4. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай қызметтер атқарады;
Достастыққа қатысушы мемлекеттердiң Қорғаныс министрлерiнiң (комитеттерi төрағаларының) Кеңесiнде өкiлдiк етедi;
Достастыққа қатысушы басқа мемлекеттердiң қорғаныс министрлiктерiмен (комитеттерiмен) бiрлесiп, қазiргi бар және болжауға болатын әскери қауiптiң сипаты мен деңгейiне сәйкес келетiн Достастықтың қорғаныс дәрежесiнiң жеткiлiктiлiгiн айқындау үшiн әскери-саяси сипаттағы қажеттi ақпараттар жинақтауды, талдау мен саралауды ұйымдастырады;
Достастықтың Бiрiккен Қарулы Күштерiнiң әскери саясатын, әскери доктринасын және әскери құрылыс бағдарламасын қалыптастыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеп, қатысушы мемлекеттердiң Қорғаныс министрлерi (комитеттерi төрағалары) Кеңесiнiң қарауына тапсырады;
Қазақстан Республикасының, Достастыққа қатысушы мемлекеттердiң Қорғаныс министрлерi (комитеттерi) Кеңесiнiң делегациялары мен басқа да өкiлдiктерi құрамында қарусыздану, әскерлер мен флот күштерiн қысқарту, оларды орналастыру мен қолдану, әскери салада сенiм шараларын нығайту мәселелерi бойынша келiссөздер жүргiзуге, халықаралық және көпжақты шарттар жасасу рәсiмдерiне қатысады;
ұжымдық хауiпсiздiк, әскери және балама қызметке шақыру және одан өту тәртiбi, әскери қызметшiлердiң мәртебесi, жеке құрамның саны мен әскери құрамалар мен бөлiмшелердiң республика аумағындағы орналасатын жерлерiн анықтау, Қарулы Күштер үшiн мамандар даярлау жөнiнде, әскери училищелердiң, әскери кафедралардың қызметiн ұйымдастыру мәселелерi бойынша ұсыныстар мен заң құжаттарының жобаларын әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Жоғарғы Кеңес пен Министрлер Кабинетiнiң,Достастықтың Қорғаныс министрлерi (комитеттерi төрағалары) Кеңесiнiң қарауына енгiзедi;
Достастықтың Бiрiккен Қарулы Күштерi қолбасшылығының Қазақстан Республикасының территориясында ядролық, химиялық қаруды және жаппай қырып-жоятын қару-жарақтың басқа да түрлерiн орналастыруға және жоюға, сондай-ақ қару-жарақтың кәдiмгi түрлерiн сынау мен жетiлдiруге қатысты ұсыныстарын әзiрлеп Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынады;
Қорғаныс мақсатында жоспарланған және өткiзiлетiн шаралар мен шекарадағы iс жағдайы туралы Достастықтың Бiрiккен Қарулы Күштерiнiң Бас қолбасшылығымен (Достастыққа қатысушы мемлекеттердiң қорғаныс министрлiктерiмен (комитеттерiмен) өзара хабарлар алмасуды қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Қарулы Күштер бiрлестiктерiн, құрамалары мен бөлiмшелерiн оралымды қолдану жоспарларын Бiрiккен Қарулы Күштердiң қолбасшылығымен келiсiп отырады, олардың орындалуын бақылайды және үйлестiредi;
басқару органдарын оралымды даярлау жоспарын әзiрлейдi; республиканың Қарулы Күштерi бiрлестiктерiнiң, құрамалары мен бөлiмшелерiнiң оперативтiк және жауынгерлiк әзiрлiк шараларының жоспарлануы мен орындалуына ұйымдық-әдiстемелiк басшылықты қамтамасыз етедi;
әскерлердiң оқу-жаттығуы және басқа да оперативтiк әзiрлiк жүргiзу мақсатында өткiзiлетiн Достастықтың Бiрiккен Қарулы Күштерiнiң құрамалары мен бөлiмдерiнiң Қазақстан Республикасы аумағында орын алмастырылуын үйлестiредi және оған бақылауды ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасында қорғаныс шараларын басқару мен байланыс жүйелерiнiң материалдық базасын жасау, дамыту мен басқарудың қосалқы пункттерiнiң тұрақты және жылжымалы құрылысын жүргiзу мен жаңғырту жөнiндегi жұмысты бақылап, бағыттайды;
жұмылдырушылық жұмыстың даярлануы мен өткiзiлуiн жоспарлап, бақылайды, Қарулы Күштердiң мүддесiне орай адамдар мен халық шаруашылық ресурстарының есебiн және даярлығын ұйымдастырады;
әскери мiндеттiлердi шақыру мен Қарулы Күштерге халық шаруашылығынан техника беру жөнiндегi жұмылдырушылық жоспарлар мен шараларды әзiрлейдi; әскери комиссариаттардың осы жұмысты жүргiзуiн ұйымдастырады және оған басшылық жасайды;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң шешiмi бойынша Қарулы Күштерге адам, көлiк және материалдық-техникалық ресурстар жұмылдыруды жүргiзедi;
ядролық қарумен рұқсат етiлмеген iс-қимыл жасауға жол бермеу шараларын әзiрлеп, ұйымдастырады, сондай-ақ олардың орындалуын бақылайды;
Жоғары Бас қолбасшының бұйрығына сәйкес Достастықтың Бiрiккен Қарулы Күштерiнiң қолбасшысымен өзара iс-қимыл жасай отырып, стратегиялық ядролық күштердi жауынгерлiк басқаруды жүзеге асырады;
Стратегиялық күштердiң қолбасшылығымен бiрлесiп Достастықтың ядролық стратегиясының негiзiн әзiрлейдi, Стратегиялық күштердi жауынгерлiк қолданудың жоспарлануын жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан әскери-өнеркәсiптiк кешен кәсiпорындарының есебiн жүргiзедi;
