Шағын бизнес орталықтарын құру тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 15 қыркүйек 1993 ж. N 884. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.11.23. N 1156 қаулысымен
Ескерту.(қараңыз) Шағын бизнес орталықтарының республикалық желiсiн құру мен дамыту бағдарламасы - ҚРМК-нiң 1995.06.20. N  849 қаулысымен.
Қазақстан Республикасында шағын және орта бизнестi дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Шағын бизнес орталықтарын құру тәртiбi туралы Ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiмен бiрлесiп, бiр ай мерзiмде республиканың облыстарында шағын бизнес орталықтарын құру жөнiндегi шаралардың жоспарын әзiрлесiн, объектiлердi анықтап, оларды шағын бизнес орталықтары үшiн жекешелендiру жөнiнде конкурс ұйымдастырсын.
3. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi республикада шағын бизнес орталықтарын қалыптастыру жөнiндегi бағдарламаны жүзеге асыру үшiн қаржыландыру көздерiн анықтасын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 15 қыркүйектегi
N 884 қаулысымен
Бекiтiлген
"Шағын бизнес орталықтарын құру тәртiбi туралы"
Ереже
I. Жалпы ережелер
1. Ереже материалдық өндiрiс саласында шағын бизнестi дамыту мақсатымен шағын бизнес орталықтарын (бұдан әрi Орталықтар) құруда Экономика министрлiгiнiң, Еңбек министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасының Жастар iстерi жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, жергiлiктi әкiмдердiң, басқа да мемлекеттiк органдар мен кәсiпкерлiк құрылымдардың қызметiн үйлестiру үшiн негiз болып табылады.<*>
Ескерту. 1-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚРМК-нiң
1995.06.09. N  809 қаулысымен.
2. Орталықтар құрудың мақсаты:
- көбiнесе басым бағыттарда өндiрiс көлемiн ұлғайту: ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiру және ұқсату, халық тұтынатын тауарлар өндiру, өндiрiстiк және тұрғын үй объектiлерiн салу, инновациялық қызмет;
- кәсiпкерлiктiң инфрақұрылымдарын дамыту;
- бұрын игерiлген күрделi қаржыларды ұтымды пайдалану;
- дамудың бiрыңғай стратегиясын жүргiзу және Қазақстанның шағын және орта бизнесiне шетелдiк инвесторларды тартудың тиiмдi тетiгiн құру;
- материалдық өндiрiс саласында озық технологияны енгiзуге, әлемдiк нарықта бәсекелестiкке қабiлеттi өнiмдер шығаруға негiзделген аса басым бизнес-жобаларды анықтау және оларға барынша қолдау жасау;
- өндiрiстi монополиясыздандыруға және жекешелендiруге жәрдемдесу, осы процестердiң нәтижесiнде пайда болатын шағын шаруашылық құрылымдарды қолдау;
- өзiнiң негiзiнде жеке кәсiпкерлiкке сүйенген шағын және орта бизнес саласындағы жұмыс орындарын ұлғайту есебiнен халықты жұмыспен қамту, кәсiпкерлердiң кәсiптiк даярлығын қамтамасыз ету, олардың жеке iсiнiң қалыптасуына атсалысу болып табылады.

О порядке создания центров малого бизнеса <*> Сноска. См. постановление КМ РК от 20 июня 1995 г. N 849 - Пpогpамма фоpмиpования и pазвития pеспубликанской сети центpов малого бизнеса.
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 сентября 1993 года N 884. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 23 ноября 2005 года N 1156 (P051156)
В целях развития малого и среднего бизнеса в Республике Казахстан Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о порядке создания центров малого бизнеса (прилагается).
2. Министерству экономики, государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с главами областных, Алматинской и Ленинской городских администраций в месячный срок подготовить план мероприятий по созданию центров малого бизнеса в областях республики, выявить объекты и организовать конкурс по их приватизации под центры малого бизнеса.
