Ақталған азаматтарға келген залалды өтеу туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1994 жылғы 30 желтоқсан N 1495. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000.12.28. N 1914 қаулысымен. ~P001914
Жаппай қуғын-сүргiн құрбандары шеккен материалдық залалдың өтемақысын қазiр мүмкiндiгiнше барынша қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Ақталған азаматтардың (немесе олардың мұрагерлерiнiң) олардың тұтқындау кезiнде алынған мүлiктерi мен құндылықтарының құнын өтеу туралы арыздарын қарау үшiн облыстардың, Алматы мен Ленинск қалаларының әкiмдерi облыстық қаржы басқармасы, Алматы қалалық қаржы басқармасы және Ленинск қалалық қаржы бөлiмi бастықтарының төрағалығымен олардың құрамына облыстық (қалалық) Ұлттық қауiпсiздiк басқармасы бастығының орынбасарын және сауданың жауапты қызметкерлерiн, мүлiктердiң түрiн бағалау үшiн сарапшыларды қосып комиссиялар құратын болсын.
Комиссия Қазақстан аумағында қуғын-сүргiн болған кезде мүлiктiң болған немесе сатылған жерi бойынша арыздарды қарайды. Арыз қарау үшiн ақтау туралы құжат алынған кезден үш жылдан кешiктiрiлмей берiледi.
2. Ақталған азаматтарға (немесе олардың мұрагерлерiне) келген залалдың сомасын айқындау кезiнде тәркiленген ақша сомасы, сондай-ақ бағалы қағаздар (чектер) бөлiгiнде 1947 жылғы ақша реформасы, 1961 жылғы баға ауқымының өзгеруi және ұлттық валютаға ауысуы ескерiлетiн болып, сондай-ақ жыл сайын бюджеттi жасау кезiнде, бекiтiлген 60 сом (0,12 теңге) мөлшерiндегi 1961 жылғы ең төменгi жалақы деңгейiндегi айлық есептi көрсеткiш мөлшерiнiң айналымдағы күнiне белгiленген арақатынасы ретiнде айқындалған есептесу коэффициентi қолданылатын болып белгiленсiн. <*>
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1996.04.29. N 525
қаулысымен.
3. Оларға тиiстi нарық бағаларын қолданып, осы қаулыдағы қосымшаға сәйкес тергеу материалдарында ерекшелiк сипаттамалары болмаған құнды металдардан жасалған, тәркiленген (алынған) зергерлiк және басқа да тұрмыстық бұйымдарды (сынамасын, салмағын) бағалау кезiнде бұл бұйымдардың құнын сынамасына, салмағына қарап айқындау ұсынылады.
4. Тәркiленген (алынған) тұрғын үй құрылыстары мен баспаналарды бағалау кезiнде оларға тұтқындау кезiнде азаматтың тұрған жерiнде басым болған тұрғын үй алаңының ең төменгi мөлшерi қолданылатын болып белгiленсiн.
5. Қуғын-сүргiнге ұшыраған азаматтардан тәркiленген былғары және мех шикiзатын, кiлем бұйымдарын, сойыс және жұмыс малын , құстарды және басқа мүлiктi бағалау бөлiгiнде комиссия тиiстi мүлiктiң ең төменгi стандарт мөлшерiн (салмағын) алады.

О возмещении ущеpба pеабилитиpованным гpажданам
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 30 декабpя 1994 г. N 1495. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2000 года N 1914 ~P001914
В целях обеспечения максимально возможной в настоящее время компенсации причиненного материального ущерба жертвам массовых репрессий Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Для рассмотрения заявлений реабилитированных граждан (или их наследников) о возмещении стоимости изъятого у них при аресте имущества и ценностей главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций создать комиссии под председательством начальников областных финансовых управлений, Алматинского городского управления финансов и Ленинского городского отдела финансов с включением в их состав заместителя начальника областного (городского) управления национальной безопасности и ответственных работников торговли, экспертов для оценки видов имущества.
Комиссия рассматривает заявления по месту нахождения или реализации имущества на территории Казахстана на момент применения репрессий. Заявления предъявляются для рассмотрения не позднее трех лет с момента получения документа о реабилитации.
2. Установить, что при определении суммы ущерба реабилитированным гражданам (или их наследникам) в части конфискованных денежных сумм, а также ценных бумаг (чеков) учитываются денежная реформа 1947 года, изменение масштаба цен 1961 года и перевод в национальную валюту, а также применяется коэффициент расчета, определяемый как соотношение установленного на день обращения размера месячного расчетного показателя, утверждаемого ежегодно при составлении бюджета, к уровню минимальной заработной платы 1961 года в размере 60 рублей (0,12 тенге). <*>
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 29 апреля 1996 г. N 525.
3. При оценке конфискованных (изъятых) ювелирных и других бытовых изделий из драгоценных металлов, на которые в материалах следствия отсутствуют описания отличительных характеристик (проба, вес), стоимость этих изделий рекомендуется определять, исходя из пробы, веса изделия, согласно приложению к данному постановлению с применением к ним соответствующих рыночных цен.
4. Установить, что при оценке конфискованных (изъятых) жилых строений и построек к ним применяется минимальный размер жилой площади, преобладающий в местности проживания гражданина на момент ареста.
5. В части кожевенного и мехового сырья, ковровых изделий, мясного и рабочего скота, птицы и другого имущества, конфискованного у репрессированных граждан, комиссия исходит из минимального стандартного размера (веса) соответствующего имущества.

