Қазақстан Республикасында сәулет-қала құрылысы бақылауын жетiлдiру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 24 қаңтар N 88
"Қазақстан Республикасындағы сәулет және қала құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы мен "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына сәйкес мемлекеттiң мiндетi болып табылатын сәулет-қала құрылысы бақылауын жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi жанындағы таратылатын сәулет-қала құрылысы бақылауы департаменттерi базасында шаруашылық жүргiзу құқығына негiзделген республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар мәртебесiмен Жобаларды мемлекеттiк ведомстводан тыс сараптау (Мемсараптама), Сәулет-қала құрылысы қызметiн лицензиялаудың мемлекеттiк орталығы (Мемқұрылыслицензия) және Мемлекеттiк сәулет-құрылыс инспекциясы (Мемқұрылысинспекция) облыс орталықтары мен Ақмола және Алматы қалаларында өздерiнiң еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындарымен қоса құрылсын.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.04.20. N 353 қаулысымен.
P980353_
2. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Тұрғын үй және құрылыс саясаты жөнiндегi комитетi осы Қаулының 1-тармағында аталған республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарды мемлекеттiк басқару органы болып белгiленсiн.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.04.20. N 353 қаулысымен.
P980353_
3. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Тұрғын үй және құрылыс саясаты жөнiндегi комитетi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес құрылып жатқан мемлекеттiк кәсiпорындар мен министрлiк арасындағы сәулет-қала құрылысы бақылауы мiндеттерiн жүзеге асыру жөнiндегi өкiлдiктi ажырату арқылы олардың құрылтайшылық құжаттарын екi айлық мерзiмде әзiрлеп бекiтсiн.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.04.20. N 353 қаулысымен.
P980353_
4. Құрылып жатқан сәулет-қала құрылысы бақылауының республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарды таратылатын департаменттердiң құқықтық мұрагерлерi болып табылады және бұрын белгiленген нормативтiк актiлер, егер қолданылып жүрген заңдар мен осы қаулыға қайшы келмесе, оларға қолданылатын болып белгiленсiн.
5. Осы қаулыға сәйкес құрылған сәулет-қала құрылысы бақылауының республикалық мемлекеттiк кәсiпорындары республикалық мемлекеттiк тiзбесiне енгiзiлсiн.

О совершенствовании архитектурно-градостроительного контроля в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 января 1996 г. N 88
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z933200_ "Об архитектуре и градостроительстве в Республике Казахстан" и Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, Z952335_ "О государственном предприятии" для совершенствования архитектурно-градостроительного контроля в республике, являющегося функцией государства, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Создать на базе упраздняемых департаментов архитектурно-градостроительного контроля при Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан Государственную вневедомственную экспертизу проектов (Госэкспертиза), Государственный центр лицензирования архитектурно-градостроительной деятельности (Госстройлицензия) и Государственную архитектурно-строительную инспекцию (Госархстройинспекция) со статусом республиканских государственных предприятий, основанных на праве хозяйственного ведения, с их дочерними государственными предприятиями в областных центрах и городах Акмоле и Алматы. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 апреля 1998 г. N 353 P980353_ .
2. Определить органом государственного управления республиканскими государственными предприятиями, указанными в пункте 1 настоящего постановления, Комитет по жилищной и строительной политике Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 апреля 1998 г. N 353 P980353_ .
3. Комитету по жилищной и строительной политике Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан в двухмесячный срок разработать и утвердить в соответствии с действующим законодательством учредительные документы создаваемых государственных предприятий с разделением между ними и Министерством полномочий по осуществлению функций архитектурно-градостроительного контроля. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 апреля 1998 г. N 353 P980353_ .
4. Установить, что создаваемые республиканские государственные предприятия архитектурно-градостроительного контроля являются правопреемниками упраздняемых департаментов и на них распространяются утвержденные ранее нормативные акты, если они не противоречат действующему законодательству и настоящему постановлению.
5. Созданные в соответствии с настоящим постановлением республиканские государственные предприятия архитектурно-градостроительного контроля внести в перечень республиканских государственных предприятий.

6. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Тұрғын үй және құрылыс саясаты жөнiндегi комитетi мен Әдiлет министрлiгi республика Үкiметiнiң бұрын қабылданған шешiмдерiн осы Қаулыға сәйкес келтiру туралы ұсыныстарын Қазақстан Республикасы Үкiметiне екi ай мерзiмде енгiзсiн.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.04.20. N 353 қаулысымен.
P980353_
7. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi жанындағы сәулет-қала құрылысы бақылауы органдары туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 23 наурыздағы N 289 қаулысы;
"Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi жанындағы Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауы департаментi туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 24 маусымдағы N 708 қаулысы (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 26, 288-бап).
"Лицензиялауға жататын сәулет-қала құрылысы қызметiнiң жұмыс түрлерiнiң тiзбесiн, Қазақстан Республикасында сәулет-қала құрылысы қызметiн мемлекеттiк лицензиялау тәртiбiн және Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi жанындағы Сәулет-қала құрылысы қызметiн мемлекеттiк лицензиялау департаментi туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 11 шiлдедегi N 777 қаулысындағы 1-тармақтың төртiншi абзацы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 28, 319-бап).
"Сәулет-қала құрылысы құжаттамаларына сараптау жүргiзудiң
тәртiбi мен Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және
аумақтарда құрылыс салу министрлiгi жанындағы Жобаларды мемлекеттiк
ведомстводан тыс сараптау департаментi туралы Ереженi бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 26 шiлдедегi
N 830 қаулысындағы 1-тармақтың үшiншi абзацы (Қазақстан
Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 30, 346-бап).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары

6. Комитету по жилищной и строительной политике Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан и Министерству юстиции Республики Казахстан в двухмесячный срок внести в Правительство Республики Казахстан предложения о приведении ранее принятых решений Правительства республики в соответствие с настоящим постановлением. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 апреля 1998 г. N 353 P980353_ .
7. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 марта 1994 г. N 289 "Об органах архитектурно-градостроительного контроля при Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан";
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 июня 1994 г. N 708 "Об утверждении Положения о Департаменте государственного архитектурно-строительного контроля при Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 26, ст. 288);
абзац четвертый пункта 1 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 июля 1994 г. N 777 P940777_ "Об утверждении Перечня видов работ в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, подлежащих лицензированию, Порядка государственного лицензирования архитектурно-градостроительной деятельности в Республике Казахстан и Положения о Департаменте государственного лицензирования архитектурно-градостроительной деятельности при Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 28, ст. 319);
абзац третий пункта 1 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 июля 1994 г. N 830  P940830_   "Об утверждении Порядка проведения экспертизы архитектурно-градостроительной документации и Положения о Департаменте государственной вневедомственной экспертизы проектов при Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 30, ст. 346).
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан