Қазақстан Республикасынан экспортталатын шикiзат тауарларын кедендiк жариялау және оларға салық салу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ҚАУЛЫСЫ 1995 жылғы 6 қараша N 1461. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.05.13. N 431 қаулысымен
Шикiзат тауарларын кедендiк жариялау және оларға салық салуға қатысты Қазақстан Республикасының экспорттаушы кәсiпорындарынан түсiп жатқан сұрау салуларға байланысты Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасынан шығарылған шикiзат тауарлары Қазақстан Республикасының қосылған құнға салынатын салық жөнiндегi есепте тұрған салық төлеушiнiң меншiгi болып табылатын қайта өңдеу өнiмдерiн (дайын өнiмдердi), кейiн оларды ТМД елдерiнен тысқары шығаратын етiп ТМД елдерiне өңдеу үшiн шығарған жағдайда, ТМД елдерiнен тысқары шығарылатын тауарлар экспорты үшiн қарастырылған Қазақстан Республикасының кедендiк режимiне жатады деп белгiленсiн.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1996.07.08.
N 848 қаулысымен. P960848_
2. Қазақстан Республикасының Кеден комитетi мен оның жергiлiктi мекемелерiне ТМД елдерiнен тысқары одан әрi экспортталуға жататын дайын өнiмдi өңдеу үшiн Қазақстан Республикасының кеден пункттерi арқылы ТМД елдерiне өтетiн жүктердiң кеденде жариялануын жүзеге асыру тапсырылсын.
ТМД елдерiнен тысқары шығарылған жағдайда Қазақстан Республикасында өндiрiлген шикiзат тауарларынан жасалған дайын өнiм және оның тауарлық iлеспе құжаттамалары Қазақстан Республикасының "ТМД елдерiнiң аумағында оқшаулау құқығынсыз" деген тиiстi кеден белгiсiмен жабдықталуы керек деп белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы осы қаулының 2-тармағында қарастырылған кеден тәртiбiне жататын тауарларға ТМД елдерiнен тысқары шығарылатын тауарларды экспорттау кезiнде көзделген тәртiпке қатысты салық салу базасын белгiлеп, қосылған құн салығын алуға мiндеттелiнсiн.
Бұл тәртiптi қолдану кезiнде шикiзат тауарларын экспорттаушы кәсiпорындар, құрамында Қазақстан Республикасында өндiрiлген шикiзат тауарлары пайдаланылған, дайын өнiмнiң ТМД шегiнен тысқары шығарылған фактiсiн растайтын құжаттарды тоқсан сайын салық органдарына тапсыруы тиiс. Аталған тәртiппен қосылған құн салығын есепке алу жөнiндегi ақырғы шешiмдi салық органдары бұл құжаттар берiлген кезде қабылдайды.
Қазақстан кәсiпорындарының салық салу мұқтаждары үшiн Қазақстан Республикасынан тауардың экспортталған фактiсiн растауды қажеттi және жеткiлiктi шарттары мыналар болып табылады;
кәсiпорын орналасқан жердегi салық органына қазақстандық кәсiпорынның шетелдiк фирмамен немесе Қазақстан Республикасының резидентi және ТМД елдерiнiң резидентi болып табылмайтын өзге де тұлғамен (бұдан әрi - шетелдiк сатып алушы) экспорттық контрактiнi толық көлемде беруi, онда соңғысының сатып алатын қайта өңдеу өнiмдерi (дайын өнiм) ТМД елдерiнен тысқары шығаруға арналғандығы, көрсетiлуi тиiс;
Қазақстан Республикасының қосылған құнға салынатын салық жөнiнде есепте тұрған салық төлеушiнiң өңделетiн өнiмдердi (дайын өнiмдердi) ТМД елдерiнен тысқары шығару жөнiндегi кедендiк жариялауының көшiрмесi;

