Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Қорғаныс тапсырмасын материалдық, қаржы-кредиттiк және құқықтық қамтамасыз ету шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1 тамыз 1994 ж. N 864. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.09.29. N 964 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының қорғаныстық қабiлетi мен қауiпсiздiгiн нығайту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары мемлекеттiк қорғаныс тапсырысын орындаушы ұлттық, акционерлiк, мемлекеттiк холдинг компаниялары, кәсiпорындар мен ұйымдар меншiк нысандарына қарамастан мыналарды қамтамасыз етсiн:
Қарулы күштерге, ұлттық қауiпсiздiк және iшкi iстер органдарына өнiм берiп тұру жөнiндегi мемлекеттiк қорғаныс тапсырмасын мiндеттi түрде орындауды және контрактiлер жасасуды;
Қазақстан Республикасының қауiпсiздiгi мен қорғаныс мұқтажы үшiн жалпытехникалық мақсаттағы өнiмдердi, қару-жарақты, техниканы және материалдық қаражатты коммерциялық делдал ұйымдарды қатыстырмай сатуды.
2. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мемлекеттiк қорғаныс мұқтажын қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткеннен кейiн бiр апта мерзiм iшiнде өнiмдердi сатып алу және берiп тұрудың, жұмыстардың /қызметтердiң/ көлемдерiн министрлiктерге, ведомстволар мен контрактi жүйесiндегi ұйымдарға /орындаушыларға/ жеткiзiп отырсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қорғаныс тапсырысының мемлекеттiк тапсырыс жасаушыларының мәлiмдеген қорғаныс өнiмiне алдын ала ақы төлеуi үшiн оларды басталған тоқсанның алғашқы онкүндiгiне тоқсандық қажеттiлiктерiнiң көлемiндегi бюджеттiк қаржымен қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне қару-жарақ, әскери және арнаулы техника, мемлекеттiк қорғаныс тапсырысын орындауға қажет басқа да материалдық ресурстарды сатып алуға жұмсалатын ұлттық валютаны мемлекеттiк тапсырыс жасаушылар мен қорғаныс тапсырысын орындаушылардың шоттарындағы қаражат көлемiнде бiрiншi кезекте еркiн айналысқа жiберу ұсынылсын.
5. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi:
пайдаланылмайтын қару-жарақты, әскери және арнаулы техниканы, басқа да материалдық ресурстарды, сондай-ақ қорғаныс кешенiнiң кәсiпорындары өндiретiн өнiмдердi сату жұмыстарын жандандырсын;
қару-жарақты, әскери және арнаулы техниканы, басқа да материалдық ресурстарды сатудан түскен қаржы қаражаттарын қорғаныс пен қауiпсiздiк мұқтажына қажет өнiмдер алуға және жұмыстарға /қызметтерге/ ақы төлеуге, сонымен бiрге қорғаныс кешенi кәсiпорындарын техникалық қайта жарақтандыруға және экономикалық жағынан ынталандыруға бағытталсын.

О мерах по материальному, финансово-кредитному и правовому обеспечению государственного оборонного заказа Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 1 августа 1994 г. N 864. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 сентября 2005 г. N 964
В целях укрепления обороноспособности и безопасности Республики Казахстан Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Министерствам и ведомствам Республики Казахстан, национальным, акционерным, государственным холдинговым компаниям, предприятиям и организациям, независимо от форм собственности, являющимся исполнителями государственного оборонного заказа обеспечить:
обязательное заключение контрактов и выполнение государственного оборонного заказа по поставке продукции для Вооруженных Сил, органов национальной безопасности и внутренних дел;
реализацию вооружения, техники, материальных средств, а также продукции общетехнического назначения для нужд обороны и безопасности Республики Казахстан, исключив при этом посреднические коммерческие организации.
2. Министерству экономики Республики Казахстан доводить до министерств, ведомств и организаций контрактной системы (исполнителей) объемы закупок и поставок продукции, выполнения работ (услуг) для обеспечения государственных нужд в недельный срок после их утверждения Кабинетом Министров Республики Казахстан.
3. Министерству финансов Республики Казахстан для осуществления предварительной оплаты заявленной оборонной продукции государственными заказчиками оборонного заказа обеспечивать их бюджетными ассигнованиями в размере квартальной потребности в первой декаде наступившего квартала.
4. Рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан производить в первоочередном порядке конвертацию национальной валюты, направляемой на закупку вооружения, военной и специальной техники, других материальных ресурсов для выполнения государственного оборонного заказа, в пределах средств на счетах государственных заказчиков и исполнителей оборонного заказа.
5. Министерству обороны, Министерству внутренних дел, Комитету национальной безопасности, Республиканской гвардии, Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан:
активизировать работу по реализации неиспользуемых вооружений, военной и специальной техники, других материальных ресурсов, а также продукции, производимой предприятиями оборонного комплекса;
направлять финансовые средства, полученные от реализации вооружения, военной и специальной техники, других материальных ресурсов, на приобретение продукции и оплату работ (услуг), необходимых для нужд обороны и безопасности, в том числе на техническое перевооружение и экономическое стимулирование предприятий оборонного комплекса.

