"Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамын қаржылық сауықтыру жөнiндегi кезек күттiрмейтiн шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 27 ақпан N 250
"Үлбi" мемлекеттiк холдинг компаниясының (қазiр "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамы) бұрынғы президентi В.А. Фроловтың айналыстағы қаражатты мақсатсыз жұмсағаны, материалдық өнiмдер резервтерiн тиiмсiз және жөнсiз пайдаланғаны, коммерциялық тиiмсiз контрактiлер жасау түрiндегi құзыретке сай емес және заңсыз iс-қимылы; Атом энергетикасы мен өнеркәсiбi жөнiндегi "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясының, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң басшылығы тарапынан тиiстi бақылаудың болмауы; Шығыс Қазақстан облысы әкiмiнiң шаруашылық қызметiне заңсыз араласуы салдарынан "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамы ауыр қаржы жағдайына душар болып отыр.
Бұрынғы "Үлбi" мемлекеттiк холдинг компаниясының басшылығы Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен белгiленген тәртiптi бұза отырып, 1995 жылдың iшiнде жөнелтiлген өнiм үшiн төлемге Қазақстан Республикасының аумағында жүруi заңсыз Ресей Федерациясының заңды тұлғаларының борыштық мiндеттемелерiн (вексельдерiн) нақты құны бойынша жалпы сомасы 61.6 миллиард ресей рублiн қабылдаған.
Заңсыз төлем қаражатын төлемге қабылдау Қазақстан Республикасының аумағында тауарлардың бағасы мен сапасы жөнiндегi тиiстi сертификатсыз жалпы сомасы 4 миллион АҚШ долларына заңсыз айырбас операцияларының жүргiзiлуiне әкеп соқты.
Бұрынғы "Үлбi" мемлекеттiк холдинг компаниясының басшылығы қаржылық тәртiптi бұза отырып, Шығыс Қазақстан облысы әкiмiнiң нұсқауы бойынша "Востокавиа" акционерлiк қоғамы үшiн ЯК-40 ұшағына 3 миллион АҚШ доллары сомасында төлем жасады.
"Үлбi метталлургия зауыты" акционерлiк қоғамы басшылығы материалдық құндылықтар беру шарттарын бұза отырып, сақтаулы тантал құймаларын әлемдiк деңгейден төмен бағамен сатқан.
Бұдан басқа, кредиттiк келiсiмдi тиiстi ресiмдеусiз шведтiң "Сканбург АБ" фирмасына берилий берiлген.
"Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамын оңалту және қайта құру жөнiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi жедел және тиiстi шаралар қабылдамауына орай зауыттың қаржылық жағдайы елеулi түрде нашарлады, ол кәсiпорынды қаржылық сауықтыру үшiн қажеттi қаражаттың едәуiр көбеюiне әкеп соқты.

О неотложных мерах по финансовому оздоровлению акционерного общества "Ульбинский металлургический завод"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 1996 г. N 250
В результате некомпетентных и неправомерных действий бывшего президента государственной холдинговой компании "Ульба" (ныне акционерное общество "Ульбинский металлургический завод") Фролова В.А., выразившихся в нецелевом отвлечении оборотных средств, неэффективном и рискованном использовании резервов материальной продукции, заключение коммерчески невыгодных контрактов; отсутствия должного контроля со стороны руководства национальной акционерной компании по атомной энергии и промышленности "КАТЭП", Министерства финансов Республики Казахстан, Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом; неправомерного вмешательства в хозяйственную деятельность акима Восточно-Казахстанской области акционерное общество "Ульбинский металлургический завод" оказалось в тяжелом финансовом положении.
В нарушении порядка, установленного действующим законодательством Республики Казахстан, руководством бывшей государственной холдинговой компании "Ульба" в течение 1995 г. практиковалось принятие к оплате за отгруженную продукцию не имеющих законного хождения на территории Республики Казахстан долговых обязательств (векселей) юридических лиц Российской Федерации по номинальной стоимости на общую сумму 61,6 миллиарда российских рублей.
Принятие к оплате незаконных платежей средств на территории Республики Казахстан сопровождалось проведением неправомерных бартерных операций на общую сумму 4 миллиона долларов США без надлежащей сертификации товаров по цене и качеству.
В нарушение финансовой дисциплины руководством бывшей государственной холдинговой компании "Ульба" по указанию акима Восточно-Казахстанской области произведена оплата самолета ЯК-42 для акционерного общества "Востокавиа" в сумме 3-х миллионов долларов США.
В нарушение условий предоставления материальных ценностей руководством акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" проведена реализация заложенных танталовых слитков по ценам ниже мирового уровня.
Кроме того, без надлежащего оформления кредитного соглашения передан бериллий шведской фирме "Сканбург АБ".
В виду непринятия Правительством Республики Казахстан оперативных и адекватных мер по реабилитации и реформированию акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" финансовое состояние завода серьезно ухудшилось, что привело к значительному увеличению средств, необходимых для финансового оздоровления предприятия.

