Өнеркәсiптегi авариялар мен күйреулердiң, табиғи апаттардың алдын алу және олардың зардаптарын жою саласындағы шараларды қаржылай және материалдық-техникалық қамтамасыз ету тәртiбi жөнiндегi Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1994 жылғы 3 маусым N 587. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.07.01. N 1041 қаулысымен. ~P971041
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Өнеркәсiптегi авариялар мен күйреулердiң, табиғи апаттардың алдын алу және олардың зардаптарын жою саласындағы шараларды қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 3 маусымдағы
N 587 қаулысымен
бекiтiлген
Өнеркәсiптегi авариялар мен күйреулердiң, табиғи апаттардың
алдын алу және олардың зардаптарын жою саласындағы шараларды
қаржыландыру мен материалдық-техникалық қамтамасыз ету тәртiбi
туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 3 тамыздағы "Қазақстан Президентiнiң "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың зардаптарын жою жөнiндегi қосымша шаралар туралы" 1993 жылғы 8 маусымдағы N 1218 қаулысын iске асыру туралы" N 669 қаулысына сәйкес әзiрлендi және төтенше жағдайлардың алдын алу, олардың зардаптарын жою жөнiндегi шараларды қаржылай және материалдық-техникалық қамтамасыз ету тәртiбiн белгiлейдi.
1. Өнеркәсiптегi авариялар мен күйреулердiң алдын алу, табиғи апаттардан келетiн шығындарды азайту және олардың зардаптарын жою жөнiндегi шараларды қаржыландыру аумақтық және салалық қаржы көздерi (министрлiктердiң, ведомстволардың, басқа да мемлекеттiк және шаруашылық басқару органдарының резервтiк қорлары, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың өз қаражаты, сондай-ақ жергiлiктi бюджеттер мен бюджеттен тыс қорлар) есебiнен, ал ерекше жағдайларда Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң резервтiк қоры мен басқа да мемлекеттiк орталықтандырылған көздер есебiнен жүзеге асырылады.
Егер ықтимал төтенше жағдайлар туу қаупiнiң деңгейi немесе орын алған табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар таралу ауқымы жағынан жекелеген, объектiлiк және жергiлiктi деп бағаланса, аумақтық және салалық қаржы көздерi төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың зардаптарын жою жөнiндегi шаралардың орындалуын қамтамасыз ететiн мөлшерде құрастырылады.
Өндiрiстiк объектiлердi, технологиялық желiлердi пайдаланудың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және оларда төтенше жағдайлар туындауының алдын алу жөнiндегi шараларды қаржыландыру мен ұжымдар қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.

Об утверждении положения о порядке финансового и материально-технического обеспечения мероприятий в области предупреждения промышленных аварий, катастроф, стихийных бедствий и ликвидации их последствий
Постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 июня 1994 г. N 587. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 1 июля 1997 г. N 1041 ~P971041.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.07.1997 № 1041.
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о порядке финансового и материально-технического обеспечения мероприятий в области предупреждения промышленных аварий, катастроф, стихийных бедствий и ликвидации их последствий.
Премьер-министр Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 3 июня 1994 г. N 587
Положение
о порядке финансового и материально-технического
обеспечения мероприятий в области предупреждения
промышленных аварий, катастроф, стихийных бедствий
и ликвидации их последствий
Настоящее Положение разработано в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 августа 1993 г. N 669 "О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 8 июня 1993 г. N 1218 K931218_ "О дополнительных мерах по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера " и определяет порядок финансового и материально-технического обеспечения мероприятий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий.
1. Финансирование мероприятий по предупреждению промышленных аварий и катастроф, снижению потерь от стихийных бедствий и ликвидации их последствий осуществляется за счет средств территориальных и отраслевых источников (резервных фондов министерств, ведомств, других органов государственного и хозяйственного управления собственных средств предприятий, учреждений и организаций, а также местных бюджетов и внебюджетных фондов), а в исключительных случаях - за счет резервного фонда Кабинета Министров Республики Казахстан и других государственных централизованных источников.
Территориальные и отраслевые источники формируются в размерах, обеспечивающих выполнение мероприятий по предупреждению чрезвычайных ситуаций и ликвидации их последствий, если уровень риска возникновения возможных чрезвычайных ситуаций или происшедшие чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера по масштабу распространения классифицированы как частные, объектовые и местные.
Финансирование мероприятий по обеспечению безопасности эксплуатации производственных объектов, технологических линий и предупреждению возникновения чрезвычайных ситуаций на них осуществляется за счет средств предприятий и организаций.

