Қазақстан Республикасында СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 13 ақпан N 193
Республика аумағында ВИЧ-инфекциясының одан әрi таралуының, оның әлеуметтiк-экономикалық және саяси салдарын төмендетудiң алдын алу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. 1996-2000 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында
СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес жөнiндегi шаралар туралы қоса
берiлiп отырған жоспар бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, басқа
да мүдделi министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер және өзге де орталық
және жергiлiктi атқарушы органдар 1996-2000 жылдарға арналған
Қазақстан Республикасында СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес
жөнiндегi шаралар жоспарын жүзеге асыруды қамтамасыз етсiн және оны
орындауға бақылау орнатсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 13 ақпандағы
N 193 қаулысымен
бекiтiлген
1996-2000 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында
СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес жөнiндегi шаралар жоспары
I. Кiрiспе
1996-2000 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес жөнiндегi шаралар жоспары (бұдан әрi - Жоспар) "Қазақстан Республикасында СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес жөнiндегi Үйлестiру Кеңесiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 5 тамыздағы N 1084 P951084_ қаулысын орындау үшiн, "Қазақстан Республикасында халықтың денсаулығын қорғау туралы" және "СПИД-тiң алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзiрлендi.
Жоспарды жасау кезiнде министрлiктер мен ведомстволардың, облыстардың және Алматы қалалық атқарушы органдарының ұсыныстары, сондай-ақ ВИЧ/СПИД жөнiндегi БҰҰ-ның және Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымының (ДДҰ) Бiрiккен Бағдарламасының ұсыныстары ескерiлдi.
Көрсетiлген Жоспардың басты мақсаты республика аумағында ВИЧ-инфекциясының одан әрi таралуының алдын алу, оның әлеуметтiк-экономикалық және саяси салдарын төмендету болып табылады.
II. Қазақстан Республикасында ВИЧ/СПИД жөнiндегi
эпидемиологиялық жағдайды бақылау
1995 жылдың 1 қаңтарында дүние жүзiнде адам иммунитетi тапшылығы вирусын (ВИЧ) жұқтырған 18 миллион адам және СПИД-пен ауыратын бiр миллионнан астам адам ресми тiркелген, Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымының (ДДҰ) мәлiметi бойынша СПИД-пен ауырған адамдардың нақты саны 4,5 млн. адамнан асады.
Қазақстан Республикасы халқы ВИЧ-тi жұқтырған және СПИД ауруы жағдайлары тiркелген дүние жүзiндегi 192 елдiң iшiне кiредi. Қазiргi кезде республикада ВИЧ-ке шалдыққан 30 адам, оның iшiнде СПИД жұқтырған 2 бала және 5 ауру анықталып отыр, олардың үшеуi қайтыс болған. СПИД-тi жұқтыру жағдайлары Алматы қаласында және республиканың 11 облысында - Қарағанды, Көкшетау, Солтүстiк Қазақстан, Жамбыл, Талдықорған, Атырау, Қызылорда, Маңғыстау, Ақтөбе, Торғай және Оңтүстiк Қазақстан облыстарында тiркелген.

О мерах по профилактике и борьбе со СПИДом в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 1996 г. N 193
В целях предупреждения дальнейшего распространения ВИЧ-инфекции на территории республики, снижения ее социально-экономических и политических последствий Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по профилактике и борьбе со СПИДом в Республике Казахстан на 1996-2000 годы.
2. Министерству здравоохранения Республики Казахстан, другим заинтересованным министерствам, государственным комитетам и иным центральным и местным исполнительным органам обеспечить реализацию Плана мероприятий по профилактике и борьбе со СПИДом в Республике Казахстан на 1996-2000 годы и установить контроль за его выполнением.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 1996 г. N 193
П Л А Н
мероприятий по профилактике и борьбе со СПИДом
в Республике Казахстан на 1996-2000 годы
I. Введение
План мероприятий по профилактике и борьбе со СПИДом в Республике Казахстан на 1996-2000 годы (далее - План) разработан во исполнение постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 августа 1995 г. N 1084 P951084_ "О создании Координационного совета по профилактике и борьбе со СПИДом в Республике Казахстан", в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об охране здоровья народа в Республике Казахстан" и "О профилактике заболевания СПИД".
При составлении Плана учитывались предложения министерств и ведомств, областных и Алматинского городского исполнительных органов, а также рекомендации Объединенной Программы ООН по ВИЧ/СПИДу и Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
Основной целью указанного Плана является предупреждение дальнейшего распространения ВИЧ-инфекции на территории республики, снижение ее социально-экономических и политических последствий.
II. Оценка эпидемиологической ситуации по
ВИЧ/СПИДу в Республике Казахстан
На 1 января 1995 года в мире официально зарегистрировано 18 млн. человек, инфицированных вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), и более одного миллиона человек больных СПИДом. По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), фактическое число заболевших СПИДом превышает 4,5 млн. человек.
Республика Казахстан входит в число 192 стран мира, где зарегистрированы случаи инфицирования населения ВИЧ и заболевания СПИДом. В настоящее время в республике выявлено 30 человек, инфицированных ВИЧ, в том числе 2 детей и 5 больных СПИДом, трое из которых умерли. Случаи заражения СПИДом зарегистрированы в г. Алматы и 11 областях республики - Карагандинской, Кокшетауской, Северо-Казахстанской, Жамбылской, Талдыкорганской, Атырауской, Кзыл-Ординской, Мангистауской, Актюбинской, Тургайской и Южно-Казахстанской.

