"Қазақстан түстi металдары" ұлттық акционерлiк компаниясы кәсiпорындарының қаржы-шаруашылық қызметiндегi елеулi кемшiлiктер туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1893 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 сәуірдегі N 381 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.23  N 381  Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қаржы-бақылау комитетiнiң "Қазақстан түстi металдары" ұлттық акционерлiк компаниясы мен оның құрамына кiретiн кәсiпорындардың қаржы-шаруашылық қызметiне жүргiзген тексеруiнiң нәтижесiн қарай келiп, Қазақстан Республикасының Үкiметi компания мен оның бөлiмшелерiнiң шикiзат ресурстары мен өнiмдерi елден тысқары шығарудың белгiленген тәртiбiн сақтауды қамтамасыз етпегенiн, валюта түсiмiн жасырып қалу, өнiмдi төмендетiлген бағамен өткiзу, балама емес баспабас айырбас жасау, ақша қаражаты мен тауарлық-материалдық игiлiктердiң жетiспеушiлiгi мен оларды талан-таражға салу, сондай-ақ өндiрiске қатысты емес оларды емес өнiмдердiң шығынын оның өзiндiк құнына негiзсiз жатқызу фактiлерiне жол бергенiн атап көрсетедi.
Өнiмдi өткiзу мен балама емес баспабас айырбастан ғана компания кәсiпорындары жалпы сомасы 63,3 млн. теңге сомадағы табыстан айырылып қалды, мұның өзi бюджетке 19 млн. теңге соманың кем түсуiне әкеп соқты.
"Востокмашзавод" пен "Шымкент қорғасын заводы" акционерлiк қоғамдары республиканың өкiлеттi банктерiндегi өз есепшоттарына валюталық түсiмнiң есептелуiн және оның Қазақстанның банкаралық валюталық қор биржасында 2,3 млн. теңге сомасына мiндеттi сатылуын қамтамасыз етпедi.
Шикiзат пен материалды алу кезiнде елеулi қаржы қиыншылығын бастан кешiре отырып және берушiлер мен бюджетке iрi кредиторлық сомасы бола тұра, жүйенiң жекелеген кәсiпорындарының басшылары қаржы қаражатын коммерциялық құрылымдардың жарғылық қорының құрылтай құжаттарына, қаржы көмегiн көрсетуге, депозиттiк салымға, сондай-ақ шетелге шығарылатын қымбат автомобильдер сатып алуға тартады.
Шаруашылық жүргiзушi бес шағын құрылымның құрылтайшысы бола тұрып, "Балқашмыс" өндiрiстiк бiрлестiгi салынған қаржысын қайтарып, олардың құрамынан шығудың орнына 1994 жылдың маусымында жауапкершiлiгi шектеулi "Ескендiр" серiктестiгiн құруға тағы қатысып, жарғы қорына 35,9 млн. теңге аударады. Сонымен қатар, бiрлестiк, Австрия кредит жүйесi есебiнен 840 мың АҚШ доллары сомасына 23 "Мицубиси" маркалы автомобилiн сатып алған.
Аталған бiрлестiкте, сондай-ақ "Востокмашзавод", "Шымкент қорғасын зауыты" акционерлiк қоғамдарында iрi сомада шикiзаттың, дайын өнiмнiң және басқа да құндылықтардың ұрланып, жетiспейтiнi анықталады.
Компанияның жекелеген бөлiмшелерi өнiмдердi сатудан түскен қаржыны есепке алу және есеп беру кезiнде құжаттарда толық көрсетпеу арқылы жалпы сомасы 20 млн. теңгеден асатын салық салынатын пайданы төмендетiп көрсеткен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:

