"Гидрогеология" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 17 қыркүйек N 898. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.08.21. N 1042 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Шаруашылық басқару органдарының жүйесiн жетiлдiру туралы" 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1291 Жарлығын орындау үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жер қойнауын геологиялық зерделеу, пайдалану және қорғау мәселелерiнде мемлекеттiк және шаруашылық басқару функцияларын ажырату мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Қазақстан Республикасының аумағында гидрогеологиялық жұмыстар орындап жатқан Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң гидрогеологиялық экспедициялары мен "Алматыгидрогеология" акционерлiк қоғамы негiзiнде құрамында қосымшаға сәйкес кәсiпорындар мен ұйымдар бар "Гидрогеология" мемлекеттiк акционерлiк компаниясын (бұдан әрi - Компания) құру туралы ұсынысы құпталсын.
2. Компания басқармасының орналасатын жерi Алматы облысындағы Қарғалы поселкесi болып белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Компанияға заңда белгiленген тәртiп бойынша өз құрамына кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн, сондай-ақ Компания құрамына кiрген құрылған акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн иелену, пайдалану және басқару құқығын табыстасын.
Мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдардың акционерленуiне қарай, Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1996 жылдарға арналған (II кезең) Ұлттық бағдарламасында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi өткеретiн акциялар пакеттерiнен басқа, акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi Компаниялардың иеленуiне, пайдалануына және басқаруына берiлсiн.
4. Компания қызметiнiң негiзгi мақсаты бәсекелестiк және экстерриториялық негiзде, мемлекеттiк бюджет қаржысы есебiнен, сондай-ақ бюджеттен тыс қаражаттың да есебiнен гидрогеологиялық жұмыстар жүргiзу болып белгiленсiн және оған:
- өз құрамына кiретiн кәсiпорындардың қызметiн олардың қызметiне неғұрлым тиiмдi жағдай туғызу үшiн үйлестiрiп отыру;
- гидрогеологиялық жұмыс жүргiзуге тапсырыстар iздестiру;
- оның құрамына кiретiн кәсiпорындарға олардың қызметi үшiн қажеттi өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымдар құруға жәрдемдесу;
- оның құрамына кiретiн бөлiмшелерге жер асты су көздерiн игерудi ұйымдастыруға жәрдемдесу;
- гидрогеологиялық жұмыс процесiне ғылыми-техникалық прогресс жетiстiктерiн енгiзу;
- Компанияға кiрген кәсiпорындардың басшыларын тағайындау және бекiту;
- еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындардың Байқаушы кеңестерiн қалыптастыру, оларға өздерiнiң өкiлдерiн тағайындау;
- Компанияда жұмылдыру дайындығы мен азаматтық қорғаныс жөнiндегi функциялар мен мiндеттерге заңды мұрагерлiктi қамтамасыз ету жүктелсiн.

О Государственной акционерной компании "Гидрогеология"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 сентября 1993 года N 898. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21 августа 1996 г. N 1042 ~P961042.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1291 "О совершенствовании системы органов хозяйственного управления", а также в целях разделения функций государственного и хозяйственного управления в вопросах геологического изучения, использования и охраны недр Республики Казахстан Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Согласиться с предложением Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу о создании на базе гидрогеологических экспедиций Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан и акционерного общества "Алматыгидрогеология", выполняющих гидрогеологические работы на территории Республики Казахстан, Государственной акционерной компании "Гидрогеология" (далее - Компания) в составе предприятий и организаций согласно приложению.
1. Определить местонахождение правления Компании в п. Каргалы Алматинской области.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу делегировать Компании права владения, пользования и управления государственным имуществом предприятий и организаций, входящих в ее состав, а также государственными пакетами акций созданных акционерных обществ, включенных в состав Компании в установленном законодательством порядке.
По мере акционирования государственных предприятий и организаций передать Компании во владение, пользование и управление государственные пакеты акций акционерных обществ, за исключением пакетов акций, реализуемых Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу в порядке, установленном Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап).
4. Определить основной целью деятельности Компании производство гидрогеологических работ на конкурентной и экстерриториальной основе как за счет средств государственного бюджета, так и за счет внебюджетных ассигнований и возложить на нее:
- координацию деятельности входящих в ее состав предприятий для создания более эффективных условий их деятельности;
- поиск заказов на производство гидрогеологических работ;
- содействие входящим в ее состав предприятиям в создании необходимой для их деятельности производственной и социальной инфраструктуры;
- содействие входящим в ее состав подразделениям в организации разработки месторождений подземных вод;
- внедрение в процесс гидрогеологических работ достижений научно-технического прогресса;
- назначение и утверждение руководителей предприятий, вошедших в Компанию;
- формирование наблюдательных советов дочерних обществ и предприятий, назначение в них своих представителей;
- обеспечение в Компании правопреемства функций и задач по мобилизационной подготовке и гражданской обороне.