6. Егер азаматты тұтқындауға байланысты оның салым ақшасы бюджетке есептелiп, жинақ кiтапшасы алынып қойылған болса, қаржы органдары бюджет қаражатынан салым ақша мөлшерiн өтеп бередi. Салым ақша Қазақстан Республикасының Халық банкi бөлiмшелерiнде қозғалмайтын салымдар құрамында жатса, негiзсiз жауапқа тартылған және кейiннен ақталған азаматтарға келген залал қаражатының мөлшерiн Қазақстан Республикасының Халық банкi өтейдi.
Залалдың мөлшерi салым ақша бюджет кiрiсiне есептелген сәттен немесе Халық банкiнiң қозғалмайтын салымдарының құрамына есептелген сәттен қайтару күнiне дейiн, барлық өткен уақытқа осы сомаға тиiстi проценттердi есептей отырып, салым мөлшерiмен (осы қаулының 2-тармағымен айқындалған ақша реформасын, баға ауқымының және есеп коэффициентiнiң өзгеруiн ескерумен) айқындалады.
7. Ақталған азаматтарды тұтқындау кезiнде алынған мүлiктiң өтемақы мөлшерiн мәселенi қарау кезiнде (мүлiктiң 25 процент мөлшерде тозуы ескерiлiп) нарықтық (еркiн) бағасының деңгейiн алып айқындаған жөн.
Мүлiк құны немесе өтемақы төлеу мөлшерi (осы қаулының 2,3,4,5, 6-тармақтарында) аталған республикалық бюджет қаражаты есебiнен өтеледi және оның жыл сайын бюджеттi жасау кезiнде бекiтiлген, айлық есептi көрсеткiш 100 еселенген мөлшерiнен (тұрғын үйдi қоспағанда, мүлiк үшiн) немесе тұрғын үйдi қосқанда, барлық мүлiк үшiн оның 200 еселенген мөлшерiнен аспауға тиiс. <*>
Ескерту. 7-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.04.29.
N 525 қаулысымен. P960525_
8. Тiкелей қуғын-сүргiнге ұшырағандарға бiрiншi кезекте құны өтелуге немесе өтемақы төленуге тиiс. Олар өлген жағдайда марқұмның балалары, оның iшiнде асырап алған балалары, әйелi (күйеуi) және ата-аналары (бала қылып алушылар), сондай-ақ ол қайтыс болғаннан кейiн туған баласы шығынның орнын толтыру құқына ие болады. <*>
Ақталғандар немесе оның мұрагерлерi залалдың құнын алған кезде оған қаржы органдары сомасын хабарлағаннан кейiн, залалды өтеу мөлшерi оны төлеу себептерi мен уақытына қарамастан одан кейiн қайта есептелмейдi. <*>
Ескерту. 8-тармаққа өзгерiс пен толықтыру енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң
1996.04.29. N 525 қаулысымен.
9. Залалды өтеудiң белгiленген тәртiбi азаматтардың мүлкi Қазақстан Республикасы аумағында 1917 жылғы 25 қазаннан (7 қарашадан) басталған кезеңнен тәркiленген жағдайда олардың өтiнiш берген уақытына және қазiргi тұрған жерiне қарамастан, тек төленбеген сомалары бойынша қолданылады.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұратын азаматтарға
залалды өтеу тұратын жерiндегi мемлекеттiң валютасымен төленедi.
Залалды өтеу сомасын белгiлеу жөнiндегi комиссияның шешiмiмен
келiспеген жағдайда, ақталған адам (мұрагер) сот органдарына өтiнiш
бередi.
<*>
Ескерту. 9-тармаққа толықтырулар енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.04.29.
N 525 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 30 желтоқсандағы
N 1495 қаулысымен
бекiтiлген
Қосымша
Ақталған азаматтарға (немесе олардың мұрагерлерiне)
залалды өтеу кезiнде зергерлiк және басқа да тұрмыстық
бұйымдарды бағалау үшiн олардың салыстырмалы салмағын қолдану
НОРМАЛАРЫ
______________________________________________________________________
Бұйымның атауы                 і Бұйым жасалған қымбат бағалы
і металдың қолданылған сынамасы
і және бұйымның грамдық ең
і төменгi салмағы
і_______________________________
і    алтын      і   күмiс

