АГРОӨНЕРКӘСIП КЕШЕНI САЛАЛАРЫН ҚОСАЛҚЫ БӨЛШЕКТЕРМЕН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУДIҢ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БАҒДАРЛАМАСЫ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 28 ақпан 1994 ж. N 231. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.09.29. N 964 қаулысымен.
ТМД елдерiмен сауда-экономикалық байланыстардың үзiлуi, қаржылық-есептеу операцияларының бұзылуы агроөнеркәсiп кешенiн материалдық-техникалық жағынан, әсiресе қосалқы бөлшектермен қамтамасыз етудiң күрт нашарлауына әкеп соқтырды, бұл дала жұмыстарын уақытында жүргiзуге қауiп төндiруде. Республика кәсiпорындары агроөнеркәсiп кешенiне керектi жалпы номенклатурадан қосалқы бөлшектердiң 10 проценттен азын шығарады. Сонымен бiрге республика кәсiпорындарының бiрқатарында оларды шығарудың қол жеткен деңгейi төмендеуде.
Қалыптасқан жағдай барлық резервтердi пайдалануды және республика кәсiпорындарында ауыл шаруашылығы техникасына, машиналар мен жабдықтарға шетелдiк қосалқы бөлшектердiң орнын алмастыратын бөлшектер шығаруды ұйымдастыру жөнiнде шұғыл шаралар қабылдауды талап етедi.
Ауыл шаруашылығын қажеттi қосалқы бөлшектермен қамтамасыз етудi жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Агроөнеркәсiп кешенiне арналған машина жасау жөнiндегi Кеңес мақұлдаған агроөнеркәсiп кешенi салаларын қосалқы бөлшектермен<*> қамтамасыз етудiң Республикалық бағдарламасы бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
Ескерту. Текст бойынша әрi қарай - "Қосалқы бөлшектер"
бағдарламасы.
2. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгiне, Iшкi iстер министрлiгiне, "Қорғау", "Крамдс" ұлттық акционерлiк компанияларына, "Ақ жол", "Қазагрожөнмаш-холдинг", "Желдiрме" мемлекеттiк холдингтiк компанияларына, "Кең дала", "Тоған" мемлекеттiк акционерлiк компанияларына, облыстардың әкiмдерiне:
аталған бағдарламаның N 2 және N 3 қосымшаларына сәйкес көлемде және номенклатурада агроөнеркәсiп кешенi үшiн 1994 жылы қосалқы бөлшектер шығару жөнiндегi "Қосалқы бөлшектер" бағдарламасын жүзеге асыруды және ескiрген бөлшектердi қалпына келтiрудi қамтамасыз етсiн;
жаңа бұйымдар шығаруды меңгерген кәсiпорындарға конструкторлық-технологиялық құжаттамалармен қамтамасыз етуде, өндiрiске әзiрлеуге және материалдық-техникалық жабдықтауда көмек көрсетсiн.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, "Қазагрожөнмаш-холдинг" мемлекеттiк холдинг компаниясы, "Кең дала" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы және облыстардың әкiмдерi:
шаруашылықтардағы ескiрген бөлшектердi жинап, оларды жөндеу кәсiпорындарына берудi;
пайдаланған гильзаларды, поршеньдер мен подшипниктердi жинап, оларды шығарушы зауыттарға қайтадан балқытуға және қайта қалпына келтiруге тапсыруды ұйымдастырсын.

О Республиканской программе обеспечения отраслей агропромышленного комплекса запасными частями
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 февраля 1994 года N 231. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 сентября 2005 г. N 964
Разрыв торгово-экономических связей со странами СНГ, нарушение финансово-расчетных операций привели к резкому ухудшению материально-технического обеспечения агропромышленного комплекса, особенно запасными частями, что ставит под угрозу срыва своевременное проведение полевых работ. Предприятиями республики производится менее 10 процентов запасных частей от общей номенклатуры, требующейся агропромышленному комплексу. Вместе с тем, рядом предприятий республики снижается достигнутый уровень их производства.
Создавшееся положение требует использования всех резервов и принятия неотложных мер по организации импортозамещающих производств на предприятиях республики запасных частей к сельскохозяйственной технике, машинам и оборудованию.
С целью улучшения обеспечения сельского хозяйства необходимыми запасными частями Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить одобренную Советом по машиностроению для агропромышленного комплекса при Кабинете Министров Республики Казахстан Республиканскую программу обеспечения отраслей агропромышленного комплекса запасными частями <*> (прилагается).
Сноска. В дальнейшем по тексту - программа "Запасные части".
2. Министерству промышленности, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, национальным акционерным компаниям "Коргау", "КРАМДС", государственным холдинговым компаниям "Ак жол", "Казагрореммаш-холдинг", "Желдирме", государственным акционерным компаниям "Кен дала", "Тоган", главам областных администраций:
обеспечить реализацию программы "Запасные части" по производству запасных частей для агропромышленного комплекса и восстановлению изношенных деталей на 1994 год в объемах и номенклатуре согласно приложениям N 2 и 3 к данной программе;
оказать помощь предприятиям, осваивающим производство новых изделий, в обеспечении конструкторско-технологической документацией, подготовке производства и материально-техническом снабжении.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Государственной холдинговой компании "Казагрореммаш-холдинг", Государственной акционерной компании "Кен дала" и главам областных администраций организовать:
сбор в хозяйствах изношенных деталей и поставку их на ремонтные предприятия;
сбор и сдачу отработанных гильз, поршней, подшипников на переплавку и на реставрацию заводам-изготовителям.

4. "Қазконтракт" республикалық контракт компаниясы, "Кең дала" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы және олардың аумақтық бөлiмшелерi бiрiншi кезекте кәсiпорындардың қосалқы бөлшектердi жасау үшiн шикiзатқа және материалдық ресурстарға деген өтiнiмдерiн олар берген есеп айырысу-өтiнiмдерiне сәйкес қанағаттандырсын.
5. "Қосалқы бөлшектер" бағдарламасында көзделген қосалқы бөлшектер шығаруды игеру жөнiндегi жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгiмен, Iшкi iстер министрлiгiмен, "Қорғау", "Крамдс" ұлттық акционерлiк компанияларымен, "Қазагрожөнмаш-холдинг", "Желдiрме" мемлекеттiк холдинг компанияларымен, "Кең дала", "Тоған" мемлекеттiк акционерлiк компанияларымен бiрлесе отырып аталған бағдарламаның N 4 қосымшасына сәйкес қаражаттар iздестiру мәселесiн қарайтын болсын.
6. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, "Қазагрожөнмаш-холдинг" мемлекеттiк холдинг компаниясы, "Кең дала" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы "Қосалқы бөлшектер" бағдарламасының N 5 және N 6 қосымшаларына сәйкес ТМД елдерiнен сатып алынатын және республика кәсiпорындарында жасалатын қосалқы бөлшектерге төлем жасау үшiн орталықтандырылған кредит қаржысын бөлудi пысықтасын және Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне бұл жөнiнде ұсыныс жасалсын.
7. Қазақстан Республикасының Экономика және Өнеркәсiп министрлiктерi 1994 жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде республика кәсiпорындарында жылжыту (қосымша) подшипниктерi мен iштен жану двигательдерiнiң газ тарату клапандарын жасауды ұйымдастыру жөнiндегi ұсыныстарды қосымша қарап, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 28 ақпандағы
N 231 қаулысына
Қосымша
Агроөнеркәсiп кешенi салаларын қосалқы бөлшектермен
("Қосалқы бөлшектер" бағдарламасы) қамтамасыз
етудiң
РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БАҒДАРЛАМАСЫ
"Қосалқы бөлшектер" Республикалық бағдарламасы Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылық машиналарын жасауды қалыптастыру кезеңi болып табылады және республика өнеркәсiп орындарында бiрiншi қажеттегi жаңа бөлшектердi шығаруды ұйымдастыру арқылы агроөнеркәсiп кешенiн (АӨК) ауыл шаруашылық техникасының қосалқы бөлшектерiмен қамтамасыз етудi жақсарту мақсатын көздейдi.
Негiзгi екi мiндеттi шешу жобаланып отыр:
Агроөнеркәсiп кешенiн материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етуде сырттан келген өнiмдерге тәуелдiлiктiң төмендеуiмен қатар өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы өз өнiмдерiнiң үлесiн арттыру;
республикада бар өнеркәсiптiк және конверсиялық құжаттардың ұтымды күштерiн жүзеге асыру;
Бағдарлама мыналарды:

4. Республиканской контрактной корпорации "Казконтракт", Государственной акционерной компании "Кен дала", их территориальным подразделениям в первоочередном порядке удовлетворять заявки предприятий на сырье и материальные ресурсы для изготовления запасных частей согласно представленным ими расчетам-заявкам.
5. Для обеспечения выполнения работ по освоению производства запасных частей, предусмотренных программой "Запасные части", Министерству экономики Республики Казахстан совместно с Министерством промышленности, Министерством внутренних дел Республики Казахстан, национальными акционерными компаниями "Коргау", "КРАМДС", государственными холдинговыми компаниями "Казагрореммаш-холдинг", "Желдирме", государственными акционерными компаниями "Кен дала", "Тоган" рассмотреть вопрос изыскания средств согласно приложению N 4 к данной программе.
6. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Государственной холдинговой компании "Казагрореммаш-холдинг", Государственной акционерной компании "Кен дала" и рекомендовать Национальному банку Республики Казахстан проработать вопросы изыскания кредитных средств для оплаты запасных частей, приобретаемых из стран СНГ и изготавливаемых на предприятиях республики согласно приложениям N 5 и 6 к программе "Запасные части".
7. Министерству экономики и Министерству Промышленности Республики Казахстан в срок до 1 апреля 1994 г. дополнительно рассмотреть и при необходимости внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложение об организации производства подшипников скольжения (вкладышей) и клапанов газораспределения двигателей внутреннего сгорания на предприятиях республики.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 28 февраля 1994 г. N 231
Республиканская программа
обеспечения отраслей агропромышленного комплекса
запасными частями (Программа "Запасные части"
Республиканская программа "Запасные части является этапом в формировании сельскохозяйственного машиностроения Республики Казахстан и преследует цель улучшения обеспечения агропромышленного комплекса (АПК) запасными частями к сельскохозяйственной технике посредством организации производства на промышленных предприятиях республики новых деталей первой необходимости.
Предполагается решение двух основных задач:
увеличение доли собственной продукции производственно-технического назначения в материально-техническом обеспечении АПК при одновременном снижении зависимости от внешних поставок;
осуществление рациональной загрузки имеющихся в республике промышленных и конверсионных мощностей.
Программа предусматривает:

