Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк энергетикалық қадағалауы туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 5 мамыр N 362. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.11.08. N 1489 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк энергетикалық қадағалауы туралы ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 5 мамырдағы
N 362 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
энергетикалық қадағалауы туралы
Ереже
1. Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау (Мемэнергияқадағалау) ведомстволық иелiгi мен меншiк нысандарына қарамастан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан кәсiпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге мемлекеттiк бақылау және сараптама жасайтын республикалық орган болып табылады, оның мiндетi заңдардың, нормативтi актiлердiң, мемлекеттiк және салалық стандарттардың;
- белгiлi бiр дәрежеде энергияны үнемдей отырып, тұтынушылардың электр мен жылу энергиясын ұтымды әрi тиiмдi пайдалану;
- электр мен жылу пайдаланылатын қондырғылардың, Қазақстан Республикасы Мемкентехқадағалауының қадағалауындағыдан немесе арнаулы ереже бойынша пайдаланылатынынан басқа, техникалық жай-күйi және оларға қауiпсiз күтiм жасау;
- электр мен жылу пайдаланудың шарттық режимдерiн, сондай-ақ энергия жүйелерiне барынша жүктеме түсу кезеңiнде реттеу шараларын сақтау;
- энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың, сондай-ақ оны тұтынушылардың электр мен жылу энергиясының сапасы жөнiндегi Мемлекеттiк стандарттарды орындау;
- энергия ресурстарын өндiрушiлер мен тұтынушылар арасындағы қарым-қатынас жөнiнде монополияға қарсы саясатты жүзеге асыру, олардың арасында Қазақстан Республикасының Мемэнергияқадағалау органдарының құзырына жатқызылған мәселелер бойынша келiспеушiлiктi қараған кезде аралық жақтың функциясын атқару жөнiндегi талаптары жүзеге асырылуын қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы Мемкентехқадағалауының қадағалауындағынан немесе арнаулы ережелер бойынша пайдаланылатынынан басқа электр қондырғыларын қадағалауды осы қондырғылар қарамағында тұрған министрлiктер мен ведомстволар Қазақстан Республикасы Мемэнергияқадағалауының келiсуiмен жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Мемэнергияқадағалау органдары Қазақстан Республикасы Энергетика және отын ресурстары министрлiгiнiң "Қазақстанэнергия" мемлекеттiк электр энергетика компаниясының құрамына кiредi және өзiнiң қызметiнде республиканың заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтарын, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларын, осы Ереженi, сондай-ақ жоғары тұрған мемлекеттiк басқару органдарының бұйрықтарын басшылыққа алады және республиканың басқа да басқару органдарымен, жергiлiктi атқарушы органдармен, энергия бiрлестiктерiмен, ғылыми-зерттеу және мамандандырылған жобалау ұйымдарымен өзара тығыз iс-қимыл жасай отырып жұмыс iстейдi.

Об утверждении Положения о Государственном энергетическом надзоре Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 мая 1993 года N 362. Утратило силу постановлением Пpавительства РК от 8 ноябpя 1995 г. N 1489 ~P951489.
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить Положение о Государственном энергетическом надзоре
Республики Казахстан (прилагается).
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 5 мая 1993г. N 362
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственном энергетическом надзоре
Республики Казахстан
1. Государственный энергетический надзор (Госэнергонадзор) Республики Казахстан является республиканским органом государственного контроля и экспертизы предприятий, организаций и учреждений, расположенных на территории Республики Казахстан, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, с задачами обеспечения реализации требований законов, нормативных актов, государственных и отраслевых стандартов по:
рациональному и эффективному использованию электрической и тепловой энергии потребителями с определенным результатом энергосбережения;
техническому состоянию и безопасному обслуживанию электрических и теплоиспользующих установок потребителей энергии, кроме установок, поднадзорных Госгортехнадзору Республики Казахстан или эксплуатируемых по специальным правилам;
соблюдению договорных режимов электро- и теплопотребления, а также регулировочных мероприятий в период максимума нагрузок энергосистем;
исполнению Государственных стандартов по качеству электрической и тепловой энергии как энергоснабжающими организациями, так и потребителями;
осуществлению антимонопольной политики в отношениях между производителями и потребителями энергетических ресурсов, исполнению третейских функций при рассмотрении разногласий между ними по вопросам, отнесенным к компетенции органов Госэнергонадзора Республики Казахстан.
