер жылуды, электрді және суды үнемдеудің заманауи технологияларын енгізудің маңыздылығын көрсетеді, бұл ресурстардың ысырабын азайтуға, ұзақ мерзімді перспективада экологияны жақсартуға мүмкіндік береді.
Тарифтік саясат
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес табиғи монополиялар салаларына реттеліп көрсетілетін 14 қызмет, оның ішінде экономика салаларының дамуына және халықтың тіршілігін қамтамасыз етуге айтарлықтай дәрежеде әсер ететін қызметтер жатады.
2015 жылдан бастап табиғи монополия салаларында 5 және одан да көп жылға шекті ұзақ мерзімді тарифтерді белгілеуді көздейтін тарифтік саясат қолданылады.
Тарифтердің қолданылу кезеңінде салалық мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде іске қосылған қолданыстағы активтерді жаңартуға және құруға бағытталған инвестициялық бағдарлама бекітіледі.
Жаңа инвестициялар тарту арқылы коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту – тарифтік саясаттың негізгі бағыттарының бірі болып табылады.
Сонымен қатар тарифтерді тоғыспалы субсидиялаудан кезең-кезеңімен бас тарту жүзеге асырылуда, бұл тұтынушылардың әртүрлі топтары арасындағы тарифтерді теңестіруге және бизнес пен бюджеттік ұйымдарға қаржылық жүктемені азайтуға көмектеседі, бұл жергілікті бюджет қаражатын босатуға және өңірдің басым әлеуметтік мұқтаждарына бағыттауға мүмкіндік береді.
Бұған қоса табиғи монополиялар туралы заңнаманы жетілдіру шеңберінде ҰЭМ электр энергиясымен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, жылумен жабдықтау және газ тасымалдау саласындағы желілерге қызмет көрсету мен оларды сенімгерлік басқаруға қабылдау кезінде пайдалануға арналған шығындарды ескеретін тарифтерді өзгерту бөлігінде түзетулер енгізді, бұл көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін арттыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Аспаптау және цифрландыру:
Жылумен жабдықтау
Жылумен жабдықтау саласында жылу мен суды есепке алу жүйелерін өлшеу және автоматтандыру шығындарды азайту, басқару процестерін оңтайландыру және көрсетілетін коммуналдық қызметтердің тиімділігін арттыру үшін шешуші рөл атқарады. Қазіргі уақытта үй шаруашылықтарын жалпыүйлік есепке алу құралдарымен жарақтандырудағы елеулі прогреске қарамастан, жылу энергиясын тасымалдау және бөлу кезінде энергия шығынының деңгейі 42 %-ға дейін жоғары болып қалуда. Жылуды есепке алудың ескірген жүйесі тұтынуды жедел бақылау мүмкіндігін шектейді, бұл жылумен жабдықтаушы ұйымдардың жұмыс тиімділігін төмендетеді.
Ескірген есепке алу құралдарымен проблемалар және деректерді жеткіліксіз біріктіру қосымша қаржылық және энергетикалық шығындарға әкеледі. Осы проблемаларды шешу үшін есепке алу аспаптарын жаңғырту, Smart Metering технологияларын енгізу және барлық деңгейлерде жылу ресурстарын есепке алудың бірыңғай жүйесін құру қажет. Бұл бухгалтерлік есептің дәлдігін едәуір жақсартады, шығындарды азайтады және тұтынуды бақылауды жақсартады.
Жылу желілерін басқару және нақты уақыттағы температура мен қысымды бақылау жүйелері сияқты заманауи автоматтандыру және мониторинг технологиялары жүйенің ашық жұмысын ғана емес, сонымен қатар көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен сапасын едәуір жақсарта отырып, кідірістер мен авариялық жағдайларға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Электр энергетикасы
Электр энергетикасы саласындағы аспаптау мәселесі шығыстарды бақылау және есепке алу, ысырапты барынша азайту, энергияны беру және бөлу тиімділігін арттыру, сондай-ақ сектор жұмысының ашық болуын арттыру үшін шешуші мәнге ие. Заманауи есептеу құралдарын қолдану бақылаудың дәлдігі мен жеделдігін едәуір жақсартуға мүмкіндік береді, бұл барлық энергетикалық инфрақұрылымның тұрақты жұмысы үшін маңызды.
Алайда Қазақстанда электр энергиясын есепке алу жабдықтары мен технологияларын қоса алғанда, техникалық негіздің ескіруі байқалады, бұл қосымша шығындарға алып келеді және жедел бақылау мүмкіндіктерін шектейді. 2023 жылдың басында ЭКЕАЖ, қосалқы станциялардың мониторингі жүйелері және геоақпараттық жүйелер сияқты Smart Grid элементтерін енгізу жағдайды едәуір жақсартты, бірақ бұл шешімдер барлық жерде және электр энергиясын өндіру мен тұтынудың барлық деңгейлерінде енгізілмеген.
Smart Grid технологиялары, соның ішінде жүктемені автоматтандырылған басқару және авариялық жағдайларда электр желілерін қалпына келтіру, энергия жүйелерінің сенімділігі мен тұрақтылығын арттырудың маңызды құрамдас бөлігі болып табылады. Алайда, оларды мемлекеттік деңгейде интеграциялау инфрақұрылымның жекелеген элементтері арасындағы синергияға қол жеткізуге және барлық кезеңдерде тұтыну мен шығын мониторингін жақсартуға мүмкіндік беретін кешенді тәсілді талап етеді.
Сумен жабдықтау және су бұру
Сумен жабдықтау және су бұруды цифрландыру су ресурстарын басқарудың ашықтығын арттыру, қызмет көрсету сапасын жақсарту және шығындарды азайту үшін маңызды қадам болып табылады. Қазақстанда, басқа елдердегідей, су сапасын автоматтандырылған басқаруды, геоақпараттық жүйелерді және сорғы станцияларын қашықтан басқару жүйелерін қамтитын Smart Water технологияларын енгізу сумен жабдықтау және су бұру мониторингін айтарлықтай жақсартуға мүмкіндік береді.
Бірыңғай интеграцияланған платформаның болмауы – Қазақстандағы су ресурстарын есепке алу жүйесінің тап болған проблемасы.
Су ресурстарының ысырап деңгейі су алудың 14 %-ына дейін болса да, телеметриямен есепке алу және әртүрлі көздерден деректерді біріктіру жүйесінің болмауы нақты ысырап пен тұтынуды бақылауды қиындатады. Smart Water жүйесін жаңғырту және енгізу, оның ішінде тұтынуды болжауға арналған болжамды аналитикалық жүйелер және сумен жабдықтауды автоматты басқару ысырапты азайтуға және желілерді пайдалану тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар Еуропада су ресурстарын басқару үшін интеллектуалды жүйелерді интеграциялау тұжырымдамалары белсенді қолданылады, бұл қызмет көрсету деңгейін көтеріп қана қоймай, сонымен бірге пайдалану шығындарын азайтуға мүмкіндік береді. Қазақстанда ел аумағы бойынша сумен жабдықтауды және су бұруды тиімді басқару үшін кешенді шешімді қамтамасыз ете отырып, ұқсас технологияларды енгізген маңызды болады.
Аспаптау мен автоматтандыруды электр энергетикасы, жылумен жабдықтау және сумен жабдықтау – барлық үш секторда енгізу көрсетілетін коммуналдық қызметтердің тиімділігі мен сенімділігін арттыруға ықпал етіп қана қоймайды, сонымен бірге ысырап пен қаржылық шығындарды барынша азайта отырып, ресурстардың ашықтығы мен бақылануын қамтамасыз етеді. Smart Grid, Smart Metering және Smart Water технологияларын қолдану автоматтандырудың жоғары дәрежесін қамтамасыз етеді, авариялық жағдайларға жедел ден қоюға және тұтынушыларға қызмет көрсету сапасын едәуір жақсартуға мүмкіндік береді. Сондай-ақ, толық әсер ету үшін осы технологияларды елдің бүкіл аумағында және барлық деңгейде интеграциялауды аяқтау қажет.
Халыққа әлеуметтік көмек көрсету
ЖАО табысы аз азаматтардың шығындарын азайту мақсатында көрсетілетін коммуналдық қызметтер (тұрғын үй көмегі, жергілікті бюджет) үшін азаматтардың шығыстарының бір бөлігін өтеу тетігін іске асырады.

Жилищно-коммунальный сектор относится к числу наиболее энергоемких отраслей экономики страны и является первым по величине потребителем в конечном энергопотреблении, на долю которого приходится 32 %. За последние пять лет потребление энергоресурсов в жилищном секторе выросло на 16,9 %.
Причинами высокого энергопотребления сектора зданий в стране являются техническое состояние существующего фонда зданий, низкий уровень строительных норм и правил при проектировке и вводе в эксплуатацию, а также низкая осведомленность населения.
Согласно действующему законодательству об энергосбережении и повышении энергоэффективности проектная документация на строительство новых или расширение существующих зданий, строений, сооружений должна соответствовать классу энергоэффективности не ниже класса С. Мониторинг энергопотребления 10 тысяч государственных учреждений показал, что большинство объектов имеет низкие классы энергоэффективности. Высоким и средним классам энергоэффективности (А, В и С) соответствует всего 14 % зданий. Аналогичная ситуация наблюдается в жилищном секторе.
Эти данные подчеркивают важность внедрения современных технологий теплосбережения, электросбережения и водосбережения, что позволит сократить потери ресурсов, улучшить экологию в долгосрочной перспективе.
Тарифная политика
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" к сферам естественных монополий относятся 14 регулируемых услуг, в том числе услуги, которые в значительной степени влияют на развитие отраслей экономики и жизнеобеспечение населения.
С 2015 года в сферах естественной монополии действует тарифная политика, предусматривающая установление предельных долгосрочных тарифов на 5 и более лет.
На период действия тарифов совместно с отраслевыми государственными органами, местными исполнительными органами утверждается инвестиционная программа, которая направлена на обновление и создание существующих активов, задействованных при предоставлении регулируемых услуг.
Одним из ключевых направлений тарифной политики является модернизация коммунальной инфраструктуры через привлечение новых инвестиций.
Параллельно осуществляется поэтапный отказ от перекрестного субсидирования тарифов, поможет выровнять тарифы между различными группами потребителей и снизить финансовую нагрузку на бизнес и бюджетные организации, что позволит высвободить средства местного бюджета и направить их на приоритетные социальные нужды региона.
Кроме того, в рамках совершенствования законодательства о естественных монополиях МНЭ внесены поправки в части изменения тарифов в сфере электроснабжения, водоснабжения и водоотведения, теплоснабжения и транспортировки газа, учитывающих затраты на обслуживание и эксплуатацию сетей при принятии их в доверительное управление, что позволит обеспечить повышение качества и надежности предоставляемых услуг.
Приборизация и цифровизация:
Теплоснабжение
В сфере теплоснабжения приборизация и автоматизация систем учета тепла и воды играют решающую роль для минимизации потерь, оптимизации процессов управления и повышения эффективности работы коммунальных служб. На данный момент, несмотря на значительный прогресс в оснащении домохозяйств общедомовыми приборами учета, уровень потерь энергии при транспортировке и распределении теплоэнергии остается высоким — до 42 %. Устаревшая система учета тепла ограничивает возможности оперативного контроля за потреблением, что снижает эффективность работы теплоснабжающих организаций.
Проблемы с устаревшими приборами учета и недостаточной интеграцией данных приводят к дополнительным финансовым и энергетическим потерям. Для решения этих проблем необходимы модернизация приборов учета, внедрение технологий Smart Metering и создание единой системы учета тепловых ресурсов на всех уровнях. Это позволит значительно повысить точность учета, снизить потери и улучшить контроль за потреблением.
Современные технологии автоматизации и мониторинга, такие как системы управления тепловыми сетями и мониторинга температуры и давления в реальном времени, обеспечат не только прозрачность работы системы, но и позволят оперативно реагировать на сбои и аварийные ситуации, значительно улучшив надежность и качество предоставляемых услуг.
Электроэнергетика
Вопрос приборизации в электроэнергетической отрасли имеет ключевое значение для контроля и учета расходов, минимизации потерь, повышения эффективности передачи и распределения энергии, а также повышения прозрачности работы сектора. Применение современных приборов учета позволяет существенно улучшить точность и оперативность контроля, что важно для стабильной работы всей энергетической инфраструктуры.
Однако в Казахстане наблюдается устаревание технической основы, включая оборудование и технологии учета электроэнергии, что приводит к дополнительным издержкам и ограничивает возможности оперативного контроля. На начало 2023 года внедрение элементов Smart Grid, таких как АСКУЭ, системы мониторинга подстанций и геоинформационные системы, значительно улучшило ситуацию, но данные решения внедрены не повсеместно и не на всех уровнях производства и потребления электроэнергии.
Технологии Smart Grid, включая автоматизированное управление нагрузками и восстановление электросетей при аварийных ситуациях, постепенно становятся важной составляющей для повышения надежности и устойчивости энергетических систем. Однако их интеграция на государственном уровне требует комплексного подхода, который позволит достичь синергии между отдельными элементами инфраструктуры и улучшить мониторинг потребления и потерь на всех этапах.
Водоснабжение и водоотведение
Цифровизация водоснабжения и водоотведения представляет собой важный шаг для повышения прозрачности управления водными ресурсами, улучшения качества услуг и минимизации потерь. В Казахстане, как и в других странах, внедрение технологий Smart Water, включающих автоматизированное управление качеством воды, геоинформационные системы и системы дистанционного управления насосными станциями, позволяет значительно улучшить мониторинг водоснабжения и водоотведения.
Система учета водных ресурсов в Казахстане сталкивается с проблемой отсутствия единой интегрированной платформы. Хотя уровень потерь водных ресурсов составляет до 14% от забора воды, отсутствие системы учета с телеметрией и интеграции данных с разных источников затрудняет контроль за реальными потерями и потреблением. Модернизация и внедрение системы Smart Water, включая системы предиктивной аналитики для прогнозирования потребления и автоматическое управление водоснабжением, позволяют снизить потери и повысить эффективность эксплуатации сетей.
Между тем в Европе активно используются концепции интеграции интеллектуальных систем для управления водными ресурсами, что позволяет не только повысить уровень обслуживания, но и снизить затраты на эксплуатацию. В Казахстане важно внедрить аналогичные технологии, обеспечив комплексное решение для эффективного управления водоснабжением и водоотведением по всей территории страны.
Внедрение приборизации и автоматизации во всех трех секторах — электроэнергетике, теплоснабжении и водоснабжении — не только способствует повышению эффективности и надежности коммунальных услуг, но и обеспечивает прозрачность и контроль над ресурсами, минимизируя потери и финансовые издержки. Применение технологий Smart Grid, Smart Metering и Smart Water обеспечит высокую степень автоматизации, позволит оперативно реагировать на аварийные ситуации и значительно улучшить качество обслуживания потребителей. Также для полного эффекта необходимо завершить интеграцию этих технологий на всех уровнях и на всей территории страны.
Оказание социальной помощи населению
В целях снижения затрат малообеспеченных граждан МИО реализуется механизм возмещения части расходов граждан за коммунальные услуги (жилищная помощь, местный бюджет).

Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) бекітілген ӨҚМ тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын өзгертті, тұтынушылар үшін шығыстардың жаңа шегін белгіледі. Өзгеріске сәйкес азаматтар отбасылық табысының 10 %-дан аспайтын бөлігін тұрғын үй қызметтеріне ақы төлеуге жұмсайды (бұрынғы 20 % орнына). Бұл азаматтардың тоқсан сайын алатын өтемақы мөлшерін арттыруға мүмкіндік берді.
Автоматтандыру қажетті құжаттарды қағаз жеткізгіштерде ұсынуды болдырмайды, ақпарат коммуналдық қызметтер үшін шоттарды қоспағанда, мемлекеттік деректер базасынан автоматты түрде жүктеледі.

МПС изменило Правила предоставления жилищной помощи, утвержденные приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33763), установив новый предел расходов для потребителей. Согласно изменению граждане тратить не более 10 % своего семейного дохода на оплату жилищных услуг (вместо прежних 20 %). Это позволило увеличить сумму компенсации, которую граждане будут получать ежеквартально.
Автоматизация исключает предоставление необходимых документов на бумажных носителях, информация загружаются автоматически из государственных баз данных, за исключением счетов за коммунальные услуги.

Соңғы 5 жылда ЖАО деректері бойынша 223,4 мыңнан астам отбасына тұрғын үй көмегі төленді.
2024 жылдан бастап тұрғын үй көмегі табысы аз 6196 отбасыға 140 млн теңгеден астам жалпы сомаға тағайындалды, өтініштерді қабылдау электрондық үкімет порталы және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы жүргізіледі. 2025 жылы пилоттық жобаны сынақтан өткізуді аяқтау қорытындысы бойынша ӨҚМ Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларына тиісті өзгерістер енгізілетін болады, бұл рәсімді оңайлата отырып, тұрғын үй көмегін проактивті форматта көрсетуге, алушы тұлғалар ауқымын кеңейтуге мүмкіндік береді.
Бұл ретте коммуналдық қызметтерді тұтынушыларға тұрғын үй көмегін көрсетуден басқа, азаматтардың өмірлік қиын жағдайына байланысты тұрғын үйді жалдағаны үшін жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау, атаулы әлеуметтік көмек көрсету және әлеуметтік көмек көрсету сияқты бірқатар әлеуметтік қолдау бағдарламалары бар.
Тұрғын үй көмегін алушыларды кеңінен қамту мақсатында қолдау көрсету кезінде табыстылық пен тұрғын үй нормаларының талап етілетін шекті мәндерін стандарттау және біркелкілігі қажет.

За последние 5 лет по данным МИО жилищная помощь выплачена свыше 223,4 тысячи семьям.
С 2024 года жилищная помощь назначена 6196 малообеспеченным семьям на общую сумму более 140 млн тенге, прием заявлений ведется через портал "Электронного правительства" и государственную корпорацию "Правительство для граждан". По итогам завершения апробации пилотного проекта в 2025 году МПС будут внесены соответствующие изменения в Правила предоставления жилищной помощи, утвержденные приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33763), что позволит оказывать жилищную помощь в проактивном формате, упрощая процедуру и расширяя круг лиц получателей.
При этом помимо оказания жилищной помощи потребителям коммунальных услуг имеются ряд иных социальных программ поддержек, как субсидирование части арендной платы за найм жилья, оказание адресной социальной помощи и оказание социальной помощи в связи с трудной жизненной ситуацией граждан.
В целях широкого охвата получателей жилищной помощи необходимы стандартизация и единообразие требуемых пороговых значений доходности и норм жилья при оказании поддержки.