3. Министерству экономики Республики Казахстан определить источник финансирования для реализации программы по формированию центров малого бизнеса в республике.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 15 сентября 1993 г. N 884
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке создания центров малого бизнеса
I. Общие положения
1. Положение является основой для координации действий Министерства экономики, Министерства труда, Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу, Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной политике, Государственного комитета Республики Казахстан по делам молодежи, глав местных администраций, других государственных органов и предпринимательских структур при создании центров малого бизнеса (далее - Центров) с целью развития малого бизнеса в сфере материального производства.<*>
Сноска. Из пункта 1 исключены слова - постановлением КМ РК от 9 июня 1995 г. N 809.
2. Целью создания Центров являются:
- наращивание объемов производства преимущественно в приоритетных направлениях: производство и переработка сельскохозяйственной продукции, производство товаров народного потребления, строительство производственных и жилых объектов, инновационная деятельность;
- развитие инфраструктуры предпринимательства;
- рациональное использование ранее освоенных капитальных вложений;
- проведение единой стратегии развития и создание эффективного механизма вовлечения иностранных инвестиций в малый и средний бизнес Казахстана;
- выявление наиболее приоритетных бизнес-проектов в сфере материального производства, основанных на внедрении прогрессивных технологий, выпуске конкурентоспособной на мировом рынке продукции и оказание им поддержки;
- содействие демонополизации и приватизации производства путем поддержки возникающих в результате этих процессов малых хозяйствующих структур;
- обеспечение занятости населения за счет увеличения рабочих мест в сфере малого и среднего бизнеса, имеющего в своей основе частное предпринимательство, обеспечение профессиональной подготовки предпринимателей, оказание им помощи в становлении собственного дела.

3. Орталықтар қызметiнiң негiзгi бағыттары:
- қалыптастыру кезiнде кәсiпкерлердi өндiрiстiк үй-жайлармен, материалдық ресурстармен қамтамасыз ету және жәрдемдесу, ұйымдастырушылық-әдiстемелiк сипаттағы қызметтер көрсету;
- шағын және орта бизнес кәсiпорындарының қызметiн құқықтық қолдау;
- өндiрiстiк үй-жайлар мен офистер, жабдықтар мен техника беру;
- кәсiпкерлерге қаржылай көмек көрсету;
- жобаларды инженерлiк қолдау және өндiрiстi ұйымдастыруда көмектесу;
- дербес түрде шаруашылық жүргiзуге баулу және ақыл-кеңес беру;
- кәсiпкерлiк жобаларға белгiленген тәртiппен, құқықтық, экономикалық және техникалық-технологиялық сараптау жүргiзудi қамтамасыз ету;<*>
- ақпаратпен қамтамасыз ету, маркетингтiк және консультациялық қызмет көрсету;
- есеп жүргiзуге контрактылар мен шарттар жасауға, нормативтi құжаттарды және шаруа жүргiзушi құрылымдарды дайындауға көмектесу;
- кәсiпкерлердiң сыртқы экономикалық байланыстарды ұйымдастыруына жәрдемдесу болып табылады.
Ескерту. 3-тармақтың 8-абзацына өзгерiстер енгiзiлген - ҚРМК-нiң 1994 ж. 8 желтоқсан N 1395 қаулысымен.
4. Орталықтар акционерлiк қоғамдар түрiнде құрылады және оларды:
- Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi;
- әр түрлi меншiк нысандарындағы шаруашылық жүргiзушi
субъектiлер;
- қоғамдық ұйымдар;
- шетелдiк инвесторлар құра алады.
Акционерлiк капиталға қатысу нысандары:
- үйлер мен ғимараттардан;
- техникалар мен жабдықтардан;
- қаржы көздерiнен;
- өнертапқыштық пен "ноу-хаудан" тұруы мүмкiн.
Орталықтар заңды ұйым болып табылады және өз қызметiн жарғының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарының негiзiнде жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақтың 3-шi абзацы алынып тасталды - ҚРМК-нiң  1995.06.09. N 809 қаулысымен.
