МЕМЛЕКЕТТIК АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ КӘСIПОРЫНДАРЫН АЗАМАТТАРДЫҢ ЖЕКЕ МЕНШIГIНЕ САТУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 24 ақпан 1994 ж. N 216. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған Ұлттық бағдарламасын жүзеге асыруды жеделдету, ауыл шаруашылығында көп укладты экономиканы қалыптастыру және оның тиiмдiлiгiн арттыру, сондай-ақ кәсiпкерлiк қызметтi ынталандыру мен бәсекелестiк ортаны дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. "Мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарын азаматтардың жеке меншiгiне сату туралы Уақытша ереже" бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен және облыс әкiмдерiмен келiсе отырып, азаматтардың жеке меншiгiне эксперимент ретiнде сатылатын шаруашылықтардың тiзбесiн бiр ай мерзiм iшiнде белгiлесiн;
оларды сату жөнiндегi жабық коммерциялық конкурстарды үш ай мерзiм iшiнде өткiзсiн;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, басқа  да мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрге үш жыл бойы эксперимент нәтижелерiн жыл сайын жинақтап қорытып, қорытындылар бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсыныстар енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 24 ақпандағы
N 216 қаулысымен
Бекiтiлген
Мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарын
азаматтардың жеке меншiгiне сату туралы
УАҚЫТША ЕРЕЖЕ
(I кезең)
1. Ережеде мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарын азаматтардың жеке меншiгiне сатудың шарттары белгiленген.
2. Мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарын Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылық бiлiмi, ауыл шаруашылығында кемiнде 5 жыл практикалық жұмыс стажы бар азаматтары сатып ала алады.
3. Азаматтардың жеке меншiгiне ең алдымен үнемi шығынмен жұмыс iстейтiн мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындары сатылуға тиiс.
4. Нақты мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорнын азаматтардың жеке меншiгiне сатуды Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен және облыс әкiмдерiмен келiсе отырып жүзеге асырады.
Мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарын азаматтардың жеке меншiгiне сату жабық сауда түрiнде жүзеге асырылады.<*>
Ескерту. 4-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.04.25.
N 507 қаулысымен.

О продаже государственных сельскохозяйственных предприятий в частную собственность граждан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 февраля 1994 года N 216. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях ускорения реализации Национальной программы разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап), формирования многоукладной экономики в сельском хозяйстве и повышения его эффективности, а также стимулирования предпринимательской деятельности и развития конкурентной среды Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Временное положение о продаже государственных сельскохозяйственных предприятий в частную собственность граждан (прилагается).
2. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу:
по согласованию с Министерством сельского хозяйства и главами областных администраций в месячный срок определить перечень хозяйств, которые в порядке эксперимента будут проданы в частную собственность граждан;
в трехмесячный срок провести закрытые коммерческие конкурсы по их продаже;
совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами ежегодно в течение трех лет обобщать результаты эксперимента и по итогам вносить предложения в Кабинет Министров Республики Казахстан.
Премьер-министр Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 24 февраля 1994 г. N 216
Временное положение
о продаже государственных сельскохозяйственных
предприятий в частную собственность граждан
(I этап)
1. Положение определяет условия продажи государственных сельскохозяйственных предприятий в частную собственность граждан в порядке эксперимента.
2. Покупателями государственного сельскохозяйственного предприятия могут быть граждане Республики Казахстан, имеющие сельскохозяйственное образование, не менее 5 лет практического стажа работы в сельском хозяйстве.
3. Продаже в частную собственность граждан подлежат государственные сельскохозяйственные предприятия, в первую очередь являющиеся хронически убыточными.
4. Продажу конкретного государственного сельскохозяйственного предприятия в частную собственность граждан осуществляет Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу по согласованию с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и главами областных администраций.
Продажа государственных сельскохозяйственных предприятий в частную собственность граждан осуществляется в виде закрытых торгов.<*>
Сноска. В абзаце втором заменены слова - постановлением Правительства РК от 25 апреля 1996 г. N 507.

5. Мүлiк Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 20 шiлдедегi N 633 қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 30, 353-бет) бекiтiлген агроөнеркәсiп кешенiнiң кәсiпорындарын мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң тәртiбiне сәйкес бағаланады.
6. Мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорнын азаматтардың жеке меншiгiне сатуға әзiрлеу жұмысын Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi құратын комиссия жүргiзедi.
Комиссия меншiк иесiнiң, жергiлiктi атқарушы органдардың, кәсiпорын әкiмшiлiгiнiң, оның еңбек ұжымының, қаржы органдарының және банктiң өкiлдерiнен құрылады. Комиссияның төрағасы болып Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң өкiлi тағайындалады.
7. Мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорнының мүлкiн сатып алу мынадай ретпен жүзеге асырылады.
Еңбек ұжымының мүшелерi, осы кәсiпорыннан зейнет демалысына шығып, оның аумағында тұратын адамдар, сондай-ақ әлеуметтiк сала қызметкерлерi әркiмнiң мүлiктiк үлесiнiң белгiленуiн ескере отырып, мүлiктiң сатып алынатын бөлiгiнiң 49 процентiн сатып алуға құқылы.
Сатып алушы шаруашылық мүлкiнiң сатып алынатын бөлiгiнiң 20 процентiн жабық саудада 3 жылға дейiнгi мерзiмге бөлiп-бөлiп төлейтiндей етiп сатып алып, оның құнының кемiнде 30 процентi мөлшерiнде бастапқы жарна төлейдi.<*>
Ал сатылатын мүлiктiң қалған 31 процентiн Сатушы Сатып алушының уақытша пайдалануына 5 жылдан аспайтын мерзiмге бередi. Мүлiктiң осы бөлiгiне шартты негiзде пай дивидендi белгiленедi. Осы мерзiм iшiнде тиiмдiлiк артып, ауыл шаруашылық өнiмi өндiрiсiнiң тұрақты көлемiне қол жеткен жағдайда меншiк иесiнiң шешiмi бойынша мүлiктiң мемлекеттiк үлесi Сатып алушыға сатылады. Бұл жағдайда Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Алтын акция" енгiзу құқын өзiнде сақтайды. Бұл жағдайда мүлiктiң тегiн берiлетiн бөлiгi Сатып алушыға және еңбек ұжымының мүшелерiне үлесiне сәйкес берiледi.
Мемлекеттiк мүлiктiң еңбек ұжымының мүшелерiне сатылмай қалған бөлiгi меншiк иесiнiң шешiмiмен Сатып алушының екi жылға дейiнгi мерзiмде уақытша пайдалануына берiледi. Мүлiктiң бұл бөлiгiн меншiк иесi жаңа шаруашылық субъектiлерiн (шаруа қожалықтарын, шағын кәсiпорындар, ауыл шаруашылық кооперативтерiн және т. т.) құру үшiн резерв ретiнде пайдаланады.
Шартты жер пайлары (үлестерi) мүлiктi бөлгендегiдей ретпен бөлiнедi, яғни сатып алушы мүлiктiң 20 процентiн, мемлекеттiк меншiк иесi - 31 процентiн, ал еңбек ұжымының мүшелерi мен әлеуметтiк сала қызметкерлерi - 49 процентiн алады.
Мүлiк және жер пайлары иелерiнiң ауыл шаруашылық өндiрiсiн ұйымдастыру үшiн шаруашылықтың кез келген нысанын таңдауға сөзсiз құқы бар.
Мүлiк пен жер пайларының иелерiне шаруашылық iшiнде екi жақты уағдаластық негiзiнде оларды сатып алуға және беруге рұқсат етiледi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.04.25.
N 507 қаулысымен.

5. Оценка имущества проводится в соответствии с Порядком разгосударствления и приватизации предприятий агропромышленного комплекса, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 июля 1993 г. N 633 P930633_ (САПП, 1993 г., N 30, ст. 353).
6. Работу по подготовке государственного сельскохозяйственного предприятия к продаже в частную собственность граждан проводит комиссия, создаваемая Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу.
Комиссия формируется из представителей собственника, местных исполнительных органов, администрации предприятия, его трудового коллектива, финансовых органов и банка. Председателем комиссии назначается представитель Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу.
7. Выкуп имущества государственного сельскохозяйственного предприятия осуществляется в следующем порядке.
Члены трудового коллектива, лица, вышедшие на пенсию с данного предприятия и проживающие на его территории, а также работники социальной сферы имеют право выкупить 49 процентов выкупаемой части имущества, с учетом определения имущественных долей каждому.
Покупатель приобретает 20 процентов выкупной части имущества хозяйства на закрытых торгах в рассрочку сроком до 3 лет, с первоначальным взносом в размере не менее 30 процентов его стоимости.<*>
Оставшийся 31 процент реализуемого имущества Продавец передает Покупателю во временное пользование сроком не более чем на 5 лет. На эту часть имущества на договорной основе устанавливается паевой дивиденд. При условии повышения эффективности и достижения устойчивых объемов производства сельскохозяйственной продукции в течение этого срока по решению собственника государственная доля имущества продается Покупателю. В этом случае Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу сохраняет за собой право на введение "Золотой акции". При этом безвозмездная часть имущества передается покупателю и членам трудового коллектива пропорционально их доле.
Часть государственного имущества, оставшаяся нереализованной членам трудового коллектива, передается по решению собственника во временное пользование Покупателю на срок до двух лет. Эту часть имущества собственник использует как резерв для образования новых хозяйствующих субъектов (крестьянских хозяйств, малых предприятий, сельхозкооперативов и т.д.).
Распределение условных земельных паев (долей) проводится в том же порядке, что и имущества, т.е. покупатель может иметь 20 процентов, Госкомимущество - 31 процент, а члены трудового коллектива и работники социальной сферы - 49 процентов.
Владельцы имущественных и земельных паев имеют безусловное право в выборе любых форм хозяйствования для организации сельскохозяйственного производства.
Разрешается выкуп и уступка имущественных и земельных паев их владельцами внутри хозяйства на условиях двухсторонней договоренности.
Сноска. В абзаце третьем заменены слова - постановлением Правительства РК от 25 апреля 1996 г. N 507.

