Қазақстан Республикасының шетелдiк инвестициялар жөнiндегi ұлттық агенттiгiнiң мәселелерi. Ескерту. Қаулы тексiнен "инвестициялық" деген сөзi алынып тасталған - өзгерiс ҚРМК-нiң 1995.02.07. N 128 қаулысымен енгiзiлген.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1992 жылғы 23 желтоқсан N 1073. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996.07.15. N 905 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Шетелдiк инвестициялар жөнiндегi ұлттық агенттiгiн құру туралы" 1992 жылғы 8 маусымдағы N 799 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Шетелдiк инвестициялар жөнiндегi ұлттық агенттiгi (бұдан былай - Агенттiк) шетелдiк инвестициялар мен кредиттер саласындағы мемлекеттiк басқару және реттеу органы болып табылады деп белгiленсiн. Министрлiктер, ведомстволар, жергiлiктi басқару органдары, кәсiпорындар, ұйымдар және басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлер шикiзат пен базалық салалардағы, жекешелендiрiлген кәсiпорындардағы шетелдiк инвестицияларға, сондай-ақ мемлекет кепiлдiгiмен қатыстырылатын кредиттерге қатысты мәселелердi Агенттiкпен мiндеттi түрде келiседi.
2. Агенттiк өз қызметiнде Қазақстан Республикасының көп және екiжақты халықаралық шарттарын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, қаулылары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн басшылыққа алады.
3. Агенттiктiң негiзгi функциясы мыналар:
тиiстi басымдықтары, ынталылығы және кепiлдiктерi енгiзiлген шетелдiк инвестициялар мен кредиттердi тарту мен пайдалану саласында мемлекеттiк саясатты әзiрлеуге қатысу және жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң қарауына шетелдiк инвестицияларды тарту мен пайдалану, оның iшiнде басым бағдарламалар мен жобаларды жүзеге асыруға қатысатын шетелдiк инвесторларға қосымша салық, валюта, сыртқы сауда және басқа жеңiлдiктер мен кепiлдiктер беруге қатысты бөлiгiнiң мәселелерi бойынша заңдық және нормативтiк актiлердiң жобаларын әзiрлеу;
шетелдiк инвесторларға елiмiздiң экономикасына күрделi қаржы салуына, сондай-ақ қазақстандық басқару органдары мен кәсiпорындарға, оның iшiнде жекешелендiрiлетiндерiне, әлеуеттi шетел инвесторларын iздестiруiне жәрдемдесу, оларға ақпараттың консультациялық және басқа қызмет көрсетiлуiне көмектесу;
минералды шикiзат кен орындарын барлау мен игеру, халық шаруашылық маңызы бар объектiлер мен ғимараттарды салу және жаңғырту жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу хұқына халықаралық тендерлер (конкурстар) ұйымдастыру мен өткiзу;
кейiннен мемлекеттiк кредиттер жолымен жүзеге асыру үшiн қазақстандық жобаларға сараптау жүргiзудi және конкурстық iрiктеп алуды ұйымдастыру мен оларды өткiзуге қатысу;
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң тапсыруы бойынша ынтымақтастық, кредиттердi, заемдар мен кепiлдiктердi тарту саласында елiмiздiң мүдделерiн халықаралық деңгейде бiлдiру;
шетелдiк инвестицияларды мемлекеттiк тiркеу, шетелдiк инвестицияларды лицензиялау;
техникалық көмек көрсету саласында халықаралық ұйымдармен және шет ел мемлекеттерiмен байланысты үйлестiру;
шет ел донорлары (халықаралық ұйымдар, мемлекеттер және басқалары) беретiн финанс қаражаты есебiне тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтердi импорттық сатып алудың жүзеге асырылуын бақылау, сондай-ақ тиiстi аудиторлық қызметтi ұйымдастыру.