республикадағы халық шаруашылығының жұмысын әскери уақыттың жұмыс тәртiбiне көшiру жөнiндегi министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және ведомстволардың жұмысын бақылайды;
әскери -теория мәселелерiнiң әзiрленуiн ұйымдастырады;
әскери-ғылыми, ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық, рационализаторлық және өнертабыстық жұмыстарға басшылық етедi, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде осы жұмыстардың жоспарлануы мен үйлестiрiлуiн жүзеге асырады, ғылыми-техникалық ақпарат пен ендiрмелердi қамтамасыз етедi;
Достастық мемлекеттерi мен Қазақстан Республикасының қорғаныс мүддесiне орай мүдделi ұйымдармен бiрлесiп, ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстар (ҒЗТКЖ) жүргiзуге қатысады;
әскери өнiмдердi сатып алу және өткiзу жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс өнеркәсiбiн конверсиялау бағытын айқындауға ұсыныс әзiрлейдi және осы жұмысқа қатысады;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң құрылысы мен дамуының, сондай-ақ қару-жарақ пен әскери техника жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламалардың жобасын, қорғаныс мұқтажына жұмсалатын қаржы туралы ұсыныс әзiрлеп, ұсынады;
әскери техниканы, мүлiктi жасауға, өндiруге және жөндеуге мемлекеттiк тапсырыс бередi, олардың әзiрленуiне, сынақтан өткiзiлуiне, өндiрiлуiне және даярлану сапасына бақылауды жүзеге асырады;
қару-жарақтың, оқ-дәрi мен әскери техниканың жаңа және жаңғыртылған үлгiлерiн қарулануға (жабдықтау мен пайдалануға) қабылдап алады, сондай-ақ қаруланудан (жабдықтаудан, пайдаланудан) ескiрген үлгiлердi алып тастайды;
Стратегиялық күштер топтарының құрамы мен жауынгерлiк мүмкiндiктерiне қойылатын оперативтiк-стратегиялық талаптарды айқындайды, әрi оларды ұтымды орналастыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
республика Қарулы Күштерi әскери түрлерiнiң оперативтiк құрылымын, жауынгерлiк мүмкiндiктерiн, мiндеттерiн және олардың өз алдына, сонымен қатар Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы әскерлерiмен өзара iс-қимылдарда ұтымды пайдаланылуын айқындайды;
Қазақстан Республикасының территориясында орналасқан әскери оқу орындарында Қазақстан азаматтарынан әскери кадрлар даярлау процесiн бақылап, бағыттап отырады, Достастыққа қатысушы басқа мемлекеттердiң қорғаныс министрлiктерiмен (комитеттерiмен) келiсiм бойынша Қазақстан азаматтарының республикадан тысқары орналасқан әскери оқу орындарына жiберiлуiн қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттiк басқару органдарымен, мекемелерiмен және қоғамдық ұйымдарымен өзара iс-қимыл жасай отырып жастарға әскери және адамгершiлiк тәрбие беру жөнiндегi жұмысты ұйымдастырып, жүргiзiп отырады;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi әскери қызметшiлерiнiң барлық санаттарын хұқықтық даярлауды жоспарлап, ұйымдастырады;
әскери-оқу орындарына басшылық жасайды, кадрдағы офицерлердi даярлауды жоспарлайды, әскери-оқу орындары үшiн бағдарламалар мен оқу-әдiстемелiк құралдар әзiрлейдi;
республикадағы бұқаралық қорғаныс және әскери-патриоттық жұмысқа ұйымдық-әдiстемелiк басшылықты қамтамасыз етедi;
республиканың қорғаныс мүддесiне орай күрделi құрылысты ұйымдастырады және бақылайды;
республика аумағында радиациялық, химиялық және бактериологиялық зақымдануды анықтау жүйесiн құруға және оның жұмысын қамтамасыз етуге қатысады, гарнизондарға,әскери қалашықтарға, полигондарға, қорғаныс мақсатындағы басқа да объектiлерге мерзiмдi, санитарлық-эпидемиологиялық тексеру жүргiзудi ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасының аумағында орналастырылған сынақ полигондарын, әскери бөлiмшелер мен құрамалар қызметiнiң айналадағы ортаға тигiзген экологиялық зиянын бағамдау мақсатында құрылған арнаулы комиссиялардың жұмысына қатысады;
кадрлық органдардың жұмысын ұйымдастырады, Қазақстан Республикасының бөлiмдерi мен мекемелерiнде қолданылып жүрген заңдардың дұрыс iске асырылуын қамтамасыз етедi;
әскери қызметтi өтеу мәселелерi бойынша Достастыққа қатысушы мемлекеттердiң келiсiмдерi мен шарттарының сақталуы, сондай-ақ әскери қызметшiлердiң олар Бiрiккен Қарулы Күштердiң құрамалары мен бөлiмшелерiнде қызметiн өтеу кезеңiндегi талап-тiлектерiнiң iске асырылу барысын жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының Президентiне қолбасшылық лауазымдық орындарға тағайындау көзделген генералдар мен офицерлердiң (дивизия командирi, соған тең және одан да жоғары, әскери училищелер бастықтары, полигондардың бастықтары) кандидатураларын ұсынады.
