Теңiзшi паспорты туралы ереженi бекiту жөнiнде
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1 қыркүйек 1994 ж. N 977. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 қарашадағы N 1134 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.11.2005 N 1134 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Берiлiп отырған Теңiзшi паспорты туралы ереже бекiтiлсiн және ол 1995 жылдың 1 қаңтарынан күшiне енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Сыртқы iстер министрлiгiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң және Iшкi iстер министрлiгiнiң келiсiмi бойынша теңiзшi паспортының үлгiсiн Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне ұсынсын.
2. СССР Министрлер Советiнiң 1974 жылғы 31 желтоқсандағы N 997 қаулысымен бекiтiлген Теңiзшi паспорты туралы ережеге сәйкес берiлген теңiзшi паспорттарын жаңаларымен ауыстыру 1996 жылдың 1 қаңтарына дейiн жүргiзiлетiн болсын.
3. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi "Балық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының өтiнiмiн ескере отырып, теңiзшi паспорттары бланкiлерiнiң қажеттi санына тапсырыс жасайтын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 1 қыркүйектегi
N 977 қаулысымен
Бекiтiлген
Теңiзшi паспорты туралы
Ереже
1. Теңiзшi паспорты шетелге баратын қазақстандық кемелерде немесе шетелдiк кемелерде жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасының азаматтарына берiледi.
Теңiзшi паспорты шетелде де, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шегiнде де оның иесiнiң жеке басын куәландыратын құжат болып табылады.
2. Теңiзшi паспортының иесiне кеме құрамына кiрген адам ретiнде кемемен Қазақстан Республикасынан кетуiне және Қазақстан Республикасына келуiне, сол сияқты шетелде жүрген өзiнiң кемесiне жеке бара жатқанда Қазақстан Республикасынан шығуына және Қазақстан Республикасына дәл осындай тәртiппен келуiне рұқсат етiледi.
3. Теңiзшi паспортында оның иесi Қазақстан Республикасының азаматы екендiгi көрсетiледi және паспорт иесiнiң жеке басы туралы төмендегiдей мәлiметтер келтiрiледi:
фамилиясы, аты, әкесiнiң аты;
туған күнi, айы және жылы;
туған жерi;
белгiлерi;
кеме мен кеме иесiнiң аты, өзiнiң атқаратын қызметi.
1958 жылғы теңiзшiлердiң жеке басын ұлттық куәландыру туралы Конвенция мақсатына сай теңiзшi паспортында бұл құжаттың теңiзшiнiң жеке басын куәландыратын құжат екендiгi жазылады.
Теңiзшi паспортында паспортты берген порттың (пароход шаруашылығының) аты, паспорттың берiлген уақыты мен қолданыс мерзiмi көрсетiледi, сондай-ақ паспорттың қолданыс мерзiмiнiң ұзартылғаны туралы, паспорт иесiнiң қызмет жағдайындағы өзгерiстер туралы, паспорт иесiнiң шетелге барғаны мен Қазақстан Республикасына қайтып оралғаны жөнiнде белгiлер соғылады.
Теңiзшi паспортында паспорт иесiнiң фотосуретi мен қойылған қолы болады.
Теңiзшiнiң паспортына бұдан басқа мәлiметтер енгiзуге болмайды.