Вопросы Национального агентства по иностранным инвестициям Республики Казахстан<*> Сноска. Из текста исключены слова "инвестиционных" - постановлением КМ РК от 7 февpаля 1995 г. N 128.
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 декабря 1992 года N 1073. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15 июля 1996 г. N 905 ~P960905
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 8 июня 1992 г. N 799 "О создании Национального агентства по иностранным инвестициям Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что Национальное агентство по иностранным инвестициям Республики Казахстан (далее Агентство) является органом государственного управления и регулирования в сфере иностранных инвестиций и кредитов. Министерства, ведомства, местные органы управления, предприятия, организации и другие хозяйствующие субъекты в обязательном порядке согласовывают с Агентством вопросы, касающиеся иностранных инвестиций в сырьевые и базовые отрасли, приватизируемые предприятия, а также кредитов, привлекаемых под государственные гарантии.
2. Агентство в своей деятельности руководствуется законами Республики Казахстан, иными нормативными актами, принятыми Верховным Советом Республики Казахстан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Казахстан, решениями Кабинета Министров Республики Казахстан, много- и двусторонними международными договорами, а также Положением об Агентстве.
3. Основными функциями Агентства являются:
участие в разработке и осуществление государственной политики по привлечению и использованию иностранных инвестиций и кредитов, включающей соответствующие приоритеты, стимулы и гарантии, в рамках общей политики социально-экономического развития страны;
разработка и представление Президенту и Кабинету Министров Республики Казахстан проектов законодательных и нормативных актов по вопросам привлечения и использования иностранных инвестиций, в том числе в части предоставления дополнительных налоговых, валютных, внешнеторговых и иных льгот и гарантий иностранным инвесторам, участвующим в реализации приоритетных программ и проектов;
содействие иностранным инвесторам в осуществлении капиталовложений в экономику страны, а также казахстанским органам управления и предприятиям, в том числе приватизируемым, - в поиске потенциальных зарубежных инвесторов, оказание им информационных, консультационных и иных услуг;
организация и проведение, по поручению и в пределах компетенции Кабинета Министров Республики Казахстан, международных тендеров (конкурсов) на право проведения работ по разведке и разработке месторождений минеральных ресурсов, строительству и реконструкции объектов и сооружений, имеющих народнохозяйственное значение; предоставление по итогам тендера данного права иностранному партнеру;
организация и участие в проведении экспертизы и конкурсном отборе казахстанских проектов для их последующей реализации по линии государственных инвестиционных кредитов, осуществление анализа и контроля эффективности их использования;
представление по поручению Кабинета Министров Республики Казахстан интересов страны на международном уровне в области инвестиционного сотрудничества, привлечения кредитов, займов и гарантий;
государственная регистрация иностранных инвестиций, лицензирование иностранных инвестиций;
координация связей с международными организациями и зарубежными государствами в области оказания технической помощи;
контроль за осуществлением импортных закупок товаров и услуг в счет предоставляемых зарубежными донорами (международными организациями, государствами и другими) финансовых ресурсов, а также организация соответствующей аудиторской службы.

4. Министрлiктер, ведомстволар, жергiлiктi басқару органдары, кәсiпорындар, ұйымдар Агенттiктiң сұрау салуы бойынша жобалар мен бағдарламалар әзiрлеуге, тиiстi сараптау мен тендерлер өткiзуге қажеттi деректердi берiп тұратын болсын.
5. Агенттiкке:
шет елдiк және қазақстандық заңды ұйымдар мен жеке адамдарды консультанттар мен сарапшылар ретiнде контракт негiзiнде жалдап алуына;
республиканың аймақтары мен шет елдерде өкiлдiктерi болуына рұқсат етiлсiн.
(6-тармақ) .
Ескерту. 6-тармақтың күшi жойылған - ҚРМК-нiң 1995.02.07. N 128
қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Мемлекеттiк басқару органдары қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу шарттары туралы" 1992 жылғы 26 қарашадағы N 990 қаулысында көзделген еңбекақы шарттары (N 2 кесте) Агенттiк қызметкерлерiне қолданылсын.
(8-тармақ) .
Ескерту. 8-тармақтың күшi жойылған - ҚРМК-нiң 1995.02.07. N 128
қаулысымен.
9. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Агенттiк аппаратын ұстауға қажеттi қаражат бөлiнуiн көздейтiн болсын.
10. Агенттiкке төрағаның 3 орынбасары, оның бiреуi бiрiншi, 7 адам құрамында алқасы болуына рұқсат етiлсiн.
11. Агенттiк төрағасының лауазымы медициналық, тұрмыстық қамтамасыз ету және көлiк қызметiн көрсету шарттары бойынша министр лауазымына, ал төраға орынбасарларының лауазымы - министрлердiң орынбасарлары лауазымына теңестiрiлсiн.
(2-абзацы) .
Агенттiкке қызметтiк 4 жеңiл автомобильге лимит белгiленсiн.
Ескерту. 11-тармақтың екiншi абзацының күшi жойылған - ҚРМК-нiң
1995.02.07. N 128 қаулысымен.
12. Агенттiкке ақпараттық және басқа қызмет көрсетуден сом мен шетелдiк валютада алған өз қаржысын (бюджеттен тыс) Агенттiктiң материалдық-техникалық базасын дамытуды қаржыландыру үшiн, сондай-ақ арнаулы мақсатқа пайдалануына рұқсат етiлсiн. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Агенттiкпен бiрлесiп аталған қаржыны пайдалану тәртiбiн анықтап, қажеттi есепшоттар ашуды көздейтiн болсын.
13. Агенттiк және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi министрлiктердiң, ведомстволар мен жергiлiктi басқару органдарының шетелдiк инвестициялар мен кредиттердi тарту мен пайдалану саласындағы функциялары мен қызмет аясын межелеу жөнiндегi ұсынысты, сондай-ақ Агенттiк туралы ереженiң жобасын және шетелдiк инвестициялар мен кредит жөнiндегi заңдарды өзгертуге орай ұсыныстарын бiр айлық мерзiмде әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
14. Алматы қаласының әкiмi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп орталық аппаратты орналастыру үшiн бiр айлық мерзiмде Агенттiкке қызметтiк үй-жай бөлiнуiн қамтамасыз етсiн.

