Бұрынғы КСР Одағы Республикаларының ақша өлшемдерiнiң бағамын қолданысқа енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi және Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсінің қаулысы 1993 жылғы 15 шiлде N 611/1001
Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының басқа да республикаларының шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi арасындағы есептесулердi тәртiпке келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi және Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi шарттар жасасқанда және сауда мәмiлелерiн жүргiзгенде бұрын КСРО-ға кiрген әрбiр республикада өздерiнiң есептi сомдары мен ұлттық валютасының қолданылатындығын, сондай-ақ олардың есептi "қазақстандық соммен" бағаланатын курсын ескеретiн болсын.
2. Қазақстан Республикасының Валюта биржасының кезектi саудаластығында қалыптасқан есептi "қазақстандық сомның" курсын Ұлттық банк ресми курс ретiнде бекiтетiн және жаңа курс жарияланғанға дейiн мерзiмдi баспасөз бетiнде жария етiлген сәтiнен бастап қолданылатын болып белгiленсiн.
3. Ұлттық банкте бұрын КСРО-ге кiрген республикалар валютасының Мемлекеттiк резерв қоры құрылсын.
Республиканың шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнiң атына келiп түскен экспорт түсiмiнiң кемiнде 30 процентiн Ұлттық банк осы аталған қорға түсiретiн болып, сонымен бiр мезгiлде ол келiп түскен күнi Ұлттық банк белгiлеген ресми курсы бойынша есептi "қазақстандық сомдық" шоттарда оның тең баламасы көрсетiлетiн болып белгiленсiн.
Мемлекеттiк резерв қорынан шетел валютасын сатуды Валюта биржасы арқылы Ұлттық банк жүзеге асырады. Шетел валютасын сатып алу үшiн республика төлемшiлерi коммерциялық банкке өтiнiм бередi, ол жиынтық өтiнiмдi кезектi саудаластыққа шығарады. Саудаластық нәтижелерi бойынша сатылған шетел валютасы коммерциялық банктердiң Ұлттық банктегi шоттарына түсiрiледi. Коммерциялық банктер есептi "қазақстандық сомдардың" тиiстi сомасын Ұлттық банктiң шотына аударады.
Сатып алынған шетел валютасы он жұмыс күнi iшiнде шетелдiк өнiм берушiлермен контракттарды төлеуге пайдаланылуға тиiс. Бұл мерзiм өткеннен кейiн ол мiндеттi түрде ресми курсы бойынша Ұлттық банкке сатылады.
Есептi валютаны сатып алудың басымдық құқымен экспортқа өнiм шығарушы - шаруашылық жүргiзушi субъектiлер пайдаланады.
4. Осы қаулыны жүзеге асырудың әдiстемелiк және консультациялық қамтамасыз етiлуiн Ұлттық банк iске асырады.
5. Осы қаулы 1993 жылғы 15 шiлдеден бастап күшiне енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасы
Премьер-министрi            Ұлттық банкiсi басқармасының
Төрағасы

О вводе в действие котировки денежных единиц республик бывшего Союза ССР
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан и Национального банка Республики Казахстан от 15 июля 1993 года N 611/1001
В целях упорядочения расчетов между субъектами хозяйствования Республики Казахстан и других республик бывшего Союза ССР Кабинет Министров Республики Казахстан и Национальный банк Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Субъектам хозяйствования Республики Казахстан при заключении договоров и проведении торговых сделок учитывать функционирование в каждой республике, ранее входившей в СССР, собственных безналичных рублей и национальной валюты, а также курс, по которому они пересчитываются, в безналичные "казахстанские рубли".
2. Установить, что курс безналичного "казахстанского рубля", сложившийся на очередных торгах Валютной биржи Республики Казахстан, утверждается Национальным банком в качестве его официального курса и действует с момента публикации на страницах периодической печати до публикации нового курса.
3. Создать в Национальном банке Государственный резервный фонд валюты республик, ранее входивших в СССР.
Установить, что не менее 30 процентов поступающей в адрес субъектов хозяйствования республики экспортной выручки зачисляется Национальным банком в указанный Фонд с одновременным отражением ее эквивалента на их счетах в безналичных "казахстанских рублях" по официальному курсу Национального банка на день поступления.
Продажа иностранной валюты из Государственного резервного фонда осуществляется Национальным банком через Валютную биржу. Для покупки иностранной валюты плательщики республики дают заявку коммерческому банку, который выставляет сводную заявку на очередные торги. По результатам торгов проданная иностранная валюта зачисляется на счета коммерческих банков в Национальном банке. Коммерческие банки переводят соответствующие суммы безналичных "казахстанских рублей" на счет Национального банка.
Купленная иностранная валюта должна быть использована в течение десяти рабочих дней на оплату контрактов с иностранными поставщиками. По истечении этого срока она в обязательном порядке продается Национальному банку по официальному курсу.
Преимущественным правом покупки безналичных валют пользуются субъекты хозяйствования - экспортеры продукции.
4. Методологическое и консультационное обеспечение реализации настоящего постановления осуществляется Национальным банком.
5. Ввести в действие настоящее постановление с 15 июля 1993 г.
Премьер-министр Председатель правления
Республики Казахстан Национального банка
Республики Казахстан