1995 жылғы маусымда Алматы қаласында мерезбен ұштасқан ВИЧ-тi жұқтырудың 2 оқиғасы бiр мезгiлде тiркелдi.
ВИЧ факторлары берiлу жолдарын талдау негiзiнен алғанда жұқтырудың гомосексуалдық жолы - 41,2 процент жағдайда басым болатынын, екiншi орында - гетеросексуалдық жол - 29,4 процент, үшiншi орында - парентеральдық берiлу жолы - 17,6 процент жағдайда болғанын көрсетедi. Жыныс жағынан 20-дан 40 жасқа дейiнгi еркектер 81,5 процент құрайды, яғни ВИЧ негiзiнен алғанда өнiмдi жастағы еркектер арасында тiркелуде.
III. СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес
шараларының тұжырымдамасы
Қазақстан Республикасының СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес жоспарындағы ұлттық саясатының негiзiне мына жағдайлар алынады:
ВИЧ/СПИД проблемасы жеке адамның, қоғам мен мемлекеттiк өмiрлiк маңызды мүдделерiне қауiп төндiретiн аса маңызды проблема болып танылады;
СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес және азаматтарды құқықтық қорғау бойынша қажеттi шаралар кешенiн жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттердi мемлекет өз мойнына алады;
жұмыстың басым бағыты алдын алу болып табылады.
СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес жөнiндегi шаралар жоспары:
ВИЧ/СПИД бойынша азаматтарға толық көлемде диагностикалық, емдеу-алдын алу және эпидемияға қарсы шараларды көрсетудi;
нақты эпидемиологиялық жағдайға сәйкес халықтың, бiрiншi кезекте "қатер тобының" арасындағы ВИЧ-инфекциясына эпидемиологиялық қадағалауды күшейтудi;
СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес жөнiндегi орталықтардың материалдық-техникалық базасын нығайтуды, оларды қажеттi лабораториялық жабдықтармен және тест-жүйелердiң диагностикалық жиынтықтарымен қамтамасыз етудi, медицина кадрларын даярлауды;
халықты, оның iшiнде ВИЧ-ке шалдыққандар мен СПИД-пен ауыратындарды әлеуметтiк қорғауды жүзеге асыруды;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзудi көздейдi.
СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес жоспарын қалыптастырған кезде ВИЧ/СПИД-ке тән өзгеше ерекшелiктер ескерiлдi:
ВИЧ-тi жұқтырғандарды сауықтыруды және СПИД-пен ауырғандарды толық емдеудi қамтамасыз ететiн алдын алудың өзгеше шаралары мен емдiк дәрi-дәрмектердiң жоқтығына байланысты СПИД ауруы қазаға ұшырататын ауруға жатады;
ВИЧ инфекциясы дүние жүзiне тез тарала отырып, пандемия сипатына ие болуда. Неғұрлым жоғары ауру Африка, Америка, Батыс Европа елдерi - Швеция, Франция, Испанияда орын алуда. ТМД мемлекеттерiнде ВИЧ жұқтырудың 2 мың оқиғасы тiркелдi.
Қазақстан Республикасы ДДҰ-ның бағалауы бойынша эпидемияның жасырын кезеңiнде тұр, мұның өзi көрсетiлген кезеңдi ұйымдастыру-сақтандыру, алдын алу шараларын дер кезiнде жүзеге асыру мақсатында пайдалану қажеттiгiн туғызады.
ВИЧ/СПИД медициналық қырлармен қатар, халық өмiрiнiң саяси, мәдени және басқа да қырларын қозғайды. СПИД-пен ауырудың таралуы еңбекке қабiлеттi жас халықтың арасында аурудың едәуiр мөлшерде болуына орай туудың азаюына байланысты едәуiр әлеуметтiк-экономикалық салдарға және жас халықтың өндiрiс саласынан шығып қалуына, сондай-ақ СПИД-тiң алдын алу және онымен күресте үлкен шығыстарға әкеп соғады;
Қазақстан Республикасының ВИЧ-СПИД жөнiндегi қолайсыз елдермен халықаралық қарым-қатынастары мен байланыстарының дамуы, сондай-ақ халықтың көшi-қоны ВИЧ-тi шетел азаматтарының әкелуi мен таратуына мүмкiндiк туғызады;
ВИЧ-инфекциясының Алматы қаласының жоғарғы оқу орындарында оқитын осы патология бойынша қолайсыз Африка елдерi студенттерiнiң арасындағы оқиғалары анықталды;
ВИЧ-инфекциясының пайда болуы мен таралуы тұрғысында "қатер тобы" - гомосексуалистер, наркомандар, жезөкшелер, тұрақты орны мен жұмысы жоқ адамдар эпидемиологиялық қауiп туғызады;
ВИЧ-инфекциясының таралуына жыныс жолдарымен ауруларды беретiн ауру (ЖЖАБ) адамдар мүмкiндiк туғызады. Инфекцияны берудiң жыныстық жолы негiзiнен алғанда ВИЧ үшiн де, сондай-ақ мерез бен соз үшiн де СПИД-пен аурудың көтерiлуiне әкелiп соғатын аурудың көбеюi болып табылады;
инфекцияның қан арқылы берiлу мүмкiндiгi қан беретiн және дене мүшелерiн беретiн донорларда ВИЧ-инфекциясының бар екендiгiн мiндеттi түрде зерттеу қажеттiгiне себепшi болады;
республика халқының ВИЧ/СПИД туралы жеткiлiктi хабардар болмаушылығы халықтың, ең алдымен оқушы жастардың денi сау өмiр салтын қалыптастыру жөнiндегi бұқаралық ақпарат құралдары мен қоғамдық бiрлестiктердiң қатысуы арқылы алдын алу жұмысын күшейтудi, жұқтырудан сақтану жөнiндегi адамдардың қауiпсiз мiнез-құлқын қалыптастыруды және халық арасында ВИЧ-инфекциясының таралуын азайтуды қажет етедi. СПИД проблемасы мен оның алдын алу мектептердiң, жоғары оқу орындары мен орта арнаулы оқу орындарының бағдарламаларына енуi тиiс.
IV. Жоспарды жүзеге асыру жөнiндегi
басшылықтың ұйымдық құрылымы

В июне 1995 года в г. Алматы одновременно были зарегистрированы 2 случая ВИЧ-инфицирования в сочетании с сифилисом.
Анализ факторов и путей передачи ВИЧ показывает, что в основном преобладает гомосексуальный путь заражения - 41,2 процента случаев, на втором месте - гетеросексуальный путь - 29,4 процента, на третьем - парентеральный путь передачи - 17,6 процента случаев. По полу мужчины в возрасте от 20 до 40 лет составляют 81,5 процента, то есть ВИЧ в основном регистрируется среди мужчин репродуктивного возраста.
III. Концепция мер профилактики и борьбы со СПИДом
В основу национальной политики Республики Казахстан в плане профилактики и борьбы со СПИДом принимаются следующие положения:
проблема ВИЧ/СПИДа признается одной из важнейших, угрожающей жизненно важным интересам личности, общества и государства;
государство берет на себя обязанности по осуществлению комплекса необходимых мер по профилактике и борьбе со СПИДом и правовой защите граждан;
приоритетным направлением работы является профилактика.
План мероприятий по профилактике и борьбе со СПИДом предусматривает:
оказание гражданам полного объема диагностических, лечебно-профилактических и противоэпидемических мероприятий по ВИЧ/СПИДу;
усиление эпидемиологического надзора за ВИЧ-инфекцией среди населения, в первую очередь "групп риска", в соответствии с конкретной эпидемиологической обстановкой;
укрепление материально-технической базы центров по профилактике и борьбе со СПИДом, обеспечение их необходимым лабораторным оборудованием и диагностическими наборами тест-систем, подготовку медицинских кадров;
осуществление мер социальной защиты населения, в том числе инфицированных ВИЧ и больных СПИДом;
проведение научно-исследовательской работы.
При формировании Плана профилактики и борьбы со СПИДом учитывались специфические особенности, присущие ВИЧ/СПИДу:
заболевание СПИДом в связи с отсутствием специфических мер профилактики и лекарственных средств, обеспечивающих санацию инфицированных ВИЧ и полное излечение больных СПИДом, относится к смертельным;
ВИЧ-инфекции, быстро распространяясь в мире, принимает характер пандемии. Наиболее высокая заболеваемость имеет место в Африке, Америке, странах Западной Европы - Швеции, Франции, Испании. В государствах СНГ зарегистрировано 2 тыс. случаев инфицированных ВИЧ;
Республика Казахстан по оценке ВОЗ находится в скрытом периоде эпидемии, что вызывает необходимость использования указанного периода в целях своевременного осуществления организационно-предупредительных, профилактических мероприятий;
ВИЧ/СПИД затрагивает наряду с медицинскими политические, культурные и другие аспекты жизни населения. Распространение заболеваемости СПИДом приводит к значительным социально-экономическим последствиям, связанным с уменьшением рождаемости из-за значительного числа заболеваний среди молодого трудоспособного населения и их исключения из производственной сферы, а также большими расходами на профилактику и борьбу со СПИДом;
развитие международных отношений и связей Республики Казахстан с неблагополучными по ВИЧ/СПИДу странами, а также миграция населения способствует завозу и возможному распространению ВИЧ иностранными гражданами;
установлены случаи ВИЧ-инфекции у студентов из неблагополучных по данной патологии стран Африки, обучающихся в высших учебных заведениях г. Алматы;
эпидемическую опасность в плане возникновения и распространения ВИЧ-инфекции представляют "группы риска" - гомосексуалисты, наркоманы, проститутки, лица, не имеющие постоянного места жительства и работы;
распространению ВИЧ-инфекции способствуют больные болезнями, передаваемыми половым путем (БППП). Половой путь передачи инфекции является основным как для ВИЧ, так и для сифилиса и гонореи, увеличение заболеваемости которыми может привести к подъему заболеваемости СПИДом;
возможная передача инфекции через кровь обусловливает необходимость обязательного обследования доноров крови и органов на наличие ВИЧ-инфекции;
недостаточная осведомленность населения республики о ВИЧ/СПИДе требует усиления профилактической работы с участием средств массовой информации и общественных объединений по формированию здорового образа жизни населения, прежде всего учащейся молодежи, выработке безопасного поведения людей по предупреждению заражения и снижению распространения ВИЧ-инфекции среди населения. Проблемы СПИДа и его профилактика должны включаться в программы школ, высших учебных заведений и средних специальных учебных заведений.
IV. Организационная структура руководства
по реализации Плана

Басшылықтың республикалық деңгейi "Қазақстан Республикасында СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес жөнiндегi Үйлестiру Кеңесiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 5 тамыздағы N 1084 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
Басшылықтың облыстық, қалалық, аудандық деңгейiн денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерiнiң) облыстық, қалалық және аудандық атқарушы органдары, СПИД-тiң алдын алу және онымен күрес жөнiндегi облыс (қала) орталықтары, денсаулық сақтау мекемелерi жүзеге асырады.
Жоспарды iске асыруды Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, басқа министрлiктер мен ведомстволар, облыстық, қалалық және аудандық атқарушы органдар жүзеге асырады.
СПИД ауруының таралуынан сақтану жөнiндегi шараларды
қаржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджеттерден, сондай-ақ
меншiк нысанына қатыссыз кәсiпорындардың, мекемелердiң, қоғамдық
бiрлестiктер мен азаматтардың ерiктi жарналарынан, қайырмалдықтар мен
қайырымдылық көмектерден, сондай-ақ халықаралық ұйымдар мен қорлардың
қаржыларынан жүзеге асырылады.
____________________________________________________________________
N |           Атауы           | Жылдар|   Атқарушы   | Ескертпе
р/с|                           |бойынша|              |
|                           |орында.|              |
|                           |лу мер.|              |
|                           |зiмi   |              |
___|___________________________|_______|______________|____________
1  |            2              |  3    |     4        |    5
--------------------------------------------------------------------
V. Ұйымдастыру шаралары
1. Жоспарды жүзеге асыру жөнiн.  1996  Облыстық және
дегi аумақтық бағдарламалар  жылдың қалалық атқа.
әзiрлеу                         1   рушы органдар
тоқсаны
VI. Халықтың салауатты өмiр сүруiн
насихаттау жөнiндегi шаралар
2. Жалпы бiлiм беру мектепте.    1996- Бiлiм министрлi.
рiнiң техникалық училище.     2000  гi, Денсаулық
лерiнiң, арнаулы оқу орын.  жылдар  сақтау, минис.
дарының, жоғары оқу орын.           трлiгi, респуб.
дарының жоспарында "СПИД            ликаның министр. 02.02.94 жылы
және оның алдын алу" проб.          лiктерi мен      Қазақстан
лемасы бойынша оқыту                ведомстволары    Республика.
бағдарламаларын енгiзу                               сының Бiлiм
министрлiгi
3. "СПИД және оның алдын алу"   1996-  Қазақстан Рес.   мен Денсаулық
проблемалары курсы бойынша    1997  публикасының     сақтау минис.
жалпы бiлiм беру мектепте. жылдар   Бiлiм министр.   трлiгi бекiт.
рiнiң оқушылары, кәсiптiк-          лiгi, Денсаулық  кен "СПИД
техникалық училищелердiң,           сақтау министр.  және оның
арнаулы орта оқу орындары.          лiгi, басқа      алдын алу"
ның, жоғары оқу орындарының         министрлiктер    оқу жоспар.
оқушылары мен студенттерi           мен ведомстволар лары мен
үшiн оқу және көрнекi құ.                            бағдарлама.
ралдарды дайындау және                               лары
басып шығару

Республиканский уровень руководства осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 августа 1995 г. N 1084 "О создании Координационного совета по профилактике и борьбе со СПИДом в Республике Казахстан".
Областной, городской, районный уровни руководства осуществляют областные, городские и районные исполнительные органы управления (департаменты) здравоохранения, областные (городские) центры по профилактике и борьбе со СПИДом, учреждения здравоохранения.
Реализация Плана осуществляется Министерством здравоохранения, Министерством внутренних дел Республики Казахстан, другими министерствами и ведомствами, областными, городскими и районными исполнительными органами.
Финансирование мероприятий по предупреждению распространения
заболевания СПИДом осуществляется из республиканского и местных
бюджетов, а также добровольных взносов предприятий,
учреждений, независимо от форм собственности, общественных
объединений и граждан, пожертвований, благотворительной помощи, а
также средств международных организаций и фондов.
--------------------------------------------------------------------
N !       Наименование      !Срок      !Исполнитель!   Примечание
п/п!                         !исполнения!           !
!                         !по годам  !           !
--------------------------------------------------------------------
1 !             2           !     3    !     4     !         5
--------------------------------------------------------------------
V. Организационные мероприятия
1. Разработать региональные  I квартал  Областные и
программы по реализации   1996 года  городские
Плана                                исполнитель-
ные органы
VI. Мероприятия по пропаганде здорового
образа жизни населения
2. Включить в учебные планы  1996-2000  Министерство  Учебные планы
общеобразовательных школ,    годы    образования,  и программы
техучилищ, ссузов, вузов             Министерство "СПИД и его
программы обучения по                здравоохране- профилактика"
проблеме "СПИД" и его                ния, минис-   утверждены
профилактика"                        терства и ве- Министерством
домства рес-  образования
публики       и Министер-
ством здраво-
охранения
Республики
Казахстан
02.02.94
3. Подготовить и издать      1996-1997  Министерство
учебные и наглядные по-   годы       образования,
собия для учащихся об-               Министерство
щеобразовательных школ,              здравоохранения
учащихся и студентов                 Республики
профтехучилищ, ссузов,               Казахстан, дру-
вузов по курсу "Проблемы             гие министерства
СПИДа и его профилактика"            и ведомства

4. ВИЧ, ЖЖБА профилактикасы     1996   Қазақстан Рес.
мәселелерi бойынша адам.     жыл    публикасының
гершiлiк және жыныс тәрбие.         Денсаулық
сiне арналған кино және             сақтау министр.
бейнефильмдер, бейнеклиптер         лiгi, Бiлiм
жасап шығару және олардың           министрлiгi,
бұқаралық ақпарат құралда.          басқа мүдделi
рында, кинотеатрларда,              министрлiктер
клубтарда және бейнесалон.          мен ведомстволар
дарда көрсетiлуiн қамтамасыз
ету
5. Облыстық денсаулық орталық.  1996   Қазақстан Рес.
тарында және Алматы қала.     жыл   публикасының
сында халықтың әртүрлi топ.         Денсаулық
тарына - оқушыларға, студент.       сақтау министр.
терге, жұмысшы жастарға             лiгi
және басқаларға арналған
адамгершiлiк және
жыныс тәрбиесi мәселелерi
жөнiнде лекторийлер
ұйымдастыру
6. Халық арасында көпшiлiкке    1996-  Қазақстан Рес.
түсiнiктi ақпараттық мате.   2000   публикасының
риалдарды - брошюраларды,   жылдар  Денсаулық сақ.
буклеттердi, үндеулер және          тау министрлiгi,
плакаттарды дайындауды,             Баспасөз және
басып шығаруды және таратуды        бұқаралық
қамтамасыз ету, сондай-ақ           ақпарат iстерi
адамгершiлiк және жыныс             жөнiндегi
тәрбиесi, ВИЧ (СПИД) және           ұлттық
ЖЖБА мәселелерi бойынша             агенттiгi
халық арасында лекциялар
мен әңгiмелер өткiзу
7. Эфир уақытының тегiн берi.   1996-  "Қазақстан теле.
луiмен СПИД және ЖЖБА проб.   2000  дидары мен радио.
лемалары бойынша медицина   жылдар  сы" Республикалық
қызметкерлерiнiң, педагог.          корпорациясы,
тардың, заңгерлердiң және           Қазақстан Респуб.
басқа мамандардың қатысу.           ликасының Денсау.
ларымен теледидар мен               лық сақтау минис.
радионың тiкелей эфирiнде           трлiгi, Бiлiм
хабарлар жүргiзу                    министрлiгi
8. Газеттер мен журналдардың    1996-  Қазақстан Респуб.
редакцияларына өз басылым.    2000  ликасының Баспа.
дарында СПИД-тiң алдын алу  жылдар  сөз және бұқара.
және оған қарсы күрес және          лық ақпарат iстерi
ЖЖБА мәселелерiне арнап             жөнiндегi Ұлттық
жеке беттер берулерiне              агенттiгi, Қазақстан
ұсыныс жасау                        Республикасының
Мәдениет министр.
лiгi, Денсаулық
сақтау министрлiгi,
меншiк нысандарына
қарамастан бұқара.
лық ақпарат
құралдары
9. Халықтың бiлiмiн және жыныс  1996-  Қазақстан Респуб.
тәрбиесi жөнiндегi жұмыстар.  2000  ликасының Денсау.
дың тиiмдiлiгiн бағалау     жылдар  лық сақтау министр.
мақсатында халықтың әртүрлi         лiгi, Бiлiм
топтарына - оқушыларға,             министрлiгi
студенттерге, педагогтарға
анкет жүргiзудi қолдану

