"АЖАР" МЕМЛЕКЕТТIК АКЦИОНЕРЛIК КОМПАНИЯСЫ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 1994 жылғы 5 сәуiр N 333. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.10.28. N 1395 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының жер қойнауын геологиялық зерделеу, пайдалану мен қорғау мәселелерiнде мемлекеттiк және шаруашылық басқаруды ажырату мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң Қазақ мемлекеттiк мұнай мен газ алуға бұрғыланатын ұңғымаларды геофизикалық зерттеу жөнiндегi тресiнiң құрылымдық бөлiмшелерi негiзiнде Қазақстан Республикасының аумағында мұнай мен газ алуға бұрғыланатын ұңғымаларға геофизикалық жұмыстарды жүргiзетiн "Ажар" мемлекеттiк акционерлiк компаниясын (N 1 қосымшаға сәйкес құрамда) құру туралы ұсынысы құпталсын.
Компания басқармасының орналасқан жерi Ақтөбе қаласы болып анықталсын.
2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Зерттеу", "Топаз", "Маржан", "Алға", "Тұлпар", "Поиск", "Ақ Бота", "Сенiм", "Жарыс", "Толқын" мемлекеттiк холдинг компаниялары туралы" 1993 жылғы 17 қыркүйектегi N 901 қаулысымен құрылған "Толқын" компаниясы құрамынан N 2 қосымшадағы ұйымдар мен кәсiпорындар шығарылсын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Ажар" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының (бұдан былай - Компания) құрамына кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн иелену, пайдалану және басқару құқығын, сондай-ақ Компания құрамына енгiзiлетiн акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн иелену, пайдалану және басқару құқығын заңдарда белгiленген тәртiп бойынша оған табыстайтын болсын.
Мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдардың акционерленуiне қарай акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiнiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi сататын акциялар пакеттерiнен басқасы Қазақстан Республикасында Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға арналған (II кезең) Ұлттық бағдарламасында белгiленген тәртiппен Компанияның иеленуiне, пайдалануына және басқаруына берiлсiн.
4. Компания қызметiнiң негiзгi мақсаты конкурстық және эксаумақтық негiзде мемлекеттiк бюджет қаржысы есебiнен, сондай-ақ бюджеттен тыс қаражат есебiнен де скважиналық геофизикалық жұмыстар жүргiзу деп белгiленсiн және оған:
қызметiне неғұрлым тиiмдi жағдай туғызу үшiн өз құрамына кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың қызметiн үйлестiрiп отыру;
геофизикалық жұмыс жүргiзуге арналған тапсырыстарды iздестiру;
қажеттi өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылым құруды өз құрамына кiретiн кәсiпорындарға жәрдемдесу;
геофизикалық жұмыс процесiне ғылыми-техникалық прогресс жетiстiктерiн енгiзу;
Компанияның құрамына енген кәсiпорындар мен ұйымдардың басшыларын тағайындау және бекiту;
еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындардың байқаушы кеңестерiн қалыптастыру, оларға өздерiнiң өкiлдерiн тағайындау;
Компанияда жұмылдыру дайындығы мен азаматтық қорғаныс жөнiндегi функциялар мен мiндеттерге құқылы мирасқорлықты қамтамасыз ету жүктелсiн.

О Государственной акционерной компании "Ажар"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1994 года N 333. Утратило силу - постановлением Пpавительства РК от 28 октябpя 1995 г. N 1395 ~P951395
В целях разделения государственного и хозяйственного управления в вопросах геологического изучения, использования и охраны недр Республики Казахстан Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Согласиться с предложением Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу и Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан о создании на базе структурных подразделений Казахского государственного треста по геофизическим исследованиям скважин на нефть и газ Государственной акционерной компании "Ажар" (в составе согласно приложению N 1), выполняющей скважинные геофизические работы на нефть и газ на территории Республики Казахстан.
Определить местонахождение Правления Компании в г. Актюбинске.