6. Возмещение суммы вкладов производится финансовыми органами из средств бюджета, если в связи с арестом гражданина у него была изъята сберегательная книжка, вклад которой зачислен в бюджет. При нахождении вклада в отделении Народного банка Республики Казахстан в составе неподвижных вкладов гражданам, необоснованно привлеченным к ответственности и впоследствии реабилитированным, возмещение суммы ущерба производит Народный банк Республики Казахстан .
Сумма ущерба определяется в размере вклада (с учетом денежной реформы, изменения масштаба цен и коэффициента расчета, определяемого пунктом 2 данного постановления) с начислением процентов на эти суммы за все время, истекшее с момента перечисления вклада в доход бюджета или зачета в состав неподвижных вкладов Народного банка по день их возврата.
7. Размер компенсации за имущество, изъятое при аресте у реабилитированных граждан, следует определять, исходя из уровня рыночных (свободных) цен на это имущество в момент рассмотрения вопроса (с учетом его износа в размере 25 процентов).
Возмещение стоимости имущества или выплаты компенсации (указанных в пунктах 2, 3, 4, 5, 6 настоящего постановления) производится за счет средств республиканского бюджета и размер его не должен превышать 100-кратного месячного расчетного показателя, утверждаемого ежегодно при составлении бюджета, (за имущество, исключая жилые дома) или 200-кратного его размера за все имущество, включая жилые дома. <*>
Сноска. В абзаце втором заменены слова - постановлением Правительства РК от 29 апреля 1996 г. N 525.
8. Возмещение стоимости или выплаты компенсации в первую очередь положены тем, кто непосредственно подвергся репрессиям. В случае их смерти право на возмещение ущерба имеют дети, в том числе усыновленные, жена (муж) и родители (усыновители) умершего, а также дети умершего, родившиеся после его смерти.
При неполучении стоимости ущерба реабилитированным или его наследником после сообщения ему суммы финансовым органом размер возмещаемого ущерба независимо от причин и времени его выплаты в дальнейшем не пересчитывается. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 апреля 1996 г. N 525.
9. Установленный порядок возмещения ущерба применяется при условии, что в период с 25 октября (7 ноября) 1917 г. имущество граждан было конфисковано на территории Республики Казахстан и только по невыплаченным суммам, независимо от времени их обращения и от места проживания их в настоящее время.
Возмещение ущерба гражданам, проживающим за пределами Республики
Казахстан, производится в валюте государства проживания.
В случае несогласия с решением комиссии по определению суммы
возмещаемого ущерба, реабилитированный (наследник) обращается в
судебные органы.
<*>
Сноска. Пункт 9 дополнен абзацами вторым и третьим -
постановлением Правительства РК от 29 апреля 1996 г. N 525.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 30 декабря 1994 г. N 1495
Нормы
применения относительного веса ювелирных
и других бытовых изделий для их оценки
при возмещении ущерба реабилитированным
гражданам (или их наследникам)
______________________________________________________________________
! Применяемые проба драгоценного металла,
! из которого изготовлено изделие, и
Наименование изделия   ! минимальный вес изделия в граммах
!---------------------------------------------

і     584       і    875
і               і
______________________________________________________________________
Сырға                                         1             1
Көзi жоқ сақина (жүзiк)                       1,5           1,5
Көзi бар сақина (жүзiк)                       2             2
Бiлезiк                                       3             3
Жеңтүйме                                      1,5           1,5
Түйреуiш                                      2             2
Асхана жабдығының заттары (қасық, пышақ
және т.б. орташа салмағы)                     4,5           4,5
Сағаттар                                      4             4
Басқа да заттар                               2             2
Ескерту: платинадан жасалған бұйымдарға 950 сынамасы
қолданылады, ал салмағы алтын мен күмiстен жасалған
бұйымдардың салмағына сәйкес болады.
Есептесу коэффициентi
<*>
Ескерту. Бұл қосымша күшiн жойған - ҚРҮ-нiң 1996.04.29.
N 525 қаулысымен.
P960525_

!   золото 584          !    серебро 875
!                       !
----------------------------------------------------------------------
Серьга                           1                         1
Кольцо (перстень) без
вставки                          1,5                       1,5
То же со вставкой                2                         2
Браслет                          3                         3
Запонки                          1,5                       1,5
Брошь                            2                         2
Предметы столового
прибора (средний вес
ложки, ножа и т. п.)             4,5                       4,5
Часы                             4                         4
Другие предметы                  2                         2
Примечание. К изделиям из платины применяется проба 950, вес -
соответственно изделиям из золота и серебра.
Коэффициент расчета
<*>
Сноска. Коэффициент расчета утратил силу - постановлением
Правительства РК от 29 апреля 1996 г. N 525.