Қазақстан Республикасында өнiмдi (жұмысты, қызмет көрсетудi) мiндеттi сертификаттауды кезеңiмен енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 20 мамыр 1993 ж. N 411. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.07.15. N 1112 қаулысымен
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң "Қазақстан Республикасының "Стандарттау және сертификаттау туралы" Заңын күшiне енгiзудiң тәртiбi туралы" 1993 жылғы 18 қаңтардағы N 1887-XII қаулысын орындау үшiн және өнiмдi (жұмысты, қызмет көрсетудi) сертификаттауды адамдардың өмiрiнiң, денсаулығының, азаматтардың мүлкiнiң қауiпсiздiгiн және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн стандарттың немесе басқа нормативтiк құжаттың мiндеттi талаптарына сәйкестендiрудi кезеңiмен енгiзу мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн, алынатын және оның аумағына әкелiнетiн, бiрiншi кезекте мiндеттi сертификаттауға жататын бiртектес өнiмдер (жұмыс, қызмет көрсету) топтарының қоса берiлiп отырған Тiзбесi бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-шi тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.
09.13. N 1259 қаулысымен. P951259_
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитет сертификаттау жөнiндегi органдар мен сынақ лабораторияларын (орталықтарын) тiркеудiң барысына қарай аталған өнiмдi (жұмысты, қызмет көрсетудi) сертификаттауды кезең-кезеңiмен жүргiзудi жүзеге асыратын болсын.
Ескерту. 2-шi тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.
09.13. N 1259 қаулысымен. P951259_
3. Қазақстан Республикасының аумағында өнiмнiң (жұмыстың, қызмет көрсетудiң) қауiпсiздiгi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитет немесе сертификаттау жөнiндегi ол өкiлдiк еткен органдар берген сәйкестiк сертификаттарымен расталады деп белгiленсiн. Тiркелген сынақ лабораториялары (орталықтары) болмаған жағдайда 1995 жылға дейiн өнiмнiң қауiпсiздiгiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетте тiркелген өндiрушiлердiң өтiнiш-декларациясымен растауға рұқсат етiлсiн.
Ескерту. 3-шi тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.
09.13. N 1259 қаулысымен.
4. Мемлекеттiк басқару органдары мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлер Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау және метрология жөнiндегi Бас басқармамен бiрлесiп, бекiтiлген тiзбелер бойынша оларға бекiтiлiп берiлген өнiмдi (жұмысты, қызмет көрсетудi) 1993 жылғы 1 шiлдеге дейiн анықтасын. Қолданылып жүрген нормативтiк-техникалық құжаттамаларда мiндеттi сертификаттауға жататын өнiмге (жұмысқа, қызмет көрсетуге) талап қойылмаған кезде, олар Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау және метрология жөнiндегi Бас басқарма келiсiмiмен айқындалады.

О поэтапном введении обязательной сертификации продукции (работ, услуг) в Республике Казахстан<*> Сноска. В тексте слова "Главному упpавлению по стандаpтизации и метpологии пpи Кабинете Министpов Республики Казахстан", "Главным упpавлением по стандаpтизации и метpологии пpи Кабинете Министpов Республики Казахстан" заменить словами "Комитету по стандаpтизации, метpологии и сеpтификации пpи Кабинете Министpов Республики Казахстан", "Комитетом по стандаpтизации, метpологии и сеpтификации пpи Кабинете Министpов Республики Казахстан" - постановление Кабинета Министpов РК от 13 сентябpя 1995 г. N 1259.
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 мая 1993 года N 411. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15 июля 1997 г. N 1112. ~P971112
Во исполнение постановления Верховного Совета Республики Казахстан от 18 января 1993г. N 1887-ХП "О порядке введения в действие Закона Республики Казахстан "О стандартизации и сертификации" и с целью поэтапного введения сертификации продукции (работ, услуг) на соответствие обязательным требованиям стандарта или иного нормативного документа, обеспечивающим безопасность для жизни, здоровья людей, имущества граждан и охраны окружающей среды, Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень групп однородной продукции (работ, услуг), производимой, приобретаемой в Республике Казахстан и ввозимой на ее территорию, подлежащей первоочередной обязательной сертификации.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Кабинета Министров РК от 13 сентября 1995 г. N 1259.