Жоғарыда аталған және өзге де заңсыздықтардың, сондай-ақ тиiмсiз коммерциялық операциялар жасау нәтижесiнде 1996 жылдың басындағы жағдай бойынша кредиттiк берешек 1.9 миллиард теңгеге, дебиторлық берешек - 1.1 миллиард теңгеге артты. Мемлекеттiк бюджетке берешегi 225 миллион теңге, Зейнетақы қорына - 100 миллион теңге, жалақы бойынша - 217 миллион теңге болды.
Тексергенде өндiрiстiң негiзгi қызметкерлерi 4 айдан астам, ал қосалқы қызметкерлер - 8 айға дейiн жалақы алмай отыр.
Осының бәрi еңбек ұжымының iшкi әлеуметтiк шиеленiсуiне апарып, сондай-ақ осы саладағы қоғамдық-саяси жағдайға да терiс әсер етедi. Қазақстан Республикасы Үкiметiне және әлеуметтiк-экономикалық қайта құруларды жүзеге асыруда олар жүргiзген бағыттарға, оның iшiнде республика кәсiпорындарын сенiмдi басқаруда және жекешелендiруде инвесторларға сенiмiн келтiредi.
Қаржылық сауықтыру, пайда болған жағдайларды түзету жөнiнде кезек күттiрмейтiн шаралар қабылдау мақсатында, сондай-ақ "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамының елiмiз бен облыс экономикасындағы елеулi маңызын ескере отырып Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамындағы жағдайға Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасары В.Л. Меттенiң, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң төрағасы С.С. Қалмырзаевтың, Қазақстан Республикасы Энергетика және отын өнеркәсiбi министрi В.В. Храпуновтың, Атом энергетикасы мен өнеркәсiбi жөнiндегi "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясының президентi В.Г. Язиковтың тарапынан тиiстi бақылаудың болмағаны атап көрсетiлсiн.
2. "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына сәйкес "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамы қарызын өтеуге қабiлетi жоқ борышқор деп танылсын және мүлiктердi сырттан басқару арқылы соттан тыс процедуралар жүргiзiлсiн.
Сырттай басқару орнатылған кезеңде кредит берушiлердiң талаптарын қанағаттандыру тоқтатыла тұрсын.
3. "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамын жедел басқару жөнiнде Атом энергетикасы мен өнеркәсiбi жөнiндегi "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясының президентi В.Г. Язиковтың төрағалық етуiмен қосымшаға сәйкес құрамда комиссия құрылсын.
Комиссия төрағасы В.Г. Язиков "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамы борыштарының құрылымына талдау жүргiзсiн және оларды қайтарудың тетiгiн әзiрлесiн.
4. <*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақтың күшi жойылды - ҚР Президентiнiң 1996.07.15.
N 3059 жарлығымен. U963059_

