Қазақ акционерлiк коммерциялық агроөнеркәсiп банкiн санациялау туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1994 жылғы 29 шiлде N 851. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1996.02.22. N 230 қаулысымен.
Ауыл шаруашылық кәсiпорындарының төлем-есеп айырысу қызметiн жақсарту және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң ұсынысы бойынша олардың мерзiмi өткен борыштарының проблемаларын шешу мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазагроөнеркәсiпбанкiн санациялауды жүзеге асыру үшiн мынадай құрамда комиссия бекiтiлсiн:
Бисенов М.С. - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң орынбасары /комиссия төрағасы/
Зиябеков Б.З. - Қазагроөнеркәсiпбанк басқармасының төрағасы /комиссия төрағасының орынбасары/
Марченко Г.А. - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк төрағасының орынбасары /комиссия төрағасының орынбасары/
Комиссия мүшелерi:
Абдулина Н.К. - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Бухгалтерлiк есеп және есептесу департаментiнiң директоры
Әкiмбеков К. - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi төрағасының орынбасары
Грачев Л.С. - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қаржы басқармасының бастығы
Iлиясова А.Р. - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Банк қадағалау департаментiнiң банкiлiк және банкiлiк емес мекемелерiн лицензиялау басқармасының бастығы
Еркенов А.К. - Қазагроөнеркәсiпбанк төрағасының бiрiншi орынбасары
Көшкiнбаев С. - "Қазақстанаудит" акционерлiк компаниясының президентi
Қуатова М.С. - Қазагроөнеркәсiпбанк төрағасының орынбасары
Несiпбаев Р.Р. - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Ақша-кредит саясаты департаментiнiң коммерциялық банктерiн кредиттеу және ресурстар мен қайта қаржыландыру басқармасының бастығы
Нұрғалиева Е.Н. - Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң орынбасары
Романов А.Ф.- Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң бiрiншi орынбасары
Сергеева А.П. - Қазагроөнеркәсiпбанктiң экономика басқармасының бастығы
Шалғынбаева Г.Н. - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi мемлекеттiк бағалы қағаздар мен қаржы нарығы басқармасының бастығы
2. Комиссияға мынадай жұмыстар тапсырылсын:
1994 жылғы 5 тамызға дейiн Ауыл шаруашылығын мемлекеттiк қаржылық қолдау қорын құру және оны Қазагроөнеркәсiпбанктiң мынадай сенiмсiз активтер балансына беру туралы Қазақстан Республикасы Президентi Жарлығының жобасын әзiрлесiн:
- "1994 жылы ауыл шаруашылық кәсiпорындарына көмек көрсету туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 24 ақпандағы Жарлығы /Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, N 10, 98-бап/ бойынша мерзiмi ұзартылған 1084 млн. теңге беру;
- орталықтандырылған кредит ресурстары бойынша проценттердi, айыппұлдар мен өсiмдердi қоса мерзiмi өткен борыштар;

О санации Казахского акционерного коммерческого агропромышленного банка
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 июля 1994 г. N 851. Утратило силу- постановлением Пpавительства РК от 22 февpаля 1996 г. N 230 ~P960230
В целях улучшения платежно-расчетного обслуживания сельскохозяйственных предприятий и решения проблем их просроченной задолженности по предложению Национального Банка Республики Казахстан Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Для осуществления процесса санации Казагропромбанка утвердить комиссию в следующем составе:
Бисенов М.С. - заместитель Министра финансов Республики Казахстан (председатель комиссии)
Зиябеков Б.З. - Председатель правления Казагропромбанка (заместитель председателя комиссии)
Марченко Г.А. - заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан (заместитель председателя комиссии)
Члены комиссии:
Абдуллина Н.К. - директор Департамента бухгалтерского учета и отчетности Национального Банка Республики Казахстан
Акимбеков К. - заместитель Председателя Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу
Грачев Л.С. - начальник финансового управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Ильясова А.Р. - начальник управления лицензирования банковских и небанковских учреждений Департамента банковского надзора Национального Банка Республики Казахстан
Иркенов А.К. - первый заместитель Председателя правления Казагропромбанка
Кошкимбаев С. - президент акционерной компании "Казахстанаудит"
Куатова М.С. - заместитель Председателя правления Казагропромбанка
Несипбаев Р.Р. - начальник управления кредитования и ресурсов и рефинансирования коммерческих банков Департамента денежно-кредитной политики Национального Банка Республики Казахстан
Нургалиева Е.Н. - заместитель Министра юстиции Республики Казахстан
Романов А.Ф. - первый заместитель Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Сергеева А.П. - начальник экономического управления Казагропромбанка
Шалгимбаева Г.Н. - начальник управления государственных ценных бумаг и финансового рынка Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Поручить комиссии:
в срок до 5 августа 1994 г. подготовить проект Указа Президента Республики Казахстан о создании государственного Фонда финансовой поддержки сельского хозяйства и передаче его на баланс следующих безнадежных активов Казагропромбанка:
- 1084 млн. тенге, пролонгированных по Указу Президента Республики Казахстан от 24 февраля 1994 г. N 1578 "Об оказании помощи сельскохозяйственным предприятиям в 1994 году" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 10, ст. 98);
- просроченную задолженность по централизованным кредитным ресурсам, включая проценты, штрафы и пени по ним;

1995 жылғы 1 қаңтарға дейiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне iшкi республикалық есептеу бойынша ауыл шаруашылығы кәсiпорындарының несиелiк борыштарын белгiленген мерзiмде қайтармағаны жөнiнде ұсыныс жасасын.
Қазагроөнеркәсiпбанктiң жеке меншiк ресурстары есебiнен берiлген орталықтандырылған кредит ресурстары жөнiндегi мерзiмi өтпеген борыштары мен кредит жөнiндегi борыштар оның балансында қалады деп пассивтердi бөлетiн болсын;
1994 жылғы 5 тамызға дейiн өтпелi кезеңде /1995 жылғы 1 қаңтарға дейiн/ оның қайта құрылымының аяқталуына дейiн Қазагроөнеркәсiпбанк қызметi туралы Уақытша ереженiң жобасын әзiрлесiн. Қазагроөнеркәсiпбанкiне есеп айырысу мен валюта операцияларын жүргiзуге, директивтi кредит қызметiн көрсетуге рұқсат етiлсiн. Қазагроөнеркәсiпбанктiң залалды филиалдарының активтi операциялары тек Комиссияның рұқсатымен жүргiзiлсiн.
Осы кезеңде Қазагроөнеркәсiпбанк жүйесiндегi кредит басқармалары күмәндi активтерге баға берудi жүзеге асырсын және осы қарыздарды өтеудiң мерзiмi мен көлемiн анықтасын. Осы жұмыстың нәтижесi бойынша проценттiң бiрыңғай ставкасымен қарыздарды iшiнара есептен шығару және iшiнара қайта ресiмдеу жүргiзсiн. Бұл жұмысты "Эрнст энд Янг" /Ұлыбритания/ аудитор фирмасымен бiрлесiп жүргiзетiн болсын.
Осы процестер аяқталған соң 1994 жылғы 1 қарашаға дейiн Қазагроөнеркәсiпбанк активтердiң өз портфелi туралы Комиссияға мағлұмат берсiн, бұдан кейiн Комиссия олардың сенiмсiз бөлiгiн iстен шығару және Қазагроөнеркәсiпбанктi қайта капиталдандыру туралы ұсыныс берсiн.
Қазагроөнеркәсiпбанк 1995 жылғы 1 қаңтарға дейiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне күнделiктi шоғырланған баланс беруге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық басқармаларында бiрыңғай корршотқа өтуге көшу жұмысын аяқтасын.
Қазагроөнеркәсiпбанктiң қайта құрылымы аяқталғанға дейiн банк атқаруға мiндеттi жарлықтар шығару құқығымен банк басшылығын ауыстыруға дейiн Байқаушы кеңестiң мiндетiн орындайтын болсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне:
Қазагроөнеркәсiпбанктi санациялау процесi аяқталғанға дейiн мерзiмi өткен борыштар мен олар үшiн төлем /622 және 623 шоттар/ жөнiнде есептеу және айыппұл мен өсiм өндiрiп алуды тоқтату;
Қазагроөнеркәсiпбанктiң балансы бойынша 1994 жылғы 1 шiлдеде
мерзiмi өткен борыштар бойынша өсiмдер мен айыппұлдарды есептен
шығару кезiнде алынып қойылған банктiң төлем қабiлетi бар
клиенттерiнiң қаражаттарын Қазагроөнеркәсiпбанктiң корреспонденттiк
шотында қалпына келтiру ұсынылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

до 1 января 1995 г. представить Министерству финансов Республики Казахстан предложения по непогашенной к установленному сроку ссудной задолженности сельхозпредприятий по внутриреспубликанскому зачету.
Установить, что непросроченная задолженность по централизованным кредитным ресурсам и задолженность по кредитам, выданным за счет собственных ресурсов Казагропромбанка, остаются на его балансе.
Казагропромбанку провести разделение активов и пассивов в срок до 1 августа 1994 г.;
в срок до 5 августа 1994 г. подготовить проект Временного положения о деятельности Казагропромбанка до завершения его реконструирования, в котором на переходный период (до 1 января 1995 г.) разрешить Казагропромбанку проведение расчетных и валютных операций, обслуживание директивных кредитов. Активные операции убыточным филиалам Казагропромбанка проводить только с разрешения Комиссии.
В этот период кредитным управлениям системы Казагропромбанка осуществить оценку сомнительных активов и определить реальные сроки и объемы погашения этих долгов. По результатам этой работы произвести частичное списание и частичное переоформление долгов под единую ставку процента. Данную работу проводить совместно с аудиторской фирмой "Эрнст энд Янг"(Великобритания).
После завершения этого процесса к 1 ноября 1994 г. Казагропромбанку представить Комиссии данные о своем портфеле активов, после чего Комиссии дать предложения о списании их безнадежной части и рекапитализации Казагропромбанка.
До 1 января 1995 г. Казагропромбанку завершить переход на представление ежедневного консолидированного баланса в Национальный Банк Республики Казахстан, а также на единые корреспондентские счета в областных управлениях Национального Банка Республики Казахстан;
до завершения реконструрирования Казагропромбанка выполнять функции наблюдательного совета с правом издания указаний, обязательных банком к исполнению, вплоть до смены руководства банка.
3. Рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан:
до завершения процесса санации Казагропромбанка приостановить
начисление и взыскание штрафов и пени по просроченным долгам и
плате за них (счета 622 и 623);
восстановить на корреспондентский счет Казагропромбанка
средства платежеспособных клиентов банка, которые были изъяты при
списании пени и штрафов по просроченной задолженности
Казагропромбанка по балансу на 1 июля 1994 г.
Премьер-министр Республики Казахстан