2. Главному управлению по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан поэтапно, по мере аккередитации органов по сертификации и испытательных лабораторий (центров) осуществлять проведение сертификации указанной продукции (работ, услуг).
3. Установить, что на территории Республики Казахстан безопасность продукции (работ, услуг) подтверждается сертификатами соответствия, выданными Главным управлением по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан или уполномоченными им органами по сертификации. В случае отсутствия аккредитованных испытательных лабораторий (центров) разрешить до 1995 года подтверждать безопасность продукции заявлением-декларацией производителей, зарегистрированным в Главном управлении по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан.
4. Государственным органам управления и хозяйствующим субъектам совместно с Главным управлением по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан определить до 1 июля 1993г. по утвержденному перечню закрепляемую за ними продукцию (работы, услуги). При отсутствии в действующей нормативно-технической документации требований к продукции (работам, услугам), подлежащей обязательной сертификации, их устанавливают по согласованию с Главным управлением по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан.

5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау және метрология жөнiндегi Бас басқармамен және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiмен келiсе отырып, 1993 жылғы 1 тамызға дейiн мiндеттi сертификаттауға жататын өнiмге кедендiк бақылау тәртiбiн бекiтсiн.
6. Қазақстан Республикасының Кеден комитетi мен Iшкi iстер министрлiгi 1996 жылдың 1 маусымынан бастап мемлекеттiк автомобиль инспекциясы органдарында заңды және жеке тұлғалар импорттайтын жаңа және ұсталған автомобильдердi техникалық және экологиялық қауiпсiздiкке арналған сертификаты ұсынылмаған болса, оларды кедендiк ресiмдеу мен есепке қоюға тыйым салсын.
Ескерту. Қаулы жаңа 6-тармақпен толықтырылды, 6-тармақ
тиiсiнше 7-тармақ болып саналды - ҚРҮ-нiң
1996.04.29. N 529 қаулысымен.
P960529_
7. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы
Стандарттау және метрология жөнiндегi Бас басқарма мен оның
аумақтық органдары облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының
әкiмдерiмен бiрлесiп 1993 жылғы 1 шiлдеге дейiн тиiстi
облыстардың аумағында мiндеттi сертификаттауға жататын өнiмдерге
(жұмыстарға, қызмет көрсетуге) талаптың орындалуын қамтамасыз
ету жөнiндегi бiрлескен жұмыс жоспарын әзiрлейтiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 20 мамырдағы
N 411 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн, алынатын және
оның аумағына әкелiнетiн, бiрiншi кезекте мiндеттi түрде
сертификаттауға тиiстi бiртектi өнiмдер (жұмыс, қызмет)
тобының
Тiзбесi
Ескерту. Тiзбе атауына өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.09.