О таможенном декларировании и налогообложении сырьевых товаров, экспортируемых из Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 1995 г. N 1461. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 13 мая 1998 г. N 431 ~P980431.
В связи с поступающими запросами предприятий-экспортеров Республики Казахстан относительно таможенного декларирования и налогообложения сырьевых товаров Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Установить, что сырьевые товары, происходящие из Республики Казахстан, в случае их вывоза для переработки в страны СНГ с последующим вывозом за пределы стран СНГ продуктов переработки (готовой продукции), являющихся (ейся) собственностью налогоплательщиков, состоящих на учете по налогу на добавленную стоимость в Республике Казахстан, подпадают под таможенный режим Республики Казахстан, предусмотренный для экспорта товаров за пределы стран СНГ.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 8 июля 1996 г. N 848.
2. Поручить Таможенному Комитету Республики Казахстан и его учреждениям на местах осуществлять таможенное декларирование грузов, следующих через таможенные пункты Республики Казахстан в страны СНГ для переработки в готовую продукцию, подлежащую дальнейшему экспорту за пределы стран СНГ.
Установить, что готовая продукция, произведенная из сырьевых товаров, происходящих из Республики Казахстан, и ее сопроводительная товарная документация в случае вывоза за пределы стран СНГ должны быть снабжены соответствующей таможенной отметкой Республики Казахстан: "Без права отчуждения на территориях стран СНГ".
3. Обязать Главную налоговую инспекцию Министерства финансов Республики Казахстан устанавливать налогооблагаемую базу и взимать налог на добавленную стоимость с товаров, подпадающих под таможенный режим, предусмотренный п. 1 настоящего постановления, применительно к порядку, предусмотренному при экспорте товаров за пределы СНГ. 06_02_00
При применении данного порядка предприятия-экспортеры сырьевых товаров обязаны ежеквартально представлять налоговым органам документы, подтверждающие факт вывоза за пределы СНГ готовой продукции, в составе которой использованы сырьевые товары, происходящие из Республики Казахстан. Окончательное решение по зачету налога на добавленную стоимость в указанном порядке принимается налоговыми органами при представлении этих документов.
Необходимыми и достаточными условиями подтверждения факта экспорта товара из Республики Казахстан для нужд налогообложения казахстанских предприятий являются:
предоставление налоговым органам по месту нахождения предприятия в полном объеме экспортного контракта казахстанского предприятия с иностранной фирмой или иным лицом, не являющимся резидентом Республики Казахстан и резидентом стран СНГ (далее - инопокупатель), в котором должно быть указано, что приобретаемые последним продукты переработки (готовая продукция) предназначены к вывозу за пределы стран СНГ;
копия таможенной декларации налогоплательщика, состоящего на учете по налогу на добавленную стоимость Республики Казахстан по вывозу продуктов переработки (готовой продукции) за пределы стран СНГ.
(Абзац шестой исключен постановлением Правительства РК от 8 июля 1996 г. N 848)

"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Заң күшi бар Жарлығының 161-бабының 2-тармағына сәйкес салық органдары есептеме жүргiзу немесе Қазақстан Республикасының қосылған құнға салынатын салық жөнiнде есебiнде тұрған салық төлеушi тiлегi мен қосылған құн салығының сомасын қайтару туралы шешiм қабылдайды. Мұнда қосылған құн салығының сомасын қайтару бюджетке салықтың осы түрi бойынша жалпы түсiмнiң есебiнен жүзеге асырылады.
Осы қаулының күшi 1995 жылғы 11 қазаннан кейiн қалыптасқан құқықтық қатынастарға қолданылады деп белгiленсiн.
Ескерту. 3-тармақ жаңа абзацтармен толықтырылды - ҚР Үкiметiнiң
1996.01.31. N 130 қаулысымен. P960130_
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.07.08.
N 848 қаулысымен. P960848_
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

Налоговые органы принимают решение о зачете или, по желанию налогоплательщика, состоящего на учете по налогу на добавленную стоимость в Республике Казахстан, возврате сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 2 статьи 161 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 24 апреля 1995 г. N 2235 " О налогах и других обязательных платежах в бюджет". При этом возврат сумм налога на добавленную стоимость осуществляется за счет общих поступлений по этому виду налога в бюджет.
Установить, что действие настоящего постановления распространяется на правоотношения, сложившиеся после 11 октября 1995 года.
Сноска. Пункт 3 дополнен новыми абзацами - постановлением Правительства РК от 31 января 1996 г. N 130; внесены изменения постановлением Правительства РК от 8 июля 1996 г. N 848.
Премьер-Министр
Республики Казахстан