Қазақстан Республикасы хром өнеркәсiбiнiң кәсiпорындарын жекешелендiрудiң жеке тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1995 жылғы 1 қарашадағы N 1420
1995 жылғы 25 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының хром өнеркәсiбiндегi барлық кәсiпорындарды басқару және дамытудағы ынтымақтастық туралы Келiсiмнiң және "Қазақстан Республикасының хром өнеркәсiбiн дамыту жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 маусымдағы N 781 P950781_ қаулысының қағидаларын дамыту, сондай-ақ Үкiметтiң хром өнеркәсiбi саласындағы стратегиялық инвесторлар алдындағы мiндеттемелерiнiң орындалуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмасы мен 1995 жылғы 25 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы хром өнеркәсiбiндегi барлық кәсiпорындарды басқару және дамытудағы ынтымақтастық туралы Келiсiмге сәйкес 30 миллион АҚШ доллары сомасындағы бұрын "Джапан Хром Корп". Компаниясы төлеген компанияның барлық акциялар пакетi, сондай-ақ құрылтайшысының иелiгiнде қалған Компанияның басқа акциялар пакеттерi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне берiлу есебiнен "Крамдс-Хромит" мемлекеттiк холдинг компаниясы /бұдан әрi Компания/ акцияларының 100 процентiн мемлекеттiк меншiкке тұтастыруға аяқтасын.
2) Оларды бағалау кезiнде келiсiмдi бағалар пайдаланылып, аталған акцияларды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң иелiгiндегi басқа акцияларға айырбастау шарттарын жасау арқылы хром өнеркәсiбiндегi кәсiпорындардың қаражаттарын алуды жүргiзсiн.
3) "Дөң ТКК" мен "Феррохром" ашық тұрпатты акционерлiк қоғамдарының атаулы жай акцияларының 90 процентiне дейiн, сондай-ақ Ермак ферроқорытпалары зауытының мүлкiн оның жарғы қорына беру арқылы "Қазхром" ұлтаралық компаниясы" ашық тұрпатты акционерлiк қоғамын құрсын.
4) Олардың негiзiнде құрылатын "Қазхром" ұлтаралық компаниясының ғана акциялары қайталама рынокта сатылуы қарастырылып, хром өнеркәсiбiндегi кәсiпорындарды жекешелендiрудiң жеке тәртiбiн белгiлесiн.
5) "Қазхром" ұлтаралық компаниясының жарғы қорында және бұл мұқтаждар үшiн жеңiлдiктi акциялардың 10 процентiн бөлу есебiнен аталған хром кәсiпорындары қызметкерлерiнiң тегiн жекешелендiруге қатысуының кепiлдiктерiн қарастырсын.
6) Үкiметтiң хром өнеркәсiбiндегi шетелдiк инвесторлар алдындағы мiндеттемелерiнiң орындалуын қамтамасыз ету мақсатында Компанияның оған берiлген акциялар пакетi үшiн "Джапан Хром Корп." басқарушы фирмасы iс жүзiнде төлеген 30 миллион АҚШ доллары сомасындағы қаржы оның жарғы қорының 25 процентi көлемiнде "Қазхром" ұлтаралық компаниясының атаулы жай акцияларының пакетiне Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң аталған акциялар пакетiн айырбастауды жүргiзу арқылы есепке алынуы тиiс. Соның iшiнде 30 миллион АҚШ доллары айырбасталатын /есепке алынатын/ акциялар пакеттерiнiң құнына теңестiрiлiп қабылдануы қажет. Аталған акцияларды айырбастауды "Қазхром" ұлтаралық компаниясының эмиссиясы тiркелген күннен бастап он күн iшiнде жүргiзсiн.