13. N 1259 қаулысымен.
Балаларға арналған тауарлар
Iшетiн су
Тамақ түрлерi, ауыл шаруашылығы өндiрiсi мен жемшөп өнiмдерi
Медициналық техника
Дәрiлiк препараттар мен өсiмдiктер
Терiнiң, тағам өнiмдерiнiң және iшетiн судың қосылуынан
шығарылатын халық тұтынатын тауарлар
Отын шикiзаты
Тұрмыстық химия тауарлары
Парфюмерия, косметика
Улы химикаттар, минералды тыңайтқыштар
Тұрмыстық қолданыстағы машина жасау және аспап жасау
өнiмдерi
Ауыл шаруашылық техникасы
Жол және құрылыс машиналары
Жеке қорғаныс заттары
Электромагниттiк сыйысымдылығы мен қауiпсiздiгi сынақтан
өткiзiлетiн электротехникалық, радиотехникалық, электронды
бұйымдар
Құрылыс материалдары және конструкциялар
Байланыс құралдары
Өрт пен жарылыс қаупi бар заттар, олардан жасалған
материалдар мен бұйымдар
Ұшу құралдары, олардың құрамдас бөлiктерi және әуе көлiгiн
пайдалану
Азаматтық теңiз кемелерi, өзен және шағын көлемдi кемелер,
кемедегi тоңазытқыш қондырғылары, жүк көтергiштер мен
контейнерлер, кеме жасауда қолданылатын материалдар мен
бұйымдар
Темiр жол құрамы, жол, энергетика, белгi беру және байланыс
қондырғылары
Автомобиль көлiгi
Тау-кен құралдары, кенiштiк электр бұйымдары, қопарғыш
заттар мен қопару жұмыстарына қажеттi тетiктер, қысымды
ыдыстар мен жүк көтеретiн машиналар
Атом энергетикасы объектiлерiнiң жүйесiне кiретiн құралдар
мен қауiптi негiздi өндiрiс

5. Главному таможенному управлению Министерства финансов Республики Казахстан по согласованию с Главным управлением по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан и Министерством здравоохранения Республики Казахстан утвердить до 1 августа 1993г. порядок таможенного контроля продукции, подлежащей обязательной сертификации.
6. Таможенному комитету и Министерству внутренних дел Республики Казахстан запретить с 1 июня 1996 года таможенное оформление и постановку на учет в органах государственной автомобильной инспекции новых и подержанных автомобилей, импортируемых юридическими и физическими лицами, без представления сертификатов на техническую и экологическую безопасность этих автомобилей.
Сноска. Дополнено пунктом 6, пункт 6 считается пунктом 7 - постановлением Правительства РК от 29 апреля 1996 г. N 529.
7. Главному управлению по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан и его территориальным органам совместно с главами областных администраций, Алматинской и Ленинской городских администраций до 1 июля 1993г. разработать план совместных работ по соблюдению на территориях соответствующих областей выполнение требований к продукции (работам, услугам), подлежащей обязательной сертификации.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 20 мая 1993г. N 411
ПЕРЕЧЕНЬ
групп однородной продукции (работ, услуг),
производимой, приобретаемой в Республике Казахстан
и ввозимой на ее территорию, подлежащей
первоочередной обязательной сертификации
Сноска. В наименование Перечня внесены изменения -
постановлением Кабинета Министров РК от 13 сентября 1995 г. N 1259.
Товары для детей
Вода питьевая
Продукты питания, продукция сельскохозяйственного производства
и кормопроизводства
Медицинская техника
Лекарственные препараты и растения
Товары народного потребления, контактирующие с кожей, пищевыми
продуктами и питьевой водой
Топливное сырье
Товары бытовой химии
Парфюмерия, косметика
Ядохимикаты, минеральные удобрения
Продукция машиностроения и приборостроения бытового назначения
Сельскохозяйственная техника
Дорожные и строительные машины
Средства индивидуальной защиты
Электротехнические, радиотехнические, электронные изделия по испытаниям на электромагнитную совместимость и безопасность Строительные материалы и конструкции Средства связи Вещества, материалы и изделия из них на пожаровзрывоопасность Воздушные средства, их составные части и эксплуатация воздушного транспорта Морские гражданские суда, речные и маломерные суда, судовые холодильные установки, грузоподъемные устройства и контейнеры, материалы и изделия, применяемые в судостроении Подвижной состав, пути, устройства энергетики, сигнализации и связи Автомобильный транспорт Горношахтное оборудование, рудничные электрические изделия, взрывчатые материалы и устройства для взрывных работ, сосуды под давлением и грузоподъемные машины Оборудование, входящее в системы объектов атомной энергетики, и потенциально опасные производства.