Надзор за энергоустановками, кроме поднадзорных Госгортехнадзору Республики Казахстан или эксплуатируемыми по специальным правилам, осуществляется министерствами и ведомствами, в ведении которых находятся эти установки, по согласованию с Госэнергонадзором Республики Казахстан.
2. Органы Госэнергонадзора Республики Казахстан входят в систему Государственной электроэнергетической компании "Казахстанэнерго" Министерства энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан и в своей деятельности руководствуются законодательством республики, Указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением, а также приказами вышестоящих органов государственного управления и работают в тесном взаимодействии с другими органами управления республики, местными исполнительными органами, энергообъединениями, научно-исследовательскими и проектными специализированными организациями.

3. Республикада мемлекеттiк энергетикалық қадағалауды жүзеге асыратын органдардың жүйесiне "Қазақстанэнергия" мемлекеттiк электр энергетика компаниясының құрамындағы Мемэнергияқадағалау басқармасы, энергетика және электрлендiру өндiрiстiк бiрлестiктерiнiң құрылымдық бiрлiгi ретiнде Мемэнергияқадағалау кәсiпорындары кiредi.
Мемэнергияқадағалау басқармасының құрылымы мен штаты орындайтын мiндеттерiнiң көлемiне сәйкес белгiленедi және тиiстi энергетика мен электрлендiру өндiрiстiк бiрлестiгi бекiтедi.
Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау функцияларын басқа энергия бiрлестiктерiнiң бөлiмшелерiне және "Қазақстанэнергия" мемлекеттiк электр энергетика компаниясына беруге болмайды.
Мемэнергияқадағалау органдарының негiзгi қызметi және олардың ұжымдарын әлеуметтiк дамыту жөнiндегi шығындар энергетика мен электрлендiру өндiрiстiк бiрлестiктерiнiң тауарлы өнiмiнiң өзiндiк құны есебiнен қаржыландырылады.
4. Мемэнергияқадағалау басқармасының бастығы "Қазақстанэнергия" мемлекеттiк электр энергетика компаниясының бұйрығымен Қазақстан Республикасы энергетика және отын ресурстары министрлiгiнiң келiсуi бойынша қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
Мемэнергияқадағалау кәсiпорнының директоры Мемэнергияқадағалау басқармасының келiсуi бойынша энергетика мен электрлендiру өндiрiстiк бiрлестiгiнiң бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
Мемэнергияқадағалау басқармасының бастығы лауазымы бойынша Қазақстан Республикасының энергетикалық қадағалау жөнiндегi Мемлекеттiк бас инспекторы, ал оның орынбасарлары - Қазақстан Республикасының энергетикалық қадағалау жөнiндегi Мемлекеттiк бас инспекторының орынбасарлары болып табылады.
Мемэнергияқадағалау басқармасының бас мамандары, жетекшi мамандары, Мемэнергияқадағалау кәсiпорындарының директорлары, олардың орынбасарлары, сондай-ақ энергия инспекциялары мен бөлiмшелерiнiң бастықтары Энергетикалық қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк аға инспекторлар болып табылады.
5. Қазақстан Республикасы Мемэнергияқадағалау органдары:
электр және жылу энергиясының сапасының қолданылып жүрген стандарттарына сәйкес тұтынушыларды энергиямен жабдықтаудың шарттық талаптарын қамтамасыз ететiн шараларды энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың орындауын;
жұмыс iстеп тұрған, жаңадан iске қосылатын және жаңғыртылатын энергияны көп керек ететiн қондырғылар мен энергия тұтынушылардың жабдықтарына баланстық энергетикалық сынақ жүргiзiлуiн;
ведомстволық иелiгi мен меншiк нысандарына қарамастан энергия тұтынушылардың электр және жылу энергиясын жұмсау нормаларын әзiрлеуiн, бекiтуiн және оларды сақтауын, энергия үнемдейтiн технологияларды енгiзуiн, қайталама жылу энергетика ресурстарын пайдалануын;
Электр қондырғыларын орнату, электр мен жылу пайдаланылатын қондырғыларды техникалық пайдалану, электр мен жылу пайдаланылатын қондырғыларды пайдалану кезiнде техника қауiпсiздiгiн сақтау ережелерiн, сондай-ақ Электр және жылу энергиясын пайдалану ережелерiн тұтынушылардың сақтауын;
өнеркәсiп кәсiпорындарының электр қондырғыларындағы реактивтi қуаттың және соларға теңдестiрiлген басқа да электр энергиясын тұтынушылардың электр қондырғыларындағы реактивтi қуаттың ұтымды дәрежеде өтем жасалуын, сондай-ақ конденсатты қайтару нормаларының дұрыс белгiленуi мен орындалуы қамтамасыз етiлуiн;
электр және жылу энергиясын өндiру мен тұтынуды есепке алудың жайын, оны пайдаланудың қолданылып жүрген тарифтерi, реактивтi қуатқа өтем жасаудың ұтымды деңгейiн орындағаны (орындамағаны) үшiн электр энергиясына арналған тарифтерден (тарифке үстемеден) шегерiмдердiң, конденсатты қайтарудың белгiленген нормалары асыра орындалған (орындалмаған) жағдайда жылу энергиясының құнынан (құнға үстемеден) шегерiмдердiң дұрыс қолданылуын;
энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың тұтынушылармен жасаған екi жақты шарттары негiзiнде энергия ресурстары нарығының реттелуiн, энергия ресурстары жетiспеген кезде қуаттар мен энергияны шектеудiң белгiленген тәртiп бойынша әзiрленiп, бекiтiлетiн графиктерi орындалуын;
ведомстволық бағынысы мен меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындар, тұрғын үйлер, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы және коммуналдық-шаруашылық объектiлерi жобаларының электр мен жылу техникасына қатысты бөлiгi әзiрленуiн қадағалайды.

3. В систему органов, осуществляющих государственный энергетический надзор в республике, входят: управление Госэнергонадзора в составе Государственной электроэнергетической компании "Казахстанэнерго", предприятия Госэнергонадзора - как структурные единицы производственных объединений энергетики и электрификации.
Структура и штаты управления Госэнергонадзора устанавливаются им в соответствии с объемом выполняемых задач и утверждаются Государственной электроэнергетической компанией "Казахстанэнерго".
Структура и штаты предприятий Госэнергонадзора устанавливаются ими в соответствии с объемом выполняемых задач и утверждаются соответствующим производственным объединением энергетики и электрификации.
Передача функций государственного энергетического надзора другим подразделениям энергообъединений и Государственной электроэнергетической компании "Казахстанэнерго" не допускается.
Затраты по основной деятельности органов Госэнергонадзора и социальному развитию их коллективов финансируются за счет себестоимости товарной продукции производственных объединений энергетики и электрификации.
4. Начальник управления Госэнергонадзора назначается и освобождается приказом по Государственной электроэнергетической компании "Казахстанэнерго" по согласованию с Министерством энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан.
Директор предприятия Госэнергонадзора назначается и освобождается приказом по производственному объединению энергетики и электрификации по согласованию с управлением Госэнергонадзора.
Начальник управления Госэнергонадзора является по должности главным Государственным инспектором Республики Казахстан по энергетическому надзору, а его заместители - заместителями главного Государственного инспектора Республики Казахстан по энергетическому надзору.
Главные специалисты, ведущие специалисты управления Госэнергонадзора, директора предприятий Госэнергонадзора, их заместители, а также начальники энергоинспекций и отделений являются старшими Государственными инспекторами по энергетическому надзору.
Старшие инженеры-инспекторы, инженеры-инспекторы предприятий Госэнергонадзора являются Государственными инспекторами по энергетическому надзору.
5. Органы Госэнергонадзора Республики Казахстан осуществляют надзор за:
выполнением энергоснабжающими организациями мероприятий, обеспечивающих договорные условия энергоснабжения потребителей согласно действующим стандартам качества электрической и тепловой энергии;
проведением балансовых энергетических испытаний действующих, вновь вводимых и реконструируемых энергоемких установок и оборудования энергопотребитлей;
разработкой, утверждением и соблюдением энергопотребителями, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, норм расхода электрической и тепловой энергии, внедрением энергосберегающих технологий, использованием вторичных тепловых энергетических ресурсов;
соблюдением энергопотребителями Правил устройства электрических установок, технической эксплуатации электро- и теплоиспользующих установок, техники безопасности при эксплуатации электро- и теплоиспользующих установок, а также Правил пользования электрической и тепловой энергии;
обеспечением оптимального уровня компенсации реактивной мощности в электрических установках промышленных предприятий и приравненных к ним других потребителей электрической энергии, а также за правильным установлением и выполнением норм возврата конденсата;
состоянием учета производства и потребления электрической и тепловой энергии, правильностью применения действующих тарифов на ее использование, скидок с тарифов (надбавок к тарифу) на электрическую энергию за выполнение (невыполнение) оптимального уровня компенсации реактивной мощности, скидок со стоимости (надбавок к стоимости) тепловой энергии при перевыполнении (невыполнении) установленных норм возврата конденсата;
регулированием рынка энергоресурсов на основе двусторонних договоров энергоснабжающих организаций с потребителями, исполнением графиков ограничений по мощности и энергии при недостатке энергоресурсов, разрабатываемых и утверждаемых в установленном порядке;
разработкой электро- и теплотехнической части проектов предприятий, жилых домов, объектов культурно-бытового назначения и коммунального хозяйства, независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности.

6. Қазақстан Республикасының Мемэнергияқадағалау басқармасы:
осы Ережеге сәйкес Мемэнергияқадағалау кәсiпорындарының қызметiне техникалық және әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады және олардың жұмысын бақылайды;
мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың ұсыныстарын ескере отырып кәсiпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге мiндеттi электр мен жылу пайдаланылатын қондырғыларды техникалық пайдалану және электр мен жылу энергиясын пайдалану ережелерiн, Электр қондырғыларын орнату ережелерiн, Электр мен жылу пайдаланылатын қондырғыларды пайдалану кезiнде техника қауiпсiздiгi ережелерiн әзiрлейдi және бекiтедi;
өндiрiс технологиясында, жылыту және ыстық сумен жабдықтау үшiн берiлетiн электр энергиясын қарастырады және оны қолдануға рұқсат бередi;
энергия үнемдеудiң озық тәжiрибесiн қорытып, таратады, энергияны ысырапқорлықпен және заңсыз жұмсаудың бетi ашылған фактiлерiне талдау жасайды, оларды жою жөнiнде тиiстi мемлекеттiк басқару органдары мен кәсiпорындарға ұсыныстар енгiзедi;
заңсыз және сенiмдi түрде пайдалану мен қауiпсiз күтiм жасау талаптарын қанағаттандырмайтын электр мен жылу пайдаланылатын жабдықтарды, Қазақстан Республикасының Мемкентехқадағалауының қадағалауындағыдан басқа, өндiрiстен алу, сондай-ақ оларды жасауға арналған техникалық шарттарды қайта қарау туралы тиiстi министрлiктер мен ведомстволарға ұсыныс енгiзедi;
электр мен жылу пайдаланылатын жабдықтарға, Қазақстан Республикасының Мемкентехқадағалауының қадағалауындағыдан басқа, арналған мемлекеттiк стандарттар мен техникалық шарттардың келiсуге табыс етiлген жобаларын қарастырады және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау мен метрология жөнiндегi бас басқармаға осындай жаңа стандарттардың жобасын әзiрлеу және ескiргенiн қайта қарау туралы ұсыныс енгiзедi;
өзiнiң құзырына енгiзiлген мәселелер бойынша заң актiлерi мен қаулылардың жобасын әзiрлейдi және оларды Қазақстан Республикасының энергетика және отын ресурстары министрлiгi арқылы республика Үкiметiне енгiзедi;
Мемлекеттiк энергетикалық бақылау кәсiпорындарының, энергия бiрлестiктерiнiң және электр мен жылу энергиясын тұтынушылардың арасындағы Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау органдарының құзырына кiретiн мәселелер жөнiндегi келiспеушiлiктердi қарайды, солар бойынша тиiстi шешiмдер енгiзедi;
электр мен жылу энергиясын үнемдеу, электр мен жылу пайдаланылатын қондырғылардың техника қауiпсiздiгi және оларды пайдалану жөнiнде белгiленген тәртiппен техникалық әдебиеттер басып шығаруды ұйымдастырады, осы мәселелер бойынша конкурстар, кеңестер, көрмелер өткiзедi.

6. Управление Госэнергонадзора Республики Казахстан:
в соответствии с настоящим Положением осуществляет техническое и методическое руководство деятельностью предприятий Госэнергонадзора и контролирует их работу;
разрабатывает с учетом предложений заинтересованных министерств и ведомств и утверждает обязательные для их предприятий, организаций и учреждений Правила технической эксплуатации электро- и теплоиспользующих установок и пользования электрической и тепловой энергией, Правила устройства электрических установок, Правила техники безопасности при эксплуатации электро- и теплоиспользующих установок;
рассматривает и выдает разрешение на применение электрической энергии в технологии производств, для отопления и горячего водоснабжения;
обобщает и распространяет передовой опыт энергосбережения, анализирует и вносит в соответствующие государственные органы управления и предприятия предложения по устранению вскрытых фактов расточительного и неэкономного расходования энергии;
вносит в соответствующие министерства и ведомства предложения о снятии с производства неэкономного и не удовлетворяющего требованиям надежной эксплуатации и безопасности обслуживания электро- и теплоиспользующего оборудования, кроме поднадзорного Госгортехнадзору Республики Казахстан, а также пересмотра технических условий на их изготовление;
рассматривает представляемые на согласование проекты государственных стандартов и технических условий на электро- и теплоиспользующее оборудование, кроме поднадзорного Госгортехнадзору Республики Казахстан и вносит в Главное управление по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан предложения о разработке проектов новых таких стандартов и пересмотре устаревших;
разрабатывает и вносит через Министерство энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан в правительство республики проекты законодательных актов и постановлений по вопросам, входящим в его компетенцию;
рассматривает разногласия между предприятиями Государственного энергетического надзора, энергообъединениями и потребителями электрической и тепловой энергии по вопросам, входящим в компетенцию органов Государственного энергетического надзора, и выносит по ним соответствующие решения;
организует издание в установленном порядке технической литературы и плакатов по экономии электрической и тепловой энергии, технике безопасности и эксплуатации электро- и теплоиспользующих установок, конкурсы, совещания, выставки по этим вопросам.

