Қазақстан Республикасы Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1994 жылғы 22 тамыз N 934. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.05.20. N 851 қаулысымен. ~P970851
"Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi мен Қазақстан Республикасы Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 13 маусымдағы N 1729 U941729_ Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiне мынадай мiндеттердi орындау жүктелсiн:
мұнайгаз салаларын мемлекеттiк кредиттеу мен инвестициялауды дамытудың тұжырымдамалары мен мемлекеттiк мақсатты бағдарламаларын әзiрлеу;
Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiмен бiрлесiп, елiмiздiң отын-энергетика кешенiн дамытудың ұзақ мерзiмдi болжамын әзiрлесiн;
республика мұнайгаз салалары қызметiн мемлекеттiк реттеу жұмысын үйлестiру және мiндеттерiн жүзеге асыру;
республика экономикасын тұрақтандыру мен көтеру мақсатында мұнайгаз кешенiнде түбегейлi экономикалық реформаларды жүзеге асыруға белсендi ықпал ету;
мұнай және газ өндiрiлiп жатқан кен орындарының, өңдеушi қуаттардың әлеуетiн тиiмдi пайдалану;
мұнай, газ және олардың өңделген өнiмдерiн жеткiзу үшiн магистральдi құбырлар жүйелерiн,оның iшiнде сыртқы рынокта дамыту мен тиiмдi ету;
мұнай және газ саласында салалық ғылымдарды дамыту, салада бiрыңғай ғылыми-техникалық саясат жүргiзу және салааралық ынтымақтастықты үйлестiру;
салада қажеттi бәсекелестiктi қамтамасыз етуге жағдайлар жасауға, техника қауiпсiздiгiн сақтау мен айналадағы ортаны қорғауға бағытталған экономикалық саясатты жүзеге асыру;
мұнайгаз кешенi кәсiпорындарының қоршаған ортаға техногендiк ықпалын азайту жөнiнде мемлекеттiк саясат жүзеге асыру;
экономикалық реформалардың мемлекеттiк саясатына сәйкес мұнайгаз кешенiндегi қарым-қатынастар құрылымын қайта жаңғырту, сала кәсiпорындарын мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiруге қатысты;
халықаралық тәжiрибеге және нарықтық экономиканың талаптарына сәйкес жұмыс iстеуi үшiн саланы құқықтық және нормативтiк негiзге салу жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
әлемнiң басқа да мемлекеттерiмен мұнай компанияларымен экономикалық қатынастар мен техникалық ынтымақтастықты дамыту, шетел инвестицияларын тарту мәселелерiн келiскен кезде мемлекеттiң мүддесiн бiлдiру.

Вопросы Министерства нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 августа 1994 г. N 934. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 мая 1997 г. N 851 ~P970851
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 13 июня 1994 г. N 1729 U941729_ "Об образовании Министерства нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан и Министерства энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Возложить на Министерство нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан выполнение следующих задач:
подготовка концепций и государственных целевых программ развития, государственного кредитования и инвестирования нефтегазовой отрасли;
разработка совместно с Министерством энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан долгосрочного прогноза развития топливно-энергетического комплекса страны;
координация работ и осуществление функций государственного регулирования деятельностью нефтегазовой отрасли республики;
активное воздействие на осуществление радикальных экономических реформ в нефтегазовом комплексе с целью стабилизации и подъема экономики республики;
эффективное использование потенциала разрабатываемых месторождений нефти и газа, перерабатывающих мощностей;
развитие и оптимизация системы магистральных трубопроводов для транспортировки нефти, газа и продуктов их переработки, в том числе на внешний рынок;
развитие отраслевой науки, проведение единой научно-технической политики в отрасли и координация межотраслевого сотрудничества в области нефти и газа;
реализация экономической политики, направленной на создание условий, при которых обеспечивается необходимая конкуренция в отрасли, соблюдение техники безопасности и защиты окружающей среды;
осуществление государственной политики по снижению техногенного воздействия предприятий-нефтегазового комплекса на окружающую среду;
реструктуризация отношений в нефтегазовом комплексе в соответствии с государственной политикой экономических реформ, участие в разгосударствлении и приватизации предприятий отрасли;
подготовка предложений по приведению правовой и нормативной базы для функционирования отрасли в соответствии с международной практикой и требованиями рыночной экономики;
развитие экономических отношений и технического сотрудничества с другими государствами, нефтяными компаниями мира, представление интересов государства при согласовании вопросов привлечения иностранных инвестиций.

2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiленген тәртiппен республика мұнайгаз кешенi құрамына кiретiн мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдардың мүлкiн иелену, пайдалану мен басқару құқығын Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiне табыстасын.
3. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiне министрдiң төрт орынбасарын алуға, оның iшiнде министрдiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындайтын бiр бiрiншi орынбасар және алқаға 15 адам алуға рұқсат етiлсiн. Алқа құрамына министр және лауазымы бойынша оның орынбасарлары, сондай-ақ министрлiктiң басшы қызметкерлерi, ведомствоға бағынысты кәсiпорындардың, ұйымдардың және басқа органдардың басшылары кiретiн болып белгiленсiн.
Министрлiктiң алқа құрамын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
4. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Қазақстан Республикасы Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiнiң аппаратын байланыс құралдарымен, халықаралық байланысты қоса, қамтамасыз етсiн.
5. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiнiң орналасатын жерi Алматы қаласы деп белгiленсiн.
6. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi туралы Ереженi және министрлiктiң құрылымы туралы ұсынысты Қазақстан Республикасының министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
7. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi Қазақстан Республикасы Энергетика және отын ресурстары министрлiгiнiң мұнайгаз кешенi шаруашылық қызметi есебiнен құралған материалдық қаражаттары бөлiгiнiң мұргерi деп танылсын.
8. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi мен Мұнай және
газ өнеркәсiбi министрлiгi 2 ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң осы қаулыға қайшы келетiн кейбiр шешiмдерiнiң күшi
жойылған деп тану туралы қаулысының жобасын Қазақстан Республикасының
Министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

2. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу делегировать в установленном порядке Министерству нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан права владения, пользования и управления имуществом государственных предприятий и организаций, входящих в состав нефтегазового комплекса республики.
3. Разрешить Министерству нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан иметь четырех заместителей Министра, в том числе одного первого, назначаемых Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению Министра, и коллегию в количестве 15 человек. Установить, что в состав коллегии входят Министр и его заместители по должности, а также руководящие работники Министерства, руководители подведомственных предприятий, организаций и других органов.
Состав коллегии Министерства утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
4. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить аппарат Министерства нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан необходимыми средствами связи, включая международную.
5. Определить месторасположение Министерства нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан в городе Алматы.
6. Министерству нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Казахстан Положение о Министерстве нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан и предложения о структуре Министерства.
7. Признать Министерство нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан правопреемником Министерства энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан в части материальных средств, сформированных за счет хозяйственной деятельности нефтегазового комплекса.
8. Министерству юстиции и Министерству нефтяной и газовой
промышленности Республики Казахстан в 2-месячный срок внести в Кабинет
Министров Республики Казахстан проект постановления о признании
утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан,
противоречащих данному постановлению.
Премьер-министр
Республики Казахстан