IV. Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлiгiнiң құрамы

4. Министерство обороны Республики Казахстан в соответствии с возложенными на него задачами выполняет следующие функции:
представительствует в Совете Министров обороны (председателей комитетов) государств - участников Содружества;
организует сбор, обобщение и анализ информации военно-политического характера, необходимой для определения совместно с министерствами (комитетами) обороны других государств - участников Содружества уровня оборонной достаточности Содружества, соответствующего характеру и степени существующей и прогнозируемой военной опасности;
разрабатывает и представляет на рассмотрение Совета Министров обороны (председателей комитетов) государств - участников предложения по формированию военной политики, военной доктрины и программ военного строительства Объединенных Вооруженных Сил Содружества; согласовывает с государствами - участниками Содружества военную политику и военную доктрину Республики Казахстан;
участвует в составе делегаций и иных представительств Республики Казахстан, Совета Министров (комитетов) обороны государств - участников Содружества по ведению переговоров, в процедурах заключения международных и многосторонних договоров по вопросам разоружения, сокращения войск и сил флота, их размещения и примерения, укрепления мер доверия в военной области;
подготавливает и вносит на рассмотрение Президента, Верховного Совета и Кабинета Министров Республики Казахстан, Совета Министров (председателей комитетов) обороны Содружества предложения и проекты законодательных документов по вопросам коллективной безопасности, порядка призыва и прохождения военной и альтернативной службы, статуса военнослужащих, определения численности личного состава и мест размещения на территории республики воинских частей и соединений, организации деятельности военных училищ, военных кафедр по подготовке специалистов для Вооруженных Сил;
рассматривает и представляет Правительству Республики Казахстан предложения командования Объединенными Вооруженными Силами Содружества, касающиеся размещения и ликвидации на территории Республики Казахстан ядерного, химического и других видов оружия массового поражения, а также испытания и совершенствования обычных видов вооружений;
обеспечивает взаимное информирование с Главным командованием Объединенных Вооруженных Сил Содружества, министерствами (комитетами) обороны государств - участников Содружества о планируемых и проводимых мероприятиях оборонного назначения и положении дел на границах;
согласовывает планы оперативного применения объединений, соединений и частей Вооруженных Сил, дислоцированных на территории Республики Казахстан, с командованием Объединенных Вооруженных Сил, контролирует и координирует их выполнение;
разрабатывает планы оперативной подготовки органов управления; обеспечивает организационно-методическое руководство планированием и выполнением мероприятий оперативной и боевой подготовки объединений, соединений и частей Вооруженных Сил Республики;
координирует и организует контроль перемещений по территории Республики Казахстан соединений и частей Объединенных Вооруженных Сил Содружества, производимых с целью проведения учений и других мероприятий оперативной подготовки войск;
контролирует и направляет работу по созданию и развитию в Республике Казахстан материальной базы системы управления и связи оборонными мероприятиями, строительству и реконструкции запасных пунктов управления (стационарных и подвижных);
планирует и контролирует подготовку и проведение мобилизации, организует учет и подготовку людских и народнохозяйственных ресурсов в интересах Вооруженных Сил;
разрабатывает мобилизационные планы и мероприятия по призыву военнообязанных и поставкам в Вооруженные Силы техники из народного хозяйства; организует и руководит проведением этой работы военными комиссариатами;
проводит по решению Президента Республики Казахстан мобилизацию в Вооруженные Силы людских, транспортных и материально-технических ресурсов;
разрабатывает и организует мероприятия по предотвращению несанкционированных действий с ядерным оружием, а также контроль за их выполнением;
осуществляет боевое управление стратегическими ядерными силами в соответствии с приказами Верховного главнокомандующего во взаимодействии с командованием Объединенных Вооруженных Сил Содружества;
