Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының республикада кербез дуадақтарды сақтау мен олардың санын қалпына келтiру жөнiндегi ғылыми зерттеулердi жүргiзуi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 4 наурыздағы N 275
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Бiрiккен Араб Эмираттарының Ұлттық Орнитологиялық Зерттеу орталығымен бiрлесiп жүргiзген ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижесiн қарай келiп Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. "Қазақстанда кербез дуадақтарды сақтау мен олардың санын қалпына келтiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 29 мамырдағы N 750 P950750_ қаулысына сәйкес орындалған Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы мен Бiрiккен Араб Эмираттарының Ұлттық Орнитологиялық Зерттеу Орталығы арасындағы екi жақты шарт бойынша 1995 жыл үшiн есеп беру еске алынсын.
2. Осы жұмыстарды орындаушыларға 1996 жылы Алматы және Маңғыстау облыстарының аумақтарынан кейiннен Ұлттық Орнитологиялық Зерттеу Орталығының /Абу-Даби қаласы, Бiрiккен Араб Эмираттары/ питомниктерiнде инкубациялау және өсiру үшiн 25 данадан кербез дуадақтардың жұмыртқаларын жинауға рұқсат етiлсiн.
3. Кербез дуадақтардың ұшып өтетiн жолдары мен қыстайтын орындарын анықтау мақсатында 1996 жылы бiрлескен ғылыми зерттеулердi орындаушыларға 25 дана үлкен құстар мен iрi балапандарды, кейiннен қоныс аударған құстарды спутниктiк бақылау үшiн, арнайы өлшегiштермен таңбалауға рұқсат етiлсiн.
4. Бiрлескен жұмыстардың үйлестiрушілерi қазақстандық мамандардың мiндеттi түрде барлық үш дербес, әсiресе осы құстарды қолда көбейтуге арналған жобаларға барынша кең түрде қатысуын көздейтiн болсын.
5. Екi жақтың жоба жетекшiлерi Қызыл кiтапқа енгiзiлген кербез дуадақтардың санын қалпына келтiру мақсатымен оларды торлы қорада көбейту үшiн Қазақстан Республикасында питомник құруға арналған ғылыми негiздеме әзiрлесiн.
6. Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi бiрлескен зерттеу жұмыстары жүргiзiлген жерлерде кербез дуадақтарды қорғауды қамтамасыз етсiн және жұмыртқаларды жинау мен тасуға рұқсаттың, сондай-ақ үлкен құстар мен iрi балапандарды аулауға рұқсаттың пайдаланылуына бақылау жасауды жүзеге асырсын.
7. Қазақстан Республикасының Кеден комитетi 2-тармақта
белгiленген көлемге сәйкес жұмыртқа түрiндегi ғылыми материалдарды
тысқары жерлерге шығаруға рұқсат етсiн.
8. Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы жұмыстарды
жүргiзудi дер кезiнде әрi жоғары ғылыми деңгейде қамтамасыз етсiн
және олардың өсiп-өнуiнiң қазiргi жағдайы мен санын қалпына келтiру
шаралары мәселелерiн қоса отырып 1996 жылдың аяғына дейiн
Қазақстан Республикасының Үкiметiне егжей-тегжейлi есеп беретiн
болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

О проведении Национальной академией наук Республики Казахстан научных исследований по сохранению и восстановлению численности дрофы джек в республике
П о с т а н о в л е н и е Правительства Республики Казахстан от 4 марта 1996 г. N 275
Рассмотрев результаты научно-исследовательских работ, проведенных Национальной академией наук Республики Казахстан совместно с Национальным Орнитологическим Исследовательским Центром Объединенных Арабских Эмиратов, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Принять к сведению отчет за 1995 г. по двустороннему договору между Национальной академией наук Республики Казахстан и Национальным Орнитологическим Исследовательским Центром Объединенных Арабских Эмиратов, выполненный в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 мая 1995 г. N 750 P950750_ "О мерах по сохранению и восстановлению численности дрофы джек в Казахстане".
2. Разрешить исполнителям данной работы в 1996 г. сбор яиц дрофы джек по 25 штук на территориях Алматинской и Мангистауской областей для последующего инкубирования и выращивания в питомнике Национального Орнитологического Исследовательского Центра (г. Абу-Даби, Объединенные Арабские Эмираты).
3. В целях выяснения путей пролета и мест зимовки дрофы джек разрешить в 1996 году исполнителям совместных научных исследований метить взрослых птиц и крупных птенцов в количестве 25 экз. специальными датчиками для последующего спутникового слежения за мигрирующими особями.
4. Координаторам совместных работ в обязательном порядке предусмотреть более широкое участие казахстанских специалистов во всех трех самостоятельных проектах, особенно посвященного размножению этих птиц в неволе.
5. Руководителям проектов с обеих сторон разработать научное обоснование на создание питомника в Республике Казахстан для вольерного разведения дрофы джек, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, с целью восстановления их численности.
6. Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан обеспечить охрану дрофы джек в местах проведения совместных исследовательских работ и осуществить контроль за использованием разрешений на сбор и вывоз яиц, а также разрешений на отлов взрослых птиц и крупных птенцов.
7. Таможенному комитету Республики Казахстан разрешить вывоз научного материала в виде яиц согласно установленным в пункте 2 объемам.
8. Национальной академии наук Республики Казахстан обеспечить своевременное и на высоком научном уровне проведение работ и до конца 1996 года представить подробный отчет Правительству Республики Казахстан, включая вопросы современного состояния популяций и меры по восстановлению их численности.
Премьер-Министр
Республики Казахстан