7. Энергетикалық қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторға, оның орынбасарларына, мемлекеттiк аға инспекторларға және энергетикалық қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларға:
қызметтiк куәлiгiн көрсеткен жағдайда, ведомстволық иелiгi мен меншiк нысандарына қарамастан, электр мен жылу пайдаланылатын қондырғыларға тәулiктiң кез келген уақытында бөгетсiз келiп-кету;
барлық кәсiпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге электр мен жылу энергиясын өнiмсiз жұмсау фактiлерiн жою, Электр қондырғыларын орнату, электр мен жылу пайдаланылатын қондырғыларды техникалық пайдалану және оларға күтiм жасаған кезде техника қауiпсiздiгi ережелерiн, сондай-ақ Электр мен жылу энергиясын пайдалану ережелерiн сақтау туралы белгiленген тәртiп бойынша тексеру актiлерiн ресiмдей отырып, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес айыппұл санкцияларын қолданып, орындауға мiндеттi нұсқамалар беру;
авария болу, өрт шығу қатерiн төндiретiн жағдай немесе адамдар мен малдардың өмiрiне төнетiн қауiп анықталған кезде электр мен жылу пайдаланылатын қондырғыларды дереу бөлiп тастауды кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер басшыларынан талап ету, ал бұл талаптар орындалмаған кезде осы қондырғыларды бөлiп тастап, бiтеп қою;
электр энергиясы мен қуаттарды тұтынуды шектеу графиктерiн енгiзу туралы өкiмдер орындалмаған кезде кәсiпорындарға, ұйымдарға, мекемелерге және басқа меншiк субъектiлерiне электр мен жылу энергиясының босатылуын энергиямен жабдықтаушы ұйымдар арқылы шектеу;
электр мен жылу пайдаланылатын қондырғыларға күтiм жасайтын адамдарды бақылап, олардың бiлiмiн тексеруге қатысу, бiлiм дер кезiнде тексеруден өтпеген немесе Энергетика қондырғыларына күтiм жасаған кезде техникалық пайдалану және техника қауiпсiздiгi ережелерiнiң талаптарын бұзған адамдарды жұмысқа жiберу құқынан айыру;
кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң жаңадан iске қосылатын, жаңғыртылатын электр мен жылу пайдаланылатын қондырғыларын тексеруге және пайдалануға беруге рұқсат ету;
кәсiпорындармен, ұйымдармен және мекемелермен бiрлесiп белгiленген нысанда авариялық және технологиялық бронь актiлерiн, энергия жүйелерiне барынша жүктеме түсетiн сағаттарда электр қуатын тұтынуды кемiту жөнiнде реттеушi шараларды әзiрлеу және олардың орындалуын талап ету;
жылу және электр энергиясы мен қуаттарды пайдалану жөнiнде кәсiпорындар мен ұйымдар жасайтын статистикалық және жедеғабыл есеп берудiң дұрыстығын тексеру;
авариялардың болу жағдайы мен себептерiн, сондай-ақ электр мен жылу пайдаланылатын қондырғыларды, Қазақстан Республикасының Мемкентехқадағалауының қадағалауындағыдан басқа, пайдалануға байланысты ауыр жазатайым оқиғалардың себептерiн тексеруге белгiленген тәртiппен қатысу;
Қазақстан Республикасы Мемэнергияқадағалау органдарының құзырына жататын мәселелер бойынша министрлiктер мен ведомстволардан, кәсiпорындардан, ұйымдар мен мекемелерден қажеттi мәлiметтер мен материалдар сұратып алу;
Қазақстан Республикасы Мемэнергияқадағалау органдарының құзырына кiретiн мәселелер бойынша сараптама жасап, қорытынды шығару үшiн қажет болған жағдайларда ғылыми-зерттеу және жобалау институттарының, басқа да ұйымдардың мамандарын қатыстыру құқығы берiледi.

