Қазақстан Республикасының шет ел кредиттерiн өтеу жөнiндегi мiндеттемелерiнiң орындалуын қамтамасыз ету туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 29 шiлде 1994 ж. N 855
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының шет ел кредиттерi бойынша мiндеттемелерiнiң орындалуын қамтамасыз ету жөнiндегi төтенше шаралар туралы" 1994 жылғы 16 шiлдедегi N 1814 қаулысын орындау үшiн және шет ел кредиттерiн өтеу жөнiндегi төлемдердiң өтелмеуi мен оның iлеспе шығындарының төленбеуi салдарынан қалыптасқан қиын жағдайға байланысты Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Ұлттық банкi Қазақстан Республикасының мiндеттемелерi мен шет ел кредиттерi бойынша жинақталып қалған берешектер жөнiнде қосымшаға сәйкес төлем жасасын.
2. Қазақстан Әлем Банкi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне кредиттердiң төлем реквизиттерiн берсiн.
3. Осы қаулының қосымшасында көрсетiлген импортшы-ұйымдар бюджетке жүктелген төлемдердi толық көлемiнде қайтаруға және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi берген кепiлдiктер бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен 10 күн мерзiм iшiнде кредиттiк келiсiм жасасын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен Қазақстан Әлем Банкi кредитiне Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi берген кепiлдiктер бойынша және Қазақстан Республикасының Дүниежүзiлiк Қайта жаңарту және Дамыту Банкi алдындағы мүшелiк жөнiндегi ережеге сәйкес мiндеттемелерi бойынша төлем жасауға қосымша кредит алу үшiн келiсiм жасассын.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi кредит келiсiмдерi қолданылатын барлық кезеңде негiзгi борыштар мен iлеспе банк шығындарын өтеу көздерiн анықтасын.
Үкiмет шешiмдерiн талап ететiн мәселелер бойынша тиiстi ұсыныстар енгiзсiн.
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қаржы бақылау комитетi Ұлттық банктiң қатысуымен:
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiгiне алынған шет ел кредиттерiнiң мақсатты пайдалану мен қамтамасыз етiлуi мәселелерi бойынша қарыз алған кәсiпорындарға 1994 жылғы 1 қыркүйекке дейiн тексеру жүргiзсiн;
- берешек-кәсiпорындардың, өздерi алған шет ел кредиттерiн қайтаруды қамтамасыз ете алмаған, сондай-ақ осы қарыз алушыларға қызмет көрсететiн банктер басшыларының жауапкершiлiгiн қарасын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 29 шiлдедегi
N 855 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасының мiндеттемелерi және шет ел
кредиттерi бойынша жинақталып қалған берешектер жөнiнде
Төлемдер
-------------------------------------------------------------------
Импортшы-ұйымдар                 !        Сомасы
!-----------------------
! валютамен ! АҚШ доллар
!   төлеу   ! ымен
-------------------------------------------------------------------