О серьезных недостатках в финансово-хозяйственной деятельности предприятий Национальной акционерной компании "Казахстан тустi металдары"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 1893. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2008 года N 381.
Сноска. Постановление Правительства РК от 29 декабря 1995 г. N 1893 утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2008  N 381 .
Рассмотрев результаты проведенных Государственным комитетом финансового контроля Республики Казахстан ревизий финансово-хозяйственной деятельности Национальной акционерной компании "Казахстан тустi металдары" и входящих в ее состав предприятий, Правительство Республики Казахстан отмечает, что компанией и ее подразделениями не обеспечивалось соблюдение установленного порядка вывоза сырьевых ресурсов и продукции за пределы страны, допускались факты сокрытия валютной выручки, реализации продукции по заниженным ценам, неэквивалентного бартерного обмена, недостач и хищений денежных средств и товарно-материальных ценностей, а также необоснованного отнесения на себестоимость продукции затрат, не связанных с производством.
Только из-за реализации продукции и неэквивалентного бартерного обмена предприятиями компании недополучено доходов на общую сумму 63,3 млн. тенге, что привело к недопоступлению в бюджет платежей в сумме 19 млн. тенге.
Акционерными обществами "Востокмашзавод" и "Шымкентский свинцовый завод" не обеспечено зачисление на свои счета в уполномоченных банках республики валютной выручки и ее обязательная продажа на Казахстанской межбанковской валютно-фондовой бирже на сумму 2,3 млн. тенге.
Испытывая серьезные финансовые затруднения при приобретении сырья и материалов и имея крупные суммы кредиторской задолженности поставщикам и бюджету, руководители отдельных предприятий системы отвлекали денежные средства на учредительские взносы в уставные фонды коммерческих структур, оказание финансовой помощи, в депозитные вклады, а также приобретение дорогостоящих автомобилей иностранного производства.
Уже являясь соучредителем пяти малых хозяйствующих структур, вместо выхода из их состава с возвратом вложенных средств, производственное объединение "Балхашмедь" в июне 1994 года вновь приняло участие в создании нового товарищества с ограниченной ответственностью "Искандер", перечислив в его уставный фонд 35,9 млн. тенге. Кроме того, объединением приобретены 23 автомобиля марки "Мицубиси" на сумму 840 тыс. долларов США за счет средств австрийской кредитной линии.
В названном объединении, а также в акционерных обществах "Востокмашзавод", "Шымкентский свинцовый завод" выявлены хищения и недостачи сырья, готовой продукции и других ценностей на крупные суммы.
Отдельными подразделениями компании путем неполного отражения в учете и отчетности выручки от реализации продукции занижена налогооблагаемая прибыль на общую сумму более 20 млн. тенге.
Правительство Республики Казахстан постановляет:

1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қаржы-валюта бақылауы комитетi тексерулердiң материалдарын құқық қорғау органдарына берсiн.
2. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi:
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қаржы бақылау комитетi жүргiзген тексерулердiң нәтижелерiн қарап, шегiлген зиянның өтелуiн, бюджет алдындағы берешектерiн өтеу, есеп айырысу-төлем тәртiбiн нығайту және кәсiпорындардың қаржы-шаруашылық қызметiн ретке келтiру жөнiнде қажеттi шаралар қабылдасын;
жол берiлген тәртiп бұзушылықтарға кiнәлi шаруашылық жүргiзушi құрылымдардың басшы қызметкерлерiн жауапкершiлiкке тартсын.
қабылданған шаралар туралы 1996 жылдың 30 қаңтарына дейiн баяндасын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Қазақстан түстi металдары" ұлттық акционерлiк қоғамының барлық бөлiмшелерi салынған қаржы мен берiлген мүлiктiң құнын тиесiлi дивиденттерiмен қайтарып, олардың қатысуымен құрылған әртүрлi мемлекеттiк емес құрылымдардың құрылтайшылар құрамынан белгiленген тәртiппен 1996 жылдың 30 қаңтарына дейiн шығуын қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қайта есептелiнген төлемдер мен салық салынудан жасырылған табыстар мен пайдалардың бюджетке толық өндiрiлiп алынуын қамтамасыз етсiн.
5. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Н.А.Шайкеновке жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

1. Комитету финансово-валютного контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан передать материалы ревизий в правоохранительные органы.
2. Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан:
рассмотреть результаты ревизий, проведенных Государственным комитетом финансового контроля Республики Казахстан, и принять необходимые меры по обеспечению возмещения причиненного ущерба, погашению задолженности перед бюджетом, укреплению расчетно-платежной дисциплины и наведению порядка в финансово-хозяйственной деятельности предприятий;
привлечь к ответственности руководящих работников хозяйствующих структур, виновных в допущенных нарушениях.
О принятых мерах доложить к 30 января 1996 года.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом до 30 января 1996 года обеспечить в установленном порядке выход всех подразделений Национальной акционерной компании "Казахстан тустi металдары" из состава учредителей различных негосударственных структур, созданных с их участием, с возвратом вложенных средств и стоимости переданного имущества с причитающимися дивидендами.
4. Министерству финансов Республики Казахстан обеспечить полное взыскание в бюджет доначисленных платежей и выявленных сумм, сокрытых от налогообложения доходов и прибылей.
5. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Шайкенова Н.А.
Премьер-Министр
Республики Казахстан