"Алтай-ТМ" мемлекеттiк холдинг компаниясы туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 17 қыркүйек N 904. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.12.14. N 1725 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Кен-металлургия кешенiн мемлекеттiк реттеудi жетiлдiру туралы" 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1287 Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. "Алтай-ТМ" мемлекеттiк холдинг компаниясы (бұдан әрi - Компания) құрылсын.
2. Компания басқармасының орналасатын жерi Өскемен қаласы болып белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
осы қаулыға тiркелген қосымшаға сәйкес мемлекеттiк кәсiпорындардың, ұйымдар мен акционерлiк қоғамдардың құрамында Компанияны құру жөнiндегi құрылтай құжаттарының пакетiн бiр ай мерзiм iшiнде әзiрлесiн;
Компанияға кәсiпорындар мен ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн, сондай-ақ бұрын құрылып, Компанияның құрамына енгiзiлген акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн иелену, пайдалану және басқару құқығын беретiн болсын.
Мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдарды акцияландыру барысына қарай акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi өткеретiн акциялардың пакеттерiн қоспағанда, Қазақстан Республикасында 1993-1995 жылдары (II кезең) мемлекет қарамағынан алу мен жекешелендiрудiң Ұлттық бағдарламасында көзделген тәртiппен Компанияның иеленуi, пайдалануы және басқаруына берiлетiн болсын.
4. Компания қызметiнiң негiзгi мақсаттары мыналар деп белгiленсiн:
қорғасын, мырыш, асыл металдар, кен және құрамында осы элементтер бар концентраттар өндiру саласында жұмыс iстейтiн металлургия, кен байыту және кен өндiру кәсiпорындарының, шахта салу және шахта қазу ұйымдарының қызметiн үйлестiру;
Компанияның құрамына енетiн кәсiпорындардың өндiрiстi бағдарламаларының баланстарын қарау, жасау және бекiту;
негiзгi өнiм түрлерi бойынша мемлекеттiк қажеттiлiкке қарай өндiрiс көлемiн орналастыру;
түстi металдар өндiру, кен базасын дамыту, техникалық жағынан қайта жарақтандыру, айналадағы ортаны қорғау және оларды мемлекеттiк инвестициялау жөнiнде аса маңызды ғылыми-техникалық бағдарламалар жасау;
Компанияның кәсiпорындары өндiретiн өнiмдi экспортқа шығарудың лицензияларын келiсу, олардың сыртқы экономикалық қызметiн үйлестiру;
шетел инвесторларын тарту, өндiрiс қызметiн өрiстету мен коммерцияландыру;
Компанияның құрамына енетiн кәсiпорындардың басшыларын тағайындау және бекiту;
еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындардың Байқаушы кеңестерiн қалыптастыру, оларға өз өкiлдерiн тағайындау.

О Государственной холдинговой компании "Алтай-ТМ"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 сентября 1993 года N 904. Утратило силу постановлением Пpавительства РК от 14 декабpя 1995 г. N 1725 ~P951725.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1287 "О совершенствовании государственного регулирования горно-металлургическим комплексом" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Государственную холдинговую компанию "Алтай-ТМ" (в дальнейшем - Компания).
2. Определить местонахождение правления Компании в г. Усть-Каменогорске.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу:
в месячный срок подготовить пакет учредительных документов по созданию Компании в составе государственных предприятий, организаций и акционерных обществ согласно приложению;
делегировать Компании права владения, пользования и управления государственным имуществом предприятий и организаций, а также государственными пакетами акций ранее созданных акционерных обществ, включенных в состав Компании.
По мере акционирования государственных предприятий и организаций передать Компании государственные пакеты акций акционерных обществ, за исключением пакетов акций, реализуемых Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу в порядке, предусмотренном Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап).
4. Определить основными целями деятельности Компании:
координацию деятельности металлургических, горно-обогатительных и горнодобывающих предприятий, шахтостроительных и шахтопроходческих организаций, работающих в сфере производства свинца, цинка, благородных металлов, руд и концентратов, содержащих эти элементы;
рассмотрение, составление и утверждение балансов производственных программ предприятий, входящих в состав Компании;
размещение объемов производства для государственных нужд по основным видам продукции;
составление важнейших научно-технических программ по производству цветных металлов, развитию рудной базы, техническому перевооружению, охране окружающей среды и их государственному инвестированию;
согласование лицензий на экспорт продукции, производимой предприятиями Компании, координацию их внешнеэкономической деятельности;
привлечение иностранных инвесторов, диверсификацию и коммерциализацию производственной деятельности;
назначение и утверждение руководителей предприятий, входящих в состав Компании;
формирование наблюдательных советов дочерних обществ и предприятий, назначение в них своих представителей.