Об индивидуальном порядке приватизации предприятий хромовой промышленности Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1995 г. N 1420
В развитии положений Соглашения о сотрудничестве в управлении и развитии всех предприятий хромовой промышленности Республики Казахстан от 25 апреля 1995 года и постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 июня 1995 г. N 781 P950781_ "О мерах по развитию хромовой промышленности Республики Казахстан", а также в целях обеспечения исполнения обязательств Правительства перед стратегическими инвесторами в хромовой отрасли промышленности Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом:
1) Завершить объединение в государственной собственности 100 процентов акций Государственной холдинговой компании "Крамдс-Хромит" (далее - Компания) за счет передачи Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом всего пакета акций Компании, ранее оплаченного фирмой "Джапан Хром Корп.", в соответствии с поручением Правительства Республики Казахстан и Соглашением о сотрудничестве в управлении и развитии всех предприятий хромовой промышленности Республики Казахстан от 25 апреля 1995 года в сумме 30 миллионов долларов США, а также остального пакета акций Компании, оставшегося в распоряжении его учредителя.
2) Изъятие активов предприятий хромовой промышленности произвести в соответствии с законодательством Республики Казахстан путем совершения договоров мены указанных акций на другие акции, находящиеся в распоряжении Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, используя при их оценке договорные цены.
3) Создать акционерное общество открытого типа "Транснациональная компания "Казхром" путем передачи в его уставный фонд (в собственность) до 90 процентов простых именных акций акционерных обществ открытого типа "Донской ГОК" и "Феррохром", а также имущества Ермаковского завода ферросплавов.
4) Установить индивидуальный порядок приватизации предприятий хромовой промышленности, предусмотрев реализацию на вторичном рынке только акций создаваемой на их основе Транснациональной компании "Казхром".
5) Гарантии на участие в бесплатной приватизации работников вышеуказанных хромовых предприятий предусмотреть за счет выделения в уставном фонде и резервирования для этих нужд 10 процентов привилегированных акций Транснациональной компании "Казхром".
6) В целях обеспечения исполнения обязательств Правительства перед иностранными инвесторами в хромовой промышленности установить, что средства в сумме 30 миллионов долларов США, фактически уплаченные управляющей фирмой "Джапан Хром Корп." за переданный ей пакет акций Компании, подлежат зачету путем совершения мены указанного пакета акций с Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом на пакет простых именных акций Транснациональной компании "Казхром" в размере 25 процентов от ее уставного фонда. При этом 30 миллионов долларов США необходимо принять в качестве эквивалентной стоимости меняемых (зачитываемых) пакетов акций. Указанную мену акциями провести в течение десяти дней с даты регистрации проспекта эмиссии Транснациональной компании "Казхром".

7) "Джапан Хром Корп." фирмасымен хром кәсiпорындарын басқару туралы шарттың тоқтатылуына байланысты "Қазхром" ұлтаралық компаниясының мемлекеттiк акциялар пакеттерiн басқаруға жекешелендiру аяқталғанға дейiн онымен жаңа шарт жасасын.
8) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң бұрын шығарған нормативтiк құжаттары мен басқару актiлерi осы қаулымен сәйкес келтiрiлсiн.
2. Мәмiле бағасын инвестормен келiсуiне қарай айқындау негiзiнде "Қазхром" ұлтаралық компаниясының жарғы қорының 27 процентiн /атаулы жай акциялары/ Қазақстан Республикасының хром өнеркәсiбi саласындағы стратегиялық инвесторға тiкелей сату қарастырылсын. "Қазхром" ұлтаралық компаниясының акцияларын сатып алуға басым құқық "Джапан Хром Корп." басқарушы фирмасына берiлсiн.
3. Ермак ферроқорытпалар зауытының мүлкi "Қазхром" ұлтаралық компаниясының жарғы қорына берiлген мезеттен бастап, ол қайта құрылған ретiнде, Қазақстан Республикасы кәсiпорындарының мемлекеттiк тiзбесiнен шығарылсын.
4. <*>
Ескерту. 4-тармақ күшін жойды - ҚР Үкіметінің 2001.07.26. N 1013
қаулысымен. P011013_
5. "Дөң ТКК", "Феррохром" ашық тұрпатты акционерлiк қоғамдары және "Қазхром" ұлтаралық компаниясының тiзбелерi бойынша меншiк құқықтарының берiлуiн кiдiрiссiз тiркелуiн қамтамасыз ету мақсатында, егер мұндай қызметтердiң төлемi акцияларды сату /беру/ жөнiндегi мәмiлелердiң сомасынан 0.001 проценттен асатын болса, аталған акционерлiк қоғамдардың тiзбелерi бойынша акциялар қозғалысын тiркеу жөнiндегi олардың қызметiне төлем сомасының 99.9 процентiн жергiлiктi бюджеттерге алуды қарастыратын, депозиторлық қызмет көрсететiн тiркеушiлерден жергiлiктi бюджеттердiң пайдасына арнайы алып белгiленсiн.
Алымды алу депозиторлық қызметтер үшiн есеп айырысу кезiнде жүргiзiледi.
6. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне олар үшiн резидент емес инвесторлар шетелдiк валютамен есеп айырысқан кезде, хром саласының жекешелендiрiлетiн кәсiпорындарының бағалы қағаздарын сату-сатып алу мәмiлелерi бөлiгiнде капиталдың қозғалысымен байланысты операцияларды тiркеудi үш күннен аспайтын мерзiмде жүргiзу ұсынылсын. Соның iшiнде аталған тiркеу рұқсат беру сипатында емес екенiн ескеру қажет.
7. Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi оның қызметiне бақылау жасауды жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн "Қазхром" ұлтаралық компаниясының акцияларының iрi пакеттерiн сатып алу фактiсi бойынша шетелдiк стратегиялық инвесторларға мейлiнше қысқа мерзiмде берiлуiн қамтамасыз етсiн.