разрабатывает совместно с командованием стратегических сил основ ядерной стратегии Содружества, осуществляет планирование боевого применения Стратегических сил;
ведет учет предприятий военно-промышленного комплекса, расположенных на территории Республики Казахстан;
контролирует работу министерств, госкомитетов и ведомств по переводу работы народного хозяйства республики на режим работы военного времени;
организует разработку вопросов военной теории;
руководит военно-научной, научно-исследовательской, опытно-конструкторской, рационализаторской и изобретательской работой, осуществляет планирование и координацию этой работы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, обеспечивает внедрение и научно-техническую информацию;
участвует совместно с заинтересованными организациями в проведении в интересах обороны государств Содружества и Республики Казахстан научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (НИОКР);
вносит предложения по приобретению и реализации военной продукции;
подготавливает предложения и принимает участие в определении направлений конверсии оборонной промышленности Республики Казахстан;
разрабатывает и представляет на рассмотрение Президента Республики Казахстан проекты государственных программ строительства и развития Вооруженных Сил Республики Казахстан, а также вооружения и военной техники, предложения об ассигнованиях на нужды обороны;
представляет государственный заказ на создание, производство и ремонт военной техники, имущества, осуществляет контроль за их разработкой, испытанием, производством и качеством изготовления;
принимает на вооружение (снабжение и эксплуатацию) новые и модернизированные образцы вооружения, боеприпасов и военной техники, а также снимает с вооружения (снабжения, эксплуатации) устаревшие образцы;
определяет оперативно-стратегические требования к составу и боевым возможностям группировок Стратегических сил и разрабатывает предложения по их рациональному базированию;
определяет оперативное построение, боевые возможности, задачи родов войск Вооруженных Сил республики и рациональное их использование как самостоятельно, так и во взаимодействии с войсками в Содружестве Независимых Государств;
контролирует и направляет процесс подготовки военных кадров из числа граждан Казахстана в военные учебные заведения, дислоцированные на территории Республики Казахстан, по согласованию с министерствами (комитетами) обороны других государств - участников Содружества обеспечивает направление граждан Казахстана в военные учебные заведения, находящиеся за пределами республики;
организует и проводит во взаимодействии с другими органами государственного управления, учреждениями и общественными организациями Республики Казахстан работу по воинскому и нравственному воспитанию молодежи;
планирует и организует правовую подготовку всех категорий военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан;
руководит военно-учебными заведениями, планирует подготовку офицеров кадра, разрабатывает программы и учебно-методические пособия для военно-учебных заведений;
обеспечивает организационно-методическое руководство в республике оборонно-массовой и военно-патриотической работой;
организует и контролирует капитальное строительство в интересах обороны республики;
участвует в создании и обеспечении функционирования на территории республики систем выявления радиационного, химического и бактериологического заражения; организует периодическое проведение санитарно-эпидемиологического обследования гарнизонов, военных городков, полигонов и других объектов оборонного назначения;
принимает участие в работе специальных комиссий, создаваемых в целях оценки экологического ущерба, наносимого окружающей среде деятельностью испытательных полигонов, воинских частей и соединений, дислоцированных на территории Республики Казахстан;
организует работу кадровых органов, обеспечивает правильное применение действующего законодательства в частях и учреждениях Республики Казахстан;
осуществляет контроль за ходом соблюдения соглашений и договоров государств - участников Содружества по вопросам прохождения воинской службы, а также реализации обращений военнослужащих в период прохождения ими службы в соединениях и частях Объединенных Вооруженных Сил;
представляет Президенту Республики Казахстан кандидатуры генералов и офицеров, предназначенных к замещению командных должностей (командиры дивизий, им равные и выше, начальники военных училищ, начальники полигонов).
