Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 1142 қаулысы.
"Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 1-тармағына және 25-бабына, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 86-бабының 1-тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4) тармақшасына, "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 24-32-14.279-3 тапсырмасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" жоғары ғылыми ұйымына (бұдан әрі – Академия) қайта құру жолымен қайта ұйымдастырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Академияға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық жасау жөніндегі уәкілетті орган болып айқындалсын.
3. Мыналар Академия қызметінің негізгі түрлері болып айқындалсын:
1) әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің басым бағыттарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы стратегиялық, іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын айқындау жөніндегі ұсынымдарды тұжырымдау;
2) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Ғылым және технологиялар жөніндегі ұлттық кеңеске уәкілетті орган ұсынған ғылым мен технологияларды дамытудың стратегиялық басым бағыттарына талдау жүргізу;
3) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру үшін Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның қарауына ұсынылған ғылыми-техникалық тапсырмаларға сараптама жүргізу;
4) ғылымды дамыту бойынша форсайттық (болжамдық) зерттеулер дайындауды және жүргізуді жүзеге асыру;
5) ғылым саласында атаулы сыйлықтар мен стипендиялар алуға конкурстар өткізу;
6) ғылым мен техниканың әртүрлі салаларында ғылыми зерттеулер жүргізу;
7) ғылыми журналдар шығару;
8) халықаралық ғылыми және ғылыми-техникалық ынтымақтастықты дамытуға қатысу;
9) ғылымды танымал етуге қатысу.
4. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
5. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.

О некоторых вопросах Национальной академии наук Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 1142.
В соответствии с пунктом 1 статьи 19 и статьей 25 Закона Республики Казахстан "О некоммерческих организациях", пунктом 1 статьи 86 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", подпунктом 4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", статьей 15 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике", поручением Президента Республики Казахстан от 27 декабря 2024 года № 24-32-14.279-3 Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать некоммерческое акционерное общество "Национальная академия наук Республики Казахстан" при Президенте Республики Казахстан путем преобразования в высшую научную организацию "Национальная академия наук Республики Казахстан" при Президенте Республики Казахстан (далее – Академия).
2. Определить уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении Академии Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Определить основными видами деятельности Академии:
1) выработку рекомендаций по определению приоритетных направлений научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с приоритетами социально-экономического развития, а также приоритетных направлений стратегических, фундаментальных и прикладных научных исследований в Республике Казахстан;
2) проведение анализа стратегических приоритетных направлений развития науки и технологий, представленных уполномоченным органом в Национальный совет по науке и технологиям при Президенте Республики Казахстан;
3) проведение экспертизы научно-технических заданий, представленных на рассмотрение Высшей научно-технической комиссии для программно-целевого финансирования;
4) осуществление подготовки и проведение форсайтных (прогнозных) исследований по развитию науки;
5) проведение конкурсов на соискание именных премий и стипендий в области науки;
6) проведение научных исследований в различных областях науки и техники;
7) издание научных журналов;
8) участие в развитии международного научного и научно-технического сотрудничества;
9) участие в популяризации науки.
4. Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить принятие мер, вытекающих из настоящего постановления.
5. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.

6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1142 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында:
акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:
"Алматы қаласы" деген бөлімде:
реттік нөмірі 123-162-жол алып тасталсын.
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігіне" деген бөлімде:
реттік нөмірі 406-32-1-жол алып тасталсын.
3. "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысында:
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігіне акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығы берілген заңды тұлғалардың тізбесінде:
реттік нөмірі 32-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" жоғары ғылыми ұйымы".

6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2024 года № 1142
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях":
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых остаются в республиканской собственности:
в разделе "г. Алматы":
строку, порядковый номер 123-162, исключить.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам:
в разделе "Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан":
строку, порядковый номер 406-32-1, исключить.
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан":
в перечне юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия которых переданы Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан:
строку, порядковый номер 32, изложить в следующей редакции:
"32. Высшая научная организация "Национальная академия наук Республики Казахстан" при Президенте Республики Казахстан.