В результате вышеуказанных и иных нарушений, а также совершения коммерчески невыгодных операций, по состоянию на начало 1996 года, кредиторская задолженность превысила 1,9 миллиарда тенге, дебиторская - 1,1 миллиарда тенге. Задолженность перед государственным бюджетом составила 225 миллионов тенге, Пенсионным фондом - 100 миллионов тенге, по заработной плате - 217 миллионов тенге.
Как следствие, работники основных производств не получают заработную плату более 4 месяцев, вспомогательных - 8 месяцев.
Все это приводит к росту социальной напряженности как внутри трудового коллектива, так и негативно сказывается на общественно-политической обстановке в области, подрывает доверие к Правительству Республики Казахстан и проводимому им курсу на осуществление социально-экономических преобразований, в том числе на передачу предприятий республики инвесторам в трастовое управление и приватизацию.
В целях принятия неотложных мер по финансовому оздоровлению, исправление сложившейся ситуации, а также учитывая уникальное значение акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" в экономике страны и области Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Отметить отсутствие надлежащего контроля за ситуацией в акционерном обществе "Ульбинский металлургический завод" со стороны Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Метте В.Л., Председателя Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом Калмурзаева С.С., Министра энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан Храпунова В.В., президента национальной акционерной компании по атомной энергии и промышленности "КАТЭП" Язикова В.Г.
2. В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, U952173_ "О банкротстве" признать акционерное общество "Ульбинский металлургический завод" несостоятельным должником и провести внесудебные процедуры через внешнее управление имуществом.
На период установления внешнего управления приостановить удовлетворение требований кредиторов.
3. Образовать комиссию по оперативному управлению акционерным обществом "Ульбинский металлургический завод" под председательством президента национальной акционерной компании по атомной энергии и промышленности "КАТЭП" Язикова В.Г. в составе согласно приложению.
Председателю комиссии Язикову В.Г. провести анализ структуры долгов акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" и разработать механизм их погашения.
4. <*>
Сноска. Действие пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан N 250 от 27 февраля 1996 года отменено U963059_ Указом Президента Республики Казахстан от 15 июля 1996 г. N 3059.

5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң, Экономика министрлiгiнiң, Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiнiң, Әдiлет министрлiгiнiң, Атом энергетикасы мен өнеркәсiбi жөнiндегi "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясының және "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамының өкiлдерiнен "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамының 1994 жылдан бастап жасаған контрактiлерiн тексеру мен сараптау мақсатында жұмыс тобын құрсын.
Тексеру нәтижесi туралы Қазақстан Республикасының Премьер-Министрiне мәлiмдесiн.
6. Қазақстан Республикасы Үкiметi Аппаратының басшысы "Баргель" және "Сканбург АБ" фирмаларымен жасалған контрактiлер бойынша кепiлдiк мүлiктердiң болуына және оған меншiк құқығын "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамының есебiнен сол жерге барып анықтау үшiн жұмыс тобын құрсын.
Жұмыс тобы жұмыстарының нәтижелерi жөнiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне тиiстi ұсыныстар енгiзiлсiн.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қаржы-валюта бақылау комитетi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамын тексерген материалдарды тергеу органдарына берсiн.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен және Шығыс Қазақстан облысының әкiмiмен бiрлесе отырып, әлеуметтiк сала объектiлерiн "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамының балансынан алып Өскемен қаласы әкiмiнiң балансына берсiн;
<*>
"Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамына кәсiпорындардың қоймаларында сақтаулы өнiмдердi кредит алу үшiн кепiл ретiнде пайдалануға рұқсат етсiн;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Шығыс Қазақстан аумақтық комитетiнiң төрағасы Б.А. Зверевтi "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң тұрақты өкiлi етiп тағайындасын;
"Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамын басқаруға беру жөнiндегi бұрын қабылдаған шешiмнiң белгiленген тәртiппен күшiн жойсын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ерекше өкiмi шыққанға дейiн оны жекешелендiрудi тоқтата тұрсын.
ЕСКЕРТУ. 8-тармақтың 3-абзацы алынып тасталған - ҚРҮ-нiң
1996.11.22. N 1430 қаулысымен. P961430_

5. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственном имуществом образовать рабочую группу из представителей Министерства финансов, Министерства экономики, Министерства энергетики и угольной промышленности, Министерства юстиции Республики Казахстан, национальной акционерной компании по атомной энергии и промышленности "КАТЭП" и акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" в целях проверки и экспертизы контрактов, заключенных акционерным обществом "Ульбинский металлургический завод", начиная с 1994 г.
О результатах проверки доложить Премьер-Министру Республики Казахстан.
6. Руководителю Аппарата Правительства Республики Казахстан сформировать рабочую группу для выяснения наличия и прав собственности на залоговое имущество по контрактам с фирмами "Баргаль" и "Сканбург АБ" с выездом на место за счет средств акционерного общества "Ульбинский металлургический завод".
По результатам работы рабочей группы внести соответствующие предложения в Правительство Республики Казахстан.
7. Комитету финансово-валютного контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом передать материалы проверки акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" в следственные органы.
8. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом:
совместно с Министерством финансов Республики Казахстан и акимом Восточно-Казахстанской области передать объекты социальной сферы с баланса акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" на баланс акима города Усть-Каменогорска;
разрешить акционерному обществу "Ульбинский металлургический завод" использовать в качестве залога для получения кредита продукцию, хранящуюся на складах предприятия;
назначить председателя Восточно-Казахстанского территориального комитета Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом Зверева Б.А. постоянным представителем Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в акционерном обществе "Ульбинский металлургический завод";
отменить в установленном порядке ранее принятое решение по передаче акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" в управление, а также приостановить его приватизацию до особого распоряжения Правительства Республики Казахстан. <*>
Сноска. Абзац третий пункта 8 - исключен согласно постановления Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года N 1430.