3 080 847
3 598 939
13 588 642
13 588 642
6. Жауапкершілік пен өкілеттіктерді бөлу
Р/с
Атауы Жауапты тұлға (лауазымды тұлға) Өкілеттіктер
1 2 3 4
1-міндет. Энергетикалық және коммуналдық секторлардың қолда бар инфрақұрылымын (желілері мен объектілерін) жаңғырту және салу
1
1-көрсеткіш.
Жылумен жабдықтау желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика Қасенов Арман Бақытжанұлы вице-министрі және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ЭМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
2
2-көрсеткіш.
Электрмен жабдықтау желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ЭМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
3
3-көрсеткіш.
Сумен жабдықтау желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қажкенов Қуандық Жұмабекұлы, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
4
4-көрсеткіш.
Су бұру желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қажкенов Қуандық Жұмабекұлы, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
5
5-көрсеткіш.
Жаңа энергетикалық қуаттарды іске қосу көлемі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ЭМ – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
6
6-көрсеткіш.
Жаңа кәріз-тазарту құрылыстарын іске қосу
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қажкенов Қуандық Жұмабекұлы, Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министрі Әлиев Жомарт Шияпұлы және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ, ЭТРМ, – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
2-міндет. Цифрландырудың кешенді бағдарламасын әзірлеу және іске асыру
7
1-көрсеткіш. Ұлттық жобалық жобалардың жаңартылатын және салынып жатқан энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымдық нысандарын есепке алу құрылғыларымен және электр энергиясын, жылу энергиясын, сумен жабдықтауды және су бұруды есепке алудың автоматтандырылған жүйелерімен қамту
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қажкенов Қуандық Жұмабекұлы және Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ – үйлестіру, мониторинг, іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЭМ – түзету бойынша ұсыныстар енгізу
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
3-міндет. Орнықты және қолжетімді қаржыландыру тетігін құру
8
1-көрсеткіш.
Ұлттық жобаның талаптарына сәйкес келетін ТМС жобаларын жеңілдікпен қаржыландырумен қамтамасыз етілу деңгейі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қажкенов Қуандық Жұмабекұлы, Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы, Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі Бейсенбекұлы Абзал, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының бірінші орынбасары Абдрахманов Нұрлан Алмасұлы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
ӨҚМ, ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині, ҚНРДА – заңнамаға өзгерістер енгізу, нормативтік-құқықтық актілерді әзірлеу және өзектендіру, іске асыру "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ -ұсыныстар енгізу
4-міндет. ОТӨ барынша пайдалануды қамтамасыз ету
9
1-көрсеткіш.
Ұлттық жоба жобалары шеңберінде жеткізушілердің жалпы санындағы ОТӨ үлесі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Сапарбеков Олжас Сапарбекұлы
ӨҚМ – үйлестіру, мониторинг, іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
5-міндет. Халықтың шығыстарына тарифтік жүктеменің әсерін тегістеу
10
1-көрсеткіш. Өтінім бойынша көрсетілетін коммуналдық қызметтерге өтемақы төлеу бөлігінде табысы аз тұрғындарды тұрғын үй көмегі арқылы қамту үлесі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қажкенов Қуандық Жұмабекұлы және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі Сарбасов Ақмәди Әділұлы
ӨҚМ – тұрғын үй көмегін көрсету
Еңбекмині – түзету бойынша ұсыныстар енгізу
Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жөніндегі жобаларды іске асыру тәртібі мен тетіктері
1-бағыт. Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу
1-міндет. Энергетикалық және коммуналдық секторлардың инфрақұрылымын (желілері мен объектілерін) жаңғырту және салу

3 080 847
3 598 939
13 588 642
13 588 642
6. Распределение ответственности и полномочий
№ п/п Наименование Ответственный (должностное лицо) Полномочия
1 2 3 4
Задача 1. Модернизация и строительство существующей инфраструктуры (сетей и объектов) энергетического и коммунального секторов
1
Показатель 1. Уровень износа сетей теплоснабжения
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МЭ, МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
2
Показатель 2. Уровень износа сетей электроснабжения
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МЭ, МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
3
Показатель 3. Уровень износа сетей водоснабжения
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МПС, МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
4
Показатель 4. Уровень износа сетей водоотведения
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МПС, МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
5
Показатель 5. Объем ввода новых энергетических мощностей
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
6
Показатель 6. Ввод новых канализационно-очистительных сооружений
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан Алиев Жомарт Шияпович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе.
МПС, МЭПР – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
Задача 2. Разработка и реализация комплексной программы цифровизации
7
Показатель 1. Охват модернизируемых и строящихся объектов энергетической и коммунальной инфраструктуры проектов Национального проекта приборами учета и автоматизированными системами учета электроэнергии, тепловой энергии, водоснабжения и водоотведения.
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович и вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, а также уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МПС – координация, мониторинг, реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МЭ –внесение предложений по корректировке
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
Задача 3. Создание механизма устойчивого и доступного финансирования
8
Показатель 1.
Уровень обеспеченности льготным финансированием проектов СЕМ, соответствующих требованиям Национального проекта
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович, вице-министр финансов Республики Казахстан Бейсенбекұлы Абзал, первый заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка Абдрахманов Нурлан Алмасович и акционерное общества "НУХ "Байтерек"
МПС, МЭ, МНЭ, МФ, АРРФР – внесение изменений в законодательство, разработка и актуализация нормативно-правовых актов, реализация
АО "НУХ "Байтерек" – внесение предложений
Задача 4. Обеспечение максимального использования продукции ОТП
9
Показатель 1.
Доля ОТП в общем количестве поставщиков в рамках проектов Национального проекта
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Сапарбеков Олжас Сапарбекович
МПС – координация, мониторинг, реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
Задача 5. Сглаживание влияния тарифной нагрузки на расходы населения
10
Показатель 1. Доля охвата жилищной помощью малообеспеченного населения в части компенсации оплаты коммунальных услуг по заявке
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович и первый вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасов Акмади Адилович
МПС – предоставление жилищной помощи
МТСЗН – внесение предложений по корректировке
Порядок и механизмы реализации проектов по модернизации и строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры
Направление 1. Модернизация и строительство энергетической и коммунальной инфраструктуры
Задача 1. Модернизация и строительство инфраструктуры (сетей и объектов) энергетического и коммунального секторов

2025 – 2029 жылдар аралығында қолданыстағы энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылым желілерін жаңғырту және жаңарту жоспарлануда, бұл олардың тозуының жоғары деңгейіне және қазіргі заманғы талаптарға сәйкес келмеуіне, сондай-ақ халық пен экономиканың өсіп келе жатқан қажеттіліктеріне байланысты.
Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде 86 мың километр желіні жаңғыртуды және салуды жүзеге асыру жоспарлануда, бұл энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымның нормативтік жай-күйін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді (тозуы орта есеппен 40 %-ға дейін).
Ұлттық жобаның жедел және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру, іске асырылуын үйлестіру және мониторингтеу мақсатында салалық мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ қаржы және техникалық операторлардың қатысуымен Үкімет жанынан жобалау кеңсесі құрылатын болады.
Инфрақұрылымды жаңғырту және салу процесі цифрландырылады және оның кезеңдік мониторингі ұлттық жобаларды басқару және мониторинг платформасында бақыланатын болады (np.gov.kz).
Техникалық оператор
"ТКШ ҚазОрталығы" АҚ Ұлттық жобаны қаржыландырудың барлық тетігі бойынша техникалық операторы болып табылады.
Техникалық оператор энергетикалық және коммуналдық секторларды (сумен жабдықтау және су бұру, электр энергиясын өндіру, жылу және электр энергиясын беру жүйелері) олардың негізділігі, орындылығы, басымдылығы тұрғысынан жаңғыртуға бағытталған жобаларға техникалық сараптама (жоба бойынша алдын ала өтінімді келісу, жобалауға арналған тапсырмалар, жобалау-сметалық құжаттама) беру жөніндегі функцияларды жүзеге асырады.
Техникалық оператор Ұлттық жоба шеңберінде қалаларды санаттау бойынша активтердің тозу деңгейін ескере отырып, өңірлердің инфрақұрылымдық жай-күйі деңгейі бойынша жобаларды іске асырудың басымдылығын айқындайды, энергетикалық және коммуналдық секторларды (сумен жабдықтау және су бұру, жылу және электр энергиясын беру жүйелері) олардың негізділігі, орындылығы, басымдылығы тұрғысынан жаңғыртуға бағытталған жобалар (жоба бойынша алдын ала өтінімді, жобалауға арналған тапсырманы, ЖСҚ келісу) бойынша техникалық-технологиялық шешімдерге сараптама беру жөніндегі функцияларды жүзеге асырады.
Техникалық оператор құрылыс саласындағы уәкілетті орган айқындайтын электрондық платформалар арқылы жобаның іске асырылу барысына мониторингті жүзеге асырады, оның барысында ҚМЖ процесі бақыланады, орындалған жұмыстардың актілерін верификациялау, жобалардың іске асырылу барысын көзбен шолып қарау, сондай-ақ мониторинг қорытындылары бойынша ұсыныстар мен ескертулер әзірлей отырып, материалдар мен жабдықтарды іріктеп зертханалық талдау жүргізіледі.
Техникалық оператор жұмысының, техникалық сараптаманың, жобалау, Құрылыс, пайдалану процесін мониторингтеу қағидаларын ҰЭМ, ЭМ келісу бойынша құрылыс саласындағы уәкілетті орган айқындайды және бекітеді.
Техникалық оператордың жұмыс көлемін қаржыландыру республикалық бюджет есебінен мемлекеттік тапсырманы орналастыру арқылы жүзеге асырылатын болады.
Қаржы операторы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ Ұлттық жобаның қаржы операторы болып табылады.
Қаржы операторы еншілес ұйымдар арқылы Бюджет кодексінің қолданыстағы редакциясына сәйкес ЖАО облигациялық қарыздары арқылы ТМС тікелей қаржыландыру және ТМС қаржыландыру тетіктерін іске асыру жөніндегі функцияларды жүзеге асырады.
Ұлттық жоба шеңберінде жобаларды қаржыландыру ТМС меншікті қаражаты, бюджеттік кредиттер тарту және/немесе ЖАО немесе ӘКК-нің ТМС жарғылық капиталына салымын жүзеге асыру, ХҚҰ мен ҚР қаржы институттарының қарыздарын тарту, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржы операторы сатып алатын ЖАО облигацияларының эмиссиясы есебінен жүзеге асырылатын болады.
ЕДБ немесе ХҚҰ қаржыландыру құралдары арқылы ТМС қаржыландырылған жағдайда қаржы операторы ЕДБ және ХҚҰ беретін кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемелерді арзандатуға бағытталған субсидиялар беру жөніндегі агент болады.
Тарифке жүктемені төмендету мақсатында ұйымдардың республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі шығындарын мемлекеттік бюджеттен субсидиялар көлемін жыл сайын біртіндеп төмендете отырып субсидиялау жоспарлануда. Нәтижесінде республикалық бюджеттен берілетін субсидиялардың жалпы көлемі тартылатын қарыз бойынша негізгі борыш сомасынан аспауға тиіс.
Су арналарының басқа көздерден қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу жөніндегі шығындарын субсидиялау үшін уәкілетті орган субсидиялаудың жаңа тетігін әзірлейтін болады.
Субсидиялау тетігін іске асыру үшін тиісті субсидиялау қағидасы қабылданатын болады.
Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жөніндегі жобаларды іске асыру тәртібі

В период с 2025 по 2029 годы планируются модернизация и обновление сетей существующей энергетической и коммунальной инфраструктуры, что обусловлено высоким уровнем их износа и несоответствием современным требованиям, а также растущими потребностями населения и экономики.
В рамках реализации Национального проекта планируется осуществить модернизацию и строительство 86 тысяч километров сетей, что позволит обеспечить нормативное состояние энергетической и коммунальной инфраструктуры (износ в среднем до 40 %).
В целях организации оперативного и эффективного взаимодействия, координации и мониторинга реализации Национального проекта будет создан Проектный офис при Правительстве с участием отраслевых государственных органов, местных исполнительных органов, а также финансового и технического операторов.
Процесс модернизации и строительства инфраструктуры будет оцифрован, и его поэтапный мониторинг будет отслеживаться на платформе Управления и мониторинга национальных проектов (np.gov.kz).
Технический оператор
Техническим оператором по всем механизмам финансирования Национального проекта определено АО "Казцентр ЖКХ".
Технический оператор осуществляет функции по предоставлению технической экспертизы проектов, направленных на модернизацию энергетического и коммунального секторов (системы водоснабжения и водоотведения, производства электрической энергии, передачи тепловой и электрической энергии), на предмет их обоснованности, целесообразности, приоритетности и мониторингу реализации проектов.
Технический оператор определяет приоритетность реализации проектов по уровню инфраструктурного состояния регионов с учетом уровня износа активов по категоризации городов в рамках Национального проекта, осуществляет функции по предоставлению экспертизы технико-технологических решений по проектам (согласование предварительной заявки по проекту, задания на проектирование, ПСД), направленным на модернизацию энергетического и коммунального секторов (системы водоснабжения и водоотведения, передачи тепловой и электрической энергии), на предмет их обоснованности, целесообразности, приоритетности.
Технический оператор осуществляет мониторинг хода реализации проекта посредством электронных платформ, определяемых уполномоченным органом в области строительства, в процессе которого отслеживается процесс СМР, проводятся верификация актов выполненных работ, визуальный осмотр хода реализации проектов, а также выборочный лабораторный анализ материалов и оборудования с выработкой предложений и замечаний по итогам мониторинга.
Правила работы технического оператора, технической экспертизы, мониторинга процесса проектирования, строительства, эксплуатации определяются и утверждаются уполномоченным органом в области строительства по согласованию с МНЭ, МЭ.
Финансирование объема работ технического оператора будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета через размещение государственного задания.
Финансовый оператор
Финансовым оператором Национального проекта является АО "НУХ "Байтерек".
Финансовый оператор через дочерние организации осуществляет функции по реализации механизмов прямого финансирования СЕМ и финансирования СЕМ через облигационные займы МИО в соответствии с действующей редакцией Бюджетного кодекса.
Финансирование проектов в рамках Национального проекта будет осуществляться за счет собственных средств СЕМ, привлечения бюджетных кредитов и/или осуществления вклада МИО или СПК в уставный капитал СЕМ, привлечения займов МФО и финансовых институтов РК, эмиссии облигаций МИО, выкупаемых Финансовым оператором в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае финансирования СЕМ через инструменты финансирования БВУ или МФО финансовый оператор выступает агентом по предоставлению субсидий, направленных на удешевление процентных ставок по кредитам, выдаваемым СЕМ БВУ и МФО.
В целях снижения нагрузки на тариф планируется субсидирование затрат организаций по погашению и обслуживанию займов из республиканского и/или местных бюджетов с постепенным ежегодным снижением объема субсидий из государственного бюджета. В результате общий объем субсидий из республиканского бюджета не должен превысить сумму основного долга по привлекаемому займу.
Для субсидирования затрат СЕМ по обслуживанию и погашению займов из других источников уполномоченным органом будет разработан новый механизм субсидирования.
Для реализации механизма субсидирования будут приняты соответствующие правила.
Порядок реализации проектов по модернизации и строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры

1. Жобаны бастау
ҰЭМ, ЭМ, ӨҚМ қаржы және техникалық оператормен, жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп ұлттық жоба шеңберінде энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғыртуға және салуға қатысатын энергия өндіруші ұйымдар мен ТМС тізбесін қалыптастырады.
ЖАО немесе тиісті саланың салалық мемлекеттік органдары ТМС және ЭМ-мен бірлесіп, ЭӨҰ-мен бірлесіп энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жөніндегі жобалардың тізбесін қалыптастырады, жобаға алдын ала өтінімді техникалық операторға және уәкілетті органның ведомствосына келісуге жібереді.
Жобаға өтінімде жобаның мақсаты, жобаның қысқаша сипаттамасы, жобаның алдын ала құны және оны іске асыру мерзімдері көрсетілуі тиіс. Жобаға өтінім Тарифтердің шектеулі өсуі есебінен қарызды жабу мүмкіндігін бағалау үшін ҰЭМ-мен келісілуі тиіс.
Техникалық оператор 7 жұмыс күні ішінде алдын ала өтінімді қарайды және келіседі/келіспейді, ол туралы тиісті хабарламаны ЖАО мен ТМС-ге жібереді.
Алдын ала өтінім келісілгеннен кейін ЖАО ТМС-мен бірлесіп жобалауға тапсырма әзірлейді және техникалық операторға келісуге жіберіледі. Техникалық оператор 7 жұмыс күні ішінде жобалауға арналған тапсырманы қарайды және келіседі/келіспейді, ол туралы ЖАО мен ТМС-ге тиісті хабарлама жібереді.
Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жобалауға алдын ала өтінім мен тапсырманы қарау және келісу тәртібі ҰЭМ, ЭМ келісуі бойынша құрылыс және ТКШ саласындағы уәкілетті орган бекіткен тиісті қағидада айқындалатын болады.
Құжат айналымы келісу кезінде "Электрондық үкімет" порталы арқылы жүзеге асырылатын болады. Ұлттық жобаны іске асыру бөлігінде "Электрондық үкімет" порталының жұмыс қағидаларын Құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган айқындайтын және бекітетін болады.
2. Мердігерлерді немесе консорциумды анықтау
ЖАО немесе ТМС тапсырыс беруші болып табылады және мердігерді немесе консорциумды анықтау үшін конкурстық құжаттаманы әзірлейді.
Тапсырыс беруші конкурстық құжаттаманы әзірлейді, оның негізінде 2 кезеңдік конкурстық рәсімдер арқылы мердігерді немесе "жобалау-құрылыс/EPC – келісімшарт (толық аяқталған)" немесе "жобалау-құрылыс-пайдалану" тетігі бойынша консорциумды таңдау бойынша конкурстық рәсімдерді жүргізеді.
Консорциум жаңғырту және салу жобасын іске асыру кезінде консорциумға қатысушылар қатысушылардың бірлескен қызметін бақылайтын және бүкіл жоба үшін Тапсырыс беруші алдында жауапты консорциумның аға қатысушысын/басқарушы компаниясын айқындайды.
Бірінші кезеңде әлеуетті мердігерлердің немесе консорциумның қаржылық тұрақтылығын, оның ішінде төленген салықтардың көрсеткіштерін, жобаның ерекшелігіне сәйкес келетін жұмыс тәжірибесін, мамандандырылған техника мен білікті кадрлардың болуын, орындалмаған сот міндеттемелерінің болмауын тексеруді көздейтін алдын ала біліктілік іріктеу жүзеге асырылатын болады.
Екінші кезеңде мердігерлерді немесе консорциумды мынадай өлшемшарттар бойынша іріктеу жүргізілетін болады: өз қаражатымен қатысудың ұсынылатын шарттары, ұсынылатын баға, кепілдік жарнаның мөлшері, кепілдік кезеңінің мерзімі, пайдалану мерзімі (қажет болған жағдайда).
Конкурстық рәсімдер ҰЭМ, ЭМ келісуі бойынша құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган айқындайтын электрондық платформада адами фактордың ықпалын барынша азайта отырып және конкурс аяқталғанға дейін қатысушылардың тұлғасыздығымен өткізілетін болады.
Мердігерлерді немесе консорциумды іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарын, сондай-ақ үлгілік шарттың нысанын ҰЭМ, ЭМ келісуі бойынша құрылыс саласындағы уәкілетті орган айқындайтын және бекітетін болады.

1. Инициирование проекта
МНЭ, МЭ, МПС совместно с финансовым и техническим оператором, местными исполнительными органами формируют перечень СЕМ, участвующих в модернизации и строительстве энергетической и коммунальной инфраструктуры в рамках Национального проекта.
МИО или отраслевые государственные органы соответствующей отрасли совместно с СЕМ и МЭ совместно с ЭПО формируют перечень проектов по модернизации и строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры, предварительную заявку на проект направляют на согласование техническому оператору и на одобрение ведмству уполномоченного органа.
В заявке на проект должны быть отражены цель проекта, краткая характеристика проекта, предварительная стоимость проекта и сроки его реализации. Заявка на проект должна быть согласована с МНЭ для оценки возможности покрытия займа за счет ограниченного роста тарифов.
Технический оператор в течение 7 рабочих дней рассматривает и согласовывает/не согласовывает предварительную заявку, о чем направляет соответствующее уведомление в МИО и СЕМ.
После согласования предварительной заявки МИО совместно с СЕМ разрабатывается задание на проектирование и направляется на согласование техническому оператору. Технический оператор в течение 7 рабочих дней рассматривает и согласовывает/не согласовывает задание на проектирование, о чем направляет соответствующее уведомление в МИО и СЕМ.
Порядок рассмотрения и согласования предварительной заявки и задания на проектирование в рамках реализации Национального проекта будет определен соответствующими Правилами, утвержденными уполномоченным органом в области строительства и ЖКХ по согласованию с МНЭ, МЭ.
Документооборот при согласовании будет осуществляться посредством портала "Электронное правительство". Правила работы портала "Электронное правительство" в части реализации Национального проекта будут определены и утверждены уполномоченным органом в области строительства и промышленности.
2. Определение подрядчиков или консорциума
МИО или СЕМ являются заказчиком и разрабатывают конкурсную документацию для определения подрядчика или консорциума.
Заказчик разрабатывает конкурсную документацию, на основании которой проводит конкурсные процедуры по выбору подрядчика или консорциума по механизму "проектирование-строительство/EPC-контракт (под ключ)" или "проектирование-строительство-эксплуатация" через 2-х этапные конкурсные процедуры.
При реализации проекта модернизации и строительства консорциумом участники консорциума определяют старшего участника/управляющую компанию консорциума, который контролирует совместную деятельность участников и несет ответственность перед заказчиком за весь проект.
На первом этапе будет осуществлен предварительный квалификационный отбор, который предусматривает проверку финансовой устойчивости потенциальных подрядчиков или консорциума, в том числе показателей уплаченных налогов, опыт работы, соответствующий специфике проекта, наличие специализированной техники и квалифицированных кадров, отсутствие неисполненных судебных обязательств.
На втором этапе будет производиться отбор подрядчиков или консорциума по следующим критериям: предлагаемые условия участия собственными средствами, предлагаемая цена, размер гарантийного взноса, срок гарантийного периода, срок эксплуатации (при необходимости).
Конкурсные процедуры будут проводиться на электронной платформе, определяемой уполномоченным органом в области строительства и промышленности по согласованию с МНЭ, МЭ, с минимизацией влияния человеческого фактора и обезличенностью участников до окончания конкурса.
Правила и критерии отбора подрядчиков или консорциума, а также форма типового договора будут определены и утверждены уполномоченным органом в области строительства по согласованию с МНЭ, МЭ.