II. Орталықтар құру жөнiндегi ұйымдастыру
шаралары
5. Орталықтарды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, жергiлiктi әкiмшiлiктердiң қатысуымен заңды ұйымдар, Экономика министрлiгiнiң аумақтық органдары, Еңбек министрлiгi, Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Жастар iстерi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттiк органдары республиканың қалаларында және селолық аудандарында құрады.<*>
Ескерту. 5-тармақтан сөздер алынып тасталған - ҚРМК-нiң
1995.06.09. N 809 қаулысымен.
6. Орталықтарды құру және дамыту жөнiндегi нақты жобаларды жүзеге асыру үшiн жергiлiктi әкiмшiлiктердiң, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң органдары жер учаскелерiн, салынып бiтпеген мемлекеттiк объектiлердi, тоқтап тұрған құрылыстарды және жекешелендiруге жататын кәсiпорындарды iздестiредi.

3. Основными направлениями деятельности Центров являются:
- содействие и обеспечение предпринимателей на стадии становления производственными помещениями, материальными ресурсами, услугами организационно-методического характера;
- правовая поддержка деятельности предприятий малого и среднего бизнеса;
- предоставление производственных помещений и офисов, оборудования и техники;
- оказание финансовой помощи предпринимателям;
- инженерная поддержка проектов и содействие в организации производства;
- обучение и консультирование по осуществлению самостоятельного хозяйствования;
- обеспечение проведения правовой, экономической и технико-технологической экспертизы предпринимательских проектов в установленном порядке; <*>
- информационное обеспечение, оказание маркетинговых и консультационных услуг;
- содействие в ведении отчетности, заключении контрактов и
договоров, подготовке нормативных документов хозяйствующих структур;
- содействие предпринимателям в организации внешнеэкономических
связей.
Сноска. Абзац восьмой пункта 3 изменен - постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан от 8 декабря 1994 г. N 1395.
4. Центры создаются в виде акционерных обществ и могут
учреждаться:
-  Государственным комитетом Республики Казахстан по
государственному имуществу;
(Абзац третий исключен - постановлением КМ РК от 9 июня
1995 г. N 809.)
- хозяйствующими субъектами различных форм собственности;
- общественными организациями;
- иностранными инвесторами.
Форма участия в акционерном капитале может состоять из:
- зданий и сооружений;
- техники и оборудования;
- финансовых средств;
- изобретений и "ноу-хау".
Центры являются юридическими лицами и осуществляют свою деятельность на основании устава и действующего законодательства Республики Казахстан.
II. Организационные мероприятия по
созданию центров
5. Центры создаются в городах и сельских районах республики Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу, юридическими лицами при участии местных администраций, территориальных органов Министерства экономики, Министерства труда, Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной политике, Государственного комитета Республики Казахстан по делам молодежи, других государственных органов Республики Казахстан.<*>
Сноска. Из пункта 5 исключены слова - постановлением КМ РК от 9 июня 1995 г. N 809.
6. Органы местных администраций, Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу изыскивают земельные участки, недостроенные государственные объекты, законсервированные стройки и подлежащие приватизации предприятия под реализацию конкретных проектов по созданию и развитию Центров.

7. Облыстардың әкiмдерi Экономика министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, мүдделi ұйымдардың, кәсiпкерлiк құрылымдардың аумақтық органдарымен, өкiлдерiмен бiрге iс-шаралардың жоспарын жасайды, онда:
- Орталықтар құру жөнiндегi бизнес-жобалар конкурсын өткiзу;
- жер бөлу туралы мәселенi шешу;
- Орталықтар құру үшiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң объектiлердi жекешелендiруге конкурс өткiзуi;
- Орталықтар құру жөнiндегi инициативалық топты анықтау, акционерлердiң қаражатын тарту жөнiндегi науқанды өрiстету;
- Кәсiпкерлiктi қолдау және бәсекелестiктi дамыту қорының қатысуымен Орталықтар құрудың бағдарламаларын жасау, құрылтайшы құжаттарын әзiрлеу көзделедi.