4. Министерствам, ведомствам, местным органам управления, предприятиям, организациям предоставлять по запросу Агентства данные, необходимые для разработки проектов и программ, проведения соответствующих экспертиз и тендеров.
5. Разрешить Агентству:
нанимать на контрактной основе в качестве консультантов и экспертов зарубежные и казахстанские юридические и физические лица;
иметь представительства в регионах республики и в зарубежных странах.
6. Пункты 6-8 признаны утратившими силу постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 февраля 1995 г. N 128.
9. Министерству финансов Республики Казахстан предусмотреть необходимые ассигнования для содержания аппарата Агентства.
10. Разрешить Агентству иметь 3 заместителей председателя, в том числе одного первого, и коллегию в составе 7 человек.
11. Приравнять должности заместителей председателя Агентства по условиям медицинского, бытового обеспечения и транспортного обслуживания к должностям заместителей министров.
Установить Агентству лимит служебных легковых автомобилей в количестве 4 единиц.
Сноска. Абзац первый пункта 11 - в редакции постановления от 16 марта 1993 г. N 200, абзац второй пункта 11 - утратил силу постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 февраля 1995 г. N 128.
12. Разрешить использовать Агентству собственные (внебюджетные) средства в рублях и иностранной валюте, полученные от оказания информационных и иных услуг, для финансирования развития материально-технической базы Агентства, а также на специальные цели. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Агентством определить порядок использования указанных средств, предусмотрев открытие необходимых счетов.
13. Агентству и Министерству юстиции Республики Казахстан разработать и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан в месячный срок предложения по разграничению функций и сфер деятельности министерств, ведомств и местных органов управления в области привлечения и использования иностранных инвестиций и кредитов и приведению в соответствие с ними ранее принятых решений Правительства. Агентству в месячный срок внести проект положения об Агентстве и предложения по изменению законодательства по иностранным инвестициям и инвестиционным кредитам.

15. Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгi Қазақстан Республикасының Шетелдiк инвестициялар жөнiндегi ұлттық агенттiгiн төте шарт бойынша қажеттi телефон, телеграф және телефакс байланысымен қамтамасыз етсiн.
16. Агенттiкке шетелдерге делегацияларды және стажировкадан өту, оқу үшiн мамандарды қызмет бабындағы iссапарына жiберу туралы белгiленген тәртiппен шешiм қабылдау хұқы берiлсiн.
17. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жиhаз,
жабдық, әдебиет, мүкәммал, ұйымдық техника, кеңсе тауарлары
мен қағаз сатып алу үшiн 1992 жылға Қазақстан Республикасының
Шетелдiк инвестициялар жөнiндегi ұлттық агенттiгiне қажеттi
қаржы, оның iшiнде валюта қаржысын iздестiрiп, бұдан былай
бөлiнiп тұруын көздейтiн болсын.
18.
Ескерту. 18-тармақтың күшi жойылған - ҚРМК-нiң 1995.06.12.
N 813 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

15. Министерству связи Республики Казахстан по прямым договорам обеспечить Агентство необходимой телефонной, телеграфной и телефаксной связью.
16. Предоставить Агентству право принимать решения о выезде делегаций и специалистов в служебные командировки, на стажировку, учебу в зарубежные страны в установленном порядке.
17. Министерству финансов Республики Казахстан изыскать на 1992 год и предусматривать в дальнейшем выделение Агентству необходимых средств, в том числе валютных, на приобретение мебели, оборудования, литературы, инвентаря, оргтехники, канцелярских товаров и бумаги.
18. Пункт 18 утратил силу - постановлением КМ РК от 12 июня 1995 г. N 813.
Премьер-министр
Республики Казахстан