Об обеспечении выполнения обязательств Республики Казахстан по погашению иностранных кредитов
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 июля 1994 г. N 855
Во исполнение постановления Президента Республики Казахстан от 16 июля 1994 г. N 1814 "О чрезвычайных мерах по обеспечению выполнения обязательств Республики Казахстан по иностранным кредитам" и в связи с критической ситуацией, создавшейся в результате неплатежей по погашению иностранных кредитов и выплате сопутствующих им расходов, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству финансов, Национальному Банку Республики Казахстан произвести оплату по обязательствам Республики Казахстан и образовавшейся задолженности по иностранным кредитам согласно приложению.
2. Алем Банку Казахстан представить Министерству финансов Республики Казахстан платежные реквизиты кредитов.
3. Организациям-импортерам, указанным в приложении к настоящему постановлению, заключить в 10-дневный срок с Министерством финансов Республики Казахстан кредитные соглашения на возврат в полном объеме платежей, возложенных на бюджет и по гарантиям, выданным Кабинетом Министров Республики Казахстан.
4. Министерству финансов Республики Казахстан заключить соглашение с Национальным Банком Республики Казахстан на получение дополнительного кредита для обеспечения платежей по выданным Кабинетом Министров Республики Казахстан гарантиям на кредиты Алем Банка Казахстан и по обязательствам Республики Казахстан перед Международным Банком Реконструкции и Развития в соответствии с положением о членстве.
5. Государственному Экспортно-импортному банку Республики Казахстан определить источники погашения основного долга и сопутствующих банковских расходов на весь период действия кредитных соглашений.
По вопросам, требующим решения Правительства, внести соответствующие предложения.
6. Государственному комитету финансового контроля с участием Национального Банка Республики Казахстан:
в срок до 1 сентября 1994 г. произвести проверку предприятий-заемщиков по вопросу целевого использования и обеспеченности полученных под гарантии Правительства Республики Казахстан иностранных кредитов;
рассмотреть ответственность руководителей предприятий-заемщиков, не обеспечивших возвратность полученных ими иностранных кредитов, а также банков, обслуживающих этих заемщиков.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 июля 1994 г. N 855
П Л А Т Е Ж И
по обязательствам Республики Казахстан и образовавшейся
задолженности по иностранным кредитам
---------------------------------------------------------------------
Организация-импортер          !         С у м м а
!------------------------------
!  в валюте    !  в долларах
!  платежа     !     США
---------------------------------------------------------------------

1                          !     2     !     3
-------------------------------------------------------------------
I-бөлiм. Үкiмет шешiмдерiмен бюджетке жүктелген
төлемдер
1. Германия кредит желiсi (немiс маркасы)
"Қазақстан" СЭҚ                           4478098,78  2946117,58
"Агросауда" МССК                           499680,40   328737,11
"Тағам" МАК                                303487,19   199662,63
Жиыны:                                      5281266,37  3474517,32
2. Австрия кредит желiсi (австрия шиллингi)
Австриядағы Қазақ Сауда Үйi               9781530,42   895254,39
3. Европа Қоғамдастығының комиссиясы (ЭКЮ)
"Отырар" МССК                              727608,93   894958,99
4. Түрiк кредит желiсi (АҚШ доллары)
"Қазпищепромсырье" РССБ                     86921,24    86921,24
"Отырар" МССК                             3109186,46  3109186,46
Жиыны:                                      3196107,70  3196107,70
5. Израиль кредит желiсi (АҚШ доллары)
"Қазақстан" СЭҚ                           2064408     2064408
6. Қытай кредит желiсi (швейцария франкi)
"Тағам" МАК                               3443750     2628816
1-бөлiм бойынша барлығы:                               13154062,40
II-бөлiм. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
берген кепiлдiктер бойынша төлемдер
1. Германия кредит желiсi (немiс маркасы)
"Павлодартрактор" МК                      1954468     1285834,21
"Қазжелдорснаб" МКК                       4484906     2950596,05
АСНТА (Құрылысфарфор)                      307341      202198,03
"Прибор-Алматроникс" ҒТБ                   374458      246353,95
"Сарыарқа" БК                               18273       12021,71
"Тұранагро" фирмасы                         40287       26504,61
Жиыны:                                      7179733     4723508,56
2. "Мерхав" Израиль фирмасы (АҚШ доллары)
"Жемiс" РӨБ                               5860000     5860000
3. Австрия кредит желiсi (австрия шиллингi)
"Рахат" БК                                9508924,96   871578,82
"Рахат" БК (АҚШ долларымен)                378806,81   378806,81
Жиыны:                                                  1250385,63
"Балхашмедь" ӨБ                            249750,01    22891,84
Жиыны:                                                  1273277,47
II-бөлiм бойынша барлығы:                              11856786,03
1 және II-бөлiмдер бойынша барлығы:                    25010848,43
III-бөлiм. Қазақстан Әлем Банкi кредиттерiне Қазақстан
Республикасы Министрлер Кабинетiнiң берген
кепiлдiктерi бойынша төлемдер
"Рахат" БК-ның жобасы бойынша
қонақүй салу кезеңiнде кредит
және сақтандыру жарнасы үшiн