3. ЖСҚ және инвестициялық бағдарламаны әзірлеу және келісу
Конкурстық рәсімдер аяқталғаннан кейін Тапсырыс беруші мен жеңімпаз (мердігер немесе консорциум) арасында жұмыс көлемін орындауға келісімшарт жасалады, оған сәйкес мердігер немесе консорциум ЖСҚ әзірлеуді және объектіні одан әрі салуды/ реконструкциялауды жүзеге асырады.
Әзірленген ЖСҚ ведомстводан тыс сараптамаға және техникалық операторға параллель келісуге енгізіледі. Техникалық оператордың ЖСҚ келісу мерзімі 15 жұмыс күнін құрайды.
Мердігерлік шарттың түпкілікті құны ЖСҚ-ға ведомстводан тыс сараптама оң жасалғаннан кейін қосымша келісім жасала отырып (қажет болған жағдайда), шарт сомасының құнын төмендетуге ғана айқындалады.
Жобалау, ҚМЖ кезеңінде жаңғырту және құрылыс жобасының қымбаттауы бойынша тәуекелдерді мердігер немесе консорциум көтереді.
Ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысынан кейін ЖСҚ тікелей қаржыландыру жағдайында ТМС тиісті қаржы институттарына қаржыландыру үшін алдын ала мақұлдауға өтінім береді. ТМС ЖАО облигациялық қарыздары арқылы қаржыландырылған жағдайда, ТМС құзыреті жөніндегі уәкілетті органға (ЭМ, ӨҚМ) және техникалық операторға алдын ала мақұлдауға ЖАО келісілген өтінімімді береді.
Қаржы институттарының, Құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті органның, сондай-ақ техникалық оператордың қаржыландыруды қарау нәтижелері бойынша алдын ала мақұлдауы олардың ішкі актілерінде көзделген мерзімдерде, бірақ 20 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Қаржыландыруды алдын ала мақұлдағаннан кейін ТМС/ ЭӨҰ тариф деңгейін келісу үшін табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органның/ЭМ ведомствосына сұрау жібереді. Тарифтік реттеушіні алдын ала келісу мерзімі келіп түскен күннен бастап 7 жұмыс күнін құрайды.
4. Қаржыландыру алу
Тариф деңгейі алдын ала келісілгеннен кейін ТМС/ЭӨҰ қаржы операторына жеңілдікті қаржыландыруға не субсидиялауға өтінім береді. Қаржы операторы, егер оның ішкі құжаттарында және МҚБТ өзгеше көзделмесе, оны алған кезден бастап 30 жұмыс күні ішінде жеңілдікпен қаржыландыруға не субсидиялауға арналған өтінімді ("ҚДБ" АҚ, "ҚТК" АҚ) қарайды.
Өзге қаржы институттарының қарыздарын тарту кезінде қаржы операторы жеңілдетілген қаржыландыруға не субсидиялауға арналған өтінімді оны алған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде қарайды.
5. Уәкілетті органның тарифті бекітуі
Қаржыландыруды келісу және алдын ала мақұлдау кезеңдері аяқталғаннан кейін ТМС тариф пен инвестициялық бағдарламаны түпкілікті бекіту үшін ҚР ҰЭМ-не жүгінеді. Тарифті және инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінімді тарифтік реттеуші келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде қарайды.
Ұлттық жоба шеңберінде іс-шараларды іске асыруға байланысты шығындар (қарыз қаражатын қайтару жөніндегі міндеттемелер) жекелеген баптардың сом шығындарының құрамына енгізіледі.

3. Разработка и согласование ПСД и инвестиционной программы
После завершения конкурсных процедур заключается контракт между заказчиком и победителем (подрядчиком или консорциумом) на выполнение объема работ, согласно которому подрядчик или консорциум осуществляют разработку ПСД и дальнейшее строительство/реконструкцию объекта.
Разработанная ПСД вносится на вневедомственную экспертизу и параллельно техническому оператору на согласование. Срок согласования ПСД техническим оператором составляет 15 рабочих дней.
Окончательная стоимость договора подряда определится после положительного заключения вневедомственной экспертизы ПСД с заключением дополнительного соглашения (при необходимости), только на уменьшение стоимости суммы договора.
Риски по удорожанию проекта модернизации и строительства на этапе проектирования СМР несут подрядчик или консорциум.
После положительного заключения вневедомственной экспертизы ПСД в случае прямого финансирования СЕМ подает заявку на предварительное одобрение для финансирования в соответствующие финансовые институты. В случае финансирования СЕМ через облигационные займы МИО, СЕМ подает согласованную с МИО заявку на предварительное одобрение в уполномоченный орган по компетенции (МЭ, МПС) и техническому оператору.
Предварительное одобрение финансовыми институтами, уполномоченным органом в области строительства и промышленности, а также техническим оператором по результатам рассмотрения финансирования осуществляется в сроки, предусмотренные их внутренними актами, но не более 20 рабочих дней/
После предварительного одобрения финансирования СЕМ/ЭПО направляет запрос в ведомство уполномоченного органа в сфере естественных монополий/МЭ для согласования уровня тарифа. Срок предварительного согласования тарифного регулятора составляет 7 рабочих дней со дня поступления.
4. Получение финансирования
После предварительного согласования уровня тарифа СЕМ/ЭПО подает заявку на льготное финансирование либо субсидирование финансовому оператору. Финансовый оператор рассматривает заявку на льготное финансирование либо субсидирование (АО "БРК", АО "КЖК") в течение 30 рабочих дней с момента ее получения, если иное не предусмотрено его внутренними документами и в КУГФ.
При привлечении займов иных финансовых институтов финансовый оператор рассматривает заявку на льготное финансирование либо субсидирование в течение 5 рабочих дней с момента ее получения.
5. Утверждение тарифа уполномоченным органом
После завершения этапов согласования и предварительного одобрения финансирования СЕМ обращается в МНЭ за окончательным утверждением тарифа и инвестиционной программы. Заявка на утверждение тарифа и инвестиционной программы рассматривается тарифным регулятором в течение 10 рабочих дней со дня поступления.
Затраты (обязательства по возврату заемных средств), связанные с реализацией мероприятий в рамках Национального проекта, включаются в состав затрат СЕМ отдельной статей.

6. Нысанның құрылысы
Мердігер немесе консорциум әзірленген және техникалық оператормен келісілген ЖСҚ-ға сәйкес объектінің құрылысын жүзеге асырады.
ҚМЖ кезеңінде ЖСҚ-дағы өзгерістерге техникалық оператордың міндетті келісімімен заңнамада көзделген рәсімдерді сақтауға жол беріледі.
7. ОТӨ тауарларын сатып алу
Мердігер немесе консорциум ұлттық жоба шеңберінде жаңғырту және/немесе құрылыс шеңберінде ҰЭМ, ЭМ келісуі бойынша құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган айқындаған электрондық платформада ОТӨ тауарларын сатып алуды жүзеге асырады.
Импорттық өндірістің энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымын жаңғырту шеңберінде пайдаланылатын өнімді сатып алуға электрондық платформада осы өнім түрлері болмаған жағдайда не тауарларды жеткізуде ОТӨ-дан ұсыныстар болмаған жағдайда ғана жол беріледі.
Бұл ретте электрондық платформада жоқ тауарларды сатып алу, егер мердігермен немесе консорциуммен ТМС/ЭӨҰ шартында өзгеше көрсетілмесе және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмесе, мердігерлердің немесе консорциумның қалауы бойынша жүргізіледі.
Жобаларды іске асыру шеңберінде отандық тауар өндірушілердің қуаттарын жүктеу қамтамасыз етілетін болады.
Ол үшін жыл сайынғы негізде тұтынылатын тауарлар бойынша ОТӨ-мен ұзақ мерзімді шарттар жасалатын болады.
Ұзақ мерзімді шарттар жасасу инвестицияларды тарту, өндірісті дамыту және өнім сапасын арттыру мақсатында ОТӨ-ның өндірістік қызметін жоспарлауға мүмкіндік береді.
Елішілік құндылықты дамыту бұрын өндірілмеген тауарлар өндірісін құруға бағытталған оффтейк-келісімшарттар жасасу есебінен де қамтамасыз етілетін болады.
Офтейк-келісімшарттар есебінен ұйымдастырылған өндірістер электрондық платформа есебінен қуаттарды жүктеумен қамтамасыз етілетін болады.
2-міндет. Цифрландырудың кешенді бағдарламасын әзірлеу және іске асыру
Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жөніндегі жұмыстар шеңберінде электр энергиясын, жылу энергиясын және сумен жабдықтауды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің (АСКУЭ, АСКУТ, SCADA) және технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің, сондай-ақ гидромодульдердің міндетті түрде болуы тұтынушыларды және энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылым объектілерін есепке алу аспаптарымен толық қамтуды қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Деректерді қашықтан бере отырып (телеметрия) энергетикалық және су ресурстарын ЕБА жарақтандыру мәселесін жүйелі шешу үшін халықаралық тәжірибе негізінде ұлттық жоба шеңберіндегі жобалар үшін бірыңғай талаптар айқындалатын болады:
деректерді қашықтықтан беру (телеметрия) есепке алу аспаптарына және олардың энергетикалық және су ресурстарын тұтынуды есепке алу жүйелеріне;
энергетикалық және су ресурстарын тұтынуды есепке алуды автоматтандыру сапасының параметрлеріне (ЕБА телеметриямен жұмыс істеу үшін байланыс қызметтерінің сапасы);
қолданыстағы механикалық ЕБА қызмет ету мерзімін ұзартпай телеметриясы бар ЕБА-ны міндетті түрде орнату бойынша;
табиғи монополиялар субъектілерінің "өндірістен тұтынуға дейін" телеметриясы бар ЕБА-ны міндетті түрде орнату бойынша;
"өндірістен тұтынуға дейін" деректерді одан әрі интеграциялау үшін есепке алу жүйелеріне.
Жоғарыда көрсетілген талаптарды орындауға тиісті шығындар бюджет және бюджеттен тыс қаражат есебінен жүзеге асырылады.
Мониторинг мақсатында ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын әрбір жобаға жеке сәйкестендіру нөмірі берілетін болады.
Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде кейіннен деректерді автоматтандырылған есепке алу жүйесіне бере отырып, суды, жылу және электр энергиясын есепке алу аспаптарын міндетті түрде орнату рәсімдері регламенттелетін болады.
Энергия тұтыну деңгейін талдау үшін инженерлік желілер бойынша МҚК ААЖ және "Мемлекеттік энергетикалық тізілім" ААЖ интеграциясы қамтамасыз етіледі, сондай-ақ барлық процестерді цифрландыруды жүргізе отырып, суды, жылу және электр энергиясын есепке алудың бірыңғай интеграцияланған ақпараттық жүйесінің архитектурасын құру жөнінде шаралар қабылданады.
Сондай-ақ, "EnergyTech" (отын-энергетикалық кешенді басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі) интеграциясы қамтамасыз етіледі, онда электр, жылу және сумен жабдықтау, су бұру ("Watertech") объектілерінің қашықтан мониторингі жүйесін нақты уақыт режимінде енгізу жөніндегі негізгі міндеті бар энергия ресурстарын есепке алудың автоматтандырылған жүйесі мен ТПБАЖ деректері шоғырландырылатын келесі параметрлері болады:
энергетикалық және су жабдықтарының жай-күйі;
Қазақстан Республикасының Бірыңғай су және энергетика жүйесінің жұмысы;
жіберілетін су, электр және жылу энергиясының параметрлерін сақтау;
жөндеулерді, инвестициялық бағдарламаларды және шекті тарифтерді жоспарлау, бекіту және орындаудың ашықтығы;
жылыту кезеңіне дайындық және өту мониторингі.
ТКШ бірыңғай платформасын іске асыру шеңберінде аудандар мен ауылдарға дейін ұлғайта отырып, БТҚ енгізу жоспарлануда, бұл Коммуналдық қызметтерге ақы төлеуді едәуір жеңілдетеді, оларды бір түбіртекке біріктіреді және жергілікті төлем жинау пункттеріне тәуелділікті азайтады.
БТҚ арқылы түскен қаражат қызмет көрсетушілер арасында автоматты түрде бөлінеді, бұл қателіктерді жояды, сонымен қатар есептеулердің ашықтығы арқылы тұтынушылардың сенімін арттырады.
ТМС үшін әкімшілік жүктеме азаяды, өйткені жеке түбіртектер шығару және шашыраңқы есеп жүргізу қажеттілігі алынып тасталады. Барлық деректер есеп беру процестерін жеңілдететін бір жүйеге біріктіріледі.
Толық көлемде енгізілгеннен және барлық жеті ресурстарды автоматтандырылған есепке алу жүйесімен қамтылғаннан кейін "Smart Turmys" Бірыңғай платформасы құрылады.
"Smart Turmys" мақсаты деректерді орталықтандырылған жинау, есепке алу, автоматтандыру, цифрландыру және талдау, сондай-ақ энергетика және коммуналдық секторлардағы ахуал туралы толық және шынайы ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады.
Осы платформа арқылы ӨҚМ Ахуалдық орталығының базасында Ұлттық жобаны іске асыру мониторингі қамтамасыз етілетін болады.
Келесі міндеттерді іске асыру үшін Big Data негізінде "ақылды" басқару және болжау кезең-кезеңімен енгізілетін болады:
"Ақылды" тұтыну (энергия тиімділігін бақылау және қамтамасыз ету арқылы ресурстарды тұтынуды оңтайландыру);
"Ақылды" ресурстарды басқару (ресурстарды автоматтандырылған жоспарлау, есепке алу және бақылау);
"Ақылды" инфрақұрылым (тозу, авариялар мен шығындарды басқару).
Есепке алу деректерін жинауды цифрландыру уақытты қажет етеді, бірақ болашақта қалалардан ауылдық елді мекендерге дейінгі барлық деңгейлердегі ресурстарды (су, электр және жылу) есепке алудың толық ашықтығы мен дәлдігін қамтамасыз етеді. Деректерді жинаудың автоматтандырылған жүйесі қолмен енгізу кезінде пайда болатын қателерді жояды және нақты уақыт режимінде ақпаратты жедел жаңартуды қамтамасыз етеді. Бұл шығындар мен рұқсатсыз тұтынуды анықтауға, ресурстарды жеткізуді оңтайландыруға және басқару тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Тұтынушылар үшін бұл жеке кабинеттер мен мобильді қосымшалар арқылы ағымдағы тұтынуды бақылауға мүмкіндік береді, бұл шығындарды бақылауға және оларды азайту үшін шаралар қабылдауға көмектеседі.
2-бағыт. Энергетикалық және коммуналдық сектордың инвестициялық тартымдылығын арттыру
3-міндет. Тұрақты және қолжетімді қаржыландыру тетігін құру.
Отбасыларды іріктеу өлшемшарттары
Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде тиімді қаржыландыру үшін іріктеудің өзі мынадай өлшемшарттар негізінде жүзеге асырылады:

6. Строительство объекта
Подрядчик или консорциум осуществляют строительство объекта согласно разработанной и согласованной с техническим оператором ПСД.
Изменения в ПСД на этапе СМР допускаются с соблюдением процедур, предусмотренных законодательством, обязательным согласованием технического оператора.
7. Закуп товаров ОТП
Подрядчик или консорциум в рамках модернизации и/или строительства в рамках Национального проекта осуществляют приобретение товаров ОТП на электронной платформе, определенной уполномоченным органом в области строительства и промышленности по согласованию с МНЭ, МЭ.
Приобретение продукции, используемой в рамках модернизации энергетической и коммунальной инфраструктуры импортного производства, допускается только в случае отсутствия на электронной платформе данных видов продукции либо предложений от ОТП в поставке товаров.
При этом закуп товаров, отсутствующих на электронной платформе, производится способами на усмотрение подрядчиков или консорциума, если иное не указано в договоре СЕМ/ЭПО с подрядчиком или консорциумом, и не противоречит действующему законодательству Республики Казахстан.
В рамках реализации проектов будут обеспечена загрузка мощностей ОТП.
Для этого будут заключаться долгосрочные договора с ОТП по товарам, потребляемым на ежегодной основе.
Заключение долгосрочных договоров позволит запланировать производственную деятельность ОТП с целью привлечения инвестиций, развития производства и повышения качества продукции.
Развитие внутристрановой ценности будет обеспечено также за счет заключения офтейк-контрактов, направленных на создание производства ранее непроизводимых товаров.
Производства, организованные за счет офтейк-контрактов, будут обеспечены загрузкой мощностей за счет электронной платформы.
Задача 2. Разработка и реализация комплексной программы цифровизации
В рамках работ по модернизации и строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры будут приняты меры по обеспечению полного охвата потребителей и объектов энергетической и коммунальной инфраструктуры приборами учета с функцией дистанционной передачи данных (общедомовые приборы учета), обязательному наличию автоматизированных систем коммерческого учета электроэнергии, тепловой энергии и водоснабжения (АСКУЭ, АСКУТ, SCADA) и автоматизированных систем управления технологическими процессами, а также гидромодулей.
Для систематического решения вопроса оснащения КПУ энергетических и водных ресурсов с дистанционной передачей данных (телеметрией) на основе международного опыта будут определены единые требования для проектов в рамках Национального проекта:
к приборам учета с дистанционной передачей данных (телеметрией) и их системам учета потребления энергетических и водных ресурсов;
к параметрам качества автоматизации учета потребления энергетических и водных ресурсов (качества услуг связи для работы КПУ с телеметрией);
по обязательной установке КПУ с телеметрией без продления сроков службы действующих механических КПУ;
по обязательной установке КПУ с телеметрией "от производства до потребления" СЕМ;
к системам учета для дальнейшей интеграции данных "от производства до потребления".
Соответствующие затраты на исполнение вышеуказанных требований осуществляются за счет бюджетных и внебюджетных средств.
Для целей мониторинга каждому проекту, реализуемому в рамках Национального проекта, будет присвоен индивидуальный идентификационный номер.
В рамках реализации Национального проекта будут регламентированы процедуры обязательной установки приборов учета воды, тепло- и электроэнергии с последующей передачей данных в автоматизированную систему учета.
Будет у обеспечена интеграция с АИС ГГК по линии инженерных сетей и АИС "Государственный энергетический реестр" для анализа уровня энергопотребления, а также приняты меры по созданию архитектуры единой интегрированной информационной системы учета воды, тепло- и электроэнергии с проведением цифровизации всех процессов.
Также будет обеспечена интеграция с "EnergyTech" (единая государственная система управления топливно-энергетическим комплексом), в которой будут консолидироваться данные автоматизированной системы учета энергоресурсов и АСУ ТП с основной задачей по внедрению системы дистанционного мониторинга объектов электро-, тепло- и водоснабжения, водоотведения ("Watertech") в режиме реального времени по следующим параметрам:
состояние энергетического и водного оборудования;
работа единой водной и энергетической системы Республики Казахстан;
соблюдение параметров отпускаемой водной, электрической и тепловой энергии;
прозрачность планирования, утверждения и исполнения ремонтов, инвестиционных программ и предельных тарифов;
мониторинг подготовки и прохождения отопительного периода.
В рамках реализации единой платформы ЖКХ планируется внедрение ЕПД с масштабированием до районов и сел, что значительно упростит оплату коммунальных услуг, объединяя их в одну квитанцию, и снизит зависимость от местных пунктов сбора платежей.
Средства, поступившие через ЕПД, распределяются между поставщиками услуг автоматически, что исключает ошибки, а также повышает доверие потребителей за счет прозрачности расчетов.
Для СЕМ сокращается административная нагрузка, поскольку исключается необходимость выпускать отдельные квитанции и вести разрозненный учет. Все данные консолидируются в одной системе, упрощая процессы отчетности.
После полномасштабного внедрения и охвата всех СЕМ автоматизированной системой учета ресурсов будет создана единая платформа "Smart Turmys".
Целями "Smart Turmys" являются централизованный сбор, учет, автоматизация, цифровизация и анализ данных, а также обеспечение полной и достоверной информацией о ситуации в энергетическом и коммунальном секторах.
Посредством данной платформы на базе Ситуационного центра МПС будет обеспечен мониторинг реализации Национального проекта.
Поэтапно будут внедряться "умное" управление и прогнозирование на основе Big Data для реализации следующих задач:
"Умное" потребление (оптимизация потребления ресурсов путем мониторинга и обеспечения энергоэффективности);
"Умное" управление ресурсами (автоматизированное планирование, учет и контроль ресурсов);
"Умная" инфраструктура (управление износом, авариями и потерями).
Оцифровка сбора данных учета потребует времени, но в перспективе обеспечит полную прозрачность и точность учета ресурсов (воды, электричества и тепла) на всех уровнях — от городов до сельских населенных пунктов. Система автоматизированного сбора данных исключит ошибки, возникающие при ручном вводе, и обеспечит оперативное обновление информации в режиме реального времени. Это позволит выявлять потери и несанкционированное потребление, оптимизировать поставки ресурсов и повысить эффективность управления. Для потребителей это создаст возможность отслеживать текущее потребление через личные кабинеты и мобильные приложения, что поможет контролировать расходы и принимать меры для их снижения.
Направление 2. Повышение инвестиционной привлекательности энергетического и коммунального секторов
Задача 3. Создание механизма устойчивого и доступного финансирования.
Критерии отбора СЕМ
Отбор СЕМ для эффективного финансирования в рамках реализации Национального проекта осуществляется на основании следующих критериев:

1. Абоненттік база деңгейі:
бірінші деңгей – агломерация орталықтары (550 мыңнан астам адам);
екінші деңгей – Облыс орталықтары (180-ден 550 мыңға дейін);
үшінші деңгей – моноқалалар (70-тен 180 мыңға дейін);
төртінші деңгей – шағын қалалар (70 мыңнан аз).
2. Меншік нысаны (мемлекеттік немесе жеке);
3. Қаржылық тұрақтылық деңгейі (тарифтерді көтеру үшін резервтің болуы, ТМС рентабельділігі, тұтынушылардың төлем қабілеттілігі);
4. ТМС активтерінің тозу деңгейі.
ТМС іріктеу өлшемшарттарын ескере отырып, қаржыландыру тетіктері
Ұлттық жоба шеңберінде ТМС қаржыландыру кезінде мынадай тетіктер пайдаланылады:
1) ТМС-ні ЕДБ, "ҚДБ" АҚ, ХҚИ, ӨДҚ арқылы тікелей кредиттеу;
2) "ҚТК" АҚ, "ҚДБ"АҚ арқылы ЖАО-ның МБҚ сатып алу тетігі есебінен мемлекеттік ТМС-ны қаржыландыру;
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік қарыз алуы тиісті жергілікті атқарушы орган борышының белгіленген лимиттері және тиісті жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге жіберілетін жергілікті бюджет қаражатының көлемі шеңберінде жүзеге асырылады.
3) ЖАО арқылы бюджеттік кредиттеу;
4) ТМС ЖАО немесе ӘКК арқылы ТМС қанағаттанарлықсыз қаржылық
жай-күйі жағдайында капиталдандыру;
5) Синдикаттық қаржыландыру.
6) Қаржы операторының ТМС облигацияларын жеке сектордан сатып алуы.
7) ӨДҚ арқылы лизингтік қаржыландыру есебінен ТМС (көмір генерациясын) қаржыландыру.
Қаржы операторы тиісті кезеңге бөлінген транш шеңберінде капитал нарығынан өзгермелі мөлшерлеме бойынша қаражат тартқан жағдайда, ТМС қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қайта қаралуы мүмкін.
Қаржыландыру тәсілдері
Қаржыландыру сараланған тәсіл негізінде жүзеге асырылатын болады. ТМС қаржыландыру тетігін айқындау жобаны іске асырудың орындылығын бағалай отырып, Техникалық оператордың салалық қорытындысы және тарифтерге ықпалын ескере отырып, тарифтік реттеушінің мақұлдауы негізінде жүзеге асырылатын болады.
Тарифті көтеру үшін қаржылық тұрақтылығы мен резерві бар бірінші, екінші және үшінші деңгейдегі ТМС (тұтынушылардың үлкен абоненттік базасы мен төлем қабілеттілігінің болуы, инвестициялардың қайтарымдылығы, тарифтің қалыпты өсуі) ЕДБ, ХҚИ және "ҚДБ" АҚ арқылы қаржыландырылады.
"ҚДБ" АҚ мен оның қарыз алушыларының қызметіне ESG қағидаттарын белсенді енгізуді ескере отырып, көмір генерациясында ТМС қаржыландыру алынып тасталады, көмір генерациясында ТМС ӨДҚ құралдары арқылы жүзеге асырылады.
ЖАО-ның қатысуымен үлесі бар ТМС МБҚ-ны "ҚЖК" АҚ арқылы сатып алу тетігі есебінен, сондай-ақ ХҚИ қарыздарын тарту есебінен қаржыландырылады.
Халық саны 70 мыңға дейінгі шағын қалаларда тарифті көтеру үшін қаржылық тұрақтылығы төмен және резерві төмен төртінші деңгейдегі ТМС (шағын абоненттік база және тұтыну көлемі төмен, тарифтің күрт өсуі, төлем қабілеттілігі төмен) қосымша республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен ЖАО арқылы, сондай-ақ ЖАО немесе ӘКК арқылы ТМС капиталдандыру тетігі арқылы қаржыландырылады.