5. Компания бұрын құрылған акционерлiк қоғамдардың басшылығын өз орнында қалдырып, олардың Байқаушы кеңестерiнiң құрамына өз өкiлдерiн тағайындайтын болсын.
6. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi, "Қазақстан
түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясы Компанияның қызметiн
қамтамасыз ету жөнiнде ұйымдастыру шараларын қабылдайтын болсын.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi және оның аумақтық комитетi "Өскемен
қорғасын-мырыш комбинатымен" бiрлесiп қолдағы ресурстар есебiнен
Компанияға қажеттi қызмет үй-жайларын, техникалық құралдарды және
телефон мен телекс байланысы арналарын бөлетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 17 қыркүйектегi
N 904 қаулысына
Қосымша
"Алтай-ТМ" мемлекеттiк холдинг компаниясына
кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың
Тiзбесi
"Өскемен қорғасын-мырыш комбинаты" акционерлiк қоғамы, Өскемен
қаласы
Зырян қорғасын комбинаты, Зырян қаласы
Ертiс полиметалл комбинаты, Белоусов поселкесi, Шығыс Қазақстан
облысы
Жезкент кен байыту комбинаты, Жезкент поселкесi, Семей облысы
<*>
"Шығысмашзавод" ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiгi, Өскемен қаласы
"Қорғасыншахтақұрылыс" тресi, Өскемен қаласы
"Рассвет" тiгiн бiрлестiгi, Өскемен қаласы
Құрамына сүт зауыты, салынып жатқан кiрпiш зауыты, салынып жатқан ағаш өңдеу зауыты енетiн "Юг" өндiрiстiк-құрылыс ауыл шаруашылық кәсiпорны, Зайсан қаласы, Шығыс Қазақстан облысы "Өскемен қорғасын-мырыш комбинаты" акционерлiк қоғамы салып жатқан емдеу-сауықтыру кешенi, Өскемен қаласы "Өскемен қорғасын-мырыш комбинаты" акционерлiк қоғамының жауапкершiлiгi шектеулi "Артемов" серiктестiгiмен бiрге салып жатқан кенiштегi тиiстi үлесi, Шемонайха поселкесi, Шығыс Қазақстан облысы
Ескерту. Тiзбеге өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.07.21.
N 1014 қаулысымен.

5. Компании назначить своих представителей в составы наблюдательных советов ранее созданных акционерных обществ, оставив прежним их руководство.
6. Министерству промышленности Республики Казахстан, Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары" принять организационные меры по обеспечению деятельности Компании.
7. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу и его территориальному комитету совместно с акционерным обществом "Усть-Каменогорский свинцово-цинковый комбинат" выделить Компании необходимые служебные помещения, технические средства и каналы телефонной и телексной связи за счет ресурсов, имеющихся в наличии.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 сентября 1993 г. N 904
ПЕРЕЧЕНЬ
предприятий и организаций, входящих
в Государственную холдинговую компанию
"Алтай-ТМ" <*>
Сноска. Внесены изменения постановлением КМ РК от 21 июля 1995 г. N 1014.
Акционерное общество "Усть-Каменогорский свинцово-цинковый
комбинат", г. Усть-Каменогорск
Зыряновский свинцовый комбинат, г. Зыряновск
Иртышский полиметаллический комбинат, п. Белоусовка, Восточно-Казахстанская область
Жезкентский горно-обогатительный комбинат, п. Жезкент, Семипалатинская область
Научно-производственное объединение "Востокмашзавод",
г. Усть-Каменогорск
Трест "Свинецшахтстрой", г. Усть-Каменогорск
Швейное объединение "Рассвет", г. Усть-Каменогорск
Производственно-строительное сельскохозяйственное предприятие "Юг" в составе: молочного завода, строящегося кирпичного завода, строящегося деревообрабатывающего завода, г. Зайсан, Восточно-Казахстанская область
Строящийся акционерным обществом "Усть-Каменогорский
свинцово-цинковый комбинат" лечебно-оздоровительный комплекс, г. Усть-Каменогорск
Доля участия акционерного общества "Усть-Каменогорский свинцово-цинковый комбинат" в строящемся руднике совместно с товариществом с ограниченной ответственностью "Артемовское", п. Шемонаиха, Восточно-Казахстанская область