Об утверждении Положения о паспорте моряка
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 1 сентября 1994 г. N 977. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 18 ноября 2005 года N 1134 (P051134)(вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о паспорте моряка и ввести его в действие с 1 января 1995 г.
Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по согласованию с Министерством иностранных дел, Комитетом национальной безопасности и Министерством внутренних дел Республики Казахстан внести на утверждение Кабинета Министров Республики Казахстан образец паспорта моряка.
2. Обмен паспортов моряка, выданных в соответствии с Положением о паспорте моряка, утвержденным постановлением Совета Министров СССР от 31 декабря 1974 г. N 997, произвести на новые до 1 января 1996 г.
3. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить заказ необходимого количества бланков паспортов моряка с учетом заявки Государственной акционерной компании "Балык".
Премьер-министр Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 1 сентября 1994 г. N 977
Положение
о паспорте моряка
1. Паспорт моряка выдается гражданам Республики Казахстан, работающим на казахстанских или иностранных судах заграничного плавания.
Паспорт моряка является документом, удостоверяющим личность его владельца как за границей, так и в пределах Республики Казахстан.
2. Владельцу паспорта моряка разрешается выезд из Республики
Казахстан и въезд в Республику Казахстан на судне, в судовую роль
которого включен владелец паспорта, а также выезд из Республики
Казахстан в индивидуальном порядке при следовании на свое судно,
находящееся за границей, и въезд в Республику Казахстан в таком же
порядке.
3. В паспорте моряка указывается, что его владелец является
гражданином Республики Казахстан, и приводятся следующие сведения
о личности владельца паспорта:
фамилия, имя, отчество;
число, месяц и год рождения;
место рождения;
приметы;
занимаемая должность с указанием наименования судна и
судовладельца.
В паспорте моряка содержится запись о том, что данный документ является удостоверением личности моряка в целях Конвенции 1958 года о национальных удостоверениях личности моряков.
В паспорте моряка указывается наименование порта (пароходства), где выдан паспорт, время выдачи и срок действия паспорта, а также производятся отметки о продлении срока действия паспорта, об изменениях служебного положения владельца паспорта, о выезде владельца паспорта за границу и возвращении его в Республику Казахстан.
Паспорт моряка имеет фотокарточку и подпись владельца паспорта.
Вносить в паспорт моряка какие-либо другие сведения запрещается.

4. Теңiзшi паспорты бес жылға берiледi. Оның күшi бiр рет үш жылға ұзартылуы мүмкiн, ол уақыт бiткен соң паспорт ауыстырылуы керек.
5. Теңiзшi паспортын алатын адамдар Қазақстан Республикасы азаматының паспортын өзiне теңiзшi паспортын берген жерге тапсырды.
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты иесiнiң өтiнiшi бойынша оған азаматтық хал актiлерiн тiркеу үшiн және басқа да қажеттi жағдайларда берiледi.
6. Теңiзшi паспорттарын Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi теңiз порттарының капитандары мен өзен пароход шаруашылықтарының бастықтары немесе олардың тапсыруымен осы порттар мен пароход шаруашылығындағы тиiстi қызметтердiң лауазымды адамдары тапсырады.
Басқа министрлiктер мен ведомстволардың қарамағындағы шетелге баратын кемелерде жұмыс iстейтiн адамдарға теңiзшi паспортын Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi теңiз сауда порттарының капитандары немесе солардың тапсыруымен осы порттардағы тиiстi қызметтердiң лауазымды адамдары тапсырады.
Теңiзшi паспорттары берiлетiн порттардың (пароход шаруашылықтарының) тiзбесiн Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi бекiтедi.
7. Кемеде есептен шыққан кезде теңiзшi паспортының иесi оны алған жерiне тапсыруға мiндеттi. Бұл жағдайда оған Қазақстан Республикасы азаматының паспорты қайтарылады.
8. Теңiзшi паспортының иесi оны мұқият сақтауға мiндеттi, ал жоғалтып алған жағдайда бұл жөнiнде өз кемесiнiң капитанына немесе паспортты берген порттың капитанына пароход шаруашылығының бастығына хабарлауға тиiс.
Теңiзшiнiң жоғалған паспорты жарамсыз деп саналады.

4. Паспорт моряка выдается на срок до пяти лет. Действие его может быть продлено один раз на срок до трех лет, по истечении которого паспорт подлежит замене.
5. Лица, получающие паспорта моряка, сдают свои паспорта гражданина Республики Казахстан по месту выдачи им паспортов моряка.
Паспорт гражданина Республики Казахстан выдается на руки владельцу по его просьбе для регистрации актов гражданского состояния и в других необходимых случаях.
6. Паспорта моряка выдаются капитанами морских портов и начальниками речных пароходств Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан или по их поручению должностными лицами соответствующей службы этих портов и пароходств.
Лицам, работающим на судах заграничного плавания, находящихся в ведении других министерств и ведомств, выдача паспортов моряка производится капитанами морских торговых портов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан или по их поручению должностными лицами соответствующей службы этих портов.
Перечни портов (пароходств), в которых выдаются паспорта моряка, утверждаются Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
7. При списании с судна владелец паспорта моряка обязан сдать его по месту получения. При этом ему возвращается паспорт гражданина Республики Казахстан.
8. Владелец паспорта моряка обязан бережно хранить его, а при утрате немедленно сообщить об этом капитану своего судна или капитану порта (начальнику пароходства), в котором выдан паспорт.
Утерянный паспорт моряка считается недействительным.