8. Орталықтар құруда құқықтық, әдiстемелiк және консультациялық қолдауды Кәсiпкерлiктi қолдау және бәсекелестiктi дамыту қоры жүзеге асырады.
9. Орталықтар құру жөнiндегi iс-шараларды жүргiзудi үйлестiру мен бақылауды Экономика министрлiгi мен оның аумақтық органдары жүзеге асырады.
III. Бизнес-жобалардың конкурсы
10. Орталықтар құру жөнiндегi таңдаулы бизнес-жобаларды анықтау үшiн олардың конкурсы өткiзiледi. Конкурсты Кәсiпкерлiктi қолдау және бәсекелестiктi дамыту қорының аумақтық бөлiмшелерi ұйымдастырады және өткiзедi.
11. Орталықтардың мақсаттары мен мiндеттерiн жүзеге асыруға қол жеткiзуге мүмкiндiк беретiн, өндiрiстiк қызметтi iске асыратын немесе iске асыруға ниеттенген кез келген жеке адамдар немесе заңды ұйымдар конкурстың қатысушылары бола алады.
12. Орталықтарды құру және олардың қызметi жөнiндегi жобаларға қойылатын талаптар: өндiрiлетiн өнiмдердiң әлеуметтiк маңыздылығы, бәсекелестiк қабiлеттiлiгi, алдыңғы қатарлы және экологиялық таза технологияны қолдану, шикiзатпен, материалдармен және еңбек ресурстарымен қамтамасыз етiлуi, өндiрiстiң тиiмдiлiгi.
13. Конкурс баспасөзде, теледидарда, радиода кең жариялылық тұрғысында өткiзiледi. Конкурсты екi кезеңде өткiзу ұсынылады: алдын-ала, қатысушылардың анкетасын қарау, ал ақтық кезеңде жеңiмпаздардың өз жобаларын жүзеге асыруына және қаржы-кредит қолдауын алуына құқығын бекiту.

7. Главы областных администраций с территориальными органами Министерства экономики, Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу, представителями заинтересованных организаций, предпринимательских структур составляют план мероприятий, где намечается:
- проведение конкурса бизнес-проектов по созданию Центров;
- решение вопроса о выделении земли;
- проведение Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу конкурса на приватизацию объектов под создание Центров;
- определение инициативной группы по созданию Центров, развертывание компании по привлечению средств акционеров;
- составление программы создания Центров при участии Фонда поддержки предпринимательства и развития конкуренции, подготовка учредительных документов.
8. Правовую, методическую и консультационную поддержку в создании Центров осуществляет Фонд поддержки предпринимательства и развития конкуренции.
9. Координацию и контроль за проведением мероприятий по созданию Центров осуществляет Министерство экономики и его территориальные органы.
III. Конкурс бизнес-проектов
10. Для выявления лучших бизнес-проектов по созданию Центров проводится их конкурс. Конкурс организуют и проводят территориальные отделения Фонда поддержки предпринимательства и развития конкуренции.
11. Участниками конкурса могут являться любые физические или юридические лица, осуществляющие или намеренные осуществлять производственную деятельность, позволяющую добиться реализации целей и задач Центров.
12. Требования, предъявляемые к проектам по созданию и деятельности центров: социальная значимость, конкурентоспособность производимой продукции, применение прогрессивных и экологически чистых технологий, обеспеченность сырьевыми, материальными и трудовыми ресурсами, эффективность производства.
13. Конкурс проводится при широком освещении в печати, на телевидении, радио. Рекомендуется проведение конкурса в два этапа: предварительный - с рассмотрением анкет участников и окончательный - закрепляющий право победителей на реализацию своих проектов и получение финансово-кредитной поддержки.