2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң резервтiк қоры мен басқа да орталықтандырылған көздерден қаржы бөлу төтенше жағдайдың ауқымы төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық (қалалық) және ведомстволық комиссиялардың аумақтық және салалық қаржы көздерi есебiнен оның таралуын шектеуге және оны жоюға шамасы келмеген жағдайға жеткенде жүргiзiледi. Мұндай жағдайда атқарушы өкiмет органдары республика Үкiметiне пайдаланылған аумақтық және салалық қаржы көздерiнiң мөлшерi туралы ақпаратты мiндеттi түрде табыс ете отырып, қаржылай көмек көрсету жөнiнде негiздi өтiнiм тапсырады.
3. Алдын ала Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен, ал материалдық-техникалық ресурстарды бөлу мәселелерi бойынша "Казконтракт" республикалық контракт корпорациясымен, басқа да мүдделi ұйымдармен пысықталып, келiсiлген негiздеушi материалдарды облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясына жiбередi.
Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссия белгiленген тәртiппен республика Үкiметiне ұсыныстар енгiзедi.
Төтенше жағдайлардың зардаптарын жою жөнiндегi негiздеушi материалдарда осы мақсатта арнайы құрылған комиссияның барлық мүшелерi қол қойған тексеру актiлерi, ал табиғи гидрометеорологиялық құбылыстарға орай орын алған төтенше жағдайлар жөнiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Гидрометеорология жөнiндегi Бас басқарманың, немесе оның жергiлiктi органдарының шешiмi мiндеттi түрде болуы керек.
Қажеттi қаражат сомасы белгiленген тәртiп бойынша сақтандыру кәсiпорындары мен Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң органдары жүргiзген, табиғи апаттар нәтижесiнде зардап шеккен объектiлердi тексеру актiлерiмен қуатталған есептерi негiзiнде айқындалуға тиiс. Бұл ретте сақтандыру кәсiпорындары сақтандыру өтемдерiнiң сомалары туралы есеп табыс етедi. Зардап шеккен объектiлердiң негiзгi қорлары, өнiмдерi сақтандырылмаған жағдайда, төтенше жағдайлардың зардаптарын жоюға қажеттi қаражат, әдетте, жергiлiктi жерлерде қарастырылады.
4. Қазақстан Министрлер Кабинетiнiң резервтiк қорынан және басқа да мемлекеттiк орталықтандырылған көздерден қаражат бөлу үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi негiз болып табылады, онда қаражат мөлшерi мен оның нысаналы жұмсалуы көрсетiледi.
5. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң резервтiк қоры мен басқа да мемлекеттiк орталықтандырылған көздерден бөлiнетiн қаражат:
- төтенше жағдайлардың алдын алу жөнiндегi шұғыл шаралар кешенiн жүргiзуге;
- құтқару және авариялық қайта қалпына келтiру жұмыстарын, соның iшiнде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы мен әлеуметтiк сала объектiлерiнде, жүргiзуге кеткен шығындардың орнын толтыруға;
- төтенше жағдай салдарынан зардап шеккендерге қолданылып жүрген заңдарда көрсетiлген мөлшерде материалдық көмек көрсетуге;
- зардап шеккендер үшiн уақытша тұратын және тамақтанатын пункттердi құрып, олардың қызметiн қамтамасыз етуге;
- Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы белгiленген тәртiппен тартқан арнаулы авариялық құтқару және басқа да бөлiмшелерiн төтенше жағдай аймағына жiберуге кеткен шығындардың орнын толтыруға;
- табиғи апаттар аймағына әр түрлi күштер мен құралдарды тасымалдауды қамтамасыз ету жөнiндегi шығындарға жұмсалуы мүмкiн. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясының сұрауы бойынша тасымалдауды жүзеге асырған министрлiктер мен ведомстволар аталған шығындардың алдын ала есебiн табыс етедi.

2. Выделение средств из резервного фонда Кабинета Министров Республики Казахстан и других государственных централизованных источников производится в случаях, если чрезвычайная ситуация достигла таких размеров, когда областные (городские) и ведомственные комиссии по чрезвычайным ситуациям не могут справиться с ее локализацией и ликвидацией за счет средств территориальных и отраслевых источников. В этом случае органы исполнительной власти представляют в Правительство республики обоснованную заявку на оказание финансовой помощи с обязательным представлением информации об объемах использованных территориальных и отраслевых источников.
3. Обосновывающие материалы, предварительно проработанные и согласованные с Министерством экономики, Министерством финансов Республики Казахстан, а по вопросам выделения материально-технических ресурсов - с Республиканской контрактной корпорацией "Казконтракт", другими заинтересованными организациями, главами областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, направляются в Государственную комиссию Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям. Государственная комиссия по чрезвычайным ситуациям в установленном порядке вносит предложения в Правительство республики.
В обосновывающих материалах по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций должны иметься акты обследований, подписанные всеми членами комиссии, специально созданной для этих целей, а по ситуациям, вызванным стихийными гидрометеорологическими явлениями, обязательно заключение Главного управления по гидрометеорологии при Кабинете Министров Республики Казахстан или его органов на местах.
Сумма необходимых средств должна определяться с учетом произведенных в установленном порядке страховыми предприятиями и органами Государственного комитета Республики Казахстан по статистике и анализу расчетов, подтвержденных соответствующими актами обследования объектов, пострадавших в результате стихийных бедствий. При этом страховые предприятия представляют данные о суммах страхового возмещения. В случаях, если у пострадавших объектов основные фонды, продукция не были застрахованы, средства на ликвидацию последствий чрезвычайных ситуаций должны, как правило, изыскиваться на месте.
4. Основанием для выделения средств из резервного фонда Кабинета Министров Республики Казахстан и других государственных централизованных источников является решение Правительства Республики Казахстан, в котором указываются объем средств и целевое их расходование.
5. Расходование средств, выделяемых из резервного фонда Кабинета Министров Республики Казахстан и других централизованных источников, может производиться на:
- проведение комплекса неотложных мер по предупреждению чрезвычайных ситуаций;
- возмещение расходов по проведению спасательных и аварийно-восстановительных работ, в том числе на объектах жилищно-коммунального хозяйства и социальной сферы;
- оказание материальной помощи пострадавшим в результате чрезвычайной ситуации в размерах, установленных действующим законодательством;
- развертывание и содержание временных пунктов проживания и питания для пострадавших;
- возмещение расходов, связанных с командированием в зону чрезвычайной ситуации специальных аварийно-спасательных и других подразделений, привлекаемых Государственной комиссией Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в установленном порядке;
- затраты по обеспечению перевозок, сил и средств в зону стихийного бедствия. По запросу Государственной комиссии Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям министерства и ведомства, осуществившие транспортировку, представляют предварительные расчеты указанных затрат.

6. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялары төтенше жағдайлардың зардаптарын жою жөнiндегi шараларды жүргiзуге бөлiнген қаражаттың тиiмдi және нысаналы мақсатта жұмсалуын есепке алып, бақылауды жүзеге асырады.
7. Төтенше жағдайды жою жұмыстары бiткен соң облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi мемлекеттiк орталықтандырылған көздерден алынған қаражаттың пайдаланылуы жөнiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне есеп табыс етедi.
8. Өнеркәсiптегi авариялардың, күйреулердiң, табиғи апаттардың алдын алу және олардың зардаптарын жою жөнiндегi шараларды материалдық-техникалық қамтамасыз ету:
- кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың өз қаражаттары, сондай-ақ жергiлiктi бюджеттер мен бюджеттен тыс қорлар есебiнен - кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар, олардың ведомстволық бағыныстылығына және меншiк нысандарына қарамастан, тауар нарығында тiкелей тауар берiп тұрушылардан немесе сауда-делдалдық, ұйымдар арқылы шартты негiзде сатып алған материалдық құралдардың запасын жасау жолымен қаржыландырылған жағдайда жүзеге асырылады. Бұл үшiн кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар өздерiнiң ағымдағы жоспарларында аталған мақсаттар үшiн қажеттi қаржыландыру көздерiн және сатып алынатын бұйымдар мен материалдардың мөлшерiн көздейдi.
Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi қажет болған жағдайда ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысандарына қарамастан облыс (қала) кәсiпорындарының, мекемелерi мен ұйымдарының материалдық-техникалық ресурстарын пайдалану жөнiнде шұғыл шешiм қабылдай алады:
- жұмыстар Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы резервтiк қор мен басқа да мемлекеттiк орталықтандырылған көздерден - мемлекеттiк резервке салынып, мемлекеттiк мұқтаждар қатарында қарастырылатын материалдық ресурстар есебiнен, сондай-ақ республика Үкiметiнiң арнаулы шешiмi бойынша "Қазконтракт" республикалық контракт корпорациясының ұйымдарында бар айналым қорларын тарту есебiнен қаржыландырылған жағдайда.
Бұл ретте облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi негiздеушi материалдарды Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен "Қазконтракт" республикалық контракт корпорациясына тапсырады, олар материалдарды қарап, өз ұсыныстарын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзедi.
Республикада өндiрiлмейтiн авариялық құтқару жабдықтары мен өнiмдерiн берiп тұру мөлшерiн Қазақстан Республикасы Энергетика және отын ресурстары министрлiгiнiң, Өнеркәсiп министрлiгiнiң, Азаматтық қорғаныс штабының, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Материалдық резервтер жөнiндегi мемлекеттiк комитет пен басқа да мүдделi министрлiктердiң, ведомстволар мен ұйымдардың Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясымен келiсiлген ұсыныстары бойынша Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiмен бiрлесе отырып белгiлейдi.