9. "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамын әлеуеттi инвестордың басқаруына беру және кейiннен жекешелендiру "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамы еңбек ұжымының, Атом энергетикасы мен өнеркәсiбi жөнiндегi "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясының және Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiнiң келiсуiмен жүзеге асырылатын болып белгiленсiн.
10. Қазақстан Республикасының Халық банкiне айналым қаражатын толықтыру және кәсiпорын берешегiн төлеу, оның iшiнде 1996 жылдың 1 наурызына дейiн еңбек ақы төлеу жөнiндегi берешектi толық көлемiнде өтеу мақсатында "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамы үшiн дайын өнiмнiң кепiлiне 8 миллион АҚШ долларына тең сомада кредит ресурстарын iздестiру, сондай-ақ аталған қаражатты мақсатты пайдалану жөнiнде шаралар қабылдау тапсырылсын.
11. Атом энергетикасы мен өнеркәсiбi жөнiндегi "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясының ядролық-энергетикалық кешенiнде кооперациялық байланыстарды дамыту мен тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi тиiстi үкiметаралық келiсiмдер негiзiнде бiр ай мерзiм iшiнде "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамының ядролық-отын циклi кәсiпорындарымен және тәуелсiз мемлекеттер достастығы қатысушы мемлекеттерiнiң өзге де ұйымдарымен интеграциясы жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
12. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң төрағасы С.С. Қалмырзаевқа жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы 27 ақпандағы N 250 қаулысына қосымша
"Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамын
жедел басқару жөнiндегi комиссияның
ҚҰРАМЫ
Язиков В.Г.        - Атом энергетикасы мен өнеркәсiбi жөнiндегi
"КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясының
президентi (төраға)
Комиссия мүшелерi:
Кәкiмжанов З.Х.    - Қазақстан Республикасының Халық банкi
басқармасының төрағасы
Скоз Е.Я.          - "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк
қоғамының президентi
Зверев А.Б.        - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк
комитетiнiң Шығыс Қазақстан аумақтық
комитетiнiң төрағасы
Қорғамбеков Ж.К.   - Қазақстан Республикасының Үкiметi Аппараты
Заң бөлiмiнiң консультанты

9. Установить, что передача акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" в управление потенциальному инвестору и последующая приватизация осуществляются с согласия трудового коллектива акционерного общества "Ульбинский металлургический завод", национальной акционерной компании по атомной энергии и промышленности "КАТЭП" и Министерства энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан.
10. Поручить Народному банку Республики Казахстан изыскать под залог готовой продукции кредитные ресурсы для акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" в сумме, эквивалентной 8 миллионам долларов США, с целью пополнения оборотных средств и выплаты задолженности предприятия, в том числе погашения до 1 марта 1996 года в полном объеме задолженности по заработной плате, а также принять меры по целевому использованию указанных средств.
11. В целях развития и повышения эффективности кооперационных связей в ядерно-энергетическом комплексе национальной акционерной компании по атомной энергии и промышленности "КАТЭП", Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан на основании соответствующих межправительственных соглашений в месячный срок внести в Правительство Республики Казахстан предложения по интеграции акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" с предприятиями ядерно-топливного цикла и иными организациями государств-участников Содружества Независимых Государств.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на председателя Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом Калмурзаева С.С.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 1996 г. N 250
Состав
комиссии по оперативному управлению
акционерным обществом "Ульбинский
металлургический завод"
Язиков В.Г.       - президент национальной акционерной
компании по атомной энергии и
промышленности "КАТЭП" (председатель)
Члены комиссии:
Какимжанов З.Х.   - Председатель Правления Народного
банка Республики Казахстан
Скоз Е.Я.         - президент акционерного общества
"Ульбинский металлургический завод"
Зверев А.Б.       - председатель Восточно-Казахстанского
территориального комитета Государственного
комитета Республики Казахстан по
управлению государственным имуществом
Коргамбеков Ж.К.  - консультант Юридического отдела Аппарата
Правительства Республики Казахстан