Қазақстанда кербез дуадақтарды сақтау мен олардың санын қалпына келтiру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 29 мамыр N 750
"Жануарлар дүниесiн қорғау, жетiлдiру және пайдалану туралы" Заңның 22-бабына сәйкес және сирек кездесетiн құс-кербез дуадақты дамыту мен сақтау және олардың санын қалпына келтiру жөнiндегi жұмыстарды жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының 1995 жылдың 18 наурызында Ұлттық орнитологиялық зерттеу орталығымен (Абу-Даби қаласы, Бiрiккен Араб Эмираттары) кербез дуадақтарды сақтау жөнiндегi ғылыми ынтымақтастық туралы Шартының және оларды қолда өсiрудi өрiстету жөнiндегi Жобасының бастамасы мақұлдансын.
2. Бiрлескен ғылыми зерттеулердi орындаушыларға Ұлттық Орнитологиялық Зерттеу Орталығының лабораторияларында инкубатордан шығару үшiн кербез дуадақтардың бастапқы салған жұмыртқаларын жинауға рұқсат етiлсiн. Кербез дуадақтарды өсiру технологиясын бiрлескен ғылыми-зерттеулердiң нәтижесi ретiнде екi жақ та пайдалануға тиiс. 1995 жылы жұмыртқаларды жинау мен шетке шығару көлемi 40 дана болып белгiленсiн.
3. Ғылыми зерттеулердi қаржыландыруды Қазақстан Республикасының Ғылым академиясы мен Бiрiккен Араб Эмираттарының Ұлттық орнитологиялық Зерттеу Орталығы бiрлесе отырып, өз қаржылары есебiнен жүзеге асырады.
4. Қазақстан Республикасы Экология және биологиялық ресурстар министрлiгiнiң Жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi бас басқармасы бiрлескен зерттеу жұмыстары жүргiзiлген жерлерде кербез дуадақтарды қорғауды күшейтсiн және жұмыртқаларды жинау мен шетке шығаруға рұқсатты пайдалануға бақылауды жүзеге асырсын.
5. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетi белгiленген көлемiне сәйкес жұмыртқа түрiндегi ғылыми материалдарды шетке бажсыз шығаруға және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзу үшiн қажеттi жабдықтар мен материалдарды шеттен бажсыз әкелуге рұқсат ететiн болсын.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы бiрлескен
жобалар жөнiндегi жұмыстардың дер кезiнде әрi сапалы өткiзiлуiн
қамтамасыз етсiн және оны аяқтаған соң жұмыртқа жинау, бақыланатын
популяцияның жайы туралы мәселенi қоса отырып, Қазақстан
Республикасының Министрлер Кабинетiне егжей-тегжейлi есеп тапсыратын
болсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары

О мерах по сохранению и восстановлению численности дрофы джек в Казахстане
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 мая 1995 г. N 750
В соответствии со статьей 22 Закона Z933300_ "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и в целях развития и улучшения работ по сохранению и восстановлению численности редкого вида птиц - дрофы джек Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить инициативу Национальной академии наук Республики Казахстан, заключившей 18 марта 1995 года с Национальным Орнитологическим Исследовательским Центром (г. Абу-Даби, Объединенные Арабские Эмираты) Договор о научном сотрудничестве по сохранению дрофы джек и Проект по разведению его в неволе. 32_03_00
2. Разрешить исполнителям совместных научных исследований сбор яиц дрофы джек из ранних кладок для отработки инкубирования их в лабораториях Национального Орнитологического Исследовательского Центра. Технология разведения дрофы джек, как результат совместных научно-исследовательских работ, должна быть использована каждой из сторон. Установить объем по сбору и вывозу яиц в 1995 году 40 штук.
3. Финансирование научных исследований осуществляет Национальная академия наук Республики Казахстан и Национальный Орнитологический Исследовательский Центр Объединенных Арабских Эмиратов совместно за счет их средств.
4. Главному управлению по охране животного мира Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан усилить охрану дрофы джек в местах проведения совместных исследовательских работ и осуществить контроль за использованием разрешений на сбор и вывоз яиц.
5. Таможенному комитету при Кабинете Министров Республики Казахстан разрешить беспошлинный вывоз научного материала в виде яиц согласно установленных объемов и ввоз необходимого для проведения научно-исследовательских работ оборудования и материалов. [ таможенная_льгота ]
6. Национальной академии наук Республики Казахстан обеспечить
своевременное и качественное проведения работ по совместным проектам
и по завершении их представить подробный отчет Кабинету Министров
Республики Казахстан, включая вопросы о сборе яиц, состоянии
контролируемых популяций.
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан