Қазақстан Республикасы үшiн Томск политехникалық университетiнде инженерлiк және ғылыми кадрлар даярлау туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 9 қаңтар 1995 ж. N 23
Республиканың өнеркәсiптiк кәсiпорындары үшiн жоғары бiлiктi мамандар даярлауды одан әрi жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Томск политехникалық университетiнде Қазақстанның өнеркәсiптiк кәсiпорындары үшiн ғылыми және инженер-техник кадрларын даярлау және осы университеттiң республика жоғары оқу орындарына әдiстемелiк көмек көрсетуi туралы Атом энергетикасы мен өнеркәсiбi жөнiндегi "КАТЭП" Ұлттық акционерлiк компаниясының, "Қазметалл" акционерлiк өнеркәсiп-қаржы компаниясының, Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң және Томск политехникалық университетiнiң (Ресей Федерациясы) ұсынысы қабылдансын.
2. Атом энергетикасы мен өнеркәсiбi жөнiндегi "КАТЭП" Ұлттық акционерлiк компаниясының және "Қазметалл" акционерлiк өнеркәсiп-қаржы компаниясының Инженерлiк және ғылыми кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық қор құру туралы ұсынысы мақұлдансын. Аталған компаниялар осы қордың құрылтайшылары болып табылады.
3. Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң жолдамасы бойынша Томск политехникалық университетiнде оқып жүрген студенттер үшiн жоғарыда аталған Инженерлiк және ғылыми кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық қордың есебiнен Томск политехникалық университетiнiң түлегi Қ.И. Сәтбаев атындағы республикалық стипендия тағайындау туралы аталған компаниялар мен Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң ұсынысымен келiсiлсiн.
Томск политехникалық университетiндегi Қ.И. Сәтбаев атындағы стипендия туралы Ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
4. Қазақстан Республикасының бiлiм министрлiгi Инженерлiк
және ғылыми кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық қордың
Кеңесiмен бiрлесiп, ұзақ мерзiмдi ынтымақтастық туралы Томск
политехникалық университетiмен шарт жасасу және Қазақстан
Республикасы үшiн инженерлiк және ғылыми кадрлардың тиiмдi
даярлануын, олардың кәсiпорындар мен ұйымдардың өтiнiмдерiне
сәйкес қызметке орналастырылып, орнықтандырылуын қамтамасыз ететiн
құжаттар пакетiн бекiтсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 9 қаңтардағы
N 23 қаулысымен
Бекiтiлген
Томск политехникалық университетiндегi Қ.И. Сәтбаев
атындағы стипендия туралы
Ереже
1. Қазақ ССР Ғылым академиясының тұңғыш Президентi, Томск политехникалық университетiнiң түлегi Қаныш Имантайұлы Сәтбаев атындағы стипендия Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң жолдамасы бойынша Томск политехникалық университетiнде оқитын студенттер үшiн тағайындалады.
Оның мақсаты - Томск политехникалық университетiнде Қазақстан Республикасы үшiн Инженерлiк және ғылыми кадрларды даярлаудағы ынтымақтастыққа, Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы азаматтарының достығын нығайтуға жәрдемдесу.