2. Вывести из состава Государственной холдинговой компании "Толкын", созданной постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 сентября 1993 г. N 901 "О Государственных холдинговых компаниях "Зерттеу", "Топаз", "Маржан", "Алга", "Тулпар", "Поиск", "Ак Бота", "Сеним", "Жарыс", "Толкын", организации и предприятия согласно приложению N 2.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу делегировать Государственной акционерной компании "Ажар" (далее - Компания) права владения, пользования и управления государственным имуществом предприятий и организаций, входящих в ее состав, а также права владения, пользования и управления государственными пакетами акций акционерных обществ, включаемых в состав Компании в установленном законодательством порядке.
По мере акционирования государственных предприятий и организаций передавать Компании во владение, пользование и управление государственные пакеты акций акционерных обществ, за исключением пакетов акций, реализуемых Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу в порядке, установленном Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап).
4. Определить основной целью деятельности Компании производство скважинных геофизических работ на конкурсной и экстерриториальной основе как за счет средств государственного бюджета, так и за счет внебюджетных ассигнований и возложить на нее:
координацию деятельности входящих в ее состав предприятий и организаций для создания более эффективных условий деятельности;
поиск заказов на производство геофизических работ;
содействие входящим в ее состав организациям в создании необходимой производственной и социальной инфраструктуры;
внедрение в процесс геофизических работ достижений научно-технического прогресса;
назначение и утверждение руководителей предприятий и организаций, вошедших в состав Компании;
формирование наблюдательных советов дочерних обществ и предприятий, назначение в них своих представителей;
обеспечение в Компании правопреемства функций и задач по мобилизационной подготовке и гражданской обороне.

5. Компания бұдан бұрын құрылған акционерлiк қоғамдардың байқаушы кеңестерiнiң құрамына өзiнiң өкiлдерiн тағайындасын және оның басшылығы бұрынғы қалпында қалдырылсын.
6. Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi:
Компанияның қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi ұйымдастыру шараларын қолдансын;
Компанияға кiретiн кәсiпорындар және мемлекеттiк басқару функцияларын атқаратын ұйымдар арасындағы негiзгi құрал-жабдықтар бөлiнiсiн жүзеге асырсын;
Байқаушы кеңестiң дербес құрамын және компания президентiнiң қызметiне кандидатураларды келiсiп алу үшiн бiр апталық мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне ұсыныс енгiзсiн.
7. Компанияның Байқаушы кеңесi бiр ай мерзiмде Компания басқармасының құрылымы мен аппаратының санын анықтасын.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен оның аумақтық комитеттерi Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiмен, Байланыс министрлiгiмен бiрлесiп, қолдағы ресурстардың есебiнен Компанияға қажеттi қызметтiк үй-жайлар, техникалық құралдар, телефон және телекс байланысы арналарын бөлетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 5 сәуiрдегi
N 333 қаулысына
N 1 қосымша
"Ажар" мемлекеттiк холдинг компаниясына кiретiн
ұйымдар мен кәсiпорындардың
ТIЗБЕСI
Қазақ мемлекеттiк мұнай мен газ алуға бұрғыланатын ұңғымаларды
геофизикалық зерттеу жөнiндегi трестiң ұйымдары:
Ақтөбе ұңғымаларды геофизикалық зерттеу экспедициясы (Ақтөбе ҰГЗЭ), Ақтөбе облысының Қарғалы селосы
Батыс Қазақстан ұңғымаларды геофизикалық зерттеу экспедициясы (Батыс Қазақстан ҰГЗЭ), Атырау облысының Придорожный поселкесi
Маңғыстау ұңғымаларды геофизикалық зерттеу экспедициясы (Маңғыстау ҰГЗЭ), Ақтау қаласы
Түлкiбас ұңғымаларды геофизикалық зерттеу экспедициясы (Түлкiбас ҰГЗЭ), Оңтүстiк Қазақстан облысының Түлкiбас стансасы
Орал ұңғымаларды геофизикалық зерттеу экспедициясы (Орал ҰГЗЭ), Батыс Қазақстан облысының Подстепное поселкесi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 5 сәуiрдегi N 333 қаулысына N 2 қосымша
"Толқын" мемлекеттiк холдинг компаниясы
құрамынан шығарылатын ұйымдар мен кәсiпорындардың
ТIЗБЕСI
Қазақ мемлекеттiк мұнай газ алуға бұрғыланатын ұңғымаларды
геофизикалық зерттеу жөнiндегi трестiң ұйымдары:
Ақтөбе ұңғымаларды геофизикалық зерттеу экспедициясы (Ақтөбе ҰГЗЭ), Ақтөбе облысының Қарғалы поселкесi
Батыс Қазақстан ұңғымаларды геофизикалық зерттеу экспедициясы (Батыс Қазақстан ҰГЗЭ), Атырау облысының Придорожный поселкесi
Маңғыстау ұңғымаларды геофизикалық зерттеу экспедициясы (Маңғыстау ҰГЗЭ), Атырау қаласы
Түлкiбас ұңғымаларды геофизикалық зерттеу экспедициясы (Түлкiбас ҰГЗЭ), Оңтүстiк Қазақстан облысының Түлкiбас стансасы
Орал ұңғымаларды геофизикалық зерттеу экспедициясы (Орал ҰГЗЭ), Батыс Қазақстан облысының Подстепное поселкесi

5. Компании назначить своих представителей в состав наблюдательных советов ранее созданных акционерных обществ и оставить прежним их руководство.
6. Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан:
принять организационные меры по обеспечению деятельности Компании;
произвести разделение основных средств между предприятиями, входящими в Компанию, и организациями, осуществляющими функции государственного управления;
в недельный срок внести на согласование в Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу предложения по персональному составу Наблюдательного совета и кандидатурам на должность президента Компании.
7. Наблюдательному совету Компании в месячный срок определить структуру и численность аппарата правления Компании.
8. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу и его территориальным комитетам совместно с Министерством геологии и охраны недр и Министерством связи Республики Казахстан выделить Компании за счет имеющихся в наличии ресурсов необходимые служебные помещения, технические средства, каналы телефонной и телексной связи.
Премьер-министр Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1994 г. N 333 П Е Р Е Ч Е Н Ь
организаций и предприятий, входящих в Государственную
холдинговую компанию "Ажар"
Организации Казахского государственного треста по геофизическим исследованиям скважин на нефть и газ:
Актюбинская экспедиция по геофизическим исследованиям скважин (Актюбинская ЭГИС), с. Каргалинское Актюбинской области
Западно-Казахстанская экспедиция по геофизическим исследованиям скважин (Западно-Казахстанская ЭГИС), пос. Придорожный Атырауской области
Мангистауская экспедиция по геофизическим исследованиям скважин (Мангистауская ЭГИС), г. Актау
Тюлькубасская экспедиция по геофизическим исследованиям скважин (Тюлькубасская ЭГИС), ст. Тюлькубас Южно-Казахстанской области
Уральская экспедиция по геофизическим исследованиям скважин (Уральская ЭГИС), пос. Подстепное Западно-Казахстанской области
Приложение N 2
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1994 г. N 333
П Е Р Е Ч Е Н Ь
организаций и предприятий, исключаемых из состава
Государственной холдинговой компании "Толкын"
Организации Казахского государственного треста по геофизическим исследованиям скважин на нефть и газ:
Актюбинская экспедиция по геофизическим исследованиям скважин (Актюбинская ЭГИС), с. Каргалинское Актюбинской области
Западно-Казахстанская экспедиция по геофизическим исследованиям скважин (Западно-Казахстанская ЭГИС), пос. Придорожный Атырауской области
Мангистауская экспедиция по геофизическим исследованиям скважин (Мангистауская ЭГИС, г. Актау)
Тюлькубасская экспедиция по геофизическим исследованиям скважин (Тюлькубасская ЭГИС), ст. Тюлькубас Южно-Казахстанской области
Уральская экспедиция по геофизическим исследованиям скважин (Уральская ЭГИС), пос. Подстепное Западно-Казахстанской области