IV. Состав Министерства обороны Республики Казахстан

5. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiне жүктелгент мiндеттердiң орындалуы үшiн жеке дара жауап бередi; өз өкiлдiгiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, республика Үкiметiнiң шешiмдерiне және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрiн Республика Конституциясына сәйкес республика Президентi тағайындайды.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi республика Қарулы Күштерiнiң Жоғары бас қолбасшысы - Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынады.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрiне Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi бағынады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.04.29.
N 523 қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi:
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Жоғары бас қолбасшысы - Қазақстан Республикасының Президентiне бекiтуге Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiн өз алдына, сонымен қатар Достастықтың Бiрiккен Күштерiнiң құрамында қолдану жоспарын, сондай-ақ жұмылдырушылық жоспарлар мен республика Қарулы Күштерiнiң құрылысы жөнiнде ұсыныстар бередi;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне, Қазақстан Республикасының Президентiне Қазақстан Республикасының қорғаныс мұқтажына қаржы бөлу туралы ұсыныс енгiзедi және Қарулы Күштердi қару-жарақпен, әскери техникамен, азық-түлiкпен, жанар маймен, басқа да материалдық-техникалық құрал-жабдықпен қамтамасыз ету кредиттерiнiң бағдарламаларының бас өкiмшiсi болып табылады;
әскер түрлерiнiң оперативтiк жоспарларын бекiтедi;
қарулануға (жабдықтау мен пайдалануға) қару-жарақтың, оқ-дәрi мен әскери техниканың жаңа және жаңғыртылған үлгiлерiн қабылдап алады, сондай-ақ қаруланудан (жабдықтау, пайдаланудан) ескiрген үлгiлердi шығарады;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы негiзiнде әскери қызметтiң белгiленген мерзiмiн атқарған мiндеттi әскери қызметтегi әскери қызметшiлердi Республика Қарулы Күштерiнiң қатарынан босату туралы және азаматтарды мiндеттi әскери қызметке шақыру туралы бұйрық шығарады;
лауазымға тағайындайды, қызмет бойынша орын алмастыру, әскери атақ беру және офицерлер құрамын Қарулы Күштердiң қатарынан босату мәселелерiн шешедi;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жалпы әскери жарғысын бекiтуге Қазақстан Республикасының Президентiне ұсынады;
Министрлiктiң құрамына кiретiн басқармалар мен бөлiмдер туралы ереженi бекiтедi, Қорғаныс министрлiгiнiң аппаратындағы генералдар мен офицерлердi қызметке тағайындау және босату туралы бұйрықтар шығарады;
тiкелей өзiне бағынатын әскер түрлерi бойынша қару-жарақтың, әскери техниканың, күрделi қаржы мен басқа да материалдық-техникалық құрал-жабдықтардың негiзгi түрлерiне жасалатын тапсырыс көлемiнiң бөлiнiсiн бекiтедi;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң басқа мемлекеттердiң
Қарулы Күштерiмен ынтымақтастығын жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң шаруашылық және
қаржылық қызметiне басшылықты жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi бойынша бұйрықтар мен
директивалар шығарады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.04.29.
N 523 қаулысымен.
V. Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлiгiнiң қолбасшылығы

5. Министр обороны Республики Казахстан несет персональную ответственность за выполнение задач, возложенных на Министерство обороны Республики Казахстан; осуществляет свои полномочия в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, решениями Правительства Республики и настоящим Положением.
Министр обороны Республики Казахстан в соответствии с Конституцией Республики назначается Президентом Республики.
Министр обороны Республики Казахстан непосредственно подчиняется Президенту Республики Казахстан - Верховному главнокомандующему Вооруженными Силами Республики.
Министру обороны Республики Казахстан подчиняются Вооруженные Силы Республики Казахстан.
Сноска. В абзаце втором исключены слова - постановлением Правительства РК от 29 апреля 1996 г. N 523.