4. Создать по проблемам про- 1996 год   Министерство
филактики ВИЧ, БППП, нрав-           здравоохранения,
ственному и половому вос-            Министерство
питанию кино- и видеофильмы,         образования
видеоклипы и обеспечить их           Республики
показ в средствах массовой           Казахстан, дру-
информации и прокат в кино-          гие заинтере-
театрах, клубах, видеосалонах        сованные минис-
терства и
ведомства
5. Организовать в областных  1996 год   Министерство
центрах здоровья и г. Ал-            здравоохранения
маты лектории по проблемам           Республики
нравственного и полового             Казахстан
воспитания для различных
групп населения - учащихся,
студентов, рабочей молодежи
и др.
6. Обеспечить подготовку,    1996-2000  Министерство
издание и распространение    годы    здравоохранения,
среди населения популярных           Национальное
информационных материалов -          агентство по
брошюр, буклетов, листовок           делам печати и
и плакатов, а также                  массовой
проведение лекций и бесед            информации
среди населения по вопросам          Республики
нравственного и полового             Казахстан
воспитания, ВИЧ/СПИД и БППП
7. Осуществлять в прямом     1996-2000  Республиканская
эфире телевидения и         годы     корпорация
радио передачи с учас-               "Телевидение и
тием медицинских работ-              радио Казахстана",
ников, педагогов, юристов            Министерство
и других специалистов по             здравоохранения,
проблемам СПИДа и БППП с             Министерство
предоставлением бесплатного          образования
эфирного времени                     Республики
Казахстан
8. Рекомендовать редакциям   1996-2000  Национальное
газет и журналов выделять    годы    агентство по
отдельные страницы (по-              делам печати и
лосы) в своих изданиях,              массовой инфор-
посвященные проблемам                мации, Министер-
профилактики и борьбы со             ство культуры,
СПИДом и БППП                        Министерство
здравоохранения
Республики
Казахстан, сред-
ства массовой
информации, не-
зависимо от
форм собствен-
ности
9. С целью оценки знаний     1996-2000  Министерство
населения и эффективно-   годы       здравоохранения,
сти работы по половому               Министерство
воспитанию практиковать              образования
проведение анкетирования             Республики
различных групп населе-              Казахстан
ния - школьников, сту-
дентов, педагогов и
др.

10. Сауда кәсiпорындарының       1996-  Қазақстан Респуб.
шығарған өнiмдерiнде, этикет. 2000  ликасының Өнер.
каларында, пакеттерiнде      жылдар кәсiп және сауда
және басқа буып-түйетiн             министрлiгi,
материалдарында СПИД-тiң            меншiк нысандарына
алдын алу және оған қарсы           қарамастан сауда
күрес рәмiздерiн бейнелеу           кәсiпорындары
11. Шетелге шығып тұратын турис. 1996-  Қазақстан Респуб.
терге СПИД-тiң алдын алу      2000  ликасының Жастар
мәселелерi жөнiнде мiндеттi  жылдар iсi, туризм және
нұсқамалар өткiзу және олар.        спорт министрлiгi,
ды жеке сақтық құралдарымен         меншiк нысандарына
қамтамасыз ету                      қарамастан турис.
тiк ұйымдар
12. Халықтың белгiлi мақсаттағы  1996-  Қазақстан Респуб. ЮНАИД, ЮПДП,
топтарының арасында санитар.  2000  ликасының Денсау. ЮНИСЕФ, ДДҰ,
лық-ағартушылық, тәрбиелiк,  жылдар лық сақтау минис. ЮНЕСКО,
ақпараттық-насихаттық               трлiгi, министр.  ЮНФА, ДБ
жұмыстар жүргiзу                    лiктер мен        халықаралық
ведомстволар      ұйымдармен
келiсiлген
медицина қызметкерлерi       1996-  Қазақстан Респуб. арнаулы
(терi-венеролог, нарколог,    2000  ликасының Денсау. жоспар
стоматолог, хирург, акушер-  жылдар лық сақтау минис. бойынша
гинеколог дәрiгерлер, орта          трлiгi, министр.
буын медицина қызметкерлерi)        лiктер мен
үшiн                                ведомстволар
адамдардың мiнез-құлығына    1996-  Қазақстан Респуб.
белсендi түрде әсер етушi     2000  ликасының Денсау.
адамдар - журналистер,       жылдар лық сақтау минис.
мұғалiмдер, саяси, қоғамдық         трлiгi, министр.
дiни қайраткерлер, қоғам.           лiктер мен
дық бiрлестiктер, министр.          ведомстволар
лiктер мен ведомстволар,
бұқаралық ақпарат құралдары
қызметкерлерi үшiн
мақсатты ақпарат берудi      1996-  Қазақстан Респуб.
қажет ететiн контингенттер    2000  ликасының Жастар
15-20 жас аралығындағы       жылдар iсi, туризм және
сексуалдi-белсендi жастар,          спорт министрлiгi,
бала тууға қабiлетi бар             Бiлiм министрлiгi,
әйелдер, донорлар, шаштараз.        Денсаулық сақтау
дар, маникюршiлер, жүргiзу.         министрлiгi, басқа
шiлер, туристер, әскери,            министрлiктер,
қамауда отырған адамдар үшiн        ведомстволар
зақымдану қаупi аса жоғары   1996-  СПИД-тiң алдын алу
адамдар - гомосексуалистер,   2000  және оған қарсы күрес
биосексуалистер, наркоман.   жылдар жөнiндегi орталықтар,
дар,венерологиялық аурулар,         терi-венерология
ретсiз жыныс қатынасына             диспансерлерi,
түсушi, қаңғыбас адамдар            наркодиспансерлер
үшiн
ВИЧ-пен зақымданған және     1996-  Бұл да сол
СПИД-пен ауырған адамдар      2000
үшiн                         жылдар
VII. Медициналық iс-шаралары және СПИД-тiң алдын
алу және оған қарсы күрес жөнiндегi орталықтар
зертханаларының материалдық-техникалық базасын
нығайту жөнiндегi шаралар
Басқаруды жетiлдiру

10. Предприятиям торговли     1996-2000  Министерство
отражать на этикетках,    годы       промышленности
изделиях производства,               и торговли Рес-
пакетах и других упако-              публики Казах-
вочных материалах                    стан, предприя-
символику профилактики и             тия торговли,
борьбы со СПИДом                     независимо от
форм собственно-
сти
11. Проводить обязательный    1996-2000  Министерство по
инструктаж туристов,      годы       делам молодежи,
отъезжающих за рубеж, по             туризма и спорта
проблемам профилактики               Республики Казах-
СПИДа и обеспечивать их              стан, туристичес-
средствами индивидуаль-              кие организации,
ной защиты                           независимо от форм
собственности
12. Проводить санитарно-про-  1996-2000  Министерство  По специаль-
светительную, воспита-    годы       здравоохране- ному плану,
тельную, информационно-              ния Республи- согласован-
пропагандистскую работу              ки Казахстан, ному с Между-
среди целевых групп на-              министерства  народными ор-
селения:                             и ведомства   ганизациями
ЮНИАД, ЮПДП,
ЮНИСЕФ, ВОЗ,
ЮНЕСКО, ЮНФА,
ВБ
для медицинских работ-    1996-2000  Министерство
ников (врачей дермато-    годы       здравоохране-
венерологов, наркологов,             ния Республики
стоматологов, хирургов,              Казахстан, ми-
акушеров-гинекологов,                нистерства и
средних медицинских                  ведомства
работников)
для лиц, активно влияю-   1996-2000  Министерство
щих на поведение людей,-    годы     здравоохране-
журналистов, учителей,               ния Республики
политических, обществен-             Казахстан, ми-
ных, религиозных деятелей,           нистерства и
общественных объединений,            ведомства
работников министерств и
ведомств, средств массовой
информации
для контингента, нуждающе- 1996-2000 Министерство
гося в целевой информации    годы    по делам мо-
- сексуально-активной мо-            лодежи, туризма
лодежи в возрасте 15-20              и спорта, Мини-
лет, женщин детородного              стерство обра-
возраста, доноров, парик-            зования, Мини-
махеров, маникюрш, води-             стерство здраво-
телей, туристов, военных,            охранения Рес-
заключенных                          публики Казах-
стан, другие
министерства,
ведомства
для лиц высокого риска    1996-2000  Центры по про-
заражения - гомосексуали-   годы     филактике и борь-
стов, бисексуалистов,                бе по СПИДом,
наркоманов, венерических             кожвендиспансеры,
больных, лиц, ведущих                наркодиспансеры
беспорядочный половой
образ жизни, бродяг
для ВИЧ-инфицированных    1996-2000  То же
и больных СПИДом            годы
VII. Медицинские мероприятия и меры по укреплению
материально-технической базы лабораторий центров
по профилактике и борьбе со СПИДом
Совершенствование управления

13. ВИЧ-инфекциясы мәселелерi.   1996-  Қазақстан Респуб.
мен айналысатын бiрыңғай      2000  ликасының Денсау.
республикалық автоматтан.    жылдар лық сақтау минис.
дырылған ақпаратты талдау           трлiгi, СПИД-тiң
басқару жүйесiн құру                алдын алу және
оған қарсы күрес
жөнiндегi респуб.
ликалық, облыстық,
қалалық орталықтар
14. "ВИЧ-болжау" қысқа мерзiмдi  1996-  Бұл да сол
болжау автоматты басқару      2000
жүйесiн әзiрлеу және iс-    жылдар
тәжiрибеге енгiзу
Профилактикалық шаралар
15. Қазақстан Республикасының    1996-  Қазақстан Респуб.  жылына
Денсаулық сақтау министрлiгi  2000  ликасының Денсау.  2 млн.
бекiткен медициналық куәлан. жылдар лық сақтау минис.  адам
дыру Ережелерiне сәйкес ВИЧ-        трлiгi, СПИД-тiң   тексерiледi
инфекциясы бойынша халықты          алдын алу және
қадағалап отыруды қамтамасыз        оған қарсы күрес
ету                                 жөнiндегi
орталықтар
16. Ауруға шалдығушылықтың жай-  1996-  Қазақстан Респуб.
күйiне эпидемиологиялық       2000  ликасының Денсау.
талдау жасау және өткiзiлген жылдар лық сақтау минис.
шаралардың нәтижелiлiгiне           трлiгi, СПИД-тiң
баға берудi жүзеге асыру            алдын алу және
оған қарсы күрес
жөнiндегi
орталықтар
17. ВИЧ/СПИД-тiң әрбiр жаңа      1996-  Бұл да сол
ошағында эпидемиологиялық     2000
зерттеу және осы ошақтарда  жылдар
эпидемиологияға қарсы
шаралар өткiзу
18. Аурухана iшiнде жұқтыруды    1996-  Қазақстан Респуб.
болдырмаудың алдын алу мақ.   2000  ликасының Денсау.
сатында емдеу-профилактика.  жылдар лық сақтау минис.
лық мекемелерi мен халыққа          трлiгi, меншiк
тұрмыстық қызмет көрсету            нысандарына
мекемелерiнде дезинфекция.          қарамастан тұр.
лық-стерилдеу ережелерiн            мыстық қызмет
қамтамасыз ету                      көрсету мекемелерi,
мемлекеттiк сани.
тарлық қадағалау
мекемелерi
19. Донор қаны арқылы ВИЧ-инфек. 1996-  Қазақстан Респуб.
циясының таралуына жол бер.   2000  ликасының Денсаулық
меу, донор қаны және басқа   жылдар сақтау министрлiгi,
биологиялық материалдардың          республикалық,
қауiпсiздiк жүйесiн қамта.          облыстық қан құю
масыз етудi жетiлдiру және          орталықтары
нығайту

13. Создать единую республи-  1996-2000  Министерство
канскую автоматизирован-  годы       здравоохранения
ную информационно-анали-             Республики
тическую систему                     Казахстан,
управления по проблеме               республиканский,
инфекции ВИЧ                         областные,
городские
центры по
профилактике и
борьбе со СПИДом
14. Разработать и внедрить    1996-2000  То же
в практику                годы
краткосрочного
прогнозирования АСУ
"ВИЧ-прогноз"
Профилактические мероприятия
15. Обеспечить эпидемиоло-    1996-2000  Министерство  2 млн.
гический надзор за        годы       здравоохране- исследований
населением по ВИЧ-                   ния           в год
инфекции в соответствии              Республики
с Правилами                          Казахстан,
медицинского                         центры по
освидетельствования,                 профилактике и
утвержденными                        борьбе со СПИДом
Министерством
здравоохранения
Республики Казахстан
16. Осуществлять              1996-2000  Министерство
эпидемиологический        годы       здравоохране-
анализ состояния                     ния Республики
заболеваемости и оценку              Казахстан,
эффективности проводимых             центры по
мероприятий                          профилактике и
борьбе со СПИДом
17. Проводить                 1996-2000  Министерство
эпидемиологическое        годы       здравоохране-
обследование каждого                 ния Республики
вновь выявленного очага              Казахстан,
инфекции ВИЧ/СПИДа,                  центры по
противоэпидемические                 профилактике и
мероприятия в очагах                 борьбе со СПИДом
18. Обеспечивать дезинфекци-  1996-2000  Министерство
онно-стерилизационный     годы       здравоохране-
режим в целях профилак-              ния Республики
тики внутрибольничных                Казахстан,
заражений в лечебно-                 учреждения
профилактических                     бытового
учреждениях и учреждениях            обслуживания,
бытового обслуживания                независимо от
населения                            форм
собственности,
учреждения
государственного
санитарного
надзора
19. Предупреждать             1996-2000  Министерство
распространение ВИЧ-      годы       здравоохране-
инфекции через донорскую             ния Республики
кровь, совершенствовать и            Казахстан,
усиливать системы                    республиканский,
обеспечения безопасности             областные центры
донорской крови и других             переливания
биологических материалов             крови

20. Аурухана iшiндегi ВИЧ-зақым. 1996-  Қазақстан Респуб. Екiқабат
дану жолдарының және анадан   2000  ликасының Денсау. әйелдердiң
құрсақтағы балаға инфекция.  жылдар лық сақтау минис. алдын ала
ның берiлуiнiң алдын алуды          трлiгi, Перзент.  тиiстi кеңес
қамтамасыз ету                      хана және басқа   алуы және
да әйелдерге      ерiктi түрде
жәрдем көрсететiн ВИЧ-ке тексе.
мекемелер, СПИД-  рiлуi
тiң алдын алу
және оған қарсы
күрес жөнiндегi
орталықтар
21. Наркомандар мен жезөкшелер.  1996-  Қазақстан Респуб.
дi, ұры-қарыларды үйiнде      2000  ликасының Iшкi
сақтаушылар мен тұрақты      жылдар iстер министрлiгi,
мекен-жайы жоқ адамдарды            Денсаулық сақтау
айқындауды, соңынан ВИЧ-ке          министрлiгi, СПИД-
тексерiлуге тiркеуге алуды          тiң алдын алу және
қамтамасыз ету                      оған қарсы күрес
жөнiндегi
орталықтар
22. СПИД-тiң мерез ауруының және 1996-  Қазақстан Респуб.
басқа жыныс жолдары арқылы    2000  ликасының Iшкi
берiлетiн аурулардың алдын   жылдар Iстер министрлiгi
алу шараларын нығайту мақса.
тында Iшкi iстер құрылымында
құлықтылықты қорғау жөнiн.
дегi бөлiмше құру
23. Әскери қызметкерлер, Ұлттық  1996-  Қазақстан Респуб.
қауiпсiздiк комитетi және     2000  ликасының Қорғаныс
Iшкi iстер министрлiгi       жылдар министрлiгi,
қызметкерлерiнiң, сондай-ақ         Ұлттық қауiпсiздiк
еңбекпен түзеу мекемелерiнде        комитетi, Iшкi
жүрген адамдардың арасында          iстер министрлiгi
ВИЧ-тiң таралуын болдырмау
жөнiндегi алдын алу шара.
ларын жүзеге асыру
Диагностикалық және емдеу шаралары
24. СПИД-тiң алдын алу және оған 1996-  Қазақстан Респуб.
қарсы күрес жөнiндегi орта.   2000  ликасының Денсау.
лықтардың зертханаларын, қан жылдар лық сақтау минис.
құю орталықтарын халықты            трлiгi, денсаулық
тестiлеу және ВИЧ, гепатит          сақтау басқарма.
В, гепатит С диагностикала.         лары (департамент.
рына арналған арнайы препа.         терi), СПИД-тiң
раттармен қамтамасыз ету            алдын алу және
оған қарсы күрес
жөнiндегi орталықтар
25. Ген амплификациялық әдiсiн    1997  Қазақтың эпидемио.
(полимеразды тiзбектi реак.   жыл   логия, микробиоло.
ция) енгiзу арқылы ВИЧ-             гия және жұқпалы
инфекциясының лабораториялық        аурулар ғылыми-
диагностикасын жетiлдiру            зерттеу институты,
СПИД-тiң алдын алу
және оған қарсы
күрес жөнiндегi
республикалық
орталық
26. СПИД-тiң алдын алу және оған  1996- Қазақстан Респуб.
қарсы күрес жөнiндегi орта.    2000 ликасының Денсау.
лықтарда және басқа емдеу-   жылдар лық сақтау минис.
профилактикалық мекемелерде,        трлiгi, денсаулық
ВИЧ-пен зақымданған адамдарға       сақтау басқармала.
емханалық, консультативтiк          ры (департамент.
және станционарлық көмектер         терi), СПИД-тiң
ұйымдастыру және көрсету            алдын алу және
оған қарсы күрес
жөнiндегi
орталықтар

20. Осуществлять профилактику 1996-2000  Министерство  Предтестовое
внутрибольничного ВИЧ-    годы       здравоохране- консультиро-
заражения, передачу                  ния           вание и
инфекции от матери к плоду           Республики    добровольное
Казахстан,    обследование
родильные     беременных на
дома и другие ВИЧ
родовспомога-
тельные
учреждения,
центры по
профилактике и
борьбе со СПИДом
21. Обеспечивать выявление,   1996-2000  Министерство
учет с последующим        годы       внутренних дел,
обследованием на ВИЧ                 Министерство
наркоманов и проституток,            здравоохранения
притоносодержателей и                Республики
лиц без постоянного                  Казахстан,
места жительства                     центры по
профилактике и
борьбе со СПИДом
22. В целях усиления мер      1996-2000  Министерство
профилактики СПИДа,       годы       внутренних дел
сифилиса и других болезней,          Республики
передаваемых половым путем,          Казахстан
создать в структуре органов
внутренних дел подразделение
по охране нравственности
23. Осуществлять              1996-2000  Министерство
профилактические меры по  годы       обороны, Комитет
предупреждению                       национальной
распространения ВИЧ среди            безопасности,
военнослужащих, служащих             Министерство
Комитета национальной                внутренних дел
безопасности и Министерства          Республики
внутренних дел Республики            Казахстан
Казахстан, а также лиц,
находящихся в
исправительно-трудовых
учреждениях
Диагностические и лечебные мероприятия
24. Обеспечить лаборатории    1996-2000  Министерство
центров профилактики и    годы       здравоохранения
борьбы со СПИДом, центры             Республики
переливания крови                    Казахстан,
специфическими                       управления
диагностическими препаратами         (департаменты)
для тестирования населения           здравоохранения,
и диагностики ВИЧ, гепатита          центры по
В, гепатита С                        профилактике и
борьбе со СПИДом
25. Совершенствовать          1997 год   Казахский
лабораторную диагностику             научно-
ВИЧ-инфекции с внедрением            исследовательский
метода амплификации генов            институт
(полимеразной цепной реакции)        эпидемиологии,
микробиологии и
инфекционных
болезней,
Республиканский
центр по
профилактике
и борьбе со
СПИДом
26. Организовать и оказывать  1996-2000  Министерство
поликлиническую,          годы       здравоохранения
консультативную и                    Республики
стационарную помощь                  Казахстан,
лицам, зараженным ВИЧ, в             управления
центрах по профилактике и            (департаменты)
борьбе со СПИДом и других            здравоохранения,
лечебно-профилактических             центры по
учреждениях                          профилактике и
борьбе со СПИДом

27. ВИЧ-зақымданғандар мен СПИД-  1996  Қазақстан Респуб.
пен ауырғандарға жан-жақты    жыл   ликасының Денсау.
мамандандырылған медициналық        лық сақтау минис.
көмек көрсетушi емдеу-профи.        трлiгi, СПИД-тiң
лактикалық мекемелердiң             алдын алу және
тiзбесiн айқындау                   оған қарсы күрес
жөнiндегi
орталықтар
28. ВИЧ-зақымданғандарға, СПИД-   1996- Қазақстан Респуб.
пен ауырғандарға психоәлеу.   1997  ликасының Денсау.
меттiк кеңес беру            жылдар лық сақтау минис.
трлiгi, СПИД-тiң
алдын алу және
оған қарсы күрес
жөнiндегi
орталықтар
29. ВИЧ-зақымданғандардың, СПИД-  1996- Қазақстан Респуб.
пен, СПИД-ассоциациялық және  2000  ликасының Денсау.
индикаторлық инфекциялармен  жылдар лық сақтау минис.
ауырғандардың диагностикасы,        трлiгi, СПИД-тiң
диспансерлiк байқалуы және          алдын алу және
емделуi жөнiндегi емдеу-            оған қарсы күрес
профилактикалық мекемелерiн         жөнiндегi
ұйымдастырушылық-әдiстемелiк        орталықтар
кеңес түрлерiмен қамтамасыз
ету
30. Зақымданғандар және СПИД-пен  1996- Қазақстан Респуб.
ауырғандарды тегiн тиiмдi     2000  ликасының Денсау.
дәрi-дәрмектермен қамтамасыз жылдар лық сақтау минис.
ету                                 трлiгi, СПИД-тiң
алдын алу және
оған қарсы күрес
жөнiндегi
орталықтар
СПИД-тiң алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi
орталықтар зертханаларының материалдық-техникалық
базасын нығайту жөнiндегi шаралар
31. СПИД-тiң алдын алу және оған  1996- Қазақстан Респуб.
қарсы күрес жөнiндегi орта.    1997 ликасының Денсау.
лықтардың, қан құю станция.  жылдар лық сақтау минис.
ларының, терi-венерологиялық        трлiгi, облыстар.
диспансерлер зертханаларының        дың және Алматы
материалдық-техникалық база.        қаласының
сын нығайтуға қосымша қаржы         атқарушы
бөлу:                               органдары
зертхана жиhаздарын сатып     45
алу                         жиынтық
зертхана жабдықтары           45
жиынтық
диагностикалық тест-        2 млн.
жиынтықтар                  тексе.
рiстер
32. Презервативтердi, резеңке    1996-  Қазақстан Респуб.
қолғаптарды, бiр реттiк       1997  ликасының Өнер.
аспаптарды, сұйықтықтар мен жылдар  кәсiп және сауда
қан құятын системаларды:            министрлiгi
дезинфекциялаушы-қайнатушы     *    Бұл да сол
аппараттарды (автоклавтар,
стерилизаторлар, дезкаме.
ралар);
дезинфекциялаушы жабдықтарды;  *    Бұл да сол
диагностикалық тест-жүйелердi  *    Бұл да сол
шығару жөнiндегi отандық
өндiрiстi құру
33. СПИД-тiң алдын алу мен оған   1997  Қазақстан Респуб.
қарсы күрес жөнiндегi орта.   жыл   ликасының Мемле.
лыққа 20 төсектiк емдейтiн          кеттiк мүлiктi
бөлiмi бар адам иммунитетi          басқару жөнiндегi
кемдiгiнiң вирусымен жұмыс          мемлекеттiк коми.
iстеуге қажеттi талаптарға          тетi мен Алматы
сай келетiн үй-жай бөлу             қаласының әкiмiмен
бiрлесiп Қазақстан
Республикасының
Денсаулық сақтау
министрлiгi

27. Определить перечень       1996 год   Министерство
лечебно-профилактических             здравоохранения
учреждений для оказания              Республики
всех видов                           Казахстан,
специализированной                   центры по
медицинской помощи ВИЧ-              профилактике и
инфицированным и больным             борьбе со СПИДом
СПИДом
28. Организовать              1996-1997  То же
психосоциальное           годы
консультирование ВИЧ-
инфицированных и больных
СПИДом
29. Обеспечить                1996-2000  То же
организационно-           годы
методическое
консультирование
лечебно-профилактических
учреждений по вопросам
диагностики, диспансерного
наблюдения и лечения ВИЧ-
инфицированных, больных
СПИДом, СПИД-ассоциированных
и индикаторных инфекций
30. Обеспечить бесплатными    1996-2000  То же
эффективными препаратами  годы
инфицированных и больных
СПИДом
Меры по укреплению материально-технической базы
лабораторий центров по профилактике и борьбе со СПИДом
31. Выделить дополнительные   1996-1997  Министерство
ассигнования на           годы       здравоохранения,
укрепление материально-              Министерство
технической базы                     финансов
лабораторий центров по               Республики
профилактике и борьбе со             Казахстан,
СПИДом, центров переливания          исполнительные
крови, кожвендиспансеров:            органы областей
и г. Алматы
приобретение лабораторной
мебели                    45 компл.
лабораторное
оборудование              45 компл.
диагностические
тест-наборы               2 млн.
исслед.
32. Создать отечественные
производства по выпуску:
презервативов, резиновых  1996-1997  Министерство
перчаток, разового        годы       промышленности
инструментария, систем               и торговли
для переливания крови,               Республики
жидкостей                            Казахстан
дезинфекционно-             >>       То же
стерилизационной
аппаратуры (автоклавы,
стерилизаторы, дезкамеры)
дезинфицирующих средств     >>       То же
диагностических тест-систем >>       То же
33. Выделить Республиканскому 1997 год   Министерство
центру по профилактике               здравоохранения
и борьбе со СПИДом                   Республики
помещения, отвечающие                Казахстан
режимным требованиям,                совместно с
предъявляемым к работе с             Государственным
вирусом иммунодефицита               комитетом
человека, с лечебным                 Республики
отделением на 20 коек                Казахстан по
управлению
государственным
имуществом,
акимом г.
Алматы

34. Санитарлық-ағартушылық әде.  1996-  Қазақстан Респуб.
биеттердi шығаруға арналған   1998  ликасының Денсау.
полиграфиялық база құру:     жылдар лық сақтау минис.
трлiгi
СПИД-тiң алдын алу мен оған    *    Бұл да сол
қарсы күрес жөнiндегi
республикалық орталықта
Эпидемиология, микробиология   *    Бұл да сол
және жұқпалы аурулар ғылыми-
зерттеу институтында, Терi-
венерология ғылыми-зерттеу
институтында
Республикалық денсаулық      1996-  Бұл да сол
орталығында                   1998
жылдар
VIII. Әлеуметтiк-құқықтық шаралар
ВИЧ-пен зақымданғандар мен СПИД-пен ауырғандарды
әлеуметтiк қорғау
35. ВИЧ-зақымданғандар мен       1996-  Қазақстан Респуб.
СПИД-пен ауырғандарды мемле.  2000  ликасының Денсау.
кеттiк денсаулық сақтау      жылдар лық сақтау минис.
мекемелерiнiң станционарла.         трлiгi, облыстық
рында жоғары бiлiктiлiкпен          және қалалық
тегiн емдеудi жүзеге асыру          денсаулық сақтау
басқармалары
(департаменттерi)
36. ВИЧ-зақымданғандар мен       1996-  Бұл да сол
СПИД-пен ауырғандар дәрiгер.  2000
лiк көмек сұрап келгенде     жылдар
олардың құпия, жасырын
тексерiлулерiн қамтамасыз
ету
37. ВИЧ-зақымданғандар мен       1996-  Бұл да сол
СПИД-пен ауырғандардың емдеу  2000
орындарына барып-келулерiне  жылдар
жұмсалған қаражат шығынын
қайтаруды қамтамасыз ету
38. ВИЧ-зақымданғандар мен СПИД-  1996- Бұл да сол
пен ауырғандарға сауықтыру     2000
көмегiн ұйымдастыру           жылдар
39. 16 жасқа дейiнгi адам иммуни. 1996- Қазақстан Респуб.
тетi кемдiгiнiң вирусымен      2000 ликасының Халықты
зақымданған және СПИД-пен    жылдар әлеуметтiк қорғау
ауырған балаларға ай сайын          министрлiгi
жәрдемақы төлеу
40. Адам иммунитетi кемдiгiнiң    1996- Қазақстан Респуб.
вирусымен зақымданған және    2000  ликасының Халықты
СПИД-пен ауырған 16 жасқа    жылдар әлеуметтiк қорғау
дейiнгi баланы бағып-күтуiне        министрлiгi
байланысты ата-ананың
бiреуiнiң үздiксiз еңбек
стажын сақтау
41. ВИЧ-зақымданған балалардың   1996-  Қазақстан Респуб.
мектептерде және басқа оқу   2000   ликасының Бiлiм
орындарында тегiн оқуын     жылдар  министрлiгi
қамтамасыз ету. Олардың
мектепке дейiнгi балалар
мекемелерiнде болуларын
қамтамасыз ету
42. ВИЧ-зақымданғандар мен       1996-  Қазақстан Респуб.
СПИД-пен ауырғандардың        2000  ликасының Еңбек
жұмысқа орналасу және        жылдар министрлiгi,
зейнетақы алу құқығын               Халықты әлеумет.
қамтамасыз ету                      тiк қорғау
министрлiгi

34. Создать полиграфическую   1996-1998  Министерство
базу для выпуска          годы       здравоохранения
санитарно-просветительной            Республики
литературы:                          Казахстан
в Республиканском центре   >>        То же
по профилактике и борьбе
со СПИДом
в Научно-исследовательском >>        То же
институте эпидемиологии,
микробиологии и инфекционных
болезней, Научно-
исследовательском
кожно-венерологическом
институте
в Республиканском центре   >>        То же
здоровья
VIII. Социально-правовые мероприятия
Социальная защита ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом
35. Осуществлять бесплатное   1996-2000  Министерство
квалифицированное         годы       здравоохранения
стационарное лечение                 Республики
ВИЧ-инфицированных и                 Казахстан,
больных СПИДом в                     областные и
государственных                      городские
учреждениях                          управления
здравоохранения                      (департаменты)
здравоохранения
36. Обеспечить анонимное,     1996-2000  То же
конфиденциальное          годы
тестирование ВИЧ-
инфицированных и
больных СПИДом при
обращении за медицинской
помощью
37. Обеспечить ВИЧ-           1996-2000  То же
инфицированным и больным     годы
СПИДом возмещение
расходов, связанных с
проездом к месту лечения
и обратно
38. Организовать              1996-2000  Министерство
реабилитационную помощь   годы       здравоохранения
ВИЧ-инфицированным и                 Республики
больным СПИДом                       Казахстан,
областные и
городские
управления
(департаменты)
здравоохранения
39. Выплачивать ежемесячные   1996-2000  Министерство
пособия детям до 16 лет,  годы       социальной
инфицированным вирусом               защиты населения
иммунодефицита человека и            Республики
больным СПИДом                       Казахстан
40. Сохранять непрерывный     1996-2000  То же
трудовой стаж за одним    годы
из родителей в связи с
уходом за детьми в
возрасте до 16 лет,
инфицированными вирусом
иммунодефицита человека
и больными СПИДом
41. Обеспечить бесплатное     1996-2000  Министерство
обучение ВИЧ-             годы       образования
инфицированных детей в               Республики
школах и других учебных              Казахстан
заведениях. Создать
условия для их пребывания
в детских дошкольных
учреждениях
42. Обеспечить право на       1996-2000  Министерство
трудоустройство ВИЧ-      годы       труда,
инфицированных и больных             Министерство
СПИДом и пенсионное                  социальной
обеспечение                          защиты населения
Республики
Казахстан

43. ВИЧ-зақымданғандар мен       1996-  Қазақстан Респуб.
СПИД-пен ауырған адамдардың   2000  ликасының Халықты
еңбекке жарамдылығы жоғал.   жылдар әлеуметтiк қорғау
ғандығына ВТЭК сараптамасын         министрлiгi
өткiзу
44. Медицина қызметкерлерiнiң    1996-  Қазақстан Респуб.
кiнәсiнен зақымданған адам.   2000  ликасының Денсау.
дарға бiр жолғы жәрдемақы    жылдар лық сақтау минис.
төлеу                               трлiгi, облыстық
және қалалық
денсаулық сақтау
басқармалары
(департаменттерi)
Медицина қызметкерлерiн әлеуметтiк қорғау
45. СПИД-тiң алдын алу және оған 1996-  Қазақстан Респуб.
қарсы күрес жөнiндегi орта.   2000  ликасының Денсау.
лықтардың, қан құю станция.  жылдар лық сақтау минис.
ларының, ғылыми-зерттеу             трлiгi, СПИД-тiң
институттарының және басқа          алдын алу және
мекемелердiң медицина қыз.          оған қарсы күрес
меткерлерiн жеке қорғану            жөнiндегi
құралдарымен қамтамасыз ету         орталықтар
46. Қызмет бабында зақымдануы    1996-  Бұл да сол
немесе кәсiби СПИД ауруына   2000
шалдығуы мүмкiн болатын      жылдар
медицина қызметкерлерiнiң,
тұрмыс қажетiн өтеу меке.
мелерi қызметкерлерiнiң
жәрдемақы төленiп мiндеттi
түрде мемлекеттiк сақтан.
дырылуларын жүзеге асыру
IХ. Ғылыми-зерттеу жұмыстары
47. СПИД ауруын тез қабылдайтын  1996-  Қазақстан Респуб.
бейiмдiлiк факторын анықтау   2000  ликасының Денсау.
және ВИЧ-пен зақымданған.    жылдар лық сақтау минис.
дарға экспресс-диагностика          трлiгi, Қазақтың
тәсiлiн әзiрлеу:                    эпидемиология,
микробиология және
жұқпалы аурулар
ғылыми-зерттеу
институты, терi-
венерология ғылыми-
зерттеу институты,
СПИД-тiң алдын алу
және оған қарсы
күрес жөнiндегi
республикалық
орталық
ДНК-провирусын анықтау        *     Бұл да сол
ВИЧ-инфекциясының (СПИД-тiң)  *     Бұл да сол
дамуымен байланысты негiзгi
гистротiркесушiлiк комплек.
сiнiң антингенiн анықтау
Эпштейн-Барр және цитомегало. *     Бұл да сол
вирус тудыратын оппортунистiк
аурулардың, жыныс жолымен
берiлетiн ВИЧ инфекциясының
бiрлесiп кездесуiнiң жиiлiгiн
анықтау
алынған мәлiметтер негiзiнде  *     Бұл да сол
ВИЧ-зақымданушылықты анықтау.
дың экспресс-тәсiлдерiн
жетiлдiру және олардың тиiм.
дiлiгiн сынау

43. Проводить экспертизу      1996-2000  Министерство
потери трудоспособности   годы       социальной
во врачебно-трудовых                 защиты населения
экспертных комиссиях лиц,            Республики
инфицированных ВИЧ и                 Казахстан
больных СПИДом
44. Выплачивать               1996-2000  Министерство
единовременное пособие    годы       здравоохранения
лицам, заражение которых             Республики
произошло по вине                    Казахстан,
медицинских работников               областные и
городские
управления
(департаменты)
здравоохранения
Социальная защита медицинских работников
45. Обеспечить медицинских    1996-2000  Министерство
работников центров по     годы       здравоохранения
профилактике и борьбе                Республики
со СПИДом, центров                   Казахстан, центры
переливания крови,                   по профилактике и
научно-исследовательских             борьбе со СПИДом
институтов и других
учреждений средствами
индивидуальной защиты
46. Осуществить обязательное  1996-2000  То же
государственное           годы
страхование медицинских
работников, работников
службы быта, исполнение
служебных обязанностей
которых может привести к
инфицированию и
профессиональному
заболеванию СПИДом с
выплатой пособий
IХ. Научно-исследовательская работа
47. Выявить факторы           1996-2000  Министерство
предрасположенности к     годы       здравоохранения
заболеванию СПИДом и                 Республики
разработать методы                   Казахстан,
экспресс-диагностики                 Казахский
ВИЧ-инфицированных:                  научно-
исследовательский
институт
эпидемиологии,
микробиологии и
инфекционных
болезней,
Научно-
исследовательский
кожно-
венерологический
институт,
Республиканский
центр по
профилактике и
борьбе со СПИДом
выявить ДНК-провирус       >>        То же
определить антигены        >>        То же
главного комплекса
гистосовместимости,
связанные с развитием
ВИЧ-инфекции (СПИДом)
определить частоту         >>        То же
сопутствия
ВИЧ-инфекции болезней,
передаваемых половым путем,
оппортунистических
заболеваний, вызванных
Эпштейн-Барр вирусом
и цитомегаловирусом
разработать                >>        То же
экспресс-методы выявления
ВИЧ-инфицированности на
основе полученных данных
и испытать их эффективность