1. Уровень абонентской базы:
первый уровень – центры агломераций (свыше 550 тысяч человек);
второй уровень – областные центры (от 180 до 550 тысяч человек);
третий уровень – моногорода (от 70 до 180 тысяч человек);
четвертый уровень – малые города (менее 70 тысяч человек).
2. Форма собственности (государственные или частные).
3. Уровень финансовой устойчивости (наличие резерва для повышения тарифов, рентабельность СЕМ, платежеспособность потребителей).
4. Уровень изношенности активов СЕМ.
Механизмы финансирования СЕМ с учетом критериев отбора
При финансировании СЕМ в рамках Национального проекта используются следующие механизмы:
1) прямое кредитование СЕМ через БВУ, АО "БРК", МФИ, ФРП;
2) финансирование государственных СЕМ за счет механизма выкупа ГЦБ МИО через АО "КЖК", АО "БРК".
Государственное заимствование местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы осуществляется в рамках установленных лимитов долга соответствующего местного исполнительного органа и объемов средств местного бюджета, направляемых на погашение и обслуживание долга, соответствующего местного исполнительного органа.
3) бюджетное кредитование через МИО;
4) капитализация СЕМ через МИО или СПК при условии неудовлетворительного финансового состояния СЕМ;
5) синдикатное финансирование;
6) выкуп финансовым оператором облигаций СЕМ из частного сектора;
7) финансирование СЕМ (угольной генерации) за счет лизингового финансирования через ФРП.
Субсидирование ставки вознаграждения по займу СЕМ может быть пересмотрено в случае привлечения финансовым оператором средств с рынка капитала по плавающей ставке в рамках выделенного транша на соответствующий период.
Подходы к финансированию
Финансирование будет осуществляться на основе дифференцированного подхода. Определение механизма финансирования СЕМ будет осуществляться на основе отраслевого заключения технического оператора с оценкой целесообразности реализации проекта и одобрения тарифного регулятора с учетом влияния на тарифы.
СЕМ первого, второго и третьего уровней с финансовой устойчивостью и резервом для повышения тарифа (наличие большой абонентской базы и платежеспособности потребителей, возвратность инвестиций, умеренный рост тарифа) финансируются через БВУ, МФИ и АО "БРК".
Учитывая активное внедрение ESG принципов в деятельность АО "БРК" и его заемщиков, исключается финансирование СЕМ на угольной генерации, финансирование СЕМ на угольной генерации будет осуществлятся через инструменты ФРП.
СЕМ с долей участие МИО финансируются за счет механизма выкупа ГЦБ МИО через АО "КЖК", а также за счет привлечения займов МФИ.
СЕМ четвертого уровня с низкой финансовой устойчивостью и низким резервом для повышения тарифа в малых городах с населением до 70 тысяч человек (малая абонентская база и низкий объем потребления, резкий рост тарифа, низкая платежеспособность) дополнительно финансируются через МИО за счет средств республиканского и местного бюджета, а также через механизм капитализации СЕМ через МИО или СПК.

ТМС тарифіне сумен жабдықтау және су бұру салалары бойынша қарыз қаражаты бойынша кемінде 10 %, жылу энергетикасы және электр энергетикасы салалары бойынша 10 % дейінгі сыйақылар енгізілетін болады, бұл ретте негізгі борышты қайтару тариф деңгейіне енгізіледі.
Қарыздар бойынша сыйақы ретінде төленетін шығыстардың бір бөлігін өтеу жолымен ТМС-ны жеңілдікпен қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін ұлттық жоба шеңберінде ТМС-ның қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды пайдалану көзделген. Осылайша пайыздық мөлшерлеме 10 %-дан асқан жағдайда айырма субсидиялау есебінен өтелетін болады. Бұл ретте қарыздар бойынша пайыздық мөлшерлеменің ең жоғары деңгейі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі шегінде (қарыз беру сәтінде қолданыста болатын) 4 %-дан аспайтын мөлшерде белгіленеді.
Ұлттық жоба шеңберінде қарыз қаражаты бойынша сыйақы мөлшерлемесі мен негізгі борыш уәкілетті органның ведомствосының тарифтік сметасында шығындардың жекелеген баптарында көрсетілетін болады.
Ұлттық қордың қаражатын тарту қаржыландырудың баламалы көздері болмаған және (немесе) Бюджет кодексі мен МҚБТ-ға тиісті өзгерістер енгізілген кезде РБ-ға нысаналы трансферттер және (немесе) қаржы операторының облигацияларын сатып алу тетігі, ал қарыз беру үшін нарықтық шарттарда Қаржы операторының облигацияларын сатып алу жолымен БЖЗҚ қаражаты арқылы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылуы мүмкін.
Тартылатын қарыздар бойынша пайыздық мөлшерлеменің сыйақы деңгейі Ұлттық Банктің ағымдағы кезеңге арналған базалық мөлшерлемесінің өзгеруіне және МБҚ табыстылығына байланысты түзетілуге жатады, бұл тартылған қарыздар бойынша РБ-мен субсидиялар қажеттілігін болжайды.
Қаржы операторы БЖЗҚ, Ұлттық қор қаражатын өзгермелі мөлшерлеме бойынша тартқан кезде, ТМС-пен қарыз шартында өзгермелі мөлшерлеме де белгіленеді.
Қаржы операторы БЖЗҚ, Ұлттық қор қаражатын белгіленген мөлшерлеме бойынша тартқан кезде, ТМС-пен қарыз шартында да тіркелген мөлшерлеме белгіленеді.
Заңнамалық реттеу
ТМС-ті қаржыландырудың негізгі тәсілдерін іске асыру мақсатында уәкілетті мемлекеттік органдар қажет болған жағдайда мынадай бағыттар бойынша қолданыстағы кейбір нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу жөнінде шаралар қабылдайтын болады.
1. ТМС қаржыландыру тетіктері бойынша.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, МҚБТ-ға және өзге де заңнамаға, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерге осындай бөлігіндегі:
коммуналдық инфрақұрылымды қаржыландыру мақсаттарына МБҚ шығару мүмкіндігін қамтамасыз ету;
қажет болған жағдайда Үкіметтің шешімі бойынша Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде белгіленген тәртіппен өңірлер бойынша субсидия лимитін ұлғайту мүмкіндігін қарастыру;
ТМС субсидияланатын сыйақы мөлшерлемелері бойынша шығыстардың секвестрленбеуін қамтамасыз ету, сондай-ақ ЖАО-ның облигациялық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін республикалық бюджеттен бөлінетін қаражатта жеткіліксіз қаржыландыру тәуекелін болдырмау;
Ұлттық жоба шеңберінде жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыруды алып тастау;
РБ-да сметалық құнын ұлғайту (ЖСҚ, ТЭН түзету) жөніндегі шығыстарды, оның ішінде ұлттық жоба үшін бөлінген нысаналы трансферттер есебінен қосу және "кілтпен" келісімшарттарда сметалық құнын ұлғайту кезіндегі шығыстарды толықтыруға;
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ға кредит беру үшін Ұлттық қордың РБ арқылы нысаналы трансферттерін пайдалану мүмкіндігін қосу;
ЖАО МБҚ бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеуге Ұлттық қордың нысаналы трансферттерін пайдалану мүмкіндігін қосу;
қаржы операторына капитал нарықтарында тартылатын қарыздарды мерзімінен бұрын және ішінара-мерзімінен бұрын өтеу құқығын беру;
қаржы операторының келісуі кезінде қаржы операторынан тартылатын қарыздарды ЖАО және (немесе) ТМС мерзімінен бұрын және ішінара-мерзімінен бұрын өтеу құқықтары;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және өзге де заңнамаға, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерге:

В тариф СЕМ будет включено вознаграждение по заемным средствам по сферам водоснабжения и водоотведения не менее 10 %, по сферам теплоэнергетики и электроэнергетики до 10 %, при этом возврат основного долга включается в уровень тарифа.
Для обеспечения льготного финансирования СЕМ путем возмещения части расходов, уплачиваемых СЕМ в качестве вознаграждения по займам, в рамках Национального проекта предусмотрено использование субсидирования части ставки вознаграждения по займам СЕМ. Таким образом, в случае превышения процентной ставки свыше 10 % разница будет возмещаться за счет субсидирования. При этом максимальный уровень процентной ставки по займам устанавливается в пределах (действующий на момент выдачи займа) базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан с добавлением не более 4 %.
Ставка вознаграждения и основной долг по заемным средствам в рамках Национального проекта в тарифной смете СЕМ ведомством уполномоченного органа будут отражены отдельной статьей затрат.
Привлечение средств Национального фонда может осуществляться путем механизма целевых трансфертов в РБ и (или) выкупа облигаций финансового оператора при отсутствии альтернативных источников финансирования и (или) внесении соответствующих изменении в Бюджетный кодекс и КУГФ, а средств ЕНПФ путем выкупа облигаций финансового оператора на рыночных условиях для выдачи займа в соответствии с законодательством.
Уровень вознаграждения процентной ставки по привлекаемым займам подлежит корректировке в зависимости от изменения базовой ставки Национального Банк на текущий период и доходности ГЦБ, что предполагает необходимость субсидий с РБ по привлеченным займам.
При привлечении средств ЕНПФ, Национального фонда финансовым оператором по плавающей ставке в договоре займа с СЕМ устанавливается также плавающая ставка.
При привлечении средств ЕНПФ, Национального фонда финансовым оператором по фиксированной ставке в договоре займа с СЕМ устанавливается также фиксированная ставка.
Законодательное урегулирование
В целях реализации основных подходов к финансированию СЕМ уполномоченными государственными органами при необходимости будут приняты меры по внесению изменений в действующие некоторые нормативно правовые акты по следующим направлениям.
1. По механизмам финансирования СЕМ.
В Бюджетный кодекс Республики Казахстан, КУГФ и иное законодательство, а также нормативные правовые акты в части:
обеспечения возможности выпуска ГЦБ на цели финансирования коммунальной инфраструктуры;
при необходимости в рамках реализации Национального проекта по решению Правительства в установленном порядке рассмотрения возможности увеличения лимита субсидии по регионам;
обеспечения несеквестируемости расходов по субсидируемым ставкам вознаграждения СЕМ, а также исключения рисков недофинансирования в средствах, выделяемых из республиканского бюджета для компенсации части ставки вознаграждения по облигационным займам МИО;
исключения софинансирования из местного бюджета в рамках Национального проекта;
включения расходов по увеличению сметной стоимости (корректировке ПСД, ТЭО) в РБ, в том числе за счет целевых трансфертов, выделенных для Национального проекта, и дополнения по расходам при увеличении сметной стоимости в контрактах "под ключ";
включения возможности использования целевых трансфертов Национального фонда через РБ для кредитования АО "НУХ "Байтерек";
включения возможности использования целевых трансфертов Национального фонда на компенсацию части ставки вознаграждения по ГЦБ МИО;
предоставления финансовому оператору права досрочного и частично-досрочного погашения займов, привлекаемых на рынках капитала;
права МИО и (или) СЕМ досрочного и частично-досрочного погашения привлекаемых от финансового оператора займов при согласии финансового оператора;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
В Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях" и иное законодательство, а также нормативные правовые акты в части:

шығындарды қоса отырып, тарифте меншікті және қарыз қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету мақсатында ұзақ мерзімді тарифті (5 жыл және одан да көп) қамтамасыз ету (сумен жабдықтау және су бұру салаларын қоспағанда, пайыздық мөлшерлеменің 10 %-на дейін) қабылданған қарыз міндеттемелерін ескере отырып, тарифті бекітудің кейінгі кезеңдері;
қарыз шартының талаптары өзгерген жағдайларды қоспағанда, қарыз қаражаты бойынша шығындарды түзету бойынша тыйым салуды көздеу;
қарыз шарттарын орындау бойынша ТМС-тің қабылданған міндеттемелерінің кепілдігі;
ЖАО-ның ЖАО алдындағы міндеттемелерін орындауына немесе орындамауына қарамастан (оның ішінде республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен) шығарылған МБҚ бойынша міндеттемелердің толық және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің нормасымен үйлестіре отырып, ЖАО облигациялық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін республикалық бюджеттен бөлінетін қаражатта субсидияның секвестрленбеуі және жеткіліксіз қаржыландыру тәуекелін болдырмау жөніндегі міндеттемелер;
Ұлттық жоба шеңберінде ЖАО-ның облигациялық қарыздары бойынша берілетін субсидиялар мен сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігінің өтемақысының ұзақ мерзімділігі;
жол берілетін пайда деңгейін тарифке енгізу бойынша қолданыстағы шектеулерді алып тастау;
иесіз желілерді қалалық жүйелерге міндетті түрде қосу және оларды мемлекеттік қызмет көрсетуге беру (оның ішінде құжаттама болмаған жағдайда);
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
"Жылу энергетикасы туралы", "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының Су кодексінде және өзге де заңнамада, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде:
Ұлттық жоба шеңберінде ТМС және ЖАО субъектілері үшін сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту бойынша ӨҚМ (сумен жабдықтау және су бұру), ЭМ (жылу, электр энергетикасы) функцияларын бекіту;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
2. Отандық өндірушілерді қолдау.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде, "Өнеркәсіптік саясат туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында және өзге де заңнамада, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде:
ОТӨ қолдау тетігін ынталандыру және шетелдік өндірушілерді ынталандыру жөніндегі тәртіпті регламенттеу тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық пен энергетиканы жаңғырту жобаларында пайдаланылатын жабдықтар мен материалдар өндірісін оқшаулау;
табиғи монополиялар субъектілері мен мердігерлердің (немесе консорциумның) елішілік құндылығы бойынша есептіліктің нысандары мен тәртібін белгілеу;
жеке инвесторлар үшін тәуекелдерді азайту және мемлекеттің қазақстандық өндірістің материалдары мен бұйымдары бойынша болжамдылықты қамтамасыз ету үшін офтейк-келісімшарттар жасасу тетігін регламенттеу;
коммуналдық-энергетикалық инфрақұрылымды кешенді жаңғырту үшін қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімін айқындау;
мердігерлерді немесе консорциумды іріктеудің және ОТӨ тауарларын сатып алудың электрондық платформасын құру, сондай-ақ отандық тауар өндірушілерді мердігерлерді іріктеудің немесе консорциумның электрондық платформасынан шығару және ОТӨ тауарларын сатып алу тетігі;
Ұлттық жоба шеңберінде мемлекеттік қаржыландыру шараларын ұсыну кезінде қарсы міндеттемелерді реттеу;
"толық аяқталған" - "жобалау - құрылыс", "жобалау, құрылыс, пайдалану", МЖӘ жобаларын жоспарлау және іске асыру;
Ұлттық жоба шеңберінде мемлекеттік сатып алуларда ерекше тәртіп пен шарттарды белгілеу;
өзге де салалық заңнамалық актілерді сәйкес келтіру;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.

обеспечения долгосрочного тарифа (5 лет и более) в целях обеспечения возвратности собственных и заемных средств в тарифе (до 10 % от процентной ставки, за исключением сфер водоснабжения и водоотведения) с включением затрат последующие периоды утверждения тарифа с учетом принятых заемных обязательств;
предусмотрения запрета по корректировке затрат по заемным средствам, за исключением случаев изменения условий договора займа;
гарантии принятых обязательств СЕМ по исполнению условий займа;
обеспечения МИО полного и своевременного исполнения обязательств по выпущенным ГЦБ вне зависимости от исполнения или неисполнения СЕМ обязательств перед МИО (в том числе за счет средств республиканского и (или) местного бюджета);
обязательств по несеквестируемости субсидии и исключения рисков недофинансирования в средствах, выделяемых из республиканского бюджета для компенсации части ставки вознаграждения по облигационным займам МИО, с гармонизацией с нормой Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
долгосрочности предоставляемых субсидий и компенсации части ставки вознаграждения по облигационным займам МИО в рамках Национального проекта;
снятия существующих ограничений по включению в тариф допустимого уровня прибыли;
обязательного подключения бесхозяйных сетей к городским системам и их передачи в государственное обслуживание (в том числе в случае отсутствия документации);
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
В законах Республики Казахстан "О теплоэнергетике", "Об электроэнергетике" и Водного кодекса Республики Казахстан и ином законодательстве, а также нормативных правовых актах в части:
закрепления функций МПС (водоснабжение и водоотведение), МЭ (тепло-, электроэнергетика) по утверждению Правил субсидирования части ставки вознаграждения для СЕМ и МИО в рамках Национального проекта;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
2. Поддержка отечественных производителей.
В Предпринимательском кодексе Республики Казахстан, в Законе Республики Казахстан "О промышленной политике", "О государственных закупках" и ином законодательстве, а также нормативных правовых актах:
регламентации порядка по стимулированию механизма поддержки ОТП и стимулированию иностранных производителей локализовать производство оборудования и материалов, используемых в проектах модернизации жилищно-коммунального хозяйства и энергетики;
установления форм и порядка отчетности по внутристрановой ценности субъектов естественных монополий и подрядчиков (или консорциума);
регламентации механизма заключения офтейк-контрактов для минимизации рисков для частных инвесторов и обеспечения государством предсказуемости по материалам и изделиям казахстанского производства;
определения реестра казахстанских товаропроизводителей для комплексной модернизации коммунально-энергетической инфраструктуры;
создания электронной платформы отбора подрядчиков или консорциума и закупа товаров ОТП, а также механизма исключения отечественных товаропроизводителей из электронной платформы отбора подрядчиков или консорциума и закупа товаров ОТП;
регулирования встречных обязательств при предоставлении мер государственного финансирования в рамках Национального проекта;
планирования и реализации проектов "под ключ" - "проектирование-строительство", "проектирование, строительство, эксплуатация", ГЧП;
установления особого порядка и условий в государственных закупках в рамках Национального проекта;
приведения в соответствие иных отраслевых законодательных актов;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.