6. Министр обороны Республики Казахстан:
представляет Президенту Республики Казахстан - Верховному главнокомандующему Вооруженными Силами Республики Казахстан на утверждение план применения Вооруженных Сил Республики Казахстан как самостоятельно, так и в составе Объединенных Сил Содружества, а также мобилизационные планы и предложения по строительству Вооруженных Сил Республики;
вносит Правительству, Парламенту Республики Казахстан предложения об ассигнованиях на нужды обороны Республики Казахстан и является главным распорядителем кредитов, программы обеспечения Вооруженных Сил вооружением, военной техникой, продовольствием, горючим и другими материально-техническими средствами;
утверждает оперативные планы родов войск;
принимает на вооружение (снабжение и эксплуатацию) новые и модернизированные образцы вооружения, боеприпасов и военной техники, а также снимает с вооружения (снабжения, эксплуатации) устаревшие образцы;
на основании Указа Президента Республики Казахстан издает приказ об увольнении из рядов Вооруженных Сил Республики военнослужащих срочной службы, выслуживших установленные сроки военной службы, и о призыве граждан на действительную военную службу;
назначает на должность, решает вопросы перемещения по службе, присвоения воинских званий и увольнения из рядов Вооруженных Сил офицерского состава;
представляет общевоинские уставы Вооруженных Сил Республики Казахстан для утверждения Президенту Республики Казахстан;
утверждает положения об управлениях и отделах, входящих в состав Министерства, издает приказы о назначении и освобождении от должности генералов и офицеров аппарата Министерства обороны;
утверждает распределение объемов заказов основных видов вооружения, военной техники, капитальных вложений и других материально-технических средств по родам войск, непосредственно подчиненных ему;
осуществляет сотрудничество Вооруженных Сил Республики Казахстан с Вооруженными Силами других государств;
осуществляет руководство хозяйственной и финансовой деятельностью Вооруженных Сил Республики Казахстан;
издает приказы и директивы по Вооруженным Силам Республики Казахстан, в том числе о награждении генералов, офицеров, а также должностных лиц органов государственной власти холодным и огнестрельным оружием.
Сноска. Абзац четырнадцатый пункта 6 - в редакции постановления от 9 февраля 1994 г. N 161; в абзацы третий и восьмой внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 апреля 1996 г. N 523.
V. Командование Министерства обороны Республики Казахстан

7. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң орынбасарларын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындайды.
8. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 9 орынбасары, оның iшiнде 3 бiрiншi орынбасары (штаб бастығы, әскер түрлерiнiң қолбасшылары) және әскери-экономикалық мәселелер (әскери емес адам), кадрлар жөнiндегi, жеке құраммен жұмыс, қару-жарақ және тыл жөнiндегi орынбасарлары болады.
9. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi жанынан шешiмдердi ақылдасып, түзу үшiн құрамында Қорғаныс министрi (төраға), оның орынбасарлары, жетекшi басқармалардың бастықтары бар коллегия құрылады. Коллегия өткiзген мәжiлiстерiнде әскери басқару органдарының қызметiн жетiлдiру, iстiң орындалуын бақылау, кадрларды iрiктеу,Қорғаныс министрi аппаратының жұмысын жақсарту мәселелерiн қарайды. Басшы қызметкерлердiң есебiн тыңдайды.
Коллегияның шешiмдерi Қорғаныс министрiнiң бұйрықтарымен iске асырылады.
10. Штаб бастығы оперативтiк жоспарлау, Қарулы Күштердiң жауынгерлiк және жұмылдырушылық даярлығы, басқаруды ұйымдастыру, бiрлестiктердiң, құрамалардың басқару органдарының оперативтiк және жауынгерлiк даярлығы үшiн, осы Ереже арқылы штабқа жүктелетiн мiндеттер мен мiндеттемелердiң орындалуы үшiн тiкелей жауап бередi.
Оның Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң бұйрықтарына, сондай-ақ өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес бұйрықтарға, директиваларға және нұсқауларға қол қоюға хұқы бар, ол сондай-ақ бұлардың орындалуын да бақылайды.
Штаб бастығы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң нұсқауымен республиканың Қарулы Күштерiн тиiстi деңгейдегi жауынгерлiк даярлыққа келтiредi және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн қолдану жоспары мен Қарулы Күштердiң жұмылдырушылық жоспарын iске қосады.