7) В связи с прекращением договора об управлении хромовыми предприятиями с фирмой "Джапан Хром Корп." заключить с ней новый договор на управление государственным пакетом акций Транснациональной компании "Казхром" сроком окончания до завершения приватизации последней.
8) Привести нормативные документы и акты управления, ранее изданные Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, в соответствие с настоящим постановлением.
2. Предусмотреть прямую продажу стратегическому инвестору в хромовой отрасли промышленности Республики Казахстан от 27 процентов уставного фонда (простых именных акций) Траснациональной компании "Казхром" на основе определения цены сделки по договоренности с инвестором. Преимущественное право на приобретение пакета акций Транснациональной компании "Казхром" предоставить управляющей фирме "Джапан Хром Корп.".
3. С момента передачи имущества Ермаковского завода ферросплавов в уставный фонд Транснациональной компании "Казхром" исключить его из государственного реестра предприятий Республики Казахстан как реорганизованного.
4. <*>
Сноска. Пункт утратил силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2001 года N 1013 P011013_ .
5. В целях обеспечения беспрепятственной регистрации перехода прав собственности по реестрам акционерных обществ открытого типа "Донской ГОК", "Феррохром" и Транснациональной компании "Казхром" установить специальный сбор в пользу местных бюджетов с регистраторов, оказывающих депозитарные услуги, предусматривающий изъятие в местные бюджеты 99,9 процента суммы оплаты их услуг по регистрации движения акций по реестрам указанных акционерных обществ, если оплата таких услуг превышает 0,001 процента от суммы сделки по продаже (передаче) акций.
Взимание сбора производится в момент расчета за депозитарные услуги.
6. В соответствии с законодательством Республики Казахстан рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан в срок не более трех дней проводить регистрацию операций, связанных с движением капитала, в части сделок купли-продажи ценных бумаг приватизируемых предприятий хромовой отрасли за иностранную валюту при расчете за них нерезидентов-инвесторов. При этом необходимо учитывать, что названная регистрация не носит разрешительного характера.
7. Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике обеспечить в кратчайшие сроки выдачу согласования иностранным стратегическим инвесторам по факту приобретения ими крупных пакетов акций Транснациональной компании "Казхром", позволяющих осуществлять контроль за ее деятельностью.

8. Қазақстан Республикасының экономикасына шетелдiк инвестициялардың құйылуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының өндiрiстiк салаларына нақты материалдық үлес қосуды жүзеге асырған шетелдiк инвесторларға салынған қаржы жөнiнде кепiлдiктер қарастырылсын.
Қазақстан Республикасының хром өнеркәсiбiн дамытуға инвестиция салған шетелдiк компанияларға экономикалық-саяси ахуалдың өзгеруiне байланысты Қазақстан Республикасында аяқасты жағдай өзгерген ретте олардың мүлiктiк және жеке басының мүлiктiк емес құқықтарының, тiкелей меншiктегi немесе сатып алынған акцияларының нақты көлемiн өтеу арқылы салынған қаржысының қорғалуына Үкiмет кепiлдiк бередi деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

8. В целях обеспечения притока иностранных инвестиций в экономику Республики Казахстан предусмотреть гарантии по вложенным средствам для иностранных инвесторов, осуществивших реальный материальный вклад в производственные отрасли Республики Казахстан.
Установить, что иностранным компаниям, инвестирующим развитие хромовой промышленности Республики Казахстан, Правительство гарантирует защиту вложенных ими средств путем возмещения их фактического объема в случае возникновения непредвиденных обстоятельств в Республике Казахстан, связанных с изменением экономико-политической ситуации, прямо или приобретенных акций, имущественных и личных неимущественных прав.
Премьер-Министр
Республики Казахстан