1                   !       2      !       3
---------------------------------------------------------------------
Раздел I. Платежи, возложенные на бюджет
решениями Правительства
1. Германская кредитная линия (немецкие марки)
ВЭА "Казахстан"                         4478098,78     2946117,58
ГВК "Агросауда"                          499680,40      328737,11
ГАК "Тагам"                              303487,19      199662,63
Итого                                   5281266,37     3474517,32
2. Австрийская кредитная линия (австрийские шиллинги)
Казахский Торговый Дом в Австрии        9785130,42      895254,39
3. Комиссия Европейского Сообщества (ЭКЮ)
ГВК "Отырар"                             727608,93      894958,99
4. Турецкая кредитная линия (доллары США)
РВО "Казпищепромсырье"                    86921,24       86921,24
ГВК "Отырар"                            3109186,46     3109186,46
Итого                                   3196107,70     3196107,70
5. Израильская кредитная линия (доллары США)
ВЭА "Казахстан"                         2064408        2064408
6. Китайская Кредитная линия (швейцарские франки)
ГАК "Тагам"                             3443750        2628816
Всего по разделу I                                    13154062,40
Раздел II. Платежи по гарантиям, выданным Кабинетом
Министров Республики Казахстан
1. Германская кредитная линия (немецкие марки)
ГК "Павлодартрактор"                    1954468        1285834,21
ГКП "Казжелдорснаб"                     4484906        2950596,05
АСНТА (Стройфарфор)                      307341         202198,03
НТО "Прибор-Алматроникс"                 374458         246353,95
СП "Сары-Арка"                            18273          12021,71
Фирма "Туранагро"                         40287          26504,61
Итого                                   7179733        4723508,56
2. Израильская фирма "Мерхав" (доллары США)
РПО "Жемис"                             5860000        5860000
3. Австрийская кредитная линия (австрийские шиллинги)
СП "Рахат"                              9508924,96      871578,82
СП "Рахат" (в долларах США)              378806,81      378806,81
1250385,63
ПО "Балхашмедь"                          249750,01       22891,84
Итого                                                  1273277,47
Всего по разделу II                                   11856786,03
ИТОГО ПО РАЗДЕЛАМ I и II                              25010848,43
Раздел III. Платежи по выданным Кабинетом Министров
Республики Казахстан гарантиям на кредиты
Алем Банка Казахстан
Обязательная уплата процентов
за кредит, страховых взносов
по проекту СП "Рахат" в период
строительства гостиницы

мiндеттi төлемдер (немiс маркасы)           15000000  9868421,05
"Қазақстан" СЭҚ (UBS)                        7152253  7152253
III-бөлiм бойынша барлығы:                             17020674,05
IV-бөлiм. Қазақстан Республикасының Дүниежүзiлiк Қайта
жаңарту және Дамыту Банкi алдындағы мүшелiк
жөнiндегi ережеге сәйкес мiндеттемелерi
бойынша төлемдер
Дүниежүзiлiк Қайта жаңарту және
Дамыту Банкiнiң акцияларына қол
қою (қол қою мерзiмi - 1993 жылғы
тамыз)                                       474096   4740960
I, II, III және IV- бөлiмдер
бойынша барлығы:                                       42505618,48

(немецкие марки)                       15000000        9868421,05
ВЭА "Казахстан" (UBS)                   7152253        7152253
Всего по разделу III                                  17020674,05
Раздел IV. Платежи по обязательствам Республики Казахстан
перед Международным Банком Реконструкции и Развития в
соответствии с положением о членстве
Подписка на акции Межународного
Банка Реконструкции и Развития
(срок подписки -
август 1993 г.)                          474096         474096
Всего по разделам I, II, III, IV                      42505618,48