7. Главному государственному инспектору по энергетическому надзору, его заместителям, старшим государственным инспекторам и государственным инспекторам по энергетическому надзору предоставляется право:
беспрепятственного доступа в любое время суток к электро- и теплоиспользующим установкам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, при предъявлении служебного удостоверения;
давать обязательные к исполнению для всех предприятий, организаций и учреждений предписания о ликвидации фактов непроизводительного расходования электрической и тепловой энергии, соблюдения Правил устройства электрических установок, технической эксплуатации электро- и теплоиспользующих установок и техники безопасности при их обслуживании, а также Правил пользования электрической и тепловой энергией, с оформлением в установленном порядке актов обследования и применением штрафных санкций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
требовать от руководителей предприятий, организаций и учреждений немедленного отключения электро- и теплоиспользующих установок при обнаружении состояния, угрожающего аварией, пожаром или опасностью для жизни людей и животных, а при невыполнении этих требований - отключать и пломбировать эти установки;
ограничивать через энергоснабжающую организацию отпуск электрической и тепловой энергии и мощности предприятиям, организациям, учреждениям и другим субъектам собственности при невыполнении распоряжений о введении графиков ограничения потребления электрической энергии и мощности;
осуществлять контроль и принимать участие в проверке знаний у персонала, обслуживающего электро- и теплоиспользующие установки, лишать права допуска к работе лиц, не прошедших своевременно проверки знаний или нарушающих требования Правил технической эксплуатации и техники безопасности при обслуживании энергетических установок;
давать разрешение на опробование и ввод в эксплуатацию вновь вводимых, реконструируемых электро- и теплоиспользующих установок предприятий, организаций, учреждений;
разрабатывать совместно с предприятиями, организациями и учреждениями акты аварийной и технологической брони по установленной форме, регулировочные мероприятия по снижению потребления электрической мощности в часы максимальных нагрузок энергосистем и требовать их выполнения;
проверять на предприятиях и в организациях достоверность составляемой ими статистической и оперативной отчетности по использованию тепловой и электрической энергии и мощности;
принимать в установленном порядке участие в расследовании обстоятельств и причин аварий, а также тяжелых несчастных случаев, связанных с эксплуатацией электро- и теплоиспользующих установок, кроме поднадзорных Госгортехнадзору Республики Казахстан;
запрашивать от министерств и ведомств, предприятий, организаций и учреждений необходимые сведения и материалы по вопросам, относящимся к компетенции органов Госэнергонадзора Республики Казахстан;
привлекать в необходимых случаях специалистов научно-исследовательских и проектных институтов, других организаций для проведения экспертизы и заключений по вопросам, входящим в компетенцию органов Госэнергонадзора Республики Казахстан.

8. Мемлекеттiк электр энергетикалық қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар өздерiне жүктелген мiндеттердi орындамағаны және берiлген құқықтарды дұрыс пайдаланбағаны үшiн заңдармен белгiленген жауапкершiлiкке тартылады.
9. Мемлекеттiк энергетикалық қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың iс-әрекетiне жоғары тұрған органдар арқылы 10 күндiк мерзiмде шағым жасалуы мүмкiн.
Шағым беру шағым жасалған шешiмнiң орындалуын тоқтата алмайды.
10. Мемлекеттiк энергетикалық қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың бiрыңғай үлгiдегi куәлiгi болады.
11. Қазақстан Республикасы Мемэнергияқадағалау органдарының Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi, банк мекемелерiнде есепшоттары, бланкiлерi мен штамптары болады.

8. Должностные лица, осуществляющие государственный энергетический надзор, несут установленную законодательством ответственность за невыполнение возложенных на них обязанностей и неправильное использование предоставленных им прав.
9. Действия должностных лиц, осуществляющих государственный энергетический надзор, могут быть обжалованы через вышестоящие органы в 10-дневный срок.
Подача жплобы не приостанавливает выполнения обжалуемого решения.
10. Должностные лица, осуществляющие государственный энергетический надзор, имеют удостоверения единого образца.
11. Органы Госэнергонадзора Республики Казахстан имеют печати с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках, счета в учреждениях банков, бланки и штампы.