О подготовке инженеpных и научных кадpов для Республики Казахстан в Томском политехническом унивеpситете
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 9 янваpя 1995 г. N 23
В целях дальнейшего совершенствования подготовки высококвалифицированных специалистов для промышленных предприятий республики Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Национальной акционерной компании по атомной энергетике и промышленности "КАТЭП", акционерной промышленно-финансовой компании "Казметалл", Министерства образования Республики Казахстан и Томского политехнического университета (Российская Федерация) о подготовке научных и инженерно-технических кадров для промышленных предприятий Казахстана в Томском политехническом университете и оказании этим университетом методической помощи техническим вузам республики.
2. Одобрить предложение Национальной акционерной компании по атомной энергетике и промышленности "КАТЭП" и акционерной промышленно-финансовой компании "Казметалл" о создании Республиканского фонда подготовки инженерных и научных кадров, учредителями которого являются названные компании.
3. Согласиться с предложением указанных компаний и Министерства образования Республики Казахстан об учреждении для студентов Томского политехнического университета, обучающихся в нем по направлению Министерства образования Республики Казахстан, республиканской стипендии имени К.И. Сатпаева - выпускника Томского политехнического университета - за счет названного выше Республиканского фонда подготовки инженерных и научных кадров.
Утвердить Положение о стипендии имени К.И. Сатпаева в Томском политехническом университете (прилагается).
4. Министерству образования Республики Казахстан по согласованию с Советом Республиканского фонда подготовки инженерных и научных кадров заключить с Томским политехническим университетом договор о долгосрочном сотрудничестве и утвердить пакет документов,
обеспечивающих эффективную подготовку инженерных и научных кадров
для Республики Казахстан, их трудоустройство и закрепление в
соответствии с заявками предприятий и организаций.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением
Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 9 января 1995 г. N 23
Положение
о стипендии имени К.И. Сатпаева
в Томском политехническом университете
1. Стипендия имени Каныша Имантаевича Сатпаева, первого Президента Академии наук Казахской ССР, выпускника Томского политехнического университета, учреждается для студентов, обучающихся в Томском политехническом университете по направлению Министерства образования Республики Казахстан.
Ее цель - содействовать сотрудничеству в подготовке инженерных и научных кадров для Республики Казахстан в Томском политехническом университете, укреплению дружбы граждан Содружества Независимых Государств.

2. Қ.И.Сәтбаев атындағы стипендия:
студенттер шығармашылық бастамасын дамытуды;
оларды ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмысқа тартуды;
жоғары үлгерiм мен кәсiби сапаға жетуге ынталандыруды;
студенттердi белсендi қоғамдық жұмысқа ұмтылдыруды көздейдi.
3. Қ.И.Сәтбаев атындағы стипендиялар жыл сайын берiлiп тұрады, олардың санын Инженерлiк және ғылыми кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық қордың кеңесi белгiлейдi.
4. Қ.И.Сәтбаев атындағы стипендияны беру туралы шешiм Томск политехникалық университетi факультеттерiнiң, Қазақстан Республикасының Бiлiм министрi орынбасарының, Инженерлiк және ғылыми кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық қор төрағасының (немесе оның орынбасарының) ұсыныстары негiзiнде қабылданады.
5. Стипендия негiзгi стипендияның 200 процентi мөлшерiнде белгiленiп, екiншi курстан бастап бiр оқу жылына берiледi.
6. Атамалы стипендиаттың жылына бiр-екi рет шығыны Инженерлiк және ғылыми кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық қордың қаражаты есебiнен толық төленетiн Қазақстанның кез келген ауданына барып-қайтуға, сондай-ақ шет елдерге оқуға iссапармен жiберу кезiнде басқа үмiткерлерге қарағанда артықшылық алуға, факультет деканының ұсынысы бойынша шығармашылық iссапарлары үшiн төлем ақыға құқығы бар.
7. Стипендияға төленетiн қаражатты Инженерлiк және ғылыми кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық қор бөледi.

2. Стипендия имени К.И. Сатпаева призвана:
развивать творческую инициативу студентов;
привлекать их к научно-исследовательской и конструкторской работе;
стимулировать высокую успеваемость и приобретение профессиональных качеств;
побуждать студентов к активной общественной работе.
3. Стипендии имени К.И. Сатпаева присуждаются ежегодно, их количество определяет Совет Республиканского фонда подготовки инженерных и научных кадров.
4. Решение о присуждении стипендии имени К.И. Сатпаева выносится на основе представлений факультетов Томского политехнического университета, заместителя Министра образования Республики Казахстан, председателя (или его заместителя) Республиканского фонда подготовки инженерных и научных кадров.
5. Стипендия устанавливается в размере 200 процентов от базовой и присуждается на один учебный год, начиная со второго курса.
6. Именной стипендиат имеет право на одну-две поездки ежегодно в любой район Казахстана с полной оплатой расходов за счет средств Республиканского фонда подготовки инженерных и научных кадров, а также преимущество перед другими претендентами при командировании на учебу за границу, на оплату творческих командировок по представлению декана факультета.
7. Средства на выплату стипендии выделяет Республиканский фонд подготовки инженерных и научных кадров.