11. Қорғаныс министрлiгiнiң штабына:
әскери қимыл театрындағы әскери-саяси ахуалды талдау;
әскери-саяси мәселелер, сондай-ақ халықаралық және аймақтық хауiпсiздiк, соның iшiнде перспективалық проблемалар жөнiнде тиiстi ұсыныстар дайындау;
әскери доктрина мен әскери құрылыстың негiзгi қағидалары бойынша ұсыныстарды, республика Қарулы Күштерiн қолдану жоспарын, жұмылдырушылық жоспарын, әскерлердi оперативтi даярлау жоспарын әзiрлеп, оларды Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрiне ұсыну;
республика Қарулы Күштерiнiң жауынгерлiк және жұмылдырушылық даярлығын қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды жоспарлау мен ұйымдастыру;
Қарулы Күштердi Басқаруды қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң басқару және байланыс жүйесiнiң дамуына басшылық жасау;
республика аумағын оперативтi жабдықтау жоспарын әзiрлеу;
әскери барлауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргiзу;
республика Қарулы Күштерiнiң сыртқы қатынастар мәселелерi жөнiндегi жұмысына басшылық жасау;
радиоэлектрондық күрестi, оперативтiк-стратегиялық жасырынуды, шетелдiк техникалық барлауға қарсы қимылды, сондай-ақ Қазақтан Республикасының Қарулы Күштерiндегi байланыстың хауiпсiздiгiн ұйымдастыру мен бақылау жоспарын ұйымдастыру жөнiндегi шараларды және басқа оперативтiк қамтамасыз ету шараларын әзiрлеу;
Достастық мемлекеттерiмен келiсiм бойынша әскерлердiң (күштердiң) орналасуын айқындау, штаттар мен табельдердi бекiту;
азаматтарды әскери қызметке шақыру жөнiнде ұсыныстар даярлау, сержанттармен және старшиналармен жасақтау, әскери оқудан өткен резервтердi даярлау мен шоғырландыру жоспарын әзiрлеу;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң қару-жараққа, оқ-дәрiге, әскери техника мен басқа да материалдық-техникалық құрал-жабдықтарға сұранысын айқындау; осы құрал-жабдықтармен республика Қарулы Күштерiнiң жұмылдырушылық жағынан өрiстетiлуiн қамтамасыз етудi жоспарлау, осы материалдық құрал-жабдықтардың оперативтiк және стратегиялық қорын жинақтау және орналастыру, сондай-ақ өз құзырының шегiндегi басқа да мiндеттердi шешу жүктеледi.

7. Заместители Министра обороны Республики Казахстан назначаются Кабинетом Министров Республики Казахстан.
8. Министр обороны Республики Казахстан имеет 9 заместителей, в том числе 3 первых (начальник штаба, командующих родами войск), и заместителей по военно-экономическим вопросам (гражданское лицо), кадрам, по работе с личным составом, вооружению и тылу.
9. При Министерстве обороны Республики Казахстан для коллегиальной выработки решения образуется коллегия в составе Министра обороны (председатель), его заместителей, начальников ведущих управлений. Коллегия на проводимых заседаниях рассматривает вопросы совершенствования деятельности органов военного управления, контроля исполнения, подбора кадров, улучшения работы аппарата Министерства обороны. Заслушивает отчеты руководящих работников.
Решения коллегии проводятся в жизнь приказами Министра обороны.
10. Начальник штаба несет личную ответственность за оперативное планирование, боевую и мобилизационную готовность Вооруженных Сил, организацию управления, оперативную и боевую подготовку органов управлений объединений, соединений, за выполнение задач и обязанностей, возложенных на штаб настоящим Положением.
Он имеет право подписывать приказы Министра обороны Республики Казахстан, а также приказы, директивы и указания в соответствии с возложенными на него задачами, организует контроль за их выполнением.
Начальник штаба по указанию Министра обороны Республики Казахстан проводит Вооруженные Силы республики в соответствующие степени боевой готовности и вводит в действие план применения Вооруженных Сил Республики Казахстан и мобилизационный план Вооруженных Сил.
11. На штаб Министерства обороны возлагаются:
анализ военно-политической обстановки на театре военных действий;
подготовка соответствующих предложений по военно-политическим вопросам, а также проблемам международной и региональной безопасности, в том числе на перспективу;
разработка предложений по основным положениям военной доктрины и военного строительства, плана применения Вооруженных Сил республики, мобилизационного плана, плана оперативной подготовки войск и представление их Министру обороны Республики Казахстан;
планирование и организация мероприятий по обеспечению боевой и мобилизационной готовности Вооруженных Сил республики;
обеспечение управления Вооруженными Силами, руководство развитием системы управления и связи в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
разработка плана оперативного оборудования территорий республики;
планирование, организация и ведение военной разведки;
руководство работой по вопросам внешних сношений Вооруженных Сил республики;
разработка мероприятий по организации радиоэлектронной борьбы, оперативно-стратегической маскировки, противодействия иностранным техническим разведкам, а также плана организации и контроля безопасности связи в Вооруженных Силах Республики Казахстан и других мер оперативного обеспечения;
определение по согласованию с государствами Содружества дислокаций войск (сил), утверждение штатов и табелей;
подготовка предложений по призыву граждан на военную службу, комплектование Вооруженных Сил республики солдатами, матросами, сержантами и старшинами, разработка плана подготовки и накопления военнообученных резервов;
определение потребностей Вооруженных Сил Республики Казахстан в вооружении, боеприпасах, военной технике и других материально-технических средствах;
планирование обеспечения этими средствами мобилизационного развертывания Вооруженных Сил республики, накопления и размещения оперативных и стратегических запасов этих материальных средств, а также решение других задач в пределах его компетенции.