3. Халықтың әлеуметтік осал топтарын қорғау:
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және өзге де заңнамада, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде:
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін тетікті реттеу;
қолдау шараларын көрсету тетіктерін жетілдіру;
коммуналдық қызметтер бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу үшін шығыстардың бірыңғай жол берілетін шекті деңгейін 5 % – 10 % мөлшерінде белгілеу;
тұрғын үй алаңының, электр энергиясын, суды және т.б. тұтынудың бір адамға қолданылатын нормаларын жетілдіру;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
4. Процесті цифрландыру.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және өзге де заңнамада, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде:
процесті реттеу;
энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту кезінде бизнес-процестерді автоматтандыруды қамтамасыз ету;
аспаптауды және цифрландыруды қамтамасыз ету ерекшеліктерін бекіту;
энергия ресурстарын тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйелерімен деректерді қашықтан беру аспаптарын енгізу;
ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің және технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің ақпараттық қауіпсіздігі;
талаптарды белгілеу:
энергетикалық және су ресурстарын тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйелеріне қосылған деректерді қашықтан бере отырып, есепке алу аспаптарынан деректерді алуды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерге;
деректерді қашықтан бере отырып, есепке алу аспаптарын орнату және энергетикалық және су ресурстарын тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйелеріне қосу кезінде байланыс сапасына;
Ұлттық жоба бойынша техникалық және қаржылық операторлардың анықтамалары;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
Тетіктер бойынша қаржыландыру шарттары
1-тетік. ТМС-ға тікелей кредит беру
ЕДБ немесе ХҚИ арқылы ТМС-ға тікелей несие беру қаржыландыру ұйымының шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
"ҚДБ" АҚ ТМС-ге капитал нарықтарында тартылатын түрлі көздер есебінен, оның ішінде Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының (МҚБТ-ға сәйкес) қаражаты және тартылған қаражатпен араластыру құқығымен өзге де көздер есебінен тікелей кредит беретін болады.
"ҚДБ" АҚ ТМС-ны мынадай шарттармен қаржыландыратын болады:
1
Қаржыландырушы ұйымдар
"ҚДБ" АҚ
1
2
3
2
Қарыз алушы (лар)
ТМС
3
ТМС инвестициялық жобаларын іріктеудің негізгі өлшемшарттары
Электрмен, жылумен жабдықтаудың инженерлік желілерінің және жылу энергиясын өндіру кезінде іске қосылған активтердің 55 %-дан астам тозу көрсеткіші ТМС инвестициялық жобасын қаржыландырудың басым шарты болып табылады (техникалық оператордың қорытындысы негізінде);
Мемлекеттік сараптаманың қорытындысымен расталған жобалық шешімдердің технологиялық және техникалық негізділігі (бар болса), ЖСҚ;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның ең төменгі стандарттарын қолдану міндетті болып табылады;
Табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті орган ведомствосының қарызды қайта құрылымдау жүргізілген жағдайда тарифтің қосымша өсуі жөніндегі міндеттемені ескере отырып, қарыз алушы үшін тартылған қаражатқа мөлшерлес көрсетілетін коммуналдық қызметтер тарифінің жыл сайынғы өсімі туралы алдын ала келісу туралы хаты;
Республикалық бюджет комиссиясының "ҚДБ" АҚ қарыздары бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялауға қаражат бөлу туралы шешімі;
Техникалық оператордың оң қорытындысы;
Ұлттық жоба шеңберінде көзделген қосымша талаптар
4
Қарыз сомасы
Қаржыландырушы ұйымның сараптамасының нәтижелері бойынша әрбір қарыз алушы үшін жеке анықталады
5
Ұлттық жоба шеңберінде қаржыландырудың қолжетімділік кезеңі
жыл сайын, Ұлттық жобаның қолданылу кезеңінде
6
Қаржыландыру шеңберіндегі әрбір қарыздың мерзімі
20 жылға дейін
7
Қарыз валютасы
Теңге
8
Қарыз бойынша жеңілдікті кезең
Негізгі борыш бойынша жеңілдікті кезең 1 жылдан кем емес
9
Қарыз алушының меншікті қатысу мөлшері
Мемлекеттік емес қарыз алушылар – жоба құнының 10 % дейін
10
Қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесі
Қаржыландырушы ұйымның сараптамасының нәтижелері бойынша әрбір қарыз алушы үшін жеке анықталады
11
Комиссиялар (қарызды (кредиттік желіні) ұйымдастырғаны үшін) және қаржыландыру шарттарының өзгеруі)
Қолданылмайды
12
Қарыз алушының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету
"ҚДБ" АҚ талаптарына сәйкес қамтамасыз етумен толық қамту, оның ішінде төменде көрсетілген екі өлшемшарттан кем емес:
Ұлттық жобаны іске асыру кезінде жаңғыртылған және құрылған Болашақ активтерді кепілге қою мүмкіндігімен жылжымалы/жылжымайтын мүлік, оның ішінде жарғылық капиталға қатысу үлесі түрінде қамтамасыз ету;
Қарыз алушының шығыс операцияларының жасалуын бақылау туралы келісім шеңберінде Қарыз алушының агент-банктегі шотына (Scroll шот) түсетін ақша қаражаты;
қарыз алушының акционерлерінің/қатысушыларының және түпкілікті бенефициарларының кепілдіктері (мемлекеттік емес қарыз алушылар бойынша);
кредиттік келісімді келісу, оның ішінде табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органның ведомствосы тартатын қарыздар бойынша қаражаттың қайтарымдылығын қамтамасыз ету жөніндегі шешім
13
Қарыз алушы тарапынан міндеттемелер
Келісім-шарт қаржыландыратын ұйым, қарыз алушы және агент-банк арасында қарыз алушының шығыс операцияларын бақылау бойынша жасалады және келесі шарттарды қамтиды, бірақ онымен шектелмейді: агент-банктің қарыз алушының арнайы ағымдағы шотында қарыз алушының қаржыландыратын ұйымдар алдындағы міндеттемелері бойынша жылдық төлем сомасын (негізгі қарыз, сыйақы, комиссия) келісім-шарттың аяқталу мерзіміне дейін сақталатын ең төменгі қалдықты қамтамасыз ету міндеттемесі;
Қаржыландырушы ұйымға жыл сайынғы негізде тұтынушылардың көрсетілген коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының жылдық пайызы туралы ақпарат беру.
15
ҚР ҰЭМ/ ҰЭМ ТМРК тарапынан міндеттемелер
Қарыз алушының міндеттемелерін жабатын қызметтерге арналған тарифтердің мөлшерін бекіту туралы бұйрық (тарифтердің қолданылу кезеңіне, негізгі борыш толық қайтарылғанға дейін және өтпелі тарифтік кезеңдермен сыйақы)
16
Мониторинг
Жобалардың мониторингі қаржыландырушы ұйымның ішкі актілеріне сәйкес жүзеге асырылады
17
Қажетті ресурстар
Левередждің ұлғаюына және "ҚДБ" АҚ қарыз алу сыйымдылығының төмендеуіне байланысты кредиттік рейтингтің төмендеуін болдырмау үшін "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ жарғылық капиталын кейіннен ұлғайта отырып, "ҚДБ" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту
2-тетік. "ҚТК" АҚ, "ҚДБ" АҚ арқылы ЖАО МБҚ сатып алу тетігі есебінен ТМС (коммуналдық және квазимемлекеттік секторға тиесілі) қаржыландыру.
"ҚТК" АҚ ЖАО-ға капитал нарықтарында тартылатын түрлі көздер есебінен, оның ішінде Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының (МҚБТ-ға сәйкес) қаражаты және тартылған қаражатпен араластыру құқығымен өзге де көздер есебінен облигациялық қарыздар беретін болады.
Сонымен қатар "ҚТК" АҚ заңнамада белгіленген тәртіппен ESG қағидаттарында "жасыл" облигацияларды тарту мүмкіндігін қарастырады.
МБҚ шығару кезінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган көздеген тиісті қаржы жылына арналған ЖАО борышының лимиті асып кеткен жағдайда қаржыландыру ТМС-ге тікелей кредит беру тетігі арқылы жүзеге асырылады.
ЖАО МБҚ шығару көлемін болжау бюджетті жоспарлау және атқару саласындағы уәкілетті органдар көздеген тиісті қаржы жылына арналған борыш лимиті шегінде құрылыс, энергетика саласындағы уәкілетті органдармен және ЖАО-мен келісім бойынша жүзеге асырылады.
Шығарылған МБҚ ЖАО "ҚТК" АҚ-ны мынадай шарттармен сатып алатын болады:
1
Қаржыландырушы ұйымдар
"ҚТК" АҚ, "ҚДБ" АҚ
1
2
3
2
Қарыз алушы (лар)
ЖАО
3
Нысаналы мақсаты
Жылы бюджет заңнамасына сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары бойынша.
4
ЖАО үшін ТМС инвестициялық жобаларын іріктеу бойынша негізгі өлшемшарттар
ЖАО-ның сумен, жылумен, электрмен жабдықтау және су бұру жүйелерінің ұлттық жобасы шеңберінде жаңғырту мен құрылысқа қажеттілігі (техникалық оператордың қорытындысы негізінде);
Техникалық оператордың қорытындысымен расталған жобалық шешімдердің технологиялық және техникалық негізділігі;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның ең төменгі стандарттарын қолдану міндетті болып табылады.
ТМС мен табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органның ведомствосы арасындағы тарифтің қолданылу кезеңіне Коммуналдық қызметтерге арналған тарифтің жыл сайынғы өсуі туралы келісім.
Тартылған қарыздар бойынша ЖАО сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеуге қаражат бөлу туралы республикалық бюджет комиссиясының шешімі;
Техникалық оператордың оң қорытындысы;
Ұлттық жоба шеңберінде көзделген қосымша талаптар.
5
Облигациялық қарыз сомасы
Бюджетті атқару және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен келісім бойынша құрылыс, энергетика саласындағы уәкілетті органның және ЖАО-ның бөлінуіне сәйкес
6
Облигациялық бағдарламаның қолданылу мерзімі
20 жылға дейін, бірақ ЖАО облигациялық қаржыландыру мақсаттары үшін "ҚТК" АҚ тартқан қарыз мерзімінен аспайды
7
Облигацияларды шығару кезеңі
жыл сайын, Ұлттық жобаның қолданылу кезеңінде
8
Қарыз валютасы
Теңге
9
ЖАО қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалады.
10
Купон бойынша сыйақыны төлеу кезеңділігі
1 (бір) жартыжылдықта бір рет
11
Мониторинг
ЖАО ай сайынғы негізде ТМС-ден деректерді (қаражаттың игерілуі, құрылыс барысы және өзге де ақпарат туралы мәліметтер) алуды және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен "ҚТК" АҚ ақпараттық жүйесінде деректерді енгізуді қамтамасыз етеді. Бұл ретте деректерді енгізу құрылыс кезеңінде де (қаражаттың игерілуі, құрылыс барысы және т.б. туралы мәліметтер), сондай-ақ пайдалану кезеңінде де қамтамасыз етіледі. ЖАО осы талапты орындамаған жағдайда, "ҚТК" АҚ уәкілетті органмен келісу бойынша облигациялық қарыздарды одан әрі беруді шектейді.
12
ЖАО жауапкершілігі
ЖАО "ҚТК" АҚ-мен жасалған келісімдер шеңберінде "ҚТК" АҚ алдындағы МБҚ бойынша міндеттемелердің толық және уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді, оның ішінде ТМС ЖАО-ның алдындағы міндеттемелерін орындай алмаған жағдайда
13
Қажетті ресурстар
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту, кейіннен "ҚТК" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту левередждің ұлғаюына және "ҚТК" АҚ қарыз алу сыйымдылығының төмендеуіне байланысты кредиттік рейтингтің төмендеуін болдырмау үшін
3-тетік. Бюджеттік кредиттеу
Бюджеттік кредиттеу тарифті арттыру үшін резерві төмен ТМС үшін ЖАО арқылы, оның ішінде өңірдің әлеуметтік- экономикалық жағдайын ескере отырып, өзге де ТМС, сондай-ақ объектілердің жеке меншіктен мемлекеттік меншікке берілуі ескеріле отырып жүзеге асырылатын болады.
4-тетік. ЖАО немесе ӘКК арқылы ТМС-нің қанағаттанарлықсыз қаржылық жай-күйі жағдайында ТМС-ні капиталдандыру
ТМС жарғылық капиталына енгізу шағын қалаларда тарифті көтеру үшін резерві төмен немесе қарыздық жүктемесі жоғары қаржылық тұрақсыз ТМС үшін ЖАО немесе ӘКК арқылы жүзеге асырылатын болады (шағын абоненттік база және тұтыну көлемінің төмендігі, тарифтің күрт өсуі, төлем қабілеттілігінің төмендігі).
ЖАО-ның немесе ӘКК-нің жарғылық капиталға қатысу мөлшері кемінде 49%, бұл қосымша қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге және отбасылардың тұрақтылығын қолдауға мүмкіндік береді.
5-тетік. Синдикаттық қаржыландыру
Жобаларды синдикатталған қаржыландыру "ҚДБ" АҚ және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері және/немесе халықаралық қаржы институттары және/немесе синдикатқа қатысушылар болып табылатын өзге де ұйымдар бірлесіп қалыптастырған және ұсынатын синдикат шарттарында синдикатталған қарыздың бірыңғай шарты (қажет болған жағдайда оған қосымша және басқа да құжаттар)негізінде жүзеге асырылатын болады.
6-тетік. Қаржы операторының ТМС облигацияларын жеке сектордан сатып алуы.
Жеке компаниялар/ТМС ұйымдары Ұлттық жобада/жоспарда көрсетілген іс-шараларды орындау шеңберінде жеке облигациялық бағдарламаны тіркейтін болады. Бұл облигацияларды Қаржы операторы өз облигацияларын Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына (МҚБТ-ға сәйкес), Қазақстан Республикасының Даму банктеріне және басқа қаржы институттары сату жолымен тартылған қаражат есебінен сатып алатын болады. ТМС облигацияларын орналастыру даму банктері ұсынатын классикалық жобалық қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін кепіл массасының жеткіліксіздігі мәселесін шешуге мүмкіндік береді, себебі облигациялық бағдарлама ТМС Эмитентінен кепілдік беру жеткілікті болған кезде "қатты" кепілмен қамтамасыз етуді білдірмейді.
Қаржы операторының ТМС жеке секторынан облигацияларды сатып алуы келесі шарттарды сақтайды:
1
Қаржыландыру ұйымдары
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, Қазақстан Республикасының Ұлттық Қоры, Қазақстан Республикасының Даму Банкі және өзге де қаржы институттары
2
Эмитент
Жеке компаниялар ТМС
3
Нысаналы мақсаты
Бюджет заңнамасына сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары бойынша.
4
Облигациялық бағдарламаның жалпы сомасы
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті органның бөлінуіне сәйкес.
5
Облигациялық бағдарламаның қолданылу мерзімі
15 жылдан артық емес
6
Облигациялар шығару кезеңі-облигациялық бағдарлама шеңберінде транштарды игеру мүмкіндігі
жыл сайын, ұлттық жобаның қолданылу кезеңінде
7
Қарыз валютасы
теңге
8
Купон

3. Защита социально уязвимых слоев населения:
В Законе Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и ином законодательстве, а также нормативных правовых актах в части:
регламентация механизма для социально уязвимых слоев населения;
совершенствования механизмов оказания мер поддержки;
установления единого предельно допустимого уровня расходов для возмещения части затрат по коммунальным услугам в размере 5 % - 10 %;
совершенствования применяемых норм площади жилья, потребления электричества, воды и т.д. на одного человека;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
4. Цифровизация процесса.
В Законе Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и ином законодательстве, а также нормативных правовых актах в части:
регламентации процесса;
обеспечения автоматизации бизнес-процессов при модернизации энергетической и коммунальной инфраструктуры;
закрепления особенностей обеспечения приборизации и цифровизации;
внедрения приборов дистанционной передачи данных с автоматизированными системами учета потребления энергоресурсов;
информационной безопасности критически-важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры и автоматизированных систем управления технологическими процессами;
установления требований:
к информационным системам, обеспечивающим получение данных от приборов учета с дистанционной передачей данных, подключенных к автоматизированным системам учета потребления энергетических и водных ресурсов;
к качеству связи при установке приборов учета с дистанционной передачей данных и подключению к автоматизированным системам учета потребления энергетических и водных ресурсов;
определения технического и финансового операторов по Национальному проекту;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
Условия финансирования по механизмам
Механизм 1. Прямое кредитование СЕМ
Прямое кредитование СЕМ через БВУ или МФИ будет осуществляться согласно условиям финансирующей организации.
АО "БРК" будет предоставлять прямое кредитование СЕМ за счет различных источников, привлекаемых на рынках капитала, в том числе за счет средств Единого накопительного пенсионного фонда, Национального фонда Республики Казахстан (в соответствии с КУГФ) и иных источников, с правом микширования с привлеченными средствами в рамках законодательства Республики Казахстан.
АО "БРК" будет финансировать СЕМ на следующих условиях:
1 Финансирующие организации АО "БРК"
1 2 3
2
Заемщик (-и)
СЕМ
3
Основные критерии отбора инвестиционных проектов СЕМ
Приоритетными условиями финансирования инвестиционного проекта СЕМ являются показатель износа инженерных сетей электро-, теплоснабжения и активов, задействованных при производстве тепловой энергии, более 55 % (на основании заключения технического оператора);
технологическая и техническая обоснованность проектных решений, подтвержденных заключением Государственной экспертизы (при наличии), ПСД;
обязательное применение минимальных стандартов инженерно-коммуникационной инфраструктуры в соответствии с действующими законодательствами Республики Казахстан.
письмо ведомства уполномоченного органа в сфере естественных монополий о предварительном согласовании о ежегодном приросте тарифа на коммунальные услуги для заемщика соразмерно привлеченных средств с учетом обязательства по дополнительному приросту тарифа в случае проведения реструктуризации займа СЕМ;
решение Республиканской бюджетной комиссии о выделении средств на субсидирование процентной ставки по займам АО "БРК";
положительное заключение Технического оператора;
дополнительные требования, предусмотренные в рамках Национального проекта.
4
Сумма займа
Определяется индивидуально по каждому заемщику по результатам экспертизы финансирующей организации.
5
Период доступности финансирования в рамках Национального проекта
ежегодно, в период действия Национального проекта
6
Срок каждого займа в рамках финансирования
до 20 лет
7
Валюта займа
тенге
8
Льготный период по займу
льготный период по основному долгу не менее 1 года
9
Размер собственного участия заемщика
негосударственные заемщики – до 10 % от стоимости проекта
10
Ставка вознаграждения для заемщика
Определяется индивидуально по каждому заемщику по результатам экспертизы финансирующей организации.
11
Комиссии (за организацию займа (кредитной линии)
и изменение условий финансирования)
Не применяются
12
Обеспечение по исполнению обязательств заемщика
Полное покрытие обеспечением в соответствии с требованиями АО "БРК", в том числе не менее двух нижеуказанных критериев:
обеспечение в виде движимого/недвижимого имущества, в том числе доля участия в уставном капитале, с возможностью залога будущих активов, модернизированных и созданных при реализации Национального проекта;
денежные средства, поступающие в рамках соглашения о контроле за совершением расходных операций заемщика, на счет заемщика в банке-агенте (Scroll счет);
гарантии акционеров/участников и конечных бенефициаров заемщика (по негосударственным заемщикам);
согласование кредитного соглашения, в том числе решение по обеспечению возвратности средств по привлекаемым займам ведомством уполномоченного органа в сфере естественных монополий.
13
Обязательства со стороны заемщика
Заключение между финансирующей организацией, заемщиком и банком-агентом соглашения о контроле за совершением расходных операций заемщика, содержащее следующие условия, но не ограничиваясь указанным: обязательство банка-агента поддерживать неснижаемый остаток на специальном текущем счете заемщика на сумму ежегодного погашения (основной долг, вознаграждение, комиссия) обязательств заемщика перед финансирующими организациями до истечения срока действия договора о предоставлении кредитного инструмента;
предоставление финансирующей организации на ежегодной основе информации о годовом проценте исполнения со стороны потребителей обязательств по оплате коммунальных услуг.
15
Обязательства со стороны МНЭ/КРЕМ МНЭ
Приказ об утверждении размера тарифов на услуги, покрывающего обязательства заемщика (на период действия тарифов, до полного возврата основного долга и вознаграждении с переходящим тарифным периодам).
16
Мониторинг
Мониторинг проектов осуществляется в соответствии с внутренними актами финансирующей организации.
17
Необходимые ресурсы
Увеличение уставного капитала АО "НУХ "Байтерек" с последующим увеличением уставного капитала АО "БРК" для исключения снижения кредитного рейтинга ввиду увеличения левереджа и снижения емкости заимствования АО "БРК".
Механизм 2. Финансирование СЕМ (принадлежащие коммунальному и квазигосударственному сектору) за счет механизма выкупа ГЦБ МИО через АО "КЖК", АО "БРК".
АО "КЖК" будет предоставлять облигационные займы МИО за счет различных источников, привлекаемых на рынках капитала, в том числе за счет средств Единого накопительного пенсионного фонда, Национального фонда Республики Казахстан (в соответствии с КУГФ) и иных источников, с правом микширования с привлеченными средствами в рамках законодательства Республики Казахстан.
Дополнительно АО "КЖК" рассмотрит возможность привлечения "зеленых" облигаций на принципах ESG в установленном законодательством порядке.
В случае превышения при выпуске ГЦБ лимита долга МИО на соответствующий финансовый год, предусмотренного уполномоченным органом по государственному планированию, финансирование осуществляется путем механизма прямого кредитования СЕМ.
Прогнозирование объемов выпуска ГЦБ МИО осуществляется по согласованию с уполномоченными органами в области строительства, энергетики и МИО в пределах лимита долга на соответствующий финансовый год, предусмотренного уполномоченными органами в области планирования и исполнения бюджета.
Выпущенные МИО ГЦБ будет приобретать АО "КЖК" на следующих условиях:
1 Финансирующие организации АО "КЖК", АО "БРК"
1 2 3
2
Заемщик (-и)
МИО
3
Целевое назначение
В соответствии с бюджетным законодательством и (или) по поручениям Правительства Республики Казахстан.
4
Основные критерии для МИО по отбору инвестиционных проектов СЕМ
Потребность МИО в модернизации и строительстве в рамках Национального проекта систем водо-, тепло-, электроснабжения и водоотведения (на основании заключения технического оператора);
технологическая и техническая обоснованность проектных решений, подтвержденных заключением технического оператора;
обязательное применение минимальных стандартов инженерно-коммуникационной инфраструктуры в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
соглашение между СЕМ и ведомством уполномоченного органа в сфере естественных монополий о ежегодном приросте тарифа на коммунальные услуги на период действия тарифа;
решение Республиканской бюджетной комиссии о выделении средств на компенсацию части ставки вознаграждения МИО по привлеченным займам;
положительное заключение технического оператора;
дополнительные требования, предусмотренные в рамках Национального проекта.
5
Сумма облигационного займа
В соответствии с распределением уполномоченного органа в области строительства, энергетики и МИО по согласованию с уполномоченными органами по исполнению бюджета и государственному планированию
6
Срок действия облигационного займа
до 20 лет, но не более срока займа, привлеченного АО "КЖК" для целей облигационного финансирования МИО
7
Период выпуска облигаций
ежегодно, в период действия Национального проекта
8
Валюта займа
тенге
9
Ставка вознаграждения по займу МИО
Определяется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10
Периодичность оплаты вознаграждения по купону
1 (один) раз в год
11
Мониторинг
МИО на ежемесячной основе обеспечивают получение данных (сведения об освоении средств, ходе строительства и иной информации) от СЕМ и ввод данных в информационной системе АО "КЖК" в порядке, утвержденном уполномоченным органом в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. При этом ввод данных обеспечивается как на этапе строительства (сведения об освоении средств, ходе строительства и т.д.), так и на эксплуатационной фазе. В случае неисполнения МИО данного требования АО "КЖК" по согласованию с уполномоченным органом ограничивает дальнейшее предоставление облигационных займов.
12
Ответственность МИО
МИО в рамках заключаемых соглашений с АО "КЖК" обеспечивает полное и своевременное исполнение обязательств по выпущенным ГЦБ перед АО "КЖК", в том числе в случае невозможности СЕМ исполнять обязательства перед МИО.
13
Необходимые ресурсы
Увеличение уставного капитала АО "НУХ "Байтерек" с последующим увеличением уставного капитала АО "КЖК" для исключения снижения кредитного рейтинга ввиду увеличения левереджа и снижения емкости заимствования АО "КЖК".
Механизм 3. Бюджетное кредитование
Бюджетное кредитование будет осуществляться через МИО для СЕМ с низким резервом для повышения тарифа, в том числе иных СЕМ, с учетом социально экономического обстановки региона, а также с учетом передачи объектов в государственную собственность от частной собственности.
Механизм 4. Капитализации СЕМ через МИО или СПК при условии неудовлетворительного финансового состояния СЕМ
Вхождение в уставной капитал СЕМ будет осуществляться посредством МИО или СПК для финансово неустойчивых СЕМ с низким резервом или высокой долговой нагрузкой для повышения тарифа в малых городах (малая абонентская база и низкий объем потребления, резкий рост тарифа, низкая платежеспособность).
Размер участия МИО или СПК в уставном капитале не менее 49 %, что позволит обеспечить дополнительную финансовую устойчивость и поддержать стабильность СЕМ.
Механизм 5. Синдицированное финансирование
Синдицированное финансирование проектов будет осуществляться на условиях синдиката, совместно сформированного и предоставляемого АО "БРК" и БВУ Республики Казахстан и/или международными финансовыми институтами и/или иными организациями, являющимися участниками синдиката, на основании единого договора синдицированного займа (с приложением к нему при необходимости и других документов).
Механизм 6. Выкуп финансовым оператором облигаций СЕМ из частного сектора.
Частные компании/организации СЕМ будут регистрировать отдельную облигационную программу в рамках исполнения мероприятий, указанных в Национальном проекте/плане. Данные облигации будут выкупаться финансовым оператором за счет средств, привлеченных путем продажи собственных облигаций Единому накопительному пенсионному фонду, Национальному фонду Республики Казахстан (в соответствии с КУГФ), Банкам Развития Республики Казахстан и иным финансовым институтам. Размещение облигаций СЕМ позволит решить проблему недостаточности залоговой массы для обеспечения классического проектного финансирования предлагаемого банками развития, так как облигационная программа не подразумевает обеспечение "твердыми" залогами, когда как достаточно предоставить гарантию от эмитента СЕМ.
Покупка финансовым оператором облигаций у СЕМ частного сектора будет на следующих условиях:
1
Финансирующие организации
Единый накопительный пенсионный фонд, Национальный фонд Республики Казахстан, Банк Развития Республики Казахстан и прочие финансовые институты
2
Эмитент
Частные компании СЕМ
3
Целевое назначение
В соответствии с бюджетным законодательством и (или) по поручениям Правительства Республики Казахстан.
4
Общая сумма облигационной программы
В соответствии с распределением уполномоченного органа в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
5
Срок действия облигационной программы
не более 15 лет
6
Период выпуска облигаций – возможность освоения траншами в рамках облигационной программы
ежегодно, в период действия Национального проекта
7
Валюта займа
тенге
8
Купон