5. Компания бұрын құрылған акционерлiк қоғамның Байқаушы кеңесiнiң құрамына өзiнiң өкiлдерiн тағайындасын және оның басшылығы бұрынғы қалпында қалдырылсын.
6. Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi:
- Компания қызметiн қамтамасыз ету жөнiнде ұйымдастыру шараларын қолдансын;
- Компанияға кiретiн кәсiпорындар және мемлекеттiк режимдiк, гидрогеологиялық байқауды жүзеге асыратын ұйымдар арасында негiзгi жабдықтар бөлiсiн жүргiзсiн;
- бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне келiсу үшiн Байқаушы кеңестiң дербес құрамы мен Компания президентiнiң қызметiне кандидатура жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
7. "Гидрогеология" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының
Байқаушы кеңесi бiр ай мерзiмде Компания басқармасының құрылымы
мен аппаратының санын анықтасын.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi және оның аумақтық комитетi Қазақстан
Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiмен
және Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгiмен бiрлесiп,
"Гидрогеология" мемлекеттiк акционерлiк Компаниясына қолдағы
ресурстардың есебiнен қажеттi қызмет үй-жайын, техникалық жабдықтар,
телефон және телекс байланысы арналарын бөлiп берсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 17 қыркүйектегi
N 898 қаулысына
Қосымша
"Гидрогеология" мемлекеттiк акционерлiк компаниясына
кiретiн ұйымдар мен кәсiпорындардың
Тiзбесi
"Алматыгидрогеология" акционерлiк қоғамы, Алматы облысының Қарғалы
поселкесi
Ақтөбе гидрогеологиялық экспедицияны, Ақтөбе облысының Қарғалы
селосы
Атырау гидрогеологиялық экспедициясы, Атырау облысының Теңдiк
поселкесi
Жамбыл гидрогеологиялық экспедициясы, Жамбыл облысының Сарыкемер
поселкесi, оның iшiнде оның құрамында:
"Қуан" шағын кәсiпорны, Жамбыл облысының Сарықемер поселкесi
"Гидрогеосервис" шағын кәсiпорны, Жамбыл облысының Сарыкемер
поселкесi
Затобол гидрогеологиялық экспедициясы, Қостанай облысының Затобол
поселкесi
Қызылорда гидрогеологиялық экспедициясы, Қызылорда облысының
Геологтар поселкесi
Павлодар гидрогеологиялық экспедициясы, Павлодар облысының Жетекшi
поселкесi
Семей гидрогеологиялық экспедициясы, Семей облысының Новопокровка
селосы
Синегор гидрогеологиялық экспедициясы, Көкшетау облысының Чайкин
поселкесi
Талдықорған гидрогеологиялық экспедициясы, Талдықорған облысының
Крупская селосы
Орал гидрогеологиялық экспедициясы, Батыс Қазақстан облысының
Подстепное селосы
Шымкент гидрогеологиялық экспедициясы, Оңтүстiк Қазақстан облысының
Белые Воды селосы

5. Компании назначить своих представителей в состав Наблюдательного совета ранее созданного акционерного общества и оставить прежним его руководство.
6. Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан:
- принять организационные меры по обеспечению деятельности Компании;
- произвести разделение основных средств между предприятиями, входящими в Компанию, и организациями, осуществляющими государственные режимные гидрогеологические наблюдения;
- в месячный срок внести на согласование в Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу предложения по персональному составу Наблюдательного совета, кандидатуре на должность президента Компании.
7. Наблюдательному совету Государственной акционерной компании "Гидрогеология" в месячный срок определить структуру и численность аппарата правления Компании.
8. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу и его территориальному комитету совместно с Министерством геологии и охраны недр и Министерством связи Республики Казахстан выделить Государственной акционерной компании "Гидрогеология" за счет имеющихся в наличии ресурсов необходимые служебные помещения, технические средства, каналы телефонной и телексной связи.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 сентября 1993 г. N 898
П Е Р Е Ч Е Н Ь
организаций и предприятий, входящих в Государственную
акционерную компанию "Гидрогеология"
Акционерное общество "Алматыгидрогеология", п. Каргалы Алматинской области Актюбинская гидрогеологическая экспедиция, с. Каргалинское Актюбинской области Атырауская гидрогеологическая экспедиция, п. Тендык Атырауской области Жамбылская гидрогеологическая экспедиция, п. Сарыкемир Жамбылской области, в том числе в ее составе:
Малое предприятие "Куан", п. Сарыкемир Жамбылской области
Малое предприятие "Гидрогеосервис", п. Сарыкемир Жамбылской области
Затобольская гидрогеологическая экспедиция, п. Затобольск Кустанайской
области
Кзыл-Ординская гидрогеологическая экспедиция, п. Геологов Кзыл-Ординской
области
Павлодарская гидрогеологическая экспедиция, с. Жетыкши Павлодарской
области
Семипалатинская гидрогеологическая экспедиция, с. Новопокровка
Семипалатинской области
Синегорская гидрогеологическая экспедиция, п. Чайкино Кокчетавской
области
Талдыкорганская гидрогеологическая экспедиция, с. Крупское
Талдыкорганской области
Уральская гидрогеологическая экспедиция, с. Подстепное
Западно-Казахстанской области
Шымкентская гидрогеологическая экспедиция, с. Белые Воды
Южно-Казахстанской области