номенклатураны және 1248 атаудан тұратын (N 1 қосымша) қосалқы бөлшектер шығарудың қазiргi кезде республикада бар қажеттi көлемдерiн сақтауды;
560 түрлi бөлшектердiң жаңа номенклатурасын шығаруды меңгеру және "Ақ жол", "Қазагрожөнмаш-холдинг", "Қорғау", Iшкi iстер министрлiгi мен басқа да ведомстволардың, компаниялар мен бiрлестiктердiң тапсырыстарын кәсiпорындарға орналастыруды (N 2 қосымша);
"Қазагрожөнмаш-холдинг" және "Кең дала" компанияларының кәсiпорындарында ескiрген бөлшектердiң көлемдерi мен номенклатурасын бiрте-бiрте ұлғайта отырып қайта қалпына келтiретiн өндiрiстiк қуаттарды дамыту (N 3 қосымша) көздейдi.
Бағдарлама мынадай есеп айырысу нәтижелерiн:
республика кәсiпорындарының агроөнеркәсiп кешенi үшiн жаңа өнiмдер шығаруды игеру барысында негiзгi материалдық ресурстардың, қаржы құралдары мен кезеңдiк инвестиция көлемдерiнiң қажеттiлiгiн (N 4 қосымша);
1994 жылғы дала жұмыстарына техника даярлауды қамтамасыз етудi ескере отырып ТМД елдерiнен қосалқы бөлшектер сатып алуға кеткен шығындарды (N 5 қосымша);
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен "Кең дала" компаниясының өнiм сатып алуды кредиттеу қажеттiлiгiнiң көлемдерiн (N 6 қосымша) қамтиды.
Бағдарламаны жүзеге асыру ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң техникалық деңгейiн қолдауға, шетелдiк материалдық-техникалық  ресурстар мен валюта шығындарын беру тәуелдiлiгiн төмендетуге мүмкiндiк бередi.
N 1 Қосымша
Агроөнеркәсiп кешенi үшiн Қазақстан Республикасы            кәсiпорындары игерiп, шығаратын қосалқы бөлшектер саны
(Кесте)
N 2 Қосымша
1994 жылдан бастап Қазақстан Республикасының өнеркәсiп
орындарында агроөнеркәсiп кешенi үшiн жаңа қосалқы
бөлшектер шығару
Көлемi
(Кесте)
N 3 Қосымша
Агроөнеркәсiп кешенi үшiн 1994 жылы ескiрген
бөлшектердi қайта қалпына келтiру
Көлемi
(Кесте)
N 4 Қосымша
1994 жылғы қосалқы бөлшектер шығаруды қайтадан
игеру үшiн қаржы қаражатына
Қажеттiлiк
(Кесте)
N 5 Қосымша
1994 жылдың дала жұмыстарына қатысатын достастық
елдерiнен ауыл шаруашылығы техникаларына қосалқы
бөлшектер сатып алуға керектi қаржылық ресурстарға
деген Қажеттiлiк
(Кесте)
N 6 Қосымша
1994 жылы дайын өнiмдер сатып алу үшiн кредит қорларына
Қажеттiлiк
(Кесте)

сохранение номенклатуры и потребных объемов имеющегося на настоящий момент в республике производства запасных частей из 1248 наименований (приложение N 1);
освоение производства новой номенклатуры деталей в количестве 560 видов и размещение заказов по предприятиям акционерных компаний "Ак жол", "Казагрореммаш-холдинг", "Коргау", Министерства внутренних дел, других ведомств, компаний и объединений (приложение N 2);
развитие производственных мощностей по восстановлению изношенных деталей с постепенным увеличением объемов и номенклатуры на предприятиях компаний "Казагрореммаш-холдинг" и "Кен дала" (приложение N 3).
Программа содержит результаты расчетов:
потребности основных материальных ресурсов, финансовых средств и объемов поэтапной инвестиции при освоении новой продукции для АПК предприятиями республики (приложение N 4);
затрат на приобретение запасных частей из стран СНГ с учетом обеспечения подготовки техники к полевым работам 1994 года (приложение N 5);
объемов потребности кредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и компании "Кен дала" для закупки продукции ( приложение N 6).
Реализация программы позволит поддержать технический уровень сельскохозяйственного производства, снизить зависимость от поставок импортных материально-технических ресурсов и валютных расходов.
Приложения N 1 - 6
( таблицы )