Тартылған қарыз алу құны + 0,49%
9
Купон бойынша сыйақы төлеу кезеңділігі
Жартыжылдықта 1 (бір) рет
Барлық тетіктер үшін ТМС жобаларын қаржыландырудың міндетті шарты ТМС-нің қарсы міндеттемелерін орындау болып табылады, соның ішінде:
1) деректерді аспаптау, автоматтандыру және цифрландыру арқылы беруді қамтамасыз ету;
2) ақпараттық жүйеге тұтынылатын қызметтердің көлемі бойынша әрбір абонент бойынша деректерді енгізуді қамтамасыз ету;
3) отандық тауар өндірушілердің тауарларын сатып алу ОТӨ;
4) жобаларды іске асырудың барлық кезеңдеріндегі жұмыстардың сапасын бақылау;
5) жобалардың технологиялық және техникалық негізділігі;
6) корпоративтік басқару және қаржылық тәртіп стандарттарын сақтау.
Ұлттық жобаның ТМС талаптары сақталмаған жағдайда тиісті шаралар қабылданатын болады.
7-тетік. ӨДҚ арқылы лизингтік қаржыландыру есебінен ТМС (көмір өндіру) қаржыландыру
Лизингтік қаржыландыру және көмірді өндіру бойынша ТМС құрылыс-монтаждау жұмыстарын кредиттеу қаржылық лизинг шарты және несиелік келісім негізінде ӨДҚ арқылы жүзеге асырылады. Қаржыландыру Қор талаптарына сәйкес жеткілікті қамтамасыз ету болған жағдайда төлем, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарымен жүзеге асырылады. Бұл ретте құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге берілген кредит сомасы сұралған лизингтік қаржыландыру сомасынан аспауы тиіс.
3-бағыт. Елішілік құндылықты арттыру
4-міндет. ОТӨ өнімдерін барынша пайдалануды қамтамасыз ету
Ұлттық жоба аясындағы жобаларды тиімді іске асыру ОТӨ өнімдерін белсенді пайдалануды көздейді. Бұл тәсіл отандық бәсекеге қабілеттілікті арттырып, импортқа тәуелділікті азайтып, отандық кәсіпорындардың нарықтағы орнын нығайтып қана қоймайды.
Ең алдымен, Қазақстанда өндірілген тауарларды сатып алу бойынша міндеттер жаңғырту және құрылыс жобаларын жүзеге асыру кезінде ТМС және олардың мердігерлері мен консорциумның келісім-шарттарында көрсетілуі керек.
Жаңғырту мен құрылыс басталғанға дейін ОТӨ-ны инфрақұрылымды жаңғыртудың ауқымды бағдарламасы туралы ақпараттандыру бойынша кешенді жұмыстар жүргізілетін болады. Маңызды аспект өндірушілерді Ұлттық жобаның мақсаттары мен міндеттері, Электрондық платформаның жұмыс істеу ережелері, орындалу мерзімдері, жаңғырту және құрылыс жобалары, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған өндіріс орындарын кеңейту және жаңаларын құрудың барлық мүмкіндіктері туралы ақпараттандыру болып табылады.
Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылым желілері мен объектілерін жаңғырту (реконструкциялау, жөндеу) және салу шеңберінде отандық тауарларды пайдалануды күшейту тауарларды сатып алуды ұйымдастыру, оның ішінде эдәріс алаңы, сатып алу көлемін шоғырландыру және кейіннен импортталатын тауарлардың өндірісін локализациялау арқылы жүзеге асырылады.
Осы мақсаттар үшін өндірушілер мен мердігерлер мен консорциум үшін пайдалану оңай болуы тиіс электрондық платформа (жаңа немесе бұрыннан бары негізінде орналастырылған) пайдаланылады. Ол үшін электрондық платформаны пайдаланушылар үшін жүктемені азайту үшін әртүрлі дерекқорларды автоматтандыру мен біріктірудің барлық мүмкіндіктері іске қосылады. Электрондық платформа – сатып алу алаңы, бағасы, түрі және көлемі бойынша сатып алынатын тауарларды бақылауға, сондай-ақ тауарлардың ел ішіндегі құнын қадағалауға арналған құралы.
Электрондық платформа жұмысының техникалық іркілістері расталған немесе электрондық платформада жоспарлы-профилактикалық жұмыстар жүргізілген жағдайда тауарларды сатып алу ҰЭМ, ЭМ келісімдері бойынша құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті органмен бекітілген Электрондық платформаның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Электрондық платформаның жұмыс тәртібі
Ұлттық жоба шеңберінде ОТӨ тауарларын сатып алуды жүзеге асыру үшін электрондық платформаны айқындау мен оның жұмыс істеуін құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган қамтамасыз ететін болады.
Электрондық платформаның жұмыс істеу қағидаларын құрылыс саласындағы уәкілетті орган айқындайды және ҰЭМ, ЭМ келісімдері бойынша бекітеді.
Ұлттық жобаның мақсаттары үшін және электрондық платформаға енгізу үшін қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімі пайдаланылады, оны ҰЭМ, ЭМ келісімдері бойынша құрылыс және өнеркәсіп саладағы уәкілетті орган бекітеді.
Құрылыс және өнеркәсіп саладағы уәкілетті орган қамтамасыз етеді:

Стоимость привлеченного заимствования + 0,49%
9
Периодичность оплаты вознаграждения по купону
1 (один) раз в полугодие
Обязательным условием финансирования проектов СЕМ для всех механизмов является выполнение встречных обязательств СЕМ, включая:
1) обеспечение передачи данных путем приборизации, автоматизации и цифровизации;
2) обеспечение внесения данных по каждому абоненту по объему потребляемых услуг в информационную систему;
3) закупки товаров ОТП;
4) контроль качества работ на всех этапах реализации проектов;
5) технологическая и техническая обоснованность проектов;
6) соблюдение стандартов корпоративного управления и финансовой дисциплины.
При несоблюдении СЕМ требований Национального проекта будут приняты соответствующие меры.
Механизм 7. Финансирование СЕМ (угольной генерации) за счет лизингового финансирования через ФРП.
Лизинговое финансирование и кредитование СМР СЕМ на угольной генерации будут осуществляться через ФРП на основании договора финансового лизинга и договора займа. Финансирование предоставляется на условиях платности, срочности и возвратности при наличии достатка обеспечения согласно требованиям Фонда. При этом сумма предоставляемого займа на СМР не должна превышать сумму запрашиваемого лизингового финансирования.
Направление 3. Повышение внутристрановой ценности
Задача 4. Обеспечение максимального использования продукции ОТП
Эффективная реализация проектов в рамках Национального проекта будет проходить параллельно с активным использованием продукции ОТП. Этот подход позволит не только повысить внутреннюю конкурентоспособность, сократить зависимость от импорта и укрепить позиции отечественных предприятий на рынке.
В первую очередь задачи по закупу товаров казахстанского производства должны быть отражены в договорах СЕМ и их подрядчиков, консорциума при реализации проектов модернизации и строительства.
До начала модернизации и строительства будет проведена комплексная работа по информированию ОТП о масштабной программе модернизации инфраструктуры. Важным аспектом является доведение до производителей целей и задач Национального проекта, правил функционирования Электронной платформы, сроков, объектов модернизации и строительства, а также всех возможностей по расширению существующих и созданию новых производств.
Усиление использования товаров отечественного производства в рамках модернизации (реконструкция, ремонт) и строительства сетей и объектов энергетической и коммунальной инфраструктуры будет осуществляться посредством организации закупа товаров на электронной платформе, в том числе с консолидацией объемов закупок и последующей локализацией производства наиболее импортируемых товаров.
Для данных целей будет использована электронная платформа (новая либо развернутая на базе существующей), которая должна быть простой в использовании для производителей и подрядчиков и консорциума. Для этого будут задействованы все возможности автоматизации и интеграции различных баз данных для снижения нагрузки для пользователей электронной платформы. Электронная платформа представляет собой площадку для закупа, инструмент мониторинга закупаемых товаров по цене, виду и объему, а также отслеживания внутристрановой ценности по товарам.
В случаях подтверждения технических сбоев работы Электронной платформы или проведения планово-профилактических работ на электронной платформе закуп товаров осуществляется согласно Правилам функционирования электронной платформы, утвержденным уполномоченным органом в области строительства и промышленности по согласованию с МНЭ, МЭ.
Порядок работы электронной платформы
Определение и функционирование Электронной платформы для осуществления закупок товаров ОТП в рамках Национального проекта будут обеспечены уполномоченным органом в области строительства и промышленности.
Правила функционирования Электронной платформы будут определены и утверждены уполномоченным органом в области строительства и промышленности по согласованию с МНЭ, МЭ.
Для целей Национального проекта и внедрения в электронную платформу будет использован реестр казахстанских товаропроизводителей, который будет утвержден уполномоченным органом в области строительства и промышленности по согласованию с МНЭ, МЭ.
Уполномоченный орган в области строительства и промышленности обеспечивает:

1) сатып алуды жүзеге асыру үшін электрондық платформаны анықтау және оның жұмыс істеуі тауарларды ОТӨ ұлттық жоба шеңберінде;
2) ОТӨ-ні электрондық платформадан шығару тетігі;
3) электрондық платформада ОТӨ бағасының мониторингі;
4) бойынша есептіліктің нысандары мен тәртібін бекіту елішілік субъектілердің құндылықтары табиғи монополиялар субъектілерінің және мердігерлердің (немесе консорциумның).
ТМС табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органның ведомствосына құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган ҰЭМ, ЭМ келісімдері бойынша бекіткен нысан бойынша өңірлер бойынша Ұлттық жоба шеңберінде салынып жатқан объектілер мен жобалардың ішкі құны туралы есепті ұсынады.
Мердігер мен консорциум қамтамасыз етеді:
1) 5 жұмыс күнінен кешіктірмей ТМС-мен шарт жасасқаннан кейін электрондық цифрлық қолтаңбаны (бұдан әрі – ЭЦҚ) пайдалана отырып, Электрондық платформада тіркелу;
2) ЖСҚ көрсете отырып, сатып алу жоспарын Электрондық платформаға орналастыру;
3) Қазақстанда өндірілетін өнімді ОТӨ-нен Электрондық платформада сатып алу;
4) құрылыс және өнеркәсiп саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нысандар мен тәртiппен СЭМ тауарларын сатып алу туралы есептi ұсыну.
ОТӨ қамтамасыз етеді:
1) тауарларды әлеуетті жеткізуші ретінде Электрондық платформада ЭЦҚ арқылы тіркеу;
2) Электрондық платформаның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес өндірілген тауарлардың тізбесін енгізу;
3) тиісті сапаны қамтамасыз ету кезінде тауарды белгілі бір мерзімде жеткізу.
Стандарттарға сәйкес келмейтін тауарларды жеткізу мерзімдерін бұзу фактілері анықталса, OTP Электрондық платформадан шығарылады.
Ұлттық жоба шеңберінде пайдаланылатын ОТӨ тауарларын сатып алуға арналған электрондық платформаның функционалы
Жұмыс істеуі қамтамасыз етілетін электрондық платформа ууәкілетті органмен құрылыс және өнеркәсіп саласында, іске асыру бойынша ресми ақпарат көзі болып табылады Нжобалық құжаттаманы әзірлейді және келесі деректерді қалыптастырады:
1) сатып алынған тауарлардың жалпы көлемі (заттай және ақшалай түрде), сатып алынған тауарлардың саны, платформада тіркелген ТМС және мердігерлерден/консорциумнан сатып алынған тауарлардың ел ішіндегі құн көрсеткіштері (жаңартудың әрбір кезеңінде заттай және ақшалай түрде);
2) платформада тіркелген ТМС, жаңғырту және құрылыс жобалары, мердігерлер/ консорциум сатып алу контекстіндегі тауарлардағы ішкі құнның үлесі (заттай және ақшалай түрде);
3) өндiрiстi оқшаулау жөнiндегi офтейк келiсiмшарттарын әлеуетті жасасуға арналған тауарлардың тiзбесi;
4) жоспарланған тауарларды бағасы мен техникалық сипаттамалары бойынша сатып алу мониторингі;

1) определение и функционирование Электронной платформы для осуществления закупок товаров ОТП в рамках Национального проекта;
2) механизм исключения ОТП из электронной платформы;
3) мониторинг цен ОТП на электронной платформе;
4) утверждение форм и порядка отчетности по внутристрановой ценности СЕМ и подрядчиков (или консорциума).
СЕМ обеспечивает отчет ведомству уполномоченного органа в области естественных монополии по внутристрановой ценности строящихся объектов и проектов в рамках Национального проекта в разрезе регионов по форме, утвержденной уполномоченным органом в области строительства и промышленности, по согласованию с МНЭ, МЭ.
Подрядчик и консорциум обеспечивают:
1) регистрацию на Электронной платформе посредством ЭЦП после заключения договора подряда с СЕМ не позднее 5 рабочих дней;
2) размещение на Электронной платформе плана закупок с указанием ПСД;
3) закуп продукции, производимой в Казахстане, у ОТП на Электронной платформе;
4) предоставление отчета по закупу товаров СЕМ по формам и порядку, устанавливаемым Уполномоченным органом в области строительства и промышленности.
ОТП обеспечивает:
1) регистрацию посредством ЭЦП на Электронной платформе в качестве потенциального поставщика товаров;
2) внесение перечня производимых товаров в соответствии с Правилами функционирования Электронной платформы;
3) поставку товара в определенные сроки с обеспечением должного качества.
В случае выявления фактов нарушения сроков поставки товаров, не соответствующих стандартам, ОТП исключается из Электронной платформы.
Функционал электронной платформы для закупа товаров ОТП, используемых в рамках Национального проекта
Электронная платформа, функционирование которой обеспечивается уполномоченным органом в области строительства и промышленности, является официальным источником информации по реализации Национального проекта и формирует следующие данные:
1) общий объем закупаемых товаров (в натуральном и денежном выражении), количество закупаемых товаров, показатели внутристрановой ценности (в натуральном и денежном выражении на каждом этапе модернизации) закупаемых товаров СЕМ и подрядчиков/консорциума, зарегистрированных на платформе;
2) доля внутристрановой ценности (в натуральном и денежном выражении) в товарах в разрезе закупа СЕМ, проектов модернизации и строительства, подрядчиков/консорциума, зарегистрированных на платформе;
3) перечень товаров для потенциального заключения офтейк-контрактов по локализации производств;
4) мониторинг закупа запланированных товаров по цене и техническим характеристикам;