6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi және Экономика министрлiгi;
мемлекеттiк тапсырыс жасаушылармен және мемлекеттiк қорғаныс тапсырысын басты орындаушылармен бiрлесе отырып қару-жарақты, әскери техниканы және басқа әскери мүлiктi сатудан түскен қаражатты жұмсау тәртiбiн анықтасын;
мемлекеттiк қорғаныс тапсырысын орындаушыларды мақсаттық дотациялар мен субсидиялар бөлу, жеңiлдiкпен кредит беру, Қазақстан Республикасы заңдарында көзделген басқа да жеңiлдiктер беру арқылы экономикалық жағынан ынталандырып отырсын.
7. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Республикалық ұланы Қазақстан Дизайнерлер одағымен, "Легром" Мемлекеттiк холдинг компаниясымен және басқа мүдделi ұйымдармен бiрге 1994 жылы Қазақстан Республикасының Қарулы күштерi, ұлттық қауiпсiздiк, iшкi iстерi органдары мен Республикалық ұланы үшiн мемлекеттiк стильдiң Кешендi дизайн-бағдарламасының жобасын, сондай-ақ киiм, жабдық пен айырым белгiлерiнiң жобалық, техникалық және технологиялық құжаттамаларын, тәжiрибелiк-эталондық үлгiлерiн және сынақтық эксперименттiк топтамасын әзiрлесiн.
8. Қазақстанның шикiзат өнiмдерiн өндiрушiлерiне жеткiзiлген және Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен келiсiлген мемлекеттiк тапсырыс берушiлердiң тапсырмалары мен қорғаныс тапсырысының басты орындаушыларының өтiнiмдерi мемлекеттiк қорғаныс тапсырысына жатқызылсын.
9. Республикалық шаруашылық есептегi "Қазлегснабсбытторг" бiрлестiгiне уағдаластық негiзде жеңiл өнеркәсiп номенклатурасының шикiзат ресурстарының көлемiн заттай мүлiк жөнiндегi қорғаныс тапсырысы орналасқан кәсiпорындар мен ұйымдарда олардың меншiк нысандарына және ведомствоаралық бағыныстылығына қарамастан реттеп отыру тапсырылсын.
10. Мемлекеттiк контрактiлер жасасудан негiзсiз бас тартқан немесе қорғаныс тапсырысын орындамаған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қорғаныс тапсырысын орындаушылар осы әрекеттерiмен Қазақстан Республикасының қорғаныстық қабiлетi мен қауiпсiздiгiне келтiрген нұқсанның және жасасылмаған немесе орындалмаған контрактiнiң толық көлемiнде қаржы жағынан жауапты болады деп белгiленсiн, оның көлемiн Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгiнiң келiсуiмен мемлекеттiк қорғаныс тапсырысын жасаушылар анықтайды.
11. Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң 1992 жылғы 24 желтоқсандағы N 394 өкiмiнiң 4-тармағының күшi жойылды деп саналсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

6. Министерству финансов и Министерству экономики Республики Казахстан:
определить совместно с государственными заказчиками и головными исполнителями государственного оборонного заказа порядок расходования средств, полученных от реализации вооружения, военной техники и другого военного имущества;
производить экономическое стимулирование исполнителей государственного оборонного заказа в виде выделения целевых дотаций и субсидий, предоставления кредитов на льготных условиях, предоставления иных льгот, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
7. Министерству обороны, Министерству внутренних дел, Комитету национальной безопасности, Республиканской гвардии Республики Казахстан совместно с Союзом дизайнеров Казахстана, Государственной холдинговой компанией "Легпром" и другими заинтересованными организациями разработать в 1994 году проект Комплексной дизайн-программы государственного стиля для Вооруженных Сил, органов национальной безопасности, внутренних дел и Республиканской гвардии Республики Казахстан, а также проектную, техническую и технологическую документацию, опытно-эталонные образцы и пробную эксперементальную серию одежды, обуви, экипировки и знаков различия.
8. Отнести к государственному оборонному заказу задания его государственных заказчиков и заявки головных исполнителей оборонного заказа, доведенные казахстанским производителям сырьевых ресурсов и согласованные с Министерством экономики Республики Казахстан.
9. Возложить на Республиканское хозрасчетное объединение "Казлегснабсбытторг" регулирование на договорной основе объемов поставок сырьевых ресурсов номенклатуры легкой промышленности по предприятиям и организациям, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, на которых размещен оборонный заказ по вещевому имуществу.
10. Установить, что исполнители государственного оборонного заказа Республики Казахстан, необоснованно уклоняющиеся от заключения государственных контрактов или не выполняющие оборонный заказ, несут финансовую ответственность в полном объеме незаключенных или невыполненных контрактов и ущерба, нанесенного указанными действиями обороноспособности и безопасности Республики Казахстан, размеры которого определяются государственными заказчиками оборонного заказа по согласованию с Министерством экономики и Министерством финансов Республики Казахстан.
11. Признать утратившим силу пункт 4 распоряжения Премьер-министра Республики Казахстан от 24 декабря 1992 г. N 394.
Премьер-министр Республики Казахстан