8. Кәсiпорындардың балансындағы халыққа бiлiм беру, денсаулық сақтау және мәдениет объектiлерi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк меншiгiне берiледi.
Аталған мекемелердi ұстау меншiк иесiнiң есебiнен қамтамасыз етiледi. Қаржы жеткiлiксiз болған жағдайда бұл мақсаттарға қаражат меншiк иесi мен кәсiпорынды сатып алушы арасындағы, сондай-ақ сол шаруашылық аумағындағы басқа да шаруашылық субъектiлерiмен шарт бойынша бөлiнедi.
9. Сатып алынған объектiнiң толық құнын төлеген Сатып алушыға Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi меншiк құқына кiрiскенi туралы мемлекеттiк актi бередi.
Сатып алынған объектiнiң толық құны төленгенге дейiн Сатушы мен Сатып алушы арасында сату-сатып алу шарты жасасылып, онда:
Сатып алушыға сатып алынатын мүлiктi иелену, пайдалану және басқару құқының берiлуi;
сатып алынатын мүлiктiң құрамы мен бағасы;
төлем қаражаты, төлеу тәртiбi мен мерзiмдерi көзделедi.
Шартта жекешелендiрiлген мүлiктi жаңа иесiнiң бұдан былайғы жерде ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiру үшiн ғана пайдаланатыны жөнiндегi мiндеттемесi көзделуге тиiс.
10. Сатып алушы шаруашылық қызметiн қолданылып отырған заңға сәйкес жүзеге асырады.
11. Жаңа меншiк иесi мен қызметкерлер арасындағы еңбек қатынастары жалдау шартымен ресiмделедi.
12. Жекешелендiрiлетiн мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорнының иесi меншiк иесi құқына кiрiскенi туралы мемлекеттiк актi алған сәтiнен бастап жабылған кәсiпорынның мүлiктiк құқы мен мiндеттерiн, қаржыға қатысты және басқа да мiндеттемелерiн өзiне алады.
13. Мемлекеттiк меншiктi жекешелендiру кезiнде мемлекеттiк органдар мен азаматтар арасында пайда болатын дауларды төрелiк сот шешедi.
14. Жоғарыда көрсетiлген тәртiптi (7, 8, 10, 11 және 13 тармақтарды) ұжымшарларға қолдану ұсынылсын.

8. Объекты учреждений народного образования, здравоохранения и культуры, находящиеся на балансе предприятий, передаются в собственность административно-территориальных единиц.
Содержание указанных учреждений обеспечивается за счет собственника. В случае недостаточности средств отчисления на эти цели производятся по договору между собственником и покупателем предприятия, а также с другими хозяйствующими субъектами на территории данного хозяйства.
9. Покупателю, оплатившему полную стоимость приобретенного объекта, Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу выдает государственный акт о вступлении в права собственности.
До оплаты полной стоимости приобретаемого объекта между Продавцом и Покупателем заключается договор купли-продажи, в котором предусматривается:
передача Покупателю права владения, пользования и управления приобретаемым имуществом;
состав и цена приобретаемого имущества;
платежные средства, порядок и сроки оплаты.
Договор должен предусматривать обязательства нового владельца по дальнейшему использованию приватизируемого имущества только для производства сельскохозяйственной продукции.
10. Покупатель осуществляет свою хозяйственную деятельность в соответствии с действующим законодательством.
11. Трудовые отношения между новым собственником и работниками оформляются договором найма.
12. Собственник приватизируемого государственного сельскохозяйственного предприятия становится правопреемником имущественных прав и обязанностей, финансовых и иных обязательств ликвидированного предприятия с момента получения им государственного акта о вступлении в права собственности.
13. Споры, возникающие в ходе приватизации государственной собственности между государственными органами и гражданами, разрешаются арбитражным судом.
14. Рекомендовать вышеперечисленный порядок (пункты 7, 8, 10, 11 и 13) колхозам.