12. Қорғаныс министрiнiң орынбасарлары, әскер түрлерiнiң қолбасшылары (командирлерi):
бiрлестiктердiң, құрамалардың және бөлiмдердiң жауынгерлiк қолданылу жоспарын әзiрлейдi;
жауынгерлiк кезекшiлiктi (жауынгерлiк қызметтi) ұйымдастырады, оперативтiк және жауынгерлiк даярлықты жоспарлап өткiзедi, бағыныстарындағы әскерлердiң жауынгерлiк даярлығын шыңдау жөнiндегi басқа да шараларды орындайды;
бағыныстарындағы әскерлердi тiкелей жауынгерлiк басқаруды жүзеге асырады;
әскерлер мен күштердi бейбiт жағдайдан әскери жағдайға жоспарлы түрде көшiрудi ұйымдастыруға бағытталған жұмылдырушылық даярлық жөнiндегi шаралар кешенiн жоспарлап, жүзеге асырады;
әскерлердiң жауынгерлiк және оперативтiк әзiрлiгiн ұйымдастыру, базалар, қоймалар, арсеналдар, полигондар және қорғаныс мақсатындағы басқа құрылғылар құрылысын жүргiзу барысында экологиялық хауiпсiздiк шаралар кешенiн жоспарлап, жүзеге асырады;
бағыныстарындағы әскер түрлерi құрылысының перспективалық жоспарларын әзiрлеудi, әскери бюджеттi, әскери техниканың, қару-жарақ пен мүлiктiң ескiрген үлгiлерiн жөндеу мен алмастыру жоспарларын қалыптастыруды жүзеге асырады;
ядролық қару мен жаппай қырып-жоятын қарудың басқа да түрлерi бойынша халықаралық шарттарды сақтау жөнiндегi шараларды жүзеге асырады;
жеке құрамның мұқтаждарының толық қанағаттандырылуын техниканың, қару-жарақ пен әскери-техникалық мүлiктiң дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етедi;
жеке құрамның моральдық-психологиялық даярлығын ұйымдастырып, өткiзедi. Әскери ұжымдарды топтастыруға бағытталған кешендi шараларды жүзеге асырады.
VI. Қорытынды Ереже
13. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi туралы Ереженi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
14. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi заңды ұйым болып табылады, оның есеп айырысу шоты, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, әрi қазақ және орыс тiлдерiнде атауы жазылған мөрi, бланкiлерi, штамптерi болады.
15. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң қызметiн қаржыландыру республикалық бюджет арқылы жүргiзiледi.

12. Заместители Министра обороны, командующие (командиры) родами войск:
разрабатывают планы боевого применения объединений, соединений и частей;
организуют боевое дежурство (боевую службу), планируют и проводят оперативную и боевую подготовку, выполняют другие мероприятия по поддержанию боевой готовности подчиненных войск;
осуществляют непосредственное боевое управление подчиненных войск;
планируют и осуществляют комплекс мероприятий по мобилизационной подготовке, направленной на организацию планомерного перевода войск и сил с мирного на военное положение;
планируют и осуществляют комплекс мероприятий экологической безопасности при организации боевой и оперативной подготовки войск, строительство баз, складов, арсеналов, полигонов и других сооружений оборонного назначения;
осуществляют разработку перспективных планов строительства подчиненных родов войск, формирование военного бюджета, планов ремонта и замены устаревших образцов военной техники, вооружения и имущества;
осуществляют меры по соблюдению международных договоров по ядерному оружию и другим видам оружия массового уничтожения;
обеспечивают полное удовлетворение нужд личного состава, правильную эксплуатацию техники, вооружения и военно-технического имущества;
организуют и проводят морально-психологическую подготовку личного состава, осуществляют комплекс мер, направленных на сплочение воинских коллективов.
VI. Заключительные положения
13. Положение о Министерстве обороны Республики Казахстан утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
14. Министерство обороны Республики Казахстан является юридическим лицом, имеет расчетный счет, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках, бланки, штампы.
15. Финансирование деятельности Министерства обороны Республики Казахстан проводится через республиканский бюджет.