5) ОТӨ тауарларын сатып алу мониторингі.
Туындайтын мәселелерді жедел шешу мақсатында ОТӨ проблемалары Ұлттық жобаға қатысатын бизнес-қоғамдастықтардың және кәсіпорындардың өкілдерімен жедел кері байланыс орнату және қажетті шешімдерді пысықтау үшін салалық жұмыс топтары құрылатын болады.
Ұлттық жоба шеңберінде ТМС және олардың мердігерлері/консорциумы сатып алған тауарлардың көлемі туралы шоғырландырылған деректер негізінде офтейк келісімшарттарын жасасу бойынша ұсыныстарды қалыптастыру мақсатында елдегі өндірісті кейіннен оқшаулау үшін ағымдағы мүмкіндіктерді бағалау және ОТӨ-ның бар әлеуетін талдау бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Осы мақсатта Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде офтейк келісімшарттарын жасасу тетігі әзірленетін болады және құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган ҰЭМ, ЭМ келісімдері бойынша электрондық платформаны пайдалану қағидаларында бекітетін болады.
4-бағыт. Тарифтерді көтеру кезінде халықтың шығындарын өтеу тетіктері
5-міндет. Тарифтік жүктеменің халықтың шығыстарына әсерін тегістеу
Тарифтік жүктемені жеңілдету мақсатында коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалған шығындардың бір бөлігін өтеуге бағытталған тұрғын үй көмегін көрсету механизмі арқылы қолдау көрсетілетін болады. Бұл шара аз қамтылған азаматтарға олардың нақты қажеттіліктерін ескере отырып, көмек көрсетуге мүмкіндік береді, бұл мемлекеттік қолдау қаражатын тиімдірек бөлуге ықпал етеді.
Осылайша шығыстардың рұқсат етілген шекті деңгейі 5%-ға дейін төмендейді.
Ұлттық жоба аясында тұрғын үй көмегінің көлемін есептеу кезінде тұрғын үй алаңының нормалары мен инженерлік коммуникацияларды тұтыну нормалары бірыңғайланады. Осылайша жоспарланған өзгерістер мемлекеттік көмек көлемін және әлеуметтік қолдау алушылардың шеңберін ұлғайтады.
Бөлінетін қаражаттың мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз ету үшін 2025 жылы тұрғын үй көмегін көрсету процесінің ашықтығы мен бақылауын қамтамасыз ететін заманауи цифрлық шешімдер енгізілетін болады.
Атап айтқанда, коммуналдық қызметтерді төлеу үшін тұрғын үй көмегін алу процедурасын қолданыстағы мемлекеттік цифрлық платформалармен біріктіру қажет. Бұл тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш беру, қарау және мақұлдау процестерін автоматтандыруға, сондай-ақ оны коммуналдық қызметтерді төлеуге тікелей аударуға мүмкіндік береді, бұл қаражатты мақсатсыз пайдалану қаупін азайтады.
2025 жылы коммуналдық қызметтердің барлық түрлері бойынша абоненттер туралы ақпаратты және төленген шығындар сомасын қамтитын бірыңғай автоматтандырылған жүйе енгізілетін болады.
Ұсынылған механизм автоматты түрде мүмкіндік береді шоттарды төлеу туралы деректерді біріктіру коммуналдық қызметтер үшін және жергілікті атқарушы органдардың жұмысын орталықтандыру.
Қолдауға берілген тәсіл табысы аз адамның тұрғындар үшін тұрғын үй көмегін нысаналы көрсету есебінен бюджет қаражатын пайдаланудың ашықтығын қамтамасыз етеді. Табыстарының деңгейіне қарамастан, барлық тұтынушыларға қолданылатын тарифтерді тікелей субсидиялаудан айырмашылығы, тұрғын үй көмегі тек қаржылай көмекке мұқтаж азаматтардың санатына ғана бағытталатын болады.
"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту"
Ұлттық жобаны іске асырудың жоспар-кестесі
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
Жауапты орындаушылар
Аяқталу мерзімі
Өткен жылдың фактісі
2025
2026
2027
2028
2029
Барлығы қаржыландыру
Қаржыландыру көзі
Бір жылға арналған жоспар алдыңғы фактіге % жылдың Республикалық бюджет Жергілікті бюджет Бюджеттен тыс қаражат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1-міндет. Энергетикалық және коммуналдық секторлардың инфрақұрылымын (желілері мен объектілерін) жаңғырту және салу
1-көрсеткіш. Жылумен жабдықтау желісінің тозу деңгейі
%
ЭМ, ҰЭМ, ЖАО
2029 жыл
54%
50%
-4%
48%
45%
43%
42%

5) мониторинг закупа товаров ОТП.
В целях оперативного решения возникающих проблем ОТП, участвующих в Национальном проекте, будут созданы отраслевые рабочие группы с представителями бизнес-сообществ и предприятиями для оперативной обратной связи и проработки необходимых решений.
На основе консолидированных данных по объемам закупаемых товаров СЕМ и их подрядчиками/консорциумом в рамках Национального проекта, будет проведена работа по оценке текущих возможностей и анализу имеющегося потенциала ОТП в целях формирования предложений по заключению офтейк-контрактов для последующей локализации производства на территории страны. Для этого будет разработан и утвержден механизм заключения офтейк-контрактов в рамках Национального проекта уполномоченным органом в области строительства и промышленности для включения в правила функционирования электронной платформы по согласованию с МНЭ, МЭ.
Направление 4. Механизмы компенсации расходов населения при повышении тарифов
Задача 5. Сглаживание влияния тарифной нагрузки на расходы населения
В целях смягчения тарифной нагрузки поддержка будет предоставляться через механизм оказания жилищной помощи, направленной на возмещение части затрат на оплату коммунальных услуг. Эта мера позволит обеспечивать помощь малообеспеченным гражданам с учетом их фактической потребности, что будет способствовать более эффективному распределению средств государственной поддержки.
Так, предельно допустимый уровень расходов будет снижен до уровня 5 %.
В рамках Национального проекта будут унифицированы нормы площади жилья и нормы потребления коммунальных услуг при расчете размера жилищной помощи. Таким образом, планируемые изменения позволят увеличить размеры государственной помощи и круг получателей социальной поддержки.
Для обеспечения целевого использования выделяемых средств в 2025 году будут внедрены современные цифровые решения, которые обеспечат прозрачность и контроль процесса предоставления жилищной помощи.
В частности, необходима интеграция процедуры получения жилищной помощи на оплату коммунальных услуг с существующими государственными цифровыми платформами. Это позволит автоматизировать процессы подачи заявок, рассмотрения и одобрения назначения жилищной помощи, а также ее перечисления непосредственно на оплату коммунальных услуг, что снизит риски нецелевого использования средств.
В 2025 году будет внедрена единая автоматизированная система, содержащая информацию об абонентах по всем видам коммунальных услуг и оплаченных сумм расходов.
Предлагаемый механизм позволит автоматически интегрировать данные об оплате счетов за коммунальные услуги и централизовать работу местных исполнительных органов.
Данный подход к поддержке малообеспеченного населения обеспечит прозрачность использования бюджетных средств за счет целевого оказания жилищной помощи для населения. В отличие от прямого субсидирования тарифов, которое распространяется на всех потребителей, независимо от уровня их доходов, жилищная помощь будет направлена исключительно на те категории граждан, которые действительно нуждаются в финансовой помощи.
Приложение
к Национальному проекту
"Модернизация энергетического и
коммунального секторов"
План-график реализации Национального проекта
№ п/п Наименование Единица измерения Ответственные исполнители Срок завершения Факт предыдущего года 2025 2026 2027 2028 2029 Всего финансирование Источник финансирования
План на год % к факту пред. года республиканский бюджет местный бюджет внебюджетные средства
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Задача 1. Модернизация и строительство инфраструктуры (сетей и объектов) энергетического и коммунального секторов
Показатель 1. Уровень износа сетей теплоснабжения
%
МЭ, МИО
2029 год
54%
50%
-4%
48%
45%
43%
42%

1 635 (оның ішінде субсидиялар 125)
9 102 (оның ішінде субсидиялар 924)
10 557 (оның ішінде субсидиялар 1 629)
10 980 (оның ішінде субсидиялар 2 303)
10 108 (оның ішінде субсидиялар 2 830)
42 381 (оның ішінде субсидиялар 7 810)
7 810
34 571
6
Батыс Қазақстан облысында 33 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Батыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары Нарымбетов Бақытжан Хаберұлы
2029 жыл
3
9
10
7
4
инвестиция, млн тг
2 025 (оның ішінде субсидиялар 154)
7 566 (оның ішінде субсидиялар 862)
9 431 (оның ішінде субсидиялар 1 479)
7 334 (оның ішінде субсидиялар 1 877)
5 077 (оның ішінде субсидиялар 2 044)
31 363 (оның ішінде субсидиялар 6 416)
6 416
24 947
7
Жамбыл облысында 62 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Жамбыл облысы әкімінің орынбасары Мәдібек Қанатбек Қайшыбекұлы
2029 жыл
5
17
20
13
7
инвестиция, млн тг
3 959 (оның ішінде субсидиялар 302)
14 790 (оның ішінде субсидиялар 1 685)
18 436 (оның ішінде субсидиялар 2 892)
14 336 (оның ішінде субсидиялар 3 669)
9 787 (оның ішінде субсидиялар 3 996)
61 308 (оның ішінде субсидиялар 12 543)
12 543
48 765
8
Қарағанды облысында 217 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Қарағанды облысы әкімінің орынбасары Тайжанов Азамат Айтбайұлы
2029 жыл
17
58
69
47
26
инвестиция, млн тг
13 304 (оның ішінде субсидиялар 1 014)
49 701 (оның ішінде субсидиялар 5 661)
61 951 (оның ішінде субсидиялар 9 717)
48 175 (оның ішінде субсидиялар 12 329)
32 887 (оның ішінде субсидиялар 13 427)
206 018 (оның ішінде субсидиялар 42 148
42 148
163 870
9
Қызылорда облысында 60 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Қызылорда облысы әкімінің орынбасары Жаханов Бақыт Дүйсенұлы
2029 жыл
6
15
13
14
12
инвестиция, млн тг
5945 (оның ішінде субсидиялар 453)
15269 (оның ішінде субсидиялар 2001)
14269 (оның ішінде субсидиялар 2831)
16049 (оның ішінде субсидиялар 3696)
14886 (оның ішінде субсидиялар 4363)
66418 (оның ішінде субсидиялар 13344)

1 635 (в том числе субсидии 125)
9 102 (в том числе субсидии 924)
10 557 (в том числе субсидии 1 629)
10 980 (в том числе субсидии 2 303)
10 108 (в том числе субсидии 2830)
42 381 (в том числе субсидии 7 810)
7 810
34 571
6
Модернизация и строительство 33 км сетей и источников теплоснабжения в Западно-Казахстанской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Западно-Казахстанской области Нарымбетов Бақытжан Хаберұлы
2029 год
3
9
10
7
4
инвес., млн тг
2 025 (в том числе субсидии 154)
7 566 (в том числе субсидии 862)
9 431 (в том числе субсидии 1 479)
7 334 (в том числе субсидии 1 877)
5 007 (в том числе субсидии 2 044)
31 363 (в том числе субсидии 6 416)
6 416
24 947
7
Модернизация и строительство 62 км сетей и источников теплоснабжения в Жамбылской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Жамбылской области Мәдібек Қанатбек Қайшыбекұлы
2029 год
5
17
20
13
7
инвес., млн тг
3 959 (в том числе субсидии 302)
14 790 (в том числе субсидии 1 685)
18 436 (в том числе субсидии 2 892)
14 336 (в том числе субсидии 3 669)
9 787 (в том числе субсидии 3 996)
61 308 (в том числе субсидии 12 543)
12 543
48 765
8
Модернизация и строительство 217 км сетей и источников теплоснабжения в Карагандинской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Карагандинской области Тайжанов Азамат Айтбаевич
2029 год
17
58
69
47
26
инвес., млн тг
13 304 (в том числе субсидии 1 014)
49 701 (в том числе субсидии 5 661)
61 951 (в том числе субсидии 9 717)
48 175 (в том числе субсидии 12 329)
32 887 (в том числе субсидии 13 427)
206 018 (в том числе субсидии 42 148)
42 148
163 870
9
Модернизация и строительство 60 км сетей и источников теплоснабжения в Кызылординской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Кызылординской области Жаханов Бахыт Дуйсенович
2029 год
6
15
13
14
12
инвес., млн тг
5 945 (в том числе субсидии 453)
15 269 (в том числе субсидии 2 001)
14 269 (в том числе субсидии 2 831)
16 049 (в том числе субсидии 3 696)
14 886 (в том числе субсидии 4 363)
66 418 (в том числе субсидии 13 344)

13344
53 074
10
Жетісу облысында 31 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Жетісу облысы әкімінің орынбасары Қанағатов Әсет Серікұлы
2029 жыл
2
8
10
7
4
инвестиция, млн тг
1 860 (оның ішінде субсидиялар 142)
6 948 (оның ішінде субсидиялар 791)
8 660 (оның ішінде субсидиялар 1358)
6 734 (оның ішінде субсидиялар 1723)
4 597 (оның ішінде субсидиялар 1877)
28 799 (оның ішінде субсидиялар 5 892)
5 892
22 907
11
Қостанай облысында 86 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Қостанай облысы әкімінің орынбасары Таңжарықов Берік Қуанышұлы
2029 жыл
7
23
27
19
10
инвестиция, млн тг
5 359 (оның ішінде субсидиялар 408)
20 018 (оның ішінде субсидиялар 2280)
24 952 (оның ішінде субсидиялар 3914)
19 404 (оның ішінде субсидиялар 4966)
13 246 (оның ішінде субсидиялар 5408)
82 979 (оның ішінде субсидиялар 16976)
16976
66 003
12
Маңғыстау облысында 175 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Маңғыстау облысы әкімінің орынбасары Ізбергенов Ербол Күрентайұлы
2029 жыл
13
47
56
38
21
инвестиция, млн тг
11 462 (оның ішінде субсидиялар 874)
42 818 (оның ішінде субсидиялар 4877)
53 371 (оның ішінде субсидиялар 8371)
41 504 (оның ішінде субсидиялар 10621)
28 333 (оның ішінде субсидиялар 11568)
177 487 (оның ішінде субсидиялар 36311)
36 311
141 176
13
Павлодар облысында 106 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Павлодар облысы әкімінің орынбасары Батырғожинов Серік Барлыбайұлы
2029 жыл
8
28
34
23
13
инвестиция, млн тг
6 856 (оның ішінде субсидиялар 522)
25 611 (оның ішінде субсидиялар 2 917)
31 923 (оның ішінде субсидиялар 5 007)
24 825 (оның ішінде субсидиялар 6 353)
16 947 (оның ішінде субсидиялар 6 919)
106 162 (оның ішінде субсидиялар 21 719)
21 719
84 443
14
Солтүстік Қазақстан облысында 83 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің орынбасары Дүзелбаев Қанат Малғаждарұлы
2029 жыл
6
22
27
18
10
инвестиция, млн тг

13 344
53 074
10
Модернизация и строительство 31 км сетей и источников теплоснабжения в области Жетiсу
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима области Жетісу Канагатов Асет Серикович
2029 год
2
8
10
7
4
инвес., млн тг
1 860 (в том числе субсидии 142)
6 948 (в том числе субсидии 791)
8 660 (в том числе субсидии 1 358)
6 734 (в том числе субсидии 1 723)
4 597 (в том числе субсидии 1 877)
28 799 (в том числе субсидии 5 892)
5 892
22 907
11
Модернизация и строительство 86 км сетей и источников теплоснабжения в Костанайской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Костанайской области Танжариков Берик Куанышевич
2029 год
7
23
27
19
10
инвес., млн тг
5 359 (в том числе субсидии 408)
20 018 (в том числе субсидии 2 280)
24 952 (в том числе субсидии 3 914)
19 404 (в том числе субсидии 4 966)
13 246 (в том числе субсидии 5 408)
82 979 (в том числе субсидии 16 976)
16 976
66 003
12
Модернизация и строительство 175 км сетей и источников теплоснабжения в Мангистауской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Мангистауской области Избергенов Ербол Курентаевич
2029 год
13
47
56
38
21
инвес., млн тг
11 462 (в том числе субсидии 874)
42 818 (в том числе субсидии 4 877)
53 371 (в том числе субсидии 8 371)
41 504 (в том числе субсидии 10 621)
28 333 (в том числе субсидии 11 568)
177 487 (в том числе субсидии 36 311)
36 311
141 176
13
Модернизация и строительство 106 км сетей и источников теплоснабжения в Павлодарской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Павлодарской области Батыргужинов Серик Барлыбаевич
2029 год
8
28
34
23
13
инвес., млн тг
6 856 (в том числе субсидии 522)
25 611 (в том числе субсидии 2 917)
31 923 (в том числе субсидии 5 007)
24 825(в том числе субсидии 6 353)
16 947 (в том числе субсидии 6 919)
106 162 (в том числе субсидии 21 719)
21 719
84 443
14
Модернизация и строительство 83 км сетей и источников теплоснабжения в Северо-Казахстанской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Северо-Казахстанской области Дузелбаев Канат Малгаждарович
2029 год
6
22
27
18
10
инвес., млн тг

5 317 (оның ішінде субсидиялар 405)
19 861 (оның ішінде субсидиялар 2262)
24 756 (оның ішінде субсидиялар 3883)
19 251 (оның ішінде субсидиялар 4927)
13 142 (оның ішінде субсидиялар 5366)
82 327 (оның ішінде субсидиялар 16843)
16 843
65 484
15
Түркістан облысында 25 шақырым жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Түркістан облысы әкімінің орынбасары Жолдасов Зулфухар Сансызбайұлы
2029 жыл
2
7
8
5
3
инвестиция, млн тг
1 631 (оның ішінде субсидиялар 124)
6 093 (оның ішінде субсидиялар 694)
7 594 (оның ішінде субсидиялар 1191)
5 906 (оның ішінде субсидиялар 1511)
4 031 (оның ішінде субсидиялар 1646)
25 255 (оның ішінде субсидиялар 5167)
5 167
20 088
16
Ұлытау облысында 80 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Ұлытау облысы әкімінің орынбасары Үсенов Ұлантай Төлеутайұлы
2029 жыл
6
21
25
18
10
инвестиция, млн тг
5 049 (оның ішінде субсидиялар 385)
18 654 (оның ішінде субсидиялар 2149)
23 513 (оның ішінде субсидиялар 3688)
18 284 (оның ішінде субсидиялар 4679)
12 482 (оның ішінде субсидиялар 5096)
78 192 (оның ішінде субсидиялар 15977)
15 977
62 195
17
Шығыс Қазақстан облысында 145 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Шығыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары Байахметов Бақытжан Кәкенқаджыұлы
2029 жыл
11
39
46
32
17
инвестиция, млн тг
8 441 (оның ішінде субсидиялар 5643)
31 533 (оның ішінде субсидиялар 3592)
39 304 (оның ішінде субсидиялар 6165)
30 565 (оның ішінде субсидиялар 7822)
20 865 (оның ішінде субсидиялар 8519)
130 708 (оның ішінде субсидиялар 26741)
26 741
103 967
18
Астана қаласында 32 км жылумен жабдықтау желісі мен көздерін жаңғырту және салу
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Астана қаласы әкімінің орынбасары Өтебаев Еркін Кенжебайұлы
2029 жыл
3
8
7
7
7
инвестиция, млн тг
749 (оның ішінде субсидиялар 57)
5 685 (оның ішінде субсидиялар 539)
3 923 (оның ішінде субсидиялар 783)
4 005 (оның ішінде субсидиялар 1011)
7 399 (оның ішінде субсидиялар 1462)
21 760 (оның ішінде субсидиялар 3852)

5 317 (в том числе субсидии 405)
19 861 (в том числе субсидии 2 262)
24 756 (в том числе субсидии 3 883)
19 251 (в том числе субсидии 4 927)
13 142 (в том числе субсидии 5 366)
82 327 (в том числе субсидии 16 843)
16 843
65 484
15
Модернизация и строительство 25 км сетей и источников теплоснабжения в Туркестанской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Туркестанской области Жолдасов Зулфухар Сансызбаевич
2029 год
2
7
8
5
3
инвес., млн тг
1 631 (в том числе субсидии 124)
6 093 (в том числе субсидии 694)
7 594 (в том числе субсидии 1 191)
5 906 (в том числе субсидии 1 511)
4 031 (в том числе субсидии 1 646)
25 255 (в том числе субсидии 5 167)
5 167
20 088
16
Модернизация и строительство 80 км сетей и источников теплоснабжения области Ұлытау
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима области Ұлытау Усенов Улантай Тулеутаевич
2029 год
6
21
25
18
10
инвес., млн тг
5 049 (в том числе субсидии 385)
18 654 (в том числе субсидии 2 149)
23 513 (в том числе субсидии 3 688)
18 284 (в том числе субсидии 4 679)
12 482 (в том числе субсидии 5 096)
78 192 (в том числе субсидии 15 997)
15 997
62 195
17
Модернизация и строительство 145 км сетей и источников теплоснабжения в Восточно-Казахстанской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Восточно-Казахстанской области Байахметов Бакытжан Какенкаджиевич
2029 год
11
39
46
32
17
инвес., млн тг
8 441 (в том числе субсидии 643)
31 533 (в том числе субсидии 3 592)
39 304 (в том числе субсидии 6 165)
30 565 (в том числе субсидии 7 822)
20 865 (в том числе субсидии 8 519)
130 708 (в том числе субсидии 26 741)
26 741
103 967
18
Модернизация и строительство 32 км сетей и источников теплоснабжения в городе Астане
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима города Астаны Отебаев Ерсин Кенжебаевич
2029 год
3
8
7
7
7
инвес., млн тг
749 (в том числе субсидии 57)
5 685 (в том числе субсидии 539)
3 923 (в том числе субсидии 783)
4 005 (в том числе субсидии 1 011)
7 399 (в том числе субсидии 1 462)
21 760 (в том числе субсидии 3 852)