6. Областные, Алматинская и Ленинская городские комиссии по чрезвычайным ситуациям ведут учет и осуществляют контроль за эффективностью и целевым расходованием средств, выделяемых на проведение мероприятий по ликвидации чрезвычайных ситуаций.
7. По завершении ликвидации чрезвычайной ситуации главы областных, Алматинской и Ленинской городских администраций представляют в Министерство финансов Республики Казахстан отчет об использовании полученных из государственных централизованных источников средств.
8. Материально-техническое обеспечение мероприятий по предупреждению промышленных аварий, катастроф, стихийных бедствий и ликвидации их последствий осуществляется:
- при финансировании за счет собственных средств предприятий, учреждений и организаций, а также местных бюджетов и внебюджетных фондов - путем создания запасов материальных средств, приобретаемых предприятиями, учреждениями и организациями, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, на товарном рынке непосредственно у поставщиков или через торгово-посреднические организации на договорной основе. Для чего предприятия, учреждения и организации в своих текущих планах предусматривают источники финансирования и объемы закупаемых изделий и материалов, необходимых для указанных целей.
Главы областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, в случае необходимости, могут принимать оперативные решения по использованию материально-технических ресурсов предприятий, учреждений и организаций области (города), независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности;
- при финансировании работ из резервного фонда Кабинета Министров Республики Казахстан и других государственных централизованных источников - за счет материальных ресурсов, закладываемых в государственный резерв и предусматриваемых в числе государственных нужд, а также за счет привлечения по специальному решению Правительства республики оборотных запасов, имеющихся в организациях Республиканской контрактной корпорации "Казконтракт".
При этом главы областных, Алматинской и Ленинской городских администраций обосновывающие материалы представляют в Министерство экономики Республики Казахстан и Республиканскую контрактную корпорацию "Казконтракт", которые рассматривают их и вносят свои предложения в Кабинет Министров Республики Казахстан.
Объемы поставок аварийно-спасательного оборудования и продукции, не производимых в республике, определяются Министерством экономики совместно с Министерством внешнеэкономических связей по предложениям Министерства энергетики и топливных ресурсов, Министерства промышленности Республики Казахстан, Штаба ГО, Комитета по государственным материальным резервам при Кабинете Министров Республики Казахстан и других заинтересованных министерств, ведомств и организаций, согласованным с Государственной комиссией Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям. Указанные объемы включаются в ежегодные межправительственные торгово-экономические соглашения.

9. Төтенше жағдайлардың алдын алу, сондай-ақ төтенше жағдайларды жою жөнiндегi қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзуге арналған ұзақ мерзiмдi шараларды iске асыруға қажет шығындар мөлшерiн облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi, мүдделi министрлiктер мен ведомстволар Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгiне тиiстi жылға арналған бюджеттiк өтiнiм құрамында табыс етiп, олар белгiленген тәртiппен қаралады.
10. Аумақтық және салалық қаржыландыру көздерi туралы, сондай-ақ кезектi жылға арналған қолдағы материалдық ресурстар запастары туралы мағлұматтарды облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi, министрлiктер мен ведомстволар Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясына табыс етедi.

9. Объемы затрат по реализации долгосрочных мероприятий по предупреждению чрезвычайных ситуаций, а также на проведение восстановительных работ по ликвидации чрезвычайных ситуаций представляются главами областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, заинтересованными министерствами и ведомствами в Министерство экономики и Министерство финансов Республики Казахстан в составе бюджетной заявки на соответствующий год и рассматриваются в установленном порядке.
10. Сведения об объемах территориальных и отраслевых источников финансирования, а также о наличии запасов материальных ресурсов на очередной год представляются главами областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, министерствами и ведомствами в Государственную комиссию Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.