101 598
429 961
23
Ақтөбе облысында 8 884 км электрмен жабдықтау желісін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары Есенбаев Асылбек Есимканович
2029 жыл
283
1 291
1 889
2 447
2 974
инвестиция, млн тг
9 356 (оның ішінде субсидиялар 713)
52 918 (оның ішінде субсидиялар 4692)
99 330 (оның ішінде субсидиялар 11904)
163 491 (оның ішінде субсидиялар 23429)
250 480 (оның ішінде субсидиялар 40537)
575 576 (оның ішінде субсидиялар 81275)
81 275
494 302
24
Атырау облысында 2 877 км электрмен жабдықтау желісін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Атырау облысы әкімінің орынбасары Нұртаев Қайрат Талапович
2029 жыл
222
546
689
737
683
инвестиция, млн тг
1 694 (оның ішінде субсидиялар 129)
4 503 (оның ішінде субсидиялар 462)
5 457 (оның ішінде субсидиялар 843)
6 442 (оның ішінде субсидиялар 1265)
7 561 (оның ішінде субсидиялар 1725)
25 657 (оның ішінде субсидиялар 4425)
4 425
21 233
25
Батыс Қазақстан облысында 16 704 км электрмен жабдықтау желісін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Батыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары Нарымбетов Бақытжан Хаберұлы
2029 жыл
2 004
4 176
3 842
3 508
3 174
инвестиция, млн тг
21 862 (оның ішінде субсидиялар 1666)
47 231 (оның ішінде субсидиялар 5139)
47 002 (оның ішінде субсидиялар 8329)
46 495 (оның ішінде субсидиялар 11171)
45 555 (оның ішінде субсидиялар 13579)
208 145 (оның ішінде субсидиялар 39884)
39 884
168 261
26
Жамбыл облысында 1 302 км электрмен жабдықтау желісін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Жамбыл облысы әкімінің орынбасары Мәдібек Қанатбек Қайшыбекұлы
2029 жыл
130
293
293
293
293
инвестиция, млн тг
1584 (оның ішінде субсидиялар 121)
3851 (оның ішінде субсидиялар 405)
4302 (оның ішінде субсидиялар 702)
4813 (оның ішінде субсидиялар 1010)
5336 (оның ішінде субсидиялар 1323)
19885 (оның ішінде субсидиялар 3561)
3561
16 324
27
Қарағанды облысында 4 251 км электрмен жабдықтау желісін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Қарағанды облысы әкімінің орынбасары Тайжанов Азамат Айтбайұлы
2029 жыл

101 598
429 961
23
Модернизация 8 884 км сетей электроснабжения в Актюбинской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Актюбинской области Есенбаев Асылбек Есимканович
2029 год
283
1 291
1 889
2 447
2 974
инвес., млн тг
9 356 (в том числе субсидии 713)
52 918 (в том числе субсидии 4 692)
99 330 (в том числе субсидии 11 904)
163 491 (в том числе субсидии 23 429)
250 480 (в том числе субсидии 40 537)
575 576 (в том числе субсидии 81 275)
81 275
494 302
24
Модернизация 2 877 км сетей электроснабжения в Атырауской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Атырауской области Нұртаев Қайрат Талапович
2029 год
222
546
689
737
683
инвес., млн тг
1 694 (в том числе субсидии 129)
4 503 (в том числе субсидии 462)
5 457 (в том числе субсидии 843)
6 442 (в том числе субсидии 1 265)
7 561 (в том числе субсидии 1 725)
25 657 (в том числе субсидии 4 425)
4 425
21 233
25
Модернизация 16 704 км сетей электроснабжения в Западно-Казахстанской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Западно-Казахстанской области Нарымбетов Бақытжан Хаберұлы
2029 год
2 004
4 176
3 842
3 508
3 174
инвес., млн тг
21 862 (в том числе субсидии 1 666)
47 231 (в том числе субсидии 5 139)
47 002 (в том числе субсидии 8 329)
46 495 (в том числе субсидии 11 171)
45 555 (в том числе субсидии 13 579)
208 145 (в том числе субсидии 39 884)
39 884
168 261
26
Модернизация 1 302 км сетей электроснабжения в Жамбылской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Жамбылской области Мәдібек Қанатбек Қайшыбекұлы
2029 год
130
293
293
293
293
инвес., млн тг
1 584 (в том числе субсидии 121)
3 851 (в том числе субсидии 405)
4 302 (в том числе субсидии 702)
4 813 (в том числе субсидии 1010)
5 336 (в том числе субсидии 1323)
19 885 (в том числе субсидии 3 561)
3 561
16 324
27
Модернизация 4 251 км сетей электроснабжения в Карагандинской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Карагандинской области Тайжанов Азамат Айтбаевич
2029 год

7 814
36 618
32
Павлодар облысында 2 075 км электрмен жабдықтау желісін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Павлодар облысы әкімінің орынбасары Батырғожинов Серік Барлыбайұлы
2029 жыл
193
486
489
461
446
инвестиция, млн тг
7 539 (оның ішінде субсидиялар 575)
25 173 (оның ішінде субсидиялар 2449)
29 982 (оның ішінде субсидиялар 4548)
29 596 (оның ішінде субсидиялар 6434)
31 655 (оның ішінде субсидиялар 8254)
123 945 (оның ішінде субсидиялар 22259)
22 259
101 686
33
Солтүстік Қазақстан облысында 6 947 км электрмен жабдықтау желісін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің орынбасары Дүзелбаев Қанат Малғаждарұлы
2029 жыл
699
1 636
1 621
1 486
1 505
инвестиция, млн тг
30 216 (оның ішінде субсидиялар 2303)
74 597 (оның ішінде субсидиялар 7813)
84 328 (оның ішінде субсидиялар 13644)
94 200 (оның ішінде субсидиялар 19691)
104 884 (оның ішінде субсидиялар 25860)
388 225 (оның ішінде субсидиялар 69310)
69 310
318 915
34
Түркістан облысы мен Шымкент қаласында 5 308 км электрмен жабдықтау желісін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы, Түркістан облысы әкімінің орынбасары Жолдасов Зулфухар Сансызбайұлы және Шымкент қаласы әкімінің орынбасары Кәрімов Айдын Мейрамбекұлы
2029 жыл
532
1 214
1 227
1 187
1 148
инвестиция, млн тг
10 058 (оның ішінде субсидиялар 767)
24 242 (оның ішінде субсидиялар 2556)
26 870 (оның ішінде субсидиялар 4409)
29 562 (оның ішінде субсидиялар 6295)
32 273 (оның ішінде субсидиялар 8169)
123 005 (оның ішінде субсидиялар 22195)
22 195
100 811
35
Ұлытау облысының 502 км электрмен жабдықтау желісін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы және Ұлытау облысы әкімінің орынбасары Үсенов Ұлантай Төлеутайұлы
2029 жыл
50
113
113
113
113
инвестиция, млн тг
5 859 (оның ішінде субсидиялар 447)
14 121 (оның ішінде субсидиялар 1489)
15 651 (оның ішінде субсидиялар 2568)
17 219 (оның ішінде субсидиялар 3667)
18 799 (оның ішінде субсидиялар 4758)
71 648 (оның ішінде субсидиялар 12928)
12 928
58 720
36
Алматы қаласы мен Алматы облысындағы 1 527 км электрмен жабдықтау желісін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Есімханов Сұңғат Қуатұлы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қасенов Арман Бақытжанұлы, Алматы облысы әкімінің орынбасары Құдайбергенов Нұржан Кеңесұлы және Алматы қаласы әкімінің орынбасары Әмрин Асқар Кемеңгерұлы
2029 жыл

7 814
36 618
32
Модернизация 2 075 км сетей электроснабжения в Павлодарской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Павлодарской области Батыргужинов Серик Барлыбаевич
2029 год
193
486
489
461
446
инвес., млн тг
7 539 (в том числе субсидии 575)
25 173 (в том числе субсидии 2 449)
29 982 (в том числе субсидии 4 548)
29 596 (в том числе субсидии 6 434)
31 655 (в том числе субсидии 8 254)
123 945 (в том числе субсидии 22 259)
22 259
101 686
33
Модернизация 6 947 км сетей электроснабжения в Северо-Казахстанской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Северо-Казахстанской области Дузелбаев Канат Малгаждарович
2029 год
699
1 636
1 621
1 486
1 505
инвес., млн тг
30 216 (в том числе субсидии 2 303)
74 597 (в том числе субсидии 7 813)
84 328 (в том числе субсидии 13 644)
94 200 (в том числе субсидии 19 691)
104 884 (в том числе субсидии 25 860)
388 225 (в том числе субсидии 69 310)
69 310
318 915
34
Модернизация 5 308 км сетей электроснабжения в Туркестанской области и в городе Шымкенте
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович, заместитель акима Туркестанской области Жолдасов Зулфухар Сансызбаевич и заместитель акима города Шымкента Каримов Айдын Мейрамбекович
2029 год
532
1 214
1 227
1 187
1 148
инвес., млн тг
10 058 (в том числе субсидии 767)
24 242 (в том числе субсидии 2 556)
26 870 (в том числе субсидии 4 409)
29 562 (в том числе субсидии 6 295)
32 273 (в том числе субсидии 8 169)
123 005 (в том числе субсидии 22 195)
22 195
100 811
35
Модернизация 502 км сетей электроснабжения области Ұлытау
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима области Ұлытау Усенов Улантай Тулеутаевич
2029 год
50
113
113
113
113
инвес., млн тг
5 859 (в том числе субсидии 447)
14 121 (в том числе субсидии 1 489)
15 651 (в том числе субсидии 2 568)
17 219 (в том числе субсидии 3 667)
18 799 (в том числе субсидии 4 758)
71 648 (в том числе субсидии 12 928)
12 928
58 720
36
Модернизация 1 527 км сетей электроснабжения в городе Алматы и Алматинской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович, заместитель акима Алматинской области Кудайбергенов Нуржан Кенесович и заместитель акима города Алматы Амрин Аскар Кемеңгерович
2029 год

125
Жобаларды алдын ала іріктеу, жобалық-сметалық құжаттаманы жобалауға тапсырманы келісу және ұлттық жоба шеңберінде жобаларды іске асыру мониторингі бойынша техникалық Оператор қызметінің бірыңғай қағидалары
ӨҚМ, ЭМ, ҰЭМ, "ТКШ Қазорталығы" АҚ
(келісу бойынша)
1-тоқсан 2025
қаржыландыруды қажет етпейді
126
Мердігерлерді немесе консорциумды іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту
ӨҚМ, ЭМ, ҰЭМ, "ТКШ Қазорталығы" АҚ
(келісу бойынша)
ақпан 2025 жыл
қаржыландыруды қажет етпейді

125
Единые правила деятельности технического оператора по предварительному отбору проектов, согласованию задания на проектирование проектно-сметной документации и мониторингу реализации проектов в рамках Национального проекта
МПС, МНЭ, МЭ, АО "КазцентрЖКХ" (по согласованию)
1-квартал 2025 год
не требует финансирования
126
Утверждение правил и критериев отбора подрядчиков или консорциума
МПС, МЭ, МНЭ, АО "Казцентр ЖКХ"
(по согласованию)
февраль 2025 год
не требует финансирования

510
340
850
850
8-көрсеткіш. Зияткерлік энергия жүйесімен (SmartGrid) қамтамасыз етілген Жүйелік оператордың ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің үлесі
ЭМ, ЦДИАӨМ
2030 жыл
43,6%
50 %
60 %
70 %
80 %
90 %
146
Технологиялық ақпараттық жүйелерді (SCADA/EMS, SBRE, WAMS/WACS, ARChM, SMIU және т.б.) құру және жаңғырту
млн тг
ЭМ, ЦДИАӨМ
2030
1 545
694
4 927
6 088
6 192
19 446
19 446
147
Жүйелік оператордың ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін құру және жаңғырту
млн тг
ЭМ, ЦДИАӨМ
2030
5 235
2 539
6 691
5 968
4 759
25 192
25 192
3-міндет. Орнықты және қолжетімді қаржыландыру тетігін құру
1-көрсеткіш. Ұлттық жобаның талаптарына сәйкес келетін және қаржыландырушы ұйымға құжаттардың толық пакетін ұсынған ТММ жобаларын жеңілдікпен қаржыландырумен қамтамасыз ету деңгейі
%
ҰЭМ, Қаржымині, ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
100%
100%
100%
100%
100%
148
ЕДБ, "ҚДБ" АҚ, ХҚИ арқылы ТМС-ға тікелей несие беру тетігін іске асыру ережелерін әзірлеу және бекіту
ҰЭМ, ҚНРДА, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, ҚҚҚ
2025
жылғы 1-тоқсан
қаржыландыруды қажет етпейді
149
"ҚТК" АҚ арқылы ЖАО МБҚ сатып алу тетігі есебінен мемлекеттік ТМС қаржыландыру тетігін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
ҰЭМ, ҚР ӨКҚ, ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "ҚТК" АҚ
2025
жылғы 1-тоқсан
қаржыландыруды қажет етпейді
150
ЖАО арқылы бюджеттік кредиттеу тетігін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
Қаржымині, ҰЭМ, ӨҚМ, ЭМ, ЖАО
2025
жылғы 1-тоқсан
қаржыландыруды қажет етпейді
151
ТМС-ның қаржылық жағдайы қанағаттанарлықсыз болған жағдайда ТМС-ны ЖАО немесе ӘКК арқылы капиталдандыру тетігін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
ҰЭМ
2025
жылғы 1-тоқсан
қаржыландыруды қажет етпейді
152
Ұлттық жоба шеңберінде ТМС қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту
ЭМ, ҰЭМ, ӨҚМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
2025
жылғы 1-тоқсан
қаржыландыруды қажет етпейді
153
Екінші деңгейдегі банктермен, "ҚДБ" АҚ-мен Ұлттық жоба шеңберінде ТМС жобаларын қаржыландыруға өтінімдерді жеделдетіп қарау туралы негіздемелік келісім жасасу
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰЭМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
2025
жылғы 1-тоқсан
қаржыландыруды қажет етпейді
154
Әзірлеу және/немесе қолданыстағы заңнамаға және басқа да нормативтік құқықтық актілерге ТМС қарыздарының сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мақсаттарына бюджет қаражатын бөлуді көздейтін өзгерістер енгізу, ЖАО мемлекеттік бағалы қағаздарын шығару лимиттерін ұлғайту, бюджеттік несиелер беру, қолданыстағы шектеулерді алып тастау тарифке пайданың рұқсат етілген деңгейін қосу
ҰЭМ, ӨҚМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
2025
жылғы 2-тоқсан
қаржыландыруды қажет етпейді
4-міндет. Отандық өндірушілердің өнімдерін барынша пайдалануды қамтамасыз ету
1-көрсеткіш. Ұлттық жоба жобалары шеңберінде жеткізушілердің жалпы санындағы ОТӨ үлесі
%
ӨҚМ, ҰЭМ

510
340
850
850
Показатель 8. Доля объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры системного оператора, обеспеченных интеллектуальной энергосистемой (SmartGrid)
%
МЭ, МЦРИАП
2030 год
43,6%
50%
60%
70%
80%
90%
146
Создание и модернизация технологических информационной систем (SCADA/EMS, СБРЭ, WAMS/WACS, АРЧМ, СМиУ и т.д.)
млн тг
МЭ, МЦРИАП
2030 год
1 545
694
4 927
6 088
6 192
19 446
19 446
147
Создание и модернизация объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры системного оператора
млн тг
МЭ, МЦРИАП
2030 год
5 235
2 539
6 691
5 968
4 759
25 192
25 192
Задача 3. Создание механизма устойчивого и доступного финансирования
Показатель 1. Уровень обеспеченности льготным финансированием проектов СЕМ, соответствующих требованиям Национального проекта и предоставивших полный пакет документов в финансирующую организацию
%
МНЭ, МФ, АРРФР (по согласованию), Нац Банк (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), МИО
100%
100%
100%
100%
100%
148
Разработка и утверждение правил реализации механизма прямого кредитования СЕМ через БВУ, АО "БРК", МФИ
МНЭ, АРРФР, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АФК
1-квартал 2025
не требует финансирования
149
Разработка и утверждение правил реализации механизма финансирования государственных СЕМ за счет механизма выкупа ГЦБ МИО через АО "КЖК"
МНЭ, МПС, МИО, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КЖК" (по согласованию)
1-квартал 2025
не требует финансирования
150
Разработка и утверждение правил реализации механизма бюджетного кредитования через МИО
МФ, МНЭ, МПС, МЭ, МИО
1-квартал 2025
не требует финансирования
151
Разработка и утверждение правил реализации механизма капитализации СЕМ через МИО или СПК в случае неудовлетворительного финансового состояния СЕМ
МНЭ
1-квартал 2025
не требует финансирования
152
Разработка и утверждение правил субсидирования части ставки вознаграждения по займам СЕМ в рамках Национального проекта
МЭ, МПС, МФ, МНЭ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
1-квартал 2025
не требует финансирования
153
Заключение рамочного соглашения с БВУ, АО "БРК" по ускоренному рассмотрению заявок на финансирование по проектам СЕМ в рамках Национального проекта
АРРФР (по согласованию), МНЭ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
1-квартал 2025
не требует финансирования
154
Разработка и/или внесение изменений в действующее законодательство и другие нормативные правовые акты, предусматривающих выделение бюджетных средств на цели субсидирования ставки вознаграждения займов СЕМ, увеличение лимитов по выпуску ГЦБ МИО, предоставление бюджетных займов, снятие существующих ограничений по включению в тариф допустимого уровня прибыли
МНЭ, МПС, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
2-квартал 2025
не требует финансирования
Задача 4. Обеспечение максимального использования продукции ОТП
Показатель 1. Доля ОТП в общем количестве поставщиков в рамках проектов Национального проекта
%
МПС, МНЭ

13 588 642
оның ішінде
*
*
*
*
*
РБ
*
*
*
*
84 274
207 766
319 325
400 938
467 767
1 480 071
1 480 071
*
*
ЖБ
*
*
*
*
*
*
*
Бюджеттен тыс қаражат
*
*
*
*
941 317
*
3 020 227
2 947 312
3 080 847
3 598 939
13 588 642
*
*
13 588 642
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚШ – Америка Құрама Штаттары
АЭК – аймақтық электр желісі компаниясы
ӘКК – әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ – "Бәйтерек" Ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БЖЗҚ – "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы
БТҚ – бірыңғай төлем құжаты
ЕБА – есепке алудың бақылау аспабы
ЕДБ – Екінші деңгейдегі банктер
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары
ЖСҚ – жобалау-сметалық құжаттама
ЖІӨ – жалпы ішкі өнім
ЖЭО – жылу электр орталығы
КТҚ – Кәріз-тазарту құрылыстары
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
"ҚДБ" АҚ – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы
ҚҚҚ – Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы
ҚМЖ – құрылыс-монтаждау жұмыстары
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
"ҚТК" АҚ – "Қазақстандық тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамы
МАЭС – мемлекеттік аудандық электр станциясы
МБҚ – мемлекеттік бағалы қағаздар
МҚБТ – Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржыны басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы
МҚК ААЖ – Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі
НҚА – нормативтік-құқықтық акт
ОТӨ – отандық тауар өндірушілер
ӨДҚ – "Өнеркәсіпті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ӨҚМ – Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
ПІБ – Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
РБ – республикалық бюджет
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ – "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
ТКШ – тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
"ТКШ ҚазОрталығы" АҚ – "Қазақстандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту орталығы" акционерлік қоғамы
ТМС – табиғи монополиялардың субъектісі
ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасы
Ұлттық Банк – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұлттық жоба – "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы
ҰЭМ – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ХҚИ – халықаралық қаржы институты
ХҚҰ – халықаралық қаржы ұйымдары
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының дамуды цифрландыру, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ЭКЕАЖ – электр энергиясын есепке алудың автоматтандырылған жүйесі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭӨҰ – энергия өндіруші ұйым
ЭТРМ – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба
ЭЫДҰ – экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
"ЭЭДИ" АҚ – "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты" акционерлік қоғамы

13 588 642
в том числе
*
*
*
*
*
РБ
*
*
*
*
84 274
207 766
319 325
400 938
467 767
1 480 071
1 480 071
*
*
МБ
*
*
*
*
*
*
-
*
Внебюджетные средства
*
*
*
*
941 317
*
3 020 227
2 947 312
3 080 847
3 598 939
13 588 642
*
*
13 588 642
Примечание: расшифровка аббревиатур:
США – Соединенные Штаты Америки
РЭК – региональная электросетевая компания
СПК – социально-предпринимательская корпорация
АО "НУХ "Байтерек" – акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
ЕНПФ – акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд"
КПУ – контрольный прибор учета
БВУ – банки второго уровня
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы
ПСД – проектно-сметная документациия
ВВП – валовый внутренний продукт
ТЭЦ – теплоэлектроцентраль
КОС – канализационные очистные сооружения
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
АО "БРК" – акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
АФК – ассоциация финансистов Казахстана
СМР – строительно-монтажные работы
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АО "КЖК" – акционерное общество "Казахстанская жилищная компания"
ГРЭС – государственная районная электростанция
ГЦБ – государственные ценные бумаги
КУГФ – Концепция управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года
АИС ГГК – автоматизированная информационная система государственного градостроительного кадастра
НПА – нормативно-правовой акт
ОТП – отечественные товаропроизводители
ФРП – акционерное общество "Фонд развития промышленности"
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
УДП – Управление делами Президента Республики Казахстан
РБ – республиканский бюджет
АО "ФНБ "Самрук Қазына" – акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
ЖКХ – жилищно-коммунальное хозяйство
АО "Казцентр ЖКХ" – акционерное общество "Казахстанский центр модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства"
СЕМ – субъект естественных монополий
НПП – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
Нац Банк – Национальный Банк Республики Казахстан
Национальный проект – Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов"
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФИ – Международный финансовый институт
МФО – международные финансовые организации
МЦРИАП – Министерство цифровизации развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
АСКУЭ – автоматизированная система учета электроэнергии
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан
ЭПО – энергопроизводящая организация
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ЭЦП – электронная цифровая подпись
ОЭСР – Организация экономического сотрудничества и развития
АО "ИРЭЭ" – акционерное общество "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения"